BYΡΑΚΙ ΜΕΖΕΔΟΠΩΛΕΙΟ

Μεζεδοπωλεία

Ν.Τρύπια 39-41, Ν. Φιλαδέλφεια [Χάρτης]

Aνοιχτά Τρίτη έως Σάββατο (19.00 - 02.00) Κυριακή (13.00 - 01.30) Δευτέρα κλειστά
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Δείτε περισσότερα στο facebook.
Αναζητείστε μας ως... Byράκι Μεζεδοπωλείο...

2017

Κάναμε κράτηση και το επισκεφθήκαμε Κυριακή μεσημέρι 5 άτομα. Μετά τις κριτικές έμπιστων φίλων του είχε μπεί στην λίστα των μελοντικών επισκέψεων.

Χώρος (3/4):

Μου αρέσουν οι χώροι που έχουν διακοσμηθεί έξυπνα αλλά όχι ακριβά. Έτσι και αυτός ο χώρος έχει χαρακτήρα χωρίς να έχει κοστίσει πολύ.
Για παράδειγμα κάτι που έμεινε στην τουαλέτα το φωτιστικό ήταν μια λάμπα στον τοίχο και σαν καπάκι είχανε βιδώσει ένα μπιτόνι απορρυπαντικό μεγάλο το επαγγελματικό. Ήταν πολύ ωραίο και έξυπνο.

Γεύση (4/4):

Ωραίος κατάλογος με καλή ποικιλία την οποία προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν πιο πολύ.

Τηγανιά χοιρινή (πολύ νόστιμη,9/10)

Τηγανιά κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος και πιπεριές (πεντανόστιμη,9/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (νόστιμες χωρίς να αφήνουν τηγανίλα,8/10)

Πατάτες τηγανιτές με τυρί και αυγά (επίσης πολύ ωραίες,8/10)

Κυπριακό πιτάκι με κοτόπουλο (μόνο σε εμένα άρεσε πιο πολύ, βαθμολογία 7/10)

Λουκάνικο μοσχαρίσιο καραμανλίδικο (δεν μας ενθουσιάσε,6.5/10)

Λουκάνικο τρικαλινό (πολύ λίπος, δεν ξετρελαθήκαμε,6.5/10)

Ντακάκι σαλάτα (πολύ καλή, μεγάλη σαν ποσότητα,8/10)

Χορταστική σαλάτα (νόστιμη επίσης μεγάλη,8/10)

2 μερίδες μπιφτέκι στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές για γαρνιτούρα (νόστιμο,8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Οι 2 κοπέλες ευγενέστατες και πρόσχαρες αλλά βάζω 3/4 γιατί υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση στην λήψη της παραγγελίας και μια μεγαλύτερη στην προσέλευση των πιάτων μετά την παραγγελία. Το κερασάκι ήταν ότι τα πιάτα ήρθαν με "άτακτη" σειρά δηλαδή πρώτα τηγανιά μετά η μια σαλάτα, μετά μια πατάτες, μετά ένα άλλο ορεκτικό, μετά η 2 σαλάτες κτλ.

Τώρα είναι τόσο ωραίο το χαμόγελο τους, τόσο θετικοί και τόσο ωραίο το φαγητό, που τους το συγχωρέσαμε.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με ωραίο φρέσκο ψωμάκι (το οποίο χρεώνεται), μια έψα cola light (μόνο έψα έχουν), νερό σε κανάτα και μισό κιλό ημίγλυκο κόκκινο κρασί κόστισαν 78 ευρώ.

Για όλα αυτά τα πιάτα, για την ποιότητα, γεύση και ποσότητα θεωρώ ότι πληρώσαμε πολύ καλά χρήματα.

Συμπέρασμα:

Ισάξιο με το γειτονικό του μαγαζί. Πολύ καλό μενού, γεύση και value for money. Στην Νέα Φιλαδέλφια πλέον έχει πολλά διαμαντάκια!!

2017

Το επισκεφθήκαμε με μεγάλη παρέα και έτσι δοκιμάσαμε πάρα πολλά πιάτα που θα αναλύσω παρακάτω.

Το περιβάλλον τυπικό μεζεδοπωλείο με κρεμασμένα πολλά μπιχλιμπίδια διακόσμησης, ορισμένα τραπέζια αρκετά στρυμωγμένα και πάρα πολύ φασαρία που είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορείς να μιλήσεις στον απέναντι σου.
Σημειωτέο ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο και περίμενε κόσμος από έξω για να μπει.

Το κάπνισμα δυστυχώς δεν απαγορευόταν και έτσι μαζί με τις μυρωδιές από την κουζίνα δημιουργούσε ένα μείγμα όχι και πολύ ευχάριστο.

Η εξυπηρέτηση από την κυρία ήταν εξαιρετική, πάντα με το χαμόγελο και χωρίς καθυστερήσεις σε οτιδήποτε ζητήσαμε. Φαινόταν ότι κατείχε το αντικείμενο.

Τα φαγητά που δοκιμάσαμε ήταν από πολύ καλά μέχρι μέτρια.

Οι σαλάτες byρακί και πράσινη χορταστική (πολύ καλές).

Τυροκαυτερή μέτρια (και δεν ήταν καθόλου καυτερή), η δε μελιτζανοσαλάτα και αυτή μέτρια.

Τα παστουρμαδοπιτάκια με ένα έτοιμο γλυκόξυνο Dip (κινέζικο) θα ήθελαν περισσότερο παστουρμά και να ήταν πιο ξεροψημένο το φύλλο.

Το μαστέλο Χίου με λαχανικά ήταν εξαιρετικό.

Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια δεν μας άρεσαν καθόλου. Είχαν ζυμωθεί με πολύ ψωμί και διαλυόντουσαν μόλις τα έκοβες.

Η καπνιστή μπριζόλα μέτρια, δεν ήταν αυτή που νομίζαμε.

Τα χοιρινά μπριζολάκια όπως και τα παιδάκια κοτόπουλου (που δεν ήταν τελικά πικάντικα όπως αναφέρονται), ήταν πολύ καλά.

Όλα τα κυρίως πιάτα είχαν ωραίες ξεροψημένες τηγανιτές πατάτες, εκτός από την καπνιστή μπριζόλα που είχε άλλου είδους πατάτα, αλλά εξ’ ίσου ωραία.

Το χύμα ροζέ κρασί ικανοποιητικό, ενώ οι μπύρες ήταν παγωμένες όπως έπρεπε. Το προσφερόμενο νερό ήταν σε κανάτα που την ανανέωναν συνεχώς.

Στο τέλος μας κέρασαν από μία κρέμα καραμελέ.

Το Parking τρομερά δύσκολο, πρέπει να έχεις αρκετή τύχη για να βρεις θέση σχετικά κοντά.

Οι τιμές είναι λογικές, ήμασταν υπέρ πλήρεις και το κόστος ανήλθε σε 17 ΕΥΡΩ το άτομο.

Συμπερασματικά, αξίζει να το επισκεφθείς.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Η Νέα Φιλαδέλφεια βρίσκεται στη διαμετρικά αντίθετη κατεύθυνση από αυτήν όπου μένω, έτσι οι επισκέψεις μου σ’ αυτή τη ζωντανή και ωραία γειτονιά είναι μοιραία λίγες, με αποτέλεσμα να έχω μείνει απελπιστικά πίσω στη γαστρονομική χαρτογράφηση της περιοχής. Σε ένα πραγματικά αξιόλογο εστιατόριο είχα αξιωθεί να πάω προ διετίας (ΩΡΑΙΑ ΜΟΥ ΚΟΥΖΙΝΑ) και αυτό όπως έμαθα έκλεισε. Κρίμα, ίσως όμως αυτό να δείχνει ότι η Νέα Φιλαδέλφεια είναι η περιοχή της πολίτικης κουζίνας και του μεζέ. Αν κρίνω από την επίσκεψή μου στο ΒΥ-ΡΑΚΙ, το οποίο μου σύστησε θερμά η φίλη ΠΟΝΤΙΚΙ στην τελευταία συνεύρεση των δεινοσαύρων του ask4food και την οποία θερμότατα ευχαριστώ, τα πράγματα έτσι έχουν.

Χωρίς αμφιβολία το ΒΥ-ΡΑΚΙ έχει σουξέ, δείχνει να μοιράζεται μαζί με τις διπλανές του ΜΕΛΙΣΣΕΣ την πρώτη και δεύτερη θέση στις προτιμήσεις του κοινού. Όταν πέρασα ακριβώς στις 9.30 τη συρόμενη πόρτα της εισόδου και βρέθηκα μπροστά σε μια κατάμεστη σάλα, με δύο μόνο από τα 25 περίπου τραπέζια άδεια, το δικό μας και ένα που ήταν επίσης κρατημένο και κατελήφθη λίγο αργότερα, κατάλαβα γιατί, όταν τηλεφώνησα την Τετάρτη για να κάνω κράτηση, ο ευγενέστατος κύριος στην άλλη άκρη της γραμμής με θερμοπαρακάλεσε να είμαστε ακριβείς στην ώρα μας, γιατί αντιμετωπίζει πρόβλημα. Δεν ήταν λόγια του αέρα, από εκεί που καθόμουν είδα πολλές παρέες να προσέρχονται χαμογελαστές και να απέρχονται κατηφείς, ενώ ένα πρακτικό κόλπο που εφαρμόζουν στο ΒΥ-ΡΑΚΙ για μικρές παρέες ή ζευγαράκια είναι να τα «παρκάρουν» με ένα ποτό σε μια μπάρα στο βάθος του καταστήματος, μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι.

Η επιτυχία του ΒΥ-ΡΑΚΙ οφείλεται σε τρεις παράγοντες: καλή κουζίνα – καλό σέρβις – καλές τιμές. Θα τα εξηγήσω όλα αναλυτικά στη συνέχεια, αφού σας πω ότι το ωραία αυτό μεζεδοπωλείο βρίσκεται σε ένα εμβληματικό πια από πλευράς φαγητού δρόμο της Νέας Φιλαδέλφειας, που αρχίζει και τελειώνει (μια και έχει σχήμα ελλειπτικό) στη Λεωφόρο Δεκελείας και αξίζει πράγματι να τον περπατήσετε, ρίχνοντας και πλάγιες ματιές στις καθέτους του, οι οποίες κρύβουν αληθινά αρχιτεκτονικά διαμαντάκια από άλλες εποχές. Πού θα βολέψετε το τετράτροχό σας, αυτό θα πρέπει να το διαπραγματευθείτε με την τρόικα «τύχη – γνώση περιοχής – ανοχή τροχαίας», είναι σίγουρα πρόβλημα (7 στα 10). Για να μην απογοητευθείτε λοιπόν χειρότερα, φροντίστε οπωσδήποτε να έχετε κλείσει τραπέζι, η γλυκιά προσμονή των μεζέδων που σας περιμένουν θα σας δίνει κουράγιο όσο κόβετε βόλτες.

Το ΒΥ-ΡΑΚΙ αποτελείται από δύο ισομεγέθεις χώρους, τον εσωτερικό αυθεντικό και τον εξωτερικό δια καταλήψεως. Ο εξωτερικός χώρος είναι κλεισμένος μόνιμα (διαφορετικά δεν εξηγείται η συνύπαρξη στην οροφή ακτινοβολητών για θέρμανση και ανεμιστήρων για δροσιά) με τζαμαρία. Το πάτωμα σε ένα στενό του κομμάτι ξύλινο, το υπόλοιπο τσιμέντο.

Ο μέσα χώρος με τοίχους σε ένα παράξενο γκριζαρισμένο πράσινο επίσης δεν αποπνέει πολυτέλεια. Εκείνο όμως που κερδίζει τις εντυπώσεις και αλλάζει άρδην τη διάθεση των πελατών, σε όποιο σημείο του μαγαζιού και αν κάθονται είναι η εντελώς sui generis (= ιδιοκατασκευασμένη) διακόσμηση. Οι δύο πολυέλαιοι και τα υπόλοιπα φωτιστικά είναι φτιαγμένοι από φθηνά και ασυνήθιστα υλικά, ενώ στους τοίχους κρέμονται όλων των ειδών και διαστάσεων πινακάκια, κάδρα και εικόνες.

Οι καλλιτέχνες είχαν έμπνευση, δεν χωρά αμφιβολία, αξίζει να χαζέψετε γύρω σας όσο φθάνει το μάτι. Το αποκορύφωμα δε, μην το παραλείψετε, είναι η σκάλα-αρλεκίνος και οι πεντακάθαρες τουαλέτες στο πατάρι του μαγαζιού. Συγχορδία χρωμάτων, παιχνίδια σε όλους τους τόνους, πραγματικά αυθεντικό, μου θύμισε τις τουαλέτες στο εμπορικό κέντρο απέναντι από το Hundertwasserhaus στη Βιέννη.

Τραπέζια και καρέκλες στο συνηθισμένο μοτίβο, ευτυχώς αρκετά μεγάλα, αλλά πολύ στριμωγμένα μεταξύ τους. Έτσι δημιουργείται η αναπόφευκτη βαβούρα, που η καλή μουσική (έντεχνα, πιο λαϊκά, παραδοσιακά) παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των ηχείων δεν καταφέρνει να καλύψει. Το κάπνισμα δυστυχώς επιτρέπεται παντού, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα ώρες ώρες να θολώνει, μολονότι υπάρχει αρκετά καλός εξαερισμός. Λυπάμαι πολύ που δεν μπορώ να βάλω 4 και στο χώρο, κανονικά είναι 2, συν 1 για την ασυνήθιστη διακόσμηση.

Καθαρό 4 στα δύο παιδιά που ελίσσονται ασταμάτητα ανάμεσα στα τραπέζια, με το χαμόγελο και δίχως ίχνος άγχους, αλάνθαστοι και το ίδιο πρόσχαροι απέναντι σε πελάτες διαφορετικής ηλικίας και προέλευσης. Ένα ονειρεμένο δίδυμο για κάθε μεζεδοπωλείο που λειτουργεί επί ώρες με εξοντωτικούς ρυθμούς, μπράβο τους!
Μίλησα ήδη για την καλή κουζίνα. Ο κατάλογος στο ΒΥ-ΡΑΚΙ είναι μάλλον μικρός, αλλά σωστός. Καταρχήν δεν περιέχει ψαρομεζέδες, ούτε πάει να εντυπωσιάσει με αναρίθμητες ετικέτες αποσταγμάτων. Τρεις σαλάτες, η μία πιο ωραία από την άλλη, δέκα κρύοι μεζέδες και άλλα τόσα ζεστά πιάτα ή ψητά. Εγώ φυσικά είχα πάει με το σκονάκι στο τσεπάκι, αλλά και χωρίς αυτό δε θα είχα καμιά δυσκολία να κάνω την επιλογή για τη φαγανή παρέα μας.

Ξεκινώντας από κάτω (= πραγματικά καλά) προς τα πάνω (= εντυπωσιακά καλά πιάτα) θα αναφέρω κατά σειρά τα μπιφτεκάκια (καλός κιμάς, χορταστική μερίδα), το καραμανλίδικο (= βοδινό) λουκάνικο, την ψητή φέτα με μπούκοβο (ήθελε λίγο ακόμα πιπεράκι), τις μαμαδίσιες τηγανιτές πατατούλες (χορταστική μερίδα σε τσίγκινη γαβάθα), τη μελιτζανοσαλάτα (πραγματική αλοιφή με σωστό σκορδάκι ξαπλωμένη πάνω σε τριμμένο χαρουποπαξίμαδο), το κυπριακό πιτάκι με γέμιση από κοτόπουλο και διάφορα άλλα (πάρα πολύ νόστιμο και πρωτότυπο), και θα κλείσω με την κατά την ταπεινή μου γνώμη top of the tops πράσινη "χορταστική" (έτσι αναφέρεται στον κατάλογο) σαλάτα που συνδυάζει περίτεχνα διάφορες πρασινάδες, ντοματάκια, τριμμένο παξιμάδι και ένα μαλακό τυρί σαν κατίκι στο πιο γλυκό, με μια λέξη τέλεια.

Συνοδεύσαμε το φαγητό με χύμα αθήρι πολύ καλής ποιότητας και μαζί με το λογαριασμό μας κέρασαν πραγματικά σπιτικό χαλβά με καρύδι, που σε κάποιους της παρέας φάνηκε βαρύς – δεν πειράζει, τον αποτέλειωσα εγώ. Κανάτα με νεράκι μας περίμενε εξαρχής στο τραπέζι, το ψωμί νομίζω ότι χρεώνεται 50 λεπτά το άτομο.

Ο λογαριασμός φαγητών και ποτών για την τετραμελή παρέα μας ανήλθε σε 51 ευρώ, πιο vfm δεν νομίζω να γίνεται, αν συνυπολογίσουμε την ποιότητα του φαγητού και το μέγεθος των μερίδων. Δύο αστέρια λοιπόν στο ΒΥ-ΡΑΚΙ, αξίζει δηλαδή τον κόπο να κάνετε κάποια χιλιόμετρα για να το επισκεφθείτε – με μεγάλη παρέα, ώστε να πάρετε όλο τον κατάλογο!

Αυγ

Το BYRAKI φιγουράρει εδώ και αρκετό καιρό στις πρώτες θέσεις των δημοφιλών επιλογών του site, με αρκετές και άκρως θετικές κριτικές από την πλειοψηφία των έμπιστων χρηστών. Επομένως, η επίσκεψή μου σε αυτό έπρεπε να δρομολογηθεί άμεσα. Εξάλλου, την περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, εάν και μου αρέσει αρκετά, δεν είχε τύχει να την επισκεφθώ εδώ και αρκετά χρόνια, κυρίως λόγω απόστασης.
Αρχές του καλοκαιριού, λοιπόν, ένα απογευματάκι προς βραδάκι καθημερινής, δύο άτομα κατευθυνθήκαμε προς το BYRAKI. Έχοντας διαβάσει τις κριτικές, η αλήθεια είναι ότι ανυπομονούσα για την συγκεκριμένη έξοδο. Αποχωρώντας, ωστόσο, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ή ότι άξιζε το να διανύσω τόση απόσταση για να επισκεφθώ το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο, καθώς υπήρξαν κάποια πραγματάκια που δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Από την άλλη, όμως, για να είμαι δίκαιος, εάν κάποιος βρεθεί για οποιοδήποτε λόγο στην ούτως ή άλλως ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, το BYRAKI αποτελεί μια ασφαλή επιλογή, καθώς προσφέρει νόστιμο και ποιοτικό φαγητό σε άκρως φιλικές τιμές. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή....

Δύο άτομα, κατά τις 8 το βράδυ φθάσαμε στην Ν. Φιλαδέλφεια με αυτοκίνητο, βρίσκοντας σχετικά εύκολα και γρήγορα parking. Αν κρίνω, ωστόσο, από τη γενικότερη εικόνα της περιοχής (πολύς κόσμος, αυτοκίνητα κλπ. ) μάλλον ήμασταν απλώς τυχεροί. Το BYRAKI βρίσκεται στην οδό Ν. Τρύπια, ένα πολύ όμορφο δρομάκι, με αρκετά café και μεζεδοπωλεία, το οποίο αρχίζει τελειώνει στην Λεωφόρο Δεκελείας.
Την ώρα που φθάσαμε, το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο, οπότε βολευτήκαμε άμεσα σε ένα τραπεζάκι. Εσωτερικά θα συμφωνήσω και εγώ ότι το μαγαζί, εάν και μικρό, είναι περιποιημένο, πεντακάθαρο, με πολλά χρώματα και χαριτωμένα διακοσμητικά που δημιουργούν μια χαρούμενη, χαλαρή και ανάλαφρη ατμόσφαιρα. Ο προθάλαμος, στον οποίο και καθήσαμε, στην ουσία αποτελεί συνέχεια του εσωτερικού χώρου (εξάλλου εάν κατάλαβα καλά και από τις λοιπές κριτικές το χειμώνα κλείνει, με αποτέλεσμα να αποτελεί έναν ενιαίο χώρο), ενώ ορισμένα τραπεζάκια επάνω στο πεζοδρόμιο συμπληρώνουν την εικόνα. Αν και δεν υπάρχει αυστηρός διαχωρισμός μεταξύ εξωτερικού και εσωτερικού χώρου, όπως προανέφερα, το περιβάλλον/ατμόσφαιρα του μαγαζιού τα βρήκα αρκετά συμπαθητικά. Το πρόβλημα άρχισε μετά τις 10.00, που αν και καθημερινή το μαγαζί γέμισε ασφυκτικά, τα τραπεζάκια στριμώχτηκαν πολύ μεταξύ τους, γεγονός που, σε συνδυασμό με τη γενικότερη βαβούρα και φασαρία, και τους σερβιτόρους που έκαναν διάφορους ελιγμούς μεταξύ των τραπεζιών και έτρεχαν για να τα προλάβουν όλα, δημιουργούσε μια κάπως δυσάρεστη ατμόσφαιρα. Μπορεί ενδεχομένως να έφταιγε και το γεγονός ότι λόγω μιας ψιλοβροχής, στον εξωτερικό χώρο είχαν κατέβει οι τέντες και ο χώρος είχε κλείσει περισσότερο. Δεν ξέρω, ίσως να είμαι περίεργος, αλλά όλο αυτό το σκηνικό με κούρασε κάπως και η αποχώρηση ήταν αναγκαία. Και εντάξει, αυτήν τη φορά πήγαμε νωρίς, οπότε απολαύσαμε την περισσότερη ώρα χαλαρά τους μεζέδες μας, δεν ξέρω όμως, εάν το BYRAKI ήταν εξαρχής γεμάτο, εάν θα άντεχα να καθίσω πολύ ώρα.

Στον τομέα εξυπηρέτηση επίσης δεν ενθουσιάστηκα. Χαλαρά, όπως προανέφερα τα πράγματα στην αρχή, χαλαροί και οι δύο σερβιτόροι (άνδρας και γυναίκα) που εξυπηρέτησαν. Για 5 – 10 λεπτά από την ώρα που καθήσαμε, δεν εμφανίστηκε κανείς τους καταλόγους τους πήρα μόνος μου από διπλανά τραπέζια και γενικά μια βαριεστιμάρα υπήρχε. Μετά δεν μπορώ να πω βέβαια, όταν το μαγαζί γέμισε, τα παιδιά έκαναν ότι μπορούσαν, έτρεχαν για να τα προλάβουν όλα (με επιτυχία) προκειμένου να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι, οπότε δεν έχω κάτι άλλο να τους προσάψω. Επίσης νεράκι σε κανάτα, απόδειξη κανονικά και γλυκάκι κερασμένο στο τέλος. Απλώς η αρχική εικόνα δεν μου πολυάρεσε και θα τους στερήσει αναπόφευκτα μία ντοματούλα.

Στο θέμα φαγητού τώρα. Ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα εκτενής, κάθε άλλο μάλιστα, προσωπικά ωστόσο υπήρχαν αρκετά πιάτα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Εμείς παραγγείλαμε:
- ντακάκια (4,50 €), το κλασικό πλέον πιάτο, ελαφρώς παραλλαγμένο, με τραγανά παξιμαδάκια, ωραίο τυράκι και ντομάτα.
- απάκι με θυμάρι (4,50 €), αρκετά νόστιμο με ωραία αρωματικά, καταναλώθηκε ευχάριστα. Η ποσότητα μικρή, αλλά και τιμή σχετικά χαμηλή, οπότε ΟΚ.
- κυπριακό πιτάκι γεμιστό με κοτόπουλο, ξινόμηλο, κρεμμύδι και μαγιονέζα (3,50). Ένα πιάτο που έχει εκθειαστεί από τους περισσότερους φίλους του site, άρεσε και σε εμάς αρκετά, καθώς όλα τα υλικά έδεναν ταιριαστά μεταξύ τους και έδιναν ένα πολύ γευστικό αποτέλεσμα.
- ένα πιάτο με το όνομα «νοστιμιά» (6,00 €), το οποίο περιείχε μανιτάρια, ντοματίνια, άνηθο, παξιμαδάκια τριμμένα και σκληρό ανθότυρο. Η μοναδική παραφωνία της βραδιάς από άποψη γεύσεων. Τα υλικά ήταν νόστιμα και καλής ποιότητας, αλλά μου φάνηκαν τελείως ασύνδετα μεταξύ τους, χωρίς να κινούνται σε κάποια λογική.
- μπιφτέκια με μαγιονέζα, πατάτες και πιτάκια (7,00 €), νοστιμότατα τα δύο μπιφτεκάκια, ωραίες και φρέσκες οι πατατούλες, ενώ και η μαγιονέζα δεν μας απογοήτευσε. Συνολικά ωραίο πιάτο, που θα το συνιστούσα.
- 2 μπύρες ΜΥΘΟΣ 500 ml (3,00 € έκαστη).
Το φαγητό ανταποκρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στις προσδοκίες μας. Μια βαθμολογία στο «3,5» ίσως ήταν δικαιότερη, οπότε να το λάβετε υπόψη σας.

Για τα παραπάνω, συν 1,00 € για το ψωμί (για το οποίο ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε), ο λογαριασμός ανήλθε στα 32,50 €. Οι μερίδες μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα μεγάλες, οι τιμές είναι ωστόσο αρκετά χαμηλές, ενώ σου δίνεται και η δυνατότητα να παραγγείλεις αρκετά πιάτα, για να δοκιμάσεις περισσότερες γεύσεις. Οπότε στη σχέση ποιότητας – τιμής η βαθμολογία μου θα είναι η υψηλότερη δυνατή.

Ανακεφαλαιώνοντας, το BYRAKI φαίνεται να έχει δημιουργήσει το δικό του φανατικό κοινό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι βράδυ καθημερινής ήταν ασφυκτικά γεμάτο, ενώ αρκετές παρέες έρχονταν και αποχωρούσαν άπραγες. Οι προσωπικές μου παρατηρήσεις, κυρίως ως προς την ατμόσφαιρα και την εξυπηρέτηση, δεν συνιστούν αποτρεπτικό παράγοντα, επισημάνθηκαν απλώς γιατί σε μια έξοδο για φαγητό, όλες οι παράμετροι παίζουν το ρόλο τους και επηρεάζουν τη συνολική σου εμπειρία. Σε κάθε περίπτωση, εάν βρεθώ στη Ν. Φιλαδέλφεια, θα έχω οπωσδήποτε στα υπόψη μου το BYRAKI, αρκεί να είναι σχετικά νωρίς, για να απολαύσω πιο άνετα α νόστιμα μεζεδάκια του.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Ξώχαρο…. αυτή τη λέξη θυμάμαι ότι την είχα συναντήσει πρώτη φορά σε ένα από τα βιβλία του Καζαντζάκη που αγαπούσα να διαβάζω ως έφηβη. Μου είχε κάνει εντύπωση και ενώ, ενστικτωδώς, καταλάβαινα τη σημασία της δεν μπορούσα να την αντιστοιχίσω με μια εικόνα. Ε λοιπόν, η πρώτη λέξη που μου ήρθε στο μυαλό όταν επισκεφτήκαμε το byράκι ήταν ακριβώς αυτή. Ένα μαγαζί ιδιότυπο, με χαρούμενα χρώματα, πρωτότυπη διακόσμηση, απλό, χαριτωμένο που πάλλεται από ζωντάνια, χαρούμενη διάθεση και μια θετική αύρα που σε ακολουθεί ακόμα και όταν φύγεις από αυτό.

Την ίδια θετική αύρα αντανακλά και το φαγητό που προσφέρει το συγκεκριμένο μαγαζί. Μεζεδάκια νόστιμα και παρεϊστικα, πειραγμένα τόσο…όσο, ώστε να ικανοποιήσει και αυτούς που προτιμούν τις original γεύσεις και αυτούς που θέλουν μια extra τσαχπινιά στην εκτέλεση μιας παραδοσιακής και οικείας συνταγής.

Αφού λοιπόν σας έδωσα μια γενική εικόνα αφήστε με να σας περιγράψω και το πώς βρεθήκαμε εκεί αλλά και το τι φάγαμε πάλι, ζωή να χουμε.
Σας είχα μιλήσει για τη θεατρική παράσταση στην οποία συμμετείχε η κορούλα. Η πρεμιέρα πλησίαζε και οι πρόβες είχαν ενταθεί έτσι ξέραμε ότι εκείνη την Κυριακή του Φλεβάρη, που άνοιγε και το Τριώδιο, θα έπρεπε να βρίσκεται στο σχολείο της από τις 9 έως τις 3 περίπου, οπότε η επιλογή ενός κοντινού μαγαζιού για να γευματίσουμε ήταν μονόδρομος, όπως καταλαβαίνετε. Και ποιος ήταν ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος για να μας συμβουλέψει στην επιλογή μας? Μα φυσικά η γνωστή γκουρού Ν. Φιλαδελφείας και περιχώρων, η οποία μας έχει χαρίσει λεπτομερείς, ακριβείς και απολαυστικές κριτικές των μαγαζιών της ευρύτερης περιοχής και όχι μόνο. Τη γλύφω το ξέρω κι ας με λέει τρελοκαμπέρω, αλλά αν δεν παινέψεις τους φίλους σου ποιους θα παινέψεις?

Αρχίζουν λοιπόν οι διαβουλεύσεις κι επειδή δε θα βγάζαμε άκρη, της δίνω carte blanche στην επιλογή του μαγαζιού, αποφασίζεται το byράκι, την επιφορτίζω και με την απαραίτητη κράτηση τραπεζιού, προστίθεται στην παρέα και κολλητή φίλη με την οικογένειά της οπότε καταφθάνει μια παρέα αποτελούμενη από 6 ενήλικες και τρία εφηβάκια.

Ο καλός μου μόλις μαθαίνει τα αποφασισθέντα και τη σύνθεση της παρέας με κοιτά έντρομος και αναφωνεί “σε παρακαλώ…μην παραγγείλουμε πάλι πολλά” διότι έχει προηγηθεί, μια μέρα πριν, έξοδος της παρέας, η παραγγελία της οποίας, μόνον ως κτηνώδης, μπορεί να χαρακτηριστεί. Εισακούσθει η επιθυμία του? Όχι βέβαια αλλά για να πούμε την αλήθεια, το φαγητό ήταν τόσο νόστιμο που τον τσακώσαμε να γλύφει το πιάτο του και να το επιστρέφει έτοιμο να ξαναχρησιμοποιηθεί, όπως ακριβώς και τα δικά μας βέβαια.

Η “λιτή”, λοιπόν, παραγγελία μας περιελάμβανε τα κάτωθι με τη σημείωση ότι τα περισσότερα εξ αυτών ήταν επί δύο:
- Σαλάτα byράκι δηλαδή πρασινάδες, ντοματίνια, λαδοτύρι και ένα ωραιότατο dressing μπαλσάμικου. Τραγανή, φρεσκοκομμένη και δροσιστική.
- Ντακάκια που είναι, όπως καταλαβαίνετε, μια παραλλαγή του γνωστού ντάκου. Μικρά παξιμαδάκια, βρεγμένα όσο έπρεπε, ωραίο τυρί και ντομάτες γλύκισμα αν και εκτός εποχής.
- Πατάτες τηγανητές. Χρυσαφένιες, καυτές, με τη ριγανίτσα τους μαρτυρούσαν το καλό λάδι στο οποίο είχαν τηγανιστεί.
- Γραβιέρα με μέλι. Βουτυρένια, ελαφρά πικάντικη με εξαιρετικό μέλι. Κράτησα ένα κομμάτι το οποίο απολάμβανα με το κρασί μου μέχρι που φύγαμε.
- Τυροκαφτερή. Σαφέστατα ιδίας παρασκευής με ευδιάκριτα κομμάτια ωραίου τυριού και ιδανική κάψα.

- Λουκάνικο βοδινό. Καταπληκτικό, ζουμερό, χωρίς πολλά μπαχάρια και όμως απίστευτα γευστικό, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
- Φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια. Ωραίας υφής η φάβα με τα κρεμμύδια να είναι αρκετά γλυκά και να δίνουν άλλη διάσταση στο πιάτο κάτι όμως που ίσως ξενίσει κάποιους, ενώ κάποιοι άλλοι θα τη λατρέψουν. Βαγγέλη για σένα το λέω, μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις…θα την πάρουμε όταν ξαναπάμε παρέα.
- Κυπριακά πιττάκια με κοτόπουλο. Ότι και να πω είναι λίγο. Δικαίως θεωρείται από τα hit του μαγαζιού. Στεγνά τα πιττάκια, ωραίο το κοτόπουλο, ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, ξινόμηλο, μαγιονέζα. Καθόλου βαρύ παρόλη τη μαγιονέζα με το ξινόμηλο να δίνει γευστικούς πόντους και να σπάει την όποια λιπαρότητα. Θα μπορούσα να τα τρώω για πρωϊνό (όπως κάνει η φιλενάδα), μεσημεριανό και βραδινό χωρίς να τα μπουχτίσω.
- Χοιρινή τηγανιά με μέλι και μουστάρδα. Τόσο τρυφερό και μελωμένο το κρέας, πυκνή και καλοδεμένη η σαλτσούλα του, όνειρο. Ενώ το κρέας εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού αντισταθήκαμε σθεναρά στην όποια προσπάθεια απομάκρυνσής τους γιατί οι βούτες με το ψωμάκι πήγαν κι ήρθαν.

- Μπιφτέκια για τα παιδιά από τα οποία όμως, δυστυχώς, είχε μείνει μόνο μία μερίδα με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να δοκιμάσω. Αν κρίνω βέβαια από τα σχόλια της κόρης και των φίλων της, ήταν κορυφαία.
- Κοτόπουλο με κρέμα και πιπεριές. Εξαιρετικό κι αυτό με το άρωμα του κάρυ να ακούγεται ευχάριστα και την κρέμα απλώς να το ντύνει και όχι να το καλύπτει πλήρως.
- Πανσετάκια. Παρότι κομμένα λεπτά και σε μπουκιές ήταν απίστευτα τρυφερά και ζουμερά, χωρίς πολύ λίπος και μια γλυκοκαφτερή μαρινάτα που τα απογείωνε.
- Παϊδάκια κοτόπουλου. Πιάτο που μας προτάθηκε λόγω έλλειψης των μπιφτεκιών και για να πω την αλήθεια δε μετανιώσαμε καθόλου που τα παραγγείλαμε. Τόσο μα τόσο νόστιμα, ωραιότατα καρυκευμένα, αποτελούν, ίσως, τα καλύτερα που έχω φάει μέχρι στιγμής. Αχ! Τα θυμάμαι και μου τρέχουν τα σάλια και νηστεύω κιόλας.

Όλα τα παραπάνω από τα οποία, σημειώστε, ότι δεν περίσσεψε τίποτα, συνοδεύτηκαν από προζυμένιο ψωμάκι του οποίου ζητήσαμε επανάληψη δύο ή τρεις φορές (οι βούτες που σας έλεγα), ένα ωραιότατο και χωρίς καμία παρενέργεια στην πορεία, ροζέ κρασί, μπύρες, αναψυκτικά και σόδες. Το νεράκι ήρθε δροσερό από τη βρύση και ανανεωνόταν άμεσα κάθε φορά που χρειαζόταν. Κεράστηκε κρασί και σίγουρα προσφέρθηκε γλυκό στο τέλος το οποίο, όμως, όσο κι αν σπάω το κεφάλι μου δεν μπορώ να θυμηθώ. Ίσως γιατί με περίμενε κοπή τούρτας στη συνέχεια, ίσως γιατί ήμουν απορροφημένη από τις κουβέντες και τα γέλια, ίσως γιατί μεγάλωσα και ξεχνώ πλέον.

Τώρα θα μου πείτε… καλά Χριστιανή μου κι εσύ.. ένα μήνα μετά γράφεις την κριτική? Ναι αγαπητοί μου φίλοι γιατί όταν βγαίνω προτιμώ να απολαμβάνω την παρέα και να ζω τη στιγμή κι όχι να κρατώ σημειώσεις για να γράψω, πόσο μάλλον που βρίσκω τον συνεχή βομβαρδισμό κριτικών, τουλάχιστον, κουραστικό για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Η εξυπηρέτηση από την κοπέλα που είχε αναλάβει το τραπέζι μας ήταν άψογη. Χαρούμενη, φιλική, με χαμόγελο, καλή διάθεση και άμεση παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Όσο για το vmf θα πω απλώς ότι όλα τα ανωτέρω, τα περισσότερα εκ των οποίων ήταν διπλά θυμίζω, κόστισαν γύρω στα 15-16 ευρώ το άτομο and I rest my case.

Να πω ότι προτείνεται ανεπιφύλακτα είναι μάλλον περιττό. Η γνώμη του πατριάρχη του site Fratello ότι αξίζει να διανυθούν κάποια επιπλέον χιλιόμετρα, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Δε μπορώ λοιπόν παρά να σας προτρέψω κι εγώ με τη σειρά μου να το δοκιμάσετε και περιμένω τις εντυπώσεις σας.

Είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε τη Γεωργία που είναι η ιδιοκτήτρια και διακοσμήτρια του μαγαζιού. Της εύχομαι από καρδιάς να συνεχίσει να κουμαντάρει το μαγαζί της με τον ίδιο τρόπο που μου έσφιξε το χέρι όταν μας σύστησαν. Δυνατά, στιβαρά και χαρούμενα. Κι επειδή ένα από τα μότο της ζωής μου είναι “ότι δε θυμάμαι, δε συνέβη” περιμένω διπλό κέρασμα γλυκού την επόμενη φορά που θα έρθω.

Δε μου λες βρε πόντικα …. μήπως να τσεκάρεις τι παίζει από νηστίσιμα, να πάρουμε και τα έτερα ρεμάλια και να επιστρέψουμε σύντομα??? Μμμμ??? Τι λες?

Αυγ

Η περιοχή της Νέας Φιλαδέλφειας έχει αρχίσει να γεμίζει με πολύ ωραία μεζεδοπωλεία νέου τύπου, όπως τα έχω ονομάσει.
Τα μικρά ταβερνάκια που υπήρχαν παλιά στην περιοχή μαζί με τα ζαχαροπλαστεία, έχουν εξελιχθεί σε μοντέρνας διακόσμησης μεζεδοπωλεία με ψαγμένες και γκουρμέ γεύσεις. Αποφάσισα λοιπόν, αφού είχα ήδη πάει στις Μέλισσες, να κάνω σιγά-σιγά μια δοκιμή σε όσα από τα καινούργια μου φαίνονται ενδιαφέροντα.
Γι΄ αυτό το λόγο όταν δύο φίλες μου είπαν να βρεθούμε για αποχαιρετιστήριο δείπνο πριν τις διακοπές μας, τους πρότεινα αμέσως να πάμε στο ΒΥΡΑΚΙ.
Τετάρτη βράδυ λοιπόν, τραπεζάκι στον μπροστινό εξωτερικό χώρο.
Κοιτάζοντας γύρω μου είδα παντού πολύ χρώμα. Ο εσωτερικός χώρος μικρός, φωτεινός, βαμμένος γκρι με πάρα πολλά διακοσμητικά στοιχεία κάθε ποιότητας και ύφους.
Το αποτέλεσμα είναι χαρούμενο, μοντέρνο, εναλλακτικό που σου δίνει μια αίσθηση ξενοιασιάς.
Ο κατάλογος μικρός αλλά με σωστούς συνδυασμούς, σε στυλ κλασσικού μεζεδοπωλείου επικεντρώνεται μόνο σε επιλογές κρέατος. σαλάτες ορεκτικά, τυράκια σε διάφορες εκδοχές, χοιρινή τηγανιά, μπουκίτσες κοτόπουλο, απάκι με θρούμπι και χοιρινό με μέλι και μουστάρδα. Ο κατάλογος τελειώνει με τα κρέατα σχάρας. Πανσετάκια, λουκάνικο, μπιφτεκάκια με μοσχαρίσιο κιμά, μπριζολάκια χοιρινά και παϊδάκια κοτόπουλο. Λίστα ποτών μικρή χωρίς πολλά-πολλά για να μπερδεύεσαι, υπάρχει ακριβώς ότι χρειάζεται για τη συνοδεία των μεζέδων.
Εξυπηρέτηση πολύ γρήγορη και ευγενική από δύο νεαρά παιδιά, πάντα με χαμόγελο.
Παραγγείλαμε τη σαλάτα ΒΥρακι με φρέσκα λαχανικά, τοματίνια, ρόκα, σουσάμι, κρουτόν, βινεγκρέτ μπαλσάμικου και λαδοτύρι Μυτιλήνης. Στη συνέχεια σαν ορεκτικά τηγανόψωμο Κύμης στην απλή εκδοχή του, μανιτάρια πλευρώτους, πατάτες τηγανιτές (φρέσκιες, τέλεια τηγανισμένες και πεντανόστιμες), μαστέλο Χίου στη σχάρα με ψητά λαχανικά και τέλος ένα ορεκτικό που στον κατάλογο αναφερόταν ως νοστιμιά και ήταν μανιτάρι, τοματίνια, παξιμάδι και ξερό ανθότυρο όλα στη σχάρα.
Σαν κυρίως μοιραστήκαμε από τα κρεατικά της σχάρας τα πανσετάκια και τα μπιφτεκάκια, που σερβιρίστηκαν με μικρές πίτες και τηγανιτές πατάτες. Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε με αξιοπρεπές χύμα λευκό κρασί.
Τα πιάτα στο σύνολό τους, από τη σαλάτα έως και τα κρεατικά στη σχάρα ήταν πού καλά. Η πρώτη ύλη πολύ καλή, τα λαχανικά φρέσκα, τα κρέατα καλοψημένα και τα τηγανιτά χωρίς περιττό λάδι. Το μόνο πιάτο που μου φάνηκε αδιάφορο και ίσως λίγο μπερδεμένο ως προς τη μίξη των γεύσεων ήταν η νοστιμιά.
Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν μεγάλη παραγγελία για τρία άτομα και το καταλάβαμε στη συνέχεια, όταν από κάποιο σημείο και μετά, θέλαμε να συνεχίσουμε να τρώμε αλλά δεν μπορούσαμε άλλο. Ο κατάλογος όμως, σου γεννά την επιθυμία να τα δοκιμάσεις όλα και η νοστιμιά των πιάτων επιβεβαιώνει τις επιλογές σου.
Καταλήγοντας, περάσαμε μια πολύ ευχάριστη βραδυά, ικανοποιητικότατη από γαστριμαργικής άποψης, σε ευχάριστο περιβάλλον, με ευγενική και κυρίως φιλική εξυπηρέτηση.
Πολύ καλή επιλογή για όποιον θέλει να φάει καλά και να περάσει ένα ευχάριστο βράδυ, και κυρίως χωρίς να πρέπει να ξοδέψει μία περιουσία.
Σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά.

Αυγ

Για ποιό λόγο δεν έχω γράψει για αυτό το μεζεδοπωλείο, που επισκέπτομαι τόσο καιρό; Και για ποιό λόγο έχω τόσο καιρό να γράψω οποιαδήποτε κριτική, ενώ συχνά βγαίνω έξω για φαγητό;

Αυτά και άλλα πολλά πέρασαν από το μυαλό μου, καθώς χάζευα ακόμα μία φορά στο aff, κι αποφάσισα να αναφερθώ στο byρακι, που το έχω τιμήσει τόσες φορές το τελευταίο διάστημα.

Παρότι έχουν όλα περιγραφεί ήδη αναλυτικά, δεν μπορώ κι εγώ να μη σχολίασω, το πολύ ωραίο περιβάλλον.. Cosy πολύχρωμος χώρος, με diy κατασκευές, όμορφα φωτάκια και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ τουαλέτες! (ναι, για εμένα αυτό είναι πολύ βασικό! )

Στον κατάλογο έχουν προστεθεί ορισμένα νέα πιάτα, όλα όμως είναι πολύ νόστιμα μεζεδάκια για τσίμπι-τσίμπι με καλή παρέα, συνοδεία κρασιού ή ρακόμελου! Στα μεγάλα προτερήματα, το γεγονός ότι το φαγητό είναι πολύ νόστιμο, χωρίς να αφήνει την αίσθηση ότι είναι πολύ "βαρύ".

Το byρακι, πέρα από το αξιόλογο φαγητό, με κερδίζει και με την αύρα του: την ευγένεια των ανθρώπων του, την ανεπτίδευτη χαλαρότητα που αποπνέει, τη φιλική και loose διάθεση που υπάρχει στην ατμόσφαιρα..

Για εμένα είναι το μεζεδοπωλείο που αξίζει να πας και να ξαναπά! Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που ακόμα και τώρα, που πλέον οι ορδές των Αθηναίων έχουν ξεχυθεί στην εξοχή και έχουμε (ξε)μείνει πίσω ελάχιστοι, το byρακι είναι πάλι γεμάτο!

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το byράκι την προηγούμενη Παρασκευή το απόγευμα ακριβώς την ώρα που άνοιγε.

Ο χώρος είναι πολύ ζεστός, όμορφα διακοσμημένος και η μουσική προσεκτικά επιλεγμένη.

Η εξυπηρέτηση αν και φιλικότατη ήταν κάπως αργή. Ήμασταν οι μόνοι πελάτες του μαγαζιού και παρόλα αυτά το κρασί έκανε 10 λεπτά να έρθει στο τραπέζι, ενώ το πρώτο πιάτο που δεν ήταν ορεκτικό αλλά κυρίως έφτασε 40 λεπτά μετά.

Θα σχολιάσω τα πιάτα με την σειρά που έφτασαν στο τραπέζι:

Παϊδάκι κοτόπουλο στα 6 ευρώ το ½ κιλό. Νόστιμο και ζουμερό όμως ήταν μόνο στήθος και φτερό. Αν είχε και λίγο μπουτάκι θα ήταν τέλειο πιάτο.

Νοστιμιά στα 6 ευρώ. Ένα πιάτο με ψητά μανιτάρια πλευρώτους, ντοματίνια, παξιμάδι και ψητό ανθότυρο. Δεν θα έλεγα ότι ήταν νοστιμιά αλλά σίγουρα ήταν ένα καλό πιάτο. Τα μανιτάρια και το τυρί ήταν σωστά ψημένα, τα ντοματίνια και το παξιμάδι ήταν καλής ποιότητας.

Κυπριακή πίτα με κοτόπουλο στα 3,5 ευρώ. Μέσα σε μια ζεστή κυπριακή πίτα είχε μια κρύα κοτοσαλάτα με μια σως μαγιονέζας και αρκετό δυόσμο. Εμένα μου φάνηκε αδιάφορη, του άντρα μου δεν του άρεσε καθόλου

Μπριζολάκια χοιρινά στα 7 ευρώ. Ήταν πιάτο ημέρας. Ήρθε ένα μπριζολάκι χοιρινό σε πάχος μπριζόλας και μέγεθος μπριζολακίου συνοδευόμενο από πεντανόστιμες φρεσκοκομμένες και λεπτοκομμένες τηγανιτές πατάτες. Αν και το μπριζολάκι ήταν καλοψημένο και ζουμερό, η μερίδα μου φάνηκε κάπως μικρή. Θα περίμενα να έχει ένα μπριζολάκι ακόμα.

Ήπιαμε λευκό κρασί το οποίο χρεώνεται 4 ευρώ το ½ κιλό και 7 ευρώ το κιλό. Δυστυχώς το κρασί δεν ήταν εύγεστο. Δεν είχε παρενέργειες την επόμενη ημέρα αλλά με δυσκολία ήπιαμε αυτό που παραγγείλαμε και ενώ θέλαμε να κάτσουμε να πιούμε λιγάκι ακόμα και να τα πούμε φύγαμε νωρίτερα αφού δεν θα ικανοποιούσε το ποτό μας

Πληρώσαμε 22,5 ευρώ χωρίς το κρασί και σκάσαμε. Εξαιρετικό value for money, όμως φύγαμε με μια απογοήτευση εξαιτίας του κρασιού.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Νομίζω ότι ήρθε επάξια η ώρα για το Byράκι -τον πρώτο διδάξασα στην κατηγορία του- που έβαλε τον πρώτο λίθο για την αναβάθμιση της Νικολάου Τρυπιά…να πάρει την βαθμολογία που του πρέπει!

Όχι γιατί τα υπόλοιπα είναι υποδεέστερα και όχι γιατί γενικά δεν υπάρχουν καλύτερα. Αλλά γιατί έχει υιοθετήσει τα βασικότερα κατά τη γνώμη μου στοιχεία που αποτελούν το τρίπτυχο της επιτυχίας. Πρώτον, γιατί από την ημέρα που άνοιξε τις πόρτες του υπηρετεί πιστά τον κόσμο του, παρέχοντας ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΛΗ ποιότητα στις πρώτες ύλες του. Δεύτερον, γιατί με αργά αλλά σταθερά βήματα ανεβάζει τον πήχη στην ποικιλία και την δημιουργικότητα των γεύσεων. Και τρίτον, γιατί αφουγκράζεται την άποψη των πελατών του και βελτιώνεται διαρκώς. Αυτοί είναι και οι βασικοί λόγοι της απόλυτης βαθμολογίας μου.

Κι αυτό είναι κάτι που πρόσεξα και μου έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση από την αρχή, τότε ακόμα που από την πρώτη μου κριτική και μετά, είδα μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα σημαντικές βελτιώσεις επάνω σε θέματα που είχα θίξει ως αρνητικά.

Για τον χώρο δεν θα μακρηγορήσω όπως στην πρώτη μου κριτική η οποία είναι διαθέσιμη για όποιον θελήσει περισσότερες πληροφορίες. Άλλωστε από τότε, η Γεωργία (ιδιοκτήτρια) η οποία έχει επιμεληθεί κατ’ αποκλειστικότητα το όλο διακοσμητικό προφίλ, έχει κάνει πάρα πολλές παρεμβάσεις και διαρκώς ψάχνεται, και απ’ ότι ξέρω κατά καιρούς έχει στήσει “διακοσμητικά” αρκετά άλλα μαγαζιά. Ας πούμε ότι αυτό είναι το μεράκι της και διαρκώς βάζει το χεράκι της και δημιουργεί διάφορες νέες πινελιές.

Κατά τη γνώμη μου είναι ένας χώρος νεανικός, χρωματιστός, ευχάριστος και λουλουδάτος (όσο μπορεί παρότι δεν έχει αυλή) και ταιριάζει απόλυτα στο γούστο μου και της παρέας μου. Και ναι. Το byρακι έχει γίνει πια στέκι για πολλούς. Τα μουσικά ακούσματα επίσης καθιστούν ευχάριστη την παραμονή στον χώρο, γιατί κινούνται πάντα σε αγαπημένους έντεχνους ρυθμούς. Η καθαριότητα είναι πανταχού παρούσα και βεβαίως και στις τουαλέτες.

Από την εξυπηρέτηση, δεν υπήρχε κανένα παράπονο ποτέ, όπως δεν υπάρχει ούτε τώρα από τα παιδιά. Συνήθως είναι 2 άτομα στο σέρβις μαζί με την Γεωργία πολλές φορές εκ περιτροπής. Μπορεί μερικές φορές να υπάρχουν κάποιες μικροκαθυστερήσεις αλλά σε γενικές γραμμές και η κουζίνα ρολάρει σε καλούς ρυθμούς.

Κι επειδή σε σχετική αναφορά μου για την εξυπηρέτηση σε κριτική για εστιατόριο της περιοχής (πλησίον του παρόντος), έχει αναφερθεί το όνομά μου από αρκετούς φίλους που είχαν αντιφατική άποψη, θα ήθελα να επισημάνω ότι η κάθε εμπειρία είναι μοναδική και απόλυτα σεβαστή -πάντα-από εμένα και προσωπικά δεν θεωρώ κανέναν υπεύθυνο για το εάν κάποια στιγμή οι απόψεις μας τύχει να μη συμβαδίζουν σε όλα ή ακόμα και σε τίποτα. Άλλωστε πολλοί παράγοντες μπορούν να παίξουν ρόλο όπως όλοι γνωρίζουμε.

Στη συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση για να μην υπάρχουν παρερμηνείες θα πω ότι, έχουμε επισκεφθεί το byράκι πάμπολλες φορές έχοντας γιορτάσει εκεί γενέθλια, ονομαστικές εορτές αλλά και απλές μαζώξεις και βάσει της δικής μας εμπειρίας, δεν έχουμε παράπονο από την εξυπηρέτηση. Άλλωστε αν συμβεί κάτι, έχουμε το θάρρος και το λέμε.

Πάμε τώρα στο φαγητό που έχει αναβαθμιστεί αρκετά μιας και εκτός από κάποια σταθερά πιάτα που από την αρχή λειτουργίας του ήταν must, έχουν προστεθεί και αρκετά άλλα με την ίδια και μεγαλύτερη επιτυχία. Ο κατάλογος έχει ανανεωθεί, έχει πλαστικοποιηθεί από το απλό σχολικό τετράδιο που ήταν πριν και έχει γίνει λίγο πιο εκτενής.

Ένας επιπλέον λόγος επιβράβευσης επάνω στο θέμα του φαγητού είναι ότι η Ηλιάννα (σεφ και αδερφή της ιδιοκτήτριας) ξεκίνησε ερασιτεχνικά λόγω αγάπης προς την μαγειρική, όμως δεν στάθηκε εκεί. Εξελίσσει τις γνώσεις της με κατάρτιση επάνω στο θέμα, πράγμα που έγινε εμφανές με την με την πάροδο του χρόνου.

Κατά την τελευταία μας επίσκεψη (3 άτομα) την πρωτομαγιά το μεσημέρι -κατ’ εξαίρεση γιατί ανοίγει καθημερινά από τις 19:00- παραγγείλαμε τα εξής: Όχι, όχι. Συγνώμη. Γράψτε λάθος. Δεν παραγγείλαμε. Παρήγγειλε η μια κολλητή, την οποία στήσαμε τα άλλα δύο γαϊδουράκια (ως συνήθως…βλέπε “αγάπαγε τους φίλους σου με τα ρημάδια τα ελαττώματά τους”)…και εμείς τα βρήκαμε έτοιμα και απλά τα ντερλικώσαμε:

- Πατατούλες φρέσκες λεπτοκομμένες και τραγανές πασπαλισμένες με θυμάρι και πάπρικα γλυκιά (x2)…μην τις παραλείψετε είναι άψογες 3,00€

- Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή, χειροποίητη σαν αλοιφή σε υφή, υπέροχη σε γεύση επάνω σε σπασμένο παξιμάδι 2,80€

- Ξύγαλο Σητείας…προσωπικά μου αρέσει πολύ 3,00€

- Παστουρμαδοπιτάκια με φύλλο χειροποίητο χωρίς λάδια (4 τεμ. ) εξαιρετικά 5,50€

- Αυγά στο φούρνο με σπανάκι και φρέσκα μυρωδικά, νέα είσοδος για εμάς που λόγο νηστείας σαρακοστής και άλλων υποχρεώσεων είχαμε αρκετό καιρό να το επισκεφθούμε. Πολύ πρωτότυπη ιδέα, μου άρεσε πολύ το πιάτο παρότι πίκριζε λίγο το σπανάκι και δεν κατάλαβα γιατί. Επίσης μου άρεσε και που δεν υπήρχε κρεατικό μέσα. 4,20€

- Πιτάκι κυπριακό γεμιστό με κοτόπουλο, χαλούμι, ξυνόμηλο, μαγιονέζα και φρέσκα μυρωδικά…MUST!!! Είναι κρύο ορεκτικό, το οποίο λατρεύουμε και δεν υπάρχει περίπτωση να το παραλείψουμε ποτέ. Συνήθως παίρνουμε και έξτρα πακέτο για πρωινό! Η μερίδα έχει 2 πιτάκια ικανοποιητικότατου μεγέθους που ουσιαστικά είναι μία μεγάλη πίτα κομμένη στα δύο και εμείς πήραμε 3 μερίδες! Σημειώστε επίσης ότι την γέμιση δεν την ψάχνεις με το τουφέκι, είναι επαρκέστατη! 3,00€

- Παϊδάκια κοτόπουλο πικάντικα στη σχάρα (επίσης νέα είσοδος)…τύφλα να’χει το κάρβουνο! Λαχταριστά, με εκπληκτικό χρώμα απ΄ έξω, ζουμερά, μαλακά και εύγευστα μέσα! Θα γίνουν θεσμός στην παραγγελία μας από’ δω και στο εξής και αυτά! 4,50€

- Χοιρινό στη λαδόκολλα με μανιτάρια, κασέρι, πιπεριές και φρέσκο δεντρολίβανο (νέα είσοδος 3), καλό πιάτο που ίσως θα ήθελα λίγο πιο τρυφερό το χοιρινό. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, θα πω ότι όταν το δοκίμασα είχε κρυώσει εντελώς, οπότε σίγουρα έπαιξε και αυτό τον ρόλο του. Γενικά για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη θα το ξαναδοκιμάσω σίγουρα. 6,00€

- Κοτοτηγανιά με σύγλινο Κρήτης, πράσο, και μπύρα (νέα είσοδος 4), η επόμενη γευστική έκπληξη του γεύματος! Το ένα από τα δύο ακριβότερα πιάτα του καταλόγου στα 7,00€ που όμως γευστικά και ποιοτικά τα αξίζει. Με μια λέξη…όνειρο!!!

Με μια μπύρα Kaiser 3,20€, μπόλικο νερό κανατούλας, ψωμάκι και κερασμένο γλυκάκι μια συμπαθητική δροσερή κρέμα καραμελέ, μας στοίχισε το συγκεκριμένο γεύμα 18€/άτομο και ήταν πολύ δίκαιο ποσό για τα (12) πιάτα που γευτήκαμε αλλά πρωτίστως για την ποιότητά τους.

Να σημειώσω ότι από τις σαλάτες συνήθως επιλέγουμε την byράκι που είναι πάντα φρέσκια και δροσερή. Η χοιρινή τηγανιά με τα μυρωδικά και το κοτόπουλο με την κρέμα γάλακτος και το κάρυ ήταν εξ’ αρχής από τα σήματα κατατεθέν του καταλόγου και παραμένουν. Τα μανιτάρια πλευρώτους επίσης είναι πολύ ωραία, η χειροποίητη τυροκαυτερή κι αυτή πολύ καλή και νομίζω γενικά ότι τα περισσότερα μεζεδάκια κινούνται σε επίπεδο από καλά έως πολύ καλά. Θεωρώ ότι οι περισσότερες μερίδες είναι σε καλή αντιστοιχία με τις τιμές.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό, ότι δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον από την παρέα μου, από αυτούς στους οποίους το έχω προτείνει, από τους γνωστούς και φίλους που ξέρω και έχουν πάει στο byράκι, να πει άσχημα λόγια.

Η απόδειξη θα επαναλάβω όπως και στην πρώτη κριτική μου είναι ότι γεμίζει σε καθημερινή βάση και συμπληρώνω ότι παρά το γεγονός ότι σε απόσταση αναπνοής ο ανταγωνισμός - με εξίσου αξιόλογες προτάσεις στις οποίες έχω αναφερθεί σε άλλες μου κριτικές-, είναι πολύ μεγάλος και μεγαλώνει διαρκώς με γοργούς ρυθμούς, δεν έχει χάσει τίποτα από τον χαρακτήρα του ή από την φιλοσοφία του.

Θα μου πείτε τώρα, καλά δεν υπάρχει τίποτα αρνητικό; Σαφώς και υπάρχει. Το κάπνισμα όπως πολύ σωστά ανέφερε και η φίλη leda, το θέμα του γλυκού που θεωρώ ότι έχει βελτιωθεί, παρόλα αυτά εξακολουθεί να μην ενθουσιάζει κατά τη γνώμη μου, αλλά εφόσον το κερνάνε τι να πει κανείς; Όπως και να’ χει αυτό από μόνο του περνάει στα θετικά. Kαι τέλος τα αναψυκτικά που θεωρώ ακριβά για 250ml στα 2,50€ και ούτε καν για 3Ε αλλά για έψα.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είναι η πρόθεσή μου να ξεσηκώσω κανέναν από την άλλη άκρη της Αθήνας για να έρθει στην Φιλαδέλφεια μόνο για το byράκι, για μια γευστική εμπειρία που δεν έχουν ξαναβιώσει. Όχι. Σίγουρα θα υπάρχει κάτι εξίσου αξιόλογο στην κατηγορία μεζεδοπωλείο-ρακάδικο και σε άλλες περιοχές. Παρόλα αυτά εάν με ρωτούσαν για την περιοχή, αυτό θα πρότεινα πρώτο-πρώτο κι ας κονταροχτυπιέται με τα υπόλοιπα κοντινά του.

Συμπερασματικά θα πω πως το byράκι έχει σταθεί στο χρόνο άξια ορθό απέναντι στον ανταγωνισμό, δίχως να κάνει καμία έκπτωση στην ποιότητά του, συνεχίζοντας παράλληλα να παρουσιάζει σταθερά ανοδική πορεία. Και βέβαια χαίρομαι που είναι ένα από τα μαγαζιά που σύστησα εγώ στο site και που η αρχική μου πρόβλεψη ότι θα είχε μια λαμπρή πορεία, επιβεβαιώνεται.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ…

Υ. Γ.: Φίλε VANGELI θα ήθελα να δω αν συμπίπτουν KAI σ’ αυτό οι απόψεις μας, μιας και παρότι “γαυράκι” κινείσαι σε περιοχή με “χανουμάκια” τώρα τελευταία!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Πιστός είναι ο άνθρωπος που ξέρει τον δρόμο, κι ας τον ακολουθεί για πρώτη φορά

Το byraki είναι το πρώτο μεζεδοπωλείο (της νέας γενιάς) που άνοιξε στον δρόμο της Ν. Τρυπια.
Τρία νέα παιδιά αποφάσισαν εν μέσω κρίσης να ρισκαρουν και δικαιώθηκαν. Δικαιώθηκαν όχι μόνο γιατί στο site βρίσκονται στην πρώτη θέση στα καταστήματα της περιοχής. Καθημερινά βλέπουν το μαγαζί τους να γεμίζει, φτάνουν αισίως στον 3 χρόνο λειτουργίας του και μέσα σε αυτά τα χρόνια γίνανε και οι ίδιοι καλύτεροι σε όλα τα επίπεδα που χρειάζεται ένας χώρος εστίασης για να λειτουργήσει.

Γίνανε καλύτεροι γιατί ποτέ δεν παρέκλιναν από τον στόχο τους. Παιχνιδιαρικη διακόσμηση με οικονομικά υλικά (συνεχώς προστίθεται και κάτι καινουργιο). Φιλικό σέρβις έτσι ώστε να νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε δικούς σου ανθρώπους. Απλό φαγητό με καλά υλικά σε λογικές τιμές.

Δοκιμάστε οπωσδήποτε τηγανητές πατάτες (τόσο απλές και όμως τόσο νοστιμες), την δική τους σαλάτα, ιδιαίτερη μελιτζανοσαλατα, παραδοσιακό τηγανοψωμο, κυπριακή πίτα με κοτόπουλο και ξινόμηλο.

Επειδη πλέον η Ν. Φιλαδέλφεια φέρνει κόσμο από διάφορες γειτονιές της Αθήνας το byraki είναι η καλύτερη επιλογή της περιοχής για τυχόν επισκέπτες. Χωρίς φιοριτούρες και δηθενιά...

Γιατί άριστα σε ολα
Διότι για το είδος του καταστήματος, την διακόσμηση του και τον τρόπο σερβιρίσματος θεωρώ ότι βρίσκεται σε καλύτερο επίπεδο από πολλά μεζεδοπωλεία(όχι μόνο της περιοχής)

Γεωργία, Φώντα, Ηλιάνα keep going...