Είμαστε μια οικογενειακή επιχ/ση με πολύ όρεξη και μεράκι για να σας εξυπηρετήσουμε και να σας ευχαριστήσουμε!!! Το μενού μας απαρτίζεται από δροσιστικές σαλάτες, ορεκτικά χειροποίητα,κρεατομεζέδες και ψαρομεζέδες πάντα φτιαγμένα με φρέσκα και αγνά υλικά!!!
Τσιπουρομεζέδες όπως παλιά που απαρτίζουν πάνω απο 50 διαφορετικά είδη!!!
Η κάβα περιέχει μια μεγάλη ποικιλία από Εμφιαλωμένα Τσίπουρα, Ούζα,Κρασιά και Μπύρες!!!

Σας περιμένουμε!!!!

Ωράριο Λειτουργίας: Τρίτη-Κυριακή 12:00 π.μ- 12:00 μ.μ Κάθε Δευτέρα ΚΛΕΙΣΤΑ

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

02 Μαι 2018

Η καλύτερη επιλογή για σπιτικό μαμαδίστικο φαγητό!!!

Κλείσαμε για πρώτη φορά τραπέζι στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο μετά από παρότρυνση φίλων που το είχαν επισκεφθεί αρκετές φορές και είχαν μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι από την ποιότητα, αλλά και την εξυπηρέτηση!!!

Επιλέξαμε να πάμε μια πολύ δυσκολη μέρα όπως είναι η Μ. Παρασκευή το βράδυ!!!! Η πρώτη εντύπωση όταν μπήκαμε στο μαγαζί ήταν πάρα πολύ καλή διότι παντού διακρίναμε την καθαριότητα και την καλαισθησία!!!

Οτάν ήρθε η ώρα να παραγγείλουμε, ήρθε ευγενεστατος ο σερβιτόρος!!! Ηταν πρόθυμος να μας κατευθύνει για το τι να επιλέξουμε απο τα πιάτα τους και ιδιαίτερα κατατοπιστικός για το τσίπουρο που θέλαμε να πιούμε!!!!

Πήραμε θαλασσινά όπως πρόσταζε η μέρα!!! Καλαμάρι γόνο τηγανιτό γευστικότατο και καλομαγειρεμένο(χωρίς λάδια να μυρίζουν απο την πολύ χρήση), γαρίδες σαγανάκι νοστιμότατες και καθαρισμένες, μύδια αχνιστά, χταπόδι σαγανάκι εξαιρετικό, καλαμάρι μεθυσμένο( ενα πιάτο που με ενθουσίασε)όστρακα ( κυδώνια και γυαλιστερές) και τέλος ένα Θράψαλο φρέσκο στα κάρβουνα, κλασικό, αλλά καλοψημένο και μαλακό!!!!

Από ορεκτικά αυτό που μου άρεσε παρα πολύ ηταν η φάβα γιατί έτσι όπως την σερβίρουν ήταν πολύ δροσερή!!!! Η σαλάτα που πήραμε ήταν κλασική ντοματοσαλάτα, αλλά αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι ήταν φρεσκοκομμένη!!!!

Ταραμοσαλάτα σπιτική γεύση!!!! Το τσίπουρο που μας προτεινε ηταν τελικά το Μαυρο Ρόδο που δεν είχαμε ξανά δοκιμάσει και ήταν πραγματικά τέλειο!!!! Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή σε μια μέρα που γινόταν χαμός!!!

Ο λογαριασμός φυσιολογικός για αυτά που φάγαμε και ήπιαμε!! Μας άρεσε παρα πολύ, σίγουρα θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και τα κρεατικά!!!!
Συνεχίστε έτσι!!!

11 Νοε 2016

Πριν από 2-3 βδομάδες επισκεφτήκαμε την τσιπουρομανία.
Έχοντας διαβάσει καλές κριτικές είχαμε και τις ανάλογες προσδοκίες. Δυστυχώς όμως το μαγαζί δεν με εντυπωσίασε. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό. Ότι φάγαμε ήταν καλοψημένο και νόστιμο, όμως τίποτα δεν ήταν εξαιρετικό και αξιομνημόνευτο, ούτε οι τιμές ήταν ιδιαίτερα χαμηλές.

Ο χώρος έξω μου φάνηκε άδειος. Αν και ήταν καθαρός και τακτοποιημένος, του έλειπε κάποια διακόσμηση. Ο χώρος μέσα είναι σαφώς καλύτερος.

Η εξυπηρέτηση παραήταν φιλική για τα γούστα μου. Δεν θέλω όταν κάθομαι για πρώτη φορά σε ένα μαγαζί να με αντιμετωπίζουν σαν φιλαράκι…

Για 2 άτομα πήραμε:

Ψωμί, 0,9 έκαστος (ήρθε χωρίς να το ζητήσουμε)

Σκουμπρί καπνιστό στα 7,5. Τεράστια μερίδα ειδικά για 2 άτομα. Είχε 2 μεγάλα φιλέτα. Θα έπρεπε να είχε τη μισή ποσότητα και την μισή τιμή.

Θράψαλο τηγανιτό στα 7 ευρώ. Τραγανό από έξω, μαλακό μέσα, καλοψημένο. 'Ίσως από τα καλύτερα πιάτα που δοκιμάσαμε.

Σαρδέλα ψητή στα 6,5 ευρώ. Σωστά ψημένη αλλά σίγουρα έχω φάει και πολύ καλύτερες.

Χαλούμι στα 4,5 ευρώ. Ότι περιμένει κανείς από ένα ψητό χαλούμι.

Πιπεριές φλωρίνης ψητές στα 3,5 ευρώ. Ήταν λιγότερο ψημένες απ’ όσο θα ήθελα και μάλλον άνοστες. Ίσως τους έλειπε κάποια συνοδευτική σως.

Γαριδάκι τηγανιτό στα 6,5. Καλοτηγανισμένο, τραγανό και νόστιμο, χωρίςκαθόλου λαδίλα.

Κρασί λευκό αξιοπρεπέσταστο στα 3,5 ευρώ το ½ κιλό

Ρακί 3,3 ευρώ τα 100ml, και αυτή πολύ καλή.

Πληρώσαμε 37 ευρώ και κάτι χωρίς τα ποτά. Δεν τα λες λίγα, ούτε και πολλά, δεδομένου ότι δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν θα ξαναπάω στο μαγαζί αν δεν είναι ο δρόμος μου από κει, αφού δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από τα αντίστοιχα μαγαζιά της περιοχής μου...

29 Μάρ 2018

Μετά από συνεχείς αναβολές, αποφάσισα να γράψω μερικές σκέψεις από την εμπειρία μας όσες φορές επισκεφτήκαμε την «Τσιπουροmania». Θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός διότι τα τελευταία δύο χρόνια η «Τσιπουροmania» έχει γίνει το στέκι μας.

Το επισκεπτόμαστε όταν θέλουμε να ξεφύγουμε λίγο από τη ρουτίνα, όταν θέλουμε να τσιμπήσουμε κάτι μερακλήδικο με συνοδεία καλών αποσταγμάτων, καλούμε φίλους για να τους κάνουμε το τραπέζι, γιορτάζουμε ονομαστικές εορτές και άλλα ευχάριστα γεγονότα, το συστήνουμε στις παρέες μας… Με άλλα λόγια «αφορμή ψάχνουμε» για να ξαναπάμε.
Θα ρωτήσει κάποιος: «Καλά, χάθηκαν τα άλλα μαγαζιά;»

Και απαντώ: Υπάρχουν και άλλα τσιπουράδικα στην ευρύτερη περιοχή ή λίγο πιο μακριά, αλλά δεν συνδυάζουν αυτά που σου προσφέρει αυτή η οικογενειακή επιχείρηση κάθε φορά που θα την επισκεφτείς είτε πρόκειται για μέρα και ώρα αιχμής, είτε για ένα πιο ήσυχο μεσημέρι.

Τα ακούραστα αδέλφια Χαρά και Νίκος, η μητέρα τους, ο Δημήτρης (σύζυγος Χαράς) και η Έφη (σύζυγος Νίκου) πάντα θα σε καλωσορίσουν εγκάρδια και ανεπιτήδευτα και θα κάνουν ό, τι περνά από το χέρι τους ώστε να περάσεις υπέροχα.

Αν είσαι τυχερός και έχεις προνοήσει να κλείσεις τραπέζι όταν παίζει ζωντανή μουσική θα απολαύσεις δύο πολύ καλούς μουσικούς (κιθάρα-μπουζούκι) με σωστές φωνές, τεράστιο ρεπερτόριο και πολύ καλή διάθεση. Σε διαφορετική περίπτωση, τη μουσική επιμέλεια έχει ο Νίκος που ανάλογα με τους επισκέπτες επιλέγει αντίστοιχα.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Παρότι στην οικογένεια και στις παρέες μου έχω τη φήμη του «δύσκολου», δεν έχω μέχρι σήμερα δοκιμάσει κάτι σε αυτό το μαγαζί είτε πρόκειται για ορεκτικό, είτε για μεζέδες, είτε σαλάτα, είτε θαλασσινά/ψαρικά ή ακόμα και κρεατικά που να μην με ικανοποίησε. Σε κάθε πιάτο είχα πάντα την αίσθηση του σεβασμού προς τον πελάτη. Και ο σεβασμός αυτός ξεκινά από τα σερβίτσια, την ποιότητα των πρώτων υλών, την συνεχώς αυξανόμενη ποικιλία των πιάτων, την ποσότητα του φαγητού, την ταχύτητα εξυπηρέτησης και τις τιμές.

Η «Τσιπουροmania» είναι αυτό που λέμε στο χωριό μου “value for money” … Δεν εννοώ φτηνό, γιατί στην εστίαση το φτηνό γίνεται «φτηνιάρικο» και πολλές φορές επικίνδυνο. Ο καλύτερος τρόπος να το εκφράσω είναι: πληρώνεις λιγότερα από αυτά που παίρνεις.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες του μενού, αφού έχει σχολιαστεί στο παρελθόν από άλλους, αλλά αξίζει και πρέπει να αναφέρω μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα. Τίποτα δεν τηγανίζεται σε λάδι που έχει χρησιμοποιηθεί πάνω από μία φορά. Όλα τα ψάρια και θαλασσινά είναι φρεσκότατα και προέρχονται από την ιχθυόσκαλα της Χαλκίδας από όπου τα επιλέγει και τα φέρνει ο πατέρας του Νίκου και της Χαράς. Τα κρέατα είναι νωπά και ψήνονται από το «μάστορα» της κουζίνας Δημήτρη σύμφωνα με τις προτιμήσεις του πελάτη. Σπάνια, συναντάς σε τσιπουράδικο “Tomahawk”, “T-bone steaks”, “Black Angus”, χοιρινές σπαλομπριζόλες μακράς ωρίμανσης και διάφορα άλλα ψαγμένα κρέατα σε αυτή την ποιότητα, σε προσιτές τιμές και με την ενδεδειγμένη διαχείριση.

Και περνάω στα ποτά. Το να διαθέτει ένα τσιπουράδικο μεγάλη ποικιλία σε τσίπουρου και ούζου είναι αρκετά συνηθισμένο και η «Τσιπουροmania» δεν αποτελεί εξαίρεση. Όμως, το να διαθέτει πάνω από εξήντα διαφορετικές μπύρες, περισσότερες από τριανταπέντε ετικέτες εμφιαλωμένου κρασιού σερβιρισμένα μάλιστα στα σωστά ποτήρια είναι τουλάχιστον σπάνιο για να μην πω ιδιόρρυθμο! Σε όλα τα παραπάνω κρύβεται το μεράκι των ιδιοκτητών και η προσπάθειά τους να βελτιώνονται συνεχώς και να αφουγκράζονται τις επιθυμίες των πελατών τους.

Άφησα προς το τέλος μια πολύ σημαντική παράμετρο, την καθαριότητα. Διότι τονίζει αυτό που ανέφερα παραπάνω: τον σεβασμό προς τον πελάτη. Το μαγαζί λάμπει απ’ άκρη σ’ άκρη. Από την αυλή, τα τραπεζομάντιλα, τα πατώματα, την ανοιχτή κουζίνα ως τις τουαλέτες έχεις την αίσθηση ότι κάποιος συνεχώς πλένει, καθαρίζει και επιβλέπει. Τη λέξη "συνεχώς" την υπογραμμίζω, διότι και στο κλείσιμο του μαγαζιού όλα τα παραπάνω σημεία είναι σε άψογη κατάσταση. Ο Νίκος, σχεδόν εμμονικά, ευθυγραμμίζει καρέκλες, ισιώνει τραπεζομάντιλα και κουβέρ, μαζεύει χαρτάκια από το πάτωμα και έχει το βλέμμα του παντού.

Θα κλείσω με μια ευχή που είναι ταυτόχρονα και πεποίθηση. Συνεχίστε με το ίδιο μεράκι να ομορφαίνετε τις εξόδους μας!

12 Δεκ 2016

Επίσκεψη Κυριακή 4/12/2016, 5 άτομα

Ήταν ήδη αργά το μεσημέρι όταν επισκεφτήκαμε την "Τσιπουρομανία"

Ο χώρος, πολύ φιλικός, ζεστός με ωραία χρώματα και ωραίο φωτισμό. Κάποια όργανα έδειχναν ότι πραγματοποιουνται και live (απ΄ότι μάθαμε, τις Παρασκευές και τα Σάββατα).

Η υποδοχή και η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή. Απαντήθηκαν όλες μας οι (μερικές φορές απαιτητικές) ερωτήσεις με το παραπάνω.

Το βασικό όμως, είναι το φαγητό. Εδώ, πριν ξεκινήσετε να διαβάζετε, να σας εξηγήσω, ότι εμείς πήγαμε στην ουσία να πιούμε ένα τσιπουράκι και να φάμε ψαρικά, μετά παρασυρθήκαμε λιγο!

Φαγητό

Ψωμάκι ψημένο, με λαδάκι, ρίγανη και αλάτι, πολύ καλό
Νερό εμφιαλωμένο

1. Σαλάτα με μανούρι

Πολύ ωραία η σαλάτα, δροσερή

2. Πατάτες (x2)

Κομμένες στο χέρι (όπως πρέπει δηλαδή)

3. Σκουμπρί (x2)

Πολύ ωραίο το σκουμπρί (γι'αυτό πήραμε και 2ο). Έρχεται σε αλουμινόχαρτο, μαζι με ντομάτα και κρεμμύδι

4. Θράψαλο

Αν και φαινόταν φρέσκο, προσωπικά δε με ενθουσίασε. Οι υπολοιποι της παρέας έμειναν πολύ ευχαριστημένοι

5. Γαύρος τηγανητός

Ωραίος ο γαύρος, ίσως να ήθελε λίγο παραπάνω τηγάνισμα. Η μερίδα θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη

6. Τηγανητά κολοκυθάκια/Μελιτζάνες

Δε δοκίμασα αλλά τελείωσαν σε χρόνο dt

7. Ψητά λαχανικά

Πάλι δε δοκίμασα, αλλά ήταν ωραία έμαθα

8. Ποικιλία κρεατικών (για 2)

Η ποικιλία είχε μπριζολάκια, μπιφτεκάκια, κοτόπουλο, λουκάνικο και κάποιες πιτούλες. Όλα ήταν ωραία. Μόνο μια παρατήρηση για το μπιφτέκι έχω καθώς (ως γνωστός μπιφτεκάς) μου φάνηκε περίεργο. Μας ενημέρωσαν ότι το μπιφτέκι είναι "ειδική" συνταγή οπότε φαντάζομαι ότι είναι καθαρά θέμα γουστου.
Τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά, ειδικά το κοτόπουλο μου άρεσε πολύ

Ήπιαμε αρκετή ρακί (περίπου 5-6 200ράκια, χύμα, πολύ καλή! )

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκάκι, παγωτό καϊμάκι και χαλβά.

Συνολικά πληρώσαμε 108,40

Το μαγαζί είναι new entry, μπορώ να πω ότι μας άρεσε πολύ και έχουμε αποφασίσει να το επισκεφτούμε ξανά. Όπως πάντα, θεωρώ ότι αξιζει να στηρίζουμε τέτοιες έντιμες προσπάθειες

02 Δεκ 2016

Όταν επισκέπτομαι ένα μέρος ένα από τα πράγματα που με ενδιαφέρει είναι και η τοπική κουζίνα και ψάχνω να δοκιμάσω πάντα ότι τοπικό υπάρχει. Έτσι για όποιον επισκεφτεί το Βόλο και επισκεφτεί ένα τσιπουράδικο αυθεντικό, κι όχι "τουριστικό", θα γευτεί κάποιες αξέχαστες γεύσεις μαζί με τα 25αρακια που σίγουρα θα θέλει να τις ξαναγευτεί. Ένεκα που η Μαγνησία δεν μας πέφτει και πολύ κοντά, και ψάχνοντας στην Αθήνα, δυστυχώς δεν είχα βρει αντίστοιχο του είδους τσιπουράδικο με 25αρακι+μεζέ ΜΑΖΙ όμως και με την Βολιώτικη εξυπηρέτηση συνδυασμένη αρμονικά με το χώρο. Σε όλα τα πράγματα πρέπει να υπάρχει μέτρο σύγκρισης, για να συγκρίνεις λοιπόν το συγκεκριμένο είδους μαγαζί πρέπει να έχεις επισκεφτεί ένα αντίστοιχο «επαρχιώτικο» (με την καλή έννοια πάντα) του είδους μαγαζί κι όχι τα κοινά-εμπορικά μεζεδοπωλεία της πρωτευούσης. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, δυστυχώς στην Αθήνα όλα τείνουν να γίνουν ίσωμα, θεωρείται λοιπόν μια τυπική εξυπηρέτηση από υπαλλήλους εστιατορίων σαν φυσιολογική γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Αντίστοιχα μια συμπεριφορά φιλική και ευχάριστη στην επαρχία θεωρείται κάτι αυτονόητο και οτιδήποτε άλλο απλά θα οδηγούσε σε κλείσιμο του καταστήματος. Έρχεται λοιπόν ο κος Νίκος με την οικογένεια του και προσφέρει σε μας τους Αθηναίους “Άρωμα Νέας Ιωνίας “. Επίσκεψη 26-11-2016 (ανήμερα του Στυλιανού, τυχαίο ?)με το καλημέρα λοιπόν μπαίνεις σε ένα τσιπουράδικο που για χάρη της Αθήνας έχει και μυρωδιά μεζεδοπωλείου γιατί αν ήταν 100% αυθεντικό τσιπουράδικο από άποψη χώρου κάποιοι συμπολίτες μας θα πάθαιναν πολιτισμικό σοκ. Έτσι λοιπόν και πολύ σωστά ο χώρος είναι απλός όσο γίνετε κι όπως πρέπει αλλά ιδιαίτερα προσεγμένος και φαίνεται από τη διακόσμηση, από τα τραπεζομάντιλα μέχρι και της πολύς καλής ποιότητας καρέκλες που είναι ένα κλικ πάνω από τις κλασικές. Οι καρέκλες και τα τραπέζια είναι τοποθετημένα ώστε να κάθεσαι άνετα κι όχι με την σκέψη ας βάλουμε και 2-3 ακόμα να βγάλουμε κάνα φράγκο παραπάνω και σε αυτό το κλίμα έχει μείνει και κενός χώρος αρκετός για το μέγεθος του μαγαζιού ώστε να ρίχνουν και 2 στροφές οι μερακλήδες. Στην υποδοχή μας περίμενε ένα φαρδύ πλατύ χαμόγελο να μας δείξει το τραπέζι μας και να μας πάρει μετά από λίγο παραγγελία. Κάπου εδώ λοιπόν το “οικογενειακή επιχείρηση” και το τι σημαίνει αυτό για τον πελάτη άρχισε να διαφαίνεται. Δυστυχώς για κάποιους ή ευτυχώς για εμένα έτσι πρέπει να είναι το σέρβις ενός τέτοιου καταστήματος, με φιλική και ευχάριστη διάθεση προς τον πελάτη με γνώμονα να γευματίσει και να περάσει καλά ώστε να το συστήνει και σε άλλους, αλλά το σημαντικότερο να θέλει να ξαναπάει. Βέβαια το απόλυτο είναι όλα αυτά να γίνονται αυθόρμητα, έτσι γίνετε στην «τσιπουρομανια», το ενδιαφέρον και το χαμόγελο από όλους είναι αυθόρμητο και ειλικρινές και ακόμα και δυο κουβέντες παραπάνω ή ένα κέρασμα που θα πιει το «αφεντικό» μαζί σου γίνετε στο πλαίσιο “γουστάρω αυτό που κάνω, το αγαπάω και το κάνω με μεράκι” κι όχι ελάτε φάτε και φύγετε να έρθουν οι επόμενοι σε στυλ παγωμένου φασφουντάδικου ή κλασικού επιχειρηματικού εστιατορίου.
Περνώντας στο κομμάτι “διασκέδαση” κάτι μικρό αλλά σημαντικό για μένα ήταν και το γεγονός ότι παρόλο που είχαμε μείνει μέχρι αργά μόνο δυο παρέες, οι μουσικοί κι αυτοί στο ίδιο τέμπο με την όλη διάθεση, συνέχιζαν και έπαιζαν ακριβώς όπως και όταν ήταν γεμάτο το μαγαζί. Εντύπωση ακόμα θετική μου έκανε και το ότι παρότι το νεαρό της ηλικίας τους οι 2 μουσικοί έπαιξαν ασταμάτητα μεγάλο ρεπερτόριο από παλιά και νέα λαϊκα και άκουσα και 3 τραγούδια της αγαπημένης μου Κοκκινιάς συν μια αφιέρωση που μας έκαναν η οποία κατά τύχη ήταν και τραγούδι του αγαπημένου μου Στελάρα.
Στο θέμα φαγητό αν και πήραμε λίγα πιάτα, μετά την προειδοποίηση ότι είναι μεγάλες οι μερίδες, η δικαίωση του ιδιοκτήτη ήταν πανηγυρική, μπορώ να πω ότι φάγαμε αρκετά σε συνδυασμό με την πολύ ώρα που κάτσαμε. Να σημειώσω ότι Σαββάτο βράδυ δεν ισχύει το 25αρακι συν μεζέ αλλά επειδή ήθελα να έχω μια γνώμη για το τσίπουρο πήρα ένα 25 αρακι σκέτο το οποίο μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Στη συνέχεια πήραμε χύμα λευκό κρασί το οποίο είναι μια κατηγορία πάνω από τα κοινά χύμα λευκά και το οποίο πίνετε άνετα και δε κάνει κεφάλι. Απο ορεκτικά παραγγείλαμε τα γλυκοπιπεράτα, πιπεράκια κόκκινα γεμισμένα με τυρι-κρέμα, εξαίσιος μεζές ειδικά για τσίπουρο αφού σου αφήνει και τη γεύση από τουρσί. Απο κυρίως εμπιστεύθηκα και πάλι την γνώμη του αφεντικού, και παρότι δεν παραγγέλνω λουκάνικο αν δε ξέρω ότι είναι καλό, με διαβεβαίωσε για την ποιότητα και είχε πάλι δίκιο. Ήρθε γαρνιρισμένο με τις πιτούλες του, πατάτες τηγανητές χειροποίητες, το πλούσιο μαϊντανό του και ντοματούλα. Δε θα πω ότι έφαγα το καλύτερο λουκάνικο που έχω δοκιμάσει αλλά ένα από τα καλύτερα όμως που μπορείτε να βρείτε στο εμπόριο (το αμέσως καλύτερο πάει σε χειροποίητο), ακόμα και προς το τέλος που είχε κρυώσει τρωγόταν ευχάριστα ήταν πολύ νόστιμο και χωρίς κομμάτια λίπους μια μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις και δυο κατηγορίες από τα κοινά εμπορικά λουκάνικα που σερβίρουν τα μεζεδοπωλεία. Τέλος πήραμε κι ενα κεμπάπ καλοψημένο και νοστιμότατο χωρίς ίνες και λίπη με την γαρνιτούρα του κι αυτό. Σύνολο με το κρασί μαζί δώσαμε 31€, κι όσο σκέφτομαι τι έχω φάει όλα αυτά τα χρόνια σε διάφορα μαγαζιά και τι χρεώνουν κάποιοι "επαγγελματίες" και το 4 που βάζω μάλλον είναι λίγο για την αντιστοιχία ποιότητας-ποσότητας/τιμή. Γενικά από μια ματιά που έριξα στο κατάλογο και είδα και από τα γύρω τραπέζια υπάρχει μεγάλη ποικιλία και οι μερίδες είναι πλούσιες, όσο για την κάβα σε οινοπνευματώδη υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία σε τσίπουρα, ούζα, κρασία και μπύρες που πιστεύω μόνο και μόνο γι αυτό είναι μια κατηγορία μόνο του και αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν οι τιμές στις ξένες μπύρες που τόσο χαμηλές δεν νομίζω να βρει κάποιος σε αντίστοιχο κατάστημα. Εν κατακλείδι μπορεί να μακρηγόρησα και να κούρασα αλλά ορισμένα πράγματα πρέπει να λέγονται και μην έχοντας προσωπικό όφελος και συγγένεια με τον ιδιοκτήτη αλλά έχοντας δουλέψει κι εγώ σε αντίστοιχο μαγαζί σε οικογενειακή μας επιχείρηση μπορώ να τον καταλάβω απόλυτα και λόγο αυτού να πω ότι Νίκο απέκτησες έναν ακόμα πελάτη. Ένα πελάτη που θέλει να πηγαίνει να τρώει σε ένα μαγαζί, να νοιώθει άνετα να περνάει ευχάριστα και να έχει την αίσθηση ότι δεν θέλουν απλά να του πάρουν τα λεφτά από το πορτοφόλι. Μεγαλώνοντας από παιδί σε αντίστοιχα μαγαζιά που πήγαινα με τον πατέρα μου, θεωρώ τιμή μου να κάθετε ο ιδιοκτήτης ενός καταστήματος να μου λέει 2 κουβέντες και να πίνει μαζί μου ένα κέρασμα. Κλείνοντας να πω ότι είναι η μεγαλύτερη κριτική που έχω γράψει αλλά θεωρώ για όσους διάβασαν τα παραπάνω και κάτι από όλα τους κίνησε το ενδιαφέρον ότι αξίζει μια δοκιμή σε ένα ΤΙΜΙΟ μαγαζί. Τώρα όσο αναφορά για τις υπόλοιπες γεύσεις που θα θελα να δοκιμάσω+τα 25ρακια με τους μεζέδες, αναμονή, ο χειμώνας έχει δρόμο ακόμα….
.......... αλλά τελικά ήταν κοντά ο "δρόμος", σπάνια πάω σε μαγαζί στο καπάκι την επόμενη εβδομάδα, αλλά στη τσιπουρομανια ακόμα και αυτό καταρρίφθηκε, επίσκεψη στο καπάκι 3-12-2016 και δεν αλλάζει τίποτα από αυτά που έγραψα παραπάνω, απλά προς επιβεβαίωση για κάποιους που ίσως βρήκαν υπερβολική την βαθμολογία μου. Δεν έχει ειλικρινά σημασία να γράψω τι πήραμε τη δεύτερη φορά ούτε πόσα δώσαμε, όποιος επισκεφτεί τη τσιπουρομάνια ας ανοίξει το κατάλογο ας βάλει το δάχτυλο τυχαία σε 3-4 ή όσα θέλει πιάτα και ας παραγγείλει, η εμπειρία θα του μείνει αξέχαστη.

Ψάχνοντας για ένα τσιπουράδικο -όπως αυτά στο Βόλο και Καρδίτσα- ανατρέχοντας στις κριτικές στο a4f έπεσε το μάτι μου στις κριτικές για το Τσιπουρομανία και μου έκανε ¨κλικ¨.

Παίρνω την πρωτοβουλία, ενημερώνω την παρέα και κάνω σχετική κράτηση 4 ατόμων για Παρασκευή 6 Μαίου. Στην επικοινωνία μου για την κράτηση ανέφερα την πληροφορία για έκπτωση 10% μέσω etable, για να μου απαντήσουν ότι δεν ισχύει για Π-Σ-Κ οπότε δεν μπήκα κάν στη διαδικασία κράτησης μέσω etable.

Το βράδυ της Παρασκευής φτάνουμε στη τσιπουρομανία στην ώρα μας.
Ήμασταν οι πρώτοι πελάτες, θερμό καλωσόρισμα, καθαρός και τακτοποιημένος ο χώρος, με τραπεζοκαθίσματα και σερβίτσια που σέβονται τους πελάτες -άν και θα ήθελα περισσότερο "αέρα" μεταξύ κάποιων τραπεζιών. Ο λόγος που έβαλα 3/4 στο χώρο είναι ότι στην πεντακάθαρη γυναικεία τουαλέτα δεν υπήρχε χαρτί υγείας και σε τμήμα του τοίχου έλειπαν πλακάκια, σημείωση που είμαι σίγουρη ότι θα ληφθεί σοβαρά υπόψη.

Μπορεί να τους πήγα σε τσιπουράδικο - δηλώνω ευθαρσώς πως δεν πίνω τσίπουρο- αλλά ήπια ένα ωραίο κρασί cabernet sauvignon και άφησα τους υπόλοιπους 3 της παρέας να εκφράσουν απόψεις για τη ρακί που ήπιαν και δήλωσαν ομόφωνα ότι ήταν εξαιρετική!

Παραγγείλαμε:
Μία σαλάτα τσιπουρομανία (μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια, με σως γιαουρτιού) εξαιρετική, φρεσκότατα υλικά, φρεσκοκομμένη, γενναία μερίδα.

Πιπερίτσες τσέρυ με γέμιση κρέμας τυριού πεντανόστιμο μεζεδάκι, αρκετά πικάντικο ότι πρέπει για επιπλέον κατανάλωση οινοπνεύματος.

Τυρί σαγανάκι (ειλικρινά δε συγκράτησα λεπτομέρειες πιάτου) νόστιμο

Τηγανιά, πεντανόστιμο πιάτο, χωρίς λαδίλα -κοινώς λουκούμι!

Ψαρονέφρι a la creme -το οποίο μας το πρότεινε ο Νίκος- τι να πω γιαυτό το πιάτο, απλώς καταπληκτικό, θεικό, απίθανο...

Μία αυγά τηγανητά με παστρουμά (ομολογώ ότι δεν είμαι φίλος και δε δοκίμασα) η παρέα το βρήκε πεντανόστιμο

Μία πατάτες τηγανητές, χεράτες καλό τηγάνι, τις ήθελα λίγο πιο ξεροτηγανισμένες (αλλά οφείλω να πω ότι ήταν τόσο όσο να καλύπτει το μέσο όρο, στον οποίο προφανώς δεν ανήκω).

Η ροή των πιάτων ήταν σωστή, δεν έφτασαν όλα μαζί στο τραπέζι μας αλλά σταδιακά, προσφέροντάς μας τον απαραίτητο χρόνο να γευτούμε ένα-ένα τα πιάτα, σε κάθε μας βλέμμα ο Νίκος έτρεχε να μας ικανοποιήσει ενώ αφανής ήρωας η σύζυγος (?) έκανε τα μαγικά της στην κουζίνα.

Κέρασμα εκπληκτικός χαλβάς με μπάλες παγωτού..... γλύψαμε το πιάτο....

Λογαριασμός στα euro 84,00, αντιστοιχεί σε euro 21,00/άτομο (μην ξεχνάμε ότι πήραμε 1/2 κρασί συν 4 μπουκαλάκια ρακί) αλλά και πάλι....

Ναι, έχει υπέροχο φαγητό (πρώτες ύλες και γεύσεις), οινοπνευματώδη υψηλής ποιότητας (χωρίς παρενέργειες την επόμενη), πιστεύω όμως ότι οι τιμές (σε κάποια πιάτα τουλάχιστον) θα έπρεπε να είναι λίγο πιο χαμηλές -εναρμονισμένες με τα μισθολογικά μας δεδομένα...

Α! Και να αναφέρω για τους χρήστες του a4f ότι στα κλασσικά τσιπουράδικα Βόλου και Καρδίτσας, απλώς παραγγέλνεις τσίπουρο και το μεζεδάκι/συνοδεία είναι ότι σερβίρει το κατάστημα (χωρίς να επιλέγεις) και φυσικά κάθε καραφάκι συνοδεύεται από διαφορετικό μεζεδάκι.....

08 Σεπ 2017

Επισκεφθήκαμε το Τσιπουρο-μανια καθημερινή βραδάκι και ζητήσαμε από τον ιδιοκτήτη να μας εξυπηρετήσει όπως κρίνει ο ίδιος με το βολιώτικο στυλ μιας και κρατάμε καταγωγή από εκεί.

Σημαντικό είναι ότι και ο ιδιοκτήτης είναι από το Βόλο και μας έφερε αμέσως 4 τσίπουρα εμφιαλωμένα Τσιλιλή που τα συνόδευσε με τέσσερα πιάτα.

Τα πιάτα που έφερε ήταν όλα πολύ καλά σε ποιότητα, με σκορδαλιά και ταραμοσαλάτα να ξεχωρίζουν. Στα πιάτα έφερε και 1 κυρίως που ξεχωρίσαμε και ήταν χταπόδι σαγανάκι. Πολύ καλά ψημένο και σερβιρισμένο. Πήραμε και ένα δεύτερο γύρο από τσίπουρα και κανένα πιάτο δεν ήταν ίδιο με το προηγούμενο χωρίς να χάνει σε αξία.

Έφερε, τηγανιτή σαρδέλα και γαύρο, πατατοσαλάτα και φάβα για να συμπληρώσει τον αρχικό γύρο που είχε γαύρο μαρινάτο και τσίρο, ταραμοσαλάτα και σκορδαλιά και άλλα ψάρια μεσαίου μεγέθους τηγανιτά. Ο Νίκος, ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ εξυπηρετικός και φιλικός.

Το τσιπουράδικο είναι οικογενειακό και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ φιλική. Σεπτέμβρη που το επισκεφθήκαμε ήταν ακόμα καλοκαίρι και μείναμε στην αυλή αλλά σίγουρα θα το προτιμήσουμε και για χειμώνα στον εσωτερικό χώρο.

Συνολικά πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ που αντιστοιχούν σε 8 τσίπουρα με μεζέ και 1 κυρίως. Μας πρότεινε και γλυκό - χαλβά που δεν πήραμε γιατί είχαμε ήδη γεμίσει με τα προηγούμενα. Το προτείνουμε σίγουρα!

30 Μαι 2016

Προχθές Τρίτη πήγαμε δυο άτομα στην ΤΣΙΠΟΥΡΟΜΑΝΙΑ, μετά κι από τις καλές κριτικές στο σάιτ μας. Η Τσιπουρομανία βρίσκεται στη Μεταμόρφωση, επί της Τατοϊου και, όπως μάθαμε κοντεύει να συμπληρώσει 5 χρόνια λειτουργίας.

Πρόκειται για ένα πραγματικά Βολιώτικο τσιπουράδικο, αφού οι ιδιοκτήτες του είναι Βολιώτες, η Χαρούλα στην κουζίνα, υπεύθυνη για τη μαμαδίσιτκη μαγειρική της τέχνη, κι ο Νίκος στην εξυπηρέτηση των πελατών.

Ανοίγουν από Τρίτη με Κυριακή, 12.00-01.00, ενώ τη Δευτέρα μένουν κλειστοί για τη σχετική ξεκούραση. Εκτός από τον μέσα χώρο, υπάρχει τριγύρω μεγάλη αυλή, για τους καλοκαιρινούς μήνες, και έτσι μπορούν να εξυπηρετήσουν συνολικά 150 άτομα τουλάχιστον, και μάλιστα είναι ανοιχτοί και για ιδιωτικές εκδηλώσεις, όπως μας πληροφόρησαν.

Παρασκευές και Σαββατόβραδα έχουνε μουσική live με ελληνικά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια, ακούσαμε δε ότι γίνεται μεγάλο κέφι και μπορεί στο μέλλον να ξαναπάμε, ώστε να ακούσουμε και τη ζωντανή μουσική τους.

Ο εσωτερικός χώρος έχει φωτεινά χρώματα μπεζ και κόκκινα κυρίως, καδραρισμένες φωτογραφίες και αφίσες στους γύρω τοίχους, και μια σειρά από ράφια και έπιπλα με τα ποτά που σερβίρουν.

Το πλούσιο μενού της Χαρούλας περιλαμβάνει τουλάχιστον 50-60 πιάτα, όπως σαλάτες (εποχής, γαριδοσαλάτα, πατατοσαλάτα, πολίτικη,.. ), καμιά 20αριά ορεκτικά (κολοκυθοκεφτέδες, ντοματοκεφτέδες, σαγανάκια, μανιτάρια, φάβα,.. ), πάσης φύσεως κρατικά πιάτα και φυσικά την τοπική σπεσιαλιτέ τους, δηλ. το Βολιώτικο σπετζοφάι. Ακόμα ειδικεύονται σε λογής-λογής νοστιμότατους ψαρομεζέδες, όπως μύδια, γαρίδες, κάβουρα, καλαμάρι, χταπόδι, γαύρο, σαρδέλα, κ. λπ.

Από ποτά, έχουν μια εντυπωσιακή κάβα με καμιά εκατοστή ετικέτες από τσίπουρα, ούζα, Αμοργιανό ρακόμελο, κ. α. αποστάγματα, ακόμη και δικής τους παραγωγής, καθώς και κάποια κρασιά, εμφιαλωμένα και χύμα, αλλά και ποικιλία από μπύρες.

Εμείς φάγαμε μικρές πιπεριές γεμιστές με κρέμα τυριού, ντοματοκεφτέδες, ένα σαγανάκι τυρί, μια καλαμαράκια τηγανιτά φρέσκα, μια τοπικό σπετζοφάι, ενώ υπήρχε από την αρχή το εμφιαλωμένο νερό και το ωραίο και χορταστικό ψωμί τους.

Ήπιαμε ½ λίτρο γευστικό χύμα κρασί Ζίτσα, που ήτανε ό, τι έπρεπε για να συνοδέψουμε τους πεντανόστιμους και χορταστικούς μεζέδες αυτούς.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά με παγωτό, για να μας γλυκάνουν τη γεύση!

Ο λογαριασμός ήταν 40 €, ποσό που δεν μας εξέπληξε για όσα φάγαμε στον συγκεκριμένο χώρο. (Το άτομο μας ήρθε στα 17/25 €).

Με δυο λόγια πιστεύω ότι πρόκειται για ένα γνήσιο και αξιόλογο Βολιώτικο τσιπουράδικο και προπαντός για μια οικογενειακή υπόθεση, από ανθρώπους με μεράκι που πραγματικά φροντίζουν τον πελάτη, ώστε να ξαναζήσει αντίστοιχες Βολιώτικες καταστάσεις. Αν λοιπόν βρεθείτε στα πέριξ, σας το προτείνω.