ΤΣΙΠΟΥΡΟΜΑΝΙΑ

12:00 - 04:00
Ζωντανή Μουσική
Κυριακή
12:00 - 01:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Είμαστε μια οικογενειακή επιχ/ση με πολύ όρεξη και μεράκι για να σας εξυπηρετήσουμε και να σας ευχαριστήσουμε!!! Το μενού μας απαρτίζεται από δροσιστικές σαλάτες, ορεκτικά χειροποίητα,κρεατομεζέδες και ψαρομεζέδες πάντα φτιαγμένα με φρέσκα και αγνά υλικά!!!
Τσιπουρομεζέδες όπως παλιά που απαρτίζουν πάνω απο 50 διαφορετικά είδη!!!
Η κάβα περιέχει μια μεγάλη ποικιλία από Εμφιαλωμένα Τσίπουρα, Ούζα,Κρασιά και Μπύρες!!!

Σας περιμένουμε!!!!

Πως θα το βρείτε
  Τατοΐου 129, Μεταμόρφωση
  2102820045
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Πριν από 2-3 βδομάδες επισκεφτήκαμε την τσιπουρομανία.
Έχοντας διαβάσει καλές κριτικές είχαμε και τις ανάλογες προσδοκίες. Δυστυχώς όμως το μαγαζί δεν με εντυπωσίασε. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό. Ότι φάγαμε ήταν καλοψημένο και νόστιμο, όμως τίποτα δεν ήταν εξαιρετικό και αξιομνημόνευτο, ούτε οι τιμές ήταν ιδιαίτερα χαμηλές.

Ο χώρος έξω μου φάνηκε άδειος. Αν και ήταν καθαρός και τακτοποιημένος, του έλειπε κάποια διακόσμηση. Ο χώρος μέσα είναι σαφώς καλύτερος.

Η εξυπηρέτηση παραήταν φιλική για τα γούστα μου. Δεν θέλω όταν κάθομαι για πρώτη φορά σε ένα μαγαζί να με αντιμετωπίζουν σαν φιλαράκι…

Για 2 άτομα πήραμε:

Ψωμί, 0,9 έκαστος (ήρθε χωρίς να το ζητήσουμε)

Σκουμπρί καπνιστό στα 7,5. Τεράστια μερίδα ειδικά για 2 άτομα. Είχε 2 μεγάλα φιλέτα. Θα έπρεπε να είχε τη μισή ποσότητα και την μισή τιμή.

Θράψαλο τηγανιτό στα 7 ευρώ. Τραγανό από έξω, μαλακό μέσα, καλοψημένο. 'Ίσως από τα καλύτερα πιάτα που δοκιμάσαμε.

Σαρδέλα ψητή στα 6,5 ευρώ. Σωστά ψημένη αλλά σίγουρα έχω φάει και πολύ καλύτερες.

Χαλούμι στα 4,5 ευρώ. Ότι περιμένει κανείς από ένα ψητό χαλούμι.

Πιπεριές φλωρίνης ψητές στα 3,5 ευρώ. Ήταν λιγότερο ψημένες απ’ όσο θα ήθελα και μάλλον άνοστες. Ίσως τους έλειπε κάποια συνοδευτική σως.

Γαριδάκι τηγανιτό στα 6,5. Καλοτηγανισμένο, τραγανό και νόστιμο, χωρίςκαθόλου λαδίλα.

Κρασί λευκό αξιοπρεπέσταστο στα 3,5 ευρώ το ½ κιλό

Ρακί 3,3 ευρώ τα 100ml, και αυτή πολύ καλή.

Πληρώσαμε 37 ευρώ και κάτι χωρίς τα ποτά. Δεν τα λες λίγα, ούτε και πολλά, δεδομένου ότι δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν θα ξαναπάω στο μαγαζί αν δεν είναι ο δρόμος μου από κει, αφού δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από τα αντίστοιχα μαγαζιά της περιοχής μου...

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Το θέμα τσιπουράδικο, ρακάδικο, μεζεδοπωλείο, ψαρομεζέδες, για μένα συνδέεται στο μυαλό μου με δύο πράγματα: με την περίοδο της Σαρακοστής και με το καλοκαίρι στην Ελλάδα. Θάλασσα, διακοπές, παρέα, ανεμελιά.

Σπάνια πετυχαίνω ένα τέτοιο μαγαζί, που να συνδυάζει όλα αυτά που θέλω ταυτόχρονα. Αλλού η ατμόσφαιρα μου θυμίζει καφενέ ( που άμα είναι και σε μια Φολέγανδρο ας πούμε, δε θα με χάλαγε ). Αλλού το φαγητό είναι πανάκριβο και απλησίαστο ( 48 ευρώ μια καραβιδομακαρονάδα, ναι, ναι, υπάρχει κι αυτό... ). Αλλού σειρήνες να φωνάζουν "φάε και πιες όσο θες με λίγα ευρώ" ( παραλίγο να με παρασύρουν οι σειρήνες κι εμένα αν δεν μάθαινα από καλό μου φίλο που είχε πρόσφατη εμπειρία σε ανάλογο πολυδιαφημισμένο ψαρομεζεδοπωλείο, ότι η ποιότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη με το γλυκό τραγούδι της σειρήνας ). Αλλού πάλι το στήσιμο του μαγαζιού να είναι τόσο δήθεν και αποστειρωμένο, που να χάνεται όλη αυτή η μαγεία που ψάχνω εγώ, όταν ( κάπως σπάνια είναι η αλήθεια ) έχω κέφια να πάρω το παρεάκι και να πάμε για τσίπουρα και μεζέδες μέχρι να πονέσει το στομάχι μας από το γέλιο και το πιοτί.

Τα διαμαντάκια, τελικά, είναι κρυμμένα σε γειτονιές που δεν φαντάζεσαι. Ένα τέτοιο διαμάντι ανακάλυψα κι εγώ απόψε Μ. Πέμπτη ( ξημέρωμα Μ. Παρασκευής αισίως, τώρα που γράφω την κριτική, και αρχίζω κιόλας να θυμίζω ημερολόγιο καταστρώματος ). Στην Μεταμόρφωση, την οποία ως τώρα είχα στο χάρτη των διαδρομών μου, μόνο όταν με καλούσε ο φούρνος του Στεργίου, για επιδρομή στις βιτρίνες του με τα προφιτερόλ και τις σοκολατίνες.

Και θα μου πεις σιγά την ανακάλυψη που έκανες, φίλε Κολόμβε, έλα όμως που εδώ, ήταν όλα δεμένα τόσο ωραία μεταξύ τους, και με περίμεναν "σαν από καιρό", που έχω να πω μόνο τα καλύτερα.

Οι προηγηθείσες, της δικής μου, κριτικές, τις οποίες διάβασα όλες, έχουν περιγράψει το πανεύκολο του παρκαρίσματος, την ευγένεια και το μεράκι του Νίκου και της Χαρούλας ( οικογενειακή επιχείρηση) από το στάδιο της υποδοχής και του σέρβις μέχρι του μαστόρικου μαγειρέματος στην κουζίνα καθώς και τις ποιοτικές και καλομαγειρεμένες συνταγές τους.

Εγώ θα επιμείνω και στον πολύ όμορφο, καλόγουστο και ατμοσφαιρικό χώρο, στην άψογη καθαριότητα που την βλέπεις παντού και στην χαλαρότητα που ένιωσα μόλις μπήκα στο μαγαζί. Και βέβαια ειδική μνεία, στην πολύ καλή πρώτη ύλη, γιατί είναι το Α και το Ω τελικά.

Σε βολιώτικο τσιπουράδικο δεν έχω πάει ποτέ μου οπότε και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για το στυλ " 25αράκι συν μεζές" που είναι εδώ η μια επιλογή. Η άλλη επιλογή, που ήταν και η δική μας, είναι απόσταγμα χύμα ή εμφιαλωμένο ( υπάρχει και μπύρα και κρασί και αμοργιανό ρακόμελο αν θέλετε ) και επιλογή πιάτων από τον κατάλογο.

3 άτομα παραγγείλαμε και γονατίσαμε τα εξής:

- ταραμοσαλάτα με λευκό ταραμά και κρεμμύδι. Σπιτική και χειροποίητη, εξαίρετη και ασυνήθιστη γεύση, δεν έχω ξαναφάει παρόμοια, μας άρεσε πάρα πολύ, αν ήταν και λίγο περισσότερη σε ποσότητα θα έκανα τούμπες από τη χαρά μου ( 3,50 ευρώ).

- πιπεράκια τσέρρυ γλυκοπιπεράτα, με γέμιση κρέμα τυριού. Φανταστείτε μικρούλες στρογγυλές πιπεριές Φλωρίνης γεμιστές, ξαπλωμένες σε λαδόξυδο και ψιλοκομμένο μαιντανό, μια αέρινη και φίνα νοστιμιά. Στη μερίδα νομίζω μέτρησα 7-8 τεμάχια. ( 5,50 ευρώ )

- κολοκυθοκεφτέδες με τυρί φέτα ( υπάρχουν και χωρίς τυρί ), 6-7 στη μερίδα, αρκετά τραγανοί, χωρίς να έχουν πνιγεί στο λάδι, πολύ νόστιμοι και χορταστικοί ( 4,50 ευρώ ).

- πατάτες τηγανιτές, εννοείται φρέσκες και χεράτες, τις φάγαμε όλες, ήρθαν καυτές και τσιτσιριστές, το μόνο μικρό παράπονο εδώ, θα τις ήθελα λίγο πιο στεγνές από λάδι, πάντως το λάδι που τηγανίστηκαν σίγουρα δεν είχε διανύσει πολλά χιλιόμετρα κι αυτό φάνηκε και στο χρώμα και στη γεύση τους ( 2.50 ευρώ )

- γαύρο μαρινάτο ( ο αγαπημένος μου μεζές, όπου τον εντοπίζω τον τσακίζω μόνη μου. Και μάλιστα, κατά το προσφιλές μας αστειάκι "προσοχή μην ξεφύγει κάνας γαύρος από την περίμετρο του πιάτου, και μετά ζητάει να βαρέσει πέναλτυ!!! ). Τί να πω γι'αυτό το μεζέ, όσοι αρέσκονται, με νιώθουν. ( 6,50 ευρώ )

- φρέσκα μύδια αχνιστά, με κρεμμυδάκι φρέσκο, επίσης νοστιμότατα κι επίσης αν είχε λίγα ακόμη η μερίδα, θα τα έπαιρνα εργολαβία μόνη μου. Μέχρι το τέλος της βραδιάς κατάφερα και το Νίκο να μου αποκαλύψει το συστατικό με το οποίο τα αχνίζει ( να το κρατήσω Νίκο το μυστικό ;; ) 7,50 ευρώ.

- χταπόδι σαγανάκι, δεν είχα ξαναδοκιμάσει χταπόδι σε αυτή την εκδοχή. Ήρθε ένα μεγάλο πιάτο, με κοκκινιστό χταπόδι, πολύ νόστιμο, η σάλτσα περιείχε χρωματιστές πιπεριές, φρέσκια ντομάτα, νομίζω και κρεμμύδι, φέτα από πάνω και μαιντανό, το ψωμάκι μας αναστέναξε από λαγνεία, κάνοντας μακροβούτια μέσα στη σάλτσα αυτή. Τολμώ να πω ότι ήταν πολύ ανώτερο από τα κλασσικά σαγανάκια γαρίδας που έχουν πολυφορεθεί παντού. ( 11 ευρώ )

- Θραψαλάκι φρέσκο τηγανιτό ( 7 ευρώ ). Εδώ αλλά και στο καλαμάρι πιο κάτω, κρύβεται το μαστόρικο τηγάνισμα που ανέφερα πιο πάνω. Καταρχάς η φρεσκάδα του αποτυπώθηκε στη γεύση του που μύριζε θάλασσα, και ήταν τόσο νόστιμο που με έκπληξη άκουσα τον Νίκο να μας λέει ότι δεν τα αλατίζει καθόλου, γιατί δεν το χρειάζονται το αλάτι για να νοστιμίσουν. Ο φίλος μας που τα έφαγε, όχι μόνο είπε τα καλύτερα, αλλά ζήτησε και δεύτερη μερίδα, όπου ήρθε στο τραπέζι ένα

- Φρέσκο καλαμάρι τηγανιτό σε ροδέλες και με το πλοκαμάκι του ( βάρος 400 γραμμάρια, 7,50 ευρώ ), καμία μα απολύτως καμία σχέση με τα κατεψυγμένα καλαμάρια που είναι επιεικώς αχαρακτήριστα και έχουμε χρυσοπληρώσει αλλού... Λίγες φορές έχω φάει τόσο νόστιμα καλαμάρια, κι ευτυχώς που ο φίλος μας δεν είναι μοναχοφαγάς και έβαλε κι αυτό το πιάτο στη μέση χαχαχα...

- φρέσκο γαριδάκι Χαλκίδας, τηγανιτό, τα λόγια κι εδώ περιττά. Τραγανό, χωρίς καθόλου λαδίλα, πεντανόστιμο, να το τρως και να μην πετάς τίποτε, σε πολύ καλή ποσότητα ( 6,50 ευρώ ).

- τσίπουρο εμφιαλωμένο από τη Δράμα, Ηδωνικό Λαζαρίδη, με γλυκάνισο, στα 6,50 ευρώ. Εδώ να αναφερθώ σε κάτι ακόμη που μας εντυπωσίασε πολύ, καθώς ο Νίκος, με έναν άκρως φιλικό και αφοπλιστικό τρόπο μας μύησε στον σωστό τρόπο σερβιρίσματος του τσίπουρου, μιας και παρατήρησε ότι εμείς κάτι κάναμε λάθος. Ομολογώ ότι έμαθα κάτι πολύ χρήσιμο, που το επαληθεύσαμε κιόλας εκείνη ακριβώς τη στιγμή, και που αλλάζει άρδην τον τρόπο που σέρβιρα εγώ ως τώρα το τσίπουρο. Νίκο, δεν προδίδω το μυστικό, αλλά όποιος σου ζητήσει να τον μυήσεις θα έχει πολύ ενδιαφέρον...

- νεράκι εμφιαλωμένο υπήρχε ήδη στο τραπέζι μας, όπως και σε όλα τα τραπέζια ( 1 ευρώ ) και ψωμάκι που ζητήσαμε και επανάληψη ( χρεώθηκε 2,70 ευρώ ) το οποίο έκανε μακροβούτια όλη νύχτα.

Στο τέλος μας προσφέρθηκε ως κέρασμα γενναία μερίδα χαλβά, με τρούφα από πάνω και με 2 μπάλες παγωτό, βανίλια και σοκολάτα, εξαιρετικό και πολύ δροσιστικό κλείσιμο μετά τα θαλασσινά.

Το σύνολο με απόδειξη στα 72 ευρώ, κι επειδή έκανα την κράτηση μέσω του e-table είχαμε και μια έκπτωση 10% οπότε ο λογαριασμός έπεσε στα 65 ευρώ. Όλα όσα δοκιμάσαμε άξιζαν και με το παραπάνω τα χρήματα αυτά. Απλά θα βάλω 3 ντοματούλες αντί για 4, για να δώσω ένα κίνητρο να παραμείνουν τα στάνταρ ψηλά όπως είναι τώρα.

Ομόφωνα κρίναμε την συνολική εμπειρία πάρα πολύ καλή, καθώς όσα φάγαμε ήταν όλα άριστα φτιαγμένα και φρέσκα, ποιοτικά και εύγευστα, από ανθρώπους που φαίνεται πως έχουν μεράκι και αγάπη για τη δουλειά τους. Εξυπακούεται και ότι το προτείνω και ότι θα ξαναπάω, και μάλιστα αισιοδοξώ σύντομα, καθώς έχει και όμορφο κήπο και πολλά ακόμη πράγματα που θέλω να δοκιμάσω.

Μαγαζιά σαν αυτό, όπου βλέπω την τίμια και αξιέπαινη προσπάθεια που γίνεται να ευχαριστηθεί ο πελάτης και να πιάσουν τόπο τα χρήματά του, περνώντας μια ευχάριστη βραδιά με αυθεντικό και μερακλίδικο φαγητό, πάντα θα έχουν μια θέση στην καρδιά μου και στις εξόδους μου με το παρεάκι μου.

υ. γ.1 Χριστός Ανέστη, Χρόνια Πολλά, σε όλους τους φίλους!!

υ. γ. 2 Φίλοι HAZARDOUS, mavtaso και Χρυσανθεμάκι σας ευχαριστώ πολύ για την αναφορά σας στο όνομά μου σε πρόσφατες κριτικές σας, νιώθω πάντα μεγάλη χαρά όταν συμβαίνει αυτό!!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Ψάχνοντας για ένα τσιπουράδικο -όπως αυτά στο Βόλο και Καρδίτσα- ανατρέχοντας στις κριτικές στο a4f έπεσε το μάτι μου στις κριτικές για το Τσιπουρομανία και μου έκανε ¨κλικ¨.

Παίρνω την πρωτοβουλία, ενημερώνω την παρέα και κάνω σχετική κράτηση 4 ατόμων για Παρασκευή 6 Μαίου. Στην επικοινωνία μου για την κράτηση ανέφερα την πληροφορία για έκπτωση 10% μέσω etable, για να μου απαντήσουν ότι δεν ισχύει για Π-Σ-Κ οπότε δεν μπήκα κάν στη διαδικασία κράτησης μέσω etable.

Το βράδυ της Παρασκευής φτάνουμε στη τσιπουρομανία στην ώρα μας.
Ήμασταν οι πρώτοι πελάτες, θερμό καλωσόρισμα, καθαρός και τακτοποιημένος ο χώρος, με τραπεζοκαθίσματα και σερβίτσια που σέβονται τους πελάτες -άν και θα ήθελα περισσότερο "αέρα" μεταξύ κάποιων τραπεζιών. Ο λόγος που έβαλα 3/4 στο χώρο είναι ότι στην πεντακάθαρη γυναικεία τουαλέτα δεν υπήρχε χαρτί υγείας και σε τμήμα του τοίχου έλειπαν πλακάκια, σημείωση που είμαι σίγουρη ότι θα ληφθεί σοβαρά υπόψη.

Μπορεί να τους πήγα σε τσιπουράδικο - δηλώνω ευθαρσώς πως δεν πίνω τσίπουρο- αλλά ήπια ένα ωραίο κρασί cabernet sauvignon και άφησα τους υπόλοιπους 3 της παρέας να εκφράσουν απόψεις για τη ρακί που ήπιαν και δήλωσαν ομόφωνα ότι ήταν εξαιρετική!

Παραγγείλαμε:
Μία σαλάτα τσιπουρομανία (μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια, με σως γιαουρτιού) εξαιρετική, φρεσκότατα υλικά, φρεσκοκομμένη, γενναία μερίδα.

Πιπερίτσες τσέρυ με γέμιση κρέμας τυριού πεντανόστιμο μεζεδάκι, αρκετά πικάντικο ότι πρέπει για επιπλέον κατανάλωση οινοπνεύματος.

Τυρί σαγανάκι (ειλικρινά δε συγκράτησα λεπτομέρειες πιάτου) νόστιμο

Τηγανιά, πεντανόστιμο πιάτο, χωρίς λαδίλα -κοινώς λουκούμι!

Ψαρονέφρι a la creme -το οποίο μας το πρότεινε ο Νίκος- τι να πω γιαυτό το πιάτο, απλώς καταπληκτικό, θεικό, απίθανο...

Μία αυγά τηγανητά με παστρουμά (ομολογώ ότι δεν είμαι φίλος και δε δοκίμασα) η παρέα το βρήκε πεντανόστιμο

Μία πατάτες τηγανητές, χεράτες καλό τηγάνι, τις ήθελα λίγο πιο ξεροτηγανισμένες (αλλά οφείλω να πω ότι ήταν τόσο όσο να καλύπτει το μέσο όρο, στον οποίο προφανώς δεν ανήκω).

Η ροή των πιάτων ήταν σωστή, δεν έφτασαν όλα μαζί στο τραπέζι μας αλλά σταδιακά, προσφέροντάς μας τον απαραίτητο χρόνο να γευτούμε ένα-ένα τα πιάτα, σε κάθε μας βλέμμα ο Νίκος έτρεχε να μας ικανοποιήσει ενώ αφανής ήρωας η σύζυγος (?) έκανε τα μαγικά της στην κουζίνα.

Κέρασμα εκπληκτικός χαλβάς με μπάλες παγωτού..... γλύψαμε το πιάτο....

Λογαριασμός στα euro 84,00, αντιστοιχεί σε euro 21,00/άτομο (μην ξεχνάμε ότι πήραμε 1/2 κρασί συν 4 μπουκαλάκια ρακί) αλλά και πάλι....

Ναι, έχει υπέροχο φαγητό (πρώτες ύλες και γεύσεις), οινοπνευματώδη υψηλής ποιότητας (χωρίς παρενέργειες την επόμενη), πιστεύω όμως ότι οι τιμές (σε κάποια πιάτα τουλάχιστον) θα έπρεπε να είναι λίγο πιο χαμηλές -εναρμονισμένες με τα μισθολογικά μας δεδομένα...

Α! Και να αναφέρω για τους χρήστες του a4f ότι στα κλασσικά τσιπουράδικα Βόλου και Καρδίτσας, απλώς παραγγέλνεις τσίπουρο και το μεζεδάκι/συνοδεία είναι ότι σερβίρει το κατάστημα (χωρίς να επιλέγεις) και φυσικά κάθε καραφάκι συνοδεύεται από διαφορετικό μεζεδάκι.....

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Προχθές Τρίτη πήγαμε δυο άτομα στην ΤΣΙΠΟΥΡΟΜΑΝΙΑ, μετά κι από τις καλές κριτικές στο σάιτ μας. Η Τσιπουρομανία βρίσκεται στη Μεταμόρφωση, επί της Τατοϊου και, όπως μάθαμε κοντεύει να συμπληρώσει 5 χρόνια λειτουργίας.

Πρόκειται για ένα πραγματικά Βολιώτικο τσιπουράδικο, αφού οι ιδιοκτήτες του είναι Βολιώτες, η Χαρούλα στην κουζίνα, υπεύθυνη για τη μαμαδίσιτκη μαγειρική της τέχνη, κι ο Νίκος στην εξυπηρέτηση των πελατών.

Ανοίγουν από Τρίτη με Κυριακή, 12.00-01.00, ενώ τη Δευτέρα μένουν κλειστοί για τη σχετική ξεκούραση. Εκτός από τον μέσα χώρο, υπάρχει τριγύρω μεγάλη αυλή, για τους καλοκαιρινούς μήνες, και έτσι μπορούν να εξυπηρετήσουν συνολικά 150 άτομα τουλάχιστον, και μάλιστα είναι ανοιχτοί και για ιδιωτικές εκδηλώσεις, όπως μας πληροφόρησαν.

Παρασκευές και Σαββατόβραδα έχουνε μουσική live με ελληνικά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια, ακούσαμε δε ότι γίνεται μεγάλο κέφι και μπορεί στο μέλλον να ξαναπάμε, ώστε να ακούσουμε και τη ζωντανή μουσική τους.

Ο εσωτερικός χώρος έχει φωτεινά χρώματα μπεζ και κόκκινα κυρίως, καδραρισμένες φωτογραφίες και αφίσες στους γύρω τοίχους, και μια σειρά από ράφια και έπιπλα με τα ποτά που σερβίρουν.

Το πλούσιο μενού της Χαρούλας περιλαμβάνει τουλάχιστον 50-60 πιάτα, όπως σαλάτες (εποχής, γαριδοσαλάτα, πατατοσαλάτα, πολίτικη,.. ), καμιά 20αριά ορεκτικά (κολοκυθοκεφτέδες, ντοματοκεφτέδες, σαγανάκια, μανιτάρια, φάβα,.. ), πάσης φύσεως κρατικά πιάτα και φυσικά την τοπική σπεσιαλιτέ τους, δηλ. το Βολιώτικο σπετζοφάι. Ακόμα ειδικεύονται σε λογής-λογής νοστιμότατους ψαρομεζέδες, όπως μύδια, γαρίδες, κάβουρα, καλαμάρι, χταπόδι, γαύρο, σαρδέλα, κ. λπ.

Από ποτά, έχουν μια εντυπωσιακή κάβα με καμιά εκατοστή ετικέτες από τσίπουρα, ούζα, Αμοργιανό ρακόμελο, κ. α. αποστάγματα, ακόμη και δικής τους παραγωγής, καθώς και κάποια κρασιά, εμφιαλωμένα και χύμα, αλλά και ποικιλία από μπύρες.

Εμείς φάγαμε μικρές πιπεριές γεμιστές με κρέμα τυριού, ντοματοκεφτέδες, ένα σαγανάκι τυρί, μια καλαμαράκια τηγανιτά φρέσκα, μια τοπικό σπετζοφάι, ενώ υπήρχε από την αρχή το εμφιαλωμένο νερό και το ωραίο και χορταστικό ψωμί τους.

Ήπιαμε ½ λίτρο γευστικό χύμα κρασί Ζίτσα, που ήτανε ό, τι έπρεπε για να συνοδέψουμε τους πεντανόστιμους και χορταστικούς μεζέδες αυτούς.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά με παγωτό, για να μας γλυκάνουν τη γεύση!

Ο λογαριασμός ήταν 40 €, ποσό που δεν μας εξέπληξε για όσα φάγαμε στον συγκεκριμένο χώρο. (Το άτομο μας ήρθε στα 17/25 €).

Με δυο λόγια πιστεύω ότι πρόκειται για ένα γνήσιο και αξιόλογο Βολιώτικο τσιπουράδικο και προπαντός για μια οικογενειακή υπόθεση, από ανθρώπους με μεράκι που πραγματικά φροντίζουν τον πελάτη, ώστε να ξαναζήσει αντίστοιχες Βολιώτικες καταστάσεις. Αν λοιπόν βρεθείτε στα πέριξ, σας το προτείνω.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Λόγω εντοπιότητας έχω πάει αρκετές φορές,

σχεδόν πάντα με φίλο ή με την σύζυγο παραγγέλνουμε τα γνωστά στον Βόλο, 25 ακια που σημαίνει με κάθε μικρό μπουκαλάκι τσίπουρο και διαφορετικός μεζές έκπληξη.

Ο μεζές έκπληξη ξεκινάει απο χαμηλά (πατατοσαλάτα, μπατζαροσαλάτα κλπ) στα πρώτα 25 άκια και από το τρίτο κι όλα 25 ακι εκτινάσσετε σε ακριβούς θαλασσινούς μεζές όλων των ειδών (μύδια, γαρίδες κλπ). Η γεύση των οποίων δικαιολογεί το 4/4 που έβαλα, αξίζει να σημειωθεί ο΄τι η ποικιλία των διαφορετικών μεζέδων είναι περί τους 75 αλλά ποιος έχει στομάχι να φάει και να πιει τόσο ?

Επίσης κάθε φορά λέω θα παραγγείλω απο τον κατάλογο όπως όλος ο κόσμος, αλλά στην σκέψη με τι νέο θα με εντυπωσιάσει η μαγείρισσα παίρνω τελικά 25 άκια.

Είναι το μοναδικό μαγαζί στο οποίο πίνω το ''δικό'' του χύμα τσίπουρο γιατί πραγματικά αξίζει, (οπουδήποτε αλλού έχω πιεί χύμα το ''πληρώνω'' την επόμενη ημέρα).

Αν και είναι φυσιολογικό θα αναφέρω ότι υπάρχουν όλες οι γνωστές ετικέτες απο τσίπουρα αλλά η έκπληξη είναι ότι υπάρχουν και πολλές ετικέτες απο ψαγμένα ούζα.

Ο εσωτερικός χώρος μικρός και ζεστός και ειδικά όταν έχει ζωντανή μουσική όλο το μαγαζί γίνεται μια παρέα.

Ο χώρος απογειώνεται το καλοκαίρι, όπου η μεγάλη αυλή με τον όμορφα διακοσμησμένο χώρο είναι μια δροσερή όαση και για οικογένειες.

Επίσης ο χώρος στάθμευσής άπλετος και εύκολος είναι το τελευταίο πράγμα που θα σε απασχολήσει

Το προσωπικό είναι οικογενειακή υπόθεση με ζήλο και πάθος για αυτό που κάνουν με όλες τις λεπτομέρειες να είναι προσεγμένες και τίποτα δεν είναι στην τύχη, γεύσεις, ευγένεια, σερβις, καθαριότητα, διακόσμηση, όλα σίγουρα 4/4

το 3 στον χώρο το έβαλα μόνο και μόνο για το τσιγάρο τον χειμώνα

και στο value for money το έβαλα για να τους δώσω ένα κίνητρο παραπάνω

σαφώς πήγαινα και θα συνεχίσω να πηγαίνω και κάπως έτσι στις μέρες μας κρατάς μια επιχείρηση υγιή

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Το φαγητό υπέροχο. Καθότι νηστεύουμε οικογενειακώς καταλήγουμε πάρα πολλές φορές σε τσιπουράδικα και μεζεδοπωλεία. Μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο που έχω πάει τα τελευταία 10 χρόνια εντός Αττικής.
Το φαγητο υπέροχο. Με την αίσθηση της ποιότητας του σπιτικού αλλά και την μαεστρία του φαγητού κάπου έξω.

Τελευταία είχαμε απογοητευθει άλλοι τα τσιπουράδικα που πηγαίναμε. Όχι μόνο στις γεύσεις αλλά και στις τιμές που δεν ανταποκρίνονταν σε αυτό που τρώγαμε.
Κι ενώ για όλα χρόνια δεν ψαχνόμασταν θεωρώντας πως κάπου έτσι είναι παντού αποφασίσαμε κάποια στιγμή να δούμε τι λένεοι κριτικές.
Μας έκαναν εντύπωση τα τόσα καλά σχόλια και πήγαμε άμεσα.

Η εξυπηρέτηση στην αρχή ήταν λίγο παγερη κι απροσωπη κάτι που μας ξένισε. Ειδικά επειδη ήταν καθημερινή και δεν είχε κόσμο ώστε να είναι πιεσμένος. Όμως στην συνέχεια ευτυχώς το κλίμα άλλαξε πολύ και έγινε σύντομα φιλικό.
Γι αυτό και 3/4.
Ο χώρος καλός αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Δε μας απασχόλησε καθόλου βέβαια γιατί το φαγητό ήταν εξαιρετικο. Μας ενθουσίασαν όλα τα πιάτα με την νοστιμιά τους!
Θα μπορούσαν να έχουν ένα οικονομικό παιδικό καρεκλάκι. Έπρεπε να έχω το μωρό συνέχεια στα χέρια και από ένα σημείο και μετά κουράστηκα κι εγώ κι αυτό.
Ζητήματα όμως που διορθώνονται πολύ εύκολα!

Συγχαρητήρια... Η ποιότητα και η γεύση ήταν σε άριστο συνδυασμό. Ξέρω πως σίγουρα δεν ψάχνουμεπια για τσιπουράδικο στην Αττική.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Πηγαμε για πρωτη φορα λοιπον σημερα, μετα από συσταση της τριτης της παρεας στο συγκεκριμενο μαγαζι.

Η πρωτη εντυπωση ηταν θετικοτατη πριν καν καθισουμε στο τραπεζι και αφορουσε στην καθαριοτητα του χωρου.
Πραγματικα ο χωρος είναι πεντακάθαρος, κατι που για τα δικα μου κριτήρια είναι πολύ σημαντικο.

Η εξυπηρετηση υποδειγματικη, όπως συνηθως είναι σε οικογενειακες επιχειρήσεις.
Πρωτα ηρθε η σαλατα, που εντυπωση εκανε εκτος από τη γευση και η αισθηση φρεσκάδας των υλικων.

Τα κυρια πιατα πολύ καλα.
Μια παρατηρηση μονο θα μπορουσε να γινει, στο ότι το εξαιρετικα τηγανισμενο καλαμαρακι συνοδευοταν με την ιδια σαλτσα που ειχε το σαγανακι χταποδιού.

Το τσιπουρο που μας προτειναν ηταν παρα πολύ καλο (3 καραφακια 2 ατομα) και επισης πηραμε και μισο κιλο λευκο κρασι χυμα που δεν δοκιμασα, αλλα καταναλωθηκε από τον ενδιαφερομενο αρα θα ηταν καλο.

Λογω του ότι ηταν Κυριακη μεσημερι δεν ειχε ζωντανη μουσικη.
Είναι σιγουρο ότι θα ξαναπαμε καποιο βραδυ Παρασκευης η Σαββατου γι αυτό το λογο και για να δοκιμάσουμε κι αλλα πιατα, που είμαι σιγουρος ότι θα μας ικανοποιησουν το ιδιο.

Γενικο συμπερασμα ότι προκειται για μια τιμια οικογενειακη επιχειρηση, που θα συστησω σιγουρα σε φιλους και συγγενείς.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Πήγαμε τη Κυριακή με μεγάλη παρέα και φάγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους σαν πρόταση για έξοδο.

Η εξυπηρέτηση στο κατάστημα είναι εξαιρετική. τα παιδιά που το έχουν ευγενικά πολύ και σίγουρα σε κερδίζουν με τη συμπεριφορά τους. Σίγουρα τους ενδιαφέρει να απολαμβάνεις το φαγητό αλλα και να διασκεδάζεις.

Ως προς το φαγητό εξαιρετικό. Φάγαμε κυρίως ψαρικά πιάτα και προτείνω σίγουρα τα μύδια σαγανάκι και το χταπόδι σαγανάκι. Απολαυστικά πιάτα. Επίσης τα καλαμαράκια ήταν εξαιρετικά.

Απο κρεατικά προτείνω το κοτόπουλο και ψαρονέφρι αλα κρεμ. Η σάλτσα είναι η καλύτερη πού έχω φάει σε μαγαζί.

Ο χώρος είναι πολύ ζεστός με πολύ καλή διακόσμηση. Ως προς τα ποτά υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε τσίπουρο, αλλά και σε μπύρα.

Το κατάστημα έχει ζωντανή μουσκή με 3 καταπληκτικά παιδιά.
Οι τιμές είναι πολυ καλές και σίγουρα πιο οικονομικές απο άλλα καταστήματα.

Επίσης οι μερίδες είναι μεγαλύτερες απο τις συνηθισμένες. Το πάρκινκγ ειναι πολύ εύκολο καθώς υπάρχει άνετα χώρος γύρω απο το μαγαζί.

Είναι πολύ καλή πρόταση για έξοδο με φίλους για φαγητό. Μια συμβουλή όποιος δεν είναι σίγουρος τη να διαλέξει απτο κατάλογο να αφήσει τον Νίκο (στο σέρβις) να αποφασίσει ο ίδιος τη να του φέρει.