Λάμπει η Αθήνα και ο Σαρωνικός τις καλοκαιρινές νύχτες, λάμπουν και τα άστρα του Αττικού ουρανού και είναι απόλαυση το δείπνο σας στο εστιατόριο La Veranda. Μεσογειακό BBQ με μόνο Ελληνικά προϊόντα και επιλεγμένα κρασιά!

Καθημερινά από 19:00 έως μεσάνυκτα Το La Veranda Bar θα παραμείνει ανοικτό μέχρι τον Οκτώβριο, καθημερινά από 18:00 έως 02:00

Παροχές για ΑμεΑ
Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Εστιατόρια ξενοδοχείων επισκέπτομαι σπάνια.
Να όμως που κάποιες φορές «κάθεται έτσι» που καλύπτει τις ανάγκες δεδομένης στιγμής και ανθρώπων.

Με μια τέτοια ευκαιρία λοιπόν βρέθηκα για φαγητό στο LA VERANDA το οποίο στεγάζεται στο roof του ξενοδοχείου METROPOLITAN (πρώην ΧΑΝΔΡΗΣ).

Μόλις ανέβεις τους 8 ορόφους που χωρίζουν τη Λ. Συγγρού από το LA VERANDA αντικρίζεις μια ευρύχωρη αίθουσα φαγητού με μεγάλα στρωμένα τραπέζια αραδιασμένα μεταξύ της φωτισμένης πισίνας στα αριστερά και της τζαμαρίας δεξιά.
Η θέα από την τζαμαρία είναι απίθανη.

Το βράδυ βέβαια υπερισχύει ο φωτεινός όγκος του Νιάρχου -που είναι ακριβώς απέναντι- και τα υπόλοιπα φώτα της πόλης και στο βάθος περνάνε τα φωτισμένα πλοία από και προς Πειραιά.

Μπορώ να πω, ότι ο χώρος κερδίζει επάξια 4 ντοματούλες, όχι μόνο για την όμορφη θέα που προσφέρει, αλλά και για τα μεγάλα «αραιοκατοικημένα» τραπέζια, τα αναπαυτικά καθίσματα, τα σερβίτσια, την απαλή μουσική, το ήρεμο περιβάλλον, τον απαλό φωτισμό…..

Φοβάμαι ότι έγινα κουραστική αφιερώνοντας τόσες λέξεις στην περιγραφή του χώρου και της ρομαντικής ατμόσφαιρας, οπότε ευθύς αμέσως προχωράω στο εξαιρετικό service –ως αναμενόταν- από το αθόρυβα κινούμενο προσωπικό, το οποίο εξυπηρετεί με ευγένεια –είναι φυσικό σε τέτοιους χώρους να μην αντιμετωπίζεται κανείς με οικειότητα, αλλά με απρόσωπη ευγένεια.

Το menu –σχεδιασμένο από τον σεφ Ηλία Καριώτογλου, όπως λένε οι πληροφορίες στο site τους- σχετικά μικρό αλλά ευρύ τόσο όσο για να ικανοποιήσει βασικά γούστα.

Εμείς, 3 άτομα κινηθήκαμε σε κρέας, οπότε έχουμε και λέμε:

2 rib eye και 1 Duo αρνιού (παϊδάκια σχάρας).

Ερωτηθήκαμε πόσο ψημένο θέλουμε το κρέας μας (και οι επιθυμίες μας εισακούστηκαν με επιτυχία).

Επιλέξαμε και μία σαλάτα «La Veranda» η οποία περιέχει ελληνικής γης προϊόντα κυρίως ντοματίνια, αγγούρι και αλμύρα και στην άκρη μια μπάλα μαλακού τυριού. Εξαιρετική, φρεσκότατη, δροσερή όσο πρέπει, ήρθε στεγνή και ζητήσαμε λαδόξυδο το οποίο και έφτασε άμεσα στο τραπέζι μας. Μόλις λούστηκε η σαλάτα μας με ελαιόλαδο πραγματικά απογειώθηκε!!

Στα κυρίως τώρα, το rib eye ήταν πεντανόστιμο, ψημένο μεν αρκετά (well done) όπως ζήτησα, αλλά κρατώντας τους χυμούς του, σερβιρισμένο με ψητά λαχανικά εποχής και πατάτες τηγανητές (σε extra σκεύος). Το πιάτο συνοδεύεται από σάλτσα béarnaise.

Το δε Duo αρνιού επίσης υπέροχο (κατά τα λεγόμενα του τρίτου της παρέας), ψημένο όπως ζητήθηκε, συνοδεία γεμιστού κρεμμυδιού με σταφίδες, κουκουνάρι και πιπεριές. Επίσης υπήρχαν πατάτες τηγανητές σε extra σκεύος.

Το δείπνο μας ενισχύθηκε με 2 μπουκάλια ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ.

Το κόστος για το φαγητό –χωρίς το κρασί- ήταν περίπου € 85,00-€90,00.

Σίγουρα δεν κατατάσσεται σε εστιατόριο που ο μέσος άνθρωπος μπορεί να επισκέπτεται συχνά αφού πρόκειται για ακριβό χώρο εστίασης.

Είναι όμως μία γευστική εμπειρία που αξίζει

21 Αυγ 2017

Μια ωραία Παρασκευή απόγευμα του Ιουλίου καταφέραμε και φορτώσαμε τα μωρά στην πεθερά μου και βγήκαμε για δείπνο με τη σύζυγό μου. Το πως καταλήξαμε στο La Veranda δεν έχει σημασία, σημασία έχει ότι φτάσαμε λίγο πριν τη δύση του ήλιου.

Μια υπέροχη, μοναδική θέα στον φαληρικό όρμο, από μια ανοιχτή βεράντα στην οροφή του ξενοδοχείου Metropolitan. Ήταν ένα πραγματικά υπέροχο συναίσθημα.

Δεν θα κουράσω με την κριτική μου. Θα πω απλώς πως ό, τι πήραμε ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Ένα υπέροχο λαβράκι, ένας τέλεια ψημένος τόνος, πεντανόστιμες γαρίδες, όλα μαζί με καταπληκτικές "πινελιές" από συνοδευτικά, υπέροχα ορεκτικά και στο τέλος μια πανακότα από άλλο πλανήτη.

Το προσωπικό ευγενέστατο και ήξερε πολύ καλά τη δουλειά του για το επίπεδο του εστιατορίου.

Εννοείται ότι θα ξαναπάμε με την πρώτη ευκαιρία. Μπράβο.

Λεωφόρος Συγγρού 385, ξενoδοχείο Metropolitan, Παλαιό Φάληρο

ΑΜΠΑΚΟΣ