BEL AMI: Ηέννοια του καλού φίλου που βρίσκει την παρέα σε έναν ιδιαίτερο χώρο με σκοπό την χαλαρή ευχάριστη διάθεση, συνοδεύοντας το ρακί, το τσίπουρο, το κρασάκι ή την μπυρίτσα με διάφορους γευστικούς μεζεδες από όλες τις μεριές της Ελλάδας.
Signature dish η καραβιδομακαρονάδα, σε τιμή κρίσης.
Η ιδέα υπήρχε από το 1971 όπου το μαγειρίο της οικογένειας Γαβριήλ με το όνομα Belami λειτουργουσε με τις απλές συνταγές της κυράς Μπεμπέκας. Μετά από 42 χρόνια ο φαρμακοποιός Γιώργος Γαβριήλ και η Interior designer Καλή Γαβριήλ δημιούργησαν έναν αυθεντικό χώρο για να στεγαστεί η ιδεα του μικρού μεζεδοπωλείου.
Ο καλοκαιρινός χώρος δίνει την δυνατότητα να μεταφερθεί η παρέα σε ένα νησιώτικο περιβάλλον δίπλα στην μικρή μαρίνα των Νέων Παλατίων απολαμβάνοντας ένα ειδυλλιακό ηλιοβασίλεμα!

Δευτέρα ως Παρασκευή ανοιχτό από το απόγευμα. Σαββατοκύριακο από το μεσημέρι.

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Μπροστά στη Θάλασσα

13 Ιούλ 2017

Το Belami στον Ωρωπό είναι ένα κακό εστιατόριο. Το επισκεφθήκαμε ένα βράδυ Κυριακής και το μετανιώσαμε πικρά.

Έχουμε και λέμε:

1. Το ψωμί (τύπου κατεψυγμένη μπαγκέτα) έρχεται ήδη κομμένο σε μπαγιάτικα κομμάτια, πράγμα που σημαίνει ότι όταν επιστρέψει το καλάθι στην κουζίνα τα κομμάτια που δεν καταναλώθηκαν πηγαίνουν στο καλάθι του επόμενου - άτυχου - πελάτη. Τελείως απαράδεκτο.

2. Τα κουβέρ είναι παράταιρα, και τελείως άσχετα με το πιάτο που παραγγέλνετε. Θα φάτε δηλαδή το κυρίως πιάτο με πιρούνι για το φρούτο.

3. Ως κυρίως παραγγείλαμε γαριδο-μακαρονάδα για δύο σε πήλινο και μας έφεραν πιάτα τύπου ουζερί (αυτά για τους μεζέδες) και πιρούνια χωρίς μαχαίρια. Όταν δε, ζήτησα να μας φέρει ο σερβιτόρος μαχαίρια, μόνο που δε μας έβρισε.

4. Κρασί εμφιαλωμένο δεν υπάρχει, μόνο χύμα της κακιάς ώρας (δεν έχω θέμα με το χύμα απλά το συγκεκριμένο είναι της χειρότερης ποιότητας).

5. Για σαλάτα πήραμε την Verona, όπου μας ήρθε ένα βουνό πράσινης σαλάτας με: ελάχιστη ποσότητα παρμεζάνας. Ελάχιστα ντοματίνια. Ελάχιστη λιαστή ντομάτα. Με λίγα λόγια τσιγκουνεύονται τα υλικά σε τραγικό βαθμό.

6. Κανένα κέρασμα, ούτε φρούτο, ούτε καν μία μαστίχα σφηνάκι.

Είναι ίσως η μόνη φορά που πήγα κάπου και δεν βρήκα ούτε ένα θετικό να αναφέρω.

09 Ιαν 2017

Διαβάζοντας κριτικές από εδώ επισκέφτηκα το εστιατόριο. Δυστυχώς όμως δεν συμφωνώ με τους φίλους που έγραψαν σχετικά και με προέτρεψαν να πάω.
Χειμωνιάτικο βραδάκι των Φώτων έξω να χιονίζει και υπήρξε όρεξη για ουζάκι.
Μικρό μαγαζί εσωτερικά αρκετά συμπαθητικός χώρος. Μια σόμπα υγραερίου έκανε την ατμόσφαιρα σχετικά υποφερτή. Και περνάμε κατευθείαν στο κυρίως θέμα.
Παραγγείλαμε γαύρο μαρινάτο, μαριδάκι τηγανητό, γαρίδες σαγανάκι και καλαμαράκια και φυσικά ουζάκι που για αυτό ξεκινήσαμε.
Το γαυράκι που ήρθε πρώτο πολύ νόστιμο. Το πρώτο ποτηράκι ούζο πήγε μια χαρά. Βέβαια οφείλω να πω η μερίδα ήταν για δείγμα. Σερβιρισμένο σε μια γραβιερούλα μικρή σαν πιατάκι του καφέ σε ποσότητα. Στη συνέχεια το μαριδάκι ολόφρεσκο αφρός. Καλοτηγανισμένο σε φρέσκο λάδι πολύ καλό και χορταστική μερίδα.
Όλα καλά μέχρι εδώ. Να και το δεύτερο ποτηράκι ούζο. Και πάνω που αρχίζω να λέω μπράβο στους φίλους στο ask4food, έρχονται οι γαρίδες σαγανάκι. Εδώ τα χαλάμε για τα καλά. 4 γαρίδες στο μέγεθος αντίχειρα άντε 1 πόντο μεγαλύτερες για να είμαι απόλυτα αντικειμενικός. Η σάλτσα λιτή ελάχιστη αρκετά νόστιμη χωρίς να προλάβεις να την καταλάβεις λόγω ποσότητας.
Το τελικό χτύπημα ήρθε στο τέλος με τα καλαμαράκια. Δεν κατάλαβα πως ήταν μαγειρεμένα. Μάλλον ψητά ήταν. 3 καλαμαράκια στο μέγεθος αντίχειρα κι αυτά. Καθόλου νόστιμα τελείως αδιάφορα.
Τα μελομακαρονάκια για επιδόρπιο ασχολίαστα. Ο λογαριασμός τώρα.
28 ευρώ με την απόδειξη να μην έρχεται ποτέ. Κάρτα δεν παίρνει. Δεν έχει βάλει μηχανάκι ακόμη μας είπε. Είναι χαμηλός ο λογαριασμός δεν λέω αλλά μείναμε με την όρεξη ακόμη ανοιχτή.
Ως επίλογο θα πρότεινα να αλλάξουν συνταγή στα καλαμαράκια. Να ξανασχεδιάσουν τις μερίδες στο πιο πλούσιο. Τουλάχιστον τα υλικά που δεν κοστίζουν πολύ όπως η σάλτσα στις γαρίδες.

15 Νοε 2016

Βρεθήκαμε στον Οροπό τέλη Οκτώβρη για να γιορτάσουμε την επιμονή του καλοκαιριού και αφου είχαμε μπουχτίσει στο φασονατζίδικο σουβλάκι, είπαμε να δούμε τι αλλο έχει να προσφέρει η περιοχή. 'Όχι και τόσα πολλά' αναφωνήσαμε μετα απο μια σύντομη αναζήτηση που τελικα μας οδήγησε στις διθυραμβικές κριτικές του Belami.

Αβάντι μαέστρο και φύγαμε με την ψυχή στο στόμα και την κοιλιά στα δόντια.

Σχετικά λίγος κόσμος στο μαγαζί, δεδομένου του χρονισμού μας και έτσι είμασταν τα τιμώμενα πρόσωπα με 2-3 παιδιά απο το σέρβις επάνω μας και χωρίς να το σκεφτούμε πολυ παραγγείλαμε μια γκάμα απο τα ορεκτικά του καταλόγου, τηγανητες πατάτες, μελιτζανοκεφτέδες, κολοκυθακια τηγανητα και τις προτεινόμενες πίτες απο το κατάστημα.

Η γευστικη έκπληξη σε καθε πιάτο ήταν καλοδεχούμενη και μια ευχάριστη απόδραση απο την φασονοταβερνίλα που διακατέχει την περιοχή και τα πιάτα ήταν όλα καλοστημένα και δουλεμένα με νότες-σουρπράιζ σε κατα τα αλλα παραδοσιακες γευσεις, που μας εδωσε την εντυπωση ότι όποιος δούλευε την κουζίνα δεν το έκανε σαν λύση ανάγκης αφού δεν έπιασε το προηγουμενο επιχειρηματικό σχέδιο του βιντεοκλάμπ, πίσω στα έιτιζ.

Στο τέλος, και με την έλευση της απόδειξης, για δευτερη φορά δικαιωθήκαμε για την επιλογή μας, αφού το κόστος ήταν λογικότατο, τόσο για τα δεδόμένα της ποιότητας όσο και της περιοχής.

Εν τέλει, και μας άρεσε πολύ και θα ξανατρώγαμε ευχαρίστως στην επόμενη επίσκεψή μας στον Οροπό.