16 Σεπ 2017

Οι σκέψεις ενός φανταστικού αναγνώστη την ώρα που διάβαζε την κριτική που (ίσως και να μην) έγραψα για την Κόκκινη Σβούρα.

· Ώχου… Πάλι κριτική για καφετέρια?? Get a life δηλαδή ρε Vaggg. Εδώ είναι site για φαγητό, ήμαρτον δηλαδή.

· …λες και δεν έχω που να πιώ καφέ στο Χαλάνδρι αν θέλω.

· Πριν είπες ότι είναι η τυπική καφετέρια και τώρα λες ότι δεν είναι? Μάλλον χάζεψες…

· Εγώ όμως δεν συνηθίζω να παίρνω σνακ ή γλυκό στις καφετέριες. Για αυτό έχουμε τα εστιατόρια και κάθομαι και σπαταλάω το χρόνο μου να διαβάζω για αυτή τη Σβούρα. Μήπως λέγεται και fidget spinner??

· «Αυλή», «τρία διαφορετικά μέρη για να κάτσεις», «μοντέρνο εσωτερικό», «προσεγμένα και καθαρά». Μάλλον χάλια θα είναι όλα αυτά, από διακόσμηση, για να μιλάς για ευχάριστο χώρο και να έχεις βάλει 3/4.

· Ααα λες «μπορούν να γίνουν ακόμη καλύτερα». Οκ, ας πούμε ότι το έσωσες.

· Αν η σερβιτόρα ήταν καινούρια και δεν ήξερε να απαντήσει στις ερωτήσεις σου κακώς την έβαλαν, ενώ αν ήταν παλιά ακόμη χειρότερα. Εκτός αν έκανες βλακώδεις ερωτήσεις, κάτι που ίσως και να είναι αλήθεια με τέτοιες κριτικές που ανεβάζεις.

· Το χαμόγελο και την αμεσότητα να τα βράσω, οι πιο πολλοί τα έχουν.

· Τι είναι αυτά τα Herbazu και Michicoy? Εγώ καφέ θέλω να πιω! Τι θα πει γεμάτο και στρογγυλό σώμα? Καφεγνωσία θα κάνουμε?

· Μπράβο τους πάντως που φέρνουν και δικά τους μπισκοτάκια με τον καφέ. Έχει εκλείψει το σπορ.

· Αυτό που εσύ λες ποικιλία και πρωτοτυπία στα σμούθις, τα τσάγια, τα μιλκσέικ και τους χυμούς εγώ το λέω σπαζοκεφαλιά. Γίνανε και οι καφετέριες γκουρμέ. Άι σιχτίρ.

· Όντως? Δεν έχω ξαναπιεί λεμονάδα από κανονικά λεμόνια σε καφετέρια. Ωραίο ακούγεται αυτό. Αλλά 4,2€ δεν είναι και φθηνά.

· Άντε ρε! Ζυμώνουν οι ίδιοι το ψωμί στα σάντουιτς? Δυνατό!

· Και ετοιμάζουν δικά τους πατατάκια? Ντόινκ! Ε, αυτό δεν το έχω ξανακούσει.

· Σάντουιτς γύρω στα 5€ και κλαμπ στα 6,8€ δεν είναι και φθηνά. Ντάξει δεν είναι και ακριβά. Για δικό τους ψωμί και πατατάκια θα τα έδινα για να είμαι ειλικρινής. Για μια δοκιμή. Αφού είναι και χορταστικό όπως λες…

· Δηλαδή έχουν μόνο ένα Muffin και μόνο ένα γλυκό κάθε μέρα? Τι βλακεία...

· Και τα 4,5€ και 5,5€ που λες για το καθένα, αν είναι και χωρίς παγωτό, μάλλον πολλά μου φαίνονται.

· Δεν βαρέθηκες να γράφεις στις κριτικές σου φράσεις όπως «ένα από τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ μου»???

· Ααα, το λες για το banofee όμως ε? Τα αγαπώ τα μπανόφι…

· Τι εννοείς «ώρα να περάσουμε στο κυρίως»? Αυτό ήταν η εισαγωγή???

· Cookies παίρνω και από το φούρνο ή το σούπερ μάρκετ άμα θέλω.

· Και τι με νοιάζει που για αυτά έγινε γνωστή η Κόκκινη Σβούρα?

· Ατάκες τύπου «δεν θα βρείτε αλλού τέτοια κούκις» τις διαβάζω και γελάω, να ξέρεις.

· 4€ τα 3 τεμάχια αν έχουν καλό μέγεθος είναι όντως οικονομικά. Αν τα φτιάχνω και με ότι υλικά θέλω δεν ακούγεται άσχημο.

· Δεν βαρέθηκε να αναλύει τα κούκις?

· Τι θα πει έχουν όλα τα πιθανά υλικά που φαντάζομαι? Έχετε κούκις με τζατζίκι ρε?

· 15-20 διαφορετικά υλικά είναι όντως αρκετά.. Ναι, αλλά βάζω μόνο 3 στο κάθε κούκι.

· Δεν ξέρω αν πρέπει να μου τρέξουν τα σάλια ή να σε περάσω για ηλίθιο που μιλάς τόση ώρα για τα κούκις.

· Δηλαδή θα φάω 3 κούκις στη μέση με τον φίλο/φίλη μου και θα πεινάσω μετά από 2-3 ώρες? ΧΑΧΑΧΑ! Μάλλον δεν ξέρεις σε ποιόν απευθύνεσαι.

· Ρε άνθρωπε δεν βαρέθηκες να μιλάς για τα cookies??? Τόσο καλά είναι πια?

· Οκ οκ, εντάξει. Κέρδισες. Όταν πάω Χαλάνδρι για καφέ και θέλω κάτι χαλαρό θα πάω στην Κόκκινη Σβούρα και θα πάρω τα 3 κούκις που τα φτιάχνω όπως θέλω παρέα τον καφέ Μίτσιγκαν.

· Εντάξει, αν είναι να πάω Αγία Παρασκευή ή Χολαργό θα το αλλάξω και θα πάω Χαλάνδρι. Οκ.

· Καλά αυτός ακόμη για τα cookies μιλάει…

Ενα διαμαντακι θα το χαρακτηριζα τοσο για το χωρο του οσο και για την ποικιλια ποτών του. Προκειται για ενα μαγαζι που ενω φαινομενικα δε σου γεμιζει το ματι, καθώς είναι χωμενο σε ενα στενάκι, μπαινεις μεσα και αποπνεει ρομαντισμο! Προσεγμενα τραπεζακια με. φαναρακια και κερακια.. Οκ συνηθισμενο μεν καλαισθητο δε!!! 😎😎υπαρχει η επιλογη του κλειστου χωρου, που δεν την προτιμαω γιατι είναι έντονη η ενταση της μουσικης.

Και μετα καθεσαι είτε στον πιο κεντρικο χωρο με. τις πετρινες πλακες στο δαπεδο ή για τους πιο καλοκαιρινους τυπους, ενα μικρο δρομακι οδηγει στην πισω αυλη, καταμεστη απο. δεντρα. Στο κυριως θεμα ομως για να μην μακρυγορω, ειμαι εντυπωσιασμενη απο τα κοκτειλ!!

Ουσα λατρις των κοκτειλ, καθε φορα παιρνω κατι διαφορετικό και ποτέ δεν με έχει προδώσει η επιλογη μου! Οι τιμές κυμαινονται στα μοκτειλ(κοκτειλ χωρις αλκοολ) στα 5€ ενω στα αλκοολουχα ξεκινουν απο 8-9.. ααντε να βρειτε και ενα με 10 😝😝 Ο καταλογος των ποτων ανανεώνεται καθε χειμωνα και καλοκαιρι..

Το αγαπημενο μου μοκτειλ το χειμωνα ειναι το Charleston(5€).. Ναι ναι φιλτατε αναγνωστη.. Ορθως παει το μυαλο σου στις παραδοσιακες καραμελες-λουκουμια Τσαρλεστον με το εντονο. αρωμα τριανταφυλλου.. Δε μου αρεσει απλα αυτο. το. ποτο.. Ειμαι ερωτευμενη 😍😍

Χτες ομως, λογω διαφορετικού καταλογου. προφανως, πηρα με δισταγμο. ενα μοκτειλ bloody mary.. Στο παρελθον, σε γνωστο μαγαζι του Μοναστηρακιου ειχα δοκιμάσει ενα τετοιο αλλα ειχα απογοητευτει.. Ηταν σα να πινω στυμμενη ντοματα με απειρο πιπερι και ταμπασκο.. Και ενα σελερι για το. touch... Ασχολιαστο.. Το πηρα ομως. το. ιδιο ποτο στην Κοκκινη Σβουρα, γιατι δε θελω να. μαι. και. προκατειλλημενη.. Παιδια, ηταν μια φοβερη παραλλαγη του μπλαντι μερι.. Με ντεκορ μικρα ντοματινια, εμπλουτισμενο με ωραιους χυμους και σιροπια που του εδιναν μια ιδιαιτερη γλυκοξινη γευση.. Οχι οτι. ειμαι νεροφιδα.. αλλα. πηρα. δυο. τετοια 😂😂

Συμπερασματικα, να σας πω οτι αξιζει αυτο το. μαγαζι.. Ακομη και. οι. καφεδες. και. οι ζεστες. σοκολατες. του ειναι αξια αναφορας: ) Απο τοτε που εντοπισα αυτο. το μαγαζι, οποτε. ειμαι. Χαλανδρι,8/10 φορές αυτο θα προτιμησω.

Να μην παραλειψω πως το σέρβις ειναι πολυ δυναμικο και εξυπηρετικο. Οι κοπελες ειναι πρόθυμες να βοηθησουν να επιλεξεις απο ολη αυτην την γκαμα ποτων εαν εισαι σε διλημμα.. Θα αναλυσουν τις γευσεις για να γινουν πιο κατατοπιστικες. Θα σε ελεγξουν αν σου αρεσε η επιλογη σου.. Γενικα προσεχουν τον πελατη..

ΕξτραΤιπ για εμας που καταβροχθιζουμε τα ξηροκαρπια. στις παρεες:
Τα ποτα τα συνοδευουν παντα με καυτα βουτυρενια ποπκορν.
Εις το επανιδειν!

01 Σεπ 2017

Επισκεφτήκαμε την κόκκινη σβούρα την περασμένη Πέμπτη μετά από αρκετές προηγούμενες επισκέψεις.
Ο καφές τους δεν είναι το δυνατό τους σημείο τουλάχιστον όχι για αυτούς που δεν ειναι fans των διαφόρων ποικιλιών καφέ.

Τα κοκταίηλς από την άλλη είναι αρκετά καλά. Τιμές για κρασί από 5 Ευρώ, το οποίο είναι ιδιαίτερα αρωματικό και φρουτώδες (αναφέρομαι στο λευκό το οποίο και έχω δοκιμάσει).
Μέχρι τώρα είχαμε πάει για κοκταίηλς και καφέ αλλά ποτέ για φαγητό.
Με αφορμή μια far east night που είχε την Πέμπτη βρεθήκαμε να πίνουμε κρασί στον πίσω κήπο ο οποίος είναι εξίσου όμορφος με το μπροστινό μέρος και λίγο πιο ήρεμος.

Ήταν μετά τις 9 το βράδυ οπότε αποφασίσαμε να πάρουμε 3 tapas τα οποία ήταν διαφορετικά από αυτά που έχουν καθημερινά, έχοντας επιρροές από την Ασία.
Πήραμε σουβλάκι κοτόπουλο με σως μέντας, κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και μπάλες από πατάτα γεμιστές με κιμά.
ΤΕΛΕΙΑ όλα!!! Καλομαγειρεμένα με νότες κύμινου, κανέλας και άλλων μπαχαρικών.... Οι μερίδες πολύ καλές καθώς και η τιμή. 8 Ευρώ για μια ποικιλία από τρία πιατάκια.
Στα μείον είναι το σερβις το οποίο δυστυχώς είναι λιγότερο σε αριθμό από ότι θα έπρεπε έτσι ώστε να μην υπάρχουν καθυστερήσεις. Τα παιδιά που δουλεύανε τρέχανε για να εξυπηρετήσουνε όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά αυτό δεν φτάνει για να νιώσεις καλά σε ένα μαγαζί.

Η διεύθυνση θα πρέπει να προσλάβει παραπάνω προσωπικό έτσι ώστε να μην επικρατούν αυτοί οι αγχωτικοί ρυθμοί εξυπηρέτησης.

Αγίου Γεωργίου 17, Χαλάνδρι