ΑΡΧΟΝΤΑΡΑΚΙ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Παλαιών Πατρών Γερμανού 7, Νέα Ιωνία [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ρακάδικο, Φαγοποτείο
Γράψε τη δική σου κριτική

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Συνεχίζοντας την εξερεύνησή μας των απανταχού μεζεδοπωλείων, αποφασίσαμε προχθές με τη φίλη μου να επισκεφθούμε στη Νέα Ιωνία το ΑΡΧΟΝΤΑΡΑΚΙ, που λειτουργεί εδώ και τέσσερα χρόνια και βρίσκεται στον μάλλον ήσυχο πεζόδρομο της Παλαιών Πατρών Γερμανού, ένα μόλις τετράγωνο από το Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής και την πολύβουη Λεωφόρο Ηρακλείου.

Το μαγαζί λειτουργεί από φέτος υπό νέα διεύθυνση, που σημαίνει αλλαγές στο μενού σε διάφορα πιάτα, όχι όμως στην ποιότητα των μεζέδων που παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Είναι ανοιχτά κάθε μέρα από τις 13.00-01.00 τη νύχτα, και έχουν περιορίσει τα live μουσικά σχήματά τους σε έκτακτες περιστάσεις, οπότε ενδείκνυται σχετική τηλεφωνική ερώτηση, παράλληλα με την κράτηση, λίγο-πολύ απαραίτητη λόγω του μικρού τους χώρου.

Ο χώρος, πράγματι, είναι μάλλον μικροσκοπικός, αλλά τώρα που άνοιξε ο καιρός έβγαλαν καμιά δεκαριά τραπεζάκια στον πεζόδρομο, μπροστά από το κατάστημα, ενώ μέσα λειτουργούν στο ισόγειο και τον Α’ όροφο, όπου και καθίσαμε πηγαίνοντας νωρίς, χωρίς κράτηση. Ο αίθουσα πάνω είναι φωτεινή, με διάσπαρτα φωτισμένα μπουκάλια στους γύρω τοίχους, ξύλινες επενδύσεις και –παρά τη βαβούρα, όταν γύρω στις 9.30 γέμισε ασφυχτικά – αποπνέει μια αρκετά ρομαντική ατμόσφαιρα. Γενικά στο Αρχονταράκι επικρατούν αρκετά στοιχεία industrial, και, ίσως κάποιο στρίμωγμα, μιας και εξαντλούν όσα τραπέζια, καθίσματα και καναπέδες τους επιτρέπει ο περιορισμένος χώρος τους. Το σέρβις από νέα παιδιά είναι ευγενικό και σβέλτο. Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα ήταν ελληνική έντεχνη ή ελαφρολαϊκή, με κάποια ρεμπέτικα τραγούδια και πάντως στην πρέπουσα ένταση για να επιτρέπει την κουβέντα με την παρέα μας.

Οι μεζέδες και γενικά τα πιο πολλά πιάτα βρίσκονται σε τιμές πολύ λογικές, δηλαδή γύρω στα 5-7 €, όπως επίσης τα διάφορα αναψυκτικά κι οι μπύρες (2-3 €), το κρασί χύμα περί τα 8 € το λίτρο, και μέχρι την τιμή αυτή τα αποστάγματα των 200 ml.

Μας φέρανε νερό σε κανάτα που ανανεώθηκε, και μετά παραγγείλαμε κατά σειρά τα εξής πιάτα, τα οποία ήρθαν με τη σειρά που εμείς τους ζητήσαμε.
Μία σαλάτα Αρχοντική, δροσερή και χορταστική, με ρόκα, μαρούλι, σπανάκι, σουσάμι, λιαστές ντομάτες και καλαματιανό τυρί ταλαγάνι, ένα σαγανάκι με κεφαλοτύρι, παστουρμά, σουτζούκι, αβγό και ντομάτα, μια τηγανιά μανιταριών, και μια σιουφιχτά επίσης με μανιτάρια και σος διαφόρων τυριών. Όλα αυτά ήταν άψογα, και συνδυάστηκαν με 1 λίτρο λευκό χύμα κρασί, κι αυτό πολύ καλό.

Ο λογαριασμός, στα 34 € με κανονική απόδειξη, ήταν αναμενόμενος για όλα αυτά τα ωραία καλούδια (η καθεμιά μας, στην κατηγορία τιμής φαγητών μόνο:10-16 €).

Σαν γενική μας άποψη, το ΑΡΧΟΝΤΑΡΑΚΙ ενδείκνυται για τους μεζέδες και τα ποτά του, οπότε μπορεί να μπει στη λίστα σας της Νέας Ιωνίας, ανάμεσα σε πληθώρα κι άλλων αξιόλογων μαγαζιών, μιας κι ο ευγενής συναγωνισμός αλλά κι οι απόψεις μας στο σάιτ συντελούν, πιστεύω, στη γαστρονομική αναβάθμιση κι ανάδειξη μιας περιοχής!

Εγώ τουλάχιστον έχω βελτιώσει κατά πολύ τις γνώσεις μου, διαβάζοντας όλους εσάς τους καλοφαγάδες, κι έτσι ξέρω κάθε φορά τι απαιτήσεις έχω από ένα μαγαζί, και μάλιστα το βαθμολογώ κρίνοντας το κατά πόσο ανταποκρίνεται σ’ αυτές, εστιάζοντας ειδικά σ’ αυτό το τελευταίο κριτήριο του value for money!!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Το αρχονταράκι υπό νέα διεύθυνση (εδώ και κάποιους μήνες) απλά σκίζει!!!

Ο χώρος είναι κάπως σκοτεινός και φορτωμένος για τα γούστα μου, αλλά η πάνω αίθουσα είναι πιο φωτεινή και βέβαια έχει και τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο που είναι όλα τα λεφτά. Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική και φιλική

Πήραμε για 4 άτομα:
Σαλάτα Αρχοντική με ρόκα, μαρούλι, σπανάκι, σουσάμι, λιαστή ντομάτα και ταλαγάνι. Μια από τις καλύτερες σαλάτες που έχω φάει ποτέ. Βέβαια η ποσότητα θα μπορούσε να είναι και λίγο μεγαλύτερη. 6,80 ευρώ
Ταμπουλέ, τεράστια μερίδα, πεντανόστιμο αν και ήθελε να προσθέσεις λίγο λεμόνι. 4 ευρώ

Σαγανάκι από την πόλη με κεφαλοτύρι, παστουρμά, σουτζούκι, αυγό και ντομάτα. Πικάντικο και βαρύ για τους λάτρεις του είδους. 5.80 ευρώ
Κολοκυθάκια τηγανιτά. Σωστά τηγανισμένα, κομμένα σε μπαστουνάκια. 3,70 ευρώ

Τηγανιά μανιταριών με 4 είδη μανιτάρια. Λιτή και απέριττη για να αναδεικνύεται η γεύση των μανιταριών. 5,30 ευρώ
Σκιουφιχτά με μανιτάρια και σάλτσα τυριού. Εκπληκτικό πιάτο, χορταστική μερίδα.

Το καλύτερο πιάτο του καταλόγου κατά τη γνώμη μου. 6,20 ευρώ
Χοιρινή τηγανιά με θρούμπι. Συμπαθητική και διαφορετική. 5,60 ευρώ
Κιοφτέδες σε σάλτσα ντομάτας με γιαούρτι και κατίκι. 4 νόστιμα στρουμπουλά κεφτεδάκια. 5,80

Κεμπάπ με πιτάκια, ψητή ντομάτα και ντιπ γιαουρτιού. Καλό, αλλά σίγουρα όχι η σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. 6,80
Ήπιαμε και 1 κιλό λευκό κρασί. Από τα καλύτερα λευκά κρασιά που έχω πιει πότε σε μαγαζί. (Ζήτησα να δοκιμάσω και το κόκκινο. Δυστυχώς δεν ήταν το ίδιο καλό). 8 ευρώ

Σκάσαμε, ευχαριστηθήκαμε και δώσαμε λιγότερο από 15 ευρώ το άτομο μαζί με το κρασί! Αυτό θα πει σχέση ποιότητας-τιμής!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Επίσκεψη 25/10/14 τρία άτομα.

Το Αρχονταράκι βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο παράλληλο στην Λεωφ. Ηρακλείου στο ύψος του αστυνομικού τμήματος. Παλαιότερα το είχα επισκεφθεί σαν café-bistro που ήταν. Είναι δίπατο και αυτή τη στιγμή έχει διαμορφωθεί με την κουζίνα και τις τουαλέτες (οι οποίες ήταν καθαρές) να βρίσκονται στο επάνω πάτωμα, το οποίο φιλοξενεί και 2-3 τραπέζια ακόμα γι’ αυτούς που δεν βρήκαν τραπέζι κάτω ή θέλουν πιο ησυχία.

Κάτω που είναι ο κυρίως χώρος είναι αρκετά στριμωχτά τα πράγματα τουλάχιστον για Σάββατο βράδυ που πήγαμε εμείς. Χωράει καμιά δεκαριά τραπέζια που διαμορφώνονται σε χωρητικότητα ανάλογα με τις κρατήσεις. Τα τραπέζια είναι φτιαγμένα από παλέτες και τα πλαίσια από τις καρέκλες είναι από μπετόβεργες…πράγμα που απ’ ότι καταλαβαίνετε σημαίνει ότι είναι ασήκωτες!

Τα χρώματα που παίζουν κινούνται σε σκούρους τόνους και παρά το γεγονός ότι κινείται σε βιομηχανικό στυλ, η έντονη παρουσία του ξύλινου στοιχείου και ο φωτισμός είναι τέτοιος που χαρίζουν τελικά μια ωραία ρομαντική ατμόσφαιρα. Από την μια πλευρά της οροφής, υπάρχουν καμιά δεκαριά ασύμμετρα κόκκινα καλώδια που καταλήγουν σε ντουί με κοινές λάμπες (ντεκόρ που απ’ ότι έχω καταλάβει μάλλον τείνει να αποτελέσει την τελευταία τάση της μόδας στην διακόσμηση εστιατορίων, μετά τον πολυφορεμένο μαυροπίνακα).

Ο γκρι τοίχος απεικονίζει στο πάνω μέρος του σχέδια και κατόψεις κτιρίων. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν καναπέδες και στον ξύλινο τοίχο στέκονται εκτός από τα οριζόντια φωτιστικά, επάνω σε ραφάκια μπουκαλάκια ρακόμελου φωτισμένα, αρκετά όμορφο! Ένα άλλο ωραίο σημείο είναι αυτό που πίσω από ένα (μάλλον) plexiglass, φωτίζεται ο κορμός ενός δέντρου, αλλά και το ιδιαίτερο πλακάκι στο πάτωμα. Ο πεζόδρομος εννοείται ότι ευνοεί την άπλα τις καλές μέρες.

Η ατμόσφαιρα ενώ έχει όλες τις προϋποθέσεις ώστε να είναι ευχάριστη, χάνει από την κάπνα! Το αιώνιο πρόβλημα των ελληνικών εστιατορίων. Άλλο ένα στοιχείο που προσωπικά με ενόχλησε αλλά και την παρέα μου, είναι το γεγονός ότι είχε ζωντανή μουσική (δύο παιδιά μ’ ένα μπουζούκι και μια κιθάρα) η ένταση της οποίας ήταν τέτοια που δυσκόλευε αρκετά την επικοινωνία μεταξύ μας. Παρόλα αυτά, πρώτη φορά μας έτυχε να ακούσουμε σε μεζεδοπωλείο πρόγραμμα, που ξεκινάει με Θανασάκη Παπακωνσταντίνου, Γιάννη Χαρούλη, Σωκράτη Μάλαμα και παρόμοια ακούσματα και δεν εξελίσσεται σε σκυλοκαταστάσεις (τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που φύγαμε). Εννοείται ότι αυτό μας ήταν πολύ ευχάριστο.

Απλά πιστεύω ότι αν κινούνταν σε χαμηλότερη ένταση θα ήταν ιδανικό το κλίμα, άλλωστε το μαγαζί (ευτυχώς για εμάς) δεν διαθέτει πίστα η οποία ευνοεί τα “ξεσηκώματα”, οπότε δεν υπάρχει και λόγος η ορχήστρα να κινείται σε μεγάλα ντεσιμπέλ.

Η εξυπηρέτηση από μια ευγενέστατη κοπέλα και πολύ αληθινά χαμογελαστή. Ανταποκρίθηκε σε όλα της τα καθήκοντα στο ακέραιο, παρότι το μαγαζί ήταν φουλ. Επίσης το σερβίρισμα ήρθε σε σωστούς χρόνους, πράγμα που δεν περίμενα να σας πω την αλήθεια με τόσο κόσμο.

Το φαγητό μας άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις πρώτα μέσα από τις κριτικές των τριών φίλων Teli Tipiteli, Felix και angeliki13 οι οποίες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να επισκεφθούμε το Αρχονταράκι κι έπειτα μέσα από την δική μας γευστική εμπειρία, που μπορώ να πω ότι έρχεται σχεδόν σε απόλυτη ταύτιση με των τριών φίλων που προηγήθηκαν.

Πήραμε αναλυτικά:

- Μανιτάρια γεμιστά με τυρί κρέμα, καπνιστό μπέικον και μυρωδικά, πάρα πολύ γευστικά. 6,00€

Εδώ να πω ότι τα μανιτάρια όταν ήρθαν στο τραπέζι μας, από το χρώμα τους (άσπρα) νόμιζα ότι ήταν άψητα. Γενικά έχω μια προκατάληψη σ’ αυτό παρότι λατρεύω τα μανιτάρια και παρότι δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ ωμά π. χ. σε σαλάτα, ώστε να έχω άποψη για το πώς είναι. Απλά μου είχε καρφωθεί η ιδέα ότι δεν θα μου αρέσουν. Αυτά βέβαια δεν ήταν άψητα, αλλά αν κατάλαβα σωστά, πρέπει να είχαν περαστεί από σχάρα για ελάχιστο χρόνο. Παρόλα αυτά ήταν εξαιρετικά και γευστικά.

- Πίτα Καισάρειας πολύ καλή, επαρκής μερίδα για 3 άτομα 6€

- Ντοματοκολοκυθοκεφτέδες αρωματικοί και πεντανόστιμοι, χωρίς ίχνος λαδίλας 4,40€

- Πατάτα γεμιστή με μπέικον, πράσο, κόκκινη πιπεριά, κρεμμυδάκι, καπνιστή πάπρικα, και τυριά, πολύ καλή σε ποσότητα αλλά και σε γεύση 5€

- Συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια απλά συμπαθητικό όχι κάτι το ιδιαίτερο για μένα, με το συκώτι κομμένο σε κομματάκια, θεωρώ μικρή την μερίδα για 7,50€

- Κριθαρότο μοσχαράκι με τυρί Φιλαδέλφεια, από τα καλύτερα πιάτα της βραδιάς, σε καλή μερίδα 9,50€. Μάλλον πρέπει να είναι καινούριο πιάτο γιατί δεν αναγράφεται στο site τους.

- Μπιφτεκάκια που είχαν και πιπεριά μέσα (4 τμχ) συνοδευόμενα από πατάτες με τη φλούδα και ένα γιαουρτένιο ντιπ, άρτια και γευστική μερίδα

Ήπιαμε 3 μπύρες Amstel χ 2,90€, ψωμάκι (μεταμφιεσμένο κουβέρ) χ 0,60 έκαστος, άφθονο νερό σε κανάτα και στο τέλος μας κέρασαν μια αξιοπρεπέστατη καρυδόπιτα!

Πληρώσαμε 56,30€ ήτοι 18,77€/άτομο και ήταν καλά για την ποιότητα αλλά και τις μερίδες που φάγαμε

Συμπέρασμα: Εμείς θα ξαναπάμε σίγουρα μιας και βρίσκεται κοντά στα λημέρια μας, αλλά ενδεχομένως να προτιμήσουμε μια καθημερινή μέρα που να είναι πιο ήσυχα τα πράγματα. Προτείνεται ανεπιφύλακτα ιδίως για όσους κινούνται στην περιοχή.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Η επίσκεψη μας έγινε παραμονή Χριστουγέννων μετά από τηλεφωνική κράτηση που έγινε 4-5 μέρες νωρίτερα..... Ήμασταν τυχεροί που βρήκαμε γιατί πρόκειται για ένα σχετικό μικρό μαγαζάκι στην περιοχή της Νέας Ιωνίας και τέτοια μέρα καταλαβαίνετε....

Ομολογώ ότι μας τράβηξε η προσφορά του μενού των 25 ευρώ το άτομο που είχε για το ρεβεγιόν των Χριστουγέννων και τελικά δικαιώθηκε αυτή η επιλογή μας...

Το συγκεκριμένο κατάστημα βρίσκεται σε έναν ήσυχο πεζόδρομο στην οδό Παλαιών Πατρών Γερμανού και από ότι πληροφορήθηκα από άλλο χρήστη λειτουργεί πλέον με καινούργια διεύθυνση... Αν και μένω σχετικά κοντά δεν το γνώριζα, επομένως ν ευχηθώ και καλές δουλειές....

Ο χώρος του είναι πολύ ωραίος εσωτερικά και πολύ καθαρός και τις πιο ζεστές μέρες υπάρχουν και τραπεζάκια πάνω στον πεζόδρομο... Την ημέρα της επίσκεψης μας βέβαια ήταν πάρα πολύ στριμωγμένα τα τραπεζάκια και νομίζω ότι έμαθα ότι συζητάγαν τα γειτονικά τραπεζάκια....

Οι τραγουδιστές και οι 3 ήταν πολύ καλοί και έτσι συνοδεύσαμε πολύ ευχάριστα το γεύμα μας..... Η εξυπηρέτηση γινόταν από νεαρά σε ηλικία άτομα που ήταν ευγενικά αλλά λόγω της ημέρας προφανώς είχαμε κάποιες καθυστερήσεις...

Στα του φαγητού τώρα το μενού των 25 ευρώ ανά άτομο περιελάμβανε....

Μία πανδαισία σαλατικών με ρόδι, κουκουνάρι και παναρισμένο μανούρι με ξηρούς καρπούς αρκετά νόστιμη αλλά σχετικά μικρή μερίδα....

Από ορεκτικά είχε μία μελιτζανοσαλάτα με καρύδια πολύ νόστιμη και αρκετά ιδιαίτερη, μία μερίδα καταϊφι με ανθότυρο και σάλτσα πορτοκαλιού που δεν μας ενθουσίασε και πολύ και ένα κριθαρότο με μοσχαράκι και ξινομυζήθρα που ήταν υπέροχο.....

Στο κυρίως υπήρχε επιλογή από χοιρινό ψαρονέφρι γεμιστό με σπανάκι, λιαστή ντομάτα και γραβιέρα που συνοδευόταν από παπαρδέλες και baby πατάτες, καθώς και κοπανάκια κοτόπουλου με πουρέ κάστανου και κινόα....
Εμείς δοκιμάσαμε και τα δύο, καθώς ήμασταν 2 άτομα, μπορώ να πώ ότι ψαρονέφρι ήταν τέλειο και τα κοτοπουλάκια άγγιζαν την μετριότητα καθώς ήταν πολύ ψημένα και καθόλου ζουμερά....

Από γλυκό υπήρχε σπιτικό σουφλέ σοκολάτας που ήταν ο ιδανικός επίλογος σε μία όμορφη βραδιά....

Μέσα στην τιμή υπήρχε απεριόριστη κατανάλωση κρασιού και αν θυμάμαι καλά ήπιαμε ή 2 ή 3 καραφάκια λευκό κρασί που ήταν καλό....

Πληρώσαμε 50 ευρώ, φάγαμε και περάσαμε πολύ όμορφα και σίγουρα το Αρχονταράκι θα αποτελεί μία καλή επιλογή και στο μέλλον για να δοκιμάσουμε και άλλα πιατάκια εκτός του μενού...

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Αγαπω τις μοντερνες ταβερνες.. και νομιζω οτι μολις ανακαλυψα νεο στεκι..!!! Χτες το απογευμα, κλασσικα μετα τη δουλεια, συνοδευομενη απο το αγορι μου, πηγαμε για φαγητο στο Αρχονταρακι!! Την ειχαμε δει καιρο την ταβερνα κ ειπαμε επιτελους να την επισκεφθουμε. Και θα την ξαναεπισκεφθουμε με την πρωτη ευκαιρια.

Ξεκινωντας λοιπον με τα (λιγα) αρνητικα του μαγαζιου..

1. εαν και η μοναδικη παρεα στο μαγαζι, υπηρχε μικρη καθυστερηση στο να σερβιριστουν τα ορεκτικα μας, η σαλατα και τα ποτα. Τα κυριως ηρθαν κανονικα στην ωρα τους. Θεωρω οτι ηταν λαθος να μας τα φερει ολα μαζεμενα.. γιατι μας αφησε αρκετη ωρα να περιμενουμε. Θα ηταν προτιμοτερο οτι ετοιμαζοταν να μας το σερβιρε.

2. ο εσωτερικος χωρος ειναι μικρος και εχω την αισθηση οτι τα βραδια που ειναι γεματο (εχω περασει αρκετες φορες απέξω βραδυ) θα ειναι καπως "στριμωχτα"

3. τα κυριως πιατα αν και πολυ νοστιμα, ηταν μικρες οι μεριδες τους. θα ηθελε λιγο παραπανω στο καθε πιατο

Στα θετικα του μαγαζιου..

1. ο χωρος ειναι πολυ ομορφος και ζεστος! Με ξυλινα τραπεζια κ καρεκλες σε μοντερνα γραμμη, και καναπεδακια στους τοιχους. Η μουσικη.... απο τα αγαπημενα μου ακουσματα.. Χαρουλη, Παπακωνσταντινου, Μαχαιριτσα, Ηρω κλπ

2. το ρακομελο του φοβερο!!!!!!! εγκρινω

3. σαλατα αρχονταρακι... πολυ νοοστιμη.. ολα ψιλοκομμενα (κατι που μου αρεσει πολυ στις σαλατες) ντοματα, αγγουρακια, απακι, μανιταρια.. Ντοματοκεφτεδες συνοδευομενοι με δροσερη ντιπ γιαουρτιου εξαιρετικοι και χωρις λαδια να σου προκαλουν καουρες.

4. για κυριως επιλεξαμε συκωτι και χοιρινο θυμαρισιο (με μελι, μουσταρδα και θυμαρι)

Συκωτι εγκρινω και προσκαλω οοολους οσους θα πανε να δοκιμασουν. Δεν εχω ξαναφαει ποτε στη ζωη μου πιο μαλακο συκωτι, που να μασιεται σαν να ειναι μοσχαρακι κοκκινιστο και να κοβεται τοοοσο μα τοοσο ευκολα. Μαλιστα ρωτησα και την κυρια που το εφτιαξε πως γινεται να ειναι τοσο μαλακο, αλλα μας ειπε οτι δεν κανει τιποτα, Δεν το νομιζω,, δεν ηταν απλα μαγειρεμενο, σιγουρα κανει καποια προοεργασια, Το χοιρινο εξισου καλο με πλουσια σαλτσα!

5. νερακι σε κανατα

6. αποδειξη κανονικα οταν ζητησαμε λογαριασμο

7. το σερβις καλο.. ευγενικη κ ομιλιτικη κοπελιτσα

Παρασκευη και Σαββατο αν δεν κανω λαθος εχει ζωντανη μουσικη

Για
1 χοιρινο θυμαρισιο
1 φετα τυλιχτη με σφολιατα και μελι
κ κουβερ δωσαμε 42ευρω

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πήγαμε το Σαββάτο στις 31/1/2015.
Είμασταν 3 άτομα.

-Γεύση
Δεν είχαμε πολύ όρεξη για φαγητό αλλά παρόλ'αυτά πήραμε μια ποικιλία 4 ατόμων.
Είχε μέσα:

Πατάτες σε μέγεθος φούρνου με την φλούδα τους από έξω που τις έκανε λαχταριστές. Πατάτες που πραγματικά λατρεύω.

Φιλέτο κοτόπουλο το οποίο ήτανε απίστευτα μαλακό. Κοβότανε ακόμα και με το πιρούνι. Πολύ ζουμερό και τέλεια γέυση.

Λουκάνικο χωριάτικο το οποίο ήτανε πεντανόστιμο.

Πανσέτα η οποία δεν με ενθουσίασε προσωπικά σαν γεύση.

Μπιφτέκι το οποίο ήτανε τέλεια ψημένο και πολύ ζουμερό.
+ Πίτες οι οποίες κάνανε την ποικιλία ακόμα καλύτερη.

Γενικώς το μέγεθος ήτανε αρκετά μεγάλο και μπορώ να πω ότι τα 24 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή. Σίγουρα για 3 άτομα που πινάνε θα είναι μια χαρά (εμείς δεν μπορέσαμε να την φάμε όλοι) αλλά σίγουρα κάνει και για 4 άτομα.

Πήραμε επίσης και λευκό κρασάκι το οποίο ήτανε φοβερό. Πραγματικά με ενθουσίασε. 500ml 4 ευρώ.

-Εξυπηρέτηση
Το Σαββάτο που πήγαμε βρήκαμε 1 τραπέζι μόνο στο πάνω όροφο.
Η σερβιτόρα χαμογελαστή και έτοιμη να μας εξυπηρέτηση.
Μας γέμισε το μπουκάλι με το νερό 4 φορές χωρίς να της το πούμε ούτε μια.
Κάτι που γίνεται σπάνια σε μαγαζιά ειδικά σε ώρα αιχμής! Από εκεί και πέρα συνεχώς με το χαμόγελο και ότι ζητήσαμε ήτανε έτοιμη να βοηθήσει.

-Χώρος
Ο χώρος μπορώ να πω ότι δεν είναι πολύ μεγάλος για αυτό άλλωστε το Σαββάτο είναι καλό να κρατήσετε αν θέλετε να βρείτε κάτω κοντά στην ορχήστρα. Έχει λίγα τραπέζια τα οποία γεμίζουνε. Το ντεκόρ όμως μου αρέσει στο πάνω όροφο με τα τραπέζια που η ξύλινη επένδυσε κυριαρχούσε + μερικές πινελιές από μπουκάλια που βρισκόντουσαν σαν να ήτανε σε κάβα πάνω από τα κεφάλια μας όπως επίσης και ωραία φωτιστικά που δίνανε μια ωραία νότα στο μαγαζί.
Οι τουαλέτες πεντακάθαρες.

-Value for money
Όπως είπα κοστίσανε 28 ευρώ και φάγαμε όσο μπορούσαμε. Θεωρώ ότι με 10 ευρώ το άτομο είναι αρκετά καλή τιμή για να βγεις και να πας να ακούσεις την μουσικούλα σου live. Θεωρώ ότι αξίζει.

Σημειώσεις:
Όπως είπα, αν θέλετε για Σάββατο βράδυ και είστε αρκετά άτομα, σίγουρα να κλείσετε από πιο νωρίς.
Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά βρήκα να παρκάρω με την μια. Κάτι το οποίο συμβαίνει σπάνια. Απλά το αναφέρω ^_^

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Σάββατο βράδυ, τρία άτομα αποφασίσαμε να πάμε στο Αρχονταράκι. Είναι πολύ κοντά μας, παρόλα αυτά εγώ δεν είχα ξαναπάει και είχα μεγάλη περιέργεια, καθώς έχω ακούσει καλά λόγια.

Φτάνοντας, το μαγαζί εκ πρώτης όψεως δεν σου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, το πόσο γεμάτο είναι, όμως, σε προκαλεί να επιχειρήσεις να κάτσεις. Και λέω επιχειρήσεις, γιατί αν πας αργά, και ειδικά Σάββατο βράδυ, δύσκολα θα βρεις τραπέζι και σίγουρα θα αργήσεις να εξυπηρετηθείς. Την επόμενη φορά θα κάνω κράτηση.

Κατά τις 10 το βράδυ λοιπόν, εμείς βρήκαμε το τελευταίο διαθέσιμο τραπέζι στον εξωτερικό χώρο. Μέσα είχε ακόμα αρκετά, όμως μετά από λίγο γέμισαν. Ο σερβιτόρος ήρθε άμεσα να μας φέρει το μενού και το νερό, άργησε όμως λίγο να έρθει για παραγγελία, άργησε επίσης να έρθει το φαγητό και τον ψάχναμε μισή ώρα για να ζητήσουμε λογαριασμό. Κατανοώ ότι όταν το μαγαζί είναι γεμάτο ο πελάτης οφείλει να δείχνει κατανόηση, όταν όμως το κατάστημα χωρίζεται σε εξωτερικό και εσωτερικό χώρο, πρέπει πού και πού να βγαίνουν κι έξω να δουν αν και αυτοί οι πελάτες θέλουν κάτι.

Ο εσωτερικός χώρος, όσο μπορούσα να τον δω από έξω που καθόμουν, φαινόταν ωραία διακοσμημένος, με άδεια μπουκάλια που φωτίζονταν στους τοίχους. Τα πάντα μέσα ήταν ξύλινα, όμως ο χώρος ήταν μικρός και είχε ζωντανή μουσική, οπότε δεν ξέρω κατά πόσον θα είναι ευχάριστο να τρώει κανείς τόσο στριμωχτά και σε τόση οχλαγωγία. Έξω τα τραπέζια και τα καθίσματα ήταν επίσης ξύλινα και γύρω μας κρέμονταν μικρά, όμορφα φαναράκια.

Το μενού είχε αρκετά πιάτα. Το είχα κοιτάξει προηγουμένως από τη σελίδα τους στο internet για να έχω μια ιδέα προτού πάω και διαπίστωσα ότι ο κατάλογος του μαγαζιού έχει λίγα πιάτα παραπάνω σε όλες τις κατηγορίες. Ευχάριστο αυτό.

Πήραμε:

- Σαλάτα Αρχονταράκι, με ντομάτα, μαρούλι, αγγούρι, καλαμπόκι, φρέσκο κρεμμύδι, τριμμένο gouda, κρουτόν, μανιτάρια, απάκι και σως. Ευχάριστα δροσερή και νόστιμη, χορταστική ποσότητα. 7,20€

- Πατάτες φλούδα με πάστα φέτας. Οι πατάτες πολύ νόστιμες, η πάστα φέτας επίσης, ωστόσο δε μου φάνηκε κάτι διαφορετικό από απλή, θρυμματισμένη φέτα μέσα σε ένα μπολάκι, όπου βουτούσες την πατάτα. 4,00€

- Τυροπιτάκι της γιαγιάς. Πολύ νόστιμα, τηγανητά τυροπιτάκια. 4,70€

- Φέτα τυλιχτή σε τραγανό φύλλο με μέλι και σουσάμι. Αν σας αρέσει πολύ γλυκό το φαγητό σας να την προτιμήσετε. Εμένα η ποσότητα του μελιού μου φάνηκε πολλή για τα γούστα μου, συγκριτικά κιόλας με άλλες φέτες με μέλι που έχω δοκιμάσει. 4,50€

- Χοιρινό με μέλι, μουστάρδα και θυμάρι. Αρκετά καλό πιάτο, αν και σχετικά μικρό για την τιμή του. Εντόπισα 5 όχι πολύ μεγάλα κομματάκια χοιρινού, που κολυμπούσαν σε αρκετή ποσότητας σάλτσας. Αν και ωραία η σάλτσα, όταν φας το τόσο λίγο κρέας, μένει και πάει χαμένη. 7,50€

- Μπιφτεκάκια "αρχονταράκι". Νομίζω 4 μπιφτεκάκια, ιδανικού μεγέθους, συνοδευμένα με πατάτες με τη φλούδα. Αν το ξέραμε δε θα τις παίρναμε ως ορεκτικό προηγουμένως. Ωραίες γεύσεις, πάντως, τα μπιφτεκάκια είχαν και πιπεριά μέσα στον κιμά, κάτι που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. 7,40€

Ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 43€ μαζί με 250mL οινόμελο και 250mL λευκό κρασί. Το οινόμελο συμπαθητικό, αν και θα μπορούσε και καλύτερο. Για το λευκό κρασί δε θα εκφέρω άποψη, διότι γενικώς δεν το προτιμώ και δεν ήπια πολύ.

Νομίζω ήταν καλή αναλογία τιμής και γεύσης, αφού σε γενικές γραμμές έμεινα ευχαριστημένη και θα ξαναπήγαινα. Ίσως είχα και ένα θεματάκι με την έλλειψη αλατιού στα πιάτα, όμως είναι δύσκολο να καλυφθούν όλα τα γούστα. Ένα συμπαθητικό μαγαζάκι για να περάσει κανείς ευχάριστα το βράδυ του, ειδικά αν μένει και κοντά και δεν ξέρει πού να πάει.