ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟΣ

Σουβλάκι & Σχάρα

Σαχτούρη και Θεοτόκη, Πειραιάς [Χάρτης]

Τρίτη-Κυριακή 12.00-01.00 Δευτέρα κλειστά
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στην κουζίνα μας δεν υπάρχει τίποτα προψημένο. Δεν ξαναζεσταίνουμε και ξεκινάμε να ψήνουμε μόλις μας δώσετε την παραγγελία σας. Τα σουβλάκια μας είναι 100% χειροποίητα και όλα μας τα κρεατικά ψήνονται σε φυσικό κάρβουνο. Με τις σμυρνέικες μας συνταγές για σουτζούκι, παστουρμά, κεμπάπ, κιοφτέ, σις κεμπαπ, γιαουρτλού κεμπάπ, μοσχάρι τας κεμπάπ και συκώτι μόσχου γάλακτος δημιουργούμε γεύσεις που θα σας ταξιδέψουν. Ψητές πιπεριές και ντομάτες, μελιτζανοσαλάτα, χουμους, ταμπουλέ, τουρλού-τουρλού μελιτζάνες και κολοκυθάκια στη σχάρα, αυγά του Κανακάρη, μελιμελιτζάνες είναι μερικά από τα πιάτα μας που μπορείτε να απολαύσετε για να συνοδεύσετε τα κρεατικά.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Βρεθήκαμε στον Μπαρμπαδήμο τυχαία ένα Σάββατο βράδυ που ήμουν στον Πειραιά. 2 άτομα, δεν πεινούσαμε πολύ, θέλαμε να τσιμπήσουμε 2 καλαμάκια. Αλλά επειδή το πάρκιγκ στο κέντρο αποδείχθηκε γρίφος για δυνατούς, σκέφτηκα εκείνο το "σουβλατζίδικο" με τα ωραία χρώματα που είχα δει πριν καιρό στην πλατεία Πηγάδας. Έτσι κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί.

Φτάνοντας εκεί, ανακάλυψα ότι είναι ένας ακόμα Μπαρμπαδήμος, ίδιος οπτικά με αυτόν που είχα παρατηρήσει στη Ν. Σμύρνη. Ψάχνοντας αργότερα στο site ανακάλυψα ότι τα δύο αυτά αδελφάκια έχουν ήδη κι άλλα στην ίδια αλυσίδα.

Παρκάραμε λοιπόν σχετικά εύκολα γύρω από την "υπό ανακαίνιση" πλατεία και μπήκαμε στο μαγαζί, που εκείνη την ωρα (περασμένες 10:00) ήταν φίσκα μέσα- έξω. Ο χώρος του πεζοδρομίου λίγο στριμωγμένος, είναι κλεισμένος με νάιλον τέντες. Εμείς μπήκαμε μέσα και καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι που μόλις είχε αδειάσει. "'Ομως μέσα απαγορεύεται το κάπνισμα" μας προειδοποίησε ο σερβιτόρος. Η καλύτερή μας! Και πιο ζεστά και άκαπνα!

+ένα στο χώρο από αυτό. Το -ένα προκύπτει από την βαβούρα και τον θόρυβο όταν το μαγαζί είναι γεμάτο και τον πανικό γύρω απ το κεφάλι σου, αν κάθεσαι σε τραπέζι δίπλα στους πάγκους της κουζίνας.

Η διακόσμηση προσωπικά μου άρεσε. Το στιλ μπακάλικου με τα κόκκινα πορτοπαράθυρα και τις ρετρό πινελιές, αν και πολυφορεμένο, ταιριάζει πάντα σε τύπου ψησταριές-κεμπαπτζίδικα και δημιουργεί μια αίσθηση "αυθεντικότητας" στο φαγητό. Καλό είναι βέβαια να επιβεβαιώνεται αυτή η αυθεντικότητα και στη γεύση.

Ο κατάλογος ξεφεύγει από την κλασική ψησταριά-σουβλατζίδικο. Πρόκειται για κεμπαπτζίδικο με σμυρναίικη κατεύθυνση, εξ' ου και η προτίμηση σε πιο παραδοσιακές τουρκικές γεύσεις (παστουρμάς, σουτζούκια, διάφορα είδη κεμπάπ), παρά στον κλασικό και μάλλον ελληνικό γύρο (τυλιχτά με γύρο δεν υπάρχουν).

Εμείς πήραμε τα σουβλάκια μας (καλαμάκια εννοώ). 3 κοτόπουλου και 2 χοιρινά, μία πίτα κομμένη, ψητές ντομάτες και μια μερίδα πατάτες. Επίσης ένα τεταρτάκι κρασί και μια μπύρα.

Στην αρχή μας έφεραν για καλωσόρισμα ένα πιατάκι με κομμάτια κρύας μελιτζάνας λαδερής και μούρλια. Το ζουμάκι της ήταν πολύ νόστιμο. Οι ντομάτες ψημένες στη σχάρα (μισές ντομάτες μέτριου μεγέθους, ξεφλουδισμένες) ήταν πολύ ζουμερές και "καπνισμένες". Συνοδεύονταν από γενναία δόση φρεσκοκομμένου κρεμμυδιού και μαϊντανού. Δεν της το είχα, αλλά τελικά αξίζει την δοκιμή, αν σας αρέσει η ντομάτα. Οι πατάτες φρέσκες και τραγανές. Καλά ξεκινήσαμε...

Τα καλαμάκια που κατέφθασαν αργότερα πάνω στην πίτα μας (κομμένη κι αυτή σε κομματάκια), ήταν μεγαλύτερα από τα συνήθη και φαίνονταν χορταστικά. Όμως τελικά είχαν μια γεύση που δεν μου άρεσε. Φαίνεται ότι είχαν περάσει από μια σάλτσα ή κάποιο μπαχαρικό που τα γλύκιζε (κύμινο; μπαχάρι; δεν ξέρω). Κι έτσι, ενώ το κρέας ήταν μαλακό και καθαρό, λόγω αυτής της γλυκύτητας, δε μπορώ να πω ότι τα ευχαριστηθήκαμε.

Για τον λόγο αυτό βάζω 3 ντοματούλες στη γεύση, αντί για 4. Ελπίζω αυτή η σάλτσα να μην χρησιμοποιείται και σε άλλα ψητά του Μπαρμπαδήμου.

Οι σερβιτόροι, τουλάχιστον τη βραδιά που πήγαμε εμείς (και ήταν και Σάββατο-βράδυ), ήταν γρήγοροι και άμεσοι. Και πολύ σβέλτοι στις παραγγελίες. Στο τέλος αυτός που πήρε τα χρήματα, μας έριξε και κολώνια στα χέρια από ένα μπουκαλάκι που περιέφερε, έτσι για την μυρωδιά. Ωραία κίνηση, δεν την έχω ξαναδεί αλλού.

Πληρώσαμε 18,50 ευρώ γι αυτά που πήραμε. Τα καλαμάκια κάνουν όλα από 1,50 ευρώ και τα περισσότερα ορεκτικά (ψητά λαχανικά και αλοιφές) 2-3,5 ευρώ. Εκεί που τα χαλάμε είναι οι μερίδες. Από 7,50 ευρώ περίπου η φτηνότερη (υπάρχουν και οι μισές). Γι αυτό το 2/4 στο vfm. Υπολογίστε ένα 10ρικο το άτομο για σουβλάκια/ καλαμάκια με κανένα ορεκτικό ή σαλάτα. Αν όμως πάρεις σμυρναίἱκες μερίδες, θα τις πληρώσεις.

Έχει και ωραίο μπακλαβά με φιστίκι Αιγίνης και βούτυρο. Ήθελα να τον δοκιμάσω, αλλά δυστυχώς είχε τελειώσει...

Στο σύνολο, είχαμε μια ευχάριστη βραδιά, φάγαμε και καθίσαμε και για το κρασάκι μας. Θα ξαναπάω στο Μπαρμπαδήμο, αν δοθεί η ευκαιρία, σίγουρα όχι για τα καλαμάκια, αλλά για να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Στα δικά μου μάτια ο Μπαρμπαδήμος μου φαίνεται ένας μάστορας με χρόνια εμπειρίας σε αυτό που κάνει και ας λειτουργεί μόλις 2-3 χρόνια σαν αλυσίδα. Επειδή όμως γνωρίζει την τέχνη καλά και ξέρει πως να παρασκευάσει τα μερακλίδικα εδέσματα του θέλει να πληρώνεται και το κατιτίς του παραπάνω. Αυτό μεταφράζεται σε ένα (μπορεί και 2 κλικ παραπάνω τσιμπημένη τιμή). Μην ξεχνάμε όμως ότι ξέρει την τέχνη και δεν είναι απλώς άλλος ένας που ποντάρει στο ότι θα ανοίξει ένα σουβλατζίδικο-κεμπαπτζίδικο και επειδή θα βάλει μια φωτεινή επιγραφή θα τραβήξει πελάτες.

Ο Μπαρμπαδήμος είναι και λίγο παγαπόντης. Οι μερίδες του θα μπορούσαν να είναι και λίγο μεγαλύτερες για την τιμή που έχει ορίσει. Ειδικά για τα τυλιχτά του στα 2.2-2.3 ευρώ το φθηνότερο, ναι δεν το λες και οικονομικό. Γνωρίζει πως ο κόσμος τον προτιμάει και θα γεμίσει το μαγαζί του, οπότε κύριε αν θες να φας τυλιχτά και όχι μερίδες πάλι θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. Μην κρατάς και το τραπέζι τσαμπέ.

Η γνωριμία μου λοιπόν με το μαγαζί κρατάει 3 χρόνια, λίγο πριν παρουσιαστώ στον στρατό. Τότε είχα παρατηρήσει το πολύ μικρό μαγαζί στη Ζέα, πριν το μεγάλο στη Σαχτούρη και μπορούσες να πάρεις μόνο στο χέρι. Είχε ένα κλικ παραπάνω στην ποιότητα, κάτι που να σε κάνει να τον ξαναπροτιμήσεις. Να σημειώσω εδώ πως συμφωνώ, όπως αναφέρει και στο φυλλάδιο διανομής του πως με τη διανομή κατ'οίκον χάνουν 20% τα προϊόντα του καθώς δεν έχει τίποτα προψημένο και όλα ετοιμάζονται μετά την παραγγελία. Το κρίνω δικαιότερο λοιπόν αυτό και ας σου κοστίσει κάτι παραπάνω.

Συνήθως παίρνω σουβλάκια για το σπίτι από τον Μπαρμπαδήμο με συχνότητα 5 φορές τον χρόνο, και αυτό γιατί το ask4food είναι πειρασμός και με βάζει σε διαδικασία αναζήτησης νέων μαγαζιών, είναι και οι κριτικές από άλλους φίλους καλοφαγάδες οπότε δεν κάθομαι στα αβγά μου και γυροφέρνω. Θα μπορούσα να γράψω πολύ νωρίτερα κριτική για τον Μπαρμπαδήμο, τέλος πάντων ήρθε η ώρα.

Η επίσκεψη μου έγινε την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014 το μεσημεράκι στις 14:30. Ο χώρος της πλατείας απέναντι δεν υφίσταται πλέον γιατί έχουν μπει οι μπουλντόζες, λογικά για κάποια ανάπλαση. Ο μέσα χώρος είναι συμπαθητικός αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο που να σε κάνει να τον θυμάσαι. Ωραία η πινελιά με τα καφάσια με τα φρούτα λες και βρίσκεσαι σε υπαίθρια αγορά. Οι παλιές διαφημίσεις είναι πλέον πολυφορεμένες και μάλλον κουράζουν σε ένα τέτοιου είδους κατάστημα. Εδωσα σημασία στο ταψί με τον μπακλαβά που έμοιαζε πολλά υποσχόμενος και ανατολίτικα φτιαγμένος. Ο χώρος αν τον κρίνουμε σαν χώρο δείχνει πως έχει τα (αρκετά) χρονάκια του.

Σημαντικό είναι πως βλέπεις σε κοινή θέα το αρκετό προσωπικό να ετοιμάζει, να ψήνει, να δημιουργεί. Χωρίς προβλήματα, εκπαιδευμένοι άρτια λειτουργούν σχετικά αθόρυβα σαν καλοκουρδισμένο ρολόι.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση θα πω πως μου έβγαλε μια τάση ευγένειας αλλά σε επαγγελματικό ύφος. Εκεί δεν είσαι εσύ ο πρωταγωνιστής. Εκεί πρωταγωνιστούν τα σουτζούκια, οι παστουρμάδες και τα κεμπάπ. Αν λοιπόν θες να το επισκεφτείς το μαγαζί να ξέρεις πως δεν θα πας για ρομαντικό ραντεβού αλλά θα βάλεις άλλους 3-4 σε ένα αμάξι και θα πάτε να παρεκτραπείτε και να βουτηχτείτε στα μπαχάρια και στα κρέατα. Αν η γυναίκα σου-φίλη σου ή απλώς κολλήτη σου το ανέχεται, πάρε την.

Μην περιμένεις πολυτέλειες όμως γιατί η πολυκοσμία δεν αφήνει τέτοια περιθώρια για να νιώσεις ξεχωριστός από την εξυπηρέτηση. Ας είναι. Τα μαγαζιά που έχουν ανοίξει είναι σε περιοχές λαϊκές σχετικά (της Νέας Σμύρνης ίσως πάλι όχι αλλά δεν βρίσκεται και στην περιοχή-φιλέτο της πλατείας), όχι στις Κηφισιές.

Η ποιότητα που παίρνει άριστα από εμένα είναι για το είδος της. Καλοπροετοιμασμένα τα φαγητά και καλοεκτελεσμένα, αυτα πρωταγωνιστούν. Δεν έρχονται λαδερά όπως δυστυχώς έτυχε σε άλλη μου επίσκεψη σε μαγαζί παρόμοιου ύφους.

Στην τελευταία μας επίσκεψη παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται σαν κέρασμα ένα πιατάκι με 2 πικάντικες μπουκίτσες που αμέλησα να ρωτήσω τι είναι, και ένα πιατάκι με πικάντικη και νοστιμότατη σαλτσούλα τομάτας στη μια πλευρά και μελιτζανοσαλάτα στην άλλη. Μαζί με 3-4 κομμένα σε λεπτές λωρίδες πιτάκια που κριτσινίζουν, σηματοδοτούν μια εξαιρετική αρχή.

- Γιαουρτάκι με μυρωδικά όπως μέντα, δυόσμο και μαϊντανό στα 2.5 ευρώ. Ιδανικό για την κάψα των μπαχαρικών και για να "ξεγελάει" το μυαλό σας ότι τρώτε και κάτι υγιεινό και διαιτητικό. Ότι πρέπει για να κρύψετε τις κραιπάλες των σουτζουκιών που ακολουθούν.

- Τα αβγά του κανακάρη στα 5.8 ευρώ. Νόστιμο πιάτο για 3 άτομα μοιρασιά. Μοιάζει σαν ομελέτα και περιέχει ακόμα πατάτες, σουτζούκι. Επειδή προσθέσαμε και παστουρμά το κόστος ανήλθε στα 7 ευρώ. Τα αβγά μου φάνηκαν αρκετά φρέσκα σε αντίθεση με τις πατάτες που τις ένιωσα λίγο λαστιχένιες. Μάλλον θα ήταν κομμένες κάποιες ώρες. Το σουτζούκι κομμένο σε μικρά κομμάτια, μια χαρά. Αν ο παστουρμάς ήταν ψημένος και αυτός και δεν ήταν απλώς τοποθετημένος από πάνω, το αποτέλεσμα ίσως ήταν ακόμα καλύτερο.

- Μερακλίδικο μπερεκέτι στα 16.8 ευρώ. Περιέχει 2 κεμπάπ,1 σις κεμπάπ, κοτόπουλο, σουτζούκι και παστουρμά. Ακόμα συνοδεύουν τα κρέατα 3 πίτες, τομάτες και ψητές πιπεριές. Ότι πρέπει για να πάρετε μια ιδέα από όλα. Όλα τα κρέατα καλοψημένα και ζουμερά με τα μπαχαρικά να προσθέτουν και όχι να καλύπτουν τη γεύση των κρεάτων. Οι πιτούλες μια χαρα συνοδευτικό, μαλακές και ζουμερες. Μου άρεσε αρκετά το σουτζούκι που ήταν μερακλίδικο τόσο όσο πρέπει. Ακόμα και όταν έσκασα, δεν αντιστάθηκα και έφαγα και το τελευταίο κομματάκι που είχε περισσέψει. Το κεμπάπ καλοετοιμασμένο αν και όπως αναφέρουν είναι από κατεψυγμένο μοσχάρι και πρόβατο. Πραγματικά όμως ότι και να δοκίμασα ήταν πολύ καλό.

- Εμφιαλωμένο νερό 1 λίτρου στα 1.3 ευρώ χωρίς να έχει ζητηθεί αλλά ΟΚ.

- Ροζέ κρασί 250 μλ στα1.5 ευρώ. Γλυκόπιοτο για συνοδευτικό.

- Μπακλαβάς στα 2.7 ευρώ. Αναφερόταν ως μυρωδάτος, με φρέσκο βούτυρο. Ναι όντως αρκετά καλός ήταν για κλείσιμο του γεύματος. Ωραίο τριμμένο φυστίκι, καλό φύλλο χωρίς να είναι βουτηγμένο και ποτισμένο από το σιρόπι. Τη διαφορά την έκανε το φρέσκο βούτυρο πάντως. Από τους καλούς του είδους (τον καλύτερο τελευταία τον έφαγα από ένα ζαχαροπλαστείο από τα κατεχόμενα της Κύπρου).

Σύνολο στα 31.8 ευρώ.

Να σημειώσω πως και τα τυλιχτά του είναι αξιόλογα αν και λίγο μικρά. Πρέπει να τα δοκιμάσετε χωρίς να έχει μεσολαβήσει πολύς χρόνος.

Συμπερασματικά, ο "παγαπόντης" Μπαρμπαδήμος θέλει το κατιτίς του χρηματικά για να σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο και όχι μια από τα ίδια. Να γνωρίζετε πάντως πως με τόσο κόσμο που τον επισκέπτεται δεν έχει στοκ κρεάτων που αναμένουν τη σειρά τους στο ψυγείο.

Ο Μπαρμπαδήμος είναι γόης συμπεραίνοντας από την επίσκεψη μου, καθώς αρκετές κυρίες (και σε παρέες μόνες τους) τον επισκέπτονται για να καλοπεράσουν και να πιούν και τη μπυρίτσα τους. Και πολυ τις ευχαριστήθηκα να πω την αλήθεια που είναι ακομπλεξάριστες!

Τον Μπαρμπαδήμο λοιπόν τον επισκέπτομαι ανα τακτά διαστήματα. Ναι τα κρέατα του μου αρέσουν. Θέλω να δοκιμάσω και το αντίπαλον δέος, τον Κυρ Αρίστο.

Θυμηθείτε πως καλύτερα είναι να επισκεφθείτε τον Μπαρμπαδήμο μια χειμωνιάτικη μέρα, με καλή παρέα και με καλή διάθεση...

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Κεμπαπτζίδικο χωρίς κεμπάπ γίνεται; Κι όμως γίνεται. Αυτό συνέβη τουλάχιστον σε εμένα χθες Κυριακή 21/12/2014 όταν θέλησα να δοκιμάσω το κεμπάπ του Μπαρμπαδήμου στον Πειραιά.

Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Μετά από καφέ στο Μικρολίμανο και αφού αποτύχαμε να κάτσουμε στο ΜΠΑΡ-ΜΠΕΕ-ΚΙΟΥ λόγω της πολύωρης αναμονής, είπαμε να δοκιμάσουμε τα κεμπάπ του Μπαρμπαδήμου που βρίσκεται σε απόσταση 100 μέτρων. Μέγα λάθος!

Η ώρα ήταν 10.00 το βράδυ και υπήρχαν αρκετές παρέες στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού. Τη διακόσμηση την λες μάλλον ρετρό, καθώς ο χώρος σου θυμίζει κάποιο παλιό μπακάλικο βγαλμένο από τη δεκαετία του ’60. Προσωπικά δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση. Αντίθετα μάλλον θα τον χαρακτήριζα ψυχρό και ουδέτερο.

Η επιχείρηση διαθέτει αρκετούς σερβιτόρους, χωρίς όμως αυτό να μεταφράζεται και σε ταχύτητα στην εξυπηρέτηση. Αφού λοιπόν μας έφεραν τους καταλόγους και αφού αρνηθήκαμε το εμφιαλωμένο νερό που μας ρώτησαν αν θέλουμε να αφήσουν, ήρθε η ώρα να δώσουμε την παραγγελία μας. Πριν προλάβουμε καν να παραγγείλουμε, ακολούθησε ο εξής διάλογος με τον σερβιτόρο:
-Απλά να σας ενημερώσω ότι μας τελείωσε το κεμπάπ.
-Μα από τις 10.00 το βράδυ;
-Τι να σας πω; Έτσι μου είπαν από την κουζίνα και έτσι σας λέω.

Ξενερώνουμε εντελώς, αλλά λέμε «τι να κάνουμε, ας παραγγείλουμε τυλιχτά». Πήραμε λοιπόν τέσσερα τυλιχτά, δύο με χοιρινό, ένα με κοτόπουλο και ένα με σουτζούκι, μία μερίδα πατάτες τηγανητές και μισό κιλό κρασί ροζέ. Οι πατάτες (φρέσκιες) ήρθαν γρήγορα, αλλά για τα τυλιχτά περιμέναμε τουλάχιστον 20 λεπτά, παρόλο που το ξαναλέω ότι το μαγαζί είχε αρκετούς υπαλλήλους.

Σε ότι αφορά τώρα τα τυλιχτά αυτά μας φάνηκα εντελώς ουδέτερα, Το μόνο που άξιζε ήταν το σουτζούκι, ενώ όπως έχει ήδη αναφερθεί από άλλους φίλους, είναι αρκετά μικρά. Το χύμα κρασί απλά καλό.

Οι τιμές αρκετά τσιμπημένες, τουλάχιστον για αυτό που προσφέρει. Τα τυλιχτά κοστίζουν 2,30 € έκαστο, ενώ το τυλιχτό με τέσσερα κομματάκια σουτζούκι κοστολογείται 2,60€! Σύνολο 16.30€ χωρίς να χορτάσουμε και κυρίως χωρίς να μείνουμε ικανοποιημένοι.

Και για να κλείσω την κριτική μου θα πω το εξής: δεν μπορείς να λέγεσαι κεμπαπτζίδικο και στις 10.00 το βράδυ να έχεις ξεμείνει από κεμπάπ. Φρόντισε να έχεις περισσότερες προμήθειες, γιατί οτιδήποτε άλλο είναι φτηνή δικαιολογία. Διαφορετικά άλλαξε τον τίτλο της επιχείρησής σου και κάνε τον «Ψησταριά Μπαρμπαδήμος».

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Ανήμερα Θεοφανίων και επισκεφτήκαμε τον Μπάρμπα Δήμο της Πηγάδας...
Είχε αρκετό κόσμο παρ' όλο που ήταν νωρίς 13.30 και όμως επάνω δεν υπήρχε τραπέζι οπότε μας έβαλαν κάτω... Δεν υπήρχε κανείς αλλα μέχρι να φύγουμε είχε γεμίσει και άλλοι περίμεναν απ έξω!!!!

Για τον χώρο δεν θα πω και περισσότερα με έχουν καλύψει οι παλιές κριτικές πάνω κάτω.. Πάμε τώρα στην ουσία το φαγητό
Να πω βέβαια ότι με την καινούρια χρονιά οι ήδη αυξημένες τιμές πήγαν κι άλλο προς τα πάνω κάτι που θεωρώ ένα σημαντικό πλην

Πέντε άτομα λοιπόν με το που καθίσαμε κέρασμα σπετσοφαι, αν το λέω σωστά, λουκάνικο κομμάτια με πιπεριές όχι ιδιαίτερα καυτερό μας το τόνισε η κοπέλα που μας τα έφερε για να μπορούν να φάνε όλοι.. Βέβαια εγώ περίμενα πίτες πατάτες και μελιτζανοσαλατα γιατί αυτά είχα διάβασε ότι ήταν το κέρασμα... Όμως μια χαρά δμεγω που δεν τρώω λουκάνικο δοκίμασα και ήταν καλό..

Πήραμε 5 μερίδες κεμπάπ με 4 κεμπάπ, δυο ντομάτες και δυο πιπεριές ψητές και δυο πίτες, κρεμμύδια και μαϊντανό.. Και μια κουταλιά περίπου πλιγούρι.. Αρκετά ικανοποιητικές στην ποσότητα και τα κεμπάπ πολύ νόστιμα... Ίσως απο τα καλύτερα που έχουμε φάει!!!

Μια μερίδα πατάτες αρκετά μεγάλη... Φρέσκιες
όχι προτηγανισμένες. Έχω δει τις κοπέλες που καθαρίζουν ολόκληρα κιλά!!!!

Ένα τζατζίκι λίγο μικρό για 5 άτομα κατά τη γνώμη μου

Μια σαλάτα ντομάτα - αγγούρι καλή ποσότητα αν και εγώ τρώω μπόλικη σαλάτα και θα μπορούσα να τη φάω άνετα όλη μόνη μου...

Δυο σόδες και ένα νερό μεγάλο.

Για αυτά 53 ευρώ στο σύνολο.. Μπορούσε και καλύτερα.. Αν ήταν πιο οικονομικός θα έπαιρνα σίγουρα πιο συχνά.. Απλά όταν η μερίδα έχει φτάσει πλέον 7.90- 8.50 ανάλογα με το τι θα πάρεις και το τυλιχτό 2.30+ αν κάτσεις, 2 + αν το πάρεις για το σπίτι, αλλά θες δυο ή τρία για να χορτάσεις τότε το σκέφτεσαι πολύ!!!

Το προσωπικό ευγενέστατο, τρέχανε πάνω κάτω όλα τα παιδιά με ένα χαμόγελο να εξυπηρετήσουν άπαντες... Δεν μπορούν να κάνουν κι αλλιώς ειναι η πολιτική του μαγαζιού και κινδυνεύουν να χάσουν τη δουλειά τους!!! Μπράβο σε όλο το προσωπικό που κάνουν το καλύτερο δυνατό!!!

Λίγο πριν φύγουμε ζητήσαμε αλουμινόχαρτο για να πάρουμε κάτι κεμπάπ που περίσσεψαν και μας έφεραν πακέτο για να τα βάλουμε μέσα!!!!

Με το λογαριασμό μας έφεραν και κολόνια για τα χέρια.. Κάτι πρωτότυπο που είχα διαβάσει και εδώ σε άλλη κριτική. Δεν το έχω συναντήσει αλλού..

Με λίγα λόγια λοιπόν καλή ποιότητα, αλλα με αρκετά τσιμπημένες τιμές για τέτοιες εποχές... Μακάρι να μείωναν και όχι να άλλαζαν τις τιμές προς τα ύψη
Και όμως είναι πραγματικά εντυπωσιακό το ότι έχει πολύ μα πολύ κόσμο....!!!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Τον Μπαρμπαδήμο τον γνώρισα όταν δούλευα στον Πειραιά και παρόλο που κατοικώ στα Βόρεια, συνεχίζω να τον επισκέπτομαι τακτικά με τον άντρα μου γιατί το κεμπάπ του μας αρέσει πολύ!

Η τελευταία μας επίσκεψη έγινε την προηγούμενη Πέμπτη μεσημεράκι.

Ο χώρος αν και οι απόψεις διίστανται μας αρέσει πολύ, γιατί αν και πολλά μαγαζιά έχουν υιοθετήσει το ίδιο στυλ, του πάει σαν ύφος και προσωπικά με ταξιδεύει στην δεκαετία του 60.

Όσον αφορά στην εξυπηρέτηση το προσωπικό είναι πάντα ευγενικό και πρόθυμο και εξυπηρετεί ταχύτατα. Τώρα αν αυτή η ευγένεια είναι επιτηδευμένη ή όχι προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου.

Όσον αφορά το φαγητό σας παραθέτω τις επιλογές μας με την άποψη μας για αυτές.

Ξεκινήσαμε το γεύμα μας με σαλάτα ταμπουλέ, δροσιστική και με σωστή οξύτητα σε ότι αφορά το χυμό λεμονιού.

Επίσης παραγγείλαμε τα ψητά λαχανικά που αποτελούνταν από κολοκύθι, μελιτζάνα, πιπεριές και κρεμμυδάκι περιχυμένα με σαλτσούλα ντομάτας και γιαουρτάκι στο πλάι! Τα ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ!

Εξαιρετική βρήκαμε και την μελιτζανοσαλάτα η οποία ήταν από καπνιστές μελιτζάνες. Οι μεριδές όμως τόσο στο ταμπουλέ όσο και στη μελιτζανοσάλατα ίσως έπρεπε να είναι μεγαλύτερες. Να συμπληρώσω ότι πήραμε και μια μερίδα πατάτες τηγανιτές που δεν σας κρύβω απογοητεύτηκα όταν είδα ότι είναι προτηγανισμένες.

Για κυρίως πήραμε δυο τυλιχτά το ένα με κεμπάπ και το άλλο με κοτόπουλο και τα δύο με σαλτσούλα ντομάτας και γιαουρτάκι στα οποία βάζουν και κρεμμυδάκι με ψιλοκομμένο μαϊντανό. Τα βρήκαμε ζουμερά και υπέροχα και προσωπικά συμφωνώ που δεν τους βάζουν μέσα πατάτες για να μην χάσουν οι γεύσεις το χαρακτήρα τους.

Επίσης πήραμε ένα σις κεμπάπ με κομμένες πιτουλές και ψητή ντομάτα. Ζουμερό το κρεατάκι και σωστά μαριναρισμένο.

Γλυκό δεν πήραμε γιατί ο μπακλαβάς είχε τελιώσει.

Πληρώσαμε στο σύνολο 36 ευρώ και σκάσαμε στο φαγητό. Θεωρώ ότι είναι μια καλή τιμή σε σχέση με την ποιότητα.

Φυσικά και θα ξαναπάμε το συντομότερο.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Μία φιλοσοφία της εποχής όπου γυρίσεις να κοιτάξεις ένα κεμπαμπτζίδικο, έχουν πιάσει το νόημα παραπλανητικό βέβαια γιατί ο μέσος σκεπτόμενος έλλην σου λέει θα πάω να φάω ένα σουβλάκι που δεν κοστίζει κ τίποτα έλα μου όμως που δεν έχουν έτσι τα πράγματα.

Μπαίνω λοιπόν σε ένα μαγαζί που έχει ένα διάκοσμο παλαιού παντοπωλείου (τι πρωτότυπο) όπως τα περισσότερα απλά αυτό ήταν λίγο πιο προσεγμένο. ήρθαν και οι σερβιτόροι iner space κατάσταση με ακουστικά χειλόφωνα υπερπαραγωγή δώσαμε και την παραγγελία μας κεμπάπ 3 τυλιχτά μια σαλάτα κ μπύρες πολλές μπύρες.

Μου έκανε εντύπωση ότι όλα ήρθαν σε χρόνο dt ίσως γιατί δεν είχε πολύ κόσμο κατά την διάρκεια γέμισε βέβαια, τα κεμπάπ τώρα περίμενα μία διαφορετική γεύση λόγω του ονόματος αλλά μάταια ίσως η ιδιαιτερότητα τους να είναι το υπερβολικό σουμάκι που περιείχαν με αποτέλεσμα αφού δοκίμασα κ το έφαγα όλο να το μετανιώσω στην συνέχεια.

Τα τυλιχτά δεν δοκίμασα να έχω άποψη έχω όμως άποψη για την τιμή νομίζω ακριβά. Λόγος γιά περαιτέρω κριτική δεν υπάρχει αν θέλει κάποιος να φάει κάτι στα γρήγορα αντί να πάει σε fastfood μπορεί κάλλιστα να επισκεφτεί έναν μπαρμπαδήμο το ίδιο είναι αλλά τρώς ελληνικότερα.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Πήγα την περίοδο των Χριστουγεννιάτικων διακοπών, οικογενειακώς να συναντήσουμε μια φίλη που είχαμε πολύ καιρό να την δούμε. Ζεστή υποδοχή, το μαγαζί συμπαθητικό, με ξένισε μόνο μια κυρία που είχαν βάλει σε σχετικά κεντρικό σημείο και καθάριζε πατάτες. Οι φρέσκες πατάτες έχουν γίνει πλέον attraction. Μέσα στη γενική ευδαιμονία που συναντήσαμε έναν αγαπητό άνθρωπο, παραγγείλαμε τα πάντα!

Παστουρμαδόπιτα, μελιζάνες με σάλτσα, μια σαλάτα ανάμεικτη, συκώτι, πατάτες (μην προσβάλουμε και την κυρία) και φυσικά μερίδες με κεμπάπ και χοιρινό.
Ήταν όλα καταπληκτικά!! Το service άμεσο και ευγενέστατοι όλοι τους, μέσα στο χαμόγελο.

Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα πληρώσαμε (ήπιαμε και τον άμπακο) θυμάμαι όμως ότι μου φάνηκαν εξαιρετικά οικονομικά.
Ανυπομονώ να ξαναπάω!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκέφθηκα πριν απο μια εβδομάδα περίπου το συγκεκριμένο κεμπαπτζίδικο στον Πειραιά έπειτα από συνεχείς παροτρύνσεις φίλων και γνωστών. Το μόνο που έχω να πω απλά φανταστικό! Αν και φτάσαμε με την παρέα μου κάπως αργά, βρέθηκε αμέσως τραπεζάκι για 4 ώστε να εξυπηρετηθούμε!

Στο ψητό τώρα, πλούσιες οι μερίδες του, ευχάριστο για τον ουρανίσκο το κέρασμα στην αρχή.... το γιαουρτλού όλα τα λεφτά. Ωραίος ο χώρος του παραδοσιακός με τα τελάρα με τα λεμόνια, τις κονσέρβες, ωραίο κόνσεπτ γενικά, ευγενική εξυπηρέτηση από νέα παιδιά.

Οι τιμές του καλές θα χωρούσε όμως και κάποια μικρή βελτίωση.

Το σίγουρο είναι πως θα το ξαναεπισκεφτούμε!

Χρήσιμη;
Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Μετά από πολλές αναβολές ήρθε η ώρα να δοκιμάσουμε και τον Μπαρμπαδήμο. Σάββατο μεσημέρι το μαγαζί μισογεμάτο. Οι σερβιτόροι πολύ ευγενικοί όλοι ανεξαιρέτως. Τα φαγητά έφτασαν γρήγορα στο τραπέζι μας.

Τα ορεκτικά σε αρκετά μεγάλη ποσότητα, ειδικά οι πατάτες συγκριτικά με άλλα μαγαζιά που τις σερβίρουν στο πιατάκι του καφέ. Οι μερίδες κρεατικών σε ικανοποιητικό μέγεθος. Το κεμπάπ καλοψημένο, μαλακό και νόστιμο. Τα σουβλάκια είναι μικρά και θες τουλάχιστον 3 για να χορτάσεις.

Οι τιμές οριακά υψηλές. Οι μισές μερίδες είναι μία αξιοπρεπής επιλογή όσον αφορά τιμή και ποσότητα. Μείον για μένα το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο αν και αυτό το συναντάω παντού πλέον. Θα ξαναπάω σίγουρα αλλά θα προτιμήσω τραπέζι σε εξωτερικό χώρο.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Η γνωριμια μου με το μαγαζι εγινε πριν περιπου 3 χρονια μετα από συσταση συναδελφου της συζυγου μου και αφου πρωτα είχαμε γευτεί αρκετες φορες το τυλιχτο του στο Πασαλιμανι και είχαμε μεινει παρα πολύ ευχαριστημένοι από θεμα γευσης.

Την πρωτη φορα λοιπον που πηγαμε οικογενειακα στη Πηγαδα, πριν 2 χρονια περιπου, μειναμε κατενθουσιασμένοι τοσο από τις γευσεις οσο και από το υπεροχο service των σερβιτόρων (κοριτσιων και αγοριων), αλλα και από το ενδιαφερον ενός κυριου σχετικα νεου (πιθανον του αφεντικου), που τελειώνοντας το φαγητο μας ηλθε να μας ρωτησει αν μειναμε απολυτα ικανοποιημένοι.

Οι τιμες λιγο τσιμπημένες για σουβλάκια αλλα πραγματικα αξιζαν. Τωρα ερχομαστε σε δυο προσφατες εμπειριες που είχαμε σαν οικογενεια στο μαγαζι. Πηγαμε με τη συζυγο και το μικρο μας (5 ετων ), ένα βραδακι μετα τη βολτα μας να φαμε. καθησαμε εξω και περιμεναμε να μας φερουν τη παραγγελια που είχαμε δωσει. Απεναντι μας ηλθε ένα τεταρτο μετα από εμας ένα ζευγαρι, που από τα φιλια και τις χειραψίες με μια σερβιτορα υπεθεσα ότι είναι φιλοι μεταξυ τους.

Αποτελεσμα παρ'ολον που ηλθαν ένα τεταρτο μετα από εμας και παρηγγειλαν απ'οτι ειδα κι αυτοι μεριδες κεμπάπ, σερβιριστικαν περιπου ένα τεταρτο πριν από εμας. Σε παραπονο μου στην υπευθυνη του καταστήματος, λογω της μεγαλης αναμονης του μικρου που πειναγε μου απαντησε ότι λαθη γινονται. Τωρα πως γινεται να γινονται λαθη προτεραιοτητας σε ηλεκτρονικη παραγγελειοληψια που διαθετει το ανωτερω μαγαζι, ποτε δεν το καταλαβα. Στη δευτερη επισκεψη μας στο μαγαζι και συγκεκριμενα την 17 Δεκεμβριου 2015 μετα την εορτη του μικρου στο σχολειο και κατά τις 9 το βραδυ η παραγγελια μας ηλθε σε απελπιστικη κατασταση μπορω να πω.

Συγκεκριμενα παρ'ολο που δεν ειχε πολύ δουλεια όλα τα πραγματα που παραγγείλαμε μας ηλθαν ΩΜΑ. Τελειως ΩΜΑ όμως σε σημειο να μην τρώγονται και με αποτελεσμα να φαει μονο το παιδι μια πιττα σκετη ψημενη να πληρωσουμε να τα παρατησουμε και να φυγουμε. Ειλικρινα λυπάμαι γιατι από τις 2-3 πρωτες φορες που πηγαμε ηταν ένα μαγαζι πολλα υποσχόμενο σε ολους τους τομεις, ( καθαριοτητας -γευσης-service -τιμης ) και μαλιστα το ειχα συστησει σε πολλους φιλους. Συγνωμη αν στενοχωρησα καποιους, αλλα να ξερετε ότι με τη κριτικη γινόμαστε παντα καλυτεροι, ποτε χειρότεροι. Και ειδικα αυτή τη περιοδο με κριση πρεπει να κανουμε μεγαλη προσπαθεια για να επιβιώσουμε, αλλα και τελικα εχω απαιτηση όταν πληρωνω κατι να παιρνω και την αναλογη ποιοτητα.