ΜΕΛΟΥΚ

Cafe - Restaurants

Κολοκοτρωνη 5, Χαλανδρι [Χάρτης]

Λουκουμαδες και κοκτειλς

Cafe - Restaurants - Χαλάνδρι, Αθήνα

- Και γιατί θα πρέπει να γράψεις κριτική για μαγαζί που έχεις ξαναγράψει; Ρώτησε ο κολλητός μου Καθιστός Ταύρος (Sitting Bull), ένα μελαγχολικό απόγευμα Σαββάτου, καθώς γυρνούσαμε βαριεστημένα πάνω στα άλογα μας στους πολυσύχναστους δρόμους του Χαλανδρίου.
- Είναι κολλητός σου ο ιδιοκτήτης και θες να τον προμοτάρεις;
- Όχι.
- Έχει αλλάξει διεύθυνση και θες να αναδείξεις την καινούρια;
- Όχι.
- Έχεις αλλάξει ιστότοπο που γράφεις και θες να γράψεις και στον καινούριο;
- Όχι φυσικά, ακόμα στον ίδιο γράφω, δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα.
- Βελτιώθηκε τόσο πολύ και θες να το επαινέσεις;
- Όχι δυστυχώς.
- Άστο το βρήκα. Έμεινε στάσιμο ή έριξε ποιότητα. Χάλασε την ισοτιμία προσφοράς και ζήτησης.
- Κάπως έτσι. Άκου λοιπόν και πες μου αν θα κάνω ή δε θα κάνω update.
- Το γνώρισα πριν από 3 και χρόνια όταν προσέφερε το κάτι διαφορετικό στην πιάτσα του Χαλανδρίου. Ωραία cocktails, καλή μουσική στα δικά μας γούστα, με αρκετές βέβαια πινελιές από new rock με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά που δε σε χαλάει, 2-3 καλές σαλάτες και χορταστικά σάντουιτς. Και το κλου του μαγαζιού ήταν οι λουκουμάδες. Από εκεί και το όνομα Μελουκ(ουμά). Όχι τους παραδοσιακούς με μέλι και κανέλα, αυτούς θα συνεχίσεις να τους τρως στο ‘’Αιγαίο’’ στην Πανεπιστημίου, αλλά λουκουμάδες με διάφορα υλικά γλυκά και αλμυρά από πάνω. Θα ξεκινήσω να σου αναλύω τι γίνεται τώρα.
Η εξυπηρέτηση στάσιμη. Οι ίδιες σερβιτόρες με τα i-pad στο χέρι για την παραγγελία, απόδειξη θα δοθεί με το που έρθει η παραγγελία αλλά προσοχή διότι αν παραγγείλεις πάνω από μια φορά απόδειξη δε θα δεις. Χαμόγελα πλέον τα κόψανε, συζήτηση με τους πελάτες τέλος, οπότε όλα θα έρθουν στην ώρα τους. Δεν ξέρω τι, αλλά θεωρώ ότι πλέον λείπει το κάτι παραπάνω που θα σε κερδίσει στην εξυπηρέτηση. Ίσως το γεγονός ότι με το μαγαζί γεμάτο ψάχνεις να βρεις τις σερβιτόρες; Ίσως ότι αν και χρόνια στο μαγαζί, δεν έχουν να σου προτείνουν κάτι;
Στη διακόσμηση δεν έχει αλλάξει και πολλά. Ουσιαστικά βελτίωσε τον εξωτερικό χώρο για να κάθεσαι πιο άνετα και να χωράνε περισσότερα άτομα αλλάζοντας την διαρύθμιση και παίρνοντας όλο το πεζοδρόμιο αλλά και την είσοδο από το δίπλα κτίριο.
-Νόμιμο;
- Ξέρω γω, εσύ τι λες;
- Κατά τα άλλα παραμένει o κλασσικός industrial χώρος με τα πολλά χαμηλά φωτιστικά, το μοναστηριακό τραπέζι εντός για σύσφιξη σχέσεων, τα ψηλά σκαμπό αντικαταστάθηκαν με χαμηλά άβολα πολύχρωμα καρεκλάκια, κόκκινα λαμπιόνια παρέμειναν να κρέμονται από ψηλά και γενικά για bar καλό είναι αλλά δεν είναι ακριβώς bar.
Πάμε στα του φαγητού. Πλέον μόνο 2 σαλάτες κλασσικές και 2 σάντουιτς και αυτά κλασσικά, οπότε άστα καλύτερα δοκίμασε λουκουμάδες. Ή αν έχεις ξαναφάει πιο παλιά και δεν θες να απογοητευτείς πάρε κανένα φυσικό χυμό ή cocktail.
- Δηλαδή;
- Θα στα πω αναλυτικά, όλα στην ώρα τους. Φυσικοί χυμοί λεμονάδας και μανταρινάδας με συνδυασμό άλλων αφεψημάτων ή χυμών αρκετά καλή προσπάθεια αλλά λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Πάντως η ‘’Ιππολύτη’’ με φυσικό χυμό ρόδι και σόδα δε σε χαλάει, ούτε και το ‘’Cucunade’’ (αγγουράδα) με έξτρα τσίλι.
Τα cocktail περιοριστήκαν αλλά η ποιότητα είναι υψηλή. Από τα κλασσικά σταθερή αξία το ‘’ρόδι’’ με βότκα, λεμονάδα και ρόδι και το ‘’tears of dynasty’’ με bourbon, μαστίχα, λεμόνι, λικέρ κακάο, bitter και γάλα ξηρών καρπών!!!!! Τι κάνει η επιστήμη!!!!
Από τα υπόλοιπα με ελληνικό touch, δοκίμασε το ‘’cardamom cucumber southside’’ με gin, κάρδαμο, λεμόνι, δυόσμο, αφρό αγγουριού και bitter. Τώρα αν θα καρδαμώσεις δε στο εγγυώμαι, σίγουρα θα το ευχαριστηθείς.
Να μεθύσεις δεν πρόκειται με καμία επιλογή, γιατί σκοπός πλέον όλων των mixologists είναι να αναδείξουν τα αρώματα των συστατικών και όχι του βασικού ποτού.
Και πάμε τώρα στους λουκουμάδες που είναι και ο λόγος που θα επισκεφτείς το Μελούκ.
Έχει και αλμυρούς και γλυκούς αλλά πολύ λιγότερους απ’ ότι όταν άνοιξε.
Άλλαξε τον τρόπο σερβιρίσματος. Πλέον δεν τους σερβίρει στο κλασσικό αλουμινένιο μικρό ταψάκι αλλά σε αλουμινένιο ποτήρι σαν μεγάλο δισκοπότηρο. Και αν στο μάτι είναι πιο gramourάτο, στην ουσία δε σε βολεύει γιατί όλο το υλικό της γέμισης μένει στη βάση του ποτηριού.
Οι κλασικοί στρογγυλοί λουκουμάδες δεν είναι τόσο αφράτοι όσο παλιά, αντιθέτως είναι πολύ πιο εύκολο να πετύχεις πολλούς ξεροψημένους προς καμένους, συν ότι είναι λιγότερο μελωμένοι. Τα υλικά που ρίχνονται από πάνω είναι σε μικρότερη ποσότητα και αν κάνεις το τεστ ‘’κλείνω μάτια και λέω γεύση’’ δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις καμία. Κρέμα μιλφέϊγ, απορώ πού ο παρασκευαστής- λουκουματζής ή άντε σεφ έχει δοκιμάσει τέτοια κρέμα. Για σαντιγί καλή είναι. Ατυχής και ο συνδυασμός με φυστίκι Αιγίνης και μαύρο κεράσι. Λευκή σοκολάτα με φυστικοβούτυρο (peanut butter) και μπανάνα. Έλιωσα, λιγώθηκα, χύθηκα στο πάτωμα έχοντας φάει μόλις 2 λουκουμάδες. Κατάλληλο για άτομα εθισμένα στην υπερβολή.
Μπουγάτσα, με κρέμα μπουγάτσας, άχνη και κανέλα εδώ η γεύση ήταν η σωστή και θύμιζε συμπρωτεύουσα, αλλά ήρθε σε χαμηλή θερμοκρασία με ότι αυτό συνεπάγεται.
Butter scotch με καραμελωμένα αμύγδαλα, τρωγόταν άνετα με την γεύση της καραμέλας να ξεχωρίζει.
Κοτόπουλο και 4 τυριά μικρή η ποσότητα από το κοτόπουλο και στα τυριά υπερτερούσε η περίεργη γεύση της gorgonzola.
Ριγανάδα ελιά και φέτα, υπερτερούσε η γεύση της φέτας, έψαχνα να βρω τις ροδέλες της ελιάς.
- Μην συνεχίζεις με κάλυψες.
- Πήγα μια, πήγα δυο γιατί μ’ άρεσε το όλο concept αλλά αμάν, νισάφι πια. Δε θεωρώ ότι θα του δώσω και άλλη ευκαιρία όσον αφορά στους λουκουμάδες.
Οι τιμές εννοείται πήραν την ανιούσα γύρω στο 0,5-1,5 ευρώ στους λουκουμάδες, δηλαδή από 3,8 οι απλοί μέχρι 5,5 ευρώ.
Στα cocktail 7-9 ευρώ σταθερά όπως τα περισσότερα bar στο Χαλάνδρι.
Οπότε φίλε μου Καθιστέ Ταύρε, εγώ ορθά σκεπτόμενος, αποφάσισα να κάνω ένα update στην κριτική μου, αφού το upgrade που έκανε η διεύθυνση ήταν ελλιπέστατο και για μένα αποτυχημένο.
Με αυτά και με αυτά η ώρα πέρασε, η νύχτα χωρίς φεγγάρι έφτασε και εμείς σαν μόνοι και φτωχοί καουμπόηδες, καβαλικέψαμε τα άλογα μας και κινήσαμε για άλλα μέρη στην ίδια Πατρίδα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

Προσοχη!
Θα ηθελα απλως να «προειδοποιησω» τους φιλους καλοφαγαδες. Το «Melouk» δεν ειναι bar-restaurant, οπως λανθασμενα εχει περαστει εδω, αλλα... cocktail loukouma bar! Ως τετοιο λοιπον θα κριθει.

Καταρχας ειναι μια καινουργια προταση για εναλλακτικη βραδινη (και οχι μονο) εξοδο.
Βρισκεται στο κεντρο του Χαλανδριου, επανω μαλιστα σε κεντρικο δρομο, κατι που σημαινει οτι το παρκιν ειναι μια (μικρη και εκνευριστικη) περιπετεια...

Ο χωρος επεκτεινεται σε δυο επιπεδα, σε ατμοσφαιρικο περιβαλλον, με εντονα βιομηχανικα στοιχεια και ωραια διακοσμηση.

Το σερβις ειναι φιλικο και ευγενικο, ομως κατα περιπτωσεις λιγο αργο. Και το αφεντικο, επισης, φιλικο με διαθεση για κουβεντα με τους πελατες.

Το Μελουκ ειναι ανοιχτο απο το πρωι, οπου σερβιρει καφε με -τι αλλο- λουκουμαδες, γλυκους και αλμυρους (πρωτοτυπη ιδεα), απο τον ιδιαιτερα πληθωρικο καταλογο (67 εις το συνολο, παρακαλω), γεματο πολλες και ασυνηθιστες επιλογες.

Τις απογευματινες ωρες προσθετει στο μενου καποιες σαλατες, καθως και μπιρα και σαγκρια. Ενω κατα το βραδακι γινεται η μετατροπη σε κοκτεϊλ μπαρ, με εναν πραγματικα εκτενη καταλογο (48 ευφανταστες δημιουργιες) για... δοκιμες, με τη συντριπτικη πλειονοτητα αυτων να κοστολογειται στα 7, 7,5 & 8€. Απο τους λουκουμαδες καμια μεριδα (χορταστικες) δεν φτανει τα 5€.

Τα παραπανω (και αναλογως την ωρα επισκεψης και διαθεση για λουκουμα ή ποτο) θα απολαυσεις στο μακρυ, «μοναστηριακο», ξυλινο τραπεζι. Και βεβαια, συνοδεια υπεροχων τζαζ, σοουλ και φανκ ακουσματων.

Οι τιμες ειναι γλυκες, πολυ καλο VfM, ενω στην τιμη εβαλα ενδεικτικα 1-9€, στη λογικη του ενος κοκτεϊλ και μιας μεριδας λουκουμα (αντε να παει 10-11€) ή των δυο μεριδων λουκουμαδων (αλμυρους και γλυκους).

Μια ξεχωριστη γαστρονομικη προταση, σιγουρα θα εκανα στεκι το Melouk, αν ημουν κατοικος της περιοχης. Τωρα, απο τα νοτια, θα ξαναπηγαινα ευχαριστως, αν ειχα καποιο επαγγελματικο ραντεβου ή αλλη δουλεια στο Χαλανδρι.

ΥΓ: Στη γευση θα εβαζα 2,5/4, αλλα το 3 μπηκε για τους ωραιοτατους συνδυασμους γευσεων.

Cafe - Restaurants - Χαλάνδρι, Αθήνα

Την Κυριακη 26-10-14 το βραδακι αποφασισαμε να κατεβουμε Χαλανδρι παροτι ειναι γειτονικος μας Δημος να φαμε λουκουμαδες.

το συγκεκριμενο μαγαζι το ειχα επισκεφτει αλλες 2 φορες στα τελη του 2013 οταν νομιζω ειχε πρωτοανοιξει και μου ειχε κανει αριστη εντυπωση καθοτι ειχε απιστευτο καταλογο με γευσεις λουκουμαδων. το ειχα δε προτεινει και σε φιλικη παρεα και θα πηγαιναμε ξανα μεσα στην εβδομαδα που θα ερχοταν.

πραγματι παρηγγειλα τους λουκουμαδες που παντοτε επαιρνα δλδ λουκουμαδες με καραμελα butterscotch. μονο που αυτη τη φορα ειχαν προστεθει και καραμελωμενα φυστικια.

δυστυχως απογοητευτηκα πληρως. καταρχας πλεον το σερβιρισμα γινεται οχι σε ταψακια που γινοταν αλλα σε ταψακι σε σχημα κονου με χαρτι απο μεσα με αποτελεσμα η οποια γαρνιτουρα ειτε να κατακαθεται στον πατο ειτε να κολλαει γυρω-γυρω στο χαρτι. το χειροτερο ομως ηταν η πληρης απουσια της καραμελας ως επικαλυψη στους λουκουμαδες. δεν υπηρχε ιχνος παρα μονο ελαχιστη στον πατο του χαρτιου. ουσιαστικα δλδ μου σερβιραν μια μεριδα σκετων λουκουμαδων.
ειναι κριμα ενα μαγαζι που οταν ξεκινησε σεβοταν πληρως τον πελατη του πλεον να τον κοροϊδεύει με αυτα που σερβιρει.

με εναν καφε που παραγγειλαμε κοστος μεριδα λουκουμαδες 4,50€ και ο καφες 2,80€συνολο 7,30€ χωρις αποδειξη που πραγματικα ειναι το τελευταιο που με ενδιαφερει. εκανα αρκετο δρομο για να βρεθω στο συγκεκριμενο μαγαζι και πραγματικα δεν προκειται ουτε να ξαναπαω ουτε να το ξαναπροτεινω

Αυγ

Ήταν Δευτέρα βράδυ και μετά από μια κουραστική μέρα στην δουλειά, βρέθηκα με την κοπέλα μου η οποία μου εξέφρασε την επιθυμία της να φάει λουκουμάδες (δεν είναι χοντρή). Οπότε μετά από μια μίνι αναζήτηση στο διαδίκτυο, βρήκαμε αυτό το μαγαζί ανοιχτό καθώς η ώρα ήταν περασμένες 12. Αποφασίσαμε λοιπόν να το δοκιμάσουμε.

Το σέρβις του μαγαζιού ήταν καλό και φιλικό σχετικά και το αφεντικό ήταν εκεί πράγμα το οποίο είναι πάντα σεβαστό. Ο χώρος ήταν άνετος με τραπεζάκια χαμηλά αλλά και stands με ψηλά σκαμπό εάν ήθελες απλά ποτό.

Όσων αφορά τους λουκουμάδες τώρα ήταν μια σκέτη απογοήτευση. Δεν έχω ξαναφάει χειρότερους λουκουμάδες σε όλη μου τη ζωή. Παραγγείλαμε με την κοπέλα μου μία μερίδα απλούς με μέλι και κανέλα και μία μερίδα με πραλίνα και μία μπάλα βανίλια παγωτό. Το μόνο που άξιζε ήταν το παγωτό με την πραλίνα. Και στις δύο μερίδες οι λουκουμάδες ήταν πέτρα!! Πως το λένε τους πετούσες στον τοίχο και επέστρεφαν με γκελ.. Ήταν σίγουρα προψημένοι από το απόγευμα και ξαναζεσταμένοι την ώρα που τους παραγγείλαμε.

Στον πρώτο λουκουμά που δεν ήμουν υποψιασμένος κόντεψα να σπάσω δόντι!!! Δεν ξέρω αν έφταιγε το περασμένο της ώρας... αλλά όπως και να έχει, θα μπορούσαν απλά να μας πούνε ότι δεν μπορούν να μας εξυπηρετήσουν..
Εν κατακλείδι, σε γενικές γραμμές θα μπορούσε να θεωρηθεί ένα αξιόλογο και καινοτόμο μαγαζί αλλά με τέτοιους λουκουμάδες μας άφησαν μόνο γεύση απογοήτευσης..