18 Σεπ 2017

Ποιός αρκείται με τα λίγα;Ποιός δεν θέλει περισσότερα από αυτά που ήδη έχει;Υπάρχει κάποιος που σταματάει να ονειρεύεται;

Μπορώ να παραθέσω πολλές ακόμα τέτοιες ερωτήσεις, όμως θα είναι χάσιμο χρόνου. Δεν θέλω να σας ζαλίσω με επιχειρηματικά πλάνα, αν και έχω ενθουσιαστεί σαν νεούδι που είμαι σε κάτι δικό μου που ξεκίνησα. Ούτε θέλω να σας περιγράψω τι είναι οριζόντια και κάθετη ολοκλήρωση.

Υπάρχουν επιχειρηματίες που έχουν άστρο και με ότι και αν καταπιαστούν γίνεται χρυσός. Υπάρχουν και άλλοι που ίσως υπερεκτίμησαν τις δυνατότητες τους ή τα φόρτωσαν στον κόκκορα. Υπάρχουν οι κώτσοι, υπάρχουν όμως και αυτοί που έχουν γνωριμίες και ελίσσονται.

Υπάρχουν και αυτοί που το "παίζουν" αφεντικά και χωρίς να το καταλάβουν γίνονται από δήμαρχοι... κλητήρες.

Ο κυρ Αρίστος πάλι, αν και νομίζω το έχω ξαναπεί, είχε σχέδιο. Δεν γνωρίζω εάν έχει ανακατευτεί και σε άλλα χωράφια πέραν της εστίασης όμως ότι το κάνει το κάνει καλά. Έχει στελεχώσει επαρκώς το προσωπικό του, έχει αγοράσει αρκετή έκταση στο Παλαιό Φάληρο ώστε να είναι όλες οι επιχειρήσεις δίπλα η μία στην άλλη. Έχει και ποιότητα (για τον δικό μου ουρανίσκο).

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω δελτία τύπου, ούτε παρουσιάσεις στο διαδίκτυο για το μαγαζί. Οι περισσότεροι ήδη θα έχετε ακούσει γι'αυτόν. Ξεκίνησε γύρω στο 2011 η μόδα με τα κεμπαπτζίδικα από αλυσίδες όπως ο Μπαρμπαδήμος ή ο Πρόεδρος και η μόδα καλά κρατεί. Το'χει ο Έλληνας στο αίμα του το κεμπάπ. Έχει γίνει είδος πρώτης ανάγκης!

Τo πάρκιγνκ;Εύκολο δεν το λες! Υπάρχουν και άλλες επιχειρήσεις δίπλα του που προσπαθούν να κλέψουν λίγη δόξα από εκείνον! Ο κυρ Αρίστος προσπαθεί να δώσει ένα θεατρικό σκηνικό στο μαγαζί του με ρετρό αντικείμενα αλλά ακόμα και οι σερβιτόροι του είναι ομοιόμορφα ντυμένοι σαν σε Ελληνική ταινία. Άσπρο πουκάμισο, μαύρο παντελόνι. Αρκετοί να ψήνουν μέσα και τους υπόλοιπους να γυροφέρνουν όλο το μαγαζί για να ικανοποιήσουν τους πελάτες τους. Το μόνο που ας πούμε με "χάλασε" στην εξυπηρέτηση ήταν πως το τραπεζάκι για 3 άτομα ήταν σχετικά μικρό. Κάποια στιγμή ένιωσα προπονητής χάντμπολ με τις τόσες αλλαγές που έκανα!

Ο χώρος ευχάριστος για τα γούστα μου, με αυλίτσα... το κυριότερο όμως που μου έφτιαχνε τη διάθεση ήταν πως ο κόσμος πήγε εκεί για να φάει καλά και να διασκεδάσει. Ούτε για να κουτσομπολέψει τους διπλανούς πελάτες, ούτε να βγάλει τα προσωπικά του στον σερβιτόρο που αν είχε τη δυνατότητα δεν θα εργαζόταν εκεί αλλά σε καμιά πολυεθνική εταιρία. Για την ιστορία θα αναφέρω πως τα τραπεζοκαθίσματα είναι σε λευκούς τόνους και υπάρχουν διάφορα μικροαντικείμενα που σε παραπέμπουν σε μπακάλικο τύπου Ζήκος.

H ποιότητα για τον δικό μου ουρανίσκο;Εξαιρετική. Τίποτα προψημένο και τίποτα που να μου δημιούργησε πρόβλημα στο στομάχι. Σύμφωνοι, δεν το λες οικονομικό αλλά συνήθως ότι πληρώσεις παίρνεις. Η επιτυχία του Αρίστου από πλευράς προσέλευσης κόσμου θυμίζει την εξάντληση των εισιτηρίων διαρκείας του ποδοσφαιρικού Ολυμπιακού για τη σεζόν 2017-18.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές με βάση φυσικά τι άλλο... τα κρέατα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση στα ορεκτικά είναι τα Κασιώτικα γιαπράκια και το ιμάμ. Υπάρχουν πιάτα με αυγά μάτια και ομελέτα (σε συνδυασμούς), σαλατούλες επαρκείς και φυσικά μερίδες κρεάτων αλλά και τυλιχτά.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα ρόκα-τοματίνια με κουλούρι Θεσσαλονίκης στα 6.5 ευρώ. Επιλογή δική μου γιατί τώρα με την προετοιμασία στην ομάδα πρέπει να προσέχω (νιάου! )! Εξαιρετική και με γλυκιά βινεγκρέτ. Φρέσκια ρόκα που ισορροπούσε το πικρό με το γλυκό και μαλακό κουλούρι που είχε "ποτίσει" από τα υπόλοιπα υλικά. Στανταράκι σε επόμενη επίσκεψη μου!

- Παστουρμαδόπιτα φούρνου στα 5 ευρώ. Ω ρε μάνα μου! Καυτή καυτή με πλούσιο τυρί, πιπεριά και φυσικά τι άλλο... παστουρμά! Νομίζω η καλύτερη παρασκευή που έχω δοκιμάσει. Το φύλλο της με γύρισε 15-20 χρόνια πίσω και μου θύμησε το ΣΠΙΤΙΚΟ, τυροπιτάδικο κοντά στην παλιά δουλειά της μητέρας μου. Νομίζω βρίσκεται πολύ κοντά στο Piraeus Theoxenia Hotel.

- Γιαουρτλού κεμπάπ στα 5.3 ευρώ η μισή μερίδα. Τι μισή δηλαδή, μια χαρά σε χορταίνει. Γλυκιά σάλτσα τομάτας, γιαούρτι που δεν "νέρωσε" και νοστιμότατο κεμπάπ. Αρκετές πίτες για... να χορτάσετε!

- Ποικιλία Αρίστος στα 20.9 ευρώ. Από 1 σούβλα: κεμπάπ, κασερλί κεμπάπ, κοτόπουλο κεμπάπ,1 σις κοτόπουλο,1 σις χοιρινό,1 σις μοσχάρι, σουτζούκι, παστουρμάς και περιφερειακά υπήρξαν λεμόνια, πιπεριές, τομάτες, κρεμμύδια, σως. Στη βάση αρκετές πιτούλες ως συνοδευτικό που έπαιζαν τον ρόλο του κομπάρσου. Εξαιρετική ποιότητα, καλοψημένα και της ώρας. Τίποτα προψημένο. Το σις μοσχάρι έλιωνε στο στόμα, ενώ παστουρμάς και σουτζούκι δεν ήταν μπόμπα. Περιποιημένη μερίδα αν και σαφώς 2 άτομα μπορούν να την καταφέρουν.

- 4 μπύρες ποτήρι Amstel (400 ml) προς 3.5 ευρώ έκαστη.
- Νερό εμφιαλωμένο 1ευρώ/1 λίτρο.

- Για κλείσιμο εκμέκ με παγωτό καϊμάκι (στα 7 ευρώ περίπου). Στη φωτογραφία φαινόταν νόστιμο, στη γεύση... άχρωμο, άοσμο, άγευστο. Καμία σπιρτάδα, μόνο μπούχτισμα από τη σαντιγύ.

Κέρασμα με τον λογαριασμό σφηνάκια γρανίτας από λεμόνι.

Συνολικό αντίτιμο περίπου στα 60 ευρώ για μια χαλαρή έξοδο. Πολλά;;;

Ο κυρ Αρίστος είναι τίμιος και μπον βιβέρ. Δεν αρκείται σε ημίμετρα και έχει χαράξει τη δική του πορεία. Υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός, αντιγραφές σε όλου τους είδους τους τομείς θα υπάρχουν. Οπότε επιζεί ο καλύτερος. Γιατί όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να "φυτρώνεις" ξαφνικά και να σου πάνε όλα πρίμα.

Θα πληρώσεις από ένα 20άρικο αν θες να φας καλά, είναι υπεραξία αλλά από την άλλη... στο χέρι σου είναι πόσο θα μείνεις στο στέκι του.

Μπορείς να τη βγάλεις με ένα τυλιχτό και με Coca Cola... Θα αντέξεις;;;

19 Οκτ 2017

Χρόνια ζαχάρωνα να πάω στον Κυρ Αρίστο. Ο λόγος ήταν περισσότερο γιατί όσες φορές είχα περάσει απ έξω, πάντα επικρατούσε το αδιαχώρητο.

Σε χαλαρή βόλτα, μεσημέρι καθημερινής, την βδομάδα του 15Αύγουστου έπεσε πρόταση από φιλική μου οικογένεια που είχαμε βγει για καφέ, να συνεχίσουμε λίγο ακόμα την παρέα μας και να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι. Ανέλαβαν οι ίδιοι το τιμόνι και λίγο αργότερα, η παρέα μας που αριθμούσε 6 άτομα (2 εκ των οποίων ήταν μικρά παιδάκια) περνούσε το κατώφλι τους. Όπως μου είπαν, το ότι βρήκαμε τόσο εύκολα τραπέζι ήταν πως λόγω των ημερών έχει αδειάσει η Αθήνα. Αλλά και πάλι, για καθημερινή μεσημέρι το να έχεις το εστιατόριο σου κατά τα 4/5 γεμάτο, το λες και άθλο…
Η παρέα μου δεν παρέλειψε να μου σχολιάσει πως ο Κυρ Αρίστος, μετά την μεγάλη επιτυχία στο κεμπαπτζίδικό του, έχει αγοράσει αρκετούς ακόμα χώρους στην γειτονιά όπου έχει ανοίξει από μακαρονάδικο μέχρι εστιατόριο θαλασσινών. Φυσικά το ήξερα ήδη από το Ask4food γιατί υπήρχαν σχετικές αναφορές σε κριτικές που είχα διαβάσει…
Τον χώρο θα τον χαρακτήριζα απλό, λίγο «κλισέ» (λόγω των λευκών τραπεζοκαθισμάτων και φωτιστικών και των αρμαθιών από σκόρδα), με αρκετό πράσινο (άλλο πλαστικό κι άλλο εν ζωή…). Ήταν ζεστό μεσημεράκι αλλά την πάλευε με τους ανεμιστήρες που βοηθούσαν στο να είναι πιο ανεκτή η ατμόσφαιρα.

Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από ταχύτατη. Όλα έγιναν στο τσακ-μπαμ. Η παραγγελία και το σερβίρισμά της. Τα άτομα που μας ανέλαβαν φαίνονταν να είναι χρόνια στο «κουρμπέτι» αφού εξυπηρετούσαν με απίστευτη άνεση. Και το χαμόγελο στην θέση του. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις στο να μας φέρουν extra ποτήρια για τις μπύρες μας και ανανέωση στο εμφιαλωμένο νερό, τα θεωρήσαμε πταισματάκια. Σε τέτοια μέρη που ο κόσμος ρέει άφθονος και συνεχόμενα, είναι συχνό φαινόμενο το service να είναι αρκετά βαριεστημένο. Εδώ ήταν εξαιρετικό και μπράβο τους. Μέρος των ευσήμων πρέπει να πάει και στον ιδιοκτήτη γιατί έχει επιλέξει να έχει πολυάριθμο προσωπικό ώστε να υπερκαλύπτει τις ανάγκες των πελατών τους.

Πρώτη φορά που λέμε πως απλώς θα τσιμπήσουμε και το τηρούμε!!!
Από σαλάτες πήραμε 2 ταμπουλέ. Τουτέστιν πλιγούρι, ντομάτα, μαϊντανός, μυρωδικά και λεμονάκι. Καλή μερίδα αλλά κάπου υστερούσε σε γεύση. Νομίζω πως ο μαϊντανός του ήταν πολύ λιγότερος από όσο θα έπρεπε. Όπως επίσης και τα μυρωδικά που θα έκαναν την σαλάτα λίγο πιο ιδιαίτερη. Πάντως ήταν δροσερή και ευχάριστη. Η τιμής της στα 4,5€ που την θεωρώ αντιπροσωπευτική.
Μερίδες με κεμπάπ κανονικό και κασερλί, άλλες ολόκληρες κι άλλες μισές. Συνοδεύονταν με ντομάτα και ψημένες πιπεριές. Στον κατάλογο ανέφεραν πως στα κασερλί υπάρχει «πλούσιο λιωμένο τυρί μέσα κι έξω» από το κεμπάπ. Για να είμαι ειλικρινής δεν πολυκατάλαβα διαφορά του κασερλί από το κλασικό κεμπάπ. Η γεύση του τυριού περνούσε απαρατήρητη. Επίσης επειδή είχε –προφανώς- λιώσει ούτε οπτικά σημάδια είδαμε που θα μαρτυρούσαν την ύπαρξή τους… Πάντως οι μερίδες ήταν νόστιμες και το κεμπάπ πολύ ζουμερό. Αν κρίνω από την ταχύτητα που μας ήρθαν μετά την παραγγελία μας, υποθέτω πως δεν περιμένουν να τα ζητήσει κάποιος ώστε να τα βάλουν να ψηθούν. Η σχάρα τους είναι πάντα γεμάτη, αφού έχουν συνεχόμενη ζήτηση και κατανάλωση. Ακόμα και οι ντελιβεράδες μπαινόβγαιναν συνεχώς στο κατάστημα. Η τιμή της μερίδας κεμπάπ ήταν 8,20€, της ολόκληρης μερίδας κεμπάπ κασερλί 8,70€ και της μισής της στα 5,50€.
Εκτός αυτών πήραμε και τυλιχτά με κλασικό κεμπάπ και κασερλί. Στεγνή πίτα με ντομάτα και κρεμμύδι. Μετά από απαίτηση του πελάτη μπορούν να προσθέσουν και τζατζικάκι. Στα πολύ θετικά το ότι η ντομάτα ήταν ευχάριστα ώριμη. Εμένα μου έδωσε την εντύπωση που την είχαν περάσει κι από ελαφρύ ψήσιμο και είχε «μελώσει». Εντάξει…για τα 2,40€ και 2,50€ που έκαναν τα τυλιχτά τους δεν θα πω πως ήταν και ικανοποιητικά σε μέγεθος. Τα βρήκα λίγο μικρά και με όχι όσο θα ήθελα υλικό. Αν έχετε συνηθίσει σε σουβλακερί να τρώτε στην καθισιά σας 2 τυλιχτά με γύρο, μάλλον θα χρειαστείτε τουλάχιστον 3 στον Κυρ Αρίστο. Χμ… ίσως και 4 για να μην έχετε παρατράγουδα και φύγετε πεινασμένοι. Οφείλω όμως να ομολογήσω πως ήταν αρκετά νόστιμο και το καταχάρηκα.

Για να πάνε κάτω οι μπουκιές πήραμε μπυρίτσες και αναψυκτικά. Στον τομέα «Ζύθος» χρειάζεται να αυξήσει λίγο τους «ορίζοντές» του. Κάποιοι από εμάς δεν ενδιαφέρονται για τις κλασικές μπύρες του εμπορίου. Ευτυχώς υπήρχε και η Άλφα (έστω και lager) και σώσαν την κατάσταση.

Γενική αποτίμηση.
Συμπαθητικός χώρος.
Εξαιρετικό service.
Αξιοπρεπέστατο κεμπάπ αλλά ίσως λίγο πιο τσιμπημένο στην τιμή από όσο θα έπρεπε.

14 Δεκ 2017

Πηγαίναμε 2η φορά και όπως και κατά την 1η επίσκεψή μας, μείναμε ικανοποιημένοι στο σύνολο από το φαγητό αλλά και την εξυπηρέτηση.
Χαμογελαστοί οι σερβιτόροι, άμεσοι και αποτελεσματικοί.

Ο χώρος ωραίος και η μουσική ταιριαστή. Ο κόσμος όλων των ηλικιών και παρέες και οικογένειες.

Δοκιμάσαμε τα αυγά τηγανητά με σουτζούκι, καταπληκτικά τηγανισμένα, όσο ελαφριά μπορούν να γίνουν.
Φοβερό το σις κεμπάπ κοτόπουλου με πιτούλες και ψητή πιπεριά και κρεμμύδι. Πολύ νόστιμο, αρκετή ποσότητα η μισή μερίδα που πήραμε.

Γενικότερα οι ολόκληρες μερίδες είναι τεράστιες.

Πολύ ωραία και μεγάλη η σαλάτα "πολίτικη" η οποία δεν είναι λάχανο κλπ όπως θα περίμενε κάποιος αλλά ψιλοκομμένη ντομάτα και αγγούρι με μυρωδικά. Της λείπει λίγο το αλάτι αλλά ήταν δροσερή και ταίριαζε απόλυτα με τα υπόλοιπα πιάτα.

Καταπληκτικό το μοσχαρίσιο λουκάνικο, πολύ καλής ποιότητας, καθόλου βαρύ από καρυκεύματα, συνοδευόταν από καυτερή πιπεριά κέρατο, ψωμί χωριάτικο και μουστάρδα.
Ήπιαμε 1 κιλό κόκκινο κρασί, πολύ καλό χύμα, μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό αρχικά και μας κέρασαν στο τέλος φοβερό σορμπέ λεμονιού.
Πληρώσαμε 30 ευρώ συνολικά και φυσικά θα ξαναπάμε.
Είναι εντυπωσιακό ότι δε μένει η αίσθηση του λιπαρού ούτε βαραίνεις μετά το φαγητό όπως συνήθως συμβαίνει σε ανάλογα εστιατόρια.

19 Ιούλ 2017

Ο σίφουνας κυρ Αρίστος χτύπησε και εμένα. Σάββατο μεσημέρι μετα την δουλειά περίπου στης 3:40 το θερμόμετρο να γράφει 38 βαθμούς και καλά αυτοί που κάθονταν μέσα η αίθουσα κλιματιζόταν η έξω ? ΜΕ ΤΌΣΗ ΖΈΣΤΗ ΝΑ ΤΡΏΣ ΚΕΜΠΆΠ ?
Αμέσως καθίσαμε οι κατάλογοι στο τραπέζι νερό εμφιαλωμένο και η παραγγελία μας
1 γιαουρτλου κεμπαπ
1 κασερλι κεμπαπ
1 μοσχάρι σις
2 καλαμάκια χοιρινά και 2 κοτόπουλο
Πατάτες τηγανιτές
Σαλάτα κυρ αρίστος
Χαλούμι στην σχάρα
Το καλύτερο κεμπάπ που Είχα φάει μέχρι σήμερα ήταν στην ρόδο μέσα στο κάστρο ένα μαγαζί που λεγόταν ντομάτα και ήταν αδελφάκι του εστιατορίου κιούπια στην ρόδο κσι στο κολωνάκι.

Αυτό που γεύτηκα στον αρίστο ήταν ισάξιο για να μην πω και καλύτερο πολύ νόστιμο ζουμερό ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ δεν υπάρχουν λέξεις να το περιγράψεις. Και ότι και να πήραμε ήταν πολύ καλό και σε μεγάλη ποσότητα. Για τα παραπάνω πληρώσαμε 63 ευρώ και στο τέλος ήρθε κέρασμα σφηνάκι γρανίτα λεμόνι.

Δεν είναι από τα μαγαζιά που επισκέπτομαι συχνά άλλα το Προτείνω για μια στο τόσο ή για γρήγορο φαΐ.

09 Ιούλ 2016

Θα αρχισω με το οτι το μαγαζι ενδεικνύεται για το καλοκαι και αυλιτσα.

Εμεις εχουμε παει και τις 2 φορες νωρις το βραδακι μετα την δουλεια καθημερινη

και φυγαμε περι τις 21.00

Τελεια ωρα για ποιοτητα, σερβις κλπ.

Η παραγγελια μας για 2 ατομα ειχε τα εξης

1 ντακο αρκετα καλη ποσοτητα τελεια φετα 5,5ευρω
1 πατατες τηγανιτες με ντοματα και τυρι παρα πολυ ωραια 3,80ε
1 σαλτσουλα γιατι μας αρεσουν οι βουτιες....2,10ε
2 πιτουλες κομμενες 0,30 η μια
3 καλαμακια χοιρινα (ισως το λιγοτερο καλο πιατο) 1,70 το καθενα

1 ποικιλία η οποία αποτελούνταν από δύο αλάδωτες πίτες, συνοδευόμενες από μισή μεγάλη ντομάτα, κρεμύδια, μια ψητή πιπεριά, 1 σούβλα κεμπάπ, 1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο, 1 σούβλα κασερλί κεμπάπ, 1 σις κοτόπουλο, 1 σις χοιρινό, σερβιρισμένα όλα σε μια μεγάλη πιατέλα. (Τιμή στα €13,9 ευρώ)

Ολα εξαιρετικα ζουμερα η ποικιλια ηταν το ενα καλυτερο απο το αλλο

1 μπυρα
1 μπουκαλι νερο

και μας κερασαν 2 σορμπε λεμονι

πληρωμε 35,20ευρω και το καταευχαριστηθηκαμε.

Φανταζομαι οτι αν ειναι εντελως γεματο το μαγαζι ισως ειναι στριμωγμενα
αλλα το περιβαλλον ειναι ομορφο και το σερβις γρηγορο και αψογο.

Επισης ειναι γρηγοροι στα φαγητα. Γιατι οι μεγαλες αναμονες με πεθαινουν

ευγε! θα ξαναπαμε

16 Φεβ 2016

Σάββατο βράδυ και ώρα γύρω στις 21:20.
Μετά από σινεμά στην γύρω περιοχή και αναζητώντας εναλλακτικές για φαγητό, περάσαμε μπροστά από το μαγαζί του Κυρ Αρίστου.
Οσο περιμέναμε στο φανάρι για να στρίψουμε στην οδό Ζησιμοπούλου και χαζεύαμε τον κόσμο που έμπαινε και έβγαινε, σκεφτήκαμε... γιατί όχι ; και αρχίσαμε την αναζήτηση parking...

Δύσκολα τα πράγματα στην περιοχή (ειδικά για Σάββατο βράδυ), αλλά τελικά μετά από περιπλάνηση 10λέπτου το..... καταφέραμε.
Φτάνοντας στο μαγαζί, είμασταν προετοιμασμένοι ακόμα και για... αποχώρηση σε περίπτωση που τραπέζι δεν υπήρχε ούτε για δείγμα.

Κατά περίεργη σύμπτωση, με το που μπαίνουμε και μας υποδέχεται ένας από τους σερβιτόρους, μόλις έχει αδειάσει ένα τραπέζι τριών ατόμων, οπότε είναι υπεραρκετό γαι τους δύο μας.
Με κινήσεις αστραπή, οδηγούμαστε στο τραπέζι το οποίο καθαρίζεται επίσης αστραπιαία.
Καλά μέχρι εδώ... σκεφτόμαστε.

Οι πρώτες εντυπώσεις: Πολύ βαβούρα από το πλήθος των καθημένων, η οποία συναντούσε τη μουσική που έπαιζε και που μετά βίας καταλάβαινες τι τραγούδια έπαιζαν, σε ένα συνοθύλευμα όπου όλοι οι σερβιτόροι (πολλοί και επαρκείς για τόσο κόσμο), κινούντουσαν σαν σβούρες στο χώρο, εξυπηρετώντας τους πελάτες.

Το τραπέζι μας ήταν ακριβώς στο ενδιάμεσο του κυρίως χώρου του μαγαζιού και του εξωτερικού (κλειστού χώρου της πρασιάς), οπότε είχαμε την ευκαρία να δούμε και τους δύο χώρους.

Καλό το ντεκόρ στην οροφή του εξωτερικού - κλειστού χώρου με πρασινάδες, ώστε να κρύβει την κατασκευή της πρόχειρης πέργκολας ώστε να δίνει ένα πιό γήινο χρώμα στην ατμόσφαιρα.

Κατά τα άλλα, ο εσωτερικός χώρος δεν παρουσιάζει τίποτα το ιδιαίτερο, απλά κατά τη γνώμη μου είναι χειρότερος από το χώρο της πρασιάς, γιατί έχει μεγαλύτερη βαβούρα, είναι δίπλα στο χώρο ψησίματος και παρασκευής των φαγητών και δέχεται φυσιολογικά μεγαλύτερη επιβάρυνση από τα πήγαιν έλα των σερβιτόρων.

Τα τραπέζια στριμωγμένα σε όλο το χώρο του μαγαζιού σε απελπιστικά κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους, σε σημείο που για να βγάλεις το μποφάν ή παλτό σου, να το σκέφτεσαι εαν μπορείς να το κάνεις, μήπως και ενοχλήσεις το διπλανό σου που τρώει και αισθάνεσαι οτι τον ενοχλείς. Στο σημείο αυτό το κεμπαμπτζίδικο χάνει τους περισσότερους πόντους και είναι το μεγάλο μείον του.

Για το κάπνισμα περιττό να σχολιάσω οτι μην αναμένετε διαχωρισμούς σε καπνιστές και μη, το κεμπαμπτζίδικο είναι ενιαίο και ο καθένας κάνει ό, τι θέλει όσον αφορά το κάπνισμα, χωρίς ίχνος ούτε να τηρηθούν τα προσχήματα. Τουλάχιστον για την ώρα παραμονής μας απλά δεν μας έτυχε σε κοντινό μας τραπέζι να καπνίζουν, οπότε τη βγάλαμε σχετικά καλά

Τα μαχαιροπήρουνα ήρθαν με το που κάτσαμε, όπως και το εμφιαλωμένο νερό, που άμεσα και εμείς ευγενικά ζητήσαμε να μας το αλλάξουν με κανάτα, πράγμα και το οποίο έγινε, Στην πλειονότητα των τραπεζιών είδαμε όμως εμφιαλωμένα νερά, απλά δυστυχώς οι περισσότεροι πελάτες το δέχονται χωρίς να ζητούν την εναλλακτική που όντως υπάρχει. Και εδώ το σημείο αυτό μας χάλασε γιατι δεν μας ρώτησαν πρώτα τι επιθυμούμε.

Οι κατάλογοι, λιτοί, ένα δισέλιδο μπρος πίσω, καλαίσθητοι, τύπου πίνακα ήρθαν αμέσως μετά.

Διαλέξαμε μια ανάμεικτη ποικιλία και ένα ντάκο καθώς και μια μπύρα.
Η σαλάτα ήρθε στην ώρα της, (παρά το γεγονός οτι το μαγαζί ήταν γεμάτο 100%), δηλ γύρω στα 7 λεπτά μετά την παραγγελία μας.
Η ποσότητα ήταν επαρκέστατη έως μεγάλη θα την έλεγα, με όλα τα υλικά σε ποσότητα και σε εξαιρετική τιμή (στα € 4,9 ευρώ), χορταστική για 2-3 άτομα τουλάχιστον.

Μετά από 10-15 λεπτά περίπου μας ήρθε και η ποικιλία η οποία αποτελούνταν από δύο αλάδωτες πίτες, συνοδευόμενες από μισή μεγάλη ντομάτα, κρεμύδια, μια ψητή πιπεριά, 1 σούβλα κεμπάπ, 1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο, 1 σούβλα κασερλί κεμπάπ, 1 σις κοτόπουλο, 1 σις χοιρινό, σερβιρισμένα όλα σε μια μεγάλη πιατέλα. (Τιμή στα €13 ευρώ)

Ολα ήταν πολύ καλά, ζουμερά, πλήν του κασερλί όπου όσο και εαν προσπαθήσαμε να βρούμε δεν καταλάβαμε το τυρί ούτε σε ποσότητα ούτε σε γεύση.

Ομως οι γεύσεις αν και καλές ήταν.... βαριές και αυτό το καταλάβαμε αργότερα το βράδυ, όπου αισθανόμασταν και οι δύο φουσκωμένοι με..... στομαχικές αναταράξεις.

Ολη την ώρα που καθόμασταν βλέπαμε συνεχώς νέες αφίξεις πελατών, οι οποίοι μετά από ολιγόωρη αναμονή τελικά έβρισκαν κάπου να καθίσουν, μια και οι σερβιτοροι μεριμνούσαν συνεχώς για αυτό.

Αυτό όμως που θεωρητικά είναι καλό για τους πελάτες, είναι από την άλλη εξ ίσου κακό, γιατί με το που τελειώσαμε το φαγητό, γίναμε αμέσως αντιληπτοί, ώστε να μας πάρουν άμεσα τα πιάτα και να μας πούν με τον... τρόπο τους ότι σιγά σιγά θα έπρεπε να φεύγουμε για να μπορέσουν να εξυπηρετηθούν και οι υπόλοιποι

Εδώ είναι που επίσης χάνει, γιατί προσωπικά αισθάνθηκα σαν να πήγαινα σε εστιατόριο του τύπου ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε και ένιωθα οτι ο χρόνος παραμονής μας είχε συγκεκριμένη χρονικό όριο λήξης που οριοθετούνταν αμέσως με το που τελειώνεις να... μασάς, οπότε αυτό δημιουργεί μαι αόρατη πίεση να μείνεις συγκεκριμένο χρόνο.

Οι τουαλέτες (δύο στον αριθμό) καθαρές - αν και χαρτί κουζίνας για τα χέρια δεν υπήρχε κατά την ώρα επίσκεψής μου - οπότε δεν μπορούσες να σκουπίσεις το νερό από τα χέρια σου.

Ζητώντας λογαριασμό, μας ήρθαν και δύο σφηνάκια σορμπε λεμόνι.
Ο λογαριασμός στα 21,1 ευρώ (εξαιρετικό vfm) πάντα με απόδειξη.
Συνοπτικά: Ο χώρος δύσκολος και δεν μας ενθουσίασε λόγω βαβούρας και στριμώγματος τραπεζιών, οι γεύσεις καλές αλλά βαριές, η εξυπηρέτηση πολύ καλή αλλά βιάζονται να σε κάνουν να φύγεις σχετικά γρήγορα, το δε vfm καλό σε σχέση με τις ισχύσουσες τιμές.

Δεν νομίζω σύντομα όμως να το ξανατιμήσω μια και υπάρχουν αρκετά καλύτερες επιλογές. Ομολογουμένως εντυπωσιάστηκα από τη συνεχή ροή των πελατών που προτιμούν το μαγαζί, αλλά ίσως τα δικά μου κριτήρια αξιολόγησης είναι πιό αυστηρά ώστε να μην μου δημιουργήσουν τη θέληση να το ξαναεπισκεφθώ σύντομα

03 Μάρ 2017

Ο Κυρ Αρίστος είναι ένα από τα καλύτερα κεμπαπτζίδικα στην πόλη. Σε προκαλεί να πας και να ξανά πας.

Αυτό που μου έκανε εμένα πολύ καλή εντύπωση είναι η ποιότητα των κρεάτων του, το νιώθεις στην γεύση.
Σαν μενού είναι σαν κλασικό κεμπαπτζίδικο. Έχει ένα από τα καλύτερα κεμπάπ που έχω δοκιμάσει, γευστικό ζουμερό και με σωστά καρυκεύματα. Σας προτείνω να δοκιμάσετε όλα της σούβλας που έχει, απίστευτα κρέατα.
Τα ορεκτικά του είναι που λέει ο λόγος καλύτερα και από τα κυρίως. Έχει τρομερά αλλαντικά (παστουρμά - σουτζούκι), την καλύτερη παστουρμαδόπιτα που έχω φάει και πολύ ωραίο λουκάνικο.
Οι σαλάτες του είναι αρκετά ωραίες. Επιπλέον σαν κεμπαπτζίδικο που σέβεται τον εαυτό του έχει και πατάτες με αυγά. Είναι ένα πιάτο γεμάτο πατάτες τηγανιτές και από πάνω τα αυγά και ότι άλλο θέλεις.
Οι μερίδες του συνοδεύονται από πίτες αλάδωτες, κρεμμύδι, ντομάτα, ντιπ, πιπεριά.
Συνοψίζοντας έχει πολύ ωραίο φαγητό και μεγάλες ποσότητες.

Η εξυπηρέτηση είναι άριστη και πιο γρήγορη δεν γίνεται.
Ο χώρος είναι ωραίος αν και όταν έχει πολύ κόσμο νιώθεις λίγο στριμωχτά.

Ενδεικτικά αναφέρω κάποιες τιμές:
Παστουρμαδόπιτα: 4,80€
Λουκάνικο: 4,70€
Σαλάτες: από 5€

14 Ιαν 2016

Είχα ακούσει πολλά για το συγκεκριμένο μαγαζί και πρόσφατα το δοκιμάσαμε. Το περίμενα πολύ καλύτερο. Για να ξεκινήσω δυστυχώς με τα αρνητικά... Θεωρώ απαράδεκτο Ιανουάριο μήνα σε μαγαζί που πληρώνεις 15ε το άτομο οι σόμπες να είναι κλειστές! Για αυτό και το 1 στο χώρο.

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη ότι είναι εξαιρετικά άβολο να τρως κεμπάπ με παλτό. Δεύτερο αρνητικό- κι αυτό το γράφω όπου το συναντάω- το με το ζόρι εμφιαλωμένο νερό!

Το τζατζίκι δεν μου άρεσε επίσης καθόλου με το χοντροκομμένο αγγούρι και το ελάχιστο σκόρδο.

Για να πω και τα θετικά.... Παραγγείλαμε μια μερίδα κεμπαμ αρκετά περιποιημένη και νόστιμη. Ένα κεμπάπ τυλιχτό, καλό, 1 παστουρμά τυλιχτό- αυτό μου άρεσε περισσότερο απ' όλα, ένα σουτζούκι με τυρί - νόστιμο αλλά δεν φαινόταν το τυρί και πατάτες τηγανιτές αρκετά νόστιμες και καλά τηγανισμένες και τέλος ένα μπουκάλι ούζο σε αρκετά καλή τιμή.

Δυστυχώς το γεγονός ότι τρώγαμε τζατζίκια και κεμπάπ με μπουφάν και παλτό δεν μου επιτρέπει να βάλω καλή βαθμολογία στο μαγαζί. Δεν ενθουσιάστηκα όσο μπορώ να διακρίνω γεύσεις σε θερμοκρασία 5 βαθμούς...
επίσης δεν αρέσει σε όλους ο Πλούταρχος και ο Ρέμος και ειδικά το να ακούς όλη τους τη δισκογραφία σε δήθεν πολίτικο μαγαζί.

18 Οκτ 2016

Επισκέφτηκα το μαγαζί αρχές Σεπτεμβριου 2016. Πολλά είχα ακούσει και εχω διαβάσει γι'αυτό το μαγαζί και είπα κάποια στιγμή να παω να δοκιμασω μαζι με παρέα την κοπελα μου. Η διακόσμηση στο πνευμα των περισσοτερων σουβλατζιδικων που ανοιξαν την τελευταία 5ετια περίπου, με κρεμαστα μυρωδικά, πιπεριές, σκόρδα κλπ, ρετρό κουφώματα - τζαμαρίες με αυτοκολλητα-γκραβούρες και αφίσες με παλιές γραμματοσειρες προιοντων παλαιότερων εποχών.
Το προσωπικό δε μπορώ να το πω αγενές, κάπως ψυχροί-τυποποιημενοι μου φάνηκαν - θυμίζουν καπως στυλ προσωπικού παραλιακού κέντρου 'έλα εσυ-φύγε εσύ'.
Αναλογικά με τον αρκετό κόσμο που υπήρχε στο καταστημα ο χρόνος εξυπηρέτησης δε μπορώ να πω πως ήταν κακός.
Παραγγείλαμε γιαρτουλού κεμπάπ 2 μεριδες, σαλατα χωριάτική, μπυρες, 1 τζατζικι, 1 τυροκαυτερη.
Με όσο πιο αντικειμενικό τρόπο και να θέλω να μιλήσω δεν έχω δοκιμάσει χειρότερο φαγητό. Πνιγμένο στα μπαχαρικά και τις σαλτσες, με μάλλον μετρια προς κακή ποιότητα κρέατος-κιμά (δεν καταλαβαμε τι είδους κρέας ήταν αυτό) αλλά μέχρι και το γιαούρτι να μη τρώγεται που είχε μεσα, πρωτη φορα το ειδα αυτό. Οι μεριδες και τα συνοδευτικά μάλλον μικρές σε ποσότητα αλλα σερβιρισμένα με τρόπο 'επαγγελματικό' να δείχνουν οι μεριδες στο ματι πιο μεγάλες- πιο φουσκωμένες.
Πληρώσαμε 33ευρω, δε μπορώ να πω πως η τιμή (για σουβλατζίδικο) ήταν ούτε η πιο φτηνή, ούτε και η πιιο ακριβή. Παντως με βάση την ποσοτητα - ποιότητα των σερβιριζόμενων φαγητων θα έλεγα πως δεν ήταν καθόλου φτηνά και το κυριότερο πως δε μας άρεσε καθόλου το φαγητό τους.
Σίγουρα για φαγητό τύπου 'σουβλατζίδικου-κεμπαπτζίδικου' πολύ δύσκολα θα ξαναπροτιμησω το συγκεκριμένο μέρος. Με τα ίδια χρήματα (το πολύ) υπάρχουν πολύ πιο ποιοτικά μερη να φας και να ευχαριστηθείς. Χρειάζεται οπωσδήποτε μεγάλη βελτιωση στην ποιότητα στο φαγητό τους. Δυνατό τους σημείο μάλλον πως έχουν 'πιάσει' τον παλμό του κόσμου της σημερινής εποχής.

13 Αυγ 2016

Πήγαμε 5 άτομα, Σάββατο τέλη Ιουλίου κατά τις 20:30 (αφού όταν τηλεφωνήσαμε να κλείσουμε τραπέζι, μας ενημέρωσαν ότι Π-Σ-Κ δεν κάνουν κρατήσεις.. ). Θέση πάρκινγκ αλλά και τραπέζι δεν είχαμε πρόβλημα να βρούμε, αφενός γιατί πήγαμε νωρίς και αφετέρου επειδή η μισή Αθήνα μάλλον είχε ήδη φύγει για τις παραλίες.

Πήραμε:
2 μερίδες Κασερλί κεμπάπ (το προτείνω ανεπιφύλακτα)
1 μερίδα Κοτόπουλο κεμπάπ
2 μερίδες κεμπάπ απλό
1 σουτζούκι (ήρθε περασμένο σε 2 καλαμάκια και ήταν ΠΟΛΥ καυτερό, κάτι που μας εξέπληξε ευχάριστα! )
1 παστουρμαδόπιτα
1 πατάτες
1 τζατζίκι (καθόλου καυτερό αλλά πολύ νόστιμο)
1 σαλάτα κυρ Αρίστος - στα 9 ευρώ περιμέναμε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ήταν μία απλή (γευστική) σαλάτα, σε πολύ μεγάλο μέγεθος.
Αναψυκτικά και μπύρες
Για επιδόρπιο πήραμε παγωτό καϊμάκι και παγωτό σοκολάτα/πορτοκάλι - πάρα πολύ ωραία.

Ό, τι κρέας δοκιμάσαμε φαινόταν καλής ποιότητας, πολύ γευστικό και ζουμερό - οι πατάτες φρέσκιες και πολλές - χωρίς λαδίλα, η παστουρμαδόπιτα λίγο βαριά επειδή ήταν με σφολιάτα, αλλά κι αυτή νοστιμότατη. Μερικοί πήραμε μισή μερίδα κεμπάπ (που έχει 2 κομμάτια κεμπάπ, πίτα κλπ), γιατί η κανονική με τα 4 μάς φάνηκε μπουχτιστική.

Ψωμάκι δεν μας ήρθε στο τραπέζι, μόνο εμφιαλωμένο νερό στην αρχή.

Μας ήρθε 17 ευρώ το άτομο, όλα μέσα.

Το προσωπικό ανεπιτήδευτα φιλικό. Τα πιάτα ήρθαν στη σωστή σειρά και ώρα και μόλις μας τελείωνε κάτι αμέσως εμφανιζόταν ο σερβιτόρος και μας εξυπηρετούσε αναλόγως. Η απόδειξη ήρθε ασυζητητί και μας κέρασαν και χωνευτική γρανίτα λεμόνι!

Ο χώρος αρκετά άνετος, τόσο στην αυλή όσο και μέσα (που ήταν και όμορφα διακοσμημένος).

Θα ξαναπάμε; Εννοείται!!

Ζησιμοπούλου 96, Παλαιό Φάληρο