ΕΥΟΙ ΕΥΑΝ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Μιαούλη 15, Βριλήσσια [Χάρτης]

'Oλη μέρα ανοιχτό (09:00 μέχρι το αργά το βράδυ). Ζωντανή μουσική κάθε Τετάρτη βράδυ(χειμώνα). Δευτέρα κλειστά.
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

www. evievan. gr

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Βριλήσσια, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ με καταρρακτώδη βροχή και δρόμους πλημμυρισμένους μέσα σε δευτερόλεπτα, αποφασίσαμε με την παρέα να κινηθούμε προς τα Βριλήσσια, προς αναζήτηση ταβερνείου - ουζερί για κρασάκι και μεζέδες. Έχοντας λίγο βαρεθεί τον τελευταίο καιρό τις δηθενιές, θέλαμε κάτι απλό, με καλό φαγητό, που να θυμίζει λίγο κουτούκι, να είναι ζεστό, και ανάλογο της βροχερής βραδιάς.

Έχοντας τυχαία δει το ίδιο πρωί σε δημοσίευση του Γαστρονόμου μια πολύ ωραία παρουσίαση για το Ευοί Ευάν, κι έχοντας στη συνέχεια συμβουλευθεί και τις υπάρχουσες κριτικές εδώ, με αρκετά παλιά την πιο πρόσφατη που έχει γραφτεί, πήρα το ρίσκο και το πρότεινα, μη γνωρίζοντας αν λειτουργεί με κρατήσεις και αν θα βρούμε να καθήσουμε.

Το βρήκαμε εύκολα θα έλεγα, παρότι λόγω πυκνής βροχόπτωσης η ορατότητα στους δρόμους ήταν ελάχιστη και ευτυχώς βρήκαμε και παρκάραμε σχεδόν απέξω.

Δυστυχώς η πρώτη απογοήτευση ήρθε μόλις ανοίξαμε την πόρτα και μπήκαμε μέσα, σε ένα μαγαζί που ελάχιστα μοιάζει με αυτό που είδα στο ίντερνετ. Δεν έχει καμιά διακόσμηση ή κάτι όμορφο στο χώρο που να το θυμάσαι αφού φύγεις.

Να μην παρεξηγηθώ ωστόσο. Δεν είμαι παράξενη ούτε ιδιότροπη, απλά αντικρύσαμε ένα μαγαζί εντελώς χύμα, φουλ γεμάτο από νεαρόκοσμο που συζητούσε ουρλιάζοντας, με τόσο πυκνά και άτακτα τραπεζοκαθίσματα παντού, που κυριολεκτικά δεν χώραγε να κινηθεί στο χώρο ούτε το σέρβις του μαγαζιού, πόσο μάλλον ο πελάτης.

Για το θόρυβο θα αναφερθώ παρακάτω, όμως μας έκανε αλγεινή εντύπωση ότι ουδείς από τους θαμώνες μετακίνησε στο ελάχιστο την καρέκλα του ώστε να μπορέσουμε να κινηθούμε μέσα στο χώρο και να καθισουμε κάπου.

Ένα τραπέζι άδειασε αμέσως, από ένα ζευγάρι που είδα στα μάτια τους ότι επιθυμούσε διακαώς να φύγει, αργότερα έδωσα στον εαυτό μου μια λογική εξήγηση γι'αυτό.

Βολευτήκαμε όπως - όπως, 3 άτομα στο τραπέζι αυτό, μικρό, στενάχωρο και κυρίως, δίπλα ακριβώς στην τουαλέτα, εκτελώντας και χρέη πορτιέρη για όλη την σύντομη παραμονή μας εκεί, διότι χρειάζεται και μεγάλη φιλοσοφία για αυτόν που βγαίνει από το wc να καταλάβει ότι πρέπει να κλείνει την πόρτα, γιατί κάποιος κάθεται ακριβώς δίπλα και τρώει.

Το μαγαζί αυτό είναι καφενείο - ποτο- μεζεδοπωλείο και βασικά με παρακίνησε να πάμε το ότι αξίζει να δοκιμάσει κάποιος την κουζίνα του, η οποία είναι όντως σπιτική και όλα φτιάχνονται της ώρας από γυναίκες μαγείρισσες.

Παρατηρώντας όμως γύρω μου είδα ότι σχεδόν όλοι βρίσκονταν εκεί μόνο για να πιουν κυρίως, και για να περάσουν την ώρα τους, παρέες νέων παιδιών 6,8,10 ατόμων, που οι φωνές τους δημιουργούσαν τέτοια οχλοβοή που δεν έχω ξανασυναντήσει ούτε σε μπαρ.

Τα παιδιά στο σέρβις οφείλω να πω ότι είναι ευγενικά, φιλότιμα, με χαμόγελο και διάθεση να εξυπηρετήσουν τους πάντες.

Μας ρώτησαν αν είμαστε για φαγητό, μας έφεραν νεράκι βρύσης αμέσως, και τους καταλόγους, και ανέλαβα να συντονίσω στα γρήγορα την παραγγελία στο μυαλό μου, για να μην αργήσουμε πολύ - ο θόρυβος ήταν αφόρητος, δεν ακουγόμασταν ούτε μεταξύ μας, εκτός και αν ανεβάζαμε κι εμείς τα ντεσιμπέλ, κάτι που δεν κάναμε, αντ' αυτού φύγαμε με πονοκέφαλο.

Πήραμε, μια μαραθόπιτα (4 ευρώ ), καθώς θέλαμε τηγανόψωμο, που όμως δεν υπήρχε, πολύ νόστιμη και ιδιαίτερη ως γεύση, και που ήρθε καυτή από το τηγάνι και μας άρεσε.

Τυροπιτάκια ( 4 ευρώ ), καμιά δεκαριά στο σύνολο αν θυμάμαι καλά, καυτά και αυτά, με φύλλο κρούστας και πολύ νόστιμα επίσης.

Το περίφημο σαγανάκι Ευοί Ευάν ( 5,50 ευρώ ), που είναι ένα μεγάλο κομμάτι τυριού τηγανητού, με ένα αυγό μάτι από πάνω, με ικανή ποσότητα λουκάνικου γύρω γύρω και 3 φέτες κριτσανιστό ψωμί. Μας άρεσε πολύ και ήταν πάρα πολύ χορταστικό και για κάποιον που θα επέλεγε να φάει μόνον αυτό.

Μερίδα κεφτέδες ( 8 ευρώ ), με 10 μπαμπάτσικους κεφτέδες, πολύ αρωματικούς, με πολύ καλής ποιότητας κιμά, σαν τους σπιτικούς, με συνοδευτικό σπιτικό και δυνατό τζατζίκι στο πλάι και λεπτοκομμένες φρέσκιες τηγανιτές πατάτες.

Μπριζόλα χοιρινή λαιμού ( 7 ευρώ ), μεγαλούτσικη, καλής ποιότητας και αυτή, καλά ψημμένη, αν και κατ'εμέ έπρεπε να είναι πιο μαλακιά, επίσης με πατάτες και αυτή, και με τυροκαυτερή εξαιρετική στο πλάι.

Τέλος μια μερίδα σουβλάκια χοιρινά χειροποίητα, 2 στην μερίδα, ( 7,50 ευρώ ), με νόστιμο κρέας και ψητές πιπεριές και κρεμμύδι ανάμεσα στα κομμάτια, μαλακά και καλά ψημμένα, με συνοδευτικές πίτες κομμένες, πατάτες και τζατζίκι.

Ήπιαμε μισό κιλό χύμα ροζέ ( 3,50 ευρώ ), απλώς οκ, σαν το ίδιο χύμα που έχουμε ξαναπιεί αλλού, κι επίσης να μην ξεχάσω ότι το ψωμί που μας έφεραν σε γενναία ποσότητα, δεν χρεώθηκε.

Για το τέλος, μας κέρασαν γιαούρτι στραγγιστό με γλυκό περγαμόντο, πάρα πολύ ωραίο και δροσιστικό. Λογαρισμός 39,50 ευρώ με απόδειξη και με πολύ καλό vfm για την ποσότητα και την ποιότητα όσων φάγαμε.

Όμως, ο χώρος όχι απλά δεν μπορεί να σε κρατήσει, αλλά θα έλεγα ότι σε απωθεί κιόλας. Θέλαμε να φάμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα και να φύγουμε, γιατί ο θόρυβος δεν παλευόταν με τίποτα. Ούτε χαλαρώσαμε, ούτε μπορέσαμε να συζητήσουμε, γιατί δεν ακουγόμασταν.

Προσωπικά κατάλαβα ότι το μαγαζί αυτό δουλεύει με σταθερή και συγκεκριμένη πελατεία αυτόν τον νεαρόκοσμο, που ίσως αντιμετωπίζει το μαγαζί και σαν δικό του και συμπεριφέρεται τόσο χύμα. Αυτό μας έκανε να νιώσουμε λίγο παρείσακτοι, συν το ότι υπήρξαν κάποια αδιάκριτα βλέμματα πελατών απέναντί μας, ότι είμαστε ¨καινούργιοι¨ στο μαγαζί. Ίσως πάλι έφταιξε ότι ήταν Παρασκευή βράδυ.

Μας άρεσε πάντως η μικρή εξωτερική βεράντα του, οπότε δεν το αποκλείω να το ξαναεπισκεφτούμε κάποιο καλοκαιρινό βραδάκι καθημερινής, αν είμαστε τυχεροί και είναι τα πράγματα πιο ήσυχα και πιο ανθρώπινα.

Για το φαγητό του λοιπόν, ναι, το προτείνω, είναι ένα συμπαθητικό μαγαζί, αν όμως δεν σας χαλάνε όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα παραπάνω.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Βριλήσσια, Αθήνα

Χα! Ανακάλυψα καινούριο τσιπουράδικο, οικονομικό, για φοιτητές και όχι μόνο! Πάντα ευχαριστιέμαι να βρίσκω ένα ωραίο μαγαζάκι στη πόλη που σέβεται τους πελάτες του και ενώ χρεωνει χαμηλές τιμές δεν σου πετάει ένα πιάτο με απομεινάρια για να φας και να φύγεις.

Λοιπόν, νομίζω ότι τα λέει και κάποιος παρακάτω, το ευοίν ευάν δεν ειναι τύπους κυριλέδες, είναι για πιο φρι καταστάσεις, να έρθεις εδώ με τη παρεούλα σου, να πιεις το τσιπουράκι σου, το κρασάκι σου, τη μπυρίτσα σου και να φας ωραία μεζεδάκια.

Εγώ ήρθα με το αμόρε. Πήραμε κρασάκι 1 κιλό, μια πιατέλα κρεατικών (ήταν σούπερ χορταστική και νόστιμη, είχε λουκάνικο, μπιφτεκάκια, μπριζόλα λαιμού, κοτόπουλο σουβλάκι, πιτάκια), καλτσούνια με τυρί (μέτρια σε γεύση) και παστουρμαδόπιτα (καλή).

Για όλα αυτά πληρώσαμε 27 ευρώ! Ναι, μάλιστα!
Το περιβάλλον ειναι παρείστικο, λίγο καφενείου, λίγο βαβούρα. Αφού είχαμε πιει το 1 κιλό κρασάκι, ζητήσαμε 1/4 ακόμα και μας το κεράσανε. Η εξυπηρετηση θέλει λίγο υπομονή, αλλα τα παιδιά που σερβίρουν ειναι πολύ φιλικά. Σίγουρα θα ξαναπάω!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Βριλήσσια, Αθήνα

Είχα διαβάσει εδώ και καιρό στο ask4food κριτικές άλλων χρηστών γι αυτό το μαγαζί και είχα κατά νου να το επισκεφθώ κάποια στιγμή.

Έτσι κι έγινε.
Το καφέ-μεζεδοπωλείο βρίσκεται σε μια ήρεμα πλατεία στα Βριλήσσια. Ο εξωτερικός χώρος πολύ συμπαθητικός -φαντάζομαι τους καλοκαιρινούς μήνες θα είναι πολύ δροσερά εκεί, αλλά επειδή είχε ψυχρούλα απόψε επιλέξαμε τον εσωτερικό, ο οποίος εκτός από δυο τρια βαρέλια ως ντεκόρ δεν έχει και κάτι το ιδιαίτερο. Παρόλο αυτά όμορφη αίσθηση σού δημιουργεί.

Το σέρβις άμεσο και εξυπηρετικό, φιλικό και γρήγορο. Η μουσική που έπαιζε (ευτυχώς όχι στη διαπασών) δεν ήταν του γούστου μου, παρόλο αυτά δεν ενοχλήθηκα λεπτό.

Στο διαταύτα, παρέα τριών ατόμων παραγγείλαμε:
- Σαλάτα χωριάτικη -μέγεθος ικανοποιητικό, γεύση πολύ καλή!

- Σαγανάκι -έτσι όπως έπρεπε να είναι, γευστικότατο και όχι πολύ βαρύ.

Συνοδευόταν από τρία κομμάτια λαδοψωμάκια (πεντανόστιμα! )
-Τυροκαυτερή -έτσι όπως πρέπει να είναι εξ' ορισμού.

- Βομβίδια Θεσσαλονίκης -με ιδιαίτερη λατρεία προς τη συμπρωτεύουσά μας, ομολογώ πως τα παρηγγειλα μόνο λόγω της ονομασίας τους. Δεν το μετάνιωσα στιγμή και σχεδόν τα έφαγα όλα μόνη μου!!

- Ποικιλία κρεατικών -ικανοποιητικό μέγεθος και καλομαγειρεμένα. (το μόνο αρνητικό είναι πως δεν την αποτελειώσαμε γιατί ήδη νιώθαμε φουσκωμενοι! )

- Κρασί ημίγλυκο (1κιλό): ίσως απ τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει σε ταβερνούλες το τελευταίο εξάμηνο! (το μισό πρέπει να το ήπια μόνη μου! )

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 40 ευρώ σύνολο, που σημαίνει 13 και κάτι ευρώ ο καθένας μας.

Συνοψίζοντας θα πω ότι το συνιστώ ανεπιφύλακτα, και ότι θα ξαναπάω κάποια στιγμή σίγουρα!!

Να 'στε καλά!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Βριλήσσια, Αθήνα

Καφε-μεζεδοπωλείο στα Άνω Βριλήσσια πάνω στην πλατεία. Μπορεί κανείς να πιεί τον καφέ του ή το ποτό του μέχρι να φάει. Ο χώρος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ζεστός και φιλικός. Παρεϊστικο στυλ γιά όλες τις ηλικίες. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Το εντυπωσιακό όμως είναι το φαγητό. Πραγματική έκπληξη.

Πήγαμε 4 ζευγάρια (8 άτομα δηλαδή). Πήραμε ωραιότατη πίτα Καισαρείας, τυροπιτάκια (σωστά τηγανισμένα), ποικιλία κρεατικών (νοστιμότατη και αξιοπρεπέστατη σε ποσότητα), σαγανάκι Ευοί Ευάν (με αυγό, τυρί και λουκάνικο), σαλάτα εποχής με ρόδι (εξαιρετική), βομβίδια Θεσσαλονίκης (πραγματική αποκάλυψη), πατάτες τηγανητές (λεπτοκομμένες στο χέρι), τυροκαυτερή (όπως ακριβώς πρέπει να είναι η τυροκαυτερή), πολύ νόστιμη και πρωτότυπη χοιρινή τηγανιά. Ήπιαμε 4 ουίσκι, 3 αναψυκτικά, 3 μπύρες και μιά θάλασσα εξαιρετική ρακή (1,2 λίτρα) και πληρώσαμε συνολικά 100 ευρώ. Στο τέλος μας κέρασαν ωραιότατο γιαούρτι με γλυκό δαμάσκηνο (ποίημα).

Σίγουρα θα ξαναπάμε, άν και τώρα που διαβάζετε αυτή την κριτική ήδη θα έχουμε ξαναπάει.
Ευχόμαστε να διατηρηθεί στο επίπεδο αυτό και δεν θα έχει να φοβηθεί καμία κρίση.