BELAMI

Μεζεδοπωλεία

Προποντίδος 29, Νεα Παλάτια Ωρωπός [Χάρτης]

Δευτέρα ως Παρασκευή ανοιχτό από το απόγευμα. Σαββατοκύριακο από το μεσημέρι.
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Υπάρχει εξωτερικός χώρος Μπροστά στη Θάλασσα

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

BEL AMI: Ηέννοια του καλού φίλου που βρίσκει την παρέα σε έναν ιδιαίτερο χώρο με σκοπό την χαλαρή ευχάριστη διάθεση, συνοδεύοντας το ρακί, το τσίπουρο, το κρασάκι ή την μπυρίτσα με διάφορους γευστικούς μεζεδες από όλες τις μεριές της Ελλάδας.
Signature dish η καραβιδομακαρονάδα, σε τιμή κρίσης.
Η ιδέα υπήρχε από το 1971 όπου το μαγειρίο της οικογένειας Γαβριήλ με το όνομα Belami λειτουργουσε με τις απλές συνταγές της κυράς Μπεμπέκας. Μετά από 42 χρόνια ο φαρμακοποιός Γιώργος Γαβριήλ και η Interior designer Καλή Γαβριήλ δημιούργησαν έναν αυθεντικό χώρο για να στεγαστεί η ιδεα του μικρού μεζεδοπωλείου.
Ο καλοκαιρινός χώρος δίνει την δυνατότητα να μεταφερθεί η παρέα σε ένα νησιώτικο περιβάλλον δίπλα στην μικρή μαρίνα των Νέων Παλατίων απολαμβάνοντας ένα ειδυλλιακό ηλιοβασίλεμα!

Μεζεδοπωλεία - Ωρωπός - Κάλαμος, Αθήνα

Ήταν η δυσάρεστη μέρα της επιστροφής. Η αποφράδα εκείνη μέρα που σηματοδοτούσε την οριστική πλέον επιστροφή στην Αθήνα και συνεπώς το τέλος του κλοκαιριού. Εμείς πλησιάζαμε την Αθηνα διασχίζοντας την Εύβοια με τελικο προορισμό την εθνική οδο, το τελευταιο κομματι της διαρομης δηλαδή. Ήρθε μια σκέψη της τελευταίας στιγμής: Λες, αντί να πάμε Χαλκίδα, να προτιμήσουμε το καραβάκι της Ερέτριας που θα μας βγάλει στον Ωροπό και να συνεχίσουμε το ταξίδι μας απο κει? Σιγά μην έλεγα όχι-θαλασσα δωσ΄μου και πάρε μου την ψυχή! Και η σκέψη συνεχιστηκε αβίαστα: Ναι, αλλά δε θα ήταν ακόμα πιο τέλεια αν καθόμασταν εκεί και για μάσα? Βεβαίως και θα ήταν, που όμως? Κανένα πρόβλημα, ανοίγουμε το ask4food και ψάχνουμε-όλο και κάποιος καλός ανθρωπος θα έχει γράψει κάτι και για τον Ωροπό. Και αυτός ευρέθει και ήταν ο λίαν αξιόπιστος "Fratello"!

Δεν το σκέφτηκα και πολύ. O "Fratello"είπε "διαμαντάκι" για το μαγαζί, αρα παμε! Λοιπόν πρόκειται όντως για ένα πολύ όμορφο μεζεδοπωλείο, ακριβώς πάνω στον κεντρικό παραλιακό δρόμο, που όμως τα τραπεζάκια επεκτείνονται προς τη μερια της θαλασσάς, ετσι που να μπορείς να φας ακριβώς δίπλα στο κυμα. Η διακόσμηση πολυ ενδιαφερουσα και γενικά όλα σε κανουν να σκεφτείς πως εδώ εχει γινει μια πολυ καλή προσπαθεια. Πιάσαμε το τραπεζακι μας και σχεδον αμέσως ήρθε μια συμπαθεστατη κυρια με τους καταλογους. Εναν τον "κανονικό¨τους και εναν (σε μορφη μικρου πίνακα αυτος)για τα πιάτα ημερας. Θα έλεγα οτι το μαγαζί έιναι επικεντρωμένο στα ψαρικα, αλλα δεν εχω καμία αμφιβολια πως αν θες να ξεφυγεις γευστικά δε θα προβληματιστεις, υπαρχουν και ορισμενα μαγειρευτα και κρεατικα επίσης. Εμείς οι δύο πειραμε τα εξεις:

-Μύδια αχνιστά. Μερίδα όχι πολυ πλούσια(αν και θα'πρεπε ενεκα η φθηνη πρωτη υλη)αλλά ήρθαν μεσα σε ενα πολυ νοστιμο ζουμακι ενισχυμενο με μουσταρδα που εδινε στο πιάτο μιαν επιπλέον ένταση.

-Θραψαλο τηγανιτο. Φρέσκο και κομμενο σε ροδελες περασμενες απο σωστο κουρκούτι. Αν με ρωτάς, ίσως να το προτιμούσα ολόκληρο και όχι κομμένο, σημασία έχει παντως πως ήταν νοστιμότατο.

-Πατατες τηγανιτες. Αρκετα καλη η μερίδα αλλά δε θα'λεγα πως με ενθουσίασε. Βλέπεις είμαι στυγνός πατατοφάγος και έχω απαιτήσεις έντονες απο ένα τόσο απλό πλην όμως καθοριστικης σημασιας για μένα πιάτο. Παρόλα αυτα πιστεύω πως κάθε φυσιολογικος ανθρωπος δε θα είχε προβλημα μ'αυτες.

-Χόρτα βραστα με τριμμενη μυζηθρα. Σωστα βρασμένα(η μεριδα θα μπορουσε να ειναι λιγο μεγαλυτερη και εδω)και με το επιπλεον τριμμενο τυρι να δίνει εξτρα γεύση.

-100ml ρακι χυμα αξιπρεπεστατη και άλλα 200 ml εμφιαλωμενο ουζο. Για αρχη μας έφεραν νερο εμφιαλωμένο(δυστυχως) μαζί με ψωμάκι αδιάφορο. Στο τέλος προσφερθηκαν να μας κεράσουν καρπουζάκι, που όμως αρνηθηκαμε γιατί ειχαμε το άγχος της επισροφής.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 34,50. Τιμή έντιμη γενικά αλλά δεν τη λες και χαμηλή.

Γενικά θα έλεγα ότι ξαναπάω ευχάριστα. Αν βρεθώ ξανά απο εκείνα τα μερη εννοείται. Γιατί αλλιώς, όσο ικανοποιημένος και αν έμεινα, δε θα πηγαινα ως εκεί μόνο για να φάω. Και αυτή είναι και η μονη μου ενσταση στα γραφόμενα του φιλου Fratello. Δε θα το'λεγα ακριβως διαμαντακι. Αξιοπρεπές και συμπαθέστατο.

Αλλά μεχρι εκεί.

Μεζεδοπωλεία - Ωρωπός - Κάλαμος, Αθήνα

Βρεθήκαμε στον Οροπό τέλη Οκτώβρη για να γιορτάσουμε την επιμονή του καλοκαιριού και αφου είχαμε μπουχτίσει στο φασονατζίδικο σουβλάκι, είπαμε να δούμε τι αλλο έχει να προσφέρει η περιοχή. 'Όχι και τόσα πολλά' αναφωνήσαμε μετα απο μια σύντομη αναζήτηση που τελικα μας οδήγησε στις διθυραμβικές κριτικές του Belami.

Αβάντι μαέστρο και φύγαμε με την ψυχή στο στόμα και την κοιλιά στα δόντια.

Σχετικά λίγος κόσμος στο μαγαζί, δεδομένου του χρονισμού μας και έτσι είμασταν τα τιμώμενα πρόσωπα με 2-3 παιδιά απο το σέρβις επάνω μας και χωρίς να το σκεφτούμε πολυ παραγγείλαμε μια γκάμα απο τα ορεκτικά του καταλόγου, τηγανητες πατάτες, μελιτζανοκεφτέδες, κολοκυθακια τηγανητα και τις προτεινόμενες πίτες απο το κατάστημα.

Η γευστικη έκπληξη σε καθε πιάτο ήταν καλοδεχούμενη και μια ευχάριστη απόδραση απο την φασονοταβερνίλα που διακατέχει την περιοχή και τα πιάτα ήταν όλα καλοστημένα και δουλεμένα με νότες-σουρπράιζ σε κατα τα αλλα παραδοσιακες γευσεις, που μας εδωσε την εντυπωση ότι όποιος δούλευε την κουζίνα δεν το έκανε σαν λύση ανάγκης αφού δεν έπιασε το προηγουμενο επιχειρηματικό σχέδιο του βιντεοκλάμπ, πίσω στα έιτιζ.

Στο τέλος, και με την έλευση της απόδειξης, για δευτερη φορά δικαιωθήκαμε για την επιλογή μας, αφού το κόστος ήταν λογικότατο, τόσο για τα δεδόμένα της ποιότητας όσο και της περιοχής.

Εν τέλει, και μας άρεσε πολύ και θα ξανατρώγαμε ευχαρίστως στην επόμενη επίσκεψή μας στον Οροπό.