19 Απρ 2018

Να πω ότι δεν μου άρεσε; Ψέματα θα πω...

Τετάρτη 11/4/2018 και μετά από τον τελικό του CEV Challenge Cup στο βόλει, όπου ζήσαμε εποχές των παλαιότερων σπουδαίων ομάδων του Ολυμπιακού, είπα με φιλικό ζευγάρι (πλέον) να πάμε να δειπνήσουμε. Η ώρα ήταν ελαφρώς περασμένη, σκεφτήκαμε 2-3 επιλογές και καταλήξαμε στο Χαλάνδρι (μιας και εγώ τους γύριζα σπίτια τους). Όταν έπεσε η πρόταση για την Μπακαλοταβέρνα, συμφώνησα αμέσως. Σταμπαρισμένη επιλογή εδώ και χρόνια αλλά με αδυναμία εξεύρεσης τραπεζιού μιας και λόγω "άποψης" δεν έχουν τηλέφωνο, όπως και Κόκα Κόλα για όποιον ενδιαφέρεται.

Ο χώρος (κάτω) είναι νοσταλγικός, θέλει να σε ταξιδέψει σε παλαιότερες εποχές, όπου οι θαμώνες μόνο μέσω τηλεόρασης θα έχουν παρακολουθήσει. Στο κέντρο του Χαλανδρίου, χωμένο σε πεζόδρομο, σου αφήνει μια αίσθηση νησιού κατά την άποψη μου, αναφερόμενος για τον εξωτερικό χώρο. Μια αίσθηση που θα την ένιωθα ακόμη περισσότερο στον πάνω όροφο, αν τελικά καθόμουν εκεί. Τουλάχιστον αυτό είπε η φίλη. Ας αφήσουμε κάτι και για το μέλλον.

Το ντεκόρ θυμίζει μπακαλοταβέρνα, όχι τύπου Δράμι όμως. Ελαφρώς επιμελώς διακριτικά και όχι έντονα χρώματα, σίγουρα δεν θα σου μείνει αξέχαστος ο χώρος αν πας για την διακόσμηση. Ούτε τα τραπεζοκαθίσματα είναι αξιομνημόνευτα. Τα τυπικά. Ο χώρος ζωντανεύει όμως από τις νεαροπαρέες, με τη διάθεση που τους διακατέχει για να μιλήσουν και να πιούν. Και μιλάμε για όμορφες παρουσίες. Το αρνητικό στοιχείο στον χώρο είναι το στριμωξίδι. Το μαγαζί είναι μια αντίστοιχη Φυσαρμόνικα. Στο πιο κλασικό.

Η εξυπηρέτηση είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Κατά την άφιξη μας,3 σερβιτόροι μας χαιρέτισαν, ενώ μας άφησαν και το ελεύθερο να καθίσουμε όπου θέλουμε. Οι χρόνοι πολύ γρήγοροι, περισσότερο από το κανονικό. Τα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα, όχι βιαστικά ευτυχώς. Και το κέρασμα τους το κάνουν, και τις προτάσεις τους τις κάνουν. Ακόμα και τα φώτα σβήνουν για να γιορτάσουν τα γενέθλια της κοπέλας από την διπλανή παρέα. Ότι έκαναν εκείνο το βράδυ, το έκαναν καλά.

Το μενού τους κρεατικοκρατείται, έχει μπόλικα λουκάνικα αλλά και συκώτι, μπιφτέκια και κοντοσούβλι. Συμμετέχουν τα αυγά αλλά και οι κολοκυθο-τοματοκεφτέδες. Υπάρχουν αρκετές επιλογές που σίγουρα δεν θα σας δυσαρεστήσουν. Εμείς πήραμε 6 πιάτα, και για να είμαι ειλικρινής με το ωραίο πιώμα (ημίγλυκο κρασί), άνετα μπορούσα να φάω και άλλο ένα. Ας είναι...

- Ψωμί στα 2.1 ευρώ. Δεν δοκίμασα καν, αδιάφορο στο μάτι.

- Ντάκος με ξύγαλο Σητείας, στα 4.90 ευρώ. Πρώτα με κέρδισε οπτικά και μετά στη γεύση. Πολύ έντονος στο μάτι, με ζωηρό το χρώμα λόγω τομάτας. Πολύ πολύ φρέσκια τομάτα και δροσερή, σε ταξιδεύει σε καλοκαιρινές διακοπές σε νησί. Το ξύγαλο ποιοτικότατο, έκανε όμορφη αντίθεση με τη γλύκα της τομάτας. Οι κριθαρομπουκιές, καλές μεν, λίγο σκληρές δε. Φρέσκιες πάντως.

- Σφέλλα Μεσσηνίας, στα 3.7 ευρώ. Έρχεται σε σαγανάκι, σε 3 ορθογώνια κομμάτια. Χωρίς λαδίλα, παρ'ότι τηγανιτή, νόστιμη κρούστα που καλύπτει την αλμύρα που κρύβεται στο τυρί. Μην περιμένετε μαστιχωτό αποτέλεσμα. Ικανοποιητική.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ.4 τεμάχια, νόστιμα μα όχι και τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Ίσως θα ήθελα το κολοκύθι πιο έντονο, ενώ και μιας σως γιαουρτιού θα έδινε κάτι παραπάνω στη γεύση.

- Πατάτα τηγανιτή, στα 3 ευρώ. Αναγράφεται "κατσαρόλας", με λίγη ρίγανη από πάνω. Γευστική ως συνοδευτική, σε χοντρά κομμάτια.

- Χοιρινή τηγανιά με φέτα, στα 7.5 ευρώ. Εδώ θα χρειαστείτε το ψωμάκι που έρχεται στην αρχή. Αρκετό και ζουμερό κρέας, καλύπτεται από αρκετή σάλτσα, με αισθητή την παρουσία την φέτας, χωρίς να την υπερκαλύπτει. Ο 2μετρος φίλος το πήρε εργολαβία.

- Χοιρινά μπριζολάκια, στα 6.9 ευρώ. Ποίημα, ζουμερότατα, φρέσκα και καλοψημμένα. Δεν χρειάστηκε να αφαιρέσουμε τίποτα από πάνω τους. Είχαν την τύχη να βρίσκονται δίπλα μου, όπου με το ημίγλυκο κρασί τα συνδύασα άψογα. Μπουκιά και γουλιά! Προτείνονται!

- Κρασί λευκό, στα 2.1 ευρώ τα 250 μλ.
- Ημίγλυκο κρασί,2 επί 500 μλ, στα 6.1 ευρώ έκαστο. Εξαιρετικό, συνδυάζεται άψογα με το κρέας. Παρατηρώ τελευταία πως σχεδόν σε όλες τις επιχειρήσεις, η ποιότητα ημίγλυκου κρασιού είναι αρκετά άνω του μετρίου.

* Κέρασμα από ένα τριγωνικό κομμάτι σάμαλι. Εξαιρετικό, με σωστή αναλογία σιροπιού. Αν δεν ντρεπόμουν, θα ζητούσα σίγουρα ένα refill...

Κόστος:46.4 ευρώ για 3 άτομα, δηλαδή 15.5 ευρώ/άτομο.

Η συνολική εμπειρία ήταν απολύτως θετική. Καλή παρέα, νόστιμοι μεζέδες, όμορφες παρουσίες στον χώρο και χαλάρωση παρά το στριμωξίδι.

Η Μπακαλοταβέρνα έχει όλα τα συστατικά της επιτυχιάς, αν έχετε υπομονή με το παρκάρισμα και ΑΝ βρείτε να καθίσετε, σίγουρα θα περάσετε όμορφα. Αν είστε και νοσταλγοί των παλαιών ελληνικών ταινιών, με λίγο πιώμα και λίγη χαλάρωση... μπορείτε να θεωρήσετε ότι βρίσκεστε σε μια άλλη εποχή!

Πολύ κοντά σας επίσης, βρίσκονται και όμορφα μπαράκια. Συνδυάστε το!

Υ. Γ Ο ένας σερβιτόρος μοιάζει εμφανισιακά πολύ με έναν εκ των ιδιοκτητών της Φυσαρμόνικας!

Μπακαλοταβερνα, ενημερωσε η φιλη στο τηλεφωνο και το εκλεισε να ετοιμαστει 4 ωρες πριν, μην και τυχει κανενα απροοπτο σπασμενο νυχι και δε σωζεται. Ταβερνα ακουσα, το πρωτο το αγνοησα πληρως, οποτε σκεφτηκα οτι τουλαχιστον θα φαμε καλα. Ταβερνισια. Καλα φαγαμε. Ταβερνισια καθολου.

Η μπακαλοταβερνα με το παραπλανητικο ονομα ειναι στην πραγματικοτητα μπακαλομεζεδοπωλειο και, για να ειμαι ειλικρινης, ουτε το πρωτο συνθετικο εντοπισα καπου. Αλλα, με την ταρατσα που εχει, ποιος ασχολειται με συνθετικα και ονοματα; Ή με οτιδηποτε αλλο;

Το μαγαζι ειναι τριπατο. Στο πρωτο επιπεδο ζεις τη μαγεια του χαλανδριωτικου πεζοδρομου, με τραπεζακια στημενα εξω απ το μαγαζι στην περατζαδα. Δεν ειναι ανετα, αλλα τουλαχιστον χαζευεις τον κοσμο να ανεβοκατεβαινει το στενο και εχεις υλικο για κοινωνικο σχολιο για ωρες. Ακολουθει το πρωτο επιπεδο, με το κατω πατωμα που ειναι ο κλειστος, χειμωνιατικος χωρος, ο οποιος δειχνει αρκετα σκοτεινος και βαρυς και δεν ασχοληθηκα λεπτο μαζι του.

Μεσολαβει ενα οροφακι απο πανω με το μπαρ των σερβιτορων, και ακολουθει ο λογος για να προτιμησεις τη μπακαλοταβερνα εναντι των αλλων ψευδοκρασαδικων του Χαλανδριου: η ανοιχτη ταρατσα. Τραπεζακια κατω απο τον νυχτερινο ουρανο και πανω απο πλακοστρωτο, με ασπρισμενους τοιχους ολογυρα και παμπολλα χρωματιστα παντζουρια. Ενα στρογγυλο πεζουλι με ενα δεντρο στο κεντρο και στη γωνια ενας χτιστος ξυλοφουρνος ολοκληρωνουν τη μαγικη εικονα νησιωτικου χωριου.

Η εξυπηρετηση απο νεα παλικαρια που τρεχουν με 6 ποδια να προλαβουν να καλυψουν τις αναγκες της συνεχους ροης πληθους ειναι ευχαριστη, αρκετα κεφατη και βριθει κοινωνικοτητας. Με το σερβιτορο μας γελασαμε οσο προσπαθουσε να μαντεψει την ηλικια ενος φιλου που πασχει απο το συνδρομο του Μπεντζαμιν Μπατον, διασκεδασαμε οσο μας εβγαζε φωτογραφιες μετα απο δικη του προσφορα και γενικως δεν μειναμε παραπονουμενοι σε κανενα τομεα.

Οσο κοσμο και αν ειχε, ανανεωσε νερα και ποτα αμεσα, πηρε αδεια πιατα χωρις να ζητηθει και ολοι οι μεζεδες μας ηρθαν σε ευλογο διαστημα απο την παραγγελια τους. Για να μη θυμηθω τα 5 κομματια σιροπιασμενο σαμαλι και το καραφακι ρακι που μας κεραστηκαν πολυ γενναιοδωρα και τα οποια ηταν νοστιμοτατο επιστεγασμα της νυχτας μας.

Πεντε ατομα σε κλιμα μεθυσμενης απο το υπεροχο ημιγλυκο κρασι ευφοριας παραγγειλαμε:

Σαλατα μαρουλι, με φρεσκο κρεμμυδακι και δυο ελιες στην κορυφη, επι 2. Καλοκαιριατικα θελησαμε να γευτουμε χειμωνα, με μια απλη σαλατα που δεν εκπλησσει κανεναν ουτε στην πρωτοτυπια ουτε στη γευση.

Κολοκυθοκεφτεδες, 4 τεμαχια. Ναι μεν νοστιμο εσωτερικο, θα το ηθελα λιγο πιο κολοκυθενιο και λιγοτερο λαδερης επιγευσης. Με ενα γιαουρτενιο ντιπ ισως ισορροπουσε η βαρια γευση.

Τυρι σαγανακι, σε μεταλλικο τσερκι με το λεμονακι του. Μαστιχωτο και θρυβουλιαστο ταυτοχρονα, που με το λεμονακι αναδειχθηκε τιμια.

Σκιουφιχτα με μυζηθρα και απακι. Πως παιρνεις τοσο καλες πρωτες υλες και φτιαχνεις τοσο απογοητευτικο αποτελεσμα αδυνατω να το καταλαβω. Το πιατο ηταν αναλατο, το τυρι δεν εδινε καμια ενταση και το απακι ηταν afk. Θα το ηθελα λιγο πιο ζουματο, πιο εντονο, πιο πιπερατο. Χωρις να ειναι κακο, περασε και δεν ακουμπησε.

Πατατες τηγανιτες, φρεσκιες, επι δυο. Ωραια τηγανισμενες και αλαδες, με τη ριγανιτσα τους. Αρκετα μικρη μεριδα αλλα πετυχημενη στην εκτελεση.

Χοιρινη τηγανια με φετα, επι 2. Πολυ τραβηχτικος για κρασι μεζες, με την πιπερια του, την φετα του, την υγρασια του. Λιπη δεν εντοπιστηκαν.

Συνοδευτηκαν αψογα με 2.5 κιλα απο ενα γλυκοπιοτο ημιγλυκο και 1 κιλο λευκο κρασι, αρωματικα και ποιοτικα αμφοτερα.

Οι τιμες της δεν ειναι μπακαλιστικες ουτε ταβερνισιες. Χωρις να ειναι ακριβες, παρατηρησα αυξησεις απο την τελευταια κριτικη του Vageli 5, μολις, μηνες πριν, σχεδον στο συνολο του καταλογου. Σε συναρτηση με τις ζουζουνιαρικες ποσοτητες, τα σχεδον 20 ευρω ανα ατομο ειναι κομματακι τσιμπημενα.

Μα, για να ειμαι ειλικρινης, δεν σε νοιαζει. Γελασαμε τοσο υστερικα στην πολυωρη παραμονη μας, ειπαμε τοσα σημαντικα και ασημαντα και ξεκουραστηκαμε τοσο απο τον ανακουφιστικο χωρο, που ουτε οι αστοχες γευσεις, ουτε οι τιμες απασχολησαν κανεναν μας.

Ηταν μια ομορφη, αυγουστιατικη νυχτα. Μακαρι ολη η ζωη μας να ειναι μια αλυσιδα απο ομορφες, αυγουστατικες νυχτες.

31 Οκτ 2017

Πήγα πριν καμιά δεκαριά μέρες με παρέα 3 ατόμων δεύτερη φορά στην Μπακαλοταβέρνα. Ο χώρος πολύ ζεστός θυμίζει χωριό και σε προδιαθέτει για αυτό που θα φας.

Καλής ποιότητας φαγητό σε τιμές χωριού. Δοκιμάσαμε συκωτάκι- απίστευτο, χοιρινό κοντοσούβλι πολύ καλό και πιπεράτο, φιλέτο κοτόπουλο (κλασσικά μια φίλη έκανε διαίτα-δεν δοκίμασα), χόρτα και ντάκο ο οποίος είχε ένα αδιευκρίνιστης προέλευσης αλλά έξοχο κρεμώδες τυράκι που μας άρεσε πολύ.

Παραλίγο να ξεχάσω τις οφτές πατάτες, αρκετά νόστιμες κι απλές, ίσως το πιο αδιάφορο πιάτο χωρίς να είναι απαραίτητα κακό. Κρασάκι κόκκινο καλό και κρύο, στο τέλος μας κέρασαν και γλυκάκι- πάντα μετράει θετικά αυτό σε μια κριτική!

Σύνολο πληρώσαμε 41ε αρκετά καλά για τις μεγάλες ποσότητες των φαγητών.

13 Σεπ 2017

Συνήθως δεν κάνω δεύτερη κριτική για το ίδιο μέρος, αλλά λόγω συχνότητας επισκέψεων, μάλλον ήρθε η ώρα να δώσω άλλη μία ψήφο εμπιστοσύνης στο μαγαζί.

Ο χώρος είναι αρκετά καλός για το ύφος του μαγαζιού. Ενώ παλιά προτιμούσα τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο, πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η ταράτσα είναι καλύτερη επιλογή. Τα τραπέζια δεν είναι τεράστια, οπότε αν σκοπεύετε να πάρετε πολλά πράγματα ίσως δυσκολευτείτε. Σε κάθε περίπτωση, το να έχετε ατομικά πιάτα μπροστά σας είναι απλά χάσιμο χώρου. Συνίσταται το σύστημα όλα-στη-μέση.

Από γεύση, μένουμε πάντα ικανοποιημένοι. Συνεχίζει να μου αρέσει πολύ το βουβαλίσιο λουκάνικο. Μου αρέσει που έχει μερικά απλά, αλλά νόστιμα πιάτα, του τύπου πατάτα ψητή. Όταν έχεις δέκα πιάτα πάνω στο τραπέζι, δεν χρειάζεται να έχουν όλα σύνθετες γεύσεις.

Στο vfm, πάντα πληρώνω λιγότερα από ότι αναμένω. Γενικά, θεωρώ ότι τα πιάτα είναι σωστά τιμολογημένα.

Ένα πολύ ευχάριστο μαγαζί, να πάτε (ακόμα και χειμώνα - και ο εσωτερικός χώρος μια χαρά είναι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Stillme.

16 Ιουν 2018

Τετάρτη βράδυ, και με παρέα 6 ατόμων είπαμε να δοκιμάσουμε να βρούμε τραπέζι στην ταράτσα της Μπακαλοταβέρνας, για την οποία είχαμε ακούσει τόσα καλά!
Σταθήκαμε άτυχοι σε αυτό (γιατί τελικά βρήκαμε στον πεζόδρομο), αλλά τυχεροί σε όλα τάλλα!

Τι να πρωτοπει κανείς για το μέρος αυτό? Άψογη εξυπηρέτηση, εξαιρετικό φαγητό, γενναίες μερίδες, ευγενικό προσωπικό, τι άλλο να ζητήσεις?

Η παρέα δοκίμασε αρκετούς μεζέδες, με highlight το πρόβειο μπιφτέκι (απίστευτη γεύση και ιδανικό ψήσιμο), τον τρομερό ντάκο με ξύγαλο, την αλμύρα, τις πεντανόστιμες τηγανητές πατάτες και τους καλομαγειρεμενους κολοκυθοκεφτεδες & ντοματοκεφτέδες. Πέρα από τα παραπάνω, παραγγείλαμε και χόρτα βραστά, λουκάνικο πικάντικο (νόστιμο αλλά αρκετά καυτερό, για δυνατούς παίχτες! ), μια χωριάτικη σκέτο ποίημα (με ένα "τούβλο" φέτα απο πάνω) και χοιρινά μπριζολάκια.

Οι τιμές του καταλόγου δεν ξεπερνούν τα 7-8 ευρώ (για τα κρεατικά), και τα ορεκτικά κυμαίνονται από 3-5 ευρώ. Συνολικά λοιπόν για όλα τα παραπάνω (μαζί με 1 μεγάλη μπύρα ΖΕΟΣ και 1 μπύρα Βεργίνα) πληρώσαμε 75 ευρώ, δηλαδή 12,5 ευρώ το άτομο!! Τέτοιες τιμές δε συναντάς εύκολα πλέον σε μαγαζιά εκτός του κέντρου της Αθήνας, και έχοντας την πρόσφατη κακή εμπειρία από άλλο, παρόμοιου στυλ μαγαζι, στο Χαλάνδρι μείναμε πραγματικά ευχαριστημένοι! Τρανή απόδειξη ό, τι η ποιότητα δεν σημαίνει απαραίτητα φουσκωμένο λογαριασμό, ή και το αντίθετο - το οτι πληρώνεις πολλά δε σημαίνει ό, τι θα φας και καλά!

Το προσωπικό είναι εξαιρετικό, όλοι χαμογελαστοί και με την καλή τους την κουβέντα, και φυσικά τα φαγητά έρχονται στο τραπέζι άμεσα.

Στο τέλος έρχεται και κέρασμα ένα ωραίο κομματάκι σάμαλι, γευστικό και αυτό, ό, τι πρέπει για να κλείσει το γεύμα που μόλις προηγήθηκε!

Συνολικά η Μπακαλοταβέρνα είναι ένα μέρος που αξίζει να επισκεφτεί κανείς, σε κερδίζει από την πρώτη σιτγμή και σίγουρα θα ξαναπάμε για να πετύχουμε αυτή τη φορά τραπέζι στην ταράτσα!

Υ. Γ.: Οι αποδείξεις ήρθαν στο τραπέζι αμέσως, χωρίς να πρέπει να τις ζητήσουμε εμείς. Άλλο ένα + στη συνολική εμπειρία!