30 Νοε 2013

Για ποτό μπορεί, για καφέ μόνο αν προλάβει κανείς να είναι εκεί πριν τις 5 αλλά για φαγητό σίγουρα όχι.

Το μενού είναι περιορισμένο και αρκετά τσιμπημένο στην τιμή. Το περιβάλλον δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο και είναι αρκετά κοντά στον δρόμο.

Αυτά που πήραμε ήταν ριζότο και καρμπονάρα τα οποία εκτός από το γεγονός ότι άργησαν υπερβολικά να ετοιμαστούν από γεύση ήταν αποκρουστικά.... δυστυχώς δεν μας άρεσε καθόλου οπότε σίγουρα δεν θα ξαναπάμε και ούτε θα το πρότεινα σε κάποιον.

08 Νοε 2013

Επ’ ουδενί δεν είναι για φαγητό!

Λίγα λόγια για το μαγαζί: Προσεγμένο, με μοντέρνο design και σχετικά καινούριο απ’ ότι κατάλαβα. Ο χώρος εσωτερικά φαίνεται ευχάριστος, αλλά σε εμπνέει περισσότερο για ποτό παρά να κάτσεις για φαγητό.

Το μενού είναι μία σελίδα, με λίγα πιάτα, όντας στη νοοτροπία περισσότερο του bar παρά του εστιατορίου: 2-3 πιάτα με αυγά για πρωινό, 2-3 ορεκτικά, 4-5 σαλάτες και 1 ριζότο, 1 μακαρονάδα (καρμπονάρα), 2 μπέργκερ, 3 πιάτα με μοσχάρι/rib eye κλπ. (τα τσιμπημένα σε τιμή), και 3 γλυκά. Επομένως δε σου δίνει και πολλές επιλογές.

Εμείς παραγγείλαμε μία σαλάτα Caesar’s, την καρμπονάρα και το ριζότο. Όταν ήρθε η σαλάτα πραγματικά σκέφτηκα ότι με κοροϊδεύουν: ένα τεράστιο μαύρο πιάτο με μισό φιλέτο κοτόπουλο ακουμπισμένο στη μέση και λίγα χορταρικά στο πλάι να του κάνουν παρέα. Πραγματικά το έβλεπες και έλεγες «τι παρήγγειλα; Ορεκτικό και δεν το κατάλαβα;» Η δε γεύση απογοητευτική! Το κοτόπουλο νερόβραστο με μία πράσινη σάλτσα περιχυμένη από πάνω, που όμως δεν αναιρούσε τη γεύση του νερόβραστου. Η ίδια σως σε περίσσεια και στα λαχανικά που συνόδευαν το κοτόπουλο, καθώς πνιγόντουσαν στο πράσινο «λαδολέμονο».

Και πάμε τώρα στα κυρίως: το ριζότο δε σου άνοιγε και πολύ την όρεξη στην όψη. Πάλι ένα τεράστιο πιάτο, αυτή τη φορά βαθύ, με ένα ριζότο πνιγμένο σε ένα κατακίτρινο υγρό (στο χρώμα του ωμού κρόκου) και λίγη μαύρη τρούφα στο κέντρο. Η γεύση κι εδώ απογοητευτική! Αλλά για να μην είμαι αρνητική ας μιλήσω και για την καρμπονάρα, την οποία μου παραχώρησε ο φίλος μου, καθότι δεν μπορούσα με τίποτα να φάω το ριζότο. Αυτό που δε μου άρεσε καθόλου ήταν το σερβίρισμά της: και πάλι βαθύ μεγάλο πιάτο με την καρμπονάρα ψεκασμένη με κριτσανιστά ψίχουλα, και –ω! τι έκπληξη- ένα αυγό μάτι στο κέντρο της! Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι μοντερνιά ή ιδιοτροπία του σεφ, αλλά ρε παιδιά, αν ήθελα αυγό μάτι θα διάλεγα ένα πιάτο απ’ το μενού του πρωινού. Με τα πολλά, κύλισα το αυγό στο πλάι χωρίς να σπάσει και την έφαγα, περισσότερο γιατί πεινούσα παρά γιατί με ενθουσίασε η γεύση της.

Εξυπηρέτηση: Το προσωπικό ασυντόνιστο. Ο υπεύθυνος παίρνει πολύ σοβαρά τη θέση του, κάτι που είναι μεν καλό, αλλά κωμικοτραγικό όταν το παρακολουθείς (αν το επισκεφτείτε θα καταλάβετε). Τα πιάτα ήρθαν με μεγάλη καθυστέρηση. Όταν ήρθαν τα κυρίως ήταν άσχημη η εικόνα του να τα βλέπεις στον ίδιο δίσκο, αλλά να σου αφήνει μόνο το ένα και να φεύγει με το άλλο για να πάει στο μπουφέ να φέρει το πιπέρι. Στα συν ότι είναι ευγενικοί.

Τιμές: Για αυτά τα 3 πιάτα εμείς πληρώσαμε 34 ευρώ. Το αρνητικό εδώ ήταν ότι μας είχαν χρεώσει για ψωμί και dip χωρίς να μας τα φέρουν, κάτι που όμως το έλυσε πολύ ευγενικά ο υπεύθυνος όταν του το αναφέραμε. Γενικά, αν είχαμε ευχαριστηθεί το φαγητό μας θα έλεγα ότι είναι μια πολύ καλή τιμή. Όμως οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες στα υπόλοιπα πιάτα, πχ. τα πιάτα με μοσχάρι ή μπριζόλα ή rib eye είχαν από 18 μέχρι και 25 ευρώ.

Εν κατακλείδι, καλύτερα να το επισκεφτείτε για ποτό κάποιο απόγευμα/ βράδυ. Εγώ προσωπικά δύσκολα θα ξαναπάω.

25 Απρ 2013

Επισκέφτηκα το μαγαζί την πρώτη βδομάδα λειτουργίας, όπου δεν κατάφερα να βρω τραπέζι, οπότε και περιορίστηκα σε ένα ποτό στο όμορφα διακοσμημένο μπαρ.

Ο χώρος πολύ ατμοσφαιρικός και καλαίσθητος, ειδικά το βράδυ ο φωτισμός είναι όλα τα λεφτά. Σε επόμενη επίσκεψη απόγευμα του Σαββάτου, το μαγαζί ήταν κατάμεστο κ βρήκα ένα τραπέζι στο εσωτερικό, κοντά στην είσοδο του καταστήματος.

Στο σημείο αυτό να πούμε 2 πραγματάκια για το σερβις, οι ευγενικοί σερβιτόροι, έφεραν σχετικά γρήγορα το νερό, αλλά χρειάστηκε να ζητήσουμε 3-4 φορές να μας φέρουν καταλόγους να παραγγείλουμε!

Ο κατάλογος είναι αρκετά απλός, 1 σελίδα όλα τα πιάτα, τα οποία είναι δομημένα σε 3 κατηγορίες, ορεκτικό, 3-4 σαλάτες, 2 μπρουσκέτες κ κανα δυο πιάτα πρωινού (με βάση το αυγό). Στα κυρίως περιλάμβανε 2 ριζότα, 2 burgers κ 2 πιάτα με βάση το κοτόπουλο κ τέλος 3 επιδόρπια.

Επέλεξα σαλάτα ceasars κ ριζότο με σαφράν. H σαλάτα ήταν εξαιρετική, βέβαια η sause ήταν η αυθεντική συνταγή με ατζούγιες, οπότε αν κάποιος έχει θέμα πρέπει να το λάβει στα υπόψιν. Το κοτόπουλο ήταν βρασμένο σε κενο αέρος στους 62 βαθμούς, όπως αναφέρει και στον κατάλογο και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό, τόσο τρυφερο και ζουμερό κοτόπουλο δύσκολα βρίσκεις!

Επίσης το ριζότο ήταν εξαιρετικό, ανάλογο του επιπέδου του νεαρού ταλαντούχου σεφ Λιόκα. Για ορεκτικό πήραμε το τιραμισού, το οποίο ήρθε μέσα σε ένα γλαστράκι, με κόκκους καφέ στην επιφάνεια για χώμα κ ήταν πολύ καλό! Πολύ ευφάνταστο κ δημιουργικό το όλο αποτέλεσμα ομολογώ!

Συμπερασματικά να πω ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος, τόσο από το περιβάλλον όσο και από την ποιότητα του φαγητού με ένα μελανό σημείο την εξυπηρέτηση, όπου οφείλω να αναφέρω ότι μας ζήτησαν συγνώμη κ κατανόηση λόγω του ότι πρόκειται για καινούργιο μαγαζί που δεν έχει βρει ακόμα τους ρυθμούς του.

15 Απρ 2013

Νέος χώρος, all day, στην περιοχή της Ν. Ερυθραίας και μάλιστα στο πιο κεντρικό σημείο, πάνω στη λεωφόρο. Αν και δεν είναι ό,τι καλύτερο, δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος από τα διερχόμενα αυτοκίνητα, καθώς ο εξωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι "περιφραγμένος" με φυτά. Παρασκευή απόγευμα δεν υπάρχει θέση ούτε για δείγμα. Μετά δυσκολίας βρήκαμε έξω κι αυτό επειδή πήγαμε νωρίς και ήμασταν 2 άτομα.

Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός αλλά αρκετά όμορφος και ατμοσφαιρικός με καναπέδες, ενώ τα κρασιά στα ράφια στο πάνω επίπεδο παίζουν και ρόλο διακοσμητικού στοιχείου συμπληρώνοντας με πολύ ωραίο τρόπο το εστιατορικό περιβάλλον.
Εξυπηρέτηση: αργή, ασυντόνιστη παρά τον αριθμό των σερβιτόρων. Το αποδίδω στο γεγονός ότι το εστιατόριο βρίσκεται στην πρώτη -κυριολεκτικά- εβδομάδα λειτουργίας του.

Φαγητό: ο κατάλογος διαθέτει λίγα πιάτα, κάποια πιο φθηνά, κάποια ακριβά. Έχει 2-3 επιλογές σε ριζότο και ζυμαρικά και τα υπόλοιπα είναι 2-3 burgers, 1-2 πιάτα με κρέας και 1-2 πιάτα με σολωμό κλπ. 2 άτομα πήραμε: 1 classic burger (γευστικό, ζουμερό, συνοδευόταν από νοστιμότατες πατάτες και σως κέτσπ, μουστάρδας), 1 ριζότο milanese. Σε αυτό το πιάτο σημειώθηκαν δύο φάουλ (αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για εστιατόριο των βορείων προαστίων): δε φέρανε κουτάλι,θεωρώντας ότι αυτό το πιάτο τρώγεται με πηρούνι ούτε πιπέρι.

Για ορεκτικό πήραμε κάτι πρωτότυπο: mini burgers γαρίδας που ήταν ιδιαίτερο και αρκετά νόστιμο πιάτο. Φτάνω στο αποκορύφωμα: όταν ήρθε ο λογαριασμός διαπίστωσα ότι: εμφιαλωμένο νερό + 1 coca + ψωμί με dip = 10.50 ευρώ! Δηλαδή κλοπή. Βγάζουν λεφτά από τα φθηνά πράγματα που ο πελάτης θα πάρει ούτως ή άλλως. Για το εμφιαλωμένο νερό που σχεδόν όλοι σε αναγκάζουν να το πάρεις με το ζόρι, ούτε λόγος! Το σύνολο του λογαριασμού με τα πιάτα που προανέφερα ήταν 44.50 ευρώ.

Χαρ. Τρικούπη 146, Ν. Ερυθραία

210 6209680