Με παραδοση απο το 1973 στον χωρο της εστιασης στο πορτο-ραφτη, σας περιμενουμε να απολαυσετε διπλα στο κυμα πιατα θαλασσινων και κρεατικων που ικανοποιουν και τον πιο απαιτητικο ουρανισκο.
Ρωτηστε μας για τα μενου θαλασσινων και κρεατικων (2 ατομων)

ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 11.30 - 12.30

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Μπροστά στη Θάλασσα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

05 Ιούλ 2017

Το όνομα του μαγαζιού φαντάζει λίγο περίεργο για το είδος της κουζίνας τους. Ηπειρώτης να σερβίρει θαλασσινά;
Λιγάκι ασυνήθιστο..

Ήταν η πρώτη φορά που θα επισκεπτόμασταν αυτό το μαγαζί και προτιμήσαμε να καθίσουμε απέναντι ακριβώς, εκεί που έχουν βγάλει τραπεζάκια δίπλα στη θάλασσα.

Ο κατάλογος, ιδιαίτερα καλαίσθητος, καμία σχέση με αυτούς που έχουμε δει σε διάφορες ψαροταβέρνες όλα αυτά τα χρόνια.

Υπάρχουν 3 μενού, στο στυλ που έχει καθιερώσει το La Pasteria εδώ και χρόνια.

Διαλέξαμε το δεύτερο μενού των 28 ευρώ το οποίο είχε μία σαλάτα επιλογής, τηγανιτές πατάτες, μια επιλογή ανάμεσα σε καλαμαράκια τηγανιτά, γαύρο τηγανητό και σαρδέλες ψητές.
Επίσης έχει επιλογή από τζατζίκι ή καβουροσαλάτα.
Τους είπαμε να γίνει μία αλλαγή και προτιμήσαμε την τυροκαυτερή.

Στο μενού των 28 ευρώ περιλαμβάνεται και γλυκό ή φρούτο.

Αυτά τα έτοιμα μενού τα θεωρώ πολύ έξυπνη σκέψη και για να μαι ειλικρινής τα βλέπω πρώτη φορά ταβέρνα.
Εκτός από τα ψάρια με το κιλό υπάρχει επιλογή της μερίδας χωρίς να αναγκαστεί κάποιος να πληρώσει 45 ευρώ για να φάει κουτσομούρες ή λιθρίνια.

Για παράδειγμα, αν δεν κάνω λάθος, η μερίδα κουτσομούρες είναι στα 11 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές δεν έχουμε κάποιο παράπονο από τη γεύση και την ποιότητα αυτών που φάγαμε.
Η τυροκαυτερή φαινόταν χειροποίητη και μας άρεσε.
Οι πατάτες ήταν αληθινές και σωστά τηγανισμένες.
Ο γαύρος επίσης ήταν φρέσκος και σε μεγάλη ποσότητα.
Η σαρδέλα μεγάλη και μάλιστα ο σερβιτόρος προσφέρθηκε να μας τη φιλετάρει.
Στο τέλος μας εφεραν καρπούζι και πεπόνι.

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και θέλουμε να ξαναπάμε γιατί πραγματικά η τοποθεσία και η εξυπηρέτηση είναι κατι ξεχωριστό.

Μία παρατήρηση μόνο, να προσέξουν λίγο τα τηγανητά τους, να έχουν λιγότερο λαδι.

Εμάς τουλάχιστον, μας φάνηκε υπερβολικό.

Το βέβαιο πάντως είναι πως ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα μαγαζιά του είδους.

22 Ιουν 2017

Ο Ηπειρώτης βρίσκεται σε πολύ ωραία τοποθεσία σε κεντρικό σημείο στο Πόρτο Ράφτη. Παρκάρετε στον 1ο παράλληλο δρόμο γιατί μπροστά συνήθως είναι δύσκολο. Το καλοκαίρι τα τραπέζια είναι μπροστά στο κύμα. Και ο μέσα χώρος όμως για το χειμώνα φαινόταν ευρύχωρος και φωτεινός.

Πήγαμε 4 άτομα για ψάρι που ακούσαμε ότι φημίζεται για αυτό. Πήραμε γαύρο τηγανητό, σαρδέλλες ψητές (πολύ καλά), χταπόδι ξυδάτο (μέτριο, κάπως σκληρό), πατάτες τηγανητές (καλές) και φάβα (πολύ καλή) και σαλάτα αγγουροντομάτα (πολύ καλή).

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη με πολλά άτομα να πηγαινοέρχονται μεταξύ του μαγαζιού και του δρόμου. Έχει κοντά και διάφορα καφέ και μπορεί να συνδυαστεί με καφέ και βόλτα στην παραλία αν δεν έχει ήλιο.

Γενικά καλές ως πολύ καλές οι εντυπώσεις και αξίζει επίσκεψη. Τιμές επίσης οικονομικές.

25 Ιούλ 2016

Στις επισκέψεις μου στο φιλικό ζευγάρι που μένει στο Πόρτο Ράφτη, έχουμε επισκεφθεί και το εστιατόριο αυτό, άλλοτε χειμώνα άλλοτε καλοκαίρι, από την εποχή που ζούσε ο Μπακόλας που το είχε ανοίξει. Η επιχείρηση συνεχίζει τη λειτουργία της από τα μέλη της οικογενείας. Στις επιλογές μας για ψαρικά περιλαμβάνονταν πάντα και η συγκεκριμένη ψαροταβέρνα αλλά κάθε φορά επικρατούσε ένα κριτήριο που αναδείκνυε την τελική επιλογή. Έτσι, το ΣΑ 16/7/16 λειτούργησε το αρνητικό κριτήριο για άλλο εστιατόριο, που βρίσκεται κοντά στην Αγ. Μαρίνα και θα είχε βαβούρα με το πανηγύρι και επιλέξαμε το συγκεκριμένο. Είχε προηγηθεί κράτηση τραπεζιού για 6 άτομα στο πεζοδρόμιο, με τη θάλασσα στο πιάτο (!!! ). Τα τραπέζια στην ίδια περιοχή γέμισαν γρήγορα και αρκετός κόσμος έπιασε τραπέζια στο εσωτερικό του μαγαζιού. Η βραδυά συνοδευόταν και από ένα ελαφρύ βοριαδάκι που έφτιαξε ακόμη περισσότερο τη διάθεση για ένα καλό δείπνο.

Μόλις καθίσαμε προσφέρθηκε νερό εμφιαλωμένο (1,50€) και παραγγείλαμε μια σαλάτα με βλήτα και κολοκύθια βραστά (5,80€) και μια ντομάτα σκέτη με κρεμμύδι (3,70€), πατάτες τηγανιτές (3,20€), μυδοπίλαφο (8,60€), πολύ καλό, καλαμάρια τηγανιτά (8,80€), μαρίδα (7,90€), από μέτρια προς μεγάλη αλλά φρεσκότατη και καλά τηγανισμένη και, για κυρίως πιάτο, 15 μπαρμπούνια βάρους 1,2Kg (62,40€, δηλαδή 52€ το κιλό). Ήπιαμε 3 Heineken (3*3,30€) και 2 Kaizer (2*3,30€). Δεν θα αναφερθώ ξεχωριστά στα πιάτα αφού ήταν όλα καλά και φυσικά δεν περίσσεψε τίποτε αν και ο αριθμός των πιάτων κα οι ποσότητες κρίθηκαν, εκ των υστέρων, αρκετά μεγάλες. Στο τέλος, προσφέρθηκε μεγάλη πιατέλα γεμάτη με παγωμένα φρούτα (κεράσια ωραιότατα, φέτες καρπούζι, πεπόνι σε μικρά κομμάτια) και γλυκά (καρυδόπιτα που δεν είχε καρύδια, μήλο κομπόστα). Ο λογαριασμός έφτασε στο ποσό των 122,60€ με τα ποτά (20,43€/άτομο) και 106,10€ χωρίς τα ποτά (17,68€/άτομο).

Το προσωπικό ήταν πολυπληθές και οι επιθυμίες ικανοποιούνταν πολύ γρήγορα παρά το γεγονός ότι αφενός όλα τα τραπέζια (της παραλίας) ήταν γεμάτα αφετέρου οι σερβιτόροι και οι βοηθοί πρέπει να ανεβοκατεβαίνουν αμέτρητα σκαλιά για να φτάσουν στην κουζίνα.

Γενικά, μείναμε ικανοποιημένοι και αυτή τη φορά και σίγουρα θα το επισκεφθούμε στο μέλλον.

24 Ιουν 2016

Χτεσινή επίσκψη στον εν λόγω χώρο μετά από μια γρήγορη μπες βγες σε άλλη ταβέρνα του Άγιου Σπυρίδωνα που χρέωνε 50 ευρώ το κιλό τη κατεψυγμένη γαρίδα.

Δηλαδή έλεος πια με τις μ.. του κάθε μαγαζάτορα(λέμε τώρα).

Καθίσαμε σε ένα ωραίο τραπεζάκι με τη θάλασσα στο πιάτο μας.
Μας φέραν νεράκι βρύσης (ναι επιτέλους) και κατάλογους,

Κινηθήκαμε στην επιλογή του 2 μενού
το πρώτο ήταν 2 τσιπούρες, σαλάτα επιλογής και κρασί στα 27 ευρώ αν δε κάνω λάθος

το δεύτερο ήταν πατάτες τηγανητές, καβουροσαλάτα ή τζατζίκι, σαλάτα επιλογής, 2 πιάτα από καλαμαράκια, σαρδέλες ψητές γαύρος αθερίνα και μαρίδα και μια μπύρα στα 27 ευρώ

. Εμείς καταλήξαμε στα εξής πατάτες σαλάτα αρμύρα, καλαμαράκια, σαρδέλες και καβουροσαλάτα.

ΚΑι πάμε να τα δούμε
Γιατί καλέ μου άνθρωπε λές καβουροσάλατα αφού είναι σουρίμι πες γράψτο να μη τρώμε πλαστικά. Μόλις ήρθε την αφήσαμε στην άκρη, πατάτες χεράτες άψογες καλαμαράκια χωρίς λαδίλα, η σαρδελίτσα άψογη και η σαλάτα αρμύρα ήταν άψογη και σωστά βρασμένη.
Αυτά καταναλώθηκαν άμεσα με κάτι μπυρίτσες και μετά πήραμε ένα λαβράκι γύρω στα 800 γραμμάρια, φρεσκότατο, σωστά ψημένο και με το λαδολέμονο του απογειώνοταν.

Σύνολα 67 ευρώ και σκάσαμε
Αν έλειπε η παραφωνία με το σουρίμι θα είχαμε φάει άψογα.
Αν θα ξαναπάμε ναι σίγουρα.

Μια παράκληση προς το μαγαζί βάλτε μια αλοιφούλα πιο ταιριαστή από το τζατζίκι σαν επιλογή και όχι το πλαστικό σουρίμακι.

15 Σεπ 2017

Επισκεφθήκαμε τον Ηπειρώτη προχθές, Σάββατο 26 Αυγούστου. Λόγω επετείου θελήσαμε να αναζητήσουμε ένα μέρος που θα πηγαίναμε για πρώτη φορά, ενώ ο Αύγουστος «επέβαλε» κάτι κοντά στη θάλασσα. Η αναζήτησή μας στις σελίδες του ask4food υπέδειξε στην πρώτη θέση τον Ηπειρώτη. Ένα τηλεφώνημα για κράτηση τραπεζιού, λόγω Σαββάτου, κρίθηκε απαραίτητο και εκ των υστέρων διαπιστώσαμε ότι όντως ήταν.
Παρότι το παρκάρισμα φάνταζε εκ πρώτης όψεως δύσκολο, εν τούτοις βρήκαμε σχεδόν μπροστά στο εστιατόριο - άλλωστε είχαμε από το τηλέφωνο τη διαβεβαίωση ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Η υποδοχή ήταν όπως έπρεπε και το κρατημένο τραπέζι είχε θέα τη θάλασσα και τον κολπίσκο του Πόρτο Ράφτη, διαμορφώνοντας μια ρομαντική αίσθηση. Το πρόβλημα όμως το οποίο οδήγησε και στη χαμηλή βαθμολογία του χώρου είναι το ότι με τα τραπέζια πάνω στο πεζοδρόμιο έτρωγες με τους περαστικούς να περιδιαβαίνουν κυριολεκτικά σε απόσταση αναπνοής, πράγμα που δεν μας άρεσε καθόλου.

Γευστικά το εστιατόριο βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο. Το ψωμί που ήρθε ήταν φρέσκο και αρκετό για τέσσερις (δύο μεγάλοι, δύο παιδιά), σημείο που το παραμελούν αρκετά εστιατόρια. Από ορεκτικά παραγγείλαμε φάβα (απλώς καλή), τυρί σαγανάκι (τίποτα το ιδιαίτερο) και (κατεψυγμένο) καλαμάρι - γόνο (πολύ νόστιμο). Από κυρίως πιάτα φάγαμε γαριδομακαρονάδα, μπιφτέκια και ψαρονέφρι, όλα άριστης γεύσης. Οι μερίδες ήταν χορταστικές, ενώ ειδικά η γαριδομακαρονάδα, αν και ατομική (γιατί σερβίρεται και πιάτο για δύο άτομα), θα μπορούσε να φτάσει και για δύο άτομα που δεν θα ήθελαν να φάνε πολύ. Σημαντικό στοιχείο επίσης είναι ότι υπάρχει στον κατάλογο και εμφιαλωμένο κρασί σε μικρό μπουκάλι (187ml) και έτσι είχα την πολυτέλεια να απολαύσω την γαριδομακαρονάδα με το απαραίτητο συνοδευτικό, αφού η σύζυγος το αποφεύγει. Βέβαια στην έσχατη περίπτωση υπήρχε και κρασί χύμα.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, το εστιατόριο στέκεται σε πολύ καλό επίπεδο. Παρά την πολύ δουλειά (Σαββατόβραδο γαρ) πάντα υπήρχε κοντά κάποιος σερβιτόρος, σε περίπτωση που χρειαζόσουν κάτι. Το timing του ερχομού των πιάτων ήταν ακριβές, σημείο σημαντικό ώστε να αποφευχθούν οι διαμαρτυρίες του στομάχου! Το 4 πάντως χάθηκε λόγω της μεγάλης καθυστέρησης ερχομού του λογαριασμού, παρότι ο σερβιτόρος δικαιολογήθηκε ευγενέστατα.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 55 ευρώ, που για τριάμιση άτομα (η μικρή μου κόρη... είναι μικρή! ) και με τέτοιο επίπεδο γεύσης θεωρώ ότι μπορεί να πάρει το άριστα.

Σημεία βελτίωσης θα μπορούσαν να είναι το να μη σερβίρεται εμφιαλωμένο νερό χωρίς να το ζητήσεις και το να προσφέρεται ένα γλυκό ή φρούτο μετά το γεύμα, σημείο στο οποίο ο ανταγωνισμός υπερτερεί.

Η γενική μας εντύπωση ήταν θετική και σίγουρα θα ξαναεπισκεφτούμε τον Ηπειρώτη, όταν θελήσουμε να φάμε πάλι σε ένα ανάλογο μέρος, αλλά μάλλον θα προτιμήσουμε να είναι χειμώνας, γιατί η περατζάδα που προανέφερα δεν ήταν ό, τι καλύτερο.

11 Οκτ 2016

Έτυχε να είμαι παλαιός πελάτης της εν λόγω ταβέρνας από την εποχή Μπακολα
Ή μοναδική μου παρατήρηση είναι ο ρατσισμός που έχω παρατηρήσει ότι
Επικρατεί από το κατάστημα μεταξύ των πελατών.
Την Κυριακή 2/10/2016 πήγα το μεσημέρι με τη γυναίκα μου να φάμε. ο λογαριασμος
Ηταν 29.20ευρω. Ο λογαριασμός της διπλανής παρέας ήταν πολλαπλάσιος
λόγω του ότι ήταν πολλά άτομα αλλα και λόγω της ποιότητας των ψαριών
που έφαγαν. Ζητησαμε ταυτόχρονα να μας φέρουν λογαριασμό και ήλθε σχεδόν
ταυτόχρονα με την διαφορά ότι ο λογαριασμός της διπλανής παρέας συνοδευοταν
από μία μεγαλοπρεπή πιατέλα με φρούτα και γλυκά. Σε μας τίποτα κα μάλιστα
την εποχή που ή τιμή τού καρπουζιού είναι 25 λεπτά το κιλό.
Αυτό εχει συμβεί πολλές φορές στο συγκεκριμένο μαγαζί δηλαδή το κέρασμα
ή μη να είναι ανάλογο του λογαριασμού. Δεν θα ήθελα πιατέλα τουλάχιστον λίγο
Καρπουζακι. Πιστεύω ότι αυτά δεν πρέπει να γίνονται σε ένα μαγαζί τόσο παλιό. _

07 Αυγ 2016

Επετειακη μερα και καυσωνας στο κεντρο. Λιγες οι οασεις δροσιας και αρκετα τα μερη που εχεις επισκευτει παμπολλες φορες.

Τι καλυτερη ευκαιρια να ψαξεις κατι περιφερειακο. Πορτο Ραφτη αγαπημενο μερος για μικρες κοντινες εξοδους. Λιγο ψαξιμο εδω και εκει και στο τελος στο αγαπημενο ask4food και καταληξαμε στον Ηπειρωτη. Η ιδεα να κατσουμε διπλα στο κυμα σουρουπο τετοια μερα με ζεστη απολαμβανοντας τη θεα του υπεροχου κολπου μας ενθουσιαζε.

Φτασαμε ακριβως την καταλληλη ωρα. Λιγο πριν γκριζαρουν γυρω μας τα παντα ( ωστε να βγουν και οι απαραιτητες φωτογραφιες ) λιγο πριν πιασει ο πανικος του κοσμου που πεταγεται εξω το βραδυ για λιγο δροσια και φυσικα απο θεμα κινησης για τον ιδιο λογο.

Και παμε στα ουσιωδη

Το σημειο ειναι ιδανικο για τους λογους που ανεφερα πιο πανω.
Αν υπαρχει ατομο ΑμεΑ στην οικογενεια ο Ηπειρωτης ειναι μονο για το πεζοδρομιο καλοκαιρι. Υπαρχουν παρα πολλα σκαλια για τον εσωτερικοχωρο που πραγματι κανουν τη ζωη δυσκολη και στα γκαρσονια οπως καποιος αλλος ανεφερε

Αμεσως και με διακριτικη ευγενεια μας εδωσαν το τραπεζι που ειχαμε κρατησει τηλεφωνικως. ( Ειδα οτι ειχαν και αλλες κρατησεις για αργοτερα)

Η παραγγελια δοθηκε προφορικα οποτε μη ψαξετε για μενου. ( εμενε προσωπικα δεν με πειραζει, δεν κολλαω σε τετοιες λεπτομερεις, οπως και το εμφιαλωμενο νερο που φερνουν. Προσωπικα τη σημερινη εποχη το θεωρω ατου σε ενα μαγαζι να φερνει το νερο εμφιαλωμενο για πολλους λογους )

Γενικα υπηρχε αρκετη ποικιλια ψαρικων τα κλασσικα. Υπηρχε οπως μας ειπαν και τσιπουρα παραγαδισια περιπου στο κιλο αλλα δεν την πηραμε ( προσωπικα δεν εμπιστευομαι τις τσιπουρες )
Τα περιφερειακα το ιδιο κλασσικα, αυτα που συναντας δηλ σχεδον σε καθε ψαροταβερνα με αξιοπρεπες μενου.
Ειχαμε διαβασει για το πολυ νοστιμο μυδοπιλαφο και καθοτι ειμαι και λατρης του συγκεκριμενου πιατου το παραγγειλαμε. Εχω να πω οτι πραγματι με ενθουσιασε και μενα. Τα μυδια γεμιστα ενα και ενα, το ρυζι πολυ νοστιμο και σπειρωτο και η σαρκα των μυδιων ελειωνε στο στομα ( οσο επρεπε βρασμενα δηλ και χωρις ιχνος αμμου μεσα )
Οι σαρδελλες φρεσκοτατες ψητες
Ενα καλαμαρι φρεσκο κομμενο σε ροδελες τηγανιτο ( το ακριβοτερο πιατο μας και ουσιαστικα το διαλεξαμε αντι για την τσιπουρα )
Χορτα καταπληκτικα τα αγαπημενα αλμυρα χορτα θαλασσης
Οι πατατες κομμενες στο χερι και οσο επρεπε τηγανισμενες με το χρωμα τους
Συμπηρωματικα ενα σαγανακι οχι κατι ιδιαιτερο αλλα το προτιμω απο αλλα που εχω φαει και με πολυ αλμυρα τυρια
Και φυσικα το απαραιτητο μισο κιλο χυμα λευκο κρασι

Το μεγεθος των πιατων κανονικο ( παρολα αυτα αφησαμε και λιγο απο το ρυζι του μυδοπιλαφου )
Η εξυπητερηση ταχυτατη. Απο την ωρα που δωσαμε παραγγελια σε λιγοτερο απο 10 λεπτα αρχισαμε να τρωμε τα χορτα με το σαγανακι για ξεκινημα και να πινουμε το κρασι μας. Κατοπιν ηλθε το μυδοπιλαφο και οι σαρδελες με το καλαμαρι σχεδον μετα.

Ο λογαριασμος κανονικα σε αποδειξη ηταν 49,50ευ,
Προσωπικα τη θεωρω πολυ ικανοποιητικη τιμη για ψαροταβερνα του ειδους αν υποθεσουμε οτι μπορεις να χορτασεις και με φθηνοτερα πιατα.

Συμερασμα
Ο Ηπειρωτης ειναι ενα μαγαζι που προσφερει το ιδιο προιον αναμεσα σε παμπολλα μαγαζια του ειδους. Το στοιχημα ηταν αν θα διεφερε σε μερικα σημαντικα πραγματα οπως ποιοτητα στο φαγητο γρηγορη εξυπηρετηση και καλες τιμες.
Προσωπικα θεωρω οτι περασε τις εξετασεις του και θα το ξαναεπισκεφτουμε με την πρωτη ευκαιρια

(Σημ προταση ενα κερασματακι με ενα μικρο κομματακι χαλβα σιμιγδαλενιο ειναι το καλυτερο επιδορπιο μετα απο ψαροφαγια )

27 Αυγ 2016

Πρώτη φορά που χρησιμοποίησα το ask4food, και πρώτη φορά που επισκέφτηκα τον "Ηπειρώτη" και είμαι πολύ ευχαριστημένη και για τα δύο!

Αφού λοιπόν τελευταία είχαμε πολλές δυσάρεστες εμπειρίες από ψαροταβέρνες, αποφάσισα να ψάξω στο ίντερνετ για κριτικές μπας και φάμε και τίποτα της προκοπής!

Βρήκα την σελίδα για το συγκεκριμένο εστιατόριο, διάβασα τις υπάρχουσες κριτικές (οι οποίες ήταν εξαιρετικά χρήσιμες) και κλείσαμε τραπέζι για την Παρασκευή 19/08/2016 το μεσημέρι.

Ας τα πάρουμε λοιπόν με την σειρά...

Αν ψάχνετε ένα in, μουράτο εστιατόριο, με "ψαγμένη", "gourmet" κουζίνα ο Ηπειρώτης δεν είναι για σας...
Αν ψάχνετε για μια οικογενειακή ταβέρνα, με καλό φαγητό και υπέροχη θέα τότε "look no more", ο Ηπειρώτης είναι η απόλυτη επιλογή!

Για το εσωτερικό του μαγαζιού δεν μπορώ να πω τίποτα, αφού δεν πήγα, αλλά τα τραπεζάκια δίπλα στην θάλασσα ήταν εκπληκτικά!
Καλή επιλογή καθισμάτων (οι κλασικές ψάθινες καρέκλες, που όμως δεν με κούρασαν καθόλου - το σχολιάζω γιατί πολλές φορές η μέση μου υποφέρει σε τέτοιου είδους καθίσματα! ) αν και θα συνιστούσα ένα βαψιμάτακι για φρεσκάρισμα (μικρολεπτομέρειες αλλά είπαμε να τα λέμε όλα! )

Γενικά ο χώρος είναι πεντακάθαρος, δεν είναι παραφορτωμένος με "τσάντζαλα - μάντζαλα" και τα τραπέζια κυριολεκτικά δίπλα στο κύμα, αφού από κάτω υπάρχει μια μικρή, σχεδόν ιδιωτική παραλία, πεντακάθαρη, όπου μπορείς δυνητικά να κάνεις το μπάνιο σου όσο περιμένεις (και λέω δυνητικά γιατί τα πιάτα έρχονται τόσο γρήγορα που το σχέδιο μου για μια "βουτίτσα ώσπου να έρθει το φαγητό" κυριολεκτικά ναυάγησε!! )
Ένα επίσης μεγάλο ΣΥΝ είναι ότι ο χώρος είναι ακριβώς όπως τον είδα στις φωτογραφίες - ούτε ρετουσαρίσματα, ούτε τίποτα! Ήταν τόσο όμορφα, όσο φαίνεται!
Τέλος, το μέρος είναι γεμάτο βασιλικούς, κάτι πολύ χρήσιμο για την αποφυγή κουνουπιών και ταυτόχρονα μοσχοβολάει ο τόπος.

Ας πάμε λοιπόν στο ψητό... ή για να ακριβολογούμε στο ψαρικό: )

Πρώτα πρώτα ο σερβιτόρος ήταν φιλικότατος, ευγενέστατος, γρήγορος και με χιούμορ.
Ζητήσαμε κατάλογο, αλλά πριν προλάβει να έρθει και συζητώντας με τον σερβιτόρο, ολοκληρώσαμε την παραγγελία μας, οπότε δεν είδα ποτέ τον κατάλογο και δεν μπορώ να έχω άποψη επ' αυτού....
Ένα από τα πολλά θετικά, ήταν ότι ο σερβιτόρος μας εξήγησε αναλυτικά τι ήταν φρέσκο και τι κατεψυγμένο, τι ιχθυοτροφείου, κ. λπ., οπότε ξέραμε εκ των προτέρων τι θα τρώγαμε.

Αφού παραγγείλαμε, ήρθε το κουβέρ (το οποίο ήταν ένα ολόκληρο φρατζολάκι οπότε ξέραμε ότι δεν προήλθε από κάποιο άλλο τραπέζι - παρεμπιπτόντως το ίδιο συνέβη και όταν ζητήσαμε ξανά ψωμί - και ήταν και φρεσκότατο), οι μπύρες και το νερό (εμφιαλωμένο Βίκος, αλλά προσωπικά εγώ το προτιμώ εμφιαλωμένο για πολλούς προσωπικούς λόγους) σε χρόνο dt.

Μέχρι να μοιράσουμε τα σερβίτσια και να γεμίσουμε τα ποτήρια, ήρθαν τα πρώτα πιάτα και μέχρι να σερβιριστούμε και να δοκιμάσουμε ήρθαν και τα υπόλοιπα.

Σε γενικές γραμμές οι μερίδες ήταν μεγάλες, το φαγητό πεντανόστιμο και όλα καθαρά. Σε καμία περίπτωση οι μερίδες δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως "μερίδες εστιατορίου", είναι πολύ μεγαλύτερες.

Ας δούμε τώρα τα πιάτα αναλυτικά...

Δεδομένου ότι ήταν η πρώτη φορά που πήγαμε και δεν ξέραμε το μέγεθος των μερίδων, παραγγείλαμε υπερβολικά πολύ φαγητό για 4 άτομα....

Λοιπόν τα πιάτα και η κριτική μου επ' αυτών....

- Πατάτες: Χεράτες, νόστιμες και χωρίς πολύ λάδι
- Βλήτα: Καλοπλυμμένα, καλοβρασμένα, χωρίς να έχουν λαπαδιάσει.
- Τυρί σαγανάκι: Το μόνο πιάτο που δεν μας άρεσε. Δεν είχε τηγανιστεί αρκετά και μόλις κρύωσε, έγινε σα λάστιχο. Οπότε συνιστώ οπωσδήποτε αλλαγή τυριού για το σαγανάκι.
- Καλαμαράκια: Κατεψυγμένα, αλλά όπως είπα αυτό το ξέραμε ήδη, μεγάλες ροδέλες, καλοτηγανισμένα και χωρίς να κρατάνε πολύ λάδι.
- Χταποδάκι βραστό: Όλα τα λεφτά (για εμένα προσωπικά! ). Μαλακό και νόστιμο, μου άρεσε τόσο πολύ που παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα.
- Αθερίνα: Όπως ανωτέρω, καλοτηγανισμένη και χωρίς πολλά λάδια.
- Γαύρος: Ομοίως
- Μυδοπίλαφο: Ο λόγος που το παραγγείλαμε ήταν οι πολύ καλές κριτικές που είχα διαβάσει και δεν μας απογοήτευσε. Το αντίθετο μάλιστα. Super μέγεθος μερίδας και super γεύση!!! Αν πάτε στον Ηπειρώτη και δεν δοκιμάσετε το μυδοπίλαφο, απλά είναι σαν να μην φάγατε! Το πιάτο αυτό από μόνο του πέρνει όλα τα αστέρια της κριτικής!!!

Στο τέλος, υποψιασμένοι από τις κριτικές, ζητήσαμε μόνοι μας την καρυδόπιτα και δεν τους δώσαμε την ευκαιρία να μας την προσφέρουν από μόνοι τους, αλλά μας είπαν ότι είναι κερασμένη από εκείνους. Πολύ καλά σιροπιασμένη, με full καρύδι, τέλεια επιλογή για να "ξεπλύνουμε" την γεύση των θαλασσινών. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η πινελιά από σαντιγύ δίπλα, που ήταν λίγο "πλαστική". Χαλάει ένα κατά τα άλλα υπέροχο γλυκό.

Ας πάμε τώρα και στις τιμές...

Η παραγγελία αναλυτικά ήταν:
- 1 μυδοπίλαφο
- 2 μπουκάλια νερό
- επιπλέον κουβέρ
- 3 μπύρες
και ο λογαριασμός ήρθε στα 82,50€ με τα ποτά, 69,60 χωρίς τα ποτά, ήτοι 20,63€ ανά άτομο με τα ποτά, 17,40€ ανά άτομο χωρίς τα ποτά.
Εδώ θα πρέπει επίσης να αναφέρουμε ότι δεδομένου ότι δεν μπορέσαμε να τα φάμε όλα αυτά και μας έφτιαξαν και δυο "πακετάκια" για το σπίτι, αν παραγγέλναμε γνωρίζοντας το μέγεθος των μερίδων (άρα θα παραγγέλναμε λιγότερα πιάτα) θα ήταν ακόμα πιο οικονομικά.
Μια εξαιρετικά οικονομική επιλογή για καλό φαγητό, και ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για θαλασσινά!
***********
Γενικό συμπέρασμα...

Μια εξαιρετική επιλογή, με άκρως προσιτές τιμές που επιτρέπει σε όλους να ευχαριστηθούν ένα ωραίο γεύμα/δείπνο εν καιρώ κρίσης!
*********

Η συμβουλή μου...

Δεδομένου ότι ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας και ότι εγώ προσωπικά σας βρήκα πρώτα στο internet και μετά σας επισκεύθηκα, θα συνιστούσα να προβάλλετε λίγο περισσότερο την επιχείρηση online, γιατί είναι πραγματικά κρίμα τόσο καλές υπηρεσίες να μην προβάλλονται όσο τους αξίζει!

Όσον αφορά την εμπειρία μου, ασυζητητί συνιστώ να αλλάξετε το τυρί για το σαγανάκι και να αφαιρέσετε την σαντιγύ από την καρυδόπιτα!

08 Σεπ 2015

ειχαμε να κατεβουμε πορτο -ραφτη και γενικος παραλια παρα πολυ καιρο λογω ασθενειας και επαγγελματικων υποχρεωσεων αλλα και την οικονομικη κριση που διανιουμε. ετσι το σαββατο το απογευμα πηραμε τηλ. στο καταστημα και κλεισαμε ενα τραπεζι για 2 ατομα. φτασαμε κατα τις 9 το βραδυ και ολα τα τραπεζια που ητανε στην παραλια ηταν γεματα. μας υποδιξανε το τραπεζι και μας εφερε ο σερβιτορος εναν καταλογο. μολις τον ανοιξα στην πρωτη σελιδα εγραφε καποια μενου θαλασσινων και κρεατικων 2 ατομων. διαλεξαμε να δοκιμασουμε ενα μενου με γαριδομακαροναδα το οποιο ειχε 31. ευρω και περιελαμβανε

μια πιατελα γαριδομακαροναδα με 6 μεγαλες γαριδες που τρωνε 3 ατομα απο τις καλυτερες που εχω φαι.
μια σαλατα επιλογης απο τον καταλογο εμεις πηραμε χωριατικη
μια καβουροσαλατα εξαιρετικη
και μισο κιλο κρασι χυμα
και ψωμι
για ολα αυτα πληρωσαμε 31 ευρω

το μονο που λυπηθηκαμε ηταν οι σερβιτοροι με τα σκαλια.
μπραβο στην διευθηνση!!!!!!!!!!!

02 Σεπ 2015

Είχαμε παει πολλές φορές τα προηγούμενα χρόνια για μέτριας ποιότητας θαλασσινα διπλα στην θάλασσα σε κατι κοντινό στην Αθήνα. Ο κυριος λογος που το επιλέγαμε ήταν τα δεκα τραπεζάκια που έχει κοντα στην παραλία και μπορεις και βλεπεις τις βάρκες να κουνιούνται.

Πραγματι στεναχωριεσαι το προσωπικο να ανεβοκατεβαίνει τις ατέλειωτες σκάλες του μαγαζιού. Τελευταια φορά μας τη φέρανε ασχημα ίσως και λογω κρίσης. 90 ευρώ λογαριασμός για 1 κιλό (φρέσκο) ψάρι, χόρτα, πατάτες, κολοκυθάκια τηγανητά και 1 ψαρονέφρι! Συνεπώς για φρέσκο ψάρι καλυτερα να ψάχνουμε πλέον στα φαρμακεία.

Λ.Γρέγου 73, Άγιος Σπυρίδωνας, Πόρτο Ράφτη