ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟΣ

Σουβλάκι & Σχάρα

Σαχτούρη και Θεοτόκη, Πειραιάς [Χάρτης]

Τρίτη-Κυριακή 12.00-01.00 Δευτέρα κλειστά
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στην κουζίνα μας δεν υπάρχει τίποτα προψημένο. Δεν ξαναζεσταίνουμε και ξεκινάμε να ψήνουμε μόλις μας δώσετε την παραγγελία σας. Τα σουβλάκια μας είναι 100% χειροποίητα και όλα μας τα κρεατικά ψήνονται σε φυσικό κάρβουνο. Με τις σμυρνέικες μας συνταγές για σουτζούκι, παστουρμά, κεμπάπ, κιοφτέ, σις κεμπαπ, γιαουρτλού κεμπάπ, μοσχάρι τας κεμπάπ και συκώτι μόσχου γάλακτος δημιουργούμε γεύσεις που θα σας ταξιδέψουν. Ψητές πιπεριές και ντομάτες, μελιτζανοσαλάτα, χουμους, ταμπουλέ, τουρλού-τουρλού μελιτζάνες και κολοκυθάκια στη σχάρα, αυγά του Κανακάρη, μελιμελιτζάνες είναι μερικά από τα πιάτα μας που μπορείτε να απολαύσετε για να συνοδεύσετε τα κρεατικά.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Βρεθήκαμε στον Μπαρμπαδήμο τυχαία ένα Σάββατο βράδυ που ήμουν στον Πειραιά. 2 άτομα, δεν πεινούσαμε πολύ, θέλαμε να τσιμπήσουμε 2 καλαμάκια. Αλλά επειδή το πάρκιγκ στο κέντρο αποδείχθηκε γρίφος για δυνατούς, σκέφτηκα εκείνο το "σουβλατζίδικο" με τα ωραία χρώματα που είχα δει πριν καιρό στην πλατεία Πηγάδας. Έτσι κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί.

Φτάνοντας εκεί, ανακάλυψα ότι είναι ένας ακόμα Μπαρμπαδήμος, ίδιος οπτικά με αυτόν που είχα παρατηρήσει στη Ν. Σμύρνη. Ψάχνοντας αργότερα στο site ανακάλυψα ότι τα δύο αυτά αδελφάκια έχουν ήδη κι άλλα στην ίδια αλυσίδα.

Παρκάραμε λοιπόν σχετικά εύκολα γύρω από την "υπό ανακαίνιση" πλατεία και μπήκαμε στο μαγαζί, που εκείνη την ωρα (περασμένες 10:00) ήταν φίσκα μέσα- έξω. Ο χώρος του πεζοδρομίου λίγο στριμωγμένος, είναι κλεισμένος με νάιλον τέντες. Εμείς μπήκαμε μέσα και καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι που μόλις είχε αδειάσει. "'Ομως μέσα απαγορεύεται το κάπνισμα" μας προειδοποίησε ο σερβιτόρος. Η καλύτερή μας! Και πιο ζεστά και άκαπνα!

+ένα στο χώρο από αυτό. Το -ένα προκύπτει από την βαβούρα και τον θόρυβο όταν το μαγαζί είναι γεμάτο και τον πανικό γύρω απ το κεφάλι σου, αν κάθεσαι σε τραπέζι δίπλα στους πάγκους της κουζίνας.

Η διακόσμηση προσωπικά μου άρεσε. Το στιλ μπακάλικου με τα κόκκινα πορτοπαράθυρα και τις ρετρό πινελιές, αν και πολυφορεμένο, ταιριάζει πάντα σε τύπου ψησταριές-κεμπαπτζίδικα και δημιουργεί μια αίσθηση "αυθεντικότητας" στο φαγητό. Καλό είναι βέβαια να επιβεβαιώνεται αυτή η αυθεντικότητα και στη γεύση.

Ο κατάλογος ξεφεύγει από την κλασική ψησταριά-σουβλατζίδικο. Πρόκειται για κεμπαπτζίδικο με σμυρναίικη κατεύθυνση, εξ' ου και η προτίμηση σε πιο παραδοσιακές τουρκικές γεύσεις (παστουρμάς, σουτζούκια, διάφορα είδη κεμπάπ), παρά στον κλασικό και μάλλον ελληνικό γύρο (τυλιχτά με γύρο δεν υπάρχουν).

Εμείς πήραμε τα σουβλάκια μας (καλαμάκια εννοώ). 3 κοτόπουλου και 2 χοιρινά, μία πίτα κομμένη, ψητές ντομάτες και μια μερίδα πατάτες. Επίσης ένα τεταρτάκι κρασί και μια μπύρα.

Στην αρχή μας έφεραν για καλωσόρισμα ένα πιατάκι με κομμάτια κρύας μελιτζάνας λαδερής και μούρλια. Το ζουμάκι της ήταν πολύ νόστιμο. Οι ντομάτες ψημένες στη σχάρα (μισές ντομάτες μέτριου μεγέθους, ξεφλουδισμένες) ήταν πολύ ζουμερές και "καπνισμένες". Συνοδεύονταν από γενναία δόση φρεσκοκομμένου κρεμμυδιού και μαϊντανού. Δεν της το είχα, αλλά τελικά αξίζει την δοκιμή, αν σας αρέσει η ντομάτα. Οι πατάτες φρέσκες και τραγανές. Καλά ξεκινήσαμε...

Τα καλαμάκια που κατέφθασαν αργότερα πάνω στην πίτα μας (κομμένη κι αυτή σε κομματάκια), ήταν μεγαλύτερα από τα συνήθη και φαίνονταν χορταστικά. Όμως τελικά είχαν μια γεύση που δεν μου άρεσε. Φαίνεται ότι είχαν περάσει από μια σάλτσα ή κάποιο μπαχαρικό που τα γλύκιζε (κύμινο; μπαχάρι; δεν ξέρω). Κι έτσι, ενώ το κρέας ήταν μαλακό και καθαρό, λόγω αυτής της γλυκύτητας, δε μπορώ να πω ότι τα ευχαριστηθήκαμε.

Για τον λόγο αυτό βάζω 3 ντοματούλες στη γεύση, αντί για 4. Ελπίζω αυτή η σάλτσα να μην χρησιμοποιείται και σε άλλα ψητά του Μπαρμπαδήμου.

Οι σερβιτόροι, τουλάχιστον τη βραδιά που πήγαμε εμείς (και ήταν και Σάββατο-βράδυ), ήταν γρήγοροι και άμεσοι. Και πολύ σβέλτοι στις παραγγελίες. Στο τέλος αυτός που πήρε τα χρήματα, μας έριξε και κολώνια στα χέρια από ένα μπουκαλάκι που περιέφερε, έτσι για την μυρωδιά. Ωραία κίνηση, δεν την έχω ξαναδεί αλλού.

Πληρώσαμε 18,50 ευρώ γι αυτά που πήραμε. Τα καλαμάκια κάνουν όλα από 1,50 ευρώ και τα περισσότερα ορεκτικά (ψητά λαχανικά και αλοιφές) 2-3,5 ευρώ. Εκεί που τα χαλάμε είναι οι μερίδες. Από 7,50 ευρώ περίπου η φτηνότερη (υπάρχουν και οι μισές). Γι αυτό το 2/4 στο vfm. Υπολογίστε ένα 10ρικο το άτομο για σουβλάκια/ καλαμάκια με κανένα ορεκτικό ή σαλάτα. Αν όμως πάρεις σμυρναίἱκες μερίδες, θα τις πληρώσεις.

Έχει και ωραίο μπακλαβά με φιστίκι Αιγίνης και βούτυρο. Ήθελα να τον δοκιμάσω, αλλά δυστυχώς είχε τελειώσει...

Στο σύνολο, είχαμε μια ευχάριστη βραδιά, φάγαμε και καθίσαμε και για το κρασάκι μας. Θα ξαναπάω στο Μπαρμπαδήμο, αν δοθεί η ευκαιρία, σίγουρα όχι για τα καλαμάκια, αλλά για να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Πήγα την περίοδο των Χριστουγεννιάτικων διακοπών, οικογενειακώς να συναντήσουμε μια φίλη που είχαμε πολύ καιρό να την δούμε. Ζεστή υποδοχή, το μαγαζί συμπαθητικό, με ξένισε μόνο μια κυρία που είχαν βάλει σε σχετικά κεντρικό σημείο και καθάριζε πατάτες. Οι φρέσκες πατάτες έχουν γίνει πλέον attraction. Μέσα στη γενική ευδαιμονία που συναντήσαμε έναν αγαπητό άνθρωπο, παραγγείλαμε τα πάντα!

Παστουρμαδόπιτα, μελιζάνες με σάλτσα, μια σαλάτα ανάμεικτη, συκώτι, πατάτες (μην προσβάλουμε και την κυρία) και φυσικά μερίδες με κεμπάπ και χοιρινό.
Ήταν όλα καταπληκτικά!! Το service άμεσο και ευγενέστατοι όλοι τους, μέσα στο χαμόγελο.

Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα πληρώσαμε (ήπιαμε και τον άμπακο) θυμάμαι όμως ότι μου φάνηκαν εξαιρετικά οικονομικά.
Ανυπομονώ να ξαναπάω!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Ανήμερα Θεοφανίων και επισκεφτήκαμε τον Μπάρμπα Δήμο της Πηγάδας...
Είχε αρκετό κόσμο παρ' όλο που ήταν νωρίς 13.30 και όμως επάνω δεν υπήρχε τραπέζι οπότε μας έβαλαν κάτω... Δεν υπήρχε κανείς αλλα μέχρι να φύγουμε είχε γεμίσει και άλλοι περίμεναν απ έξω!!!!

Για τον χώρο δεν θα πω και περισσότερα με έχουν καλύψει οι παλιές κριτικές πάνω κάτω.. Πάμε τώρα στην ουσία το φαγητό
Να πω βέβαια ότι με την καινούρια χρονιά οι ήδη αυξημένες τιμές πήγαν κι άλλο προς τα πάνω κάτι που θεωρώ ένα σημαντικό πλην

Πέντε άτομα λοιπόν με το που καθίσαμε κέρασμα σπετσοφαι, αν το λέω σωστά, λουκάνικο κομμάτια με πιπεριές όχι ιδιαίτερα καυτερό μας το τόνισε η κοπέλα που μας τα έφερε για να μπορούν να φάνε όλοι.. Βέβαια εγώ περίμενα πίτες πατάτες και μελιτζανοσαλατα γιατί αυτά είχα διάβασε ότι ήταν το κέρασμα... Όμως μια χαρά δμεγω που δεν τρώω λουκάνικο δοκίμασα και ήταν καλό..

Πήραμε 5 μερίδες κεμπάπ με 4 κεμπάπ, δυο ντομάτες και δυο πιπεριές ψητές και δυο πίτες, κρεμμύδια και μαϊντανό.. Και μια κουταλιά περίπου πλιγούρι.. Αρκετά ικανοποιητικές στην ποσότητα και τα κεμπάπ πολύ νόστιμα... Ίσως απο τα καλύτερα που έχουμε φάει!!!

Μια μερίδα πατάτες αρκετά μεγάλη... Φρέσκιες
όχι προτηγανισμένες. Έχω δει τις κοπέλες που καθαρίζουν ολόκληρα κιλά!!!!

Ένα τζατζίκι λίγο μικρό για 5 άτομα κατά τη γνώμη μου

Μια σαλάτα ντομάτα - αγγούρι καλή ποσότητα αν και εγώ τρώω μπόλικη σαλάτα και θα μπορούσα να τη φάω άνετα όλη μόνη μου...

Δυο σόδες και ένα νερό μεγάλο.

Για αυτά 53 ευρώ στο σύνολο.. Μπορούσε και καλύτερα.. Αν ήταν πιο οικονομικός θα έπαιρνα σίγουρα πιο συχνά.. Απλά όταν η μερίδα έχει φτάσει πλέον 7.90- 8.50 ανάλογα με το τι θα πάρεις και το τυλιχτό 2.30+ αν κάτσεις, 2 + αν το πάρεις για το σπίτι, αλλά θες δυο ή τρία για να χορτάσεις τότε το σκέφτεσαι πολύ!!!

Το προσωπικό ευγενέστατο, τρέχανε πάνω κάτω όλα τα παιδιά με ένα χαμόγελο να εξυπηρετήσουν άπαντες... Δεν μπορούν να κάνουν κι αλλιώς ειναι η πολιτική του μαγαζιού και κινδυνεύουν να χάσουν τη δουλειά τους!!! Μπράβο σε όλο το προσωπικό που κάνουν το καλύτερο δυνατό!!!

Λίγο πριν φύγουμε ζητήσαμε αλουμινόχαρτο για να πάρουμε κάτι κεμπάπ που περίσσεψαν και μας έφεραν πακέτο για να τα βάλουμε μέσα!!!!

Με το λογαριασμό μας έφεραν και κολόνια για τα χέρια.. Κάτι πρωτότυπο που είχα διαβάσει και εδώ σε άλλη κριτική. Δεν το έχω συναντήσει αλλού..

Με λίγα λόγια λοιπόν καλή ποιότητα, αλλα με αρκετά τσιμπημένες τιμές για τέτοιες εποχές... Μακάρι να μείωναν και όχι να άλλαζαν τις τιμές προς τα ύψη
Και όμως είναι πραγματικά εντυπωσιακό το ότι έχει πολύ μα πολύ κόσμο....!!!!