18 Αυγ 2017

Παρασκευη βραδακι και εκμεταλευομενοι μια προσφορα καποιου εκπτωτικου site αποφασισα να παμε να επισκευτουμε το συγκεκριμενο μαγαζι που το ηξερα ως "ΣΤΑΔΙΟ" απο τα παιδικα χρονια.

Σαν μαγαζι ειναι δεδομενο οτι η θεση που βρισκεται εξασφαλιζει το ωραιο περιβαλλον και την αρμοζουσα δροσια για τις συγκεκριμενες μερες του καυσωνα.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις εννεα και μιση ( λιγο νωρις θεωρω για το μαγαζι το οποιο δουλευει και ως μπαρακι ) και ο υπευθηνος μας τοποθετησε σε ενα τραπεζι προς την μερια του λοφου που υπαρχει διπλα.

Σαν περιβαλλον το μαγαζι ειναι μια υπεροχη ταρατσα που περιμετρικα εχει τα τραπεζια που ειναι στρωμενα για φαγητο και πιο εσωτερικα εχει δυο τρια ψηλα τραπεζια στρογγυλα για ποτο. Στον εσωτερικο χωρο του μαγαζιου υπαρχει ενα αρκετα μεγαλο μπαρ που σερβιρει τα ποτα και εξυπηρετει ανθρωπους που προτιμουν την δροσια του air contition απο την φυσικη του περιβαλλλοντος και δινει και μια απλα στον οχι τοσο μεγαλο χωρο της ταρατσας.

Απο την δεξια μερια οπως βγαινουμε υπαρχει μια σκαλα που οδηγει λογικα σε μια ταρατσα πιο πανω απο την κυρια η οποια ομως λογω ελλειψης κοσμου ηταν προφανως κλειστη. ( Κριμα γιατι απο εκει η θεα θα ηταν αρκετα καλυτερη )
Γενικα ο χωρος ειναι προσεγμενος και περιποιημενος αναλογος ενος μαγαζιου που θελει να περασει στην κατηγορια των γκουρμε εστιατοριων και executive club.

Μπαινοντας στο μαγαζι σαφως θα ασχοληθουν μαζι σου οι υπευθηνοι να σε βαλουν σε τραπεζι να στρωσουν να φερουν νερο και οτι αλλο. Ο επαγγελματισμος δεδομενος αλλα δεν αποπνει καμια ζεστασια η καμια οικιοτητα. Δεν θεωρω οτι το απροσωπο χαρακτηριζει ενα καλο μαγαζι. Η οικιοτητα και οι δημοσιες σχεσεις ειναι ενα γερο χαρτι για οποιο μαγαζι. Σε γενικες γραμμες παντως το μαγαζι εχει υπερβολικα μεγαλο αριθμο ανθρωπων προς εξυπηρετηση και δεν δυσκολευεσαι καθολου να βρεις ανθρωπο για να παραγγειλεις κατι ηα να σε βοηθησει σε οτιδηποτε.

Παμε τωρα να δουμε το φαγητο του skyfall

Πρωτη παραγελια ειναι το ψωμι που το φερνουν ΑΝ το παραγγειλεις και το συνοδευουν με μια ιδιαιτερα καυτερη ντιπ-σως που καποιους μπορει να τους φανει υπερβολικη. Εμενα μου αρεσε παντως.

Πρωτο πιατο ηταν μια σαλατα Buffalo capresse. η οποια ηταν ενα συνοθυλευμα απο φυλα σπανακι κι ενα τεραστειο ακομψο κοματι μοτσαρελλας επανω ( ολοκληρη μπαλα ) που εμφανησιακα δεν με ενθουσιασε και η απογοητευση συνεχιστηκε και στην γευστικη δοκιμη. Παντελης απουσια καποιας σως που θα αρμοσε και το μονο που ειχες να κανεις ηταν να κοβεις τεραστεια κομματια μοτσαρελλας και να τρως. Γενικα δεν ξερω ποιος το βαφτισε σαλατα αυτο το πραγμα.

Δευτερο πιατο παραγγελιας ηταν μια μεριδα ψητα λαχανικα που μονο ψητα δεν τα λες. Ενταξει η καλη κουζινα τα επιβαλλει ολα με πλημελλες ψησιμο και σχετικα ωμα αλλα το κολοκυθι και η μελιτζανα δεν τρωγοντε ωμα. Ολα σχετικα αψητα και η σως μπαλσαμικου που θα αρμοζε στο πιατο παντελως απουσα. Γενικα πιατο που δεν το τρως ευχαριστα.

Τριτο πιατο ευτηχως η εκπληξη της βραδιας ενα Gorgonzola picante nests που ηταν τυρι gorgonzola οπως αναφερεται ψημενο μεσα σε καταιδι και ακουμπησμενο πανω σε μια μαρμελαδα μουρων που ηταν υπεροχη. Πολυ καλο πιατο ανταξιο του μενυ που αν ειχα κατι να σχολιασω θα ηταν η μικρη ποσοτητα μαρμελαδας που πηγαινε απολυτα με το τυρι. Θα το ηθελα λιγο παραπανω.

Επομενο και πρωτο κυριως ηταν ενα φιλέτο φρέσκου τόνου σχάρας με πουρέ δροσερού αβοκάντο, ζελέ αγγουριού και σταγόνες wasabi. Ο τονος καλα ψημενος αλλα λιγο περισσοτερο απο αυτο που θα τον ελεγες ζουμερο και να κραταει. Ο πουρες σχετικα αδιαφορος και οι σταγονες wasabi μαλλον δεν κολαγανε με το συνολο. Ταπεινη γνωμη καποιου που εχει δοκιμασει καποια πιατα αναλογης κουζινας. Δεν νομιζω οτι το πιατο αυτο ειναι ενα πιατο που αξιζει τα χρηματα που χρεωνεται.

Επομενο πιατο μιια παραδοσιακή συνταγή βραζιλιάνικης πικάνια που
συνοδεύτοταν από ποικιλία ψητών μανιταριών. Ευτηχως που ηταν και τα μανιταρια. Σιγουρα θα μπορουσε να εχει και λιγο κρεας να σπαει το λιπος και να μην λιγωνεσαι. Θα το χαρακτηριζα τραγικο εξ ου και εμεινε σχεδον ατοφιο απο τον παραγγελοντα.

Το τελειωμα του μενου ειχε μια τριλογια γλυκων που αντικειμενικα ηταν ε ξ α ι ρ ε τ ι κ α. Ευτηχως που ηταν και αυτα και μας εμεινε μια γλυκια επιγευση απο την ατυχη ιδεα που ειχαμε να περασουμε το βραδυ μας στον συγκεκριμενο μαγαζι για φαγητο. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ δεν ακυρωνω το μαγαζι που ειναι ενα εκπληκτικο περιβαλλον για να πιεις το ποτο σου και να περασεις ομορφα με την παρεα σου αλλα οχι να φας

Για να ολοκληρωσω την κριτικη και να δωσω και την πληρη εικονα θα πως οτι το συγκεκριμενο γευμα στο skyfall κοστιζει ουτε λιγο ουτε πολυ περι τα 85 € ενα ποσο που μπορεις θεωρω να το διαθεσεις για να φας πολυ καλυτερα και αρκετα φθηνοτερα.

Το μαγαζι θα το προτεινα ( και θα ξαναπαω ) για ποτο αλλα οχι για φαγητο.

06 Φεβ 2017

Πήγαμε βράδυ καθημερινής δύο άτομα κατά τις 21:00 και ήμασταν οι πρώτοι πελάτες και μόνοι μέχρι να αναχωρήσουμε.

Ο χώρος είναι εξαιρετικός (αν και καθίσαμε μέσα λόγω καιρού), με θέα την Ακρόπολη, η διάταξη των τραπεζιών ιδανική, το Service πολύ επεξηγηματικό και άκρως επαγγελματικό, μας έλυνε κάθε γαστρονομική μας απορία και πάντα με το χαμόγελο.

Για καλωσόρισμα μας προσέφεραν σούπα με καρότο, πορτοκάλι και ginger, καταπληκτική, αν και θα την θέλαμε πιο ζεστή.

Η ανάμεικτη σαλάτα με baby σπανάκι, πικάντικο σουτζούκι, λαδοτύρι Μυτιλήνης, φιλέτα πορτοκαλιού και dressing εσπεριδοειδών, ήταν εξαιρετική.

Το κριθαρότο καραβίδας με πικάντικό σουτζούκι περιλάμβανε μόνο δύο καραβίδες, καλό.

Το συκώτι μόσχου γάλακτος σωτέ με πετιμέζι και σουσάμι καλό αν και θα το ήθελα λίγο πιο ψημένο.

Το χοιρινό κότσι με καρότο, κολοκυθάκια, μπρόκολο, σπαράγγια, baby πατάτες και μανιτάρια Portobello, καλό.

Η Picanha tagliata δεν ήταν όπως την παραγγείλαμε (ψημένη καλά). Μας σερβιρίστηκε τελείως άψητη (τουλάχιστον για τα δικά μας γούστα) και έτσι την ψιλοτσιμπήσαμε. Ηταν το μόνο μελανό σημείο της βραδιάς. Φυσικά το παρατηρήσαμε στον ευγενέστατο σερβιτόρο, αλλά φευ….
Το φοβόμασταν κατά την παραγγελία μας και του είχαμε επισημάνει τον τρόπο ψησίματος, αλλά δυστυχώς… Οι δικαιολογίες ήταν περιττές.

Δύο μεγάλα ποτήρια παγωμένη μπύρα μας άρεσαν.

Γλυκό δεν δοκιμάσαμε διότι από το πολύ φαϊ (πεινάγαμε δε λέω) νομίζαμε ότι θα σκάγαμε. Απλώς ήπιαμε από ένα καφέ.

Για να παρκάρεις στην γύρω περιοχή είναι τρομερά δύσκολο.

Συνολικό κόστος περίπου 95 ΕΥΡΩ. Είναι υπερτιμημένο.

08 Σεπ 2016

Πήγαμε στο Skyfall την Παρασκευή 15 Ιουλίου με κουπόνι (40€ για μενού 2 ατόμων).
Για το μαγαζί δεν έχω λόγια και νομίζω πως είναι λίγο πολύ γνωστό. Περιποιημένο, ατμοσφαιρικό, χαλαρή μουσική και με εκπληκτική θέα.
Παρόλο που είχε λίγο κόσμο, τα τραπεζάκια για φαγητό στην βεράντα ήταν πιασμένα. Μας κέρασαν από μία μπύρα έως ότου ελευθερωθεί τραπεζάκι και γενικά η συμπεριφορά του υπεύθυνου και η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.
Στο φαγητό τώρα.

Πήραμε μια σαλάτα Sesame, Nuts and Fig Salad 12,00€ Σπανάκι baby με ανθότυρο, καβουρδισμένο σουσάμι, καρύδι, παστέλι και dressing σύκου. Πολύ καλή.
Sausage and coconut milk ntolmadakia 9,00
Χωριάτικο λουκάνικο τυλιγμένο σε αχνιστά μαρουλόφυλλα, τραγανά στικς πράσου και σάλτσα από γάλα καρύδας. Πολύ καλό.

Για κυρίως πήραμε ένα Ψαρονέφρι με μυρωδικά και καπνιστό τυρί 17,00€
Ψαρονέφρι σχάρας γεμιστό με καπνιστό τυρί, μείγμα φρέσκων μυρωδικών και φασκόμηλο. Σερβίρεται με ψητά λαχανικά σχάρας.
Προς μεγάλη μας έκπληξη ήταν μέτριο και λίγο σκληρό.

Wild rose medallions 14,00€. Medallions φιλέτου κοτόπουλου με ξηρούς καρπούς και σάλτσα από άγρια τριαντάφυλλα και τζίντζερ. Σερβίρεται με πικάντικα στικς πατάτας. Εκπληκτικό. Θα ξαναπήγαινα μόνο και μόνο γι αυτό το πιάτο.

Επιδόρπιο: Σουφλέ λευκής σοκολάτας με κάρδαμο. 7,50 White chocolate soufflé with cardamom. Panna Cotta σοκολάτας με passion fruit 5,50 Chocolate Panna Cotta with passion fruit. Πολύ καλά και τα 2.

Συμπερασματικά θα έλεγα πως ήταν μια τέλεια χαλαρή έξοδος.

To κόστος 20€ ανά άτομο με το κουπόνι είναι vfm. Θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως.

20 Αυγ 2016

Απαράδεκτο. Θα το συνιστούσα μόνο σαν μπαράκι, αν και υπάρχουν πολύ καλύτερες ταράτσες με θέα για το καλοκαίρι. Αποτυχημένη και εντελώς ερασιτεχνική η προσπάθεια προώθησης ως εστιατόριου τύπου γκουρμέ..

Πήγαμε πολύ πρόσφατα ένα βραδάκι με τον άντρα μου, έχοντας κλείσει τραπέζι όσο γίνεται με καλύτερη θέα όπως διαφημίζει και το ίδιο το μαγαζί. Η απάντηση που πήραμε ήταν ότι όλο το μαγαζί έχει θέα. Το αποτέλεσμα ήταν ένα τραπέζι για δυο σε μια γωνία, εγώ βλέποντας μια κολόνα του μαγαζιού στο πλάι και μια λάμπα να με χτυπάει μέσα στα μάτια μου και ο άντρας μου να βλέπει δέντρα και την λεωφόρο από κάτω. Με υπερβολική φασαρία ακούγοντας κάθε αυτοκίνητο και μηχανή που πέρναγε. Όταν θέσαμε το θέμα ειδικά του φωτιστικού/λάμπας, που ήταν λες και ήσουν σε ανάκριση, η αντίδραση ήταν η αγνόησή και καμιά προσπάθεια να μεταφερθούμε σε κάποιο άλλο τραπέζι από την στιγμή που φυσικά ήταν και μισοάδειο το μαγαζί, οπότε χώρος υπήρχε.

Αποφασίζοντας να περάσουμε ούτως η άλλως καλά προχωρήσαμε στην παραγγελιά μας. Η οποία ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση μας. Παραγγείλαμε φωλιές ψητών λαχανικών μέσα σε κανταΐφι όπου τα ψητά λαχανικά ήταν εντελώς λιωμένα και κρύα, επισης λουκάνικο τυλιγμένο μέσα σε μαρουλόφυλλα και γάλα καρύδας. Ένα πιάτο εντελώς άγευστο με λιωμένα κομμάτια λουκάνικο μέσα στα μαρουλόφυλλα. Τα κυρίως ακόμα χειρότερα, το δικό μου με τις παπαρδέλες και τα φρέσκα λαχανικά ήταν πάρα πολύ αλμυρό και τα λαχανικά λιωμένα, αλλά και το γεμιστό χοιρινό του άντρα μου ήταν κακοψημένο με έντονη άσχημη μυρωδιά.

Φύγαμε απογοητευμένοι και πεινασμένοι και έχοντας δώσει 70 ευρώ.

11 Οκτ 2015

Παρ' όλο που είχαμε να πάμε 3 χρόνια σαν πελάτες για ποτό-φαγητό (λόγω οικογ. υποχρεώσεων) το επισκεφτήκαμε ξανά τον περασμένο Μάιο και θυμηθήκαμε πόσο Μαγευτικό- Ονειρικό- Απίστευτο Μαγαζί είναι. Νομίζω πως στην ευρύτερη περιοχή του Κέντρου δεν υπάρχει άλλο μαγαζί για ποτό - φαγητό που να συνδυάζει Τέτοια θέα – που να βλέπει Ακρόπολη - Λυκαβηττό κλπ - Δίπλα στο πράσινο ταυτόχρονα αλλά και με Πολύ ευγενικό προσωπικό, ωραίο φαγητό και πολύ καλή εξυπηρέτηση... η καλύτερη επιλογή για Ποτάκι με θέα! Και νορμάλ τιμές!

Πέραν της πολύ καλής Προσωπικής Εμπειρίας: Η "έξοδος μας" μας έκανε να έρθουμε σε επαφή με τους υπεύθυνους του Μαγαζιού και να σκεφτούμε να οργανώσουμε εκεί τη δεξίωση για τη βάπτιση της μικρής μας… και αποδείχτηκε πως κάναμε την Καλύτερη επιλογή.

Πραγματοποιήσαμε εκεί λοιπόν εκδήλωση, αρχές Σεπτέμβρη 2015, 100 περίπου ατόμων, μέσα από μια άψογη συνεργασία, διάθεση και διαθεσιμότητα των Υπευθύνων, εκπληρώνοντας όλα όσα θέλαμε για τη μέρα εκείνη… Είχαμε Άριστη Συνεννόηση σχετικά με όλα τα θέματα. Φαγητό (μπουφέ), Προσωπικό, Παροχές, Διακόσμηση χώρου, Μουσική κλπ. Ο, τι συν/θηκαμε, αυτό έγινε και μάλιστα με το παραπάνω…
Από πού να αρχίσω…?

Άρτια Εξυπηρέτηση από Σερβιτόρους: Όλος ο κόσμος που βρέθηκε εκεί (και αναφέρομαι σε διάφορες ηλικίες) μας μιλούσε για την άψογη συμπεριφορά τους.
Απίστευτο Φαγητό: Παρ’ όλο που ήμασταν διστακτικοί σχετικά με το γεγονός πως θα κάναμε μπουφέ >100 ατόμων σε μαγαζί, λόγω μεγάλης ποσότητας κλπ, όχι μόνο μείναμε ευχαριστημένοι, αλλά ξεπεράστηκε κάθε προσδοκία. Και το αναφέρω με αυτόν τον τρόπο γιατί δεν ήταν μόνο δική μας άποψη, αλλά όλος ο κόσμος που παραβρέθηκε εκεί, μας είπε τα καλύτερα λόγια για το Φαγητό. Να σημειώσω πως έχουμε εμπειρία από Δεξίωση Γάμου σε κτήμα, αλλά και βάπτισης…

Το φαγητό ήταν ποιοτικά και ποσοτικά Άψογο (Α. ΣΕΦ σε ευχαριστούμε). Επιπλέον διαμορφώθηκε και παιδικό μενού, το οποίο προσφέρθηκε σε ειδικά διαμορφωμένο (για παιδιά) χώρο του μαγαζιού. Με χαμηλά τραπέζια κλπ.
Ο Dj πολύ καλός (γλεντήσαμε) – ο Μπάρμαν επίσης – Οι παρκαδόροι το ίδιο. Γενικά για όλο το προσωπικό έχω να πω τα καλύτερα. Οι Υπεύθυνοι του μαγαζιού ήταν απόλυτα εξυπηρετικοί και συνεργάσιμοι.

Μείναμε υπέρ-ευχαριστημένοι και λόγω προσωπικής άποψης αλλά κυρίως γιατί Όλοι όσοι ήταν εκεί, μας είπαν και μας έδειξαν ότι Ξετρελάθηκαν και Ευχαριστήθηκαν τον Χώρο, το Φαγητό, τη Θέα και όλα όσα μας προσέφερε αυτό το Αγαπημένο πλέον σε εμάς Μαγαζί! Όλος ο κόσμος μας είπε πως εντυπωσιάστηκαν από τον χώρο και το φαγητό. Και σίγουρα για να το λένε τόσα άτομα… θέλουν και το λένε.

Όταν ακούς από τόσο κόσμο τα καλύτερα για αυτόν το χώρο που διάλεξες είναι η Καλύτερη κ Η και Πιο ευχάριστη ανταμοιβή για την οικογένεια σου και για την επιλογή σου.
Η καλύτερη σχέση ποιότητας - τιμής
Και φυσικά Δε θα μπορούσαμε να μην αναρτήσουμε μία τόσο όμορφη εμπειρία!!
Ευχαριστούμε πολύ SKYFALL!!!

ΑΜΠΑΚΟΣ