30 Μάρ 2016

Σέρβις: Άμεσο, ευγενικά τα παιδιά

Φαγητά: Ωραίες γεύσεις, καλό μαγειρεμένα, μεγάλες μερίδες

Χώρος: Για μέσα που καθίσαμε ο χώρος είναι μικρός αλλά δεν θα σε στριμώξουν, καινούργιο, καθαρό και όμορφο μαγαζί

Τιμές: Ούτε κρύο ούτε ζέστη με τιμές σχετικά λίγο πάνω από τον μέσο όρο

Πότο: Δυστυχώς το χύμα τσίπουρο αν και καλή τιμή είναι Β διαλογής για μένα, προτιμήστε εμφιαλωμένο αν και οι τιμές τους είναι τσιμπιμένες

Ένα ακόμα μείον για μένα είναι ότι εάν δεν ζητήσεις απόδειξη σου δίνουν το χαρτάκι της παραγγελίας!

01 Μάρ 2016

πήγαμε πέντε άτομα μεσημέρι σαββάτου 27/2 και παραγγείλαμε τα εξής
παντζάρια, φάβα, γαριδάκι τηγανητό, χταπόδι ψητό, καλαμαράκι τηγανητό, γίγαντες με γαρίδες, κολοκυθάκι τηγανητό, μπακαλιαροκεφτέδες με σκορδαλιά όλα ήταν καλομαγειρεμένα και νόστιμα με εξαίρεση τους μπακαλιαροκεφτέδες με σκορδαλιά
οι οποίοι ήταν κακοί., η εξυπερέτηση πολύ καλή, άμεση και ευγενική, καθίσαμε έξω στην πλατεία οπότε μέσα το μαγαζί δεν το είδα.
πληρώσαμε 63 ευρω και δεν έφερε απόδειξη

28 Ιαν 2016

Έχω επισκεφθεί το εν λόγω εστιατόριο τρεις φορές άρα θεωρώ πως μπορώ να εξάγω ένα ασφαλές συμπέρασμα!

Το εστιατόριο είναι ένα απλό συνοικιακό ταβερνάκι με έμφαση σε θαλασσινούς μεζέδες. Δε θα το χαρακτήριζα ψαροταβέρνα διότι δεν έχει στο μενού του παρά κάποιες επιλογές θαλασσινών (όχι πάντα φρέσκα), λίγα μικρά μικρά ψαράκια και ακόμη λιγότερα μεγάλα ψάρια, κάτι που το συναντάς και στις περισσότερες ελληνικές ταβέρνες. Στην προκειμένη περίπτωση πάντως, δίνεται έμφαση στους μεζέδες από τη θάλασσα!

Σαν χώρος, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Νησιώτικο στυλ με μπλε και άσπρο, κάποιες εικόνες με όμορφα θαλασσινά τοπία, τραπεζάκια αρκετά άνετα και με απόσταση το ένα από το άλλο. Η κουζίνα αν και φαίνεται δεν είναι τελείως ανοιχτή προς το κοινό. Κάτι που συναντάται σε τέτοια μαγαζιά είναι οι διάφορες οσμές από τηγάνια κλπ. στο συγκεκριμένο μαγαζί πάντως δεν υπήρχαν. Αν υπήρχε η δυνατότητα θα έβαζα 2,5 ντοματούλες. Έβαλα 2 όχι επειδή με ενοχλεί κάτι στο μαγαζί απλά αυτό το στυλ είναι "πολυφορεμένο", δεν είναι του γούστου μου και το θεωρώ αδιάφορο.

Στην εξυπηρέτηση βάζω 4 ντοματούλες. Τα παιδιά που δουλεύουν είναι πολύ φιλικοί, θα σου λύσουν κάθε απορία και θα σε συμβουλέψουν για τις γεύσεις των πιάτων που παραγγέλνεις. Αρκετά γρήγοροι χωρίς να δείχνουν βιαστικοί, χαμογελαστοί και πρόθυμοι. Τι άλλο να ζητήσει κάποιος πελάτης!
Στα "του φαγητού": Σχετικά μικρός κατάλογος με λίγες σαλάτες, λίγα ορεκτικά, ψαράκια και μαγειρευτά με ψάρια-θαλασσινά, και κάποια κρεατικά, φαντάζομαι γι αυτούς τις παρέας που δεν τρώνε ζωάκια της θάλασσας! Οι μερίδες σε ότι έχω πάρει είναι αρκετά καλές.

Από σαλάτες δε βρίσκεις κάτι αξιομνημόνευτο. Χόρτα, παντζάρια, χωριάτικη, ντάκος και μία τύπου Ceasar''s, αν θυμάμαι καλά. Εγώ επιλέγω χόρτα τα οποία είναι γευστικότατα χωρίς προσθήκη ντρέσινγκ (βάζεις εσύ κατ' επιλογήν).
Στα ορεκτικά θα βρείτε τα κλασικά: Φλογέρες, κολοκυθάκια, μελιτζάνες κολοκυθοκεφτέδες, τζατζίκι, τυροσαλάτα κλπ και κάποια λίγο ποιο περίεργα: Παντζαροσαλάτα, καβουροσαλάτα, ταραμοσαλάτα λευκή. Τα τρία που προανέφερε μου έχουν φανεί αδιάφορα. Στην καβουροσαλάτα επικρατούσε η μαγιονέζα, η ταραμοσαλάτα σου άφηνε μία κακή επίγευση σαν ετοιματζίδικη, ενώ η παντζαροσαλάτα με γιαούρτι, καρύδι και μήλο (την οποία την λατρεύω και την φτιάχνω και εγώ), είχε έντονη γεύση κανέλας! Ναι πολύ σωστά.... ΚΑΝΈΛΑ! Χάλασαν ένα ωραιότατο ορεκτικό!

Από κυρίως έχω δοκιμάσει: Χταπόδι λιαστό το οποίο έρχεται σε μικρά κομμάτια. Απλά καταπληκτικό. Καλαμάρι γεμιστό, ριζότο θαλασσινών, μύδια, γαριδάκι τύπου σαμιακό, σουπιά με σπανάκι. Όλα τα προαναφερθέντα πιάτα ήταν αξιοπρεπέστατα και σε γεύση και σε παρουσίαση.
Αν εξαιρέσω τις αστοχίες των ορεκτικών (που μπορεί να είναι και κάτι πολύ υποκειμενικό), στη γεύση παίρνει έναν πολύ καλό βαθμό.

Γενικά το μαγαζί, γι αυτό που είναι, έρχεται πρώτο στις προτιμήσεις μου.
Εννοείται πως το συστήνω ανεπιφύλακτα. Σχέση ποιότητας και τιμής εξαιρετική.
Δε θα έλεγα σε κάποιων που μένει πολύ μακριά να μετακινηθεί μόνο και μόνο για τον "Μπούσουλα", αλλά αν μένεις στη γύρω περιοχή, αξίζει μία επίσκεψη.

15 Ιουν 2015

Μεζεδοπωλείο, ουζερί, τσιπουράδικο στην πλατεία Καισαριανής. Όμορφο, προσεγμένο με νησιώτικο στιλ σε γαλάζιο και λευκό χρώμα. Έχει τραπεζοκαθίσματα πάνω στην πλατεία αλλά και ο εσωτερικός του χώρος είναι όμορφος. Πήγαμε παρέα ένα μεσημέρι και ο άνθρωπος που μας εξυπηρέτησε μας περιποιήθηκε δεόντως. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε κόσμο την ώρα που πήγαμε αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ήταν πολύ απλός, προσιτός με ανεπιτήδευτη οικειότητα.

Ο κατάλογος με τα εδέσματα είχε μεγάλη ποικιλία από θαλασσινά και ψαρικά καθώς και από ορεκτικά και σαλάτες. Εμείς προτιμήσαμε:

-1 φάβα εξαιρετική με κάπαρη και κόκκινη πιπεριά από πάνω για να προσδίδει γεύση και άρωμα

-1 καλαμαράκι τηγανιτό

-1 χωριάτικη σαλάτα η οποία είχε και αυτή ψιλοκομμένη κόκκινη πιπεριά που μου άρεσε ως γευστικός συνδυασμός και της πήγαινε πολύ

-1 γαριδάκι συμιακό, όχι τόσο μικρό αλλά ήταν νοστιμότατο, το τσακίσαμε με το που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας

-1 κολοκυθοκεφτέδες νοστιμότατοι, τραγανοί, χωρίς τηγανίλα και λαδίλα που συνοδεύονταν από σως γιαουρτιού

-1 θραψαλάκι το οποίο επειδή ήταν μικρό δεν ήταν καθόλου σκληρό και άρεσε σε όλους

-1 κιλό λευκό κρασί χύμα
-νερό

Γενικά φύγαμε όλοι με τις καλύτερες εντυπώσεις από το μαγαζί και πληρώσαμε ο καθένας 11 ευρώ το άτομο.

Στα συν ο κερασμένος χαλβάς στο τέλος ο οποίος ήταν σοκολατένιος και περιχυμένος με σιρόπι σοκολάτας και το κέρασμα ½ κιλό κρασί χύμα από αυτό που πίναμε από τον σερβιτόρο.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

03 Ιουν 2015

(επικαιροποίηση παλαιότερης κριτικής)
Στον Μπούσουλα πηγαίνω από το Νοε/2013. Συνήθως Παρασκευή βράδυ, αλλά και τις άλλες καθημερινές, έχει σχεδόν πάντα κόσμο.

Tι έχω δοκιμάσει (αναφέρω τα πιο πρόσφατα):

Από ορεκτικά:
Κολοκυθοκεφτέδες, τυροκαυτερή. Καλές μερίδες, καλές γεύσεις.
Μπακαλιαροκεφτέδες, 6 μεγάλα κομμάτια, νόστιμα, συνοδευόμενα από σχετικά εξευγενισμένη σκορδολιά.
Καβουροσαλάτα, μεγάλη μερίδα, με σωστή σάλτσα.

Από κυρίως:
Γαύρο και αθερίνα, συμπαθητικά και σε καλή μερίδα.
Καλαμαράκι τηγανητό. Νόστιμο και μαλακό.
Μύδια, πολύ καλά, απόλαυση να βρέχεις το ψωμί μέσα στο ζουμί τους.
Μακαρονάδα θαλασσινών. Μεγάλη μερίδα (όχι για 2, ίσως για 3), ικανοποιητική, χωρίς όμως να έχει κάτι το ιδιαίτερο.

Γενικά οι γεύσεις είναι καλές και οι μερίδες μεγάλες. Η λαδίλα στα τηγανιτά είναι σε ανεκτά επίπεδα.

Το μαγαζί έχει και τσίπουρο, αλλά και 2-3 ούζα πέρα από τα πολύ γνωστά. Το χύμα λευκό κρασί σε ανεκτά επίπεδα.
Νερό έρχεται και σε κανάτα, αλλά τις 2 τελευταίες φορές, άνευ ερώτησης, ήρθε εμφιαλωμένο.

Στο τέλος έχει κέρασμα (άλλοτε κάποιο γλυκό, άλλοτε φρούτο, όμως τίποτα το ιδιαίτερο).

Απόδειξη παλιά ερχόταν, τις 2 τελευταίες φορές την έψαξα στο Φως στο τούνελ.

Εξυπηρέτηση:
Γενικά γρήγορη, με ελάχιστες εξαιρέσεις, και πάντα ευγενικοί. Το φαγητό έρχεται με σωστό ρυθμό.

Χώρος:
Τα τραπεζάκια σχετικά άνετα. Έχει και στην πλατεία αλλά και μέσα (ο χώρος αδιάφορος).
Η στάθμευση πλησίον της πλατείας κάποιες φορές είναι δύσκολη.

Τιμές:
Κανονικές.

Από τις συμπαθητικές προτάσεις για ουζάκι με θαλασσινά/μεζέδες.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

Έχω επισκεφθεί πολλές φορές το εν λόγω εστιατόριο και θα το επισκεφθώ και στο μέλλον.

Αν και δεν μπορεί να θεωρηθεί οικονομικό στην κατηγορία είναι σχετικά ικανοποιητική η σχέση ποιότητας φαγητού και τιμής που προσφέρει. Οι άνθρωποι του πολύ ζεστοί. Ο χώρος ο χειμερινός΄λίγο πρόχειρος και στριμωγμένος ενώ τα πράγματα καλυτερεύουν αν κάτσεις πάνω στην πλατεία.

Πάρκινγκ στην περιοχή θα βρεις γρήγορα ή λίγο πιο αργά. Το φαγητό του και οι μερίδες του είναι ικανοποιητικές. Δοκίμασε την σαλάτα του, το γαριδάκι του, το θραψαλάκι ή το μπακαλιαράκι του ενώ μην ντραπείς να ρωτήσεις τί άλλο έχει στην κουζίνα του της μέρας.

Δεν υπάρχει λόγος να επιλέξεις κρασί μιας που υπάρχει η σχετική ποικιλία σε ουζάκι που θα ικανοποιήσει τα περισσότερα γούστα.

Στο τέλος του γεύματος είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα φέρεις αντίρρηση να το ξαναεπισκεφτείς στο άμεσο μέλλον.

20 Σεπ 2014

Νομίζω το πιο τίμιο στην πλατεία. Ό, τι έχω παραγγείλει είναι φτιαγμένο από το μαγαζί κι όχι τυποποιημένο. Έχουμε δοκιμάσει:

-Παντζαροσαλάτα (με γιαούρτι, καρύδια)
-Ταραμοσαλάτα (με λευκό ταραμά)
-Διάφορες σαλάτες
-Θράψαλο στα κάρβουνα (υπέροχο και σε χαμηλή τιμή-8 ευρώ)
-Σαρδέλα ψητή
-Πατάτες τηγανιτές (κομμένες από τον ίδιο)

Πληρώσαμε 15 ευρώ το άτομο- ξέχασα να αναφέρω ότι πήραμε και μια μπύρα, ένα κιλό κρασί, συν το ψωμί.
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, οι μερίδες γενναιόδωρες. Έφερε απόδειξη χωρίς να του ζητηθεί.

16 Ιούλ 2014

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

Tι έχω δοκιμάσει (αναφέρω τα πιο πρόσφατα):

Από ορεκτικά:
Βλήτα/αντίδια, κολοκυθοκεφτέδες, τυροκαυτερή. Καλές μερίδες, καλές γεύσεις.
Τουρσί(! ), αν και όχι φαν, εντούτοις το εκτίμησα.
Καβουροσαλάτα, μεγάλη μερίδα, με σωστή σάλτσα.

Από κυρίως:
Γαύρος και μαρίδα, συμπαθητικά και σε καλή μερίδα.
Καλαμαράκι ψητό/τηγανητό, θράψαλο τηγανητό. Τις περισσότερες φορές όλα σωστά ψημένα/τηγανισμένα, αλλά υπάρχουν και οι αστοχίες.
Γαριδάκι, μεγάλη ποσότητα αλλά εμένα μου φάνηκε υπερβολικά λαδερό από το τηγάνισμα.
Μύδια, πολύ καλά, απόλαυση να βρέχεις το ψωμί μέσα στο ζουμί τους.
Μακαρονάδα θαλασσινών. Πολύ μεγάλη μερίδα (όχι για 2, ίσως για 3), ικανοποιητική, χωρίς όμως να έχει κάτι το ιδιαίτερο.

Γενικά οι γεύσεις είναι καλές και οι μερίδες κανονικές.

Το μαγαζί έχει και τσίπουρο, αλλά και 2-3 ούζα πέρα από τα πολύ γνωστά.
Νερό έρχεται και σε κανάτα.

Στο τέλος έχει κέρασμα άλλοτε γλυκό σιροπιαστό άλλοτε φρούτο (τίποτα το ιδιαίτερο).

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Εξυπηρέτηση:

Χώρος:
Τα τραπεζάκια σχετικά άνετα. Έχει και στην πλατεία και μέσα (ο χώρος αδιάφορος).
Η στάθμευση πλησίον της πλατείας κάποιες φορές είναι δύσκολη.

Τιμές:
Κανονικές προς φθηνές.

Από τις καλές προτάσεις για ουζάκι με θαλασσινά/μεζέδες.

02 Μαι 2014

Αξιόπιστη πρόταση για θαλασσινά. Καλό φαγητό, καλή εξυπηρέτηση. Πολύ καλό γαριδάκι συμιακό και αρκετή ποσότητα. Ό, τι τρώμε κατά καιρούς είναι καλό και ποιοτικά και σε σχέση με την τιμή του

22 Δεκ 2013

Πρώτη φορά που πηγαίνω στο συγκεκριμένο κατάστημα πίσω απο την πλατεία της Καισαριανής. Μπορείς να το πεις τσιπουράδικο / μεζεδοπωλείο με θαλασσινά.
Ο χώρος δεν είναι τίποτα το σπουδαίο αλλά για να φάω πήγα και όχι για να κρίνω το feng-sui του καταστήματος.

Το προσωπικό καταβάλλει φιλότιμες προσπάθειες και έβαλα 2 στην εξυπηρέτηση μόνο και μόνο επειδή έχει κάτι απο το αγνό σέρβις που συναντάς στα οικογενειακά μαγαζιά της επαρχίας. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτή απλά μην περιμένετε σέρβις-εστιατορίου με κάποιον τύπο με παπιόν να σας γεμίζει το ποτήρι πάνω απο το τραπέζι σας : D Απλά και λαικά πράγματα με λίγα λόγια.

Στο βασικό θέμα που είναι το φαί ... Ψαράκια και θαλασσινά ... Πατατούλες , χορταράκια , κολοκυθοκεφτέδες, ταραμάς. καβουρόψυχα , θραψαλάκι (καταπληκτικό) μπακαλιαράκια σκορδαλιά ενα χταποδάκι και η μεγάλη έκπληξη ... Η καλύτερη κουτσομούρα που έχει τύχει ποτέ να δοκιμάσω σε μαγαζί με ψάρια. Εκτός του ότι ήταν ολόφρεσκη , με κάθε μπουκιά ένιωθες ότι έχεις την θάλασσα στο στόμα σου. Μιλάμε για τηγανιτή φυσικά.

Απο τα αγαπημένα μου ψάρια γενικότερα και συγχαρητήρια στο μαγαζί για την ποιότητα σε σχέση με την τιμή. Αυτό είναι σπόντα για άλλα μαγαζιά του είδους τα οποία αγοράζουν κουτσομούρα εισαγωγής τουλάχιστον 2 ημερών (απο Τουρκία , Ιταλία ) με 6 Ευρώ το κιλό και την πουλάνε 60 και 70....
Μαζί με τα τσίπουρα 20 Ευρώ το άτομο ... Μια χαρά όλα.

Αξίζει να το επισκεφτείτε μόνο και μόνο για την κουτσομούρα !!!

Ηρ. Πολυτεχνείου 85, Καισαριανή