Είμαστε μια οικογενειακή επιχ/ση με πολύ όρεξη και μεράκι για να σας εξυπηρετήσουμε και να σας ευχαριστήσουμε!!! Το μενού μας απαρτίζεται από δροσιστικές σαλάτες, ορεκτικά χειροποίητα,κρεατομεζέδες και ψαρομεζέδες πάντα φτιαγμένα με φρέσκα και αγνά υλικά!!!
Τσιπουρομεζέδες όπως παλιά που απαρτίζουν πάνω απο 50 διαφορετικά είδη!!!
Η κάβα περιέχει μια μεγάλη ποικιλία από Εμφιαλωμένα Τσίπουρα, Ούζα,Κρασιά και Μπύρες!!!

Σας περιμένουμε!!!!

Ωράριο Λειτουργίας: Τρίτη-Κυριακή 12:00 π.μ- 12:00 μ.μ Κάθε Δευτέρα ΚΛΕΙΣΤΑ

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

02 Μαι 2018

Η καλύτερη επιλογή για σπιτικό μαμαδίστικο φαγητό!!!

Κλείσαμε για πρώτη φορά τραπέζι στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο μετά από παρότρυνση φίλων που το είχαν επισκεφθεί αρκετές φορές και είχαν μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι από την ποιότητα, αλλά και την εξυπηρέτηση!!!

Επιλέξαμε να πάμε μια πολύ δυσκολη μέρα όπως είναι η Μ. Παρασκευή το βράδυ!!!! Η πρώτη εντύπωση όταν μπήκαμε στο μαγαζί ήταν πάρα πολύ καλή διότι παντού διακρίναμε την καθαριότητα και την καλαισθησία!!!

Οτάν ήρθε η ώρα να παραγγείλουμε, ήρθε ευγενεστατος ο σερβιτόρος!!! Ηταν πρόθυμος να μας κατευθύνει για το τι να επιλέξουμε απο τα πιάτα τους και ιδιαίτερα κατατοπιστικός για το τσίπουρο που θέλαμε να πιούμε!!!!

Πήραμε θαλασσινά όπως πρόσταζε η μέρα!!! Καλαμάρι γόνο τηγανιτό γευστικότατο και καλομαγειρεμένο(χωρίς λάδια να μυρίζουν απο την πολύ χρήση), γαρίδες σαγανάκι νοστιμότατες και καθαρισμένες, μύδια αχνιστά, χταπόδι σαγανάκι εξαιρετικό, καλαμάρι μεθυσμένο( ενα πιάτο που με ενθουσίασε)όστρακα ( κυδώνια και γυαλιστερές) και τέλος ένα Θράψαλο φρέσκο στα κάρβουνα, κλασικό, αλλά καλοψημένο και μαλακό!!!!

Από ορεκτικά αυτό που μου άρεσε παρα πολύ ηταν η φάβα γιατί έτσι όπως την σερβίρουν ήταν πολύ δροσερή!!!! Η σαλάτα που πήραμε ήταν κλασική ντοματοσαλάτα, αλλά αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι ήταν φρεσκοκομμένη!!!!

Ταραμοσαλάτα σπιτική γεύση!!!! Το τσίπουρο που μας προτεινε ηταν τελικά το Μαυρο Ρόδο που δεν είχαμε ξανά δοκιμάσει και ήταν πραγματικά τέλειο!!!! Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή σε μια μέρα που γινόταν χαμός!!!

Ο λογαριασμός φυσιολογικός για αυτά που φάγαμε και ήπιαμε!! Μας άρεσε παρα πολύ, σίγουρα θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και τα κρεατικά!!!!
Συνεχίστε έτσι!!!

29 Μάρ 2018

Μετά από συνεχείς αναβολές, αποφάσισα να γράψω μερικές σκέψεις από την εμπειρία μας όσες φορές επισκεφτήκαμε την «Τσιπουροmania». Θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός διότι τα τελευταία δύο χρόνια η «Τσιπουροmania» έχει γίνει το στέκι μας.

Το επισκεπτόμαστε όταν θέλουμε να ξεφύγουμε λίγο από τη ρουτίνα, όταν θέλουμε να τσιμπήσουμε κάτι μερακλήδικο με συνοδεία καλών αποσταγμάτων, καλούμε φίλους για να τους κάνουμε το τραπέζι, γιορτάζουμε ονομαστικές εορτές και άλλα ευχάριστα γεγονότα, το συστήνουμε στις παρέες μας… Με άλλα λόγια «αφορμή ψάχνουμε» για να ξαναπάμε.
Θα ρωτήσει κάποιος: «Καλά, χάθηκαν τα άλλα μαγαζιά;»

Και απαντώ: Υπάρχουν και άλλα τσιπουράδικα στην ευρύτερη περιοχή ή λίγο πιο μακριά, αλλά δεν συνδυάζουν αυτά που σου προσφέρει αυτή η οικογενειακή επιχείρηση κάθε φορά που θα την επισκεφτείς είτε πρόκειται για μέρα και ώρα αιχμής, είτε για ένα πιο ήσυχο μεσημέρι.

Τα ακούραστα αδέλφια Χαρά και Νίκος, η μητέρα τους, ο Δημήτρης (σύζυγος Χαράς) και η Έφη (σύζυγος Νίκου) πάντα θα σε καλωσορίσουν εγκάρδια και ανεπιτήδευτα και θα κάνουν ό, τι περνά από το χέρι τους ώστε να περάσεις υπέροχα.

Αν είσαι τυχερός και έχεις προνοήσει να κλείσεις τραπέζι όταν παίζει ζωντανή μουσική θα απολαύσεις δύο πολύ καλούς μουσικούς (κιθάρα-μπουζούκι) με σωστές φωνές, τεράστιο ρεπερτόριο και πολύ καλή διάθεση. Σε διαφορετική περίπτωση, τη μουσική επιμέλεια έχει ο Νίκος που ανάλογα με τους επισκέπτες επιλέγει αντίστοιχα.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Παρότι στην οικογένεια και στις παρέες μου έχω τη φήμη του «δύσκολου», δεν έχω μέχρι σήμερα δοκιμάσει κάτι σε αυτό το μαγαζί είτε πρόκειται για ορεκτικό, είτε για μεζέδες, είτε σαλάτα, είτε θαλασσινά/ψαρικά ή ακόμα και κρεατικά που να μην με ικανοποίησε. Σε κάθε πιάτο είχα πάντα την αίσθηση του σεβασμού προς τον πελάτη. Και ο σεβασμός αυτός ξεκινά από τα σερβίτσια, την ποιότητα των πρώτων υλών, την συνεχώς αυξανόμενη ποικιλία των πιάτων, την ποσότητα του φαγητού, την ταχύτητα εξυπηρέτησης και τις τιμές.

Η «Τσιπουροmania» είναι αυτό που λέμε στο χωριό μου “value for money” … Δεν εννοώ φτηνό, γιατί στην εστίαση το φτηνό γίνεται «φτηνιάρικο» και πολλές φορές επικίνδυνο. Ο καλύτερος τρόπος να το εκφράσω είναι: πληρώνεις λιγότερα από αυτά που παίρνεις.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες του μενού, αφού έχει σχολιαστεί στο παρελθόν από άλλους, αλλά αξίζει και πρέπει να αναφέρω μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα. Τίποτα δεν τηγανίζεται σε λάδι που έχει χρησιμοποιηθεί πάνω από μία φορά. Όλα τα ψάρια και θαλασσινά είναι φρεσκότατα και προέρχονται από την ιχθυόσκαλα της Χαλκίδας από όπου τα επιλέγει και τα φέρνει ο πατέρας του Νίκου και της Χαράς. Τα κρέατα είναι νωπά και ψήνονται από το «μάστορα» της κουζίνας Δημήτρη σύμφωνα με τις προτιμήσεις του πελάτη. Σπάνια, συναντάς σε τσιπουράδικο “Tomahawk”, “T-bone steaks”, “Black Angus”, χοιρινές σπαλομπριζόλες μακράς ωρίμανσης και διάφορα άλλα ψαγμένα κρέατα σε αυτή την ποιότητα, σε προσιτές τιμές και με την ενδεδειγμένη διαχείριση.

Και περνάω στα ποτά. Το να διαθέτει ένα τσιπουράδικο μεγάλη ποικιλία σε τσίπουρου και ούζου είναι αρκετά συνηθισμένο και η «Τσιπουροmania» δεν αποτελεί εξαίρεση. Όμως, το να διαθέτει πάνω από εξήντα διαφορετικές μπύρες, περισσότερες από τριανταπέντε ετικέτες εμφιαλωμένου κρασιού σερβιρισμένα μάλιστα στα σωστά ποτήρια είναι τουλάχιστον σπάνιο για να μην πω ιδιόρρυθμο! Σε όλα τα παραπάνω κρύβεται το μεράκι των ιδιοκτητών και η προσπάθειά τους να βελτιώνονται συνεχώς και να αφουγκράζονται τις επιθυμίες των πελατών τους.

Άφησα προς το τέλος μια πολύ σημαντική παράμετρο, την καθαριότητα. Διότι τονίζει αυτό που ανέφερα παραπάνω: τον σεβασμό προς τον πελάτη. Το μαγαζί λάμπει απ’ άκρη σ’ άκρη. Από την αυλή, τα τραπεζομάντιλα, τα πατώματα, την ανοιχτή κουζίνα ως τις τουαλέτες έχεις την αίσθηση ότι κάποιος συνεχώς πλένει, καθαρίζει και επιβλέπει. Τη λέξη "συνεχώς" την υπογραμμίζω, διότι και στο κλείσιμο του μαγαζιού όλα τα παραπάνω σημεία είναι σε άψογη κατάσταση. Ο Νίκος, σχεδόν εμμονικά, ευθυγραμμίζει καρέκλες, ισιώνει τραπεζομάντιλα και κουβέρ, μαζεύει χαρτάκια από το πάτωμα και έχει το βλέμμα του παντού.

Θα κλείσω με μια ευχή που είναι ταυτόχρονα και πεποίθηση. Συνεχίστε με το ίδιο μεράκι να ομορφαίνετε τις εξόδους μας!

08 Σεπ 2017

Επισκεφθήκαμε το Τσιπουρο-μανια καθημερινή βραδάκι και ζητήσαμε από τον ιδιοκτήτη να μας εξυπηρετήσει όπως κρίνει ο ίδιος με το βολιώτικο στυλ μιας και κρατάμε καταγωγή από εκεί.

Σημαντικό είναι ότι και ο ιδιοκτήτης είναι από το Βόλο και μας έφερε αμέσως 4 τσίπουρα εμφιαλωμένα Τσιλιλή που τα συνόδευσε με τέσσερα πιάτα.

Τα πιάτα που έφερε ήταν όλα πολύ καλά σε ποιότητα, με σκορδαλιά και ταραμοσαλάτα να ξεχωρίζουν. Στα πιάτα έφερε και 1 κυρίως που ξεχωρίσαμε και ήταν χταπόδι σαγανάκι. Πολύ καλά ψημένο και σερβιρισμένο. Πήραμε και ένα δεύτερο γύρο από τσίπουρα και κανένα πιάτο δεν ήταν ίδιο με το προηγούμενο χωρίς να χάνει σε αξία.

Έφερε, τηγανιτή σαρδέλα και γαύρο, πατατοσαλάτα και φάβα για να συμπληρώσει τον αρχικό γύρο που είχε γαύρο μαρινάτο και τσίρο, ταραμοσαλάτα και σκορδαλιά και άλλα ψάρια μεσαίου μεγέθους τηγανιτά. Ο Νίκος, ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ εξυπηρετικός και φιλικός.

Το τσιπουράδικο είναι οικογενειακό και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ φιλική. Σεπτέμβρη που το επισκεφθήκαμε ήταν ακόμα καλοκαίρι και μείναμε στην αυλή αλλά σίγουρα θα το προτιμήσουμε και για χειμώνα στον εσωτερικό χώρο.

Συνολικά πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ που αντιστοιχούν σε 8 τσίπουρα με μεζέ και 1 κυρίως. Μας πρότεινε και γλυκό - χαλβά που δεν πήραμε γιατί είχαμε ήδη γεμίσει με τα προηγούμενα. Το προτείνουμε σίγουρα!