Αποκλειστικά Κρεατικά. Στη σχάρα και μπεργκερ

Καθημερινα ανοιχτά απο το απογευμα, Σαββατο και Κυριακη από το μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

14 Νοε 2017

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την πρώτη φορά που πήγα στο Μπαρμπεεκιου. Και οφείλω μία νέα κριτικη, διότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, αρκετά θετικά.

Το βασικότερο προβλημα στο παρελθόν ήταν ο χώρος, που ήταν αρκετά μικρός για το πλήθος του κόσμου. Οι ιδιοκτήτες, το έλυσαν, δημιουργώντας ξεχωριστό χώρο για το ντελιβερι, επεκτείνοντας την επιχείρηση τους στο διπλανό κτίριο και τελευταία με νέο εστιατόριο στη Νέα Σμύρνη.
Έτσι οι χρόνοι αναμονής για τραπέζι έχουν μειωθεί σημαντικά, οι σερβιτόροι δε βιάζονται τόσο να σε διώξουν, οπότε όλα καλά! Κατά τα άλλα το νεράκι ανανέωνεται συχνά. Τα τραπέζια δεν έχουν στριμωχτει για να χωρέσουν περισσότεροι.

Στα της γεύσης δυστυχώς παρατηρήσα τον τελευταίο καιρό μια μικρή πτώση, που ίσως όμως να είναι πρόσκαιρη(ελπίζω).
Στην τελευταία μας επίσκεψη δύο άτομα δοκιμασαμε το μπλε του μπέικον (σταθερή αξία) και το τσικ ά Μπουμ(σταθερή επιλογή μου επίσης). Τα μπέργκερ γευστικά ήταν πολύ καλά, όμως σερβιριστικαν σχετικα κρύα το ίδιο και οι πατάτες πιθανόν να φταίει ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο. Πάντως εν γένει κατά καιρούς έχω δοκιμάσει πολλά πιάτα και όλα έχουν ένα επίπεδο. Πχ οι σαλάτες τους είναι πολύ γευστικες και προσεγμένες. Μία παρατήρηση, προσφέρουν αναψυκτικά μόνο σε γυάλινο μπουκαλάκι, του οποίου η ποσότητα είναι πολύ μικρή για να συνοδεύσει το μπέργκερ....

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι με 12-15 ευρώ έχει φάει κανείς ένα αρκετά πλήρες γεύμα με αναψυκτικο ή κάποιο μικρό ορεκτικό (δεν έχει πολλές επιλογές & δε χρειάζεται κιόλας). Προφανώς εάν σας αρέσουν τα μπέργκερ μάλλον το έχετε δοκιμάσει ήδη, εάν όχι ήρθε πλέον ο κατάλληλος χρόνος που η αναμονή έχει μειωθεί.

Είναι το μαγαζί που εν μέσω κρίσεως καταφέρνει να κάνει τη διαφορά! Οπότε έχω υποχρέωση να δώσω συγχαρητήρια στους ιδιοκτήτες γιατί τίποτε δεν είναι τυχαίο, ούτε έχουν το "κοκκαλακι" της νυχτερίδας, μακάρι να συνεχίσουν έτσι. Εχω ξαναγράψει ότι το κέντρο του Πειραιά έχει λίγες επιλογές για καλό φαγητό, με χαρά βλέπω ότι ο δρόμος έχει ανοίξει...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

29 Νοε 2016

Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα για να γράψει κανείς για το MΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ που δεν έχουν ξαναγραφτεί. Προκειμένου αυτή να μην είναι άλλη μια κριτική που να λέει πάνω κάτω πόσο τέλειο ή όχι είναι αυτό το μπεργκεράδικο, ακολουθεί μια to do/not to do λίστα από έναν τακτικό θαμώνα:

-Μην πάτε σε ώρες αιχμής (20:00-22:00 και ΣΚ μεσημέρια). Το κατάστημα έχει υπερδιπλάσια τραπέζια σε σχέση με πέρσι καθώς έχει επεκταθεί σε διπλανό χώρο, ωστόσο και πάλι θα χρειαστεί ίσως μεγάλη αναμονή. Από όταν έγινε η επέκταση και με προσοχή στις ώρες που θα γίνει η επίσκεψη, ποτέ δεν έχω περιμένει πάνω από 15-20 λεπτά (εκτός από μια φορά που πήγαμε με την παρέα σε ώρες αιχμής).

-Μην πάρετε κάποιο κυρίως από τα της ώρας. Σίγουρα δεν θα είναι άσχημα αλλά το μαγαζί φτιάχνει εξαιρετικά μπέργκερ για να μην τους δώσει την ευκαιρία και ο πιο ορκισμένος εχθρός τους.

-Μην πάρετε το "Κλασσικό" ακόμα και αν δεν συνηθίζετε τις αλλαγές. Δοκιμάστε κάτι καινούριο. Είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να γνωρίσετε κάποιες νέες γεύσεις καθώς το μαγαζί προσφέρει τη δυνατότητα γευτείτε μπέργκερ με υλικά που δεν θα βρειτε συχνά αλλού όπως: πικάντικη σάλτσα Καππαδοκίας, μαρμελάδα κράνμπερι, παλαιωμένο τσένταρ Kerrygold, λουκάνικο γεμιστό με τυρί, χοιρινό ψημένο σε κόκα κόλα, χαλαπένιος γεμιστά με τσένταρ, cordon bleu και πολλά άλλα. Σίγουρα όλα αυτά ίσως τα βρείτε και αλλού μεμονωμένα αλλά πολύ δύσκολα μαζεμένα στην κουζίνα ενός μόνο εστιατορίου.

-Μην πάτε φαγωμένοι ή πολύ αργά το βράδυ. Το μαγαζί φημίζεται για τις τεράστιες μερίδες του οι οποίες είναι υπερχορταστικές και οι φαγωμένοι θα δυσκολευτούν να ολοκληρώσουν το πιάτο τους, ενώ αν φάτε πολύ αργά θα κάνετε κακό ύπνο και ίσως σας βγει ξινό. Ιδανική ώρα επίσκεψης 18.00-19.00 σαν αργό μεσημεριανό γεύμα.

-Δοκιμάστε τις σαλάτες τους. Χωρίς να είναι συνταρακτικές είναι πολύ χορταστικές και μερικές από αυτές αρκετά πρωτότυπες (από 7 έως 8 ευρώ).

-Πάρτε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΡΕΚΤΙΚΟ του μαγαζιού: Πατάτες τηγανητές (φρέσκες, κομμένες από εκείνους) με κιμά, τυρί φέτα και 2 αυγά από πάνω. Ένα πιάτο εκπληκτικά νόστιμο που πολύ εύκολα στέκεται και σαν κυρίως μόνο του. Οι πατάτες σιγά σιγά νοτίζουν με το ζουμάκι του κιμά και η γεύση τους απογειώνεται σε συνδυασμό με τη θρυμματισμένη φέτα και τα αυγά. Έρχεται γρήγορα και από τα 10-15 διαφορετικά άτομα που έχω πάει μαζί τους για φαγητό ούτε ένας δεν είπε ότι δεν ήταν εξαιρετικό (4.90 ευρώ).

-Οι ΜΗ κοιλιόδουλοι, μην πάρετε μπέργκερ με 2 μπιφτέκια την 1η φορά όσο και να πεινάτε. Πολύς κόσμος μπορεί να μην αντέξει το πολύ κρέας που περιέχει ένα μπέργκερ (200γρ το μπιφτέκι). Οι κοιλιόδουλοι δεν χρειάζεστε συμβουλές!

-Προσοχή! Η μόνη ΜΗ-Value for Money πλευρά του μαγαζιού είναι τα τόπινγκς στις πατάτες. Μπορεί κανείς να ζητήσει στις πατάτες που συνοδεύουν το μπέργκερ του να προστεθούν διάφορα όπως: τσένταρ με κομματάκια μπέικον, sweet chilli σος, κιμάς με φέτα, αυγό και ότι άλλο φανταστεί. Συνήθως αυτό που θα προστεθεί χρεώνεται 3 ευρώ έξτρα, κάτι που δεν αναγράφεται στον κατάλογο οπότε καλό είναι όποιος πηγαίνει να το γνωρίζει (φυσικά αξίζει απόλυτα να το κάνετε, απλώς να είστε ενήμεροι για τη χρέωση)

Γενικά το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ χαρακτηρίζεται από τις τεράστιες μερίδες του, τις πρωτότυπες γεύσεις-συνδυασμούς σε μπέργκερ και την αρκετά καλή ποιότητα στα υλικά που χρησιμοποιεί (πολύ υψηλή από άποψη VfM). Θα βρείτε μπέργκερ με 1 μπιφτέκι από 6.90 έως 14.90 ευρώ, ενώ αν είστε "άρρωστοι" στο μυαλό και την ψυχή υπάρχουν και μπέργκερ έως και με 8 μπιφτέκια! Σε μια νορμάλ επίσκεψη χωρίς ποτό και με πολύ φαγητό, λίγοι θα δώσουν πάνω από 12-15 ευρώ (και οι συγκεκριμένοι θα το κάνουν χωρίς τύψεις γιατί θα "ξέρουν").

ΥΓ1: Χώρος και εξυπηρέτηση σε αρκετά ως πολύ καλό επίπεδο. Η αναμονή που συνήθως θα πρέπει να υπομείνει ο πελάτης αποτελεί τη μοναδική αιτία για το 2 στην εξυπηρέτηση και για το 3 στο χώρο (με το μεγαλύτερο μέγεθος του χώρου μειώνεται και η αναμονή).

ΥΓ2: Σκόπιμα δεν έγινε καμία αναφορά στο τι μπέργκερ να διαλέξει κάποιος. Υπάρχει τεράστια ποικιλία από μπέργκερ για χορτοφάγους, για λάτρεις του μπέικον, για λάτρεις του καυτερού, μπέργκερ με ντορίτος, με γεμιστό μπιφτέκι ή μόνο με κιμά ή με κοτόπουλο (πανέ, cordon bleu η φιλέτο) και πολλές άλλες επιλογές... Στον πιο πρόσφατο κατάλογο μέτρησα 27 διαφορετικές επιλογές... Καλή χώνεψη και φορέστε άνετο παντελόνι/φούστα/φόρμα!

04 Ιούλ 2017

Πρώτη μου επίσκεψη στο κατάστημα την περασμένη εβδομάδα, ημέρα Τρίτη κατά τις 20.30 το βραδάκι.
Είχε προηγηθεί προ 2 μηνών αποτυχημένη προσπάθεια επίσκεψης αφού η αναμονή ήταν τεράστια και δεν αισθάνομαι άνετα να περιμένω πολύ ώρα σε οποιαδήποτε μαγαζί.

Αυτή τη φορά όλος ο εξωτερικός χώρος ήταν κενός ( περίπου 7-8 τραπέζια) και υπήρχαν και κενά τραπέζια εντός του καταστήματος, κάτι το οποίο μας εξέπληξε ευχάριστα.
Ο χώρος είναι καθαρός με ωραία μουσική και ατμόσφαιρα και η εξυπηρέτηση γρήγορη και επαγγελματική. Δεν έχουμε κανένα παράπονο.
Οι προσδοκίες από αρκετούς γνωστούς που είχαν επισκεφτεί το κατάστημα είχαν φτάσει στο θεό και δυστυχώς... περάσαμε την μπάρα από κάτω!
Παρήγγειλα ένα Γενναίο.
Η εμφάνιση του είναι όντως εντυπωσιακή αλλά το μπιφτέκι με απογοήτευσε.
Δεν βρήκα τίποτα διαφορετικό από άλλα Burger που έχω δοκιμάσει στο μπιφτέκι.
Οι υπόλοιποι της παρέας που είχαν επισκεφτεί το κατάστημα και στο παρελθόν διέγνωσαν επίσης σαφή πτώση της ποιότητας / νοστιμιάς του μπιφτεκιού.
Ίσως έτσι εξηγούνται και τα κενά τραπέζια αντίς της μεγάλης αναμονής.
Επίσης οι πατάτες που συνόδευαν το πιάτο ήταν πολύ λεπτοκομμένες για τα γούστα μου και δεν με ενθουσίασαν

Συνολικά ήταν ένα ωραίο Burger, αλλά σε κανένα βαθμό δεν μπορώ να δικαιολογήσω την ψύχωση με το συγκεκριμένο κατάστημα.
Ίσως οι επεκτάσεις ή ο πολύς κόσμος λειτούργησαν ενάντια της ποιότητας του κρέατος.
Ο λογαριασμός με ταβάνι τα 15 ευρώ το άτομο όπως πολύ έχουν αναφέρει..

10 Δεκ 2016

μετα απο πολυ αναμονη, καθως ειναι πολυ δυσκολο να επισκεφτει κανεις το εν λογω μαγαζι, αποφασισα να παω να δοκιμασω το μαγαζι που ειναι μονο για ντελιβερι. βεβαια και εκει μπορεις να κατσεις και να φας το φαγητο σου, μιας και εχει κατι τραπεζια, αλλα δεν ειναι για πολυ.. απλα να φας και να φυγεις.. αν και, και το αλλο που ειναι σαν εστιατοριο, με την αναμονη που εχει, παλι δεν εχεις ορεξη να κατσεις και πολυ, γιατι εχεις τον αλλον να σε κοιταει μεσα στο στομα, ποτε θα τελειωσεις τη μπουκια σου, για να παρει τη θεση σου..

για το μαγαζι κοντα στο πασαλιμανι δεν μπορω να μιλησω σαν σερβις, γιατι τελικα δεν εκατσα εκει, αλλα μπορω να πω οτι ο χωρος δεν ειναι κατι ιδιαιτερος, και επιπλεον το γεγονος οτι πρεπει να περιμενεις μια ωρα για να κατσεις να φας, για μενα ειναι μεγιστος αποτρεπτικος παραγοντας.

οποτε ας ερθω στο δια ταυτα.. το μπεργκερ του ηταν καλο, αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει την φρενιτιδα που εχει δημιουργηθει γυρω απο το συγκεκριμενο μαγαζι.. εμενα προσωπικα μου φανηκε σαν ολα τα αλλα μπεργκερ που ειχα φαει στα εκαστοτε μπεργκεραδικα... ωραιο σε ποιοτητα και γευση, αλλα οχι και το σουπερ ουαου... το μπεργκερ ειναι μεγαλο, το μπιφτεκι μου φανηκε λιγο ξερο, και εχει και περιπου 1 κιλο πατατες τηγανητες.. εμενα προσωπικα οι πατατες δεν μου αρεσαν γιατι ειναι πολυ λεπτες κομμενες και πινουν πολυ λαδι..

η τιμη του ειναι αρκετα τσιμπημενη..9 το πιο απλο που μπορει να παρει καποιος... απο κει και υστερα μπορεις να ξεφυγεις και σε τιμες, παιρνοντας κατι πιο ιδιαιτερο.. καλυτερα να ειχε λιγοτερες πατατες, και να ηταν πιο λογικη η τιμη του, η να ειχες την επιλογη να το παρεις και σκετο, και να συμπληρωσεις πατατες αν θες.. που και παλι λογικα ακριβο θα ηταν..

σαν δοκιμη, ωραιο ειναι να παει καποιος, αλλα εγω προσωπικα δυσκολα θα ξαναπηγαινα..

27 Οκτ 2016

ΜπαρΜπεεΚιου!

Οκ, δε νομιζω να χρειαζεται συστασεις αυτο το μαγαζι, αν υπολογισω δηλαδη απο το κοσμο που ηταν εξω και περιμενε διπλα στα σκουπιδια, και αν ριξω μια ματια και εδω μεσα στις προηγουμενες κριτικες που εχουν γινει, θα καταλαβω πως μια ακομα δικη μου θα ειναι περιττη.. Αλλα τιμης ενεκεν του καινουργιου μου λογαριασμου εδω μεσα, θα την γραψω και ας παει στο βροντο!

Πηγαμε, περιμεναμε, συνεχιζαμε και περιμεναμε, βαρεθηκαμε να περιμενουμε.. Μονο που καποια στιγμη ακουστηκε το ονομα μας και σε λιγοτερο απο μιση ωρα ενιωθες πως ο χωρος μυριζε οπως θα επρεπε να μυριζει στη γη της Επαγγελιας... Λιωμενα τυρια παντου τριγυρω μου, ψωμια φρεσκα και τεραστια, μπιφτεκια να ξεφευγουν απο τα burger, ενας τρελος διπλα που ειχε παρει ενα πολυοροφο burger και ολοι τριγυρω του γελουσαν γιατι θα επεφτε σα jenga οσονουπω, ολα ηταν μαγευτικα...

Το σερβις, γρηγορο, αποτελεσματικο και ευγενικο. Αριστα που σ ενα μερος κε τοσο κοσμο δεν ακουσα ουτε μιση αγενεια! Μου εκανε εντυπωση!

Το ποσο ηταν καπου στα 15€/κεφαλι, ποσο ικανοποιητικο!

Το μερος που κατσαμε καλο, θα ελεγα ομως πως η αγελαδα απο πανω δε με ξετρελανε.. Μαλλον με αγχωσε λιγο.. Αλλα ηταν μια τοσι δα λεπτομερεια στο μεγαλειο του Μπαρ Μπεε Κιου!

tip: της Καστελλας το υποκαταστημα δεν ειναι τοοοοοσο καλο οσο της Φρεατυδος, χανει επειδη ειναι πακετο.. Αν της Φρεατυδος ειναι θεικο, της Καστελας ειναι αγγελικο, ενα επιπεδο πιο κατω..

05 Φεβ 2017

Οπως ολοι ετσι και μεις αποφασισαμε να επισκεφτουμε το Μπάρμπεεκιου στον Πειραιά που τοσος λογος γίνεται για τα μπεργκερ του!

Σάββατο βράδυ λοιπον γυρω στις 10.30 αφού βρηκαμε δυσκολα να παρκάρουμε, αντικρυζουμε γυρω στα 60 ατομα να περιμένουν σε θερμοκρασια 6°C. Εχοντας προσπερασει το δίλημμα μενω ή φευγω, μετα απο 1ωρα και 20 λεπτα αναμονη (18 παρεες πριν απο μας), επιτελους καθησαμε!

Παραγγειλαμε μια σαλατα γκορντονς, πατατες με μπλε σως μανιταριων, 1 μπαρ-μπεε-κιου μπεργκερ,1 βελζεβουλη,2 γενναιους και 4 coca-Cola και ο λογαριασμός για 4 ατομα ηταν 60€.

Η σαλατα ηταν εξαιρετική, γευστική αλλα οι πατάτες με τη σως αδιάφορες. Τα μπιφτεκοψωμα ειναι σε μεγαλες μεριδες με αφθονες πατάτες που τις συνοδευεις με τσένταρ αν θες. Ωραια εμφάνιση, περιποιημενα υλικα, νοστιμο ψωμακι σκεπαζουν τα μεγαλα μπιφτεκια που θα μπορουσαν να ειναι λιγο πιο ζουμερα.

Παρα το γεγονος οτι ο χωρος διπλασιαστηκε και ανακαινιστηκε, ηταν εξαιρετικά καθαρός. Αν και ο χρόνος αναμονης ειναι τεραστιος το προσωπικο ηταν πολυ εξυπηρετικο και χαμογελαστο!

19 Μαι 2016

Μετά από πολύ διάβασμα για το τι εστί ΜΠΑΡ ΜΠΕ ΚΙΟΥ αλλά και παρότρυνση φίλων που το έχουν επισκεφτεί αποφάσισα να τιμήσω το συγκεκριμένο μπεργκεράδικο.

Έχοντας φοβηθεί τα σχόλια περί 1.30 με 2 ωρών αναμονής αποφάσισα να πάω Κυριακή και μάλιστα την ώρα που ανοίγει (13.00 μεσημέρι). Κατ'αρχή ο χώρος είναι πολύ ωραίος, λιτός και μοντέρνος όπως αρμόζει σε μαγαζί τέτοιου τύπου. Να μην ξεχάσω και την ωραία μουσική που έπαιζε. Το σέρβις ήταν πραγματικά εξαιρετικό αφού οι κοπέλες που μας εξυπηρέτησαν εκτός από ευγενικότατες ήταν και ενημερωμένες για το φαγητό που σερβίρουν. Μας εξήγησαν τι περιείχε η κάθε σάλτσα στα burgers που ζητήσαμε, μας ρώτησαν πόσο ψημένο θέλουμε το μπιφτέκι και γενικά μου άφησαν άριστη εντύπωση.

Από φαγητό πήραμε 4 burgers, 2 onion rings 3 αναψυκτικά και 2 μπύρες. Τα onion rings ήταν πολύ γευστικά και στεγνά και η σος που τα συνόδευε πολύ καλή. Τα burgers όμως ήταν απλά επικά. Η μερίδες είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ! Το Βελζεβούλης που πήρε η γυναίκα μου ήταν καυτερό όσο έπρεπε, ο Άγγλος ασθενής εντυπωσιακός (με ένα ολόκληρο λουκάνικο πάνω από το μπιφτέκι), το burger της κόρης μου απλό αλλά πραγματικά πολύ μεγάλο και το δικό μου (Μπέικον του Μπέικον) κάτι το εξωπραγματικό με 50% κιμά από μοσχάρι και 50% κιμά μπέικον (!!! ). Οι πραγματικά άπειρες πατάτες που συνόδευαν τα πιάτα ήταν φρέσκες και πεντανόστιμες. Πλήρωσα για 4 άτομα 50 euro ακριβώς και φύγαμε σκασμένοι για το σπίτι.

Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι στις 2.20 που φύγαμε είχε περίπου 8 παρέες που περίμεναν έξω από το μαγαζί για να αδειάσει τραπέζι, κάτι που μετά την επίσκεψή μου στο Μπαρ Μπε Κιου μου φαίνεται αρκετά λογικό. Value for money έβαλα 4 γιατί ενώ οι μερίδες δείχνουν ψιλοακριβές (8-13 euro) είναι τόσο μεγάλες και νόστιμες που πραγματικά σκας. Αν τελικά θα έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα 2 καλύτερα μπεργκεράδικα της Αθήνας (Μπαρ Μπε Κιου και Juicy Grill) θα έλεγα ότι αν θέλεις κάτι σε πιο κυριλέ (όσον αφορά το burger πάντα) και εκλεπτυσμένο θα πας στο JG.

Αν όμως θέλεις κάτι σε πιο αλήτικο και μάγκικο τότε το Μπαρ Μπε Κιου είναι μονόδρομος.

12 Ιούλ 2016

Έτρωγα στο συγκεκριμένο μαγαζί τα τελευταία 2-2,5 χρόνια, ολα έβαιναν καλώς, πολύ καλό φαΐ, χορταστικό, ωραίο μπιφτέκι και απο σάλτσες να φανε και οι κότες. Αν εξαιρέσεις την αναμονή που συνήθως ήταν 30 λεπτά τις ωρες αιχμής και το μηδενικό κέρασμα καθώς σε αυτα τα 2 χρόνια και με συχνότητα επίσκεψης 1 φορά ανα 15 μέρες δεν κεράστηκε ποτέ ούτε αναψυκτικό μηδενικής αξίας (περίπου 0,50€ αγορά), ολα καλά.

Προ 2 μηνών επισκέφθηκα το μαγαζί ξανά με παρέα 3 ατόμων και αγοράσαμε τα ψιλοστάνταρ "γενναίος με τσένταρ και μπέικον στίς πατάτες" μας έτρεχαν τα σάλια και μόνο που λέγαμε την φράση στη σερβιτόρα, ποτήρια, πιρούνια, έφθασαν σε χρόνο DT και ολα έδειχναν τέλεια, όταν έφθασε το κυρίως πιάτο και πήραμε την πρώτη μπουκιά παρατηρήσαμε οτι το μπιφτέκι ήταν διαφορετικό, εντελώς στεγνό, χωρίς το συνηθισμένο άρωμα ψησταριάς και σχετικά άνοστο, το πόρισμα βγήκε απο όλη την παρέα και χάρην των ετών που πάμε στο μαγαζί το ρίξαμε σε απλά μια κακή μέρα (σε όλους συμβαίνει), 2 εβδομάδες μετά ξαναπήγα εκεί με το "πρόσωπο", η παραγγελία ίδια ως συνήθως κουβέρ και πάλι σε χρόνο DT οπότε αναμέναμε το πιάτο, εν τέλει αυτό ήρθε και παρατήρησα πάλι το ίδιο ακριβώς μπιφτέκι με την προηγούμενη φορά με την διαφορά οτι αυτή τη φορά με χρέωσαν για πρώτη φορά την έξτρα σως (δε σως) για 1€, η κοπέλα παρατήρησε επίσης την αλλαγή στο μπιφτέκι και αφού φάγαμε το μισό, την κάναμε.

Πρίν 10 μέρες ο αδερφός μου, μέγας μπεργκερας, πήρε την πρώτη του άδεια απο το στρατό έπειτα απο 2,5 μήνες και το πρώτο πράγμα που μου είπε όταν έφθασε ήταν να πάμε στο μπαρ μπεε κιού, τον είχα ενημερώσει οτι εγω δεν θα έτρωγα γιατί είχα παρατηρήσει κάποιες αλλαγές που δεν μου άρεσαν, έτσι και έγινε η γνωστή παραγγελία, σε 10 λεπτά έφθασε και ο μικρός αφου έφαγε το μισό (η λιγούρα του είχε φθάσει σε άλλο επίπεδο όντας 2 μήνες παραμεθόριο) ξεκίνησε την κριτική, παρατήρησε στο μπιφτέκι οτι ακριβώς και η υπόλοιπη παρέα τις προηγούμενες φορές, στεγνό και άνοστο, επίσης παρατήρησε κάποια αλλαγή στο ψωμί που δεν μπόρεσε να προσδιορίσει, είπε οτι ήταν σαν άψητο ενω όμως είχε το χρώμα και την οψη του καλοψημένου ψωμιού.
Απευθύνθηκα στη διεύθυνση μέσω ηλεκρονικού μηνύματος αλλά δεν έλαβα καμία απάντηση.

Συνεπώς η αδιαφορία, η έλλειψη κεράσματος, η αλλαγή γεύσης αλλά και η χρέωση της "δε σως" σε συνδυασμό με τα εκατοντάδες ευρώ που εχω ακουμπήσει στο μαγαζί και τις χιλιάδες που ίσως έχει ακουμπήσει ο κόσμος που το εχω προτείνει με οδήγησε στο να τραβήξω μια κόκκινη γραμμή και να πω "ως εδω", ενημερώνω ηδη τον περίγυρο μου και πάμε γι'αλλα.
Υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές, δεν θα χάσει και η Βενετιά βελόνι....

29 Μαι 2016

Και εκεί που μιλάγαμε με έναν συνάδελφο τεχνικό στην δουλειά
Πήγε η κουβέντα στα φαγάδικα τα καλά όμως....
Και λέγαμε για πιτσαριες..

Εστιατόρια ιταλικά...
Εστιατόρια ινδικά..
Εστιατόρια με άρωμα Ανατολής...
Πήγε η κουβέντα στα μπεργκεραδικα
Και εδώ μου λέει...
Θα πας φίλε στο μπαρμπεεκιου στον Πειραιά
Και φας μου λέει το καλύτερο μπεργκερ της Ελλάδας.

Ψάχνω την σελίδα του μαγαζιού στο Facebook και βλέπω το αφεντικό του μαγαζιού να κρατάει βραβείο για πρώτη θέση σε διαγωνισμό..
Και κάτι θηρία μπεργκερ να είναι σε ποστ....
Αυτό έγινε την Τετάρτη που μας περασε.
Την Παρασκευή πήγα στο μαγαζί
Περιμέναμε για 4 άτομα Κανά 15λεπτό
Καθίσαμε και παραγγείλαμε..
Εγώ πήρα το lemmy ;-);-)
Ο φίλος μου πήρε τον γενναίο: -): -)
Η γυναίκα του το μπαρμπεκιου....
Και ο γιος του το δε αμέρικαν.....

Όλα τέλεια..
Την Κυριακή προχτές ξαναπηγα
Και πήρα μια τεράστια σπαλομπριζολα
Και η φίλη μου τον γενναίο....
Όλα υπέροχα για άλλη μια φορά....
Σέρβις εξυπηρέτηση τα πάντα....

ΥΓ. (ανοίγει μπαμπεεκιου στην Νέα Σμύρνη... )