Με παραδοση απο το 1973 στον χωρο της εστιασης στο πορτο-ραφτη, σας περιμενουμε να απολαυσετε διπλα στο κυμα πιατα θαλασσινων και κρεατικων που ικανοποιουν και τον πιο απαιτητικο ουρανισκο.
Ρωτηστε μας για τα μενου θαλασσινων και κρεατικων (2 ατομων)

ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 11.30 - 12.30

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ταξινόμηση:

19 Σεπ 2018

Κυριακή μεσημέρι αποφασίσαμε μια βόλτα με φαγητό. Επιλέξαμε Πόρτο Ράφτη και Ηπειρώτη. Ωραίο περιβάλλον δίπλα στη θάλασσα.

Καλό φαγητό, επιλέξαμε κρεατάκι, που δεν είναι το φόρτε του μαγαζιού καθ’ ότι παραθαλάσσιο.

Πατάτες τηγανητές φρέσκες αλλά τηγανισμένες μάλλον σύμφωνα με τις νέες οδηγίες (τις προτιμάμε λίγο ποιο ξεροψημένες), το κρέας ψημένο αλά Ελληνικά, το τυρί σαγανάκι τέλειο αλλά η σαλάτα ρόκα παρμεζάνα παρότι εντυπωσιακά σερβιρισμένη δεν μας άρεσε.

Πολύ καλή, γρήγορη και ευγενική εξυπηρέτηση.

17€ ανά ότομο

03 Μαι 2018

Συμβαίνει να πηγαίνω αρκετές φορές σε εστιατόρια για τα οποία έχω γράψει κριτική.
Ξαναγράφω κριτική για αυτά μόνο αν κάτι έχει αλλάξει πολύ, σε σχέση με τη φορά που πρωτοπήγα.

Ένα από αυτά είναι και ο "Ηπειρώτης".

Το εστιατόριο δεν έχει καμία σχέση με αυτό που επισκέφτηκα το προηγούμενο καλοκαίρι.
Γράφω αυτή την κριτική καλοπροαίρετα, μήπως και διορθώσουν κάποια καθημερινά τους.

Μεσημέρι κάποιου Σαββάτου του περασμένου Μαρτίου φτάσαμε έξω από τον Ηπειρώτη.
Κράτηση δεν είχαμε κάνει και έτσι σταθήκαμε στην ουρά μαζί με άλλους που περίμεναν να αδειάσει κάποιο τραπέζι, εννοείται στο πεζοδρόμιο, απέναντι από το μαγαζί.
Πολύς ο κόσμος, 6-7 σερβιτόροι πηγαινοέρχονταν κι εμείς περιμέναμε γύρω στο μισάωρο να αδειάσει τραπέζι.

Για αυτό δεν παραπονεθήκαμε φυσικά.

Μόλις κάτσαμε μας έφεραν ψωμί και νερό και είπαμε στον σερβιτόρο να παραγγείλουμε.
Αυτός μας είπε να περιμένουμε και έφυγε γρήγορα.

Μετά από 45' ακριβώς ήρθαν να μας πάρουν παραγγελία.
Αυτό είναι αδιανόητο.

Το ίδια έκαναν και στα άλλα τραπέζια.

Δηλ, τι θα πείραζε, με το που θα καθόμασταν να έγραφε ο σερβιτόρος στο μπλοκακι του τι θα θέλαμε να φάμε και να το έδινε στην κουζίνα;
Έτσι θα κερδίζαμε χρόνο.
Απόδειξη για αυτό είναι πως από τη στιγμή που παραγγείλαμε τα πιάτα ήρθαν όλα μαζί μέσα σε 10'.

Πήραμε χταπόδι ξυδάτο, το οποίο μόνο ξυδάτο δεν ήταν.
Ήταν βραστό, με λίγο ελαιόλαδο και ελάχιστο ξύδι.
Για να το χαρακτηρίζαμε "ξυδάτο", έπρεπε να είχε βράσει πολλή ώρα σε χαμηλή φωτιά, με λίγο νερό και αρκετό λάδι και ξύδι.
Καμία σχέση..

Πήραμε παντζάρια τα οποία ήταν παραβρασμένα και έλιωναν και γαύρο τηγανητό που ήταν ok.
Το ίδιο καλά ήταν και τα καλαμαράκια τηγανητά και οι αληθινές τηγανητές πατάτες, αν και ήταν τεράστιες (! ).

Πληρώσαμε 38€ μαζί με δύο αναψυκτικά.
Δύο φορές ζητήσαμε σόδα η οποία δεν ήρθε ποτέ.
Κέρασμα δεν μας έφεραν.
Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό.
Φταίει ο πολύς κόσμος;
Δεν ξέρω.
Και να σκεφτεί κανείς πως πήγαμε ένα απλό Σάββατο, που είχε καλή μέρα.
Δεν ήταν Κ. Δευτέρα ή κάποια άλλη αργία.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

25 Μάρ 2018

Ο ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ είναι τυπικό δείγμα αυτού που χωρίς δεύτερη σκέψη χαρακτηρίζουμε από γαστρονομική άποψη «στανταράκι», δηλαδή ένα μαγαζί με περιποιημένο περιβάλλον, καλή κουζίνα, άψογη εξυπηρέτηση και καλές τιμές. Τι άλλο να ζητήσεις; Το 4 Χ 4 είναι δεδομένο πριν καν ξεκινήσω να γράφω την κριτική.

Τον ΗΠΕΙΡΩΤΗ θα τον βρείτε στην παραλιακή λεωφόρο του Πόρτο Ράφτη, μπορείτε συνεπώς να συνδυάσετε το εκεί γεύμα σας με έναν ωραίο περίπατο δίπλα στη θάλασσα. Η προσέγγιση είναι εύκολη, το παρκάρισμα υπόθεση μέσης δυσκολίας (4 στα 10) ανάλογα με τη μέρα και την ώρα.

Στο παραθαλάσσιο πεζοδρόμιο υπάρχουν καμιά δεκαριά τραπέζια, για τα οποία βέβαια σε ημέρες καλοκαιρίας γίνεται μάχη. Όμως και η κλειστή αίθουσα έχει τη χάρη της. Το μεγάλο της προσόν: Είναι υπερυψωμένη, έτσι αρκετά από τα εκεί τραπέζια έχουν θέα προς τη θάλασσα.

Γενικά ωραίο, πολιτισμένο περιβάλλον, σαφώς πιο πολύ ψαροεστιατόριο παρά ψαροταβέρνα. Το όνομα ακούγεται βέβαια κάπως ξεκούδουνο, είναι όμως εύκολο να το θυμάσαι. Μιλάμε άλλωστε για επιχείρηση με ιστορία δεκαετιών.

Θα σας υποδεχθεί το αφεντικό ή κάποιος από τους νεαρούς, σπίρτα σωστά, που τρέχουν το μαγαζί. Για το ΣΚ σάς συνιστώ να κάνετε οπωσδήποτε κράτηση. Τα τραπέζια είναι ευρύχωρα και τα καθίσματα αναπαυτικότατα, μόνο που για ευνόητους λόγους η πλάτη σας μάλλον θα εφάπτεται με την πλάτη μέλους της διπλανής παρέας. Λευκό τραπεζομάντηλο, καλής ποιότητας σερβίτσια, κατευθείαν με το υγρό μαντιλάκι για το τέλος του γεύματος.

Όλα όπως πρέπει, ευγενικά και γρήγορα, ειλικρινά δε έφθασα προς το τέλος της σχεδόν τρίωρης παραμονής μας στον ΗΠΕΙΡΩΤΗ να θαυμάζω αλλά και να συμπονώ ταυτόχρονα τους νεαρούς που ακατάπαυστα ανεβοκατέβαιναν τα σκαλιά προς το μαγαζί και την κουζίνα φορτωμένοι δίσκους.

Στον ΗΠΕΙΡΩΤΗ θα φάτε πάντα καλά, είτε επιλέξετε πολλούς ψαρομεζέδες και ψιλό ψαράκι στη μέση του τραπεζιού, είτε στραφείτε προς το λεγόμενο «χοντρό ψάρι» με μια σαλατούλα και κάτι λίγο για την αρχή. Το ιδεώδες είναι μια παρέα με τέσσερις ή παραπάνω συνδαιτυμόνες, οπότε μπορεί να γίνει ένας καλός συνδυασμός, σε χαμηλότερο μάλιστα κόστος.

Από τα πρώτα ξεχωρίζω τα πάντα σωστά (δηλαδή ελαφρώς al dente) βρασμένα χόρτα και τα εξαιρετικά κολοκυθάκια, κομμένα κυματιστά και τηγανισμένα σε μια τέλεια τεμπούρα. Δυστυχώς το τζατζίκι που τα συνοδεύει είναι απλό του εμπορίου, από ένα μαγαζί αυτού του επιπέδου περιμένω κάτι καλύτερο. Για τη συνέχεια έχω να σας συστήσω το φρέσκο καλαμάρι, ο μετρ θα σας πει αν είναι αρκετά μεγάλο για να μπει στα κάρβουνα ή είναι καλύτερο στο τηγάνι. Λουκούμι όπως και να ‘χει. Όσον αφορά τα ψάρια, θα ακούσετε τι υπάρχει και θα αποφασίσετε.

Δεν είναι ανάγκη να πάρετε πρώτο (και αναγκαστικά πιο ακριβό) ψάρι, εμείς συνήθως επιλέγουμε μεγάλο φρέσκο μπακαλιάρο. Έρχεται ψημένος σαν γούνα, δηλαδή ανοικτός στη μέση με το κόκκαλο να έχει αφαιρεθεί, χωρίς να έχει χάσει τους χυμούς του, συνοδευόμενος από εύγευστη, μάλλον light, σκορδαλιά. Εναλλακτικά φρέσκο κουτσομουράκι στο τηγάνι ή μεγάλο μπαρμπούνι στα κάρβουνα.

Καλό το χύμα λευκό κρασί τους, τιμιότατα κοστολογημένα και τα λίγα εμφιαλωμένα που περιέχει ο κατάλογος, φυσικά μαζί με (επίσης λίγες) μπύρες και αποστάγματα. Γενικά ο ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ δεν θα σας εντυπωσιάσει με την ποικιλία αλλά με την ποιότητα. Ποικιλία υπάρχει ωστόσο στο κέρασμα του επίλογου με number one την καρυδόπιτα. Αν θέλετε κάτι ελαφρύ και ασυνήθιστο, ζητείστε μήλο ψητό.

Κατά την άποψή μου είναι περισσότερο βραστό, για να πάρει ωραίο ρουμπινί χρώμα, και κατόπιν περασμένο λίγο από το φούρνο. Νερό εμφιαλωμένο, ψωμί λευκό και φρέσκο, χωρίς κάτι συνοδευτικό. Ανά κεφαλή κόστος ανάλογα με το μέγεθος της παρέας και τη σύνθεση της παραγγελίας γύρω στα 20 με 30 το πολύ ευρώ.

Συνεπώς άξιες οι τέσσερις ντοματούλες παντού και δύο αστέρια στο σύστημα fratello, αξίζει δηλαδή, εφόσον βρίσκεστε στην ανατολική ακτή της Αττικής να κάνετε κάποια χιλιόμετρα παραπάνω για να επισκεφθείτε τον ΗΠΕΙΡΩΤΗ.

16 Νοε 2017

Σταθερά ποιοτικό

Κλασική ψαροταβέρνα με κάπως φθηνότερες τιμές από πολλές άλλες στο Πόρτο Ράφτη. Εξυπηρέτηση καλού επιπέδου (λείπει πάντως το κέρασμα στις "μικρές" παρέες... ). Τα κλασικά κατεψυγμένα τηγανητά καλαμαράκια και το χταπόδι πάντα γευστικά και σε χορταστικές μερίδες. Καλαμάρι φρέσκο ψητό εξαιρετικό. Γαύρος-σαρδέλα πολύ καλά. Από κει και πέρα, ρωτάς για τα φρέσκα... (όπως παντού).

Πολύ καλά τηγανητά κολοκυθάκια και πατάτες, γευστικότατη καβουροσαλάτα, καλή αγγουροντομάτα. Χώρος εσωτερικός, πρόσφατα ανανεωμένος απλός με φωτεινή διακόσμηση (έγινε ΑΛΛΟ μαγαζί σε σχέση με το παλιό), υπερυψωμένος που προσφέρει καλή θέα. Ο εξωτερικός στον πεζόδρομο μπροστά στη θάλασσα (αλλά και στο δρόμο). Εν κατακλείδι, "τίμια" επιλογή για θαλασσινά.

Λ.Γρέγου 73, Άγιος Σπυρίδωνας, Πόρτο Ράφτη