20 Ιούλ 2018

Εσάς η δικιά σας η μαμά σας δίνει εντολές για ένα "οικονομικό, ήσυχο, με καλό και απλό φαγητό, σχετικά κοντά αλλά να κάνουμε και τη βόλτα μας, να τσιμπήσουμε ελαφριά(not) και να τα πούμε" μαγαζί;

Εμένα σπανίως αλλά ναι, και τότε είναι που τσακίζομαι να την ευχαριστήσω, κι ευτυχώς να λες πατάτα ολκής δεν έχει σημειωθεί μέχρι σήμερα στις βόλτες μας αυτές.

Τα Μπινελίκια όταν ανέλαβα θέση ψαξίματος, φάνηκαν να έχουν και είχαν τελικά το πακέτο. Μαζί και με μια 20% έκπτωση του etable το κόστος των ήδη προσιτών τιμών καταβαραθρώθηκε, ευτυχώς συμπορευόμενο και με την ποιότητα.

Μα να έχω διασχίσει τόσες φορές την Τρυπιά με όρκο ότι στη θέση του ποτέ δεν είχα δει κάτι, αλλά προφανώς είναι εκεί ήδη 5 χρόνια κι εγώ πρέπει τώρα να ελέγξω τους φακούς στα γυαλιά μου!

Για το θεαθήναι του χώρου, παραπομπή στην πρόσφατη κριτική του αγαπημένου μας Ποντικιού γιατί αν ήταν να αναλωθώ και σε αυτό, έχει κούραση, έχει και ζέστη...

Συνελόντι ειπείν (καταραμένε Κατακουζήνα) τυπικός μεζεδοχώρος με τα δέοντα μπακαλομπιχλιμπίδια του (έγινες και λεξιπλάστης;), τον οποίο επισκεφθήκαμε μια ήσυχη Κυριακή του Ιουνίου με βρόχα ράι θρου και πάρκινγκ; φυσικά ακριβώς απέξω.

Οι ομοιότητες στο μενού με το Mama Goose (δεν έχω πάει)βγάζουν μάτι. Μη σου πω και με το Byρακι. Δεν ξέρω αν με ενοχλεί αυτό. Αν αυτά που θα δοκιμάσω είναι νόστιμα, μάλλον όχι, δεν με ενοχλεί αν προηγήθηκε στη γέννηση η κότα ή το αυγό..

Δύο πράγματα πάντως μου έκαναν αμέσως κλικ. Τα 2 μεγέθη μερίδων (μικρή, μεγάλη) στα περισσότερα πιάτα τους που διευκολύνει αφάνταστα την παραγγελία 2 ατόμων. Και η γουρνοπούλα.

Ο νεαρός επί των γενικών καθηκόντων εκείνο το βράδυ ευγενέστατος, ομιλητικότατος, πρότεινε να καθήσουμε όπου θέλουμε, ρώτησε για εμφιαλωμένο ή κανάτα (+) και για ψωμί (+), το οποίο θυμάμαι ως μέτριο, αλλά η μαμά είναι ψωμού με τη φάβα οπότε... (ενώ εσύ δεν είσαι;)

Φάβα λοιπόν με γλυκιά κάπαρη, αρκούντως καλή για τα γούστα της. Και με μαρμελάδα γλυκών κρεμμυδιών για το κατιτίς επιπλέον αλλά κι ένα λάδι μαιντανού - έτσι μου φάνηκε πάντως - που την έκανε πιο ιδιαίτερη (3,5€). Το ψητό ταλαγάνι πάλι δεν το ακούμπησε (και γιατί είμαι εγώ εδώ βρε;). Ήταν λιγωτικό με τα "σαν γλυκό του κουταλιού κεράσια" που δεν του πήγαιναν καθόλου και χρειάζεται κάτι πιο σπιρτόζικο, το τυράκι μόνο του ήταν καλό και αρκετό πάντως (5€).

Με τη σαλάτα Μπινελίκια ενθουσιάστηκε. Εγώ εξεπλάγην και με το μέγεθος, πήραμε τη μικρή, ήταν τεράστια, ήταν και νόστιμη. Ωραίες φρέσκιες πρασινάδες και ντοματίνια, μπόλικη καλή γραβιέρα, κρουτόν, τραγανοί ξηροί καρποί, ελαφριά βινεγκρέτ πετιμέζι. Χωρίς δάφνες πρωτοτυπίας ήταν πολύ ευχάριστη ως σύνολο και με τιμή μόλις 5,50€.
Οι κολοκυθοανθοί με ρύζι και μυρωδικά εκτιμήθηκαν τα μάλα, καθώς στην Κρήτη ξέρουμε από τέτοιου είδους "ντολμαδάκια". Αισθητά αρωματικοί με άνηθο που τους πάει, ίσως ένα τσικ αλμυροί αλλά όχι δραματικά και το γιαούρτι που ζητήθηκε επιτακτικά, ήταν σε παχύ δροσάτο στρώμα και τους ταίριαζε πολύ, δεν τους ήθελα πιο ξινούς. ( 5 τεμάχια στη μερίδα, 6€).

H γουρουνοπούλα όμως, πολύ εκλεκτός μεζές! Λουκούμι, ψημένη όλη νύχτα σε σιγανή φωτιά όπως μας είπαν, με τραγανή πετσούλα και ξεκοκαλισμένη, μόνο το ψαχνό, σωστό το seasoning και για 300γρ μικρή μερίδα, υπεραρκετή για τις 2 μας (6€)..

Tέλος, ήθελα και τα κεφτεδάκια, τα οποία έφαγα μόνη μου (ξέρεις εσύ τί παραγγέλνεις... )
8 μεγάλοι κεφτέδες με αρκετό γιαούρτι-πάπρικα και μια ιδέα ρίγανη, όμορφα ξεροψημένοι έξω αφράτοι μέσα, ωστόσο το ούζο και τον δυόσμο της περιγραφής δεν τα εντόπισα. Ήταν όμως από τους καλούς που έχω δοκιμάσει (6,50€). Mαζί με μια Fischer 37€ και με την έκπτωση πέσαμε στα 30.

Εκτίμησα πάρα πολύ την κίνηση του κεράσματος παγωτού, με σιρόπι βύσσινο και φράουλα και τριμμένο μπισκότο, ένα γεματούτσικο ποτηράκι στον καθένα. Γενικώς, κανένα ουσιαστικό παράπονο.

Συστήνονται τα Μπινελίκια; Όχι, αν είστε τερψιλαρύγγιοι γκουρμεδιάρηδες χωρίς αύριο. Θα σας φανεί προβλέψιμα βαρετό. Ναι, αν είστε common people κατά Pulp και σας συγκινεί το καλοφτιαγμένο και συνάμα value, χωρίς σοβαρές γευστικές αστοχίες.

Για μια έξοδο της παρέας χαλαρή, ναι προτείνεται. Είναι μαγαζί της γειτονιάς. Δε είναι να σου μείνει και αξέχαστο αλλά ασυναίσθητα θα σκέφτεσαι ότι θες να ξαναπάς (σε καλεί η γουρνοπουλα ε;)

Της κυρίας Α. της άρεσε πολύ. Επομένως άρεσε και σε εμένα.

15 Ιουν 2018

Τα Μπινελίκια μετρούν ήδη 5 χρόνια ζωής από τότε που άνοιξαν. Πέντε επίσης είναι και τα χρόνια που έχουν περάσει από τότε που το εισήγαγα στο ask κι έγραψα γι’ αυτό. Δεν είχα ενθουσιαστεί όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κάποιος διαβάζοντας την τότε κριτική μου, παρά το γεγονός ότι το αδερφάκι του λίγο παραπάνω (Mama Goose) που άνοιξε λίγο αργότερα, διαγράφει σαφώς πολύ καλύτερη πορεία όλα αυτά τα χρόνια και μάλιστα από την αρχή λειτουργίας του.

Από τότε ο ανταγωνισμός στην περιοχή στο θέμα της εστίασης έχει αυξηθεί ακόμα πιο πολύ με γοργούς ρυθμούς. Αρκεί να αναφέρω ότι το παρκάρισμα όπως και η απλή διέλευση από κεντρικούς αλλά και παράλληλους δρόμους της Φιλαδέλφειας ιδίως τα Π/Σ/Κ πλέον… είναι απελπιστική. Αν έχετε δίτροχο είστε τυχεροί. Πάμε λοιπόν να δούμε την εξέλιξη του σε αυτά τα 5 χρόνια.

Ο χώρος έχει αλλάξει σαφώς προς το καλύτερο θα έλεγα. Το μπεζ χρώμα στους τοίχους αντικαταστάθηκε από γκρί-μαύρο χρώμα και τα τραπεζοκαθίσματα από πολύχρωμα έγιναν μονόχρωμα μπεζ πράγμα που προσδίδει μια ωραία αντίθεση με πιο βιομηχανικό στυλ. Ο μαυροπίνακας με τις κονσέρβες από πάνω και την αναγραφόμενη επωνυμία με μεγάλα κίτρινα καλλιτεχνικά γράμματα, είναι σε τέτοια θέση, που πέφτει αμέσως το μάτι περνώντας απ’ έξω, ενώ για τον φωτισμό έχουν μπει στην οροφή δοκάρια από τα οποία κρέμονται ασύμμετρα καλώδια με μεγάλους γλόμπους. Ωραία ως εδώ και με τις ξύλινες ζαρντινιέρες με τις πρασινάδες απ' έξω αλλά και τα γλαστράκια με τα μυρωδικά μέσα αναδείχτηκε και ομόρφυνε περισσότερο το γωνιακό αυτό σημείο. Το χειμώνα κλείνει πρόχειρα με νάυλον καθώς ο αμιγώς εσωτερικός του χώρος είναι πάρα πολύ μικρός. Καλοκαίρι σίγουρα είναι καλύτερα.

Η εξυπηρέτηση έχει σημειώσει και αυτή βελτίωση ως προς τους χρόνους και τη συμπεριφορά γενικότερα απ’ ότι διαπίστωσα σε σχέση με τις αστοχίες της αρχής. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα κατά τη διαμονή μας εκεί, βέβαια πρέπει να πω ότι το συγκεκριμένο Σάββατο δεν είχε καθόλου κόσμο (πλην δυο-τριών τραπεζιών ακόμα), σε σχέση με άλλα βράδια που παρατηρώ περνώντας απ’ έξω, υποθέτω λόγω του ότι ήταν το 3ήμερο του Αγ. Πνεύματος. Αν και αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία γιατί παρακάτω ήταν όλα πίτα.

Ο κατάλογος σχετικά μικρός με μεζέδες ως επί τω πλείστον για τη σέντρα, ίδια φιλοσοφία με το αδερφάκι Mama goose (μισές μερίδες σε αρκετά ορεκτικά) αλλά και κάποια πιάτα πανομοιότυπα σχεδόν. Θα ήθελα κάτι πρωτότυπο για να πω την αλήθεια.

Σάββατο λοιπόν 26/5/2018 η παραγγελία μας για 3 άτομα διαμορφώθηκε ως κάτωθι:

- Πατάτες τηγανιτές με αυγά και σουτζούκι χ 5,50€

Τρία αυγά μάτια πάνω σε κυδωνάτες πατάτες με τη φλούδα τους και μπόλικο σουτζούκι. Καλή μερίδα, συμπαθητική γευστικά, παρόλα αυτά αν και “σιγουράκι” αυτό το πιάτο και κατά βάση το λατρεύω όσο απλό κι αν είναι, οι πατάτες δεν με ενθουσίασαν χωρίς να έχω εντοπίσει ακριβώς το γιατί.

- Παστουρμαδοπιτάκια Καισάρειας χ 6,00€

Τρία τεμάχια κομμένα στα δύο έκαστο (παρουσίαση και στήσιμο ακριβώς όπως η αντίστοιχη κρεμμυδόπιτα στο mama) πολύ νόστιμα, ωραίο τραγανό φύλλο, καλό τηγάνισμα, ένα από τα ορεκτικά που ξεχώρισα.

- Κολοκυθανθοί με ρύζι & μυρωδικά χ 6,00€

Τους λατρεύω αλλά εδώ τους βρήκα απλά συμπαθητικούς. Τους ήθελα σαφέστατα πιο όξινους, πιο ζουμερούς και με δυόσμο που δεν είχαν. Κατά τη γνώμη μου ό, τι μυρωδικό και να βάλεις στον ανθό, δεν αναδεικνύεται χωρίς τον δυόσμο. Κι εδώ ο άνηθος δε μπόρεσε να τον αναδείξει τόσο. Πέντε τεμάχια στη μερίδα πάνω σε (αρκετά υδαρή) σάλτσα γιαουρτιού.

- Κεφτεδάκια με ούζο, δυόσμο & σάλτσα γιαουρτιού χ 6,50€

Από τα πιο νόστιμα ορεκτικά της βραδιάς. Οκτώ τεμάχια (! ), αφράτα, ζουμερά και νόστιμα πάνω σε σάλτσα γιαουρτιού με μπούκοβο και ελαιόλαδο. Εδώ ευτυχώς ο δυόσμος δεν αντικαταστάθηκε και έδωσε το κατάλληλο άρωμα.

- Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές Φλωρίνης & φέτα χ 6,50€

Γευστικά ήταν καλή, όμως το κομμάτι του κρέατος που είχε επιλεγεί δεν ήταν καλό, ήταν σκληρό και με λίπος που δεν μασιώταν…σα να είχε όλο νεύρα.

- Ψαρονέφρι με πουρέ γλυκοπατάτας & σάλτσα μαύρου φραγκοστάφυλου χ 9,50€

Πανομοιότυπη εκτέλεση και παρουσίαση (και εδώ) με το αντίστοιχο του mama με τα αγριοκέρασα και τον πουρέ σελινόριζας. Μόνο που εδώ… ήταν άνευρο εντελώς. Του έλειπε αλάτι; Μάλλον ήταν αυτό. Ήταν εντελώς άνοστο και το κρέας και ο πουρές με αποτέλεσμα να μην κάνει την αντίθεση που χρειάζεται αυτό το πιάτο όταν συνδύαζες στη μπουκιά το φραγκοστάφυλο, που αυτό είναι και το ζητούμενο σε αυτό το πιάτο. Πάντως το αντίστοιχο πιάτο στο αδερφάκι, μου αρέσει πολύ και γενικά ήμουν σίγουρη ότι αυτό θα με ικανοποιήσει και εδώ… αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε.

- Γουρουνοπούλα με τραγανή πέτσα 300γρ χ 6,50€

Εδώ επιλέξαμε τη μικρή μερίδα (η μεγάλη των 450γρ. είναι στα 9,50€) καθώς το ένα άτομο της παρέας δεν τρώει γουρουνόπουλο. Η (λιγοστή) πέτσα που είχε αυτή η πολύ καλή κατά τα άλλα μερίδα, ήταν το πιο ωραίο στοιχείο του πιάτου. Ήταν όντως τραγανή, χωρίς να είναι ξερή καθόλου… τρωγόταν και άκουγες το κράτς σα να έτρωγες τσιπς. Αλλά στο κυρίως θέμα, το ψαχνό ήταν άνοστο και φλατ εντελώς. Έλειπε γενικώς το αλατοπίπερο, κι αν όχι κάποιο μυρωδικό, μια σάλτσα ως συνοδευτικό για να γλιστράει βρε παιδί μου. Ζητήσαμε μουστάρδα που μας έφεραν αλλά γενικά δεν το ευχαριστηθήκαμε. Έμεινε σχεδόν άθικτο το πιάτο.

Ήπιαμε 2 μπύρες Άλφα weiss (που κατέληξα ότι δεν μου αρέσει) 500ml χ 4€ έκαστη και μας κέρασαν παγωτό καϊμάκι με σάλτσα βατόμουρο αν θυμάμαι σωστά και τριμμένο μπισκότο από πάνω, δροσερό και καλοδεχούμενο. Το σύνολο του λογαριασμού ήρθε στα 54,50€ δηλαδή 18,16€/άτομο.

Συμπερασματικά, τα Μπινελίκια έχουν σημειώσει πρόοδο με την πάροδο του χρόνου, σε κάποιους τομείς. Δεν μπορώ να πω όμως ότι με κέρδισαν γευστικά ούτε αυτή τη φορά. Παρά το γεγονός ότι ο κατάλογος έχει ανανεωθεί και οι μερίδες είναι τίμιες σε σχέση με την τιμή τους συγκριτικά πάντα με το ξεκίνημα, οι συνταγές χρειάζονται περισσότερη ένταση και ο κατάλογος σίγουρα μια διαφοροποίηση από το αδερφάκι που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής, ώστε να κάνει και την διαφορά.

Θα ήθελα όταν σκέφτομαι τα Μπινελίκια, να θέλω να πάω για έστω ένα signature dish το οποίο θα τα χαρακτηρίζει. Και όχι να μπαίνω στη διαδικασία να το συγκρίνω με το αδερφάκι του, ούτε να ψάχνω στον κατάλογό του να βρω τι διαφορετικό έχει από το mama goose. Με λίγα λόγια να έχει δικό του χαρακτήρα. Για να μην παρεξηγηθώ δεν θα απέτρεπα κάποιον από το να το επισκεφθεί αν βρεθεί κοντά, όμως σίγουρα δεν είναι από μεζεδοπωλεία που ξεχωρίζω στην περιοχή.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

26 Ιούλ 2016

πολύ καλες γευσεις.
χωρος συμπαθητικος. (νομιζω το καλοκαιρι ειναι πιο ελκυστικος)
εξυπηρετηση άνω του μεσου ορου.

Δεν θα το ελεγα ακριβο για τα πιατα που προσφερει και για τα υλικα που (δειχνει πως) χρησιμοποιεί.

δεν μου εχει τυχει να πληρωσουμε πανω απο 20 ευρω το ατομο μαζι με ολα τα ποτα.

θα ελεγα πως ενας μεσος ορος που πληρωνουμε ειναι 16-20 το ατομο ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΤΑ.
χωρις τα ποτα νομιζω ειναι ενα 15αρι το κοστος ανα κεφάλι.

τρως καλά πάντως και φεύγοντας έχεις την αίσθηση πως άφησες τα χρήματά σου σε ένα "τίμιο" μαγαζί.

Έκπτωση μέχρι 20%