Είμαστε μια οικογενειακή επιχ/ση με πολύ όρεξη και μεράκι για να σας εξυπηρετήσουμε και να σας ευχαριστήσουμε!!! Το μενού μας απαρτίζεται από δροσιστικές σαλάτες, ορεκτικά χειροποίητα,κρεατομεζέδες και ψαρομεζέδες πάντα φτιαγμένα με φρέσκα και αγνά υλικά!!!
Τσιπουρομεζέδες όπως παλιά που απαρτίζουν πάνω απο 50 διαφορετικά είδη!!!
Η κάβα περιέχει μια μεγάλη ποικιλία από Εμφιαλωμένα Τσίπουρα, Ούζα,Κρασιά και Μπύρες!!!

Σας περιμένουμε!!!!

Ωράριο Λειτουργίας: Τρίτη-Κυριακή 12:00 π.μ- 12:00 μ.μ Κάθε Δευτέρα ΚΛΕΙΣΤΑ

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

03 Μαι 2016

Το θέμα τσιπουράδικο, ρακάδικο, μεζεδοπωλείο, ψαρομεζέδες, για μένα συνδέεται στο μυαλό μου με δύο πράγματα: με την περίοδο της Σαρακοστής και με το καλοκαίρι στην Ελλάδα. Θάλασσα, διακοπές, παρέα, ανεμελιά.

Σπάνια πετυχαίνω ένα τέτοιο μαγαζί, που να συνδυάζει όλα αυτά που θέλω ταυτόχρονα. Αλλού η ατμόσφαιρα μου θυμίζει καφενέ ( που άμα είναι και σε μια Φολέγανδρο ας πούμε, δε θα με χάλαγε ). Αλλού το φαγητό είναι πανάκριβο και απλησίαστο ( 48 ευρώ μια καραβιδομακαρονάδα, ναι, ναι, υπάρχει κι αυτό... ). Αλλού σειρήνες να φωνάζουν "φάε και πιες όσο θες με λίγα ευρώ" ( παραλίγο να με παρασύρουν οι σειρήνες κι εμένα αν δεν μάθαινα από καλό μου φίλο που είχε πρόσφατη εμπειρία σε ανάλογο πολυδιαφημισμένο ψαρομεζεδοπωλείο, ότι η ποιότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη με το γλυκό τραγούδι της σειρήνας ). Αλλού πάλι το στήσιμο του μαγαζιού να είναι τόσο δήθεν και αποστειρωμένο, που να χάνεται όλη αυτή η μαγεία που ψάχνω εγώ, όταν ( κάπως σπάνια είναι η αλήθεια ) έχω κέφια να πάρω το παρεάκι και να πάμε για τσίπουρα και μεζέδες μέχρι να πονέσει το στομάχι μας από το γέλιο και το πιοτί.

Τα διαμαντάκια, τελικά, είναι κρυμμένα σε γειτονιές που δεν φαντάζεσαι. Ένα τέτοιο διαμάντι ανακάλυψα κι εγώ απόψε Μ. Πέμπτη ( ξημέρωμα Μ. Παρασκευής αισίως, τώρα που γράφω την κριτική, και αρχίζω κιόλας να θυμίζω ημερολόγιο καταστρώματος ). Στην Μεταμόρφωση, την οποία ως τώρα είχα στο χάρτη των διαδρομών μου, μόνο όταν με καλούσε ο φούρνος του Στεργίου, για επιδρομή στις βιτρίνες του με τα προφιτερόλ και τις σοκολατίνες.

Και θα μου πεις σιγά την ανακάλυψη που έκανες, φίλε Κολόμβε, έλα όμως που εδώ, ήταν όλα δεμένα τόσο ωραία μεταξύ τους, και με περίμεναν "σαν από καιρό", που έχω να πω μόνο τα καλύτερα.

Οι προηγηθείσες, της δικής μου, κριτικές, τις οποίες διάβασα όλες, έχουν περιγράψει το πανεύκολο του παρκαρίσματος, την ευγένεια και το μεράκι του Νίκου και της Χαρούλας ( οικογενειακή επιχείρηση) από το στάδιο της υποδοχής και του σέρβις μέχρι του μαστόρικου μαγειρέματος στην κουζίνα καθώς και τις ποιοτικές και καλομαγειρεμένες συνταγές τους.

Εγώ θα επιμείνω και στον πολύ όμορφο, καλόγουστο και ατμοσφαιρικό χώρο, στην άψογη καθαριότητα που την βλέπεις παντού και στην χαλαρότητα που ένιωσα μόλις μπήκα στο μαγαζί. Και βέβαια ειδική μνεία, στην πολύ καλή πρώτη ύλη, γιατί είναι το Α και το Ω τελικά.

Σε βολιώτικο τσιπουράδικο δεν έχω πάει ποτέ μου οπότε και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για το στυλ " 25αράκι συν μεζές" που είναι εδώ η μια επιλογή. Η άλλη επιλογή, που ήταν και η δική μας, είναι απόσταγμα χύμα ή εμφιαλωμένο ( υπάρχει και μπύρα και κρασί και αμοργιανό ρακόμελο αν θέλετε ) και επιλογή πιάτων από τον κατάλογο.

3 άτομα παραγγείλαμε και γονατίσαμε τα εξής:

- ταραμοσαλάτα με λευκό ταραμά και κρεμμύδι. Σπιτική και χειροποίητη, εξαίρετη και ασυνήθιστη γεύση, δεν έχω ξαναφάει παρόμοια, μας άρεσε πάρα πολύ, αν ήταν και λίγο περισσότερη σε ποσότητα θα έκανα τούμπες από τη χαρά μου ( 3,50 ευρώ).

- πιπεράκια τσέρρυ γλυκοπιπεράτα, με γέμιση κρέμα τυριού. Φανταστείτε μικρούλες στρογγυλές πιπεριές Φλωρίνης γεμιστές, ξαπλωμένες σε λαδόξυδο και ψιλοκομμένο μαιντανό, μια αέρινη και φίνα νοστιμιά. Στη μερίδα νομίζω μέτρησα 7-8 τεμάχια. ( 5,50 ευρώ )

- κολοκυθοκεφτέδες με τυρί φέτα ( υπάρχουν και χωρίς τυρί ), 6-7 στη μερίδα, αρκετά τραγανοί, χωρίς να έχουν πνιγεί στο λάδι, πολύ νόστιμοι και χορταστικοί ( 4,50 ευρώ ).

- πατάτες τηγανιτές, εννοείται φρέσκες και χεράτες, τις φάγαμε όλες, ήρθαν καυτές και τσιτσιριστές, το μόνο μικρό παράπονο εδώ, θα τις ήθελα λίγο πιο στεγνές από λάδι, πάντως το λάδι που τηγανίστηκαν σίγουρα δεν είχε διανύσει πολλά χιλιόμετρα κι αυτό φάνηκε και στο χρώμα και στη γεύση τους ( 2.50 ευρώ )

- γαύρο μαρινάτο ( ο αγαπημένος μου μεζές, όπου τον εντοπίζω τον τσακίζω μόνη μου. Και μάλιστα, κατά το προσφιλές μας αστειάκι "προσοχή μην ξεφύγει κάνας γαύρος από την περίμετρο του πιάτου, και μετά ζητάει να βαρέσει πέναλτυ!!! ). Τί να πω γι'αυτό το μεζέ, όσοι αρέσκονται, με νιώθουν. ( 6,50 ευρώ )

- φρέσκα μύδια αχνιστά, με κρεμμυδάκι φρέσκο, επίσης νοστιμότατα κι επίσης αν είχε λίγα ακόμη η μερίδα, θα τα έπαιρνα εργολαβία μόνη μου. Μέχρι το τέλος της βραδιάς κατάφερα και το Νίκο να μου αποκαλύψει το συστατικό με το οποίο τα αχνίζει ( να το κρατήσω Νίκο το μυστικό ;; ) 7,50 ευρώ.

- χταπόδι σαγανάκι, δεν είχα ξαναδοκιμάσει χταπόδι σε αυτή την εκδοχή. Ήρθε ένα μεγάλο πιάτο, με κοκκινιστό χταπόδι, πολύ νόστιμο, η σάλτσα περιείχε χρωματιστές πιπεριές, φρέσκια ντομάτα, νομίζω και κρεμμύδι, φέτα από πάνω και μαιντανό, το ψωμάκι μας αναστέναξε από λαγνεία, κάνοντας μακροβούτια μέσα στη σάλτσα αυτή. Τολμώ να πω ότι ήταν πολύ ανώτερο από τα κλασσικά σαγανάκια γαρίδας που έχουν πολυφορεθεί παντού. ( 11 ευρώ )

- Θραψαλάκι φρέσκο τηγανιτό ( 7 ευρώ ). Εδώ αλλά και στο καλαμάρι πιο κάτω, κρύβεται το μαστόρικο τηγάνισμα που ανέφερα πιο πάνω. Καταρχάς η φρεσκάδα του αποτυπώθηκε στη γεύση του που μύριζε θάλασσα, και ήταν τόσο νόστιμο που με έκπληξη άκουσα τον Νίκο να μας λέει ότι δεν τα αλατίζει καθόλου, γιατί δεν το χρειάζονται το αλάτι για να νοστιμίσουν. Ο φίλος μας που τα έφαγε, όχι μόνο είπε τα καλύτερα, αλλά ζήτησε και δεύτερη μερίδα, όπου ήρθε στο τραπέζι ένα

- Φρέσκο καλαμάρι τηγανιτό σε ροδέλες και με το πλοκαμάκι του ( βάρος 400 γραμμάρια, 7,50 ευρώ ), καμία μα απολύτως καμία σχέση με τα κατεψυγμένα καλαμάρια που είναι επιεικώς αχαρακτήριστα και έχουμε χρυσοπληρώσει αλλού... Λίγες φορές έχω φάει τόσο νόστιμα καλαμάρια, κι ευτυχώς που ο φίλος μας δεν είναι μοναχοφαγάς και έβαλε κι αυτό το πιάτο στη μέση χαχαχα...

- φρέσκο γαριδάκι Χαλκίδας, τηγανιτό, τα λόγια κι εδώ περιττά. Τραγανό, χωρίς καθόλου λαδίλα, πεντανόστιμο, να το τρως και να μην πετάς τίποτε, σε πολύ καλή ποσότητα ( 6,50 ευρώ ).

- τσίπουρο εμφιαλωμένο από τη Δράμα, Ηδωνικό Λαζαρίδη, με γλυκάνισο, στα 6,50 ευρώ. Εδώ να αναφερθώ σε κάτι ακόμη που μας εντυπωσίασε πολύ, καθώς ο Νίκος, με έναν άκρως φιλικό και αφοπλιστικό τρόπο μας μύησε στον σωστό τρόπο σερβιρίσματος του τσίπουρου, μιας και παρατήρησε ότι εμείς κάτι κάναμε λάθος. Ομολογώ ότι έμαθα κάτι πολύ χρήσιμο, που το επαληθεύσαμε κιόλας εκείνη ακριβώς τη στιγμή, και που αλλάζει άρδην τον τρόπο που σέρβιρα εγώ ως τώρα το τσίπουρο. Νίκο, δεν προδίδω το μυστικό, αλλά όποιος σου ζητήσει να τον μυήσεις θα έχει πολύ ενδιαφέρον...

- νεράκι εμφιαλωμένο υπήρχε ήδη στο τραπέζι μας, όπως και σε όλα τα τραπέζια ( 1 ευρώ ) και ψωμάκι που ζητήσαμε και επανάληψη ( χρεώθηκε 2,70 ευρώ ) το οποίο έκανε μακροβούτια όλη νύχτα.

Στο τέλος μας προσφέρθηκε ως κέρασμα γενναία μερίδα χαλβά, με τρούφα από πάνω και με 2 μπάλες παγωτό, βανίλια και σοκολάτα, εξαιρετικό και πολύ δροσιστικό κλείσιμο μετά τα θαλασσινά.

Το σύνολο με απόδειξη στα 72 ευρώ, κι επειδή έκανα την κράτηση μέσω του e-table είχαμε και μια έκπτωση 10% οπότε ο λογαριασμός έπεσε στα 65 ευρώ. Όλα όσα δοκιμάσαμε άξιζαν και με το παραπάνω τα χρήματα αυτά. Απλά θα βάλω 3 ντοματούλες αντί για 4, για να δώσω ένα κίνητρο να παραμείνουν τα στάνταρ ψηλά όπως είναι τώρα.

Ομόφωνα κρίναμε την συνολική εμπειρία πάρα πολύ καλή, καθώς όσα φάγαμε ήταν όλα άριστα φτιαγμένα και φρέσκα, ποιοτικά και εύγευστα, από ανθρώπους που φαίνεται πως έχουν μεράκι και αγάπη για τη δουλειά τους. Εξυπακούεται και ότι το προτείνω και ότι θα ξαναπάω, και μάλιστα αισιοδοξώ σύντομα, καθώς έχει και όμορφο κήπο και πολλά ακόμη πράγματα που θέλω να δοκιμάσω.

Μαγαζιά σαν αυτό, όπου βλέπω την τίμια και αξιέπαινη προσπάθεια που γίνεται να ευχαριστηθεί ο πελάτης και να πιάσουν τόπο τα χρήματά του, περνώντας μια ευχάριστη βραδιά με αυθεντικό και μερακλίδικο φαγητό, πάντα θα έχουν μια θέση στην καρδιά μου και στις εξόδους μου με το παρεάκι μου.

υ. γ.1 Χριστός Ανέστη, Χρόνια Πολλά, σε όλους τους φίλους!!

υ. γ. 2 Φίλοι HAZARDOUS, mavtaso και Χρυσανθεμάκι σας ευχαριστώ πολύ για την αναφορά σας στο όνομά μου σε πρόσφατες κριτικές σας, νιώθω πάντα μεγάλη χαρά όταν συμβαίνει αυτό!!

11 Νοε 2016

Πριν από 2-3 βδομάδες επισκεφτήκαμε την τσιπουρομανία.
Έχοντας διαβάσει καλές κριτικές είχαμε και τις ανάλογες προσδοκίες. Δυστυχώς όμως το μαγαζί δεν με εντυπωσίασε. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό. Ότι φάγαμε ήταν καλοψημένο και νόστιμο, όμως τίποτα δεν ήταν εξαιρετικό και αξιομνημόνευτο, ούτε οι τιμές ήταν ιδιαίτερα χαμηλές.

Ο χώρος έξω μου φάνηκε άδειος. Αν και ήταν καθαρός και τακτοποιημένος, του έλειπε κάποια διακόσμηση. Ο χώρος μέσα είναι σαφώς καλύτερος.

Η εξυπηρέτηση παραήταν φιλική για τα γούστα μου. Δεν θέλω όταν κάθομαι για πρώτη φορά σε ένα μαγαζί να με αντιμετωπίζουν σαν φιλαράκι…

Για 2 άτομα πήραμε:

Ψωμί, 0,9 έκαστος (ήρθε χωρίς να το ζητήσουμε)

Σκουμπρί καπνιστό στα 7,5. Τεράστια μερίδα ειδικά για 2 άτομα. Είχε 2 μεγάλα φιλέτα. Θα έπρεπε να είχε τη μισή ποσότητα και την μισή τιμή.

Θράψαλο τηγανιτό στα 7 ευρώ. Τραγανό από έξω, μαλακό μέσα, καλοψημένο. 'Ίσως από τα καλύτερα πιάτα που δοκιμάσαμε.

Σαρδέλα ψητή στα 6,5 ευρώ. Σωστά ψημένη αλλά σίγουρα έχω φάει και πολύ καλύτερες.

Χαλούμι στα 4,5 ευρώ. Ότι περιμένει κανείς από ένα ψητό χαλούμι.

Πιπεριές φλωρίνης ψητές στα 3,5 ευρώ. Ήταν λιγότερο ψημένες απ’ όσο θα ήθελα και μάλλον άνοστες. Ίσως τους έλειπε κάποια συνοδευτική σως.

Γαριδάκι τηγανιτό στα 6,5. Καλοτηγανισμένο, τραγανό και νόστιμο, χωρίςκαθόλου λαδίλα.

Κρασί λευκό αξιοπρεπέσταστο στα 3,5 ευρώ το ½ κιλό

Ρακί 3,3 ευρώ τα 100ml, και αυτή πολύ καλή.

Πληρώσαμε 37 ευρώ και κάτι χωρίς τα ποτά. Δεν τα λες λίγα, ούτε και πολλά, δεδομένου ότι δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν θα ξαναπάω στο μαγαζί αν δεν είναι ο δρόμος μου από κει, αφού δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από τα αντίστοιχα μαγαζιά της περιοχής μου...

12 Δεκ 2016

Επίσκεψη Κυριακή 4/12/2016, 5 άτομα

Ήταν ήδη αργά το μεσημέρι όταν επισκεφτήκαμε την "Τσιπουρομανία"

Ο χώρος, πολύ φιλικός, ζεστός με ωραία χρώματα και ωραίο φωτισμό. Κάποια όργανα έδειχναν ότι πραγματοποιουνται και live (απ΄ότι μάθαμε, τις Παρασκευές και τα Σάββατα).

Η υποδοχή και η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή. Απαντήθηκαν όλες μας οι (μερικές φορές απαιτητικές) ερωτήσεις με το παραπάνω.

Το βασικό όμως, είναι το φαγητό. Εδώ, πριν ξεκινήσετε να διαβάζετε, να σας εξηγήσω, ότι εμείς πήγαμε στην ουσία να πιούμε ένα τσιπουράκι και να φάμε ψαρικά, μετά παρασυρθήκαμε λιγο!

Φαγητό

Ψωμάκι ψημένο, με λαδάκι, ρίγανη και αλάτι, πολύ καλό
Νερό εμφιαλωμένο

1. Σαλάτα με μανούρι

Πολύ ωραία η σαλάτα, δροσερή

2. Πατάτες (x2)

Κομμένες στο χέρι (όπως πρέπει δηλαδή)

3. Σκουμπρί (x2)

Πολύ ωραίο το σκουμπρί (γι'αυτό πήραμε και 2ο). Έρχεται σε αλουμινόχαρτο, μαζι με ντομάτα και κρεμμύδι

4. Θράψαλο

Αν και φαινόταν φρέσκο, προσωπικά δε με ενθουσίασε. Οι υπολοιποι της παρέας έμειναν πολύ ευχαριστημένοι

5. Γαύρος τηγανητός

Ωραίος ο γαύρος, ίσως να ήθελε λίγο παραπάνω τηγάνισμα. Η μερίδα θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη

6. Τηγανητά κολοκυθάκια/Μελιτζάνες

Δε δοκίμασα αλλά τελείωσαν σε χρόνο dt

7. Ψητά λαχανικά

Πάλι δε δοκίμασα, αλλά ήταν ωραία έμαθα

8. Ποικιλία κρεατικών (για 2)

Η ποικιλία είχε μπριζολάκια, μπιφτεκάκια, κοτόπουλο, λουκάνικο και κάποιες πιτούλες. Όλα ήταν ωραία. Μόνο μια παρατήρηση για το μπιφτέκι έχω καθώς (ως γνωστός μπιφτεκάς) μου φάνηκε περίεργο. Μας ενημέρωσαν ότι το μπιφτέκι είναι "ειδική" συνταγή οπότε φαντάζομαι ότι είναι καθαρά θέμα γουστου.
Τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά, ειδικά το κοτόπουλο μου άρεσε πολύ

Ήπιαμε αρκετή ρακί (περίπου 5-6 200ράκια, χύμα, πολύ καλή! )

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκάκι, παγωτό καϊμάκι και χαλβά.

Συνολικά πληρώσαμε 108,40

Το μαγαζί είναι new entry, μπορώ να πω ότι μας άρεσε πολύ και έχουμε αποφασίσει να το επισκεφτούμε ξανά. Όπως πάντα, θεωρώ ότι αξιζει να στηρίζουμε τέτοιες έντιμες προσπάθειες

02 Δεκ 2016

Όταν επισκέπτομαι ένα μέρος ένα από τα πράγματα που με ενδιαφέρει είναι και η τοπική κουζίνα και ψάχνω να δοκιμάσω πάντα ότι τοπικό υπάρχει. Έτσι για όποιον επισκεφτεί το Βόλο και επισκεφτεί ένα τσιπουράδικο αυθεντικό, κι όχι "τουριστικό", θα γευτεί κάποιες αξέχαστες γεύσεις μαζί με τα 25αρακια που σίγουρα θα θέλει να τις ξαναγευτεί. Ένεκα που η Μαγνησία δεν μας πέφτει και πολύ κοντά, και ψάχνοντας στην Αθήνα, δυστυχώς δεν είχα βρει αντίστοιχο του είδους τσιπουράδικο με 25αρακι+μεζέ ΜΑΖΙ όμως και με την Βολιώτικη εξυπηρέτηση συνδυασμένη αρμονικά με το χώρο. Σε όλα τα πράγματα πρέπει να υπάρχει μέτρο σύγκρισης, για να συγκρίνεις λοιπόν το συγκεκριμένο είδους μαγαζί πρέπει να έχεις επισκεφτεί ένα αντίστοιχο «επαρχιώτικο» (με την καλή έννοια πάντα) του είδους μαγαζί κι όχι τα κοινά-εμπορικά μεζεδοπωλεία της πρωτευούσης. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, δυστυχώς στην Αθήνα όλα τείνουν να γίνουν ίσωμα, θεωρείται λοιπόν μια τυπική εξυπηρέτηση από υπαλλήλους εστιατορίων σαν φυσιολογική γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Αντίστοιχα μια συμπεριφορά φιλική και ευχάριστη στην επαρχία θεωρείται κάτι αυτονόητο και οτιδήποτε άλλο απλά θα οδηγούσε σε κλείσιμο του καταστήματος. Έρχεται λοιπόν ο κος Νίκος με την οικογένεια του και προσφέρει σε μας τους Αθηναίους “Άρωμα Νέας Ιωνίας “. Επίσκεψη 26-11-2016 (ανήμερα του Στυλιανού, τυχαίο ?)με το καλημέρα λοιπόν μπαίνεις σε ένα τσιπουράδικο που για χάρη της Αθήνας έχει και μυρωδιά μεζεδοπωλείου γιατί αν ήταν 100% αυθεντικό τσιπουράδικο από άποψη χώρου κάποιοι συμπολίτες μας θα πάθαιναν πολιτισμικό σοκ. Έτσι λοιπόν και πολύ σωστά ο χώρος είναι απλός όσο γίνετε κι όπως πρέπει αλλά ιδιαίτερα προσεγμένος και φαίνεται από τη διακόσμηση, από τα τραπεζομάντιλα μέχρι και της πολύς καλής ποιότητας καρέκλες που είναι ένα κλικ πάνω από τις κλασικές. Οι καρέκλες και τα τραπέζια είναι τοποθετημένα ώστε να κάθεσαι άνετα κι όχι με την σκέψη ας βάλουμε και 2-3 ακόμα να βγάλουμε κάνα φράγκο παραπάνω και σε αυτό το κλίμα έχει μείνει και κενός χώρος αρκετός για το μέγεθος του μαγαζιού ώστε να ρίχνουν και 2 στροφές οι μερακλήδες. Στην υποδοχή μας περίμενε ένα φαρδύ πλατύ χαμόγελο να μας δείξει το τραπέζι μας και να μας πάρει μετά από λίγο παραγγελία. Κάπου εδώ λοιπόν το “οικογενειακή επιχείρηση” και το τι σημαίνει αυτό για τον πελάτη άρχισε να διαφαίνεται. Δυστυχώς για κάποιους ή ευτυχώς για εμένα έτσι πρέπει να είναι το σέρβις ενός τέτοιου καταστήματος, με φιλική και ευχάριστη διάθεση προς τον πελάτη με γνώμονα να γευματίσει και να περάσει καλά ώστε να το συστήνει και σε άλλους, αλλά το σημαντικότερο να θέλει να ξαναπάει. Βέβαια το απόλυτο είναι όλα αυτά να γίνονται αυθόρμητα, έτσι γίνετε στην «τσιπουρομανια», το ενδιαφέρον και το χαμόγελο από όλους είναι αυθόρμητο και ειλικρινές και ακόμα και δυο κουβέντες παραπάνω ή ένα κέρασμα που θα πιει το «αφεντικό» μαζί σου γίνετε στο πλαίσιο “γουστάρω αυτό που κάνω, το αγαπάω και το κάνω με μεράκι” κι όχι ελάτε φάτε και φύγετε να έρθουν οι επόμενοι σε στυλ παγωμένου φασφουντάδικου ή κλασικού επιχειρηματικού εστιατορίου.
Περνώντας στο κομμάτι “διασκέδαση” κάτι μικρό αλλά σημαντικό για μένα ήταν και το γεγονός ότι παρόλο που είχαμε μείνει μέχρι αργά μόνο δυο παρέες, οι μουσικοί κι αυτοί στο ίδιο τέμπο με την όλη διάθεση, συνέχιζαν και έπαιζαν ακριβώς όπως και όταν ήταν γεμάτο το μαγαζί. Εντύπωση ακόμα θετική μου έκανε και το ότι παρότι το νεαρό της ηλικίας τους οι 2 μουσικοί έπαιξαν ασταμάτητα μεγάλο ρεπερτόριο από παλιά και νέα λαϊκα και άκουσα και 3 τραγούδια της αγαπημένης μου Κοκκινιάς συν μια αφιέρωση που μας έκαναν η οποία κατά τύχη ήταν και τραγούδι του αγαπημένου μου Στελάρα.
Στο θέμα φαγητό αν και πήραμε λίγα πιάτα, μετά την προειδοποίηση ότι είναι μεγάλες οι μερίδες, η δικαίωση του ιδιοκτήτη ήταν πανηγυρική, μπορώ να πω ότι φάγαμε αρκετά σε συνδυασμό με την πολύ ώρα που κάτσαμε. Να σημειώσω ότι Σαββάτο βράδυ δεν ισχύει το 25αρακι συν μεζέ αλλά επειδή ήθελα να έχω μια γνώμη για το τσίπουρο πήρα ένα 25 αρακι σκέτο το οποίο μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Στη συνέχεια πήραμε χύμα λευκό κρασί το οποίο είναι μια κατηγορία πάνω από τα κοινά χύμα λευκά και το οποίο πίνετε άνετα και δε κάνει κεφάλι. Απο ορεκτικά παραγγείλαμε τα γλυκοπιπεράτα, πιπεράκια κόκκινα γεμισμένα με τυρι-κρέμα, εξαίσιος μεζές ειδικά για τσίπουρο αφού σου αφήνει και τη γεύση από τουρσί. Απο κυρίως εμπιστεύθηκα και πάλι την γνώμη του αφεντικού, και παρότι δεν παραγγέλνω λουκάνικο αν δε ξέρω ότι είναι καλό, με διαβεβαίωσε για την ποιότητα και είχε πάλι δίκιο. Ήρθε γαρνιρισμένο με τις πιτούλες του, πατάτες τηγανητές χειροποίητες, το πλούσιο μαϊντανό του και ντοματούλα. Δε θα πω ότι έφαγα το καλύτερο λουκάνικο που έχω δοκιμάσει αλλά ένα από τα καλύτερα όμως που μπορείτε να βρείτε στο εμπόριο (το αμέσως καλύτερο πάει σε χειροποίητο), ακόμα και προς το τέλος που είχε κρυώσει τρωγόταν ευχάριστα ήταν πολύ νόστιμο και χωρίς κομμάτια λίπους μια μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις και δυο κατηγορίες από τα κοινά εμπορικά λουκάνικα που σερβίρουν τα μεζεδοπωλεία. Τέλος πήραμε κι ενα κεμπάπ καλοψημένο και νοστιμότατο χωρίς ίνες και λίπη με την γαρνιτούρα του κι αυτό. Σύνολο με το κρασί μαζί δώσαμε 31€, κι όσο σκέφτομαι τι έχω φάει όλα αυτά τα χρόνια σε διάφορα μαγαζιά και τι χρεώνουν κάποιοι "επαγγελματίες" και το 4 που βάζω μάλλον είναι λίγο για την αντιστοιχία ποιότητας-ποσότητας/τιμή. Γενικά από μια ματιά που έριξα στο κατάλογο και είδα και από τα γύρω τραπέζια υπάρχει μεγάλη ποικιλία και οι μερίδες είναι πλούσιες, όσο για την κάβα σε οινοπνευματώδη υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία σε τσίπουρα, ούζα, κρασία και μπύρες που πιστεύω μόνο και μόνο γι αυτό είναι μια κατηγορία μόνο του και αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν οι τιμές στις ξένες μπύρες που τόσο χαμηλές δεν νομίζω να βρει κάποιος σε αντίστοιχο κατάστημα. Εν κατακλείδι μπορεί να μακρηγόρησα και να κούρασα αλλά ορισμένα πράγματα πρέπει να λέγονται και μην έχοντας προσωπικό όφελος και συγγένεια με τον ιδιοκτήτη αλλά έχοντας δουλέψει κι εγώ σε αντίστοιχο μαγαζί σε οικογενειακή μας επιχείρηση μπορώ να τον καταλάβω απόλυτα και λόγο αυτού να πω ότι Νίκο απέκτησες έναν ακόμα πελάτη. Ένα πελάτη που θέλει να πηγαίνει να τρώει σε ένα μαγαζί, να νοιώθει άνετα να περνάει ευχάριστα και να έχει την αίσθηση ότι δεν θέλουν απλά να του πάρουν τα λεφτά από το πορτοφόλι. Μεγαλώνοντας από παιδί σε αντίστοιχα μαγαζιά που πήγαινα με τον πατέρα μου, θεωρώ τιμή μου να κάθετε ο ιδιοκτήτης ενός καταστήματος να μου λέει 2 κουβέντες και να πίνει μαζί μου ένα κέρασμα. Κλείνοντας να πω ότι είναι η μεγαλύτερη κριτική που έχω γράψει αλλά θεωρώ για όσους διάβασαν τα παραπάνω και κάτι από όλα τους κίνησε το ενδιαφέρον ότι αξίζει μια δοκιμή σε ένα ΤΙΜΙΟ μαγαζί. Τώρα όσο αναφορά για τις υπόλοιπες γεύσεις που θα θελα να δοκιμάσω+τα 25ρακια με τους μεζέδες, αναμονή, ο χειμώνας έχει δρόμο ακόμα….
.......... αλλά τελικά ήταν κοντά ο "δρόμος", σπάνια πάω σε μαγαζί στο καπάκι την επόμενη εβδομάδα, αλλά στη τσιπουρομανια ακόμα και αυτό καταρρίφθηκε, επίσκεψη στο καπάκι 3-12-2016 και δεν αλλάζει τίποτα από αυτά που έγραψα παραπάνω, απλά προς επιβεβαίωση για κάποιους που ίσως βρήκαν υπερβολική την βαθμολογία μου. Δεν έχει ειλικρινά σημασία να γράψω τι πήραμε τη δεύτερη φορά ούτε πόσα δώσαμε, όποιος επισκεφτεί τη τσιπουρομάνια ας ανοίξει το κατάλογο ας βάλει το δάχτυλο τυχαία σε 3-4 ή όσα θέλει πιάτα και ας παραγγείλει, η εμπειρία θα του μείνει αξέχαστη.

Ψάχνοντας για ένα τσιπουράδικο -όπως αυτά στο Βόλο και Καρδίτσα- ανατρέχοντας στις κριτικές στο a4f έπεσε το μάτι μου στις κριτικές για το Τσιπουρομανία και μου έκανε ¨κλικ¨.

Παίρνω την πρωτοβουλία, ενημερώνω την παρέα και κάνω σχετική κράτηση 4 ατόμων για Παρασκευή 6 Μαίου. Στην επικοινωνία μου για την κράτηση ανέφερα την πληροφορία για έκπτωση 10% μέσω etable, για να μου απαντήσουν ότι δεν ισχύει για Π-Σ-Κ οπότε δεν μπήκα κάν στη διαδικασία κράτησης μέσω etable.

Το βράδυ της Παρασκευής φτάνουμε στη τσιπουρομανία στην ώρα μας.
Ήμασταν οι πρώτοι πελάτες, θερμό καλωσόρισμα, καθαρός και τακτοποιημένος ο χώρος, με τραπεζοκαθίσματα και σερβίτσια που σέβονται τους πελάτες -άν και θα ήθελα περισσότερο "αέρα" μεταξύ κάποιων τραπεζιών. Ο λόγος που έβαλα 3/4 στο χώρο είναι ότι στην πεντακάθαρη γυναικεία τουαλέτα δεν υπήρχε χαρτί υγείας και σε τμήμα του τοίχου έλειπαν πλακάκια, σημείωση που είμαι σίγουρη ότι θα ληφθεί σοβαρά υπόψη.

Μπορεί να τους πήγα σε τσιπουράδικο - δηλώνω ευθαρσώς πως δεν πίνω τσίπουρο- αλλά ήπια ένα ωραίο κρασί cabernet sauvignon και άφησα τους υπόλοιπους 3 της παρέας να εκφράσουν απόψεις για τη ρακί που ήπιαν και δήλωσαν ομόφωνα ότι ήταν εξαιρετική!

Παραγγείλαμε:
Μία σαλάτα τσιπουρομανία (μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια, με σως γιαουρτιού) εξαιρετική, φρεσκότατα υλικά, φρεσκοκομμένη, γενναία μερίδα.

Πιπερίτσες τσέρυ με γέμιση κρέμας τυριού πεντανόστιμο μεζεδάκι, αρκετά πικάντικο ότι πρέπει για επιπλέον κατανάλωση οινοπνεύματος.

Τυρί σαγανάκι (ειλικρινά δε συγκράτησα λεπτομέρειες πιάτου) νόστιμο

Τηγανιά, πεντανόστιμο πιάτο, χωρίς λαδίλα -κοινώς λουκούμι!

Ψαρονέφρι a la creme -το οποίο μας το πρότεινε ο Νίκος- τι να πω γιαυτό το πιάτο, απλώς καταπληκτικό, θεικό, απίθανο...

Μία αυγά τηγανητά με παστρουμά (ομολογώ ότι δεν είμαι φίλος και δε δοκίμασα) η παρέα το βρήκε πεντανόστιμο

Μία πατάτες τηγανητές, χεράτες καλό τηγάνι, τις ήθελα λίγο πιο ξεροτηγανισμένες (αλλά οφείλω να πω ότι ήταν τόσο όσο να καλύπτει το μέσο όρο, στον οποίο προφανώς δεν ανήκω).

Η ροή των πιάτων ήταν σωστή, δεν έφτασαν όλα μαζί στο τραπέζι μας αλλά σταδιακά, προσφέροντάς μας τον απαραίτητο χρόνο να γευτούμε ένα-ένα τα πιάτα, σε κάθε μας βλέμμα ο Νίκος έτρεχε να μας ικανοποιήσει ενώ αφανής ήρωας η σύζυγος (?) έκανε τα μαγικά της στην κουζίνα.

Κέρασμα εκπληκτικός χαλβάς με μπάλες παγωτού..... γλύψαμε το πιάτο....

Λογαριασμός στα euro 84,00, αντιστοιχεί σε euro 21,00/άτομο (μην ξεχνάμε ότι πήραμε 1/2 κρασί συν 4 μπουκαλάκια ρακί) αλλά και πάλι....

Ναι, έχει υπέροχο φαγητό (πρώτες ύλες και γεύσεις), οινοπνευματώδη υψηλής ποιότητας (χωρίς παρενέργειες την επόμενη), πιστεύω όμως ότι οι τιμές (σε κάποια πιάτα τουλάχιστον) θα έπρεπε να είναι λίγο πιο χαμηλές -εναρμονισμένες με τα μισθολογικά μας δεδομένα...

Α! Και να αναφέρω για τους χρήστες του a4f ότι στα κλασσικά τσιπουράδικα Βόλου και Καρδίτσας, απλώς παραγγέλνεις τσίπουρο και το μεζεδάκι/συνοδεία είναι ότι σερβίρει το κατάστημα (χωρίς να επιλέγεις) και φυσικά κάθε καραφάκι συνοδεύεται από διαφορετικό μεζεδάκι.....

08 Σεπ 2017

Επισκεφθήκαμε το Τσιπουρο-μανια καθημερινή βραδάκι και ζητήσαμε από τον ιδιοκτήτη να μας εξυπηρετήσει όπως κρίνει ο ίδιος με το βολιώτικο στυλ μιας και κρατάμε καταγωγή από εκεί.

Σημαντικό είναι ότι και ο ιδιοκτήτης είναι από το Βόλο και μας έφερε αμέσως 4 τσίπουρα εμφιαλωμένα Τσιλιλή που τα συνόδευσε με τέσσερα πιάτα.

Τα πιάτα που έφερε ήταν όλα πολύ καλά σε ποιότητα, με σκορδαλιά και ταραμοσαλάτα να ξεχωρίζουν. Στα πιάτα έφερε και 1 κυρίως που ξεχωρίσαμε και ήταν χταπόδι σαγανάκι. Πολύ καλά ψημένο και σερβιρισμένο. Πήραμε και ένα δεύτερο γύρο από τσίπουρα και κανένα πιάτο δεν ήταν ίδιο με το προηγούμενο χωρίς να χάνει σε αξία.

Έφερε, τηγανιτή σαρδέλα και γαύρο, πατατοσαλάτα και φάβα για να συμπληρώσει τον αρχικό γύρο που είχε γαύρο μαρινάτο και τσίρο, ταραμοσαλάτα και σκορδαλιά και άλλα ψάρια μεσαίου μεγέθους τηγανιτά. Ο Νίκος, ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ εξυπηρετικός και φιλικός.

Το τσιπουράδικο είναι οικογενειακό και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ φιλική. Σεπτέμβρη που το επισκεφθήκαμε ήταν ακόμα καλοκαίρι και μείναμε στην αυλή αλλά σίγουρα θα το προτιμήσουμε και για χειμώνα στον εσωτερικό χώρο.

Συνολικά πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ που αντιστοιχούν σε 8 τσίπουρα με μεζέ και 1 κυρίως. Μας πρότεινε και γλυκό - χαλβά που δεν πήραμε γιατί είχαμε ήδη γεμίσει με τα προηγούμενα. Το προτείνουμε σίγουρα!

30 Μαι 2016

Προχθές Τρίτη πήγαμε δυο άτομα στην ΤΣΙΠΟΥΡΟΜΑΝΙΑ, μετά κι από τις καλές κριτικές στο σάιτ μας. Η Τσιπουρομανία βρίσκεται στη Μεταμόρφωση, επί της Τατοϊου και, όπως μάθαμε κοντεύει να συμπληρώσει 5 χρόνια λειτουργίας.

Πρόκειται για ένα πραγματικά Βολιώτικο τσιπουράδικο, αφού οι ιδιοκτήτες του είναι Βολιώτες, η Χαρούλα στην κουζίνα, υπεύθυνη για τη μαμαδίσιτκη μαγειρική της τέχνη, κι ο Νίκος στην εξυπηρέτηση των πελατών.

Ανοίγουν από Τρίτη με Κυριακή, 12.00-01.00, ενώ τη Δευτέρα μένουν κλειστοί για τη σχετική ξεκούραση. Εκτός από τον μέσα χώρο, υπάρχει τριγύρω μεγάλη αυλή, για τους καλοκαιρινούς μήνες, και έτσι μπορούν να εξυπηρετήσουν συνολικά 150 άτομα τουλάχιστον, και μάλιστα είναι ανοιχτοί και για ιδιωτικές εκδηλώσεις, όπως μας πληροφόρησαν.

Παρασκευές και Σαββατόβραδα έχουνε μουσική live με ελληνικά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια, ακούσαμε δε ότι γίνεται μεγάλο κέφι και μπορεί στο μέλλον να ξαναπάμε, ώστε να ακούσουμε και τη ζωντανή μουσική τους.

Ο εσωτερικός χώρος έχει φωτεινά χρώματα μπεζ και κόκκινα κυρίως, καδραρισμένες φωτογραφίες και αφίσες στους γύρω τοίχους, και μια σειρά από ράφια και έπιπλα με τα ποτά που σερβίρουν.

Το πλούσιο μενού της Χαρούλας περιλαμβάνει τουλάχιστον 50-60 πιάτα, όπως σαλάτες (εποχής, γαριδοσαλάτα, πατατοσαλάτα, πολίτικη,.. ), καμιά 20αριά ορεκτικά (κολοκυθοκεφτέδες, ντοματοκεφτέδες, σαγανάκια, μανιτάρια, φάβα,.. ), πάσης φύσεως κρατικά πιάτα και φυσικά την τοπική σπεσιαλιτέ τους, δηλ. το Βολιώτικο σπετζοφάι. Ακόμα ειδικεύονται σε λογής-λογής νοστιμότατους ψαρομεζέδες, όπως μύδια, γαρίδες, κάβουρα, καλαμάρι, χταπόδι, γαύρο, σαρδέλα, κ. λπ.

Από ποτά, έχουν μια εντυπωσιακή κάβα με καμιά εκατοστή ετικέτες από τσίπουρα, ούζα, Αμοργιανό ρακόμελο, κ. α. αποστάγματα, ακόμη και δικής τους παραγωγής, καθώς και κάποια κρασιά, εμφιαλωμένα και χύμα, αλλά και ποικιλία από μπύρες.

Εμείς φάγαμε μικρές πιπεριές γεμιστές με κρέμα τυριού, ντοματοκεφτέδες, ένα σαγανάκι τυρί, μια καλαμαράκια τηγανιτά φρέσκα, μια τοπικό σπετζοφάι, ενώ υπήρχε από την αρχή το εμφιαλωμένο νερό και το ωραίο και χορταστικό ψωμί τους.

Ήπιαμε ½ λίτρο γευστικό χύμα κρασί Ζίτσα, που ήτανε ό, τι έπρεπε για να συνοδέψουμε τους πεντανόστιμους και χορταστικούς μεζέδες αυτούς.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά με παγωτό, για να μας γλυκάνουν τη γεύση!

Ο λογαριασμός ήταν 40 €, ποσό που δεν μας εξέπληξε για όσα φάγαμε στον συγκεκριμένο χώρο. (Το άτομο μας ήρθε στα 17/25 €).

Με δυο λόγια πιστεύω ότι πρόκειται για ένα γνήσιο και αξιόλογο Βολιώτικο τσιπουράδικο και προπαντός για μια οικογενειακή υπόθεση, από ανθρώπους με μεράκι που πραγματικά φροντίζουν τον πελάτη, ώστε να ξαναζήσει αντίστοιχες Βολιώτικες καταστάσεις. Αν λοιπόν βρεθείτε στα πέριξ, σας το προτείνω.

22 Απρ 2016

Το φαγητό υπέροχο. Καθότι νηστεύουμε οικογενειακώς καταλήγουμε πάρα πολλές φορές σε τσιπουράδικα και μεζεδοπωλεία. Μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο που έχω πάει τα τελευταία 10 χρόνια εντός Αττικής.
Το φαγητο υπέροχο. Με την αίσθηση της ποιότητας του σπιτικού αλλά και την μαεστρία του φαγητού κάπου έξω.

Τελευταία είχαμε απογοητευθει άλλοι τα τσιπουράδικα που πηγαίναμε. Όχι μόνο στις γεύσεις αλλά και στις τιμές που δεν ανταποκρίνονταν σε αυτό που τρώγαμε.
Κι ενώ για όλα χρόνια δεν ψαχνόμασταν θεωρώντας πως κάπου έτσι είναι παντού αποφασίσαμε κάποια στιγμή να δούμε τι λένεοι κριτικές.
Μας έκαναν εντύπωση τα τόσα καλά σχόλια και πήγαμε άμεσα.

Η εξυπηρέτηση στην αρχή ήταν λίγο παγερη κι απροσωπη κάτι που μας ξένισε. Ειδικά επειδη ήταν καθημερινή και δεν είχε κόσμο ώστε να είναι πιεσμένος. Όμως στην συνέχεια ευτυχώς το κλίμα άλλαξε πολύ και έγινε σύντομα φιλικό.
Γι αυτό και 3/4.
Ο χώρος καλός αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Δε μας απασχόλησε καθόλου βέβαια γιατί το φαγητό ήταν εξαιρετικο. Μας ενθουσίασαν όλα τα πιάτα με την νοστιμιά τους!
Θα μπορούσαν να έχουν ένα οικονομικό παιδικό καρεκλάκι. Έπρεπε να έχω το μωρό συνέχεια στα χέρια και από ένα σημείο και μετά κουράστηκα κι εγώ κι αυτό.
Ζητήματα όμως που διορθώνονται πολύ εύκολα!

Συγχαρητήρια... Η ποιότητα και η γεύση ήταν σε άριστο συνδυασμό. Ξέρω πως σίγουρα δεν ψάχνουμεπια για τσιπουράδικο στην Αττική.