IL DOPPIO
Ιταλία

Εξάρχεια

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Μεγάλη ποκιλία από σύγχρονα και παραδοσιακά ιταλικά πιάτα. Και μεσημέρι.

18 Νοε 2012

Οι ανθρωποι τρεχανε να μας εξυπηρετησουν. Φιλοξενος ο χωρος . Τιμια προσπαθεια απο μια τρατορια στο κεντρο που σιγουρα δεν θα σε απογοητευσει. Κλασσικες ιταλικες γευσεις (οτι ζυμαριμο δοκιμασα ηταν καλομαγειρεμενο).

Ενδιαφερουσες σαλατες με φρεσκα υλικα (τι υπεροχο προσουτο) ενω σε καλη τιμη ηταν και το κρασι.Θα ξαναπηγαινα αν ηθελα κατι ευκολο ki οχι πολυ ακριβο η fancy

11 Σεπ 2012

Ιταλική κουζίνα, με εύγευστα πιάτα, και σαλάτες!!! στη σωστή τιμή (γιατί βαρέθηκα να πληρώνω μακαρόνια για μεταξωτές κορδέλες).

Εάν και είχε πολύ κόσμο, η εξυπηρέτηση ήταν άξογη.

Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να πεί. Η περιοχή... ο καθένας με την απόψη του. Εμένα μου αρέσει η αύρα του.

Για όλα τα παραπάνω, με μπύρε, 14 το άτομο

03 Μάρ 2012

Συμπαθεστατη τρατορια, ευρυχωρη και με αρκετα καλη διακοσμηση (αν και καπως υπερβολικη σε καποια σημεια).

Οι γευσεις αξιοπρεπεις, το σερβις ανεπιτηδευτα ευγενικο, οι μεριδες επαρκεις και οι τιμες αναλογες της ποιοτητας του.
Γενικα μια καλη λυση, το προτεινω.

22 Ιαν 2012

Το επισκεφθήκαμε Νοέμβριο 2011 τέσσερα άτομα με κουπόνια προσφοράς. Για εμένα ίσως το καλύτερο ιταλικό που έχω πάει.

Ο χώρος πολύ ωραίος και άνετος, μπορούσες να δεις και τους μάγειρες την ώρα που προετοίμαζαν τα πιάτα, ενώ πολύ σημαντικό ήταν το γεγονός ότι τα τραπέζια είχαν απόσταση μεταξύ τους.

Από σαλάτες πήραμε του καίσαρα (πολύ καλή) και ρόκα με παρμεζάνα και λιαστή ντομάτα (εξαιρετική, ιδιαίτερα η βινεγκρέτ). Από ορεκτικά, τα μανιτάρια με σάλτσα μουστάρδας, η μελιτζάνα με μοτσαρέλα στο φούρνο και η κρέπα με πράσινη ζύμη με γέμιση κρέμας τυριού ήταν πάρα πολύ καλά, ενώ οι γαρίδες σωτέ απλά καλές. Από κυρίως πήραμε μακαρονάδες κι όλες οι μερίδες ήταν μεγάλες. Εξαιρετικές ήταν οι ταλιατέλες με λουκάνικο και λαχανικά, καθώς επίσης και τα μακαρόνια με μανιτάρια και κόκκινη σάλτσα. Η αραμπιάτα ικανοποιητική, όχι όμως και η καρμπονάρα η οποία ήταν άνοστη. Σε ότι αφορά τα γλυκά, επειδή δεν είχε τιραμισού, η σερβιτόρος μας πρότεινε cheesecake με φρέσκια μαρμελάδα, το οποίο ήταν εξαιρετικό, ενώ η πανακότα ήταν απλά καλή. Αξίζει να σημειωθεί ότι έχει πολύ ωραίο λευκό κρασί.

Αν και θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο φτηνό, σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά και χωρίς προσφορά.

19 Δεκ 2011

Το επισκέφθηκα χθες το μεσημέρι μετά από μια μεγάλη βόλτα στο κέντρο. Παλιότερα ήταν ένα από τα αγαπημένα μου ιταλικά στο κέντρο της Αθήνας. Κάποια στιγμή έκλεισε για σχετικά μεγάλο διάστημα (χθες έμαθα ότι άλλαξε διεύθυνση) κι έτσι είχα "ξεκόψει".

Επίσης, ανασταλτικός παράγοντας στάθηκε κάποια κριτική που είχα διαβάσει στο ask4food και που ανέφερε ότι ο πλέον είναι κάτι μεταξύ καφετέριας και εστιατορίου (το οποίο σε καμιά περίπτωση δεν ισχύει...).

Ανεβαίνοντας τις σκάλες του, μας έσπασε τη μύτη μια μυρωδιά που θύμιζε έντονα τιραμισού.
Αν και η ώρα ήταν 4 το μεσημέρι, βρήκαμε με το ζόρι τραπέζι.
Το menu παραμένει σχεδόν το ίδιο αλλά με αρκετά χαμηλότερες τιμές. Μέσο όρο τιμής για ζυμαρικά στα 6,5-8 euro.

Η σαλάτα που διαλέξαμε ήταν πλούσια και νοστιμότατη. Πήραμε επίσης παπαρδέλες με μανιτάρια και λάδι (ή πέστο) τρούφας (που ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ) και λιγκουίνι με σολωμό (που όμως δεν μας πολυενθουσίασε γιατί ήταν λίγο "στεγνά". Φυσικά αυτό μπορεί να συνέβη γιατί είχε πλακώσει πάρα πολύ-κι από ότι καταλάβαμε- απότομη δουλειά).
Αυτά και μισό κιλό λευκό κρασί που ήταν αξιοπρεπέστατο και πληρώσαμε 38 ευρώ.

Προτείνω να δοκιμάσετε επίσης τα πουγκάκια με αχλάδι και σάλτσα από καπνιστό τυρί. Αγαπημένο πιάτο...
Θέλω να σχολιάσω το service που ήταν άμεσο και φιλικό.
Μιλήσαμε με τον ιδιοκτήτη ο οποίος είναι ένα νέο παιδί και δείχνει να αγαπάει αυτό που κάνει.
Σαφώς και θα το ξαναεπισκεφτώ.

12 Δεκ 2011

Eξαιρετικη εξυπηρετηση, πολυ καλες μεριδες, νοστιμο φαγητο.
Ψητα λαχανικα πολυ καλα, ομορφα ραβιολια, νοστιμοτατη πιτσα και
καλο οσομπουκο.

Γενικα παιζει αναμεσα απο καφετερια και ιταλικο, δεν ειναι ασχημο, αξιπρεπεστατη λυση για φαγητο στη πλατεια Εξαρχειων.
Τιμες ικανοποιητικες και ομορφο τιραμισου για το τελος....

12 Δεκ 2011

Πήγαμε χθες το απόγευμα για πρώτη φορά, με κουπόνι απο σάιτ προσφορών για δυο άτομα, 22,50ευρω. Το μενου περιλάμβανε 2 ορεκτικά, μια σαλάτα, δυο κυρίως, μισο κιλό κρασί και γλυκό δυο ατόμων.

Σαν χώρος το μαγαζί με το που μπαίνεις είναι αρκετά ευχάριστος με όμορφη διακόσμηση που σε κερδίζει. Το μόνο αρνητικό για εμάς ήταν η "νεκρή ώρα" που πήγαμε (5 το απόγευμα) και δεν είχε πολύ κόσμο, όμως μέχρι να φύγουμε είχε αρχίσει να έχει κίνηση...

Το σέρβις ήταν εξαιρετικό και πολύ ευγενικό!

Πήραμε μια σαλάτα il doppio που ήταν πάρα πολύ φρέσκια και πολύ νόστιμη με τα υλικά να δένουν απόλυτα μεταξύ τους, σαν ορεκτικά, πράσινες κρέπες με κρέμα τυριού που ήταν πολύ δροσερές αλλά λιγάααακι παραπάνω ξυνές για τα γούστα μου και μελιτζάνες με τυρί στο φούρνο οι οποίες ήταν σούπερ!
Για κυρίως πήραμε μια καρμπονάρα με αυγό (μας ρώτησαν αν την θέλουμε με αυγό ή κρέμα) που εμένα προσωπικά δεν με ενθουσίασε και ενα ραβιόλι με μοσχαράκι ραγού που ήταν πάρα πολύ καλό (αν ήταν και λίγο πιο μαλακό το κρέας θα ήταν ακόμα πιο τέλειο) και η μερίδα πραγματικά τεράστια! Γενικώς οι μερίδες ήταν πολύ μεγάλες! Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η τεράστια σαλάτα και τα ορεκτικά που ήταν σχεδόν σαν κυρίως σε ποσότητα!

Μου άρεσε πάρα πολύ η ευγένεια του σερβιτόρου που μας ρωτούσε αν όλα είναι εντάξει με ενδιαφέρον!
Στο τέλος πήραμε και ένα τσίζκέικ που ήταν πάρα πολύ φρέσκο ελαφρύ και νόστιμο! Και όλα αυτά με 22,50 ευρώ!

Εκτίμησα πάρα πολύ το γεγονός οτι όταν ζητήσαμε λογαριασμό (είχαμε πάρει έξτρα απο την προσφορά μια σπράιτ για να συνοδεύσουμε το κρασί μας, το οποίο παρεμπιπτώντος ηταν πάααρα πολύ καλό για χύμα) μας είπε χαρακτηριστικά: "Τι λογαριασμό να σας φέρω? Για μια σπράιτ που πήρατε?" Δεν το ακούς συχνα αυτό στις μέρες μας...Δεν μας χρέωσε ούτε το κουβέρ (που θα μπορούσε) ούτε το αναψυκτικό, ούτε τίποτε άλλο!

Ένα εχω να πώ! Μπράβο τους! Κερδίσανε σίγουρα νέους πελάτες με τον τρόπο που μας εξυπηρέτησαν! Σίγουρα θα ξαναπάω καθώς έριξα μια ματιά στον κατάλογο και οι τιμές των πιάτων είναι σχετικά φυσιολογικές και σε σχέση με τις ποσότητες των μερίδων,αρκετά ικανοποιητικές!

29 Νοε 2011

Δεν είναι ότι το φαγητό είναι κακό, κάθε άλλο. Όταν έχεις δοκιμάσει όμως ένα εκατομμύριο φορές ιταλικό, ο ανταγωνισμός είναι αυτός που κάποια εστιατόρια δεν τα αφήνει να ανέβουν παραπάνω σε βαθμό.

Αν ήταν μόνο του ίσως και να κέρδιζε κάτι παραπάνω. Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι είναι μια έντιμη προσπάθεια. Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω, έχω άλλα σε προτεραιότητα.

14 Νοε 2011

Επίσκεψη Κυριακή βράδυ 13/11/2011 4 άτομα

Ζεστός και φιλόξενος χώρος. Στα συν ο διαχωρισμός σε καπνιστές και μη. Στο 1ο όροφο ενός ωραίο νεοκλασσικού στην πλατεία Εξαρχείων.

Φαγητό
Παραγγείλαμε 2 σαλάτες(σπανάκι,προσούτο, ντοματίνια και ρόκα,παρμεζάνα). Υπέροχες και οι δύο. Μία εξαιρετική Ποικιλία μανιταριών σε σως ντιζόν, μύδια αχνιστά και γαρίδες σωτέ. Τα μύδια και οι γαρίδες καλά, κυρίως λόγω σως και όχι λόγο πρώτης ύλης(μύδι και γαρίδα).

1 κοτόπουλο με κρούστα λιαστής ντομάτας και λαζάνια με βασιλικό(τρομερό πιάτο!!!), 1 καρμπονάρα με κρέμα(πολύ καλή), 1 ριζότο με κοτόπουλο και μανιτάρια(αρκετά καλό) και τέλος 1 πίτσα(αρκετά καλή με λεπτή ζύμη).
Κρασάκι λευκό χύμα(ίσως από τα καλύτερα χύμα που έχω δοκιμάσει) και 1 τιραμισού και 1 πανακότα. Το τιραμισού πολύ φρέσκο και αρκετά γευστικό με μόνη παραφωνία την υπερβολική στρώση καφέ από πάνω. Πανακότα δεν δοκίμασα.
Λογαριασμός 97€, όχι φτηνό αλλά για το πλήθος των πιάτων σχετικά καλή τίμή.

Η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική από πλευράς σερβιτόρων με αμεσότητα και εξαιρετική ευγένεια. Κανονικά τα έβαζα 4άρι, αλλά καθυστέρησαν να μας φέρουν τα κυρίως.

Θα ξαναπήγαινα πολύ ευχαρίστως!!

08 Νοε 2011

Καθημερινή βράδυ με έναν φίλο πήγαμε στα Εξάρχια στο ιταλικό εστιατόριο αυτό. Καλή διακόσμηση με την ανοιχτή κουζίνα χώρο καπνιστών και μή μεσαία μεγέθους αίθουσα.

Μεγάλο μενού απο το οποίο με κουπόνι απο deal site με 23 ευρώ πήραμε 1 σαλάτα του καίσαρα (καλή) κρέπες με πράσινη ζύμη με γέμιση τυριών σε κρέμα και δύοσμο (δεν μοθ άρεσε) και γαρίδες στο τηγάνι με λωρίδες καρότου, αγγούρικαι μια κρέμα γάλακτος (μέτριο) και για κυριώς πήραμε φιλέτο κοτόπουλου καραμελωμένο με κομματάκια λιαστής ντομάτας με πράσιννα λαζάνια (πολύ νόστιμο) και μέσα στην προσφορά υπήρχε και μισό κιλό κρασί (πολύ καλό) 2 γλυκά που δεν πήραμε γιατί είχαμε χορτάσει και βέβαια είχε και 2 μικρά καρβελάκια λευκό και μαύρο ψωμί (οτε φρέκο θα το έλεγα αλλά ούτε μπαγιάτικο κάτι demi)με ένα μέτριο ντιπάκι.