Φρεσκοκομμένες Πατάτες, χειροποίητοι τοματοκεφτέδες και κολοκυθοκεφτέδες,Καθαρό,Οικονομικό,ποιοτικό φαγητό αυτά είναι που ήθελα σαν πελάτης αυτά δίνω και στο μαγαζί μου!!!!

Τρίτη - Παρασκευή 17:00 - 01:30 Σάββατο Κυριακή 13:00 - 01:30 Δευτέρα Ξεκούραση

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

21 Φεβ 2019

“Κάποτε θυμάμαι πριν περάσουνε τα χρόνια
σ’ ένα φωτισμένο μαγαζί μες την Ομόνοια.. ”

Όπου μαγαζί το Τσιπουρίτο το οποίο δε βρίσκεται εκεί που λέει το τραγούδι αλλά στον Χολαργό.
Θα το βρείτε εύκολα αφού είναι στην πρώτη παράλληλο της Μεσογείων προς την μεριά του Χολαργού, δύσκολα όμως θα καταλάβετε ότι βρίσκεστε στον τόπο προορισμού σας λόγω έλλειψης ευδιάκριτης ταμπέλας.
Καθότι έφθασα μόνη μου, με ταξί, κουβαλώντας μία τούρτα για την τύχη της οποίας, όπως και για τη σωματική μου ακεραιότητα, διατηρούσα αμφιβολίες, απλά, είδα φως και μπήκα ευχόμενη να μην έχει κάνει λάθος το gps του οδηγού. Ο καλός μου που μας βρήκε αργότερα δε δυσκολεύτηκε να παρκάρει οι υπόλοιποι όμως ρωτούσαν, εναγωνίως, ο ένας τον άλλον “εσύ που βρήκες?” άρα ένας βαθμός δυσκολίας, προφανώς, υφίσταται.

Δύο χώροι. Ο εσωτερικός ο οποίος δε χαρακτηρίζεται από καμία ιδιαίτερη διακόσμηση και ο, ας πούμε, εξωτερικός που στην ουσία πρόκειται για μία υπερυψωμένη βεράντα με φυτά περιμετρικά, κλεισμένη λόγω εποχής με νάιλον. Λευκά τραπέζια και καρέκλες. Νομίζω ότι είναι το μόνο που συγκράτησα. Πολύ στριμωγμένα μέσα, με πιο ανθρώπινες αποστάσεις έξω κι όμως, εγώ προτείνω να κλείσετε στον εσωτερικό χώρο. Το παιχνίδι γίνεται εκεί. Φωτισμένο? Όχι ιδιαίτερα εκτός κι αν η αίσθηση αυτή οφείλεται στο ότι δε φορούσα τα γυαλιά οράσεως. Διότι “όταν η πρεσβυωπία έρχεται, η μυωπία φεύγει” με αποτέλεσμα να χρησιμοποιούνται πια μόνο στην περίπτωση που θέλω να δω κάποια ταινία. Πάντως οφείλω να πω ότι βλέπαμε καλά τι τρώγαμε.

“Χάζευα τον Elvis θρύλο στη σκηνή…”

Όχι δε χάζεψα τον Elvis. Είδα, παρόλα αυτά, την μετενσάρκωση του Joe Strummer των Clash να ζωντανεύει μπροστά στα μάτια μου με το όνομα Νίκος Φάρφας. Σουλούπι, κινήσεις, απόδοση τραγουδιών, attitude ήμουν σίγουρη ότι ο τύπος είχε new wave/ punk παρελθόν. Για τους άπιστους Θωμάδες… το επιβεβαίωσα ρωτώντας τον.

“ Μου’ πανε μην μπλέξεις τα σκυλιά με τους ροκάδες …”

Τα έμπλεξαν. Με φοβερό αποτέλεσμα. Performance, τραγούδια που, εννοείται, αγνοούσα, αλλά, δόξα τω Θεώ, είχα ανθρώπους δίπλα μου που έχουν αρχίσει να κατανοούν την ασχετοσύνη μου οπότε μου σφύριζαν, στο αυτί, τον τίτλο και τον καλλιτέχνη, αλλά και κάποια που ήξερα και αγαπώ. Διότι “άλλα μου αρέσει να τα ακούω κι άλλα όχι.. ” Με μια άλλη προσέγγιση, ένα υπόγειο rock riff, πραγματικά, they rocked the Casbah.

“Μα έτσι και δε δούλευα θα τρώγαμε παπάδες…”

Οκ! Παπάδες με την έννοια του διαφορετικού, ανανεωτικού, διαφοροποιημένου δε φάγαμε. Δεν είναι το μαγαζί όμως στο οποίο περιμένεις κάτι τέτοιο. Μεζεδοπωλείο είναι, το λέει, δεν πλασάρεται για κάτι άλλο. Επίσης, μιας κι επρόκειτο για τραπέζι γενεθλίων, το προαποφασισμένο μενού είχε επιλεγεί βάσει της ικανοποίησης των καλεσμένων. Λογικό. Κι εγώ το ίδιο θα πράξω προσεχώς. Θα σημειώσω ότι όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα, καλά εκτελεσμένα, χωρίς σοβαρές αστοχίες και … αρκούντως καφτερούτσικα.. έχουμε και λέμε λοιπόν:

• Ντακάκια. Εύκολα στον χειρισμό αφού μπορούσε ο καθένας να πάρει το κομμάτι στο πιάτο του. Με ξινομυζήθρα. Ίσως θα ήθελαν λίγο λάδι παραπάνω. (4e).
• Οι απαραίτητες τηγανιτές πατατούλες. (3,5e) Φρέσκιες έκαναν άψογη παρέα στην
• Τυροκαφτερή. Η οποία ήταν όνομα και πράγμα. Με διαφορετική γεύση από τις συνηθισμένες αφού είχε τσιμένι. Αναφέρεται και τσίπουρο το οποίο δεν κατάλαβα. Μου άρεσε πολύ. (2,5e).
• Τζατζίκι turbo. (2,5e).
• Ρολλάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελου. Χωρίς λαδίλα και τραγανά. Το ρακί δεν έγινε αντιληπτό αφού υπερίσχυσε η γλύκα του μελιού. Καλόδεχτη όμως μετά τα πιπεράτα. (5e).
• Καβουρμάς με αυγά και γραβιέρα. Καλής ποιότητας και νόστιμο πιάτο. (5,5e).
• Τηγανιά κοτόπουλο με μυρωδικά και κρασί. Ωραία σαλτσούλα αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. (6e).
• Χοιρινά μπριζολάκια. Καλοψημένα και τρυφερά αλλά κάτι τους έλειπε. (6,5e).

Όλα τα πιάτα στην ώρα τους, κέρασμα κρασιού και τσίπουρου στο τέλος, κανένα παράπονο από την εξυπηρέτηση. Τώρα αν υπήρξε καμία μικροκαθυστέρηση τη βρίσκω απόλυτα δικαιολογημένη σε ένα, ασφυκτικά, γεμάτο μαγαζί οπότε δεν τη λαμβάνω υπόψη.

Νοσταλγός του ροκ εν ρολ.

Ένα αγαπημένο ελληνικό rock n’ rolάκι. Το άκουσα εκεί το άκουγα κι όταν έγραφα την κριτική. Αν, λοιπόν, το Τσιπουρίτο ήταν τραγούδι, για μένα, θα ήταν αυτό. Ανεβαστικό, beatάτο, μου φτιάχνει τη διάθεση. Διαφωνώ μόνο με τον στίχο “γέρασε η αγάπη μας και μπήκε στο μουσείο” γιατί είμαι της άποψης ότι τις αγάπες μας τις κρατάμε νέες, alive and kicking!

Για τη συγκεκριμένη βραδιά … many θένΞΞΞΞ!

02 Φεβ 2019

Πολύ κοντά στο σταθμό του Χολαργού. Parking μπορείς να βρεις με λίγη προσπάθεια.

Το περιβάλλον συμπαθητικό. Τίποτα το ιδιαίτερο. Έχει χώρο για καπνίζοντες που είναι με το γνωστό πλαστικό. Το υπόλοιπο μαγαζί έχει κάτι ωραίες πινελιές διακόσμησης. Είναι απλοϊκό μαγαζί.

Η εξυπηρέτηση καλή. Αν και πήγαμε βράδυ καθημερινής. Γρήγοροι κι ευγενικοί.

Στα του φαγητού τώρα. Όλα νόστιμα, καλές μερίδες για μεζεδοπωλείο. Το κάθε πιάτο για δύο άτομα (ορεκτικό ή κυρίως) ήταν αρκετό. Πήραμε δύο άτομα χοιρινά μπριζολάκια, πατάτες τηγανητες, τηγανιά κοτόπουλο, κολοκυθοκεφτέδες, ρολλάκια με τυρί και 1/4 κρασί. Όλα ήταν εξαιρετικά. Τα τηγανητά του δεν ήταν μέσα στο λάδι, όπως έπρεπε δηλαδή. Όλα σωστά ψημένα με ωραία σάλτσα η τηγανιά. Η ποιότητα καλή.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 29 ευρώ και φάγαμε καλά.

Τίμια επιλογή. Το προτείνω άμα βρεθείτε σε εκείνα τα μέρη. Την βραδιά που πήγαμε εμείς δεν είχε μουσική, αλλά από Τετάρτη έχει κάθε μέρα από ότι είδα.

Το μόνο στο τέλος δεν κέρασαν κανένα γλυκάκι. Όχι ότι χρειαζόταν, αλλά συνήθως όλα τα μαγαζιά δίνουν κι από κάτι.

10 Νοε 2018

Το περασμένο Σάββατο το μεσημέρι ήμουνα σε μια κολλητή μου φίλη στο Χολαργό, οπότε αποφασίσαμε να πάμε στο κλασικό μεζεδοπωλείο της περιοχής με τις άριστες κριτικές του σάιτ, το Τσιπουρίτο.
Όπως μου είπε η φίλη μου χαλάει κόσμο, με τους νόστιμους και φθηνούς μεζέδες και τη ζωντανή μουσική από Τετάρτη μέχρι Κυριακή, με ελληνικά τραγούδια και κάποια ξένα ποπ από τον Νίκο Φάρφα.

Το μαγαζί είναι ανοιχτό εδώ και κάποια χρόνια, και λειτουργεί από Τρίτη μέχρι Κυριακή, ενώ τα Σ/Κ σερβίρει από το μεσημέρι. Βρίσκεται σε μια ήσυχη παράλληλη της Μεσογείων, πνιγμένη στα δεντράκια, και βολεύει γιατί είναι μόνο 5 λεπτά περπάτημα από το Σταθμό του Μετρό στον Χολαργό.

Όταν φτάσαμε, κατά τις 2 μ. μ. ήταν σχεδόν γεμάτο και ευτυχώς βρήκαμε κάποιο τραπεζάκι, μιας κι η φίλη μου τους ήξερε. Ο χώρος είναι μικρός και πολύ απλός, χωρίς φιοριτούρες, μην περιμένετε κάτι το σπέσιαλ, αφού εδώ έρχεστε απλά για να φάτε και να τα πείτε με το παρεάκι σας.
Ξύλινα πατώματα και τραπεζοκαθίσματα, σε κάπως κοντινές αποστάσεις, με τη σχετική βαβούρα που είναι φυσικά μες στο πρόγραμμα…
Τα παιδιά που σερβίρουν ήταν εξυπηρετικά και πρόθυμα, αλλά βέβαια χρειαζόταν λίγη υπομονή ώσπου να ετοιμαστούν οι μεζέδες στην κουζίνα.

Τα πιάτα όλα ήτανε νόστιμα και οι μερίδες ικανοποιητικές για μεζέδες.
Στην αρχή νερό σε κανάτα και τα ψωμάκια μας.
Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα κλασικά τους, δηλαδή.
-μια πατάτες τηγανιτές,
-μια τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο,
-μια μερίδα με 4 ντοματοκεφτέδες,
-μια καβουρμά με αυγά και τυρί,
-μια ρολάκια με κατσικίσιο τυρί, και
- μια μερίδα Κεφαλλονίτικα κρεατοπιτάκια, όπως τα φτιάχνουν στο νησί!

Ήπιαμε μισό λίτρο κόκκινο κρασάκι, συμπαθητικό, και πληρώσαμε για όλα αυτά 35 €, ποσό εξαιρετικά καλό.

Μας κεράσανε ωραίο δικό τους ρακόμελο. Η φίλη μου πάει τακτικά κι εγώ σκοπεύω να το επαναλάβω τον χειμώνα με την πρώτη ευκαιρία, συστήνοντάς το και στις φίλες και φίλους του ask4food!!

31 Αυγ 2017

Ο Χολαργός είναι πολύ της μοδός τα τελευταία λίγα χρόνια. Τελικά, η ύπαρξη καλής ή κακής συγκοινωνίας μπορεί να αναστήσει ή να χαντακώσει τη ζωή σε μια περιοχή, αντίστοιχα. Όχι ότι είναι ο κανόνας, βέβαια.

Πριν γίνει το μετρό, άραγε πόσα μαγαζάκια σαν το Τσιπουρίτο και τη Φυσαρμόνικα υπήρχαν στον Χολαργό? Μάλλον αρκετά λιγότερα από όσα υπάρχουν σήμερα.

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω μεζεδοπωλείο, μια από τις ελάχιστες ζεστές νύχτες του Ιούνη. Τα σχόλια που θα βρει κανείς στο αγαπημένο μας site, για τις γεύσεις, τις τιμές και την εξυπηρέτηση, ήταν εξαιρετικά ενθαρρυντικά.

Η πρόσβαση στο μαγαζί είναι:

α) δύσκολη αν έρθετε με το τουτούνι σας (λόγω παρκαρίσματος)
β) εύκολη αν έρθετε με το παπάκι σας
γ) εύκολη αν έρθετε με το μετρό (4-5 λεπτά περπάτημα)

Τελικά και οι τρεις κατηγορίες ανθρώπων (με βάση τον τρόπο μετακίνησης) πιθανότατα δεν θα βρουν το Τσιπουρίτο. Τουλάχιστον, από την παρέα μας, οι μισοί χάθηκαν ή έκαναν κύκλους. Η ταμπέλα του είναι δυσδιάκριτη και με χρώματα που δεν βοηθούν το μάτι, ενώ δεν έχει εμφανή πρόσοψη για να το δει ο περαστικός.

Αν καταφέρετε να το βρείτε, μόλις μπείτε από την πλαϊνή πόρτα θα αντικρύσετε έναν εντυπωσιακά απλοϊκό χώρο. Για να το φτιάξουν έκαναν τα εξής: έβαψαν τους τοίχους άσπρους, πήραν απλά φθηνά τραπέζια, πήραν και απλές καρέκλες ταβέρνας και βουαλά! Έτοιμο το μαγαζί! Ο εξωτερικός χώρος είναι «περιφραγμένος» με ψηλά άνθη και δεν έχει οπτική επαφή με το δρόμο ή τον έξω κόσμο, γεγονός θετικό. Η καθαριότητα ήταν καλή και τα τραπέζια στημένα σε καλά σημεία.

Από την εξυπηρέτηση είχαμε λίγα παραπονάκια χωρίς να πρόκειται για σοβαρά λάθη. Καταρχάς, από τα 22 πιάτα του καταλόγου τα 6 δεν ήταν διαθέσιμα (27%, μεγάλο ποσοστό). Τα 5 από αυτά θέλαμε να τα παραγγείλουμε κιόλας. Δεδομένου ότι ήμασταν οι πρώτοι πελάτες της ημέρας, αυτό σημαίνει ότι ξεκινούν με μειωμένες προμήθειες την εβδομάδα τους (πήγαμε Τετάρτη). Αλλά οκ, δεν θα τους πάρουμε το κεφάλι για αυτό. Άλλα παραπονάκια ήταν το μη κέρασμα γλυκού στο μεγαλύτερο τραπέζι εκείνης της ημέρας και ότι μας έλειψε η αίσθηση ζεστασιάς και το χαμόγελο από τα άτομα που μας εξυπηρέτησαν. Από την άλλη πλευρά, αξίζει να ειπωθεί ότι δεν έγινε κάποιο σοβαρό λάθος, παρά μόνο ότι ένα πιάτο ξεχάστηκε για λίγο - μόλις το θυμίσαμε ήρθε άμεσα. Οι χρόνοι εξυπηρέτησης ήταν καλοί και ότι ζητήσαμε το είχαμε. Από τα διαθέσιμα βέβαια...

Το μενού του Τσιπουρίτο θυμίζει έντονα αυτό της Φυσαρμόνικας και στο είδος των πιάτων και στην παρουσίαση, αλλά και στην τιμολόγηση. Για όσους δεν ξέρουν τη Φυσαρμόνικα και δεν τους καλύπτει η παραπάνω φράση, το μενού του Τσιπουρίτο περιλαμβάνει:

• 11 Κρεατομεζέδες: πειραγμένα πιατάκια κρεατικών, χωρίς συνοδευτικό, στα 5,0-6,8€.
• 11 Τοπικούς μεζέδες: πατάτες, τυριά και άλλα ορεκτικά, πειραγμένα και αυτά, στα 2,7-6,5€.
• 6 Σαλάτες: διάφορες σαλάτες χωρίς ιδιαίτερη πρωτοτυπία (χόρτα, χωριάτικη, ντάκος, πράσινη κλπ), στα 3,5-6,5€.

Δοκιμάσαμε πολλούς από τους μεζέδες τους καθώς ήμασταν αρκετά άτομα. Σχεδόν όλα τα πιάτα τους κινήθηκαν σταθερά σε επίπεδα του 3/4, από άποψη νοστιμιάς και στα επίπεδα του 3,5/4 από άποψη ποιότητας. Το μέγεθος τους ήταν μεσαίο προς μικρό, το κλασσικό μεζεδοπωλίστικο δηλαδή.

Τα πιάτα που ξεχώρισαν λίγο παραπάνω γευστικά ήταν:

- Κρητικός ντάκος με φρέσκια ντομάτα και σφακιανή ξυνομυζήθρα (4,4€). Πήραμε και δεύτερο γύρο. Την πρώτη φορά ήρθε με 4 ντακάκια και τη δεύτερη με 5. Το κάθε ντακάκι είχε από πάνω τα προαναφερθέντα υλικά και μια νόστιμη ελιά. Δεν νομίζω να έχω ξανασχολιάσει θετικά ντάκο. Αυτός ήταν από τους πετυχημένους.

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελο (4,8€). Ήρθαν 5 μικρά ρολάκια, υπέροχα τηγανισμένα. Θα συμφωνήσω με άλλες κριτικές που διάβασα ότι στο σιρόπι ρακόμελο δεν ακούγεται η ρακή. Επίσης, θα ήθελα λίγη περισσότερη ποσότητα, πχ ένα ρολάκι παραπάνω ή μεγαλύτερο μέγεθος.

- Μπριζολάκια στη σχάρα με σάλτσα κεμάλι (6,2€). Τρία μεγάλα μπριζολάκια με ελάχιστο λίπος σε νόστιμη σάλτσα. Μοιάζουν αρκετά και με το αντίστοιχο πιάτο της Φυσαρμόνικας και το κερδίζουν οριακά.

Το μόνο πιάτο που δεν με ενθουσίασε προσωπικά ήταν η τηγανιά κοτόπουλο με μυρωδικά και λευκό κρασί. Ήταν το μόνο πιάτο το οποίο φαινόταν μέτριο ως προς την ποιότητα της πρώτης ύλης.

Τα υπόλοιπα πιάτα που δοκιμάσαμε, όλα για 3/4 ντοματούλες, ήταν επιγραμματικά τα εξής: Τηγανιά Λουκάνικο με μπούκοβο και φέτα, Σύγκλινο Μάνης με τρίχρωμες πιπεριές και λαδοτύρι, Σκιουφικτά με στακοβούτυρο και απάκι, Τηγανητές πατάτες, Τυροκαυτερή με τσίπουρο (κάποιοι τη βρήκαν ενοχλητική γευστικά) και Πλιγουροσαλάτα με βασιλικό, κόλιανδρο και απάκι.

Στο τραπέζι μας ήρθαν ακόμη, φρέσκο και νόστιμο λευκό ψωμάκι (0,5€ το άτομο), κανάτα με νερό και από αλκοολούχα λευκό κρασί (από τα γευστικά και εύπιοτα, 4,5€ το μισόλιτρο) και μπύρες Άλφα και Φιξ σε κουτάκια των 330ml (κάποιοι ενοχλήθηκαν βλέποντας τα) στα 2,9 και 2 ευρώ αντίστοιχα.

*Στην απόδειξη που λάβαμε παρατηρούνται μερικές μικροδιαφορές σε σύγκριση με τις τιμές του καταλόγου, προς τα κάτω!

Λυπητερή: αρκετά πιατάκια θα χρειαστούν για να χορτάσουν 2 άτομα. Όμως αυτά είναι φθηνά, οπότε δεν θα κοστίσουν πολύ. Ένα ποσό γύρω στα 12-17€, μάλλον θα είναι αρκετό για να χορτάσει και να πιεί και τα ποτάκια της η πλειοψηφία των επισκεπτών του Τσιπουρίτο. Εμείς μοιραστήκαμε 11 πιάτα στη μέση (5 άτομα), ήπιαμε αρκετό αλκοόλ και δώσαμε 14€ ο καθένας, καθόλου άσχημα.

Τελικά άξιζε η επίσκεψή μας στο Τσιπουρίτο? Λυπάμαι αλλά κωλύομαι να απαντήσω…

Περάσαμε όμορφα χάρη στην εξαιρετική παρέα που έτυχε να είμαστε. Ο χώρος δεν μας ενέπνεε, η μουσική βέβαια δεν μας χαλούσε. Η εξυπηρέτηση δεν μας ενόχλησε, όμως δεν μας σκλάβωσε κιόλας. Οι γεύσεις δεν μας απογείωσαν, αλλά δεν νιώσαμε και την παραμικρή απογοήτευση. Και δεν πληρώσαμε πολλά.

Όσοι θέλετε έναν όμορφο και μοντέρνο χώρο για την έξοδο σας, μην το δοκιμάσετε. Παραείναι απλός.

Όσοι θέλετε οικονομικά και ποιοτικά μεζεδάκια εντός Αθήνας και πλησίον μετρό κάντε μια επίσκεψη για να κρίνετε.

Προσωπικά δεν θα κυνηγήσω να ξαναπάω. Αν όμως τύχει ή το απαιτήσει η παρέα, θα πάω με χαρά. Γιατί το πιο σημαντικό ήταν ότι δεν υπήρξε μετριότητα σε τίποτα από όσα δοκιμάσαμε, από το ψωμί και το κρασί ως τους διάφορους μεζέδες. Και αυτό είναι το μεγάλο προτέρημα του Τσιπουρίτο στην τελική.