19 Απρ 2018

Να πω ότι δεν μου άρεσε; Ψέματα θα πω...

Τετάρτη 11/4/2018 και μετά από τον τελικό του CEV Challenge Cup στο βόλει, όπου ζήσαμε εποχές των παλαιότερων σπουδαίων ομάδων του Ολυμπιακού, είπα με φιλικό ζευγάρι (πλέον) να πάμε να δειπνήσουμε. Η ώρα ήταν ελαφρώς περασμένη, σκεφτήκαμε 2-3 επιλογές και καταλήξαμε στο Χαλάνδρι (μιας και εγώ τους γύριζα σπίτια τους). Όταν έπεσε η πρόταση για την Μπακαλοταβέρνα, συμφώνησα αμέσως. Σταμπαρισμένη επιλογή εδώ και χρόνια αλλά με αδυναμία εξεύρεσης τραπεζιού μιας και λόγω "άποψης" δεν έχουν τηλέφωνο, όπως και Κόκα Κόλα για όποιον ενδιαφέρεται.

Ο χώρος (κάτω) είναι νοσταλγικός, θέλει να σε ταξιδέψει σε παλαιότερες εποχές, όπου οι θαμώνες μόνο μέσω τηλεόρασης θα έχουν παρακολουθήσει. Στο κέντρο του Χαλανδρίου, χωμένο σε πεζόδρομο, σου αφήνει μια αίσθηση νησιού κατά την άποψη μου, αναφερόμενος για τον εξωτερικό χώρο. Μια αίσθηση που θα την ένιωθα ακόμη περισσότερο στον πάνω όροφο, αν τελικά καθόμουν εκεί. Τουλάχιστον αυτό είπε η φίλη. Ας αφήσουμε κάτι και για το μέλλον.

Το ντεκόρ θυμίζει μπακαλοταβέρνα, όχι τύπου Δράμι όμως. Ελαφρώς επιμελώς διακριτικά και όχι έντονα χρώματα, σίγουρα δεν θα σου μείνει αξέχαστος ο χώρος αν πας για την διακόσμηση. Ούτε τα τραπεζοκαθίσματα είναι αξιομνημόνευτα. Τα τυπικά. Ο χώρος ζωντανεύει όμως από τις νεαροπαρέες, με τη διάθεση που τους διακατέχει για να μιλήσουν και να πιούν. Και μιλάμε για όμορφες παρουσίες. Το αρνητικό στοιχείο στον χώρο είναι το στριμωξίδι. Το μαγαζί είναι μια αντίστοιχη Φυσαρμόνικα. Στο πιο κλασικό.

Η εξυπηρέτηση είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Κατά την άφιξη μας,3 σερβιτόροι μας χαιρέτισαν, ενώ μας άφησαν και το ελεύθερο να καθίσουμε όπου θέλουμε. Οι χρόνοι πολύ γρήγοροι, περισσότερο από το κανονικό. Τα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα, όχι βιαστικά ευτυχώς. Και το κέρασμα τους το κάνουν, και τις προτάσεις τους τις κάνουν. Ακόμα και τα φώτα σβήνουν για να γιορτάσουν τα γενέθλια της κοπέλας από την διπλανή παρέα. Ότι έκαναν εκείνο το βράδυ, το έκαναν καλά.

Το μενού τους κρεατικοκρατείται, έχει μπόλικα λουκάνικα αλλά και συκώτι, μπιφτέκια και κοντοσούβλι. Συμμετέχουν τα αυγά αλλά και οι κολοκυθο-τοματοκεφτέδες. Υπάρχουν αρκετές επιλογές που σίγουρα δεν θα σας δυσαρεστήσουν. Εμείς πήραμε 6 πιάτα, και για να είμαι ειλικρινής με το ωραίο πιώμα (ημίγλυκο κρασί), άνετα μπορούσα να φάω και άλλο ένα. Ας είναι...

- Ψωμί στα 2.1 ευρώ. Δεν δοκίμασα καν, αδιάφορο στο μάτι.

- Ντάκος με ξύγαλο Σητείας, στα 4.90 ευρώ. Πρώτα με κέρδισε οπτικά και μετά στη γεύση. Πολύ έντονος στο μάτι, με ζωηρό το χρώμα λόγω τομάτας. Πολύ πολύ φρέσκια τομάτα και δροσερή, σε ταξιδεύει σε καλοκαιρινές διακοπές σε νησί. Το ξύγαλο ποιοτικότατο, έκανε όμορφη αντίθεση με τη γλύκα της τομάτας. Οι κριθαρομπουκιές, καλές μεν, λίγο σκληρές δε. Φρέσκιες πάντως.

- Σφέλλα Μεσσηνίας, στα 3.7 ευρώ. Έρχεται σε σαγανάκι, σε 3 ορθογώνια κομμάτια. Χωρίς λαδίλα, παρ'ότι τηγανιτή, νόστιμη κρούστα που καλύπτει την αλμύρα που κρύβεται στο τυρί. Μην περιμένετε μαστιχωτό αποτέλεσμα. Ικανοποιητική.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ.4 τεμάχια, νόστιμα μα όχι και τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Ίσως θα ήθελα το κολοκύθι πιο έντονο, ενώ και μιας σως γιαουρτιού θα έδινε κάτι παραπάνω στη γεύση.

- Πατάτα τηγανιτή, στα 3 ευρώ. Αναγράφεται "κατσαρόλας", με λίγη ρίγανη από πάνω. Γευστική ως συνοδευτική, σε χοντρά κομμάτια.

- Χοιρινή τηγανιά με φέτα, στα 7.5 ευρώ. Εδώ θα χρειαστείτε το ψωμάκι που έρχεται στην αρχή. Αρκετό και ζουμερό κρέας, καλύπτεται από αρκετή σάλτσα, με αισθητή την παρουσία την φέτας, χωρίς να την υπερκαλύπτει. Ο 2μετρος φίλος το πήρε εργολαβία.

- Χοιρινά μπριζολάκια, στα 6.9 ευρώ. Ποίημα, ζουμερότατα, φρέσκα και καλοψημμένα. Δεν χρειάστηκε να αφαιρέσουμε τίποτα από πάνω τους. Είχαν την τύχη να βρίσκονται δίπλα μου, όπου με το ημίγλυκο κρασί τα συνδύασα άψογα. Μπουκιά και γουλιά! Προτείνονται!

- Κρασί λευκό, στα 2.1 ευρώ τα 250 μλ.
- Ημίγλυκο κρασί,2 επί 500 μλ, στα 6.1 ευρώ έκαστο. Εξαιρετικό, συνδυάζεται άψογα με το κρέας. Παρατηρώ τελευταία πως σχεδόν σε όλες τις επιχειρήσεις, η ποιότητα ημίγλυκου κρασιού είναι αρκετά άνω του μετρίου.

* Κέρασμα από ένα τριγωνικό κομμάτι σάμαλι. Εξαιρετικό, με σωστή αναλογία σιροπιού. Αν δεν ντρεπόμουν, θα ζητούσα σίγουρα ένα refill...

Κόστος:46.4 ευρώ για 3 άτομα, δηλαδή 15.5 ευρώ/άτομο.

Η συνολική εμπειρία ήταν απολύτως θετική. Καλή παρέα, νόστιμοι μεζέδες, όμορφες παρουσίες στον χώρο και χαλάρωση παρά το στριμωξίδι.

Η Μπακαλοταβέρνα έχει όλα τα συστατικά της επιτυχιάς, αν έχετε υπομονή με το παρκάρισμα και ΑΝ βρείτε να καθίσετε, σίγουρα θα περάσετε όμορφα. Αν είστε και νοσταλγοί των παλαιών ελληνικών ταινιών, με λίγο πιώμα και λίγη χαλάρωση... μπορείτε να θεωρήσετε ότι βρίσκεστε σε μια άλλη εποχή!

Πολύ κοντά σας επίσης, βρίσκονται και όμορφα μπαράκια. Συνδυάστε το!

Υ. Γ Ο ένας σερβιτόρος μοιάζει εμφανισιακά πολύ με έναν εκ των ιδιοκτητών της Φυσαρμόνικας!

31 Οκτ 2017

Πήγα πριν καμιά δεκαριά μέρες με παρέα 3 ατόμων δεύτερη φορά στην Μπακαλοταβέρνα. Ο χώρος πολύ ζεστός θυμίζει χωριό και σε προδιαθέτει για αυτό που θα φας.

Καλής ποιότητας φαγητό σε τιμές χωριού. Δοκιμάσαμε συκωτάκι- απίστευτο, χοιρινό κοντοσούβλι πολύ καλό και πιπεράτο, φιλέτο κοτόπουλο (κλασσικά μια φίλη έκανε διαίτα-δεν δοκίμασα), χόρτα και ντάκο ο οποίος είχε ένα αδιευκρίνιστης προέλευσης αλλά έξοχο κρεμώδες τυράκι που μας άρεσε πολύ.

Παραλίγο να ξεχάσω τις οφτές πατάτες, αρκετά νόστιμες κι απλές, ίσως το πιο αδιάφορο πιάτο χωρίς να είναι απαραίτητα κακό. Κρασάκι κόκκινο καλό και κρύο, στο τέλος μας κέρασαν και γλυκάκι- πάντα μετράει θετικά αυτό σε μια κριτική!

Σύνολο πληρώσαμε 41ε αρκετά καλά για τις μεγάλες ποσότητες των φαγητών.

13 Σεπ 2017

Συνήθως δεν κάνω δεύτερη κριτική για το ίδιο μέρος, αλλά λόγω συχνότητας επισκέψεων, μάλλον ήρθε η ώρα να δώσω άλλη μία ψήφο εμπιστοσύνης στο μαγαζί.

Ο χώρος είναι αρκετά καλός για το ύφος του μαγαζιού. Ενώ παλιά προτιμούσα τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο, πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η ταράτσα είναι καλύτερη επιλογή. Τα τραπέζια δεν είναι τεράστια, οπότε αν σκοπεύετε να πάρετε πολλά πράγματα ίσως δυσκολευτείτε. Σε κάθε περίπτωση, το να έχετε ατομικά πιάτα μπροστά σας είναι απλά χάσιμο χώρου. Συνίσταται το σύστημα όλα-στη-μέση.

Από γεύση, μένουμε πάντα ικανοποιημένοι. Συνεχίζει να μου αρέσει πολύ το βουβαλίσιο λουκάνικο. Μου αρέσει που έχει μερικά απλά, αλλά νόστιμα πιάτα, του τύπου πατάτα ψητή. Όταν έχεις δέκα πιάτα πάνω στο τραπέζι, δεν χρειάζεται να έχουν όλα σύνθετες γεύσεις.

Στο vfm, πάντα πληρώνω λιγότερα από ότι αναμένω. Γενικά, θεωρώ ότι τα πιάτα είναι σωστά τιμολογημένα.

Ένα πολύ ευχάριστο μαγαζί, να πάτε (ακόμα και χειμώνα - και ο εσωτερικός χώρος μια χαρά είναι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Stillme.

01 Σεπ 2016

Είμαι λάτρης της παλιάς εποχής. Εραστής του παρελθόντος. Θα ήθελα να είχα ζήσει στα 60’ς εκεί που έζησε ο πατέρας μου. Να συχνάζω σε clubάκια, να χορεύω rock ‘ n’ roll και να πίνω vermouth. Να παίζω με το groupάκι μου και να αλαλάζουν από κάτω τα κοριτσόπουλα. Να μην ζητάνε να παίξω το τάδε και το δείνα τραγούδι, αλλά να παίζω ότι με τρελαίνει. Να πηγαίνω σε party και πάνω στους slow χορούς να ρίχνω και κανένα κλεφτό φιλί. Να τρώω στα ταβερνάκια και να γουστάρω να βλέπω τον σερβιτόρο να φοράει την παραδοσιακή άσπρη ποδιά της ταβέρνας. Να βάζω και κανένα τραγούδι, επιλογές από Καζαντζίδη έως Paul Anka στο juke box του μαγαζιού. Δεν τα έζησα τότε.
Έζησα στα 80’ς. Rock ‘n‘ roll χόρεψα ελάχιστα, γιατί το ροκ σκέτο ήταν τότε στα καλύτερα του. Σε clubάκια σύχναζα αλλά η disco κυριαρχούσε και αισθανόμουν περιθωριακός. Έπαιξα και ότι ζητούσαν τα κοριτσάκια ακόμα και το ‘’wake up’’ που εγώ το ήξερα ‘’serenade’’ του Steve Miller, γιατί αλλιώς δεν θα μαζεύαμε κόσμο. Στα slow τραγούδια έδινα φιλιά αλλά όχι κλεφτά και αυτό μου την έσπαγε, έχανε την χάρη του. Ότι juke box βρήκα σε ταβερνάκια, δεν λειτουργούσαν και οι σερβιτόροι είχαν αρχίσει να εκμοντερνίζονται.
Οπότε όταν ξεκίνησα να πάω στην ‘’μπακαλοταβέρνα’’ βρήκα μια όαση του παρελθόντος. Ειδικά στην ταράτσα. Ο μέσα χώρος καλός, έχει αναλυθεί τέλεια από άλλους, αλλά η ταράτσα είναι η έκπληξη.
Περπατάς λοιπόν στον πεζόδρομο της Θουκυδίδου, ακούς τα ντάπα ντούπα αριστερά και δεξιά από τα μπαράκια του 2016 και ξαφνικά το σκηνικό για 10 μέτρα, όσο η πρόσοψη του μαγαζιού αλλάζει. Σκηνικό 60's.
Παλιό σπίτι της περιοχής με ελάχιστες παρεμβάσεις από έξω. Ανεβαίνεις τα σκαλάκια υπό τους ήχους Καζαντζίδη, Ρεπάνη, Περπινιάδη και αντικρίζεις σκηνικό βγαλμένο από ελληνική ταινία. Παλιά ξύλινα παντζούρια με φανερή τη φθορά από το πέρασμα του χρόνου, ζαρντινιέρες με λουλούδια στους τοίχους, λαμπιόνια να κρέμονται από την μια άκρη στην άλλη, βρυσούλα χωριάτικη, λουλούδια, δέντρα στην αυλή που φθάνουν μέχρι την ταράτσα, δροσιά μέσα στο Καλοκαίρι. Κλασσικές καφέ ξύλινες καρέκλες και στη μέση το σπαστό μεταλλικό τραπέζι. Εδώ είμαστε για να αναπολήσουμε τα χρόνια που δεν προλάβαμε. Λαδόκολλα στο τραπέζι και βουρ. Καλή παρέα, του παρελθόντος πάντα ή με νοσταλγό του, τσίπουρο 250αράκι και συζήτηση για τα παλιά.
Οι σερβιτόροι ροκάδες και μη, του τότε. Νεαροί χαμογελαστοί και γρήγοροι. Ομοιόμορφα –στα μαύρα- ντυμένοι. Με τις προτάσεις τους και την πλάκα τους στα όρια πάντα. Με τις γνωστές ελληνικές δικαιολογίες για την απόδειξη που ήρθε λειψή και το μηχανάκι που δεν διαθέτει το μαγαζί. Χρόνοι τέλειοι κανένα παράπονο.
Ο κατάλογος σε διπλωμένη κόλλα γραμμένος ομοιόμορφα στο χέρι. Ψωμί σε τσίγκινη ψωμιέρα ζυμωτό μισό καρβέλι, ζεστό, αφράτο τέλειο. Χρεωμένο βέβαια για 2 άτομα σαν να ψώνιζες 1 ½ κιλό.
Βλήτα λεμονάτα μέσα σε καλό λάδι, επιτέλους μια φορά κρύα όπως τα προτιμώ. Ήρθαν όπως και οι περισσότεροι μεζέδες σε εμαγιέ σκεύος, τι μου θύμισες τώρα.
Τηγανιτή σφέλα Μεσσηνίας, 2 μεγάλα κομμάτια τυριού καταλάμβαναν όλο το τηγανάκι, λίγο παραπάνω αλμυρό από ότι το ήθελα αλλά το τακτοποίησα με το λεμόνι που έριξα. Σαγανάκι στα καλύτερά του.
Ρεβίθια με λουκάνικο. Ήρθαν στο γνωστό εμαγιέ πιάτο, λευκό από μέσα κόκκινο από έξω. Απολαυστικός μεζές. Σωστά βρασμένα, καθόλου χυλωμένα, χωρίς ζουμί, συντροφιά με ψιλοκομμένο λουκάνικο με πράσο, ψιλοκομμένη ντοματούλα, άνηθο και μυρωδικά.
Μοσχαράκι με χαρουπόμελο. Πολύ μαλακό, χωρίς ίνες, πολλά και μεγάλα τα κομμάτια του κρέατος. Έδενε τέλεια με την σάλτσα χωρίς να γλυκίζει καθόλου. Βούτα - βούτα στη σάλτσα δεν κατάλαβα πως τελείωσε το ψωμί.
Χοιρινή τηγανιά με μπόλικη τριμμένη φέτα και μυρωδικά. Το κρέας προφανώς είχε βράσει λίγο παραπάνω πριν τηγανιστεί και είχε γίνει αχταρμάς στο πιάτο, αλλά ήταν ένα γλύκισμα, χωρίς ίχνος λίπους.
Πατάτες χεράτες, κομμένες σε μεγάλα τεμάχια, χρυσαφένιες και ολίγον crispy για να συνοδεύσουμε τα κρέατα.
Για ποτό ελληνικές μπύρες, χύμα κρασιά σερβιρισμένα σε παλιές μποτίλιες, για τους λάτρεις της Β. Ελλάδας ρετσίνα Μαλαματίνα και αρκετά αποστάγματα.
Το τσίπουρο που δοκιμάσαμε το δικό τους, αρκετά καλό χωρίς μετέπειτα παρενέργειες.
Στο τέλος μας κέρασαν σάμαλι πολύ καλά δεμένο και σωστά σιροπιασμένο.
Τιμές; Αυτές δεν μείναν στο παρελθόν αλλά είναι του παρόντος έτους. 2 άτομα δώσαμε 32 euro και μαζί με 2 25άρια τσίπουρα και το tip ανέβηκε στα 45 euro, αρκετά ψηλά για το μαγαζί.
Αν θέλετε να γευτείτε λίγη από την λάμψη του παρελθόντος, οπλιστείτε με υπομονή γιατί το μαγαζί δεν κλείνει τραπέζι και επισκεφτείτε το. Αν δεν βρείτε, αφήστε το νούμερο του τηλεφώνου σας σε έναν από τους σερβιτόρους, κάντε μια βόλτα στο Χαλάνδρι, έχει ωραία αγορά και θα σας ειδοποιήσουν.
Θα αναπολήσετε τα παιδικά σας χρόνια ή θα θυμηθείτε τις ιστορίες από την ταβέρνα του ‘’Μπάμπη του Ψηλού’’ που σας διηγούνταν οι γονείς σας. Βαγγέλη το κατάλληλο μέρος για να πας με φίλο από τον στρατό και να λέτε μέχρι το πρωί μάχιμες ιστορίες.

16 Ιουν 2018

Τετάρτη βράδυ, και με παρέα 6 ατόμων είπαμε να δοκιμάσουμε να βρούμε τραπέζι στην ταράτσα της Μπακαλοταβέρνας, για την οποία είχαμε ακούσει τόσα καλά!
Σταθήκαμε άτυχοι σε αυτό (γιατί τελικά βρήκαμε στον πεζόδρομο), αλλά τυχεροί σε όλα τάλλα!

Τι να πρωτοπει κανείς για το μέρος αυτό? Άψογη εξυπηρέτηση, εξαιρετικό φαγητό, γενναίες μερίδες, ευγενικό προσωπικό, τι άλλο να ζητήσεις?

Η παρέα δοκίμασε αρκετούς μεζέδες, με highlight το πρόβειο μπιφτέκι (απίστευτη γεύση και ιδανικό ψήσιμο), τον τρομερό ντάκο με ξύγαλο, την αλμύρα, τις πεντανόστιμες τηγανητές πατάτες και τους καλομαγειρεμενους κολοκυθοκεφτεδες & ντοματοκεφτέδες. Πέρα από τα παραπάνω, παραγγείλαμε και χόρτα βραστά, λουκάνικο πικάντικο (νόστιμο αλλά αρκετά καυτερό, για δυνατούς παίχτες! ), μια χωριάτικη σκέτο ποίημα (με ένα "τούβλο" φέτα απο πάνω) και χοιρινά μπριζολάκια.

Οι τιμές του καταλόγου δεν ξεπερνούν τα 7-8 ευρώ (για τα κρεατικά), και τα ορεκτικά κυμαίνονται από 3-5 ευρώ. Συνολικά λοιπόν για όλα τα παραπάνω (μαζί με 1 μεγάλη μπύρα ΖΕΟΣ και 1 μπύρα Βεργίνα) πληρώσαμε 75 ευρώ, δηλαδή 12,5 ευρώ το άτομο!! Τέτοιες τιμές δε συναντάς εύκολα πλέον σε μαγαζιά εκτός του κέντρου της Αθήνας, και έχοντας την πρόσφατη κακή εμπειρία από άλλο, παρόμοιου στυλ μαγαζι, στο Χαλάνδρι μείναμε πραγματικά ευχαριστημένοι! Τρανή απόδειξη ό, τι η ποιότητα δεν σημαίνει απαραίτητα φουσκωμένο λογαριασμό, ή και το αντίθετο - το οτι πληρώνεις πολλά δε σημαίνει ό, τι θα φας και καλά!

Το προσωπικό είναι εξαιρετικό, όλοι χαμογελαστοί και με την καλή τους την κουβέντα, και φυσικά τα φαγητά έρχονται στο τραπέζι άμεσα.

Στο τέλος έρχεται και κέρασμα ένα ωραίο κομματάκι σάμαλι, γευστικό και αυτό, ό, τι πρέπει για να κλείσει το γεύμα που μόλις προηγήθηκε!

Συνολικά η Μπακαλοταβέρνα είναι ένα μέρος που αξίζει να επισκεφτεί κανείς, σε κερδίζει από την πρώτη σιτγμή και σίγουρα θα ξαναπάμε για να πετύχουμε αυτή τη φορά τραπέζι στην ταράτσα!

Υ. Γ.: Οι αποδείξεις ήρθαν στο τραπέζι αμέσως, χωρίς να πρέπει να τις ζητήσουμε εμείς. Άλλο ένα + στη συνολική εμπειρία!

Θουκυδίδου 6, Χαλάνδρι

δεν διαθετει