Φρεσκοκομμένες Πατάτες, χειροποίητοι τοματοκεφτέδες και κολοκυθοκεφτέδες,Καθαρό,Οικονομικό,ποιοτικό φαγητό αυτά είναι που ήθελα σαν πελάτης αυτά δίνω και στο μαγαζί μου!!!!

Τρίτη - Παρασκευή 17:00 - 01:30 Σάββατο Κυριακή 13:00 - 01:30 Δευτέρα Ξεκούραση

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

28 Ιαν 2017

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη... τρεις και τον πιάσαμε με την τέταρτη! Πριν 2-3 μήνες "έτρεξε" μια προσφορά με εκπτωτικό κουπόνι σε deal site.5 ευρώ για να φας για 30... Περιορισμός δεν υπήρχε, το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να προλάβεις. Μόνο 500 κουπόνια ήταν προς πώληση. Αγόρασα κάμποσα αλλά σαν κλασικός Έλληνας περίμενα προς το λήξη της προσφοράς να τα χρησιμοποιήσω. Παίρνω στις γιορτές των Χριστουγέννων αλλά δεν μας δέχονται. Παίρνω μετά τις γιορτές και μου λένε πως λόγω εορτών δεν είχαν αρκετές προμήθειες (! )... Παίρνω τρίτη φορά και μας αποφεύγουν γιατί λέει πρέπει να κλείσουμε 2 μέρες νωρίτερα!

Πέμπτη 19/1/2017 και ώρα 22.00 φτάνω με το μετρό αμέσως μόλις σχολάω από το μεταπτυχιακό. Η σύνθεση της ομάδος ήταν πολύ καλή! Εγώ και 3 κορίτσια μου... Πόσο πιο άρχοντας να νιώσω;Μας υποδέχονται ευγενικά και μας έδωσαν τη δυνατότητα να διαλέξουμε ανάμεσα από 3 τραπέζια. Λόγω live βραδιάς, καθίσαμε στον "εξωτερικό" χώρο. Δεν αισθανθήκαμε να κρυώνουμε λόγω σόμπας, κατά τα άλλα δεν έχει κάτι ιδιαίτερο η διακόσμηση. Λευκά τραπέζια και ψάθινες καρέκλες, λαδόκολλες στα τραπέζια, καθαρές τουαλέτες και ξύλινο πάτωμα. Δεν έχει κάτι άλλο ιδιαίτερο η διακόσμηση. Το μαγαζί είναι στημένο για πιώμα και για παρέες! Δεν θα δυσαρεστηθείτε.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενέστατη και ειλικρινής σε ότι μας προσέφερε. Κάποια πιάτα είχαν εξαντληθεί, δεν χαλαστήκαμε γιατί και από την προηγούμενη επίσκεψη μου θυμόμουν πως ότι δοκιμάσαμε ήταν καλοετοιμασμένο και με μεράκι. Βρίσκοντας λοιπόν την προσφορά δεν δίστασα να ξανακάνω επίσκεψη. Λίγο στο τέλος τους ψάχναμε να ρωτήσουμε αν χρωστάμε κάτι εξτρά αλλά το δικαιολογώ λόγω φόρτου εργασίας καθώς αν και το μαγαζί δεν είναι αρκετά μεγάλο, το κοινό του το έχει. Η πληρότητα ήταν στο 90-95%! Όλα καλά! Ακόμα θυμάμαι τον ιδιοκτήτη να μου λέει πως προσπαθεί να φτιάχνει στο μαγαζί του ότι θα έφτιαχνε σπίτι και για τα παιδιά του!

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, "παίζει" με τα κρεατικά και με τα υλικά από διάφορες περιοχές της Ελλάδος, ενώ δεν διστάζει να προσφέρει και ποντιακά πελμένι. Θαλασσινά δεν υπάρχουν. Υπάρχει κρασί χύμα (λευκό-κόκκινο), τσίπουρο χύμα από τα Γιάννενα αλλά και εμφιαλωμένο, χύμα ούζο Μυτιλήνης "Σαμαρά", καθώς και εμφιαλωμένο, συν μπύρα Άλφα στα 2.9 ευρώ και αναψυκτικά.

Η παραγγελία μας:

- Ντάκος κρητικός με φρέσκια τομάτα και σφακιανή ξινομυζήθρα στα 4.4 ευρώ. Έρχονται 4 τσουπωτά τεμάχια με καλής ποιότητας γλυκίζουσα τομάτα και τυρί. Θα ήθελα λίγο πιο τραγανό το παξιμάδι (α ρε Αθηνά! ).

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελο στα 4.8 ευρώ. Εξαιρετικό φύλλο, νόστιμη και ποιοτική γέμιση αλλά το ρακόμελο δεν το ένιωσα. Ήρθε ένα βαζάκι με γευστικό μέλι.5 τεμάχια, προτείνεται να το παραγγείλετε καθώς άρεσε πολύ στα κορίτσια και παραγγείλαμε και δεύτερο.

- Σαντορινιά τοματοπιτάκια με καυκαλήθρα και φέτα Μεσσηνίας στα 4.5 ευρώ. Επίσης 5 τεμάχια με εξαιρετικό και τραγανό φύλλο σαν τα ρολάκια. Ποιοτική γέμιση και ωραία αλμυρή σως που κάνει αντίθεση με την τομάτα.

- Τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο και φέτα στα 5.7 ευρώ. Α ρε Μεδέσματα τι μου έχετε κάνει... να είμαι τόσο κοντά σας και να μην έχω δοκιμάσει την περιβόητη λουκανάδα... Τόλμησα κάτι παρόμοιο λοιπόν στο Τσιπουρίτο για να με βάλει σε κλίμα επίσκεψης και στα Μεδέσματα. Λεπτοκομμένο λουκάνικο σε στρογγυλά κομμάτια, πολύ γευστική σάλτσα αλλά να προσέχετε γιατί με τόσα κρεατικά μπορεί να φουσκώσετε και να μπουχτίσετε.

- Χοιρινή τηγανιά με φρέσκια ρίγανη και μοσχάτο Λήμνου στα 6.2 ευρώ. Πολύ καλής ποιότητας κρέας με ελάχιστες ίνες, επίσης καλή η σάλτσα που γλύκιζε ελαφρώς.

- Κεφτεδάκια της πεθεράς (! ) μου με δυόσμο και κρέμα γιαουρτιού στα 5 ευρώ. Πολύ κρεατένια και ζουμερά, τα προτείνω. Τώρα σαν συνοδευτική σως, απορήσαμε καθώς δεν θύμιζε γιαούρτι αλλά κάτι σχετικά άγευστο και λιπαρό που δεν ταίριαζε με το τηγανιτό της υπόθεσης. Πιο πολύ για μαγιονέζα έμοιαζε.

- Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος ελαφρώς πικάντικο στα 6.1 ευρώ. Πήρα εργολαβία όλο το πιάτο.4 ζουμερά τεμάχια με ελάχιστες ίνες, από τα καλά που έχω δοκιμάσει χωρίς να έχει στεγνώσει καθόλου. Αν δεν έκαναν οικονομία και με το λεμονάκι...

- Κολοκυθοκεφτέδες με γιαούρτι και λεβάντα στα 4.5 ευρώ. Επειδή δεν είχαμε χορτάσει με τη βασική παραγγελία, είπαμε να ξαναπάρουμε τα ρολάκια και τους κολοκυθοκεφτέδες. Μας ήρθαν 5 τεμάχια (μάλλον είναι η πολιτική τους) με φρεσκότατη γέμιση που καταλάβαινες το κολοκύθι σε τραγανή αλλά όχι λαδερή κρούστα. Μοσχοβολιστά.

- 1 λίτρο κόκκινο κρασί στα 9 ευρώ. Ευκολόπιοτο χωρίς να βαράει.

Σύνολο κάτω από το ποσό που δικαιούμασταν, υπολογίζω στα 57-58 ευρώ και φάγαμε όσο χρειαζόταν για να πάμε για ύπνο. Καλά για να πω την αμαρτία μου, πήγαμε και για τεκίλες μετά!

Θα κλείσω λέγοντας πως: Το Τσιπουρίτο είναι αξιοπρεπέστατο μαγαζί και ποιοτικό. Ομολογώ πως παραξενεύτηκα από φίλο που μένει στην περιοχή όταν μου είπε πως δεν έχει την επιθυμητή πελατεία σε σχέση με παλαιότερα. Έφυγα με τις ίδιες καλές εντυπώσεις όπως και στην πρώτη μου επίσκεψη. Τους εύχομαι να συνεχίσουν έτσι και να αποκτήσουν φανατικό κοινό όπως η Φυσαρμόνικα! Αξίζει!

Υ. Γ Η βαθμολογία μου δεν είναι απόλυτα αντικειμενική (πχ στην ποιότητα) όμως πρέπει να τιμούμε κάποιες φορές τις καλές προσπάθειες.

Υ. Γ 2 Μήπως τα Μεδέσματα με την περιβόητη λουκανάδα τους μπορούν να ανταγωνιστούν το Τσιπουρίτο;Μιας και είναι κοντά μου, λέω να κάνω μια επίσκεψη!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

31 Αυγ 2017

Ο Χολαργός είναι πολύ της μοδός τα τελευταία λίγα χρόνια. Τελικά, η ύπαρξη καλής ή κακής συγκοινωνίας μπορεί να αναστήσει ή να χαντακώσει τη ζωή σε μια περιοχή, αντίστοιχα. Όχι ότι είναι ο κανόνας, βέβαια.

Πριν γίνει το μετρό, άραγε πόσα μαγαζάκια σαν το Τσιπουρίτο και τη Φυσαρμόνικα υπήρχαν στον Χολαργό? Μάλλον αρκετά λιγότερα από όσα υπάρχουν σήμερα.

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω μεζεδοπωλείο, μια από τις ελάχιστες ζεστές νύχτες του Ιούνη. Τα σχόλια που θα βρει κανείς στο αγαπημένο μας site, για τις γεύσεις, τις τιμές και την εξυπηρέτηση, ήταν εξαιρετικά ενθαρρυντικά.

Η πρόσβαση στο μαγαζί είναι:

α) δύσκολη αν έρθετε με το τουτούνι σας (λόγω παρκαρίσματος)
β) εύκολη αν έρθετε με το παπάκι σας
γ) εύκολη αν έρθετε με το μετρό (4-5 λεπτά περπάτημα)

Τελικά και οι τρεις κατηγορίες ανθρώπων (με βάση τον τρόπο μετακίνησης) πιθανότατα δεν θα βρουν το Τσιπουρίτο. Τουλάχιστον, από την παρέα μας, οι μισοί χάθηκαν ή έκαναν κύκλους. Η ταμπέλα του είναι δυσδιάκριτη και με χρώματα που δεν βοηθούν το μάτι, ενώ δεν έχει εμφανή πρόσοψη για να το δει ο περαστικός.

Αν καταφέρετε να το βρείτε, μόλις μπείτε από την πλαϊνή πόρτα θα αντικρύσετε έναν εντυπωσιακά απλοϊκό χώρο. Για να το φτιάξουν έκαναν τα εξής: έβαψαν τους τοίχους άσπρους, πήραν απλά φθηνά τραπέζια, πήραν και απλές καρέκλες ταβέρνας και βουαλά! Έτοιμο το μαγαζί! Ο εξωτερικός χώρος είναι «περιφραγμένος» με ψηλά άνθη και δεν έχει οπτική επαφή με το δρόμο ή τον έξω κόσμο, γεγονός θετικό. Η καθαριότητα ήταν καλή και τα τραπέζια στημένα σε καλά σημεία.

Από την εξυπηρέτηση είχαμε λίγα παραπονάκια χωρίς να πρόκειται για σοβαρά λάθη. Καταρχάς, από τα 22 πιάτα του καταλόγου τα 6 δεν ήταν διαθέσιμα (27%, μεγάλο ποσοστό). Τα 5 από αυτά θέλαμε να τα παραγγείλουμε κιόλας. Δεδομένου ότι ήμασταν οι πρώτοι πελάτες της ημέρας, αυτό σημαίνει ότι ξεκινούν με μειωμένες προμήθειες την εβδομάδα τους (πήγαμε Τετάρτη). Αλλά οκ, δεν θα τους πάρουμε το κεφάλι για αυτό. Άλλα παραπονάκια ήταν το μη κέρασμα γλυκού στο μεγαλύτερο τραπέζι εκείνης της ημέρας και ότι μας έλειψε η αίσθηση ζεστασιάς και το χαμόγελο από τα άτομα που μας εξυπηρέτησαν. Από την άλλη πλευρά, αξίζει να ειπωθεί ότι δεν έγινε κάποιο σοβαρό λάθος, παρά μόνο ότι ένα πιάτο ξεχάστηκε για λίγο - μόλις το θυμίσαμε ήρθε άμεσα. Οι χρόνοι εξυπηρέτησης ήταν καλοί και ότι ζητήσαμε το είχαμε. Από τα διαθέσιμα βέβαια...

Το μενού του Τσιπουρίτο θυμίζει έντονα αυτό της Φυσαρμόνικας και στο είδος των πιάτων και στην παρουσίαση, αλλά και στην τιμολόγηση. Για όσους δεν ξέρουν τη Φυσαρμόνικα και δεν τους καλύπτει η παραπάνω φράση, το μενού του Τσιπουρίτο περιλαμβάνει:

• 11 Κρεατομεζέδες: πειραγμένα πιατάκια κρεατικών, χωρίς συνοδευτικό, στα 5,0-6,8€.
• 11 Τοπικούς μεζέδες: πατάτες, τυριά και άλλα ορεκτικά, πειραγμένα και αυτά, στα 2,7-6,5€.
• 6 Σαλάτες: διάφορες σαλάτες χωρίς ιδιαίτερη πρωτοτυπία (χόρτα, χωριάτικη, ντάκος, πράσινη κλπ), στα 3,5-6,5€.

Δοκιμάσαμε πολλούς από τους μεζέδες τους καθώς ήμασταν αρκετά άτομα. Σχεδόν όλα τα πιάτα τους κινήθηκαν σταθερά σε επίπεδα του 3/4, από άποψη νοστιμιάς και στα επίπεδα του 3,5/4 από άποψη ποιότητας. Το μέγεθος τους ήταν μεσαίο προς μικρό, το κλασσικό μεζεδοπωλίστικο δηλαδή.

Τα πιάτα που ξεχώρισαν λίγο παραπάνω γευστικά ήταν:

- Κρητικός ντάκος με φρέσκια ντομάτα και σφακιανή ξυνομυζήθρα (4,4€). Πήραμε και δεύτερο γύρο. Την πρώτη φορά ήρθε με 4 ντακάκια και τη δεύτερη με 5. Το κάθε ντακάκι είχε από πάνω τα προαναφερθέντα υλικά και μια νόστιμη ελιά. Δεν νομίζω να έχω ξανασχολιάσει θετικά ντάκο. Αυτός ήταν από τους πετυχημένους.

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελο (4,8€). Ήρθαν 5 μικρά ρολάκια, υπέροχα τηγανισμένα. Θα συμφωνήσω με άλλες κριτικές που διάβασα ότι στο σιρόπι ρακόμελο δεν ακούγεται η ρακή. Επίσης, θα ήθελα λίγη περισσότερη ποσότητα, πχ ένα ρολάκι παραπάνω ή μεγαλύτερο μέγεθος.

- Μπριζολάκια στη σχάρα με σάλτσα κεμάλι (6,2€). Τρία μεγάλα μπριζολάκια με ελάχιστο λίπος σε νόστιμη σάλτσα. Μοιάζουν αρκετά και με το αντίστοιχο πιάτο της Φυσαρμόνικας και το κερδίζουν οριακά.

Το μόνο πιάτο που δεν με ενθουσίασε προσωπικά ήταν η τηγανιά κοτόπουλο με μυρωδικά και λευκό κρασί. Ήταν το μόνο πιάτο το οποίο φαινόταν μέτριο ως προς την ποιότητα της πρώτης ύλης.

Τα υπόλοιπα πιάτα που δοκιμάσαμε, όλα για 3/4 ντοματούλες, ήταν επιγραμματικά τα εξής: Τηγανιά Λουκάνικο με μπούκοβο και φέτα, Σύγκλινο Μάνης με τρίχρωμες πιπεριές και λαδοτύρι, Σκιουφικτά με στακοβούτυρο και απάκι, Τηγανητές πατάτες, Τυροκαυτερή με τσίπουρο (κάποιοι τη βρήκαν ενοχλητική γευστικά) και Πλιγουροσαλάτα με βασιλικό, κόλιανδρο και απάκι.

Στο τραπέζι μας ήρθαν ακόμη, φρέσκο και νόστιμο λευκό ψωμάκι (0,5€ το άτομο), κανάτα με νερό και από αλκοολούχα λευκό κρασί (από τα γευστικά και εύπιοτα, 4,5€ το μισόλιτρο) και μπύρες Άλφα και Φιξ σε κουτάκια των 330ml (κάποιοι ενοχλήθηκαν βλέποντας τα) στα 2,9 και 2 ευρώ αντίστοιχα.

*Στην απόδειξη που λάβαμε παρατηρούνται μερικές μικροδιαφορές σε σύγκριση με τις τιμές του καταλόγου, προς τα κάτω!

Λυπητερή: αρκετά πιατάκια θα χρειαστούν για να χορτάσουν 2 άτομα. Όμως αυτά είναι φθηνά, οπότε δεν θα κοστίσουν πολύ. Ένα ποσό γύρω στα 12-17€, μάλλον θα είναι αρκετό για να χορτάσει και να πιεί και τα ποτάκια της η πλειοψηφία των επισκεπτών του Τσιπουρίτο. Εμείς μοιραστήκαμε 11 πιάτα στη μέση (5 άτομα), ήπιαμε αρκετό αλκοόλ και δώσαμε 14€ ο καθένας, καθόλου άσχημα.

Τελικά άξιζε η επίσκεψή μας στο Τσιπουρίτο? Λυπάμαι αλλά κωλύομαι να απαντήσω…

Περάσαμε όμορφα χάρη στην εξαιρετική παρέα που έτυχε να είμαστε. Ο χώρος δεν μας ενέπνεε, η μουσική βέβαια δεν μας χαλούσε. Η εξυπηρέτηση δεν μας ενόχλησε, όμως δεν μας σκλάβωσε κιόλας. Οι γεύσεις δεν μας απογείωσαν, αλλά δεν νιώσαμε και την παραμικρή απογοήτευση. Και δεν πληρώσαμε πολλά.

Όσοι θέλετε έναν όμορφο και μοντέρνο χώρο για την έξοδο σας, μην το δοκιμάσετε. Παραείναι απλός.

Όσοι θέλετε οικονομικά και ποιοτικά μεζεδάκια εντός Αθήνας και πλησίον μετρό κάντε μια επίσκεψη για να κρίνετε.

Προσωπικά δεν θα κυνηγήσω να ξαναπάω. Αν όμως τύχει ή το απαιτήσει η παρέα, θα πάω με χαρά. Γιατί το πιο σημαντικό ήταν ότι δεν υπήρξε μετριότητα σε τίποτα από όσα δοκιμάσαμε, από το ψωμί και το κρασί ως τους διάφορους μεζέδες. Και αυτό είναι το μεγάλο προτέρημα του Τσιπουρίτο στην τελική.

14 Ιαν 2017

Οι κριτικες για το τσιπουριτο ειναι πολλες κατατοπιστικες και απο εμπιστους χρηστες! Οποτε θα αναρωτιεστε γιατι γραφω και εγω ? Ο λογος ειναι απλος η καλη δουλεια κ η εξυπηρετηση πρεπει να επιβραβευονται!

Το επισκεφτηκα δυο φορες με κουπονι, με εξαιρετικη προσφορα, οποτε θα ξεκινησω λιγο αναποδα απο οτι συνηθως. Το vfm ειναι σε υψηλα επιπεδα ουτως ή αλλως, αλλα εαν βρειτε και καποια προσφορα (που βγαζει συχνα) εκμεταλλευτειτε την. Το 3 αφορα καταναλωση κανονικα απο τον καταλογο χωρις καποια προσφορα. Το ιδιο ισχυει και για το ευρος τιμης που εβαλα.

Η προσβαση ειναι πολυ ευκολη, καθως βρισκεται σε ενα στενο παραλληλο της λεωφορου Μεσογειων. Η σταση του μετρο πολυ κοντα, οποτε εαν θελετε να πιειτε λιγο αλκοολ παραπανω βολευει απιστευτα.

Ο χωρος εχει δυο μειονεκτηματα κατα τη γνωμη μου, το πρωτο ειναι οτι δεν ειναι πολυ ορατος εξωτερικα. Το δευτερο οτι δεν ειναι επαρκης η θερμανση, οποτε εαν κανει αρκετο κρυο, μαλλον θα βρεθειτε να τρωτε με τα μπουφαν σας. Κατα τα αλλα ισως να χρειαζοταν λιγο παραπανω διακοσμηση αλλά οπως και να εχει ειναι ανεκτος.

Ο καταλογος δεν ειναι μεγαλος, αλλα εχει αρκετα μεζεδακια και τα πιο κλασικα αλλα και καποια λιγο πειραγμενα. Βασικο συστατικο στα περισσοτερα το κρεας, θαλασσινα δεν υπαρχουν.

Θα σας πω για αυτα που μου αρεσαν περισσοτερο:
- το συκωτι σωστα ψημενο ζουμερο νοστιμοτατο, εξαιρετικος μεζες.
-τα ρολλακια με το κατσικισιο τυρι, σωστη ισορροπια γευσης.
-πατατες τηγανιτες (συνηθως δεν τις προτιμω) στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως ειναι τραγανες, γευστικες και καλοτηγανισμενες.
-τα κεφτεδακια, ολοι τους οι κιμαδες ειναι καλοι, τα κεφτεδακια για μενα ξεχωριζουν.
-η σαλατα με φακες και μπεικον, παροτι μιλαμε για οσπριο, ενα θα πω μονο απλα δοκιμαστε την.
Το μονο που δεν μου πολυαρεσε, ηταν η τυροκαυτερη, μαλλον δεν ταιριαξε ο συνδυασμος με το τσιπουρο στις γευσεις μου.

Η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη. Απο την πρωτη επαφη στο τηλεφωνο για την κρατηση, μεχρι το κερασμα στο τελος (εξαιρετικα γευστικος κορμος, σε πλουσιοπαροχη μεριδα). Το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι δε διαχωριζουν τους πελατες, παρα το γεγονος οτι πηγαμε με κουπονι δεν αισθανθηκαμε σε καμια περιπτωση, ανεπιθυμητοι. Ο ιδιοκτητης ειναι εξαιρετικος, εχει διαθεση να εξηγησει τα πιατα και να εξυπηρετησει εν γενει με τον καλυτερο τροπο τον πελατη του. Πραγματικα το μερακι ειναι εμφανες, τα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ μου.

Προφανως σας το προτεινω, προφανως εγω θα επανελθω εαν τυχει να βρεθω στην περιοχη ή αν επισκεφτω φιλους που μενουν εκει κοντα.
Υ. γ. θα παρκαρετε μαλλον αρκετα ευκολα.

01 Μάρ 2017

Όταν είναι το κρύο τσουχτερό και να το αντέξω δε μπορώ, δεν τολμώ να βγω βράδυ από το σπίτι αλλά ξεμυτίζω μεσημέρι αργά και πηγαίνω βουρ στο Τσιπουρίτο για πικάντικους μεζέδες και δυναμωτικό τσίπουρο.

Το μενού έχει επιλογές για κάθε γούστο, ενώ δεν παραμένει στάσιμο για πολύ καιρό με αποτέλεσμα κάθε τόσο να έχει κάτι καινούριο να δοκιμάσετε.

Σταθερή αξία τα σκιουφιχτά με απάκι και στάκα, το καυτερό σουτζούκι με κρεμμυδοσαλάτα (ένα πιάτο με φοβερή ισορροπία γεύσεων), η πληγουροσαλάτα με απάκι και λευκή κρέμα μπαλσάμικο (μην σας φοβίσει το πληγούρι, είναι νοστιμοτατο), τα μαυρομάτικα με το μπέηκον, το λουκάνικο κεφτέ, η τυροκαυτερή με τσίπουρο, οι κεφτέδες, οι φλογέρες με κατσικίσιο τυρί και ντιπ ρακόμελου (να τρώει η μάνα και του παιδιού να μην δίνει, επειδή και καλά έχει αλκοόλ), οι κολοκυθοκεφτέδες, και οι -πάντα τραγανές- τηγανητές πατάτες.

Αν σας αρέσει το αρωματικό τσίπουρο χωρίς γκυκάνισο, δοκιμάστε το χύμα και δεν θα το μετανιώσετε. Είναι ίσως το καλύτερο τσίπουρο Αττικής και περιχώρων.

Η εξυπηρέτηση είναι άνευ ελαττώματος. Ευγένεια, ταχύτητα, χαμόγελο και πάντα ένας καλός λόγος είναι μόνιμα στο πρόγραμμα.

Ο χώρος απλός αλλά όμορφος. Αν πάτε Κυριακή αργά το μεσημέρι (μετά τις 3.30) θα έχετε σχεδόν όλο το μαγαζί δικό σας.

Όσο και να φάτε, όσο και να πιείτε, δύσκολα θα ξεπεράσετε το 20ευρω έκαστος. Και σας βεβαιώ πως θα φάτε καλά και θα πιείτε καλά. Έχει τύχει να πιω σχεδόν μισό κιλό τσίπουρο και να μην ζαλιστώ καν. Ο λογαριασμός έρχεται πάντα με κέρασμα ρακόμελο και φρούτο ή γλυκάκι.

Εννοείται πως το συνιστώ, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και ο έξω χώρος θα βγάλει τα χειμερινά και θα ντυθεί με τα καλά του, τα καλοκαιρινά του, τον ουρανό και τα δεντράκια. Μαγεία...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.

20 Μάρ 2017

Ως προγραμματισμό Κυριακής είχα όρεξη να πάω σε κάτι καινούργιο αλλά όχι και σε κάποιο μακρυνό μέρος για φαγητό. Έκανα μια σύντομη αναζήτηση στο ask4food και βουαλά, το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ. Κλείνω μέσω e-table, και 1.30 μεσημέρι κάθομαι στο τραπεζάκι. Σίγουρα ξαφνιάστηκα όταν είδα ότι είμασταν οι μόνοι μαζί με άλλον έναν κύριο, αλλά καμιά φορά πιο καλή η μοναξιά...

Ο κατάλογος μικρός και σε βοηθάει να επιλέξεις γρήγορα. Βάλαμε 5 πιάτα στη μέση 2 άτομα και δοκιμάσαμε από όλα.

Για σαλάτα Ντάκος. Αντί του ενός μεγάλου ντάκου, ήρθαν 4 μικρότερα ντακάκια. Εμένα με βόλεψαν πολύ, γιατί τα έπιανα με το χέρι και τα έτρωγα λαίμαργα. Η βάση δεν ήταν τόσο σκληρή ώστε να σου βγαίνουν τα δόντια, τα υλικά εύγεστα. Ευχάριστο πιάτο, σαφώς όμως η ποσότητα μικρότερη ενός κανονικού.

Τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο και φέτα. Ένα πιάτο με αρκετή ποσότητα λεπτοκομμένου λουκάνικου με σχετικά λίγη φέτα. Αν και το λουκάνικο ήταν εύγεστο, ως πιάτο μου κάθησε βαρύ. Ίσως να έφταιγε το υπερβολικό λάδι/λίπος που ήταν στο τηγανάκι, που με αποθάρρυνε από το να το θεωρήσω σάλτσα.

Κεφτεδάκια με δυόσμο και κρέμα γιαουρτιού. 5 (αν δεν κάνω λάθος) μεγάλοι κεφτέδες, με ωραία γεύση και υφή. Συνοδευόταν από αδιάφορη σως μουστάρδα/γιαούρτι.

Συκώτι. Ικανοποιητικό. Έχω δοκιμάσει καλύτερα αλλά και χειρότερα. Καλό σαν ποσότητα αλλά σχετικά στεγνό.

Ρολλάκια με κατσικίσιο τυρί. 5 μικρά ρολλάκια, εύγεστα, ταιριαστά με το συνοδευτικό μέλι. Το ρακόμελο που μου είπε η σύζυγος ότι είχαν δεν το κατάλαβα.

Συνοδεύσαμε το γεύμα με χύμα λευκό κρασί που αν μπορεί κάποιος το αποφεύγει..

Στην αρχή ήρθε κουβέρ ψωμί, χωρίς κάποιο άλλο κέρασμα είτε στην αρχή είτε στο τέλος.

Γενικά οι γεύσεις ήταν προς το μέτριο ενώ οι μερίδες κανονικές.

Εξυπηρέτηση: Διεκπεραιωτική.

Περιβάλλον:
Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο (μη καπνιζόντων?) που είναι μάλλον αδιάφορος. Η μουσική καλή. Τα τραπεζάκια άνετα, τόσο στο μέγεθος όσο και στη μεταξύ τους απόσταση. Καθήσαμε μέχρι 3 παρά τέταρτο. Είχαν έρθει άλλες 3-4 παρέες. Το περίεργο ήταν πως μάλλον όλοι ξέρανε προσωπικά τους ιδιοκτήτες!

Η στάθμευση γενικά είναι δύσκολη.

Τιμές:
Κανονικές προς φθηνές.

Πρόταση: Αν μένεις στην περιοχή πας. Ρολλάκια με κατσικίσιο τυρί, κεφτεδάκια.

03 Νοε 2015

Επειδή στην άπαιχτη κριτική του φίλτατου Piperman, με τον οποίο βρεθήκαμε να τρώμε δίπλα δίπλα και να αμπελοφιλοσοφούμε με τις ώρες στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, το μόνο που λείπει είναι ότι ο Παναγιώτης φορούσε ροζέ μπλουζάκι, αλλά και επειδή για το συγκεκριμένο μαγαζί έχω γράψει μια από τις πρώτες υμνητικές κριτικές και δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι, θα μου επιτρέψετε να ξεστρατίσω, και μάλιστα για τα καλά, αφού θα σχολιάσω όχι ένα από τα πολύ ακουόμενα καινούρια μαγαζιά του Χολαργού (ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ, ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ και EGG), αλλά το ταπεινό ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ.

Τσιπουρίτο, η εξελληνισμένη μορφή του μοχίτο με βάση το τσίπουρο, στο ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ δεν προσφέρεται, θα περιορισθείτε αναγκαστικά σε σκέτο τσίπουρο, από τα Ιωάννινα, με το οποίο θα συνοδεύσετε τους μεζέδες που θα παραγγείλετε. Για να φθάσετε όμως εκεί, θα ταλαιπωρηθείτε πρώτα αρκετά για να παρκάρετε, γιατί σ’ αυτό το κομμάτι του Χολαργού επικρατούν συνθήκες Καλλιθέας (7 στα 10). Θα δυσκολευθείτε επίσης να ανακαλύψετε την είσοδο του μαγαζιού στην οδό Αγαμέμνονος, είναι κρυμμένη στο πίσω μέρος ενός μικρού εμπορικού κέντρου, μόνη βοήθεια τα φώτα που διακρίνονται από το υποψιασμένο λαγωνικό ανάμεσα από τις φυλλωσιές.

Γενικά το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ δεν πρόκειται να σας φανεί ελκυστικό ούτε και όταν μπείτε στο χώρο του, καθίσετε και ρίξετε μια ματιά γύρω σας. Το μπροστινό μέρος, που θεωρητικά προορίζεται για καπνιστές, άσχετα από το ότι καπνίζουν όλοι παντού (αμάν πια! ), είναι μια ξύλινη εξέδρα κλεισμένη γύρω γύρω με νάιλον, δείχνει πρόχειρη και αρκετά ταλαιπωρημένη κατασκευή, το χειμώνα θα βάζει σίγουρα κρύο. Όσο για τον πίσω χώρο, που έχει στο βάθος την αόρατη κουζίνα και τις μέτριας αισθητικής και καθαριότητας τουαλέτες, η «διακόσμηση» είναι εξίσου πρόχειρη και βαρετή. Αν είχα να δώσω μια συμβουλή στους ιδιοκτήτες, αυτή θα ήταν να κάνουν μια γενναία ανακαίνιση, που δεν θα κοστίσει υποχρεωτικά πολλά και θα δώσει χρώμα σ’ αυτό το κατά τ’ άλλα συμπαθές ως προς τα πρόσωπα και τίμιο ως προς την κουζίνα μεζεδοπωλείο.

Το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ είναι λοιπόν ένα απλό μεζεδοπωλείο που στηρίζεται στο καλό σέρβις, τη σχετικά καλή κουζίνα του και τις καλές τιμές. Για τις καθημερινές δεν έχω εικόνα, όμως το ΠΣΚ είναι πάντα γεμάτο με μικρές και μεγάλες παρέες όλων των ηλικιών, καλό θα ήταν να προνοήσετε για κράτηση. Αρκετά μεγάλα και ευτυχώς όχι πολύ στριμωγμένα τραπέζια στρωμένα με λαδόκολα, τα κλασσικά, όχι ιδιαίτερα βολικά καθίσματα, όλα πολύ καθαρά, και το μουσικό χαλί (ελληνική έντεχνη) καταβάλλει φιλότιμες προσπάθειες να καλύψει το άλλο μεγάλο πρόβλημα, τον αυξημένο θόρυβο λόγω της συγκεκριμένης δομής και διαρρύθμισης του χώρου.

Στα πολύ θετικά η φιλική και ανεπιτήδευτη υποδοχή και εξυπηρέτηση. Το ζευγάρι των ιδιοκτητών καταφέρνει να ανταποκρίνεται 100% στα καθήκοντά του, ακόμα και τις ώρες που το μαγαζί είναι φίσκα. Πανταχού παρόντες ο κύριος και η κυρία, γρήγοροι και αλάνθαστοι, μπράβο τους.

Η κουζίνα προσπαθεί κι αυτή το καλύτερο και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνει αρκετά καλά. Έχει γίνει βέβαια μια περικοπή στην ποικιλία των προσφερόμενων μεζέδων, από τον κατάλογο απουσιάζουν όλοι οι ψαρομεζέδες καθώς και κάποιοι πιο ψαγμένοι κρύοι μεζέδες, όμως και έτσι μια φαγανή τετραμελής παρέα όπως εμείς και οι φίλοι μας που μένουν εκεί κοντά και τιμούν το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ τακτικά δεν είχαμε πρόβλημα, έστω με την επανάληψη ενός δύο πιάτων, να έχουμε το τραπέζι μας επί δύο ώρες γεμάτο, γιατί έξι καραφάκια ξεροσφύρι δεν κατεβαίνουν εύκολα.

Ας ξεκινήσω με ένα don’t: Αποφύγετε την πληγουροσαλάτα με απάκι, είναι υπερβολικά κρύα και εντελώς άγευστη. Να δοκιμάσετε αντιθέτως οπωσδήποτε την πειραγμένη φάβα και την τυροκαυτερή με τσίπουρο. Από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικού γούστου τι θα παραγγείλετε. Μας άρεσε πολύ το σηκώτι, τα κεφτεδάκια και το λουκάνικο σε δύο εκδόσεις, δηλαδή ψητό στη σχάρα και σε μορφή τηγανιάς με μπούκοβο (τόσο όσο πικάντικο και highlight της βραδιάς). Οι μερίδες είναι τυπικού μεγέθους μεζεδοπωλείου, αρκετά μεγάλες ωστόσο για να τσιμπήσουν τέσσερα άτομα, οι δε τραγανότατες τηγανιτές πατάτες έρχονται σερβιρισμένες σε μια μεγάλη σέσουλα. Γενικά υπάρχει φροντίδα τόσο στην ετοιμασία όσο και στην παρουσίαση των φαγητών, κάτι που εκτιμώ ιδιαίτερα δεδομένης της πολυκοσμίας.

Νερό κρύο σε μπουκάλι, ο λογαριασμός όπως πρέπει και μαζί του λεπτές φέτες σπιτικού κορμού σοκολάτας, που δυστυχώς δεν μπόρεσε να επαναληφθεί, γιατί είχε τελειώσει, μας προσφέρθηκε ωστόσο σε ανταπόδοση ένα καραφάκι ρακόμελο, επίσης εξαιρετικό. Έτσι φτιάξαμε λογαριασμό 50 ευρώ για το στομάχι και 25 ευρώ για το λαρύγγι. Αν ο χώρος ήταν πιο τραβηχτικός, σίγουρα θα σας προέτρεπα να επισκεφθείτε το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ σε πρώτη ευκαιρία. Τώρα εξαρτάται μάλλον από το κατά πόσον βρίσκεστε σε ακτίνα βολής. Πάντως δεν πρόκειται να μείνετε δυσαρεστημένοι αν το τολμήσετε.

17 Φεβ 2016

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο μαγαζί το ‘χα βάλει στο μάτι από την μέρα που άνοιξε. Θες το περίεργο όνομα του, οι ευφάνταστοι μεζέδες του, οι φωτογραφίες και τα σχόλια που έβλεπα σε διάφορα site…. Δεν πρόκαμα όμως.
Όλο κάτι τύχαινε και πήγαινε αναβολή στην αναβολή. Τελικά τα κατάφερα.
Και τα κατάφερα με πολύ καλή παρέα. Την παρέα των εφηβικών μου χρόνων, την παρέα της 110, κάπου στη Λάρισα. Την φανταστική εκείνη παρέα που χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο όλοι ήθελαν να γίνουν μέλη της, που ξαναένωσε τα κομμάτια της πρόσφατα, 6 χρόνια πίσω. Σε αυτή τη συνάντηση θα βλέπαμε μετά από χρόνια την Τζένη.

Τι το καλύτερο λοιπόν να βρεθούμε σε παρεϊστικο μαγαζί, με πολύ καλούς μεζέδες και σε περιοχή που βόλευε όλους και την Πόλυ από Καλλιθέα και τον Γιώργο από Κερατέα.

Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά στο παρκάρισμα, όπως και στο να βρουν κάποιοι από εμάς το μαγαζί, μιας και δεν φαινόταν κάποια επιγραφή μέσα στο σκοτάδι, παρά μόνο κάποια φώτα πίσω από το νάιλον που έκλεινε τον χώρο.
Αφού μαζευτήκαμε φάγαμε και την τελευταία ήττα. Ναι μεν είχα διαβάσει τον μπαμπά Fratello, αλλά είχα ξεχάσει ότι δεν έχει πλέον ψαρομεζέδες και κάποιους από τους τοπικούς μεζέδες. Αυτό δεν ήταν ικανό να μας χαλάσει όμως το πολύ καλό κλίμα της παρέας, αφού οι υπόλοιποι μεζέδες επαρκούσαν.

Καθίσαμε στην ξύλινη εξέδρα που προφανώς το καλοκαίρι χωρίς τον περιμετρικό μουσαμά δημιουργεί καλύτερο περιβάλλον. Τσιγάρο στο φουλ, άλλωστε ο Έλληνας είναι θεριακλής και δεν μπορεί με καλή παρέα, καλό ποτό και καλό φαγητό να κόψει το τσιγάρο.

Το όλο σκηνικό είναι ντυμένο με γήινα χρώματα και ελάχιστη έως ανύπαρκτη διακόσμηση. Τα είπαμε και με τον Παύλο το αφεντικό, μιας και ο Δημήτρης από την παρέα είναι φίλος του. Τραπέζια σε απόσταση μεταξύ τους οπότε δεν ακούγαμε τους δίπλα ούτε – ευτυχώς – μας άκουγαν.

Εξυπηρέτηση άριστη και φυσικά επεξηγηματική στα πάντα. Η κοπέλα που μας τάισε, ήξερε κάθε λεπτομέρεια των πιάτων λες και τα έφτιαχνε η ίδια. Όλα ήρθαν στην ώρα τους και στην κατάλληλη θερμοκρασία.

Παρότι οι άρρενες προτιμούσαμε το πολύ καλό –γνωστό από άλλη επίσκεψη- γιαννιώτικο τσίπουρο ή έστω το σπιτικό ρακόμελο, κάναμε το χατίρι των θήλεων της παρέας και ήπιαμε λευκό κρασί. Και ευτυχώς ‘’δεν μας ήπιε’’. Διότι είχαμε τόσα πολλά να θυμηθούμε, που όλο το βράδυ το ποτό έρεε άφθονο.
Μεζέδες αρκετοί με πολλές επαναλήψεις.

Δοκιμάσαμε τα φοβερά γιαγιαδίσια κεφτεδάκια που έφτασαν στο τραπέζι μας καφτά κατευθείαν από το τηγάνι, με έντονη την μυρωδιά του δυόσμου τα οποία συνοδεύονταν από μια απαλή sauce γιαουρτιού (Χ 3).

Τηγανιά χοιρινή μουσταρδάτη, με ψιλοκομμένα μανιτάρια και θυμάρι πολύ καλή και υπερπαραγωγή η τηγανιά με το λουκάνικο σε ροδέλες, την τριμμένη φέτα και το μπούκοβο για να γίνει ολίγον καυτερή (Χ 2). Πιάτο απλό στη σύλληψη αλλά φανταστικό στη γεύση.

Τηγανιά κοτόπουλο με ψιλοκομμένα κολοκυθάκια, αρωματισμένα με δυόσμο και μαστίχα. Αν σας αρέσει η γεύση της μαστίχας προτιμήστε το, για μια ποιο light έκδοση της τηγανιάς.

Χεράτες, χρυσαφένιες, κρατσανιστές πατάτες, μεγάλη ποσότητα με ρίγανή και έξτρα - λόγω γνωριμίας- ξυνομυζήθρα (Χ 3).

Ντάκος με ψιλοκομμένη τομάτα, ρίγανη, λίγο λάδι και τριμμένη ξυνομυζήθρα, χωρίς περιττό νερούλιασμα του ντάκου, φαγώθηκε ευχάριστα.

Εννοείται Χ 2 τυροκαυτερή με τσίπουρο πολύ ιδιαίτερη η γεύση στον ουρανίσκο, δεν υπήρχε περίπτωση αυτό το πιάτο να το χάσουμε με τίποτα. ΄

Υπέροχη πατατοσαλάτα ποτισμένη με ωραία μυρωδικά, βαλεριάνα και μοσχολέμονο, όπως και πολύ καλή η φάβα Φενεού ‘’πασπαλισμένη’’ από πάνω με κρίταμο.

Τέλος υπέροχα και χορταστικά τοματοπιτάκια με φέτα και καυκαλίθρα (Χ 2) και κολοκυθοκεφτέδες με sauce γιαουρτιού και λεβάντα. Εδώ καταλαβαίνεις πώς η μυρωδιά ενός απλού φυτού μπορεί να μεταμορφώσει ένα απλό πιάτο.

Στο τέλος κεραστήκαμε ένα πολύ καλό κορμό και θεϊκό ρακόμελο.
Οι συζητήσεις ‘’δίναν και παίρναν’’, ή Τζένη ακολουθούσε πιστά το τραγούδι του Δημητριάδη ‘’Σαν να μην πέρασε μια μέρα’’ και εμείς δεν λέγαμε να σηκωθούμε να φύγουμε.

Το ‘’Τσιπουρίτο’’ αξίζει σίγουρα περισσοτέρων από μία επισκέψεων ειδικά αν είσαι από τις πέριξ περιοχές, διότι είναι ένα μεζεδοπωλείο καθαρό, οικονομικό (δώσαμε σκάρτα 8 άτομα 15 ευρώ με πολύ κρασί) με ποιοτικούς μεζέδες (καθημερινή αγορά από τον ιδιοκτήτη των πρώτων υλών) και νορμάλ τιμές.

Σίγουρα πρέπει να βελτιώσει – διακοσμήσει τον χώρο του με απλές αλλά απαραίτητες παρεμβάσεις. Πάρτε την παρέα σας και επισκεφτείτε το προτιμώντας το μετρό του Χολαργού και όχι αυτοκίνητο, πιείτε καθαρά αποστάγματα και φάτε νόστιμους σπιτικούς μεζέδες σε ένα ζεστό και οικείο περιβάλλον.
Εμείς φεύγοντας ανανεώσαμε το ραντεβού, περιμένοντας να δούμε και τον Θάνο, εννοείται στο ίδιο μαγαζί.

09 Απρ 2016

Τωρα, εμενα να με συγχωρεσετε αγαπητοι εμπιστοι, αλλα θα ειμαι λιγο πιο αυστηρος με το "Τσιπουριτο". Οι περισσοτερες κριτικες ειναι σχεδον αποθεωτικες, ομως εγω δε θα μπορεσω να ακολουθησω. Και εξηγουμαι: Καταρχην ο χωρος. Καθεσαι σε ενα περιβαλλον που παρα το γεγονος οτι περιβαλλεται απο τζαμαριες, ειναι σχεδον αποπνικτικος.

Δε βλεπεις απ'εξω, τα τραπεζακια πολυ μικρα, δεν παιρνεις αερα, η καπνα απο τον κοσμο που καπνιζει ειναι εντονη και σα να μη φτανει αυτο, εκεινη η απιστευτη φασαρια. Δεν ειμαι σιγουρος που οφειλεται ολος αυτος ο χαμος, γιατι το μαγαζι χθες βραδυ(Τεταρτη06/04)δεν ηταν καν γεματο. Σκεφτομαι οτι φταιει η μουσικη που ακουγεται απο τα ηχεια. Οταν ειναι ψηλη η ενταση, ανεβαινουν και οι φωνες. Απο διακοσμηση, οπως εχουν γραψει και αλλοι, δε το πολυεχουμε. Μας μενει το φαγητο, η εξυπηρετηση και η τιμη λοιπον. Αφου διαβασαμε καλα τον καταλογο παραγγειλαμε:

-Μια χορτα εποχης, τα οποια ονομαζονται "ζοχοι" οπως μας ειπαν. Εκτος απο μικρη μεριδα, ηταν σουπερ πικρα και δε νομιζω πως αξιζει να πω κατι παραπανω.

-Ντοματοπιτακια με φετα. Δεν μπορω να πω, νοστιμο το πιτακι. Μουτρωσα ομως γιατι η μεριδα ηταν πραγματικα πολυ μικρη. 5 μικρα τεμαχια μαζι με ενα μπολακι απο καποια σος που τονιζε θετικα το συνολο.

-Πατατες τηγανιτες. Αυτο παιζει να ειναι και το καλυτερο που φαγαμε. Πραγματικα νοστιμες και σωστα τηγανισμενες και επιπλεον, ποσοτηκα πολυ καλες.

-Κεφτεδες "της πεθερας μου" οπως ελεγε ο καταλογος. Νοστιμοι κι'αυτοι αλλα η πεθερα εικαζω πως πρεπει να ηταν και υποτασικη, γιατι ηρθαν εντελως αναλατοι. Επισης στενοχωρηθηκα και παλι με την ποσοτητα. 5 τεμαχια μικρα ολα κι'ολα!

-Ενα σπιτικο ζυμαρικο ποντιακης καταγωγης και με ενα ονομα τοσο παραξενο, που αδυνατω να το θυμηθω για να το γραψω. Ηταν καπως σαν ενα φρεσκο τορτελινι φαντασου, γεμιστο ομως με κιμα αρνισιο. Και παλι μικρη ποσοτητα αλλα εδω ειχαμε και το προβλημα μιας μετροτατης γευσης. Αυτο το ζυμαρικο δεν ειχε απολυτως τιποτα το ενδιαφερον!

-100 ml τσιπουρακι και 150ml ουζο χυμα. Αξιοπρεπεστατα και τα δυο.

Παραγγειλαμε καποια στιγμη κρασακι λευκο χυμα. Ηταν οριακοτατο θερμοσρασιακα. Το λευκο κρασι πρεπει να ειναι παγωμενο, τελος παντως αρκετα κρυο. Αυτο ηταν σα να το ειχες βαλει στο ψυγειο μολις μιση ωρα πριν. Ζητησαμε παγωμενο. Μετα απο λιγο ηρθε η κοπελα του σερβις και μας ειπε επι λεξη: "Το εχω στο ψυγειο απο προχθες. Δεν ειναι αρκετα κρυο αλλα ουτε και ζεστο". Μα κοπελα μου, αυτο που λες Δε γινεται. Αν το εχεις 2 μερες στο ψυγειο και δεν εχει παγωσει, παει να πει οτι πρεπει να φωναξεις τεχνικο για το ψυγειο σου και να πεταξεις και ολα τα τροφιμα που αυτο περιεχει! Τελικα το επιστρεψαμε και προς τιμην τους δεν το χρεωσαν. Ολο αυτα το επεισοδιο μας εκανε να χαλαστουμε αρκετα.

Για τα παραπανω πληρωσαμε 32,60. Το ποσον θα το χαρακτηριζα σχετικα καλο αν ειχα φαει καλυτερα. Ετσι οπως εφαγα τωρα, δε νομιζω πως αξιζει τα λεφτα του.

Γι'αυτο σου αγαπητε αναγνωστη. Για μενα δεν αξιζει για δευτερη επισκεψη. Αλλωστε ο Χολαργος, δοξα τω θεω, πλεον εχει αλλες λυσεις, πολυ καλυτερες και εκει να θα προτιμησω να ξαναπαω!

16 Σεπ 2016

Τριτη σουρουπο βρεθηκαμε στο χολαργο σε ενα στενακι στην αγαμεμνωνος στο τσιπουριτο μαγαζακι απομερο για τσιπουρο και οχι μονο... ο χωρος απλος λιτος χωρις πολλα στολιδια αισθητικα. Στο σερβις τωρα τις καθημερινες θα σας υποδεχτει και θα σας σερβιρει ο Παυλος ο ιδιοκτητης του τσιπουριτο ευγενεστατος θα απαντησει σε τυχον αποριες και θα σας βοηθησει στην παραγγελεια παραγγειλαμε σαλατα ντακο με ξυνομυζηθρα τεσσερα ντακακια στο πιατο κεφτεδακια νοστιμα αλλα ηθελαν λιγοτερη ωρα στο τηγανι
Τα ρολλακια με κατσικισιο τυρι απαιχτα σκιουφιχτα νοστιμοτατα τυροκαφτερη με τσιπουρο πολυ καλη και οι πατατες φρεσκιες κομμενες στο χερι μας ηρθε κερασμα τηγανια κοτοπουλο κρασατη ωραιοτατη τσιπουρακι και στο τελος γλυκακι κορμος για τα παραπανω μαζι με δυο κατοσταρια τσιπουρο πληρωσαμε 39,50 ευρω το προτεινω ανεπιφυλακτα.

18 Μαι 2016

Ευχάριστη και δυσάρεστη έκπληξη,,,, αυτή η "τρύπα" δίπλα στην Μεσογείων - Μετρό Χολαργού, κοντά στο ΙΑΣΩ.

Ευχάριστη: η εξυπηρέτηση, η ευγένια της Υπαλλήλου που σε υποδέχεται και σε εξυπηρετεί, η ποικιλία των γεύσεων,.... αυτά τα λίγα.....!!!! Τα δυσάρεστα..., πρόβλημα σε παρκάρισμα, ψάχνεις την πινακίδα και την είσοδο, ρε παιδιά κάποιος να περιποιηθεί τα δενδράκια σας δεν είναι κακό...., και για τις μερίδες: λίγο μεγάλυτερες αν ήταν τότε θα ήταν πιο κοντά στις τιμές σας, όσο για όπου αναφέρεται το γιαούρτι....

καλό θαταν να μην το ψάχνουμε με το κυάλι....!!!!! Αξίζει πάντως παρά τα αρνητικά του να το επισκεφτείς.....