Με προσοχή στην πρώτη ύλη και την απλότητα της δημιουργίας κάθε συνταγής μας σε έναν φιλόξενο χώρο με διάφορα μουσικά δρώμενα σας καλωσορίζουμε σαν στο σπίτι μας. Κουζίνα με ποικιλία από μεζέδες της θάλασσας και του βουνού.

Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή ανοιχτά από τις 1400 μέχρι αργά το βράδυ. Σαββάτο,Κυριακή ανοιχτά απο το μεσημέρι. Παρασκευή,Σαββάτο,Κυριακή Ζωντανή μουσική. Δευτέρα κλειστά.

Έχει ζωντανή μουσική
Έχει parking
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

Επιτέλους κατάφερα να επισκεφτώ τα Κακά Παιδιά!

Εδώ και καιρό είχε μπει στη waiting list αλλά κάθε φορά κάτι άλλο προέκυπτε και το πήγαινα από αναβολή σε αναβολή.

Με αυτά και με αυτά, φτάσαμε αρχές Ιουνίου για να πέσει η πρόταση και μάλιστα από άτομο που δεν έχει καμία σχέση με το af4 αλλά του αναγνωρίζω ότι και αυτός είναι ζουζούνι και ψάχνει, μυρίζει και γυρίζει....
Σημειώνω ότι δεν πρόλαβα ούτε να φρεσκάρω μέσω του site τις κριτικές και να πάρω τα sos, ούτε καν να δω στο χάρτη που περίπου βρίσκεται.
Έδωσα στον καλό μου το όνομα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ και αυτός ανέλαβε να με πάει.

Στη Δραπετσώνα λοιπον, πίσω από το γνωστό "Καράμπαμπα" σε σημείο που με τίποτε δεν περιμένεις να βρεις τέτοιο φαγητό, εδρεύουν τα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.
Η κράτηση είχε γίνει ηλεκτρονικά (κερδίζοντας 15% έκπτωση) και μόλις φτάσαμε -η αλήθεια είναι με μικρή καθυστέρηση- καθίσαμε στη συμπαθητική αυλή.
Σηκώνεις τα μάτια και τριγύρω υψώνονται οι εργατικές πολυκατοικίες της περιοχής,
τα σηκώνεις λίγο παραπάνω και βλέπεις ουρανό.
Τα τραπεζοκαθίσματα πατάνε πάνω σε χαλικάκι, με αξιοπρεπέστατη απόσταση μεταξύ τους (το εκτιμώ πραγματικά) μόλις συμπληρώθηκε το καρέ, κατέφτασε η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε με νεράκι βρύσης, σερβίτσια και το χειρόγραφο κατάλογο!
Περιέργως ο θόρυβος της κίνησης από τον κεντρικό δρόμο (πάνω στον οποίο βρίσκεται το μαγαζί) δε φτάνει μέσα στην αυλή, οπότε απολαμβάνεις το φαγητό με την ησυχία σου.

Ξεκινήσαμε με λίγο λευκό και λίγο ροζέ κρασάκι όπου και τη νίκη πήρε το ροζέ -πρέπει να καταναλώσαμε περίπου 2 κιλά ίσως και παραπάνω.
Έδωσα το ελεύθερο στο άλλο ζευγάρι να προχωρήσει με επιλογή πιάτων -ήταν αυτές οι βραδιές που η κούραση σε νικάει και ευχαρίστως παραχωρείς σε άλλους κάποια ¨κεκτημένα προνόμια¨.

Πράσινη σαλάτα (για τον ένα και μοναδικό της παρέας που ήταν σε διατροφή -την οποία διατροφή ακύρωσε τελείως στα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ μετά την κατανάλωση της σαλάτας).

Οι υπόλοιποι που κάνουμε τη δίαιτα της πάπιας (τρώμε τα πάντα και κάνουμε την πάπια) πήραμε τη σαλάτα με τα ντοματίνια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!! φρεσκότατα υλικά, η γλύκα από τα ντοματίνια σε απόλυτη αντίθεση με το τυρί και την αλμυρή κάππαρη, μπορούσα να τη φάω ολομόναχη -αλλά το savoir vivre δε μου το επέτρεψε...

Φάβα η οποία μόλις είχε βγει από τη φωτιά -και η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ζήτησε συγνώμη που δεν είχε προλάβει να "δέσει¨. Νοστιμότατο ορεκτικό με ψιλοκομμένο κρεμυδάκι τιμήθηκε δεόντως.

Μύδια αχνιστά, επιτέλους μετά από πολύ καιρό ευχαριστήθηκα αγαπημένα ψωμωμένα μύδια με μυρωδικά και εσάνς ούζου που τους δίνει αυτό το κάτι που χρειάζονται για να απογειωθεί η γεύση τους. Μπράβο τους!

Σαρδέλα ψητή -4 τεμάχια σαρδέλας (επίσης ψωμωμένες) ψημένες τέλεια, νοστιμότατες, συνοδευόμενες από κρεμυδάκι και μαιντανό.

Γαύρος τηγανητός -συνήθως δεν προτιμάω το γαύρο (για να μην πω πως δεν τον τρώω σχεδόν ποτέ) αυτός εδώ μου άλλαξε την άποψή μου. Η καλή πρώτη ύλη και το σωστό τηγάνι είναι τελικά το μυστικό και τα Κακά Παιδιά το γνωρίζουν αυτό.

Ψητό χταπόδι, γενναία μερίδα, ένα ωραιότατο πλοκάμι ζουμερό, μαλακό και πεντανόστιμο, λουσμένο με λαδορίγανη και λεμονάκι. Εξαιρετικό!

Φρέσκος ψητός μπακαλιάρος, προσγειώθηκε στο κέντρο του τραπεζιού μας (συνοδεία μπουκάλι ελαιόλαδου και λεμονιών) τέλειο ψήσιμο, έγινε η γνωστή μάχη πάνω από το καημένο το ψαράκι, το αποδεκατίσαμε.

Και αφού αδειάσαμε όλα τα πιάτα και ποτήρια, ερωτηθήκαμε εάν τελειώσαμε, για να μας σερβίρουν το κέρασμα: κορμός σοκολάτα, επιτέλους αρχίσαμε και τα καλοκαιρινά γλυκά. Σε αυτό το σημείο ο κάνων διατροφή δεν "έσπασε" και άφησε το δικό του κομμάτι στους υπόλοιπους.

Λογαριασμός (με την έκπτωση 15%) στα euro 74,00 (euro 18,5/άτομο) θα έλεγα ότι για το είδος του φαγητού που προσφέρει είναι τίμιο ποσό (ακόμη και στη full τιμή των περίπου euro 87,00-88,00 -χωρίς την έκπτωση) λαμβάνοντας υπόψη μου την εξαιρετική ποιότητα των υλικών, την κατηγορία φαγητού "ψαρικά" η οποία συνήθως υπερτιμολογείται και τη μαεστρία της κουζίνας/ψήστη.

Να πως μεγαλώνει η λίστα με τα αγαπημένα!

ΥΓ. Λησμόνησα να μπω στο μέσα χώρο να ρίξω μια ματιά (μήπως άξιζε 3/4???), επιφυλάσσομαι για το χειμώνα -παρόλο που ως γνωστόν αυτό που πραγματικά μετράει είναι η γεύση!

11 Ιούλ 2016

Τα κακα παιδια ειναι ενα πολυδιαφημισμενο μαγαζι, με αρκετα καλο ονομα στην περιοχη μας. Σε συνδυασμο με την σελιδα τους στο facebook οπου ανεβαζουν συνεχεια φωτογραφιες ειπαμε να το δοκιμασουμε!

Πηγαμε δυο ατομα κυριακη βραδυ με διαθεση για τσιμπολογημα. Η γειτονια ειναι αρκετα ησυχη με πολυ ευκολο παρκαρισμα. Ο χωρος εξωτερικα εχει μια αυλιτσα με χαλικακι, η οποια ομως θελει παρα πολυ μεγαλη βελτιωση. Κατ αρχας (δεν περιμενα να το πω ποτε αυτο) αλλα χρειαζεται περισσοτερα τραπεζια γιατι τωρα ο χωρος φαινεται εξαιρετικα αδειος. Γενικα μου εδινε την αισθηση οτι θελει περισσοτερη φροντιδα, ας πουμε τα φυτα θελουν λιγο περισσοτερη προσοχη οπως και ο φωτισμος. Αντιθετα ο εσωτερικος μου αρεσε αρκετα.

Η εξυπηρετηση ηταν αμεση γρηγορη και σχετικα ευχαριστη. Μας σερβιραν αμεσα, δεν υπηρξε καποιο κερασμα και εγιναν και καμια δυο αστοχιες πχ ξεχασαν να μας φερουν χαρτοπετσετες, σε γενικες γραμμες, ηταν ικανοποιητικη.

Οσον αφορα το φαγητο, αρχικα θετικο το γεγονος οτι ο καταλογος ειναι μικρος με λιγες επιλογες και κανα δυο πιατα ημερας. Κυριως οι επιλογες ειναι σε θαλασσινα και 3-4 πιατα με κρεας. Εμεις πηραμε μια τυροκαυτερη (λοιπον οταν μιλαμε για τυροΚΑΥΤΕΡΗ αγαπητοι εστιατορες πρεπει να καιει, εδω ηταν νοστιμη, αλλα δεν δικαιολογουσε το ονομα της), μια κολοκυθακια τηγανιτα (εξαιρετικα τραγανα καθολου λαδιλα), ενα θραψαλο τηγανιτο(επισης ελαφρυ τηγανι, μαλακο και σωστα αλατισμενο) και ενα γαριδακι (σε πολυ καλο επιπεδο και αυτο). Οι μεριδες αρκετα καλες για τις τιμες τους.

To vfm εαν υπολογισουμε, την περιοχη και το χωρο ειναι ενταξει. Για τα παραπανω συν μια μπυρα δωσαμε κατι παραπανω απο 20 ευρω. Ενδεικτικα τα κολοκυθακια και η τυροκαυτερη κοστιζουν 3,5ευρω και νομιζω οτι το ακριβοτερο πιατο ηταν οι γαριδες σαγανακι στα 9 ευρω.

Εν ολιγοις ειναι μια συμπαθητικη επιλογη εαν καποιος βρισκεται εκει κοντα, αλλα μεχρι εκει δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου μετακινηση. Σιγουρα υπαρχουν τετοια μαγαζακια σε ολη την Αττικη.

07 Ιούλ 2016

Στη δραπετσώνα πιά δεν έχουμε ζωή. Τραγούδι αγαπημένο για χιλιάδες κόσμο και για μένα, Σε μιά αυλή με χαλίκι ανάμεσα σε εργατικές πολυκατοικίες μπορεί κανείς να βρεί την ατόφια ελληνική γεύση χωρίς πολλά πολλά απλά λιτά και πεντανόστιμα.
Σε μια ήσυχη γειτονιά στη δραπετσώνα υπάρχουν τα ( καλά παιδιά ) πρωτομηνιά και μιας και πληρωθήκαμε κάνουμε έξοδο για τσίπουρα, η αλήθεια είναι οτι το συγκεκριμένο μαγαζί δεν ήταν ο αρχικός προορισμός μας ήταν στην διαδρομή πρός κάποιο άλλο ουζερί περάσαμε απο μπροστά και σταματήσαμε βλέπωντας την σάλα του απο το δρόμο αυτό που μας έκανε να σταματήσουμε ήταν το μεράκι, βλέπει κανείς ότι έχει πέσει δουλειά με αγάπη γιαυτό σταματήσαμε.

Μας καλησπέρισε ο ιδιοκτήτης μάλλον του μαγαζιού φορώντας μια ποδιά ζωγραφισμένη με ψάρια και μαχαιροπήρουνα σε έβαζε αμέσως στο ψητό........
Καθίσαμε στο διπλανό χώρο μια αυλή με πολύχρωμα τραπέζια πολλά λουλούδια, πολύχρωμα όλα. Είχε τέσσερις πέντε παρέες ακόμη που έτρωγαν ήρθε ο τύπος και απο την πρώτη στιγμή μας έγινε συμπαθής με το χιούμορ του εδώ δεν έχει κυριλίκια και φάνηκε απο την πρώτη στιγμή μιας και ήταν έτσι με όλους κρατώντας πάντα την απαραίτητη ευγένεια.

Κατάλογος υπήρχε αλλά μιάς και πιάσαμε την κουβέντα άρχισε να μας λέει τι περιλαμβάνει το μενού φάνηκε ότι πουλάει ότι αγοράζει καθημερινά μιας και κάποια πράγματα απο τον κατάλογο ήταν διαφορετικά. Χωριάτικη σαλάτα ήταν διαφορετική απο αυτές που ξέρουμε μέχρι τώρα πραγματικά είχε μέσα ότι έχει ο αγρός και παξιμάδια που φτιάχνουν μόνοι τους όπως μας είπε. Γαύρος μαρινάτος φτιαχτός και αυτός πάρα πολύ καλός, μελιτζάνα καπνιστή με σκόρδο λάδι και φέτα τέλεια, κολοκυθάκια στο τηγάνι είναι τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, χταπόδι στο κάρβουνο που άργησε να έρθει αλλά όταν το τρώς καταλαβαίνεις το γιατί σαρδέλες ψητές με άριστο ψήσιμο, και σαγανάκι γαρίδες αρκετά διαφορετικό απο αυτα που έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα νοστιμότατο,3 απαλαρίνες και κέρασμα μύδια ξυδάτα τέλεια. Στο τέλος μας έφερε καρπούζι και λικέρ κουμ-κουατ. πληρώσαμε 76€ με απόδειξη.

Συνοψίζοντας λέω είναι ένα καλό μαγαζί τίμιο με αρκετό χιούμορ χωρίς πολλά κυριλίκια κρατώντας την απαραίτητη ευγένεια με εξαιρετικό φαγητό και καλές τιμές που αξίζει κανείς να επισκεφτεί αν ήταν σε κεντρικότερο σημείο παρέχοντας τα ίδια πράγματα θα έτρεχε σαν τρελός.

10 Οκτ 2015

Ο αρχάριος πρώτη γραφή στο ask4food. Σάββατο 26 Σεπτέμβρη μια παρέα 6 ατόμων ξεκινήσαμε απο τον κορυδαλλό για βραδινή κρεπάλη για μεζέδες για τσίπουρα γενικά για φαγητό και πιοτί που λένε.

Δεν είχαμε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό και έτσι ο καθένας έλεγε τα δικά του πάμε εδώ ο ένας πάμε εκεί ο άλλος και όλα τα σχετικά, αυτό ως συνήθως κουράζει και την λύση ανέλαβε να μας την δώσει η Αναστασία μέσα απο τις σελίδες που παρακολουθεί σχετικές με το φαγητό, αυτό λοιπόν έγινε μπήκε είδε μας διάβασε και φτάσαμε στα καλά θα πω εγώ παιδιά.

Περίπου στις 10 το μαγαζί δύο χώροι διαφορετικοί ο εσωτερικός που θυμίζει παλιό κουτούκι ζεστός και φιλόξενος, οχι αυτό το σύνηθες με τις κονσέρβες και τις παλιές φωτογραφίες που κυριαρχεί την τελευταία δεκαετία στις γειτονιές μας αλλά ένας άλλος χώρος φτιαγμένος με κέφι και αγάπη. Το άλλο κομμάτι η αυλή του χαλίκι δέντρα πολύχρωμα τραπέζια παρτέρια με μυρωδικά πολύ όμορφη πραγματικά.

Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο αναγκαστικά μιας και μέσα ήταν γεμάτο οχι ότι έξω ήταν κάτι άλλο υπήρχαν δύο τρία ελέυθερα τραπέζια τα οποία γέμισαν και αυτά ένας πανικός ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Ένας νεαρός που έτρεχε συνέχεια να εξυπηρετήσει και σίγουρα δεν θα ήθελα να ήμουν στην θέση του.
Ευγενικός μας έστρωσε λαδόκολλα με εμφιαλωμένο νερό και στίξ απο ψωμί με κάτι σαν τυροκαυτερή απο ότι παρατήρησα το καλοσώρισμα δεν ήταν ίδιο σε όλα τα τραπέζια. παραγγείλαμε σχετικά γρήγορα για τον κόσμο που είχε και ήρθαν και σχετικά γρήγορα θα έλεγα.

Μανούρα έτσι ονομάζουν μια σαλάτα με άγρια ρόκα ψητό μανούρι και βινεγκρέτ αρκετά καλή ποσότητα και γευστική στην τιμή των 7€, ρολάκια μελιτζάνας με φέτα και κόκκινη σάλτσα δύο μερίδες ιστορία μου αμαρτία μου αν είχαν και άλλες θα τις παραγγέλναμε όλες 5€ φέτα ψητή ψιλοκαυτερή πλούσια σε γεύση 5€ πατάτες φρέσκιες με αυγά και στακοβούτηρο επιστρέψαμε το πιάτο πλυμένο και σκουπισμένο καταπληκτικό 6,5€ καβουρμά βουβαλίσιο με πιπεριές και πατάτα βραστή παράξενη αλλά όμορφη γεύση 7€ συκώτι τηγανιά με καπνιστή πάπρικα ακόμη κάνω βούτες στο λάδι 7€ ήπιαμε 4 κιλά κρασί μοσχάτο ροζέ πολύ καλό στο τέλος μας κέρασαν ψητά μήλα και ήρθε και έδεσε, το κέρασμα και αυτό δεν ήταν ίδιο σε όλα τα τραπέζια.

Πληρώσαμε κοντα στα 80 και κάτι και εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος σίγουρα θα κανονίσω παρέα για να ξαναπάω.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι