ΜΕΛΟΥΚ
Cafe- Restaurants

Χαλάνδρι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Λουκουμαδες και κοκτειλς

30 Ιαν 2017

Και τόση αγάπη πως να την αντέξω!!!!

Πέμπτη βράδυ 26/1/2017 γύρω στις 22.30 και αφού έδωσα μάχη νωρίτερα να πείσω το βαφτιστήρι μου πως θα τον πάρω μαζί μου την επόμενη φορά σε έξοδο, είπα να βρεθώ με την παρέα στα βόρεια. Nα φάμε ακριβώς δεν θέλαμε, πιο πολύ να τσιμπήσουμε και να πιούν οι κοπέλες κάποιο ποτάκι θέλαμε με γαρνιτούρα διάφορες ιστορίες από το βόλευ!

Αφού λοιπόν ζήσαμε το ίδιο δράμα κάθε φορά με το παρκάρισμα στο Χαλάνδρι και μετά από 35 κύκλους στην περιοχή... ω του θαύματος!!! Βρήκα θέση κοντά στο μαγαζί. Ούτε το απαγορευτικό λόγω ανεφοδιασμού δεν με πτόησε και το ρίσκαρα! Οι πρώτες νιφάδες χιονιού (που ως εκεί έμειναν μέχρι να φύγω) έκαναν την εμφάνιση τους αλλά μπάινοντας στο μαγαζί η ζεστασιά ήταν εμφανής. Ο χώρος θερμαινόταν επαρκέστατα. Όμορφος χώρος με πατάρι όπου βρίσκονται εκεί οι τουαλέτες. Ατμοσφαιρικός φωτισμός, χαλαρή ατμόσφαιρα αλλά ο κόσμος όχι πολύς. Δυστυχώς δεν είμαι της περιοχής για να γνωρίζω τι έχει γίνει μετά από την πρώτη επίσκεψη μου χροοοοόνια πριν. Σαν σκέψη είναι μια χαρά. Λουκουμάδες και κοκτέιλ. Θα βρείτε 2-3 σαλάτες και σάντουιτς, συν καφέδες και ποτά. Απ'όλα έχει ο μπαξές αλλά με την καλή έννοια!

Η εξυπηρέτηση ευγενική από την κοπέλα αλλά με τα απολύτως απαραίτητα. Αργότερα ένας κύριος ακούγοντας τη συζήτηση μας για αθλητικά μας ρώτησε με τι ασχολούμαστε και τελικά μπήκε ευχάριστα στην κουβέντα μας καθώς η κόρη του είναι αθλήτρια. Εντάξει παράπονο δεν έχουμε, περάσαμε καλά και γελάσαμε για άλλη μια φορά!

Τώρα κριτική δεν την λες ακριβώς αυτή που κάνω, πιο πολύ αφήγηση της βραδιάς μας μοιάζει! Τέσπα, εγώ για λουκουμάδες ήμουν προετοιμασμένος από το μεσημέρι που είχαμε φιξάρει τη συνάντηση. Ο κατάλογος επαρκέστατος και με αρκετές προτάσεις, κάποιες παρεμφερείς και με σαφή προσανατολισμό ακόμα και στις αλμυρές προτάσεις να υπάρχει ένα touch (που θα έλεγε ένας φίλος) από γλυκές νότες. Θα αναφέρω τη δική μου παραγγελία γιατί δε νομίζω να σας ενδιαφέρουν η μπύρα ή το ουίσκι που βρέθηκε στο τραπέζι.

- Λουκουμάδες με μαρμελάδα σύκο, πεκορίνο και σαλάμι αέρος στα 4.8 ευρώ. Η μαρμελάδα επισκίαζε τα υπόλοιπα υλικά μιας και αναφέρεται στις αλμυρές προτάσεις. Για να μην επαναλαμβάνομαι, το ζυμάρι ήταν φρεσκοψημένο και χωρίς λαδίλα.

- Λουκουμάδες με μπουένο και μπισκότο Όρεο στα 5 ευρώ. Η ποσότητα της κρέμας δεν ήταν μπουχτιστική, ήταν όση έπρεπε. Μια καλή πρόταση.

Επειδή ο Άλεξ άργησε λίγο να μας βρει, είπα να τον βοηθήσω και επέστρεψα στις αλμυρές προτάσεις.

- Λουκουμάδες με τσένταρ, μπέικον και καραμελωμένα κρεμμύδια στα 5.3 ευρώ. Στην κορυφή υπερτερούσαν τα πολύ γλυκά κρεμμύδια. Όταν η υπόλοιπη παρέα ρώτησε πως του φάνηκαν, πήραν την εξής απάντηση. Σαν γλυκιά τηγανιτή πατάτα!

Σε γενικές γραμμές το Μελουκ δεν πρέπει να κρίνεται αυστηρά. Δεν πας εκεί για να χορτάσεις, πας πιο πολύ για να τσιμπήσεις κάτι, να πιείς κάτι από τις πολλές προτάσεις. Αν θες μπέργκερ πχ πας ακριβώς δίπλα στο Hot Hot ή κατεβαίνεις λίγο πιο κάτω και πας στο Ancho. Οι τιμούλες δεν είναι και πολύ οικονομικές όμως έχετε κατά νου πως εκεί πέρα όλο και κάποια καλή γνωριμία μπορείς να κάνεις.... ο νοών νοείτω!!!!

Η βαθμολογία ίσως θα έπρεπε να βρίσκεται πιο κοντά σε αυτή του Jimαρου αλλά η γενικότερη αύρα του δικού μου Μητσάρα (το βαφτιστήρι ντε! ) με συμπαρέσυρε!

Δεν αποκλείω νέα επίσκεψη!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

25 Οκτ 2016

- Και γιατί θα πρέπει να γράψεις κριτική για μαγαζί που έχεις ξαναγράψει; Ρώτησε ο κολλητός μου Καθιστός Ταύρος (Sitting Bull), ένα μελαγχολικό απόγευμα Σαββάτου, καθώς γυρνούσαμε βαριεστημένα πάνω στα άλογα μας στους πολυσύχναστους δρόμους του Χαλανδρίου.
- Είναι κολλητός σου ο ιδιοκτήτης και θες να τον προμοτάρεις;
- Όχι.
- Έχει αλλάξει διεύθυνση και θες να αναδείξεις την καινούρια;
- Όχι.
- Έχεις αλλάξει ιστότοπο που γράφεις και θες να γράψεις και στον καινούριο;
- Όχι φυσικά, ακόμα στον ίδιο γράφω, δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα.
- Βελτιώθηκε τόσο πολύ και θες να το επαινέσεις;
- Όχι δυστυχώς.
- Άστο το βρήκα. Έμεινε στάσιμο ή έριξε ποιότητα. Χάλασε την ισοτιμία προσφοράς και ζήτησης.
- Κάπως έτσι. Άκου λοιπόν και πες μου αν θα κάνω ή δε θα κάνω update.
- Το γνώρισα πριν από 3 και χρόνια όταν προσέφερε το κάτι διαφορετικό στην πιάτσα του Χαλανδρίου. Ωραία cocktails, καλή μουσική στα δικά μας γούστα, με αρκετές βέβαια πινελιές από new rock με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά που δε σε χαλάει, 2-3 καλές σαλάτες και χορταστικά σάντουιτς. Και το κλου του μαγαζιού ήταν οι λουκουμάδες. Από εκεί και το όνομα Μελουκ(ουμά). Όχι τους παραδοσιακούς με μέλι και κανέλα, αυτούς θα συνεχίσεις να τους τρως στο ‘’Αιγαίο’’ στην Πανεπιστημίου, αλλά λουκουμάδες με διάφορα υλικά γλυκά και αλμυρά από πάνω. Θα ξεκινήσω να σου αναλύω τι γίνεται τώρα.
Η εξυπηρέτηση στάσιμη. Οι ίδιες σερβιτόρες με τα i-pad στο χέρι για την παραγγελία, απόδειξη θα δοθεί με το που έρθει η παραγγελία αλλά προσοχή διότι αν παραγγείλεις πάνω από μια φορά απόδειξη δε θα δεις. Χαμόγελα πλέον τα κόψανε, συζήτηση με τους πελάτες τέλος, οπότε όλα θα έρθουν στην ώρα τους. Δεν ξέρω τι, αλλά θεωρώ ότι πλέον λείπει το κάτι παραπάνω που θα σε κερδίσει στην εξυπηρέτηση. Ίσως το γεγονός ότι με το μαγαζί γεμάτο ψάχνεις να βρεις τις σερβιτόρες; Ίσως ότι αν και χρόνια στο μαγαζί, δεν έχουν να σου προτείνουν κάτι;
Στη διακόσμηση δεν έχει αλλάξει και πολλά. Ουσιαστικά βελτίωσε τον εξωτερικό χώρο για να κάθεσαι πιο άνετα και να χωράνε περισσότερα άτομα αλλάζοντας την διαρύθμιση και παίρνοντας όλο το πεζοδρόμιο αλλά και την είσοδο από το δίπλα κτίριο.
-Νόμιμο;
- Ξέρω γω, εσύ τι λες;
- Κατά τα άλλα παραμένει o κλασσικός industrial χώρος με τα πολλά χαμηλά φωτιστικά, το μοναστηριακό τραπέζι εντός για σύσφιξη σχέσεων, τα ψηλά σκαμπό αντικαταστάθηκαν με χαμηλά άβολα πολύχρωμα καρεκλάκια, κόκκινα λαμπιόνια παρέμειναν να κρέμονται από ψηλά και γενικά για bar καλό είναι αλλά δεν είναι ακριβώς bar.
Πάμε στα του φαγητού. Πλέον μόνο 2 σαλάτες κλασσικές και 2 σάντουιτς και αυτά κλασσικά, οπότε άστα καλύτερα δοκίμασε λουκουμάδες. Ή αν έχεις ξαναφάει πιο παλιά και δεν θες να απογοητευτείς πάρε κανένα φυσικό χυμό ή cocktail.
- Δηλαδή;
- Θα στα πω αναλυτικά, όλα στην ώρα τους. Φυσικοί χυμοί λεμονάδας και μανταρινάδας με συνδυασμό άλλων αφεψημάτων ή χυμών αρκετά καλή προσπάθεια αλλά λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Πάντως η ‘’Ιππολύτη’’ με φυσικό χυμό ρόδι και σόδα δε σε χαλάει, ούτε και το ‘’Cucunade’’ (αγγουράδα) με έξτρα τσίλι.
Τα cocktail περιοριστήκαν αλλά η ποιότητα είναι υψηλή. Από τα κλασσικά σταθερή αξία το ‘’ρόδι’’ με βότκα, λεμονάδα και ρόδι και το ‘’tears of dynasty’’ με bourbon, μαστίχα, λεμόνι, λικέρ κακάο, bitter και γάλα ξηρών καρπών!!!!! Τι κάνει η επιστήμη!!!!
Από τα υπόλοιπα με ελληνικό touch, δοκίμασε το ‘’cardamom cucumber southside’’ με gin, κάρδαμο, λεμόνι, δυόσμο, αφρό αγγουριού και bitter. Τώρα αν θα καρδαμώσεις δε στο εγγυώμαι, σίγουρα θα το ευχαριστηθείς.
Να μεθύσεις δεν πρόκειται με καμία επιλογή, γιατί σκοπός πλέον όλων των mixologists είναι να αναδείξουν τα αρώματα των συστατικών και όχι του βασικού ποτού.
Και πάμε τώρα στους λουκουμάδες που είναι και ο λόγος που θα επισκεφτείς το Μελούκ.
Έχει και αλμυρούς και γλυκούς αλλά πολύ λιγότερους απ’ ότι όταν άνοιξε.
Άλλαξε τον τρόπο σερβιρίσματος. Πλέον δεν τους σερβίρει στο κλασσικό αλουμινένιο μικρό ταψάκι αλλά σε αλουμινένιο ποτήρι σαν μεγάλο δισκοπότηρο. Και αν στο μάτι είναι πιο gramourάτο, στην ουσία δε σε βολεύει γιατί όλο το υλικό της γέμισης μένει στη βάση του ποτηριού.
Οι κλασικοί στρογγυλοί λουκουμάδες δεν είναι τόσο αφράτοι όσο παλιά, αντιθέτως είναι πολύ πιο εύκολο να πετύχεις πολλούς ξεροψημένους προς καμένους, συν ότι είναι λιγότερο μελωμένοι. Τα υλικά που ρίχνονται από πάνω είναι σε μικρότερη ποσότητα και αν κάνεις το τεστ ‘’κλείνω μάτια και λέω γεύση’’ δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις καμία. Κρέμα μιλφέϊγ, απορώ πού ο παρασκευαστής- λουκουματζής ή άντε σεφ έχει δοκιμάσει τέτοια κρέμα. Για σαντιγί καλή είναι. Ατυχής και ο συνδυασμός με φυστίκι Αιγίνης και μαύρο κεράσι. Λευκή σοκολάτα με φυστικοβούτυρο (peanut butter) και μπανάνα. Έλιωσα, λιγώθηκα, χύθηκα στο πάτωμα έχοντας φάει μόλις 2 λουκουμάδες. Κατάλληλο για άτομα εθισμένα στην υπερβολή.
Μπουγάτσα, με κρέμα μπουγάτσας, άχνη και κανέλα εδώ η γεύση ήταν η σωστή και θύμιζε συμπρωτεύουσα, αλλά ήρθε σε χαμηλή θερμοκρασία με ότι αυτό συνεπάγεται.
Butter scotch με καραμελωμένα αμύγδαλα, τρωγόταν άνετα με την γεύση της καραμέλας να ξεχωρίζει.
Κοτόπουλο και 4 τυριά μικρή η ποσότητα από το κοτόπουλο και στα τυριά υπερτερούσε η περίεργη γεύση της gorgonzola.
Ριγανάδα ελιά και φέτα, υπερτερούσε η γεύση της φέτας, έψαχνα να βρω τις ροδέλες της ελιάς.
- Μην συνεχίζεις με κάλυψες.
- Πήγα μια, πήγα δυο γιατί μ’ άρεσε το όλο concept αλλά αμάν, νισάφι πια. Δε θεωρώ ότι θα του δώσω και άλλη ευκαιρία όσον αφορά στους λουκουμάδες.
Οι τιμές εννοείται πήραν την ανιούσα γύρω στο 0,5-1,5 ευρώ στους λουκουμάδες, δηλαδή από 3,8 οι απλοί μέχρι 5,5 ευρώ.
Στα cocktail 7-9 ευρώ σταθερά όπως τα περισσότερα bar στο Χαλάνδρι.
Οπότε φίλε μου Καθιστέ Ταύρε, εγώ ορθά σκεπτόμενος, αποφάσισα να κάνω ένα update στην κριτική μου, αφού το upgrade που έκανε η διεύθυνση ήταν ελλιπέστατο και για μένα αποτυχημένο.
Με αυτά και με αυτά η ώρα πέρασε, η νύχτα χωρίς φεγγάρι έφτασε και εμείς σαν μόνοι και φτωχοί καουμπόηδες, καβαλικέψαμε τα άλογα μας και κινήσαμε για άλλα μέρη στην ίδια Πατρίδα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

Κολοκοτρωνη 5, Χαλανδρι

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια