Με προσοχή στην πρώτη ύλη και την απλότητα της δημιουργίας κάθε συνταγής μας σε έναν φιλόξενο χώρο με διάφορα μουσικά δρώμενα σας καλωσορίζουμε σαν στο σπίτι μας. Κουζίνα με ποικιλία από μεζέδες της θάλασσας και του βουνού.

Έχει parking
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

Επιτέλους κατάφερα να επισκεφτώ τα Κακά Παιδιά!

Εδώ και καιρό είχε μπει στη waiting list αλλά κάθε φορά κάτι άλλο προέκυπτε και το πήγαινα από αναβολή σε αναβολή.

Με αυτά και με αυτά, φτάσαμε αρχές Ιουνίου για να πέσει η πρόταση και μάλιστα από άτομο που δεν έχει καμία σχέση με το af4 αλλά του αναγνωρίζω ότι και αυτός είναι ζουζούνι και ψάχνει, μυρίζει και γυρίζει....
Σημειώνω ότι δεν πρόλαβα ούτε να φρεσκάρω μέσω του site τις κριτικές και να πάρω τα sos, ούτε καν να δω στο χάρτη που περίπου βρίσκεται.
Έδωσα στον καλό μου το όνομα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ και αυτός ανέλαβε να με πάει.

Στη Δραπετσώνα λοιπον, πίσω από το γνωστό "Καράμπαμπα" σε σημείο που με τίποτε δεν περιμένεις να βρεις τέτοιο φαγητό, εδρεύουν τα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.
Η κράτηση είχε γίνει ηλεκτρονικά (κερδίζοντας 15% έκπτωση) και μόλις φτάσαμε -η αλήθεια είναι με μικρή καθυστέρηση- καθίσαμε στη συμπαθητική αυλή.
Σηκώνεις τα μάτια και τριγύρω υψώνονται οι εργατικές πολυκατοικίες της περιοχής,
τα σηκώνεις λίγο παραπάνω και βλέπεις ουρανό.
Τα τραπεζοκαθίσματα πατάνε πάνω σε χαλικάκι, με αξιοπρεπέστατη απόσταση μεταξύ τους (το εκτιμώ πραγματικά) μόλις συμπληρώθηκε το καρέ, κατέφτασε η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε με νεράκι βρύσης, σερβίτσια και το χειρόγραφο κατάλογο!
Περιέργως ο θόρυβος της κίνησης από τον κεντρικό δρόμο (πάνω στον οποίο βρίσκεται το μαγαζί) δε φτάνει μέσα στην αυλή, οπότε απολαμβάνεις το φαγητό με την ησυχία σου.

Ξεκινήσαμε με λίγο λευκό και λίγο ροζέ κρασάκι όπου και τη νίκη πήρε το ροζέ -πρέπει να καταναλώσαμε περίπου 2 κιλά ίσως και παραπάνω.
Έδωσα το ελεύθερο στο άλλο ζευγάρι να προχωρήσει με επιλογή πιάτων -ήταν αυτές οι βραδιές που η κούραση σε νικάει και ευχαρίστως παραχωρείς σε άλλους κάποια ¨κεκτημένα προνόμια¨.

Πράσινη σαλάτα (για τον ένα και μοναδικό της παρέας που ήταν σε διατροφή -την οποία διατροφή ακύρωσε τελείως στα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ μετά την κατανάλωση της σαλάτας).

Οι υπόλοιποι που κάνουμε τη δίαιτα της πάπιας (τρώμε τα πάντα και κάνουμε την πάπια) πήραμε τη σαλάτα με τα ντοματίνια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!! φρεσκότατα υλικά, η γλύκα από τα ντοματίνια σε απόλυτη αντίθεση με το τυρί και την αλμυρή κάππαρη, μπορούσα να τη φάω ολομόναχη -αλλά το savoir vivre δε μου το επέτρεψε...

Φάβα η οποία μόλις είχε βγει από τη φωτιά -και η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ζήτησε συγνώμη που δεν είχε προλάβει να "δέσει¨. Νοστιμότατο ορεκτικό με ψιλοκομμένο κρεμυδάκι τιμήθηκε δεόντως.

Μύδια αχνιστά, επιτέλους μετά από πολύ καιρό ευχαριστήθηκα αγαπημένα ψωμωμένα μύδια με μυρωδικά και εσάνς ούζου που τους δίνει αυτό το κάτι που χρειάζονται για να απογειωθεί η γεύση τους. Μπράβο τους!

Σαρδέλα ψητή -4 τεμάχια σαρδέλας (επίσης ψωμωμένες) ψημένες τέλεια, νοστιμότατες, συνοδευόμενες από κρεμυδάκι και μαιντανό.

Γαύρος τηγανητός -συνήθως δεν προτιμάω το γαύρο (για να μην πω πως δεν τον τρώω σχεδόν ποτέ) αυτός εδώ μου άλλαξε την άποψή μου. Η καλή πρώτη ύλη και το σωστό τηγάνι είναι τελικά το μυστικό και τα Κακά Παιδιά το γνωρίζουν αυτό.

Ψητό χταπόδι, γενναία μερίδα, ένα ωραιότατο πλοκάμι ζουμερό, μαλακό και πεντανόστιμο, λουσμένο με λαδορίγανη και λεμονάκι. Εξαιρετικό!

Φρέσκος ψητός μπακαλιάρος, προσγειώθηκε στο κέντρο του τραπεζιού μας (συνοδεία μπουκάλι ελαιόλαδου και λεμονιών) τέλειο ψήσιμο, έγινε η γνωστή μάχη πάνω από το καημένο το ψαράκι, το αποδεκατίσαμε.

Και αφού αδειάσαμε όλα τα πιάτα και ποτήρια, ερωτηθήκαμε εάν τελειώσαμε, για να μας σερβίρουν το κέρασμα: κορμός σοκολάτα, επιτέλους αρχίσαμε και τα καλοκαιρινά γλυκά. Σε αυτό το σημείο ο κάνων διατροφή δεν "έσπασε" και άφησε το δικό του κομμάτι στους υπόλοιπους.

Λογαριασμός (με την έκπτωση 15%) στα euro 74,00 (euro 18,5/άτομο) θα έλεγα ότι για το είδος του φαγητού που προσφέρει είναι τίμιο ποσό (ακόμη και στη full τιμή των περίπου euro 87,00-88,00 -χωρίς την έκπτωση) λαμβάνοντας υπόψη μου την εξαιρετική ποιότητα των υλικών, την κατηγορία φαγητού "ψαρικά" η οποία συνήθως υπερτιμολογείται και τη μαεστρία της κουζίνας/ψήστη.

Να πως μεγαλώνει η λίστα με τα αγαπημένα!

ΥΓ. Λησμόνησα να μπω στο μέσα χώρο να ρίξω μια ματιά (μήπως άξιζε 3/4???), επιφυλάσσομαι για το χειμώνα -παρόλο που ως γνωστόν αυτό που πραγματικά μετράει είναι η γεύση!