FALAFELLAS

Μέση Ανατολή

Αιόλου 51, Ψυρρη [Χάρτης]

Φαλάφελ μικρο ή μεγάλο, κεφτεδάκια σε πίτα, χούμους και ταμπουλέ. Ανοιχτό καθημερινά εκτός Κυριακής, 12.00-18.00 Δευτέρα και Τετάρτη, 12.00-20.30 Τρίτη, Πέμπτη & Παρασκευή.

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Είναι ένα μαγαζί γνωστό τοις πάσι και ίσως η περαιτέρω κριτική δεν έχει νόημα.

Γι' αυτό λίγες σημειώσεις μόνο.

1. Έχει σαφώς κατέβει σκαλάκι στην ποιότητα από τότε που άνοιξε (η τύχη έδωσε και πρωτόφαγα πριν καν βάλει ταμπέλα και τυπώσει καρτούλες). Ήταν μασάζ στον ουρανίσκο. Ηδονικό.
Εδώ και περίπου ένα-ενάμιση χρόνο νομίζω ότι κάτι άλλαξε. Η λαδίλα έχει εμφανιστεί. Υλικά μισού ποιοτικού κλικ κάτω σε σχέση με όταν άνοιξε. Το καυτερό ελληνοποιήθηκε, δηλαδή συμβιβάστηκε. Παραμένει γευστικά πάνω από την πλειοψηφία του ανταγωνισμού αλλά οι γεύσεις δεν είναι ούτε τόσο ευδιάκριτες (το μεγαλύτερο χαρακτηριστικό των ποιοτικών υλικών, πχ Τάκης στο Λιμένι) ούτε τόσο ελαφριές, σε βαραίνει.

2. Παραμένει πάνω από την πλειοψηφία του ανταγωνισμού σαν γεύση μα ουδέποτε είχε σχέση με την αυθεντικότητα (για πάνε μια από Λιοσίων, Σοφοκλέους).

3. Τιμή και σέβας στον πρωτοπόρο διότι ο εσμός όλων των εν Αθήναις και αυτών περιχώρων φαλαφελάδικων σε αυτό το πρωτοποριακό μαγαζί οφείλει την ύπαρξή του. Δημιούργησε το κοινό των φαλαφελάδων βγάζοντας το φαλάφελ από την αφάνεια των πίσω από την Ομόνοια στενών (όπου υπάρχει από τις αρχές/μέσα της δεκαετίας του 90, θυμάμαι ένα πχ στη πλατεία Λαυρίου στην 3ης Σεπτεμβρίου circa '93-'94) και το έθεσε στην πρωτοπορία του απενοχοποιημένου και mainstream street food.

4. Όταν αποκερδαίνεις τόσα όσα αυτό το μαγαζί οφείλεις να δίνεις κάτι πίσω στην κοινότητα (αυτό που λεν οι Αμερικάνοι community). Βάλε δυο κάδους παραπάνω με δικά σου έξοδα και άδειαζέ τους 10 φορές τη μέρα. Μην επιτρέπεις στο κέρδος σου να βρωμίζει, και άρα να υποβαθμίζει, το περιβάλλον στο οποίο δημιουργείται. Αν αντί για φαλαφελάδικο ήσουν ορυχείο τι θα έκανες δηλαδή; (Το μούσι και το καπελάκι δεν σε κάνουν εναλλακτικό, η διαφοροποίηση στην πράξη σε κάνει).

Σε κάθε περίπτωση είναι νόστιμο, παραμένει αρκετά ποιοτικό και -αν και τσιμπημένο- αξίζει, όχι την μισάωρη ουρά (έχω θέμα με τις ουρές) αλλά την δοκιμή μια χαλαρή μέρα.

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Τι κι αν ο χωρος θυμιζει αποθηκη, καθως ειναι μια ανορθοδοξη τρυπα, τι κι αν ο καταλογος ειναι με μια πρωτη ματια περιοριστικα μικρος, το falafellas θα σου κλεψει την καρδια. Οταν πρωτοανοιξε, ηταν μια ριψοκινδυνη προσπαθεια για τα ελληνικα δεδομενα, και χαιρομαι ιδιαιτερως που καποιοι την εκαναν. Απο τοτε βεβαια τα φαλαφελαδικα ανοιγουν το ενα πισω απο το αλλο και κοντευουν να γινουν περισσοτερα απο τα περιπτερα. Ομως, η πρωτη αγαπη ειναι και παντοτινη, ετσι δε λενε?

Επεσα πανω του τυχαια, ειχα ακουσει βεβαια γι αυτο, αλλα δεν ειχα ιδεα που ακριβως βρισκοταν. Επειδη ομως μια απο τις πλεον αγαπημενες μου συνηθειες ειναι να χανομαι στα στενα στο κεντρο και να περπαταω τεραστιες αποστασεις - ειναι μια καλη δικαιολογια για να χαζευεις βιτρινες και παραλληλα να καις και ολα αυτα που θα μασουλισεις αργοτερα- ηταν μαθηματικα αδυνατο να μου κρυβεται για πολυ ακομα. Να πω την αληθεια μου, το Bubble Tale στην αρχη της Αιολου μου τραβηξε την προσοχη, και μια και το ανεφερα, μην παραλειψετε να παρετε ενα πολυχρωμο φρουτενιο τσαι με φουσκες αν σας βγαλει κατα κει ο δρομος, ειναι ερωτας με την πρωτη γουλια.

Βρεθηκα, λοιπον, μπροστα στο Falafellas, το οποιο ουτε που θα το προσεχα αν δεν ειχε μια ουρα σαν και αυτες που βλεπαμε μπροστα στα ΑΤΜ οταν πρωτοανακοινωθηκε το capital control. Και πως να το προσεξω, δηλαδη, με τετοιο μεγεθος? Υπαιθρια καντινα και ειναι πιο ευρυχωρη, αυτο εχει περιπου το μεγεθος της ντουλαπας μου. Ειναι απλως ο παγκος που δυο παλικαρια προσπαθουν να εξυπηρετησουν το πληθος κοσμου σε ενα τετραγωνικο μετρο χωρου εκαστος και το γκισε. Η κατασταση επιδεινωνεται απο την ελλειψη τραπεζιων, αφου το πλησιεστερο καθισμα ειναι τα μεγαλα πεζουλια του πεζοδρομου απεναντι απο το μαγαζι. Το θεμα ειναι οτι, το να μην εχει τραπεζι, παει και ερχεται, το να πρεπει να κατσεις να φας στα εν λογω πεζουλια, περιτριγυρισμενος απο ενα συρφετο σκουπιδιων, ειναι καποιας μορφης σαδισμος. Προφανως ο δημοσιος χωρος δε τους ανηκει, αλλα ειναι κριμα να δειχνει τετοια εικονα εγκαταλειψης ο περιγυρος, σου αφηνει κακη εντυπωση αδικα.

Με τετοια ουρα απεξω, ομως, επεισθην οτι κατι καλο θα με εβρει αν μεινω σε αναμονη, και στηθηκα και γω μαζι με τους αλλους. Ευτυχως, το σημα δεν ηταν κατηλειμμενο, τα παιδια ειχαν εξοικειωθει να δουλευουν ταχυτατα στο ενυδριο τους και μεσα σε 12 λεπτα ειχε φτασει η σειρα μου. Καταλογος δεν υπαρχει, δεν ειναι και αναγκαιος, τα προσφερομενα εδεσματα ειναι 2-3 ολα κι ολα, γραμμενα σε ενα μαυροπινακακι στον τοιχο.

Η επιλογη γινεται μεταξυ κλασσικου φαλαφελ ή σε κεφτεδακια. Το falafella, τσεπης η γιγας, ειναι μια αραβικη πιτα με σως γιαουρτιου, ταχινι, σαλτσα τοματας, μαρουλι, αγγουρι, πιπερια, ντοματα, κεφτεδακια falafel, τηγανιτη μελιτζανα και μπαχαρικα. Μπορεις να ζητησεις διαβαθμιση στο πικαντικο, με την προσθηκη καυτερου, σε κλιμακα απο "ουτε που το πιανει η γλωσσα σου" ως και "πετας φωτιες απο το στομα".

Ζητησα ενα τετοιο κουκλι σε μεγεθος γιγας, που ειναι ουσιαστικα η μεγαλη αραβικη πιτα, και το κρατουσα στα χερια μου ελαχιστα λεπτα μετα. Η εξυπηρετηση ειναι πολυ γρηγορη και τα παιδια φιλικα. Αν πληρουσαν και 100% τα στανταρ καθαριοτητας (επιασε τα λεφτα με το γαντι που εφτιαχνε το φαγητο... ) θα ειχαν τις 4 ντοματουλες τους, αν και να δω που θα τις εβαζαν σε τοσο στριμωγμενο χωρο.

Απο φωνη κορμαρα, και απο εμφανιση λουκουμι εχω να πω. Εμφανισιακα δεν ηταν τιποτα το συγκλονιστηκο, αλλα γευστικα ηταν μια πολυ απολαυστικη εμπειρια. Το φαλαφελ ηταν αφρατο, τα λαχανικα φρεσκα, οι σαλτσες εκαναν υπεροχη αντιθεση μεταξυ τους, απο τη μια το γλυκοπικαντικο της ντοματας και απο την αλλη η πλουσια υφη του ταχινιου και η δροσια του γιαουρτιου με διακριτικη προσθηκη παπρικας. Ολα αυτα ηταν εμπειρα δεμενα απο την ιδανικα μελωμενη μελιτζανα, που εκανε τη γεμιση γεματη σε γευση. Βεβαια, η αληθεια ειναι οτι το ιδιο το φαλαφελ παιζει λιγο ρολο κομπαρσου με ολα αυτα τα υλικα, και δε θα μου ελειπε και να μην υπηρχε μεσα στην πιτα. Και αυτο νομιζω ειναι και το φαουλ του. Σε ενα μαγαζι που λεγεται Falafellas και επικεντρωνεται σχεδον αποκλειστικα στο να σερβιρει το συγκεκριμενο εδεσμα, το φαλαφελ θα επρεπε να μπαινει στη σκηνη με Χαρλευ και να προκαλει υστερια στα πληθη, οχι να νυχοπατα απο την πισω πορτα.

Η τελικη μου εκτιμηση ειναι πως ειναι μια εξαιρετικη εναλλακτικη street food και πολυ ευχαριστη συντροφια σε ενα οδοιπορικο στην Αθηνα. Με κοστος λιγο περισσοτερο απο ενα σουβλακι (2.50 ευρω το μικρο και 3.50 το γιγας) ειναι μια χορταστικη και οικονομικη επιλογη. Παντως, κατα τη δικη μου αποψη, ολη αυτη η φημη που εχει αποκτησει ειναι καπως υπερβολικη, δεν θα σκασουν και πυροτεχνηματα στην πρωτη μπουκια. Ειναι πολυ καλο, αλλα Champion's League δεν παιρνει.

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

FALAFELLAS λοιπον και για μενα, ειναι απο τα μαγαζια που ανυπομονουσα να παω, αλλα οσες φορες ειχα περασει ειχε παντα τεραστια ουρα και λογω ιδιοσυγκρασιας αρνουμαι να περιμενω σε ουρες για να φαω.

Σημερα ομως ετυχε να περασω και να εχει απεξω μονο 4-5 ατομα οποτε το θεωρησα καταλληλη ευκαιρια. Οπως, ισως, εχετε καταλαβει ειμαι αρκετα "τοπικιστρια" στο κεντρο της Αθηνας κινουμαι ελαχιστα και μονο στοχευμενα σε συγκεκριμενα μαγαζια... (τιμη και δοξα στις κριτικες του baron rouge-και οχι μονο-που μας εδιναν εξαιρετικες επιλογες στο κεντρο που δε θα τις εβρισκα ποτε εγω)

Ας επανελθουμε στο θεμα μας, FALAFELLAS, πολλα αρθρα που το προτεινουν φιλοι και γνωστοι που το εκθειαζουν, ισως και εγω το ειχα εξιδανικευσει και μαλλον απογοητευτηκα.

Ο χωρος δε χρειαζεται περιγραφη ενα μικρο μαγαζι που χωρουν ισα ισα οι εργαζομενοι συνεχιζουν να μην εχουν ουτε ενα σκαμπο ή σταντ να κατσει κανεις να φαει με την ησυχια του. Εντελως αδιαφορος τουλαχιστον, θα επρεπε να ειχε βελτιωθει μετα απο τοση διαφημιση και δουλεια!

Η εξυπηρετηση επισης δεν με ικανοποιησε, καθως πηρα μια σχεδον κρυα αραβικη πιτα. Κατι αλλο πολυ σημαντικο για μενα (που μπορει να φανει σαν παραξενια αλλα πραγματικα με εξοργιζει) ειναι το θεμα της υγιεινης, λοιπον, ποιος ο λογος να φορα κανεις γαντια και με αυτα να πιανει απο το φαγητο μεχρι τα χρηματα και τα κουτακια αναψυκτικων κλπ ?? Το δυο επιεικως για την ταχυτητα εξυπηρετησης και το χαμογελο.

Το vfm κακο αρκετα, οταν για ενα "σαντουιτς"με φαλαφελ και λαχανικα χρεωνεται 3.80 με τη μεγαλη πιτα και 2.80 με τη μικρη, μιλαμε για λαχανικα που ειναι αρκετα οικονομικα. Εγω χρειαστηκα μια μεγαλη για να χορτασω και δεν τρωω και αρκετα.

Αφησα εσκεμμενα τη γευση για το τελος τον τελευταιο καιρο εχω δοκιμασει αρκετα φαλαφελ το συγκεκριμενο ειναι απο τα νοστιμα, ισως οχι τοσο που να αξιζει ολο αυτο το ντορο βεβαια. Το πηρα απο ολα, λιγο καυτερο, μου αρεσε το αγγουρακι κομμενο σε λεπτες φετες και η προσθηκη της μελιτζανας σε συνδυασμο με τις σως.

Δε ξερω αν θα το προτεινα μαλλον οχι, στη γυρω περιοχη υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες, αν ομως ειστε σαν και μενα και προτιματε το φαλαφελ απο τα υπολοιπα street food μια στο τοσο ειναι μια συμπαθητικη επιλογη με τα φαουλ της φυσικα.

Υ.γ. αναρωτιεμαι πολλες φορες η γευση μπορει να υπερνικησει τα υπολοιπα αρνητικα... ?Μαλλον καταληγω στο οχι με μικρες εξαιρεσεις!

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Μεσημεράκι Πέμπτης και βρεθήκαμε στην Αιόλου κοντά στο Falafellas, το οποίο συμπτωματικά στην ουρά είχε μόνο δύο άτομα. Ετσι βρήκαμε την ευκαιρία να ξαναγευθούμε τα ωραία Falafel του.

Το Falafel τσέπης (2,80 ΕΥΡΩ) είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Iκανοποιητική έως χορταστική η μερίδα κατά περίπτωση.

Η γίγας πίτα αραβική με κεφτεδάκια (4,80 ΕΥΡΩ) έξ ίσου καλή.

Ο βαθμός έντασης του καυτερού ρυθμίζεται κατά βούληση oπως το θέλεις.

Ο χώρος (ποιος χώρος), ας είναι καλά τα πέριξ παγκάκια της Αιόλου, που μπορείς να κάτσεις, εάν βρεις και σ’αυτά θέση.

Είναι μια πρόχειρη, πολύ καλή και φθηνή λύση η οποία χρειάζεται πολλές φορές.

Κάναμε φινάλε στο Fast αλλά ποιοτικό Food, με καφέ και λουκουμάδες, από τον Κρίνο στην Αιόλου, που παραμένει πάντα κλασική αξία.

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Από καιρό ήθελα να αποδώσω φόρο τιμής στο φαλαφελάδικο που έχει ανοίξει επί της Αιόλου. Δεν ήταν και λίγες οι φορές που έπρεπε να κάνω ζιγκ-ζαγκ κατηφορίζοντας στην Αιόλου, προσπαθώντας να περάσω ανάμεσα από την ουρά που στηνότανε υπομονετικά για να πάρει φαλάφελ από το συγκεκριμένο μαγαζάκι.

Μπορεί για πολλούς το φαλάφελ να φαντάζει λίγο εξωτικό σα γεύση και προέλευση, όμως στην ουσία είναι κατά βάση οι γνωστοί σε όλους μας ρεβυθοκεφτέδες. Φυσικά τον τελευταίο καιρό εμφανίζονται παραλλαγές του και με κουκιά.

Ένα βράδυ που περνούσα από την περιοχή, είδα ότι είχε ουρά μόνο 3 ατόμων και είπα ότι τώρα είναι η ιδανική ευκαιρία να το δοκιμάσω! Η παραγγελία έγινε με συνοπτικές διαδικασίες.

• Ένα φαλάφελ γίγας θα ήθελα (διατίθεται και σε μέγεθος «τσέπης»).

• Πικάντικό?

• Μέτρια πικάντικο.

Ενώ είχα διαβάσει κατά καιρούς μικροπαραπονάκια για την καθυστέρησή τους και τη σχετική χαλαρότητα που τους διακρίνει, εγώ κάτι τέτοιο δε συνάντησα. Για την ακρίβεια, δε χρειάστηκε να περιμένω πάνω από 1-2 λεπτά μαζί με την έκδοση της απόδειξης!

Έτσι πολύ σύντομα βρέθηκα να κρατάω στο χέρι μου αυτό που έχει ξετρελάνει τον τελευταίο καιρό τους Αθηναίους. Η αραβική πίτα ήταν στην σωστότερη κατάσταση και θερμοκρασία.

Οι ρεβυθοκεφτέδες ήταν επίσης άψογοι. Τραγανοί εξωτερικά, ζουμεροί εσωτερικά. Τα συνοδευτικά τους, τους «δρόσιζαν» αλλά ταυτόχρονα σου άφηναν και μια γερή δόση καυτερής αίσθησης στον ουρανίσκο. Η μία γεύση διαδέχονταν την άλλη κι όλο αυτό μαζί σε έκανε να το φχαριστιέσαι με τη ψυχή σου. Δε ξέρω αν έγινε λάθος στην παραγγελία μου και το «Μέτρια πικάντικο» δεν εισακούστηκε, αλλά για αρκετή ώρα μετά ένιωθα το (μαζοχιστικά ευχάριστο) κάψιμο.

Απ’ ότι έχω ακούσει, σε αυτές τις περιπτώσεις το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να πιεις νερό, οπότε κι εγώ το απέφυγα, περιμένοντας υπομονετικά να ηρεμήσει το κάψιμο. Φυσικά, λίγο αργότερα, στο σπίτι μου, λύσσαξα της δίψας…

Το μοναδικό αρνητικό σε όλο το επιχείρημα είναι ο χώρος. Μπορείς να το φας στα όρθια ή να κάτσεις σε κάτι πέτρινα παγκάκια που υπάρχουν στον πεζόδρομο. Επειδή λίγο παραπάνω άλλα καφέ και μπαράκια έχουν βγάλει καρέκλες για τους πελάτες τους, θεωρώ ότι και οι ίδιοι θα μπορούσαν να το είχαν κάνει για να μας εξυπηρετήσουν. Μπορεί αυτό να σήμαινε για τους ίδιους κάποια παραπάνω φορολόγηση και έξοδα, αλλά μετά την αποδοχή που έχουν βρει από το κοινό τους, πιστεύω ότι θα ήταν το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν.

Αν επιλέξεις να κάτσεις να το φας στα παγκάκια του πεζόδρομου, θα βρεθείς αντιμέτωπος με τα αποτελέσματα της διαπαιδαγώγησης πολλών από τους πελάτες τους, οι οποίοι πετάν τα χαρτιά και τις χαρτοπετσέτες κάτω κάνοντας τον χώρο αποκρουστικό. Δεν ξέρω εάν βγαίνει κάποιος από το κατάστημα σε τακτά χρονικά διαστήματα να ψιλοσυγυρίζει τον χώρο ή εάν έχουν εναποθέσει τις ελπίδες τους στον Δήμο Αθηναίων.

Αν ισχύει το δεύτερο, πιστεύω επίσης ότι θα πρέπει να είναι πιο προσεχτικοί και να βοηθούν οι ίδιοι να παραμένει ο χώρος καθαρός κι εμείς-οι πελάτες τους- πιο ικανοποιημένοι. Ούτε καν έναν δικό τους κάδο δεν πρόσεξα να έχουν βγάλει. Είδα απλά ένα ταλαιπωρημένο χαρτοκούτι που έκανε τη δουλειά του σκουπιδοτενεκέ…

Στην τιμή του τώρα. Το κόστος του ήταν στα 3,5 ευρώ. Δεδομένου της φθηνής πρώτης ύλης, της ποσότητας και του ότι δεν παρέχουν κάποιο είδος service θεωρώ ότι η τιμή δεν θα έπρεπε να ξεπερνάει τα 3 ευρώ.

Καταλήγοντας. Το φαλάφελ τους είναι μια καλή λύση όταν θέλεις να ξεγελάσεις την πείνα σου με κάτι νόστιμο και λίγο διαφορετικό. Και να προσθέσω ότι πολύ το χαίρομαι που στο κέντρο αρχίζουν να ξεπηδούν μαγαζάκια όπου μπορεί να γευτείς ιταλική, αραβική, ινδική ή άλλη κουζίνα. Όπως επίσης με χαροποιεί και η αποδοχή που δείχνει ο κόσμος σε αυτό.

Να μου το θυμηθείτε ότι σύντομα θα ανοίξει και κανένα Μεξικάνικο-ορθιάδικο!!!

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Η απομυθοποίηση του Βασιλιά.
Την διαδρομή πέριξ της Αγίας Ειρήνης, Αιόλου και Κολοκοτρώνη δεν την κάνω συχνά. Μεσημέρι Τετάρτης όμως νηστικός και με αρκετές υποχρεώσεις ακόμα πέριξ του κέντρου, κατά τις 3.30 μμ έκανα μια μικρή παράκαμψη για το Falafellas.
Ήταν η πρώτη φορά που το βρήκα με ουρά κάτω των 5 ατόμων, οπότε με κέρδισε.

Είχα περάσει και άλλες φορές αλλά με ουρά 10 ατόμων θες μισή ώρα αναμονή και δεν είναι για την ηλικία μου τέτοια σπορ.

Street food γράφει η επιγραφή κάτω από την φίρμα του μαγαζιού. Το τι τραβάνε οι γείτονες δεν λέγετε, τα εμπορικά μαγαζιά της περιοχής είναι πολύ δύσκολο να πιάσουν πελάτη όταν όλος ο πεζόδρομος είναι κατειλημμένος από την ουρά αναμονής αλλά και αυτούς που προσπαθούν να φάνε όπου βρουν. Δεν υπάρχει ούτε ένα πάσο, μόνο κάτι ξύλα φαρδιά σαν κουπαστές όπου για λίγο μπορείς να ακουμπήσεις τα οπίσθια σου για να μην φας όρθιος. Οι τυχεροί θα καθίσουν στο δημοτικό παγκάκι ή σε ένα πέτρινο λίγο πιό κει. Από χώρο λοιπόν χάλια, με το ζόρι δουλεύουν τα παιδιά σε ένα μαγαζί που το φάρδος του είναι όσο το κρεβάτι μου.

Η ποικιλία φυσικά είναι περιορισμένη, σε φαλάφελ ή κεφτεδάκια για τους αμετανόητους με συνοδευτικά ταμπουλέ ή χούμους. Υπάρχει διαχωρισμός σε μερίδα ή μικρό ή γίγας με αραβική τυλιχτό.

Το γίγας που προτίμησα ήταν τεράστιο και τιμάται με την αύξηση του ΦΠΑ πλέον στα 3,80. Το μικρό είναι στα 2,80. Οπότε η πρόταση δεν είναι ή φθηνότερη, είναι όμως η νοστιμότερη?

Έχω ένσταση κατ´ αρχάς στο πόσο αυθεντικό και παραδοσιακό, είναι το συγκεκριμένο φαλάφελ. Η μελιτζάνα σε στυλ ιμάμ, η γιαουρτόσαλτσα, αλλά και η ντομάτα και το αγγούρι που ήταν κομμένα σε πολύ λεπτές φέτες και όχι σε κυβάκια παραπέμπουν αλλού.

Και εξηγούμε, έχουμε μιά μεγάλη αραβική που θέλουμε να την παρουσιάσουμε γιγάντια. Πως θα υπερκεράσουμε τα σουβλαντζίδικα που γεμίζουν τα τυλιχτά με πατάτες? μα με την μελιτζάνα και την βοήθεια της σαλάτας.

Οκ, δεν είναι παραδοσιακό, νόστιμο είναι? Οχι, ούτε νόστιμο είναι. Μου προσφέρθηκε σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, δηλ. οι ρεβυθοκεφτέδες ήταν σχεδόν κρύοι. Όσο η τυλιχτή που έτρωγα έπερνε αψάδα από το καυτερό ή την γιαουρτόσαλτσα τρώγονταν, αλλά όταν έμεινε ο τελευταίος κεφτές χωρίς τα συνοδευτικά αμέσως φανερώθηκαν οι αδυναμίες του. Χοντροαλεσμένο το μείγμα, με όχι καλή συνοχή, θρούλιζε λένε στα μέρη μου.

Δεν προσπάθησα να συνεχίσω, έτσι κι αλλιώς είχα χορτάσει.
Έχω φάει πολύ καλύτερο στην Κηφισιά και με έχουν απογειώσει τα φαλάφελ σε χούμους Ισραηλήτικου εστιατορίου στην Κρήτη.

Φιλότιμη εμπορική προσπάθεια που όμως προτίμησε να πιάσει πιό ευρύ κοινό παρά να προσφέρει το παραδοσιακό αραβικό φαγητό στους Αθηναίους.

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Και εγω στην Αιολου βρεθηκα σημερα για δουλειες και πεινασα, ειχα ακουσει λοιπον απο τους παντες και ειπα να αποκτησω δικη μου αποψη και γνωμη!

Ειχε σχεδον εξαφανιστει ο ηλιος απο τα κτιρια οταν εφτασα και κρυωνα και λιγο! Εχει σημασια αυτο, γι αυτο και το αναφερω.

Πηγα λοιπον, ημουν καπου 7-8 στη σειρα αλλα ειδα οτι τελειωνουν σχετικα γρηγορα.. Οποτε και εκατσα να περιμενω.

Πηρα μια μικρη πιτα με φαλαφελ και μια μικρη με κεφτεδακια χωρις την καυτερη σαλτσα που εχουν μεσα, ζητησα και χωρις μελιτζανες, δεν ειναι οτι εχω καμια αλλεργια, απλα δεν ειμαι πολυ φαν..!

Παιδια, δε σας λεω βλακειες που ηρθαν κρυα! Αλλα και τα 2 ομως! Ειχε το μαρουλι του, το αγγουρακι του αλλα και τα φαλαφελ και τα κεφτεδακια ηρθαν κρυα! Αλλα τελειως κρυα!

Τα εφαγα γιατι πραγματικα πεινουσα και σαν γευση δεν ηταν ασχημα αλλα δε νομιζω οτι θα επρεπε να σερβιριζονται ετσι.. Ετσι λοιπον παιρνει 1/4.

Στην εξυπηρετηση εβαλα 3/4 γιατι μου ηρθαν κρυα και γιατι φορουσαν μεν γαντια αλλα εκαναν τα παντα μ αυτα, οποτε πιο το νοημα να τα φορας!

Ο χωρος και το ολο κονσεπτ μου αρεσε αλλα εβαλα 2/4 γιατι θα ηθελα, οχι να ειναι μεγαλυτερο το μαγαζι (που ειναι πραγματικα μια τρυπα) αλλα γιατι θα ηθελα εναν ακομα ανθρωπο να μαζευει τα πεταμενα χαρτια τους απ εξω, ο δρομος ειχε το μαυρο του το χαλι!

Τωρα το χρηματικο του θεματος: 3/4 γιατι εμεινα ευχαριστημενη, απλα νομιζω οτι μια καθοδο ακομα θα μπορουσε να την ειχε κανει, τα υλικα που χρησιμοποιει (περαν του κιμα) ειναι σχεδον 0 το κοστος. Δεν ειναι κακη η τιμη του, θα ξαναπηγαινα να του δωσω μια ευκαιρια, θεωρω ομως πως μπορει να κατεβει κ αλλο.

Αυτα, δεν θα σας το προτεινω μεχρι να παω και να φαω οπως πρεπει το προιον......!

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Το γνώρισα μέσω του ask4food απο τις κριτικές των φίλων που είχανε δοκιμάσει αυτο το μαγαζί street food (τρύπα) που έχει ανοίξει στην Αιόλου. Έτσι λοιπόν βρέθηκα ένα ηλιόλουστο πρωινό ακριβώς μπροστά απο ένα μαγαζί όπου περιμένανε ουρά για να φάνε. Μου έκανε εντύπωση και πλησιάζοντας είδα την ταμπέλα και θυμήθηκα το μαγαζί αυτό.

Όπως περιέγραψα είναι ένα μικρό μαγαζί με 3-4 άτομα προσωπικό που με τα βίας χωράνε που ετοιμάζουμε falafel και κεφτεδάκια σε αραβικές πίτες (2 μεγέθη) με αγγούρι, μαρούλι, σάλτσα άσπρη (νομίζω γιαούρτι), σάλτσα κόκκινη καυτερή, μελιτζάνες και αλάτι και πάπρικα.

Επειδή δεν μου αρέσει το falafel δοκίμασα πίτα μικρή με κεφτεδάκια, μου το σερβίρανε με ένα πιρούνι και μου έκανε εντύπωση. Το πήρα στο χέρι και περπατώντας το έτρωγα. Ήταν θαυμάσιο, πάρα πολυ νόστιμο.

Τα νέα παιδιά στο σέρβις, εξυπηρετικά θα τα προτιμούσα λίγο πιο σβέλτα εάν και παρατήρησα, ότι έχουν συντονισμό.

Οι τιμές, δεν το συζητώ είναι προσιτές για την γεύση, την ποσότητα, την ποιότητα ίσως όχι για street food αλλά 3 ευρώ την μικρή πίτα δεν την λές τσάμπα αλλά ούτε και πανάκριβη.

Χαίρομαι να βλέπω απλά μικρά μαγαζιά να πετυχαίνουν, χωρίς κεφάλαια κτλ! Με νέα παιδιά, νέες ιδέες, καθαρούς χώρους και με καινοτομίες. Ευχομαι ότι καλύτερο.

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Άλλο ένα μαγαζάκι που έμαθα αποκλειστικά μέσω του ask4food. Και μου είχε τραβήξει τόσο την περιέργεια, που, συχνά πηγαίνοντας προς το Σύνταγμα, σκεφτόμουν να κατηφορίσω προς Αιόλου, μόνο και μόνο για να το δοκιμάσω. Τελικά η ευκαιρία δόθηκε σήμερα το απόγευμα που τυχαία πέρασα απέξω.

Για την ακρίβεια περάσαμε τρεις φορές σε διάστημα δυο ωρών και είχε και τις τρεις ουρά 10-15 ατόμων. Εγώ το στάμπαρα αμέσως και έπεισα τη φίλη που ήταν μαζί να πούμε όχι σε όλα τα καλοστημένα καφε-εστιατόρια της Αιόλου και να δοκιμάσουμε αυτό. Καταλήξαμε λοιπόν στο Falafellas λίγο πριν τις 5. Η ουρά εξακολουθούσε και είχαν προστεθεί και κάμποσοι τουρίστες που μάλλον είδαν κόσμο και μπήκαν.

Αν και μου αρέσει γενικά το έθνικ φουντ (δεν θα το ψάξω, αλλά όταν το βρω δεν θα πω όχι) το falafellas δεν με ενθουσίασε. Πήραμε δύο φαλάφελ τσέπης, δηλαδή 3 ρεβυθοκεφτέδες μέσα σε πιτούλα που λειτουργεί ως μπολάκι, γαρνίρεται με λαχανικά και γιαούρτι και τρώγεται με πιρουνάκι, προς 2,5 ευρώ έκαστο.

Νόστιμο ήταν, αλλά οι ρεβυθοκεφτέδες δεν είχαν κάποια ιδιαίτερη γεύση. Πιο πολύ μου θύμισαν μπιφτέκι λαχανικών, καθόλου γεύση ρεβυθιού, και σίγουρα όχι κάτι που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Δεν βρήκα δηλαδή κάποια πρωτοτυπία ούτε μπορώ να δικαιολογήσω τον λόγο του απίστευτου συνωστισμού.

Δε λέω, ως ιδέα το φαλάφελ είναι πρωτότυπη, και τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζάκι είναι σβέλτα κι έπιασαν το νόημα για την περιοχή. Και μπράβο τους, μακάρι να πηγαίνουν καλά!

Αλλά εμένα προσωπικά δεν με άγγιξε. Και για να πω τη αμαρτία μου, ούτε με χόρτασε. Ίσως είχα υψηλότερες προσδοκίες, ίσως πεινούσα πολύ, δεν ξέρω.

Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά. Εντός επαρκεί για τα 4-5 άτομα του προσωπικού και μόνο. Εκτός, το παίρνεις και φεύγεις ή τρως στα γύρω παγκάκια. Όπως λέει και ο φίλος fratello, αφού έχουν τόσο κόσμο, θα μπορούσαν να δώσουν το κάτι παραπάνω για να βγάλουν 2-3 τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο.

Εκτός απ το "τσέπης" υπάρχει και η πίτα γίγας με 5 φαλάφελ και γέμιση λαχανικών. Και ό, τι πάρεις μπορείς να το κάνεις όσο πικάντικο θέλεις. Ως προς τις τιμές, δεδομένου ότι τα υλικά τους δεν κοστίζουν τίποτα, θα έπρεπε να είναι λίγο φτηνότερα.

Ίσως το ξαναδοκιμάσω αν τύχει να περνάω, αλλά οι επιλογές φαγητού στη γύρω περιοχή είναι τόσες, που μάλλον θα ενδώσω αλλού.

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Μετά από τις τόσες βόλτες στο κέντρο, μου δόθηκε επιτέλους κι εμένα η ευκαιρια να δοκιμάσω το φαινόμενο Falafellas. Και το χαρακτηρίζω έτσι γιατί πάντα έχει αξιοσημείωτη ουρά πελατών που περιμένουν.

Επειδή είχα βγει μόνη μου για ψώνια κι όταν είμαι μόνη δεν μου αρέσει να κάθομαι κάπου για φαγητό, είπα να στηθώ κι εγώ στην ουρά. Πιο πολύ από περιέργεια παρά γιατί με τραβάει η ανατολίτικη κουζίνα.

Όση ώρα περίμενα έριχνα ματιές σε όσους είχαν κάτσει παντού γύρω μου για να φάνε το σάντουίτς τους. Πολύ Μανταλοκατάσταση (έτσι λέμε στην παρέα μου τα πολύ εναλλακτικά). Πολύ πεταμένο χαρτί κάτω κι αρκετή ακαταστασία. Απορώ πως κάθονται και τρώνε σε εκείνο το σημείο. Εγώ το πήρα και το έφαγα προχωρώντας γιατί δεν μου άρεσε καθόλου εκεί.

Ευτυχώς δεν είχαν πολλές επιλογές κι έτσι δεν μπερδεύτηκα στο τι θα παραγγείλω. Πήρα ένα μικρό φαλάφελ που έκανε σχεδόν 3 ευρώ. Μου ετοιμάσανε πολύ γρήγορα αλλά τα παιδιά που δουλεύουν στριμωγμένα εκεί μέσα μόνο να χαμογελάσουν δεν έχουν όρεξη.

Νόστιμο ήταν αν και φαντάζομαι αρκετά παχυντικό αφού ήταν τηγανητό. Ήταν αρκετά πικαντικο κι αυτό που άρεσε αλλά από μια στιγμή και μετά είχα καεί τόσο που δεν καταλάβαινα και πολλά από τις γεύσεις που είχε.

Επειδή δεν είχα ξαναφάει φαλάφελ δεν μπορώ να πω αν ήταν πετυχημένο ή όχι γιατί δεν έχω σημείο σύγκρισης. Από περιέργεια θα πάω και σε άλλο ανατολίτικο για να δω αν πραγματικά αξίζει όλη αυτήν την ουρά των πελατών του.