Μεζεδοπωλείο με Κρητικές επιρροές και όχι μόνο.Από τα αυγά με στάκα,στο οσομπούκο με ριζότο μιλανέζε και από τους χοχλιούς στο κριθαρώτο με γαρίδες και φέτα.Πιάτα πού καλύπτουν ολα τα γούστα ανάλογα με την εποχή.Ανοιχτά από το μεσημέρι με μαγειρευτά,σούπες και πιάτα ημέρας.

Τρίτη-Κυριακή όλη μέρα ανοιχτά(13.00-24.00) Δευτέρα κλειστά.

Έχει parking
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να μην έχω γράψει κριτκή για το αγαπημένο Μοτοσακό...
Ανατρέχω στο ιστορικό αναρτήσεών μου στο a4f και δεν το πιστεύω!
Κι όμως είχα την εντύπωση ότι έχω δώσει τα απόλυτα 4άρια μου εδώ και πολύ καιρό (ου γαρ έρχεται μόνον -και όποιος κατάλαβε-κατάλαβε).
Από την άλλη, πιστεύω στο ποτέ δεν είναι αργά, οπότε και παραθέτω την τελευταία μου γευστική εμπειρία (η οποία βεβαίως βεβαίως έχει και αναδρομικά στοιχεία).

Σάββατο μεσημεράκι, μετά από βόλτα στα Β. Π. σκεφτόμαστε με το έτερον ήμισυ που να πάμε για μια μπυρίτσα και ένα μεζεδάκι.
Να τσιμπήσουμε κάτι λίγο -γιατί το βράδυ έχουμε και επίσκεψη στον πολυαγαπημένο μας Μαύρο Γάτο και οφείλουμε να είμαστε πεινασμένοι για να απολαύσουμε τις εκεί απίθανες νοστιμιές.
Ρίχνω πολλές προτάσεις για νέες εξερευνήσεις, το πάμε από εδώ, το πάμε από εκεί.... απόφαση δεν παίρνουμε.
Και ρίχνει την πρόταση ο καλός μου - Μοτοσακό μου λέει έχουμε να πάμε καιρό... Βουρ και φύγαμε!
Μέσα Μαρτίου και ο καιρός έχει φτιάξει, καθόμαστε πλέον έξω και απολαμβάνουμε τον Αττικό ουρανό, οπότε και το Μοτοσακό έχει ήδη παρατάξει κάποια (όχι όλα) από τα τραπέζια του και στον έξω χώρο.
Φτάνουμε με moto, οπότε για εμάς ο βαθμός δυσκολίας στο parking είναι ανύπαρκτος, οφείλω όμως να πω ότι και με αυτοκίνητο δεν αντιμεπωπίζουμε κανένα πρόβλημα στη στάθμευση.

Το Μοτοσακό είναι ένα μικρό μαγαζί (μέσα χώρος) έξυπνα τακτοποιημένα όμως τα τραπεζοκαθίσματα, ώστε όλοι οι καλοί να χωράνε. Επίσης μόλις ανοίξει ο καιρός βγαίνουν και τραπεζάκια έξω (που αυτό -για μένα-είναι και το καλύτερό του).

Ευτυχώς υπάρχουν 2 ελεύθερα τραπέζια έξω και 2-3 ακόμη μέσα, επιλέγουμε να καθίσουμε έξω ακριβώς από την είσοδο του Μοτοσακό μιας και στην "υπερυψωμένη" αυλίτσα είναι όλα γεμάτα.
Σε αυτή την αυλίτσα έχουμε βγάλει καλοκαιρινές βραδιές και βραδιές μαζί με παρέες, μεζέδες και οινοπνεύματα.... Η αλήθεια είναι ότι είναι ένα πολύ ήσυχο μέρος μέσα στην πολύβουη Καλλιθέα που προσφέρει -εκτός από γεύσεις- και όαση δροσιάς (μη με ρωτάτε πως και γιατί, δεν ξέρω.. το αποτέλεσμα μετράει).

Το μαγαζί πετάει!
Μόλις καθίσαμε, μέχρι να κατέβω στην πεντακάθαρη τουαλέτα να πλύνω χέρια και να ανέβω, είχε έρθει το νερό βρύσης, μία μπύρα, φρεσκότατο μαύρο τραγανιστό ψωμάκι και 3-5 ελίτσες.

Δύσκολα θα ασχοληθώ με το ψωμί, εδώ σε προκαλεί η φρεσκάδα, η τραγανή κόρα και η νοστιμιά του. Φανταστείτε ότι έφαγα μία φέτα ψωμί με τις ελιές (! ) περιμένοντας την παραγγελία μας -και αυτό δεν έγινε επειδή είχα ασυγκράτητη πείνα- έγινε γιατί αυτό το ψωμί είναι όλα τα λεφτά!

Σε πολύ λίγο άρχισαν να φτάνουν τα πιάτα που παραγγείλαμε:

Αρχικά η υπέροχη φάβα (ολόκληρη πιατάρα) γαρνιρισμένη με γλυκό ψιλοκομμένο κρεμυδάκι και κάπαρη. Σίγουρα φρεσκομαγειρεμένη, σε σωστή θερμοκρασία, ένα πιάτο απόλαυση.
Πως είναι δυνατόν λοιπόν να αντισταθώ σε ακόμη μία φέτα υπέροχου ψωμιού?

Ήρθαν και οι κοχλιοί μπουμπουριστοί -αγαπημένο πιάτο, και εδώ το πετυχαίνουν απόλυτα!
Με το χοντρό αλάτι τους, το δεντρολίβανό τους... τι να πω βρε παιδιά, ποιητική γεύση, μπορεί και να τους έφαγα όλους μόνη μου (με ακόμη μία φέτα ψωμί).

Σε πολύ λίγο ήρθαν και τα αχνιστά μύδια (σε διαφορετική εκδοχή από τη συνηθισμένη).
Στο Μοτοσακό σερβίρονται με κόκκινη σαλτσούλα και ψιλοκομμένες πιπεριές, μια χαρά γεύση.
Η σαλτσούλα σκουπίστηκε με ακόμη μία φέτα ψωμί.

Τέλος ήρθε και ο μπακαλιάρος σκορδαλιά (αγαπημένο πιάτο του συντρόφου μου, που ο καημένος απολαμβάνει μόνο σε εξόδους και ποτέ στην κουζίνα του σπιτιού του -μιας και η στρίντζο συμβία του δεν του το μαγειρεύει).
Θεικό πιάτο! Η σκορδαλιά βέβαια δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την κλασσική σκορδαλιά που ξέρουμε, φέρνει πολύ περισσότερο σε μαγιονέζα, πάνω στην οποία μαγιονέζα ξαπλώνουν νωχελικά καραμελωμένα πατζάρια!

Είπα να δοκιμάσω μία πηρουνιά.... Τι το ΄θελα...
Μαζί τον φάγαμε τον μπακαλιάρο (παρακαλώ να σημειωθεί ότι αυτή η έκφραση δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την έτερη έκφραση γνωστού πολιτικού "μαζί τα φάγαμε", προς αποφυγή παρεξηγήσεων).
Στην αρχή άρχισα να ¨τσιμπάω" διακριτικά από το πιάτο με τον μπακαλιάρο που δεν ήταν ψάρι αυτό βρε παιδιά, αφρός ήταν, μόλις ο καλός μου έβγαλε τον αναστεναγμό του χορτασμού, ανέκραξα ότι είναι κρίμα να πάει χαμένο το φαγητό..... Οπότε ανέλαβα να καθαρίσω το πιάτο.
Τα συγχαρητήριά μου στο μάγειρα (για μία ακόμη φορά- αυτή τη φορά δημοσίως).

Λογαριασμός στα euro 28,00 (στο ποσό αυτό συμπεριλαμβάνονται και 2 μπύρες).

Κέρασμα γλυκό (πιάτο με δύο κομμάτια εξαιρετικό χαλβά με επικάλυψη σοκολάτας και 2 κομμάτια κορμού σοκολάτας).

Το Μοτοσακό εδώ και χρόνια σερβίρει τίμιο φαγητό σε κρέας και ψάρι, καθαρά οινοπνεύματα, άριστη εξυπηρέτηση, εκπληκτικές γεύσεις σε πολύ καλές τιμές.
Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

22 Σεπ 2017

Πάει καιρός πολύς από εκείνη την πρώτη εξόρμησή μου στο εξαιρετικό Μοτοσακό, τόσος, που αν δεν είχα αποτυπώσει την τότε εμπειρία μου εδώ δα, δεν θα το πίστευα ότι έχουν περάσει ήδη τέσσερα χρόνια. Έκτοτε, έχω φιλοξενηθεί αρκετές φορές στον όμορφο χώρο του, καθώς αναδείχθηκε σε μια από αυτές τις ασφαλείς επιλογές, τα στανταράκια που όλοι μας έχουμε και ξέρουμε ότι, όποτε και να πάμε, θα μας βγάλουν ασπροπρόσωπους.

Πιο πρόσφατη επίσκεψη ήταν την πρώτη Κυριακή του Σεπτέμβρη, όταν τέσσερα άτομα μετά από μια ωραία βόλτα στο ΚΠΣΝ, είπαμε να συνεχίσουμε με βραδινό τσίμπημα. Και μια και δυό περασμένες πια δέκα, βρεθήκαμε να βολευόμαστε σ’ ένα από τα τραπέζια της αυλής, ας την πούμε, του Μοτοσακό. Πήραμε ένα τηλέφωνο πρώτα καλού κακού να βεβαιωθούμε ότι θα υπάρχει τραπέζι διαθέσιμο και σας προτείνω σε κάθε περίπτωση πριν αποπειραθείτε να πάτε να κάνετε το ίδιο, γιατί συνήθως δεν πέφτει καρφίτσα.

Το Μοτοσακό είναι όμορφο μαγαζί. Ο εσωτερικός του χώρος είναι μικρός, αλλά είναι πολύ φροντισμένος κι ευχάριστος και σου φτιάχνει τη διάθεση με το ολόκληρο μοτοσακό που πρωτοστατεί διακοσμητικά, τα προσεγμένα μεμοραμπίλια που το στολίζουν και τα ζεστά χρώματα που δημιουργούν φιλόξενη ατμόσφαιρα. Ακόμα περισσότερο εμένα μου φτιάχνει τη διάθεση ο εξωτερικός χώρος, ο οποίος έχει επωφεληθεί του πεζόδρομου και με τα υπερυψωμένα τραπεζάκια του στην ιδιαίτερα ήσυχη γειτονιά, δημιουργεί αίσθηση παλιάς Αθήνας, βγαλμένης από ασπρόμαυρη ταινία.

Η εξυπηρέτηση έχω πια καταλήξει ότι δεν είναι το απόλυτο highlight του μαγαζιού, χωρίς όμως να είναι βαριά κι ασήκωτη. Απλά να, ίσως αν ήταν ένα τσακ πιο χαρωπή και χαμογελαστή, να ήταν ελαφρώς καλύτερα! Στην τελευταία μας επίσκεψη ο κατά τα λοιπά πολύ εξυπηρετικός και άμεσος σερβιτόρος μας, ένιωσα πως λίγο έλειψε να με βάλει τιμωρία που ζήτησα 250ρι καραφάκι ρακή, ενώ ο κατάλογος είναι σαφής και ρητώς αναφέρει ότι οι επιλογές είναι δύο: 100ρι ή 200ρι. Καλά ντε! Μπερδεύτηκα! Πάντως σε γενικές γραμμές είναι οκ και τα βασικά τηρούνται!

Ο κατάλογος είναι τόσος όσος, υπάρχει ικανοποιητική ποικιλία ώστε να μπορεί να καλύψει όλες τις ορέξεις και τα γούστα, αλλά διατηρείται αρκετά συνοπτικός, ώστε να μην χαώνεται ούτε η κουζίνα ούτε ο καλοφαγάς. Θα βρείτε λοιπόν διάφορους μεζέδες, αρκετές επιλογές με κρέας, λιγότερες, αλλά επαρκείς επιλογές θαλασσινές κι ενώ η λογική περιστρέφεται κατά βάση γύρω από μεζέδες στη μέση, υπάρχουν και πιάτα για κυρίως για όποιον δεν είναι σε φάση να μοιραστεί (όπως εξαιρετικό κριθαρώτο με γαρίδες από τη μια και βαρβάτη σπαλομπριζόλα απ’ την άλλη).

Εγώ θα εξιστορήσω τι καλά φάγαμε στην τελευταία μας επίσκεψη, στην οποία δεν έπαιξε κρέας στο τραπέζι, καθώς είχαμε την αδερφή μου μαζί που το έχει κόψει. Έχουμε και λέμε, λοιπόν! Ξεκινήσαμε με πράσινη σαλάτα με παρμεζάνα και τοματίνια, αρκετά πλούσια, χωρίς τσιγκουνιές στην παρμεζάνα, δίχως όμως και υπερβολές, φρέσκια, νόστιμη, με δεμένο ντρέσινγκ, αρχή εξαιρετική!

Πριν ακόμα κάτσουμε, είχαμε αποφασίσει ότι θα έπαιζε τυροκαυτερή στο τσίμπημά μας, καθώς τολμώ να πω ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες τυροκαυτερές που κυκλοφορούν εκεί έξω! Χειροποίητη (προφανώς), φουλ τυρένια κι αρκούντως καυτερή, είναι πολύ δυνατή και να τη δοκιμάσετε!

Πατάτες τηγανιτές, μιας και τ’ αγόρια της παρέας δυσκολεύονται να διανοηθούν μεζεδοκαταστάσεις χωρίς τηγανιτές πατάτες! Άσε που πάνε μούρλια με την τυροκαυτερή! Κι άσε που οι συγκεκριμένες είναι φίνες! Τις πήραμε λοιπόν και πολύ τις ευχαριστηθήκαμε!

Μαραθόπιτα, την οποία εγώ γενικά αγαπώ και η εκδοχή της στο Μοτοσακό είναι ανάλαφρη, καθώς δεν την τηγανίζουν κι έτσι ήρθε κι έδεσε καλά, ώρα που ήταν. Πολύ ωραία εκτέλεση, για όσους αγαπούν το μάραθο είναι πολύ καλή επιλογή.

Θραψαλάκια τηγανιτά, μια νοστιμιά! Εδώ δεν το φοβηθήκαμε το τηγάνι (γιατί, το φοβηθήκαμε στις πατάτες θα μου πείτε), κάναμε πάντως πολύ καλά, γιατί ήταν νόστιμα, καλοτηγανισμένα, διασωθέντα από λαδίλες και λοιπές ατυχίες κι άρα ανάλαφρα και πολύ πετυχημένα! Πολύ μας άρεσαν!

Κορυφαίο πιάτο της βραδιάς το καπνιστό σκουμπρί Καβάλας συνοδευόμενο από μαυρομάτικα. Τα πολλά λόγια είναι φτώχια γι’ αυτήν τη μοναδική νοστιμιά, θα κάνω απλά την υπέρβαση και θα πω και γι’ αυτό ότι είναι από τα καλύτερα σκουμπριά που θα βρείτε να σερβίρονται στην Αθήνα, μας ξετρέλανε όλους! Και τα μαυρομάτικα ήταν απολύτως ταιριαστά και πολύ νόστιμα κι αυτά!

Επίσης, δεν αντισταθήκαμε στη φάβα Φενεού με κρίταμο και κάπαρη, η οποία ήταν πολύ νόστιμη, σε καλή ποσότητα, επαρκώς πηχτή και γενικά μια πολύ καλή εκτέλεση ενός απλού αλλά αγαπημένου πιάτου.
Στο τέλος μας κέρασαν μια βαρβάτη, σχεδόν θηριώδη, μερίδα κορμού, ο οποίος ήταν πολύ καλός κι έκλεισε ιδανικά το χαλαρό μας βραδινό τσίμπημα. Τον εξαφανίσαμε σε χρόνο ντε τε.

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε με εξαιρετική και γλυκόπιοτη ρακή- αρχικά ξεκινήσαμε με ένα 200ρι, επειδή όμως κατέβαινε εύκολα πήραμε κι ένα 100ρι ακόμα. Ο ένας της παρέας που δεν είναι των αλκοολούχων ήπιε μια περιποιημένη πορτοκαλάδα. Το νερό ήρθε σε κανάτα κι ανανεώθηκε όποτε χρειάστηκε. Το ψωμί που έφτασε στην αρχή ήταν πολύ καλό, απέσπασε θετικά σχόλια κι έφαγα κι εγώ και το χάρηκα που δεν τρελαίνομαι γενικά για ψωμούρες.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 40κάτι ευρώ, μας πήγε δηλαδή κάτι περισσότερο από 10 ευρώ το άτομο. Παρόλο που δεν ξεσκιστήκαμε ούτε στο φαϊ ούτε στο πιοτί, φάγαμε φυσιολογικά, χορτάσαμε και το καταευχαριστηθήκαμε. Θέλω να πω ότι το Value for Money είναι κορυφαίο ασυζητητί! Πού θέλω να καταλήξω, λοιπόν; Ε, ότι αν για κάποιον λόγο σας έχει ξεφύγει μέχρι τώρα, πηγαίντε ντε στο Μοτοσακό! Αξίζει!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Rose_Tyler.

19 Μάρ 2017

Γίνεται τόσα χρόνια που διαβάζω και συμμετέχω στο ask4food, να μην έχω επισκεφθεί το ΜΟΤΟΣΑΚΟ; Αν και πρόκειται για μεζεδοπωλείο με εντονότατη παρουσία στο site (κυρίως βέβαια πριν από 2-3 χρόνια), δεν είχε τύχει ποτέ να το επισκεφθώ μολονότι στην περιοχή της Καλλιθέας με φέρνει ο δρόμος μου αρκετά συχνά και το concept του μαγαζιού φάνταζε αρκετά ενδιαφέρον από τις περιγραφές και τις κριτικές που είχα διαβάσει. Και μάλλον δεν θα με έφερνε ο δρόμος μου σε αυτό, εάν δεν γινόταν ένα τυχαίο τηλεφώνημα την προηγούμενη βδομάδα σε έναν φίλο που είχα καιρό να τα πούμε, ο οποίος έριξε την πρόταση για το ΜΟΤΟΣΑΚΟ, στο οποίο κατευθυνόταν ήδη μαζί με άλλους 2 κοινούς γνωστούς. Χωρίς πολλά πολλά, κατευθύνθηκα και εγώ προς Καλλιθέα για να τους συναντήσω, απογευματάκι καθημερινής.

Το παρκάρισμα, για να πω την αλήθεια με δυσκόλεψε αρκετά, πιστεύω ωστόσο ότι κάπου θα βολέψετε το όχημά σας. Σε κάθε περίπτωση, ο σταθμός ΗΣΑΠ στον Ταύρο βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής, οπότε εάν σας βολεύει προτιμήστε τον. Εσωτερικά ο χώρος, εάν και μικρός, είναι ζωντανός, χαρούμενος και φωτεινός. Αρκετά καδράκια στους τοίχους και διάφορα μικροαντικείμενα, ενώ υπάρχει και μια μεγάλη τζαμαρία για να βλέπεις προς τα έξω. Στη μία μεριά του τοίχου, υπάρχει ένας μεγάλος πάγκος και καρέκλες απέναντι, όπου άνετα μπορούν να βολευτούν 3-4 παρέες των 4-5 ατόμων, ενώ στο υπόλοιπο χώρο είναι τοποθετημένα καμιά δεκαριά το πολύ τραπέζια. Στο χώρο δεσπόζει φυσικά ένας τεράστιος μαύρος πίνακας, στον οποίο αναγράφεται το μενού. Όταν ο καιρός το επιτρέπει, τοποθετούνται τραπεζάκια στον έξω χώρο, οποίος στην παρούσα φάση δεν λειτουργούσε. Οι μοναδικές μου παρατηρήσεις έχουν να κάνουν με το επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός και τις μυρωδιές που έρχονταν από την κουζίνα (σε φυσιολογικά ωστόσο πλαίσια).

Η εξυπηρέτηση άψογη από το προσωπικό. Ευγενική, χαμογελαστή, γρήγορη, με δεδομένο ωστόσο ότι το μαγαζί λόγω μέρας και ώρας δεν ήταν γεμάτο. Το νεράκι σε κανάτα ανανεωνόταν συνεχώς, ενώ στο τέλος ήρθε και για κέρασμα μια πιατέλα με διάφορα γλυκάκια (σε αυτό βέβαια μπορεί να έπαιξε και το ρόλο του το γεγονός ότι ο ένας της παρέας το έχει επισκεφθεί αρκετές φορές, οπότε δεν ξέρω εάν το κέρασμα του γλυκού είναι πάντα κανόνας).

Ως προς τα φαγητό, κατάλογο δεν είδα, δεδομένου ότι όταν έφθασα η παραγγελία είχε ήδη γίνει και είχαν αρχίσει να έρχονται τα πρώτα πιάτα, ο μαυροπίνακας ωστόσο με βοήθησω να αποκτήσω μια εικόνα για τις προσφερόμενες επιλογές. Λοιπόν λίγες σαλάτες, αρκετά ορεκτικά και πιάτα τόσο με κρέας ή ζυμαρικά όσο και με θαλασσινά. Εμείς λοιπόν φάγαμε αρκετά ορεκτικά και κάποιες επιλογές σε θαλασσινά:
- μία σαλάτα με βάση το λάχανο και ορισμένα λαχανικά (σε διακριτική ωστόσο ποσότητα) με μια αραιή σώς και σπόρους από μαύρο σουσάμι. Ωραία η σαλάτα, με μοναδική ένσταση την ποσότητα της σως που θα μπορούσε να είναι λιγότερη.
- μελιτζανοσαλάτα, νόστιμη με το σκόρδο της και χειροποίητη.
- πατάτες τηγανητές, καλοτηγανισμένες και τραγανές, ήταν πραγματικά νοστιμότατες.
- στάκα με αυγά. Το μοναδικό αδιάφορο, για μένα, πιάτο, καθώς δεν με ξετρέλανε ούτε βέβαια συγκρίνεται με αντίστοιχα που έχω γευτεί στην Κρήτη (που έχω την ευκαιρία να επισκέπτομαι συχνά). Τα αυγά σίγουρα έπρεπε να σερβιριστούν περισσότερα μελάτα για να δέσουν πιο αρμονικά τα υλικά μεταξύ τους, ενώ και η στάκα δεν με ενθουσίασε.
- λαδοτύρι παναρισμένο με βρώμη (;) και σάλτσα ντομάτας, μια χαρά.
- καλαμαράκια τηγανιτά, καλοτηγανισμένα και νόστιμα.
- γαύρο μαρινάτο, ΟΚ.
- κριθαρότο γαρίδας, πολύ νόστιμο με 4 μεγάλες γαρίδες για να δοκιμάσουμε. Το στυλ του μαγαζιού δεν θα με προδιέθετε να παραγγείλω ένα τέτοιο πιάτο, από τη γεύση ωστόσο αποζημιώθηκα,
- θράψαλο ψητό με διάφορα λαχανικά, πραγματικά το απόλαυσα, καθώς ήταν πολύ ωραία ψημένο και περιχυμένο με ένα ιδιαίτερο στη γεύση υλικό (που η αλήθεια είναι δεν μπορώ να προσδιορίσω με ακρίβεια). Μου άρεσε πάντως, το ίδιο και τα συνοδευτικά λαχανικά.
Ήπιαμε κάμποσα καραφάκια παγωμένο τσίπουρο (χωρίς γλυκάνισο), χωρίς δυσάρεστες παρενέργειες και μπύρες για τον έναν της παρέας (στις οποίες η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μεγάλη ποικιλία). Τα γλυκάκια που ήρθαν ως κέρασμα (χαλβάς σιμιγδαλένιος, κορμός σοκολάτας και μους λεμόνι) ήταν μια χαρά και έκλεισαν ιδανικά την έξοδό μας.

Για τις τιμές ακριβώς των πιάτων δεν μπορώ να σας διαφωτίσω. Λίγο ότι έφθασα με καθυστέρηση και δεν είχα τη δυνατότητα να μελετήσω τον κατάλογο, λίγο το τσίπουρο, όλα αυτά έπαιξαν το ρόλο τους. Το δείγμα ωστόσο που θυμάμαι από τον τεράστιο μαυροπίνακα είχε θετικό πρόσημο και ως τη σχέση/ποιότητας τιμής. Η φιλοσοφία εξάλλου του ΜΟΤΟΣΑΚΟ, όπως έχουν εύστοχα αναφέρει οι φίλοι του site, κινείται στη λογική της δοκιμής αρκετών γεύσεων, καθώς η πλειοψηφία των πιάτων κινείται σε λογικές τιμές, οπότε σου δίνεται η δυνατότητα να παραγγείλεις αρκετά πιάτα για τη μέση, όπως κάναμε και εμείς και πληρώσαμε λιγότερα από 20 € κατ΄ άτομο, με αρκετή ποσότητα αλκοόλ. Με μετρημένη κατανάλωση ποτού, αντίθετα, θεωρώ ότι δύσκολα κάποιος θα ξεπεράσει τα 15 € το άτομο.

Το ΜΟΤΟΣΑΚΟ λοιπόν ανέβηκε ψηλά στις προτιμήσεις μου για έξοδο φαγητού, οπότε πάντα θα το έχω στα υπόψη μου από εδώ και πέρα, δεδομένου μάλιστα ότι κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω και τα κρεατικά του, καθώς και κάποια ζυμαρικά που μου φάνηκαν αρκετά δελεαστικά.

23 Ιούλ 2016

Γυρίζοντας τον χρόνο αρκετές δωδεκάδες μήνες πίσω, φέρνω στο μυαλό μου την παρθενική μου επίσκεψη στο Μοτοσακό. Ψάχνοντας στα ηλεκτρονικά κιτάπια του Ask4food, βλέπω ότι η γνωριμία μας είχε λάβει χώρα τον Απρίλιο του 2013! Βρε πως περνάει ο καιρός, ούτε που το είχα καταλάβει ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια!!!

Νοιώθω ιδιαίτερη τιμή που ήμουν εγώ πρώτος που εισήγαγα το Μοτοσακό στους χάρτες τους Ask4food και δεν κρύβω ότι φούσκωνα σαν παγώνι κάθε φορά που φίλοι και αγαπημένοι χρήστες το επισκέπτονταν και μας χάριζαν το πολύτιμο feedback τους. Δεν θα ξεχάσω ότι λίγο καιρό μετά το επισκέφτηκε ο εξαιρετικός Fratello και κλείνοντας την κριτική του το έχρισε «άξιο τέκνο του Ask4food»!!
Για εμένα προσωπικά, αυτός θεωρώ ότι είναι και ο ρόλος του αγαπημένου μας site. Το να κάνει γνωστές στο πλατύ κοινό τόσο ξεχωριστές και φιλότιμες προσπάθειες.

Στο μεσοδιάστημα που μεσολάβησε το έχω επισκεφτεί αρκετές φορές αλλά πάντα απογευματινές ώρες, μετά τη δουλειά. Σπάνια ανοιγόμασταν στην επιλογή της παραγγελίας μας, παρόλο που ο κατάλογός τους (όπως και ο μαυροπίνακας στο εσωτερικό του) περιείχε προτάσεις κάτι παραπάνω από ελκυστικές. Συνήθως παραγγέλναμε την σπαλομπριζόλα τους που ερχότανε μεγάλη, παχιά και άψογα ψημένη, σαλάτα και κάποιο ψημένο τυρί. Οι κυρίες της παρέας που συνόδευα, σπάνια κατάφερναν να τελειώσουν την μερίδα τους κι έβαζα κι εγώ (με ιδιαίτερη χαρά…) το χεράκι μου στην περαίωση του έργου που είχαμε αναλάβει. Επιτέλους μία σπαλομπριζόλα που τίμαγε τον τίτλο της γιατί συχνά-πυκνά και σε επισκέψεις μου σε άλλα εστιατόρια αυτό που μου προσφέρονταν ήταν απογοητευτικό. Επίσης μια φορά είχα δοκιμάσει και το συκώτι τους το οποίο με είχε ικανοποιήσει απόλυτα και είχε λάβει κολακευτικότατα σχόλια. Όλη η παρέα είχαμε καταλήξει πως ότι κι αν είχαμε πάρει ήταν νόστιμο και με μεγάλο μεράκι ετοιμασμένα. Στο ξεκίνημα μας προσφέρονταν ζυμωτό ψωμάκι και πράσινες ελίτσες μέσα σε ελαιόλαδο και στο κλείσιμο μας περίμενε πάντα το γλυκάκι κέρασμα.

Η τελευταία μου επίσκεψη ήταν ένα Σάββατο βράδυ, στα μέσα του Ιουλίου, μετά από σχετική μας κράτηση που προηγήθηκε 2 ημερών. Ήταν η πρώτη φορά που θα πήγαινα εκεί βράδυ αλλά εδώ και πάρα πολύ καιρό είχα βάλει στο μάτι την αυλή που έχουν δημιουργήσει και χρησιμοποιούν ως εξωτερικό χώρο.
Η κράτηση ήταν για τις 9:30 κι αν και φτάσαμε αγχωμένοι στην περιοχή μερικά λεπτά πιο πριν, δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου να βρούμε πάρκινγκ και τελικά να είμαστε Άγγλοι στο ραντεβού μας. Θεωρώ αδιανόητο να κάνει κάποιος κράτηση σε ένα εστιατόριο, να δεσμεύει τον χώρο τους και να πηγαίνει εκεί με καθυστέρηση. Αυτό μόνο σαν έλλειψη σεβασμού προς τον επιχειρηματία μπορώ να το χαρακτηρίσω (για να μη πω, γαϊδουριά μεγάλη). Και μη ξεχνάμε… ο σεβασμός μεταξύ μίας επιχείρησης και του πελάτη τους, είναι πάντα μία κατάσταση αμφίδρομη. Γιατί όπως σαν πελάτες έχουμε δικαιώματα, έχουμε και υποχρεώσεις. Και αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς που υπάρχει πελατειακή μορφή.
Αγάπησα με την μία τον χώρο που έχουν ετοιμάσει. Το ότι απομονώνεται από τον περιβάλλοντα χώρο με την βοήθεια ψηλών και πυκνών φυτών.

Το ότι δεν έχουν υπερβάλει με τον φωτισμό και μπορείς να χαρείς το βράδυ σου σε μία γλυκύτατη ατμόσφαιρα. Το ότι δεν έχουν βάλει παντού τραπέζια κι έτσι μπορείς να απολαύσεις την ηρεμία σου και την συζήτηση με την παρέα σου. Όταν περνάς στην αυλή τους, ξεχνάς ότι είσαι στο κέντρο της Αθήνας και μάλιστα σε μία πυκνοκατοικημένη περιοχή όπως είναι η Καλλιθέα/Ταύρος. Για εμένα αυτός ο χώρος είναι καραμπινάτο 4 αφού κολλάει απόλυτα στα γούστα μου.
Μισή ώρα μετά την άφιξή μας δεν υπήρχε ούτε καρέκλα ελεύθερη, απόδειξη του ότι αυτή η προσπάθεια έχει αγκαλιαστεί και αγαπηθεί από πολύ κόσμο. Θαμώνες από 60 και βάλε, γείτονες που αποφάσισαν να μη κλειστούν σε τέσσερις τοίχους αλλά να απολαύσουν το βραδάκι τους και την κουβέντα με τους συνομήλικους φίλους τους αλλά και κατά πολύ νεότερα παρεάκια που με σεβασμό και ηρεμία, διασκέδαζαν κρατώντας χαμηλούς τόνους χωρίς να ενοχλούν τους δίπλα τους. Δεν υπήρξε ούτε μια στιγμή που να ενοχληθώ ή να ακούσω μία παρέα να το παρακάνει.

Σε σχέση με τα απογεύματα που το επισκεπτόμουν, κατά τις βραδινές ώρες το service τους εμπλουτίζεται με ακόμα επαρκέστατο σε πλήθος προσωπικό ώστε να μην παρατηρούνται καθυστερήσεις. Όμως και πάλι τα ηνία της ενορχήστρωσης κρατάει ο ιδιοκτήτης τους που ελέγχει τα πάντα. Που είναι σε συνεχόμενη κίνηση κι όχι απλώς με την έννοια της επίβλεψης. Συμμετέχει ενεργότατα σε όλα τα στάδια της εξυπηρέτησης των πελατών τους. Με όσα άτομα ήρθαμε σε επαφή ήταν άκρως ευγενικά και άμεσα. Όλα τα πιάτα ήρθαν στην ώρα τους, ενώ μάζευαν ταχύτατα όποιο πιάτο άδειαζε ώστε να μας κάνουν χώρο και να τρώμε πιο άνετα. Δεν ήταν και λίγες οι φορές που μας ρώτησαν αν είμαστε ικανοποιημένοι ή αν χρειαζόμαστε κάτι ακόμα. Ένα ακόμα 4άρι μέσα από την καρδιά μου!
Κλασικά, για ξεκίνημα μας ήρθαν οι ελίτσες μας και το ζυμωτό ψωμάκι τους, συνοδευόμενα από δροσερό νερό σε κανάτα. Αν θυμάμαι καλά, το ψωμί ζυμώνουν καθημερινά οι ίδιοι.

Αυτή τη φορά, όταν ήρθε ο ιδιοκτήτης να πάρει την παραγγελία μας του ζητήσαμε να αναλάβει εξολοκλήρου ο ίδιος τα πιάτα που θα δοκιμάζαμε. Να αποφασίσει και να μας φέρει τις γεύσεις που θα μας πρότεινε να γευτούμε. Μας ρώτησε αν θα θέλαμε να προσανατολιστούμε σε θαλασσινά ή κρεατικά κι αφού του απαντήσαμε για το δεύτερο, αποχώρησε από το τραπέζι μας.
Επειδή δεν τα παραγγείλαμε εμείς, σίγουρα η περιγραφή μου θα έχει ελλείψεις γιατί δεν έχω διαβάσει τα συστατικά που μάλλον θα αναγράφονταν στον κατάλογό τους.

Πρώτα ήρθε στο τραπέζι μας ένα ορεκτικό που ήταν στημένο με την βοήθεια τσέρκι και η βάση του αν κατάλαβα καλά, εκτός από την μελιτζάνα πρέπει να είχε και πιπεριά φλωρίνης. Θύμιζε μικρή τούρτα, αφού το τελείωμά του ήταν φτιαγμένο από μους λευκού τυριού. Η βάση ισορροπούσε άψογα μεταξύ του γλυκού και του αλμυρού και η «οροφή» του το δρόσιζε και το έκανε εξαιρετικό. Πραγματικά ενθουσιάστηκα με αυτό το ορεκτικό και νομίζω ότι πλέον θα το παραγγέλνω κάθε φορά που θα ξαναπηγαίνω.

Ακολούθησε ένα πιάτο που σαν βάση του είχε άψογα βρασμένα χόρτα (αν κατάλαβα καλά, βλήτα) κι από επάνω είχαν τοποθετήσει δύο αυγά στεφανωμένα από στακοβούτυρο. Η γεύση ήταν τέτοια που ξεπέρασε και υπερνίκησε κάθε συστολή μου για τις θερμίδες του. Απλά θεϊκό! Αυτό το ορεκτικό το έχω ξαναδοκιμάσει στο παρελθόν αλλά χωρίς την βάση με τα χόρτα. Αυτή η διαφορά το ξεπέταγε και του έδωσε με διαφορά τα πρωτεία από όποιο άλλο αβγό με στακοβούτυρο έχω δοκιμάσει στο παρελθόν! Πάντως για να είμαι ειλικρινής, ήταν τόσο καλοεκτελεσμένο που σε καμία περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα ως ένα βαρύ πιάτο.

Στη συνέχεια ήρθαν μια πιατέλα με κεμπαπάκια και σιουφιχτά ζυμαρικά με κοκκινιστό μοσχαράκι.
Προσπαθώντας να καταπολεμήσω την σιελόρροια που με έχει κατακλύσει αυτή τη στιγμή, θα δοκιμάσω να τα περιγράψω.
Τα κεμπαπάκια μας προσφέρθηκαν σε ένα στρογγυλό σκεύος μαζί με κομμένες πιτούλες. Στο κέντρο υπήρχε ένα μπολάκι με δυνατή και πικάντικη σάλτσα με σουμάκ που έδενε απόλυτα με τα κεμπαπάκια. Για όσους όμως δεν είναι φίλοι με τα καυτερά, υπήρχε επίσης μία ακόμα πιο παχύρευστη λευκή σος που ήταν πιο δροσερή από την πρώτη κι αν θυμάμαι καλά, γλύκιζε λίγο. Τα κεμπαπάκια ήταν ξεκάθαρο ότι δεν ήταν τα κλασικά σε γεύση και σχήμα, τυποποιημένα. Έχουμε δυστυχώς φτάσει στο σημείο να εκτιμούμε το αυτονόητο… Ήταν κι αυτά εξαιρετικά. Σωστά σε μπαχαρικά και ψημένα όσο πρέπει για να παραμείνουν ζουμερά. Έμειναν εξαιρετικά μέχρι και το τελευταίο, για όση ώρα κι αν έμειναν στο τραπέζι μας, επιβεβαιώνοντας τα προσεγμένα υλικά που είχαν χρησιμοποιηθεί. Τα συγχαρητήριά μου στον ψήστη τους γιατί και οι σπαλομπριζόλες που μας έχει ετοιμάσει κατά στο παρελθόν αλλά και τα κεμπάπ του, ήταν αριστοτεχνικά ετοιμασμένα.

Κι έρχομαι τώρα στα ζυμαρικά τους με το μοσχαράκι. Ήρθαν σε βαθύ σκεύος, σε μία εντυπωσιακή μερίδα, συνοδευόμενα από ένα μπολάκι με τριμμένη, υπεραρκετή (μάλλον) ξινομυζήθρα. Πολύ την χάρηκα αυτή την επιλογή του ιδιοκτήτη τους και τη σκέψη του να μας το σερβίρει, γιατί στις εξόδους μας έχουμε μπουχτίσει από κάποιες γεύσεις. Αυτό το πιάτο θα μπορούσα άνετα να το είχα γευτεί κάποιο Κυριακάτικο μεσημέρι, σε σπίτι φιλικής οικογένειας που την ετοιμασία θα είχε αναλάβει κάποια μανούλα. Ήταν αυτό που λέμε «Σπιτική γεύση». Στα μεγάλα συν το ότι χρησιμοποίησαν σιουφιχτά ζυμαρικά κι όχι κάποιο άλλο χοντρό μακαρόνι που βρίσκεις ευκολότατα στο εμπόριο. Γυαλίσαμε ξεδιάντροπα το πιάτο και θέλαμε κι άλλο!!!! ΚΙ ΑΛΛΟ!!! Ένα ακόμα καλοεκτελεσμένο πιάτο με όλα τα συστατικά του σε πλήρη αρμονία. Απλά απολαυστικό!

Μία ακόμα ευχάριστη έκπληξη είναι ότι στον κατάλογό τους θα βρείτε και ψαγμένες μπύρες από μικρές Ελληνικές ζυθοποιίες. Εγώ αρχικά κινήθηκα σε πιο ασφαλή μονοπάτια διαλέγοντας μία Alpha Weiss που αγαπώ ενώ η παρέα μου μία Θήτα της οποίας δεν γνωρίζαμε την ύπαρξή της αλλά μας αποζημίωσε πλήρως η επιλογή της. Στο τέλος μπήκαμε στον πειρασμό να ζητήσουμε και μία Odyssey που έχει προέλευση από την Αταλάντη, ώστε να την μοιραστούμε μισή μισή και να αποκτήσουμε και για αυτή άποψη. Ανάμεσα στις δύο τελευταίες μας φάνηκε πιο ιδιαίτερη η Θήτα, που προέρχεται από την Θεσσαλία. Πολύ το χαίρομαι που παντού στην Ελλάδα ξεπηδάνε ζυθοποιίες και αυξάνονται οι ετικέτες που έχουμε να διαλέξουμε.

Στο τέλος μας προσφέρανε δροσερό, γινωμένο καρπουζάκι που το θεωρήσαμε το ιδανικό κλείσιμο σε ένα πραγματικά ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟ γεύμα!!!!! Γιατί το ελληνικό το καλοκαίρι, το τραβάει το καρπουζάκι!
Αποχωρήσαμε με ανεβασμένη τη διάθεσή μας και τους ευχαριστούμε γι αυτό.
Αυτή η τελευταία επίσκεψή μου, μου έδειξε ότι στο Μοτοσακό την ψάχνουν στις γεύσεις τους και ξεφεύγουν κατά πολύ από τα συμβατικά πιάτα που μπορείς να βρεις σε λοιπά εστιατόρια και μεζεδοπωλεία. Εκτιμώ το ότι δίνουν μεγάλη σημασία στην εκτέλεση των πιάτων τους αλλά και ότι κρατάν τις τιμές τους σε πάρα πολύ λογικά επίπεδα. Είναι πανεύκολα προσεγγίσιμο αφού μερικά μόνο μέτρα μακριά του υπάρχει ο σταθμός ηλεκτρικού του Ταύρου αλλά κι ένα ευρύχωρο πάρκινγκ.
Αυτά, σε συνδυασμό με έναν αξιοπρεπέστατο χώρο και ένα ευγενέστατο service έχουν σαν αποτέλεσμα την μεγάλη επιτυχία τους και την αποδοχή και υποστήριξη του κόσμου.

Έμαθα ότι κάποια στιγμή τον Αύγουστο θα κλείσουν για μικροαλλαγές αλλά και ξεκούραση που σαφώς έχουν όχι μόνο ανάγκη, αλλά και δικαιούνται απόλυτα. Ανυπομονώ να δω τις μας ετοιμάζουν από φθινόπωρο…
Για εμένα το Μοτοσακό είναι η πιο αξιόλογη πρόταση που έχει να μας προσφέρει η περιοχή της Καλλιθέας/Ταύρου και όχι μόνο. Βάζει με το σπαθί του κάτω πολλά άλλα του χώρου που προυπήρχαν από αυτό και που έχουν χτίσει όνομα (με τον όποιο τρόπο…).

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

20 Νοε 2016

Να με κ γω!!!! μετα απο αρκετη αποχη.
ΠΕΜΠΤΗ 17/11/16 μεσημερακι 3 φιλες επισκεφτηκαμε το μοτοσακο υστερα απ τις ιδιαιτερα ομορφες κριτικες που ειχα διαβασει. Φιλοι μου καλοφαγαδες επιτρεψτε μου να μην ταυτιστω απολυτα μαζι σας....
Ο χωρος εχει περιγραφει απ ολους κ δεν θα σας κουρασω
Η εξυπηρετηση(απο τον ιδιοκτητη)αρκετα καλη κ με πολυ ευγενια
Μενου:
Με το που κατσαμε μας εφερε νερο σε κανατα κ υπεροχο ψωμακι συνοδευομενο με πρασσινες ελιτσες. Η παραγγελια μας ηταν
Μπουμπουριστοι χοχλιοι(παρα πολυ αλμυροι κ θελανε κ λιγο ακομη ψησιμο, δεν μας αρεσαν κ λογο καταγωγης ΚΡΗΤΗ ειλικρινα με απογοητευσαν)
Λαδοτυρι Μυτηληνης(παρα πολυ νοστιμο συνοδευομενο με μαρμελαδα ντοματας)
Κοκινιστο μοσχαρι με σκιουφιχτα μα καρονια κ ξυνομυζηθρα(ικανοποιητικη μεριδα, νοστιμο αλλα τα σκιουφιχτα του Ακακιου ειναι μακραν καλυτερα)
Τραχανωτο με μανιταρια(απλα καλο, αλλα οχι κατι ενδιαφερον)
Σαλατα ελληνικη με υπεροχη μυζηθρα, ντοματα, καπαρη, ελιες πρασσινες κ 3 παξιμαδακια κριθινα)
1αναψυκτικο
1/2kg ροζε(ετσι κ ετσι)
Στο τελος μας κερασαν χαλβα με τριμμενο καρυδακι κ ντρεσινγκ φραουλας(αποτυχια, σχεδον δεν το ακουμπησαμε)
Λογαριασμος:38€
Ομολογω πως δεν ενθουσιαστηκαμε κ μαλλον δυσκολα θα του δωσουμε κ 2ρη ευκαιρια.....

21 Απρ 2016

Στο μοτοσακό (το οποίο με βάση τις κριτικές μας είναι ένα από τα καλύτερα μεζεδοπωλεία της Καλλιθέας) πήγαμε 2 άτομα εντελώς τυχαία την Περασμένη Παρασκευή μεσημέρι (13.30) και μόνο επειδή τελικά το εξαιρετικό ''ΜΕΝΗΤΕΣ'' ήταν κλειστό (τελικά ανοίγει 6 το απόγευμα).

Είχα διαβάσει τις κριτικές και δεν είχα εντυπωσιαστεί, ίσως και να μην είναι 100% του στυλ μου. Ο χώρος είναι πολύ όμορφα και μερακλίδικα διακοσμημένος, ροκ θα έλεγα. Περιμετρικά καναπέδες, οι τοίχοι με φωτογραφίες και φυσικά ο τεραστιος μαυροπίνακας όπου αναγράφεται ο κατάλογος ταιριάζει απόλυτα στο χώρο, όπως και το κρεμασμένο μοτοποδήλατο. Τα τραπέζια όμορφα διακοσμημένα. Κάτσαμε στόν ησύχο εξωτερικό χώρο λόγω ζέστης και ο λόγος που βάζω 3 είναι μόνο η έλλειψη θέας (αντικρύζεις απέναντι και τρυγύρω μόνο ψηλές νεόκτιστες πολυκατοικίες).

Το σέρβις ήταν γρήγορο και τυπικό (μάλλον απο τον ιδιοκτήτη), μιας και κάναμε ποδαρικό ημέρας. Κέρασε και γλυκάκι στο τέλος με το λογαριασμό.

Στα του φαγητού. Όλα εφτασαν στην ώρα τους. Η σαλάτα μοτοσακό απλά καλή, και λίγο πειραγμένη στη γεύση, συνδίαζε φρούτα και λαχανικά (3/4). Μικρή σα μερίδα. Έχοντας ως μέτρο σύγκρισης τον μπακαλιάρο που έφαγα στα "ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΚΗΣ", (μάλλον εσφαλμένα μιας και μια μπυραρία-μεζεδοπωλειο δεν θα πρέπει να συγκρίνεται με μια ψαροταβέρνα) εδώ η παρόμοια μερίδα FISH and CHIPS ήταν αρκετά υποδιέστερη. Το ψάρι (μπακαλιάρος καλοτηγανισμένο σχετικά αλλά σίγουρα όχι ημέρας και οι πατάτες μέτριες προς καλούτσικες. Σύνολο πιάτου 2,5 με 3/4. Παραγγείλαμε θράψαλλο ψητό που δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου (2/4). Η μελιτζανοσαλάτα ήταν προκάτ (2/4) δυστυχώς. Το ψωμί ηρθέ σε όμορφη θήκη και σε δυο τύπους. Παραγγείλαμε και κάτι αλλο νομίζω που μου διέφυγε, αν και πέρασαν μόνο 4 μέρες. Οι πόσότητες ήταν σε γενικές γραμμές κανονικές.

Ο λογαριασμός με μια μπύρα ήρθε στα 35 ευρώ περίπου (κανονική απόδειξη). Θεωρώ πως δεδομένης της μέτριας ποιότητας φαγητού το μαγαζί θα έπρεπέ να ήταν 10-20% φτηνότερο.

Να πάτε κατα προτίμηση χειμώνα για μπύρες με την παρέα σας. Σίγουρα διαθέτει τεράστια γκάμα σε μπύρες από όλο τον κόσμο και σαν πότο μετράει καλύτερα. Και φυσικά θα πάρετε και τους ανάλογους μεζέδες. Σίγουρα πάντως δεν είναι το μεζεδοπωλείο που θα πας για τον σπέσιαλ μεζέ ή για την εξαιρετική θέα. Καλοκαιρινές προτάσεις υπάρχουν αμέτρητες. Δεν είναι πάντως στο τοπ 5 της Καλλιθέας.

11 Ιούλ 2016

Σάββατο βράδυ το μαγαζί ήταν γεμάτο&κάτσαμε στο μοναδικό τραπέζι που είχε απομείνει. Ο εξωτερικός χώρος του καταστηματος είναι ωραίος. Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη Χωρίς πολλές ευγενιες και σάλτσες.

Το ψωμι που φερνουν ηταν ζυμωτο, πολυ νοστιμο. Παραγγειλαμε: μια σαλάτα μοτοσακο (καλή )5€, μια πατάτες (μεγάλη μερίδα)2.5€, μια τυροκαυτερη(πολύ καλή)3€, χοιρινά φιλετακια(καλοψημενα, νόστιμα)6.5€, κοτόπουλο στήθος με μανιτάρια συνοδευόμενο με πατάτες. (πολύ νόστιμο) 7€,3 μπύρες άλφα 7.5€ 1/4 λευκό κρασί(πολύ μέτριο) και μια κόκα κόλα.

Για τα παραπάνω δώσαμε 36€. Στο τέλος μας έφεραν καρπούζι. Μια καλή ταβέρνα που θα ξαναπάω σίγουρα. (στο εν λόγω μαγαζί είχα πάει πριν δύο χρόνια και δεν είχα μείνει πολύ ευχαριστημενος. ο κατάλογος είχε διαφορετικά πιάτα και δεν μου είχε κάνει εντύπωση τίποτα Από αυτά που είχαμε παραγγείλει. )

Παναγή Τσαλδάρη 157, Καλλιθέα