Φρεσκοκομμένες Πατάτες, χειροποίητοι τοματοκεφτέδες και κολοκυθοκεφτέδες,Καθαρό,Οικονομικό,ποιοτικό φαγητό αυτά είναι που ήθελα σαν πελάτης αυτά δίνω και στο μαγαζί μου!!!!

Τρίτη - Παρασκευή 17:00 - 01:30 Σάββατο Κυριακή 13:00 - 01:30 Δευτέρα Ξεκούραση

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

10 Νοε 2018

Το περασμένο Σάββατο το μεσημέρι ήμουνα σε μια κολλητή μου φίλη στο Χολαργό, οπότε αποφασίσαμε να πάμε στο κλασικό μεζεδοπωλείο της περιοχής με τις άριστες κριτικές του σάιτ, το Τσιπουρίτο.
Όπως μου είπε η φίλη μου χαλάει κόσμο, με τους νόστιμους και φθηνούς μεζέδες και τη ζωντανή μουσική από Τετάρτη μέχρι Κυριακή, με ελληνικά τραγούδια και κάποια ξένα ποπ από τον Νίκο Φάρφα.

Το μαγαζί είναι ανοιχτό εδώ και κάποια χρόνια, και λειτουργεί από Τρίτη μέχρι Κυριακή, ενώ τα Σ/Κ σερβίρει από το μεσημέρι. Βρίσκεται σε μια ήσυχη παράλληλη της Μεσογείων, πνιγμένη στα δεντράκια, και βολεύει γιατί είναι μόνο 5 λεπτά περπάτημα από το Σταθμό του Μετρό στον Χολαργό.

Όταν φτάσαμε, κατά τις 2 μ. μ. ήταν σχεδόν γεμάτο και ευτυχώς βρήκαμε κάποιο τραπεζάκι, μιας κι η φίλη μου τους ήξερε. Ο χώρος είναι μικρός και πολύ απλός, χωρίς φιοριτούρες, μην περιμένετε κάτι το σπέσιαλ, αφού εδώ έρχεστε απλά για να φάτε και να τα πείτε με το παρεάκι σας.
Ξύλινα πατώματα και τραπεζοκαθίσματα, σε κάπως κοντινές αποστάσεις, με τη σχετική βαβούρα που είναι φυσικά μες στο πρόγραμμα…
Τα παιδιά που σερβίρουν ήταν εξυπηρετικά και πρόθυμα, αλλά βέβαια χρειαζόταν λίγη υπομονή ώσπου να ετοιμαστούν οι μεζέδες στην κουζίνα.

Τα πιάτα όλα ήτανε νόστιμα και οι μερίδες ικανοποιητικές για μεζέδες.
Στην αρχή νερό σε κανάτα και τα ψωμάκια μας.
Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα κλασικά τους, δηλαδή.
-μια πατάτες τηγανιτές,
-μια τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο,
-μια μερίδα με 4 ντοματοκεφτέδες,
-μια καβουρμά με αυγά και τυρί,
-μια ρολάκια με κατσικίσιο τυρί, και
- μια μερίδα Κεφαλλονίτικα κρεατοπιτάκια, όπως τα φτιάχνουν στο νησί!

Ήπιαμε μισό λίτρο κόκκινο κρασάκι, συμπαθητικό, και πληρώσαμε για όλα αυτά 35 €, ποσό εξαιρετικά καλό.

Μας κεράσανε ωραίο δικό τους ρακόμελο. Η φίλη μου πάει τακτικά κι εγώ σκοπεύω να το επαναλάβω τον χειμώνα με την πρώτη ευκαιρία, συστήνοντάς το και στις φίλες και φίλους του ask4food!!

31 Αυγ 2017

Ο Χολαργός είναι πολύ της μοδός τα τελευταία λίγα χρόνια. Τελικά, η ύπαρξη καλής ή κακής συγκοινωνίας μπορεί να αναστήσει ή να χαντακώσει τη ζωή σε μια περιοχή, αντίστοιχα. Όχι ότι είναι ο κανόνας, βέβαια.

Πριν γίνει το μετρό, άραγε πόσα μαγαζάκια σαν το Τσιπουρίτο και τη Φυσαρμόνικα υπήρχαν στον Χολαργό? Μάλλον αρκετά λιγότερα από όσα υπάρχουν σήμερα.

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω μεζεδοπωλείο, μια από τις ελάχιστες ζεστές νύχτες του Ιούνη. Τα σχόλια που θα βρει κανείς στο αγαπημένο μας site, για τις γεύσεις, τις τιμές και την εξυπηρέτηση, ήταν εξαιρετικά ενθαρρυντικά.

Η πρόσβαση στο μαγαζί είναι:

α) δύσκολη αν έρθετε με το τουτούνι σας (λόγω παρκαρίσματος)
β) εύκολη αν έρθετε με το παπάκι σας
γ) εύκολη αν έρθετε με το μετρό (4-5 λεπτά περπάτημα)

Τελικά και οι τρεις κατηγορίες ανθρώπων (με βάση τον τρόπο μετακίνησης) πιθανότατα δεν θα βρουν το Τσιπουρίτο. Τουλάχιστον, από την παρέα μας, οι μισοί χάθηκαν ή έκαναν κύκλους. Η ταμπέλα του είναι δυσδιάκριτη και με χρώματα που δεν βοηθούν το μάτι, ενώ δεν έχει εμφανή πρόσοψη για να το δει ο περαστικός.

Αν καταφέρετε να το βρείτε, μόλις μπείτε από την πλαϊνή πόρτα θα αντικρύσετε έναν εντυπωσιακά απλοϊκό χώρο. Για να το φτιάξουν έκαναν τα εξής: έβαψαν τους τοίχους άσπρους, πήραν απλά φθηνά τραπέζια, πήραν και απλές καρέκλες ταβέρνας και βουαλά! Έτοιμο το μαγαζί! Ο εξωτερικός χώρος είναι «περιφραγμένος» με ψηλά άνθη και δεν έχει οπτική επαφή με το δρόμο ή τον έξω κόσμο, γεγονός θετικό. Η καθαριότητα ήταν καλή και τα τραπέζια στημένα σε καλά σημεία.

Από την εξυπηρέτηση είχαμε λίγα παραπονάκια χωρίς να πρόκειται για σοβαρά λάθη. Καταρχάς, από τα 22 πιάτα του καταλόγου τα 6 δεν ήταν διαθέσιμα (27%, μεγάλο ποσοστό). Τα 5 από αυτά θέλαμε να τα παραγγείλουμε κιόλας. Δεδομένου ότι ήμασταν οι πρώτοι πελάτες της ημέρας, αυτό σημαίνει ότι ξεκινούν με μειωμένες προμήθειες την εβδομάδα τους (πήγαμε Τετάρτη). Αλλά οκ, δεν θα τους πάρουμε το κεφάλι για αυτό. Άλλα παραπονάκια ήταν το μη κέρασμα γλυκού στο μεγαλύτερο τραπέζι εκείνης της ημέρας και ότι μας έλειψε η αίσθηση ζεστασιάς και το χαμόγελο από τα άτομα που μας εξυπηρέτησαν. Από την άλλη πλευρά, αξίζει να ειπωθεί ότι δεν έγινε κάποιο σοβαρό λάθος, παρά μόνο ότι ένα πιάτο ξεχάστηκε για λίγο - μόλις το θυμίσαμε ήρθε άμεσα. Οι χρόνοι εξυπηρέτησης ήταν καλοί και ότι ζητήσαμε το είχαμε. Από τα διαθέσιμα βέβαια...

Το μενού του Τσιπουρίτο θυμίζει έντονα αυτό της Φυσαρμόνικας και στο είδος των πιάτων και στην παρουσίαση, αλλά και στην τιμολόγηση. Για όσους δεν ξέρουν τη Φυσαρμόνικα και δεν τους καλύπτει η παραπάνω φράση, το μενού του Τσιπουρίτο περιλαμβάνει:

• 11 Κρεατομεζέδες: πειραγμένα πιατάκια κρεατικών, χωρίς συνοδευτικό, στα 5,0-6,8€.
• 11 Τοπικούς μεζέδες: πατάτες, τυριά και άλλα ορεκτικά, πειραγμένα και αυτά, στα 2,7-6,5€.
• 6 Σαλάτες: διάφορες σαλάτες χωρίς ιδιαίτερη πρωτοτυπία (χόρτα, χωριάτικη, ντάκος, πράσινη κλπ), στα 3,5-6,5€.

Δοκιμάσαμε πολλούς από τους μεζέδες τους καθώς ήμασταν αρκετά άτομα. Σχεδόν όλα τα πιάτα τους κινήθηκαν σταθερά σε επίπεδα του 3/4, από άποψη νοστιμιάς και στα επίπεδα του 3,5/4 από άποψη ποιότητας. Το μέγεθος τους ήταν μεσαίο προς μικρό, το κλασσικό μεζεδοπωλίστικο δηλαδή.

Τα πιάτα που ξεχώρισαν λίγο παραπάνω γευστικά ήταν:

- Κρητικός ντάκος με φρέσκια ντομάτα και σφακιανή ξυνομυζήθρα (4,4€). Πήραμε και δεύτερο γύρο. Την πρώτη φορά ήρθε με 4 ντακάκια και τη δεύτερη με 5. Το κάθε ντακάκι είχε από πάνω τα προαναφερθέντα υλικά και μια νόστιμη ελιά. Δεν νομίζω να έχω ξανασχολιάσει θετικά ντάκο. Αυτός ήταν από τους πετυχημένους.

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελο (4,8€). Ήρθαν 5 μικρά ρολάκια, υπέροχα τηγανισμένα. Θα συμφωνήσω με άλλες κριτικές που διάβασα ότι στο σιρόπι ρακόμελο δεν ακούγεται η ρακή. Επίσης, θα ήθελα λίγη περισσότερη ποσότητα, πχ ένα ρολάκι παραπάνω ή μεγαλύτερο μέγεθος.

- Μπριζολάκια στη σχάρα με σάλτσα κεμάλι (6,2€). Τρία μεγάλα μπριζολάκια με ελάχιστο λίπος σε νόστιμη σάλτσα. Μοιάζουν αρκετά και με το αντίστοιχο πιάτο της Φυσαρμόνικας και το κερδίζουν οριακά.

Το μόνο πιάτο που δεν με ενθουσίασε προσωπικά ήταν η τηγανιά κοτόπουλο με μυρωδικά και λευκό κρασί. Ήταν το μόνο πιάτο το οποίο φαινόταν μέτριο ως προς την ποιότητα της πρώτης ύλης.

Τα υπόλοιπα πιάτα που δοκιμάσαμε, όλα για 3/4 ντοματούλες, ήταν επιγραμματικά τα εξής: Τηγανιά Λουκάνικο με μπούκοβο και φέτα, Σύγκλινο Μάνης με τρίχρωμες πιπεριές και λαδοτύρι, Σκιουφικτά με στακοβούτυρο και απάκι, Τηγανητές πατάτες, Τυροκαυτερή με τσίπουρο (κάποιοι τη βρήκαν ενοχλητική γευστικά) και Πλιγουροσαλάτα με βασιλικό, κόλιανδρο και απάκι.

Στο τραπέζι μας ήρθαν ακόμη, φρέσκο και νόστιμο λευκό ψωμάκι (0,5€ το άτομο), κανάτα με νερό και από αλκοολούχα λευκό κρασί (από τα γευστικά και εύπιοτα, 4,5€ το μισόλιτρο) και μπύρες Άλφα και Φιξ σε κουτάκια των 330ml (κάποιοι ενοχλήθηκαν βλέποντας τα) στα 2,9 και 2 ευρώ αντίστοιχα.

*Στην απόδειξη που λάβαμε παρατηρούνται μερικές μικροδιαφορές σε σύγκριση με τις τιμές του καταλόγου, προς τα κάτω!

Λυπητερή: αρκετά πιατάκια θα χρειαστούν για να χορτάσουν 2 άτομα. Όμως αυτά είναι φθηνά, οπότε δεν θα κοστίσουν πολύ. Ένα ποσό γύρω στα 12-17€, μάλλον θα είναι αρκετό για να χορτάσει και να πιεί και τα ποτάκια της η πλειοψηφία των επισκεπτών του Τσιπουρίτο. Εμείς μοιραστήκαμε 11 πιάτα στη μέση (5 άτομα), ήπιαμε αρκετό αλκοόλ και δώσαμε 14€ ο καθένας, καθόλου άσχημα.

Τελικά άξιζε η επίσκεψή μας στο Τσιπουρίτο? Λυπάμαι αλλά κωλύομαι να απαντήσω…

Περάσαμε όμορφα χάρη στην εξαιρετική παρέα που έτυχε να είμαστε. Ο χώρος δεν μας ενέπνεε, η μουσική βέβαια δεν μας χαλούσε. Η εξυπηρέτηση δεν μας ενόχλησε, όμως δεν μας σκλάβωσε κιόλας. Οι γεύσεις δεν μας απογείωσαν, αλλά δεν νιώσαμε και την παραμικρή απογοήτευση. Και δεν πληρώσαμε πολλά.

Όσοι θέλετε έναν όμορφο και μοντέρνο χώρο για την έξοδο σας, μην το δοκιμάσετε. Παραείναι απλός.

Όσοι θέλετε οικονομικά και ποιοτικά μεζεδάκια εντός Αθήνας και πλησίον μετρό κάντε μια επίσκεψη για να κρίνετε.

Προσωπικά δεν θα κυνηγήσω να ξαναπάω. Αν όμως τύχει ή το απαιτήσει η παρέα, θα πάω με χαρά. Γιατί το πιο σημαντικό ήταν ότι δεν υπήρξε μετριότητα σε τίποτα από όσα δοκιμάσαμε, από το ψωμί και το κρασί ως τους διάφορους μεζέδες. Και αυτό είναι το μεγάλο προτέρημα του Τσιπουρίτο στην τελική.

28 Ιαν 2017

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη... τρεις και τον πιάσαμε με την τέταρτη! Πριν 2-3 μήνες "έτρεξε" μια προσφορά με εκπτωτικό κουπόνι σε deal site.5 ευρώ για να φας για 30... Περιορισμός δεν υπήρχε, το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να προλάβεις. Μόνο 500 κουπόνια ήταν προς πώληση. Αγόρασα κάμποσα αλλά σαν κλασικός Έλληνας περίμενα προς το λήξη της προσφοράς να τα χρησιμοποιήσω. Παίρνω στις γιορτές των Χριστουγέννων αλλά δεν μας δέχονται. Παίρνω μετά τις γιορτές και μου λένε πως λόγω εορτών δεν είχαν αρκετές προμήθειες (! )... Παίρνω τρίτη φορά και μας αποφεύγουν γιατί λέει πρέπει να κλείσουμε 2 μέρες νωρίτερα!

Πέμπτη 19/1/2017 και ώρα 22.00 φτάνω με το μετρό αμέσως μόλις σχολάω από το μεταπτυχιακό. Η σύνθεση της ομάδος ήταν πολύ καλή! Εγώ και 3 κορίτσια μου... Πόσο πιο άρχοντας να νιώσω;Μας υποδέχονται ευγενικά και μας έδωσαν τη δυνατότητα να διαλέξουμε ανάμεσα από 3 τραπέζια. Λόγω live βραδιάς, καθίσαμε στον "εξωτερικό" χώρο. Δεν αισθανθήκαμε να κρυώνουμε λόγω σόμπας, κατά τα άλλα δεν έχει κάτι ιδιαίτερο η διακόσμηση. Λευκά τραπέζια και ψάθινες καρέκλες, λαδόκολλες στα τραπέζια, καθαρές τουαλέτες και ξύλινο πάτωμα. Δεν έχει κάτι άλλο ιδιαίτερο η διακόσμηση. Το μαγαζί είναι στημένο για πιώμα και για παρέες! Δεν θα δυσαρεστηθείτε.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενέστατη και ειλικρινής σε ότι μας προσέφερε. Κάποια πιάτα είχαν εξαντληθεί, δεν χαλαστήκαμε γιατί και από την προηγούμενη επίσκεψη μου θυμόμουν πως ότι δοκιμάσαμε ήταν καλοετοιμασμένο και με μεράκι. Βρίσκοντας λοιπόν την προσφορά δεν δίστασα να ξανακάνω επίσκεψη. Λίγο στο τέλος τους ψάχναμε να ρωτήσουμε αν χρωστάμε κάτι εξτρά αλλά το δικαιολογώ λόγω φόρτου εργασίας καθώς αν και το μαγαζί δεν είναι αρκετά μεγάλο, το κοινό του το έχει. Η πληρότητα ήταν στο 90-95%! Όλα καλά! Ακόμα θυμάμαι τον ιδιοκτήτη να μου λέει πως προσπαθεί να φτιάχνει στο μαγαζί του ότι θα έφτιαχνε σπίτι και για τα παιδιά του!

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, "παίζει" με τα κρεατικά και με τα υλικά από διάφορες περιοχές της Ελλάδος, ενώ δεν διστάζει να προσφέρει και ποντιακά πελμένι. Θαλασσινά δεν υπάρχουν. Υπάρχει κρασί χύμα (λευκό-κόκκινο), τσίπουρο χύμα από τα Γιάννενα αλλά και εμφιαλωμένο, χύμα ούζο Μυτιλήνης "Σαμαρά", καθώς και εμφιαλωμένο, συν μπύρα Άλφα στα 2.9 ευρώ και αναψυκτικά.

Η παραγγελία μας:

- Ντάκος κρητικός με φρέσκια τομάτα και σφακιανή ξινομυζήθρα στα 4.4 ευρώ. Έρχονται 4 τσουπωτά τεμάχια με καλής ποιότητας γλυκίζουσα τομάτα και τυρί. Θα ήθελα λίγο πιο τραγανό το παξιμάδι (α ρε Αθηνά! ).

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελο στα 4.8 ευρώ. Εξαιρετικό φύλλο, νόστιμη και ποιοτική γέμιση αλλά το ρακόμελο δεν το ένιωσα. Ήρθε ένα βαζάκι με γευστικό μέλι.5 τεμάχια, προτείνεται να το παραγγείλετε καθώς άρεσε πολύ στα κορίτσια και παραγγείλαμε και δεύτερο.

- Σαντορινιά τοματοπιτάκια με καυκαλήθρα και φέτα Μεσσηνίας στα 4.5 ευρώ. Επίσης 5 τεμάχια με εξαιρετικό και τραγανό φύλλο σαν τα ρολάκια. Ποιοτική γέμιση και ωραία αλμυρή σως που κάνει αντίθεση με την τομάτα.

- Τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο και φέτα στα 5.7 ευρώ. Α ρε Μεδέσματα τι μου έχετε κάνει... να είμαι τόσο κοντά σας και να μην έχω δοκιμάσει την περιβόητη λουκανάδα... Τόλμησα κάτι παρόμοιο λοιπόν στο Τσιπουρίτο για να με βάλει σε κλίμα επίσκεψης και στα Μεδέσματα. Λεπτοκομμένο λουκάνικο σε στρογγυλά κομμάτια, πολύ γευστική σάλτσα αλλά να προσέχετε γιατί με τόσα κρεατικά μπορεί να φουσκώσετε και να μπουχτίσετε.

- Χοιρινή τηγανιά με φρέσκια ρίγανη και μοσχάτο Λήμνου στα 6.2 ευρώ. Πολύ καλής ποιότητας κρέας με ελάχιστες ίνες, επίσης καλή η σάλτσα που γλύκιζε ελαφρώς.

- Κεφτεδάκια της πεθεράς (! ) μου με δυόσμο και κρέμα γιαουρτιού στα 5 ευρώ. Πολύ κρεατένια και ζουμερά, τα προτείνω. Τώρα σαν συνοδευτική σως, απορήσαμε καθώς δεν θύμιζε γιαούρτι αλλά κάτι σχετικά άγευστο και λιπαρό που δεν ταίριαζε με το τηγανιτό της υπόθεσης. Πιο πολύ για μαγιονέζα έμοιαζε.

- Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος ελαφρώς πικάντικο στα 6.1 ευρώ. Πήρα εργολαβία όλο το πιάτο.4 ζουμερά τεμάχια με ελάχιστες ίνες, από τα καλά που έχω δοκιμάσει χωρίς να έχει στεγνώσει καθόλου. Αν δεν έκαναν οικονομία και με το λεμονάκι...

- Κολοκυθοκεφτέδες με γιαούρτι και λεβάντα στα 4.5 ευρώ. Επειδή δεν είχαμε χορτάσει με τη βασική παραγγελία, είπαμε να ξαναπάρουμε τα ρολάκια και τους κολοκυθοκεφτέδες. Μας ήρθαν 5 τεμάχια (μάλλον είναι η πολιτική τους) με φρεσκότατη γέμιση που καταλάβαινες το κολοκύθι σε τραγανή αλλά όχι λαδερή κρούστα. Μοσχοβολιστά.

- 1 λίτρο κόκκινο κρασί στα 9 ευρώ. Ευκολόπιοτο χωρίς να βαράει.

Σύνολο κάτω από το ποσό που δικαιούμασταν, υπολογίζω στα 57-58 ευρώ και φάγαμε όσο χρειαζόταν για να πάμε για ύπνο. Καλά για να πω την αμαρτία μου, πήγαμε και για τεκίλες μετά!

Θα κλείσω λέγοντας πως: Το Τσιπουρίτο είναι αξιοπρεπέστατο μαγαζί και ποιοτικό. Ομολογώ πως παραξενεύτηκα από φίλο που μένει στην περιοχή όταν μου είπε πως δεν έχει την επιθυμητή πελατεία σε σχέση με παλαιότερα. Έφυγα με τις ίδιες καλές εντυπώσεις όπως και στην πρώτη μου επίσκεψη. Τους εύχομαι να συνεχίσουν έτσι και να αποκτήσουν φανατικό κοινό όπως η Φυσαρμόνικα! Αξίζει!

Υ. Γ Η βαθμολογία μου δεν είναι απόλυτα αντικειμενική (πχ στην ποιότητα) όμως πρέπει να τιμούμε κάποιες φορές τις καλές προσπάθειες.

Υ. Γ 2 Μήπως τα Μεδέσματα με την περιβόητη λουκανάδα τους μπορούν να ανταγωνιστούν το Τσιπουρίτο;Μιας και είναι κοντά μου, λέω να κάνω μια επίσκεψη!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

14 Ιαν 2017

Οι κριτικες για το τσιπουριτο ειναι πολλες κατατοπιστικες και απο εμπιστους χρηστες! Οποτε θα αναρωτιεστε γιατι γραφω και εγω ? Ο λογος ειναι απλος η καλη δουλεια κ η εξυπηρετηση πρεπει να επιβραβευονται!

Το επισκεφτηκα δυο φορες με κουπονι, με εξαιρετικη προσφορα, οποτε θα ξεκινησω λιγο αναποδα απο οτι συνηθως. Το vfm ειναι σε υψηλα επιπεδα ουτως ή αλλως, αλλα εαν βρειτε και καποια προσφορα (που βγαζει συχνα) εκμεταλλευτειτε την. Το 3 αφορα καταναλωση κανονικα απο τον καταλογο χωρις καποια προσφορα. Το ιδιο ισχυει και για το ευρος τιμης που εβαλα.

Η προσβαση ειναι πολυ ευκολη, καθως βρισκεται σε ενα στενο παραλληλο της λεωφορου Μεσογειων. Η σταση του μετρο πολυ κοντα, οποτε εαν θελετε να πιειτε λιγο αλκοολ παραπανω βολευει απιστευτα.

Ο χωρος εχει δυο μειονεκτηματα κατα τη γνωμη μου, το πρωτο ειναι οτι δεν ειναι πολυ ορατος εξωτερικα. Το δευτερο οτι δεν ειναι επαρκης η θερμανση, οποτε εαν κανει αρκετο κρυο, μαλλον θα βρεθειτε να τρωτε με τα μπουφαν σας. Κατα τα αλλα ισως να χρειαζοταν λιγο παραπανω διακοσμηση αλλά οπως και να εχει ειναι ανεκτος.

Ο καταλογος δεν ειναι μεγαλος, αλλα εχει αρκετα μεζεδακια και τα πιο κλασικα αλλα και καποια λιγο πειραγμενα. Βασικο συστατικο στα περισσοτερα το κρεας, θαλασσινα δεν υπαρχουν.

Θα σας πω για αυτα που μου αρεσαν περισσοτερο:
- το συκωτι σωστα ψημενο ζουμερο νοστιμοτατο, εξαιρετικος μεζες.
-τα ρολλακια με το κατσικισιο τυρι, σωστη ισορροπια γευσης.
-πατατες τηγανιτες (συνηθως δεν τις προτιμω) στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως ειναι τραγανες, γευστικες και καλοτηγανισμενες.
-τα κεφτεδακια, ολοι τους οι κιμαδες ειναι καλοι, τα κεφτεδακια για μενα ξεχωριζουν.
-η σαλατα με φακες και μπεικον, παροτι μιλαμε για οσπριο, ενα θα πω μονο απλα δοκιμαστε την.
Το μονο που δεν μου πολυαρεσε, ηταν η τυροκαυτερη, μαλλον δεν ταιριαξε ο συνδυασμος με το τσιπουρο στις γευσεις μου.

Η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη. Απο την πρωτη επαφη στο τηλεφωνο για την κρατηση, μεχρι το κερασμα στο τελος (εξαιρετικα γευστικος κορμος, σε πλουσιοπαροχη μεριδα). Το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι δε διαχωριζουν τους πελατες, παρα το γεγονος οτι πηγαμε με κουπονι δεν αισθανθηκαμε σε καμια περιπτωση, ανεπιθυμητοι. Ο ιδιοκτητης ειναι εξαιρετικος, εχει διαθεση να εξηγησει τα πιατα και να εξυπηρετησει εν γενει με τον καλυτερο τροπο τον πελατη του. Πραγματικα το μερακι ειναι εμφανες, τα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ μου.

Προφανως σας το προτεινω, προφανως εγω θα επανελθω εαν τυχει να βρεθω στην περιοχη ή αν επισκεφτω φιλους που μενουν εκει κοντα.
Υ. γ. θα παρκαρετε μαλλον αρκετα ευκολα.

20 Μάρ 2017

Ως προγραμματισμό Κυριακής είχα όρεξη να πάω σε κάτι καινούργιο αλλά όχι και σε κάποιο μακρυνό μέρος για φαγητό. Έκανα μια σύντομη αναζήτηση στο ask4food και βουαλά, το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ. Κλείνω μέσω e-table, και 1.30 μεσημέρι κάθομαι στο τραπεζάκι. Σίγουρα ξαφνιάστηκα όταν είδα ότι είμασταν οι μόνοι μαζί με άλλον έναν κύριο, αλλά καμιά φορά πιο καλή η μοναξιά...

Ο κατάλογος μικρός και σε βοηθάει να επιλέξεις γρήγορα. Βάλαμε 5 πιάτα στη μέση 2 άτομα και δοκιμάσαμε από όλα.

Για σαλάτα Ντάκος. Αντί του ενός μεγάλου ντάκου, ήρθαν 4 μικρότερα ντακάκια. Εμένα με βόλεψαν πολύ, γιατί τα έπιανα με το χέρι και τα έτρωγα λαίμαργα. Η βάση δεν ήταν τόσο σκληρή ώστε να σου βγαίνουν τα δόντια, τα υλικά εύγεστα. Ευχάριστο πιάτο, σαφώς όμως η ποσότητα μικρότερη ενός κανονικού.

Τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο και φέτα. Ένα πιάτο με αρκετή ποσότητα λεπτοκομμένου λουκάνικου με σχετικά λίγη φέτα. Αν και το λουκάνικο ήταν εύγεστο, ως πιάτο μου κάθησε βαρύ. Ίσως να έφταιγε το υπερβολικό λάδι/λίπος που ήταν στο τηγανάκι, που με αποθάρρυνε από το να το θεωρήσω σάλτσα.

Κεφτεδάκια με δυόσμο και κρέμα γιαουρτιού. 5 (αν δεν κάνω λάθος) μεγάλοι κεφτέδες, με ωραία γεύση και υφή. Συνοδευόταν από αδιάφορη σως μουστάρδα/γιαούρτι.

Συκώτι. Ικανοποιητικό. Έχω δοκιμάσει καλύτερα αλλά και χειρότερα. Καλό σαν ποσότητα αλλά σχετικά στεγνό.

Ρολλάκια με κατσικίσιο τυρί. 5 μικρά ρολλάκια, εύγεστα, ταιριαστά με το συνοδευτικό μέλι. Το ρακόμελο που μου είπε η σύζυγος ότι είχαν δεν το κατάλαβα.

Συνοδεύσαμε το γεύμα με χύμα λευκό κρασί που αν μπορεί κάποιος το αποφεύγει..

Στην αρχή ήρθε κουβέρ ψωμί, χωρίς κάποιο άλλο κέρασμα είτε στην αρχή είτε στο τέλος.

Γενικά οι γεύσεις ήταν προς το μέτριο ενώ οι μερίδες κανονικές.

Εξυπηρέτηση: Διεκπεραιωτική.

Περιβάλλον:
Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο (μη καπνιζόντων?) που είναι μάλλον αδιάφορος. Η μουσική καλή. Τα τραπεζάκια άνετα, τόσο στο μέγεθος όσο και στη μεταξύ τους απόσταση. Καθήσαμε μέχρι 3 παρά τέταρτο. Είχαν έρθει άλλες 3-4 παρέες. Το περίεργο ήταν πως μάλλον όλοι ξέρανε προσωπικά τους ιδιοκτήτες!

Η στάθμευση γενικά είναι δύσκολη.

Τιμές:
Κανονικές προς φθηνές.

Πρόταση: Αν μένεις στην περιοχή πας. Ρολλάκια με κατσικίσιο τυρί, κεφτεδάκια.

01 Μάρ 2017

Όταν είναι το κρύο τσουχτερό και να το αντέξω δε μπορώ, δεν τολμώ να βγω βράδυ από το σπίτι αλλά ξεμυτίζω μεσημέρι αργά και πηγαίνω βουρ στο Τσιπουρίτο για πικάντικους μεζέδες και δυναμωτικό τσίπουρο.

Το μενού έχει επιλογές για κάθε γούστο, ενώ δεν παραμένει στάσιμο για πολύ καιρό με αποτέλεσμα κάθε τόσο να έχει κάτι καινούριο να δοκιμάσετε.

Σταθερή αξία τα σκιουφιχτά με απάκι και στάκα, το καυτερό σουτζούκι με κρεμμυδοσαλάτα (ένα πιάτο με φοβερή ισορροπία γεύσεων), η πληγουροσαλάτα με απάκι και λευκή κρέμα μπαλσάμικο (μην σας φοβίσει το πληγούρι, είναι νοστιμοτατο), τα μαυρομάτικα με το μπέηκον, το λουκάνικο κεφτέ, η τυροκαυτερή με τσίπουρο, οι κεφτέδες, οι φλογέρες με κατσικίσιο τυρί και ντιπ ρακόμελου (να τρώει η μάνα και του παιδιού να μην δίνει, επειδή και καλά έχει αλκοόλ), οι κολοκυθοκεφτέδες, και οι -πάντα τραγανές- τηγανητές πατάτες.

Αν σας αρέσει το αρωματικό τσίπουρο χωρίς γκυκάνισο, δοκιμάστε το χύμα και δεν θα το μετανιώσετε. Είναι ίσως το καλύτερο τσίπουρο Αττικής και περιχώρων.

Η εξυπηρέτηση είναι άνευ ελαττώματος. Ευγένεια, ταχύτητα, χαμόγελο και πάντα ένας καλός λόγος είναι μόνιμα στο πρόγραμμα.

Ο χώρος απλός αλλά όμορφος. Αν πάτε Κυριακή αργά το μεσημέρι (μετά τις 3.30) θα έχετε σχεδόν όλο το μαγαζί δικό σας.

Όσο και να φάτε, όσο και να πιείτε, δύσκολα θα ξεπεράσετε το 20ευρω έκαστος. Και σας βεβαιώ πως θα φάτε καλά και θα πιείτε καλά. Έχει τύχει να πιω σχεδόν μισό κιλό τσίπουρο και να μην ζαλιστώ καν. Ο λογαριασμός έρχεται πάντα με κέρασμα ρακόμελο και φρούτο ή γλυκάκι.

Εννοείται πως το συνιστώ, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και ο έξω χώρος θα βγάλει τα χειμερινά και θα ντυθεί με τα καλά του, τα καλοκαιρινά του, τον ουρανό και τα δεντράκια. Μαγεία...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.