05 Μαι 2017

Χώρος βγαλμένος από άλλη εποχή, τελείως διαφορετικός, τελείως εκτός κλίματος, σαν τη μύγα μες στο γάλα στο κέντρο της Αθήνας. Ειλικρινά, αν δεν πηγαίνεις επί τούτου, τον προσπερνάς. Ακόμη και επί τούτου να πηγαίνεις, πάλι είναι εύκολο να τον προσπεράσεις, καθώς έχει μια πολύ μικρή είσοδο μέσω της οποίας εισέρχεσαι όντως σε μια -ας πούμε εσωτερική αυλή, εν είδει αιθρίου- με 5-6 τραπεζάκια των 2 το πολύ 4 ατόμων τα οποία σίγουρα δεν έρχονται τυχαία αλλά είναι μυημένα στον κόσμο της "Αυλής". Το συναρπαστικό είναι ότι την ημέρα της επίσκεψής μου, μια καθημερινή μεσημέρι, είδα και 2 παρέες ξένων τουριστών. Σίγουρα θα το είδαν σε κάποιον οδηγό, αλλά παρ΄ όλ΄ αυτά που έκανε εντύπωση η επιλογή τους αυτή.

Ο χώρος είναι μικρός και επειδή είναι παλιακός σου δίνει την εντύπωση του παρατημένου. Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη αλλά σαφώς διεκπεραιωτική και μόνο για τα πολύ βασικά. Αρκεί να σημειώσω ότι δεν έφεραν ούτε νερό στο τραπέζι, παρά μόνο το ψωμάκι στο πανεράκι. Οι θαμώνες είναι κατά βάση νεαρά άτομα και αυτό εξηγείται εύκολα από τις πολύ προσιτές, "φοιτητικές" τιμές της Αυλής.

Ως προς τον κατάλογο -τρόπος του λέγειν- έχει συνολικά (ορεκτικά και κυρίως) καμιά δεκαριά πιάτα. Από αυτά απόφασίσαμε να "τιμήσουμε":

- πατατοσαλάτα με μουστάρδα, κρεμμυδάκι και κάππαρη, δροσερή και χειροποίητη και μας άρεσε πολύ

- κεφτεδάκια τα οποία ήταν αρωματικά και γευστικότατα, μαμαδίστικα θα έλεγα που παρέπεμπαν σε παραδοσιακή γεύση

- σαγανάκι επίσης εξαιρετικό και μερακλίδικο

- χοιρινή τηγανιά η οποία κατέφτασε καυτή και νοστιμότατη στο τηγανάκι της και εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού άμα τη εμφανίσει της

- 1 κιλό λευκό κρασί χύμα, δροσερό, ό, τι έπρεπε για τη συνοδεία τωνπαραπάνω μεζέδων.

Γενικά τα πιάτα του μαγαζιού είναι περισσότερο μεζέδες και όχι κανονικά κυρίως πιάτα αλλά παρ΄ όλ΄ αυτά είναι χορταστικά. Σε επόμεηη επίσκεψη δεν θα παραλείψω να δοκιμάσω την ομελέτα του η οποία διαπίστωσα ότι είναι το highlight της Αυλής.

Για όλα τα παραπάνω καθαρίσαμε με 20 ευρώ. Όχι άσχημα.

Περπάταγα με ένα φίλο πριν 5-6 χρόνια στα στενά του Ψυρρή μέρα μεσημέρι. Ανοίγει μία πόρτα και βγαίνει φουριόζος ένας κύριος με αυτούς τους δίσκους καφενείου (τους κρεμαστούς) που έχει πάνω μεζεκλίκια και ουζάκια. κοιτάμε μέσα στην πόρτα και βλέπουμε μία ηλιόλουστη αυλή με δύο τραπεζάκια και κάτι παππούδια να κάθονται, κοιτιόμαστε και συνεχίζουμε την βόλτα μας.

- Το είδες αυτό ρε τι τέλεια αυλή, λες να είναι μαγαζί ή φτιάχνει καφέδες μόνο για την γειτονιά?
- Ξέρω γω, άμα ξαναπεράσουμε να έρθουμε να ρωτήσουμε να πιούμε έναν καφέ με τα παππούδια

για χρόνια ψάχναμε αυτό το μέρος ξανά και κανείς δεν θυμόταν που είχαμε δει αυτή την πόρτα.

Μία μέρα πριν 3 χρόνια μου λέει ο ίδιος φίλος "θα σε πάω κάπου" ενώ είμαστε εκεί γύρω και αμέσως κατάλαβα ότι είχε βρει την αυλή που ψάχναμε τόσα χρόνια

Ανοίγει η πόρτα και μπαίνουμε στην χρονοκάψουλα, τραπεζάκια πάνω στο ακανόνιστο πάτωμα, μουσική λαϊκά από ραδιόφωνο και κάπου εκεί στο πλάι μια μπουκάλα υγραερίου και ένα τηγανάκι που φτιάχνει κάτι που μυρίζει τέλεια.
μας χαμογέλασαν και μας καλωσόρισαν και από τότε είμαστε τακτικοί πελάτες.
λίγο το μέρος, λίγο το φτηνό και νόστιμο φαΐ σε κάνει εύκολα θαμώνα. παλιά ήταν δύσκολο αν είχες κ καμία κοπέλα λίγο μι μου άπτου με την τουαλέτα, τώρα έχει γίνει λούξ (μλν θα τους έκλεινε το υγειονομικό αν δεν έφτιαχναν τα βασικά, ήδη φοβάσαι όσο κοιτάς τα μπαλκονάκια από κάτω αλλά αφού δεν έπεσαν τόσα χρόνια, εσύ θα είσαι ο τυχερός; ας αφήνουμε κ κάτι στην τύχη όπως εκείνες τις εποχές που δεν υπήρχε πολιτικός μηχανικός για να χτιστούν όλα αυτά τα μαγαζάκια και τα χαμόσπιτα της Αθήνας. )

Οι ηλικίες είναι κάθε λογής από φοιτητές και νεολαία μέχρι οικογένειες και γερόντια. Μην επιχειρήσεις να μπεις αν δεις κόσμο απ έξω, περιμένει για μια θέση στον ήλιο και αυτός. Το προσωπικό καμιά φορά λίγο βαρύ αλλά πάντα εξυπηρετεί και αν σκεφτείς τον κόσμο και τις αντίξοες συνθήκες όλα καλά.

Να φάτε οπωσδήποτε την τηγανιά με το κοτόπουλο και μπόλικη παπάρα!!!

Αγίου Δημητρίου 12, Ψυρρή