ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΩΝ ΟΡΙΖΟΝΤΩΝ

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Γρηγορίου Αυξεντίου 58, Ζωγράφου [Χάρτης]

Ανοιχτό καθημερινά απο τις 19:00 το απόγευμα και Σαββατοκύριακο απο τις 12 το μεσημέρι! Ζωντανή μουσική απο Τετάρτη εώς και Κυριακή.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ζωγράφου - Γουδή, Αθήνα

Καλησπεριζω και παλι τους καλοφαγαδες του ask4food!

Εξοδος αυτη την εβδομαδα λοιπον, τελη Γεναρη σε ενα μουσικο μεζεδοπωλειο μιας και τετοια ηταν η διαθεση της παρεας(4 ατομα).
Μια γενικη αποψη για τις Γραμμες των οριζοντων ειναι πως ειναι ενα καταλληλο μερος για να περασεις καλα με την παρεα σου αλλα χωρις να εχει μεγαλες απαιτησεις για την ποιοτητα φαγητου.
Επισης αν εισαι κοντα στα 40 οπως εμεις θα πρεπει να αποδεχτεις οτι εισαι λιγο εκτος κλιματος μιας και ο μεσος ορος ηλικιας των πελατων ηταν 20-25 χρονων. Αυτο δεν μας χαλασε καθολου βεβαια και λογω της ζωντανης μουσικης περασαμε εξισου καλα με τους γυρω μας.

Για να δουμε τις κατηγοριες μας τωρα ξεχωριστα.

ΧΩΡΟΣ

Νομιζω πως το συγκεκριμενο κομματι ειναι το ατου του μαγαζιου. Παρα πολυ ωραια διακοσμηση, με απλα πραγματακια στους τοιχους απο τα πατζουρια μεχρι τα φωτιστικα(απλικες) στους τοιχους που σε παρεπεμπαν σε ενα παλιο σπιτι. Πολυ ομορφο και το μπαρακι οπως και τα πλακακια τα οποια ειχαν πολυ ιδιαιτερους χρωματισμους σε γηινες αποχρωσεις. Τραπεζακια και ξυλινα αλλα και τα παλια τα καφενειακα τα σιδερενια, ενω καθοσουν σε ωραιες καρεκλες ή και σε παγκακια. Το μαγαζι χωριζεται σε δυο χωρους.

Να προτιμησετε να καθισετε στο πανω μερος οπου θα ανεβειτε λιγα σκαλακια και ειναι και πιο ωραιος διακοσμητικα αλλα θα εχετε και αμεση επαφη με τα παιδια που παιζουν μουσικη.

Στα αρνητικα το γεγονος οτι παρολο που υπαρχει η δυνατοτητα να χωριστουν οι χωροι σε καπνιζοντες και μη δεν το εχουν κανει με αποτελεσμα η τσιγαριλα να κυριαρχει παντου. Προσωπικα δεν θα με αποτρεψει στο ξαναπαω αν θελω να πιω τις ρακες μου και να ακουσω ωραια ζωντανη μουσικη, θα ειμαι προετοιμασμενος απλα για το τι θα συναντησω. Λογω της ατμοσφαιρας ισως θα επρεπε να βαλω 3 αλλα ενθουσιαστηκα τοσο πολυ με το μερακι που εχει διακοσμηθει το μαγαζι που δεν μου παει το χερι, οποτε το 4 ειναι η βαθμολογια μου.

ΓΕΥΣΗ

Εδω υπαρχει ενα ζητημα για το τι αναζητας τελικα σε τετοια μεζεδοπωλεια. Δεν μπορω να πω πως φαγαμε καλα, αλλα δεν θα με απετρεπε αυτο στο να το ξαναεπισκεφτω. Θα πρεπει ομως να ξερει κανεις τι θα συναντησει.
Για να τα δουμε ομως και λιγο πιο συγκεκριμενα

-Απο σαλατες επιλεξαμε την πρασινη Γραμμες των οριζοντων η οποια περιειχε μανουρι, ροδι αμυγδαλα και σουσαμι. Αρκετα καλη. (3/4)

Απο ορεκτικα

-Φετα τηγανητη με μελι και σουσαμι. Απλη γευση, μας αρεσε και πηραμε και δευτερη. (3/4)

-πατατες φουρνου. Παρα πολυ κακες. Βασικα το θεμα ειναι οτι δεν ηταν φουρνου οι πατατες αλλα ηταν ψητες, και θα τις χαρακτηριζα και τελειως αγευστες. (1/4)

-Μπουρεκακι μελιτζανας πανε. Αδιαφορη τελειως η κρουστα. (2/4)

-Τυροκαυτερη. Αρκετα καλη, αρεσε σε ολους μας (3/4)

Απο κρεατικα τωρα επιλεξαμε

-Φωλια με πανσετα, λιωμενη φετα, τοματα και φρεσκο κρεμμυδι. Στην ουσια ηταν μια πιτα διπλωμενη με αυτα υλικα μεσα. Η πανσετα σε πολυ μικρα κομματακια μεσα στην πιτα και σε πολυ περιορισμενη ποσοτητα. Ακριβο στα 8 ευρω... (2/4)

-Λουκανικα χωριατικα με τυροκαυτερη. Καλο χωριατικο λουκανικο, προσφερεται πανω σε ψωμακι η πιτουλα, δεν θυμαμαι καλα (3/4)

-Χοιρινη τηγανια. Μετρια πολυ (2/4)

Απο γλυκα ειχε δυο ο καταλαγος, μια γαλατοπιτα και ενα γλυκο ημερας αλλα δυστυχως ειχαν τελειωσει οποτε δεν μπορεσαμε να δοκιμασουμε.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Στο γενικοτερο κλιμα του μαγαζιου και το service αποτελειται απο νεα παιδια, ευχαριστα θα ελεγα και ευγενικα αλλα με πολλες αδυναμιες. Ενω το προσωπικο ηταν αρκετο, μετρησαμε 4 ατομα, ξεχνουσαν συνεχεια πραγματα αν και υπηρχε διαθεση να μας επυπηρετησουν.

Θελει λιγη δουλιτσα παραπανω το service αλλα νομιζω κανεναν δεν απασχολουσαν τα λαθακια αυτα γιατι ολοι διασκεδαζαν επαρκως απο την μουσικη και την γενικοτερη ατμοσφαιρα του μαγαζιου. Μονο εμεις οι περιεργοι καθομασταν και τα παρατηρουσαμε... χωρις παντως ομολογω να χαλαστουμε καθολου, μπηκαμε και εμεις στο κλιμα και περασαμε μια χαρα.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

4 ατομα με τα παραπανω πιατα, 1 κιλο κρασι και 3 αναψυκτικα πληρωσαμε 58 ευρω. Λιγοτερο απο 15 ευρω ανα ατομο δηλαδη. Παρολο που δεν μειναμε ικανοποιημενοι απο το φαγητο, μπορουμε να πουμε πως χορτσαμε και πληρωσαμε λιγο. Αν συνυπολογισουμε οτι μιλαμε για ενα μουσικο μεζεδοπωλειο με καθημερινα εξοδα μουσικων και οτι αλλο συνεπαγεται θα το θεωρησω μια τιμια επιλογη.

Βγαζοντας ενα γενικοτερο συμπερασμα, μιλαμε για ενα μεζεδοπωλειο με πολυ ομορφο και ευχαριστο περιβαλλον απο καθε αποψη που ομως υστερει στο φαγητο.

Μια φιλικη συμβουλη, δεν ειναι αναγκαστικο να φτιαξεις μια τελεια κουζινα ειδικα οταν απευθυνεσαι σε ηλικιες που κυριο μελημα τους ειναι η μουσικη και το ποτο(οι περισσοτεροι θαμωνες αλλωστε απολαμβαναν το ουζακι του ή αλλα αποσταγματα με την συνοδεια της ζωντανης μουσικης χωρις να τρωνε).
Προσεχοντας ομως λιγο τα πιατα που εχεις ετσι ωστε να βγαινουν ενα κλικ γευστικοτερα θα καταφερεις να προσελκυσεις και λιγο μεγαλυτερο κοσμο που θα σου αφησει και κατι παραπανω οσον αφορα το οικονομικο, χωρις να χανεις την ταυτοτητα του νεανικου μεζεδοπωλειου.

Ετσι κι αλλιως το μαγαζι ειναι απολυτα επιτυχημενο μιας και ηταν ασφυκτικα γεματο.

Εμεις θα ξαναπαμε γιατι περασαμε καλα και μας αρεσαν πολυ και τα παιδια που παιζανε μουσικη(μας αρεσει και το εντεχνο αλλωστε), απλα θα προτιμησουμε οπως και οι υπολοιποι να απολαυσουμε τις ρακες μας ή το κρασακι μας με λιγα μεζεδακια.
Οχι για καλοφαγαδες ομως.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ζωγράφου - Γουδή, Αθήνα

Καλησπέρα σας γευσιγνώστες μου,

Η μέρα κυλούσε ήρεμα μέχρι τη στιγμή που η αβάσταχτη πείνα μας οδήγησε στο γνωστό μαγαζί (λέμε τώρα), γραμμές των οριζόντων. Κανείς δεν περίμενε αυτό που θα ακολουθούσε...

Πέρασε μία ώρα μέχρι να μας φέρουν τα ορεκτικά, μη φανταστείτε κάτι ιδιαίτερο. πατάτες τηγανιτές και ήταν και καμμένες. Στη συνέχεια συμπληρώθηκε η αποτυχία με απαίσια σουβλάκια κοτόπουλο που συνοδεύονταν με ΜΠΡΙΑΜ (ναι καλα ακούσατε). Τα μπριζολάκια ήταν παγωμένα, σίγουρα από το μεσημέρι με συνοδευτικό έναν πουρέ (ο θεός να τον κάνει) σαν κρεμ μπιουλέ...