Δείτε περισσότερα στο facebook.
Αναζητείστε μας ως... Byράκι Μεζεδοπωλείο...

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

10 Ιουν 2017

Μετά τις τόσες φορές που είχα δει θετικότατες κριτικές στο Ask4food από χρήστες που εμπιστεύομαι αλλά και συνεχόμενές τους αναρτήσεις στο Facebook (με υπεραρκετό φωτογραφικό υλικό που έκανε τους σιελογόνους μου αδένες να παθαίνουν ντελίριο) ψηνόμουνα άγρια να επισκεφτώ το Byraki και να ανακαλύψω κι ο ίδιος τι κάνει κι έχει μαγέψει κόσμο και κοσμάκι.

Πρώτη και άκρως θετική εντύπωση μου έκανε το σημείο στο οποίο βρίσκεται. Χαμηλής κλίμακας οικίες, στολισμένες και περιτριγυρισμένες με ολάνθιστους κήπους. Σ αυτό συνέβαλε το ότι η επίσκεψή μας ήταν Μάη μήνα και η φύση στα καλύτερά της. Η γειτονιά είναι εξαιρετική κι απ ότι κατάλαβα με αρκετές προτάσεις για φαγητό, καφέ και ποτό. Φαντάστηκα τον εαυτό μου να μένει σε αυτή την περιοχή και όλο αυτό με προδιάθεσε άκρως θετικά.

Κυριακή μεσημέρι και είχαμε ήδη προνοήσει κάνοντας κράτηση. Φτάνοντας πρώτος, δέχτηκα ένα καλόκαρδο καλωσόρισμα και πολύ σύντομα βολεύτηκα στο τραπέζι που είχε δεσμευτεί για την παρέα μας. Ο χώρος είναι ένα ουράνιο τόξο με μια αύρα που σε κάνει να χαμογελάς. Το χρώμα έχει την τιμητική του.

Παντού γύρω σου θα δεις πολύχρωμα μικροαντικείμενα που θα σου φτιάξουν τη διάθεση. Εντάξει… κάποια ίσως μου φάνηκαν λίγο υπερβολικά αλλά στο ευχάριστα «αλμαδοβαρικό» περιβάλλον, νομίζω πως ταίριαζαν γάντι! Από ότι μου είπε άτομο της παρέας που είναι συχνός θαμώνας τους, έχουν διακοσμήσει τον χώρο μόνοι τους όχι μόνο σχετικά με την διάταξη των αντικειμένων αλλά είναι και οι ίδιοι που τα έχουν φιλοτεχνήσει. Άψογα! Επειδή βλέπω κατά κύριο λόγο «3» στην βαθμολόγηση του χώρου, εγώ θα τολμήσω να τους βάλω «4» γιατί σε εμένα «κούμπωσε» απόλυτα στην πολύ καλή διάθεση εκείνου του κυριακάτικου, φωτεινότατου μεσημεριού. Για να μη πω πως με την διάθεση που απόπνεε ήρθε κι ενδυνάμωσε ακόμα περισσότερο το κέφι μου.

Μαζευτήκαμε και λίγο αργότερα τα ηνία της παραγγελίας πήρε το πιο σεσημασμένο άτομο της παρέας για τις υπερβολικά μεγάλες παραγγελίες! Για μια ακόμα φορά είδα την γλυκύτατη νεαρή που σημείωνε τα όσα ζητούσαμε, να μας λέει να κόψουμε ταχύτητα γιατί μάλλον έχουμε ήδη ξεφύγει. Της «σεσημασμένης» όμως δεν ίδρωνε καν το αφτί και σταμάτησε μόνο όταν στο μπλοκάκι της παραγγελίας δεν είχε μείνει κενό για άλλη σημείωση.

Η νεαρή πήρε το μπλοκάκι και το στυλό της με το μεγάλο, ζωηρόχρωμο λουλούδι στο τελείωμά του και τράβηξε για την κουζίνα. Κάπου εκεί πίστεψα πως μάλλον θα υπάρξει καθυστέρηση στους χρόνους που θα μας έρθουν τα πιάτα μας, λόγω του ότι όλη η σάλα ήταν γεμάτη και μάλιστα με παρέες που είχαν έρθει ταυτόχρονα.

Διαψεύστηκα ευχάριστα γιατί όλα μας ήρθαν σε σωστούς χρόνους και σταδιακά. Και το 2ο είναι πολύ σημαντικό γιατί όταν μου έρχονται όλα τα πιάτα μαζί και μου προκαλεί σύγχυση και αισθάνομαι πως μπουχτίζω. Ένα ακόμα 4άρι που κέρδισε επάξια το service τους.

Επειδή μου είναι δύσκολο να θυμηθώ τα όσα παραγγείλαμε αλλά και δεν θέλω να σας φρικάρω σχετικά με την ποσότητα που τσάκισαν 5 ενήλικες κι ένα χαμογελαστό σαν ηλιαχτίδα ζουζουνάκι, θα επικεντρωθώ στις γεύσεις που έχουν επικυρώσει την επιθυμία μου να τους επισκεφτώ εκ νέου πολύ πολύ σύντομα.

• Πρώτα ήρθε στο τραπέζι μας νερό σε κανάτα και ψωμάκι δύο τύπων, λευκό και μαύρο.
• Η ομώνυμη τους σαλάτα. Βάση από «πρασινάδα» τοματίνια ώριμα και γλυκά σαν μέλι, κομμάτια λαδοτύρι και κρουτόνς. Η σος απόλυτα ταιριαστή που άφηνε τα υλικά ελαφριά και δροσερά χωρίς να τα καπελώνει.

• ΤυροΚΑΥΤΕΡΗ. Δυνατή! Με μεγάλα κομμάτια από τυρί φέτα. Μην σας ξεγελάσει η ευχάριστη γεύση της γιατί όπως και οι ίδιοι θα συνειδητοποιήσετε, μερικά δευτερόλεπτα αργότερα θα αισθανθείτε την έντονη αψάδα της. Στις πρώτες πιρουνιές θα σας πρότεινα να είστε λίγο συντηρητικοί, μέχρι να δείτε τα όριά σας στο θέμα «κάψιμο»…

• Τηγανόψωμο το οποίο όπως μας είπαν προσφέρεται σε δύο versions. Σε αλμυρή και σε γλυκιά. Προτιμήσαμε την 1η. Καλοετοιμασμένη και τραγανή ζύμη με τυρί φέτα, τα ίδια γλυκύτατα τοματίνια και ελιές σε ροδέλα. Η πολύ πετυχημένη ζύμη ήταν ο πρωταγωνιστής. Ήταν τόσο νόστιμη που τρώγονταν και μόνη της!! Η 2η αν θυμάμαι καλά είναι με τυρί και μέλι. Next time…

• Παστουρμαδοπιτάκια. Η μερίδα είχε 4 ή 5 τεμάχια. Με το που έκοβες το πιτάκι, σου έσπαγε την μύτη η πλούσια γέμιση του από παστουρμά και λιωμένο τυρί που τον είχε αγκαλιάσει. Για να είμαι ειλικρινής… δεν με ενθουσίασε η πικάντικη σάλτσα που υπήρχε σε μπολάκι και δεν την πολυτίμησα. Άσε που δεν βρήκα σημείο αναφοράς της με τα υλικά αυτού του ορεκτικού.

• Κυπριακά πιτάκια με κοτόπουλο. Το πιάτο που λάτρεψα πιο πολύ απ όλα!!! Απολαυστικό!!!! Ψιλοκομμένο κοτόπουλο, ξινόμηλο (που δεν «ακούγονταν» σχεδόν καθόλου). Αν δεν κάνω λάθος, η σος πρέπει να ήταν μίξη από μικρό μέρος μαγιονέζας και μεγαλύτερου από γιαούρτι. Το κάρυ που όλοι ξέρουμε πόσο ταιριάζει με το κοτόπουλο, απογείωνε την γεύση αυτού του ορεκτικού που σίγουρα την επόμενη φορά θα παραγγείλω εις διπλούν.

• Τηγανιά κοτόπουλου με πιπεριές και κρέμα γάλακτος και τηγανιά χοιρινού. Και τα δύο αξιοπρεπέστατα αλλά η 2η έπαιρνε «κεφάλι» αφού η δεμένη σαλτσούλα της ήταν πραγματικά ένα ποίημα!!! Η χαρά της βούτας!!! Μη σας πιάσουν τα κομπλεξικά σας και δεν γυαλίσετε το πιάτο με μπουκιές από ψωμί γιατί αυτό πραγματικά θα είναι εγκληματικό!!!

• Πανσετάκια. Χωρίς εκπλήξεις, αλλά νόστιμα και καλοψημένα. Χμ…ίσως να τα ήθελα να τα είχαν κόψει σε λίγο μεγαλύτερο πάχος για να παραμείνουν ακόμα πιο ζουμερά.

• Μπιφτέκια με τηγανητές πατατούλες. Η σάλτα μπαρμπεκιου που τα συνόδευαν για μία ακόμα φορά δεν μου πολυέκατσε στις γεύσεις μου. Ίσως σε κάποιο άλλο μεζεδοπωλείο να μη μου χτυπούσε τόσο, όμως στο Byraki που η προσωπική δουλειά και προσπάθεια είναι πρωταγωνιστής σε κάθε τομέα τους, θα προτιμούσα να έβλεπα στο πιάτο μια σάλτσα που θα είχαν ετοιμάσει μόνοι τους.

Στο τέλος κέρασαν την παρέα μας όπως και όλους τους υπόλοιπους γύρω μας με κρέμα καραμελέ. Γλυκιά κίνηση για γλυκό κλείσιμο ενός τόσο επιτυχημένου γεύματος…
Φύγαμε όλοι μας απόλυτα ικανοποιημένοι και με την διάθεσή μας ανεβασμένη μέχρι εκεί που πήγαινε!!!
Φυσικά και το προτείνω ανεπιφύλακτα…

13 Ιούλ 2017

Μαρούσι - Νέα Φιλαδέλφεια, 5 τραγούδια δρόμος. Όταν συναντάς φίλες αγαπητές, όλα είναι πανεύκολα, γρήγορα ετοιμάζεσαι, γρήγορα φτάνεις, κι ακόμη πιο εύκολα παρκάρεις έξω από το μαγαζί. Και τα 2 αυτοκίνητα. Γιατί έχεις θετική αύρα και καλή διάθεση. Εντάξει. Και επειδή στις 8 η ώρα πας άνετος, ενώ στις 10, καλή τύχη...

Τη Νέα Φιλαδέλφεια άρχισα πρόσφατα να την εξερευνώ, με τις επισκέψεις σε Twist East, Fairytale, και Pasta bar να κάνουν την αρχή, και με τη συνέχεια να προμηνύεται ευοίωνη και άκρως ξεσηκωτική.
Εδώ νιώθεις τον παλμό του κόσμου, την ζωντάνια, βλέπεις όμορφες γειτονιές, με ιδιαίτερη αύρα και αρχιτεκτονική, με συναίσθημα και μνήμες. Φυσικά το Byράκι ήταν στη λίστα. Και φυσικά τις ίδιες φωτογραφίες που έβλεπε ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ στο fb και πάθαινε ντελίριο, τις έβλεπα κι εγώ και ολοένα έμοιαζα με το σκυλάκι στο πείραμα του Παυλόφ. Και φυσικά ό, τι είχα ακούσει, επαληθεύτηκε.
Το Byράκι μάλιστα είναι το πρώτο μεζεδοπωλείο μιας τριάδας ( τα άλλα δύο ακολουθούν ) που προτείνω ολόθερμα σε κάθε καλοφαγά, ως ιδανική επιλογή για το καλοκαίρι.

3 φίλες λοιπόν, και το μικρό αστεράκι παρέα μας, φτάσαμε στο Byράκι γύρω στις 8.15 το βράδυ μιας Τρίτης ( 20/6 ), ημέρα που φαινομενικά θα ήταν χαλαρή, αμ δε. Ευτυχώς που είχαμε κράτηση, αλλιώς μας έβλεπα να ποτίζουμε τις ζαρντινιέρες περιμένοντας για τραπέζι - οπότε κι εσείς προνοήστε όποια μέρα κι αν είναι να πάτε, γιατί μετά τις 9 το πράγμα δυσκολεύει.

Το χώρο τον είχα ξαναδεί, αλλά τώρα τον περιεργάστηκα περισσότερο. Σε κάποιους ίσως να μην αρέσει ή να τον θεωρήσουν κιτς. Όχι εγώ. Το μόνο που λίγο με χαλάει, είναι που σκέφτομαι ότι το χειμώνα το μικρό εσωτερικό θα ντουμανιάζει, γι αυτό αφαιρώ την μία ντοματούλα με πόνο καρδιάς.

Όπου κι αν κοίταξα πάντως, υπάρχει μια διακοσμητική αρμονία με την φιλοσοφία και του ίδιου του μαγαζιού, που πρεσβεύει την ανάλαφρη διάθεση της παρέας, τα όμορφα μεζεδάκια, την χαλαρή κουβεντούλα, το γέλιο και τις όμορφες στιγμές που περνάς με δικούς σου ανθρώπους, παρέα με ένα κρασί. Αυτή τη διάθεση μου έβγαλε και ο χώρος. Είναι παιχνιδιάρικος, ζωντανός, γουστόζικος, αεικίνητος, σαν σκηνικό ταινίας του Αλμοδοβάρ, ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ το είπε τέλεια!!
Κάθε γωνιά, κάθε μικρό ή μεγάλο διακοσμητικό, αφίσα, γλαστράκι, φωτιστικό, γιρλάντα... όλα μα όλα έχουν την καλλιτεχνική σφραγίδα της Γεωργίας, που η έμπνευσή της μοιάζει να μην έχει όρια και που έχει το ταλέντο να βλέπει με τα μάτια της τα πιο απλά υλικά και να τα φαντάζεται στο νου της ως διαμορφωμένα διακοσμητικά για κάθε γωνιά του μαγαζιού της. Η ίδια, πανταχού παρούσα, με χαμόγελο και απλότητα, σε κερδίζει αμέσως γιατί γουστάρει και αγαπάει αυτό που κάνει και ενδιαφέρεται να ακούσει αυτά που έχεις να της πεις σαν να σε γνωρίζει από καιρό. Την ομάδα συμπληρώνει η αδελφή της, που κυριολεκτικά ζωγραφίζει στην κουζίνα, αλλά και ο Ξενοφών που είναι πολυτάλαντος και τον θαυμάσαμε πρόσφατα και στην μικρή οθόνη!!!

Το Byράκι λοιπόν είναι ένα διαμαντάκι. Γιατί ; Για όλα τα παραπάνω. Κυρίως όμως, γιατί κρατάει χαμηλές τιμές, σε ένα μικρό παιχνιδιάρικο μενού, με πολύ καλή πρώτη ύλη, φαντασία και με καλοεκτελεσμένα νόστιμα μεζεδάκια σε χορταστικές μερίδες. Άσε που σε βάζει αμέσως σε κλίμα παρείστικο ακόμα κι αν είσαι το στρουμφάκι ο γκρινιάρης ( μακριά από εμάς ο χαρακτηρισμός )!

Η πολύχρωμη κάρτα του μενού, νομίζω ότι καλύπτει κάθε γούστο. Το μόνο που δεν περιέχει είναι μεζέδες θαλασσινούς, αλλά πραγματικά πιστεύω πως δεν το χρειάζεται. Σαλάτες, τυράκια, μεζεκλίκια και σχάρα, δημιουργούν άπειρους συνδυασμούς για να έχετε να διαλέγετε.
Εγώ πήγα με προαπαιτούμενο το Κυπριακό πιτάκι. Και τί προαπαιτούμενο... όχι άπαξ, όχι δις. Τρείς φορές προσγειώθηκε στο τραπέζι μας...

Αλλά ας τα πάρουμε με τη σειρά ( ο Ξενοφών μάταια προσπάθησε να μας φρενάρει ):

- Νεράκι παγωμένο και άφθονο, σε κανάτα, ερχόταν συχνά πυκνά. Για ψωμί ερωτηθήκαμε και δεν πήραμε, γιατί σε αρκετά πιάτα υπήρχαν πιτούλες και είχαμε καλυφθεί.

- Σαλάτα byράκι, όπου τα γλυκά ντοματίνια και η σως βαλσαμικού έδεσαν άψογα με τις διάφορες πρασινάδες, και το λαδοτύρι Μυτιλήνης με τη ρόκα έδωσαν την απαραίτητη αψάδα στο σύνολο. Φρέσκια, δροσερή και νόστιμη ( 6 e ).

- ΤυροΚΑΥΤΕΡΗ, εννοείται χειροποίητη με φέτα ελληνική ( δεν είναι πάντα και παντού αυτονόητο ). Εδώ μάλιστα. Όντως αρκετά καυτερή και πυκνή. Σε ξεγελάει στην αρχή και μετά βγάζεις φλόγες. Συνοδεύεται με πιτάκια και μου άρεσε πολύ. ( 3,80 e )

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες, σε μεταλλικό καλαθάκι, με γλυκιά πάπρικα και θυμάρι ( 3,50 e ). Άψογες, λεπτοκομμένες, ζεστές, τραγανές, χωρίς να έχουν πιει τον ελαιώνα.

- Απάκι ( καπνιστό χοιρινό με θρούμπι ). Η πιο διαφορετική και τέλεια εκδοχή που έχω συναντήσει. Δεν είναι στο τηγάνι και δεν μοιάζει με κρέας όπως π. χ. στο Παλιό Ταχυδρομείο. Είναι ένας υπέροχα τρυφερός μεζές, που θυμίζει καπνιστό αλλαντικό. Απίστευτη λιχουδιά, όχι έντονα ξυδάτο, το προτείνω ασυζητητί. Και στη μερίδα 4 μεγάλα χορταστικά κομμάτια, για να το ευχαριστηθούν όλοι ( 4,50 e ).

- Λουκάνικο Τρικάλων με πράσο και λεμονάκι στη σχάρα. Συνοδεύεται με πίτες και πικάντικη μουστάρδα. Πολύ καλό και αυτό, αν και λόγω κουβέντας το αφήσαμε λίγο και κρύωσε. Γενικά το λουκάνικο είναι κάτι που το προτιμώ ως μεζέ περισσότερο το χειμώνα. Ωστόσο το πιάτο το επιστρέψαμε άδειο στην κουζίνα ( 4 e )

- Xοιρινή τηγανιά με άρωμα ρίγανης ( νομίζω και λευκό κρασάκι πρέπει να είχε ), με τις μεγαλούτσικες πιπεριές και τη φέτα να συντροφεύουν ιδανικά το κρέας που έλιωνε στο στόμα. Από τις καλύτερες τηγανιές με χοιρινό που έχω φάει ( 6,50 e ). Εδώ, όπως και στο επόμενο, ξέρετε. Βουτσαλίζετε μέσα τις πατάτες...

- Koτόπουλο μπουκίτσες τηγανιά, με πιπεριές Φλωρίνης, ψιλοκομμένο μαιντανό, κρέμα γάλακτος, κάρυ και ταντούρι ( ινδικό μπαχαρικό ).
Eκπληκτική γεύση, μαζί με το κυπριακό πιτάκι τα star πιάτα, χωρίς να υπολείπονται και τα υπόλοιπα. Τρυφερό και αρωματικό το κοτόπουλο, απίστευτο δέσιμο στη σάλτσα που χρησιμοποιείται με φειδώ και δεν σε πνίγει, χρώμα στο πιάτο, γεμάτες άρωμα γεύσεις. Βουτήξτε ψωμάκι, πίτες, πατάτες, είναι ΑΨΟΓΟ. ( 5 e )

- Καραμελωμένα πανσετάκια στη σχάρα, με σάλτσα λεμονιού, πάνω σε πίτα ποτισμένη από το ζουμάκι τους, κομμένα σε ευμεγέθεις μπουκιές, πόσο μου αρέσει να μην κουράζομαι να κόβω, το έχω ξαναπεί. Αγαπημένος μεζές, μαλακό και χωρίς χόνδρους το κρέας, με τη νοστιμιά του να ισορροπεί ανάμεσα στο γλυκό και στο λεμονάτο. ( 4,80 e )

- Κυπριακό πιτάκι ( 3,50 e ) Εξάρτηση μεγάλη και στερητικό.
Μεγάλη οβάλ κυπριακή πίτα ψημένη στη σχάρα, κομμένη σε δύο κομμάτια, ανοιγμένα σαν τσέπες και φουλ γεμισμένα με μια υπέροχη κοτοσαλάτα με διάφορα αρωματικά, στην οποία το στίγμα αφήνει το ξινόμηλο. Χωρίς να υπερβάλλω ήταν love at first bite. Πήραμε 2 μερίδες στο τραπέζι και εγώ μία ακόμη πακέτο για το σπίτι. Και ευθαρσώς έχω να αναφέρω ότι συμμερίζομαι απόλυτα όσους τρώνε αυτή τη λιχουδιά για πρωινό!!! ( are you talking to me ? ) Γεωργία, σε παρακαλώ, αν διαβάζεις, μην βγάλετε ΠΟΤΕ αυτή την απίστευτη λιχουδιά από το μενού.

- Ήπιαμε 2 ποτήρια βαρελίσια Carlsberg ( 2 x 2,50 e ) και μια Kaizer μπουκάλι ( 3,20 e ). Και για το κλείσιμο μας κέρασαν την γνωστή τους κρέμα καραμελέ στο ποτηράκι. Λογαριασμός με απόδειξη στα 57 ευρώ, δηλαδή 19 e / άτομο. Είναι πολλά ; Όχι. Εμείς είμαστε φαγανά παιδιά, μας αρέσει η ποικιλία και παίρνουμε πολλά. Δείτε τις τιμές που παραθέτω πιο πάνω και θα συμπεράνετε ότι με περίπου 15-16 ευρώ το άτομο, θα μείνετε απόλυτα ευχαριστημένοι και χορτάτοι.

Με τούτα και με κείνα, κάπως έτσι κλείσαμε ένα 5ωρο στο Byράκι. Με μια ακόμη μαμούθ παραγγελία μεζέδων στο τραπέζι και με όλα εκείνα που συνθέτουν για τον καθένα αυτό που λέμε "μια όμορφη βραδιά με φίλες αγαπητές". Κι επειδή μία φορά δεν είναι ποτέ αρκετή, η επιστροφή προγραμματίζεται άμεσα, εξάλλου είναι τόσα ακόμη που θέλω να δοκιμάσω και θέλω να πάω και τους φίλους μου! Περιττό να πω ότι ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

13 Νοε 2017

Χθες Κυριακή 5/11 μεσημέρι πήγα με τη φίλη μου στη Ν. Φιλαδέλφεια και επισκεφθήκαμε, μετά από τηλεφωνική κράτηση, το άψογο ρακάδικο – μεζεδοπωλείο BYΡΑΚΙ, ένα σωστό καύχημα για την περιοχή του κι όχι μόνο!

Μου αρέσει να πηγαίνω συνήθως σε επιλεγμένα στέκια, κατά το δυνατό διαβασμένος από το ενημερωμένο σάιτ μας, εκτός βέβαια αν η παρέα επιλέξει κάτι άλλο…Το ΒΥΡΑΚΙ λοιπόν μπήκε ήδη στον 5ο χρόνο πετυχημένης λειτουργίας του και είναι γεμάτο κόσμο λόγω άψογου φαγητού, σέρβις και τιμών.
Η χρήστης PONTIKI είναι αυτή που το εισήγαγε με την 1η κριτική της του 2013, όπου μας λέει ότι η ονομασία του byράκί, επίτηδες δίγλωσση (όπως το FEEDΕΛ, κ. λπ. ) παραπέμπει αφενός μεν στο ρακί, την Κρητική ρακή που μας προσφέρουν πλέρια, αφετέρου δε στην επαναστατική σημαία, το ‘μπαϊράκι, δηλ. την παντιέρα ή το λάβαρο, με το οποίο διεκδικεί κάποιος τα δικαιώματά του.

Με τη σειρά μου θα προσέθετα ότι δικαιολογημένα το byράκί διεκδικεί τα γαστρονομικά του δικαιώματα, που τα κατακτάει κάθε μέρα, πλην Δευτέρας, με το σπαθί του μάλιστα!

Ο ωραίος χώρος, με τα ξύλινα δάπεδα και τραπεζοκαθίσματα, τις πρασινάδες εξωτερικά και τα πολύχρωμα διακοσμητικά παντού, έχει περιγραφεί λεπτομερώς ήδη από δεκάδες χρήστες μας, και δεν νομίζω ότι αξίζει να προστεθεί κάτι άλλο.

Εξάλλου, η ιδιοκτήτρια Γεωργία, οργανωτικός νους και ψυχή του μαγαζιού, μαζί με δύο ακόμη άτομα, τα καταφέρνουν περίφημα στην εξυπηρέτηση του γεμάτου καταστήματος, προσπαθώντας να σερβίρουν τα πιάτα, όχι πλακώνοντάς τα όλα μαζί, αλλά με λογική σειρά και χρόνους αναμονής.

Από το μενού τους διαλέξαμε τα εξής:

- Μια μελιτζανοσαλάτα καπνιστή και φίνα αλοιφή.
- Μια μερίδα παστουρμαδοπιτάκια νοστιμότατα.
- Μια μανιτάρια σχάρας, ζεστά και χορταστικά.
- Την κλασική τους πλέον μερίδα με τα Κυπριακά πιτάκια, τα κομματάκια κοτόπουλο, το ξινόμηλο και τη μαγιονέζα. Τι ευφάνταστος συνδυασμός γεύσεων!
- Μια παϊδάκια κοτόπουλο στη σχάρα, φαί που βάζει κάτω πολλά εδέσματα!
- Ήπιαμε δυο μπύρες παγωμένες και το νερό σε κανάτα του μαγαζιού.

Πληρώσαμε 27 €, ποσό χίλιες φορές χαλάλι για την άξια μεζεδοκατάσταση και το κέρασμα που επακολούθησε, δηλ. τα ποτηράκια τους με την κρεμ-καραμελέ!

Με δυο λόγια το ΒΥΡΑΚΙ είναι ένα πολύ τίμιο μαγαζί με άψογο φαγητό και σέρβις.

Προσεχώς σκοπεύω να ξαναπάω και σας προτείνω να πάτε με 1000, γιατί αλλιώς εσείς θα χάσετε…

Το byρακι είναι ένα όμορφο ρακάδικο/μεζεδοπωλείο που φιλοξενεί όλες τις ηλικίες (20-50χρ κατά κύριο λόγο). Κονταροχτυπιέται με το διπλανό μαγαζί τις ''μέλισσες'' όπου και παρουσιάζουν παρόμοια φαγητά με πανομοιότυπες γεύσεις. Ως γνήσια καλοφαγού, τα έχω τιμήσει και τα δύο μαγαζιά. Δε θα επεκταθώ όμως σε σύγκριση, αλλά θα σας αναλύσω την παρθενική μου επίσκεψη στο εν λόγω μαγαζί.

Θα ξεκινήσω από το χώρο. Το βαθμολόγησα με 2/4.
Τα θετικά είναι πως ο χώρος είναι ζεστός με έντονη διακόσμηση και πίνακες με ζωηρά χρώματα, πράγμα που σου φουντώνει το κέφι και φυσικά την όρεξη!!! Το αρνητικό όμως είναι, η πολυκοσμία, ο συνωστισμός και τα τραπέζια που σχεδόν καβαλάνε το ένα το άλλο. Δεν είναι ότι δεν μπορεί να γίνει μια κανονική συζήτηση, απλώς ακούγεται καθ'όλη τη διάρκεια μια βαβούρα... Εάν φίλε μου αναγνώστη σου αρέσει το τζέρτζελο, βεβαίως και θα απολαύσεις τη βραδιά σου! Εσύ όμως, που αναζητάς μια χαλαρωτική σχετικά βραδιά, που θες να ηρεμήσει το κεφάλι σου από την πίεση της καθημερινότητας.. πάλι σου συνιστώ να πας αλλά με μια επιφύλαξη! Η μουσική παρότι είναι ελληνική έντεχνη που προσωπικά λατρεύω-ντάααξει μπορεί να ακούω και καραγκούνα που και που- δυστυχώς δεν ακούγεται λόγω συνολικής φασαρίας. όμως αυτά είναι γούστα. Τους πιο νέους δεν τους ενοχλεί ιδιαίτερα... Σίγουρα όμως μην σας επηρεάσουν τα αρνητικά του χώρου, μια επίσκεψη γευσιγνωσίας θα σας αποζημιώσει!

Όσο για το θέμα της εξυπηρέτησης έχω να δηλώσω πως είναι πολύ εγκάρδιο το προσωπικό, πάντα γελαστό και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει. Μέχρι και ο ιδιοκτήτης τρέχει συνέχεια να πάρει παραγγελίες, να προσγειώσει φαγητά στα τραπέζια και έχει ένα πλατύ ζεστό χαμόγελο- κρητίιιικαρος!!!! Χιουμοράκι ο τύπος - σου φτιάχνει κατευθείαν τη διάθεση και δε νιώθει τόσο πελάτης όσο φιλοξενούμενος! Και θα μου πειτε.. " τοτε γιατί μαρη μπετούγια βάζεις 3/4;;;'' Μπορεί και έχω σφάλλει.. Αλλά όπως σας είπα επικρατεί χαμός στο μαγαζί από κόσμο, με αποτέλεσμα η αναμονή να είναι κάπως μεγάλη μέχρι να έρθει το φαγητό στο τραπέζι, αλλά ακόμα περιμένεις και για να πληρώσεις. ίσως φταίει το ότι είμαι ανυπόμονη και πως το στομάχι μου γίνεται ταμπούυυρλο μέχρι να φάω. Όχι καλέ.. Δεν πιστεύω να σκέφτηκε κανείς πως κοιτάω τα γύρω τραπέζια με τις στοίβες φαγητών και μηχανεύομαι τρόπους να τους τα αρπάξω μπαμπέσικα... Όχι όχι... εγώ; Ποτέ. Συμπέρασμα: Αποφύγετε Παρασκευές Σάββατα Κυριακές. Και αν πάτε κάποια από αυτές τις μέρες οπωσδήποτε κράτηση. Thank me later.

Σας κούρασα.. Θα περάσω αμέσως στο θέμα του φαγητού.
Κατευθείαν στο τραπέζι φέρνουν κανάτα νερό και όχι εμφιαλωμένο-καθώς το θεωρώ πολύ περιττό στην Αθήνα να πληρώνεις το νερό... Δεν είναι δα κάνα νησάκι... Επίσης, σε ρωτούν εάν θες ψωμί, όπου προσφέρουν δύο είδη, λευκό και ολικής. (0.50€/τεμάχιο).
Εγώ και το έτερον ήμισυ παραγγείλαμε δυο μπύρες Carlsberg 330ml > 2.50€ η καθεμία.
Έπειτα ακολούθησε το παραδοσιακό πιάτο του μαγαζιού που θεωρείται το σήμα κατατεθέν του: κυπριακό πιτάκι γεμιστό με κοτόπουλο, λωρίδες ξινόμηλου και κάποια άλλα πραγματάκια που δεν πολυκατάλαβα. Πάντως ήταν γενναία ποσότητα, και μου θύμιζε τη ρώσικη σάλτσα. Καταναλώθηκε εντός 5 λεπτών.. Θα το έτρωγα πιο γρήγορα αλλά ντρεπόμουν- οι γυναίκες καταλαβαίνετε.. Είμαστε ladies... (3,50€).
Στη συνέχεια κλασικό ορεκτικό που δε λείπει από κανένα τραπέζι. Πατάτες τηγανιτές με μυρωδικά ρίγανη και θυμάρι. Λεπτοκομμμένες, τραγανιστές, χωρίς περιττά λάδια και κυρίως φρέσκες! Σερβιρίστηκαν σε σουρωτήρι, μεγάλη μερίδα. (3,50€)

Πανσετάκια στη σχάρα: νόστιμα, σερβιρισμένα με πιτούλες σουβλακιού και λεμονάκι. Όπως έχω αναφέρει και σε άλλες κριτικές μου, δεν είμαι λάτρης του κρέατος - με εξαίρεση το στήθος κοτόπουλο- όμως η παρέα μου ενθουσιάστηκε. Σίγουρα πάντως η όψη του σου γέμιζε το μάτι. Ήταν γενναία η ποσότητα. (4,80€).

Τέλος, πήραμε ένα κοτόπουλο με κάρυ, κόκκινη και πράσινη πιπεριά, μαριναρισμένο με ένα ινδικό-ασιατικό μπαχαρικό ''μασάλα'' εάν δεν κάνω λάθος. Απογειωτική γεύση. (5,00€). Αυτά τα ολίγα για 2 άτομα... Γενικά οι τιμές του πολύ προσιτές. Οι σαλάτες μέχρι 7€ το πολύ νομίζω, και τα ορεκτικά - κρεατικά από 2,50-7€. Σίγουρα αξίζει να συνοδεύσετε το κρασάκι σας με μεζεδάκια. Είναι χορταστικές οι μερίδες παρόλο που ίσως εκ πρώτης όψεως αμφιταλαντεύεσαι. Στα αρνητικά είναι πως δεν προσέφεραν στο τέλος κάποιο κέρασμα... όμως συνιστώ ανεπιφύλακτα. Και το αδερφάκι του τις ''Μέλισσες''.

Καλά ταξίδια γευσιγνωσίας συνάδελφοι!!!

04 Νοε 2017

2014:
Μια καταπληκτική προσπάθεια νέων ατόμων, στο χώρο των μεζεδοπωλείων!
Μπήκαμε τυχαία με τη παρέα, μετά από μπύρα σε διπλανό barάκι, επειδή μας άρεσε η εικόνα του καταστήματος "απ'έξω".
Χειροποίητη διακόσμηση (καταπληκτικές ιδέες! ) και μενού τυπωμένο στο κλασσικό μπλε σχολικό τετράδιο.: )
Το μενού δεν είναι μεγάλο, αλλά ήταν αρκετό για να μας κάνει να αισθανθούμε από τη πρώτη στιγμή ότι μας ταιριάζει.
Απλές αλλά και ψαγμένες συνταγές, ωραίες γεύσεις, γρήγορο service, ωραίο κλίμα γενικότερα με πρόσχαρο προσωπικό και τιμές σύμφωνες με την εποχή μας!
Είναι δυνατόν να μη το αγαπήσουμε?!: )

Κατόπιν, ξαναπήγαμε και με άλλες παρέες και όλοι μείνανε ευχαριστημένοι.
Όσες φορές το επισκεφθήκαμε, δε ξεπεράσαμε τα 13€/άτομο με περισσεύματα στο τραπέζι, ενώ σε επίσκεψή μας για μια τσικουδιά κι 2 απλά συνοδευτικά (όχι πλήρες γεύμα) βγήκε 9€/άτομο.
Σίγουρα θα ξαναπάμε!

2017:
Το μαγαζί έχει γίνει πλέον στέκι.
Αξίζει να το επισκεφθείτε και για το φαγητό του και για το κέφι που δημιουργεί το κλίμα χώρου αλλά και των πελατών.
Οι τιμές έχουν ελαφρώς ανέβει, οπότε βγαίνει γύρω στα 14-18€/άτομο ωστόσο παραμένει ακόμα κι έτσι μια εξαιρετική επιλογή για ξεκούραση.
Tip: Κλείστε τραπέζι έγκαιρα αν δε θέλετε να περιμένετε.

Ενδιαφέρουσες επιλογές:
Κυπριακά πιτάκια με κοτόπουλο (Ίσως το καλύτερο πιάτο τους διαχρονικά! )
Τηγανιά κοτόπουλου με πιπεριές και κρέμα γάλακτος (Πολύ καλό! )
Τηγανιά χοιρινού (Τίμιο και γευστικό)
Ντάκος με μικρά κρητικά παξιμάδια (Ελαφρύ κι ωραίο).

18 Ιαν 2017

Κάναμε κράτηση και το επισκεφθήκαμε Κυριακή μεσημέρι 5 άτομα. Μετά τις κριτικές έμπιστων φίλων του είχε μπεί στην λίστα των μελοντικών επισκέψεων.

Χώρος (3/4):

Μου αρέσουν οι χώροι που έχουν διακοσμηθεί έξυπνα αλλά όχι ακριβά. Έτσι και αυτός ο χώρος έχει χαρακτήρα χωρίς να έχει κοστίσει πολύ.
Για παράδειγμα κάτι που έμεινε στην τουαλέτα το φωτιστικό ήταν μια λάμπα στον τοίχο και σαν καπάκι είχανε βιδώσει ένα μπιτόνι απορρυπαντικό μεγάλο το επαγγελματικό. Ήταν πολύ ωραίο και έξυπνο.

Γεύση (4/4):

Ωραίος κατάλογος με καλή ποικιλία την οποία προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν πιο πολύ.

Τηγανιά χοιρινή (πολύ νόστιμη,9/10)

Τηγανιά κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος και πιπεριές (πεντανόστιμη,9/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (νόστιμες χωρίς να αφήνουν τηγανίλα,8/10)

Πατάτες τηγανιτές με τυρί και αυγά (επίσης πολύ ωραίες,8/10)

Κυπριακό πιτάκι με κοτόπουλο (μόνο σε εμένα άρεσε πιο πολύ, βαθμολογία 7/10)

Λουκάνικο μοσχαρίσιο καραμανλίδικο (δεν μας ενθουσιάσε,6.5/10)

Λουκάνικο τρικαλινό (πολύ λίπος, δεν ξετρελαθήκαμε,6.5/10)

Ντακάκι σαλάτα (πολύ καλή, μεγάλη σαν ποσότητα,8/10)

Χορταστική σαλάτα (νόστιμη επίσης μεγάλη,8/10)

2 μερίδες μπιφτέκι στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές για γαρνιτούρα (νόστιμο,8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Οι 2 κοπέλες ευγενέστατες και πρόσχαρες αλλά βάζω 3/4 γιατί υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση στην λήψη της παραγγελίας και μια μεγαλύτερη στην προσέλευση των πιάτων μετά την παραγγελία. Το κερασάκι ήταν ότι τα πιάτα ήρθαν με "άτακτη" σειρά δηλαδή πρώτα τηγανιά μετά η μια σαλάτα, μετά μια πατάτες, μετά ένα άλλο ορεκτικό, μετά η 2 σαλάτες κτλ.

Τώρα είναι τόσο ωραίο το χαμόγελο τους, τόσο θετικοί και τόσο ωραίο το φαγητό, που τους το συγχωρέσαμε.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με ωραίο φρέσκο ψωμάκι (το οποίο χρεώνεται), μια έψα cola light (μόνο έψα έχουν), νερό σε κανάτα και μισό κιλό ημίγλυκο κόκκινο κρασί κόστισαν 78 ευρώ.

Για όλα αυτά τα πιάτα, για την ποιότητα, γεύση και ποσότητα θεωρώ ότι πληρώσαμε πολύ καλά χρήματα.

Συμπέρασμα:

Ισάξιο με το γειτονικό του μαγαζί. Πολύ καλό μενού, γεύση και value for money. Στην Νέα Φιλαδέλφια πλέον έχει πολλά διαμαντάκια!!

01 Φεβ 2017

Το επισκεφθήκαμε με μεγάλη παρέα και έτσι δοκιμάσαμε πάρα πολλά πιάτα που θα αναλύσω παρακάτω.

Το περιβάλλον τυπικό μεζεδοπωλείο με κρεμασμένα πολλά μπιχλιμπίδια διακόσμησης, ορισμένα τραπέζια αρκετά στρυμωγμένα και πάρα πολύ φασαρία που είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορείς να μιλήσεις στον απέναντι σου.
Σημειωτέο ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο και περίμενε κόσμος από έξω για να μπει.

Το κάπνισμα δυστυχώς δεν απαγορευόταν και έτσι μαζί με τις μυρωδιές από την κουζίνα δημιουργούσε ένα μείγμα όχι και πολύ ευχάριστο.

Η εξυπηρέτηση από την κυρία ήταν εξαιρετική, πάντα με το χαμόγελο και χωρίς καθυστερήσεις σε οτιδήποτε ζητήσαμε. Φαινόταν ότι κατείχε το αντικείμενο.

Τα φαγητά που δοκιμάσαμε ήταν από πολύ καλά μέχρι μέτρια.

Οι σαλάτες byρακί και πράσινη χορταστική (πολύ καλές).

Τυροκαυτερή μέτρια (και δεν ήταν καθόλου καυτερή), η δε μελιτζανοσαλάτα και αυτή μέτρια.

Τα παστουρμαδοπιτάκια με ένα έτοιμο γλυκόξυνο Dip (κινέζικο) θα ήθελαν περισσότερο παστουρμά και να ήταν πιο ξεροψημένο το φύλλο.

Το μαστέλο Χίου με λαχανικά ήταν εξαιρετικό.

Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια δεν μας άρεσαν καθόλου. Είχαν ζυμωθεί με πολύ ψωμί και διαλυόντουσαν μόλις τα έκοβες.

Η καπνιστή μπριζόλα μέτρια, δεν ήταν αυτή που νομίζαμε.

Τα χοιρινά μπριζολάκια όπως και τα παιδάκια κοτόπουλου (που δεν ήταν τελικά πικάντικα όπως αναφέρονται), ήταν πολύ καλά.

Όλα τα κυρίως πιάτα είχαν ωραίες ξεροψημένες τηγανιτές πατάτες, εκτός από την καπνιστή μπριζόλα που είχε άλλου είδους πατάτα, αλλά εξ’ ίσου ωραία.

Το χύμα ροζέ κρασί ικανοποιητικό, ενώ οι μπύρες ήταν παγωμένες όπως έπρεπε. Το προσφερόμενο νερό ήταν σε κανάτα που την ανανέωναν συνεχώς.

Στο τέλος μας κέρασαν από μία κρέμα καραμελέ.

Το Parking τρομερά δύσκολο, πρέπει να έχεις αρκετή τύχη για να βρεις θέση σχετικά κοντά.

Οι τιμές είναι λογικές, ήμασταν υπέρ πλήρεις και το κόστος ανήλθε σε 17 ΕΥΡΩ το άτομο.

Συμπερασματικά, αξίζει να το επισκεφθείς.

24 Αυγ 2016

Το BYRAKI φιγουράρει εδώ και αρκετό καιρό στις πρώτες θέσεις των δημοφιλών επιλογών του site, με αρκετές και άκρως θετικές κριτικές από την πλειοψηφία των έμπιστων χρηστών. Επομένως, η επίσκεψή μου σε αυτό έπρεπε να δρομολογηθεί άμεσα. Εξάλλου, την περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, εάν και μου αρέσει αρκετά, δεν είχε τύχει να την επισκεφθώ εδώ και αρκετά χρόνια, κυρίως λόγω απόστασης.
Αρχές του καλοκαιριού, λοιπόν, ένα απογευματάκι προς βραδάκι καθημερινής, δύο άτομα κατευθυνθήκαμε προς το BYRAKI. Έχοντας διαβάσει τις κριτικές, η αλήθεια είναι ότι ανυπομονούσα για την συγκεκριμένη έξοδο. Αποχωρώντας, ωστόσο, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ή ότι άξιζε το να διανύσω τόση απόσταση για να επισκεφθώ το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο, καθώς υπήρξαν κάποια πραγματάκια που δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Από την άλλη, όμως, για να είμαι δίκαιος, εάν κάποιος βρεθεί για οποιοδήποτε λόγο στην ούτως ή άλλως ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, το BYRAKI αποτελεί μια ασφαλή επιλογή, καθώς προσφέρει νόστιμο και ποιοτικό φαγητό σε άκρως φιλικές τιμές. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή....

Δύο άτομα, κατά τις 8 το βράδυ φθάσαμε στην Ν. Φιλαδέλφεια με αυτοκίνητο, βρίσκοντας σχετικά εύκολα και γρήγορα parking. Αν κρίνω, ωστόσο, από τη γενικότερη εικόνα της περιοχής (πολύς κόσμος, αυτοκίνητα κλπ. ) μάλλον ήμασταν απλώς τυχεροί. Το BYRAKI βρίσκεται στην οδό Ν. Τρύπια, ένα πολύ όμορφο δρομάκι, με αρκετά café και μεζεδοπωλεία, το οποίο αρχίζει τελειώνει στην Λεωφόρο Δεκελείας.
Την ώρα που φθάσαμε, το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο, οπότε βολευτήκαμε άμεσα σε ένα τραπεζάκι. Εσωτερικά θα συμφωνήσω και εγώ ότι το μαγαζί, εάν και μικρό, είναι περιποιημένο, πεντακάθαρο, με πολλά χρώματα και χαριτωμένα διακοσμητικά που δημιουργούν μια χαρούμενη, χαλαρή και ανάλαφρη ατμόσφαιρα. Ο προθάλαμος, στον οποίο και καθήσαμε, στην ουσία αποτελεί συνέχεια του εσωτερικού χώρου (εξάλλου εάν κατάλαβα καλά και από τις λοιπές κριτικές το χειμώνα κλείνει, με αποτέλεσμα να αποτελεί έναν ενιαίο χώρο), ενώ ορισμένα τραπεζάκια επάνω στο πεζοδρόμιο συμπληρώνουν την εικόνα. Αν και δεν υπάρχει αυστηρός διαχωρισμός μεταξύ εξωτερικού και εσωτερικού χώρου, όπως προανέφερα, το περιβάλλον/ατμόσφαιρα του μαγαζιού τα βρήκα αρκετά συμπαθητικά. Το πρόβλημα άρχισε μετά τις 10.00, που αν και καθημερινή το μαγαζί γέμισε ασφυκτικά, τα τραπεζάκια στριμώχτηκαν πολύ μεταξύ τους, γεγονός που, σε συνδυασμό με τη γενικότερη βαβούρα και φασαρία, και τους σερβιτόρους που έκαναν διάφορους ελιγμούς μεταξύ των τραπεζιών και έτρεχαν για να τα προλάβουν όλα, δημιουργούσε μια κάπως δυσάρεστη ατμόσφαιρα. Μπορεί ενδεχομένως να έφταιγε και το γεγονός ότι λόγω μιας ψιλοβροχής, στον εξωτερικό χώρο είχαν κατέβει οι τέντες και ο χώρος είχε κλείσει περισσότερο. Δεν ξέρω, ίσως να είμαι περίεργος, αλλά όλο αυτό το σκηνικό με κούρασε κάπως και η αποχώρηση ήταν αναγκαία. Και εντάξει, αυτήν τη φορά πήγαμε νωρίς, οπότε απολαύσαμε την περισσότερη ώρα χαλαρά τους μεζέδες μας, δεν ξέρω όμως, εάν το BYRAKI ήταν εξαρχής γεμάτο, εάν θα άντεχα να καθίσω πολύ ώρα.

Στον τομέα εξυπηρέτηση επίσης δεν ενθουσιάστηκα. Χαλαρά, όπως προανέφερα τα πράγματα στην αρχή, χαλαροί και οι δύο σερβιτόροι (άνδρας και γυναίκα) που εξυπηρέτησαν. Για 5 – 10 λεπτά από την ώρα που καθήσαμε, δεν εμφανίστηκε κανείς τους καταλόγους τους πήρα μόνος μου από διπλανά τραπέζια και γενικά μια βαριεστιμάρα υπήρχε. Μετά δεν μπορώ να πω βέβαια, όταν το μαγαζί γέμισε, τα παιδιά έκαναν ότι μπορούσαν, έτρεχαν για να τα προλάβουν όλα (με επιτυχία) προκειμένου να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι, οπότε δεν έχω κάτι άλλο να τους προσάψω. Επίσης νεράκι σε κανάτα, απόδειξη κανονικά και γλυκάκι κερασμένο στο τέλος. Απλώς η αρχική εικόνα δεν μου πολυάρεσε και θα τους στερήσει αναπόφευκτα μία ντοματούλα.

Στο θέμα φαγητού τώρα. Ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα εκτενής, κάθε άλλο μάλιστα, προσωπικά ωστόσο υπήρχαν αρκετά πιάτα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Εμείς παραγγείλαμε:
- ντακάκια (4,50 €), το κλασικό πλέον πιάτο, ελαφρώς παραλλαγμένο, με τραγανά παξιμαδάκια, ωραίο τυράκι και ντομάτα.
- απάκι με θυμάρι (4,50 €), αρκετά νόστιμο με ωραία αρωματικά, καταναλώθηκε ευχάριστα. Η ποσότητα μικρή, αλλά και τιμή σχετικά χαμηλή, οπότε ΟΚ.
- κυπριακό πιτάκι γεμιστό με κοτόπουλο, ξινόμηλο, κρεμμύδι και μαγιονέζα (3,50). Ένα πιάτο που έχει εκθειαστεί από τους περισσότερους φίλους του site, άρεσε και σε εμάς αρκετά, καθώς όλα τα υλικά έδεναν ταιριαστά μεταξύ τους και έδιναν ένα πολύ γευστικό αποτέλεσμα.
- ένα πιάτο με το όνομα «νοστιμιά» (6,00 €), το οποίο περιείχε μανιτάρια, ντοματίνια, άνηθο, παξιμαδάκια τριμμένα και σκληρό ανθότυρο. Η μοναδική παραφωνία της βραδιάς από άποψη γεύσεων. Τα υλικά ήταν νόστιμα και καλής ποιότητας, αλλά μου φάνηκαν τελείως ασύνδετα μεταξύ τους, χωρίς να κινούνται σε κάποια λογική.
- μπιφτέκια με μαγιονέζα, πατάτες και πιτάκια (7,00 €), νοστιμότατα τα δύο μπιφτεκάκια, ωραίες και φρέσκες οι πατατούλες, ενώ και η μαγιονέζα δεν μας απογοήτευσε. Συνολικά ωραίο πιάτο, που θα το συνιστούσα.
- 2 μπύρες ΜΥΘΟΣ 500 ml (3,00 € έκαστη).
Το φαγητό ανταποκρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στις προσδοκίες μας. Μια βαθμολογία στο «3,5» ίσως ήταν δικαιότερη, οπότε να το λάβετε υπόψη σας.

Για τα παραπάνω, συν 1,00 € για το ψωμί (για το οποίο ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε), ο λογαριασμός ανήλθε στα 32,50 €. Οι μερίδες μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα μεγάλες, οι τιμές είναι ωστόσο αρκετά χαμηλές, ενώ σου δίνεται και η δυνατότητα να παραγγείλεις αρκετά πιάτα, για να δοκιμάσεις περισσότερες γεύσεις. Οπότε στη σχέση ποιότητας – τιμής η βαθμολογία μου θα είναι η υψηλότερη δυνατή.

Ανακεφαλαιώνοντας, το BYRAKI φαίνεται να έχει δημιουργήσει το δικό του φανατικό κοινό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι βράδυ καθημερινής ήταν ασφυκτικά γεμάτο, ενώ αρκετές παρέες έρχονταν και αποχωρούσαν άπραγες. Οι προσωπικές μου παρατηρήσεις, κυρίως ως προς την ατμόσφαιρα και την εξυπηρέτηση, δεν συνιστούν αποτρεπτικό παράγοντα, επισημάνθηκαν απλώς γιατί σε μια έξοδο για φαγητό, όλες οι παράμετροι παίζουν το ρόλο τους και επηρεάζουν τη συνολική σου εμπειρία. Σε κάθε περίπτωση, εάν βρεθώ στη Ν. Φιλαδέλφεια, θα έχω οπωσδήποτε στα υπόψη μου το BYRAKI, αρκεί να είναι σχετικά νωρίς, για να απολαύσω πιο άνετα α νόστιμα μεζεδάκια του.

03 Δεκ 2015

Η Νέα Φιλαδέλφεια βρίσκεται στη διαμετρικά αντίθετη κατεύθυνση από αυτήν όπου μένω, έτσι οι επισκέψεις μου σ’ αυτή τη ζωντανή και ωραία γειτονιά είναι μοιραία λίγες, με αποτέλεσμα να έχω μείνει απελπιστικά πίσω στη γαστρονομική χαρτογράφηση της περιοχής. Σε ένα πραγματικά αξιόλογο εστιατόριο είχα αξιωθεί να πάω προ διετίας (ΩΡΑΙΑ ΜΟΥ ΚΟΥΖΙΝΑ) και αυτό όπως έμαθα έκλεισε. Κρίμα, ίσως όμως αυτό να δείχνει ότι η Νέα Φιλαδέλφεια είναι η περιοχή της πολίτικης κουζίνας και του μεζέ. Αν κρίνω από την επίσκεψή μου στο ΒΥ-ΡΑΚΙ, το οποίο μου σύστησε θερμά η φίλη ΠΟΝΤΙΚΙ στην τελευταία συνεύρεση των δεινοσαύρων του ask4food και την οποία θερμότατα ευχαριστώ, τα πράγματα έτσι έχουν.

Χωρίς αμφιβολία το ΒΥ-ΡΑΚΙ έχει σουξέ, δείχνει να μοιράζεται μαζί με τις διπλανές του ΜΕΛΙΣΣΕΣ την πρώτη και δεύτερη θέση στις προτιμήσεις του κοινού. Όταν πέρασα ακριβώς στις 9.30 τη συρόμενη πόρτα της εισόδου και βρέθηκα μπροστά σε μια κατάμεστη σάλα, με δύο μόνο από τα 25 περίπου τραπέζια άδεια, το δικό μας και ένα που ήταν επίσης κρατημένο και κατελήφθη λίγο αργότερα, κατάλαβα γιατί, όταν τηλεφώνησα την Τετάρτη για να κάνω κράτηση, ο ευγενέστατος κύριος στην άλλη άκρη της γραμμής με θερμοπαρακάλεσε να είμαστε ακριβείς στην ώρα μας, γιατί αντιμετωπίζει πρόβλημα. Δεν ήταν λόγια του αέρα, από εκεί που καθόμουν είδα πολλές παρέες να προσέρχονται χαμογελαστές και να απέρχονται κατηφείς, ενώ ένα πρακτικό κόλπο που εφαρμόζουν στο ΒΥ-ΡΑΚΙ για μικρές παρέες ή ζευγαράκια είναι να τα «παρκάρουν» με ένα ποτό σε μια μπάρα στο βάθος του καταστήματος, μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι.

Η επιτυχία του ΒΥ-ΡΑΚΙ οφείλεται σε τρεις παράγοντες: καλή κουζίνα – καλό σέρβις – καλές τιμές. Θα τα εξηγήσω όλα αναλυτικά στη συνέχεια, αφού σας πω ότι το ωραία αυτό μεζεδοπωλείο βρίσκεται σε ένα εμβληματικό πια από πλευράς φαγητού δρόμο της Νέας Φιλαδέλφειας, που αρχίζει και τελειώνει (μια και έχει σχήμα ελλειπτικό) στη Λεωφόρο Δεκελείας και αξίζει πράγματι να τον περπατήσετε, ρίχνοντας και πλάγιες ματιές στις καθέτους του, οι οποίες κρύβουν αληθινά αρχιτεκτονικά διαμαντάκια από άλλες εποχές. Πού θα βολέψετε το τετράτροχό σας, αυτό θα πρέπει να το διαπραγματευθείτε με την τρόικα «τύχη – γνώση περιοχής – ανοχή τροχαίας», είναι σίγουρα πρόβλημα (7 στα 10). Για να μην απογοητευθείτε λοιπόν χειρότερα, φροντίστε οπωσδήποτε να έχετε κλείσει τραπέζι, η γλυκιά προσμονή των μεζέδων που σας περιμένουν θα σας δίνει κουράγιο όσο κόβετε βόλτες.

Το ΒΥ-ΡΑΚΙ αποτελείται από δύο ισομεγέθεις χώρους, τον εσωτερικό αυθεντικό και τον εξωτερικό δια καταλήψεως. Ο εξωτερικός χώρος είναι κλεισμένος μόνιμα (διαφορετικά δεν εξηγείται η συνύπαρξη στην οροφή ακτινοβολητών για θέρμανση και ανεμιστήρων για δροσιά) με τζαμαρία. Το πάτωμα σε ένα στενό του κομμάτι ξύλινο, το υπόλοιπο τσιμέντο.

Ο μέσα χώρος με τοίχους σε ένα παράξενο γκριζαρισμένο πράσινο επίσης δεν αποπνέει πολυτέλεια. Εκείνο όμως που κερδίζει τις εντυπώσεις και αλλάζει άρδην τη διάθεση των πελατών, σε όποιο σημείο του μαγαζιού και αν κάθονται είναι η εντελώς sui generis (= ιδιοκατασκευασμένη) διακόσμηση. Οι δύο πολυέλαιοι και τα υπόλοιπα φωτιστικά είναι φτιαγμένοι από φθηνά και ασυνήθιστα υλικά, ενώ στους τοίχους κρέμονται όλων των ειδών και διαστάσεων πινακάκια, κάδρα και εικόνες.

Οι καλλιτέχνες είχαν έμπνευση, δεν χωρά αμφιβολία, αξίζει να χαζέψετε γύρω σας όσο φθάνει το μάτι. Το αποκορύφωμα δε, μην το παραλείψετε, είναι η σκάλα-αρλεκίνος και οι πεντακάθαρες τουαλέτες στο πατάρι του μαγαζιού. Συγχορδία χρωμάτων, παιχνίδια σε όλους τους τόνους, πραγματικά αυθεντικό, μου θύμισε τις τουαλέτες στο εμπορικό κέντρο απέναντι από το Hundertwasserhaus στη Βιέννη.

Τραπέζια και καρέκλες στο συνηθισμένο μοτίβο, ευτυχώς αρκετά μεγάλα, αλλά πολύ στριμωγμένα μεταξύ τους. Έτσι δημιουργείται η αναπόφευκτη βαβούρα, που η καλή μουσική (έντεχνα, πιο λαϊκά, παραδοσιακά) παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των ηχείων δεν καταφέρνει να καλύψει. Το κάπνισμα δυστυχώς επιτρέπεται παντού, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα ώρες ώρες να θολώνει, μολονότι υπάρχει αρκετά καλός εξαερισμός. Λυπάμαι πολύ που δεν μπορώ να βάλω 4 και στο χώρο, κανονικά είναι 2, συν 1 για την ασυνήθιστη διακόσμηση.

Καθαρό 4 στα δύο παιδιά που ελίσσονται ασταμάτητα ανάμεσα στα τραπέζια, με το χαμόγελο και δίχως ίχνος άγχους, αλάνθαστοι και το ίδιο πρόσχαροι απέναντι σε πελάτες διαφορετικής ηλικίας και προέλευσης. Ένα ονειρεμένο δίδυμο για κάθε μεζεδοπωλείο που λειτουργεί επί ώρες με εξοντωτικούς ρυθμούς, μπράβο τους!
Μίλησα ήδη για την καλή κουζίνα. Ο κατάλογος στο ΒΥ-ΡΑΚΙ είναι μάλλον μικρός, αλλά σωστός. Καταρχήν δεν περιέχει ψαρομεζέδες, ούτε πάει να εντυπωσιάσει με αναρίθμητες ετικέτες αποσταγμάτων. Τρεις σαλάτες, η μία πιο ωραία από την άλλη, δέκα κρύοι μεζέδες και άλλα τόσα ζεστά πιάτα ή ψητά. Εγώ φυσικά είχα πάει με το σκονάκι στο τσεπάκι, αλλά και χωρίς αυτό δε θα είχα καμιά δυσκολία να κάνω την επιλογή για τη φαγανή παρέα μας.

Ξεκινώντας από κάτω (= πραγματικά καλά) προς τα πάνω (= εντυπωσιακά καλά πιάτα) θα αναφέρω κατά σειρά τα μπιφτεκάκια (καλός κιμάς, χορταστική μερίδα), το καραμανλίδικο (= βοδινό) λουκάνικο, την ψητή φέτα με μπούκοβο (ήθελε λίγο ακόμα πιπεράκι), τις μαμαδίσιες τηγανιτές πατατούλες (χορταστική μερίδα σε τσίγκινη γαβάθα), τη μελιτζανοσαλάτα (πραγματική αλοιφή με σωστό σκορδάκι ξαπλωμένη πάνω σε τριμμένο χαρουποπαξίμαδο), το κυπριακό πιτάκι με γέμιση από κοτόπουλο και διάφορα άλλα (πάρα πολύ νόστιμο και πρωτότυπο), και θα κλείσω με την κατά την ταπεινή μου γνώμη top of the tops πράσινη "χορταστική" (έτσι αναφέρεται στον κατάλογο) σαλάτα που συνδυάζει περίτεχνα διάφορες πρασινάδες, ντοματάκια, τριμμένο παξιμάδι και ένα μαλακό τυρί σαν κατίκι στο πιο γλυκό, με μια λέξη τέλεια.

Συνοδεύσαμε το φαγητό με χύμα αθήρι πολύ καλής ποιότητας και μαζί με το λογαριασμό μας κέρασαν πραγματικά σπιτικό χαλβά με καρύδι, που σε κάποιους της παρέας φάνηκε βαρύς – δεν πειράζει, τον αποτέλειωσα εγώ. Κανάτα με νεράκι μας περίμενε εξαρχής στο τραπέζι, το ψωμί νομίζω ότι χρεώνεται 50 λεπτά το άτομο.

Ο λογαριασμός φαγητών και ποτών για την τετραμελή παρέα μας ανήλθε σε 51 ευρώ, πιο vfm δεν νομίζω να γίνεται, αν συνυπολογίσουμε την ποιότητα του φαγητού και το μέγεθος των μερίδων. Δύο αστέρια λοιπόν στο ΒΥ-ΡΑΚΙ, αξίζει δηλαδή τον κόπο να κάνετε κάποια χιλιόμετρα για να το επισκεφθείτε – με μεγάλη παρέα, ώστε να πάρετε όλο τον κατάλογο!

19 Μάρ 2016

Ξώχαρο…. αυτή τη λέξη θυμάμαι ότι την είχα συναντήσει πρώτη φορά σε ένα από τα βιβλία του Καζαντζάκη που αγαπούσα να διαβάζω ως έφηβη. Μου είχε κάνει εντύπωση και ενώ, ενστικτωδώς, καταλάβαινα τη σημασία της δεν μπορούσα να την αντιστοιχίσω με μια εικόνα. Ε λοιπόν, η πρώτη λέξη που μου ήρθε στο μυαλό όταν επισκεφτήκαμε το byράκι ήταν ακριβώς αυτή. Ένα μαγαζί ιδιότυπο, με χαρούμενα χρώματα, πρωτότυπη διακόσμηση, απλό, χαριτωμένο που πάλλεται από ζωντάνια, χαρούμενη διάθεση και μια θετική αύρα που σε ακολουθεί ακόμα και όταν φύγεις από αυτό.

Την ίδια θετική αύρα αντανακλά και το φαγητό που προσφέρει το συγκεκριμένο μαγαζί. Μεζεδάκια νόστιμα και παρεϊστικα, πειραγμένα τόσο…όσο, ώστε να ικανοποιήσει και αυτούς που προτιμούν τις original γεύσεις και αυτούς που θέλουν μια extra τσαχπινιά στην εκτέλεση μιας παραδοσιακής και οικείας συνταγής.

Αφού λοιπόν σας έδωσα μια γενική εικόνα αφήστε με να σας περιγράψω και το πώς βρεθήκαμε εκεί αλλά και το τι φάγαμε πάλι, ζωή να χουμε.
Σας είχα μιλήσει για τη θεατρική παράσταση στην οποία συμμετείχε η κορούλα. Η πρεμιέρα πλησίαζε και οι πρόβες είχαν ενταθεί έτσι ξέραμε ότι εκείνη την Κυριακή του Φλεβάρη, που άνοιγε και το Τριώδιο, θα έπρεπε να βρίσκεται στο σχολείο της από τις 9 έως τις 3 περίπου, οπότε η επιλογή ενός κοντινού μαγαζιού για να γευματίσουμε ήταν μονόδρομος, όπως καταλαβαίνετε. Και ποιος ήταν ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος για να μας συμβουλέψει στην επιλογή μας? Μα φυσικά η γνωστή γκουρού Ν. Φιλαδελφείας και περιχώρων, η οποία μας έχει χαρίσει λεπτομερείς, ακριβείς και απολαυστικές κριτικές των μαγαζιών της ευρύτερης περιοχής και όχι μόνο. Τη γλύφω το ξέρω κι ας με λέει τρελοκαμπέρω, αλλά αν δεν παινέψεις τους φίλους σου ποιους θα παινέψεις?

Αρχίζουν λοιπόν οι διαβουλεύσεις κι επειδή δε θα βγάζαμε άκρη, της δίνω carte blanche στην επιλογή του μαγαζιού, αποφασίζεται το byράκι, την επιφορτίζω και με την απαραίτητη κράτηση τραπεζιού, προστίθεται στην παρέα και κολλητή φίλη με την οικογένειά της οπότε καταφθάνει μια παρέα αποτελούμενη από 6 ενήλικες και τρία εφηβάκια.

Ο καλός μου μόλις μαθαίνει τα αποφασισθέντα και τη σύνθεση της παρέας με κοιτά έντρομος και αναφωνεί “σε παρακαλώ…μην παραγγείλουμε πάλι πολλά” διότι έχει προηγηθεί, μια μέρα πριν, έξοδος της παρέας, η παραγγελία της οποίας, μόνον ως κτηνώδης, μπορεί να χαρακτηριστεί. Εισακούσθει η επιθυμία του? Όχι βέβαια αλλά για να πούμε την αλήθεια, το φαγητό ήταν τόσο νόστιμο που τον τσακώσαμε να γλύφει το πιάτο του και να το επιστρέφει έτοιμο να ξαναχρησιμοποιηθεί, όπως ακριβώς και τα δικά μας βέβαια.

Η “λιτή”, λοιπόν, παραγγελία μας περιελάμβανε τα κάτωθι με τη σημείωση ότι τα περισσότερα εξ αυτών ήταν επί δύο:
- Σαλάτα byράκι δηλαδή πρασινάδες, ντοματίνια, λαδοτύρι και ένα ωραιότατο dressing μπαλσάμικου. Τραγανή, φρεσκοκομμένη και δροσιστική.
- Ντακάκια που είναι, όπως καταλαβαίνετε, μια παραλλαγή του γνωστού ντάκου. Μικρά παξιμαδάκια, βρεγμένα όσο έπρεπε, ωραίο τυρί και ντομάτες γλύκισμα αν και εκτός εποχής.
- Πατάτες τηγανητές. Χρυσαφένιες, καυτές, με τη ριγανίτσα τους μαρτυρούσαν το καλό λάδι στο οποίο είχαν τηγανιστεί.
- Γραβιέρα με μέλι. Βουτυρένια, ελαφρά πικάντικη με εξαιρετικό μέλι. Κράτησα ένα κομμάτι το οποίο απολάμβανα με το κρασί μου μέχρι που φύγαμε.
- Τυροκαφτερή. Σαφέστατα ιδίας παρασκευής με ευδιάκριτα κομμάτια ωραίου τυριού και ιδανική κάψα.

- Λουκάνικο βοδινό. Καταπληκτικό, ζουμερό, χωρίς πολλά μπαχάρια και όμως απίστευτα γευστικό, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
- Φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια. Ωραίας υφής η φάβα με τα κρεμμύδια να είναι αρκετά γλυκά και να δίνουν άλλη διάσταση στο πιάτο κάτι όμως που ίσως ξενίσει κάποιους, ενώ κάποιοι άλλοι θα τη λατρέψουν. Βαγγέλη για σένα το λέω, μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις…θα την πάρουμε όταν ξαναπάμε παρέα.
- Κυπριακά πιττάκια με κοτόπουλο. Ότι και να πω είναι λίγο. Δικαίως θεωρείται από τα hit του μαγαζιού. Στεγνά τα πιττάκια, ωραίο το κοτόπουλο, ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, ξινόμηλο, μαγιονέζα. Καθόλου βαρύ παρόλη τη μαγιονέζα με το ξινόμηλο να δίνει γευστικούς πόντους και να σπάει την όποια λιπαρότητα. Θα μπορούσα να τα τρώω για πρωϊνό (όπως κάνει η φιλενάδα), μεσημεριανό και βραδινό χωρίς να τα μπουχτίσω.
- Χοιρινή τηγανιά με μέλι και μουστάρδα. Τόσο τρυφερό και μελωμένο το κρέας, πυκνή και καλοδεμένη η σαλτσούλα του, όνειρο. Ενώ το κρέας εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού αντισταθήκαμε σθεναρά στην όποια προσπάθεια απομάκρυνσής τους γιατί οι βούτες με το ψωμάκι πήγαν κι ήρθαν.

- Μπιφτέκια για τα παιδιά από τα οποία όμως, δυστυχώς, είχε μείνει μόνο μία μερίδα με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να δοκιμάσω. Αν κρίνω βέβαια από τα σχόλια της κόρης και των φίλων της, ήταν κορυφαία.
- Κοτόπουλο με κρέμα και πιπεριές. Εξαιρετικό κι αυτό με το άρωμα του κάρυ να ακούγεται ευχάριστα και την κρέμα απλώς να το ντύνει και όχι να το καλύπτει πλήρως.
- Πανσετάκια. Παρότι κομμένα λεπτά και σε μπουκιές ήταν απίστευτα τρυφερά και ζουμερά, χωρίς πολύ λίπος και μια γλυκοκαφτερή μαρινάτα που τα απογείωνε.
- Παϊδάκια κοτόπουλου. Πιάτο που μας προτάθηκε λόγω έλλειψης των μπιφτεκιών και για να πω την αλήθεια δε μετανιώσαμε καθόλου που τα παραγγείλαμε. Τόσο μα τόσο νόστιμα, ωραιότατα καρυκευμένα, αποτελούν, ίσως, τα καλύτερα που έχω φάει μέχρι στιγμής. Αχ! Τα θυμάμαι και μου τρέχουν τα σάλια και νηστεύω κιόλας.

Όλα τα παραπάνω από τα οποία, σημειώστε, ότι δεν περίσσεψε τίποτα, συνοδεύτηκαν από προζυμένιο ψωμάκι του οποίου ζητήσαμε επανάληψη δύο ή τρεις φορές (οι βούτες που σας έλεγα), ένα ωραιότατο και χωρίς καμία παρενέργεια στην πορεία, ροζέ κρασί, μπύρες, αναψυκτικά και σόδες. Το νεράκι ήρθε δροσερό από τη βρύση και ανανεωνόταν άμεσα κάθε φορά που χρειαζόταν. Κεράστηκε κρασί και σίγουρα προσφέρθηκε γλυκό στο τέλος το οποίο, όμως, όσο κι αν σπάω το κεφάλι μου δεν μπορώ να θυμηθώ. Ίσως γιατί με περίμενε κοπή τούρτας στη συνέχεια, ίσως γιατί ήμουν απορροφημένη από τις κουβέντες και τα γέλια, ίσως γιατί μεγάλωσα και ξεχνώ πλέον.

Τώρα θα μου πείτε… καλά Χριστιανή μου κι εσύ.. ένα μήνα μετά γράφεις την κριτική? Ναι αγαπητοί μου φίλοι γιατί όταν βγαίνω προτιμώ να απολαμβάνω την παρέα και να ζω τη στιγμή κι όχι να κρατώ σημειώσεις για να γράψω, πόσο μάλλον που βρίσκω τον συνεχή βομβαρδισμό κριτικών, τουλάχιστον, κουραστικό για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Η εξυπηρέτηση από την κοπέλα που είχε αναλάβει το τραπέζι μας ήταν άψογη. Χαρούμενη, φιλική, με χαμόγελο, καλή διάθεση και άμεση παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Όσο για το vmf θα πω απλώς ότι όλα τα ανωτέρω, τα περισσότερα εκ των οποίων ήταν διπλά θυμίζω, κόστισαν γύρω στα 15-16 ευρώ το άτομο and I rest my case.

Να πω ότι προτείνεται ανεπιφύλακτα είναι μάλλον περιττό. Η γνώμη του πατριάρχη του site Fratello ότι αξίζει να διανυθούν κάποια επιπλέον χιλιόμετρα, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Δε μπορώ λοιπόν παρά να σας προτρέψω κι εγώ με τη σειρά μου να το δοκιμάσετε και περιμένω τις εντυπώσεις σας.

Είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε τη Γεωργία που είναι η ιδιοκτήτρια και διακοσμήτρια του μαγαζιού. Της εύχομαι από καρδιάς να συνεχίσει να κουμαντάρει το μαγαζί της με τον ίδιο τρόπο που μου έσφιξε το χέρι όταν μας σύστησαν. Δυνατά, στιβαρά και χαρούμενα. Κι επειδή ένα από τα μότο της ζωής μου είναι “ότι δε θυμάμαι, δε συνέβη” περιμένω διπλό κέρασμα γλυκού την επόμενη φορά που θα έρθω.

Δε μου λες βρε πόντικα …. μήπως να τσεκάρεις τι παίζει από νηστίσιμα, να πάρουμε και τα έτερα ρεμάλια και να επιστρέψουμε σύντομα??? Μμμμ??? Τι λες?

Ν.Τρύπια 39-41, Ν. Φιλαδέλφεια