Το Rafale Restaurant βρίσκεται στην καρδιά της Βουλιαγμένης, δίπλα ακριβώς στον Αστέρα και είναι το αδερφάκι του γνωστού Ai Nikolas Fish Restaurant στη Λ. Συγγρού.

Σχεδόν από την πρώτη στιγμή αποτέλεσε το ιδανικό στέκι για όλες τις γνωστές προσωπικότητες των Νοτίων Προαστίων, αλλά και για όλους όσους έχουν ανάγκη από την πιο προσιτή πολυτέλεια.

Με ιδιαίτερες αναφορές στην Ιταλική και τη Μεσογειακή κουζίνα, το Rafale Restaurant κατέκτησε την καρδιά όσων αναζητούν τα ολόφρεσκα θαλασσινά σε συνδυασμό με spaghetti που καταχωρούνται στη μνήμη ως σπεσιαλιτέ.

Για κρατήσεις μπορείτε να καλείτε στο 210 9671184 ή να αποστέλλετε e-mail στο info@rafalerestaurant. gr

Καθημερινά από 12.30 μέχρι αργά το βράδυ

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

10 Απρ 2017

Δύο άτομα για επέτειο βράδυ Σαββάτου μετά από κράτηση σε χώρο για καπνίζοντες.
Άνετα τραπέζια με απόσταση μεταξύ τους και με διακριτικούς σερβιτόρους χωρίς πίεση αλλά ούτε και χαλάρωση.

Η παραγγελία.

α) Αφράτη ταραμοσαλάτα. Άψογη, ελαφριά και γευστικότατη.

β) Καρπάτσιο χταποδιού. Σωστά εκτελεσμένο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Ωραίο μεζεδάκι αλλά ως εκεί.

γ) Τηγανιτά καβουράκια. Νέα γεύση για εμάς αλλά νόστιμα και ελαφριά. Τραγανά όσο πρέπει χωρίς περιττό λάδι. Συνοδεύεται από σαλάτα ρόκα, βαλσάμικο και τοματίνια. Το μόνο αρνητικό είναι ότι (ως το πιο ακριβό ορεκτικό) είχε μέσα μόλις 4 καβουράκια. Χτύπησε άσχημα.

δ) Φιλέτο πεσκανδρίτσας με πουρέ σελινόριζας και βραστά λαχανικά. Δυστυχώς "νοσοκομειακό" πιάτο. Αδιάφορο ως κακό.

ε) Μπράουνις σοκολάτα με παγωτό. Τέλειο απλά και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το δείπνο.

Ενα ποτηράκι ούζο κι ένα τσίπουρο, με κέρασμα 2 μαστίχες λικέρ.

Συμπέρασμα:
Καλό αλλά θα μπορούσε και καλύτερα. Δυνατό του χαρτί πρέπει να ειναι το φρέσκο ψάρι το οποίο δεν τιμήσαμε λόγω τιμής. 68/κιλο+++.

Εις το επανιδείν!

18 Ιουν 2016

Πήγαμε δύο άτομα στο Ραφαλε, το Σάββατο, 11/6, νωρίς το βράδυ κατά τις 8:30 μμ μετά από κράτηση που προηγήθηκε το μεσημέρι της ιδίας ημέρας. Αξιοποιήσαμε και μία έκπτωση μείον 25 ευρώ στο σύνολο του λογαριασμού μέσω της χρήσης κάρτας HSBC.

Η υποδοχή ήταν άριστη και καθώσπρέπει. Αληθινή ευγένεια χωρίς φανφάρες. Μας έδωσαν δε το δικαίωμα να επιλέξουμε μεταξύ των ελεύθερων τραπεζιών. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και σχετικά απλός. Δεν χρειάζονται άλλωστε πολλά πολλά, αφού η τοποθεσία του εστιατορίου είναι εξαιρετική από μόνη της. Πάντως, και το σημειώνω στα θετικά, η απόσταση στα τραπέζια είναι τόση ώστε ούτε να νοιώθεις μόνος αλλά ούτε και να προκαλείται αίσθηση ότι ο διπλανός σου μπορεί να ακούσει τι λες.

Παραγγείλαμε σαλάτα καπνιστού σολωμού (16 ευρώ), παπαρδέλες με γαρίδες (17 ευρώ) λινγουίνι θαλασσινών, (19 ευρώ) ένα ποτήρι λευκό αθήρι (3.5 ευρώ), μία κόλα light (νομίζω 3 ευρώ) και ένα cheese cake (5.5 ευρώ). Έφεραν επίσης ψωμί με ντιπ (4 ευρώ / άουτς) και νερό χωρίς να το παραγγείλουμε (δεύτερο- καιτελευταίο άουτς). Σύνολο ευρώ 72-25= 47. Το ταξινομώ ωστόσο στην αμέσως ακριβότερη κατηγορία (χωρίς βέβαια την έκπτωση) καθότι εμείς ήμασταν συνειδητά λιτοί. Εάν πέρναμε και πρώτα σίγουρα θα ήταν 10/15 ευρώ πιο ακριβός ο λογαριασμός.

Η ποιότητα του φαγητού ήταν εξαιρετική και η γεύση του επίσης. Σωστά μαγειρεμένα τα μακαρόνια και τα θαλασσινά. Μας έπεσαν λίγο βαριά, αλλά αυτό μάλλον είχε να κάνει ότι έχουμε κόψει εν πολλοίς το βραδυνό. Πάντως την άλλη ημέρα είμασταν μια χαρά. Μοναδική εξαίρεση το γλυκό που αφενός δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, αφετέρου έπρεπε να ήταν περισσότερο κρύο.

Πολύ καλή εξυπηρέτηση, η οποία όσο περνούσε η βραδιά γινόταν και καλύτερη, περισσότερο φιλική, χωρίς ωστόσο να χάνεται το μέτρο. Το ευχαριστηθήκαμε πολύ.

Γενικώς είναι ένα ακριβό εστιατόριο, με έμφαση στα θαλασσινά και κάπως ακριβό, τουλάχιστον για εμάς. Χωρίς την έκπτωση δεν θα πηγαίναμε. Με την έκπτωση καθίσταται περισσότερο value for miney και είναι άριστη επιλογή για αυτά τα επίπεδα.

16 Ιουν 2016

Επισκέφτηκαμε την Τρίτη εγώ και ο σύντροφος μου το εστιατόριο μιας και θέλαμε να φάμε θαλασσινα. Όμορφος χώρος, εξυπηρετικο service.

Παράγγειλαμε μια σαλάτα πορτοκαλιου ωραία γεύση όχι κάτι τρομερό και σε ποσοτητα μέτρια ακριβώς για 2 άτομα.

Για ορεκτικο μύδια σαγανακι πραγματικά πολύ μεγάλη και νόστιμη μερίδα για ορεκτικο.
2 κυρίως πιάτα εγώ πήρα φιλέτο σολωμου με καραμελωμενη σόγια και κινοα, πολύ τρυφερό το φιλέτο και νοστιμότατο για την κινοα δε την τρώω οπότε δε μπορώ να κρινω, για όποια είναι σε δίαιτα η θέλει να φάει υγιεινα ιδανικό πιάτο όχι όμως για να χορτασεις.
Ο σύντροφος μου επέλεξε σπαγγέτι με καραβιδες, αρκετά μεγάλη μερίδα, από γεύση το αναμενόμενο, όχι κάτι ιδιαίτερο.

Επίσης πήραμε 2 ποτήρια κρασί.
Πληρώσαμε 83 ευρώ, το θεωρώ λίγο ακριβό δε θα ήταν η πρώτη επιλογή μου αν ήθελα να φάω ξανά θαλασσινα.