Δείτε περισσότερα στο facebook.
Αναζητείστε μας ως... Byράκι Μεζεδοπωλείο...

Δευτέρα(Κλειστά) Τρίτη έως Σάββατο (19.00 - 02.00) Κυριακή (13:00 - 20:00)

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

30 Απρ 2018

Αν θα έπρεπε να πω 2 κουβέντες, 2 γραμμές ρε παιδί μου, για αυτό το μεζεδοπωλείο της Τρυπιά θα έλεγα ότι είναι ένας ‘’παιχνιδιάρικος χώρος γευστικά ώριμος με τιμές στα τάρταρα και κόσμο στα ύψη’’. Και αν θέλω να δώσω και έναν τόνο Ξανθουλικό θα έλεγα ‘’ύστερα ήρθαν οι μέλισσες, αλλά όχι στις μέλισσες δίπλα ακριβώς’’.

Παρασκευή βράδυ με φίλη τραγουδίστρια όχι της εθνικής αλλά σε μπουάτ της εποχής, είπαμε να πάμε προς Φιλαδέλφεια τώρα που προλαβαίνουμε διότι μετά την κατασκευή του ναού, δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα.

Τραπέζι κλείστηκε με μέσον βέβαια, - thank u Helen – και νάσου στο μαγαζί.
Τραπέζι γωνιακό, μικρό για 2, όχι για να έρθουμε πιο κοντά, αλλά γιατί χρειάζονται πολλά για να εξυπηρετηθούν οι ζητούντες, καρέκλες κλασικές, ψάθινες και πολύχρωμες, ρακί γλυκόπιοτο, φαγητό νοστιμότατο.

Στην περιήγηση του χώρου διακρίνεις ως είπα, παιγνιδιάρικη διάθεση με πολλά ετερόκλιτα όμορφα καδράκια, vindage φωτιστικά, βιομηχανικούς σωλήνες, ξυλόγλυπτους κόκορες, ποδήλατο, σκουτεράκι, πάγκους πικ νικ, φοβερό εξαερισμό.

Με ιδιαίτερη επισήμανση στο τελευταίο διότι αν και το μαγαζί αποτελεί smoking area, δεν καταλαβαίνεις κάπνα αλλά ούτε και την παραμικρή μυρωδιά στα ρούχα σου.

Η εξυπηρέτηση καθ’ όλα άψογη, χαμογελαστή, σιφουνάτη και από τα 2 παιδιά που μας παρέλαβαν. Ειδικά η κοπέλα η Georgia, είχε βάλει στα πόδια τα φτερά του Ερμή και δεν την προλάβαινες. Αν πρέπει να γκρινιάξω για κάτι θα πω τούτο και τίποτε άλλο: Πατάτες φοβερές με πάπρικα και θυμάρι, χεράτες, χρυσοκόκκινες, τραγανές όπως της γιαγιάς Αλεξάνδρας, όχι στο τέλος ρε φίλε, τις θέλω μαζί με τα κρέατα ή πριν. Παρ’ όλα αυτά δεν έμεινε ''τίποτις'' στο πανέρι.

Ψωμάκι κατόπιν ερωτήσεως άσπρο και μαύρο μαζί με νερό Φιλαδέλφειας, ανανεώσιμο ανά τακτά διαστήματα, παρ’ όλη τη δουλειά του μαγαζιού. Άγια χώματα, άγια και τα πηγάδια της περιοχής.
Η σαλάτα έφτασε στο τραπέζι και εδώ άρχισαν τα δύσκολα. Στριμώχτηκαν τα πιάτα και τα ποτά στο μικρούλι τραπέζι και με το ζόρι δεν βγάλανε φωνή.

Byράκι salad με λόλες πολύχρωμες, ντοματίνια ζουμερά, ρόκα φρέσκια, πιπεριές κομμένες, σουσάμι, κρουτονάκια, δροσερή sauce και φλοίδες από λαδοτύρι Μυτιλήνης στην άκρη, διότι η κυρία διπλά μου, καλή χρυσή και άγια, αλλά τυρί δεν τρώει.

Υπερπαραγωγή, χορταστική, δροσερή, προετοιμάζει χωρίς δυσκολία τη συνέχεια.
Απάκι – σιγά μη δεν έπαιρνα- με θρούμπι και λίγο λάδι. Παρουσιασμένο σε μεγάλα κομμάτια ως τα καπνιστά αλλαντικά, ωραίο ψήσιμο, γεύση κλασσική αλλά για μένα απογειωτική. Άρεσε τα μάλα.

Πρασολουκάνικο στη σχάρα μόνο με sauce λεμονιού, συνοδεία από μικρή πιτούλα. Γλύκισμα, πολύ μαλακό, κρεατένιο, χορταστικό για 2 άτομα. Ως γνήσιος Θεσσαλός το τοποθετώ μέσα στα 2 καλύτερα λουκάνικα με πράσο που έχω φάει στην πρωτεύουσα.
Για αυτούς που δεν αρέσκονται σε πρασολουκάνικο -διότι υπάρχουν και τέτοιοι- το byράκι διαθέτει και μοσχαρίσιο στα ίδια κυβικά.

Πανσετάκια καραμελωμένα στη σχάρα με sauce λεμονιού. Πιάτο πεντανόστιμο και τεράστιο. Χάνεις το μέτρο. Ωραία ψημένα, πάνω σε αλάδωτη τραγανή πίτα, λίγο λίπος απλά για την έξτρα νοστιμιά, σάλτσα γνωστή από πριν αλλά έδενε τέλεια, λίγο ρίγανη και λίγο λάδι.

Χορτάσαμε μέχρι εδώ ήταν, διότι δεν τρώμε και πολύ και η κυρία είχε τραγούδι μετά.
Ήπιαμε όμως ωραίο ρακί και περάσαμε όμορφα.

Μας κέρασαν για τη γλύκα, ωραία minimal κρέμα καραμελέ, όχι φυσικά ετοιματζίδικη.
Μαζί με το ρακί δώσαμε 30 ευρώ, ποσό πολύ καλό για ότι φάγαμε.

Το byράκι, δουλεύει στον αυτόματο, χάρη στην όρεξη και το μεράκι των παιδιών που το τρέχουν, για αυτό ο κόσμος είναι περισσότερος από ότι αντιστοιχεί στον χώρο.

Μπαίνοντας αλλά και βγαίνοντας, νοιώθεις μια πρωτόγνωρη ευφορία με χαλαρωμένες όλες τις αισθήσεις. Περνάς πολύ καλά, αυτός είναι και ο λόγος που δεν ένοιωσα λόγω του πλαστικού που κλείνει τον μπροστά χώρο, ως ντομάτα σε θερμοκήπιο.

Θα ξαναπάω διότι μου έκαναν κλικ – και όχι nitro- πολλά πιάτα που δεν δοκίμασα.

31 Μαι 2018

Σάββατο βράδυ, προς τα τέλη Μαΐου, και είπαμε να επισκεφτούμε το Byρακι. Αν και βραδιά τελικού champions league το μαγαζί ήταν γεμάτο με ωραία ατμόσφαιρα. Με το παρκάρισμα δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα και βρήκαμε σε απόσταση 200-300 μέτρων από το μαγαζί. Ο χώρος είναι όμορφος και ζωντανός, σε προδιαθέτει ευχάριστα για το δείπνο που θα ακολουθήσει. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και γρήγορη. Στα του φαγητού τώρα ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.

- Σαλάτα Πράσινη Σγούρα (4/4): Πολύ ωραία σαλάτα με πράσινα λαχανικά, μπείκον και κατσικισιο τυρί. Αρκετά δροσερή με εύγευστη σος και το κατσικίσιο τυρί να τα σπάει! (7,2€)
- Πατάτες τηγανητές (3/4): Αρκετά καλές (3,5€)
- Λουκάνικο μοσχαρίσιο (4/4): Πολύ ωραίο λουκάνικο και η σως λεμονιού γλύκιζε λίγο, όπως μου αρέσει δηλαδή (5€)
- Τηγανόψωμο με φέτα και ντομάτα (2,5/4): Καλούτσικο και αυτό το πιάτο. Το τηγανόψωμο σε κάποια σημεία ήταν πολύ λεπτό και αρκετά σκληρό, οι ακρές ήταν πιο παχιές οπότε ήταν και πιο μαλακή η ζύμη μέσα. (5€)
- Κοτόπουλο Ταντούρι (2/4): Κλασικό πιάτο με μπουκίτσες στήθος κοτόπουλο σε κρέμα. Η προσθήκη κάρυ με ταντούρι νόμιζα ότι θα κάνει τη διαφορά αλλά τελικά δεν απέδωσε κάτι στο πιάτο, και μάλλον το χειροτέρεψε. (5€)
-Ζυμαρικά Χανιών (3,5/4): Τα ζυμαρικά μοιάζουν με βίδες και ήταν σερβιρισμένα με κρέμα, μανιτάρια, κοτόπουλο και ανθότυρο. Πολύ γευστικό και αυτό το πιάτο (8,5€)
- Χοιρινά Μπριζολάκια (3,5/4): Ζουμερά και σωστά ψημένα συνοδευόμενα από τηγανητές πατάτες (7,5€)

Συνολικά για όλα αυτά και ένα ημίγλυκο κρασί (5€, 3/4) πληρώσαμε 48,7€. Πολύ καλή τιμή για τις γεύσεις του (περίπου 12,5/άτομο). Γενικά μας άρεσε πολύ το μαγαζί και το μόνο φάουλ ίσως ήταν ότι δεν υπήρχε κέρασμα στο τέλος (εξ ου και το 3 στην εξυπηρέτηση). Μας ρώτησαν μόλις τελειώσαμε αν θέλουμε γλυκό αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο αν ήταν κέρασμα ή όχι. Όπως και να έχει το κέρασμα το φέρνεις ούτως ή άλλως.

27 Απρ 2018

Μέρες ανοιξιάτικες, φωτεινές, ηλιόλουστες... στιγμές που θες να
πάρεις ρεπό απ'όλους και απ'όλα.
Συμπτώματα ανοιξιάτικης διάθεσης για μεζεδάκια, μπυρίτσα και μπαλκονάκι, ίσως και σε μια καταπράσινη, ήσυχη αυλή!

Το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο, ήθελα από καιρό να το επισκεφτώ μιας και ο πρώτος μου ενθουσιασμός, ένα χρόνο πίσω, ήταν άκρως δυνατός σε γεύση εξ'αποστάσεως!
Ακόμα θυμάμαι εκείνο το καλοκαιριάτικο βράδυ, που μεταμεσονύκτια και άξαφνα μου ήρθε το γνωστό "Κυπριακό πιτάκι" σε πακετάκι από το Byraki! Παραγγελιά μόνο για μένα, παραγεμισμένο, κολασμένα γευστικό... τόσο, που να ανυπομονείς και για μια live δοκιμή του.

Και η επίσκεψη ήρθε φέτος, με την τηλεφωνική κράτηση για 3, σε τραπέζι στην αυλή, μια καθημερινή απριλιάτικη βραδιά, μιλώντας με την ιδιοκτήτρια του μαγαζιού. Λέω να ξεκινήσω από τις 3 μου ντοματούλες, για να κλείσω διθυραμβικά.

Ο χώρος είναι πρωτότυπα διακοσμημένος, μιας και χάζεψα λεπτομερώς αρκετή ώρα την διακόσμηση κάθε σημείου, που είναι διαφορετική. Διακρίνω τρεις αγαπημένες γωνιές, με διαφορετικούς φωτισμούς, διαφορετικά αντικείμενα, όπως καπέλα, αφίσες, φωτεινές επιγραφές, γλαστράκια, η γωνιά της αυλής καταπράσινη με πράσινους χρωματισμούς, η απόλυτη χαλάρωση σαν σε χωριό εκτός Αθηνών, μ'έκαναν να ξεχάσω πως στο παραδίπλα μαγαζί έτρωγε μια από τις πιο ωραίες γυναίκες της ελληνικής πασαρέλας η κυρία Β. Κουλιανού.
Και σκέφτομαι σίγουρα, πως λίγο πιο κάτω τα βήματά της θα την οδηγούσαν σε αξέχαστες γαστρονομικές διαδρομές.
Βάζω 3 ντομάτες στο χώρο γιατί απλώς βρίσκω άβολη την θέση της τουαλέτας και ελαφρώς κουραστική την ανάβαση της ξύλινης σκάλας.

Αν μιλήσω για την εξυπηρέτηση, επιβάλλεται να γράψω πως είναι άμεση, γρήγορη, με ευγένεια, φιλικότητα, νεανικό δυναμισμό και χαλαρή διάθεση, που επιτρέπει να απολαύσεις το μερακλίδικο μενού και να χαλαρώσεις με την παρέα σου. Αν υπήρχαν 5 ντοματούλες θα τις έβαζα αβίαστα.
Όσο για το value for money, πράγματι οι τιμές στα πιάτα παραμένουν άκρως δελεαστικές, για να παραγγέλνεις και να ξαναπαραγγέλνεις χωρίς να σκέφτεσαι πως μπορεί μια σαλάτα να σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι...

Και πάμε να κλείσουμε διθυραμβικά με τα πιάτα που επιλέξαμε.
Αν κι εγώ προσωπικά, και μόνο πιτάκια, πολλά πιτάκια να είχα στο τραπέζι, και ένα σε πακέτο, θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος επί γης μετά τον Ρουβά, βεβαίως βεβαίως!!!

Ξεκινήσαμε την προθέρμανση με σαλάτα σγουρή πράσινη με ζεστό κατσικίσιο τυρί, τραγανό μπέικον, ψημένη καρυδόψιχα, λόλα κόκκινη και πράσινη και δροσερό ντρέσινγκ λεμονιού με εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο στα 7,20 ευρώ σε χορταστική ποσότητα με άφθονα φρέσκα υλικά και γεύσεις ταιριαστές.
Τυροκαυτερή πυκνή όπως πρέπει, ευτυχώς δεν την βρήκα πολύ καυτερή, ιδιαίτερη στα 3,80 ευρώ μαζί με τα μίνι πιτάκια της.
Πατάτες τηγανιτές με θυμάρι και γλυκιά πάπρικα ασφαλώς φρέσκες, πολλές και τραγανές, η φίλη της παρέας δεν αναπνέει χωρίς αυτές... στα 3,50 ευρώ.

Και πάμε στα μεζεκλίκια. Κοτόπουλο μπουκίτσες φιλέτο με πιπεριές, κρέμα γάλακτος, κάρυ και ταντούρι στα 5 ευρώ. Μια τηγανιά, εξαιρετική σε γεύση, υφή, ψήσιμο, για να βουτάς και να μην μπορείς να σταματήσεις.
Απάκι χοιρινό καπνιστό με θρούμπι, εξαιρετικό, μαλακό αλλά μικρό σε ποσότητα, το ήθελα πιο μπαμπάτσικο όπως είχα ακούσει και δει πως ήταν. Τέτοια πιάτα δεν πρέπει να μικραίνουν, στα 4,50 ευρώ.
Πιτάκια Κυπριακά άφθονα, 2 μερίδες για το τραπέζι και ένα πακετάκι για το σπίτι για το επόμενο πρωί. Γεμιστό με ξεψαχνισμένο υποδειγματικά κοτόπουλο, φρέσκα μυρωδικά, ξινόμηλο και μαγιονέζα. Το καλύτερο μεζεκλίκι ever στα 3,50 η μερίδα των 2 τμχ.
Πανσετάκια καραμελωμένα στη σχάρα με σάλτσα λεμονιού και πίτες ζουμερές, απίστευτος μεζές, μαεστρικά ψημένα στα 4,80 ευρώ.
Παϊδάκια κοτόπουλο στη σχάρα, ελαφρώς πικάντικα, με σάλτσα λεμονιού, ένα εύγευστο πιάτο με ωραίες αντιθέσεις, έντονη μυρωδιά κάρβουνου και επαγγελματικό ψήσιμο. Ωραία επιλεγμένα κρεατένια κομμάτια που είχαν ψηθεί στην εντέλεια, στα 6,50 ευρώ.

Και επιτέλους ναι, έτσι ξεροψημμένο και ζουμερό πρέπει να τρώγεται το κρέας για να σπάμε την κακόγουστη μόδα που κυκλοφορεί, έχει φύγει από τις ταινίες τρόμου και έχει περάσει στην νοοτροπία του νεοέλληνα, που θέλει ντε και καλά να γίνει Λονδρέζος και να τα τρώει αιματί... Μένουμε Ελλάδα και αγαπάμε την τσίκνα, το κάρβουνο, το ξεροψημένο, τέλος.

Και επειδή είμαστε και αλέγκρο τύποι ήπιαμε και μισό κιλό ημίγλυκο κρασί νέκταρ στα 5 ευρώ και με το 1,50 ευρώ για το ψωμάκι και το πακέτο του σπιτιού φτάσαμε στα 52,30 ευρώ. Το Byraki σίγουρα προτείνεται, αλλά σαφώς και δεν περιμένατε εμένα να το επιβεβαιώσω όταν έχουν δώσει εγγυήσεις τόσοι άλλοι πιο πριν!
Κλείνοντας θα αναφερθώ στο γλυκό κέρασμα, κρέμα καραμελέ σε μεγάλα παχουλοδροσάτα κομμάτια επί 3. Μπράβο στο κέρασμα, μπράβο και στο καταπληκτικό γλυκό.

Υστερόγραφο δεν έχει αυτή τη φορά.
Έχει όμως δηλώσεις του τύπου "καλώς σας βρήκα κι εγώ στο club των μεγάλων κριτικών", "επικροτώ τα μάλα το τσεκουράτο γράψιμο γνωστής χρήστριας που υπεραγαπώ" και "welcome back σε έναν αξιόλογο και έμπιστο χρήστη που μόλις διάβασα την κριτική του"!
Τέλος, μιλώντας για μόδα λίγο πιο πάνω, ας σταματήσουμε πια να διαφημίζουμε φημισμένα μαγαζιά μόνο στο" όνομα", και ας εστιάσουμε επιτέλους σε συνοικιακά!

14 Φεβ 2018

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο το Σάββατο 3/2/2018. Και βρήκαμε να παρκάρουμε ακριβώς απέναντι και βρήκαμε τραπέζι σε ώρα αιχμής! Χαρούμενοι για την καλή μας τύχη, δεν καταλάβαμε πώς πέρασε η ώρα μέχρι να έρθει κάποιος να μας πάρει παραγγελία... δεν γκρινιάζουμε όμως για την καθυστέρηση, γιατί τα παιδιά είναι πολύ φιλότιμα κι ευγενικά.

Άτομα διαφορετικών ηλικιών γελούσαν και φαίνονταν να περνούν υπέροχα, οπότε ο κάπως περιορισμένος χώρος μάλλον δεν είναι και τόσο πρόβλημα τελικά. Στην ουσία τώρα.

Το ροζέ ημίγλυκό τους αρκετά καλό. Τα πιάτα ήρθαν με την εξής σειρά. Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές, φέτα και πολύ ωραία σαλτσούλα. Νοστιμότατο. Τηγανόψωμο με φέτα και μέλι, επίσης πολύ νόστιμο.

Πανσετάκια καραμελωμένα με πιτούλες -γιαμ γιαμ! Πατάτες τηγανιτές και στο τέλος παϊδάκια κοτόπουλου στη σχάρα με σάλτσα λεμονιού και πάπρικα.. τέλειο!! Στο τέλος μας κέρασαν κρέμα καραμελέ. Ο λογαριασμός 32 ευρώ και η συνολική εμπειρία θετική ασφαλώς. Θα ξαναπάμε!

25 Μάρ 2018

Δεν καταλαβαίνω γιατί το συγκεκριμένο μαγαζί έχει τόσο υψηλή βαθμολογία από άλλους φίλους.

Ο χώρος συμπαθέστατος αν και σχετικά μικρός. Προσοχή στη σκάλα για την τουαλέτα στο κατέβασμα θέλει λίγο προσοχή αν έχετε πιει λιγάκι.

Το ίδιο χάλι όπως και σε πολλά άλλα μαγαζιά, όπου το κάπνισμα επιτρέπεται παντού και πάντα. Όσους σας ενοχλεί να καπνίζουν δίπλα σας και ιδίως την ώρα που τρώτε δε θα σας σεβαστούν ούτε οι υπόλοιποι πελάτες που είναι κατά κανόνα πολύ νέοι σε ηλικία και καπνίζουν σχεδόν όλοι, αλλά ούτε και το μαγαζί που τους επιτρέπει να καπνίζουν σε όλους τους χώρους του μαγαζιού, παρόλο που το μαγαζί έχει χωριστούς χώρους και θα μπορούσε να φροντίσει να υπάρχει χώρος χωρίς τσιγάρο.

Από την αρχή λοιπόν όχι μόνο μας κατεύθυναν να καθίσουμε στο μικρότερο δυνατό τραπέζι για τον αριθμό των ατόμων που ήμασταν αλλά μας κατεύθυναν σε ένα συγκεκριμένο τραπέζι λέγοντας μας ότι όλα τα άλλα ήταν κλεισμένα, σε ένα άδειο ακόμα μαγαζί τετάρτη βράδυ.... και τελικά φυσικά δεν ήταν αλήθεια και το μαγαζί ήταν άδειο κατά το ήμισυ μέχρι τις 1 παρά που φύγαμε.

Η μεγάλη όμως απογοήτευση ήταν οι γεύσεις. Για νεαρόκοσμο και φοιτητοπαρέες που δεν έχουν γευστική εμπειρία και απαιτήσεις ίσως να είναι μια χαρά, αλλά δυστυχώς ο δικός μας ουρανίσκος μας απογοητεύτηκε. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι το παστουρμαδοπιτάκι είναι τυρο-κροκέτες με λίγο παστουρμά και η μελιτζανοσαλάτα είναι σκορδαλιά (με ανεπαίσθητη τη μελιτζάνα) πάνω σε ένα σπασμένο κακόγευστο (σαν καμένο) παξιμάδι. Από το κοτόπουλο βγάζαμε τόσα κοκαλάκια που νομίζαμε ότι τρώγαμε ψάρι!

Τέλος στο κρασί μόνο οι εξής 3 επιλογές: Λευκό ξηρό (όχι και τόσο ξηρό), Ροζέ ημίξηρο (περισσότερο ημίγλυκο μου φάνηκε εμένα) και κόκκινο ημίγλυκο. Εγώ που πήρα το ροζέ και το λευκό γιατί μου αρέσει το ξηρό κρασί, δε μου άρεσε κανένα από τα δύο. Φίλη που έπινε ρακί είπε ότι της άρεσε.

Κλείνοντας, παραμένω με την απορία πως γίνεται σε μία περιοχή με τόσες επιλογές όπως η Ν. Φιλαδέλφεια, ένα τόσο μέτριο από πλευράς φαγητού και κρασιού μαγαζί να έχει πάρει τόσο υψηλή βαθμολογία...