Τελευταία απολαμβάνω επανένωση με παλιές φιλενάδες -με τις οποίες είχαμε χαθεί στη δίνη των γονεϊκών, οικογενιακών και εργασιακών υποχρεώσεων. Τώρα που τα βλαστάρια μας ενηλικιώθηκαν, βουρ!!!!! βόλτες, ποτάκια, κρασάκια και μεζεδάκια, ζούμε τη 2η νιότη μας.

Η πιο πρόσφατη επανένωση έγινε με φιλενάδα κάτοικο Καισαριανής, οπότε και πρότεινε επίσκεψη στον Μπούσουλα.

Έκανα το home work μου με το google maps & το GPS και Παρασκευή βράδυ (έχοντας χάσει μόνο μία φορά τη διαδρομή μου!! που το θεωρώ μεγάλη επιτυχία) βρίσκομαι τριγύρω της πλατείας ψάχνοντας για parking και αρχίζω να πιστεύω ότι είναι πιο πιθανό να πιάσω το Lotto παρά να βρω μια θεσούλα. Μετά από ατελείωτες βόλτες τελικά βρήκα θέση (και φυσικά δεν έπιασα το Lotto - πως να το πιάσω άλλωστε αφού δεν παίζω?).

Διασχίζω την κεντρική πλατεία της Καισαριανής κάνοντας slalom ανάμεσα σε παιδάκια, μπάλες, μαμάδες με παιδικά καροτσάκια, σκυλάκια - η πλατεία σφύζει από ζωή.

Ο Μπούσουλας είναι ασφυκτικά γεμάτος, παρόλα αυτά ζητάω από το παιδί στο service ένα τραπέζι για δύο (ελπίζοντας σε κάτι μαγικό?) αλλά παίρνω αρνητική απάντηση.
Στο επόμενο λεπτό φτάνει και η φιλενάδα μου (θαμώνας του Μπούσουλα όπως καταλαβαίνω) με αποτέλεσμα την εξεύρεση τραπεζιού χωρίς καμία χρονοκαθυστέρηση.

Ο χώρος έξω είναι πολύ απλός και συνηθισμένος, τραπεζοκαθίσματα -αρκετά στριμωγμένα- απλωμένα στην πλατεία (σε συνέχεια των υπόλοιπων μαγαζιών) δεν υπάρχει κάτι άξιο αναφοράς. Η υπερβολική βαβούρα της πλατείας δε με ενθουσίασε, ούτε βοηθούσε να απολαύσουμε τη συζητησή μας (αλλά φυσικά σε αυτό ουδεμία ευθύνη έχει ο Μπούσουλας) αυτά έχουν οι πλατείες....

Ο χώρος μέσα -από μια γρήγορη ματιά που έριξα- επίσης δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, κινείται σε λευκό χρώμα, μου φάνηκε ότι και μέσα το χειμώνα θα υπάρχει το αντίστοιχο στρίμωγμα.

Το service άμεσο και φιλικό, στρώθηκε το τραπέζι, ήρθε νερό και το κουβέρ και ταυτόχρονα λήψη παραγγελίας.
Άφησα τη φίλη να πάρει πρωτοβουλία επιλογής φαγητού (μιας που έχει τα μέσα και τα έξω στον Μπούσουλα και μπορεί να προτείνει τα καλύτερα).

Κινηθήκαμε σε θαλασσινό menu (σε απόλυτη σύμπνοια της υψηλότατης θερμοκρασίας μέσα Σεπτέμβρη).

1 γαρίδες ψητές, μεγάλο μέγεθος, ικανοποιητική μερίδα, το ψήσιμο σωστό ώστε να κρατάνε τους χυμούς τους, ήδη ξεφλουδισμένες, συνοδεύονται με ντιπ λαδολέμονου, ένα καλό πιάτο
1 καλαμαράκια τηγανητά, πολύ ελαφρύ τηγάνι, αφράτα, χωρίς λαδίλα.
1 πατάτες τηγανητές, φαίνονταν χεράτες, επιτέλους να πατάτες τηγανητές που έχουν και λίγο ξεροτηγανιστεί στις άκρες -δεν έχουν βγει προ της ώρας τους από το τηγάνι για να μπει η επόμενη μερίδα!
1 βλήτα που έρχονται απλώς νερόβραστα (extra συνοδεία λαδόξυδου) για συμπλήρωση κατά βούληση.

Έχω αδυναμία στα βλήτα -η αλήθεια είναι- και αυτά εδώ ήταν πολύ καλά
1 χωριάτικη σαλάτα, κλασσικό συνηθισμένο πιάτο, με πλήρη απουσία της ντομάτας (!!! ) σε αντίθεση με την πλούσια ποσότητα κρεμμυδιού, ελιάς και αγγουριού...
Εγώ ήπια λευκό κρασάκι (λευκό ξηρό) απλώς αποδεκτό και η φιλενάδα μου τσιπουράκι.

Στο τέλος κέρασμα χαλβά με σοκολάτα

check please! Euro 40,00 δεν τα λες πολλά ούτε λίγα.
Μη έχοντας ασχοληθεί με τον κατάλογο ώστε να γνωρίζω τις τιμές, απλά υπολογίζοντας ότι από την παραγγελία μας μόνο οι γαρίδες ήταν ακριβό πιάτο και συγκρίνοντας αντίστοιχα μαγαζιά σε άλλες περιοχές θεωρώ ότι οι τιμές θα έπρεπε να είναι ένα κλικ πιο κάτω.

28 Ιαν 2016

Έχω επισκεφθεί το εν λόγω εστιατόριο τρεις φορές άρα θεωρώ πως μπορώ να εξάγω ένα ασφαλές συμπέρασμα!

Το εστιατόριο είναι ένα απλό συνοικιακό ταβερνάκι με έμφαση σε θαλασσινούς μεζέδες. Δε θα το χαρακτήριζα ψαροταβέρνα διότι δεν έχει στο μενού του παρά κάποιες επιλογές θαλασσινών (όχι πάντα φρέσκα), λίγα μικρά μικρά ψαράκια και ακόμη λιγότερα μεγάλα ψάρια, κάτι που το συναντάς και στις περισσότερες ελληνικές ταβέρνες. Στην προκειμένη περίπτωση πάντως, δίνεται έμφαση στους μεζέδες από τη θάλασσα!

Σαν χώρος, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Νησιώτικο στυλ με μπλε και άσπρο, κάποιες εικόνες με όμορφα θαλασσινά τοπία, τραπεζάκια αρκετά άνετα και με απόσταση το ένα από το άλλο. Η κουζίνα αν και φαίνεται δεν είναι τελείως ανοιχτή προς το κοινό. Κάτι που συναντάται σε τέτοια μαγαζιά είναι οι διάφορες οσμές από τηγάνια κλπ. στο συγκεκριμένο μαγαζί πάντως δεν υπήρχαν. Αν υπήρχε η δυνατότητα θα έβαζα 2,5 ντοματούλες. Έβαλα 2 όχι επειδή με ενοχλεί κάτι στο μαγαζί απλά αυτό το στυλ είναι "πολυφορεμένο", δεν είναι του γούστου μου και το θεωρώ αδιάφορο.

Στην εξυπηρέτηση βάζω 4 ντοματούλες. Τα παιδιά που δουλεύουν είναι πολύ φιλικοί, θα σου λύσουν κάθε απορία και θα σε συμβουλέψουν για τις γεύσεις των πιάτων που παραγγέλνεις. Αρκετά γρήγοροι χωρίς να δείχνουν βιαστικοί, χαμογελαστοί και πρόθυμοι. Τι άλλο να ζητήσει κάποιος πελάτης!
Στα "του φαγητού": Σχετικά μικρός κατάλογος με λίγες σαλάτες, λίγα ορεκτικά, ψαράκια και μαγειρευτά με ψάρια-θαλασσινά, και κάποια κρεατικά, φαντάζομαι γι αυτούς τις παρέας που δεν τρώνε ζωάκια της θάλασσας! Οι μερίδες σε ότι έχω πάρει είναι αρκετά καλές.

Από σαλάτες δε βρίσκεις κάτι αξιομνημόνευτο. Χόρτα, παντζάρια, χωριάτικη, ντάκος και μία τύπου Ceasar''s, αν θυμάμαι καλά. Εγώ επιλέγω χόρτα τα οποία είναι γευστικότατα χωρίς προσθήκη ντρέσινγκ (βάζεις εσύ κατ' επιλογήν).
Στα ορεκτικά θα βρείτε τα κλασικά: Φλογέρες, κολοκυθάκια, μελιτζάνες κολοκυθοκεφτέδες, τζατζίκι, τυροσαλάτα κλπ και κάποια λίγο ποιο περίεργα: Παντζαροσαλάτα, καβουροσαλάτα, ταραμοσαλάτα λευκή. Τα τρία που προανέφερε μου έχουν φανεί αδιάφορα. Στην καβουροσαλάτα επικρατούσε η μαγιονέζα, η ταραμοσαλάτα σου άφηνε μία κακή επίγευση σαν ετοιματζίδικη, ενώ η παντζαροσαλάτα με γιαούρτι, καρύδι και μήλο (την οποία την λατρεύω και την φτιάχνω και εγώ), είχε έντονη γεύση κανέλας! Ναι πολύ σωστά.... ΚΑΝΈΛΑ! Χάλασαν ένα ωραιότατο ορεκτικό!

Από κυρίως έχω δοκιμάσει: Χταπόδι λιαστό το οποίο έρχεται σε μικρά κομμάτια. Απλά καταπληκτικό. Καλαμάρι γεμιστό, ριζότο θαλασσινών, μύδια, γαριδάκι τύπου σαμιακό, σουπιά με σπανάκι. Όλα τα προαναφερθέντα πιάτα ήταν αξιοπρεπέστατα και σε γεύση και σε παρουσίαση.
Αν εξαιρέσω τις αστοχίες των ορεκτικών (που μπορεί να είναι και κάτι πολύ υποκειμενικό), στη γεύση παίρνει έναν πολύ καλό βαθμό.

Γενικά το μαγαζί, γι αυτό που είναι, έρχεται πρώτο στις προτιμήσεις μου.
Εννοείται πως το συστήνω ανεπιφύλακτα. Σχέση ποιότητας και τιμής εξαιρετική.
Δε θα έλεγα σε κάποιων που μένει πολύ μακριά να μετακινηθεί μόνο και μόνο για τον "Μπούσουλα", αλλά αν μένεις στη γύρω περιοχή, αξίζει μία επίσκεψη.

30 Μάρ 2016

Σέρβις: Άμεσο, ευγενικά τα παιδιά

Φαγητά: Ωραίες γεύσεις, καλό μαγειρεμένα, μεγάλες μερίδες

Χώρος: Για μέσα που καθίσαμε ο χώρος είναι μικρός αλλά δεν θα σε στριμώξουν, καινούργιο, καθαρό και όμορφο μαγαζί

Τιμές: Ούτε κρύο ούτε ζέστη με τιμές σχετικά λίγο πάνω από τον μέσο όρο

Πότο: Δυστυχώς το χύμα τσίπουρο αν και καλή τιμή είναι Β διαλογής για μένα, προτιμήστε εμφιαλωμένο αν και οι τιμές τους είναι τσιμπιμένες

Ένα ακόμα μείον για μένα είναι ότι εάν δεν ζητήσεις απόδειξη σου δίνουν το χαρτάκι της παραγγελίας!

01 Μάρ 2016

πήγαμε πέντε άτομα μεσημέρι σαββάτου 27/2 και παραγγείλαμε τα εξής
παντζάρια, φάβα, γαριδάκι τηγανητό, χταπόδι ψητό, καλαμαράκι τηγανητό, γίγαντες με γαρίδες, κολοκυθάκι τηγανητό, μπακαλιαροκεφτέδες με σκορδαλιά όλα ήταν καλομαγειρεμένα και νόστιμα με εξαίρεση τους μπακαλιαροκεφτέδες με σκορδαλιά
οι οποίοι ήταν κακοί., η εξυπερέτηση πολύ καλή, άμεση και ευγενική, καθίσαμε έξω στην πλατεία οπότε μέσα το μαγαζί δεν το είδα.
πληρώσαμε 63 ευρω και δεν έφερε απόδειξη

Ηρ. Πολυτεχνείου 85, Καισαριανή