Ουζερι-τσιπουραδικο. Ανοιχτο κάθε μέρα απο το μεσημέρι.

28 Φεβ 2016

Είχα ακούσει για τα μαγαζιά αυτά αρκετό καιρό και μάλιστα ότι δύσκολα θα βρεις να κάτσεις. Πήγα λοιπόν με μια φίλη, Σάββατο μεσημέρι γύρω στις 4, σε αυτό της Πετρούπολης μιας και μένω πολύ κοντά.

Βρήκα και να παρκάρω αλλά και αρκετά τραπέζια διαθέσιμα. Λοιπόν: χωριάτικη, κάπως άνοστη, επαρκής ως ποσότητα. Σαγανάκι, λίγο σκληρό αλλά νοστιμότατο. Ήρθαν και τα μύδια τα αχνιστά... μια χαρά. Σκάνε και τα καλαμαράκια και λίγο μετά οι σαρδέλες που ήταν λίγες, σαν κάποιος να βούτηξε κανα δυο στο δρόμο. Τι σημασία έχει όμως; Εντωμεταξύ έχω ξεκινήσει να δροσίζομαι με μια Βεργίνα ενώ η φίλη μου πήρε μισόκιλο λευκό. Α ξέχασα και τις γαρίδες! Τι; πήραμε πολλά; όχι δεν πείναγα πολύ, αλλά παρήγγειλα άλλο ένα σαγανάκι και μια γαρίδες και μια Βεργίνα που τη στηρίζουμε γιατί είναι Ελληνική.

Με την κουβέντα και προς το τέλος πήρα και τρίτη και ένα μισόκιλο ακόμη. Αυτά. 26 ευρώ. Λέω του σερβιτόρου: έχω 26 και κάτι πενταροδεκάρες αλλά θα ήθελα να αφήσω κάτι παραπάνω γιατί το αξίζει. Παίρνετε κάρτα; Όχι μου απαντά, μόνο μετρητά. Κρίμα γιατί όντως δεν είχα αρκετά ψιλά να αφήσω. Ναι θα ξαναπάω, συστήνεται ανεπιφύλακτα. Και ο χώρος αξιοπρεπής.

03 Φεβ 2016

Δύο μήνες και κάτι μετά την τελευταία μας νυχτερινή έξοδο και αφού επιστρέψαμε άπαντες στις καθημερινές μας δραστηριότητες, καθώς ο παππούς μας ανάρρωσε πλήρως, πήραμε το ΟΚ προκειμένου να επιστρέψουμε και πάλι στην κοινωνική μας ζωή!!!!!!!! Αυτή τη φορά αποφασίσαμε να πάμε δυτικά! Ε τόσες φορές έχει έρθει ο νονός σε εμάς να μην πάμε και εμείς μία; Και πήγαμε.... Στο ΝΗΣΙ!!!!!
Τώρα θα μου πείτε και δικαίως "εσύ δεν είσαι που έλεγες ότι στα εστιατόρια με προσφορά κάτι παίζει;;;" Και απαντώ "ναι εγώ είμαι που το είπα και θα το ξαναπώ πολλές φορές. " Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να δοκιμάζουμε! Άλλωστε για αυτό ακριβώς πήγαμε! Γιατί ο αγαπημένος μας φίλος ήθελε την άποψή μας για το μαγαζί! Και φυσικά δεν του το αρνηθήκαμε!

Φτάνουμε λοιπόν στο ΝΗΣΙ έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη μέρα! Το τραπέζι μας ήταν καλοστρωμένο με όμορφα σερβίτσια και έναν ακόμα πιο όμορφο κατάλογο φτιαγμένο από ξύλο και διακοσμημένο με σχοινιά άκρως θαλασσινό και καλαίσθητο! Από τα πιο όμορφα μενού που έχω δει. Επάνω στο τραπέζι βρίσκονταν ήδη το ψωμί, φρεσκότατο και σε γενναία ποσότητα, και ένα μπουκάλι με νερό βρύσης.

Πρέπει εδώ όμως να αναφέρω ότι ο κυρίως χώρος του εστιατορίου είναι πολύ μικρός. Για την ακρίβεια πρόκειται για ένα παλιό σπίτι στο οποίο βρίσκονται η κουζίνα και οι τουαλέτες (αρκετά καθαρές, για να μην πω σχεδόν τέλειες λαμβάνοντας υπόψη και το πλήθος του κόσμου που βρισκόταν εκεί) καθώς και λίγα τραπέζια! Το μεγαλύτερο μέρος του εστιατορίου βρίσκεται στην αυλή η οποία λόγω χειμώνα έχει κλειστεί με ζελατίνες! Προσωπικά δε με χάλασε άλλωστε κάπως έτσι είναι όλα τα παραθαλάσσια εστιατόρια το χειμώνα! Και από ότι κατάλαβα σκοπός του εστιατορίου είναι να μεταφέρει τη νησιώτικη ατμόσφαιρα στην πόλη! Και αυτό το πετυχαίνει τέλεια! Ημασταν και τυχεροί γιατί το τραπέζι μας βρισκόταν δίπλα στη σόμπα οπότε όλα καλά και εδώ! Αυτό όμως που με χάλασε και για αυτό και το τριάρι για το χώρο, ήταν ότι στο εστιατόριο επιτρέπεται το κάπνισμα! Δεν υπάρχει κανένα είδος, ούτε καν νοητό, διαχωρισμού καπνιστών και μη καπνιστών με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα για εμάς του άκαπνους να είναι λίγο βαριά, ειδικά όσο πέρναγε η ώρα! Στην τελική υπάρχει και ένας νόμος που πρέπει να εφαρμόζεται! Και ναι αυτό το λέω εγώ, μία πρώην μανιώδης καπνίστρια των δύο πακέτων την ημέρα!!!!!!!

Για το σκέλος της εξυπηρέτησης τώρα τα έχουν πει λίγο πολύ όλοι οι χρήστες που έχουν γράψει στο παρελθόν! Γρήγορο και διεκπεραιωτικό! Τίποτα το ιδιαίτερο! Οι σερβιτόροι δεν ήταν ούτε ευγενείς ούτε αγενείς. Ουδέτερα πράγματα! Ούτε με τον ιδιοκτήτη(;)Υπεύθυνο του εστιατορίου(;) είχαμε κανένα πρόβλημα όπως έχει αναφερθεί. Ίσως να έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι ήπιαμε εμφιαλωμένο ούζο και τσίπουρο (έχει πολύ λίγες επιλογές στα 6 ευρώ το καραφάκι) οπότε κάναμε εξτρά τζίρο στο μαγαζί! Πάντως μια βαριεστημάρα την είχε κάθε φορά που τον φωνάζαμε για να παραγγείλουμε!

Στα του φαγητού τώρα τα πράγματα ήταν από ικανοποιητικά έως πολύ καλά! Δεν περιμένεις βέβαια να φας φρέσκα ψάρια και θαλασσινά σε τέτοιου είδους μαγαζιά αλλά κατεψυγμένο από κατεψυγμένο διαφέρει. Εδώ πάντως η ποιότητα ήταν καλή και δεν αισθάνθηκα ότι με κορόιδευαν για αυτά που μου πρόσφεραν ούτε στιγμή, μπορώ μάλιστα να πω ότι το ευχαριστήθηκα! Και αυτό γιατί σε όλα τα παραθαλάσσια μέρη προσφέρεται 3 φορές χειρότερη ποιότητα φαγητού το οποίο μάλιστα χρεώνεται μια μικρή περιουσία! Τουλάχιστον εδώ σου έρχεται οικονομικά και ξέρεις από την αρχή τι θα πληρώσεις! Υπάρχουν βέβαια και αρκετά πιάτα με έξτρα χρέωση (από 4-12 ευρώ) από τα οποία δεν επιλέξαμε κάτι καθώς αφενός το μενού είναι αρκετά πλούσιο και μας κάλυψε, αφετέρου γιατί θέλαμε για πρώτη φορά να δοκιμάσουμε όσο περισσότερα πιάτα γινόταν από την προσφορά για να βγάλουμε όσο το δυνατό πιο ασφαλές συμπέρασμα!

Πιο συγκεκριμένα ακολούθησε σε δύο φάσεις η εξής κτηνώδης παραγγελία (και φυσικά δεν έμεινε τίποτα!!!!!! )
1) Χωριάτικη σαλάτα! Μέτρια ποσότητα και φρεσκοκομμένη. Μόνη παραφωνία το ότι είχε λευκό τυρί και όχι φέτα! Και δεν κάνω λάθος διότι η αίσθηση που είχα ήταν σαν να τρώω κάτι με γεύση μεταξύ κασεριού και γραβιέρας, μόνο που είχε λευκό χρώμα!

2) Τυροκαυτερή! Κόκκινη, ικανοποιητική και χειροποίητη, με βάση το ίδιο λευκό τυρί με αυτό της σαλάτας! Πάντως, αν και ήταν σχετικά γευστική, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα!

3)Κολοκυθοκεφτέδες Χ 2! Υπέροχοι, καλοτηγανισμένοι, χωρίς ίχνος λαδίλας, με σωστή αναλογία κολοκυθιού και μυρωδικών! Ένας πολύ καλός λόγος για να ξαναπάμε!

4) Χταποδοκεφτέδες Χ 2! Πολύ νόστιμοι, πλούσιοι σε χταπόδι, άψογα τηγανισμένοι!

5) Σαγανάκι τυρί! Καλό. Δεν τρελάθηκα κιόλας αλλά δεν ήταν άσχημο!

6) Πατάτες τηγανιτές Χ 2! Πολύ καλές, φρέσκες, χεράτες και άψογα τηγανισμένες! Παρακαλείται αυτός που δουλεύει το τηγάνι να μας πει τα μυστικά του!!!!!!

7) Γαύρος μαρινάτος Χ 2! Ότι και να πω είναι λίγο! Πρώτη φορά λέω για εστιατόριο ότι ο γαύρος του είναι καλύτερος από το δικό μου! Υπέροχος με σωστή αναλογία αλατιού- ξυδιού και περιχυμένος με ωραίο ελαιόλαδο αρωματισμένο με μαϊντανό και σκόρδο! Άριστα!

8) Μυδοπίλαφο! Αρκετά γευστικό. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής η προσθήκη κρέμας γάλακτος κάπου με ξένισε αλλά δε με χάλασε στο τελικό αποτέλεσμα! Δεν είναι όμως ένα πιάτο που θα το θυμάμαι ή θα το επιλέξω χωρίς δεύτερη σκέψη σε επόμενη επίσκεψη!

9) Σαρδέλες ψητές! Φρέσκες, μικρούλες, φιλετάρισμένες και σε γενναία ποσότητα. Θα προτιμούσα να ήταν λίγο λιγότερο ψημμένες καθώς μου φάνηκαν ελαφρώς στεγνές παρόλα αυτά τιμήθηκαν δεόντως από το σύζυγο!

10) Γαρίδες τηγανιτές Νο 5! Πολύ νόστιμες και γενναία μερίδα! Το ότι ήταν άψογα τηγανισμένες απλώς εννοείται!

11) Γλώσσα τηγανιτή! Αφρός σκέτος, αλλά μικρή μερίδα! Δεν πειράζει όμως, την επόμενη φορά θα πάρω δύο!

12) Καλαμαράκια τηγανιτά! Ικανοποιητική μερίδα. Νόστιμα και καλοτηγανισμένα!
Το φαγητό σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό για το είδος του εστιατορίου αν και πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Με μεγάλη χαρά είδα ότι ο κατάλογος τον εξτρά έχει εμπλουτιστεί σε σχέση με αυτόν που υπάρχει στο site του εστιατορίου. Περιμένω να γίνει το ίδιο και για τον κατάλογο του μενού, ο οποίος αν και επαρκής έχει ακόμα πολλά περιθώρια στο να καλύψει κάποιες ελλείψεις!

Επιπλέον θα ήθελα να δω στον κατάλογο και κάποια γλυκά με χρέωση ώστε να προσφέρεται ένα πιο πλήρες και ολοκληρωμένο γεύμα! Προσωπικά μου έλειψε διότι αν και δεν είμαι γλυκατζού εν τούτοις ήθελα κάτι γλυκό ώστε να αλλάξω γεύση μετά από τόση ψαροφαγεία!

Όσον αφορά τώρα το value for money θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα τίμιο μαγαζί καλών προθέσεων που δεν κοροϊδεύει. Αυτό που λέει αυτό προσφέρει. Ο μόνος λόγος για τον οποίο έβαλα 3 έχει να κάνει με το αλκοόλ! Προσωπικά μου αρέσει το ούζο μαζί με τα θαλασσινά όμως ο φίλος μου με απέτρεψε, και καλά έκανε, από το να πάρω το δικό τους χύμα λέγοντάς μου ότι είναι πολύ κακό! Έτσι αναγκαστήκαμε να πάρουμε εμφιαλωμένο για το οποίο υπήρχαν μόνο δύο επιλογές, το Βαρβαγιάννη που δεν μου αρέσει και ένα άλλο που δεν το είχα ξανακούσει και δεν το θυμάμαι τώρα! Τελικά προτιμήσαμε το πρώτο ελλείψη άλλων επιλογών. Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και με το τσίπουρο όπου υπήρχε μία μόνο (με την επωνυμία "τσίπουρο τυρνάβου" και αγνώστων λοιπών στοιχείων. ) επιλογή και το οποίο δεν άρεσε στον άντρα μου, χωρίς όμως να δημιουργήσει προβλήματα! Καλό θα ήταν λοιπόν ή να εμπλουτίσει τον κατάλογο των εμφιαλωμένων με πιο δημοφιλή ούζα και τσίπουρα ή να βελτιωθεί η ποιότητα των χύμα. Πιστέψτε με ότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα μαθευτεί πολύ γρήγορα. Η μπύρα Βεργίνα που προσφέρεται στο πακέτο είναι πολύ καλή και συμφέρει ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες! Όσο για μένα δεσμεύομαι σε επόμενη επίσκεψη να δοκιμάσω το κρασί τους το οποίο διαπίστωσα ότι κινείται πάρα πολύ!

Συμπερασματικά, δεν μπορώ να πω ότι θα ξεκινούσα από το Ηράκλειο για να πάω στην Πετρούπολη μόνο και μόνο για το ΝΗΣΙ! Παρόλα αυτά θεωρώ ότι είναι μια καλή και αξιόπιστη επιλογή για όσους μένουν κοντά ή για κάποιο λόγο βρίσκεται στην περιοχή καθώς και για όσους ψάχνουν μία καλή και οικονομική εναλλακτική στο δίπτυχο πίτσα- σουβλάκι! Εμείς για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 57 ευρώ, δηλαδή 13 ευρώ το άτομο επί 3 άτομα συν 18 ευρώ για τα 3 καραφάκια που πήραμε!

Να σημειώσω εδώ ότι δίνω τη βαθμολογία αυτή κρίνοντας το νησί ως fast food- ταβερνείο ψαρικών (ανάλογο με αυτά που υπάρχουν σε πολλά παραθαλάσσια μέρη) και όχι ως εστιατόριο αξιώσεων! Στη δεύτερη περίπτωση η βαθμολογία θα ήταν κατά πολύ μικρότερη!

Αν θα ξαναπάμε; Σίγουρα, καθώς στην περιοχή έχουμε πολλούς φίλους και ελπίζουμε στο να βλέπουμε συνεχή βελτίωση καθώς οι εποχές είναι δύσκολες και ο κόσμος ζητάει αξιόπιστες εναλλακτικές! Προτείνεται!!!!!!!!!

02 Οκτ 2015

Αν και αποφεύγω τα μαγαζιά που ακούω ότι έχουν το πρόγραμμα ότι πιεις και ότι φας με κάποιο συγκεκριμένο ποσό για ευνόητους λόγους σε αυτό πήγα λόγο τον καλών κριτικών που διάβασα εδώ...

Το μαγαζί βρίσκετε στον πρώτο παράλληλο της πετρουπόλεως που πάει για την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου, ο χώρος καθαρός και περιποιημένος με λίγο στριμωγμένα τραπεζάκια, οι σερβιτόροι γρήγοροι και διεκπεραιωτικοι.

Στο τραπέζι ήμασταν 6 άτομα και πήραμε το μενού με τα 13 ευρώ που τρως και πίνεις όσο θέλεις από ένα κατάλογο με διάφορα ορεκτικά και κυρίως πιάτα. Σε γενικές γραμμές όλα ήταν καλά αυτό όμως που ξεχώρισα ήταν οι ψητές σαρδέλες. Τα υπόλοιπα ήταν από ανεκτά μέχρι καλά.

07 Νοε 2015

Μετα απο σχόλια που διάβασα εδώ και σε αναζατηση ενος νέου εστιατορίου αποφασίσαμε να κλείσουμε τραπέζι στο Νησί. Κάναμε κράτηση Σαββατο απόγευμα και κατα τις 14:30 την Κυριακή φτάσαμε στο μαγαζί.

Ημασταν 4 ατομα.
Το τραπεζι ηταν προς τον τοιχο και οχι στο κεντρο της σαλας πραγμα που προσμετρηθηκε ως θετικο αφου ειχε παρα πολυ κοσμο και πολυ θορυβο.
Χωρος αδιαφορος.
Παραγγειλαμε σε εναν ωριμο κυριο (μαλλον ιδιοκτητης) τα εξης:
- χωριατικη (συμπαθητικη)
- αναμεικτη, μετα απο προταση του ιδιοκτητη(αρκετα καλη)
-μαρουλι, ανιθο, φρεσκο κρεμμυδακι (αδιάφορη, χωρίς λάδι και αλατι!!! )
-κολοκυθοκεφτεδες (πολύ καλοί, καλοτηγανισμενοι, όχι λαδεροι, ζήτησαμε επαναληψη)

- χταποδοκεφτεδες (μέτριοι προς αδιάφοροι)
- καβουροσαλατα (φαγώθηκε με μεγάλη ευχαρίστηση μονο απο τον ενα της παρέας, οι υπόλοιποι την βρηκαμε ανοστη και πολυ παγωμενη)
- γαυρο μαρινατο (εξαιρετικος με λιωμενο σκορδο απο πανω που του εδινε μεγαλη νοστιμαδα, ζητησαμε επαναληψη)
- σαρδελα ψητη (καλη, ζητήσαμε επανάληψη)
- γλώσσα ψητή (ανοστη)
- μυδοπιλαφο με κρέμα γάλακτος (πολύ ωραίο, κρεμώδες και αρωματικό, ζητησαμε επανάληψη)
- γαρίδες (συμπαθητικες)

Ήπιαμε λευκό κρασί το οποίο ηταν μέτριο προς κακο αλλά απο την ξερα'ι'λα καλυτερο! Νερο κανάτα.

Οσον αφορα το service οι σερβιτοροι ηταν τυπικοί και γρήγοροι. Ο ιδιοκτήτης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ είχε κάτι μούτρα σαν να του ειχαμε φαει τη μπουκιά. Με το ζόρι ήρθε να παραγγειλουμε. Όταν τον ξαναφωναξαμε για επανάληψη μονο που δεν μας έβρισε και γύρισε και είπε οτι θα μας πέσουν βαριά όλα αυτά.
Όταν τον φωναξαμε στο τέλος για να πληρωσουμε ερχεται με υφος και λεει "τι θελετε παλι?" Αν ειναι δυνατον δηλαδη! να ζητήσουμε και συγγνώμη μήπως που πήγαμε να φάμε σε menu all you can eat και ζήτησα με επαναλήψεις??

Εν κατακλείδι, φαγητο αρκετά καλό για την τιμή του, αλλά εξυπηρέτηση 0/4. Δεν θα ξαναπαμε.

05 Οκτ 2015

Το Νήσι στην Πετρούπολη είναι μια καλή επιλογή για θαλασσινά με μόνο 13 ευρώ.
Το μαγαζί σέβεται τα χρήματα των πελατών του, και δεν σερβίρει σαβούρα.

Το καλύτερό του είναι το μυδοπίλαφο, άλλα όλα του τα πιάτα είναι καλά.
Τα σχόλια για το σερβις σε πολλές κριτικές είναι δικαιολογημένα, αλλά κάθε φορά που πάω είναι λίγο καλύτερα.

Είμαστε τακτικοί πελάτες, περίπου 2-3 φορές το μήνα.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για όμορφες βραδιές με κουβεντούλα, μεζεδάκι και ουζάκι (με μέτρο! ).

12 Νοε 2015

Όσον αφορά το φαγητό σε σχέση με τις τιμές άξιζε. Και οι σαλάτες ήταν συμπαθητικές, και τα ορεκτικά, ειδικά ο γαύρος και οι κολοκυθοκεφτεδες.
Απο κυρίως πιάτα άξιζε πολυ το μυδοπίλαφο, ωστόσο οι μερίδες ήταν αρκετά μικρές αλλά το απεριόριστο το αντισταθμίζει.

Το περιβάλλον ήταν εντάξει και η εξυπηρέτηση αρκετά γρήγορη. Στην πορεία όμως, καθώς ζητούσαμε να μας ξαναφέρουν κάποια πιάτα που μας άρεσαν( ήμασταν παρέα 4 ατόμων και όπως προείπα οι μερίδες αρκετά μικρές), ένας ώριμος ηλικιακά κύριος (ίσως και ο ιδιοκτήτης) άρχισε να δυσανασχετεί έντονα, μάλιστα κάποια πιάτα
δεν τα έφερνε και έπρεπε να το ξαναπούμε.

Στο τέλος του έκανα νόημα για τον λογαριασμό και ο κύριος, που λογικά θα πίστευε πως θέλαμε κάποιο πιάτο, είχε ένα ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΥΦΟΣ λέγοντας τι θέλετε πάλι. Όταν φεύγαμε απο το μαγαζί περάσαμε απο μπροστά του και δεν μας χαιρέτησε, έκανε σαν να μην υπάρχουμε.

Το φαγητο ήταν καλό σε γενικές γραμμές για την τιμή ανα άτομο, αλλά η ΑΓΕΝΕΙΑ με την οποία ήρθαμε αντιμέτωποι να μηδένισε όλα. Εννοείται πως δεν θα ξαναπάμε.

Κώστα Βαρναλη 62, Πετρούπολη