ΤΟ ΝΗΣΙ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Κώστα Βαρναλη 62, Πετρούπολη [Χάρτης]

Ουζερι-τσιπουραδικο. Ανοιχτο κάθε μέρα απο το μεσημέρι.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Είχα ακούσει για τα μαγαζιά αυτά αρκετό καιρό και μάλιστα ότι δύσκολα θα βρεις να κάτσεις. Πήγα λοιπόν με μια φίλη, Σάββατο μεσημέρι γύρω στις 4, σε αυτό της Πετρούπολης μιας και μένω πολύ κοντά.

Βρήκα και να παρκάρω αλλά και αρκετά τραπέζια διαθέσιμα. Λοιπόν: χωριάτικη, κάπως άνοστη, επαρκής ως ποσότητα. Σαγανάκι, λίγο σκληρό αλλά νοστιμότατο. Ήρθαν και τα μύδια τα αχνιστά... μια χαρά. Σκάνε και τα καλαμαράκια και λίγο μετά οι σαρδέλες που ήταν λίγες, σαν κάποιος να βούτηξε κανα δυο στο δρόμο. Τι σημασία έχει όμως; Εντωμεταξύ έχω ξεκινήσει να δροσίζομαι με μια Βεργίνα ενώ η φίλη μου πήρε μισόκιλο λευκό. Α ξέχασα και τις γαρίδες! Τι; πήραμε πολλά; όχι δεν πείναγα πολύ, αλλά παρήγγειλα άλλο ένα σαγανάκι και μια γαρίδες και μια Βεργίνα που τη στηρίζουμε γιατί είναι Ελληνική.

Με την κουβέντα και προς το τέλος πήρα και τρίτη και ένα μισόκιλο ακόμη. Αυτά. 26 ευρώ. Λέω του σερβιτόρου: έχω 26 και κάτι πενταροδεκάρες αλλά θα ήθελα να αφήσω κάτι παραπάνω γιατί το αξίζει. Παίρνετε κάρτα; Όχι μου απαντά, μόνο μετρητά. Κρίμα γιατί όντως δεν είχα αρκετά ψιλά να αφήσω. Ναι θα ξαναπάω, συστήνεται ανεπιφύλακτα. Και ο χώρος αξιοπρεπής.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Δύο μήνες και κάτι μετά την τελευταία μας νυχτερινή έξοδο και αφού επιστρέψαμε άπαντες στις καθημερινές μας δραστηριότητες, καθώς ο παππούς μας ανάρρωσε πλήρως, πήραμε το ΟΚ προκειμένου να επιστρέψουμε και πάλι στην κοινωνική μας ζωή!!!!!!!! Αυτή τη φορά αποφασίσαμε να πάμε δυτικά! Ε τόσες φορές έχει έρθει ο νονός σε εμάς να μην πάμε και εμείς μία; Και πήγαμε.... Στο ΝΗΣΙ!!!!!
Τώρα θα μου πείτε και δικαίως "εσύ δεν είσαι που έλεγες ότι στα εστιατόρια με προσφορά κάτι παίζει;;;" Και απαντώ "ναι εγώ είμαι που το είπα και θα το ξαναπώ πολλές φορές. " Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να δοκιμάζουμε! Άλλωστε για αυτό ακριβώς πήγαμε! Γιατί ο αγαπημένος μας φίλος ήθελε την άποψή μας για το μαγαζί! Και φυσικά δεν του το αρνηθήκαμε!

Φτάνουμε λοιπόν στο ΝΗΣΙ έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη μέρα! Το τραπέζι μας ήταν καλοστρωμένο με όμορφα σερβίτσια και έναν ακόμα πιο όμορφο κατάλογο φτιαγμένο από ξύλο και διακοσμημένο με σχοινιά άκρως θαλασσινό και καλαίσθητο! Από τα πιο όμορφα μενού που έχω δει. Επάνω στο τραπέζι βρίσκονταν ήδη το ψωμί, φρεσκότατο και σε γενναία ποσότητα, και ένα μπουκάλι με νερό βρύσης.

Πρέπει εδώ όμως να αναφέρω ότι ο κυρίως χώρος του εστιατορίου είναι πολύ μικρός. Για την ακρίβεια πρόκειται για ένα παλιό σπίτι στο οποίο βρίσκονται η κουζίνα και οι τουαλέτες (αρκετά καθαρές, για να μην πω σχεδόν τέλειες λαμβάνοντας υπόψη και το πλήθος του κόσμου που βρισκόταν εκεί) καθώς και λίγα τραπέζια! Το μεγαλύτερο μέρος του εστιατορίου βρίσκεται στην αυλή η οποία λόγω χειμώνα έχει κλειστεί με ζελατίνες! Προσωπικά δε με χάλασε άλλωστε κάπως έτσι είναι όλα τα παραθαλάσσια εστιατόρια το χειμώνα! Και από ότι κατάλαβα σκοπός του εστιατορίου είναι να μεταφέρει τη νησιώτικη ατμόσφαιρα στην πόλη! Και αυτό το πετυχαίνει τέλεια! Ημασταν και τυχεροί γιατί το τραπέζι μας βρισκόταν δίπλα στη σόμπα οπότε όλα καλά και εδώ! Αυτό όμως που με χάλασε και για αυτό και το τριάρι για το χώρο, ήταν ότι στο εστιατόριο επιτρέπεται το κάπνισμα! Δεν υπάρχει κανένα είδος, ούτε καν νοητό, διαχωρισμού καπνιστών και μη καπνιστών με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα για εμάς του άκαπνους να είναι λίγο βαριά, ειδικά όσο πέρναγε η ώρα! Στην τελική υπάρχει και ένας νόμος που πρέπει να εφαρμόζεται! Και ναι αυτό το λέω εγώ, μία πρώην μανιώδης καπνίστρια των δύο πακέτων την ημέρα!!!!!!!

Για το σκέλος της εξυπηρέτησης τώρα τα έχουν πει λίγο πολύ όλοι οι χρήστες που έχουν γράψει στο παρελθόν! Γρήγορο και διεκπεραιωτικό! Τίποτα το ιδιαίτερο! Οι σερβιτόροι δεν ήταν ούτε ευγενείς ούτε αγενείς. Ουδέτερα πράγματα! Ούτε με τον ιδιοκτήτη(;)Υπεύθυνο του εστιατορίου(;) είχαμε κανένα πρόβλημα όπως έχει αναφερθεί. Ίσως να έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι ήπιαμε εμφιαλωμένο ούζο και τσίπουρο (έχει πολύ λίγες επιλογές στα 6 ευρώ το καραφάκι) οπότε κάναμε εξτρά τζίρο στο μαγαζί! Πάντως μια βαριεστημάρα την είχε κάθε φορά που τον φωνάζαμε για να παραγγείλουμε!

Στα του φαγητού τώρα τα πράγματα ήταν από ικανοποιητικά έως πολύ καλά! Δεν περιμένεις βέβαια να φας φρέσκα ψάρια και θαλασσινά σε τέτοιου είδους μαγαζιά αλλά κατεψυγμένο από κατεψυγμένο διαφέρει. Εδώ πάντως η ποιότητα ήταν καλή και δεν αισθάνθηκα ότι με κορόιδευαν για αυτά που μου πρόσφεραν ούτε στιγμή, μπορώ μάλιστα να πω ότι το ευχαριστήθηκα! Και αυτό γιατί σε όλα τα παραθαλάσσια μέρη προσφέρεται 3 φορές χειρότερη ποιότητα φαγητού το οποίο μάλιστα χρεώνεται μια μικρή περιουσία! Τουλάχιστον εδώ σου έρχεται οικονομικά και ξέρεις από την αρχή τι θα πληρώσεις! Υπάρχουν βέβαια και αρκετά πιάτα με έξτρα χρέωση (από 4-12 ευρώ) από τα οποία δεν επιλέξαμε κάτι καθώς αφενός το μενού είναι αρκετά πλούσιο και μας κάλυψε, αφετέρου γιατί θέλαμε για πρώτη φορά να δοκιμάσουμε όσο περισσότερα πιάτα γινόταν από την προσφορά για να βγάλουμε όσο το δυνατό πιο ασφαλές συμπέρασμα!

Πιο συγκεκριμένα ακολούθησε σε δύο φάσεις η εξής κτηνώδης παραγγελία (και φυσικά δεν έμεινε τίποτα!!!!!! )
1) Χωριάτικη σαλάτα! Μέτρια ποσότητα και φρεσκοκομμένη. Μόνη παραφωνία το ότι είχε λευκό τυρί και όχι φέτα! Και δεν κάνω λάθος διότι η αίσθηση που είχα ήταν σαν να τρώω κάτι με γεύση μεταξύ κασεριού και γραβιέρας, μόνο που είχε λευκό χρώμα!

2) Τυροκαυτερή! Κόκκινη, ικανοποιητική και χειροποίητη, με βάση το ίδιο λευκό τυρί με αυτό της σαλάτας! Πάντως, αν και ήταν σχετικά γευστική, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα!

3)Κολοκυθοκεφτέδες Χ 2! Υπέροχοι, καλοτηγανισμένοι, χωρίς ίχνος λαδίλας, με σωστή αναλογία κολοκυθιού και μυρωδικών! Ένας πολύ καλός λόγος για να ξαναπάμε!

4) Χταποδοκεφτέδες Χ 2! Πολύ νόστιμοι, πλούσιοι σε χταπόδι, άψογα τηγανισμένοι!

5) Σαγανάκι τυρί! Καλό. Δεν τρελάθηκα κιόλας αλλά δεν ήταν άσχημο!

6) Πατάτες τηγανιτές Χ 2! Πολύ καλές, φρέσκες, χεράτες και άψογα τηγανισμένες! Παρακαλείται αυτός που δουλεύει το τηγάνι να μας πει τα μυστικά του!!!!!!

7) Γαύρος μαρινάτος Χ 2! Ότι και να πω είναι λίγο! Πρώτη φορά λέω για εστιατόριο ότι ο γαύρος του είναι καλύτερος από το δικό μου! Υπέροχος με σωστή αναλογία αλατιού- ξυδιού και περιχυμένος με ωραίο ελαιόλαδο αρωματισμένο με μαϊντανό και σκόρδο! Άριστα!

8) Μυδοπίλαφο! Αρκετά γευστικό. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής η προσθήκη κρέμας γάλακτος κάπου με ξένισε αλλά δε με χάλασε στο τελικό αποτέλεσμα! Δεν είναι όμως ένα πιάτο που θα το θυμάμαι ή θα το επιλέξω χωρίς δεύτερη σκέψη σε επόμενη επίσκεψη!

9) Σαρδέλες ψητές! Φρέσκες, μικρούλες, φιλετάρισμένες και σε γενναία ποσότητα. Θα προτιμούσα να ήταν λίγο λιγότερο ψημμένες καθώς μου φάνηκαν ελαφρώς στεγνές παρόλα αυτά τιμήθηκαν δεόντως από το σύζυγο!

10) Γαρίδες τηγανιτές Νο 5! Πολύ νόστιμες και γενναία μερίδα! Το ότι ήταν άψογα τηγανισμένες απλώς εννοείται!

11) Γλώσσα τηγανιτή! Αφρός σκέτος, αλλά μικρή μερίδα! Δεν πειράζει όμως, την επόμενη φορά θα πάρω δύο!

12) Καλαμαράκια τηγανιτά! Ικανοποιητική μερίδα. Νόστιμα και καλοτηγανισμένα!
Το φαγητό σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό για το είδος του εστιατορίου αν και πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Με μεγάλη χαρά είδα ότι ο κατάλογος τον εξτρά έχει εμπλουτιστεί σε σχέση με αυτόν που υπάρχει στο site του εστιατορίου. Περιμένω να γίνει το ίδιο και για τον κατάλογο του μενού, ο οποίος αν και επαρκής έχει ακόμα πολλά περιθώρια στο να καλύψει κάποιες ελλείψεις!

Επιπλέον θα ήθελα να δω στον κατάλογο και κάποια γλυκά με χρέωση ώστε να προσφέρεται ένα πιο πλήρες και ολοκληρωμένο γεύμα! Προσωπικά μου έλειψε διότι αν και δεν είμαι γλυκατζού εν τούτοις ήθελα κάτι γλυκό ώστε να αλλάξω γεύση μετά από τόση ψαροφαγεία!

Όσον αφορά τώρα το value for money θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα τίμιο μαγαζί καλών προθέσεων που δεν κοροϊδεύει. Αυτό που λέει αυτό προσφέρει. Ο μόνος λόγος για τον οποίο έβαλα 3 έχει να κάνει με το αλκοόλ! Προσωπικά μου αρέσει το ούζο μαζί με τα θαλασσινά όμως ο φίλος μου με απέτρεψε, και καλά έκανε, από το να πάρω το δικό τους χύμα λέγοντάς μου ότι είναι πολύ κακό! Έτσι αναγκαστήκαμε να πάρουμε εμφιαλωμένο για το οποίο υπήρχαν μόνο δύο επιλογές, το Βαρβαγιάννη που δεν μου αρέσει και ένα άλλο που δεν το είχα ξανακούσει και δεν το θυμάμαι τώρα! Τελικά προτιμήσαμε το πρώτο ελλείψη άλλων επιλογών. Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και με το τσίπουρο όπου υπήρχε μία μόνο (με την επωνυμία "τσίπουρο τυρνάβου" και αγνώστων λοιπών στοιχείων. ) επιλογή και το οποίο δεν άρεσε στον άντρα μου, χωρίς όμως να δημιουργήσει προβλήματα! Καλό θα ήταν λοιπόν ή να εμπλουτίσει τον κατάλογο των εμφιαλωμένων με πιο δημοφιλή ούζα και τσίπουρα ή να βελτιωθεί η ποιότητα των χύμα. Πιστέψτε με ότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα μαθευτεί πολύ γρήγορα. Η μπύρα Βεργίνα που προσφέρεται στο πακέτο είναι πολύ καλή και συμφέρει ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες! Όσο για μένα δεσμεύομαι σε επόμενη επίσκεψη να δοκιμάσω το κρασί τους το οποίο διαπίστωσα ότι κινείται πάρα πολύ!

Συμπερασματικά, δεν μπορώ να πω ότι θα ξεκινούσα από το Ηράκλειο για να πάω στην Πετρούπολη μόνο και μόνο για το ΝΗΣΙ! Παρόλα αυτά θεωρώ ότι είναι μια καλή και αξιόπιστη επιλογή για όσους μένουν κοντά ή για κάποιο λόγο βρίσκεται στην περιοχή καθώς και για όσους ψάχνουν μία καλή και οικονομική εναλλακτική στο δίπτυχο πίτσα- σουβλάκι! Εμείς για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 57 ευρώ, δηλαδή 13 ευρώ το άτομο επί 3 άτομα συν 18 ευρώ για τα 3 καραφάκια που πήραμε!

Να σημειώσω εδώ ότι δίνω τη βαθμολογία αυτή κρίνοντας το νησί ως fast food- ταβερνείο ψαρικών (ανάλογο με αυτά που υπάρχουν σε πολλά παραθαλάσσια μέρη) και όχι ως εστιατόριο αξιώσεων! Στη δεύτερη περίπτωση η βαθμολογία θα ήταν κατά πολύ μικρότερη!

Αν θα ξαναπάμε; Σίγουρα, καθώς στην περιοχή έχουμε πολλούς φίλους και ελπίζουμε στο να βλέπουμε συνεχή βελτίωση καθώς οι εποχές είναι δύσκολες και ο κόσμος ζητάει αξιόπιστες εναλλακτικές! Προτείνεται!!!!!!!!!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Αν και αποφεύγω τα μαγαζιά που ακούω ότι έχουν το πρόγραμμα ότι πιεις και ότι φας με κάποιο συγκεκριμένο ποσό για ευνόητους λόγους σε αυτό πήγα λόγο τον καλών κριτικών που διάβασα εδώ...

Το μαγαζί βρίσκετε στον πρώτο παράλληλο της πετρουπόλεως που πάει για την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου, ο χώρος καθαρός και περιποιημένος με λίγο στριμωγμένα τραπεζάκια, οι σερβιτόροι γρήγοροι και διεκπεραιωτικοι.

Στο τραπέζι ήμασταν 6 άτομα και πήραμε το μενού με τα 13 ευρώ που τρως και πίνεις όσο θέλεις από ένα κατάλογο με διάφορα ορεκτικά και κυρίως πιάτα. Σε γενικές γραμμές όλα ήταν καλά αυτό όμως που ξεχώρισα ήταν οι ψητές σαρδέλες. Τα υπόλοιπα ήταν από ανεκτά μέχρι καλά.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Δευτέρα, του Αγίου Πνεύματος, πήγαμε στο Νησί με κλεισμένο τραπέζι από την προηγούμενη. Μιας που το μαγαζί δεν ήταν εντελώς γεμάτο μας άφησαν να διαλέξουμε εμείς που θα καθίσουμε, κάτι που πάντα εκτιμώ όταν συμβαίνει.

Ο χώρος είναι υπέροχος. Με την πρώτη ματιά, πραγματικά νομίζεις πως είσαι σε νησί. Τα τραπεζοκαθίσματα (κλασικά, ξύλινα, με ψάθα στις καρέκλες) αλλά και ο χώρος είναι λευκά και λουλακί, ενώ στη διακόσμηση υπερτερεί το ξύλο, το δίχτυ και μερικές ακόμα θαλασσινές πινελιές. Αν δεν θέλετε βαβούρα, προτιμήστε τον πλαϊνό -μικρότερο- χώρο αν και ακόμα και μπροστά -στην, ας πούμε, βεράντα- οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών είναι τόσες ώστε να μην σας ενοχλούν οι διπλανοί.

Το σίγουρο είναι πως με το που θα πατήσετε το πόδι σας μέσα στο Νησί, αυτομάτως θα χαλαρώσετε. Τα πάντα ήταν απίστευτα προσεγμένα. Το μπουκάλι με το νερό, τα τραπεζόμάντηλα, οι χαρτοπετσέτες, όλα είχαν καλόγουστες και θαλασσινές λεπτομέρειες επάνω. Ο δε κατάλογος, υπέροχος! Φτιαγμένος από ξύλο με λεπτομέρειες από σκοινί και στα χρώματα του εστιατορίου... ίσως το πιο ξεχωριστό μενού που έχω δει.

Όπως ίσως ήδη γνωρίζετε, τρέχει μια προσφορά των 13 ευρώ (όσο φας και όσο πιεις) ενώ υπάρχουν και έξτρα πιάτα που ξεκινούν από 6 ευρώ, καθώς και εμφιαλωμένα ούζα και τσίπουρα στην ίδια τιμή. Ρίχνοντας μια ματιά στο μενού, είδαμε πως τα πιάτα που περιέχονται στην προσφορά μας καλύπτουν 100% κι έτσι αποφασίσαμε να την εκμεταλλευτούμε. Συγκεκριμένα, παραγγείλαμε:

-Πατάτες τηγανητές. Φρέσκιες, χερίσιες, ξροτηγανισμένες και μπόλικες.

-Τηγανητά καλαμαράκια. Τραγανά απ'έξω, μαλακά από μέσα, επίσης μπόλικα.

-Κολοκυθοκεφτέδες. 4 στο πιάτο, μετρίου μεγέθους. Από τους καλύτερους που έχω φάει, μιας που είχαν τόσα μυρωδικά και τόσο τυρί όσο έπρεπε για να καταλαβαίνεις πως τρως κολοκυθοκεφτέδες και όχι τυροχορτοκεφτέδες. Τηγανισμένοι στην εντέλεια, χωρίς καθόλου λαδίλα.

-Χταποδοκεφτέδες. Κι αυτοί 4. Με φρέσκια ντοματούλα, μπόλικο χταποδάκι, επίσης καλοτηγανισμένοι.

-Γλώσσα τηγανητή. Η σταρ της ημέρας. Λες και έτρωγα αφρό. Μικρή η μερίδα, αν σας αρέσει η γλώσσα πάρτε δύο!

-Μπιφτεκάκια, για τον κρεατοφάγο της παρέας. Δύο, αλλά μπιφτεκάρες. Δοκίμασα για να έχω άποψη για την κριτική. Νοστιμότατα, σαν της μανούλας (μη σας πω και πιο αφράτα από της μανούλας).

-Σαγανάκι τυρί. Τραγανό, μαστιχάτο, αλμυρούτσικο, η καλύτερη συνοδεία για το ολόφρεσκο χωριάτικο ψωμάκι που μας έφεραν.

- Γαύρο ξυδάτο. Ή σπιτικός ήταν ή να μας πουν από που τον αγοράζουν. Είχε μείνει στο ξύδι όσο έπρεπε, είχε μπόλικο σκορδάκι, λίγη πιπερίτσα κόκκινη και το λαδάκι του έκανε την ιδανική παπάρα.

-Γαρίδες τηγανητές. Όποιος δουλεύει στο τηγάνι σε αυτό το μαγαζί, παίρνει άριστα δέκα. Οι γαρίδες (νούμερο 5, όχι οι πολύ ψιλές αλλά ούτε οι πολύ μεγάλες) ήταν ακριβώς όπως έπρεπε. Τραγανές από έξω αλλά απίστευτα ζουμερές από μέσα. Το κεφάλι είχε ακόμα ζουμάκι για να ρουφήξεις.

Όπως θα καταλάβατε και από τις περιγραφές, το φαγητό άγγιζε την τελειότητα. Και να ψάξω να βρω κάτι που να μας χάλασε, δεν υπήρχε. Κάθε πρώτη μπουκιά συνοδευόταν από ένα "μμμμμ" κι ένα "πωωω πωωωωω" ενώ τα πηρούνια παίρνανε φωτιά για να προλάβουν περισσότερες μπουκιές. Δεν ξέρω αν κάποια από τα θαλασσινά ήταν κατεψυγμένα, πάντως φαίνονταν φρεσκότατα.

Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από χύμα ούζο, και κάπου εδώ θα καταλάβετε γιατί έβαλα στο VfM 3 και όχι 4. Αφού δώσαμε την παραγγελία μας για το φαγητό και μας ρώτησαν τι θα θέλαμε να πιούμε, ρώτησα από που είναι το ούζο και ο σερβιτόρος μας είπε "από το Πλωμάρι". Εκεί έκανα ένα "ωχ" από μέσα μου και ξαναρώτησα αν εννοεί πως είναι από το ίδιο αποστακτήριο που είναι και το δημοφιλές εμφιαλωμένο ούζο με το φελλό στο μπουκαλάκι. Μου είπε πως όχι, οπότε με την ελπίδα πως θα είναι από το "άλλο", μεγάλο, αποστακτήριο του χωριού, παράγγειλα ουζάκι.

Με την πρώτη γουλιά, δεν μπορώ να πω πως δυσαρεστήθηκα, αν και δεν μπορώ να πω πως ευχαριστήθηκα όπως όταν πίνω ένα από τα αγαπημένα μου ούζα. Στην πορεία του γεύματος, συνειδητοποίησα πως έπινα με πολύ πιο αργούς ρυθμούς από ότι συνήθως, ενώ όταν σηκώθηκα να φύγουμε ένοιωσα λες και με είχες βαρέσει με σφυρί στο κεφάλι.

Περιττό να σας πω πως μετά κοιμόμουν για 2 ώρες, ενώ ο πονοκέφαλος κράτησε μέχρι την αλλη μέρα το πρωί. Τα ίδια παράπονα άκουσα και από τον δεύτερο της παρέας που ήπιε ούζο.

Όπως καταλαβαίνετε, καλά τα 13 ευρώ το άτομο και εξαιρετικά όλα όσα φάγαμε, αλλά η ποιότητα του αλκοόλ είναι εξίσου σημαντική. Κι επειδή έχω πάει και σε άλλο μαγαζί της περιοχής με αντίστοιχη προσφορά, έχω πιει παραπάνω κι έχω φύγει "χαρτί", δεν μπορώ να μην αναφέρω αυτό το πρόβλημα που συνάντησα στο Νησί.

Πάμε τώρα στο σέρβις. Στην αποτελεσματικότητα, θα τους έβαζα 4. Αλλά -βρε παιδιά- σκάστε κι ένα χαμόγελο. Ρωτήστε πως ήταν το φαγητό. Πείτε μας ένα "γεια" την ώρα που φεύγουμε. Για να μην παρεξηγηθώ, οι σερβιτόροι ήταν όλοι πολύ γρήγοροι και ό, τι ζητούσαμε μας το έφερναν αμέσως αλλά παράλληλα ήταν εντελώς διεκπεραιωτικοί. Σα ρομποτάκια.

Επίσης η κουζίνα μάλλον "γκρουπάριζε" τις παραγγελίες (για παράδειγμα, ίσως περίμεναν να παραγγείλουν 3-4 τραπέζια καλαμαράκια και μετά να τα βάλουν στο τηγάνι) κάτι που είχε ως αποτέλεσμα άλλα πιάτα να τα περιμένουμε πάνω από 15 λεπτά και άλλα να έρχονται αμέσως, αλλά και κάποια τραπέζια να σερβίρονται με το που παραγγέλνουν και κάποια να περιμένουν πολύ μέχρι να φτάσει το φαγητό τους.

Αν μπορέσουν με κάποιον τρόπο να χαλαρώσουν τα γκαρσόνια και να αποκτήσουν λίγο παραπάνω people skills (δεν ξέρω πως να το πω αυτό στα Ελληνικά) και αν αυξήσει λίγο την ταχύτητα η κουζίνα, το 4άρι στο σέρβις το έχουν στα τσεπάκι.

Πάμε τώρα στο δια ταύτα. Θα ξαναπάω? Έλα μου ντε! Ιδέα δεν έχω. Από τη μία το φαγητό ήταν τέλειο. Από την άλλη, έχοντας πάθει -και μάθει- με το ούζο θα δίσταζα πολύ να ξαναδοκιμάσω κάτι από τα χύμα ποτά τους. Άρα αυτομάτως θα πρέπει να το πάρω απόφαση πως αν πάω ή θα πρέπει να ρισκάρω και να πιω κρασί (γιατί ούζο και τσίπουρο δεν τολμάω) ή θα πρέπει να πιω μπύρα ή να πληρώσω παραπάνω και να πάρω εμφιαλωμένο ούζο ή τσίπουρο.

Για να εξηγούμαι, δεν έχω αντίρρηση να πληρώσω 13 ευρώ για να φάω και να δώσω άλλα 6 (ή και 12) για να πιω απλά δεν θα ήθελα να γίνει εκβιαστικά. Άλλο το να διαλέξω να πιω κάτι, κι άλλο να είναι σα να μου λένε "αν δεν θες να ξυπνήσεις με 100 κιλά κεφάλι, θα πρέπει να πληρώσεις παραπάνω"!

Όσο το σκέφτομαι πάντως, το καλό τους το φαγάκι αξίζει έναν επαναληπτικό οπότε μάλλον θα ξαναπάω, απλά έχοντας σχέδιο για το τι θα πιω. Ναι, ξέρω, ακούγεται λίγο καταπιεστικό όλο αυτό, οπότε αν με διαβάζετε από το μαγαζί σκεφτείτε να αλλάξετε το ούζο σας (ή να ενημερώσετε τους σερβιτόρους σας τι ούζο είναι, γιατί κάποιος που γνωρίζει σίγουρα δεν θα πέσει στην παγίδα να παραγγείλει ούζο που δεν είναι καλής ποιότητας).

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Έχω επισκεφθεί αρκετές φορές το συγκεκριμένο μαγαζί και δεν έχω κανένα παραπονο. Είναι πάντα γεμάτο και σίγουρα σε δύσκολες μέρες όπως σ/κ θα πρεπει να κάνεις κράτηση.

Έχω πάει και με μεγάλη παρέα 20 ατόμων αλλά και με μικρή. Σε καμία περίπτωση δεν είχα παράπονο ως προς την εξυπηρέτηση. Ήταν όλα άψογα!
Σίγουρα η προσφορά είναι που τραβάει τον κόσμο, αλλά αυτό δεν με πειράζει καθόλου.

Γνωρίζω εκ των προτέρων οτι τα θαλασσινά που τρώω είναι πιθανόν, για να μην πω σίγουρα κατεψυγμένα. Όμως δεν το βρίσκω αρνητικό μιας και έχει τύχει αλλού να πληρώσω κατεψυγμένο για φρέσκο. Τουλάχιστον εδώ δεν με κοροϊδεύουν γι' αυτό.

Όσον αφορά το χώρο δεν λέει και πολλά, αλλά το παραβλέπω μπροστά στο να περάσω καλά με την παρέα μου. Άλλωστε η ουσία μετράει και όχι το περιτύλιγμα.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Μετα απο σχόλια που διάβασα εδώ και σε αναζατηση ενος νέου εστιατορίου αποφασίσαμε να κλείσουμε τραπέζι στο Νησί. Κάναμε κράτηση Σαββατο απόγευμα και κατα τις 14:30 την Κυριακή φτάσαμε στο μαγαζί.

Ημασταν 4 ατομα.
Το τραπεζι ηταν προς τον τοιχο και οχι στο κεντρο της σαλας πραγμα που προσμετρηθηκε ως θετικο αφου ειχε παρα πολυ κοσμο και πολυ θορυβο.
Χωρος αδιαφορος.
Παραγγειλαμε σε εναν ωριμο κυριο (μαλλον ιδιοκτητης) τα εξης:
- χωριατικη (συμπαθητικη)
- αναμεικτη, μετα απο προταση του ιδιοκτητη(αρκετα καλη)
-μαρουλι, ανιθο, φρεσκο κρεμμυδακι (αδιάφορη, χωρίς λάδι και αλατι!!! )
-κολοκυθοκεφτεδες (πολύ καλοί, καλοτηγανισμενοι, όχι λαδεροι, ζήτησαμε επαναληψη)

- χταποδοκεφτεδες (μέτριοι προς αδιάφοροι)
- καβουροσαλατα (φαγώθηκε με μεγάλη ευχαρίστηση μονο απο τον ενα της παρέας, οι υπόλοιποι την βρηκαμε ανοστη και πολυ παγωμενη)
- γαυρο μαρινατο (εξαιρετικος με λιωμενο σκορδο απο πανω που του εδινε μεγαλη νοστιμαδα, ζητησαμε επαναληψη)
- σαρδελα ψητη (καλη, ζητήσαμε επανάληψη)
- γλώσσα ψητή (ανοστη)
- μυδοπιλαφο με κρέμα γάλακτος (πολύ ωραίο, κρεμώδες και αρωματικό, ζητησαμε επανάληψη)
- γαρίδες (συμπαθητικες)

Ήπιαμε λευκό κρασί το οποίο ηταν μέτριο προς κακο αλλά απο την ξερα'ι'λα καλυτερο! Νερο κανάτα.

Οσον αφορα το service οι σερβιτοροι ηταν τυπικοί και γρήγοροι. Ο ιδιοκτήτης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ είχε κάτι μούτρα σαν να του ειχαμε φαει τη μπουκιά. Με το ζόρι ήρθε να παραγγειλουμε. Όταν τον ξαναφωναξαμε για επανάληψη μονο που δεν μας έβρισε και γύρισε και είπε οτι θα μας πέσουν βαριά όλα αυτά.
Όταν τον φωναξαμε στο τέλος για να πληρωσουμε ερχεται με υφος και λεει "τι θελετε παλι?" Αν ειναι δυνατον δηλαδη! να ζητήσουμε και συγγνώμη μήπως που πήγαμε να φάμε σε menu all you can eat και ζήτησα με επαναλήψεις??

Εν κατακλείδι, φαγητο αρκετά καλό για την τιμή του, αλλά εξυπηρέτηση 0/4. Δεν θα ξαναπαμε.

Αυγ

Μετά από ολιγοήμερες διακοπές στην Αντίπαρο δυσκολευόμαστε πολύ να συνηθίσουμε τους ρυθμούς της πόλης. Γιαυτό πέμπτη βράδυ μια μέρα μετά την επιστροφή μας αποφασίζουμε να πάμε στο νησί στην Πετρούπολη για να έχουμε την ψευδαίσθηση ότι δεν τελείωσαν οι διακοπές.

Εύκολη η πρόσβαση ανεβήκαμε τον κεντρικό δρόμο της πετρούπολης και στην Κώστα Βάρναλη στο δημαρχείο της Πετρούπολης στρίψαμε δεξιά. Στά εκατό μέτρα είναι το ουζερί. Ομορφος χώρος στη βεράντα, πρασινάδα στην πρασιά, καρέκλες του καφενείου και ξύλινα τραπέζια σε λευκό και λουλακί σε κάνουν πράγματι να νοιώθεις λίγο απο νησί.

Πήραμε την προσφορά 13 ε το άτομο με φαγητό και ποτά μαζί, και επειδή είχε αρκετές επιλογές δεν χρειάστηκε να πάρουμε επιπλέον πιάτα που χρεώνονται χωριστά.

Ζητήσαμε δύο σαλάτες μια χωριάτικη και μια μαρούλι με κρεμυδάκι και άνιθο, δεν είχε βέβαια και άλλες επιλογές, αλλά καλοκαιράκι η χωριάτικη και μόνο μας καλύπτει.
Κολοκυθοκεφτέδες 4 τεμάχια μικρά αλλά νόστιμα με φέτα και μυρωδικά.
Ενα τυρί σαγανάκι κλασικό. Καβουροσαλάτα αρκετα νόστιμη.
Δυο μερίδες γαρίδες τηγανιτές Νο 5 κατεψυγμένες μικρούλες και ακαθάριστες μα νόστιμες και καλοτηγανισμένες.

Γαύρο τηγανιτό και σαρδέλες ψητές φρεσκότατα και τα δύο
Μύδια σαγανάκι και μυδοπίλαφο. Τό σαγανάκι δεν μας άρεσε ήταν απλά με μια σάλτσα μουστάρδας το μυδοπίλαφο όμως ήταν πολύ καλό με κρέμα γάλακτος
Και καλαμαράκια τηγανητά γόνος ικανοποιητική μερίδα

Αλλες μερίδες ήταν κανονικές κάποιες μικρούλες, όμως με αυτά τα πιάτα χορτάσαμε μια χαρά 4 άτομα και δεν χρειάστηκε να παραγγείλουμε ξανά.
Απο ποτά ήπιαμε χύμα ούζο όχι καί τόσο καλό απο ότι μου είπαν τα παιδιά, και εγω ήπια άσπρο κρασί ελαφρύ και ευκολόπιοτο.

Το σέρβις γρήγορο χωρίς καθυστερήσεις, εξ άλλου δεν είχε και πολύ κόσμο τη συγκεκριμένη μέρα.

Καθόλου άσχημα για 13 ε το άτομο με θαλασσινά και τα ποτά

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Το συγκεκριμένο ουζερί το επισκέπτομαι τα τελευταία 7 χρόνια και ήμασταν πολύ ικανοποιημένοι από την εξυπηρέτηση και το φαγητό ειδικά πριν την εφαρμογή του μενού των 13€.

Τι θέλω να πω ο μέσος όρος των παραγγελιών μας κυμαινόταν στα 12 με 13 ευρώ ανά άτομο προ προσφοράς αλλά με πολύ ποιοτικά πιάτα. Το καλαμάρι και η γαρίδα ήταν σε σωστό μέγεθος και όχι γόνος που μετατράπηκε μετά την πρόσφορα.
Βέβαια λόγω της προσφοράς αυξήθηκε κατακόρυφα η κίνηση στο μαγαζί αλλά όπως προανέφερα έπεσε η ποιότητα που άρχισε να θυμίζει λίγο από fast food. Έτσι όπως είναι φυσιολογικό την τελευταία διετία περιόρισα τις επισκέψεις μου από μια τον μήνα σε 2-3 τον χρόνο.

Τις 2 τελευταίες φορές όμως που το επισκέφτηκα τείνω να αλλάξω γνώμη λόγο του ότι έχει βελτιωθεί αισθητά η ποιότητα του φαγητού (όπως και του τηγανιού ) τα ποτά τσίπουρο, ούζο δεν σου κάνουν "κεφάλι" την επομένη μέρα. Οι εναλλακτικές είναι κρασί και μπύρα Βεργίνα όλα μέσα στο μενού.

Από τα φαγητά αυτά που πάντα επιλέγω και περιλαμβάνονται στο μενού των 13€ είναι:
- Μυδοπίλαφο λευκό (με κρέμα γάλακτος) ή νηστίσιμο κοκκινιστό λίγο πικάντικο.

- Γαύρος μαρινάτος

- Σαρδέλες

- Φάβα (αξιόλογη με κρεμμυδάκι) συνήθως την πετυχαίνει

- μπακαλιάρος σκορδαλιά

- Ορεκτικά (χταποδοκεφτέδες, σαγανάκι τυρί, πατάτες).
και για τους κρεατοφάγους μπιφτεκάκια και μπριζολάκια με πατάτες (τίμια)
Αξίζει πάντως να το επισκεφτείτε.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Ειχα πάει στο Νησί το προηγούμενο Σάββατο 9 το βράδυ άνετος και έφαγα πόρτα καθώς ηταν όλα γεμάτα οπότε πηρα το μάθημα μου και έκανα κράτηση για την Κυριακή το βράδυ.

Ο κύριος στο τηλέφωνο μας ενημέρωσε πως θα είμαστε δίπλα στο συντριβάνι το οποίο όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα ποτέ να το βρω. Επισης ζητήσαμε να μας βάλουν σε χώρο για μη καπνιστές το οποίο δεν τηρήθηκε.

Στον χώρο κυριαρχεί το μπλε και το λευκό υπαρχουν και μερικά καραβάκια στον χώρο. Το μαγαζί δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο υπάρχει ένας εσωτερικός χώρος ο οποίος αν είδα καλά χωρουσαν γυρω στα εφτά τραπέζια τα υπόλοιπα βρίσκονται εξωτερικά όπου γυρω γύρω υπάρχουν πλαστικά που προστατεύουν απο τις καιρικές συνθήκες.

Δοκιμάσαμε σχεδόν όλο το μενού των 13€ και πήραμε έξτρα χταπόδι το οποίο κόστισε 10€.

Γενικά ότι δοκιμάσαμε ηταν αρκετά καλό με εξαίρεση την καβουρο σαλάτα.
Σίγουρα αξίζει και είναι μια καλή επιλογή με ελάχιστο κόστος.
Στο μαγαζί δουλεύει νέος κόσμος και τα πράγματα ερχόντουσαν σωστά και γρήγορα.

Τα παράπονα της ημέρας...
Η μουσική που παίζει είναι λίγο εως τελείως άκυρη.
Το να σου φέρουν την απόδειξη προφανώς είναι κάτι προαιρετικό και όχι υποχρέωση τους αφού όση ώρα ήμασταν εκεί δεν πήγαν σε ούτε ενα τραπέζι απο τα τρία μαζί με το δικο μας που ζήτησαν τον λογαριασμό.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Όσον αφορά το φαγητό σε σχέση με τις τιμές άξιζε. Και οι σαλάτες ήταν συμπαθητικές, και τα ορεκτικά, ειδικά ο γαύρος και οι κολοκυθοκεφτεδες.
Απο κυρίως πιάτα άξιζε πολυ το μυδοπίλαφο, ωστόσο οι μερίδες ήταν αρκετά μικρές αλλά το απεριόριστο το αντισταθμίζει.

Το περιβάλλον ήταν εντάξει και η εξυπηρέτηση αρκετά γρήγορη. Στην πορεία όμως, καθώς ζητούσαμε να μας ξαναφέρουν κάποια πιάτα που μας άρεσαν( ήμασταν παρέα 4 ατόμων και όπως προείπα οι μερίδες αρκετά μικρές), ένας ώριμος ηλικιακά κύριος (ίσως και ο ιδιοκτήτης) άρχισε να δυσανασχετεί έντονα, μάλιστα κάποια πιάτα
δεν τα έφερνε και έπρεπε να το ξαναπούμε.

Στο τέλος του έκανα νόημα για τον λογαριασμό και ο κύριος, που λογικά θα πίστευε πως θέλαμε κάποιο πιάτο, είχε ένα ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΥΦΟΣ λέγοντας τι θέλετε πάλι. Όταν φεύγαμε απο το μαγαζί περάσαμε απο μπροστά του και δεν μας χαιρέτησε, έκανε σαν να μην υπάρχουμε.

Το φαγητο ήταν καλό σε γενικές γραμμές για την τιμή ανα άτομο, αλλά η ΑΓΕΝΕΙΑ με την οποία ήρθαμε αντιμέτωποι να μηδένισε όλα. Εννοείται πως δεν θα ξαναπάμε.