Φαγητό Ελληνικής κουζίνας με χειροποίητες συνταγές.

16 Ιουν 2016

Πολύ ωραίος χώρος και εξωτερικά και εσωτερικά σε ένα νεοκλασικό σπίτι της εποχής του μεσοπολέμου, περιποιημένο και ιδιαίτερα φροντισμένο. Βρίσκεται πολύ κοντά στην κεντρική πλατεία του Ιλίου αλλά σε σημείο που είναι κέντρο-απόκεντρο, μακριά από άλλα μαγαζιά, σε μια πολύ ήσυχη γειτονιά.

Ο χώρος εσωτερικά είναι πολύ όμορφος, παραδοσιακά διακοσμημένος. Εξωτερικά έχει αρκετά μεγάλη αυλή με ένα μεγάλο πηγάδι στο κέντρο και αρκετά τραπέζια για μικρές και μεγάλες παρέες, απλωμένα και ταξινομημένα όμορφα. Περιμετρικά του χώρου έχει αρκετή πρασινάδα η οποία δεν επιτρέπει στους διερχόμενους εξωτερικά να "βλέπουν" στο χώρο του μεζεδοπωλείου. Γενικά το μαγαζί ενδείκνυται και για το καλοκαίρι γιατί είναι πολύ ωραία στην αυλή του αλλά και το χειμώνα στο εσωτερικό του. Η κράτηση πάντως είναι απαραίτητη, γιατί απ΄ ό, τι κατάλαβα το μαγαζί διατίθεται για γάμους, βαφτίσια και λοιπές εκδηλώσεις με αποτέλεσμα να μην είναι σίγουρο ότι κάποιος θα βρει τραπέζι, ειδικά τα σαββατοκύριακα.

Σάββατο βραδάκι λοιπόν και βρίσκομαι στο μεζεδοπωλείο το οποίο είναι ασφυκτικά γεμάτο. Ωστόσο η εξυπηρέτηση είναι υποδειγματική και το χαμόγελο και η προθυμία δεν απουσιάζουν. Οι νεαροί σερβιτόροι τρέχουν αγχωμένοι ιδιαίτερα αλλά τα καταφέρνουν μια χαρά με τόσο κόσμο. Η μουσική με ελληνικά κλασικά, διαχρονικά τραγούδια παίζει στη σωστή ένταση, ώστε να μπορούν οι συνδαιτημόνες να συνομιλούν.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετά μεγάλη και ενδιαφέρουσα ποικιλία εδεσμάτων και από κρεατικά και από θαλασσινά αλλά και ορεκτικά, σαλάτες και μεζέδες οι οποίοι όμως έχουν μέγεθος κυρίως πιάτου. Επιπλέον υπήρχαν και πιάτα εκτός καταλόγου που μας τα ανέφεραν προφορικά οι σερβιτόροι... αρκούντως προκλητικά... όπως γουρουνόπουλο για παράδειγμα. Εμείς μετά δυσκολίας επιλέξαμε:

-μπουρεκάκια με φύλλο και γέμιση ζαμπόν-τυρί τα οποία ήταν ξεροψημένα, νοστιμότατα, όχι αλμυρά όπως συνηθίζεται και χωρίς λαδίλα

-ψητά λαχανικά που κατέφτασαν σε μια μεγάλη πιατέλα η οποία περιείχε κολοκυθάκια, μελιτζάνες, ψητές ντομάτες, μανιτάρια (ψημένα παραπάνω από όσο έπρεπε), καραμελωμένο κρεμμύδι και όλα αυτά περιχυμένα με μπαλσάμικο αλλά όχι σε βαθμό που να καλύπτει τη γεύση

-μελίπαστο (ή κάπως έτσι... ) σαγανάκι με κίτρινο τυρί και μέλι το οποίο ήταν νόστιμο μεν αλλά βαρύ και λιγωτικό λόγω της μείξης του λαδιού με το μέλι

-κότσι χοιρινό το οποίο εκτός από πολύ χορταστικό, έλιωνε στο στόμα και ήταν σκέτο λουκούμι. Συνοδευόταν από τηγανητές πατάτες (πιο τηγανισμένες και ξερές απ΄ ό, τι έπρεπε)

-κοτόπουλο τυλιγμένο σε χωριάτικο φύλλο με γέμιση ζαμπόν-τυρί, εξαιρετικό που απογείωνε τον ουρανίσκο. Συνοδευόταν επίσης από τηγανητές πατάτες

-1/2 κιλό ροζέ κρασί χύμα, αρκετά δροσερό, καθόλου βαρύ

-νερό σε κανάτα

- ψωμί ζυμωτό

Στο τέλος μαζί με το λογαριασμό ο οποίος για όλα τα παραπάνω ανήλθε στα 28 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό αλλά μείναμε ικανοποιημένοι και από τη γεύση, κατέφτασε πανακότα ως κέρασμα, ελαφριά, δροσερή, καθόλου λιγωτική.

04 Μαι 2015

Είναι ένας διαφορετικός χώρος, ένα πολύ ωραίο μαγαζί με φιλικό περιβάλλον.

Ως προς το φαγητό πραγματικά δεν έχω λόγια να το περιγράψω. Πλούσιες μερίδες με καταπληκτική ποιότητα και γεύση. Το Και Μετά ο μεζές που έχει το όνομα του μαγαζιού, είναι ένα τελείως διαφορετικό πιάτο από αυτά που έχουμε συνηθίσει στα μεζεδοπωλεία! Πεντανόστιμο πραγματικά! Η σαλάτα του Καίσαρα πλούσια και με ωραία παρουσία ειδικά με το ρόδι στην κορυφή. Όλα τα ορεκτικά που πήραμε ήταν δυνατά γευστικά και με άριστη ποιότητα! Πάμε τώρα στα κυρίως... Το ψαρονέφρι αλά κρεμ ό, τι καλύτερο! Τέτοιο α λα κρεμ πραγματικά δεν έχω ξαναβρεί! Θα πλήρωνα να μάθω την συνταγή!

Στο θέμα της εξυπηρέτησης δεν έχω κανένα παράπονο! Κάθε άλλο! Σαββάτο βράδυ με γεμάτο μαγαζί δεν μας έλειψε τίποτα και τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και πρόθυμα να μας εξυπηρετήσουν! Όταν τελειώσαμε το φαγητό μας έφεραν και κορμό σοκολάτα για να μας γλυκάνουν!

Και ζητάμε λογαριασμό! 4 άτομα---->52€ μάθαμε αργότερα ότι το μαγαζί προσφέρει πολύ καλές τιμές ακόμα και αν φας πολύ. Άτυπο μεν αλλά τέτοιους καιρούς μετράνε πολύ αυτά! Ποιότητα-τιμή στο καλύτερο δυνατό επίπεδο!
Σίγουρα θα ξαναπάμε και το συστήνω ανεπιφύλακτα! Ένα μόνο μυστικό: Παρασκευή και Σάββατο πάντα με κράτηση!

29 Νοε 2014

Ωραιος χωρος ειδικα το καλοκαιρι με μεγαλη αυλη και αρκετα ανετη και ασφαλης ειδικα αν εχεις μικρα παιδια σαν εμας. Το φαγητο ητανε μετριο.

Αν εξαιρεσεις την καταπληκτικη σαλατα τα κυριως πιατα ηταν μετρια και πολυ αλμυρα. Η τιμες θα ελεγα λογικες. Ο καταλογος διαθετει αρκετη ποικιλια οποτε μπορει να ειμασταν και λιγο ατυχοι στις επιλογες μας θε θελω να αδικησω το μαγαζι ως προς τη γευση.

Ως προς τη εξυπηρετηση ομως μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι απογοητευτικα, πολυ αργη, και ενταξει στο φαγητο, γιατι να περιμενω μιση ωρα για το λογαριασμο;

17 Μάρ 2014

Κοίτα να δεις που μετά τη χθεσινή επίσκεψη στο "& Μετά" ένα ερώτημα έχει έρθει και μου έχει κολλήσει στο μυαλό: τελικά το μέγεθος έχει σημασία; Όχι, όχι, όχι δεν αναφέρομαι στο γνωστό, ροζ απόχρωσης, ερώτημα που θα μπορούσε να απαντηθεί από τις σελίδες του Cosmopolitan. Η δική μου απορία, όμως, έχει εξίσου σχετική βάση. Έστω ότι σε ένα εστιατόριο στα προσφέρουν όλα μισοτιμής αλλά σε μέτριο επίπεδο, εκεί τι μετράει; Το μέγεθος ή η ποιότητα;

Πάμε όμως από την αρχή, μπας και καταλήξουμε σε κανένα συμπέρασμα. Το εν λόγω μαγαζί το έβαλα στη λίστα μου διαβάζοντας μια κριτική εδώ η οποία εκθείαζε το γεγονός ότι πληρώνεις 13 ευρώ/άτομο για όσο φαγητό και ποτό μπορείς να αντέξεις.

Για την ακρίβεια, η κριτική που γράφω είναι η δεύτερη που παίρνει, αλλά κέρδισε μια θέση στη wish list μου: α) γιατί είναι μόλις 4 χιλιομετράκια από το σπίτι μου, β) γιατί υποτίθεται ότι είναι value for money και γ) γιατί στεγάζεται σε ένα υπέροχο κτήριο. Αποφασίζουμε, λοιπόν, να το ρισκάρουμε ένα Σάββατο βράδυ που το μαγαζί διαθέτει και ορχήστρα.

Φτάνουμε, που λέτε, σε μια πολύ ωραία και ήσυχη γειτονιά στο Ίλιον. Δρόμοι ευρύχωροι, χαμηλές νεόδμητες πολυκατοικίες και κάπου στο οικοδομικό τετράγωνο το "& Μετά" να ξεχωρίζει φωτισμένο. Ξεχωρίζει, βέβαια, και από την πολύ ψηλή του καμινάδα που κάνει έναν σαματά (αλήθεια, οι γείτονες δε διαμαρτύρονται;), αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

Σε όσους αρέσει καμιά φορά να νιώθουν ότι παίζουν σε ταινία, να το σκηνικό σας: το δίπατο σπίτι, με την διπλή σκάλα που οδηγεί στο πάνω, επίσημο, πάτωμα, χτίστηκε το 1930. Κατά τη διάρκεια του δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου επιτάχτηκε από τους Ιταλούς που το έκαναν κέντρο επιχειρήσεων στην περιοχή και στη συνέχεια πέρασε σε γερμανικά χέρια για παρόμοια χρήση. Κάπου μετά τον πόλεμο θα επιστρέψει στους αρχικούς ιδιοκτήτες.

Όλες αυτές τις πληροφορίες (που εμένα με συναρπάζουν) τις βρήκα σε ένα φυλλαδιάκι στην είσοδο που το διάβασα βιαστικά. Το γιατί κρύβουν την τόσο ενδιαφέρουσα ιστορία του σπιτιού και δεν την βάζουν, πχ, στον κατάλογο, είναι απορίας άξιο.

Πάμε τώρα μέσα. Τα τραπέζια είναι στον πρώτο όροφο, η κουζίνα στο ισόγειο. Μέσα τα δωμάτια έχουν μείνει ως είχαν, δίνοντας και την απαραίτητη απομόνωση που δεν εξασφαλίζει μια ενιαία σάλα. Το ψηλοτάβανο αρχοντικό με τα μεγάλα, κλειστά, παράθυρα, δε σε πνίγει παρά το γεγονός ότι στριμώχνεσαι λιγάκι για να χωρέσεις.

Προσωπικά θα προτιμούσα αντί για δυο πίνακες στους τοίχους, να το είχαν διακοσμήσει με πιο ρετρό στοιχεία, με ταπετσαρίες, πολυελαίους, παλιά αντικείμενα. Αλλά αυτό είναι το δικό μου σκηνικό, η δική μου αίσθηση. Όμως, βλέπω ότι ο ιδιαίτερος αυτός χώρος των δωματίων δεν βοηθά την ύπαρξη της ορχήστρας, που ούτως ή άλλως είναι στριμωχτή στη μέσα σάλα. Αν το τραπέζι σας είναι πίσω, δεν θα τους βλέπετε, μόνο θα τους ακούτε. Πελάτες δυο ταχυτήτων δηλαδή.

Καθόμαστε λοιπόν. Έρχεται ο σερβιτότορος με μπλούζα του καταστήματος (ωραία πινελιά) να μας ρωτήσει τι θα πιούμε. Ζητάμε χύμα τσίπουρο και έρχεται και ο κατάλογος. Τέσσερα άτομα, ένας κατάλογος.

Προς τι η "τσιγκουνιά" δεν κατάλαβα αλλά δε βαριέσαι. Δεν μας λέει τίποτα για την προσφορά των 13 ευρώ όσο φας και όσο πιεις και εμείς θεωρούμε ότι απλά δεν ισχύει τα Σάββατα. Όχι ότι θα άλλαζε κάτι στη παραγγελία μας, αλλά δεν θα έπρεπε να το αναφέρει; Αναρωτιέμαι... Εκτός αν τα 52 ευρώ που πληρώσαμε στο τέλος οι τέσσερις μας, είναι μια τεράστια σύμπτωση...

Από εκεί και πέρα ξεκινάνε οι ασκήσεις υπομονής και τα πιο "σοβαρά" φυσικά. Πραγματικά συμπονώ τα παιδιά του σέρβις που πρέπει να ανεβοκατεβαίνουν μια στενή στριφογυριστή σκάλα για να πάνε και να έρθουν στην κουζίνα, αλλά η εξυπηρέτηση είναι πιο αργή για από ριπλέι.

Μετά από 10 λεπτά ήρθε το ψωμί να μασουλήσουμε για τα υπόλοιπα χρειάστηκε ακόμα περισσότερος χρόνος. Και για ποιον λόγο; Για να έρθει στο τραπέζι μας η μετριότητα.

Από όσα τελικά δοκιμάσαμε τίποτα δεν κατόρθωσε να μας εντυπωσιάσει και κάθε ένα από αυτά είχε και από ένα φάουλ:

η μελιτζανοσαλάτα που πήραμε στο τέλος σου άφηνε την πικρίλα της μελιτζάνας

η σαλάτα η "Παντρεμένη" ή "Μπερδεμένη", δε θυμάμαι πώς την λένε, ήταν ένα πράγμα με ντομάτα, κρεμμύδι, παξιμάδι, φέτα σαν αλοιφή, παντελώς αδιάφορη,

άγευστη και ανάλατη

η τυροκαυτερή θύμιζε απλά φέτα στο μούλτι

οι πατάτες δεν καταλάβαμε τελικά αν ήταν προκάτ ή φρέσκες, μάλλον το πρώτο

τα κεφτεδάκια κάτι πήγαιναν να κάνουν, αλλά είχαν χάσει όλη τη τρυφεράδα τους και διαλύονταν με το που πήγαινες να τα κόψεις

το "Και Μετά", ένα πιάτο με μπουκιές χοιρινές και κοτόπουλου, πιπεριές, γλυκιά σάλτσα και σουσάμι ήταν λύσσα στο αλάτι

το τυλιχτό κοτόπουλο σε φύλλο κρούστας με μπέικον και τυρί θα μπορούσε να είχε ζεσταθεί λιγάκι και να μην ήταν κρύο.

Το τελειωτικό χτύπημα, ωστόσο, δεν είχε έρθει ακόμα. Αφού έχουμε αποφάει, αφού έχουμε συμβιβαστεί με την "αόρατη" ορχήστρα, ζητάμε λογαριασμό. Μήπως έχετε ρακόμελο;, ρωτάμε. Να ρωτήσω την κουζίνα, απαντούν. Εκεί εισπράττουμε το πρώτο "όχι". Το δεύτερο "όχι" που ήταν πιο βαρύ και από αυτό του Μεταξά ήρθε στην ερώτηση αν έχουν γλυκό ή φρούτο. Πάλι ο σερβιτόρος δεν ήξερε και πάλι επέστρεψε με αρνητική απάντηση. Είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει σε μεζεδοπωλείο. Την πρώτη φορά, σε άλλο μαγαζί, το δικαιολόγησα λόγω του ότι ήταν καθημερινή. Μα το Σάββατο; Πώς γίνεται να μη με γλυκαίνεις το Σάββατο;

Και έρχομαι τώρα να κάνω τη σούμα (όπως οι παλιοί ταβερνομπακάληδες): είμαστε σε έναν ωραίο χώρο και ακούμε, χωρίς να βλέπουμε, μια ορχήστρα που απλά ακούγεται. Τρώμε ένα φαγητό που απλά τρώγεται. Μας εξυπηρετούν διεκπαιρεωτικά και αργά, χωρίς ενδιαφέρον, γιατί απλά πρέπει να το κάνουν.

Πίνουμε τσίπουρο καλό (η αλήθεια να λέγεται). Και πληρώνουμε 13 ευρώ το κεφάλι. Τελικά μετράει το μέγεθος ή η ποιότητα; Αυτό μένει να το κρίνει ο καθένας μόνος του.

Εγώ ίσως δώσω μια ακόμα ευκαιρία σε περίπτωση που αντί να πάω σε ένα μπαρ να πληρώσω 10 ευρώ το ποτό πάω για τσίπουρο και για κάτι εξίσου αδιάφορο όπως τα ξηροκάρπια.

07 Μάρ 2014

Πως γινεται να μην υπάρχει κριτική για αυτο το μαγαζάκι?ας κάνω την αρχη... Παλιο αρχοντικό που υπήρξε ιταλικό στρατηγείο, αναπαλαιώθηκε και μυρίζει ακομα περίοδο μεσοπολεμου.4 στο χώρο.. διωροφο, τέλεια διακόσμηση, αριστοκρατικό κλίμα..

Πήγαμε 13 ατομα πριν λίγες μέρες, με βροχές και καταιγίδες. Το μαγαζί ήταν και παρέμεινε άδειο αλλα δεν μας χάλασε καθόλου. Ειχαμε και ωραία λαϊκοεντεχνη μουσικουλα και η ατμοσφαιρα ήταν υπεροχη

Άψογη εξυπηρέτηση. Ναι ξέρω... με μια παρέα στο μαγαζί τι θα μπορούσε να πάει στραβά?Εγώ μιλάω για το χαμόγελο των σερβιτόρων και την άμεση και σχετικά γρηγορη εξυπηρέτηση, καθώς και για το ότι ήταν όλοι πλήρως ενημερωμένοι για το τι πουλάνε, απο τι αποτελείται, τι καταγωγής είναι το τάδε τυρί στο τάδε ορεκτικό κλπ..

Πάμε στις τιμές... καθεστε? σίγουρα? πάμε λοιπόν... το concept έχει ως εξής... οτι φας, όσο φας, ότι πιείς, όσο πιείς, οτιδήποτε παραγγειλλεις πληρώνεις 13 €.... το'χουμε? Πάμε αλλη μια.. παραγγελνεις οοοοοοτι θες και οοοοοσο θες απο έναν τετρασέλιδο κατάλογο με μεγάλη ποικιλία σαλατων, ορεκτικών, μεζέδων, τυριών, της ώρας, κυρίως κλπ και βγαζεις ένα δεκάρικο, ένα 2ευρω και ένα ευρώ απ το πορτοφόλι, σηκώνεις την σαν εννέα μηνών απ το φαΐ κοιλιά σου, χαιρετάς κ φευγεις.... Εγκεφαλικο.

Τι παραγγείλαμε... ολον τον κατάλογο και κάποια πιάτα 3 και4 φορές.. μονο θαλασσινά δεν πηραμε (είχε κάποια λίγα πιάτα)... τα καλύτερα πιάτα.. σαλατα ρόκα απιστευτη, κολοκυθοκεφτεδες τεράστιοι και πεντανοστιμοι, τηγανιες και χοιρινό και κοτόπουλο θεϊκές, ποικιλία κρεατικων πολυυυ μεγάλη με κοτομπεϊκον, πανσετες, μπιφτέκια κλπ, φέτα ψημένη όνειρο, ψητά λαχανικά ασύλληπτα γευστικά, πατάτες τηγανητές χερατες παρακαλω, τυροκροκετες ολα τα λεφτά με τυρι μαστιχωτο, κοτοπουλο αλα κρεμ κολαση, και ειλικρινά θέλω να τα γραψω όλα γιατι δν μπορώ να παραλείψω εύκολα κάτι αλλα δεν γινεται..

Στην προσπαθεια μου να αποκωδικοποιήσω το μυστήριο απλα συνέλαβα ότι σε κάποια πιάτα υπήρχαν πολλά λαχανικά και κάπως λιγότερο κρεατάκι. αυτο δεν ενοχλεί κανέναν αν σκεφτείς ότι σαν σύνολο όλα τα πιάτα ήταν αμαρτωλά νόστιμα και στο κάτω κάτω αν ήθελες κι αλλο κρέας έπαιρνες αλλη μια δυο ή δεκα μεριδες.. δεν ξέρω πως βγαινει οικονομικά το μαγαζί.. την επόμενη μέρα πήρα τηλέφωνο και ρώτησα μέχρι ποτε ισχύει αυτη η προσφορά... forever μου είπαν. ακομα και παρασκευη-Σάββατο που έχουν ζωντανή μουσική. αυτο που δε ρώτησα είναι στα ποσα ατομα και πάνω ισχύει αλλα θα ρωτήσω.. αν και νομίζω ότι στα δυο και πάνω ισχύει κανονικά.

Αν θα ξαναπάω? Χαχαχαχα έχω κανονίσει ήδη!!!!