Τελευταία απολαμβάνω επανένωση με παλιές φιλενάδες -με τις οποίες είχαμε χαθεί στη δίνη των γονεϊκών, οικογενιακών και εργασιακών υποχρεώσεων. Τώρα που τα βλαστάρια μας ενηλικιώθηκαν, βουρ!!!!! βόλτες, ποτάκια, κρασάκια και μεζεδάκια, ζούμε τη 2η νιότη μας.

Η πιο πρόσφατη επανένωση έγινε με φιλενάδα κάτοικο Καισαριανής, οπότε και πρότεινε επίσκεψη στον Μπούσουλα.

Έκανα το home work μου με το google maps & το GPS και Παρασκευή βράδυ (έχοντας χάσει μόνο μία φορά τη διαδρομή μου!! που το θεωρώ μεγάλη επιτυχία) βρίσκομαι τριγύρω της πλατείας ψάχνοντας για parking και αρχίζω να πιστεύω ότι είναι πιο πιθανό να πιάσω το Lotto παρά να βρω μια θεσούλα. Μετά από ατελείωτες βόλτες τελικά βρήκα θέση (και φυσικά δεν έπιασα το Lotto - πως να το πιάσω άλλωστε αφού δεν παίζω?).

Διασχίζω την κεντρική πλατεία της Καισαριανής κάνοντας slalom ανάμεσα σε παιδάκια, μπάλες, μαμάδες με παιδικά καροτσάκια, σκυλάκια - η πλατεία σφύζει από ζωή.

Ο Μπούσουλας είναι ασφυκτικά γεμάτος, παρόλα αυτά ζητάω από το παιδί στο service ένα τραπέζι για δύο (ελπίζοντας σε κάτι μαγικό?) αλλά παίρνω αρνητική απάντηση.
Στο επόμενο λεπτό φτάνει και η φιλενάδα μου (θαμώνας του Μπούσουλα όπως καταλαβαίνω) με αποτέλεσμα την εξεύρεση τραπεζιού χωρίς καμία χρονοκαθυστέρηση.

Ο χώρος έξω είναι πολύ απλός και συνηθισμένος, τραπεζοκαθίσματα -αρκετά στριμωγμένα- απλωμένα στην πλατεία (σε συνέχεια των υπόλοιπων μαγαζιών) δεν υπάρχει κάτι άξιο αναφοράς. Η υπερβολική βαβούρα της πλατείας δε με ενθουσίασε, ούτε βοηθούσε να απολαύσουμε τη συζητησή μας (αλλά φυσικά σε αυτό ουδεμία ευθύνη έχει ο Μπούσουλας) αυτά έχουν οι πλατείες....

Ο χώρος μέσα -από μια γρήγορη ματιά που έριξα- επίσης δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, κινείται σε λευκό χρώμα, μου φάνηκε ότι και μέσα το χειμώνα θα υπάρχει το αντίστοιχο στρίμωγμα.

Το service άμεσο και φιλικό, στρώθηκε το τραπέζι, ήρθε νερό και το κουβέρ και ταυτόχρονα λήψη παραγγελίας.
Άφησα τη φίλη να πάρει πρωτοβουλία επιλογής φαγητού (μιας που έχει τα μέσα και τα έξω στον Μπούσουλα και μπορεί να προτείνει τα καλύτερα).

Κινηθήκαμε σε θαλασσινό menu (σε απόλυτη σύμπνοια της υψηλότατης θερμοκρασίας μέσα Σεπτέμβρη).

1 γαρίδες ψητές, μεγάλο μέγεθος, ικανοποιητική μερίδα, το ψήσιμο σωστό ώστε να κρατάνε τους χυμούς τους, ήδη ξεφλουδισμένες, συνοδεύονται με ντιπ λαδολέμονου, ένα καλό πιάτο
1 καλαμαράκια τηγανητά, πολύ ελαφρύ τηγάνι, αφράτα, χωρίς λαδίλα.
1 πατάτες τηγανητές, φαίνονταν χεράτες, επιτέλους να πατάτες τηγανητές που έχουν και λίγο ξεροτηγανιστεί στις άκρες -δεν έχουν βγει προ της ώρας τους από το τηγάνι για να μπει η επόμενη μερίδα!
1 βλήτα που έρχονται απλώς νερόβραστα (extra συνοδεία λαδόξυδου) για συμπλήρωση κατά βούληση.

Έχω αδυναμία στα βλήτα -η αλήθεια είναι- και αυτά εδώ ήταν πολύ καλά
1 χωριάτικη σαλάτα, κλασσικό συνηθισμένο πιάτο, με πλήρη απουσία της ντομάτας (!!! ) σε αντίθεση με την πλούσια ποσότητα κρεμμυδιού, ελιάς και αγγουριού...
Εγώ ήπια λευκό κρασάκι (λευκό ξηρό) απλώς αποδεκτό και η φιλενάδα μου τσιπουράκι.

Στο τέλος κέρασμα χαλβά με σοκολάτα

check please! Euro 40,00 δεν τα λες πολλά ούτε λίγα.
Μη έχοντας ασχοληθεί με τον κατάλογο ώστε να γνωρίζω τις τιμές, απλά υπολογίζοντας ότι από την παραγγελία μας μόνο οι γαρίδες ήταν ακριβό πιάτο και συγκρίνοντας αντίστοιχα μαγαζιά σε άλλες περιοχές θεωρώ ότι οι τιμές θα έπρεπε να είναι ένα κλικ πιο κάτω.