MICRAASIA HOLLYBAR

Πολίτικη κουζίνα

Κωνσταντινουπόλεως 70, Γκάζι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Μικρασιατική κουζίνα με σύγχρονους πειραματισμους. Ανοιχτο κάθε βράδυ εκτός Δευτέρας.
Γράψε τη δική σου κριτική

Πολίτικη κουζίνα - Γκάζι, Αθήνα

Σαββατοβραδο και με την συντροφο μου σκεφτηκαμε να επισκεφτουμε για μια ακομα φορα το micrasia.

Λεω για μια ακομα φορα γιατι ειχαμε και περσι την φαεινη ιδεα να παμε στο συγκεκριμενο μαγαζι και ευτυχως δεν ημουν ακομα μελος στο συγκεκριμενο site γιατι η κριτικη μου απο την τοτε εμπειρια μου μονο κολακευτικη δεν θα ηταν.

Αγενεια κακη εξυπηρετηση και κρυαδα σε βαθμο που να απορριπτεις πληρως το μαγαζι αυτο και να βαζεις Χ σε καθε μελλοντικη σκεψη για επισκεψη.
Ας παω λοιον στο τωρα. Μπαινοντας στο μαγαζι κατα τις εννεα το βραδυ το μαγαζι ηταν εντελως αδειο και ως πρωτοι πελατες επιλεξαμε ενα τραπεζι της αρεσκειας μας στο κεντρο του μαγαζιου.

Ο διακοσμος του μαγαζιου ειναι αμφιλεγομενος. Οπως ολοι θα φανταζονται το μαγαζι ειχε μια διακοσμηση που παραπεμπει σε μικρα ασια και σε κλασικες νοτες ναργιλε και Σμυρνης.

Ομως ενας πιο προσεκτικος παρατηρητης θα εβλεπε οτι ολος ο διακοσμος εχει κατι το παραταιρο με καδρα ασχετα μεταξυ τους, κορνιζες προσωπων Ττιτανικους και παλιες φωτογραφιες απο γειτονιες ασχετες μεταξυ τους και ενας ναργιλες που μονο κλιμα μικρας ασιας δεν δημιουργει. Δεν θελω να ειμαι κακεντρεχης αλλα σαφως θα σχολιασω οτι ολο το συνολο δεν εδινε καμμια καλη εντυπωση απο πλουραλιστικο και εντυπωσιακο μικρασιατικο μαγαζι. Οφειλω βεβαια να σχολιασω οτι το μαγαζι, αν και μικρο, εχει μια πολυ καλη διαταξη τραπεζιων που επιτρεπει να κατσεις ανετα και να συζητησεις χωρις να εχοχλεις η να ενοχλεισαι.

Και επιστρεφω στην καθ αυτου επισκεψη στο μαγαζι σαν πελατες για φαγητο
Μπαινοντας μας υποδεχτηκε ( τροπος του λεγειν ) ενας νεαρος, ευγενης μεν αλλα σιγουρα σε μεγαλη αποσταση απο εναν εμπειρο σερβιτορο και μας ζητησε να επιλεξουμε τραπεζι που θα κατσουμε δεδομενου οτι το μαγαζι ηταν αδειο εκεινη την ωρα. Η μουσικη που επαιζε ηταν σε ενταση οχι συμβατη με μαγαζι φαγητου αλλα το δικαιολογησα στο οτι το μικρασια πλασσαρεται και ως μπαρ.

επισης ηταν ενα ασχετο συνοθυλευμα απο διαφορα ειδη ( ραπ, ελληνικη σοουλ κλπ ) που ισως να ενοχλουσε καποιους πιο περιεργους συνδετημονες.
Κατοπιν ολων τουτων θα εκπληξω τους αναγνωστες λεγοντας οτι παρ ολα ταυτα η ατμοσφαιρα στο μαγαζι ειναι πολυ ευχαριστη ( δεν ξερω πως βγαινει αυτο το αποτελεσμα με αυτα τα στοιχεια που ειπα πριν ) και η εξυπηρετηση φανταζει πολυ καλη. Το προσωπικο αχετα αν απεχει πολυ απο επαγγελματιες του ειδους ειναι πολυ εξυπηρετικο και πολυ φιλοξενο και η ευγενεια του δε αξιοσημειωτη.

Και ας ακολουθησυμε τους δρομους της γευσης
Ως σαλατα πηραμε μια κυπριακη με φρεσκα λαχανικα με χαλουμι η οποια δεν πολυαρεσε στην συντροφο μου γιατι ηταν στεγνη εγω ομως θα τολμησω να πω οτι ηταν μια σαλατα με τοσο-οσο σως και χαλουμι που εδινε την αισθηση μιας εκλεπτισμενης γευσης χωρις υπερβολες.

Σαν πρωτα επιλεξαμε μια φετα με κρουστα και μελι που σιγουρα διαφερει απο ολες τις κλασικες φετες με μελι και σουσαμι που τρωμε πλεον σε ολα τα μεζεδοπωλεια δεδομενου οτι ηταν αψογα ψημενη και το φυλο που την περιεβαλε ηταν ξεχωριστο και πολυ ευγευστο
Σαν πρωτο πιατο επισης πηραμε και ενα παστουρμαλι το οποιο ηταν μια πιπερια φλωρινης γεμισμενη με τυρι και παστουρμα πολυ καλης γευσης και ψημενη καλα χωρις υπερβολες στην εμφανιση. Ενα πιατο που ισως θα συστηνα σε οσους αποφασισουν να επισκεφτουν το εν λογω μαγαζι.

Τριτο πρωτο πιατο ( ορεκτικο ) που δοκιμασαμε ηταν ενα σουφλε λαχανικων με μανιταρια και πατατες βραστες που ηρθε απλα σαν ενα πιατο χωρις καν ενα κουταλι για να σερβιριστει ( το ζητησαμε ) και σαφως αν και δεν ηταν ασχημο δεν δρεπει και δαφνες γευσης, φαντασιας και δημιουργικοτητας.
Κια θα ολοκληρωσουμε την συνοψη με τα κυριως πιατα.

Ενα κεμπαμ μικρασια, ελεος μην το παρει κανεις, μπιφτεκι γεματο απο καρικευματα καμενο στο ψησιμο πολυ μικρο σε μεγεθος και γευστικα μηδενικο που σε καμμια περιπτωση δεν θα ξαναδοκιμαζα με συνοδεια απο μια τελεια πιτα ( αστειο ) και λαχανα σπαρμενα ατακτα στο πιατο και ενα πιατο με φιλετακια χοιρινου συνοδευομενα απο ρυζι και μανιταρια. Τα φιλετακια απλα τρωγοντε χωρις να ειναι κατι ιδιαιιτερο και σαν ποιοτητα και σαν ποσοτητα ( οχι πανω απο 30 γρ ) ενα ρυζι αδιαφορο, αναλατο και καποια πολυ αξιολογα μανιταρια στον διακοσμο ψημενα σε μια γλυκα σως να σωνουν σχετικα το πιατο. Ελεος ονομαστε το μανιταρια με σως απο χοιρινο.

Δεν θα σχολιασω καθολου το κρασι που ειναι θελεις δεν θελεις χυμα λευκο η κοκκινο ( Ρεπανη λενε, θα το δεχθω ). Το κοκκινο τουλαχιστον ειναι αξιολογο και πινεται ευχαριστα.
Γενικα θα χαρακτηρισω την επισκεψη μας στο micrasia αδιαφορη και σαφως δεν ξερω αν αξιζει την τοσο καλη αξιολογηση σε βαθμολογια αλλα ενεκα της καλη διαθεσης εβαλα αυτη την αξιολογηση
Ειναι σιγουρο οτι δεν θα επελεγα το μαγαζι αυτο για να περασω μιια γευστικη βραδια

Πολίτικη κουζίνα - Γκάζι, Αθήνα
Αυγ

Νύχτα Αυγούστου, άδεια η Αθήνα και αποφασίσαμε με τον άντρα μου να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο μαγαζί για φαγητό.
Γύρω στις 9 ανεβαίνουμε στην ταράτσα βρίσκουμε τον σερβιτόρο ναν μας υποδέχεται με την σφουγγαρίστρα στο χέρι αλλά αυτό το προσπεράσαμε. Άδειο το μαγαζί όλα τα τραπέζια ήταν στην επιλογή μας! Διαβάζουμε τον κατάλογο και επιλέγουμε μία δροσερή σαλάτα με ανάμικτα λαχανικά ένα μπουρίτος με κοτόπουλο μία πατάτα σουφλέ μπύρα και ένα ποτήρι λευκό κρασί και περιμένουμε, περιμένουμε...
Μετά από μία ώρα μας έφεραν μία αδιάφορη στεγνή σαλάτα και περιμένουμε τα υπόλοιπα. Ο κύριος που έχει το μαγαζί μας φέρνει τα ποτά φορώντας τι; παντόφλες του και μετά από μισή ώρα σε σύνολο μιάμιση έρχονται και τα φαγητά.
Η πατάτα σουφλέ πολύ μέτριο πιάτο, για το μπουρίτος τι να πω!! μία φρατζόλα ψωμί με ρύζι και κοτόπουλο!!!
Στο τέλος της βραδιάς επισκέφτηκα και το WC, η εκπληξή μου μεγάλη, αφού διαπίστωσα ότι περιέχει και μπάνιο διότι το WC είναι του ιδιοκτήτη που διαμένει εκεί!!
Πολύ κακή εντύπωση και το φαγητό και το μαγαζί, λυπάμαι πολύ που για κάποιο λόγο επιβιώνουν τέτοια μαγαζιά. σίγουρα δεν θα ξαναπάμε!