Δείτε περισσότερα στο facebook.
Αναζητείστε μας ως... Byράκι Μεζεδοπωλείο...

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

30 Απρ 2018

Αν θα έπρεπε να πω 2 κουβέντες, 2 γραμμές ρε παιδί μου, για αυτό το μεζεδοπωλείο της Τρυπιά θα έλεγα ότι είναι ένας ‘’παιχνιδιάρικος χώρος γευστικά ώριμος με τιμές στα τάρταρα και κόσμο στα ύψη’’. Και αν θέλω να δώσω και έναν τόνο Ξανθουλικό θα έλεγα ‘’ύστερα ήρθαν οι μέλισσες, αλλά όχι στις μέλισσες δίπλα ακριβώς’’.

Παρασκευή βράδυ με φίλη τραγουδίστρια όχι της εθνικής αλλά σε μπουάτ της εποχής, είπαμε να πάμε προς Φιλαδέλφεια τώρα που προλαβαίνουμε διότι μετά την κατασκευή του ναού, δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα.

Τραπέζι κλείστηκε με μέσον βέβαια, - thank u Helen – και νάσου στο μαγαζί.
Τραπέζι γωνιακό, μικρό για 2, όχι για να έρθουμε πιο κοντά, αλλά γιατί χρειάζονται πολλά για να εξυπηρετηθούν οι ζητούντες, καρέκλες κλασικές, ψάθινες και πολύχρωμες, ρακί γλυκόπιοτο, φαγητό νοστιμότατο.

Στην περιήγηση του χώρου διακρίνεις ως είπα, παιγνιδιάρικη διάθεση με πολλά ετερόκλιτα όμορφα καδράκια, vindage φωτιστικά, βιομηχανικούς σωλήνες, ξυλόγλυπτους κόκορες, ποδήλατο, σκουτεράκι, πάγκους πικ νικ, φοβερό εξαερισμό.

Με ιδιαίτερη επισήμανση στο τελευταίο διότι αν και το μαγαζί αποτελεί smoking area, δεν καταλαβαίνεις κάπνα αλλά ούτε και την παραμικρή μυρωδιά στα ρούχα σου.

Η εξυπηρέτηση καθ’ όλα άψογη, χαμογελαστή, σιφουνάτη και από τα 2 παιδιά που μας παρέλαβαν. Ειδικά η κοπέλα η Georgia, είχε βάλει στα πόδια τα φτερά του Ερμή και δεν την προλάβαινες. Αν πρέπει να γκρινιάξω για κάτι θα πω τούτο και τίποτε άλλο: Πατάτες φοβερές με πάπρικα και θυμάρι, χεράτες, χρυσοκόκκινες, τραγανές όπως της γιαγιάς Αλεξάνδρας, όχι στο τέλος ρε φίλε, τις θέλω μαζί με τα κρέατα ή πριν. Παρ’ όλα αυτά δεν έμεινε ''τίποτις'' στο πανέρι.

Ψωμάκι κατόπιν ερωτήσεως άσπρο και μαύρο μαζί με νερό Φιλαδέλφειας, ανανεώσιμο ανά τακτά διαστήματα, παρ’ όλη τη δουλειά του μαγαζιού. Άγια χώματα, άγια και τα πηγάδια της περιοχής.
Η σαλάτα έφτασε στο τραπέζι και εδώ άρχισαν τα δύσκολα. Στριμώχτηκαν τα πιάτα και τα ποτά στο μικρούλι τραπέζι και με το ζόρι δεν βγάλανε φωνή.

Byράκι salad με λόλες πολύχρωμες, ντοματίνια ζουμερά, ρόκα φρέσκια, πιπεριές κομμένες, σουσάμι, κρουτονάκια, δροσερή sauce και φλοίδες από λαδοτύρι Μυτιλήνης στην άκρη, διότι η κυρία διπλά μου, καλή χρυσή και άγια, αλλά τυρί δεν τρώει.

Υπερπαραγωγή, χορταστική, δροσερή, προετοιμάζει χωρίς δυσκολία τη συνέχεια.
Απάκι – σιγά μη δεν έπαιρνα- με θρούμπι και λίγο λάδι. Παρουσιασμένο σε μεγάλα κομμάτια ως τα καπνιστά αλλαντικά, ωραίο ψήσιμο, γεύση κλασσική αλλά για μένα απογειωτική. Άρεσε τα μάλα.

Πρασολουκάνικο στη σχάρα μόνο με sauce λεμονιού, συνοδεία από μικρή πιτούλα. Γλύκισμα, πολύ μαλακό, κρεατένιο, χορταστικό για 2 άτομα. Ως γνήσιος Θεσσαλός το τοποθετώ μέσα στα 2 καλύτερα λουκάνικα με πράσο που έχω φάει στην πρωτεύουσα.
Για αυτούς που δεν αρέσκονται σε πρασολουκάνικο -διότι υπάρχουν και τέτοιοι- το byράκι διαθέτει και μοσχαρίσιο στα ίδια κυβικά.

Πανσετάκια καραμελωμένα στη σχάρα με sauce λεμονιού. Πιάτο πεντανόστιμο και τεράστιο. Χάνεις το μέτρο. Ωραία ψημένα, πάνω σε αλάδωτη τραγανή πίτα, λίγο λίπος απλά για την έξτρα νοστιμιά, σάλτσα γνωστή από πριν αλλά έδενε τέλεια, λίγο ρίγανη και λίγο λάδι.

Χορτάσαμε μέχρι εδώ ήταν, διότι δεν τρώμε και πολύ και η κυρία είχε τραγούδι μετά.
Ήπιαμε όμως ωραίο ρακί και περάσαμε όμορφα.

Μας κέρασαν για τη γλύκα, ωραία minimal κρέμα καραμελέ, όχι φυσικά ετοιματζίδικη.
Μαζί με το ρακί δώσαμε 30 ευρώ, ποσό πολύ καλό για ότι φάγαμε.

Το byράκι, δουλεύει στον αυτόματο, χάρη στην όρεξη και το μεράκι των παιδιών που το τρέχουν, για αυτό ο κόσμος είναι περισσότερος από ότι αντιστοιχεί στον χώρο.

Μπαίνοντας αλλά και βγαίνοντας, νοιώθεις μια πρωτόγνωρη ευφορία με χαλαρωμένες όλες τις αισθήσεις. Περνάς πολύ καλά, αυτός είναι και ο λόγος που δεν ένοιωσα λόγω του πλαστικού που κλείνει τον μπροστά χώρο, ως ντομάτα σε θερμοκήπιο.

Θα ξαναπάω διότι μου έκαναν κλικ – και όχι nitro- πολλά πιάτα που δεν δοκίμασα.

15 Ιαν 2018

Το Byρακι είναι σαν τον Δημητράκη. Τον Αναστασόπουλο.

Ποιος είναι όμως ο Δημητράκης Αναστασόπουλος? Ας πούμε λίγα, γρήγορα, πραγματάκια για αυτόν.

Φέτος πηγαίνει δευτέρα Λυκείου. Άρχισε να ζητάει να τον φωνάζουν Δημήτρη και όχι Δημητράκη. Είναι αρκετά διαβαστερός και φιλότιμος. Στα διαλείμματα παίζει μπάσκετ με τους φίλους του. Όπως όλα τα νέα παιδιά, δεν έχει ιδέα τι θέλει ή τι του ταιριάζει να κάνει όταν μεγαλώσει. Ξέρει μόνο ότι είναι καλός στα μαθηματικά. Τι καλός, απίθανος είναι, γράφει πάντα 20 και τελειώνει και 20' πριν τους υπόλοιπους. Πέρυσι, στην πρώτη Λυκείου, έβγαλε μέσο όρο 18,77/20 ή όπως λέγεται στη σχολική διάλεκτο δεκαοκτώ και δέκα δέκατα τρίτα.

Κοιτάξτε, τώρα, τι μπελάδες μπορεί να έχει στο κεφάλι του αυτό το παιδί. Από τη μία, η γιαγιά Τούλα του γκρινιάζει και του παραπονιέται, σχεδόν καθημερινά, ότι δεν διαβάζει αρκετά. Βλέπετε η γιαγιά Τούλα, όπως άπειρες ελληνίδες μανάδες-γιαγιάδες-θείες, θεωρεί ότι ο Δημητράκης πρέπει να γίνει γιατρός. Γενικά θέλει να τον βλέπει να είναι ο καλύτερος από όλους. Μόνο τότε χαίρεται. Από την άλλη πλευρά, η γιαγιά Ίνα. Κάθε μέρα του λέει πόσο ξεχωριστός είναι και πόσο φοβερό θεωρεί το ότι είναι τόσο ικανός στα μαθήματα. Τον θαυμάζει απόλυτα που είναι ένας πολύ καλός μαθητής, κι ας μην είναι ο καλύτερος.

Τελικά ο Δημητράκης πως πρέπει να νιώσει? Τι πρέπει να κάνει? Να πιέζεται και να πιέζεται και να πιέζεται συνεχώς για το καλύτερο? Ή να χαλαρώσει γιατί είναι, ήδη, ένας πολύ καλός μαθητής? Ποια αντιμετώπιση είναι η πραγματικά καλύτερη για τον ίδιο?

Η απάντηση, μπορεί, ανάλογα τον χαρακτήρα του κάθε απαντητή, να φαίνεται εύκολη, όμως και οι δύο επιλογές κρύβουν παγίδες.

Αυτό είναι και το δίλημμα που προκύπτει μετά από μια επίσκεψη στο Byρακι. Με ποιο σκεπτικό θα το αξιολογήσεις?

Μιλάμε για ένα εκ των κορυφαία βαθμολογημένων μεζεδοπωλείων της Αθήνας, με εξαιρετικές κριτικές γραμμένες για χάρη του, αρκετές εκ των οποίων, από αυστηρούς χρήστες του site.

Είναι πράγματι τόσο καλό?

Πραγματικά Ναι. Είναι. Όμως δεν είναι τέλειο σε τίποτα. Εκτός από το vfm στο οποίο σπάει κάθε κοντέρ. Η τιμολόγησή του στα βρώσιμα είναι εντυπωσιακή. Στα υπόλοιπα δεν είναι τέλειο, είναι σχεδόν τέλειο. Είναι για 18,77, όπως ο Δημητράκης. Στη δική μας διάλεκτο ας το πούμε 3,5/4.

Ο χώρος, παραδείγματος χάριν, είναι τρομερά φροντισμένος, ιδιαίτερα καθαρός, όμορφα (πολύ παιχνιδιάρικα) διακοσμημένος, μα ταυτόχρονα χάνει λίγους πόντους διότι είναι στριμωγμένος και άλλους λίγους επειδή είναι έντονα ενιαίος (ένα τετράγωνο δωμάτιο, που εκτείνεται και προς τα έξω και καλύπτεται με έντεχνο, προσεγμένο τρόπο).

Η εξυπηρέτηση είναι καλή, χωρίς προβλήματα, χωρίς μεγάλες καθυστερήσεις, αλλά και χωρίς να επιβεβαιώνει την αίσθηση της αγαπησιάρικης οικειότητας που αποπνέει ο χώρος. Αν δεν έλειπε το παραπάνω, απόλυτα υποκειμενικό, το ομολογώ, παραπονάκι, ναι, θα μπορούσε να πάρει 4/4.

Και τώρα οι γεύσεις. Ένα κεφάλαιο, που, αν το σκεφτεί κανείς διεξοδικά, είναι μπερδευτικό, διότι συμβαίνει το εξής παράδοξο: Τα πάντα είναι τέλεια. Αν είσαι όμως λίγο γιαγιά Τούλα στην ψυχή, μπορεί κάτι να σου λείψει.

- Δεν θα είναι η ποικιλία στο μενού. Υπάρχουν 27 διαφορετικά πιάτα που καλύπτουν όλα τα γούστα. Σαλάτες, τυριά, ορεκτικά όλων των ειδών και πιάτα σχάρας, όλα πειραγμένα από 10% ως 90%, σε σχέση με τις συνηθισμένες εκδοχές τους.

- Δεν θα είναι ούτε οι μερίδες. Τα πιάτα είναι καταπληκτικά τιμολογημένα και, παρά τις χαμηλές τιμές, η ποσότητα που σερβίρεται είναι χορταστικότατη.

- Ούτε θα είναι η όμορφη παρουσίαση των πιάτων. Χωρίς να διεκδικούν Όσκαρ σκηνοθεσίας, όλα τα πιάτα είναι ευπρεπή και θελκτικότατα στο μάτι.

- Ασφαλώς και δεν θα είναι οι γεύσεις. Αχ αυτές οι γεύσεις. Ο μάγειρας στο Byρακι το έχει απίστευτα με την ένταση των πιάτων. Ξεχάστε τα πιάτα με ενδιαφέρουσες περιγραφές και άνευρες γεύσεις. Εδώ τα πάντα έχουν την ιδανική ένταση για να νιώσεις πως είναι μούρλια. Και δεν το πετυχαίνουν ρίχνοντας ένα κιλό αλάτι. Προσωπικά, ελάχιστες φορές έχω συναντήσει μεζεδοπωλείο με επαρκή ένταση γεύσης σε όλα τα πιάτα. Hail to the cook!

Τι μπορεί να σου λείψει τότες?

Η απάντηση είναι: Η γευστική πρωτοτυπία. Η παρουσία μερικών πιάτων που να έχουν το κάτι, έντονα, διαφορετικό. Τα πάντα είναι εντυπωσιακά εκτελεσμένα, αλλά ακολουθούν κλασικά γευστικά μονοπάτια. Ακόμη και τα πιο ιδιαίτερα πιάτα του μενού, είναι γνώριμα ως γεύσεις. Για παράδειγμα, η σαλάτα "Πράσινη χορταστική", μεταξύ άλλων, περιέχει: σπανάκι, κάσιους, κράνμπερις και παξιμάδι χαρουπιού. Από γεύση σκίζει. Όμως τα, παραπάνω, ενδιαφέροντα υλικά δεν ξαφνιάζουν, καθόλου, τους γευστικούς κάλυκες. Τους ικανοποιούν απόλυτα, απλώς με γνώριμο τρόπο.
Οπότε, να λίγη τροφή για σκέψη.

Για το vfm δεν χρειάζεται να ειπωθούν πολλά. Είναι ένα από τα οικονομικότερα στέκια της πόλης και με ανταγωνιστική ποιότητα πρώτων υλών. Το φρεσκότατο και αρκετά γευστικό ψωμί (0,5€/άτομο), βράδυ καθημερινής, λέει πολλά. Είναι πολύ εύκολος ο κορεσμός με 10€/άτομο, μόνο για το φαγητό. Αντίστοιχα, εύκολα θα φύγει κάποιος χορτασμένος και ποτισμένος με ένα κόστος της τάξεως των 15€.

Συμπεράσματα: το Βyρακι δικαίως θεωρείται ένα από τα κορυφαία στέκια της πόλης. Έχει παρεΐστικη ατμόσφαιρα, ευχάριστο χώρο, πεντανόστιμους μεζέδες και ασυναγώνιστες τιμές. Με λίγη παραπάνω πρωτοτυπία στο μενού και λίγο πιο "οικογενειακό" σέρβις θα μιλάμε για ένα μαγαζί που εύκολα θα διεκδικεί τη θέση του Νο1 μεζεδοπωλείου της πόλης και ένα καθαρό 4/4 σε όλες τις κατηγορίες βαθμολόγησης.

Σκόπιμα δεν αναφέρθηκα σε επιμέρους πιάτα του καταλόγου, μιας και δύσκολα θα συναντήσει κάποιος κάτι που δεν θα είναι γευστικό και προσεγμένο. Ωστόσο, μην παραλείψετε για κανένα λόγο:

* Σαλάτα Πράσινη Χορταστική.
* Τηγανόψωμο Κύμης (με φέτα και μέλι).
* Πιτάκι Κυπριακό (γεμιστό με κοτόπουλο, ξινόμηλο και μαγιονέζα).

Το Byρακι είναι ο ορισμός του μεζεδοπωλείου που αν δεν πας με σκοπό να βιώσεις την απόλυτη συγκίνηση, θα φύγεις έχοντας περάσει απόλυτα καλά.

31 Μαι 2018

Σάββατο βράδυ, προς τα τέλη Μαΐου, και είπαμε να επισκεφτούμε το Byρακι. Αν και βραδιά τελικού champions league το μαγαζί ήταν γεμάτο με ωραία ατμόσφαιρα. Με το παρκάρισμα δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα και βρήκαμε σε απόσταση 200-300 μέτρων από το μαγαζί. Ο χώρος είναι όμορφος και ζωντανός, σε προδιαθέτει ευχάριστα για το δείπνο που θα ακολουθήσει. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και γρήγορη. Στα του φαγητού τώρα ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.

- Σαλάτα Πράσινη Σγούρα (4/4): Πολύ ωραία σαλάτα με πράσινα λαχανικά, μπείκον και κατσικισιο τυρί. Αρκετά δροσερή με εύγευστη σος και το κατσικίσιο τυρί να τα σπάει! (7,2€)
- Πατάτες τηγανητές (3/4): Αρκετά καλές (3,5€)
- Λουκάνικο μοσχαρίσιο (4/4): Πολύ ωραίο λουκάνικο και η σως λεμονιού γλύκιζε λίγο, όπως μου αρέσει δηλαδή (5€)
- Τηγανόψωμο με φέτα και ντομάτα (2,5/4): Καλούτσικο και αυτό το πιάτο. Το τηγανόψωμο σε κάποια σημεία ήταν πολύ λεπτό και αρκετά σκληρό, οι ακρές ήταν πιο παχιές οπότε ήταν και πιο μαλακή η ζύμη μέσα. (5€)
- Κοτόπουλο Ταντούρι (2/4): Κλασικό πιάτο με μπουκίτσες στήθος κοτόπουλο σε κρέμα. Η προσθήκη κάρυ με ταντούρι νόμιζα ότι θα κάνει τη διαφορά αλλά τελικά δεν απέδωσε κάτι στο πιάτο, και μάλλον το χειροτέρεψε. (5€)
-Ζυμαρικά Χανιών (3,5/4): Τα ζυμαρικά μοιάζουν με βίδες και ήταν σερβιρισμένα με κρέμα, μανιτάρια, κοτόπουλο και ανθότυρο. Πολύ γευστικό και αυτό το πιάτο (8,5€)
- Χοιρινά Μπριζολάκια (3,5/4): Ζουμερά και σωστά ψημένα συνοδευόμενα από τηγανητές πατάτες (7,5€)

Συνολικά για όλα αυτά και ένα ημίγλυκο κρασί (5€, 3/4) πληρώσαμε 48,7€. Πολύ καλή τιμή για τις γεύσεις του (περίπου 12,5/άτομο). Γενικά μας άρεσε πολύ το μαγαζί και το μόνο φάουλ ίσως ήταν ότι δεν υπήρχε κέρασμα στο τέλος (εξ ου και το 3 στην εξυπηρέτηση). Μας ρώτησαν μόλις τελειώσαμε αν θέλουμε γλυκό αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο αν ήταν κέρασμα ή όχι. Όπως και να έχει το κέρασμα το φέρνεις ούτως ή άλλως.

13 Ιούλ 2017

Μαρούσι - Νέα Φιλαδέλφεια, 5 τραγούδια δρόμος. Όταν συναντάς φίλες αγαπητές, όλα είναι πανεύκολα, γρήγορα ετοιμάζεσαι, γρήγορα φτάνεις, κι ακόμη πιο εύκολα παρκάρεις έξω από το μαγαζί. Και τα 2 αυτοκίνητα. Γιατί έχεις θετική αύρα και καλή διάθεση. Εντάξει. Και επειδή στις 8 η ώρα πας άνετος, ενώ στις 10, καλή τύχη...

Τη Νέα Φιλαδέλφεια άρχισα πρόσφατα να την εξερευνώ, με τις επισκέψεις σε Twist East, Fairytale, και Pasta bar να κάνουν την αρχή, και με τη συνέχεια να προμηνύεται ευοίωνη και άκρως ξεσηκωτική.
Εδώ νιώθεις τον παλμό του κόσμου, την ζωντάνια, βλέπεις όμορφες γειτονιές, με ιδιαίτερη αύρα και αρχιτεκτονική, με συναίσθημα και μνήμες. Φυσικά το Byράκι ήταν στη λίστα. Και φυσικά τις ίδιες φωτογραφίες που έβλεπε ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ στο fb και πάθαινε ντελίριο, τις έβλεπα κι εγώ και ολοένα έμοιαζα με το σκυλάκι στο πείραμα του Παυλόφ. Και φυσικά ό, τι είχα ακούσει, επαληθεύτηκε.
Το Byράκι μάλιστα είναι το πρώτο μεζεδοπωλείο μιας τριάδας ( τα άλλα δύο ακολουθούν ) που προτείνω ολόθερμα σε κάθε καλοφαγά, ως ιδανική επιλογή για το καλοκαίρι.

3 φίλες λοιπόν, και το μικρό αστεράκι παρέα μας, φτάσαμε στο Byράκι γύρω στις 8.15 το βράδυ μιας Τρίτης ( 20/6 ), ημέρα που φαινομενικά θα ήταν χαλαρή, αμ δε. Ευτυχώς που είχαμε κράτηση, αλλιώς μας έβλεπα να ποτίζουμε τις ζαρντινιέρες περιμένοντας για τραπέζι - οπότε κι εσείς προνοήστε όποια μέρα κι αν είναι να πάτε, γιατί μετά τις 9 το πράγμα δυσκολεύει.

Το χώρο τον είχα ξαναδεί, αλλά τώρα τον περιεργάστηκα περισσότερο. Σε κάποιους ίσως να μην αρέσει ή να τον θεωρήσουν κιτς. Όχι εγώ. Το μόνο που λίγο με χαλάει, είναι που σκέφτομαι ότι το χειμώνα το μικρό εσωτερικό θα ντουμανιάζει, γι αυτό αφαιρώ την μία ντοματούλα με πόνο καρδιάς.

Όπου κι αν κοίταξα πάντως, υπάρχει μια διακοσμητική αρμονία με την φιλοσοφία και του ίδιου του μαγαζιού, που πρεσβεύει την ανάλαφρη διάθεση της παρέας, τα όμορφα μεζεδάκια, την χαλαρή κουβεντούλα, το γέλιο και τις όμορφες στιγμές που περνάς με δικούς σου ανθρώπους, παρέα με ένα κρασί. Αυτή τη διάθεση μου έβγαλε και ο χώρος. Είναι παιχνιδιάρικος, ζωντανός, γουστόζικος, αεικίνητος, σαν σκηνικό ταινίας του Αλμοδοβάρ, ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ το είπε τέλεια!!
Κάθε γωνιά, κάθε μικρό ή μεγάλο διακοσμητικό, αφίσα, γλαστράκι, φωτιστικό, γιρλάντα... όλα μα όλα έχουν την καλλιτεχνική σφραγίδα της Γεωργίας, που η έμπνευσή της μοιάζει να μην έχει όρια και που έχει το ταλέντο να βλέπει με τα μάτια της τα πιο απλά υλικά και να τα φαντάζεται στο νου της ως διαμορφωμένα διακοσμητικά για κάθε γωνιά του μαγαζιού της. Η ίδια, πανταχού παρούσα, με χαμόγελο και απλότητα, σε κερδίζει αμέσως γιατί γουστάρει και αγαπάει αυτό που κάνει και ενδιαφέρεται να ακούσει αυτά που έχεις να της πεις σαν να σε γνωρίζει από καιρό. Την ομάδα συμπληρώνει η αδελφή της, που κυριολεκτικά ζωγραφίζει στην κουζίνα, αλλά και ο Ξενοφών που είναι πολυτάλαντος και τον θαυμάσαμε πρόσφατα και στην μικρή οθόνη!!!

Το Byράκι λοιπόν είναι ένα διαμαντάκι. Γιατί ; Για όλα τα παραπάνω. Κυρίως όμως, γιατί κρατάει χαμηλές τιμές, σε ένα μικρό παιχνιδιάρικο μενού, με πολύ καλή πρώτη ύλη, φαντασία και με καλοεκτελεσμένα νόστιμα μεζεδάκια σε χορταστικές μερίδες. Άσε που σε βάζει αμέσως σε κλίμα παρείστικο ακόμα κι αν είσαι το στρουμφάκι ο γκρινιάρης ( μακριά από εμάς ο χαρακτηρισμός )!

Η πολύχρωμη κάρτα του μενού, νομίζω ότι καλύπτει κάθε γούστο. Το μόνο που δεν περιέχει είναι μεζέδες θαλασσινούς, αλλά πραγματικά πιστεύω πως δεν το χρειάζεται. Σαλάτες, τυράκια, μεζεκλίκια και σχάρα, δημιουργούν άπειρους συνδυασμούς για να έχετε να διαλέγετε.
Εγώ πήγα με προαπαιτούμενο το Κυπριακό πιτάκι. Και τί προαπαιτούμενο... όχι άπαξ, όχι δις. Τρείς φορές προσγειώθηκε στο τραπέζι μας...

Αλλά ας τα πάρουμε με τη σειρά ( ο Ξενοφών μάταια προσπάθησε να μας φρενάρει ):

- Νεράκι παγωμένο και άφθονο, σε κανάτα, ερχόταν συχνά πυκνά. Για ψωμί ερωτηθήκαμε και δεν πήραμε, γιατί σε αρκετά πιάτα υπήρχαν πιτούλες και είχαμε καλυφθεί.

- Σαλάτα byράκι, όπου τα γλυκά ντοματίνια και η σως βαλσαμικού έδεσαν άψογα με τις διάφορες πρασινάδες, και το λαδοτύρι Μυτιλήνης με τη ρόκα έδωσαν την απαραίτητη αψάδα στο σύνολο. Φρέσκια, δροσερή και νόστιμη ( 6 e ).

- ΤυροΚΑΥΤΕΡΗ, εννοείται χειροποίητη με φέτα ελληνική ( δεν είναι πάντα και παντού αυτονόητο ). Εδώ μάλιστα. Όντως αρκετά καυτερή και πυκνή. Σε ξεγελάει στην αρχή και μετά βγάζεις φλόγες. Συνοδεύεται με πιτάκια και μου άρεσε πολύ. ( 3,80 e )

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες, σε μεταλλικό καλαθάκι, με γλυκιά πάπρικα και θυμάρι ( 3,50 e ). Άψογες, λεπτοκομμένες, ζεστές, τραγανές, χωρίς να έχουν πιει τον ελαιώνα.

- Απάκι ( καπνιστό χοιρινό με θρούμπι ). Η πιο διαφορετική και τέλεια εκδοχή που έχω συναντήσει. Δεν είναι στο τηγάνι και δεν μοιάζει με κρέας όπως π. χ. στο Παλιό Ταχυδρομείο. Είναι ένας υπέροχα τρυφερός μεζές, που θυμίζει καπνιστό αλλαντικό. Απίστευτη λιχουδιά, όχι έντονα ξυδάτο, το προτείνω ασυζητητί. Και στη μερίδα 4 μεγάλα χορταστικά κομμάτια, για να το ευχαριστηθούν όλοι ( 4,50 e ).

- Λουκάνικο Τρικάλων με πράσο και λεμονάκι στη σχάρα. Συνοδεύεται με πίτες και πικάντικη μουστάρδα. Πολύ καλό και αυτό, αν και λόγω κουβέντας το αφήσαμε λίγο και κρύωσε. Γενικά το λουκάνικο είναι κάτι που το προτιμώ ως μεζέ περισσότερο το χειμώνα. Ωστόσο το πιάτο το επιστρέψαμε άδειο στην κουζίνα ( 4 e )

- Xοιρινή τηγανιά με άρωμα ρίγανης ( νομίζω και λευκό κρασάκι πρέπει να είχε ), με τις μεγαλούτσικες πιπεριές και τη φέτα να συντροφεύουν ιδανικά το κρέας που έλιωνε στο στόμα. Από τις καλύτερες τηγανιές με χοιρινό που έχω φάει ( 6,50 e ). Εδώ, όπως και στο επόμενο, ξέρετε. Βουτσαλίζετε μέσα τις πατάτες...

- Koτόπουλο μπουκίτσες τηγανιά, με πιπεριές Φλωρίνης, ψιλοκομμένο μαιντανό, κρέμα γάλακτος, κάρυ και ταντούρι ( ινδικό μπαχαρικό ).
Eκπληκτική γεύση, μαζί με το κυπριακό πιτάκι τα star πιάτα, χωρίς να υπολείπονται και τα υπόλοιπα. Τρυφερό και αρωματικό το κοτόπουλο, απίστευτο δέσιμο στη σάλτσα που χρησιμοποιείται με φειδώ και δεν σε πνίγει, χρώμα στο πιάτο, γεμάτες άρωμα γεύσεις. Βουτήξτε ψωμάκι, πίτες, πατάτες, είναι ΑΨΟΓΟ. ( 5 e )

- Καραμελωμένα πανσετάκια στη σχάρα, με σάλτσα λεμονιού, πάνω σε πίτα ποτισμένη από το ζουμάκι τους, κομμένα σε ευμεγέθεις μπουκιές, πόσο μου αρέσει να μην κουράζομαι να κόβω, το έχω ξαναπεί. Αγαπημένος μεζές, μαλακό και χωρίς χόνδρους το κρέας, με τη νοστιμιά του να ισορροπεί ανάμεσα στο γλυκό και στο λεμονάτο. ( 4,80 e )

- Κυπριακό πιτάκι ( 3,50 e ) Εξάρτηση μεγάλη και στερητικό.
Μεγάλη οβάλ κυπριακή πίτα ψημένη στη σχάρα, κομμένη σε δύο κομμάτια, ανοιγμένα σαν τσέπες και φουλ γεμισμένα με μια υπέροχη κοτοσαλάτα με διάφορα αρωματικά, στην οποία το στίγμα αφήνει το ξινόμηλο. Χωρίς να υπερβάλλω ήταν love at first bite. Πήραμε 2 μερίδες στο τραπέζι και εγώ μία ακόμη πακέτο για το σπίτι. Και ευθαρσώς έχω να αναφέρω ότι συμμερίζομαι απόλυτα όσους τρώνε αυτή τη λιχουδιά για πρωινό!!! ( are you talking to me ? ) Γεωργία, σε παρακαλώ, αν διαβάζεις, μην βγάλετε ΠΟΤΕ αυτή την απίστευτη λιχουδιά από το μενού.

- Ήπιαμε 2 ποτήρια βαρελίσια Carlsberg ( 2 x 2,50 e ) και μια Kaizer μπουκάλι ( 3,20 e ). Και για το κλείσιμο μας κέρασαν την γνωστή τους κρέμα καραμελέ στο ποτηράκι. Λογαριασμός με απόδειξη στα 57 ευρώ, δηλαδή 19 e / άτομο. Είναι πολλά ; Όχι. Εμείς είμαστε φαγανά παιδιά, μας αρέσει η ποικιλία και παίρνουμε πολλά. Δείτε τις τιμές που παραθέτω πιο πάνω και θα συμπεράνετε ότι με περίπου 15-16 ευρώ το άτομο, θα μείνετε απόλυτα ευχαριστημένοι και χορτάτοι.

Με τούτα και με κείνα, κάπως έτσι κλείσαμε ένα 5ωρο στο Byράκι. Με μια ακόμη μαμούθ παραγγελία μεζέδων στο τραπέζι και με όλα εκείνα που συνθέτουν για τον καθένα αυτό που λέμε "μια όμορφη βραδιά με φίλες αγαπητές". Κι επειδή μία φορά δεν είναι ποτέ αρκετή, η επιστροφή προγραμματίζεται άμεσα, εξάλλου είναι τόσα ακόμη που θέλω να δοκιμάσω και θέλω να πάω και τους φίλους μου! Περιττό να πω ότι ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

10 Ιουν 2017

Μετά τις τόσες φορές που είχα δει θετικότατες κριτικές στο Ask4food από χρήστες που εμπιστεύομαι αλλά και συνεχόμενές τους αναρτήσεις στο Facebook (με υπεραρκετό φωτογραφικό υλικό που έκανε τους σιελογόνους μου αδένες να παθαίνουν ντελίριο) ψηνόμουνα άγρια να επισκεφτώ το Byraki και να ανακαλύψω κι ο ίδιος τι κάνει κι έχει μαγέψει κόσμο και κοσμάκι.

Πρώτη και άκρως θετική εντύπωση μου έκανε το σημείο στο οποίο βρίσκεται. Χαμηλής κλίμακας οικίες, στολισμένες και περιτριγυρισμένες με ολάνθιστους κήπους. Σ αυτό συνέβαλε το ότι η επίσκεψή μας ήταν Μάη μήνα και η φύση στα καλύτερά της. Η γειτονιά είναι εξαιρετική κι απ ότι κατάλαβα με αρκετές προτάσεις για φαγητό, καφέ και ποτό. Φαντάστηκα τον εαυτό μου να μένει σε αυτή την περιοχή και όλο αυτό με προδιάθεσε άκρως θετικά.

Κυριακή μεσημέρι και είχαμε ήδη προνοήσει κάνοντας κράτηση. Φτάνοντας πρώτος, δέχτηκα ένα καλόκαρδο καλωσόρισμα και πολύ σύντομα βολεύτηκα στο τραπέζι που είχε δεσμευτεί για την παρέα μας. Ο χώρος είναι ένα ουράνιο τόξο με μια αύρα που σε κάνει να χαμογελάς. Το χρώμα έχει την τιμητική του.

Παντού γύρω σου θα δεις πολύχρωμα μικροαντικείμενα που θα σου φτιάξουν τη διάθεση. Εντάξει… κάποια ίσως μου φάνηκαν λίγο υπερβολικά αλλά στο ευχάριστα «αλμαδοβαρικό» περιβάλλον, νομίζω πως ταίριαζαν γάντι! Από ότι μου είπε άτομο της παρέας που είναι συχνός θαμώνας τους, έχουν διακοσμήσει τον χώρο μόνοι τους όχι μόνο σχετικά με την διάταξη των αντικειμένων αλλά είναι και οι ίδιοι που τα έχουν φιλοτεχνήσει. Άψογα! Επειδή βλέπω κατά κύριο λόγο «3» στην βαθμολόγηση του χώρου, εγώ θα τολμήσω να τους βάλω «4» γιατί σε εμένα «κούμπωσε» απόλυτα στην πολύ καλή διάθεση εκείνου του κυριακάτικου, φωτεινότατου μεσημεριού. Για να μη πω πως με την διάθεση που απόπνεε ήρθε κι ενδυνάμωσε ακόμα περισσότερο το κέφι μου.

Μαζευτήκαμε και λίγο αργότερα τα ηνία της παραγγελίας πήρε το πιο σεσημασμένο άτομο της παρέας για τις υπερβολικά μεγάλες παραγγελίες! Για μια ακόμα φορά είδα την γλυκύτατη νεαρή που σημείωνε τα όσα ζητούσαμε, να μας λέει να κόψουμε ταχύτητα γιατί μάλλον έχουμε ήδη ξεφύγει. Της «σεσημασμένης» όμως δεν ίδρωνε καν το αφτί και σταμάτησε μόνο όταν στο μπλοκάκι της παραγγελίας δεν είχε μείνει κενό για άλλη σημείωση.

Η νεαρή πήρε το μπλοκάκι και το στυλό της με το μεγάλο, ζωηρόχρωμο λουλούδι στο τελείωμά του και τράβηξε για την κουζίνα. Κάπου εκεί πίστεψα πως μάλλον θα υπάρξει καθυστέρηση στους χρόνους που θα μας έρθουν τα πιάτα μας, λόγω του ότι όλη η σάλα ήταν γεμάτη και μάλιστα με παρέες που είχαν έρθει ταυτόχρονα.

Διαψεύστηκα ευχάριστα γιατί όλα μας ήρθαν σε σωστούς χρόνους και σταδιακά. Και το 2ο είναι πολύ σημαντικό γιατί όταν μου έρχονται όλα τα πιάτα μαζί και μου προκαλεί σύγχυση και αισθάνομαι πως μπουχτίζω. Ένα ακόμα 4άρι που κέρδισε επάξια το service τους.

Επειδή μου είναι δύσκολο να θυμηθώ τα όσα παραγγείλαμε αλλά και δεν θέλω να σας φρικάρω σχετικά με την ποσότητα που τσάκισαν 5 ενήλικες κι ένα χαμογελαστό σαν ηλιαχτίδα ζουζουνάκι, θα επικεντρωθώ στις γεύσεις που έχουν επικυρώσει την επιθυμία μου να τους επισκεφτώ εκ νέου πολύ πολύ σύντομα.

• Πρώτα ήρθε στο τραπέζι μας νερό σε κανάτα και ψωμάκι δύο τύπων, λευκό και μαύρο.
• Η ομώνυμη τους σαλάτα. Βάση από «πρασινάδα» τοματίνια ώριμα και γλυκά σαν μέλι, κομμάτια λαδοτύρι και κρουτόνς. Η σος απόλυτα ταιριαστή που άφηνε τα υλικά ελαφριά και δροσερά χωρίς να τα καπελώνει.

• ΤυροΚΑΥΤΕΡΗ. Δυνατή! Με μεγάλα κομμάτια από τυρί φέτα. Μην σας ξεγελάσει η ευχάριστη γεύση της γιατί όπως και οι ίδιοι θα συνειδητοποιήσετε, μερικά δευτερόλεπτα αργότερα θα αισθανθείτε την έντονη αψάδα της. Στις πρώτες πιρουνιές θα σας πρότεινα να είστε λίγο συντηρητικοί, μέχρι να δείτε τα όριά σας στο θέμα «κάψιμο»…

• Τηγανόψωμο το οποίο όπως μας είπαν προσφέρεται σε δύο versions. Σε αλμυρή και σε γλυκιά. Προτιμήσαμε την 1η. Καλοετοιμασμένη και τραγανή ζύμη με τυρί φέτα, τα ίδια γλυκύτατα τοματίνια και ελιές σε ροδέλα. Η πολύ πετυχημένη ζύμη ήταν ο πρωταγωνιστής. Ήταν τόσο νόστιμη που τρώγονταν και μόνη της!! Η 2η αν θυμάμαι καλά είναι με τυρί και μέλι. Next time…

• Παστουρμαδοπιτάκια. Η μερίδα είχε 4 ή 5 τεμάχια. Με το που έκοβες το πιτάκι, σου έσπαγε την μύτη η πλούσια γέμιση του από παστουρμά και λιωμένο τυρί που τον είχε αγκαλιάσει. Για να είμαι ειλικρινής… δεν με ενθουσίασε η πικάντικη σάλτσα που υπήρχε σε μπολάκι και δεν την πολυτίμησα. Άσε που δεν βρήκα σημείο αναφοράς της με τα υλικά αυτού του ορεκτικού.

• Κυπριακά πιτάκια με κοτόπουλο. Το πιάτο που λάτρεψα πιο πολύ απ όλα!!! Απολαυστικό!!!! Ψιλοκομμένο κοτόπουλο, ξινόμηλο (που δεν «ακούγονταν» σχεδόν καθόλου). Αν δεν κάνω λάθος, η σος πρέπει να ήταν μίξη από μικρό μέρος μαγιονέζας και μεγαλύτερου από γιαούρτι. Το κάρυ που όλοι ξέρουμε πόσο ταιριάζει με το κοτόπουλο, απογείωνε την γεύση αυτού του ορεκτικού που σίγουρα την επόμενη φορά θα παραγγείλω εις διπλούν.

• Τηγανιά κοτόπουλου με πιπεριές και κρέμα γάλακτος και τηγανιά χοιρινού. Και τα δύο αξιοπρεπέστατα αλλά η 2η έπαιρνε «κεφάλι» αφού η δεμένη σαλτσούλα της ήταν πραγματικά ένα ποίημα!!! Η χαρά της βούτας!!! Μη σας πιάσουν τα κομπλεξικά σας και δεν γυαλίσετε το πιάτο με μπουκιές από ψωμί γιατί αυτό πραγματικά θα είναι εγκληματικό!!!

• Πανσετάκια. Χωρίς εκπλήξεις, αλλά νόστιμα και καλοψημένα. Χμ…ίσως να τα ήθελα να τα είχαν κόψει σε λίγο μεγαλύτερο πάχος για να παραμείνουν ακόμα πιο ζουμερά.

• Μπιφτέκια με τηγανητές πατατούλες. Η σάλτα μπαρμπεκιου που τα συνόδευαν για μία ακόμα φορά δεν μου πολυέκατσε στις γεύσεις μου. Ίσως σε κάποιο άλλο μεζεδοπωλείο να μη μου χτυπούσε τόσο, όμως στο Byraki που η προσωπική δουλειά και προσπάθεια είναι πρωταγωνιστής σε κάθε τομέα τους, θα προτιμούσα να έβλεπα στο πιάτο μια σάλτσα που θα είχαν ετοιμάσει μόνοι τους.

Στο τέλος κέρασαν την παρέα μας όπως και όλους τους υπόλοιπους γύρω μας με κρέμα καραμελέ. Γλυκιά κίνηση για γλυκό κλείσιμο ενός τόσο επιτυχημένου γεύματος…
Φύγαμε όλοι μας απόλυτα ικανοποιημένοι και με την διάθεσή μας ανεβασμένη μέχρι εκεί που πήγαινε!!!
Φυσικά και το προτείνω ανεπιφύλακτα…

27 Απρ 2018

Μέρες ανοιξιάτικες, φωτεινές, ηλιόλουστες... στιγμές που θες να
πάρεις ρεπό απ'όλους και απ'όλα.
Συμπτώματα ανοιξιάτικης διάθεσης για μεζεδάκια, μπυρίτσα και μπαλκονάκι, ίσως και σε μια καταπράσινη, ήσυχη αυλή!

Το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο, ήθελα από καιρό να το επισκεφτώ μιας και ο πρώτος μου ενθουσιασμός, ένα χρόνο πίσω, ήταν άκρως δυνατός σε γεύση εξ'αποστάσεως!
Ακόμα θυμάμαι εκείνο το καλοκαιριάτικο βράδυ, που μεταμεσονύκτια και άξαφνα μου ήρθε το γνωστό "Κυπριακό πιτάκι" σε πακετάκι από το Byraki! Παραγγελιά μόνο για μένα, παραγεμισμένο, κολασμένα γευστικό... τόσο, που να ανυπομονείς και για μια live δοκιμή του.

Και η επίσκεψη ήρθε φέτος, με την τηλεφωνική κράτηση για 3, σε τραπέζι στην αυλή, μια καθημερινή απριλιάτικη βραδιά, μιλώντας με την ιδιοκτήτρια του μαγαζιού. Λέω να ξεκινήσω από τις 3 μου ντοματούλες, για να κλείσω διθυραμβικά.

Ο χώρος είναι πρωτότυπα διακοσμημένος, μιας και χάζεψα λεπτομερώς αρκετή ώρα την διακόσμηση κάθε σημείου, που είναι διαφορετική. Διακρίνω τρεις αγαπημένες γωνιές, με διαφορετικούς φωτισμούς, διαφορετικά αντικείμενα, όπως καπέλα, αφίσες, φωτεινές επιγραφές, γλαστράκια, η γωνιά της αυλής καταπράσινη με πράσινους χρωματισμούς, η απόλυτη χαλάρωση σαν σε χωριό εκτός Αθηνών, μ'έκαναν να ξεχάσω πως στο παραδίπλα μαγαζί έτρωγε μια από τις πιο ωραίες γυναίκες της ελληνικής πασαρέλας η κυρία Β. Κουλιανού.
Και σκέφτομαι σίγουρα, πως λίγο πιο κάτω τα βήματά της θα την οδηγούσαν σε αξέχαστες γαστρονομικές διαδρομές.
Βάζω 3 ντομάτες στο χώρο γιατί απλώς βρίσκω άβολη την θέση της τουαλέτας και ελαφρώς κουραστική την ανάβαση της ξύλινης σκάλας.

Αν μιλήσω για την εξυπηρέτηση, επιβάλλεται να γράψω πως είναι άμεση, γρήγορη, με ευγένεια, φιλικότητα, νεανικό δυναμισμό και χαλαρή διάθεση, που επιτρέπει να απολαύσεις το μερακλίδικο μενού και να χαλαρώσεις με την παρέα σου. Αν υπήρχαν 5 ντοματούλες θα τις έβαζα αβίαστα.
Όσο για το value for money, πράγματι οι τιμές στα πιάτα παραμένουν άκρως δελεαστικές, για να παραγγέλνεις και να ξαναπαραγγέλνεις χωρίς να σκέφτεσαι πως μπορεί μια σαλάτα να σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι...

Και πάμε να κλείσουμε διθυραμβικά με τα πιάτα που επιλέξαμε.
Αν κι εγώ προσωπικά, και μόνο πιτάκια, πολλά πιτάκια να είχα στο τραπέζι, και ένα σε πακέτο, θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος επί γης μετά τον Ρουβά, βεβαίως βεβαίως!!!

Ξεκινήσαμε την προθέρμανση με σαλάτα σγουρή πράσινη με ζεστό κατσικίσιο τυρί, τραγανό μπέικον, ψημένη καρυδόψιχα, λόλα κόκκινη και πράσινη και δροσερό ντρέσινγκ λεμονιού με εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο στα 7,20 ευρώ σε χορταστική ποσότητα με άφθονα φρέσκα υλικά και γεύσεις ταιριαστές.
Τυροκαυτερή πυκνή όπως πρέπει, ευτυχώς δεν την βρήκα πολύ καυτερή, ιδιαίτερη στα 3,80 ευρώ μαζί με τα μίνι πιτάκια της.
Πατάτες τηγανιτές με θυμάρι και γλυκιά πάπρικα ασφαλώς φρέσκες, πολλές και τραγανές, η φίλη της παρέας δεν αναπνέει χωρίς αυτές... στα 3,50 ευρώ.

Και πάμε στα μεζεκλίκια. Κοτόπουλο μπουκίτσες φιλέτο με πιπεριές, κρέμα γάλακτος, κάρυ και ταντούρι στα 5 ευρώ. Μια τηγανιά, εξαιρετική σε γεύση, υφή, ψήσιμο, για να βουτάς και να μην μπορείς να σταματήσεις.
Απάκι χοιρινό καπνιστό με θρούμπι, εξαιρετικό, μαλακό αλλά μικρό σε ποσότητα, το ήθελα πιο μπαμπάτσικο όπως είχα ακούσει και δει πως ήταν. Τέτοια πιάτα δεν πρέπει να μικραίνουν, στα 4,50 ευρώ.
Πιτάκια Κυπριακά άφθονα, 2 μερίδες για το τραπέζι και ένα πακετάκι για το σπίτι για το επόμενο πρωί. Γεμιστό με ξεψαχνισμένο υποδειγματικά κοτόπουλο, φρέσκα μυρωδικά, ξινόμηλο και μαγιονέζα. Το καλύτερο μεζεκλίκι ever στα 3,50 η μερίδα των 2 τμχ.
Πανσετάκια καραμελωμένα στη σχάρα με σάλτσα λεμονιού και πίτες ζουμερές, απίστευτος μεζές, μαεστρικά ψημένα στα 4,80 ευρώ.
Παϊδάκια κοτόπουλο στη σχάρα, ελαφρώς πικάντικα, με σάλτσα λεμονιού, ένα εύγευστο πιάτο με ωραίες αντιθέσεις, έντονη μυρωδιά κάρβουνου και επαγγελματικό ψήσιμο. Ωραία επιλεγμένα κρεατένια κομμάτια που είχαν ψηθεί στην εντέλεια, στα 6,50 ευρώ.

Και επιτέλους ναι, έτσι ξεροψημμένο και ζουμερό πρέπει να τρώγεται το κρέας για να σπάμε την κακόγουστη μόδα που κυκλοφορεί, έχει φύγει από τις ταινίες τρόμου και έχει περάσει στην νοοτροπία του νεοέλληνα, που θέλει ντε και καλά να γίνει Λονδρέζος και να τα τρώει αιματί... Μένουμε Ελλάδα και αγαπάμε την τσίκνα, το κάρβουνο, το ξεροψημένο, τέλος.

Και επειδή είμαστε και αλέγκρο τύποι ήπιαμε και μισό κιλό ημίγλυκο κρασί νέκταρ στα 5 ευρώ και με το 1,50 ευρώ για το ψωμάκι και το πακέτο του σπιτιού φτάσαμε στα 52,30 ευρώ. Το Byraki σίγουρα προτείνεται, αλλά σαφώς και δεν περιμένατε εμένα να το επιβεβαιώσω όταν έχουν δώσει εγγυήσεις τόσοι άλλοι πιο πριν!
Κλείνοντας θα αναφερθώ στο γλυκό κέρασμα, κρέμα καραμελέ σε μεγάλα παχουλοδροσάτα κομμάτια επί 3. Μπράβο στο κέρασμα, μπράβο και στο καταπληκτικό γλυκό.

Υστερόγραφο δεν έχει αυτή τη φορά.
Έχει όμως δηλώσεις του τύπου "καλώς σας βρήκα κι εγώ στο club των μεγάλων κριτικών", "επικροτώ τα μάλα το τσεκουράτο γράψιμο γνωστής χρήστριας που υπεραγαπώ" και "welcome back σε έναν αξιόλογο και έμπιστο χρήστη που μόλις διάβασα την κριτική του"!
Τέλος, μιλώντας για μόδα λίγο πιο πάνω, ας σταματήσουμε πια να διαφημίζουμε φημισμένα μαγαζιά μόνο στο" όνομα", και ας εστιάσουμε επιτέλους σε συνοικιακά!

18 Ιαν 2017

Κάναμε κράτηση και το επισκεφθήκαμε Κυριακή μεσημέρι 5 άτομα. Μετά τις κριτικές έμπιστων φίλων του είχε μπεί στην λίστα των μελοντικών επισκέψεων.

Χώρος (3/4):

Μου αρέσουν οι χώροι που έχουν διακοσμηθεί έξυπνα αλλά όχι ακριβά. Έτσι και αυτός ο χώρος έχει χαρακτήρα χωρίς να έχει κοστίσει πολύ.
Για παράδειγμα κάτι που έμεινε στην τουαλέτα το φωτιστικό ήταν μια λάμπα στον τοίχο και σαν καπάκι είχανε βιδώσει ένα μπιτόνι απορρυπαντικό μεγάλο το επαγγελματικό. Ήταν πολύ ωραίο και έξυπνο.

Γεύση (4/4):

Ωραίος κατάλογος με καλή ποικιλία την οποία προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν πιο πολύ.

Τηγανιά χοιρινή (πολύ νόστιμη,9/10)

Τηγανιά κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος και πιπεριές (πεντανόστιμη,9/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (νόστιμες χωρίς να αφήνουν τηγανίλα,8/10)

Πατάτες τηγανιτές με τυρί και αυγά (επίσης πολύ ωραίες,8/10)

Κυπριακό πιτάκι με κοτόπουλο (μόνο σε εμένα άρεσε πιο πολύ, βαθμολογία 7/10)

Λουκάνικο μοσχαρίσιο καραμανλίδικο (δεν μας ενθουσιάσε,6.5/10)

Λουκάνικο τρικαλινό (πολύ λίπος, δεν ξετρελαθήκαμε,6.5/10)

Ντακάκι σαλάτα (πολύ καλή, μεγάλη σαν ποσότητα,8/10)

Χορταστική σαλάτα (νόστιμη επίσης μεγάλη,8/10)

2 μερίδες μπιφτέκι στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές για γαρνιτούρα (νόστιμο,8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Οι 2 κοπέλες ευγενέστατες και πρόσχαρες αλλά βάζω 3/4 γιατί υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση στην λήψη της παραγγελίας και μια μεγαλύτερη στην προσέλευση των πιάτων μετά την παραγγελία. Το κερασάκι ήταν ότι τα πιάτα ήρθαν με "άτακτη" σειρά δηλαδή πρώτα τηγανιά μετά η μια σαλάτα, μετά μια πατάτες, μετά ένα άλλο ορεκτικό, μετά η 2 σαλάτες κτλ.

Τώρα είναι τόσο ωραίο το χαμόγελο τους, τόσο θετικοί και τόσο ωραίο το φαγητό, που τους το συγχωρέσαμε.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με ωραίο φρέσκο ψωμάκι (το οποίο χρεώνεται), μια έψα cola light (μόνο έψα έχουν), νερό σε κανάτα και μισό κιλό ημίγλυκο κόκκινο κρασί κόστισαν 78 ευρώ.

Για όλα αυτά τα πιάτα, για την ποιότητα, γεύση και ποσότητα θεωρώ ότι πληρώσαμε πολύ καλά χρήματα.

Συμπέρασμα:

Ισάξιο με το γειτονικό του μαγαζί. Πολύ καλό μενού, γεύση και value for money. Στην Νέα Φιλαδέλφια πλέον έχει πολλά διαμαντάκια!!

13 Νοε 2017

Χθες Κυριακή 5/11 μεσημέρι πήγα με τη φίλη μου στη Ν. Φιλαδέλφεια και επισκεφθήκαμε, μετά από τηλεφωνική κράτηση, το άψογο ρακάδικο – μεζεδοπωλείο BYΡΑΚΙ, ένα σωστό καύχημα για την περιοχή του κι όχι μόνο!

Μου αρέσει να πηγαίνω συνήθως σε επιλεγμένα στέκια, κατά το δυνατό διαβασμένος από το ενημερωμένο σάιτ μας, εκτός βέβαια αν η παρέα επιλέξει κάτι άλλο…Το ΒΥΡΑΚΙ λοιπόν μπήκε ήδη στον 5ο χρόνο πετυχημένης λειτουργίας του και είναι γεμάτο κόσμο λόγω άψογου φαγητού, σέρβις και τιμών.
Η χρήστης PONTIKI είναι αυτή που το εισήγαγε με την 1η κριτική της του 2013, όπου μας λέει ότι η ονομασία του byράκί, επίτηδες δίγλωσση (όπως το FEEDΕΛ, κ. λπ. ) παραπέμπει αφενός μεν στο ρακί, την Κρητική ρακή που μας προσφέρουν πλέρια, αφετέρου δε στην επαναστατική σημαία, το ‘μπαϊράκι, δηλ. την παντιέρα ή το λάβαρο, με το οποίο διεκδικεί κάποιος τα δικαιώματά του.

Με τη σειρά μου θα προσέθετα ότι δικαιολογημένα το byράκί διεκδικεί τα γαστρονομικά του δικαιώματα, που τα κατακτάει κάθε μέρα, πλην Δευτέρας, με το σπαθί του μάλιστα!

Ο ωραίος χώρος, με τα ξύλινα δάπεδα και τραπεζοκαθίσματα, τις πρασινάδες εξωτερικά και τα πολύχρωμα διακοσμητικά παντού, έχει περιγραφεί λεπτομερώς ήδη από δεκάδες χρήστες μας, και δεν νομίζω ότι αξίζει να προστεθεί κάτι άλλο.

Εξάλλου, η ιδιοκτήτρια Γεωργία, οργανωτικός νους και ψυχή του μαγαζιού, μαζί με δύο ακόμη άτομα, τα καταφέρνουν περίφημα στην εξυπηρέτηση του γεμάτου καταστήματος, προσπαθώντας να σερβίρουν τα πιάτα, όχι πλακώνοντάς τα όλα μαζί, αλλά με λογική σειρά και χρόνους αναμονής.

Από το μενού τους διαλέξαμε τα εξής:

- Μια μελιτζανοσαλάτα καπνιστή και φίνα αλοιφή.
- Μια μερίδα παστουρμαδοπιτάκια νοστιμότατα.
- Μια μανιτάρια σχάρας, ζεστά και χορταστικά.
- Την κλασική τους πλέον μερίδα με τα Κυπριακά πιτάκια, τα κομματάκια κοτόπουλο, το ξινόμηλο και τη μαγιονέζα. Τι ευφάνταστος συνδυασμός γεύσεων!
- Μια παϊδάκια κοτόπουλο στη σχάρα, φαί που βάζει κάτω πολλά εδέσματα!
- Ήπιαμε δυο μπύρες παγωμένες και το νερό σε κανάτα του μαγαζιού.

Πληρώσαμε 27 €, ποσό χίλιες φορές χαλάλι για την άξια μεζεδοκατάσταση και το κέρασμα που επακολούθησε, δηλ. τα ποτηράκια τους με την κρεμ-καραμελέ!

Με δυο λόγια το ΒΥΡΑΚΙ είναι ένα πολύ τίμιο μαγαζί με άψογο φαγητό και σέρβις.

Προσεχώς σκοπεύω να ξαναπάω και σας προτείνω να πάτε με 1000, γιατί αλλιώς εσείς θα χάσετε…

Το byρακι είναι ένα όμορφο ρακάδικο/μεζεδοπωλείο που φιλοξενεί όλες τις ηλικίες (20-50χρ κατά κύριο λόγο). Κονταροχτυπιέται με το διπλανό μαγαζί τις ''μέλισσες'' όπου και παρουσιάζουν παρόμοια φαγητά με πανομοιότυπες γεύσεις. Ως γνήσια καλοφαγού, τα έχω τιμήσει και τα δύο μαγαζιά. Δε θα επεκταθώ όμως σε σύγκριση, αλλά θα σας αναλύσω την παρθενική μου επίσκεψη στο εν λόγω μαγαζί.

Θα ξεκινήσω από το χώρο. Το βαθμολόγησα με 2/4.
Τα θετικά είναι πως ο χώρος είναι ζεστός με έντονη διακόσμηση και πίνακες με ζωηρά χρώματα, πράγμα που σου φουντώνει το κέφι και φυσικά την όρεξη!!! Το αρνητικό όμως είναι, η πολυκοσμία, ο συνωστισμός και τα τραπέζια που σχεδόν καβαλάνε το ένα το άλλο. Δεν είναι ότι δεν μπορεί να γίνει μια κανονική συζήτηση, απλώς ακούγεται καθ'όλη τη διάρκεια μια βαβούρα... Εάν φίλε μου αναγνώστη σου αρέσει το τζέρτζελο, βεβαίως και θα απολαύσεις τη βραδιά σου! Εσύ όμως, που αναζητάς μια χαλαρωτική σχετικά βραδιά, που θες να ηρεμήσει το κεφάλι σου από την πίεση της καθημερινότητας.. πάλι σου συνιστώ να πας αλλά με μια επιφύλαξη! Η μουσική παρότι είναι ελληνική έντεχνη που προσωπικά λατρεύω-ντάααξει μπορεί να ακούω και καραγκούνα που και που- δυστυχώς δεν ακούγεται λόγω συνολικής φασαρίας. όμως αυτά είναι γούστα. Τους πιο νέους δεν τους ενοχλεί ιδιαίτερα... Σίγουρα όμως μην σας επηρεάσουν τα αρνητικά του χώρου, μια επίσκεψη γευσιγνωσίας θα σας αποζημιώσει!

Όσο για το θέμα της εξυπηρέτησης έχω να δηλώσω πως είναι πολύ εγκάρδιο το προσωπικό, πάντα γελαστό και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει. Μέχρι και ο ιδιοκτήτης τρέχει συνέχεια να πάρει παραγγελίες, να προσγειώσει φαγητά στα τραπέζια και έχει ένα πλατύ ζεστό χαμόγελο- κρητίιιικαρος!!!! Χιουμοράκι ο τύπος - σου φτιάχνει κατευθείαν τη διάθεση και δε νιώθει τόσο πελάτης όσο φιλοξενούμενος! Και θα μου πειτε.. " τοτε γιατί μαρη μπετούγια βάζεις 3/4;;;'' Μπορεί και έχω σφάλλει.. Αλλά όπως σας είπα επικρατεί χαμός στο μαγαζί από κόσμο, με αποτέλεσμα η αναμονή να είναι κάπως μεγάλη μέχρι να έρθει το φαγητό στο τραπέζι, αλλά ακόμα περιμένεις και για να πληρώσεις. ίσως φταίει το ότι είμαι ανυπόμονη και πως το στομάχι μου γίνεται ταμπούυυρλο μέχρι να φάω. Όχι καλέ.. Δεν πιστεύω να σκέφτηκε κανείς πως κοιτάω τα γύρω τραπέζια με τις στοίβες φαγητών και μηχανεύομαι τρόπους να τους τα αρπάξω μπαμπέσικα... Όχι όχι... εγώ; Ποτέ. Συμπέρασμα: Αποφύγετε Παρασκευές Σάββατα Κυριακές. Και αν πάτε κάποια από αυτές τις μέρες οπωσδήποτε κράτηση. Thank me later.

Σας κούρασα.. Θα περάσω αμέσως στο θέμα του φαγητού.
Κατευθείαν στο τραπέζι φέρνουν κανάτα νερό και όχι εμφιαλωμένο-καθώς το θεωρώ πολύ περιττό στην Αθήνα να πληρώνεις το νερό... Δεν είναι δα κάνα νησάκι... Επίσης, σε ρωτούν εάν θες ψωμί, όπου προσφέρουν δύο είδη, λευκό και ολικής. (0.50€/τεμάχιο).
Εγώ και το έτερον ήμισυ παραγγείλαμε δυο μπύρες Carlsberg 330ml > 2.50€ η καθεμία.
Έπειτα ακολούθησε το παραδοσιακό πιάτο του μαγαζιού που θεωρείται το σήμα κατατεθέν του: κυπριακό πιτάκι γεμιστό με κοτόπουλο, λωρίδες ξινόμηλου και κάποια άλλα πραγματάκια που δεν πολυκατάλαβα. Πάντως ήταν γενναία ποσότητα, και μου θύμιζε τη ρώσικη σάλτσα. Καταναλώθηκε εντός 5 λεπτών.. Θα το έτρωγα πιο γρήγορα αλλά ντρεπόμουν- οι γυναίκες καταλαβαίνετε.. Είμαστε ladies... (3,50€).
Στη συνέχεια κλασικό ορεκτικό που δε λείπει από κανένα τραπέζι. Πατάτες τηγανιτές με μυρωδικά ρίγανη και θυμάρι. Λεπτοκομμμένες, τραγανιστές, χωρίς περιττά λάδια και κυρίως φρέσκες! Σερβιρίστηκαν σε σουρωτήρι, μεγάλη μερίδα. (3,50€)

Πανσετάκια στη σχάρα: νόστιμα, σερβιρισμένα με πιτούλες σουβλακιού και λεμονάκι. Όπως έχω αναφέρει και σε άλλες κριτικές μου, δεν είμαι λάτρης του κρέατος - με εξαίρεση το στήθος κοτόπουλο- όμως η παρέα μου ενθουσιάστηκε. Σίγουρα πάντως η όψη του σου γέμιζε το μάτι. Ήταν γενναία η ποσότητα. (4,80€).

Τέλος, πήραμε ένα κοτόπουλο με κάρυ, κόκκινη και πράσινη πιπεριά, μαριναρισμένο με ένα ινδικό-ασιατικό μπαχαρικό ''μασάλα'' εάν δεν κάνω λάθος. Απογειωτική γεύση. (5,00€). Αυτά τα ολίγα για 2 άτομα... Γενικά οι τιμές του πολύ προσιτές. Οι σαλάτες μέχρι 7€ το πολύ νομίζω, και τα ορεκτικά - κρεατικά από 2,50-7€. Σίγουρα αξίζει να συνοδεύσετε το κρασάκι σας με μεζεδάκια. Είναι χορταστικές οι μερίδες παρόλο που ίσως εκ πρώτης όψεως αμφιταλαντεύεσαι. Στα αρνητικά είναι πως δεν προσέφεραν στο τέλος κάποιο κέρασμα... όμως συνιστώ ανεπιφύλακτα. Και το αδερφάκι του τις ''Μέλισσες''.

Καλά ταξίδια γευσιγνωσίας συνάδελφοι!!!

24 Αυγ 2016

Το BYRAKI φιγουράρει εδώ και αρκετό καιρό στις πρώτες θέσεις των δημοφιλών επιλογών του site, με αρκετές και άκρως θετικές κριτικές από την πλειοψηφία των έμπιστων χρηστών. Επομένως, η επίσκεψή μου σε αυτό έπρεπε να δρομολογηθεί άμεσα. Εξάλλου, την περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, εάν και μου αρέσει αρκετά, δεν είχε τύχει να την επισκεφθώ εδώ και αρκετά χρόνια, κυρίως λόγω απόστασης.
Αρχές του καλοκαιριού, λοιπόν, ένα απογευματάκι προς βραδάκι καθημερινής, δύο άτομα κατευθυνθήκαμε προς το BYRAKI. Έχοντας διαβάσει τις κριτικές, η αλήθεια είναι ότι ανυπομονούσα για την συγκεκριμένη έξοδο. Αποχωρώντας, ωστόσο, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ή ότι άξιζε το να διανύσω τόση απόσταση για να επισκεφθώ το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο, καθώς υπήρξαν κάποια πραγματάκια που δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Από την άλλη, όμως, για να είμαι δίκαιος, εάν κάποιος βρεθεί για οποιοδήποτε λόγο στην ούτως ή άλλως ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, το BYRAKI αποτελεί μια ασφαλή επιλογή, καθώς προσφέρει νόστιμο και ποιοτικό φαγητό σε άκρως φιλικές τιμές. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή....

Δύο άτομα, κατά τις 8 το βράδυ φθάσαμε στην Ν. Φιλαδέλφεια με αυτοκίνητο, βρίσκοντας σχετικά εύκολα και γρήγορα parking. Αν κρίνω, ωστόσο, από τη γενικότερη εικόνα της περιοχής (πολύς κόσμος, αυτοκίνητα κλπ. ) μάλλον ήμασταν απλώς τυχεροί. Το BYRAKI βρίσκεται στην οδό Ν. Τρύπια, ένα πολύ όμορφο δρομάκι, με αρκετά café και μεζεδοπωλεία, το οποίο αρχίζει τελειώνει στην Λεωφόρο Δεκελείας.
Την ώρα που φθάσαμε, το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο, οπότε βολευτήκαμε άμεσα σε ένα τραπεζάκι. Εσωτερικά θα συμφωνήσω και εγώ ότι το μαγαζί, εάν και μικρό, είναι περιποιημένο, πεντακάθαρο, με πολλά χρώματα και χαριτωμένα διακοσμητικά που δημιουργούν μια χαρούμενη, χαλαρή και ανάλαφρη ατμόσφαιρα. Ο προθάλαμος, στον οποίο και καθήσαμε, στην ουσία αποτελεί συνέχεια του εσωτερικού χώρου (εξάλλου εάν κατάλαβα καλά και από τις λοιπές κριτικές το χειμώνα κλείνει, με αποτέλεσμα να αποτελεί έναν ενιαίο χώρο), ενώ ορισμένα τραπεζάκια επάνω στο πεζοδρόμιο συμπληρώνουν την εικόνα. Αν και δεν υπάρχει αυστηρός διαχωρισμός μεταξύ εξωτερικού και εσωτερικού χώρου, όπως προανέφερα, το περιβάλλον/ατμόσφαιρα του μαγαζιού τα βρήκα αρκετά συμπαθητικά. Το πρόβλημα άρχισε μετά τις 10.00, που αν και καθημερινή το μαγαζί γέμισε ασφυκτικά, τα τραπεζάκια στριμώχτηκαν πολύ μεταξύ τους, γεγονός που, σε συνδυασμό με τη γενικότερη βαβούρα και φασαρία, και τους σερβιτόρους που έκαναν διάφορους ελιγμούς μεταξύ των τραπεζιών και έτρεχαν για να τα προλάβουν όλα, δημιουργούσε μια κάπως δυσάρεστη ατμόσφαιρα. Μπορεί ενδεχομένως να έφταιγε και το γεγονός ότι λόγω μιας ψιλοβροχής, στον εξωτερικό χώρο είχαν κατέβει οι τέντες και ο χώρος είχε κλείσει περισσότερο. Δεν ξέρω, ίσως να είμαι περίεργος, αλλά όλο αυτό το σκηνικό με κούρασε κάπως και η αποχώρηση ήταν αναγκαία. Και εντάξει, αυτήν τη φορά πήγαμε νωρίς, οπότε απολαύσαμε την περισσότερη ώρα χαλαρά τους μεζέδες μας, δεν ξέρω όμως, εάν το BYRAKI ήταν εξαρχής γεμάτο, εάν θα άντεχα να καθίσω πολύ ώρα.

Στον τομέα εξυπηρέτηση επίσης δεν ενθουσιάστηκα. Χαλαρά, όπως προανέφερα τα πράγματα στην αρχή, χαλαροί και οι δύο σερβιτόροι (άνδρας και γυναίκα) που εξυπηρέτησαν. Για 5 – 10 λεπτά από την ώρα που καθήσαμε, δεν εμφανίστηκε κανείς τους καταλόγους τους πήρα μόνος μου από διπλανά τραπέζια και γενικά μια βαριεστιμάρα υπήρχε. Μετά δεν μπορώ να πω βέβαια, όταν το μαγαζί γέμισε, τα παιδιά έκαναν ότι μπορούσαν, έτρεχαν για να τα προλάβουν όλα (με επιτυχία) προκειμένου να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι, οπότε δεν έχω κάτι άλλο να τους προσάψω. Επίσης νεράκι σε κανάτα, απόδειξη κανονικά και γλυκάκι κερασμένο στο τέλος. Απλώς η αρχική εικόνα δεν μου πολυάρεσε και θα τους στερήσει αναπόφευκτα μία ντοματούλα.

Στο θέμα φαγητού τώρα. Ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα εκτενής, κάθε άλλο μάλιστα, προσωπικά ωστόσο υπήρχαν αρκετά πιάτα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Εμείς παραγγείλαμε:
- ντακάκια (4,50 €), το κλασικό πλέον πιάτο, ελαφρώς παραλλαγμένο, με τραγανά παξιμαδάκια, ωραίο τυράκι και ντομάτα.
- απάκι με θυμάρι (4,50 €), αρκετά νόστιμο με ωραία αρωματικά, καταναλώθηκε ευχάριστα. Η ποσότητα μικρή, αλλά και τιμή σχετικά χαμηλή, οπότε ΟΚ.
- κυπριακό πιτάκι γεμιστό με κοτόπουλο, ξινόμηλο, κρεμμύδι και μαγιονέζα (3,50). Ένα πιάτο που έχει εκθειαστεί από τους περισσότερους φίλους του site, άρεσε και σε εμάς αρκετά, καθώς όλα τα υλικά έδεναν ταιριαστά μεταξύ τους και έδιναν ένα πολύ γευστικό αποτέλεσμα.
- ένα πιάτο με το όνομα «νοστιμιά» (6,00 €), το οποίο περιείχε μανιτάρια, ντοματίνια, άνηθο, παξιμαδάκια τριμμένα και σκληρό ανθότυρο. Η μοναδική παραφωνία της βραδιάς από άποψη γεύσεων. Τα υλικά ήταν νόστιμα και καλής ποιότητας, αλλά μου φάνηκαν τελείως ασύνδετα μεταξύ τους, χωρίς να κινούνται σε κάποια λογική.
- μπιφτέκια με μαγιονέζα, πατάτες και πιτάκια (7,00 €), νοστιμότατα τα δύο μπιφτεκάκια, ωραίες και φρέσκες οι πατατούλες, ενώ και η μαγιονέζα δεν μας απογοήτευσε. Συνολικά ωραίο πιάτο, που θα το συνιστούσα.
- 2 μπύρες ΜΥΘΟΣ 500 ml (3,00 € έκαστη).
Το φαγητό ανταποκρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στις προσδοκίες μας. Μια βαθμολογία στο «3,5» ίσως ήταν δικαιότερη, οπότε να το λάβετε υπόψη σας.

Για τα παραπάνω, συν 1,00 € για το ψωμί (για το οποίο ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε), ο λογαριασμός ανήλθε στα 32,50 €. Οι μερίδες μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα μεγάλες, οι τιμές είναι ωστόσο αρκετά χαμηλές, ενώ σου δίνεται και η δυνατότητα να παραγγείλεις αρκετά πιάτα, για να δοκιμάσεις περισσότερες γεύσεις. Οπότε στη σχέση ποιότητας – τιμής η βαθμολογία μου θα είναι η υψηλότερη δυνατή.

Ανακεφαλαιώνοντας, το BYRAKI φαίνεται να έχει δημιουργήσει το δικό του φανατικό κοινό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι βράδυ καθημερινής ήταν ασφυκτικά γεμάτο, ενώ αρκετές παρέες έρχονταν και αποχωρούσαν άπραγες. Οι προσωπικές μου παρατηρήσεις, κυρίως ως προς την ατμόσφαιρα και την εξυπηρέτηση, δεν συνιστούν αποτρεπτικό παράγοντα, επισημάνθηκαν απλώς γιατί σε μια έξοδο για φαγητό, όλες οι παράμετροι παίζουν το ρόλο τους και επηρεάζουν τη συνολική σου εμπειρία. Σε κάθε περίπτωση, εάν βρεθώ στη Ν. Φιλαδέλφεια, θα έχω οπωσδήποτε στα υπόψη μου το BYRAKI, αρκεί να είναι σχετικά νωρίς, για να απολαύσω πιο άνετα α νόστιμα μεζεδάκια του.