ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Πλατεία Λακωνίας 44, Αθήνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Μία βδομάδα πριν την Τσικνοπέμπτη. Η πίεση ανεβαίνει. Η αγωνία αυξάνεται. Το μυαλό δουλεύει με χίλιες στροφές. Το στομάχι προσμένει. Η μεγαλειοτάτη ρωτάει: Που θα πάμε την Τσικνοπέμπτη? Πριν βιαστείς να απαντήσεις "έλα ντε?", σκέψου! Είχες δει στο Facebook ένα μεζεδοπωλείο που σου είχε κάνει εντύπωση και το είχες βάλει στην λίστα με τα "οπωσδήποτε". Στέλνεις μήνυμα. "Τι θα κάνετε την Τσικνοπέμπτη?". "Θα ψήνουμε από το μεσημέρι" σου απαντάνε. Αυτό ήταν! Κλείσαμε τραπεζάκι, και μετρούσαμε μέρες σαν φυλακισμένοι.

Το "Όπως Παλιά" είναι κρυμμένο, θαρρείς, από τον θόρυβο και τη κίνηση της Πανόρμου, πάνω σε μια πλατεία που πιο πολύ μοιάζει με πάρκο. Μόλις έστριψα την Λακωνίας με πήρε η μυρωδιά της ψησταριάς. Γιατί οταν μου είπαν πως ψήνουν, το εννοούσαν. Είχαν βγάλει έξω ψησταριά (και ψήστη) και όλα τα κρέατα ήταν στα κάρβουνα. "Ω ρε μάνα, απόψε θα το κάψουμε" σκέφτηκα και μπήκα μέσα γεμάτη αισιοδοξία και μια ελαφρά σιελόρροια.

Η υποδοχή ήταν αυτή που θα έκαναν σε μια φίλη από παλιά. "Σε γνώρισα από το Facebook" μου είπε η γλυκύτατη Μπέκυ που έχει το μαγαζί (μαζί με τον άντρα της).

Το τραπέζι μας ήταν δίπλα στο παράθυρο, ελαφρώς στριμωγμένο λόγω της ημέρας, αλλά πιστέψτε με όχι τόσο ώστε να χαλαστούμε στο ελάχιστο. Όπως μάθαμε αργότερα, το μαγαζί κανονικά έχει καναπέδες αλλά εκείνο το βράδυ τους είχαν αντικαταστήσει με καρέκλες για να μπορέσουμε εμείς οι -λιγόφαγοι και καθόλου λαίμαργοι- πελάτες να φάμε με την άνεσή μας. Αν και επικρατούσε αποκριάτικη διακόσμηση, πρόσεξα τα υπέροχα φωτιστικά οροφής (φτιαγμένα από ξύλο και άλλα οικολογικά υλικά) και τα πολύ όμορφα μαξιλάρια και διακοσμητικά τοίχου.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, τόσο γρήγορη που είναι να απορεί κανείς πως τα καταφέρνει αυτή η κοπέλα με φουλ μαγαζί να βλέπει τους πάντες και να θυμάται κάθε τι που της ζητούν.

Εν ολίγοις, χώρος και εξυπηρέτηση παίρνουν 4 ντοματούλες. Έχει και ένα υπέροχο παταράκι, για 4-5 τραπέζια, μικρό αλλά τόσο μοναδικά διακοσμημένο.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Το μενού λογω Τσικνοπέμπτης ήταν ελαφρώς αλλαγμένο από το κανονικό, αλλά μια ματιά που έριξα στον (κανονικού μεγέθους, όχι κάτι σεντόνια που βλέπουμε αλλού) κατάλογο έτσι για να έχω μια ιδέα, βρήκα πως έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ποικιλία εδεσμάτων και σε πολύ (πάρα πολύ) καλές τιμές.

Να μην σας τα πολυλογώ, ήμασταν τέσσερις και πήραμε:
-Μία μαραθόπιτα. Αν δεν ήταν μέρα κρεατοφαγίας σίγουρα θα παίρναμε και δεύτερη. Με χειροποίητο φύλλο, πλούσια γέμιση από αρωματικό μάραθο, καλοψημένη και πολύ νόστιμη. Για λίγο νόμιζα πως διακτινίστηκα στην Κρήτη.
-Μία σαλάτα Όπως Παλιά. Διάφορα μαρούλια, αγγουράκι, φρέσκο κρεμμύδι και άνηθο, ανθότυρο, καρύδια, και βινεγκρέτ μπαλσάμικου. Εγώ δεν είμαι και πολύ της πράσινης σαλάτας, αλλά αυτή ήταν πραγματικά πολύ νόστιμη.
-Δύο πατάτες. Μία πριν, και μία μαζί με τα κρεατικά. Μεγάλη μερίδα, καλοτηγανισμένες, και σερβιρισμένες σε τσίγκινο καλαθάκι.
-Δύο τζατζίκια. Ένα πριν και ένα μαζί με τα κρεατικά. Πολύ πετυχημένο. Με γιαούρτι πηχτό, μπόλικο σκόρδο, και αγγουράκι με τη φλούδα. Πάιζει να είχε μέσα και αγγουράκι τουρσί, αλλά όρκο δεν παίρνω. Σούπερ.
-Ποικιλία κρεατικών για τέσσερα άτομα. Εντάξει, ακόμα κι εμείς που τρώμε ο καθένας μας για δύο τρομάξαμε όταν την είδαμε. Ήταν κομματάκι... τεράστια!
Μπριζολάκια, μπιφτέκια, λουκάνικα, καλαμάκια, κεφτεδάκια, δύο ντιπάκια, και πίτες για σουβλάκι. Τι να σας λέω, όλα ήταν πεντανόστιμα. Ειδικά τα καλαμάκια, τα οποία δεν ξέρω αν ήταν χειροποίητα αλλά δεν είχαν ΙΧΝΟΣ λίπους, μας εντυπωσίασαν. Όχι πως τα άλλα τα αφήσαμε παραπονεμένα. Την καταφέραμε σχεδόν όλη, με περισσή ευχαρίστηση και όρεξη.

Ήπιαμε χυμα ροζέ κρασί (πολύ καλό, ήθελα να ρωτήσω από που το παίρνουν αλλά ξεχάστηκα), κάπου στα 3 ή 4 λίτρα, ένα εκ των οποίων ήταν κερασμένο.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 78 ευρώ. Πάμφθηνα!!! Με κέρασμα πορτοκαλόπιτα, την οποία δοκίμασα και ενώ εγώ δεν τρώω πορτοκαλόπιτα αυτή ήταν πάρα πολύ καλή γιατί δεν ήταν σκέτο σιρόπι όπως οι περισσότερες που έχω δοκιμάσει. Εννοείται πως ήταν σπιτική.

Περιττό να σας πω πως κλείσαμε το μαγαζί, καθώς μείναμε τελευταίοι να μιλάμε με την Μπέκυ και τον Χρήστο (σύζυγος Μπέκυς, ο μάγειρας του καταστήματος και κατασκευαστής των προαναφερθέντων φωτιστικών οροφής) σα να γνωριζόμασταν από χρόνια.

Εν ολίγοις, εξαιρετική επιλογή για Τσικνοπέμπτη. Την ώρα που άλλα μαγαζιά κοιτάνε πως να βγάλουν κέρδος, στο Όπως Παλιά σέρβιραν καλής ποιότητας φαγητό, προσεγμένο, ψημένο στα κάρβουνα (μπράβο ρε ψήστη! ), και δεν το χρέωσαν μισή περιουσία.

Σαφέστατα και θα ξαναπάω να δοκιμάσω και το κανονικό μενού, και ανυπομονώ να ανοίξει ο καιρός γιατί απ'ότι μας είπαν τα παιδιά έξω στην πλατεία είναι υπέροχα, με φωτάκια, πέργκολες και άλλα όμορφα και καλοκαιρινά.

Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα, μονο κλείστε τραπέζι αν πάτε Σαββατοκύριακο γιατί δεν είναι και τεράστιο το μαγαζί.

Κρίνοντας από το τι είδα κατεβαίνοντας από την Πανόρμου, ίσως δυσκολευτείτε στο παρκάρισμα αλλά μην σας γίνει κα άγχος γιατί το μετρό είναι πέντε λεπτάκια περπάτημα.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Το "οπως παλια" μεχρι προτινως ηταν ενα παλιο καφενεδακι της περιοχης των Αμπελοκηπων. Βρισκεται στην συμπαθητικη πλατεια Λακωνιας, αλλα τα τελευταια 2-3 χρονια το μαγαζακι αυτο σχεδον μεταμοφωθηκε. ανακαινηστικε, βαφτηκε σε ωραια χρωματα, εβγαλε το καλακαιρι τραπεζακια εξω και -το βασικοτερο-πλεον εγινε μεζοδοπωλειο. Καιρο το παρατηρω, μιας και βρισκεται αρκετα κοντα στη γειτονια μου και παντα σκεφτομουν να το επισκεφτω καποια στιγμη.

Αυτη η στιγμη εφτασε λοιπον, οταν με εναν φιλο αποφασισαμε ενα Κυριακατικο βραδακι(μολις επιασαν τα πρωτα κρυα) να δοκιμασουμε την κουζινα του. Η πρωτη εντυπωση που δινεται μπαινοντας ειναι η καλαισθησια αλλα και τα χαμογελα των ανθρωπων που κανουν το σερβις. Να πουμε βεβαια οτι το μαγαζακι μεσα ειναι μαλλον μικροσκοπικο. Παρολα αυτα εχουν χωρεσει καμια δεκαρια τραπεζακια, που σιγουρα ομως δεν μπορουν να εξυπηρετησουν πολλα ατομα το καθενα. Μια ευγενικη κοπελα μας εφερε τον καταλογο, ο οποιος ειχε αρκετες επιλογες, κυριως σε πιατα της ωρας αλλα και 4 η 5 σαλατες, καθως και μερικα ορεκτικα. Αφου το σκετηκαμε λιγη ωρα αποφασισαμε να παρουμε:

-Μια ποικιλια δυο ατομων. Μας ηρθε μια αρκετα ευμεγεθης πιατελα και αρκετα φορτωμενη. Στην πραγματικοτητα βεβαια, το βουναλακι που σχηματιζε οφειλοταν περισσοτερο σε μια πλουσια μεριδα πατατες τηγανητες(φρεσκιες και νοστιμες) που ειχε σαν βαση. Πανω απο τις πατατες υπηρχεν κομματια πανσετας σωστα ψημενης, λουκανικου(οχι πολυ υψηλων απαιτησεων αλλα ΟΚ), και κεφτεδακια τηγανισμενα με την κλασσικη συνταγη με φρεσκο δυοσμο. Το πιατο συμπληρωναν μικρα πιτακια, λιγη ντοματα και λιγο αγγουρι, καθως και μια μικρη ποσοτητα καποιας σως γιαουρτιου. Ομολογω οτι η μεριδα ειναι λιαν χορταστικη και τα υλικα της αρκετα αξιλογα. Κοστιζε 12 ευρω, ποσον που θεωρω εντιμο για αυτο που φαγαμε. 3 στα 4 η αξιλογηση μου.

-Μια μεριδα χορτα. Χωρις εξαρσεις γευστικες, οχι αρκετα μεγαλη, αλλα τελικα θα τη βαθμολογουσα με 2 στα 4. Η τιμη στα 3,80.

-Ενα τεταρτο κρασακι κοκκινο χυμα. Μαλιστα επειδη πεσαμε σε μια ειδικη βραδια που τα παιδια του μαγαζιου ονομαζουν "Ντιρλα"(διπλασιασμος οποιου ποτου επιλεξεις χωρις ειπλεον χρεωση! ) μας εφεραν τελικα μισο κιλο. Μπολικο μεν, αδιαφορο εως κακο δε. Νομιζω πως σημερα ειδικα ειναι αρκετα ευκολη υποθεση να βρεις ενα οικονομικο χυμα κρασι, οποτε ειναι κριμα να χαλας τη συνολικη σου εικονα χωρις λογο. Στα 8 ευρο το κιλο, δηλαδη σαφως υπερτιμημενο για την ποιοτητα του.

Για τα παραπανω συνολικα πληρωσαμε 18,30 ευρω. Πολυ καλη τιμη, καλες ποσοτητες, αρκετα καλο φαγητο, συμπαθητικο περιβαλλον(μονο φαουλ κατα τη γνωμη μου, το ειδος μουσικης απο τα ηχεια που καποιες στιγμες ξεφευγε προς το "σκυλαδικο")και πολυ καλη εξυπηρετηση.

Θα ελεγα οτι μια σχετικα καλη λυση για εναν μεζε, αλλα παλι, οχι κατι ιδιαιτερο, για ενα απαιτητικο γευμα. Προσωπικα θα το ξανατιμησω, μιας και συνηθως προτιμω το πρωτο.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Το μικρο μαγαζάκι του κυρ Γιώργου ειναι μια έντιμη λυση για να πιεις ενα κρασάκι, ένα τσιπουράκι με φίλους. Δεν έχει φαντεζι φαγητό, αλλά το κρασί του ειναι πολύ καλό, το τσιπουράκι του μοναδικό και τα μεζεδάκια του δεν θα σε βαρύνουν ποτέ.

Ειναι εμφανης η προσπαθεια να φιάχνουν σπιτικο φαγητό, και μεζεδακια απ' ολη την Ελλάδα, οι ποικιλίες του ειναι μεγάλες, και καλοφτιαγμένες, η ομελέτα του βοσκού, πολύ νόστιμη, και η παστουρμαδοπιτά, αν και λίγο διαφορετική απ' οτι ξερουμε, νοστιμότατη.

Πάμε συχνά στον κύριο Γιώργο, που είναι ευγενέστατος και εξυπηρετιότατος. Ενας επαγγελματίας, όλο σεβασμό για τον πελάτη και για το μαγαζάκι του. Το καλοκαιρί στην πλατεία ειναι υπέροχα, αλλα και το χειμώνα το μικρό μαγαζί γεμίζει με ευχάριστους ανθρώπους και ανεπιτίδευτη φιλοξενία.

Σχεδόν ποτέ δεν δώσαμε πάνω απο 15 ευρω το άτομο, πράγμα πολύ σημαντικό πλεόν.