20 Ιούλ 2017

Παρατηρώ για ένα λεπτό τις σκέψεις μου πριν αρχίσω να γράφω για το Όπως Παλιά. Είναι η τρίτη φορά στις 51 κριτικές που ξεκινάω με τόσο ενθουσιασμό να γράφω κριτική για μαγαζί που παίρνει 3/4 στη γεύση. Ενημερωτικά οι άλλες δύο ήταν με το ΧΗΜΑ και το Bar Παστουρμά.

Το συγκεκριμένο μαγαζί το ανακάλυψα μέσω του αγαπημένου μας site. Βολόδερνε στη wish λίστα μου για περίπου τρείς μήνες. Κάτι η ονομασία του, η οποία με έκανε να σκέφτομαι ότι πρόκειται για κάτι παλιό και ατημέλητο, κάτι η τοποθεσία του, καθώς αντιπαθώ ως προς την ποιότητα και τις γεύσεις τα μαγαζιά στην Πανόρμου και ούτε που μου περνούσε από το μυαλό να το επισκεφθώ.

Ώσπου μια μέρα τυχαίνει να θέλουμε να οργανώσουμε μια συνάντηση καλών φίλων στην Πανόρμου. Λέμε λοιπόν πιο πριν, όσοι μπορούμε, να πάμε για κρασοκατάνοιξη συνοδεία μεζέ. Και αναλαμβάνω εγώ να επιληφθώ του μαγαζιού. Τυχαίνει το Όπως παλιά να απέχει 3 λεπτά περπάτημα από το σημείο συνάντησής που είχαμε ορίσει για μετά το γεύμα μας. Δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα, είπα... Με 90% plus, στις πιο πολλές κατηγορίες, μάλλον δεν θα είναι φρικτό.

Και έτσι, ουσιαστικά, πήγε το βουνό στον Μωάμεθ. Και το ευχαριστούμε για αυτό.

Το παρκάρισμα στην Πανόρμου είναι φρικτό. Συνήθως δεν αναλύω τέτοιες λεπτομέρειες, αλλά για τη συγκεκριμένη περιοχή θα κάνω την εξαίρεση. Αν έχετε τη δυνατότητα να πάρετε μετρό, κάντε το. Απέχει 2-3 λεπτά με τα πόδια από τη στάση «Πανόρμου». Θα είστε πιο χαλαροί με το αλκοόλ και θα γλιτώσετε κύκλους και πολύ βρίσιμο ψάχνοντας για θέση πάρκινγκ.

Το μαγαζί διαθέτει έναν πολύ μικρό εσωτερικό χώρο, μέτρησα κάπου στα 6-7 τραπέζια, ενώ όταν ο καιρός το επιτρέπει διαθέτει και κάμποσα πολύχρωμα τραπεζάκια στη διπλανή πλατεία. Τη μέρα της επίσκεψής μας έβρεχε και έτσι καθίσαμε μέσα. Είχε προηγηθεί κράτηση.

Ο χώρος, μολονότι λιλιπούτιος, είχε εξαιρετικά προσεγμένη και όμορφη διακόσμηση. Δεν υπήρχε απόλυτη ομοιομορφία και σε κάθε γωνιά το μάτι σου έπεφτε και σε κάτι διαφορετικό. Τα χρώματα ήταν εξαιρετικά. Πολύ λίγα μεζεδοπωλεία με τόσο μικρό χώρο με έχουν κάνει να θέλω να πω δυο λόγια για αυτόν και πόσο μάλλον να θέλω να ξαναμπώ στον τόσο μικρό αυτό χώρο.

Η μουσική κινήθηκε κυρίως στο έντεχνο, ενώ ακούστηκαν και λίγα ξένα κομμάτια. Γενικά ήταν στη σωστή ένταση για να νιώθεις ότι υπάρχει, χωρίς να θέλεις να πάει και πιο χαμηλά.

Λόγω του εντυπωσιακά μικρού μεγέθους δεν μου βγαίνει να βάλω στον χώρο 4/4, ας πούμε ότι παίρνει 3,5/4 (μονάχα γι’ αυτό το λόγο) και επειδή είμαι αυστηρός και στριμμένος στρογγυλοποιώ προς τα κάτω.

Η εξυπηρέτηση πραγματοποιήθηκε από μια νεαρή κοπέλα και από τον ιδιοκτήτη του μεζεδοπωλείου. Ήταν από φιλική έως πολύ φιλική, προσεγμένη σε όλα της. Δεν είχαμε το παραμικρό παράπονο σε καμία στιγμή της επίσκεψής μας.

Το μενού του Όπως Παλιά είναι αρκετά λιτό και απέριττο. Θυμίζει μενού ταβερνούλας, χωρίς πολλά ψητά-κυρίως και με καναδυό πιο πρωτότυπους (για ταβέρνα) συνδυασμούς. Τιμές από 2,8€ έως 8,0€ (γαρίδες τηγανητές). Τιμολόγηση από αυτές που δύσκολα συναντάει κανείς σε αξιόλογο μεζεδοπωλείο της πρωτεύουσας.

Παραγγείλαμε μεζέδες για τσίμπημα στη μέση. Η παραγγελία μας για 7 άτομα περιελάμβανε:

- Νερό. Στο τραπέζι μας περίμενε εμφιαλωμένο νερό. Το ανοίξαμε πολύ γρήγορα. Όταν τελείωσε ζήτησα νερό σε κανάτα μα ήρθε και πάλι εμφιαλωμένο. «Ώπα, φάουλ» λέω. Τελικά παρατήρησα ότι δεν χρεώθηκε κανένα νερό στο λογαριασμό. «Ώπα, μαγκιά» σκέφτηκα τελικά.

- Ψωμί. Τι μαγκιά αυτό το ψωμί θεέ μου! Από τα καλύτερα ψωμιά που έχουμε φάει σε μεζεδοπωλείο. Χρεώθηκε 0,5€ το κεφάλι. Ψωμάκι ολικής που ετοιμάζεται, από κοντινό φούρνο, καθημερινά για εμάς, τους θνητούς πελάτες τους. Προσωπικά έφαγα 4 ή 5 από τις μεγάλες φέτες αυτού του θεσπέσιου ψωμιού. Από τα σημαντικά κεφάλαια σε ένα σωστό μεζεδοπωλείο.

- Απάκι με κριθαροκούλουρο και σος μουστάρδας (4,8€). Πολύ νόστιμο ορεκτικό, σε αρκετά καλή ποσότητα και με εξαιρετική παρουσίαση. Η σος μουστάρδας ήταν αρκετά πηχτή, από ότι θυμάμαι (3,5/4).

- Πατάτες σπέσιαλ με κοπανισμένη, μπέικον και μιξ τυριών (6€). Χρυσαφένιες στην όψη, με αρκετή ποσότητα από τα πρόσθετα υλικά on top. Μέτριες γευστικά για τα γούστα μου και σε μέτρια ποσότητα συνολικά αν αναλογιστούμε ότι πρόκειται για το δεύτερο πιο ακριβό πιάτο τους, από τα ορεκτικά και τις σαλάτες (2/4).

- Φέτα ψητή Μπουγιουρντί (4,5€). Καλή ποσότητα αχνιστής φέτας. Από τα πιάτα που τα θεωρώ αρκετά βαρετά στη συνηθισμένη εκδοχή τους (2/4).

- Κεφαλοτύρι σχάρας με κρέμα βαλσάμικο (4,5€). Καλό μέγεθος και σε αυτό το τυρί, αρκετά συμπαθής γεύση. Με το που κρύωσε σκλήρυνε αρκετά (3/4).

- Σφακιανή μαραθόπιτα (4,8€). Αντιπαθώ τις μαραθόπιτες, κάτι με χαλάει στο άρωμά τους. Βέβαια, η συγκεκριμένη ήταν από τις καλές και έγινε ανάρπαστη (2,5/4).

- Σαλάτα Όπως Παλιά (6€). Με μαρούλι, ρόκα, αγγούρι, καρύδι, τριμμένη φέτα, φρέσκο κρεμμυδάκι και σος βαλσάμικο-μέλι. Ούτε η Θύρα 13 δεν είναι τόσο πράσινη όσο αυτή η σαλάτα. Για τόσο πράσινο μιλάμε. Είχε αρκετό άνηθο (αν κατάλαβα καλά), κάτι που σπάνια έχω δει σε σαλάτα και την έκανε πολύ ιδιαίτερη. Φρέσκα και άφθονα τα υλικά της (εκτός από τη φέτα και το καρύδι ίσως που ήταν σε μικρή ποσότητα). Χαμηλός βαθμός γιατί δεν συμπαθώ τον άνηθο (2,5/4).

- Φιλετάκια κοτόπουλο «Πόρτο Μπέλλο» (6,5€). Φιλετάκια από μπούτι. Κάτι το οποίο, κατά τη γνώμη μου, στέρησε λίγους πόντους γεύσης, καθώς είμαι του στήθους. Γευστικά ήταν ένα συμπαθές πιάτο με αρκετά καλή ποσότητα κοτόπουλου και ενδιαφέρουσα γεύση ωστόσο δεν εντυπωσίασε (2,5/4).

- Πανσετάκια σχάρας με καραμελωμένα κρεμμύδια και σος βαλσάμικο (6,5€). Πρόκειται για ένα όμορφα παρουσιασμένο πιάτο με εξαιρετική γεύση, αρκετά γλυκιά. Θα ήθελα το κρέας ένα κλικ λιγότερο λιπαρό. Ή βασικά θα ήθελα άλλο κομμάτι κρέατος. Ο συνδυασμός των υλικών και η γενικότερη σύλληψη, εξαιρετικά (3,5/4).

- Ήπιαμε μπύρες (3€ το μεγάλο μπουκάλι) και το εξαιρετικό χύμα λευκό τους, κτήματος Καλομοίρη (4€ το μισόλιτρο). Από τα καλύτερα χύμα κρασιά που έχω δοκιμάσει στη συγκεκριμένη τιμή.

- Στο τέλος μας κέρασαν homemade σφηνάκια με γρανίτα φράουλα και ρακή. Ελαφριά και εξαιρετικά δροσιστικά!

Λυπητερή: η κατηγορία 10-14€ περιγράφει με μεγάλη ευκολία το βαλάντιο που θα απαιτηθεί για μια επίσκεψη στο Όπως Παλιά, drinks included. Εμείς, αρχικά πήγαμε για να χορτάσουμε μα τελικά κάναμε μικρή παραγγελία. Μαζί με το ποτό, δώσαμε 10€ το άτομο και πλησιάσαμε αρκετά στο να χορτάσουμε. Από τα καλύτερα vfm εκεί έξω.

Έχετε σκεφτεί ποτέ από τι πάσχουν τα μαγαζιά, που αν δεν έπασχαν από αυτό θα σας γοήτευαν? Συνήθως πάσχουν στις τιμές. Άλλες φορές, θα είναι καλό το φαγητό και οι τιμές, αλλά θα δείτε τους ιδιοκτήτες πάνω στο καλάμι, να το καβαλάνε με ύφος βασιλιά, χάρη στην υπάρχουσα επιτυχία τους. Άλλες φορές, πάσχουν στη ποιότητα των υλικών. Ειδικά εκείνα τα μαγαζιά που δεν πάσχουν στις τιμές.

Το Όπως Παλιά όμως, δεν πάσχει σε αυτά. Έχει καλές τιμές, καλές πρώτες ύλες, καλή εξυπηρέτηση. Έχει αυτό το απίστευτό ψωμί και το υπέροχο κρασί για τα οποία και μόνο, προσωπικά θα ξαναπήγαινα. Έχει όμορφη διακόσμηση, και αποπνέει πραγματική ζεστασιά.

Το Όπως Παλιά, κατά την ταπεινή μου άποψη, πάσχει λίγο, μονάχα στην ευρηματικότητα του μενού. Είναι το μόνο τρωτό του σημείο. Αυτό που αν το βελτιώσει θα σπάει το κεφάλι του ο ιδιοκτήτης του να δει πως θα γίνει ακόμη καλύτερος (γιατί φαίνεται ότι ψάχνεται για αυτό). Θέλει λίγες τσαχπινιές παραπάνω στις συνταγές του. Κάτι διαφορετικό από τα κλασσικά. Το «τυράκι» για να επιστρέψει ο επισκέπτης για να δοκιμάσει το «τάδε» που δεν το βρίσκει εύκολα αλλού. Και σίγουρα αυτό δεν είναι πολύ δύσκολο να το πετύχει.

Εν κατακλείδι, τα συν: ποιότητα πρώτων υλών σε φαγητό και ποτό (τέλειο ψωμί και κρασί), τιμές που σπανίζουν, εξυπηρέτηση, φιλόξενος χώρος.

Τα πλην: μικρός χώρος (εσωτερικά), περιορισμένο μενού χωρίς πολλή ευρηματικότητα.

Να πάτε και να ξαναπάτε. Να πάτε το καλοκαίρι για τη γλυκιά πλατειούλα. Να πάτε και το χειμώνα για το λιλιπούτειο μα πολύ ζεστό εσωτερικό χώρο. Εκεί θα είμαι και εγώ.

09 Οκτ 2017

Το "Οπως Παλια" της Πανορμου ειναι απο τα μαγαζακια εκεινα που αναδεικνυει με υπερηφανεια αυτη εδω η ιστοσελιδα.

Με ονομα παρελθοντολαγνο και πιασαρικο, ποστο πανω στην πλατεια Λακωνιας (οχι απο τις καλυτερες της Αθηνας), ομορφη ατμοσφαιρα, ανεκτη μουσικη (τα λεγομενα εντεχνα) και φιλοξενο, αν και λιλιπουτειο, εσωτερικο χωρο αλλα και τραπεζακια επι της πλατειας για το καλοκαιρι, ωραια κουζινα, με εμφαση στο τηγανι και γλυκες τιμες, το απλο αλλα συμπαθεστατο αυτο μεζεδοπωλειο δε χρειαζεται κατι αλλο για να σε κερδισει.
Δυο ατομα, βραδυ καθημερινης, μια απο τις τρελες εκεινες βροχερες ημερες στα τελη Σεπτεμβριου, καθισαμε (προφανως μεσα) σε ενα απο τα μικρα τραπεζακια οπου για καλη μας τυχη ειχε μονο αλλες δυο παρεες (μπορει η... μπορα να μας στερησε τα εξω τραπεζακια αλλα απο την αλλη δεν στριμωχθηκαμε στον πραγματικα μικροσκοπικο εσω χωρο).
Οι νεες κοπελες του σερβις με χαμογελο, προθυμια και ευγενεια μας εξυπηρετησαν δεοντως.
Απο το συμπαθητικο καταλογο επιλεξαμε διαφορους μεζεδες, για να μοιραστουμε:

- Απακι κριθαροκουλουρο, αν και εχω δοκιμασει αρκετα καλυτερα, η συγκεκριμενη εκδοχη δεν ηταν κακη. Το κριθαροκουλουρο βεβαια ηταν... παξιμαδι σκληρο, ενδιαφερον ομως ως συνδυασμος και η σος μουσταρδας, που το συνοδευε, πολυ καλη.
- Τζατζικι, νοστιμο και καλης εντασης με ωραιοτατο πηχτο γιαουρτι.
- Πατατες σπεσιαλ, ητοι πατατες με μπεϊκον και διαφορα τυρια, κανονικη «βομβα» δηλαδη, αρκετα «βαρυ» πιατο, νοστιμο ομως χωρις ωστοσο να μενει στην μνημη. Καλη ποσοτητα.
- Σαγανακι, νοστιμο τυρι, καλη ποσοτητα ξανα, ομως ηταν λιγο σκληρο.
- Τηγανια χοιρινη, επισης ικανοποιητικη ποσοτητα και νοστιμο, με ελαχιστο λιπος αλλα χωρις ενταση πιατο.
- 1/4 κρασι λευκο, καλης ποιοτητας, αδιαφορης γευσης.
- 1/4 κρασι ροζε, πολυ πολυ πολυ καλο, δε βρισκεις ευκολα αναλογο σε αντιστοιχα μεζεδοπωλεια., με κοστος μολις 1,8€ (ομοιως το λευκο)!
- Ψωμι, επισης πολυ καλο και μολις 0,9€ και για τους 2!
- Νερο, που δε χρεωθηκε.
- Στο τελος, ρωτησαμε για γλυκο και μας ειπαν οτι δεν εχουν, ωστοσο παντα κερνανε κατιτις, εν προκειμενω μας εφεραν παγωτο, σε ποτηρι, ωραιοτατο.

Συνολικο κοστος, στα 29€, μαζι με τα ποτα, που ακομη κι ετσι ειμαστε στην κατηγορια 10-16€, χρηματα δηλαδη παραπανω απο ικανοποιητικα, για την ποιοτητα (2,5/4) και ποσοτητα (3,5/4) του φαγητου. Αν δεν ψαχνετε ενα δειπνο αξιωσεων αλλα ενα ευχαριστο μαγαζακι για να περασετε χαλαρα και ομορφα με την παρεα σας (εχει και καλη ποικιλια σε τσιπουρα), το "Οπως Παλια" της πλ. Λακωνιας θα σας ανταμειψει.

26 Σεπ 2017

Οτιδήποτε παλιό δεν είναι απαραίτητα και καλό, δεν είμαι από αυτούς που αγιοποιούν το παρελθόν ή ενθουσιάζονται με αναμνήσεις άλλων δεκαετιών, πρέπει να κοιτάμε μπροστά. Για αυτό και έχω τις επιφυλάξεις μου με μαγαζιά που έστω και σε επίπεδο ονομασίας ποντάρουν στην παρελθοντολατρεία. Κράτησα μικρό καλάθι δηλαδή και για αυτό τελικά το ευχαριστήθηκα και περισσότερο.

Τι σημαίνει λοιπόν άραγε «όπως παλιά»? Σε επίπεδο φαγητού, επιστροφή σε απλούς μεζέδες ? Σε επίπεδο χωροταξικό, στην πλατεία, στην παλιά γειτονιά ? Σε επίπεδο αναλογίας τιμής με ποσότητα ? Από ότι φαίνεται σίγουρα τα πρώτα δύο, για το τρίτο χωράει συζήτηση, εξ’ ορισμού άλλωστε ακούγεται αδύνατο.
Κακά τα ψέματα, το μαγαζί κρίνεται επισκέψιμο μόνο αν έχει καλό καιρό. Γιατί ο μέσα χώρος είναι λιλιπούτειος και παρά την όμορφη διακόσμηση έτσι και κλείσεις τα παραθυρόφυλλα θα μοιάζει (και θα είναι) στενάχωρος. Η παλαιότητα κάνει μπαμ και στις τουαλέτες, όπου επίσης βρέθηκα μπροστά και στην παγκόσμια πρωτοτυπία της ύπαρξης καθρέφτη ακριβώς πάνω από τη λεκάνη, ανακουφίζεσαι ρε παιδί μου και παράλληλα χαζεύεις και τη φράντζα σου.

Έξω όμως άλλη κατάσταση. Στη γωνία της όμορφης πλατείας (την ύπαρξη της οποίας αγνοούσα παρόλο που κινούμαι πολύ στη γύρω περιοχή) τα ξύλινα παραδοσιακά τραπεζάκια τοποθετημένα σε σχήμα «Γ» δημιουργούν ιδανική ατμόσφαιρα για κρασο-μεζεδο-καταστάσεις. Λίγο πιο εκεί και προς το κέντρο της πλατείας, παππούδες απροσδιόριστης ηλικίας έχουν στήσει με πάθος κερκίδα γύρω από μια (κατά τα φαινόμενα) συναρπαστική παρτίδα σκάκι, που υποτίθεται είναι ήσυχο άθλημα, ενώ δίπλα τους ένα άλλο ζευγάρι ντόπιων παίζει ήρεμα τάβλι, που συνήθως είναι φασαριόζικο. Όμορφες αντιφάσεις…

Τι παραγγέλνουμε λοιπόν ?
•Σαλάτα Όπως Παλιά (μαρούλι, ρόκα, αγγούρι, καρύδι, φέτα, κρεμμύδι και βαλσάμικο). ΟΚ σαν ποσότητα, nice touch τα καρύδια στην όλη γεύση, μια χαρά το όλο story για προθέρμανση.

•Φέτα ψητή Μπουγιουρντί (κρεμμύδι, ντομάτα). Την περίμενα πιο καυτερή, σερβίρεται σε πήλινο και φυσικά τρώγεται μόνο ζεστή, μετά άστο καλύτερα.

•Απάκι με κριθαροκούλουρο και σος μουστάρδας. Εδώ απογοητεύτηκα. Το καλύτερο απάκι στην περιοχή εξακολουθεί να σερβίρεται στον Νικηφόρο. Ωραία σκέψη το παξιμάδι (κριθαροκούλουρο?) αλλά απλά κρύβει την μικρή ποσότητα του κρέατος που έτσι κι αλλιώς δεν ήταν εύγεστο.

•Παστουρμαδόπιτα. Έχω χορτάσει παστουρμά σε Θέμη (στο πεινιρλί του) και σε Φουρνομαγειρέματα (σε πίτα) αλλά και εδώ η ποιότητα είναι πολύ καλή. Την εξαφανίσαμε.

•Κεφτεδάκια. Νοστιμότατα, από καλό κιμά και με μια λευκή σος που ταίριαζε αρκετά.

•Σφακιανή πίτα με τυρί και μέλι. Λουκούμι! Ο καλύτερος μεζές! Είμαι γενικά μεγάλος φανατικός όταν έχει να κάνει με οποιοδήποτε είδος πίτας και άρα και πιο απαιτητικός και έχω να πω μόνο μπράβο εδώ…

Το ψωμάκι ήταν ιδιαίτερο, ενδεχομένως ζυμωτό. Το κρασί ελαφρύ και υπέροχο, από τα καλύτερα χύμα που έχω δοκιμάσει. Κανένα παράπονο δεν έχουμε για την εξυπηρέτηση, με το χαμόγελο, δοτική στο περίεργο χιούμορ μας, ακριβώς δίπλα μας για ότι χρειαστούμε και άμεση. 4 στα 4.

Που γέρνει η ζυγαριά ? Στο «συν» σίγουρα αλλά με κάποια «αλλά». Φαντάζομαι μετά από 2-3 επισκέψεις θα βαρεθείς το menu, θα ζητήσεις και κάτι καινούργιο ή πιο ιδιαίτερο. Η σχέση τιμής με αξία είναι πολύ καλή αλλά η σχέση τιμής με ποσότητα απλά OK. Δηλαδή ναι μεν 4 ή 5 ή 6 ευρώ ανά πιάτο ακούγεται σαν προσφορά αλλά δεν χορταίνεις κιόλας με, ας πούμε, μόνο 2 μεζέδες το άτομο, θες παραπάνω. Γενικότερα λείπει ένα μικρό βήμα ακόμη για να μπει το «Όπως Παλιά» στα αγαπημένα μας…

20 Ιούλ 2017

Μετά από αρκετό καιρό απραξίας (ως προς τις γαστρονομική κριτική) επανακάμπτω φίλες και φίλοι, τουλάχιστον στο βαθμό που επιτρέπουν οι πολλές επαγγελματικές υποχρεώσεις της υποφαινόμενης. To κεφάλαιο “μεζεδοπωλεία” είναι κάτι για το οποίο ήθελα να γράψω από καιρό, γιατί η κατάσταση έχει μάλλον ξεφύγει. “Άνοιξε και συ ένα μεζεδοπωλείο, μπορείς... ” μοιάζει να λένε οι σειρήνες του επιχειρείν της κρίσης στα αυτιά τόσων και τόσων νεόκοπων επιχειρηματιών. Που υποκύπτουν στην τάση και ανοίγουν μεζεδοπωλεία με τους ρυθμούς των video club της δεκαετίας του '90. Δυστυχώς σπάνια στοχεύουν σωστά, γιατί ποτέ δεν θα πετύχεις αν δεν αγαπάς και δεν έχεις εκπαιδευτεί σωστά σε αυτό που κάνεις. Έτσι η λαμπρή παράδοση των τσιπουράδικων του Βόλου γνώρισε την αθηναϊκή σύγχρονη παραφθορά της με τις λίγες εκείνες λαμπρές εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Τα υπόλοιπα βολοδέρνουν στην μετριότητα και συχνά υποκάτω αυτής. Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν μας αρέσει σαν παρέα να πηγαίνουμε για τσιπουράκι και τώρα μεσ το καλοκαίρι για παγωμένη μπύρα με μεζέδες... Αλλά τι να κάνουμε, δικαιούμαστε να είμαστε απαιτητικοί, και τα χρήματα που πληρώνουμε να αγοράζουν καλή ποιότητα σε προσφερόμενη κουζίνα και service. Για να δούμε...

Να λοιπόν που βρέθηκε η περίσταση μαζί με συνάδελφο να διαλέξουμε στα γρήγορα το “Όπως Παλιά”, μιας και έτυχε να επισκεφθούμε την περιοχή της Πανόρμου. Για την ακρίβεια το μαγαζί τοποθετείται στην πλατεία Λακωνίας, της οποίας η μία πλευρά είναι επί της Λουίζης Ριανκούρ, λιγάκι αποτραβηγμένη από την πολύβουη και πολυσύχναστη Πανόρμου. Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός αλλά τώρα το καλοκαίρι έχουν αρκετά καθίσματα επί της πλατείας. Δευτέρα βραδάκι νωρίς με την ψύχρα, δεν είχε πολύ κόσμο.

Μας υποδέχθηκε μια ευγενική κοπέλα και διαλέξαμε ευρύχωρο τραπέζι τεσσάρων ατόμων μιας και υπήρχε ελεύθερος χώρος. Mε το που καθήσαμε προσγειώθηκε το γνωστό (χωρίς ερώτηση) εμφιαλωμένο νερό, άνευ σχολίων. Παραγγείλαμε μπύρα (όντως κρύα όπως πρέπει) και ακολούθησαν τα φαγητά. Η χωριάτικη σαλάτα ήλθε χωρίς λάδι αλλά ζητήσαμε και πρόθυμα μας έφεραν το λαδόξυδο. Αποδεκτή, με καλή και αρκετή φέτα αλλά χωρίς εξάρσεις. Το κοτόπουλο με μανιτάρια Portobello μάλλον με πολλά λάδια και παραμαγειρεμένο το κοτόπουλο έδινε την εντύπωση ξαναζεσταμένου και μικρή μερίδα. Το μπουγιουρντί σε πήλινο υπερβολικά καυτερό, ενώ συνήθως είναι πιο ήπιο, επίσης μικρή μερίδα. Πατάτες τηγανητές κατέφθασαν σε υπερπλούσια μερίδα αλλά φευ, προκάτ και με περίεργη υφή σαν λάστιχο. Γιατί βρε παιδιά, χάθηκαν οι φρέσκες, μόλις 35 λεπτά το κιλό έχουν στο supermarket. Θα επιμείνω στο σημείο αυτό γιατί απαιτώ αν η πατάτα είναι προκατεψυγμένη τουλάχιστον να αναφέρεται ρητά στον κατάλογο.

Επίσης πήραμε κολοκυθοκεφτέδες, καλή μερίδα με τέσσερα μεγάλα τεμάχια και μία σως γιαουρτιού, σε μέτρια, όχι και τόσο εμπνευσμένη εκτέλεση, μάλλον έλειπε η φέτα και λίγο παραπάνω μυρωδικά να αναδειχθεί η συνταγή. Ξέχασα το ψωμί, ολικής άλεσης, συμπαθητικό (χρεώθηκε ένα ευρώ το άτομο), αλλά κομμένο σε φέτες από το μεσημέρι (αναρωτιέμαι πόση προσπάθεια χρειάζεται να κόβεται από το καρβέλι το ψωμί την ώρα που πρέπει, εκτός αν σκεφθεί κανείς μήπως είχε ξεμείνει.. Μακριά από μένα οι υποψίες... )

Εκεί που το χάσαμε τελείως ήταν στα χοιρινά παντσετάκια. Καταφθάνει λοιπόν πιατέλα με αρκετά κομμάτια. Πάμε να φάμε αλλά που τέτοια τύχη... καμμένες επιφάνειες και από τη μία και από την άλλη σε όλα τα κομμάτια του κρέατος. Όχι αρπαγμένα αλλά καμμένα. Εννοείται καλέσαμε αμέσως την σερβιτόρα. Ακολουθεί διάλογος: “Αυτά είναι καμμένα, δεν τρώγονται... ” Αμηχανία και παγωμάρα. “Μα ξέρετε είναι της σχάρας” “Ναι αλλά είναι καμμένα... ” επιμένω εγώ. “Δηλαδή τα επιστρέφετε;” “Προφανώς” συνεχίζω. Για να τελειώνουμε τα παντσετάκια επέστρεψαν εκεί που έπρεπε, υποθέτω στα σκουπίδια.

Το θέμα είναι ότι το εισέπραξα ως προσωπική προσβολή. Δεν βγάζουμε άχρηστο φαγητό στον πελάτη, με την ίδια στοιχειώδη αντίληψη που δεν σηκώνουμε να του ξαναδώσουμε το πηρούνι που έπεσε κάτω αλλά το αντικαθιστούμε.

Και εδώ συνέβησαν δύο πράγματα ακόμη. Δεν ερωτηθήκαμε καν αν επιθυμούσαμε να διορθωθεί το ατόπημα δηλ. να επαναληφθεί σωστά η παραγγελία του πιάτου, ούτε εισπράξαμε καν ένα ξερό συγγνώμην. Αρα επαγγελματισμός του service μηδέν. Δεύτερον, δεν ξέρουμε τι έγινε με τον μάγειρα-ψήστη, παντελώς άσχετο ή αδιάφορο για το αντικείμενο του ψησίματος. Αν ήμουν ιδιοκτήτης θα τον έστελνα για επανεκπαίδευση ή στο σπίτι του, αλλά αυτό αποτελεί ευθύνη του καταστήματος.

Μετά από όλα αυτά παγωμάρα από τις κοπέλες, λες και βρίσαμε το μαγαζί. Συντόιμως ζητήσαμε λογαριασμό (ευτυχώς δεν χρεώθηκαν τα επίμαχα κατακαημένα παντσετάκια) στα 32 ευρώ όλα τα παραπάνω με δύο μπύρες (κέρασμα δεν υπήρξε). Λογική τιμή, παράλογη αντιμετώπιση πελάτη. Όταν είσαι φάουλ για κάποιο λόγο προσπαθείς να το σώσεις με κάποιο τρόπο. Πιστεύω ότι και στο μεγαλύτερο ατόπημα (που τελικά είναι ανθρώπινο) η έκφραση απολογίας, η έμπρακτα καλή συμπεριφορά, ή ένα κέρασμα, μπορεί να αποκαταστήσει τη σχέση του μαγαζιού με τον πελάτη. Κύριε ιδιοκτήτα του “Όπως Παλιά” μας διώξατε ανεπιστρεπτί...

03 Μάρ 2017

Μία βδομάδα πριν την Τσικνοπέμπτη. Η πίεση ανεβαίνει. Η αγωνία αυξάνεται. Το μυαλό δουλεύει με χίλιες στροφές. Το στομάχι προσμένει. Η μεγαλειοτάτη ρωτάει: Που θα πάμε την Τσικνοπέμπτη? Πριν βιαστείς να απαντήσεις "έλα ντε?", σκέψου! Είχες δει στο Facebook ένα μεζεδοπωλείο που σου είχε κάνει εντύπωση και το είχες βάλει στην λίστα με τα "οπωσδήποτε". Στέλνεις μήνυμα. "Τι θα κάνετε την Τσικνοπέμπτη?". "Θα ψήνουμε από το μεσημέρι" σου απαντάνε. Αυτό ήταν! Κλείσαμε τραπεζάκι, και μετρούσαμε μέρες σαν φυλακισμένοι.

Το "Όπως Παλιά" είναι κρυμμένο, θαρρείς, από τον θόρυβο και τη κίνηση της Πανόρμου, πάνω σε μια πλατεία που πιο πολύ μοιάζει με πάρκο. Μόλις έστριψα την Λακωνίας με πήρε η μυρωδιά της ψησταριάς. Γιατί οταν μου είπαν πως ψήνουν, το εννοούσαν. Είχαν βγάλει έξω ψησταριά (και ψήστη) και όλα τα κρέατα ήταν στα κάρβουνα. "Ω ρε μάνα, απόψε θα το κάψουμε" σκέφτηκα και μπήκα μέσα γεμάτη αισιοδοξία και μια ελαφρά σιελόρροια.

Η υποδοχή ήταν αυτή που θα έκαναν σε μια φίλη από παλιά. "Σε γνώρισα από το Facebook" μου είπε η γλυκύτατη Μπέκυ που έχει το μαγαζί (μαζί με τον άντρα της).

Το τραπέζι μας ήταν δίπλα στο παράθυρο, ελαφρώς στριμωγμένο λόγω της ημέρας, αλλά πιστέψτε με όχι τόσο ώστε να χαλαστούμε στο ελάχιστο. Όπως μάθαμε αργότερα, το μαγαζί κανονικά έχει καναπέδες αλλά εκείνο το βράδυ τους είχαν αντικαταστήσει με καρέκλες για να μπορέσουμε εμείς οι -λιγόφαγοι και καθόλου λαίμαργοι- πελάτες να φάμε με την άνεσή μας. Αν και επικρατούσε αποκριάτικη διακόσμηση, πρόσεξα τα υπέροχα φωτιστικά οροφής (φτιαγμένα από ξύλο και άλλα οικολογικά υλικά) και τα πολύ όμορφα μαξιλάρια και διακοσμητικά τοίχου.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, τόσο γρήγορη που είναι να απορεί κανείς πως τα καταφέρνει αυτή η κοπέλα με φουλ μαγαζί να βλέπει τους πάντες και να θυμάται κάθε τι που της ζητούν.

Εν ολίγοις, χώρος και εξυπηρέτηση παίρνουν 4 ντοματούλες. Έχει και ένα υπέροχο παταράκι, για 4-5 τραπέζια, μικρό αλλά τόσο μοναδικά διακοσμημένο.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Το μενού λογω Τσικνοπέμπτης ήταν ελαφρώς αλλαγμένο από το κανονικό, αλλά μια ματιά που έριξα στον (κανονικού μεγέθους, όχι κάτι σεντόνια που βλέπουμε αλλού) κατάλογο έτσι για να έχω μια ιδέα, βρήκα πως έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ποικιλία εδεσμάτων και σε πολύ (πάρα πολύ) καλές τιμές.

Να μην σας τα πολυλογώ, ήμασταν τέσσερις και πήραμε:
-Μία μαραθόπιτα. Αν δεν ήταν μέρα κρεατοφαγίας σίγουρα θα παίρναμε και δεύτερη. Με χειροποίητο φύλλο, πλούσια γέμιση από αρωματικό μάραθο, καλοψημένη και πολύ νόστιμη. Για λίγο νόμιζα πως διακτινίστηκα στην Κρήτη.
-Μία σαλάτα Όπως Παλιά. Διάφορα μαρούλια, αγγουράκι, φρέσκο κρεμμύδι και άνηθο, ανθότυρο, καρύδια, και βινεγκρέτ μπαλσάμικου. Εγώ δεν είμαι και πολύ της πράσινης σαλάτας, αλλά αυτή ήταν πραγματικά πολύ νόστιμη.
-Δύο πατάτες. Μία πριν, και μία μαζί με τα κρεατικά. Μεγάλη μερίδα, καλοτηγανισμένες, και σερβιρισμένες σε τσίγκινο καλαθάκι.
-Δύο τζατζίκια. Ένα πριν και ένα μαζί με τα κρεατικά. Πολύ πετυχημένο. Με γιαούρτι πηχτό, μπόλικο σκόρδο, και αγγουράκι με τη φλούδα. Πάιζει να είχε μέσα και αγγουράκι τουρσί, αλλά όρκο δεν παίρνω. Σούπερ.
-Ποικιλία κρεατικών για τέσσερα άτομα. Εντάξει, ακόμα κι εμείς που τρώμε ο καθένας μας για δύο τρομάξαμε όταν την είδαμε. Ήταν κομματάκι... τεράστια!
Μπριζολάκια, μπιφτέκια, λουκάνικα, καλαμάκια, κεφτεδάκια, δύο ντιπάκια, και πίτες για σουβλάκι. Τι να σας λέω, όλα ήταν πεντανόστιμα. Ειδικά τα καλαμάκια, τα οποία δεν ξέρω αν ήταν χειροποίητα αλλά δεν είχαν ΙΧΝΟΣ λίπους, μας εντυπωσίασαν. Όχι πως τα άλλα τα αφήσαμε παραπονεμένα. Την καταφέραμε σχεδόν όλη, με περισσή ευχαρίστηση και όρεξη.

Ήπιαμε χυμα ροζέ κρασί (πολύ καλό, ήθελα να ρωτήσω από που το παίρνουν αλλά ξεχάστηκα), κάπου στα 3 ή 4 λίτρα, ένα εκ των οποίων ήταν κερασμένο.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 78 ευρώ. Πάμφθηνα!!! Με κέρασμα πορτοκαλόπιτα, την οποία δοκίμασα και ενώ εγώ δεν τρώω πορτοκαλόπιτα αυτή ήταν πάρα πολύ καλή γιατί δεν ήταν σκέτο σιρόπι όπως οι περισσότερες που έχω δοκιμάσει. Εννοείται πως ήταν σπιτική.

Περιττό να σας πω πως κλείσαμε το μαγαζί, καθώς μείναμε τελευταίοι να μιλάμε με την Μπέκυ και τον Χρήστο (σύζυγος Μπέκυς, ο μάγειρας του καταστήματος και κατασκευαστής των προαναφερθέντων φωτιστικών οροφής) σα να γνωριζόμασταν από χρόνια.

Εν ολίγοις, εξαιρετική επιλογή για Τσικνοπέμπτη. Την ώρα που άλλα μαγαζιά κοιτάνε πως να βγάλουν κέρδος, στο Όπως Παλιά σέρβιραν καλής ποιότητας φαγητό, προσεγμένο, ψημένο στα κάρβουνα (μπράβο ρε ψήστη! ), και δεν το χρέωσαν μισή περιουσία.

Σαφέστατα και θα ξαναπάω να δοκιμάσω και το κανονικό μενού, και ανυπομονώ να ανοίξει ο καιρός γιατί απ'ότι μας είπαν τα παιδιά έξω στην πλατεία είναι υπέροχα, με φωτάκια, πέργκολες και άλλα όμορφα και καλοκαιρινά.

Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα, μονο κλείστε τραπέζι αν πάτε Σαββατοκύριακο γιατί δεν είναι και τεράστιο το μαγαζί.

Κρίνοντας από το τι είδα κατεβαίνοντας από την Πανόρμου, ίσως δυσκολευτείτε στο παρκάρισμα αλλά μην σας γίνει κα άγχος γιατί το μετρό είναι πέντε λεπτάκια περπάτημα.

01 Νοε 2015

Το "οπως παλια" μεχρι προτινως ηταν ενα παλιο καφενεδακι της περιοχης των Αμπελοκηπων. Βρισκεται στην συμπαθητικη πλατεια Λακωνιας, αλλα τα τελευταια 2-3 χρονια το μαγαζακι αυτο σχεδον μεταμοφωθηκε. ανακαινηστικε, βαφτηκε σε ωραια χρωματα, εβγαλε το καλακαιρι τραπεζακια εξω και -το βασικοτερο-πλεον εγινε μεζοδοπωλειο. Καιρο το παρατηρω, μιας και βρισκεται αρκετα κοντα στη γειτονια μου και παντα σκεφτομουν να το επισκεφτω καποια στιγμη.

Αυτη η στιγμη εφτασε λοιπον, οταν με εναν φιλο αποφασισαμε ενα Κυριακατικο βραδακι(μολις επιασαν τα πρωτα κρυα) να δοκιμασουμε την κουζινα του. Η πρωτη εντυπωση που δινεται μπαινοντας ειναι η καλαισθησια αλλα και τα χαμογελα των ανθρωπων που κανουν το σερβις. Να πουμε βεβαια οτι το μαγαζακι μεσα ειναι μαλλον μικροσκοπικο. Παρολα αυτα εχουν χωρεσει καμια δεκαρια τραπεζακια, που σιγουρα ομως δεν μπορουν να εξυπηρετησουν πολλα ατομα το καθενα. Μια ευγενικη κοπελα μας εφερε τον καταλογο, ο οποιος ειχε αρκετες επιλογες, κυριως σε πιατα της ωρας αλλα και 4 η 5 σαλατες, καθως και μερικα ορεκτικα. Αφου το σκετηκαμε λιγη ωρα αποφασισαμε να παρουμε:

-Μια ποικιλια δυο ατομων. Μας ηρθε μια αρκετα ευμεγεθης πιατελα και αρκετα φορτωμενη. Στην πραγματικοτητα βεβαια, το βουναλακι που σχηματιζε οφειλοταν περισσοτερο σε μια πλουσια μεριδα πατατες τηγανητες(φρεσκιες και νοστιμες) που ειχε σαν βαση. Πανω απο τις πατατες υπηρχεν κομματια πανσετας σωστα ψημενης, λουκανικου(οχι πολυ υψηλων απαιτησεων αλλα ΟΚ), και κεφτεδακια τηγανισμενα με την κλασσικη συνταγη με φρεσκο δυοσμο. Το πιατο συμπληρωναν μικρα πιτακια, λιγη ντοματα και λιγο αγγουρι, καθως και μια μικρη ποσοτητα καποιας σως γιαουρτιου. Ομολογω οτι η μεριδα ειναι λιαν χορταστικη και τα υλικα της αρκετα αξιλογα. Κοστιζε 12 ευρω, ποσον που θεωρω εντιμο για αυτο που φαγαμε. 3 στα 4 η αξιλογηση μου.

-Μια μεριδα χορτα. Χωρις εξαρσεις γευστικες, οχι αρκετα μεγαλη, αλλα τελικα θα τη βαθμολογουσα με 2 στα 4. Η τιμη στα 3,80.

-Ενα τεταρτο κρασακι κοκκινο χυμα. Μαλιστα επειδη πεσαμε σε μια ειδικη βραδια που τα παιδια του μαγαζιου ονομαζουν "Ντιρλα"(διπλασιασμος οποιου ποτου επιλεξεις χωρις ειπλεον χρεωση! ) μας εφεραν τελικα μισο κιλο. Μπολικο μεν, αδιαφορο εως κακο δε. Νομιζω πως σημερα ειδικα ειναι αρκετα ευκολη υποθεση να βρεις ενα οικονομικο χυμα κρασι, οποτε ειναι κριμα να χαλας τη συνολικη σου εικονα χωρις λογο. Στα 8 ευρο το κιλο, δηλαδη σαφως υπερτιμημενο για την ποιοτητα του.

Για τα παραπανω συνολικα πληρωσαμε 18,30 ευρω. Πολυ καλη τιμη, καλες ποσοτητες, αρκετα καλο φαγητο, συμπαθητικο περιβαλλον(μονο φαουλ κατα τη γνωμη μου, το ειδος μουσικης απο τα ηχεια που καποιες στιγμες ξεφευγε προς το "σκυλαδικο")και πολυ καλη εξυπηρετηση.

Θα ελεγα οτι μια σχετικα καλη λυση για εναν μεζε, αλλα παλι, οχι κατι ιδιαιτερο, για ενα απαιτητικο γευμα. Προσωπικα θα το ξανατιμησω, μιας και συνηθως προτιμω το πρωτο.