ASIAN TASTE

Κίνα & Ν. Ασία

Κεραμεικού 116 & Ιερά Οδός, Γκάζι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα - Πέμπτη 17:00-01:00 Παρασκευή-Σάββατο 17:00-02:00 Κυριακή 12:00-01:00 και ASIAN BUFFET 12:00-18:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Γράψε τη δική σου κριτική

Κίνα & Ν. Ασία - Γκάζι, Αθήνα

Δεύτερη φορά που επισκέπτομαι το Asian Taste, μετά από επιθυμία της παρέας μου να κάνουν τις πρώτες βόλτες τους στην Ασιατική κουζίνα και να συστηθούν μαζί τους. Μέρες όπως η Κυριακή που έχουν μπουφέ, είναι ιδανικές για να δοκιμάσει κάποιος πολλές γεύσεις κι ανάμεσα σε αυτές να ξεχωρίσει αυτές που του ταιριάζουν. Δεν έχω ιδέα εάν το έθιμο του «Κυριακάτικου Κινέζικου μπουφέ» γιορτάζεται μόνο στην Ελλάδα ή αν ισχύει και εκτός της χώρας μας.

Το τραπέζι κλείσαμε τηλεφωνικά μερικές ημέρες πριν, και εντύπωση μου έκανε ότι στο τηλεφωνικό μενού του κέντρου τους έχουν επιλογές μόνο για όσους μιλάνε κινέζικα ή αγγλικά. Επειδή τα κινέζικά μου χρειάζονται ένα κάποιο ξεσκόνισμα, είπα να πατήσω την επιλογή για τα αγγλικά κι εκεί να δοκιμάσω να μιλήσω στα ελληνικά. Μάταια γιατί ο ευγενέστατος κύριος στην άλλη μεριά της γραμμής δεν μπορούσε να μιλήσει στην γλώσσα μας. Κατέληξα να κάνω την κράτηση στα αγγλικά, κάτι που δεν είναι και το σύνηθες στην Ελλαδίτσα μας. Από την άλλη, το να ξέρω ότι ένα ασιατικό εστιατόριο είναι τόσο επικεντρωμένο στην κουζίνα και φιλοσοφία τους, εμένα δεν με χαλάει καθόλου και με ιντριγκάρει. Έχουμε πήξει στους έλληνες επιχειρηματίες που ανοίγουν «εξωτικές» κουζίνες μόνο και μόνο επειδή αυτό είναι trendy κι έχουν στην άκρη το απαραίτητο κεφάλαιο κίνησης.

Μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να πλησιάσουν την κουζίνα ενός άλλου λαού, αλλά είναι αδύνατο να προσεγγίσουν την κουλτούρα τους.
Ήμασταν 4 άτομα κι όταν φτάσαμε, ο κύριος στον πάγκο της εισόδου τους μας έδειξε ότι θα πρέπει να ανέβουμε στον επάνω όροφο. Όταν στο τέλος του γεύματός μας κατεβαίναμε από τις ίδιες σκάλες και έχοντας καλύτερη θέα πίσω από τον πάγκο, πρόσεξα ότι φορούσε γάντια και τύλιγε σούσι. Όλοι στην παραγωγή! Φυσικά, σαφώς δεν είναι σωστό να ετοιμάζεται φαγητό σε έναν τέτοιο χώρο.

Στα μέσα των σκαλοπατιών υπήρχαν μεγάλα ενυδρεία με γαλάζια καβούρια και αστακούς στα οποία είχαν πιασμένες τις δαγκάνες τους. Μάλλον θα χρησιμοποιούν σε κάποιες σπεσιαλιτέ τους. Μην ψαρώνετε όμως, δεν είναι για τους κοινούς θνητούς που επέλεξαν να την βγάλουν φθηνά και τους επισκέφθηκαν στο μπουφέ τους. Ας πούμε, η σούπα με καβούρι που είχαν για το ξεκίνημα του γεύματος φυσικά όχι μόνο δεν είχε φρέσκο καβούρι αλλά ούτε καβούρι κονσέρβας. Είχε το γνωστό σε όλους μας υποκατάστατό του που φτιάχνεται από σάρκα ψαριού.

Όταν ανεβήκαμε στον πάνω όροφο, μας είχαν κρατήσει ένα εξαιρετικό τραπέζι που έβλεπε την Ακρόπολη στεφανωμένη από τον καταγάλανο Αττικό ουρανό.
Στην παρέα μας υπήρχε και αγαπημένο μας ζευγάρι που έκανε τα πρώτα δειλά του βήματα και ανοίγματα στην ασιατική κουζίνα. Οπότε, αν και υπήρχαν ταμπελάκια κάτω από κάθε μεταλλική θερμοκοιτίδα τους, ανέλαβα και τον ρόλο του ξεναγού.
Ξεκινήσαμε με σούπες hot & sour και Καβούρι & τόφου. Γενικά προτιμώ κατά πολύ περισσότερο την πρώτη που είναι πιο γεμάτη σε γεύση, πιο πλούσια σε υλικά και πιο πικάντικη. Η συγκεκριμένη ήταν αξιοπρεπέστατη και πολύ καλύτερη από αρκετές που έχω συναντήσει σε μπουφέ. Μου έκανε εντύπωση τα πολύ μικρά σκεύη που έχουν για το σερβίρισμα της σούπας και τα οποία χωρούσαν την μισή ποσότητα από τα συνηθισμένα. Δεν άντεξα και πήρα και δεύτερη μερίδα γιατί η πρώτη δεν μου έφτασε. Μισή ντροπή δική μου, μισή ντροπή δική τους.

Δεν θα σταθώ πολύ σε κάποιες «κουκουρούκου» επιλογές που έβλεπες στο ξεκίνημα του μπουφέ, όπως η χωριάτικη σαλάτα και οι τηγανιτές πατάτες. Πάντως κάποιοι τίμαγαν μετά μανίας κι αυτές τις προτάσεις. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου! Να πηγαίνει σε κινέζικο για να φάει χωριάτικη σαλάτα?!

Επίσης στο ξεκίνημα βλέπεις και το σούσι τους. Μία πιατέλα με 5-6 διαφορετικά είδη. Από φρέσκο τόνο μέχρι αβοκάντο. Τα βρήκα συμπαθητικά χωρίς να με ξετρελάνουν. Έχω τις υπόνοιες ότι τρώω το σούσι ως δικαιολογία για να τσακίζω μεγάλες ποσότητες wasabi που το λατρεύω και μάλλον έχω εθιστεί σε αυτό. Αν κάποια στιγμή με βρείτε με καταπράσινα τα ρουθούνια μου κι ένα χαμόγελο καρφωμένο στην φάτσα μου, θα ξέρετε πλέον τον λόγο!

Σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Γερμανία, μπήκα σε μαγαζί για να αγοράσω γλυκιά μουστάρδα και βγήκα με ένα μεγάλο βάζο wasabi. Τώρα το έχω στο ντουλάπι μου και κάθεται αφού δεν ξέρω που να το χρησιμοποιήσω. Το να φτιάξω μόνος είναι of course, out of question!
Από τα πρώτα έχει τα κλασικά. Νουντλς με αβγό και λαχανικά και τηγανητό ρύζι με λίγο-πολύ τα ίδια επιπρόσθετα. Χωρίς εκπλήξεις αλλά γενικά δεν ασχολήθηκα σχεδόν καθόλου με αυτά αφού δεν μου αρέσει να τα δοκιμάζω σε μπουφέδες. Αυτά έχουν νόημα να σου σερβιριστούν ζεστά. Αν έχουν μείνει 5, 10 ή και παραπάνω λεπτά έχουν χάσει σχεδόν την γεύση και ιδιαιτερότητά τους.

Επίσης δεν ασχολήθηκα με τα spring rolls αφού τα έχω βαρεθεί εδώ και χρόνια. Γενικά, απορώ γιατί ο Έλληνας έχει κόλλημα με δαύτα. Τα θεωρώ ένα εντελώς μέτριο δείγμα αυτής της υπερβολικά πλούσια σε γεύσεις κουζίνας. Και για να ξεκαθαρίζουμε μερικά πράγματα. Είναι λίγο ανόητο να λέμε ότι έχουμε γευτεί κινέζικη κουζίνα. Μιλάμε για μία τεράστια ήπειρο που ανά περιοχή έχουν εντελώς διαφορετική διάλεκτο και ακόμα πιο διαφορετική κουζίνα. Οπότε οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε δοκιμάσει παρά ένα απειροελάχιστο δείγμα των γεύσεών τους.
Είχε και τηγανιτά καλαμαράκια!! Επειδή όμως μου αρέσουν με ούζο και δεν τα δοκίμασα…

Αντίθετα δοκίμασα τα νταμπλινγκς τους που ήταν πολύ καλά κι όταν τους προσέθεσα την σάλτσα σόγιας αναδείχτηκαν ακόμα περισσότερο. Σε αυτό το σημείο λύστε μου μια απορία. Πως κολλάει το ότι η Κινέζικη και η Πολωνική κουζίνα έχουν στα παραδοσιακά τους πιάτα τα νταμπλινκς?!!! Πως προέκυψε αυτό? Και μάλιστα είναι άκρως παραπλήσια, αν εξαιρέσεις ότι σε ταξίδι μου στην Βαρσοβία, μου τα σέρβιραν με ένα λιπαρό συνοδευτικό που λίγο αργότερα έμαθα πως είναι καμένο/λιωμένο λίπος με λίγο μπέικον. Ο θάνατος της αρτηρίας! Φυσικά μιλάμε για έναν λαό που καλείται τον Χειμώνα να ανταπεξέλθει και επιβιώσει σε ακραίες συνθήκες κρύου, οπότε αυτές οι λιπαρές τροφές τους βοηθάνε στο να παίρνουν δύναμη. Εδώ εμείς στην Ελλάδα που έχει 10 μήνες καλοκαίρι κι ακόμα τις πίτες μας στο σουβλατζίδικο της θέλουμε λαδωμένες!
Το γλυκόξινο κοτόπουλο είχε χωριστή την σάλτσα του με τις πιπεριές και τον ανανά ώστε να μην παπαριάζει. Από ότι πρόσεξα, ελάχιστοι (για να μη πω κανένας) δεν έβαζε την σάλτσα πάνω από το κοτόπουλό του και στην ουσία ήταν σαν να έτρωγε ψητό κοτόπουλο σε ζύμη λουκουμά. Απλά τραγικό!

Κινέζικο ψωμί και κάτι λουκουμάδες που στο κέντρο τους είχαν κουνουπίδι, δεν δοκίμασα. Πάντως η υπόλοιπη παρέα που πήρε δεν τους είδα να ενθουσιάζονται.
Τα χοιρινά παιδάκια και οι φτερούγες κοτόπουλο ήταν αρκετά καλά το ίδιο και κάποια πουγκάκια που βρήκα να υπάρχουν εκεί και τα οποία δεν ήταν τα κλασικά με το τυρί Φιλαδέλφεια και την ψευτο-καβουρόσαρκα.
Από κυρίως υπήρχε ένα πιάτο με γαρίδες αλλά είχαν υπερβάλει στο ψήσιμό τους και είχαν στεγνώσει. Ήταν ανοιγμένες κατά μήκος τους αλλά λόγω του αποτυχημένου ψησίματός τους, σου ήταν δύσκολο να ξεχωρίσεις την σάρκα από το περίβλημά της.
Κι έρχομαι τώρα στα πιάτα που μου άρεσαν περισσότερο. Το ένα ήταν απλώς λαχανικά χωρίς καθόλου κρέας. Απλά ετοιμασμένα σε κάποιον ζωμό, είχαν μείνει «ζωντανά» και κριτσανιστά. Ανάμεσα στα λαχανικά, αυτά που ξεχώρισα και μου άρεσαν περισσότερο ήταν το μπαμπού, τα φύκια και το μπρόκολο.

Με τον προσθήκη κρέατος μου άρεσε ένα με λωρίδες κοτόπουλου που ήταν φουλ στην καυτερή πιπεριά και το μπούκοβο κι έκαιγε σαν κόλαση κι ένα ακόμα με χοιρινό αλλά με σαφώς πιο ήπια γεύση. Για μία ακόμα φορά, τα συνοδευτικά λαχανικά ήταν λίγο πολύ τα ίδια και άλλαζε η σάλτσα και ο τύπος του κρέατος. Πάντως και μόνο γι αυτές τις τρεις τελευταίες προτάσεις και 3-4 από τα ορεκτικά, αξίζει να πας χωρίς να το μετανιώσεις.
Φτωχότατες είναι οι επιλογές για γλυκό. Μόνο τηγανιτή μπανάνα που είχε πλέον κρυώσει και λίγο αμφιβόλου ποιότητας μέλι για να την κάνει πιο ανεκτή. Θα σας πρότεινα να μη μπείτε καν στον κόπο να το δοκιμάσετε.
Δεν θα πω ότι το Asian Taste έχει το καλύτερο μπουφέ που έχω δοκιμάσει ποτέ. Αν κάποιος έχει πάει στην China Town του Λονδίνου, θα αντιμετωπίσει μία αντίστοιχη γευστικά κατάσταση. Όμως μη ξεχνάμε ότι κοστίζει στα 11,99 € ανά άτομο (ούτε καν 12€!!! ). Για την τιμή αυτή, είναι μια χαρά. Αν σε αυτό προσθέσεις ότι έχει έναν πολύ περιποιημένο χώρο με φανταστική θέα κι ότι το service του όσο υστερεί σε χρήση της γλώσσας άλλο τόσο κι ακόμα περισσότερο είναι ευγενικό, κάτι που δεν συναντάς εύκολα σε κινέζικα εστιατόρια ανά τον κόσμο (αντιπροσωπευτική σκηνή στην ταινία «Mickey blue eyes» με την ιδιοκτήτρια του εστιατορίου να φωνάζει «eat cookie! »), νομίζω ότι το κατατάσσουν στις καλύτερες Value4money προτάσεις που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην Αθήνα.

Εσείς οι πιο αβάδιστοι στην ασιατική κουζίνα, πηγαίνετε και δοκιμάστε αρκετά από τα πιάτα τους, όμως με σεβασμό. Δεν χρειάζεται να γεμίσετε το πιάτο σας μέχρι επάνω με κάτι που δεν ξέρετε αν τελικά σας αρέσει, μόνο και μόνο επειδή η τιμή είναι φιξαρισμένη. Μην μπουχτίσετε με την χωριάτικη σαλάτα και τις τηγανιτές πατάτες με το καλημέρα. Αφήστε χώρο στο στομάχι σας για άλλες γεύσεις και γωνίες στο μυαλό σας για πειραματισμούς.

Εσείς οι πιο εξοικειωμένοι και περπατημένοι, πετάξτε από πάνω σας την έντονα επικριτική άποψή σας και αντιμετωπίστε το σαν αυτό ακριβώς που είναι. Ένα Κινέζικο που κάθε Κυριακή έχει έναν απλό και προσιτό οικονομικά μπουφέ, που έχει προσανατολιστεί αρκετά στον Ελληνικό κοινό του κι έχει βάλει πολύ νερό στο κρασί του ώστε να γίνει αποδεκτό στην εδώ αγορά. Ακόμα και για κάποιους από εμάς που έχουμε λίίίίγο παραπάνω άποψη στην Ασιατική κουζίνα, ο κατάλογός τους για τις ημέρες που δεν εξυπηρετούν μπουφέ, έχει ευχάριστες εκπλήξεις που πολλές από αυτές δεν θα τις βρείτε σε άλλα Κινέζικα της Αθήνας.
Έχοντας αυτά στο μυαλό σας, κάντε του μία επίσκεψη!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

Αυγ

Το τιμημενο εθιμο του κυριακατικου μπουφε το γνωριζουμε ολοι. Την απαρχη αυτου ουδεις. Ειναι, ομως, γεγονος, οτι την all you can eat πρακτικη για πολυ χαμηλο οικονομικο αντικρυσμα την εμπνευστηκαν οι φιλοι μας οι Αμερικανοι, οχι για τις εθνικ ασιατικες κουζινες αλλα, ω ναι, για την κρεατοφαγια σε παμπ και εφαμιλλης αισθητικης στεκια. Συνηθως η προσφορα αφορουσε πολυ πικαντικο κρεας, με σκοπο το υπερκερδος της καταναλωσης αλκοολ. Σαινια οι δικοι σου.

Εκτοτε η ιδια ακριβως κινηση εφαρμοσθηκε σε ψαροφαγικα εστιατορια σε ολη την αμερικανικη επικρατεια, σε σημειο που το crab leg το επιουσιο (η καβουροδαγκανα ντε) να γινει ειδος υπο εξαφανιση, λογω των τοννων που καταναλωνονται με κουβαδες λιωμενο βουτυρο, σε salad bar και ναι, στα λογιων ασιατικα. Αυτη η ταση δεν αργησε να εξαπλωθει πιο γρηγορα απο τον ιο της πολυομυελιτιδας και να παρει καθε πιθανο και απιθανο περιεχομενο. Κυριολεκτω. Εχω δει all you can eat τυρια με 14 λεβα στη Βουλγαρια. Αβυσσος.

Αυτη ακριβως η πρακτικη ηταν που οδηγησε και μας την ημερα του θεου για τους απανταχου Χριστιανους να κλεισουμε τραπεζι στο Asian Taste, με σκοπο να ξεκοιλιαστουμε ευλαβικα. 4 ατομα μεσα Ιουλιου, με τον υδραργυρο να κοντευει να βγει απο τα θερμομετρα και να παρει το δρομο για παραλια, βρεθηκαμε στο Γκαζι, δυο βηματα απο το σταθμο του Κεραμεικου, για να καταθεσουμε τα 12€ μας στην πιο μακροχρονια επενδυση μας: τη μπακα μας.

Ακου τωρα φαση. Βρισκω το μαγαζι στα ψαχτα, διοτι ειμαι ικανη να χαθω και στην ευθεια εγω, και μενω καγκελο. Μαστορια μεσα, ασβεστωματα, καλωδια να κρεμονται, φασαρια, κακο. Εστιατοριο δεν το λες, γιαπι το λες λιγο πιο ευκολα, χαος το λες και εισαι μεσα. Μετα απο κανα πενταλεπτο που κοιταζα με το σπιρτοζικο βλεμμα της χαρωπης αγελαδας, πληροφορηθηκα απο καποιον εκ των μαστορων οτι το εστιατοριο βρισκεται στον πανω οροφο. Στοιχηματιζω οτι θα περιμενα την ανακαινιση να ολοκληρωθει αν δεν μου ειχαν απευθυνει αυτοβουλως το λογο.

Ανεβαινοντας τη σκαλα θα ερθετε μουρη με μουρη με τον ασχημομουρη. Και ολο του το σοι. Ενα τεραστιο ενυδριο με ασχημοφατσες αστακους να σε κοιτανε πισω απ τα εκλεπτυσμενα, πανακριβα μουστακια τους, εν μεσω ναυαγιων και κουφαριων πλοιων. Κατα τα αλλα ο επανω χωρος ομορφος και τακτικος, με ευρυχωρα τραπεζια και βαρια τραπεζομαντηλα. Μην περιμενε το κλασσικο κινεζικο κιτς, δεν το εχουν. Εχουν ομως υπεροχους πινακες και μια τεραστια τζαμαρια με φοβερη θεα. Α, εχουν και τουαλετες να ντραπεις να μπεις.

Ο μονος λογος που εβαλα 3 στο χωρο, ενω θα εβαζα πολυ ευκολα 4 για την διακοσμηση και την ανεση του χωρου, ειναι η σαδιστικη θερμοκρασια Αουσβιτς που επικρατουσε. Κανενας κλιματισμος, ουτε καν ενας ανεμιστηρας, για να μην πω για το αεροστεγες κλεισιμο της τζαμαριας. Συνδυασε το αυτο με νταλα μεσημερι Ιουλιου και καυτο φαγητο. Ε, δε θελει και ιδιαιτερη σοφια για να καταληξεις οτι βγαλαμε τη μπεμπελη.

Ελπιζω αυτο το ατοπημα να ειναι απλως μια τυχαια παραλειψη που θα διορθωθει, και οχι μια καλα μελετημενη παγαποντια. Με τοση ζεστη και η μεγαλη καταναλωση ειναι φυσει αδυνατη, και το νερο, που προσγειωνεται εμφιαλωμενο και με χρεωση 2.80€, τελειωνει σε χρονους συντομοτερους απο τους γαμους του Γκλετσου το παλαι ποτε. Θα το αποδωσω σε ακουσιο σφαλμα γιατι απο τις υπολοιπες πραξεις τους δεν παρατηρησα κατι επιληψιμο.

Στην εξυπηρετηση ολα θυμιζαν βουβο κινηματογραφο. Δυο Ασιατες που δεν σταυρωναν κουβεντα, μονο χαμογελουσαν και τσακιζονταν να σε εξυπηρετησουν. Δεν χρειαζοταν να περιμενουμε πανω απο 2 λεπτα για ανανεωση του νερου, ενω ο διακριτικοτατος σερβιτορος μας ερχοταν για τα αδεια πιατα αθορυβα και αμεσως. Σιγουρα μην περιμενετε να τον πιασετε κολλητο, δεν θα γινει. Θα σας περιποιηθει ομως βασιλικα.

Και περναω στο φαι, που καθε που το σκεφτομαι, εναν τυμπανισμο τον νιωθω. Προς θεου, μη νομισετε οτι δεν ηταν καλο. Καθε αλλο. Απλως εφαγα τοσο που και για καμηλα πολυ ειναι.

Δοκιμασα σχεδον τα παντα, αποδωστε το στη φιλοπεριεργεια και οχι στην ακρατη φαγανοτητα μου, και θυμαμαι καθε χιλιοστο αυτου του ανιερου παγκου με τα ταψια. Φαγαμε λοιπον:

Σουπα ξινη και καυτερη σε εξαιρετικη εκτελεση, αν και με τη ζεστη αποφυγετε την γιατι ειναι σαν λαβα σε μπολακι, 5 ειδη σουσι, απλα, αλλα καλυτερα απο τα συνηθισμενα που βρισκεις σε μπουφε, με σολωμο, σουριμι, τονο, αγγουρι- αβοκαντο και γαριδα, τηγανιτα κινεζικα ψωμακια και πρασινη σαλατα λαχανικων.

Οι πλεον κουλες ελληνικες επιλογες απο τηγανιτη πατατα, τηγανιτο καλαμαρι, παναρισμενο φιλετο κοτοπουλο, για τα παιδια και τους μυστηριους υποθετω.

Spring rolls δε δοκιμασα γιατι ποτε δεν καταλαβα τι συγκλονιζει τον Ελληνα σε δαυτα, απιθανα dumplings, τηγανιτα λαχανικα σε κουρκουτι πολυ καλα, τηγανιτο κουνουπιδι οχι κκαι κατι φοβερο, wonton με κρεας πολυ καλα, φτερουγες κοτοπουλου σε υπεροχη τεριγιακι και γλυκοξινο κοτοπουλο με τη σαλτσα χωρια, δεμενο πολυ νοστιμο.

Ενα chop suei λαχανικων θεικο, μια τραγανη παπια που εχω φαει καλυτερη, τελειο γλυκοξινο χοιρινο και ενα ακομα καλυτερο με σαλτσα μαυρου πιπεριου, κοτοπουλο kongbao που καει σαν φλογοβολο, γαριδες με τζιντζερ. Εδω διερωτωμαι γιατι πηραν τοσο κακο βαθμο απο τους χρηστες. Να πεσα εγω στην καλη μερα του μαγειρα? Εμας οι δικες μας τα εσπασαν. Γαριδα και ξερο ψωμι.

Για το τελος ρυζι με λαχανικα και αυγο και noodles με τις ιδιες προσθηκες. Μου αρεσε η πληθωρικοτητα των υλικων μεσα. Δεν το τσιγκουνευονται το υλικο. Το προσεξα και στη γεμιση των σουσι αυτο. Αν το στομαχι σας δεν εχει ακομα κηρυξει απεργια, εχει και αδιαφορη τηγανιτη μπανανα, αλλα δε συνιστω να αφιερωσετε πολυτιμα mb για αυτην.

Για να τα λεμε οπως ειναι, δεν ειναι κατι πρωτογνωρο. Μην περιμενετε να δειτε τους ανωτερω ασχημομουρηδες στο πιατο σας. Ειναι ομως ενας αξιοπρεπης, οικονομικος και νοστιμος τροπος να χαρεις μερικες κλασσικες επιλογες της κινεζικης κουζινας χωρις να ξεπαραδιαστεις. Με κοστος 12€ το ατομο, σοβαρα με ρωτατε αν προτεινω να πατε?

Κίνα & Ν. Ασία - Γκάζι, Αθήνα

Πήγαμε στον Κυριακάτικο μπουφέ που αρχίζει στις 1 το μεσημέρι με κόστος 14,50 ΕΥΡΩ το άτομο και περιλαμβάνει μόνο τα φαγητά.

Το εμφιαλωμένο νερό που σου προσφέρεται κοστίζει 2,80 ΕΥΡΩ.

Κλείσαμε τραπέζι στα Αγγλικά παρακαλώ, διότι αυτή μόνο τη γλώσσα μιλούσαν, τουλάχιστον στο τηλέφωνο, διότι εντός του χώρου υπήρξε συνεννόηση και στα Ελληνικά.

Τώρα, τον μπουφέ θα τον χαρακτήριζα αρκετά καλό σε σύγκριση με άλλου τέτοιου είδους φαγητικές συνάξεις.

Είχαν μεγάλη γκάμα ποιοτικών εδεσμάτων, πλην γαρίδων, τα οποία αναπλήρωναν συνεχώς.
Εντύπωση μου έκαναν οι τηγανιτές πατάτες, αλλά ορισμένα πιτσιρίκια τις περιποιήθηκαν δεόντως και μάλλον αυτός ήταν ο επιδιωκόμενος σκοπός.

Ο χώρος είναι πολύ καλός, καθαρός, τα τραπέζια άνετα και στην σωστή τους θέση. Η θέα στην Ακρόπολη, ιδίως το βράδυ, πολύ ωραία.
Οι τουαλέτες πεντακάθαρες.

Το Service γρήγορο, όσον αφορά το μάζεμα των πιάτων και την παραγγελία των ποτών.
Το προσωπικό χαμογελαστό και ευχάριστο.

Το Parking εξαρτάται από την ημέρα και την ώρα πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι.

Κίνα & Ν. Ασία - Γκάζι, Αθήνα

Άλλοι λένε λόγω καταγωγής, άλλοι λένε λόγω ζωδίου, όλοι πάντως συμφωνούν πως ανηκω στην κατηγορία των επίμονων. Η επιμονή είναι ένα ελάττωμα/πρoτέρημα που μπορεί να σου βγει σε κακό, αλλά κάποιες φορές σε ανταμοίβει πλουσιοπάροχα. Στην περίπτωση του Asian taste, η επιμονή μου είχε πολύ καλά αποτελέσματα.

Πάει καιρός που ψάχνω ένα Κινέζικο με μπουφέ και χώρο για καπνίζοντες. Όταν ανακάλυψα το Asian Taste ενώ πληρούσε τις προϋποθέσεις, οι κριτικές ήταν σχετικά αποκαρδιωτικές. Παρόλα αυτά, η τιμή του μπουφέ (12 ευρώ) και η υπόσχεση για θέα στην Ακρόπολη ήταν αρκετά για να πω "θα πάω κι ας μου βγει και σε κακό".

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν, 20 Μαρτίου, πρώτη μέρα της Άνοιξης και μετά από 5 λεπτά περπάτημα από το μετρό του Κεραμεικού μπαίνουμε στο Asian Taste στις 3. Τα "ααααα" και τα "ωωωωωω" ξεκινούν από την είσοδο. Μας καλησπερίζει ένας ευγενέστατος Ασιάτης κύριος και μας στέλνει στον επάνω όροφο για το μπουφέ. Μόλις ανεβήκαμε και το τελευταίο σκαλί, τα "ωωωω" έγιναν "ΩΩΩΩΩΩΩ". Μεγάλη αίθουσα, φωτεινή, με φουλ θέα στην Ακρόπολη. Ο χώρος για τους καπνίζοντες είναι κάτι σαν εσωτερικό μπαλκόνι. Ευτυχώς είχαμε κλείσει τραπέζι γιατί ήταν σχεδόν γεμάτος. Αν δεν καπνίζετε, δεν θα έχετε πρόβλημα. Η δική σας αίθουσα ήταν εντελώς άδεια και μετά ήρθαν μόνο 2-3 τραπέζια.

Καθίσαμε, μας έφεραν νεράκι, παραγγείλαμε μπυρίτσες και πήγαμε να τσεκάρουμε το μπουφέ. Η πρώτη εντύπωση ήταν εξαιρετική. Καλή ποικιλία και φαγητά που δεν πολυβλέπεις σε Κινέζικα μπουφέ στην Ελλάδα. Είχανε και λέμε, ανά κατηγορία (και θα προσπαθήσω να μην αφήσω κάτι απ'έξω):

-Δύο σούπες, καλαμπόκι και ντομάτα (ναι, ξέρω, κι εμένα μου φάνηκε άσχετο).

-Δύο σαλάτες, μία πράσινη ανάμεικτη και μία αγγουροντομάτα (το δεύτερο άσχετο).

-Ντάμπλινγκς ατμού με χοιρινό, σπρινγκ ρολλς με λαχανικά, γουόν τον με χοιρινό, τηγανητό καλαμάρι, τηγανητές πατάτες (τελικά αυτές δεν λείπουν από πουθενά, και στην Αγγλία στα Ασιατικά μπουφέ πατάτες έχουν), τηγανητά κρεμμύδια, φτερούγες κοτόπουλο μπάρμπεκιου, χοιρινά παϊδάκια με σάλτσα -νομίζω- σετσουάν και τηγανητό ψωμί.

-Τραγανή πάπια με σάλτσα χοϊζίν (αλλά χωρίς πιτάκια, κλαψ λυγμ), λουκουμάδες κοτόπουλου με γλυκόξυνη, κοτόπουλο με κίτρινο κάρι, χοιρινό -νομίζω- stir fry με πιπεριές και κρεμμύδια, καραμελωμένες γαρίδες και stir fry λαχανικά.

-Τηγανητό ρύζι με αβγό και egg noodles με λαχανικά και αβγό.

-Τηγανητές μπανάνες με μέλι.

-Μια μικρή ποικιλία από σούσι, κυρίως inside out maki, αν είδα καλά με σολομό, με αγγούρι και με σουρίμι.

Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα. Το μόνο που παίρνει κακό βαθμό ήταν οι γαρίδες διότι ήταν μέσα στο λάδι σε σημείο που δεν τρωγόντουσαν. Όλα τα άλλα ήταν από άνω του μετρίου έως πάρα πολύ καλά. Έμεινα άφωνη με το πόσο καλή ήταν η πάπια (δεν έχω ξαναφάει τόσο καλή τραγανή πάπια στην Ελλάδα) και το πόσο τέλεια εκτελεσμένα ήταν τα ντάμπλινγκς ατμού. Εξίσου καλά ήταν τα γουόν τον, το ρύζι, τα νουντλς και οι φτερούγες. Μέχρι και οι τηγανητές μπανάνες μου άρεσαν, παρόλο που δεν πολυτρώω μπανάνες!

Δεν δοκίμασα σούσι, σαλάτες, πατάτες και σούπες.

Η τιμή κατ'άτομο για το μπουφέ ήταν 12 ευρώ (αυτό δεν είναι value for money, είναι daylight robbery). Έχουν μία μικρή αλλά καλή λίστα κρασιών και 5-6 μπύρες. Οι Ελληνικές είναι γύρω στα 3 ευρώ, εγώ προτίμησα Ching Tao στα 3,90 ευρώ το μπουκάλι των 330ml.

Το σέρβις ήταν εξαιρετικό και όλοι μιλούσαν Ελληνικά. Όχι τέλεια, αλλά δεν θες να σου απαγγείλουν τον Ερωτόκριτο... να συνεννοηθείς θες!

Με λίγα λόγια... Το φαγητό του Asian Taste είναι εξαιρετικό για τα Ελληνικά δεδομένα και ανώτερο από άλλα Κινέζικα της Αθήνας που και ακριβότερα είναι και μούρη πουλάνε και αυτά που σερβίρουν είναι-δεν είναι Κινέζικα. Πολύ μεγάλο σύν ο χώρος και η θέα, ανυπομονώ να πάω και βράδυ!

Με την ελπίδα λοιπόν πως δεν έπεσα απλά σε μια καλή μέρα του μάγειρα, θα σας έλεγα να δώσετε μια ευκαιρία στο Asian Taste. Προσωπικά χαίρομαι πολύ που άκουσα την επιμονή μου και όχι τις κριτικές.

Αν τυχόν διαβάσει αυτή την κριτική κάποιος από το Asian Taste, θα τους προέτρεπα να δοκιμάσουν να βάλουν έστω και μία φορά την εβδομάδα Dim Sum. Με τόσο καλά ντάμπλινγκς και γουόν τον, θεωρώ πως μπορούν να φέρουν με μεγάλη επιτυχία και το Dim Sum στην Αθηναϊκή σκηνή.

Σημείωση: η τιμή κατ'άτομο είναι με βάση την τιμή του μπουφέ.

ΠΑΤΑΩ ΕΠΕΞΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΩ: Πήγα δεύτερη φορά και το μπουφέ ήταν εξ' ίσου καλό με την προηγούμενη. Δοκίμασα ΚΑΙ το σούσι, το οποίο -αν και σε μικρή ποικιλία- ήταν εξαιρετικό. Αυτή τη φορά είχαν κοτόπουλο Κονγκ Πάο αντί για κοτόπουλο με κάρυ, μια ευχάριστη έκπληξη μιας που ήταν σχεδόν όσο καυτερό θα το ήθελα. Πλέον το συνιστώ χωρίς επιφυλάξεις.

Κίνα & Ν. Ασία - Γκάζι, Αθήνα

Επισκέφτηκα το Asian Taste Παρασκευή βράδυ, με το φίλο μου, ομολογουμένως σχετικά αργά, κατά τις 11 παρά 15. Ο λόγος που μας έφερε εκεί ήταν αφενός το ενδιαφέρον μας για την ασιατική κουζίνα και αφετέρου ο μπουφές του μαγαζιού που πιστεύαμε οτι θα μας έδινε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε διάφορα πιάτα και σουσι σε χαμηλή τιμή.

Ο χώρος είναι σχετικά συμπαθητικός και μιλάω κυρίως για τον 2ο όροφο, όπου και μας οδήγησαν. Το προσωπικό ευγενέστατο. Ανεβαίνοντας τις σκάλες, βλεπεις και 2 ενυδρεία, το ένα με αστακούς που περιμένουν το θάνατο, καθόλου ευχάριστο για τα γούστα μου. Η θέα είναι ωραία και προβάλλουν σε ένα τοίχο εικόνες από τη θαλάσσια ζωή στο Μπαλί. Προσωπικά το απόλαυσα, αλλά μάλλον ήμουν η μόνη.

Ο μπουφές είχε πολύ λίγα πράγματα (περιελάμβανε και πατάτες τηγανιτές! -δε μου φάνηκε και πολύ κινέζικο αυτό), αλλά το δικαιολογήσαμε λόγω ώρας. Ωστόσο, παρατηρήσαμε ότι σε κάποια από τα φαγητά συμπλήρωναν ποσότητες.

Το φαγητό αδιάφορο. Σκάσαμε μεν, δεν ενθουσιαστήκαμε καθόλου δε. Η παρέα των κινέζων που αναφέρουν και άλλοι σχολιαστές ήταν εκεί, αλλά έτρωγαν α λα καρτ. Μπορεί να ξέραν κάτι παραπάνω. Το σούσι ήταν σαν αυτό που θα φτιαχνα σπίτι μου. Πρόχειρο και αδιάφορο. Με λίγα λόγια, δε με βλέπω να ξαναπηγαίνων για μπουφέ, εκτός κι αν πάω την ώρα που ανοίγει και είμαι πιο τυχερή σε ποικιλία φαγητών που προσφέρονται. Επίσης θα πάω να δοκιμάσω το κινέζικο φοντί, ή hot pot, που απ' όσο ξέρω δεν σερβίρεται πουθενά αλλού στην Αθήνα.

Λογαριασμός για δύο άτομα 26,80. Τίμιο δεδομένου ότι σκάσαμε. Ο λογαριασμός περιελάμβανε νερο που άνοιαν χωρίς να μας ρωτήσουν και το χρέωσαν 2,80.

Συνοψίζοντας, ήταν συμπαθητικά, κυρίως για τη θέα, αλλά φαγητό κινέζικο και σούσι έχω φάει πολύ καλύτερο. Επιφυλάσσομαι για το περιεχόμενο του καταλόγου, μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί.

Κίνα & Ν. Ασία - Γκάζι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το ASIAN TASTE Κυριακή απόγευμα περίπου στις 7:00. Η πρώτη εικόνα είναι ένα ενυδρείο με ζωντανή ψαρόσουπα κόκκινων ψαριών. Η υποδοχή ευχάριστη μας έδειξε την σκάλα πρός τον 1ο όροφο.

Ο σερβιτόρος μας πρότεινε να επιλέξουμε ανάμεσα σε buffet ή a la carte, και παρ΄ όλο που είχαμε βγει γιά μια σούπα επιλέξαμε buffet γιά να δοκιμάσουμε κάτι παραπάνω. Μας ενημέρωσε ότι η τιμή είναι 12 ευρώ γιά ενήλικες και 6 για παιδιά και τον ενημερώσαμε ότι ο μικρός δεν τρώει.

Θετική εικόνα μια παρέα Ασιατών που έτρωγε σ΄ενα μεγάλο στρογγυλό τραπέζι φαγητά που έδειχνα εξαιρετικά. Φαίνεται ότι αυτοί ήξεραν γιατί εμείς βρεθήκαμε αντιμέτωποι μ' έναν άθλιο buffet, που είχε δεν είχε μισή μερίδα από το κάθε τι, προφανώς γιατί έκλεινε. Όμως όπως είπα είχαμε βγει γιά κάτι ελάχιστο και παραβλέψαμε τον άξιο ντροπής buffet τους.

Στον εσωτερικό χώρο ακούγεται ένα βουητό προερχόμενο μάλλον από μηχανήματα που απορώ πως άνθρωπος μπορεί να το ανεχθεί. Όμως εμείς είχαμε ένα τραπεζάκι με θεά την Ακρόπολη και εκεί ο θόρυβος δεν έφτανε.

Τα φαγητά που δοκιμάσαμε μέτρια, εκτός από μια αηδία που θύμιζε κοτοπουλοκεφτέ κακού κρέατος,

Το εστιατόριο ήταν σχεδόν άδειο εκτός από 2 παρέες Ασιατών, οι οποίες και το ομόρφαιναν. Δυστυχώς όμως ούτε αυτές ούτε η θέα στην φωτισμένη Ακρόπολη μάς
κράτησε να πιούμε ένα δεύτερο ποτήρι κρασί...... ΕΥΤΥΧΩΣ!!!

Γιατί στον λογαριασμό που ζητήσαμε είχαν χρεώσει εκτός από τα 2 menu, 6 ευρώ γιά τον μικρό που είχαμε ενημερώσει ότι δεν θα φάει, 2,80 γιά το εμφιαλωμένο νερό που έφεραν και 3,5 το ποτήρι κρασί.

Τα 12 ευρώ του buffet έγιναν 18... Copperfield!!!

Φεύγοντας μια ευγενέστατη κοπέλα μας ενημέρωσε ότι buffet έχουν και την Παρασκευή.

Κίνα & Ν. Ασία - Γκάζι, Αθήνα

Το χειροτερο με διαφορα κινεζικο που εχουμε δοκιμασει στη ζωη μας. Ηρθαμε για το κυριακατικο buffet που κοστιζει 16€/ατομο. Το φαγητο ηταν χαλια, με απαισια γευση και φτηνιαρικο. Το service μετριο και ο χωρος συμπαθητικος με θεα την Ακροπολη. Δεν θα το συστηνα σε κανενα