ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ

Αγαμέμνονος 23, Χολαργός [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τρίτη - Παρασκευή 17:00 - 01:30 Σάββατο Κυριακή 13:00 - 01:30 Δευτέρα Ξεκούραση
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Φρεσκοκομμένες Πατάτες, χειροποίητοι τοματοκεφτέδες και κολοκυθοκεφτέδες,Καθαρό,Οικονομικό,ποιοτικό φαγητό αυτά είναι που ήθελα σαν πελάτης αυτά δίνω και στο μαγαζί μου!!!!

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Επειδή στην άπαιχτη κριτική του φίλτατου Piperman, με τον οποίο βρεθήκαμε να τρώμε δίπλα δίπλα και να αμπελοφιλοσοφούμε με τις ώρες στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, το μόνο που λείπει είναι ότι ο Παναγιώτης φορούσε ροζέ μπλουζάκι, αλλά και επειδή για το συγκεκριμένο μαγαζί έχω γράψει μια από τις πρώτες υμνητικές κριτικές και δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι, θα μου επιτρέψετε να ξεστρατίσω, και μάλιστα για τα καλά, αφού θα σχολιάσω όχι ένα από τα πολύ ακουόμενα καινούρια μαγαζιά του Χολαργού (ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ, ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ και EGG), αλλά το ταπεινό ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ.

Τσιπουρίτο, η εξελληνισμένη μορφή του μοχίτο με βάση το τσίπουρο, στο ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ δεν προσφέρεται, θα περιορισθείτε αναγκαστικά σε σκέτο τσίπουρο, από τα Ιωάννινα, με το οποίο θα συνοδεύσετε τους μεζέδες που θα παραγγείλετε. Για να φθάσετε όμως εκεί, θα ταλαιπωρηθείτε πρώτα αρκετά για να παρκάρετε, γιατί σ’ αυτό το κομμάτι του Χολαργού επικρατούν συνθήκες Καλλιθέας (7 στα 10). Θα δυσκολευθείτε επίσης να ανακαλύψετε την είσοδο του μαγαζιού στην οδό Αγαμέμνονος, είναι κρυμμένη στο πίσω μέρος ενός μικρού εμπορικού κέντρου, μόνη βοήθεια τα φώτα που διακρίνονται από το υποψιασμένο λαγωνικό ανάμεσα από τις φυλλωσιές.

Γενικά το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ δεν πρόκειται να σας φανεί ελκυστικό ούτε και όταν μπείτε στο χώρο του, καθίσετε και ρίξετε μια ματιά γύρω σας. Το μπροστινό μέρος, που θεωρητικά προορίζεται για καπνιστές, άσχετα από το ότι καπνίζουν όλοι παντού (αμάν πια! ), είναι μια ξύλινη εξέδρα κλεισμένη γύρω γύρω με νάιλον, δείχνει πρόχειρη και αρκετά ταλαιπωρημένη κατασκευή, το χειμώνα θα βάζει σίγουρα κρύο. Όσο για τον πίσω χώρο, που έχει στο βάθος την αόρατη κουζίνα και τις μέτριας αισθητικής και καθαριότητας τουαλέτες, η «διακόσμηση» είναι εξίσου πρόχειρη και βαρετή. Αν είχα να δώσω μια συμβουλή στους ιδιοκτήτες, αυτή θα ήταν να κάνουν μια γενναία ανακαίνιση, που δεν θα κοστίσει υποχρεωτικά πολλά και θα δώσει χρώμα σ’ αυτό το κατά τ’ άλλα συμπαθές ως προς τα πρόσωπα και τίμιο ως προς την κουζίνα μεζεδοπωλείο.

Το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ είναι λοιπόν ένα απλό μεζεδοπωλείο που στηρίζεται στο καλό σέρβις, τη σχετικά καλή κουζίνα του και τις καλές τιμές. Για τις καθημερινές δεν έχω εικόνα, όμως το ΠΣΚ είναι πάντα γεμάτο με μικρές και μεγάλες παρέες όλων των ηλικιών, καλό θα ήταν να προνοήσετε για κράτηση. Αρκετά μεγάλα και ευτυχώς όχι πολύ στριμωγμένα τραπέζια στρωμένα με λαδόκολα, τα κλασσικά, όχι ιδιαίτερα βολικά καθίσματα, όλα πολύ καθαρά, και το μουσικό χαλί (ελληνική έντεχνη) καταβάλλει φιλότιμες προσπάθειες να καλύψει το άλλο μεγάλο πρόβλημα, τον αυξημένο θόρυβο λόγω της συγκεκριμένης δομής και διαρρύθμισης του χώρου.

Στα πολύ θετικά η φιλική και ανεπιτήδευτη υποδοχή και εξυπηρέτηση. Το ζευγάρι των ιδιοκτητών καταφέρνει να ανταποκρίνεται 100% στα καθήκοντά του, ακόμα και τις ώρες που το μαγαζί είναι φίσκα. Πανταχού παρόντες ο κύριος και η κυρία, γρήγοροι και αλάνθαστοι, μπράβο τους.

Η κουζίνα προσπαθεί κι αυτή το καλύτερο και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνει αρκετά καλά. Έχει γίνει βέβαια μια περικοπή στην ποικιλία των προσφερόμενων μεζέδων, από τον κατάλογο απουσιάζουν όλοι οι ψαρομεζέδες καθώς και κάποιοι πιο ψαγμένοι κρύοι μεζέδες, όμως και έτσι μια φαγανή τετραμελής παρέα όπως εμείς και οι φίλοι μας που μένουν εκεί κοντά και τιμούν το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ τακτικά δεν είχαμε πρόβλημα, έστω με την επανάληψη ενός δύο πιάτων, να έχουμε το τραπέζι μας επί δύο ώρες γεμάτο, γιατί έξι καραφάκια ξεροσφύρι δεν κατεβαίνουν εύκολα.

Ας ξεκινήσω με ένα don’t: Αποφύγετε την πληγουροσαλάτα με απάκι, είναι υπερβολικά κρύα και εντελώς άγευστη. Να δοκιμάσετε αντιθέτως οπωσδήποτε την πειραγμένη φάβα και την τυροκαυτερή με τσίπουρο. Από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικού γούστου τι θα παραγγείλετε. Μας άρεσε πολύ το σηκώτι, τα κεφτεδάκια και το λουκάνικο σε δύο εκδόσεις, δηλαδή ψητό στη σχάρα και σε μορφή τηγανιάς με μπούκοβο (τόσο όσο πικάντικο και highlight της βραδιάς). Οι μερίδες είναι τυπικού μεγέθους μεζεδοπωλείου, αρκετά μεγάλες ωστόσο για να τσιμπήσουν τέσσερα άτομα, οι δε τραγανότατες τηγανιτές πατάτες έρχονται σερβιρισμένες σε μια μεγάλη σέσουλα. Γενικά υπάρχει φροντίδα τόσο στην ετοιμασία όσο και στην παρουσίαση των φαγητών, κάτι που εκτιμώ ιδιαίτερα δεδομένης της πολυκοσμίας.

Νερό κρύο σε μπουκάλι, ο λογαριασμός όπως πρέπει και μαζί του λεπτές φέτες σπιτικού κορμού σοκολάτας, που δυστυχώς δεν μπόρεσε να επαναληφθεί, γιατί είχε τελειώσει, μας προσφέρθηκε ωστόσο σε ανταπόδοση ένα καραφάκι ρακόμελο, επίσης εξαιρετικό. Έτσι φτιάξαμε λογαριασμό 50 ευρώ για το στομάχι και 25 ευρώ για το λαρύγγι. Αν ο χώρος ήταν πιο τραβηχτικός, σίγουρα θα σας προέτρεπα να επισκεφθείτε το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ σε πρώτη ευκαιρία. Τώρα εξαρτάται μάλλον από το κατά πόσον βρίσκεστε σε ακτίνα βολής. Πάντως δεν πρόκειται να μείνετε δυσαρεστημένοι αν το τολμήσετε.

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο μαγαζί το ‘χα βάλει στο μάτι από την μέρα που άνοιξε. Θες το περίεργο όνομα του, οι ευφάνταστοι μεζέδες του, οι φωτογραφίες και τα σχόλια που έβλεπα σε διάφορα site…. Δεν πρόκαμα όμως.
Όλο κάτι τύχαινε και πήγαινε αναβολή στην αναβολή. Τελικά τα κατάφερα.
Και τα κατάφερα με πολύ καλή παρέα. Την παρέα των εφηβικών μου χρόνων, την παρέα της 110, κάπου στη Λάρισα. Την φανταστική εκείνη παρέα που χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο όλοι ήθελαν να γίνουν μέλη της, που ξαναένωσε τα κομμάτια της πρόσφατα, 6 χρόνια πίσω. Σε αυτή τη συνάντηση θα βλέπαμε μετά από χρόνια την Τζένη.

Τι το καλύτερο λοιπόν να βρεθούμε σε παρεϊστικο μαγαζί, με πολύ καλούς μεζέδες και σε περιοχή που βόλευε όλους και την Πόλυ από Καλλιθέα και τον Γιώργο από Κερατέα.

Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά στο παρκάρισμα, όπως και στο να βρουν κάποιοι από εμάς το μαγαζί, μιας και δεν φαινόταν κάποια επιγραφή μέσα στο σκοτάδι, παρά μόνο κάποια φώτα πίσω από το νάιλον που έκλεινε τον χώρο.
Αφού μαζευτήκαμε φάγαμε και την τελευταία ήττα. Ναι μεν είχα διαβάσει τον μπαμπά Fratello, αλλά είχα ξεχάσει ότι δεν έχει πλέον ψαρομεζέδες και κάποιους από τους τοπικούς μεζέδες. Αυτό δεν ήταν ικανό να μας χαλάσει όμως το πολύ καλό κλίμα της παρέας, αφού οι υπόλοιποι μεζέδες επαρκούσαν.

Καθίσαμε στην ξύλινη εξέδρα που προφανώς το καλοκαίρι χωρίς τον περιμετρικό μουσαμά δημιουργεί καλύτερο περιβάλλον. Τσιγάρο στο φουλ, άλλωστε ο Έλληνας είναι θεριακλής και δεν μπορεί με καλή παρέα, καλό ποτό και καλό φαγητό να κόψει το τσιγάρο.

Το όλο σκηνικό είναι ντυμένο με γήινα χρώματα και ελάχιστη έως ανύπαρκτη διακόσμηση. Τα είπαμε και με τον Παύλο το αφεντικό, μιας και ο Δημήτρης από την παρέα είναι φίλος του. Τραπέζια σε απόσταση μεταξύ τους οπότε δεν ακούγαμε τους δίπλα ούτε – ευτυχώς – μας άκουγαν.

Εξυπηρέτηση άριστη και φυσικά επεξηγηματική στα πάντα. Η κοπέλα που μας τάισε, ήξερε κάθε λεπτομέρεια των πιάτων λες και τα έφτιαχνε η ίδια. Όλα ήρθαν στην ώρα τους και στην κατάλληλη θερμοκρασία.

Παρότι οι άρρενες προτιμούσαμε το πολύ καλό –γνωστό από άλλη επίσκεψη- γιαννιώτικο τσίπουρο ή έστω το σπιτικό ρακόμελο, κάναμε το χατίρι των θήλεων της παρέας και ήπιαμε λευκό κρασί. Και ευτυχώς ‘’δεν μας ήπιε’’. Διότι είχαμε τόσα πολλά να θυμηθούμε, που όλο το βράδυ το ποτό έρεε άφθονο.
Μεζέδες αρκετοί με πολλές επαναλήψεις.

Δοκιμάσαμε τα φοβερά γιαγιαδίσια κεφτεδάκια που έφτασαν στο τραπέζι μας καφτά κατευθείαν από το τηγάνι, με έντονη την μυρωδιά του δυόσμου τα οποία συνοδεύονταν από μια απαλή sauce γιαουρτιού (Χ 3).

Τηγανιά χοιρινή μουσταρδάτη, με ψιλοκομμένα μανιτάρια και θυμάρι πολύ καλή και υπερπαραγωγή η τηγανιά με το λουκάνικο σε ροδέλες, την τριμμένη φέτα και το μπούκοβο για να γίνει ολίγον καυτερή (Χ 2). Πιάτο απλό στη σύλληψη αλλά φανταστικό στη γεύση.

Τηγανιά κοτόπουλο με ψιλοκομμένα κολοκυθάκια, αρωματισμένα με δυόσμο και μαστίχα. Αν σας αρέσει η γεύση της μαστίχας προτιμήστε το, για μια ποιο light έκδοση της τηγανιάς.

Χεράτες, χρυσαφένιες, κρατσανιστές πατάτες, μεγάλη ποσότητα με ρίγανή και έξτρα - λόγω γνωριμίας- ξυνομυζήθρα (Χ 3).

Ντάκος με ψιλοκομμένη τομάτα, ρίγανη, λίγο λάδι και τριμμένη ξυνομυζήθρα, χωρίς περιττό νερούλιασμα του ντάκου, φαγώθηκε ευχάριστα.

Εννοείται Χ 2 τυροκαυτερή με τσίπουρο πολύ ιδιαίτερη η γεύση στον ουρανίσκο, δεν υπήρχε περίπτωση αυτό το πιάτο να το χάσουμε με τίποτα. ΄

Υπέροχη πατατοσαλάτα ποτισμένη με ωραία μυρωδικά, βαλεριάνα και μοσχολέμονο, όπως και πολύ καλή η φάβα Φενεού ‘’πασπαλισμένη’’ από πάνω με κρίταμο.

Τέλος υπέροχα και χορταστικά τοματοπιτάκια με φέτα και καυκαλίθρα (Χ 2) και κολοκυθοκεφτέδες με sauce γιαουρτιού και λεβάντα. Εδώ καταλαβαίνεις πώς η μυρωδιά ενός απλού φυτού μπορεί να μεταμορφώσει ένα απλό πιάτο.

Στο τέλος κεραστήκαμε ένα πολύ καλό κορμό και θεϊκό ρακόμελο.
Οι συζητήσεις ‘’δίναν και παίρναν’’, ή Τζένη ακολουθούσε πιστά το τραγούδι του Δημητριάδη ‘’Σαν να μην πέρασε μια μέρα’’ και εμείς δεν λέγαμε να σηκωθούμε να φύγουμε.

Το ‘’Τσιπουρίτο’’ αξίζει σίγουρα περισσοτέρων από μία επισκέψεων ειδικά αν είσαι από τις πέριξ περιοχές, διότι είναι ένα μεζεδοπωλείο καθαρό, οικονομικό (δώσαμε σκάρτα 8 άτομα 15 ευρώ με πολύ κρασί) με ποιοτικούς μεζέδες (καθημερινή αγορά από τον ιδιοκτήτη των πρώτων υλών) και νορμάλ τιμές.

Σίγουρα πρέπει να βελτιώσει – διακοσμήσει τον χώρο του με απλές αλλά απαραίτητες παρεμβάσεις. Πάρτε την παρέα σας και επισκεφτείτε το προτιμώντας το μετρό του Χολαργού και όχι αυτοκίνητο, πιείτε καθαρά αποστάγματα και φάτε νόστιμους σπιτικούς μεζέδες σε ένα ζεστό και οικείο περιβάλλον.
Εμείς φεύγοντας ανανεώσαμε το ραντεβού, περιμένοντας να δούμε και τον Θάνο, εννοείται στο ίδιο μαγαζί.

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Τωρα, εμενα να με συγχωρεσετε αγαπητοι εμπιστοι, αλλα θα ειμαι λιγο πιο αυστηρος με το "Τσιπουριτο". Οι περισσοτερες κριτικες ειναι σχεδον αποθεωτικες, ομως εγω δε θα μπορεσω να ακολουθησω. Και εξηγουμαι: Καταρχην ο χωρος. Καθεσαι σε ενα περιβαλλον που παρα το γεγονος οτι περιβαλλεται απο τζαμαριες, ειναι σχεδον αποπνικτικος.

Δε βλεπεις απ'εξω, τα τραπεζακια πολυ μικρα, δεν παιρνεις αερα, η καπνα απο τον κοσμο που καπνιζει ειναι εντονη και σα να μη φτανει αυτο, εκεινη η απιστευτη φασαρια. Δεν ειμαι σιγουρος που οφειλεται ολος αυτος ο χαμος, γιατι το μαγαζι χθες βραδυ(Τεταρτη06/04)δεν ηταν καν γεματο. Σκεφτομαι οτι φταιει η μουσικη που ακουγεται απο τα ηχεια. Οταν ειναι ψηλη η ενταση, ανεβαινουν και οι φωνες. Απο διακοσμηση, οπως εχουν γραψει και αλλοι, δε το πολυεχουμε. Μας μενει το φαγητο, η εξυπηρετηση και η τιμη λοιπον. Αφου διαβασαμε καλα τον καταλογο παραγγειλαμε:

-Μια χορτα εποχης, τα οποια ονομαζονται "ζοχοι" οπως μας ειπαν. Εκτος απο μικρη μεριδα, ηταν σουπερ πικρα και δε νομιζω πως αξιζει να πω κατι παραπανω.

-Ντοματοπιτακια με φετα. Δεν μπορω να πω, νοστιμο το πιτακι. Μουτρωσα ομως γιατι η μεριδα ηταν πραγματικα πολυ μικρη. 5 μικρα τεμαχια μαζι με ενα μπολακι απο καποια σος που τονιζε θετικα το συνολο.

-Πατατες τηγανιτες. Αυτο παιζει να ειναι και το καλυτερο που φαγαμε. Πραγματικα νοστιμες και σωστα τηγανισμενες και επιπλεον, ποσοτηκα πολυ καλες.

-Κεφτεδες "της πεθερας μου" οπως ελεγε ο καταλογος. Νοστιμοι κι'αυτοι αλλα η πεθερα εικαζω πως πρεπει να ηταν και υποτασικη, γιατι ηρθαν εντελως αναλατοι. Επισης στενοχωρηθηκα και παλι με την ποσοτητα. 5 τεμαχια μικρα ολα κι'ολα!

-Ενα σπιτικο ζυμαρικο ποντιακης καταγωγης και με ενα ονομα τοσο παραξενο, που αδυνατω να το θυμηθω για να το γραψω. Ηταν καπως σαν ενα φρεσκο τορτελινι φαντασου, γεμιστο ομως με κιμα αρνισιο. Και παλι μικρη ποσοτητα αλλα εδω ειχαμε και το προβλημα μιας μετροτατης γευσης. Αυτο το ζυμαρικο δεν ειχε απολυτως τιποτα το ενδιαφερον!

-100 ml τσιπουρακι και 150ml ουζο χυμα. Αξιοπρεπεστατα και τα δυο.

Παραγγειλαμε καποια στιγμη κρασακι λευκο χυμα. Ηταν οριακοτατο θερμοσρασιακα. Το λευκο κρασι πρεπει να ειναι παγωμενο, τελος παντως αρκετα κρυο. Αυτο ηταν σα να το ειχες βαλει στο ψυγειο μολις μιση ωρα πριν. Ζητησαμε παγωμενο. Μετα απο λιγο ηρθε η κοπελα του σερβις και μας ειπε επι λεξη: "Το εχω στο ψυγειο απο προχθες. Δεν ειναι αρκετα κρυο αλλα ουτε και ζεστο". Μα κοπελα μου, αυτο που λες Δε γινεται. Αν το εχεις 2 μερες στο ψυγειο και δεν εχει παγωσει, παει να πει οτι πρεπει να φωναξεις τεχνικο για το ψυγειο σου και να πεταξεις και ολα τα τροφιμα που αυτο περιεχει! Τελικα το επιστρεψαμε και προς τιμην τους δεν το χρεωσαν. Ολο αυτα το επεισοδιο μας εκανε να χαλαστουμε αρκετα.

Για τα παραπανω πληρωσαμε 32,60. Το ποσον θα το χαρακτηριζα σχετικα καλο αν ειχα φαει καλυτερα. Ετσι οπως εφαγα τωρα, δε νομιζω πως αξιζει τα λεφτα του.

Γι'αυτο σου αγαπητε αναγνωστη. Για μενα δεν αξιζει για δευτερη επισκεψη. Αλλωστε ο Χολαργος, δοξα τω θεω, πλεον εχει αλλες λυσεις, πολυ καλυτερες και εκει να θα προτιμησω να ξαναπαω!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Κάθομαι και σκέφτομαι τόση ώρα πως κατάφερα να ξεχάσω να γράψω μια κριτική για το Τσιπουρίτο. Μάλλον τόσες φορές που έχω πάει, το θεώρησα αυτονόητο πως θα τη γράφανε από μόνη τους τα χεράκια μου...

Το Τσιπουρίτο, που λέτε, είναι το πρώτο εστιατόριο τέτοιου είδους που άνοιξε στο Χολαργό. Έχει μεζέδες πρωτότυπους και οικονομικούς, έχει μενού που αλλάζει συνέχεια (σε σημείο που μπορεί να πηγαίνεις μια φορά το μήνα και να μην τρως τα ίδια, άρα δεν θα βαρεθείς ποτέ να τρως εκεί), έχει ολόφρεσκιες πρώτες ύλες, έχει καλής ποιότητας αλκοόλ, κι έχει προσωπικό και ιδιοκτήτες που αγαπούν υπερβολικά αυτό που κάνουν. Με λίγα λόγια, τα έχει όλα!

Μιας που το rotation στο μενού θα το ζήλευε και προπονητής του ΝΒΑ, δεν έχει και πολύ νόημα να σας πω τι έχω φάει κάθε φορά που έχω πάει (τα πάντα, αν θέλω να είμαι ειλικρινής) αλλά θα σας προτείνω να δοκιμάσετε οτιδήποτε έχει "πειραχτεί" με αλκοόλ. Το δουλεύουν απίστευτα το συγκεκριμένο κολπάκι στο Τσιπουρίτο. Την τελευταία φορά που πήγα (Ιανουάριος 2015), δοκίμασα κάτι απίστευτα ρολλάκια με κατσικίσιο τυρί και σάλτσα ρακόμελο. ΚΟ ΡΥ ΦΑΙ Α!!!

Κάτι που αγαπώ πολύ σε αυτό το μαγαζί είναι πως αν δεν βρουν ένα υλικό για κάποιο πιάτο στην ποιότητα και τη φρεσκάδα που το θέλουν, δεν θα το πάρουν και δεν θα φτιάξουν το συγκεκριμένο πιάτο. Και δεν μιλάω μόνο για ψαρικά και θαλασσινά, αλλά για όλα.

Ένα ακόμα θετικό είναι πως οι μερίδες δεν είναι μεγάλες. Έτσι, ακόμα κι αν πάτε δύο άτομα θα μπορέσετε να δοκιμάσετε τουλάχιστον 5 διαφορετικά πιάτα. Μην παραλείψετε τις τηγανητές πατάτες. Αυτές δεν αλλάζουν και είναι υπερτέλειες!

Ο λογαριασμός δεν θα ξεπεράσει τα 20 ευρώ το άτομο με ΠΟΛΥ ποτό και θα έρθει πάντα με κέρασμα γλυκάκι.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και προσεγμένος, και το καλοκαίρι είναι ακόμα ομορφότερος μιας και ο κήπος έξω είναι μια μικρή όαση.

Τι άλλο να σας πω? Να πάτε, παιδιά μου, να πάτε! Κι αν πάτε μία φορά, θα ξαναπάτε και θα ξαναμαναπάτε...

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Επίσκεψη στο Τσιπουρίτο στις 8/11/2014 τέσσερα άτομα.

Η κριτική του φίλου VANGELI ήταν καταλυτική, οπότε εκμεταλλευτήκαμε κι εμείς κουπόνια που βρήκαμε σε εκπτωτικό site και…την κάναμε ταράτσα!

Το μαγαζί δεν είναι σε εμφανές σημείο, καθώς βρίσκεται σε ένα στενάκι παράλληλο με την μεσογείων στο ύψος του Ιασώ General, αλλά ολόγυρά του υπάρχουν αρκετές πυκνές φυλλωσιές που σχεδόν δεν φαίνεται καθόλου. Η είσοδος εν τω μεταξύ δεν είναι απ’ τη μεριά του δρόμου αλλά απ’ το πλάι (νομίζω είναι η πίσω πλευρά ενός εμπορικού), οπότε το μοναδικό στοιχείο που μαρτυράει την ύπαρξη του είναι τα λευκά λαμπάκια ανάμεσα στα φύλλα, που σε κάνουν να γυρίσεις το κεφάλι και να το εντοπίσεις.

Για τον εσωτερικό χώρο δεν υπάρχουν πολλά πράγματα για να σχολιάσει κάποιος. Είναι πολύ μικρός, με ελάχιστα κατά την γνώμη μου, συμπαθητικά διακοσμητικά στοιχεία και το μεγαλύτερο μέρος του είναι καλυμμένο με νάϋλον, όπως και η πόρτα του που είναι ουσιαστικά μια πολύ πρόχειρη κατασκευή η οποία…μπάζει ακατάπαυστα από παντού.

Υπάρχουν βέβαια μερικές σόμπες που κρέμονται από ψηλά, οι οποίες όμως ήταν σβηστές και εδώ που τα λέμε δεν νομίζω ότι θα μπορούσαν να κάνουν διαφορά ακόμα κι αν ήταν όλες αναμμένες, αφού στην κυριολεξία έμπαζε από παντού! Τα πανωφόρια μας ήταν καθ’ όλη την διάρκεια της βραδιάς στις πλάτες μας. Και αυτό δυστυχώς είναι κάτι που όπως έχω πει πολλές φορές, δεν σ’ αφήνει να απολαύσεις το φαγητό σου και κατ’ επέκταση την έξοδό σου.

Η εξυπηρέτηση τώρα είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο, αλλά επειδή ο κύριος που μας πήρε την παραγγελία ήταν τόσο αφοπλιστικά και συμπαθητικά ειλικρινής, ενώ θα έπρεπε κάτω από άλλες συνθήκες να μας έχει εκνευρίσει, τελικά συνέβη το άκρως αντίθετο.

Στην αρχή ήρθε ένας άλλος σερβιτόρος -ο οποίος αν υπήρχε χώρος στο μαγαζί, θα είχε βάλει και ροδάκια στα πόδια του για να τρέχει πιο γρήγορα- και μας άφησε τους καταλόγους. Ήταν ταχύτατος στις κινήσεις του αλλά αγέλαστος, κι αυτό είναι μεγάλο μείον. Η αλήθεια είναι ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο κόσμο και τα 3 άτομα που υπήρχαν στην εξυπηρέτηση έτρεχαν πανικόβλητα. Όταν μετά από αρκετά λεπτά του κάναμε νεύμα, ώστε να έρθει να παραγγείλουμε, αρχικά φάνηκε ότι δυσανασχέτησε δηλαδή το ύφος του ήταν σαν να μας έλεγε -σας είδα, δεν σας ξέχασα- άσχετα με το εάν ο χρόνος που περιμέναμε από την ώρα που καθίσαμε αυτό έλεγε…ότι μας είχε ξεχάσει.

Στην συνέχεια όταν ήρθε, πριν προλάβουμε να ρωτήσουμε το οτιδήποτε, μας είπε ότι έχουν αλλάξει πρόσφατα αρκετά πράγματα από τον κατάλογο κι επειδή έχουν προστεθεί αρκετά άλλα, θα μας τα πει προφορικά. Μας αράδιασε λοιπόν σε δευτερόλεπτα καμιά δεκαριά πιάτα, από τα οποία μόλις γύρισε την πλάτη του φυσικό κι επόμενο ήταν να μην θυμόμαστε τίποτα. Μείναμε λοιπόν άλλο ένα δεκάλεπτο περίπου να περιμένουμε το επόμενο άτομο που θα ερχόταν, ώστε να δώσουμε επιτέλους την παραγγελία μας.

Και το επόμενο άτομο (ο κύριος που αναφέρω στην αρχή της παραγράφου για την εξυπηρέτηση, που ενδεχομένως να είναι κι ο ιδιοκτήτης), ενώ είχε όλες τις προϋποθέσεις ώστε να “τ’ ακούσει” για τα καλά από εμάς, με το χαμόγελο, την ευγένεια και την αφοπλιστική όπως είπα και παραπάνω ειλικρίνεια του, μας έκανε απλά…να του χαμογελάσουμε.

Μας επανέλαβε τα πιάτα που μας είχε…αραδιάσει ο προηγούμενος (σαν ποίημα), από τα οποία κι από αυτά κάποια δεν υπήρχαν, γιατί όπως μας είπε κι εκείνος ήταν ημέρα αλλαγής του μενού τους, σε κάθε περίπτωση όμως δεν χαλαστήκαμε γιατί είχαμε πολλές επιλογές. Μας εξήγησε με μια παιδική θα έλεγα αφέλεια, ότι τον είχαν βάλει να αναλάβει το κομμάτι των προμηθειών και… τα είχε κάνει σαλάτα, οπότε δεν θυμόταν αν υπήρχαν κόκα κόλες που του ζητήσαμε, επέστρεψε όμως μετά από λίγη ώρα έχοντας φέρει κουτάκια, που μας είπε ότι πήγε και τα πήρε εκείνη τη στιγμή (μάλλον από το περίπτερο).

Εντάξει, αν και δεν αποτελεί δικαιολογία, καθώς τα λειτουργικά τους θέματα εμάς δεν μας αφορούν και όπως και να’ χει όφειλαν να είναι έτοιμοι να υποδεχτούν τους πελάτες τους Σάββατο βράδυ, τελικά με τον τρόπο του μας σκλάβωσε, τι να του πούμε μ’ αυτό το ύφος, αυτού του ανθρώπου;;

Η κοπέλα που μας έφερνε τα πιάτα ήταν ευγενέστατη και γρήγορη.

Το φαγητό τώρα είναι ένα επίσης μεγάλο -με την καλή έννοια αυτή τη φορά- κεφάλαιο. Δεν περιμέναμε ότι θα υπήρχε σε τόση ποικιλία μεζέδων που δοκιμάσαμε, τόσο μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, που σχεδόν άγγιξε το 100%.

Αναλυτικά πήραμε:

- Πατάτες τηγανιτές (χ 2), τραγανές και νόστιμες. Ήρθαν σε ένα ορθογώνιο ρηχό, διάτρητο καλαθάκι (σαν κι αυτά που έχουν οι φριτέζες), μέσα σε λαδόκολλα.

- Λουκάνικο κεφτέ Δράμας…νοστιμότατο! Ίσως ένα από τα πιο νόστιμα που έχουμε δοκιμάσει.

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σος ρακόμελο…εξαιρετικά!!! Παραγγείλαμε και δεύτερη φορά. *Βλέπε παρακάτω σχόλιο για το (πολυσυζητημένο) σερβίτσιο

- Σκιουφιχτά με απάκι, αρκετά καλό

- Ντοματοκεφτέδες (με αλευράκι, όχι με κουρκούτι) με κοπανιστή Μυκόνου…απλά απίστευτα γευστικοί και αρωματικοί.

- Μαυρομάτικα φασόλια με σύγκλινο και μυρωδικά, θεσπέσια.

- Χοιρινά φιλετάκια με καυτερή πιπεριά κάρδαμο και γαλοτύρι, ακριβώς όπως υπόσχεται η περιγραφή τους, πρωτότυπα και πεντανόστιμα!

- Τηγανιά πρασοσέλινο με κεφαλοτύρι…έλιωνε στο στόμα και αναδύονταν τα αρώματα του πράσου και του σέλινου, που προσωπικά λατρεύω.

- Σύγκλινο με πιπεριές και τριμμένο τυρί, συμπαθητικό.

- Κεμπαπάκια…ζουμερά και γευστικά, χωρίς έντονη μυρωδιά (μιας και περιείχαν και ένα 10% αρνίσιο κιμά), επάνω σε πιτούλες με μια γιαουρτένια σως…ήταν τέλεια!

Ήπιαμε δύο καραφάκια μικρά ρακόμελο που ήταν εξαιρετικό αλλά θα το θέλαμε να έρθει λίγο πιο ζεστό και 5 κόκα κόλες.

Στο τέλος μας κέρασαν μωσαϊκό δικό τους, συμπαθητικό κλείσιμο.

Πληρώσαμε 20€ για 4 κουπόνια αξίας 40€ (ελεύθερης επιλογής από τον κατάλογο) και επιπλέον 31,30€. Συνολικά δηλαδή μας κόστισε 12,82€/άτομο και δεν νομίζω ότι εδώ χρειάζεται κάποιο σχόλιο!

Αν τώρα πληρώναμε κανονικά χωρίς τα κουπόνια (σε τελικό ποσό λογαριασμού 71,30€) θα δίναμε 17,82€/άτομο που πάλι δεν τα θεωρώ πολλά για την ποιότητα αυτών που φάγαμε και για 12 συνολικά καλής ποσότητας μεζέδες!!!

Aν βέβαια κάποιος λάβει υπόψη την συνολική εμπειρία (ατμόσφαιρα-εξυπηρέτηση), εκεί χάνει πόντους το πράγμα και ίσως βρει μια ανισότητα στο vfm, όμως εγώ θα κρίνω καθαρά την κατηγορία του φαγητού, γιατί μείναμε όλοι στην παρέα ευχαριστημένοι και συνήθως όταν η ζυγαριά γέρνει προς την ποιότητα του φαγητού για μένα αυτό υπερισχύει, οπότε δίνω θετικό πρόσημο.

*Επίσης θα συνυπολογίσω το γεγονός ότι προφανώς οι αρμόδιοι του μεζεδοπωλείου έχουν τα αφτιά τους ανοιχτά και αφουγκράζονται τα σχόλια των πελατών τους, προσπαθώντας να γίνουν καλύτεροι και να διορθώσουν τα κακώς κείμενα. Αυτή η διαπίστωση έγινε όταν διαβάζοντας τις προηγούμενες κριτικές που έκαναν λόγο για ένα ακατάλληλο “σκεύος” αν μπορεί να ειπωθεί έτσι (ένα κουβαδάκι συγκεκριμένα όπως αναφέρεται), στο οποίο σέρβιραν τα ρολάκια με το ρακόμελο -και βεβαίως συμφωνώ απόλυτα με τους φίλους ότι είναι άκρως ακατάλληλο αλλά και άκυρο για σερβίρισμα φαγητού-, όταν όμως το επισκεφθήκαμε εμείς είχε “ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ” το θέμα αυτό, αφού σε εμάς τα σέρβιραν σε ραβιέρα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Όταν ένα μεζεδοπωλείο μου παρέχει έναν ψιλοαδιάφορο χώρο, με μια ολίγον προβληματική εξυπηρέτηση, μου προσφέρει όμως Ψαγμένους, Πρωτότυπους και Νόστιμους μεζέδες -πράγμα που λείπει σήμερα από την εστίαση, γιατί οι περισσότεροι πλασάρουν τα ίδια και τα ίδια-, τότε προσωπικά μ’ έχει κερδίσει κατά ένα 80%, αφού το κυριότερο κομμάτι (φαγητό) το έχουν πετύχει. Αν βάλω αντίστροφα τα δεδομένα, μ’ έχει χάσει.

Άρα σε αυτή τη βάση το Τσιπουρίτο εγώ θα το επισκεφτώ ξανά και δεν έχω παρά να το προτείνω.

Τα λοιπά όμως που προανέφερα χρήζουν άμεσα βελτίωσης καθώς βεβαίως και όσα “κακώς κείμενα” έχουν αναφέρει οι προηγούμενοι φίλοι, τα λεγόμενα των οποίων φυσικά δεν αμφισβητώ.

Υ. Γ.: Φίλε VANGELI... έγραψες πάλι!!!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Είναι μεγάλη η ικανοποίησή μου όποτε δοκιμάζω ένα απ’ τα μέρη που έχω σταμπάρει μέσα από τις θετικές κριτικές και τις γλαφυρές περιγραφές των φίλων καλοφαγάδων του σάιτ και καταλήγω ν’ ανακαλύπτω με τον τρόπο αυτό ωραία και γευστικά στέκια. Το Τσιπουρίτο εντάσσεται στην κατηγορία αυτή και χαίρομαι πολύ που για μία ακόμη φορά το αγαπημένο ask4food καθοδήγησε εμένα και την παρέα μου προς εγγυημένα νόστιμη κατεύθυνση.

Πάνε δέκα μέρες, βράδυ Παρασκευής, που με κράτηση της τελευταίας στιγμής οδηγηθήκαμε 4 κορίτσια στο χολαργιώτικο μεζεδοπωλείο (για τους γνώστες της περιοχής, το μαγαζί στεγάζεται εκεί που παλιά ήταν η «Λιαστή Ντομάτα», στην πίσω πλευρά του απόλυτα παρηκμασμένου εμπορικού της περιοχής. ) Το μέρος γεμάτο, παρόλα αυτά μας τακτοποίησαν σε ιδιαίτερα ευρύχωρο τραπέζι στο τμήμα των καπνιζόντων (είχε μια χαρμάνα η παρέα και μιας κι έκανε εκείνη την κράτηση, καταλαβαίνετε). Βέβαια να παραδεχτώ ότι ο εξαερισμός λειτουργεί φίνα κι έτσι ούτε ντουμάνια υποστήκαμε ούτε λοιπές ανεπιθύμητες μυρωδιές στα μαλλιά και τα ρούχα μας.

Ο χώρος τίποτα ιδιαίτερο δεν είναι, είναι όμως συμπαθητικός και καθαρός. Το θέμα του κρύου που όπως φαίνεται σε όχι-και-τόσο-παλαιότερες κριτικές (-γεια σου, PONTIKI! -) έπληττε τον καλυμμένο με νάυλον ημι- εξωτερικό χώρο των καπνιζόντων, φαίνεται πως έχει αποκατασταθεί, καθώς εμείς, ίσα ίσα που σκάσαμε κιόλας. (βέβαια, μπορεί σ’ αυτό κάποιο ρόλο να έπαιξαν τα τσίπουρα που καταναλώθηκαν, αλλά και πάλι). Μ’ άρεσε πολύ η άνεση στο τραπέζι (όπως είπα μεγάλο κι ευρύχωρο), καθώς και οι καλές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Κατά τα λοιπά, θα τον χαρακτήριζα αδιάφορο. Να πω επίσης ότι τη βραδιά που πήγαμε, στο μέσα χώρο είχε και δυό μουσικούς που παίζανε λάιβ, αλλά ευτυχώς ήταν στο πολύ χαλαρό, τόσο, που ήταν θα ‘λεγα ευχάριστο μέχρι και για μένα, που δεν μου πολυαρέσει αυτού του είδους η διασκέδαση.

Σε ό, τι αφορά την εξυπηρέτηση, παρά το χαμό που γινόταν, μιας και φτάσαμε σε ώρα αιχμής, δεν έχουμε παράπονα. Μάλιστα, θα τη χαρακτήριζα ταχύτατη, αν και θα έλεγα ότι της λείπει κάτι σε ζεστασιά και φιλοξενία, χωρίς όμως να της λες και ψυχρή ή απόμακρη. Ένα μεγάλο respect οφείλουμε πάντως ν’ αναγνωρίσουμε στην κοπέλα που εξυπηρετούσε το βράδυ εκείνο, η οποία έδειχνε νά ‘ναι πανταχού παρούσα και να χει αυτιά και μάτια ολούθε. Σε κάθε μας αίτημα ήμασταν σίγουρες ότι δεν μας είχε πάρει είδηση και κάθε φορά εμφανιζόταν μετά από λίγο ανταποκρινόμενη σε αυτό που είχαμε ζητήσει.

Και περνάω ευθύς αμέσως στα του φαγητού, που είναι και τα πραγματικά ωραία και τα σημαντικά. Το Τσιπουρίτο, λοιπόν, κινείται σε ξεκάθαρα μεζεδοφάση, καθώς προσφέρει λογιών λογιών μεζεδάκια (πολύ ικανοποιητική η ποικιλία του σε αυτά, χωρίς να σε χαώνει), σε ποσότητα δηλαδή αντιστοιχούσα σε μεζέδες και στην ανάλογη βέβαια τιμή. Είναι ό, τι πρέπει επομένως για παρέα και ιδανικό για τσίπουρα και ούζα. Να σας περιγράψω εμείς τι πήραμε, αφού πρώτα κατέφθασε το ψωμί (πολύ πολύ μέτριο, φρέσκο μεν, αλλά ήταν αυτό το ψευτοψωμί το εντελώς αδιάφορο) και νερό σε κανάτα (δε σταμάτησε να ανανεώνεται όλο το βράδυ).

Αρχίσαμε λοιπόν με πληγουροσαλάτα με σύγκλινο και μυρωδικά, η οποία κατέφθασε σε μικρό πιατάκι, αλλά όχι δα και μικροσκοπικό. Είπαμε, μεζές. Ήταν πάντως νόστιμη και δροσερή, αν και υπήρξε μια ένσταση από μία απ την παρέα επειδή ήταν κρύα. Οι υπόλοιπες, αντίθετα, θεωρήσαμε ότι έτσι ενδείκνυται να είναι μια σωστή πληγουροσαλάτα και όπως και να χει, μας άρεσε και φαγώθηκε άμεσα.

Μαζί κατέφθασε και η μπόμπα τυροκαυτέρη με τσίπουρο (! ), για την οποία να παραδεχτώ ότι γεύση τσίπουρου δεν αντιλήφθηκα, όπως όμως και να ‘χει, η γεύση της ήταν όνειρο. Και πραγματικά καυτερή, όχι ημίμετρα, πολύ λιμπιστή, αξίζει πραγματικά.

Συνεχίσαμε με τα εξαιρετικά, εξαιρετικά επαναλαμβάνω, ρολάκια με κατσικίσιο τυρί, τα οποία συνοδεύονταν με μία ρακομελο-σος. Σας προτείνω να την περιχύσετε πάνω τους, ήταν απόλυτα ταιριαστή, ήταν όμως κι από μόνα τους τα ρολάκια φίνα. Ξετρελαθήκαμε.

Πάρα πολύ ωραία ήταν και τα σκιουφιχτά με το απάκι και το στακοβούτυρο και μάλιστα σε πολύ καλή (μεζεδο)μερίδα.
Πήραμε και τηγανιά με κοτόπουλο και ρακόμελο (γενικά τα δουλεύουν τα αποστάγματα και στις μαγειρικές τους, όπως ίσως θα παρατηρήσατε), η οποία ήταν επίσης σε συμπαθέστατη μερίδα και νόστιμη πολύ.

Τέλος, διαλέξαμε ένα από τα πιάτα ημέρας, που ήταν τηγανιά από θράψαλο με κρίταμο και μυρωδικά, η οποία ήταν άκρως πετυχημένη, αρωματική και θεσπέσια. Ωραία θα ήταν να έμπαινε στάνταρ στον κατάλογο, εγώ σίγουρα θα την ξανατιμούσα.

Στο τέλος του ωραίου μας γεύματος, κεραστήκαμε ένα ωραιότατο μη αλκοολούχο, φρουτώδες χωνευτικό ποτό. Διακρίναμε σίγουρα αχλάδι, ίσως και μήλο, ήταν γευστικό και φυσικά, πολύ ωραίο ως κίνηση από πλευράς του μαγαζιού.

Τις παραπάνω γεύσεις συνοδεύσαμε με δύο καραφάκια τσίπουρο (ένα μεγάλο κι ένα μικρό) κι ένα καραφάκι ούζο και πληρώσαμε συνολικά 50,10 ευρώ, τιμή που θα χαρακτήριζα ως πολύ πολύ καλή. Το προτείνω χωρίς επιφυλάξεις, πρόκειται για πολύ καλή VfM επιλογή. Προσωπικά φυσικά και θα επιστρέψω, είναι πολλά ακόμη τα πιάτα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον να δοκιμάσω και αφήστε που μου πέφτει και πολύ βολικό, καθώς έχει το σημαντικό ατού να είναι στην ευρύτερη γειτονιά μου.

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Τριτη σουρουπο βρεθηκαμε στο χολαργο σε ενα στενακι στην αγαμεμνωνος στο τσιπουριτο μαγαζακι απομερο για τσιπουρο και οχι μονο... ο χωρος απλος λιτος χωρις πολλα στολιδια αισθητικα. Στο σερβις τωρα τις καθημερινες θα σας υποδεχτει και θα σας σερβιρει ο Παυλος ο ιδιοκτητης του τσιπουριτο ευγενεστατος θα απαντησει σε τυχον αποριες και θα σας βοηθησει στην παραγγελεια παραγγειλαμε σαλατα ντακο με ξυνομυζηθρα τεσσερα ντακακια στο πιατο κεφτεδακια νοστιμα αλλα ηθελαν λιγοτερη ωρα στο τηγανι
Τα ρολλακια με κατσικισιο τυρι απαιχτα σκιουφιχτα νοστιμοτατα τυροκαφτερη με τσιπουρο πολυ καλη και οι πατατες φρεσκιες κομμενες στο χερι μας ηρθε κερασμα τηγανια κοτοπουλο κρασατη ωραιοτατη τσιπουρακι και στο τελος γλυκακι κορμος για τα παραπανω μαζι με δυο κατοσταρια τσιπουρο πληρωσαμε 39,50 ευρω το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Είχα διαβάσει πολλές και διάφορες κριτικές για το τσιπουρίτο, ιδιαίτερα δελεαστικές πρέπει να ομολογήσω... και ναι, δεν έχετε κι άδικο!!

Αν και ο Χολαργός δεν αποτελεί προορισμό, που επιλέγω συχνά για εξορμήσεις, όταν μου είπε η κολλητή μου πως θέλει να πάμε σε ένα μαγαζάκι και να φάμε κάτι διαφορετικό, μου ήρθε αμέσως στο μυαλό αν και δυσκολεύτηκα να την πείσω λόγω απόστασης.. τέλος καλό, όλα καλά!!!

Φτάνοντας, η αλήθεια είναι πως κοντοσταθήκαμε λίγο γιατί δεν καταλάβαμε αμέσως που είναι η είσοδος. (όπως κοιτάζετε το μαγαζί είναι αριστερά στο πλά'ι')
Επιλέξαμε να κάτσουμε στον εσωτερικό χώρο, μιάς και είχε λίγη παραπάνω δροσιά εκείνο το βράδυ! Υπήρχαν άλλε 3 παρέες, αρκετών ατόμων στο μαγαζί.

Ο χώρος θεωρώ πως δεν είναι το δυνατό χαρτί του μαγαζιού! Τίποτα ιδιαίτερο να σου κλέψει την προσοχή, χωρίς ταυτότητα θα έλεγα, σε γήινες αποχρώσεις με τραπέζια σε γκρί παλ απόχρωση!
Ο εξωτερικός χώρος κλεισμένος με τεντόπανα, με διάφορες πρασινάδες γύρω γύρω, όχι ιδιαίτερα περιποιημένος πρέπει να ομολογήσω, αλλά αρκετά με την διακόσμηση και το περιβάλλον του μαγαζιού!!

Εξυπηρέτηση: Υπήρχε μία κοπέλα στο service η οποία ήταν πολύ ευγενική, γρήγορη και εξυπηρετική! Εκτιμήσαμε ιδιαίτερα πως μας υποδέχτηκε πολύ θερμά, όταν φτάσαμε, αλλά και όταν φεύγαμε άφησε μια δουλεά που έκανε στο βάθος του μαγαζιού, ώστε να έρθει να μας ευχηθεί καλό βράδυ!!!

Και τώρα ήρθε η ώρα του φαγητού!!!
Ο κατάλογος μου άρεσε ιδιαίτερα, μίας και χώριζόταν σε κρεατομεζέδες, ψαρομεζέδες αλλά και σε μεζέδες με τοπικά- παραδισιακά προ'ι'όντα!!
Ήμασταν αρκετά πεινασμένες, εξού και η πληθώρα φαγητών που επιλέξαμε:

- Πλιγουροσαλάτα με βασιλικό, κόλιανδρο και απάκι 4,6€
Αρκετά νόστιμη σαλάτα, θεωρώ πως το απάκι ήταν απαραίτητο μιας και έδινε αρκετή ένταση, η μερίδα θα μπορούσε να είναι λιγάκι μεγαλύτερη!
Ήταν το πιάτο που με ενθουσίασε λιγότερο από όλα.

- Σαντορινιά τοματοπιτάκια με καυκαλίθρες και φέτα 4,6€
Υπέροχος μεζές!!!!
Χωρίς λαδίλες, τόσο η ντοματούλες όσο και οι καυκαλίθρες ήταν απόλυτα φρέσκες και ζωντανές, 5 τεμάχια! Πραγματικά με ενθουσίασε αυτό το πιάτο!

- Τηγανιά λουκάνικο με καυτερό και φέτα 5,6€
Ωραίο και πικάντικο μεζεδάκι, σε πολύ καλη ποσότητα με την φέτα να δένει τέλεια!

- 3 είδη μανιταριών με θυμάρι και σκόρδο 6,1€
Επίσης νόστιμο πιάτο, με τα μανιτάρια ψημένα τόσο όσο! Δεν πρόλαβα να φάω και πολλά μιας και η φιλενάδα μου, τα εξαφάνισε!!

- Τηγανιά κοτόπουλο με δυόσμο, κολοκύθι και μαστίχα 5,8€
Νοστιμότατη σαλτσούλα, με τη μαστίχα να την γλυκίζει όσο έπρεπε και το κοτόπουλο πολύ ζουμερό! Και το κολοκύθι ταίριαζε πολύ!!

- Και για τέλος, παϊδάκια κοτόπουλου με μουσταρδολέμονο 6,8€
Ένα πιάτο που χωρίς αμφιβολία μπορείς να το συναντήσεις παντού αλλά πρέπει να παραδεχτώ πως ο σεφ το είχε περιποιηθεί ιδιαίτερα, βαζοντάς μας αρκετό αλλά και καλοψημένο- ζουμερό κρεατάκι!!!!

Απο ποτά επιλέξαμε 2 μπύρες 5,4€ στο σύνολο.

Αυτή ήταν λοιπόν η εμπειρία μου από το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ!!! Γευστικότατη χωρίς αμφιβολία και συνδυασμένη με ωραίες μουσικές επιλογές!

Αξίζει τον κόπο να πάτε και να γευτείτε τα φαγητά του μερακλή chef, ιδίως αν μένετε εκεί κοντά, γιατί το καταλαβαίνω πω δεν είναι εποχή για να ξενιτευόμαστε για να φάμε και να πιούμε!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Πήγαμε εχθές το βράδυ κατά τις δέκα, δύο άτομα στο Τσιπουρίτο. Το βρήκαμε εύκολα καθώς είχα διαβάσει από άλλους χρήστες που περίπου βρίσκεται. Ο χώρος είναι όπως έχει περιγραφεί, πιθανά το καλοκαίρι να είναι πιο όμορφα έξω. Στα μείον ότι επιτρέπεται το κάπνισμα. Επίσης μου έκανε θετική εντύπωση πως για Πέμπτη βράδι σχεδόν γέμισε το μαγαζί.

Στα του φαγητού τώρα. Θελήσαμε να κινηθούμε σε επιλογές εκτός μενού, που μας τις ανέφερε προφορικά η σερβιτόρα, πρφανώς υπάρχουν λόγω σαρακοστής.

Πήραμε: μία ντομάτα τριαντάφυλλο με γραβιέρα, ένα χταποδάκι ψητό, ένα πιάτο με γαύρο καπνιστό (αρκετά καλό), μία μερίδα με παστό ψάρι (δε θυμάμαι τι ακριβώς) και σταμναγκάθι (λίγο άβραστο το χόρτο), μία μερίδα πατάτες τηγανητές και μία μακαρονάδα με γαρίδες (το καλύτερο πιάτο). Με εξέρεση το τελευταίο πιάτο, τα υπόλοιπα είναι σε μέγεθος μεζέ, οποτε δεν είναι και τόσα πολλά όσο δείχνουν.
Νερό σε κανάτα, στην αρχή ψωμάκι με ένα ωραίο πικάντικο ντιπ, δύο καραφάκια ΠΛΩΜΑΡΙ.

Η σερβιτόρα πολυ ευγενική και εξυπηρετική.
Για όλα τα παραπάνω δώσαμε 53 ευρώ, τιμή αρκετά λογική.
Σίγουρα θα ξαναπάω!!!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Ωραίο και φθηνο μαγαζάκι στο χαλάνδρι για τσίπουρα και μεζεδάκια. Πήγαμε παρέα 6 ατόμων σάββατο βράδυ, μετα από κράτηση, και δοκιμάσαμε διάφορα πιάτα. Ήταν όλα ικανοποιητικά, το τσιπουρακι καλό και πληρώσαμε περίπου 15 ευρώ το άτομο (!!! ). Μείναμε ευχαριστημένοι και θα ξαναπάμε.