ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ

Τοπική ελλ. κουζίνα

Αμβροσιου Φραντζη 43, Νεος Κοσμος [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα έως Πέμπτη (Mon-Thur) 17.00-24.00 Παρασκευή (Frid) 17.00-00.30 Σάββατο (Sat) 13.00-00.30 Κυριακή (Sun) 13.00-20.00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στην καρδιά του Νέου Κόσμου, στο νούμερο 43 της οδού Αμβροσίου Φραντζή, μέσα σε μια στοά που θυμίζει παλιά Αθήνα θα βρείτε το «Σαραντατρίο». Ένας λιτός, απέριττος, φιλικός χώρος, με γεύσεις που σας θυμίζουν ναι μεν κάτι από την κουζίνα της γιαγιάς, αλλά εδώ θα τις γευτείτε σε πιάτα με περισσότερη φαντασία, έμπνευση και μεράκι. Γευτείτε εξαιρετικά κρασιά και μοιραστείτε την «εμμονή», για το ποιοτικό επώνυμο, εμφιαλωμένο ελληνικό κρασί. Χωρίς αποστάγματα δεν γίνεται. Απολαύστε μέσα από τις επιλογές του καταλόγου αποστάγματα, με πρώτη ύλη αποκλειστικά στέμφυλα, από εξαιρετικές ποικιλίες σταφυλιών. Γι αυτό σας λέμε, αν το δοκιμάσετε, εύκολα θα γίνει το στέκι σας. Το δικό σας και της παρέας σας. Γεύσεις ελληνικές στη σωστή ποιότητα και τιμή!!!

Γράψε τη δική σου κριτική

Αυγ

Και πολύ άργησα να το επισκεφτώ. Βλέπεις, είχα βάλει στο μάτι την αυλή πολύ καιρό, αλλά όλο κάτι συνέβαινε και δεν πρόκαμα. Θες δεν ήθελα στον μέσα χώρο, θες πετύχαινα εκδήλωση η ουσία είναι ότι άργησα πολύ. Διότι το μαγαζί ‘’τα σπάει’’ τόσο στην κουζίνα όσο και στην εξυπηρέτηση. Άσε που ο Παναγιώτης, ένας εκ των ιδιοκτητών, είναι κοντοχωριανός, καραγκούνης -πεδινός δηλαδή- και όχι βλάχος, αλλά δεν έχει καμία σημασία, μιας και ως γνήσιος Θεσσαλός δεν πρόκειται να σου πουλήσει φύκια...

‘’Βράδυ Σαββάτου κι εσύ είσαι κάπου’’, αλλά εγώ αφήνω τα μελαγχολικά του Βασίλη και κατευθύνομαι οικογενειακώς στην πολύβουη -τα πρωινά μόνο- Φραντζή. Δεν θα μακρηγορήσω λέγοντας τα τετριμμένα, ‘’την ξέρω, εδώ κατοικούσα κάποτε’’ κλπ, η ουσία είναι ότι το βράδυ δεν θυμίζει σε τίποτα τον γνωστό πολυσύχναστο δρόμο του Ν. Κόσμου αλλά έναν ήσυχο περιθωριακό δρόμο των Αθηνών. Αν δεν ξέρεις που θες να πας, μονολογείς λέγοντας ότι ‘’μάλλον λάθος δρόμο πήραμε καρδιά’’.

Κάπου λοιπόν στα μισά του δρόμου, κρύβεται η πολύ καλή αυλή του 43. Και λέω μόνο πολύ καλή, διότι την περίμενα μεγαλύτερη. Αλλά σε κερδίζει το στρωμένο χαλίκι, οι κουρελούδες στους πάγκους, το παλιό ποδήλατο στον τοίχο, η κεντρική τάβλα - τραπέζι, η ψάθινη οροφή για σκιά, τα δέντρα της αυλής, τα παρτέρια, η πολυχρωμία του χώρου, τα λαμπιόνια. Αν θες κάτι πιο τυποποιημένο, πιο στημένο, δεν είσαι για εδώ, τσάμπα τα χλμ που έκανες να έρθεις.

Στη συνέχεια σε κερδίζει ο ‘’καλλιτέχνης‘’ Παναγιώτης, που μαζί με τη σερβιτόρα είναι παντού. Από το να σου προτείνει τι θα διαλέξεις, να συζητήσει μαζί σου για την προέλευση των προϊόντων, τον τρόπο παρασκευής τους, το όλο concept του μαγαζιού, μέχρι ότι απίθανο καλλιτεχνικό μπορείς να φανταστείς. Χαμόγελα παντού στον χώρο, που κάλλιστα μπορούσε να ήταν και η αυλή του σπιτιού σου, όπου θα τραπεζώσεις τους φίλους σου.

Ο κατάλογος μικρός γεμάτος εκπλήξεις, λίγα και καλά που λένε στο χωριό μου.
Ξεκινήσαμε με ένα λεμονάτο ταμπουλέ, με έντονη τη γεύση του μαϊντανού, φουλ δροσιστικό και αρωματικό, συνοδεία ζεστού ψωμιού που ήρθε κομμένο μέσα σε χαρτοσακούλα και εύγευστης παγωμένης τσικουδιάς. Έξτρα μια Ροδίτικη premium lager, Magnus Magister, άγνωστη σε μένα μέχρι τώρα αλλά πολύ καλή.
Αφού δροσιστήκαμε αρκετά, στη συνέχεια πέσαμε στα βαριά και δύσκολα.
Δε θα μπορούσε να λείψει από το τραπέζι το πολυδιαφημισμένο πεϊνιρλί. Αν και είμαι fan του αντίστοιχου της Ν. Ιωνίας που το θεωρώ top, εδώ με εξέπληξε η crispy ζύμη. Φανταστική. Η σάλτσα ντομάτας αυθεντική και πολύ καλή, πλούσια η γέμιση με γραβιέρα που έλιωνε τέλεια και από πάνω ροδέλες από πικάντικο σουτζούκι. Ολίγον τι καυτερό αλλά στα γούστα μας.
Συνεχίσαμε με το σαγανάκι με το κεφαλοτύρι από την Ίο και το γλυκό τοματάκι από πάνω. Ήρθε στο κλασικό τηγανάκι, χωρίς να είναι παναρισμένο και είχε βγάλει μόνο τα βούτυρο του. Το τοματάκι έδενε τέλεια και έσπαγε την αλμύρα του τυριού. Must have, που λέει και η φίλη Παναγιώτα.

Αμέσως μετά προσγειώθηκε στο τραπέζι, ζεστότατη η μπουγάτσα. Της στιγμής που λέμε. Από τι έμαθα ήταν πιάτο ημέρας αλλά τώρα έχει μπει κανονικά στον κατάλογο. Τραγανό το φύλλο ουσιαστικά αρμένικη πίτα, με παλαιωμένη γραβιέρα Ίου και ψιλοκομμένο σύγκλινο. Το τυρί είχε κρεμώδη υφή και ήταν ένα γλύκισμα. Θα το προτιμούσα λιγότερο κρεμώδες.
Κεφτεδάκια – κεμπαπάκια με κομμένες τραγανές πιτούλες και σάλτσα από πάπρικα. Πολύ καλά τα οβίδια, καθαρή γεύση Θεσσαλονίκης.
Σύγκλινο Μάνης η μόνη ένσταση που έχω. Εδώ το παστό χοιρινό είχε αρκετό λίπος. Γευστικά ήταν πολύ καλό, δεν θα μπορούσε άλλωστε να μην είναι αφού έχει συγκεκριμένη επεξεργασία αλλά το λίπος με χάλασε. Μάλλον θα πρέπει οι ιδιοκτήτες να σκεφτούν να αλλάξουν προμηθευτή.

Χοιρινά φιλετάκια ψιλοκομμένα η έκπληξη της βραδιάς. Ξεχάστε την εικόνα που έχετε στο μυαλό σας. Ποντιακή συνταγή, θυμίζει εν μέρει την Κρητική τούρτα. Must be που λέω και εγώ και όλο με διορθώνει η Παναγιώτα.
Πάμε λοιπόν. Βάση από ποντιακή πίτα, τραγανή απ’ έξω, αφράτο το ζυμάρι μέσα. Στη μέση μπόλικη ποσότητα από δροσερό τζατζίκι με ψιλοκομμένα ψητά λαχανικά και ελάχιστο σκόρδο. Κρεμμύδια τηγανητά διάσπαρτα στην πίτα και μπόλικα κομμάτια τρυφερό χοιρινό. Πιάτο αριστούργημα, ποίημα Έλληνα ποιητή. Ευρηματικό και γευστικό.

Τέλος αφού η τσικουδιά έρεε ακόμα, ο Παναγιώτης μας πρότεινε να δοκιμάσουμε το λουκάνικο από την Ηλεία. Σκέτο, χωρίς πράσο και πορτοκάλι, κρεατένιο, με χοιρινό και μοσχαρίσιο κιμά, ήταν, αν και διαφορετικό, κάτι πολύ καλό. Στη βάση είχε καρότο τουρσί με λογική ποσότητα ξυδιού και κόλιανδρο. Πολύ καλό προτιμήστε το και σκέτο. Για το λουκάνικο έχω να πω το εξής. Καλή η επιλογή αλλά το πρασολουκάνικο της Θεσσαλίας δεν το αλλάζω με τίποτα.

Κλείσαμε με χειροποίητο λικέρ βερίκοκο κέρασμα του μαγαζιού, δροσιστικό και χωνευτικό.
Δώσαμε το τρομερό ποσό των 16 ευρώ το άτομο (5 άτομα) και περάσαμε υπέροχα χαλαρωτικά και χορταστικά. Όντως η αυλή του 43, αν και μικρή, αποτελεί όαση στην τσιμεντούπολη που ζούμε και προσφέρει υπέροχους μεζέδες με ονομασία προέλευσης.
Σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε και για την ποιότητα και για την εντοπιότητα του Παναγιώτη, αλλά και για να απολαύσουμε τις έντεχνες βραδιές που διοργανώνει.

Ιούλ

Αυτή τη φορά θα αρχίσω και εγώ την κριτική μου ανάποδα με την απάντηση του καλού μου στην ερώτηση που του έκανα φεύγοντας απ το μαγαζί … Σου άρεσε, θα ξαναρχόσουν?

-Ναι απάντησε γιατί ένα μαγαζί είναι πολλά περισσότερα απ το φαγητό που προσφέρει. Είναι οι άνθρωποι, η ατμόσφαιρα, αυτό που σου μένει τέλος πάντων και καταλήγει να σε κερδίσει.
Και η αλήθεια είναι ότι εμάς μας κέρδισε και η συμπεριφορά των ανθρώπων και το περιβάλλον και φυσικά το φαγητό αν και νομίζω ότι κάναμε κάποιες ατυχείς επιλογές τις οποίες θα εξηγήσω παρακάτω.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο καιρό κυνηγούσαμε το συγκεκριμένο μαγαζί αρχής γενομένης από τον περασμένο Σεπτέμβρη. Μία δεν απαντούσε κανείς οπότε και υποθέταμε ότι ήταν κλειστό μία κάτι άλλο προέκυπτε, τέλος πάντως ξέρετε πως πάνε αυτά τα πράγματα. Να όμως που ένα κυριακάτικο μεσημέρι του Ιούνη μέσα στις εξετάσεις της μικρής που ψάχναμε κάτι κοντινό, μας ήρθε η επιφοίτηση οπότε αφού κάναμε ένα τηλέφωνο για να βεβαιωθούμε για την ύπαρξη διαθέσιμου τραπεζιού, ξεκινήσαμε.
Δε θα δυσκολευτείτε να το εντοπίσετε αφού βρίσκεται πάνω στη Φραντζή όμως η αλήθεια είναι ότι δεν έχει και καμιά ταμπέλα που να βγάζει μάτι άρα να έχετε και λίγο το νου σας. Κυριακή μεσημέρι δε με όλον τον κόσμο στις παραλίες, όπως καταλαβαίνετε, το παρκάρισμα υπήρξε ευκολάκι όχι ότι φαντάζομαι ότι τις άλλες μέρες, θα αποτελεί σοβαρό πρόβλημα.

Για το εσωτερικό του μαγαζιού δε μπορώ να σας διαφωτίσω αφού το διασχίσαμε γρήγορα και βρεθήκαμε στην πιο χαριτωμένη, πολύχρωμη, δροσερή αυλή που δεν πιστεύεις ότι υπάρχει στο κέντρο της Αθήνας. Δέντρα, φυτά, λουλούδια, άνετα τραπέζια, σχεδόν γεμάτο με ανθρώπους όλων των ηλικιών. Εδώ ο σύζυγος και η νεαρά αναφώνησαν… Ωπ! Τι έχουμε εδώ?.. σαν την Ικαρία μοιάζει και πραγματικά ήταν σα να μεταφερθήκαμε νοερά σε αγαπημένα μαγαζιά του νησιού έτσι χαλαρά κι ανέμελα.

Κι ενώ το feeling ήταν τελείως Καριώτικο, η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη, χαμογελαστή, ατακαδόρικη, απόλυτα ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού. Μας καλοδέχτηκαν, μας έβαλαν στο τραπέζι μας, κρύο νεράκι βρύσης, ψωμάκι και κατάλογοι ήρθαν αμέσως με την προτροπή να τους ρωτήσουμε για όποια διευκρίνιση χρειαστούμε.
Η αλήθεια είναι ότι είχαμε πάει διαβασμένοι μιας και αγαπημένα φιλαράκια τρώνε εκεί αρκετά συχνά plus του βίτσιου που έχουμε ως παρέα να ενημερώνουμε που είμαστε και τι τρώμε οπότε έρχονται τα ανάλογα μηνύματα με προτάσεις του στυλ να παραγγείλετε κι αυτό, μην ξεχάσετε το άλλο.

Εμείς λοιπόν διαλέξαμε:
- Κοπανιστή που συνοδευόταν από παξιμαδάκια λαδιού. Η μόνη ένσταση που έχω στο κατά τα άλλα απόλυτα αυθεντικό και καλής ποιότητας συγκεκριμένο τυρί είναι μόνο η ποσότητα. Βέβαια είναι τόσο έντονη η γεύση του που δεν είμαι σίγουρη αν η παραπάνω ποσότητα θα μπορούσε να φαγωθεί.
- Τζατζίκι ψητών λαχανικών που ήταν πρωτότυπο, ελαφρύ και δροσερό και είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομά του δηλαδή γιαούρτι με ελάχιστο σκόρδο μαζί με κομματάκια ψητών λαχανικών.
- Κεφαλοτύρι από την Ίο, νομίζω, σαγανάκι, με γλυκό του κουταλιού ντοματάκι. Αλμυρό το τυράκι που είχε βγάλει όμως αρκετό λάδι, ωραίο το κοντράστ με το γλυκό αλλά απεδείχθη πολύ βαρύ για τη συγκεκριμένη ζεστή ημέρα.
- Καβουρμάς με αυγά μάτια. Σου προτείνουν να το ανακατέψουν όπως και έπραξαν μια. πραγματική λιχουδιά με εξαιρετικής ποιότητας πρώτες ύλες, μόνο που κι αυτό μας έπεσε too much για καλοκαίρι. Τώρα βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο ίσως όλο αυτό να οφειλόταν στη γνωστή λαιμαργία που μας πιάνει και παραγγέλνουμε όλον τον κατάλογο. Με μια πιο λιτή παραγγελία θα το ευχαριστιόμαστε καλύτερα οπότε προς Θεού μην αποκλείσετε τα συγκεκριμένα πιάτα, αν και όταν επισκεφτείτε το μαγαζί.
- Σαλάτα με ντομάτα, κρίταμα και ξινοτύρι η οποία αναπαύεται πάνω σε μία home made πίτα που μοιάζει με ψωμί. Φρέσκια, ελαφριά και απίστευτα χορταστική.
- Οι κλασσικές τηγανιτές πατατούλες οι οποίες λόγω της κόρης δε λείπουν από καμία παραγγελία μας. Χρυσαφένιες, τραγανές, χωρίς καθόλου λάδι, πασπαλισμένες με πάπρικα.

- Παϊδάκια κοτόπουλου με bbq sauce για τη δεσποινίδα. Ζουμερά κι όμως καλοψημένα και η σαλτσούλα όσο έπρεπε γλυκιά και πικάντικη.
- Σουτζουκάκια στη Θεσσαλονικιώτικη version για το αγόρι. 8-10 βομβίδια κιμά πάνω σε πιτούλες με μια ελαφριά σάλτσα κόκκινης πιπεριάς. Θα τα προτιμούσα πιο πικάντικα όμως στον καλό μου άρεσαν οπότε δε μου πέφτει λόγος.
- Καπνιστή χοιρινή μπριζόλα για μένα απ΄την Καρδίτσα μάλιστα. Τεράστια πραγματικά, την κατάφερα μόνο και μόνο επειδή ήταν τόσο μα τόσο νόστιμη κι απ τις ελάχιστες φορές που δε θύμιζε αλλαντικό αλλά πραγματικό κρέας με ένα ελαφρύ κάπνισμα.
Ήπιαμε εξαιρετικές μπύρες εγχώριας μικρής παραγωγής, μια μαύρη απ αυτές μου άρεσε πολύ, αλλά έλα που δε θυμάμαι τώρα ποιες ήταν. Τέλος πάντων ρωτήστε τα παιδιά του μαγαζιού και είμαι σίγουρη ότι θα σας βοηθήσουν.
Και αφού έχουμε φάει σαν να μην υπάρχει αύριο και έχουμε πάρει και δουλειά για το σπίτι, εγώ δεν άντεξα και παράγγειλα και ένα προφιτερόλ, παρ΄όλες τις προειδοποιήσεις των άλλων ότι δε μπορούν να φάνε ούτε κουταλιά. Λοιπόν ενώ για σοκολάτα δε τρελαίνομαι, σας πληροφορώ ότι το απόλαυσα. όλο μόνη μου, μη σας πω ότι έτρωγα κι άλλο ένα.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 72 ευρώ αλλά δεν είναι αντιπροσωπευτικός αφού η συγκεκριμένη παραγγελία τάιζε, τουλάχιστον, άλλο ένα άτομο. Πιστεύω ότι με 18 ευρώ θα φάτε και θα πιείτε σα βασιλιάδες.

Στο τέλος μας πρόσφεραν ένα εξαιρετικό απόσταγμα από μοσχάτο Αμβούργου το οποίο με βοήθησε και να χωνέψω ωραιότατα αλλά και να διατελέσω εν ευθυμία το υπόλοιπον της ημέρας. Βλέπετε όταν το μύρισα ήταν τόσο αρωματικό που το μυαλό μου πήγε σε κάτι γλυκό, το κατέβασα απνευστί και είδα αστράκια. Τι κατάντια Θεέ μου που κάποτε κατεβάζαμε σφηνάκια Jack για πρωινό, έτσι για να πάει καλά η μέρα! Και τώρα που είπα σφηνάκια θυμήθηκα διακοπές, αρκαδικά έλατα, καριώτικη θάλασσα, ανεμελιά και θέλω να φύγω πάραυτα. Επειδή όμως αργεί ακόμα, λέω να ξαναπάω μια βόλτα έτσι χαλαρά κι αν αργούν και οι δικές σας διακοπές σας προτείνω να κάνετε το ίδιο και να περάσετε ένα όμορφο καλοκαιρινό βραδάκι. Μόνο προσοχή στο απόσταγμα, με ρέγουλα αν δεν είστε συνηθισμένοι, οκ?

Σκέψεις...

Στη συνάντηση των μελών στο Σούμα Κολοκύθι είχα εκθέσει κάποιους προβληματισμούς στους διαχειριστές. Μία από αυτές είναι να υπάρχει στήλη με ημερομηνίες για να μην χάνω τις παλαιές κριτικές (άνω των 15 ημερών). Το αίτημα μου εκκρεμεί ακόμα. Οπότε δυστυχώς, κάποιες αργώ να τις ψηφίσω και είναι ένας τρόπος απολογίας προς τους υπόλοιπους χρήστες. Κάποιους τους έχω πληροφορήσει από κοντά. Αυτό έχει και το τίμημα του βέβαια, καθώς υπάρχουν αξιόλογες και φρέσκες προτάσεις από χρήστες που ίσως άλλαζαν το πλάνο επίσκεψης μου. Σίγουρα πάντως δεν βαριέμαι να διαβάζω και να ψηφίζω τις υπόλοιπες κριτικές!

Σε πρόσφατη επίσκεψη μου σε "ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της Ελλάδος" όπως αυτοαποκαλείται, υπήρχαν κάποιες διαφωνίες με τους υπεύθυνους, σε πολιτισμένο επίπεδο. Εκεί υπογραμμίστηκε το κόστος αγοράς των πρώτων υλών και η κοστολόγηση τους. Από παλαιότερες κριτικές από τον fratello ακόμη, είχε ειπωθεί πως το Σαραντατρίο είναι τσιμπημένο για το είδος του. Το PONTIKI σχεδόν το αποθέωσε, ενώ πολύ σημαντική ήταν η λεπτομέρεια του μουσικόφιλου του σάιτ πως δεν πρόκειται για ένα συνηθισμένο μεζεδοπωλείο με μπεκρή μεζέ κλπ.

Το Σαραντατρίο έχει την "ετικέτα" ότι οι πρώτες ύλες είναι καλοδιαλεγμένες, ελληνικές και φρέσκες.

Στο μυαλό μου μπήκε μια άτυπη σύγκριση "κυριλέ εστιατορίου" με πολύ καλές πρώτες ύλες, αν και μπίστρό το ονομάζουν αυτοί και ενός "εναλλακτικού" μεζεδοπωλείου με επίσης καλοδιαλεγμένα υλικά. Η σύγκριση δεν είναι ασφαλής καθώς οι κατηγορίες είναι διαφορετικές. Το μόνο ασφαλές συμπέρασμα είναι Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ....

Επίσκεψη το Σάββατο 21/11/2015 από παρέα 6 ατόμων. Ευτυχώς που δεν έκατσα να περιμένω πότε θα αρχίσει το ντέρμπι των "αιωνίων" στο ποδόσφαιρο!

Για το πως θα πάτε, δεν θα δυσκολευτείτε. Βρίσκεται κοντά στον Σταυρό του Νότου. Η τριγύρω περιοχή έχει πολλά καταστήματα με ανταλλακτικά αυτοκινήτων-μηχανών, φανοποιεία κλπ. Πυκνοκατοικημένη αλλά άχρωμη εντελώς καθώς μάλλον χρησιμεύει σαν πέρασμα των αυτοκινήτων. Εκεί, στον αριθμό 43 βρίσκεται δίπλα από ένα ποδηλατάδικο (AHEAD) το Σαραντατρίο. Ονομασία όχι πρωτότυπη αλλά ποιός νοιάζεται αν υπάρχουν καλές προοπτικές;Θα συμφωνήσω πως το βράδυ φαίνεται "έρημη" η περιοχή, ψιλοδυσκολευτήκαμε να παρκάρουμε γιατί υπήρχαν περιστατικά από κατοίκους αλλά και μαγαζάτορες που τοποθετούσαν μηχανάκια για να πιάσουν τον χώρο παρκαρίσματος. Στην απέναντι πλευρά από το μαγαζί υπήρχαν κάποιες θέσεις. Παρκάραμε έξω από τον φούρνο.

Η βαθμολογία μου για τον χώρο ευνοεί τον χειμερινό και αδικεί τον καλοκαιρινό χώρο. Βρίσκεται στη στοά Ιατρού και υπάρχουν κάποια σκαλάκια να ανέβεις. Τίποτα που να σε δυσκολεύει πάντως. Για την περιοχή και το μικρό του χώρου, είναι χαριτωμένος και με ζωντανά χρώματα. Υπάρχουν αφίσες από καλλιτέχνες και events, ποδήλατα. Εμένα μου άρεσε ο χώρος με τα ραφάκια που πωλούνται προϊόντα όπως διάφοροι τύποι μελιών, μαρμελάδων και ποτών και βρίσκεται δίπλα από την κουζίνα. Την καθαριότητα θα τη βαθμολογήσω με άριστα τόσο στον χώρο της στοάς όσο και στις τουαλέτες που ήταν υποδειγματικές. Θα αναγκαστείτε να ανεβείτε κάποια σκαλιά πάντως. Καθίσαμε στον χώρο των καπνιστών αν και δεν καπνίζουμε γιατί μας φάνηκε πιο όμορφος, οπότε λίγη τσιγαρίλα την πήραμε (εμείς φταίμε).

Έχω σταμπάρει τον εξωτερικό χώρο για το καλοκαίρι καθώς φαίνεται περιποιημένος, με το χαλικάκι του... σαν να βρίσκεσαι σε κάμπινγκ. Στο κέντρο της Αθήνας. Ζήλεψα από τις φωτογραφίες. Τελευταία αναφορα σε καρέκλες, τραπέζια (ξύλινα) και σερβίτσια που δεν είχαν ίχνος φθοράς.

Η εξυπηρέτηση κυρίως από μια χαμογελαστή κοπέλα, ευγενέστατη και με καλή γνώση των προσφερόμενων πιάτων. Προσφέρθηκε άφθονο κρύο νερό σε δική τους μποτίλια με άμεση ανανέωση ενώ και η απόδειξη ήταν αναλυτική και νομιμότατη. Τώρα που το σκέφτομαι γιατί να μην της βάλω 4άρι;Φαίνεται πως έχουν πάρει σοβαρά τον ρόλο τους.

Στον κατάλογο τους αναφέρουν τις προσπάθειες τους να έχουν ελληνικές γεύσεις, σε σωστή ποιότητα και τιμή. Υπάρχουν δυσκολίες στο εγχείρημα τους αλλά αναγνωρίζουν πως ο κόσμος αρχίζει και τους αγκαλιάζει. Συμφωνώ μαζί τους.

Η κάρτα του φαγητού δεν είναι ταξινομημένη με σαλάτες-ορεκτικά κλπ. Αναφέρονται όλα σαν φαγητά. Υπάρχει εκτενέστατη λίστα με κρασιά, αποστάγματα (που δεν είμαι και άριστος γνώστης). Εμένα μου άρεσε η λίστα με τις μπύρες. Δεν έχει τις κλασικές Άμστελ-Χάινεκεν κλπ. Ξεκινάει από Βεργίνα weiss, Magnus Magister και έχει συνολικά 6-7 επιλογές από ελληνικές ζυθοποιίες. Εμάς μας έκανε κλικ η Διώνη της Πατραϊκής ζυθοποιίας.

Στο τέλος του καταλόγου αναφέρονται και όλοι οι παραγωγοί που συνεργάζονται. Και πιστέψτε με είναι πολλοί. Τα κρεατικά αναφέρονται ως νωπά ενώ τα θαλασσινά ως φρεσκοκατεψυγμένα.

Η παραγγελία από 6 άτομα....

Μιλαμε για την ΜΑΧΗ.... Από που να ξεκινήσω...

- Λαδοπαξίμαδο Κυθήρων επί 3 στα 15 ευρώ. Είναι σαν ντακάκια με φέτα, τομάτα και σάλτσα μελιού. Πλούσια ποσότητα από κυβάκια τομάτας και φέτας. Γλύκισμα πραγματικό, προτιμήστε το στο τέλος καθώς τα άλλα πιάτα είναι πιο αλμυρά. Το ντακάκι θα το ήθελα λίγο πιο μαλακό.

- Τυροκαυτερή στα 4.5 ευρώ. Πικάντικη και με μεγάλα κομμάτια τυριού.

- Σαγανάκι με κεφαλοτύρι Ίου και γλυκό τοματάκι στα 6.5 ευρώ. Κάπως ιδιαίτερο τυρί, αλμυρούτσικο για τα γούστα μου. Το γλυκό τοματάκι σε περιορισμένη ποσότητα, θα ήθελα περισσότερη για να γίνεται όμορφη αντίθεση. Αλμυρή τιμούλα...

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκες επί 3 στα 11.7 ευρώ συνολικά. Καυτές από το τηγάνι, σε καλή ποσότητα. Τρώγονται σαν σνακ. Αρκετά αλατισμένες.

- Λεχματζούν σε φύλλο περέκ επί 2 στα 11 ευρω συνολικά. Τι κιμάς! Γλυκοπικάντικος, ζουμερός, αρωματικός. Σε ξεγελάει καθώς στην αρχή είναι γλυκός και η επίγευση σε καίει λιγάκι.

- Καβουρμάς μοσχαρίσιος με αυγό στα 6.5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα καβουρμά με ένα αυγό μάτι που αναμειγνύεται και κατεβαίνει πανεύκολα σαν φάρμακο.

- Πεινιρλί με γραβιέρα Πρεβέζης, σύγκλινο και αυγό επί 2 στα 15 ευρώ συνολικά. Μαλακή ζύμη, ωραία γλυκια σαλτσούλα. Μικρή ποσότητα για την τιμή του.

- Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια στα 6.5 ευρώ. Έρχονται με τη μορφή κεφτέδων,7-8 ατομικές μπουκίτσες. Μου φάνηκαν ζουμερότατα. Οι υπόλοιποι τα ήθελαν λίγο πιο ψημένα.

- Σύγγλινο χειροποίητο στα 6 ευρώ. Καλός μεζές για τη μέση, τραβάει πιοτό.

- Πανσέτα σχάρας μαριναρισμένη στα 6 ευρώ. Έρχεται σε λωρίδες, τραγανή και νόστιμη. Να τη βουτήξετε στη μπάρμπεκιου σως.

- Κοτόπουλο σχάρας στα 7.5 ευρώ. Μαριναρισμένο και ξεψαχνισμένο, ότι πρέπει για τη μέση ή και για ατομικό πιάτο.

- Μπριζόλα καπνιστή χοιρινή στα 7 ευρώ. Χοντρό κομμάτι συνοδεία από πατάτες τηγανιτές, μου έκανε εντύπωση που ήταν ζουμερή. Τραβάει πιοτό και αυτή...

- Έψα πορτοκαλάδα στο 1.5 ευρώ καθώς υπάρχει από Κόλα μόνο η Green αν δεν απατώμαι.

- 2 μπύρες Πατραϊκές Διώνη στα 4.5 ευρώ έκαστη/500 μλ. Πλούσια, μεστή γεύση και πικρούτσικη.

- 2 προφιτερόλ στα 4 ευρώ έκαστο.3 μόλις σουδάκια γεμιστά με παγωτό βανίλια, λίγο τριμμένο φυστίκι Αιγίνης και σοκολάτα. Φρεσκότατα αλλά πολύ λίγη ποσότητα για να πεις ότι ευχαριστήθηκες.

- 2 σουφλέ σοκολάτας με παγωτό βανίλια στα 4 ευρώ έκαστο. Νόστιμα αλλά και αυτά μικρή σχετικά μερίδα. Η γέμιση ήταν παχύρευστη, μια χαρά.

Κέρασμα ολόκληρο μπουκάλι Ωδή Πάνος, ροζέ αφρώδης οίνος που συνοδεύει τα επιδόρπια. Τώρα που το τσεκάρω στο ίντερνετ, η τιμή του κοστίζει 8-9 ευρώ, οπότε η κίνηση και μόνο ήταν εξαιρετική, αν και μας φάνηκε άγλυκο. Αν θυμάμαι καλά κοστολογείται 16 ευρώ στο κατάστημα.

Σύνολο στα 129.7 ευρώ, κόστος στα 2 άτομα ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ ευρώ.

Κλείνοντας θα πω....

Η επίσκεψη αξίζει σίγουρα. Το μαγαζί δείχνει ανήσυχο πνεύμα, φαντασία και ψάχνει να προσφέρει κάτι ποιοτικό. Θεωρώ πως λιγάκι πιο οικονομικό να ήταν και με πλουσιότερες μερίδες, θα κέρδιζε περισσότερες επισκέψεις ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ.

Τίμιο στα σίγουρα, δείτε και τι παραγγείλαμε και πραγματικά σκουπίσαμε τα πιάτα. Δεν έμεινε κυριολεκτικά τίποτα.

Για την κατηγορία του έχει ανεβάσει ψηλά τα στάνταρντς, μου αρέσει ιδιαίτερα που τιμά τα ελληνικά προϊόντα ενώ "παίζει με χαμηλά τη μπάλα" και δεν έχει επιδοθεί σε μπαράζ διαφημίσεων και παρουσιάσεων για να κερδίσει πελατεία. Επίσης αξιοσημείωτο πως ενώ έφαγα πολύ, ήταν όλα καλομαγειρεμένα και αισθάνθηκα το στομάχι μου ελαφρύ.

Βάλτε το στη λίστα σας.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Πέρασε το καλοκαίρι, κοντεύει να βγει και το φθινόπωρο και νομίζω δεν παίρνει άλλη αναβολή η επιστροφή μου στην ενεργό δράση του site... Μη νομίζετε ότι δεν έβγαινα για φαγητό, αλίμονο. Για τέτοια με περάσατε; Όμως, λίγο οι (ας τις πούμε) διακοπές, λίγο τα δυσάρεστα και καπάκι ευχάριστα γεγονότα που έτυχαν και είμαι κοντά στο να ξεχάσω που πήγα και τί δοκίμασα. Ευτυχώς, οι εντυπώσεις ξεκαθαρίζουν σε βάθος χρόνου. Πάμε λοιπόν.

Ήταν ένα πραγματικά ζεστό βράδυ καθημερινής του Ιουλίου, όταν αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Σαραντατρίο. Ήθελα πολύ καιρό να πάω, πρόλαβε ο σύζυγος και το δοκίμασε πρώτος, αλλά δεδομένης της ικανοποίησης της πρώτης φοράς, είπαμε να το επαναλάβουμε με φίλους.

Πενταμελής η παρέα μας και μόλις που προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι της αρκετά όμορφης αυλίτσας. Δυστυχώς, η έντονη ζέστη της βραδιάς αφαίρεσε ετσιθελικά ένα μεγάλο μέρος της απόλαυσης του φαγητού μας. Ένας θεόσταλτος τεράστιος ανεμιστήρας είχε τοποθετηθεί στον τοίχο, αλλά μόνο σε μια μικρή γωνία της περιστροφής του μας δρόσιζε. Μικρό το τραπέζι, φαγανοί εμείς και η εντατική εξάσκηση στο πιατοjenga απαραίτητη. Η εξυπηρέτηση από μια γλυκιά κοπέλα ήταν πολύ σωστή, μας έφερε ζεστό ψωμί σε χαρτοσακούλα και δροσερό νερό κανάτας και κάπως έτσι φτάνουμε στην παραγγελία μας.

- Ταμπουλέ
Λεμονάτο, νόστιμο με ιδανική αναλογία υλικών, έβγαζε έντονη τη φρεσκάδα του.

- Τζατζίκι (* 2)
Όχι ακριβώς. Γιαούρτι με ψιλοκομμένα ψητά λαχανικά. Ήταν αδιαμφισβήτητα καλό και ελαφρύ, όμως δεν κατάλαβα καθόλου το σκόρδο (αν υπήρχε) και γι' αυτό το λόγο έχω μια ένσταση μόνο ως προς την ονομασία του.

- Τηγανιτές πατάτες (* 2)
Υπέροχες, χρυσαφένιες με μπόλικη πάπρικα.

- Πεϊνιρλί
Τί γεύση ήταν αυτή Παναγία μου; Η τραγανή ζύμη με το βουτυράκι ήταν κόλαση και τα υπόλοιπα συστατικά απολύτως ισορροπημένα. Από τα top πιάτα του μαγαζιού κατά τη γνώμη μου αν και γενικά δεν είμαι φαν του.

- Κεφτεδάκια με κομμένες πίτες και σάλτσα από κόκκινη πιπεριά
Υποκειμενικό μεν αδιάφορο δε. Δε με ενθουσίασε καθόλου.

- Λουκάνικο
Αρκετά καλό το λουκάνικο, αλλά με κέρδισε περισσότερο η συνοδευτική σαλάτα με το καρότο, η οποία ήταν ακριβώς του γούστου μου.

- Παϊδάκια κοτόπουλου με bbq sauce
Δυνατό πιάτο, ζουμερά και πικάντικα τα παϊδάκια, ενώ η sauce τα συνόδευε άψογα.

- Πανσέτα σχάρας μαριναρισμένη
Να και το outsider. Εμένα και το χοιρινό φίλους δε μας λες. Η πανσέτα συνήθως σερβίρεται ή λεπτοκομμένη και στεγνή ή χοντροκομμένη ζουμερή full στο λίπος. Και καταφθάνει στο τραπέζι μας κομμένη σε λωρίδες με τα μπαχαρικά της, τα ζουμάκια της, τα όλα της. Στον απολογισμό την τοποθετώ στο ίδιο σκαλί με το πεϊνιρλί.

- Λαχματζούν με sauce γιαουρτιού
Αξιοπρεπές πιάτο, όχι αξιομνημόνευτο.

- Για επιδόρπιο παραγγείλαμε ένα σουφλέ σοκολάτας κι ένα προφιτερόλ για τη μέση. Ήταν και τα δύο πολύ προσεγμένα κι επιτυχημένα γλυκά, προσωπικά δίνω προβάδισμα στο προφιτερόλ, αλλά οι μερίδες ήταν τουλάχιστον αστείες.

Ήπιαμε:
- 1/4 ρακή, δυνατή θα έλεγα
- 1 ποτήρι λευκό κρασί και
- άπειρες ΕΨΑ πορτοκαλάδες, διότι προσπαθούσαν οι εθισμένοι κοκακολάκηδες της παρέας να ξεσπάσουν κάπου ελλείψει του αντικειμένου του εθισμού τους.

Πληρώσαμε γύρω στα 100 € τα 4 άτομα, διότι ο 5ος της παρέας ίσα που τσίμπησε. Φθηνά σίγουρα δεν είναι, προς το ακριβό θα έλεγα, αλλά η ποιότητα των υλικών ανεβάζουν το τελικό vfm.

Συμπέρασμα
Στο Σαραντατρίο πήγα όχι απλώς με μεγάλες, αλλά με τεράστιες προσδοκίες και τελικά μάλλον αυτό έφταιγε που δεν ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα.

Προσοχή, μην παρεξηγηθώ, μου άρεσε και σίγουρα το προτείνω!
Οι πρώτες ύλες ήταν εξαιρετικές και οι άνθρωποι φαίνεται ότι έχουν μεράκι.

Απλώς δε με συνεπήρε, όσο κάποια άλλα new entries που με μάγεψαν κι ένα all time classic που το ξαναερωτεύτηκα.
Εδώ είμαι πλέον και θα τα περιγράψω αναλυτικά εν καιρώ...

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Το μαγαζάκι αυτό, που είναι κατά βάση μεζεδοπωλείο, βρίσκεται μόνο του πάνω σε μια λεωφόρο που δεν βρίθει φαγάδικων, αποτελεί μια μικρή όαση γεύσης, νοστιμιάς, παρεΐστικου κλίματος και ατμόσφαιρας -που εμένα τουλάχιστον- μου θύμισε τα φοιτητικά μου χρόνια. Θυμίζει και λίγο παραδοσιακό καφενείο και είναι πολύ φιλικός χώρος. Ωστόσο, αν δεν προσέχεις, το προσπερνάς, καθώς δεν έχει κάτι κάποια μεγάλη πινακίδα ή άλλου είδους σήμανση για να το εντοπίσεις με την πρώτη ματιά. Θεωρώ μάλιστα ότι είναι και από τους λόγους που κάποιος δεν θα βρεθεί τυχαία εκεί, αλλά θα πάει αναζητώντας το συστημένος.

Ο χώρος διαιρείται σε 3 διαφορετικά μέρη, με αποτέλεσμα να φαίνεται μικρός με την πρώτη ματιά αλλά να μην είναι και τόσο καθώς, μπορούν να χωρέσουν αρκετοί και μεγάλες παρέες. Περιποιημένος και φροντισμένος, ομορφαίνει με τα έντονα και ζωρά χρώματα σε συνδυασμό με τα παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα. Τη διακόσμηση συμπληρώνουν ράφια με παραδοσιακά προϊόντα τα οποία μάλιστα διατίθενται και προς πώληση.

Η εξυπηρέτηση άψογη και χαμογελαστή, το περιβάλλον φοιτητικό και παρεΐστικο το κλίμα αρκετά κεφάτο και η ατμόσφαιρα ζεστή που συμπληρώνεται με την πολύ καλή μουσική και στη σωστή ένταση.

Οι ιδιοκτήτες που το δουλεύουν πρέπει να έχουν ποντιακή καταγωγή, καθώς αρκετά εδέσματα του καταλόγου έχουν αντίστοιχες γευστικές αναφορές, σίγουρα όμως διαθέτουν και αρκετό μεράκι. Γενικά τα πιάτα του 43 είναι παραδοσιακά ελληνικά και κάποια από αυτά (όπως τα κεφτεδάκια) θυμίζουν πολύ συνταγές της γιαγιάς. Τα περισσότερα είναι μεζέδες. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, καθώς έχουν ακόμη και οι παρέες των 2 ατόμων -πόσο μάλλον των περισσότερων- τη δυνατότητα να γευθούν πολλά πιάτα και μάλιστα αρκετά από αυτά είναι ιδιαίτερα και πρωτότυπα. Έχει επίσης και 2-3 επιλογές με ψαρικά-θαλασσινά. Αυτός που ήρθε και μας πήρε την παραγγελία, μας εξήγησε αναλυτικά κάποια πιάτα με προθυμία και υπομονή, μας έλυσε απορίες και μας κατηύθυνε γευστικά. Δοκιμάσαμε μια ευρεία γκάμα πιάτων. Αναλυτικότερα:

- κεφτεδάκια νόστιμα και ζουμερά
- 2 πατάτες τηγανιτές σε χορταστική μερίδα
- κριθαρότο με γαρίδες, νόστιμο αλλά θα το ήθελα λιγότερο χυλωμένο, περισσότερο al dente
- τυροκαυτερή ανεπανάληπτη και από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει
- λουκάνικο νοστιμότατο
- πεϊνιρλί ποντιακό με γραβιέρα και αυγό μάτι, κατέφτασε με το που βγήκε από το φούρνο φρεσκότατο
- λαχματζούν ιδιαίτερο με φύλλο πέρεκ, που δεν ήταν πικάντικο αλλά άφηνε μια γλυκιά γεύση στο στόμα μάλλον εξαιτίας του συγκεκριμένου φύλλου
- σύγκλινο Μάνης εξαιρετικό, λίγο όμως σε ποσότητα
- εμφιαλωμένο ελληνικό κρασί σε εξαιρετική τιμή, κατέφτασε στη σωστή θερμοκρασία και συνόδευσε ευχάριστα το φαγητό μας
- γλυκό σουφλέ σοκολάτας με παγωτό, ωραιότατο για κλείσιμο
ψωμί
νερό σε κανάτα

Γενικά μου έκανε εντύπωση ότι αρκετά πιάτα προέρχονταν από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, ήταν αντιπροσωπευτικά και η πρώτη ύλη τους ήταν παραδοσιακή.

Οι τιμές του είναι πάρα πολύ προσιτές. Πληρώσαμε περίπου 18 ευρώ το άτομο, σκάσαμε κυριολεκτικά από το φαγητό και μείναμε όλοι ευχαριστημένοι.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι είναι μια αξιόλογη, τίμια και φιλότιμη προσπάθεια με καλό φαγητό σε πολύ προσιτές τιμές. Στα συν είναι σίγουρα το προσιτό επώνυμο εμφιαλωμένο κρασί.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Σαραντατριο, λοιπον, αλλο ενα "σιγουρακι". Ηταν δεδομενο οτι μετα απο τοσες κριτικες (και απο πολλους εμπιστους φιλους) θα μεναμε απολυτως ευχαριστημενοι, γεγονος που επιβεβαιωθηκε.

Σάββατο μεσημερι, με καλο καιρο και ψαχνουμε δυο ατομα ενα μαγαζι να τσιμπησουμε κατι, το βραδυ. Ηθελα να ειναι σχετικα κοντα και με αυλη, με μια γρηγορη αναζητηση κατεληξα στο σαραντατριο. Πηρα τηλεφωνο για κρατηση(που τελικα δε χρειαζοταν).
Αρχικα ο χωρος εσωτερικα τιποτε ιδιαιτερο, η αυλη ομως εξαιρετικη για το ειδος της με χαλικακι μεν, φυτα γυρω, σε μετεφερε σε αλλη εποχη ή περιοχη. Τα τραπεζια ανετα οπως και οι καρεκλες(κατσαμε αρκετη ωρα)

Η εξυπηρετηση απο την αρχη (επικοινωνια στο τηλεφωνο)εως το τελος υποδειγματικη. Με πραγματικο ενδιαφερον να μαθουν αν μας αρεσαν τα φαγητα, μας εξηγησαν οποια απορια ειχαμε, αστειευτηκαν οσο επρεπε και κερασαν στο τελος ενα σφηνακι. Το απολυτο 4αρι.

Δυο ατομα δοκιμασαμε πατατες τηγανιτες(κριτσανιστες και γευστικοτατες μεγαλη μεριδα), καβουρμα με αυγα ματια (πραγματικα "λουκουμι") πανσετουλες(λεπτοκομμενες ζουμερες, με ωραια μπαχαρικα) και το καλυτερο ζεστο κατσικισιο παλαιωμενο τυρι με κρουτον (η κοπελα στο σερβις μας ενημερωσε οτι ειναι πολυ εντονη η γευση παρολα αυτα το τολμησαμε και με ενθουσιασε) κλεισαμε με το προφιτερολ με ζεστη σοκολατα bitter (τα σουδακια κριτσανιστα γεμιστα με παγωτο πολυ γευστικο, αλλα εξαιρετικα μικρη η μεριδα).
Το vfm θεωρω οτι θα μπορουσε και καλυτερα. Για τα παραπανω δωσαμε περιπου 17 ευρω το ατομο, με μια μπυρα Βεργινα 500 ml, γενικα δεν ειναι πολλα δεδομενα της ποιοτητας, αλλα η ποσοτητα των μεριδων γενικα ηταν μικρη οποτε ενα κλικ πιο χαμηλη κοστολογηση θα ηταν το ιδανικο.

Θα το ξαναεπισκεφτω γιατι ολος ο καταλογος ειχε πολυ ενδιαφερον. Πολυ σημαντικο οτι μαγειρευουν με ελληνικα προϊόντα.
Το παρκαρισμα Σαββατο βραδυ εξαιρετικα ευκολο(βεβαια ηταν και ο τελικος του champions league).

Σας το προτεινω αγαπητοι φιλοι και εγω με τη σειρα μου(ναι ναι ξερω δεν ανακαλυψα την Αμερικη, αλλα οι αξιολογες προσπαθειες πρεπει να επιβραβευονται).
Υγ μια στροφη στα ελληνικα προϊόντα απο ολους μας νομιζω επιβαλλεται!!!
Καλο καλοκαιρι να εχουμε φιλοι μου!!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Μετά τις διθυραμβικές κριτικές για το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ (43), αποφάσισα να το επισκεφθώ. Ήμασταν 2 άτομα, στις 8/1/16, γύρω στις 6 το βράδυ και μάλιστα φθάσαμε σχεδόν στο άνοιγμά τους, οπότε είχα και την ευκαιρία να κουβεντιάσω πιο άνετα μαζί τους για την ιστορία του χώρου αλλά και την όλη φιλοσοφία των τριών ιδιοκτητών του: του Σπύρου, που είναι ο μάγειρας και ο ζαχαροπλάστης του 43, του Παναγιώτη που μας σέρβιρε και με τον οποίο κυρίως μιλήσαμε και του Μανόλη που απουσίαζε.

Για το 43 τι άραγε να προσθέσω στις 39 κριτικές που προηγήθηκαν; Από το σύνολο των μέχρι στιγμής κριτικών, το 43 έχει καταφέρει να αποκτήσει στατιστική Αξιολόγηση 81% και Βεβαιότητα ρεκόρ 87! Αν με ρωτήσετε, θα σας επιβεβαιώσω και εγώ ότι το κατόρθωσε με το σπαθί του!!

Το μαγαζί άνοιξε τον Απρίλη του 2013 και πήρε το όνομά του απ’ τον αντίστοιχο αριθμό της οδού Φραντζή, όπου βρίσκεται. Στον πολύβουο δρόμο αυτό με τα ανταλλακτικά αυτοκινήτων, το 43 δίνει μια ξεχωριστή νότα ομορφιάς, αισθητικής και κυρίως γαστρονομικής, όπως λίγο πιο κάτω, το Θέατρο του Νέου Κόσμου και ο Σταυρός του Νότου, δίνουν την ιδιαίτερη καλλιτεχνική νότα της περιοχής αυτής. Μάθαμε μάλιστα ότι οι καλλιτέχνες των δύο αυτών χώρων είναι συχνά οι τελευταίοι νυχτερινοί θαμώνες τους, λίγο πριν κλείσουν. Και οι καλλιτεχνικοί συνειρμοί συνεχίζονται: ο χώρος που στεγάζει τώρα το 43, πριν από μισό και πλέον αιώνα φιλοξενούσε το καλοκαιρινό σινεμά και στέκι της περιοχής: το cine ΕΥΡΩΠΗ!!

Οι επιμέρους χώροι του είναι 4: οι δύο μακρόστενες αίθουσες με τις τζαμαρίες, μια μικρή αίθουσα πίσω και η όμορφη καταπράσινη αυλή με τα δένδρα, ακόμα πιο πίσω, για τους καλοκαιρινούς μήνες. Συνολικά, καμιά 15 ξύλινα τραπέζια, με μια συνολική δυναμικότητα 60 περίπου ατόμων, σε ισάριθμες καρέκλες, βαμμένες σε λευκές, γκρι, καφέ και πράσινες αποχρώσεις. Μέσα λοιπόν κυριαρχεί το ξύλο, στα λουστραρισμένα πατώματα, αλλά και τα ράφια με τα κρασιά τους και τα βαζάκια με προϊόντα που μερικά τα πουλάνε, όπως μαρμελάδες και μέλι, ενώ στο βάθος υπάρχει κι ο απαραίτητος μαυροπίνακας.

Το διπλανό μαγαζί, εκθετήριο ή συνεργείο ποδηλάτων, φαίνεται απ’ τις τζαμόπορτες σαν συνέχεια του χώρου, ενώ στην αίθουσα του 43 που συνορεύει μ’ αυτό, υπάρχουν επίσης 3-4 ποδήλατα, φωταγωγημένα για τις γιορτές, αλλά και θέσεις για στάθμευση όσων θαμώνων είναι ποδηλάτες, όπως μας εξήγησε ο Παναγιώτης, με τον οποίο μάλιστα βγήκαμε και συμπατριώτες, με τους γονείς μας από την Αρκαδία και τα Τρίκαλα Θεσσαλίας!! Εξάλλου, το νούμερο 43 του χώρου, κυριαρχεί σχεδόν παντού, μπροστά απ’ την κουζίνα, σε τοίχους ή κρεμασμένο από ψηλά!

Έτσι λοιπόν μπαίνοντας, η δεξιά αίθουσα με τα ράφια κ. λπ. είναι για τους μη καπνιστές και είναι πιο χαμηλοτάβανη απ’ τη διπλανή με τα ποδήλατα, που προορίζεται για τους καπνιστές και θα έχει ύψος γύρω στα 5 μέτρα (! ), αλλά ωστόσο θερμαίνεται επαρκώς με ηλεκτρικές σόμπες που είναι ανηρτημένες ψηλά στους τοίχους. Μια σκάλα ξύλινη που ξεκινάει απ’ τον χώρο των μη καπνιζόντων οδηγεί στο πατάρι στις 2 πεντακάθαρες τουαλέτες ανδρών και γυναικών, ενώ στο βάθος της ίδιας αυτής αίθουσας υπάρχει η κουζίνα, όπου ο Σπύρος επιτελεί το μαγειρικό του θαύμα!

Το 43 λειτουργεί τις καθημερινές από 17.00 έως τα μεσάνυχτα (η κουζίνα), τα Σάββατα, από 13.00-00.30, ενώ τις Κυριακές, από 13.00-20.00. Επίσης, υπάρχει μουσικό πρόγραμμα live, τις Πέμπτες με κιθάρα και λαούτο, ενώ τις Κυριακές με ακορντεόν. Η μουσική των υπολοίπων ημερών, όπως και αυτή που ακούγαμε απ’ τα μεγάφωνα, ήτανε έντεχνη, στη σωστή ένταση (Ορφέας Περίδης, κ. λπ. ).

Σχετικά με τα φαγητά τώρα. Στην αρχή ήρθε νερό σε κανάτα, καθώς και 4 ψωμάκια, μέσα σε χάρτινα σακουλάκια, όπου ήταν και τα μαχαιροπίρουνα. Χρεώθηκαν 0.50 €. Δοκιμάσαμε κατά σειρά τα εξής πιάτα:

• Μία φάβα από αρακά Κοζάνης. Ζεστή και πολύ νόστιμη, με τα σχετικά κρεμμυδάκια: 4.50 €

• Ένα λαχματζούν με sauce γιαουρτιού. Εξαιρετικής ποιότητας κιμάς, γλυκός και πιπεράτος, μέσα σε τεράστια και αφράτη πίτα: 5.50 €.

• Ένα ψητό κατσικίσιο τυρί, παλαιωμένο, απ’ τα Στείρα της Εύβοιας, με μικρά παξιμαδάκια. Ήτανε πιάτο ημέρας, πραγματικά κάτι το ξεχωριστό σε γεύση και σωστά μας το πρότειναν: 6.50 €.

• Ένα πεϊνιρλί φοβερό. Είχε ζύμη χειροποίητη, σύγκλινο Μάνης, αυγό μάτι και λάδι τρούφας: 7.50 €.

• Μοιραστήκαμε ένα γλυκό προφιτερόλ, με τα γαλλικού τύπου μικρά σου, παγωτό βανίλια, εξαιρετική σοκολάτα bitter, και κομματάκια από φιστίκια Αιγίνης: 4.00 €.
Όλα τα πιο πάνω βαθμολογούνται τουλάχιστον με 9 στα 10, γι’ αυτό και η γεύση παίρνει 4!!

Με τη φίλη μου αρκεστήκαμε στο νερό, αφήνοντας στον ουρανίσκο μας την αποκλειστική ηδονή των συγκεκριμένων αυτών φαγητών και του γλυκού. Έτσι, ο λογαριασμός στα 28.50 €, θεωρώ ότι κυριολεκτικά άξιζε 100% για ό, τι δοκιμάσαμε στο 43!

Αναφορικά με τα ποτά, σημειωτέον ότι δεν προσφέρουν κρασί χύμα, αφού όπως μας είπαν, σπάνια οι προμηθευτές οινοπαραγωγοί έχουν εξίσου αξιόπιστο κρασί από χρονιά σε χρονιά. Αντ’ αυτού, υπάρχουν 15 λευκά εμφιαλωμένα στον κατάλογό τους, από 7 έως 26 €, που κοστίζει το Σαντορινιό Νυχτέρι του Χατζηδάκη. Έχουν επίσης 3 ροζέ, στα 13-14 €, 12 κόκκινα, στα 7-16 €, αποστάγματα 200 ml. στα 7-8 € και 6 μπύρες από ελληνικές μικροζυθοποιίες στα 4-7 ε.

Κατά τα άλλα, στον κατάλογό τους παρελαύνουν περί τους 20 μεζέδες, μεταξύ των οποίων 4-5 σαλάτες, γύρω στα 5 €, καθώς και τυροκαυτερή, αλιάδα, κοπανιστή, σαρδέλα, αυγοτάραχο Μεσολογγίου, σαγανάκι τυρί, σύγκλινο, κ. α., από 4-7 €, ενώ σε φαγητά, υπάρχουν μπιφτέκια, πανσέτα, χοιρινή μπριζόλα, κοτόπουλο σχάρας, γαρίδες γιουβέτσι, κ. λπ., από 6-8 €, καθώς και 4 γλυκά, από 4-5.50 €. Κρίνοντας απ’ τις προηγούμενες κριτικές, τα εδέσματα αυτά συναγωνίζονται επίσης το ένα το άλλο! Και ο λόγος δεν είναι μόνο τα προσόντα του μάγειρα Σπύρου, αλλά και το γεγονός ότι συνεργάζονται σε σταθερή βάση με καμιά 30αριά αξιόπιστους προμηθευτές από όλη την Ελλάδα, οι οποίοι μάλιστα αναγράφονται αναλυτικά στην τελευταία σελίδα του καταλόγου τους. ΕΥΓΕ!!

Στο τέλος, μας κέρασαν το δικό τους ρακόμελο, σπιτικό και ζεστό: άξιο συμπλήρωμα όσων προηγήθηκαν.

Μοναδική αρνητική λεπτομέρεια, το ότι τα φαγητά ήρθαν σχεδόν ταυτόχρονα. Ωστόσο, δεν το χρεώνω στον συμπαθή σεφ, αφού άλλωστε δεν τους το είχαμε διευκρινίσει απ’ την αρχή, πως θα θέλαμε να απολαύσουμε τέτοιες γεύσεις με κάποια μεγαλύτερη άνεση…

Συμπερασματικά, το 43 είναι ένα σοφιστικέ και νεανικό μπιστρό – μεζεδοπωλείο, το οποίο είναι μια όαση για τον Νέο Κόσμο!!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Μα τι να πω για αυτό το διαμαντάκι? Τα λόγια είναι περιττά και τα μέτρα πολύ λίγα για να καθυστερήσω και άλλο την επίσκεψή μου...
Θεωρώ ότι είναι από τα λίγα τίμια μαγαζιά που έχουν μείνει, που επιλέγει κανείς να δώσει τα ωραία του λεφτά και να πάρει αυτό που θα τον κάνει να ευχαριστηθεί και να ξαναεπιστρέψει εδώ...
Το διαμάντι αυτό βρίσκεται λοιπόν στην πολυσύχναστη οδό Φραντζή στο νούμερο 43, και είναι δύσκολο να προσέξεις την ύπαρξή του ακόμα και αν περάσεις απέξω... Όταν όμως δε το ανακαλύψεις, δεν θα θες να φύγεις! Καθώς και θα επιστρέψεις σε αυτό πολύ σύντομα!
Βρεθήκαμε λοιπόν after work με την φίλη μου έχοντας αφήσει αρκετό χώρο για λιχουδιές μιας που επιλέξαμε να μην φάμε εκείνο το μεσημέρι και έχοντας πρώτα διαβάσει για τα εξαιρετικά του πιάτα από όλους εσάς.
Μιας που η ώρα που φτάσαμε ήταν αρκετά νωρίς, και η μέρα το επέβαλε, επιλέξαμε να κάτσουμε στην συμπαθητική πίσω αυλίτσα του προσπερνώντας τον εξίσου εντυπωσιακό εσωτερικό του χώρο. Πολλά τραπέζια ήταν ήδη κρατημένα (μιας και Παρασκευή η ημέρα επίσκεψης), αλλά σταθήκαμε τυχερές και η ευγενέστατη σερβιτόρα μας πρότεινε ένα τραπεζάκι για δυο στην αυλίτσα.
Ο κατάλογος ήταν limited, κάτι που προσωπικά λατρεύω διότι αυξάνεται η πιθανότητα να απολαύσω ποιοτικό φαγητό.
Τα πιάτα αν μη τι άλλο είναι ξεχωριστά, και ξεχωριστά εννοώντας ότι δύσκολα τα βρίσκεις αλλού, έχουν πλήρως την δική τους ταυτότητα ως προς το είδος αλλά και την γεύση! Γιαυτό και δυσκολευτήκαμε να επιλέξουμε εύκολα, μιας που η περιέργειά μας ήθελε να τα δοκιμάσει όλα...
Καταλήξαμε λοιπόν μετά από αρκετή ώρα στα παρακάτω:
-Πατάτες τηγανιτές, λεπτοκομμένες, τραγανές και με πάπρικα.... η ταυτότητα που λέγαμε? Πολύ γευστικές...
-Αρμένικη πίτα... εδώ έχουμε το αστέρι των επιλογών! Μας αποζημίωσε και με το παραπάνω γευστικά, κατά κάποιον τρόπο έμοιαζε με σκεπαστή πίτα ανατολής όπου μέσα είχε τυριά κρέμα λιωμένα και ελαφριά αλλαντικά. Την τσακίσαμε και να ταν κι άλλη...
-Λουκάνικο συνοδευόμενο με καρότο τουρσί τριμμένο, εξαιρετικό πικάντικο και ζουμερό. Ο συνδυασμός με το καρότο το αποθέωνε...
-Τζατζίκι. Και μην το ακούτε έτσι απλά ούτε να πάει ο νους σας στα κλασσικά τζατζίκια που έχουμε συνηθίσει... Αυτό ήταν άκρως ξεχωριστό τζατζίκι με σκόρδο όσο πρέπει καθώς η γεύση του ήταν κάτι ανάμεσα σε τζατζίκι και ρώσικη, ελαφρύ και γευστικό.
Τα πιάτα μας συνοδευόντουσαν από μια φιάλη λευκό κρασί το οποίο κόστιζε μόλις 8 Ευρώ. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να πω ότι η ποικιλία φιαλών κρασιού που διαθέτει το Σαραντατρίο είναι σχεδόν ισάριθμη με τα πιάτα του! Εξίσου πρωτότυπο μιας που όλα σχεδόν είναι σε αρκετά καλές τιμές. Η αρχική μου επιλογή ήταν να πάρω ποτήρι κρασί αλλά η σερβιτόρα με ενημέρωσε ότι δεν διαθέτουν σε ποτήρι και υπάρχουν μόνο οι φιάλες και έτσι επιλέξαμε την φιάλη. Ίσως το μόνο αρνητικό που βρήκα, αλλά παρόλα αυτά η τιμή της φιάλης καθώς και η γεύση μας αποζημίωσε. Η ευγενέστατη σερβιτόρα φρόντισε να μας το βάλει και σε πάγο για να μην μας ζεσταθεί.
Μέχρι τις 9 το εστιατόριο είχε γεμίσει τόσο στην αυλή όσο και στο εσωτερικό του καθώς και μας έδωσε την εντύπωση ότι υπήρχε κόσμος που το επισκέπτεται ακόμα και αν είναι μακρυά...
Ο λογαριασμός μας έκλεισε στα 38 Ευρώ... Φθηνό δεν το λες με τίποτα αλλά αξίζει τα χρήματά του!
ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Εύκολα προσβάσιμο λόγω κοντινού μετρό, άριστες γεύσεις, άψογη εξυπηρέτηση, ωραίος χώρος, εξαιρετική λίστα κρασιών στις τιμές μπορεί να το παλέψει και άλλο...

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Σαραντατρίο. Η ονομασία του δεν υποδηλώνει τίποτα περισσότερο από το νούμερο της οδού Φραντζή στο οποίο βρίσκεται. Ο δρόμος σε μας που δεν είμαστε της περιοχής, είναι γνώριμος από την μουσική σκηνή Σταυρός του Νότου.

Λίγο πιο πέρα λοιπόν…στο νούμερο 43 βρίσκεται αυτό το μεζεδοπωλείο που σίγουρα αν περάσει κάποιος από εκείνο το σημείο μέρα που δεν υπάρχουν τα φώτα, δε νομίζω ότι θα στρέψει το κεφάλι να το προσέξει, εκτός κι αν… θέλει να φτιάξει το ποδήλατό του! Κι αυτό γιατί στεγάζεται σε μια στοά ουσιαστικά που βρίσκεται ανάμεσα σε ένα ποδηλατάδικο και σε έναν άλλο χώρο που φαντάζομαι ότι πριν διαμορφωθεί ως το υπόλοιπο μέρος του μεζεδοπωλείου με τα τραπέζια και την κουζίνα του…ήταν κάποιο αντίστοιχο μαγαζί.

Επίσκεψη Σάββατο αρχές Οκτωβρίου μετά από πολλή σπαζοκεφαλιά για το που να πάμε 2 άτομα που στην πορεία της βραδιάς γίναμε 3. Μιλάμε ότι αυτό το “μικρόβιο” μας έχει δημιουργήσει πολλά Σάββατα πρόβλημα γιατί δεν ξέρουμε πιο εστιατόριο να πρωτοεπιλέξουμε. Κι εδώ είναι που σου’ ρχεται να βλαστημήσεις την άτιμη την κοινωνία, που δεν σ’ έκανε πλούσιο να τρως κάθε μέρα έξω...!

Ο χώρος λοιπόν έχει πολύ περίεργη διαρρύθμιση όπως καταλάβατε. Είναι δύο στενόμακρες αίθουσες που και οι δύο έχουν πρόσοψη στην Φραντζή και χωρίζονται με τζαμαρία μεταξύ τους καθώς και από την μία πλευρά με το δίπλα ποδηλατάδικο από το οποίο φαίνονται βέβαια τα ποδήλατα. Απ’ ότι μας είπαν αυτός που το έχει είναι φίλος τον ιδιοκτητών.

Ο ένας χώρος απ’ όπου μπήκαμε έχει μερικά τραπέζια κι επάνω δεξιά η σκάλα οδηγεί στις πεντακάθαρες τουαλέτες με τα περίεργα πλακάκια που μοιάζουν με δερμάτινα. Προχωρώντας προς τα ενδότερα, υπάρχουν φωτισμένα ράφια με βαζάκια μελιού, μαρμελάδας και γλυκών του κουταλιού τα οποία διατίθενται και προς πώληση. Από την διακόσμηση δεν λείπουν βέβαια και τα ανάλογα…ποδήλατα. Ευθεία στο βάθος και δεξιά βρίσκεται η κουζίνα. Σήμα κατατεθέν από πάνω της μια διακοσμητική κατασκευή κάβας που φιλοξενεί άδεια μπουκάλια. Στις τζαμαρίες υπάρχουν παντού αφίσες μουσικών εκδηλώσεων.

Αριστερά υπάρχει πόρτα που οδηγεί στην δεύτερη αίθουσα όπου και καθίσαμε, που κάνει και ένα μικρό γάμα “Γ” και καταλήγει σε έναν μεγάλο μαυροπίνακα. Από εκεί υπάρχει και πόρτα που οδηγεί σε μια μικρή, περιποιημένη αυλή με χαλικάκι και δεντράκια. Αυτή η αυλίτσα λοιπόν πολύ παλιά μας είπαν ότι ήταν θερινός κινηματογράφος. Υπάρχει και ένα δίχτυ κρεμασμένο πάνω από τα δέντρα…γιατί παλαιότερα ένας “καλός” γείτονας απ’ ότι πληροφορηθήκαμε τα βράδια του καλοκαιριού που ενοχλούνταν από τις ομιλίες των πελατών…πέταγε αυγά από το μπαλκόνι του. Ετσιι;;; Σε πολιτισμένη χώρα ζούμε δεν αστειευόμαστε!

Τώρα μάλλον έχει λυθεί το πρόβλημα αλλά γι’ αυτό το λόγο θα δείτε τυπωμένη στα σουπλά την ατάκα “διασκεδάζουμε, περνάμε καλά, και όταν η ώρα είναι περασμένη…δεν κορνάρουμε”…! Κι από πάνω έχει μια καραμούζα μέσα σε απαγορευτικό σήμα! Έξυπνο και χιουμοριστικό. Η μουσική που παίζει είναι ακριβώς στο στοιχείο μας…Θανασάκης, Σωκράτης, Χαρούλης κτλ.

Η εξυπηρέτηση; Άριστη. Μια κοπέλα ευγενέστατη, γρήγορη, ενημερωμένη και παρούσα όποτε κι αν την χρειαστήκαμε. Επίσης από τον ένα εκ των ιδιοκτητών, ο οποίος είναι “γάτος” στην κυριολεξία και παρακολουθούσε διακριτικά το παραμικρό. Μου θύμισε λίγο τον ιδιοκτήτη από τα Φουρνομαγειρέματα που πραγματικά χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα, θαρρείς ότι παρακολουθεί τα χείλη των πελατών για να διαβάσει τις αντιδράσεις τους. Επίσης ήταν πολύ ευγενικός και είχε πολύ εύστοχο χιούμορ εκεί που το απαιτούσε η περίσταση χωρίς να γίνεται όμως καθόλου ενοχλητικός. Συγχαρητήρια και στους δύο.

Πάμε στο φαγητό:

- Σαλάτα πλιγούρι με μπόλικο μαϊντανό, ντοματούλα και ξερό κρεμμυδάκι 4,50€
Την θέλαμε λίγο πιο ζουμερή γι’ αυτό ζητήσαμε έχτρα λαδάκι και λεμονάκι. Ο ιδιοκτήτης όταν αντιλήφθηκε τι ζητήσαμε στην κοπέλα, ήρθε και σχεδόν άρπαξε το πιάτο μας προσφερόμενος να την “φέρει” στην προτίμησή μας, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι στην μπασίνα του θα γίνει πιο εύκολα. Δεν χρειάστηκε όμως γιατί ήταν οκ με την προσθήκη των παραπάνω από εμάς.

- Σαγανάκι (φούρνου) με τυρί από την Ίο και γλυκό του κουταλιού ντοματίνι 6,50€.
Εξαιρετικής ποιότητας το τυρί, αλλά τις εντυπώσεις έκλεψε το ντοματίνι που ήταν αρωματισμένο με κάρδαμο, το οποίο του ταίριαζε άψογα και συμπλήρωνε τέλεια τον συνδυασμό με το σαγανάκι. Όταν έκανα την ερώτηση για να επιβεβαιώσω την ύπαρξη του κάρδαμου, ο (απανταχού παρόν) ιδιοκτήτης μας ρώτησε αν θέλαμε να μας βάλει λίγο ακόμα γλυκό και το δεχτήκαμε ευχαρίστως.

- Καβουρμάς μοσχαρίσιος με αυγό μάτι. 6,50€ Θεσπέσιο πιάτο!!! Όπως μας εξήγησε η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε, ο καβουρμάς ψήνεται στο λίπος του, μετά τυλίγεται σε ρολό, κόβεται σε κομμάτι και μπαίνει στο φούρνο με το αυγό. Προσφέρθηκε μάλιστα να μας το ανακατέψει με το αυγό, πράγμα που το ανέβασε γευστικά πολλά επίπεδα…

- Λαχματζούν με φύλλο περεκ 5,00€
Από τα νοστιμότερα που έχω δοκιμάσει ever!!! Το φύλλο τραγανό και στεγνό χωρίς λαδίλες σκέπαζε τον κιμά και από πάνω. Ο κιμάς τόσο μυρωδάτος και ζουμερός όπως δεν τον έχω συναντήσει σε καμία πίτα λαχματζούν! Αποτέλεσε πραγματικά την ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς

- Πεϊνιρλί με γραβιέρα Πρεβέζης σύγκλινο Δράμας, φρέσκια ντομάτα, αυγό μάτι και λίγο λάδι τρούφας 7,50€
…Εξαιρετικό! Αφράτο το ψωμάκι με δική τους ζύμη, το σύγκλινο καταπληκτικής ποιότητας και γεύσης όπως και η γραβιέρα με το λάδι τρούφας να δίνει την τελική απογειωτική πινελιά!

- Πανσέτα σχάρας μαριναρισμένη 6,00€
Άλλο ένα νοστιμότατο και καλοεκτελεσμένο πιάτο. Νόστιμη, τεμαχισμένη σε λωρίδες η πανσέτα, ψημένη τόσο αριστοτεχνικά ώστε να μην στεγνώσει.

- Κοτόπουλο σχάρας σκέτο για το τρίτο άτομο της παρέας που ήταν σε ειδική δίαιτα και ήρθε στην μέση της βραδιάς 7,50€
Η μαρινάδα ήρθε στο πλάι ξεχωριστά για να δοκιμάσουμε και οι υπόλοιποι. Καλοψημένο κι αυτό και νόστιμο.

Κι επειδή η φίλη της παρέας είχε ξαναπάει στο μαγαζί, σχεδόν μας έκανε παρατήρηση που δεν πήραμε τις τηγανιτές πατάτες που έλεγε διαρκώς ότι είναι τέλειες…ο ιιδιοκτήτης (δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομά του) το’ πιασε (γάτος είπαμε) και μας έφερε στο τέλος ένα πιάτο κερασμένες να τις δοκιμάσουμε. Ήταν λεπτοκομμένες, χρυσαφένιες και τραγανές!

Ήπιαμε 2 μπύρες Magnus magister 400ml x 3,50€ έκαστη και νεράκι βρύσης σε μπουκάλι.

Τέλος για γλυκό πήραμε ένα προφιτερόλ 4€.
Λίγο πειραγμένο, δηλαδή με ωραία ζεστή-ρευστή γκανάζ σοκολάτας, σουδάκια (που παρέμειναν τραγανά) γεμισμένα με παγωτό βανίλια και αμύγδαλο κροκάν. Πραγματικά αξιόλογο φινάλε.

Μας κέρασαν και από ένα σφηνοπότηρο με παλαιωμένο μοσχάτο Αμβούργου…

Για τα παραπάνω πληρώσαμε συνολικά 54,60€ και αφαιρώντας το κοτόπουλο που έφαγε η φίλη ερχόμενη στο τέλος (που έφαγε μόνο αυτό) ο λογαριασμός για τους λοιπούς δύο αντιστοιχούσε σε 23,55€/άτομο.

Πολλά; Εντάξει ίσως εκ πρώτης είναι, αλλά σημειώστε ότι αυτά θα μπορούσαμε να τα είχαμε φάει και οι τρεις γιατί δεν ήταν λίγα. Επιπλέον πρέπει να πω ότι πρόκειται για τις περιπτώσεις εκείνες που αφήνουν τις καλύτερες εντυπώσεις για το φαγητό αλλά και την εξυπηρέτηση, οπότε όταν έχεις ευχαριστηθεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ και το λίγο παραπάνω στα χρήματα δεν αποτελεί -για μένα- ανασταλτικό παράγοντα. Γιατί πολύ απλά άξιζε το κάθε λεπτό του ευρώ!

Συμπερασματικά το Σαραντατρίο είναι μια αξιόλογη πρόταση κυρίως για μεζέδες στο κέντρο, με αναμφισβήτητα καλής ποιότητας πρώτες ύλες και άριστη εξυπηρέτηση σε έναν ιδιόρρυθμο, πλην όμως περιποιημένο και πεντακάθαρο χώρο! Εμείς περάσαμε μια όμορφη βραδιά, μείναμε όλοι ενθουσιασμένοι και παρότι δεν είναι κοντά μας, θα ξαναγυρίσουμε πολύ σύντομα.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!

ΥΓ. Μπαμπά "f" γι' άλλη μια φορά συμφωνούμε! Και εμένα με κέρδισε από πολλές μεριές.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Όλο αυτό το διάστημα της απουσίας μου από το site, βλέπω, με μεγάλη μου χαρά, το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ να κερδίζει ολοένα και περισσότερο τους φίλους του ask4food και δικαίως, κατά τη γνώμη μου, να βρίσκεται σε πολύ υψηλή θέση μεταξύ των δημοφιλών εστιατορίων. Με δεδομένο, μάλιστα, ότι το έχω ήδη επισκεφθεί 4-5 φορές τον τελευταίο χρόνο, μπορώ πλέον να έχω μια ξεκάθαρη εικόνα για τα δυνατά του σημεία και για τις ελάχιστες, ευτυχώς, αδυναμίες του. Έχουμε λοιπόν και λέμε:

ΧΩΡΟΣ:
Το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ λοιπόν βρίσκεται στην περιοχή του Ν. Κόσμου επί της οδού Φραντζή, σε έναν δρόμο που κατά βάση βρίσκονται κυρίως συνεργεία αυτοκινήτων. Το αυτοκίνητο λογικά θα το βολέψετε σχετικά εύκολα κάπου, πολύ κοντά ωστόσο βρίσκεται και το μετρό.

Ο χώρος δύσκολα θα σας κερδίσει, εάν και έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθειες, αυτό εξάλλου είναι και το κυριότερο σημείο, στο οποίο εντοπίζονται, οι λιγοστές αδυναμίες του ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ. Ανοίγοντας λοιπόν μια συρόμενη πόρτα, θα βρεθείς σε μια στοά, που αποτελεί και το κύριο μέρος του μαγαζιού, ενώ αριστερά υπάρχει ένα μαγαζί με ποδήλατα (χωρίς να γνωρίζω εάν υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ τους) και στο βάθος μια μικρότερη αίθουσα. Ο χώρος δεξιά της στοάς προορίζεται για τους μη καπνιστές και είναι κάπως πιο περιποιημένος, αδικείται ωστόσο, γιατί έχει πολύ λιγότερα τραπέζια και έτσι είναι κάπως απομονωμένος. Στην αυλίτσα, παρά τις πολλές μου επισκέψεις, δεν έχει τύχει να καθήσω, οπότε δεν έχω άποψη.
Ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα, να προσθέσω ότι σε μια από τις επισκέψεις μου (Πέμπτη βράδυ εάν θυμάμαι καλά), υπήρχε και ένα ακουστικό σχήμα που έπαιζε ζωντανά έντεχνα, κατά βάση, κομμάτια, σε ιδανική ένταση, δημιουργώντας ένα πιο ευχάριστο περιβάλλον.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική, χωρίς προβλήματα. Η κοπέλα, που συνήθως αναλαμβάνει την παραγγελία και το σερβίρισμα, είναι ευγενική και γρήγορη, με διάθεση να σου εξηγήσει και τα προσφερόμενα πιάτα. Το νεράκι στην κανάτα ανανεώνεται συνεχώς, απόδειξη κόβεται πάντα, ενώ στο τέλος έρχεται ένα κερασματάκι (συνήθως σφηνάκι από κρασί – επιδόρπιο).

ΦΑΓΗΤΟ:
Πάμε τώρα στο δυνατό σημείο του μαγαζιού, δηλαδή το φαγητό και το ποτό. Για μένα βέβαια ειδική μνεία πρέπει να γίνει στο ποτό, που αποτελεί και τον κυριότερο λόγο που έχω επισκεφθεί τόσες φορές το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ, καθώς προσφέρει εμφιαλωμένα κρασιά, σε ικανοποιητική ποικιλία, από μικρούς έλληνες παραγωγούς, και σε αρκετά οικονομικές τιμές, οι οποίες ξεκινούν από τα 7 € και κυμαίνονται έως τα 15 €, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που φθάνουν ή και ξεπερνούν τα 20 €. Επιπλέον, υπάρχει και ρακή, τσίπουρο, ούζο, μπύρες ελληνικές και διάφορα άλλα αποστάγματα.

Με δεδομένο, λοιπόν, ότι η παραγγελία μου περιλαμβάνει πάντα ένα μπουκάλι κρασί, τα προσφερόμενα μεζεδάκια, από υλικά ελληνικής προέλευσης, αποτελούν ιδανικό συμπλήρωμα. Να αναφέρω απλώς ότι τα πιάτα είναι στην λογική του μεζέ, χωρίς τον αυστηρό διαχωρισμό σε κυρίως και ορεκτικά, πέρα από κάποιες σαλάτες. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, στην πλειοψηφία τους είναι πολύ νόστιμα και αρκετά χορταστικά, συνοδεύοντας τέλεια το ποτό σου. Η παραγγελία μου περιλαμβάνει δύο πιάτα που επαναλαμβάνονται κάθε φορά (μοσχαρίσιος καβουρμάς και πατάτες τηγανιτές) και τα υπόλοιπα ανανεώνονται. Λίγα λόγια, λοιπόν, για τις γεύσεις που έχω δοκιμάσει:

- μοσχαρίσιος καβουρμάς με αβγό μάτι (6,50 €), πεντανόστιμο πιάτο, πολύ μαλακός και ωραίος ο καβουρμάς, διαλύεις και το αυγό μέσα του και η γεύση πραγματικά απογειώνεται. Για αυτό εξάλλου και το παραγγέλνω κάθε φορά.
- πατάτες τηγανιτές φρέσκιες με πάπρικα (3,90 €), νόστιμες πατατούλες, φρεσκοτηγανισμένενες, απαραίτητο συνοδευτικό του καβουρμά. Η μόνη ένσταση ότι ορισμένες φορές έρχονται κάπως αλμυρές.
- σαλάτα φασόλια μαυρομάτικα (4,50 €), πολύ νόστιμα και αρωματικά.
- πεϊνιρλί με γραβιέρα, σουτζούκι, και σάλτσα ντομάτας (6,50 €), επίσης πολύ ωραίο πιάτο, με πολύ καλά υλικά και νοστιμότατη ζύμη, ωστόσο, λάβετε υπόψη σας ότι είναι αρκετά καυτερό.
- κεφτέ λουκάνικο δράμας με καρότο (4,50 €), εξίσου ωραίο πιατάκι, νοστιμότατο και το συνοδευτικό μαριναρισμένο καρότο. Να σημειώσω απλώς ότι το συγκεκριμένο πιάτο το είχα παραγγείλει κατά την πρώτη μου επίσκεψη και έχω την εντύπωση ότι πλέον δεν προσφέρεται.
- λαδοπαξίμαδο κυθήρων (5.00 €), πολύ νόστιμο πιάτο, με έντονα γλυκιά γεύση, προφανώς λόγω της σος, συνδυάζεται ιδανικά με τα υπόλοιπα πιάτα που, ως επί το πλείστον, είναι πιο αλμυρά. Ίσως τα παξιμαδάκια να τα προτιμούσα περισσότερα μαλακά.
- πράσινη φάβα (4,50 €), κλασική γεύση, με το απαραίτητο κρεμμυδάκι, δεν θα σας απογοητεύσει.
- μπιφτεκάκια μοσχαρίσια (6,50 €), το συγκεκριμένο πιάτο το επιλέγω συχνά. Αποτελείται από 8 μικρά ζουμερά μπιφτεκάκια, σωστά ψημένα, χωρίς πολλά μυρωδικά, με την γεύση του κρέατος να ξεχωρίζει.
- σαγανάκι με κεφαλοτύρι Ίου και γλυκό τοματάκι (6.50 €), ιδιαίτερο πιάτο, η αλήθεια είναι ότι μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις, καθώς η γεύση του μου φάνηκε αρκετά λιπαρή και βαριά. Κατά τα λοιπά, το τυρί ήταν σωστά τηγανισμένο, χωρίς να έχει τραβήξει πολύ λάδι, νοστιμότατο και το τοματάκι, το συγκεκριμένο απλώς τυρί μάλλον δεν ταίριαξε με τις γεύσεις μου.
- λουκάνικο Ηλείας (7.00 €), εξίσου νόστιμο και καλοψημένο πιάτο.
- σαλάτα πράσινη με πλεξούδα (5.00 €), συμπαθητική σαλάτα, πλούσια σε ποσότητα, θα προτιμούσα ωστόσο τα παξιμαδάκια ή τα φασόλια μαυρομάτικα.
- ψαρονέφρι καρδίτσας (4.00 €), πολύ ωραίο μεζεδάκι, έρχεται σε λεπτοκομμένες φέτες σαν αλλαντικό.
- κοπανιστή με πιτούλες (4,50 €), το μοναδικό πιάτο του ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ, από όσα έχω τουλάχιστον δοκιμάσει, που δεν θα ξαναεπέλεγα. Παρά πολύ βαριά και έντονη γεύση, δεν με κέρδισε.

VALUE FROM MONEY:
Στη σχέση ποιότητας τιμής πιστεύω ότι το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ αξίζει το «4». Οι μερίδες σίγουρα δεν είναι τεράστιες, τα υλικά ωστόσο είναι προσεγμένα και ποιοτικά και σε συνδυασμό με την πολύ καλή τιμολόγηση του κρασιού, το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ δικαιούται την υψηλότερη δυνατή βαθμολογία. Σκεφτείτε ότι για ένα μπουκάλι κρασί και 4 – 5 πιάτα, ο λογαριασμός θα κυμανθεί στα 35 έως 40 €, μια χαρά δηλαδή.

Σπεύσατε...