16 Σεπ 2017

Οι σκέψεις ενός φανταστικού αναγνώστη την ώρα που διάβαζε την κριτική που (ίσως και να μην) έγραψα για την Κόκκινη Σβούρα.

· Ώχου… Πάλι κριτική για καφετέρια?? Get a life δηλαδή ρε Vaggg. Εδώ είναι site για φαγητό, ήμαρτον δηλαδή.

· …λες και δεν έχω που να πιώ καφέ στο Χαλάνδρι αν θέλω.

· Πριν είπες ότι είναι η τυπική καφετέρια και τώρα λες ότι δεν είναι? Μάλλον χάζεψες…

· Εγώ όμως δεν συνηθίζω να παίρνω σνακ ή γλυκό στις καφετέριες. Για αυτό έχουμε τα εστιατόρια και κάθομαι και σπαταλάω το χρόνο μου να διαβάζω για αυτή τη Σβούρα. Μήπως λέγεται και fidget spinner??

· «Αυλή», «τρία διαφορετικά μέρη για να κάτσεις», «μοντέρνο εσωτερικό», «προσεγμένα και καθαρά». Μάλλον χάλια θα είναι όλα αυτά, από διακόσμηση, για να μιλάς για ευχάριστο χώρο και να έχεις βάλει 3/4.

· Ααα λες «μπορούν να γίνουν ακόμη καλύτερα». Οκ, ας πούμε ότι το έσωσες.

· Αν η σερβιτόρα ήταν καινούρια και δεν ήξερε να απαντήσει στις ερωτήσεις σου κακώς την έβαλαν, ενώ αν ήταν παλιά ακόμη χειρότερα. Εκτός αν έκανες βλακώδεις ερωτήσεις, κάτι που ίσως και να είναι αλήθεια με τέτοιες κριτικές που ανεβάζεις.

· Το χαμόγελο και την αμεσότητα να τα βράσω, οι πιο πολλοί τα έχουν.

· Τι είναι αυτά τα Herbazu και Michicoy? Εγώ καφέ θέλω να πιω! Τι θα πει γεμάτο και στρογγυλό σώμα? Καφεγνωσία θα κάνουμε?

· Μπράβο τους πάντως που φέρνουν και δικά τους μπισκοτάκια με τον καφέ. Έχει εκλείψει το σπορ.

· Αυτό που εσύ λες ποικιλία και πρωτοτυπία στα σμούθις, τα τσάγια, τα μιλκσέικ και τους χυμούς εγώ το λέω σπαζοκεφαλιά. Γίνανε και οι καφετέριες γκουρμέ. Άι σιχτίρ.

· Όντως? Δεν έχω ξαναπιεί λεμονάδα από κανονικά λεμόνια σε καφετέρια. Ωραίο ακούγεται αυτό. Αλλά 4,2€ δεν είναι και φθηνά.

· Άντε ρε! Ζυμώνουν οι ίδιοι το ψωμί στα σάντουιτς? Δυνατό!

· Και ετοιμάζουν δικά τους πατατάκια? Ντόινκ! Ε, αυτό δεν το έχω ξανακούσει.

· Σάντουιτς γύρω στα 5€ και κλαμπ στα 6,8€ δεν είναι και φθηνά. Ντάξει δεν είναι και ακριβά. Για δικό τους ψωμί και πατατάκια θα τα έδινα για να είμαι ειλικρινής. Για μια δοκιμή. Αφού είναι και χορταστικό όπως λες…

· Δηλαδή έχουν μόνο ένα Muffin και μόνο ένα γλυκό κάθε μέρα? Τι βλακεία...

· Και τα 4,5€ και 5,5€ που λες για το καθένα, αν είναι και χωρίς παγωτό, μάλλον πολλά μου φαίνονται.

· Δεν βαρέθηκες να γράφεις στις κριτικές σου φράσεις όπως «ένα από τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ μου»???

· Ααα, το λες για το banofee όμως ε? Τα αγαπώ τα μπανόφι…

· Τι εννοείς «ώρα να περάσουμε στο κυρίως»? Αυτό ήταν η εισαγωγή???

· Cookies παίρνω και από το φούρνο ή το σούπερ μάρκετ άμα θέλω.

· Και τι με νοιάζει που για αυτά έγινε γνωστή η Κόκκινη Σβούρα?

· Ατάκες τύπου «δεν θα βρείτε αλλού τέτοια κούκις» τις διαβάζω και γελάω, να ξέρεις.

· 4€ τα 3 τεμάχια αν έχουν καλό μέγεθος είναι όντως οικονομικά. Αν τα φτιάχνω και με ότι υλικά θέλω δεν ακούγεται άσχημο.

· Δεν βαρέθηκε να αναλύει τα κούκις?

· Τι θα πει έχουν όλα τα πιθανά υλικά που φαντάζομαι? Έχετε κούκις με τζατζίκι ρε?

· 15-20 διαφορετικά υλικά είναι όντως αρκετά.. Ναι, αλλά βάζω μόνο 3 στο κάθε κούκι.

· Δεν ξέρω αν πρέπει να μου τρέξουν τα σάλια ή να σε περάσω για ηλίθιο που μιλάς τόση ώρα για τα κούκις.

· Δηλαδή θα φάω 3 κούκις στη μέση με τον φίλο/φίλη μου και θα πεινάσω μετά από 2-3 ώρες? ΧΑΧΑΧΑ! Μάλλον δεν ξέρεις σε ποιόν απευθύνεσαι.

· Ρε άνθρωπε δεν βαρέθηκες να μιλάς για τα cookies??? Τόσο καλά είναι πια?

· Οκ οκ, εντάξει. Κέρδισες. Όταν πάω Χαλάνδρι για καφέ και θέλω κάτι χαλαρό θα πάω στην Κόκκινη Σβούρα και θα πάρω τα 3 κούκις που τα φτιάχνω όπως θέλω παρέα τον καφέ Μίτσιγκαν.

· Εντάξει, αν είναι να πάω Αγία Παρασκευή ή Χολαργό θα το αλλάξω και θα πάω Χαλάνδρι. Οκ.

· Καλά αυτός ακόμη για τα cookies μιλάει…

05 Φεβ 2016

Και ρώτησε η Παναγιώτα: ‘’Έτρωγες και στο χωριό σου brunch;;;’’, όταν της είπα την γευστική μου εμπειρία στη ‘’Σβούρα’’.

Η αλήθεια είναι ότι brunch μπορεί να μην έτρωγα, αλλά ένα καλό πρωινό πάντα το προτιμούσα. Στην αρχή από τα χεράκια της μανούλας μου που της έβγαζα το λάδι στο τι θέλω να μου ετοιμάσει, στη συνέχεια στα ανέμελα εφηβικά χρόνια όταν δεν βαριόμουνα, έφτιαχνα μόνος μου ή αγγάρευα καμιά ‘’φίλη’’ να φτιάξει και παντρεμένος πια, όλη η ταλαιπωρία του πρωινού έχει πέσει στην σύζυγό μου.

Σε ταξίδια βέβαια, ειδικά εξωτερικού, με κοιτάνε όλοι εκείνοι που προτιμούν για πρωινό κανένα φρούτο ή γιαούρτι, γιατί γεμίζω το τραπέζι με όλα τα καλούδια του μπουφέ.

Διότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός οπότε, αν δεν φας καλά το πρωί δεν έχεις δυνάμεις για το υπόλοιπο της ημέρας, να περιηγηθείς στα αξιοθέατα, να κάνεις shopping και τέλος να διασκεδάσεις μέχρι πρωίας.

Στο θέμα μας τώρα.
Όπως εύστοχα παρατήρησε ο Ιωγιάννης, η λέξη brunch είναι σύνθετη και παράγεται από τα breakfast και lunch.

Αυτό που έφαγα εγώ στη Σβούρα και αυτό που βλέπω ότι προσφέρεται από τα περισσότερα μαγαζιά που το έχουν βάλει στον κατάλογο τους, είναι ένα πολύ καλό πρωινό, που σε καμία περίπτωση δεν καλύπτει - τουλάχιστον τον μέσο Έλληνα - το μεσημεριανό.

Πάμε στην ουσία του πράγματος. Η σχέση μου με την Κόκκινη Σβούρα κρατάει πάνω από 3 χρόνια. Την ανακάλυψα τυχαία ένα Αυγουστιάτικο βράδυ, στο 17 της Αγ. Γεωργίου στο Χαλάνδρι όταν με ενημέρωσε φίλος μου ότι θα έπαιζε μουσική. Από τότε την λάτρεψα και την έκανα στέκι. Πηγαίνω τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα αλλά θεωρώντας ότι είναι ένα όμορφο all day bar δεν μπήκα καν στον κόπο να γράψω κριτική. Οι τελευταίες του όμως προσθήκες αλλά και η βελτίωση της ποιότητας των ήδη υπαρχόντων προϊόντων είναι άξια προσοχής άρα και κριτικής.

Ανοίγοντας την μεταλλική πόρτα της παλιάς μονοκατοικίας του 1902, μπαίνεις σε μια ζεστή και φιλόξενη αυλή που θα σου θυμίσει παλιά Αθήνα ή αυλή παλιού Ιταλικού αρχοντικού από όπου εμπνευστήκαν οι ιδιοκτήτες για να ανακαινίσουν το μέρος. Η εδαφοκάλυψη έχει γίνει με πλάκες – πέτρες στις γωνίες των οποίων έχουν τοποθετηθεί άτακτα, παρτέρια με αρκετά θαμνώδη φυτά αλλά και κάποια αναρριχητικά. Πάνω τους, μεταλλικά τραπεζοκαθίσματα, πάσο με πολύχρωμα stand αρχικά στον τοίχο και στο κέντρο της αυλής.

Προχωρώντας προς τα μέσα συναντάς και δεύτερη αυλή με το bar στο κέντρο, περισσότερα ξύλινα stand, ξύλινες μπάρες, αναρριχητικά φυτά, retro αντικείμενα, ραπτομηχανές τραπέζια, vintage καδράκια, διάφορα φαναράκια και 2 γέρικους κορμούς δέντρων που αντέχουν στον χρόνο και συνεχίζουν να δροσίζουν την αυλή με τη σκιά των φυλλωμάτων τους.

Ο μέσα χώρος το κυρίως ‘’σπιτικό’’, κρύβεται πίσω από τα ψηλά ξύλινα παντζούρια. Ανοίγοντας την ξύλινη πόρτα διαπιστώνεις το μεράκι των ιδιοκτητών.
Όλα hand made φτιαγμένα με πολύ κόπο και χαλώντας πολλές εργατοώρες.

Από το bar, τις ξύλινες προθήκες με τα διαφορετικά αντικείμενα, το επιβλητικό μεταλλικό δέντρο, τα διαφορετικά σκαμπό καθίσματα, τις πολλές σβούρες, τα κρεμάμενα βιβλία που διακοσμούν την οροφή, τα καπέλα φωτιστικά Chaplin μέχρι το παλιό μπαούλο, τα έπιπλα άλλης εποχής και το παράθυρο προθήκη με βιβλία και κούκλες.

Η εξυπηρέτηση από το team της Σβούρας είναι υποδειγματική, άμεση και γρήγορη. Χωρίς προσποιητό χαμόγελο όλοι τους, έτοιμοι και γνώστες για να λύσουν κάθε σου απορία αλλά και να σου προτείνουν τι θα πιείς και με τι θα το συνοδεύσεις.

Η μουσική ξεκινάει χαλαρά σε jazz και indie ρυθμούς και καταλήγει σε rock, funky και soul χωρίς να σε ενοχλήσουν τα decibel. Οι dj’s ποικίλουν όπως και οι θεματικές βραδιές. Μπορεί να πετύχεις και live, standup comedy αλλά και διάφορες εκθέσεις.
Θα πιείς όλων των ειδών τους καφέδες, πάρα πολλές ποικιλίες τσαγιού, φρεσκοστυμμένους χυμούς και φυσικά υπέροχα cocktails που αλλάζουν ανάλογα την εποχή. Προτείνονται ο Big bad wolf (ρούμι, chili, berries, εσπεριδοειδή), ο dirty Harry (gin, αγγούρι, λεμόνι, ροζ πιπέρι), το Black Jack (bourbon, ροδάκινο, εσπεριδοειδή, δενδρολίβανο) και το bar fight (Irish whisky, σιρόπι maple, ανανά). Τιμές νορμάλ για cocktail από 8 τα περισσότερα έως 10 ευρώ.

Δεν γίνεται το ίδιο στις επιλεγμένες ετικέτες των κρασιών από όλο τον κόσμο, που η τιμή τους κυμαίνεται 5-6 ευρώ το ποτήρι και 20-30 ευρώ το μπουκάλι.

Αξίζει όμως να δοκιμάσετε την πρωτότυπη γεύση της σπιτικής sangria με διάφορα σιρόπια, λικέρ, φρούτα και μπαχαρικά σε 2 παραλλαγές κόκκινη και λευκή. (5,5 ευρώ το ποτήρι, 25 ευρώ η κανάτα).

Και τελειώνω με τα συνοδευτικά της ‘’Σβούρας’’.
Γευστικότατα cookies και muffins, που το φρέσκο βούτυρο σου σπάει τη μύτη γιατί φτιάχνονται εκείνη την ώρα. Κάθε μέρα και διαφορετικά αλλά το καλύτερο είναι ότι μπορείς να διαλέξεις τα υλικά που θες και να πεις να στα ψήσουν. Διαλέγεις λοιπόν ανάλογα την όρεξη σου, σοκολάτες λευκές, γλυκές, πικρές, φρούτα κανονικά και αποξηραμένα, λικέρ και μαρμελάδες και περιμένεις να ψηθεί. Αφράτο γευστικό, μεγάλη ποσότητα, τρελή απόλαυση, σίγουρα θα ζητήσεις και άλλο (1,5 ευρώ).

Διαφορετικά cakes κάθε μέρα, φτιαγμένα με χειροποίητες μαρμελάδες, ganache σοκολάτας και cream frosting. Διάφορα γλυκά, τάρτες, banoffee, lemon pie κλπ (5 ευρώ).

Σπιτικά σάντουιτς με ψωμί που ζυμώνεται στην κουζίνα καθημερινά, συνοδεία από φρεσκοκομμένες τηγανιτές πατάτες. Προτιμήστε το ciabatta club με φιλέτο παναρισμένο κοτόπουλο, καπνιστό τυρί και μπέικον (6,8 ευρώ).

3 σαλάτες με την pesto spin (5,9 ευρώ) να ξεχωρίζει. Homemade pesto βασιλικού, ψιλοκομμένο μπέικον, πολύχρωμες ψητές πιπεριές και τριμμένη φέτα πάνω σε σωστά βρασμένα ζυμαρικά. Απόλαυση, καλύπτει όλες τις ανάγκες σου.

Για τα cocktail σου, επιλογή από 7-8 tapas (3,3 ευρώ) νορμάλ η ποσότητα για συνοδευτικά. Προτιμήστε τα καλαμάκια με τις μπουκιές χοιρινού το ψητό χαλούμι και την bbq sauce, αυτά με προσούτο, μοτσαρέλα, λιαστή ντομάτα και sauce βασιλικού ή με λουκάνικο, ψητά ντοματίνια και sauce από καραμελωμένα κρεμμύδια. Ξεχωρίζουν αισθητά από τα υπόλοιπα.

Για τα Σαββατοκύριακα υπάρχει το περιβόητο πρωινό (μπράντς!!! ) το οποίο και με ώθησε να γράψω για την ‘’Σβούρα’’.

Ξεκινήστε με το καλαθάκι από αρτοσκευάσματα το οποίο περιέχει 2 είδη από ψωμάκια, σπιτικές μαρμελάδες από φρούτα εποχής, βούτυρο και muffin επιλογής σας.
Συνεχίστε με bruschetta σολωμού, μοτσαρέλλας ή προσούτου.

Δοκιμάστε ομελέτα γεμιστή με τυρί και ζαμπόν ή σπανάκι και ανθότυρο. Εναλλακτικά υπάρχουν τα αυγά μάτια με μπέικον αλλά, εκεί που δίνει ρέστα η ‘’Σβούρα’’ είναι τα αυγά ποσέ σε φρυγανισμένο ψωμί με μπέικον και εκπληκτική hollandaise sauce με σαφράν!!!!

Εναλλακτικά μπορείτε να δοκιμάσετε τα τηγανιτά του. Ξεχωρίζει το potato fry up (baby πατάτες, καλαμπόκι, φρέσκο κρεμμύδι, μαριναρισμένες σε μουστάρδα και σοταρισμένες με κρέμα γάλακτος και τυρί).

Κλείστε με 3όροφα pancakes καλυμμένα με πραλίνα σοκολάτας και τριμμένο μπισκότο ή με μέλι, κανέλα, γαρύφαλλο και τριμμένο αμύγδαλο.
Κάθε επιλογή σου τιμάται 4 ευρώ, ενώ 3 επιλογές σου μαζί με τον χυμό ή τον καφέ είναι στα 12 ευρώ. Σίγουρα πολύ καλό vfm.
Τελειώνοντας είσαι χορτάτος να συνεχίσεις την μέρα σου.

Με αυτά και με αυτά πλέον η ‘’Κόκκινη Σβούρα’’ συνεπικουρούμενη από την έμπνευση, τις φρέσκιες ιδέες και τα πειράματα των ιδιοκτητών, έχει κερδίσει σημαντικό μερίδιο στην πιάτσα του Χαλανδρίου.
Θα δεις ανθρώπους όλων των ηλικιών, schoolboys και schoolgirls, μητέρες με το παιδί στο καρότσι, έφηβους, μεγαλύτερης ηλικίας ανθρώπους με χαλαρή διάθεση που επιθυμούν κάτι διαφορετικό και ποιοτικό για να ξεφύγουν από την καθημερινότητα και να ομορφύνουν τη ζωή τους.

Και επειδή σβούρα είναι και γυρίζει, δεν ξέρεις που και πότε θα σταματήσει, και όταν σταματήσει θα σε εκπλήξει διαφορετικά στην κάθε επίσκεψη σου, αξίζει να απομακρυνθείτε λίγο από την πλατεία του Χαλανδρίου, να φτάσετε στο 17 της Αγ. Γεωργίου και να της δώσετε μια ευκαιρία.

Ενα διαμαντακι θα το χαρακτηριζα τοσο για το χωρο του οσο και για την ποικιλια ποτών του. Προκειται για ενα μαγαζι που ενω φαινομενικα δε σου γεμιζει το ματι, καθώς είναι χωμενο σε ενα στενάκι, μπαινεις μεσα και αποπνεει ρομαντισμο! Προσεγμενα τραπεζακια με. φαναρακια και κερακια.. Οκ συνηθισμενο μεν καλαισθητο δε!!! 😎😎υπαρχει η επιλογη του κλειστου χωρου, που δεν την προτιμαω γιατι είναι έντονη η ενταση της μουσικης.

Και μετα καθεσαι είτε στον πιο κεντρικο χωρο με. τις πετρινες πλακες στο δαπεδο ή για τους πιο καλοκαιρινους τυπους, ενα μικρο δρομακι οδηγει στην πισω αυλη, καταμεστη απο. δεντρα. Στο κυριως θεμα ομως για να μην μακρυγορω, ειμαι εντυπωσιασμενη απο τα κοκτειλ!!

Ουσα λατρις των κοκτειλ, καθε φορα παιρνω κατι διαφορετικό και ποτέ δεν με έχει προδώσει η επιλογη μου! Οι τιμές κυμαινονται στα μοκτειλ(κοκτειλ χωρις αλκοολ) στα 5€ ενω στα αλκοολουχα ξεκινουν απο 8-9.. ααντε να βρειτε και ενα με 10 😝😝 Ο καταλογος των ποτων ανανεώνεται καθε χειμωνα και καλοκαιρι..

Το αγαπημενο μου μοκτειλ το χειμωνα ειναι το Charleston(5€).. Ναι ναι φιλτατε αναγνωστη.. Ορθως παει το μυαλο σου στις παραδοσιακες καραμελες-λουκουμια Τσαρλεστον με το εντονο. αρωμα τριανταφυλλου.. Δε μου αρεσει απλα αυτο. το. ποτο.. Ειμαι ερωτευμενη 😍😍

Χτες ομως, λογω διαφορετικού καταλογου. προφανως, πηρα με δισταγμο. ενα μοκτειλ bloody mary.. Στο παρελθον, σε γνωστο μαγαζι του Μοναστηρακιου ειχα δοκιμάσει ενα τετοιο αλλα ειχα απογοητευτει.. Ηταν σα να πινω στυμμενη ντοματα με απειρο πιπερι και ταμπασκο.. Και ενα σελερι για το. touch... Ασχολιαστο.. Το πηρα ομως. το. ιδιο ποτο στην Κοκκινη Σβουρα, γιατι δε θελω να. μαι. και. προκατειλλημενη.. Παιδια, ηταν μια φοβερη παραλλαγη του μπλαντι μερι.. Με ντεκορ μικρα ντοματινια, εμπλουτισμενο με ωραιους χυμους και σιροπια που του εδιναν μια ιδιαιτερη γλυκοξινη γευση.. Οχι οτι. ειμαι νεροφιδα.. αλλα. πηρα. δυο. τετοια 😂😂

Συμπερασματικα, να σας πω οτι αξιζει αυτο το. μαγαζι.. Ακομη και. οι. καφεδες. και. οι ζεστες. σοκολατες. του ειναι αξια αναφορας: ) Απο τοτε που εντοπισα αυτο. το μαγαζι, οποτε. ειμαι. Χαλανδρι,8/10 φορές αυτο θα προτιμησω.

Να μην παραλειψω πως το σέρβις ειναι πολυ δυναμικο και εξυπηρετικο. Οι κοπελες ειναι πρόθυμες να βοηθησουν να επιλεξεις απο ολη αυτην την γκαμα ποτων εαν εισαι σε διλημμα.. Θα αναλυσουν τις γευσεις για να γινουν πιο κατατοπιστικες. Θα σε ελεγξουν αν σου αρεσε η επιλογη σου.. Γενικα προσεχουν τον πελατη..

ΕξτραΤιπ για εμας που καταβροχθιζουμε τα ξηροκαρπια. στις παρεες:
Τα ποτα τα συνοδευουν παντα με καυτα βουτυρενια ποπκορν.
Εις το επανιδειν!

01 Σεπ 2017

Επισκεφτήκαμε την κόκκινη σβούρα την περασμένη Πέμπτη μετά από αρκετές προηγούμενες επισκέψεις.
Ο καφές τους δεν είναι το δυνατό τους σημείο τουλάχιστον όχι για αυτούς που δεν ειναι fans των διαφόρων ποικιλιών καφέ.

Τα κοκταίηλς από την άλλη είναι αρκετά καλά. Τιμές για κρασί από 5 Ευρώ, το οποίο είναι ιδιαίτερα αρωματικό και φρουτώδες (αναφέρομαι στο λευκό το οποίο και έχω δοκιμάσει).
Μέχρι τώρα είχαμε πάει για κοκταίηλς και καφέ αλλά ποτέ για φαγητό.
Με αφορμή μια far east night που είχε την Πέμπτη βρεθήκαμε να πίνουμε κρασί στον πίσω κήπο ο οποίος είναι εξίσου όμορφος με το μπροστινό μέρος και λίγο πιο ήρεμος.

Ήταν μετά τις 9 το βράδυ οπότε αποφασίσαμε να πάρουμε 3 tapas τα οποία ήταν διαφορετικά από αυτά που έχουν καθημερινά, έχοντας επιρροές από την Ασία.
Πήραμε σουβλάκι κοτόπουλο με σως μέντας, κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και μπάλες από πατάτα γεμιστές με κιμά.
ΤΕΛΕΙΑ όλα!!! Καλομαγειρεμένα με νότες κύμινου, κανέλας και άλλων μπαχαρικών.... Οι μερίδες πολύ καλές καθώς και η τιμή. 8 Ευρώ για μια ποικιλία από τρία πιατάκια.
Στα μείον είναι το σερβις το οποίο δυστυχώς είναι λιγότερο σε αριθμό από ότι θα έπρεπε έτσι ώστε να μην υπάρχουν καθυστερήσεις. Τα παιδιά που δουλεύανε τρέχανε για να εξυπηρετήσουνε όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά αυτό δεν φτάνει για να νιώσεις καλά σε ένα μαγαζί.

Η διεύθυνση θα πρέπει να προσλάβει παραπάνω προσωπικό έτσι ώστε να μην επικρατούν αυτοί οι αγχωτικοί ρυθμοί εξυπηρέτησης.

03 Απρ 2016

Είχα διαβάσει καλές κριτικές για αυτό καφε και έτσι το επισκευτήκαμε. Ο χώρος είναι όμορφος και σε προδιαθέτει θετικά.

Ο σερβιτόρος συμπαθητικός. οι καφέδες φίλτρου που πήραμε, τίποτα το ιδιαίτερο (3.50ευρω ο ένας), τα Ciabatta club από μέτρια και κάτω. Τα ψωμάκια τίποτα το ιδιαίτερο, το παναρισμένο κοτόπουλο πολύ λίγο, κρύο και σκληρό. Οι τηγανιτές πατάτες νόστιμες αλλά κρύες, (και είχε μόνο 3 παρέες το μαγαζί). 6.8οευρω το κάθε ένα. Πολύ ακριβά για την ποιότητα τους.

Το μόνο που ήταν πολύ γευστικό ήταν το cheesecake. 5 ευρώ είναι λόγο τσιμπημένη τιμή.