ΑΝΘΟΣ ΓΕΥΣΕΩΝ

Μοντέρνες ταβέρνες

Ευαγγελιστρίας 96, Καλλιθέα [Χάρτης]

Καθημερινά 18:00 - 01:00 Σαββατοκύριακα 10:30 - 01:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Προσφέρει Πρωινό Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σε ένα μικρό φιλόξενο χώρο στην Καλλιθέα, ο Γιώργος Γεράρδος θα μαγειρεύει καθημερινά, αποκλειστικά με ελληνικά υλικά άριστης ποιότητας.

Αγνό παρθένο ελαιόλαδο, κοτόπουλα και αυγά ελευθέρας βοσκής, ψαγμένα κρέατα οπως μαυρος χοίρος και βουβάλι, τυριά και αλλαντικά ονομασίας προέλευσης από μικρούς παραγωγούς, εποχιακά λαχανικά, όλα αυτά με τη συνοδεία ελληνικών αναψυκτικών αλλά και μοναδικών κρασιών.

Από υγιεινά πρωινά μέχρι εκπληκτικά δείπνα.

Αναζητήστε τα πιάτα ημέρας και μην παραλείψετε να δοκιμάσετε τα μοναδικά κοκτέιλ μας.

Instagram @anthos_
Twitter @anthosgeusewn

Μοντέρνες ταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Ενα πολυδιαφημισμενο εστιατοριου ενος γνωστου σεφ, σε εναν χωρο που ειναι συνδεδεμενος με το καλο φαγητο.

Το εχω επισκεφτει δυο φορες, θα σας μιλησω για τη δευτερη. Οικογενειακη εξοδος και ποιος αλλος θα εβρισκε το μερος?Ειχα δυσκολο ομως εργο, εψαχνα ενα ησυχο περιβαλλον, με ποιοτικο φαγητο, νηστίσιμες επιλογες και σχετικα κοντα μας. Η πολυ ενεργη σελιδα του ανθου στο φβ με "επεισε" σε συνδυασμο με την προηγουμενη καλη εμπειρια.

Κλεισαμε τραπεζι για 3 ατομα, η "γραφουσα" ομως καθυστερησε, οποτε οι γονεις ανελαβαν την παραγγελια. Οταν εφτασα λοιπον, με περιμεναν μια φαβα με κρεμμυδακι(ψημενο)και καπαρη, νοστιμη βελουδινη, οπως πρεπει. Μια μελιτζανοσαλατα, ανευρη μπορω να τη χαρακτηρισω καμια ενταση στη γευση(παροτι ειναι απο τα αγαπημενα μου πιατα, ηταν το μοναδικο που εμεινε). Φλογερες με φετα και μαρμελαδα συκο (το πιο νοστιμο πιατο, ισορροπια γευσεων εξαιρετικο). Σουτζουκακια μανιταριων με ρυζι (νοστιμα τα σουτζουκακια, εαν καποιος αγαπαει τα μανιταρια να το επιλεξει σιγουρα) και δευτερο κυριως μπριζολα χοιρινη με πατατουλες και σως μουσταρδας (γευστικη επιλογη, ιδιαιτερως ενδιαφερουσες οι πατατες). Εν ολιγοις η πλειονοτητα των πιατων μας αρεσε. Το μονο αρνητικο ηταν το ψωμακι που μας ηρθε, 2 φετες στον καθενα με (μια κανονικη μια ολικης)σιγουρα προηγουμενης ημερας, χωρις κανενα συνοδευτικο ντιπακι χρεωθηκε 1 ευρω το ατομο.

Ο χωρος ειναι μικρος με ανοικτη κουζινα (αυτη η μοδα δεν ξερω αν μου πολυ αρεσει προσωπικα) εχει γυρω γυρω παραθυρα, βρισκεται σε ησυχο σημειο οποτε, δημιουργειται μια ομορφη ατμοσφαιρα, ιδιαιτερα αυτη την εποχη που φυσουσε ενα ωραιο αερακι. Ισως θα ηθελα περισσοτερη ανεση μεταξυ των τραπεζιων, αλλα ειναι κατανοητο οτι ειναι μικρος ο χωρος και κανουν το καλυτερο δυνατον. Εχετε υποψιν οτι σε φασεις πληροτητας δημιουργειται μια σχετικη βαβουρα.

Η εξυπηρετηση καλη απο μια κοπελιτσα, οτι ζητησαμε ηρθε σχετικα γρηγορα και με χαμογελο, η εμπειρια οντως της λειπει, αλλα δεν μας ενοχλησε. Ενα μικρο κερασμα απο το μαγαζι δεν υπηρξε, οχι οτι επιβαλλεται, αλλα ειναι μια ωραια κινηση.
Ακριβως τις τιμες δεν τις θυμαμαι, δεν κοιταξα αναλυτικα και τον καταλογο. Για τα παραπανω δωσαμε 45 ευρω περιπου βεβαια θα μπορουσαμε να παρουμε ενα κυριως ακομη και ισως ενα ορεκτικο λιγοτερο, παρολα αυτα φαγαμε αρκετα καλα.
Eμεις περασαμε αρκετα καλα και θα το προτεινα. Επιδεχεται βεβαιως καποιες βελτιωσεις.

Υ. γ. το παρκιγκ στην περιοχη ειναι αρκετα ευκολο ακομη και Σαββατο βραδυ.

Μοντέρνες ταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Επίσκεψη μέσα Σεπτεμβρίου 3 άτομα. Η αίσθηση φτάνοντας ήταν λίγο περίεργη καθώς, στο εστιατόριο έδειχνε να μην έχει αλλάξει τίποτα από την τελευταία φορά που το επισκεφθήκαμε πριν λίγα χρόνια…πριν από εκείνη την καταστροφή με τη Νάγια. Κι όμως είχαν αλλάξει τόσα πολλά. Αnyway όμως η ζωή συνεχίζεται.

Ο καιρός επέτρεπε ακόμα την παραμονή στα έξω τραπέζια, αλλά προτιμήσαμε να καθίσουμε μέσα καθώς τα τραπεζάκια που βρίσκονταν απέναντι ακριβώς στον πεζόδρομο δίπλα στον δρόμο, δεν ήταν για εμάς θελκτικά ώστε να καθίσουμε εκεί. Μας φάνηκαν λίγο “ξέμπαρκα”. Έξω από το εστιατόριο πάλι στο στενό πεζοδρόμιο, τα ψηλά καθίσματα με τα πρωτότυπα τραπεζάκια με τα ποδηλατικά πετάλια και τα γρανάζια με τις αλυσίδες δεν θα μας ήταν βολικά στο να απολαύσουμε το φαγητό μας, οπότε επιλέξαμε τον μέσα χώρο.

Η διαρρύθμιση της κουζίνας έχει λίγο αλλάξει καθώς τώρα είναι πια εκτεθειμένη (με την καλή έννοια) στα μάτια των επισκεπτών. Δύο άτομα μέσα μια κοπέλα κι ένας άνδρας στον ρόλο του chef που όμως δεν ήταν ο κος Γεράρδος. Υποθέτω ότι λόγω υποχρεώσεων στο νέο του μαγαζί δε μπορεί να βρίσκεται παντού.

Ο χώρος μικρός για όσους δεν το ξέρουν με 5-6 τραπεζάκια το πολύ. Το μωσαϊκό έχει παραμείνει ίδιο και η ατμόσφαιρα μοιάζει με το προηγούμενο concept. Η (κοινή) τουαλέτα σε καλή κατάσταση πλην όμως ασφυκτικά μικρή. Φτάνει να πω ότι έχουν κόψει ένα μικρό κομματάκι από την πόρτα για να κλείνει, γιατί πέφτει ακριβώς επάνω στην λεκάνη...!

Και καλά οι άντρες, ευτυχώς το έχουν λύσει και αυτό το πρόβλημα. Οι γυναίκες όμως και κυρίως οι ψηλές και οι πιο ευτραφείς, θα έχουν θεματάκι σίγουρα. Ένα μικρό ανοιγόμενο παραθυράκι ίσως θα ήταν μια καλή λύση, προκειμένου να βγάζουν το κεφάλι τους απ’ έξω…διαφορετικά κινδυνεύουν να αποκτήσουν αυχενικά προβλήματα. Πάντως πέρα από την χιουμοριστική πλευρά του θέματος, διαπιστώνω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση θα εξυπηρετούσε μάλλον καλύτερα μια τύπου “τούρκικη” τουαλέτα.

Στην εξυπηρέτηση μια πολύ μικρή και άπειρη κοπέλα που το μοναδικό της όπλο ήταν το χαμόγελό της, του οποίου όμως έκανε υπερβάλλουσα χρήση σε σημείο που δεν φαινόταν και τόσο αληθινό. Ίσως ήταν αποτέλεσμα του άγχους της, απλά πολλές φορές το χρησιμοποίησε σε στιγμές δικών της λαθών, που δεν έπρεπε. Γιατί όταν ας πούμε έχει γίνει λάθος με υπαιτιότητα του σερβιτόρου κι εκείνος έρχεται και στο λέει με ένα χαμόγελο μέχρι τ’ αυτιά, εκεί υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο αυτό να χαρακτηρισθεί είτε ως χαζομάρα…είτε ως αγένεια!

Τα λάθη βέβαια δεν ήταν σοβαρά, περισσότερο απροσεξίας θα τα χαρακτήριζα. Απλά ήταν αθροιστικά τόσα, που προς το τέλος με αποκορύφωμα το ότι ξέχασε να σημειώσει ένα πιάτο που θέλαμε και μας είπε ότι δεν της το είπαμε…μας εκνεύρισε. Ξαναλέω όχι ότι της ξέφυγε να το γράψει, αλλά το ότι για να δικαιολογηθεί είπε ότι δεν της το αναφέραμε.

Παραγγείλαμε:

- Μπουρεκάκια φέτας (4τμχ) με μαύρο σουσάμι και μαρμελάδα βερίκοκο 5€. Πολύ νόστιμα, χωρίς περιττά λάδια αλλά η μαρμελάδα σε αρκετά τσιγκούνικη ποσότητα. Έχω ξαναπεί σε ανάλογη περίσταση ότι η μαρμελάδα ερχόμενη σε αντίθεση με την αλμυρή γεύση του τυριού ισορροπεί την τελική γεύση… γι’ αυτό δεν θα έπρεπε να δίνει μόνο χρώμα και διακόσμηση στο πιάτο. Διαφορετικά θα έπρεπε να βαφτιστεί αλλιώς το ορεκτικό αυτό.

- Πιτούλες ψητές με σύγκλινο και ντομάτα 5€. Πρόκειται για τρεις στρογγυλές μικρές πιτούλες σαν πιτσάκια, με σύγκλινο ντομάτα κι από πάνω τυρί ψημένα στο φούρνο. Τίποτα το ιδιαίτερο.

- Σουτζουκάκια μανιταριών με κόκκινη σαλτσούλα ελαφρώς πικάντικη συνοδευόμενα από ρύζι άσπρο 10€. Πρόκειται για πολτοποιημένα μανιτάρια (3 τμχ μεγαλούτσικα) ανακατεμένα με μυρωδικά και πάααρα πολύ κύμινο, προφανώς για να παραπέμπουν στα κλασικά σουτζουκάκια. Νομίζω ότι στην προσπάθειά του αυτή υπερέβαλε λίγο ο chef. Δε μπορώ να πω ότι ήταν κακό πιάτο, αλλά από την άλλη δεν με ενθουσίασε. Δηλαδή δεν θα το επέλεγα ξανά.

- Μπιφτέκια βουβαλίσια με μυρωδικά 14€. Νόστιμα και κρεατένια, όμως δεν διακρίναμε μυρωδικά και θεωρώ πως έπρεπε. Όχι μόνο γιατί αναγράφεται στον κατάλογο αλλά γιατί μπιφτέκι χωρίς μυρωδικά δεν λέει τίποτα. Επιπλέον θεωρώ πως δύο μπιφτέκια μετρίου μεγέθους είναι πολύ ακριβά, όσο καλή κι αν είναι η πρώτη ύλη.

- Κοτόπουλο φιλέτο σχάρας με πηχτό λαδολέμονο, πατάτες baby και σαλάτα 9€. Ζουμερό το φιλέτο, μαλακές οι πατατούλες, (η συνοδευτική σαλάτα δεν υπήρχε αλλά αν δεν κάνω λάθος αυτό έγινε καθ’ υπόδειξη της φίλης που το επέλεξε), όμως το λαδολέμονο δεν χαρίζει κάποια πρωτοτυπία στο πιάτο. Βέβαια για την φίλη που το επέλεξε λόγω ειδικής διατροφής, ήταν ό, τι έπρεπε.

- Κόκορας παστιτσάδα στο φούρνο 11€. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο απ’ όλα τα πιάτα! Είχε κρούστα τυριών από πάνω, ο κόκορας ήταν σε κομματάκια (μαδημένος) κάτω από την κρούστα, τα μακαρόνια ήταν χοντρά και σωστά βρασμένα και δεν κολυμπούσε στα λάδια. Πολύ νόστιμο πιάτο. Λίγο τσιμπημένο, όχι αναλογικά με την ποιότητα, ούτε με την ποσότητα γενικά του πιάτου. Αλλά αν υποθέσουμε ότι για το κόστος του ευθύνεται ως επί τω πλείστων ο κόκορας, τότε πιστεύω ότι κοστολογείται υψηλά γιατί δεν νομίζω ότι υπερέβη τα 150γρ. συνολικά. Οπότε συνυπολογίζοντας ότι το μεγαλύτερο μέρος του πιάτου αποτελούνταν από μακαρόνι το βρίσκω υπερτιμημένο.

Ήπιαμε 1 κόκα κόλα (2€) και νερό ζητήσαμε σε κανάτα.

Κλείσαμε το δείπνο μας με σφαίρα σοκολάτας με μους φουντουκιού και σοκολατένιο χώμα 6€. Εντυπωσιακό το concept και το στήσιμο του πιάτου παρότι το χώμα (μπισκότο τριμμένο) δεν είναι σοκολατένιο (καλύτερα όμως, γιατί δεν θα έκανε χρωματική αντίθεση με την σοκολατένια σφαίρα). Η μους συμπαθητική.

Το συνολικό ποσό του λογαριασμού ήταν 62€, όμως πληρώσαμε 50,80€ γιατί είχαμε 20% έκπτωση με την κάρτα του Αθηνοράματος. Η διαφορά του 1,20€ είναι το γλυκό στο οποίο τώρα παρατηρώ στην απόδειξη ότι (κακώς) δεν έγινε η αντίστοιχη έκπτωση. Τέλοσπάντων δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας γι’ αυτό.

Επειδή το ένα άτομο έφαγε αυστηρά και μόνο το πιάτο με το φιλέτο κοτόπουλο, το υπόλοιπο για τα άλλα δύο άτομα που άλλωστε απολαύσαμε τα υπόλοιπα εδέσματα, αντιστοίχησε στα 43,60€.

Συμπερασματικά δεν ήταν κακή βραδιά αλλά όχι και κάτι το ξεχωριστό. Πιστεύω ότι τα πιάτα είναι υπερτιμημένα δεδομένης της εποχής και του ανταγωνισμού. Ειδικά αν αναλογιστούμε ότι η αξία του δείπνου μας χωρίς την έκπτωση για δύο άτομα αντιστοιχεί σε 53€ δηλ. 26,50€ το άτομο, τότε είναι πάααρα πολλά για την συγκεκριμένη εμπειρία! Και βάσει αυτών των τιμών περίμενα κάτι πολύ πιο ξεχωριστό, πράγμα που δεν συνέβη.

Άρα πέρα από την διαφήμιση, την φήμη είτε ακόμα και την καταξίωση, θα πρέπει όλοι να προσαρμοστούν στις συνθήκες της εποχής. Και δεδομένης αυτής εγώ το ποσό των 26,50€ το βρίσκω απαγορευτικό για ένα απλά συμπαθητικό γεύμα, την στιγμή μάλιστα που υπάρχουν αρκετά αξιόλογες αντιπροτάσεις. Δεν θα ξεκινούσα από τόσο μακριά απ’ όπου πήγα, για δεύτερη φορά, ούτε θα παρακινούσα κάποιον γενικότερα. Για όσους βρίσκονται πιο κοντά δεν τους αποτρέπω εφόσον κινηθούν συντηρητικά στην παραγγελία τους και έχοντας λάβει υπόψη όλα τα παραπάνω. Θα μ’ ενδιέφερε ν’ ακούσω κι άλλες απόψεις.

Πάντως η γνώμη μου -που απ'ότι βλέπω συμπίπτει 100% με του φίλου Casterly Rock- είναι ότι οι τιμές πρέπει οπωσδήποτε να προσαρμοστούν πάγια στο ποσοστό της τάξεως της έκπτωσης που είχαμε εμείς παραπάνω.

Πήγαμε 2 άτομα μεσημέρι.

Πήραμε ταλιατέλες, εγώ με σύγκλινο, κάστανο και φασκόμηλο (τα κρεατικά θα τα δοκιμάσουμε την επόμενη φορά). Ωραίος συνδυασμός. Στα θετικά το ότι δεν έψαχνα το σύγκλινο.

Η σαλάτα με χουρμάδες και μπέικον πολύ ικανοποιητική. Για το τέλος, το κοκτέιλ δυο-δυο (καλό) και το φοντάν σοκολάτας (πολύ καλό, και όχι λιγωτικό). Οι ποσότητες είναι κανονικές, μην περιμένετε να φάτε ένα πιάτο και να σκάσετε στο φαΐ.

Για τα παραπάνω, υπολογίστε 20€ το άτομο. Γενικά το φαγητό είναι περιποιημένο και ολίγον γκουρμέ (με αυτές τις τιμές δεν μπορεί να περιμένει κανείς φοβερά πράγματα). Ο κατάλογος ευτυχώς είναι περιορισμένος, οπότε η επιλογή είναι εύκολη. Μπριζόλες και φιλέτα κοτόπουλου στα κάρβουνα με τηγανιτές πατάτες δεν υπάρχουν στο μενού, πράγμα που σίγουρα δεν θα αρέσει σε κάποιους.

Ο χώρος είναι καλύτερος από αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες. Στα συν, η απαγόρευση του καπνίσματος εντός. Στα μείον η μονή τουαλέτα και ο κακός εξαερισμός του χώρου, οι καπνοί από την κουζίνα ήταν αισθητοί στην μύτη, αλλά και στο μάτι λόγω του μεσημεριανού ήλιου.

Μοντέρνες ταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Ίσως να φταίνε οι πολύ υψηλές προσδοκίες, αλλά δεν ενθουσιαστήκαμε. Το προσωπικό πολύ ευγενικό, ο χώρος πολύ ωραία διακοσμημένος αλλά ο καπνός και οι μυρωδιές από την κουζίνα που βρίσκεται σε ενιαίο χώρο έκαναν την ατμόσφαιρα αποπνικτική. Ευτυχώς τουλάχιστον που απαγορεύεται το κάπνισμα μέσα στο εστιατόριο.

Τα πολυαναμενόμενα βουβαλίσια κεφτεδάκια μικρά, στεγνά, χωρίς καμία ιδιαιτερότητα στη γεύση και κατα τη γνώμη μου υπερτιμημένα. Οι ταλιατέλες Τοσκάνης εξαιρετικές!! Όλα τα υπόλοιπα νόστιμα, αλλά λίγο μικρές μερίδες. Γενικά όχι κάτι το ιδιαίτερο, με 25 ευρώ το άτομο οι άνδρες της παρέας σε καμία περίπτωση δεν χόρτασαν.

Δεν θα το πρότεινα με τον ίδιο ενθουσιασμό που μου το είχαν προτείνει φίλοι που όμως είχαν πάει πριν δύο χρόνια.

Μοντέρνες ταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Αρχές Νοεμβρίου, κρύο-ζέστη. 3 ζευγάρια 3 αυτοκίνητα (Ελληνάρες). Κι όμως παρκάραμε εύκολα.

Μικρός χώρος σε παλιό αδιάφορο κτίριο, με ιδιαίτερο όμως γούστο και επιμέλεια διακοσμημένος. Προσωπικότητα και άποψη και στον εξοπλισμό (τραπέζια – σκεύη - καρέκλα μπαρμπέρη έξω, για σχόλια κατά τη διάρκεια του … τσιγάρου). Ναι λοιπόν δεν κάπνιζαν σε κλειστό χώρο…!!! Στοιχεία που προϊδέαζαν αυθεντική αυτοπεποίθηση και σαφή άποψη και στη κουζίνα.

Δεν διαψευστήκαμε. Η παρέα μας πείναγε… 3-4 ορεκτικά, δύο σαλάτες, από ένα κύριο πιάτο που ο καθένας έτρωγε από τον άλλο και …συζήτηση υψηλών απαιτήσεων για ποιος πήρε το καλύτερο πιάτο. Σουτζουκάκια και βουβαλίσια μπιφτέκια προκρίθηκαν βραχεία κεφαλή.

Τιμές λογικότατες για την ευχαρίστηση που δίνουν οι γεύσεις. Μερακλής ο σεφ – συνονόματος με ιδιοκτήτη αλυσίδας ηλεκτρονικών και … τηλεοπτικός «αστέρας» ο ίδιος.

Η έλλειψη proper εκπαίδευσης των σερβιτόρων ξεπεράστηκε εύκολά από το χαμόγελο και την προθυμία τους (εχθρός του καλού το καλύτερο).

Έχουν πολλά να ζηλέψουν αρκετά επώνυμα υψηλής προβολής high-ends…
Και βέβαια το προτείνω, και βέβαια θα ξαναπάω. Λίγο χώρο παραπάνω να χωρέσουν κι άλλοι παρακαλώ.