Φαλάφελ μικρο ή μεγάλο, κεφτεδάκια σε πίτα, χούμους και ταμπουλέ. Ανοιχτό καθημερινά εκτός Κυριακής, 12.00-18.00 Δευτέρα και Τετάρτη, 12.00-20.30 Τρίτη, Πέμπτη & Παρασκευή.

13 Νοε 2017

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που το συγκεκριμένο μαγαζί έχει πέσει τόσο πολύ στην κατάταξη του ask και ακόμα μεγαλύτερη που έχει τόσο καιρό να γραφτεί μία κριτική. Δεν ξέρω αν δεν γράφουν γιατί λένε "τι άλλο να γράψεις; τα έχουν γράψει άλλοι" ή γιατί νομίζουν ότι δεν αξίζει άλλης κριτικής λόγω κορεσμού στα φαλαφελάδικα που φυτρώνουν παντού γύρω μας.

Όμως η ουρά παραμένει εκεί στην Αιόλου, αν και όχι τόσο μεγάλη, με αυτούς που έφεραν το φαλάφελ στο κέντρο, να συνεχίζουν να έχουν κίνηση. Δεν είμαι ειδικός σε αυτού του είδους το φαγητό, για να κρίνω αν έχει χάσει σε ποιότητα ή σε γεύση αλλά εμείς πήραμε δύο γίγας, για το σπίτι που ήταν πραγματικά χορταστικά και ιδιαίτερα απολαυστικά. Όσο για την αναμονή στην ουρά, σίγουρα κουράζει αλλά νομίζω είναι αρκετά γρήγοροι στην εξυπηρέτηση.

Ο χώρος πάλι, ποιος χώρος; ας είναι καλά η Αιόλου και τα παγκάκια της.

12 Νοε 2016

το συγκεκριμενο δε το λες ακριβως μαγαζι. το λες μια τρυπα επανω στην Αιολου, που καταλαβαινεις την παρουσια ακριβως επειδη απεξω μαζευεται παντα καθετα μια ουρά απο 5-6 ατομα (αν εισαι πολυ τυχερος) μεχρι 25 που μετρησα εγω αυτη την Κυριακη που μου ηρθε μια πελωρια λαχταρα να φαω φαλαφελ.
στα πολυ θετικα οτι το δουλευουν νεα παιδια με ορεξη και κατα τη γνωμη μου ειναι το καλυτερο μαγαζι με φαλαφελ τουλαχιστον στο κεντρο της Αθηνας και φανταζομαι ενα απο τα καλυτερα της πολης στον τομεα του.
παντοτε πεντανοστιμοι ρεβυθοκεφτεδες, με υπεροχο χουμους και οσο καυτερο το ζητησει καποιος. οι τιμες κυμαινονται απο 2,50 εως 3.80 αναλογα το μεγεθος της αραβικης πιτας που θα επιλεξει κανεις.
το μονο πραγματικα μειων που βρισκω ειναι ο χρονος αναμονης. και ενταξει για την εμπειρια μια φορα, αντε δυο αν μιλας με παρεα, θα στηθεις στην τεραστια ουρά και θα περιμενεις. παραπανω φορες ομως το θεωρω τραγικο μια αναμονη ανω της μισης ωρας απλα για street food. αν βελτιωσουν αυτο με καποιο τροπο, θα μιλαμε για το τελειο

13 Μάρ 2016

Είναι ένα μαγαζί γνωστό τοις πάσι και ίσως η περαιτέρω κριτική δεν έχει νόημα.

Γι' αυτό λίγες σημειώσεις μόνο.

1. Έχει σαφώς κατέβει σκαλάκι στην ποιότητα από τότε που άνοιξε (η τύχη έδωσε και πρωτόφαγα πριν καν βάλει ταμπέλα και τυπώσει καρτούλες). Ήταν μασάζ στον ουρανίσκο. Ηδονικό.
Εδώ και περίπου ένα-ενάμιση χρόνο νομίζω ότι κάτι άλλαξε. Η λαδίλα έχει εμφανιστεί. Υλικά μισού ποιοτικού κλικ κάτω σε σχέση με όταν άνοιξε. Το καυτερό ελληνοποιήθηκε, δηλαδή συμβιβάστηκε. Παραμένει γευστικά πάνω από την πλειοψηφία του ανταγωνισμού αλλά οι γεύσεις δεν είναι ούτε τόσο ευδιάκριτες (το μεγαλύτερο χαρακτηριστικό των ποιοτικών υλικών, πχ Τάκης στο Λιμένι) ούτε τόσο ελαφριές, σε βαραίνει.

2. Παραμένει πάνω από την πλειοψηφία του ανταγωνισμού σαν γεύση μα ουδέποτε είχε σχέση με την αυθεντικότητα (για πάνε μια από Λιοσίων, Σοφοκλέους).

3. Τιμή και σέβας στον πρωτοπόρο διότι ο εσμός όλων των εν Αθήναις και αυτών περιχώρων φαλαφελάδικων σε αυτό το πρωτοποριακό μαγαζί οφείλει την ύπαρξή του. Δημιούργησε το κοινό των φαλαφελάδων βγάζοντας το φαλάφελ από την αφάνεια των πίσω από την Ομόνοια στενών (όπου υπάρχει από τις αρχές/μέσα της δεκαετίας του 90, θυμάμαι ένα πχ στη πλατεία Λαυρίου στην 3ης Σεπτεμβρίου circa '93-'94) και το έθεσε στην πρωτοπορία του απενοχοποιημένου και mainstream street food.

4. Όταν αποκερδαίνεις τόσα όσα αυτό το μαγαζί οφείλεις να δίνεις κάτι πίσω στην κοινότητα (αυτό που λεν οι Αμερικάνοι community). Βάλε δυο κάδους παραπάνω με δικά σου έξοδα και άδειαζέ τους 10 φορές τη μέρα. Μην επιτρέπεις στο κέρδος σου να βρωμίζει, και άρα να υποβαθμίζει, το περιβάλλον στο οποίο δημιουργείται. Αν αντί για φαλαφελάδικο ήσουν ορυχείο τι θα έκανες δηλαδή; (Το μούσι και το καπελάκι δεν σε κάνουν εναλλακτικό, η διαφοροποίηση στην πράξη σε κάνει).

Σε κάθε περίπτωση είναι νόστιμο, παραμένει αρκετά ποιοτικό και -αν και τσιμπημένο- αξίζει, όχι την μισάωρη ουρά (έχω θέμα με τις ουρές) αλλά την δοκιμή μια χαλαρή μέρα.

Τι κι αν ο χωρος θυμιζει αποθηκη, καθως ειναι μια ανορθοδοξη τρυπα, τι κι αν ο καταλογος ειναι με μια πρωτη ματια περιοριστικα μικρος, το falafellas θα σου κλεψει την καρδια. Οταν πρωτοανοιξε, ηταν μια ριψοκινδυνη προσπαθεια για τα ελληνικα δεδομενα, και χαιρομαι ιδιαιτερως που καποιοι την εκαναν. Απο τοτε βεβαια τα φαλαφελαδικα ανοιγουν το ενα πισω απο το αλλο και κοντευουν να γινουν περισσοτερα απο τα περιπτερα. Ομως, η πρωτη αγαπη ειναι και παντοτινη, ετσι δε λενε?

Επεσα πανω του τυχαια, ειχα ακουσει βεβαια γι αυτο, αλλα δεν ειχα ιδεα που ακριβως βρισκοταν. Επειδη ομως μια απο τις πλεον αγαπημενες μου συνηθειες ειναι να χανομαι στα στενα στο κεντρο και να περπαταω τεραστιες αποστασεις - ειναι μια καλη δικαιολογια για να χαζευεις βιτρινες και παραλληλα να καις και ολα αυτα που θα μασουλισεις αργοτερα- ηταν μαθηματικα αδυνατο να μου κρυβεται για πολυ ακομα. Να πω την αληθεια μου, το Bubble Tale στην αρχη της Αιολου μου τραβηξε την προσοχη, και μια και το ανεφερα, μην παραλειψετε να παρετε ενα πολυχρωμο φρουτενιο τσαι με φουσκες αν σας βγαλει κατα κει ο δρομος, ειναι ερωτας με την πρωτη γουλια.

Βρεθηκα, λοιπον, μπροστα στο Falafellas, το οποιο ουτε που θα το προσεχα αν δεν ειχε μια ουρα σαν και αυτες που βλεπαμε μπροστα στα ΑΤΜ οταν πρωτοανακοινωθηκε το capital control. Και πως να το προσεξω, δηλαδη, με τετοιο μεγεθος? Υπαιθρια καντινα και ειναι πιο ευρυχωρη, αυτο εχει περιπου το μεγεθος της ντουλαπας μου. Ειναι απλως ο παγκος που δυο παλικαρια προσπαθουν να εξυπηρετησουν το πληθος κοσμου σε ενα τετραγωνικο μετρο χωρου εκαστος και το γκισε. Η κατασταση επιδεινωνεται απο την ελλειψη τραπεζιων, αφου το πλησιεστερο καθισμα ειναι τα μεγαλα πεζουλια του πεζοδρομου απεναντι απο το μαγαζι. Το θεμα ειναι οτι, το να μην εχει τραπεζι, παει και ερχεται, το να πρεπει να κατσεις να φας στα εν λογω πεζουλια, περιτριγυρισμενος απο ενα συρφετο σκουπιδιων, ειναι καποιας μορφης σαδισμος. Προφανως ο δημοσιος χωρος δε τους ανηκει, αλλα ειναι κριμα να δειχνει τετοια εικονα εγκαταλειψης ο περιγυρος, σου αφηνει κακη εντυπωση αδικα.

Με τετοια ουρα απεξω, ομως, επεισθην οτι κατι καλο θα με εβρει αν μεινω σε αναμονη, και στηθηκα και γω μαζι με τους αλλους. Ευτυχως, το σημα δεν ηταν κατηλειμμενο, τα παιδια ειχαν εξοικειωθει να δουλευουν ταχυτατα στο ενυδριο τους και μεσα σε 12 λεπτα ειχε φτασει η σειρα μου. Καταλογος δεν υπαρχει, δεν ειναι και αναγκαιος, τα προσφερομενα εδεσματα ειναι 2-3 ολα κι ολα, γραμμενα σε ενα μαυροπινακακι στον τοιχο.

Η επιλογη γινεται μεταξυ κλασσικου φαλαφελ ή σε κεφτεδακια. Το falafella, τσεπης η γιγας, ειναι μια αραβικη πιτα με σως γιαουρτιου, ταχινι, σαλτσα τοματας, μαρουλι, αγγουρι, πιπερια, ντοματα, κεφτεδακια falafel, τηγανιτη μελιτζανα και μπαχαρικα. Μπορεις να ζητησεις διαβαθμιση στο πικαντικο, με την προσθηκη καυτερου, σε κλιμακα απο "ουτε που το πιανει η γλωσσα σου" ως και "πετας φωτιες απο το στομα".

Ζητησα ενα τετοιο κουκλι σε μεγεθος γιγας, που ειναι ουσιαστικα η μεγαλη αραβικη πιτα, και το κρατουσα στα χερια μου ελαχιστα λεπτα μετα. Η εξυπηρετηση ειναι πολυ γρηγορη και τα παιδια φιλικα. Αν πληρουσαν και 100% τα στανταρ καθαριοτητας (επιασε τα λεφτα με το γαντι που εφτιαχνε το φαγητο... ) θα ειχαν τις 4 ντοματουλες τους, αν και να δω που θα τις εβαζαν σε τοσο στριμωγμενο χωρο.

Απο φωνη κορμαρα, και απο εμφανιση λουκουμι εχω να πω. Εμφανισιακα δεν ηταν τιποτα το συγκλονιστηκο, αλλα γευστικα ηταν μια πολυ απολαυστικη εμπειρια. Το φαλαφελ ηταν αφρατο, τα λαχανικα φρεσκα, οι σαλτσες εκαναν υπεροχη αντιθεση μεταξυ τους, απο τη μια το γλυκοπικαντικο της ντοματας και απο την αλλη η πλουσια υφη του ταχινιου και η δροσια του γιαουρτιου με διακριτικη προσθηκη παπρικας. Ολα αυτα ηταν εμπειρα δεμενα απο την ιδανικα μελωμενη μελιτζανα, που εκανε τη γεμιση γεματη σε γευση. Βεβαια, η αληθεια ειναι οτι το ιδιο το φαλαφελ παιζει λιγο ρολο κομπαρσου με ολα αυτα τα υλικα, και δε θα μου ελειπε και να μην υπηρχε μεσα στην πιτα. Και αυτο νομιζω ειναι και το φαουλ του. Σε ενα μαγαζι που λεγεται Falafellas και επικεντρωνεται σχεδον αποκλειστικα στο να σερβιρει το συγκεκριμενο εδεσμα, το φαλαφελ θα επρεπε να μπαινει στη σκηνη με Χαρλευ και να προκαλει υστερια στα πληθη, οχι να νυχοπατα απο την πισω πορτα.

Η τελικη μου εκτιμηση ειναι πως ειναι μια εξαιρετικη εναλλακτικη street food και πολυ ευχαριστη συντροφια σε ενα οδοιπορικο στην Αθηνα. Με κοστος λιγο περισσοτερο απο ενα σουβλακι (2.50 ευρω το μικρο και 3.50 το γιγας) ειναι μια χορταστικη και οικονομικη επιλογη. Παντως, κατα τη δικη μου αποψη, ολη αυτη η φημη που εχει αποκτησει ειναι καπως υπερβολικη, δεν θα σκασουν και πυροτεχνηματα στην πρωτη μπουκια. Ειναι πολυ καλο, αλλα Champion's League δεν παιρνει.

05 Νοε 2015

FALAFELLAS λοιπον και για μενα, ειναι απο τα μαγαζια που ανυπομονουσα να παω, αλλα οσες φορες ειχα περασει ειχε παντα τεραστια ουρα και λογω ιδιοσυγκρασιας αρνουμαι να περιμενω σε ουρες για να φαω.

Σημερα ομως ετυχε να περασω και να εχει απεξω μονο 4-5 ατομα οποτε το θεωρησα καταλληλη ευκαιρια. Οπως, ισως, εχετε καταλαβει ειμαι αρκετα "τοπικιστρια" στο κεντρο της Αθηνας κινουμαι ελαχιστα και μονο στοχευμενα σε συγκεκριμενα μαγαζια... (τιμη και δοξα στις κριτικες του baron rouge-και οχι μονο-που μας εδιναν εξαιρετικες επιλογες στο κεντρο που δε θα τις εβρισκα ποτε εγω)

Ας επανελθουμε στο θεμα μας, FALAFELLAS, πολλα αρθρα που το προτεινουν φιλοι και γνωστοι που το εκθειαζουν, ισως και εγω το ειχα εξιδανικευσει και μαλλον απογοητευτηκα.

Ο χωρος δε χρειαζεται περιγραφη ενα μικρο μαγαζι που χωρουν ισα ισα οι εργαζομενοι συνεχιζουν να μην εχουν ουτε ενα σκαμπο ή σταντ να κατσει κανεις να φαει με την ησυχια του. Εντελως αδιαφορος τουλαχιστον, θα επρεπε να ειχε βελτιωθει μετα απο τοση διαφημιση και δουλεια!

Η εξυπηρετηση επισης δεν με ικανοποιησε, καθως πηρα μια σχεδον κρυα αραβικη πιτα. Κατι αλλο πολυ σημαντικο για μενα (που μπορει να φανει σαν παραξενια αλλα πραγματικα με εξοργιζει) ειναι το θεμα της υγιεινης, λοιπον, ποιος ο λογος να φορα κανεις γαντια και με αυτα να πιανει απο το φαγητο μεχρι τα χρηματα και τα κουτακια αναψυκτικων κλπ ?? Το δυο επιεικως για την ταχυτητα εξυπηρετησης και το χαμογελο.

Το vfm κακο αρκετα, οταν για ενα "σαντουιτς"με φαλαφελ και λαχανικα χρεωνεται 3.80 με τη μεγαλη πιτα και 2.80 με τη μικρη, μιλαμε για λαχανικα που ειναι αρκετα οικονομικα. Εγω χρειαστηκα μια μεγαλη για να χορτασω και δεν τρωω και αρκετα.

Αφησα εσκεμμενα τη γευση για το τελος τον τελευταιο καιρο εχω δοκιμασει αρκετα φαλαφελ το συγκεκριμενο ειναι απο τα νοστιμα, ισως οχι τοσο που να αξιζει ολο αυτο το ντορο βεβαια. Το πηρα απο ολα, λιγο καυτερο, μου αρεσε το αγγουρακι κομμενο σε λεπτες φετες και η προσθηκη της μελιτζανας σε συνδυασμο με τις σως.

Δε ξερω αν θα το προτεινα μαλλον οχι, στη γυρω περιοχη υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες, αν ομως ειστε σαν και μενα και προτιματε το φαλαφελ απο τα υπολοιπα street food μια στο τοσο ειναι μια συμπαθητικη επιλογη με τα φαουλ της φυσικα.

Υ.γ. αναρωτιεμαι πολλες φορες η γευση μπορει να υπερνικησει τα υπολοιπα αρνητικα... ?Μαλλον καταληγω στο οχι με μικρες εξαιρεσεις!

03 Μάρ 2016

Μεσημεράκι Πέμπτης και βρεθήκαμε στην Αιόλου κοντά στο Falafellas, το οποίο συμπτωματικά στην ουρά είχε μόνο δύο άτομα. Ετσι βρήκαμε την ευκαιρία να ξαναγευθούμε τα ωραία Falafel του.

Το Falafel τσέπης (2,80 ΕΥΡΩ) είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Iκανοποιητική έως χορταστική η μερίδα κατά περίπτωση.

Η γίγας πίτα αραβική με κεφτεδάκια (4,80 ΕΥΡΩ) έξ ίσου καλή.

Ο βαθμός έντασης του καυτερού ρυθμίζεται κατά βούληση oπως το θέλεις.

Ο χώρος (ποιος χώρος), ας είναι καλά τα πέριξ παγκάκια της Αιόλου, που μπορείς να κάτσεις, εάν βρεις και σ’αυτά θέση.

Είναι μια πρόχειρη, πολύ καλή και φθηνή λύση η οποία χρειάζεται πολλές φορές.

Κάναμε φινάλε στο Fast αλλά ποιοτικό Food, με καφέ και λουκουμάδες, από τον Κρίνο στην Αιόλου, που παραμένει πάντα κλασική αξία.

05 Δεκ 2015

Και εγω στην Αιολου βρεθηκα σημερα για δουλειες και πεινασα, ειχα ακουσει λοιπον απο τους παντες και ειπα να αποκτησω δικη μου αποψη και γνωμη!

Ειχε σχεδον εξαφανιστει ο ηλιος απο τα κτιρια οταν εφτασα και κρυωνα και λιγο! Εχει σημασια αυτο, γι αυτο και το αναφερω.

Πηγα λοιπον, ημουν καπου 7-8 στη σειρα αλλα ειδα οτι τελειωνουν σχετικα γρηγορα.. Οποτε και εκατσα να περιμενω.

Πηρα μια μικρη πιτα με φαλαφελ και μια μικρη με κεφτεδακια χωρις την καυτερη σαλτσα που εχουν μεσα, ζητησα και χωρις μελιτζανες, δεν ειναι οτι εχω καμια αλλεργια, απλα δεν ειμαι πολυ φαν..!

Παιδια, δε σας λεω βλακειες που ηρθαν κρυα! Αλλα και τα 2 ομως! Ειχε το μαρουλι του, το αγγουρακι του αλλα και τα φαλαφελ και τα κεφτεδακια ηρθαν κρυα! Αλλα τελειως κρυα!

Τα εφαγα γιατι πραγματικα πεινουσα και σαν γευση δεν ηταν ασχημα αλλα δε νομιζω οτι θα επρεπε να σερβιριζονται ετσι.. Ετσι λοιπον παιρνει 1/4.

Στην εξυπηρετηση εβαλα 3/4 γιατι μου ηρθαν κρυα και γιατι φορουσαν μεν γαντια αλλα εκαναν τα παντα μ αυτα, οποτε πιο το νοημα να τα φορας!

Ο χωρος και το ολο κονσεπτ μου αρεσε αλλα εβαλα 2/4 γιατι θα ηθελα, οχι να ειναι μεγαλυτερο το μαγαζι (που ειναι πραγματικα μια τρυπα) αλλα γιατι θα ηθελα εναν ακομα ανθρωπο να μαζευει τα πεταμενα χαρτια τους απ εξω, ο δρομος ειχε το μαυρο του το χαλι!

Τωρα το χρηματικο του θεματος: 3/4 γιατι εμεινα ευχαριστημενη, απλα νομιζω οτι μια καθοδο ακομα θα μπορουσε να την ειχε κανει, τα υλικα που χρησιμοποιει (περαν του κιμα) ειναι σχεδον 0 το κοστος. Δεν ειναι κακη η τιμη του, θα ξαναπηγαινα να του δωσω μια ευκαιρια, θεωρω ομως πως μπορει να κατεβει κ αλλο.

Αυτα, δεν θα σας το προτεινω μεχρι να παω και να φαω οπως πρεπει το προιον......!

31 Δεκ 2015

Αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για να δοκιμάσεις φαλάφελ στο κέντρο της Αθήνας.
Το πολύ θετικό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις το πόσο καυτερό το θέλεις ( βασικό για αυτούς που δεν είναι πολύ του πικάντικου).

Το πολύ αρνητικό είναι πραγματικά ο χρόνος αναμονής! σε ώρες αιχμής η ουρά κλείνει όλο τον πεζόδρομο αλλά τελικά η αναμονή αξίζει! τα παιδιά στο service πολύ εξυπηρετικά αν και θα μπορούσε να γίνεται η όλη διαδικασία λίγο πιο γρήγορα!

οι τιμές πολύ καλές σε σχέση με την ποιότητα! περιμένουμε να βάλουν και delivery!

13 Νοε 2015

Ας αρχίσουμε με το οτι είναι street food οποτε θα το φας στον δρόμο και αν είσαι τυχερός θα βρεις και κάποιο ελεύθερο παγκάκι.
Έχει ουρά και θα περιμένεις οχι τραγικά αλλα γυρω στο δεκάλεπτο.
Εξυπηρέτηση ευγενική και τυπική στα πλαίσια οτι περιμένουν και αλλοι στην ουρά.

Στο ζητούμενο τώρα και αφου καποιος έχει αποδεχθεί τα παραπάνω το φαλαφελ του είναι καλό. Οχι το καλυτερο που θα φάτε στην ζωή σας αλλα αξιοπρεπέστατο. Το γίγας είναι τεράστιο και δυσκολα το τελειώνεις.

Παραδοσιακό φαλαφελ δεν το λες αλλα τα υλικά ειναι φρέσκα και μπόλικα. Εγω θα το προτιμούσα λιγότερο στεγνό και τα "κεφτεδάκια"πιο ζουμερά(κατι που ομως είναι δυσκολο να το πετύχεις σε τετοιες ποσότητες).

Παραμένει ομως μια καλή λύση, καθαρή και σχετικα φθηνή αν και θα μπορούσε να ηταν και φθηνότερη.

13 Δεκ 2015

Δεν ενθουσιάστηκα είναι η αλήθεια, οσα "υλικά" και αν βάλεις, οσο "καυτερό" και οση μελιτζάνα (!! ), αν το ίδιο το φαλάφελ δεν ειναι καλό τί να το κάνεις?

Σαν να μην ειχε μαϊντανό μέσα, ούτε φρέσκο κόλιανδρο, το χρώμα μέσα ηταν... καφέ μουντο, και οχι με τη την γνωστη απόχρωση του πράσινου απο το μαιντανό και τον κόλιανδρο...
Απ'έξω οχι τραγανό οπως πρέπει, μου φάνηκε λίγο... νιανιά! Αντί για πίκλες αγγούρι...: -(

Δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι τόσο δύσκολο να φτιάξουν την αυθεντική συνταγή όπως πρέπει! Γιατί πρέπει μονιμως να μπασταρδεύουμε τα πάντα και να τα κάνουμε χειρότερα?

Ναι οκ, αν δεν εχεις φάει σωστό φαλάφελ, αυτο, μαζί με ολα τα υπολοιπα υλικά που βαζουν, θα το πεις νόστιμο σαν σύνολο, αλλά εάν εχεις φάει το φαλάφελ οπως πρέπει να ειναι αυτό δεν λέει και πολλά.
Προτιμώ τα πιο αυθεντικά φαλαφελτζίδικα στην πλ. Βάθης.
Φυσικά αν θέλετε σουπερ φαλάφελ το καλύτερο που έχετε να κάνετε ειναι να το φτιάξετε μόνοι σας!