31 Οκτ 2017

Πήγα πριν καμιά δεκαριά μέρες με παρέα 3 ατόμων δεύτερη φορά στην Μπακαλοταβέρνα. Ο χώρος πολύ ζεστός θυμίζει χωριό και σε προδιαθέτει για αυτό που θα φας.

Καλής ποιότητας φαγητό σε τιμές χωριού. Δοκιμάσαμε συκωτάκι- απίστευτο, χοιρινό κοντοσούβλι πολύ καλό και πιπεράτο, φιλέτο κοτόπουλο (κλασσικά μια φίλη έκανε διαίτα-δεν δοκίμασα), χόρτα και ντάκο ο οποίος είχε ένα αδιευκρίνιστης προέλευσης αλλά έξοχο κρεμώδες τυράκι που μας άρεσε πολύ.

Παραλίγο να ξεχάσω τις οφτές πατάτες, αρκετά νόστιμες κι απλές, ίσως το πιο αδιάφορο πιάτο χωρίς να είναι απαραίτητα κακό. Κρασάκι κόκκινο καλό και κρύο, στο τέλος μας κέρασαν και γλυκάκι- πάντα μετράει θετικά αυτό σε μια κριτική!

Σύνολο πληρώσαμε 41ε αρκετά καλά για τις μεγάλες ποσότητες των φαγητών.

13 Σεπ 2017

Συνήθως δεν κάνω δεύτερη κριτική για το ίδιο μέρος, αλλά λόγω συχνότητας επισκέψεων, μάλλον ήρθε η ώρα να δώσω άλλη μία ψήφο εμπιστοσύνης στο μαγαζί.

Ο χώρος είναι αρκετά καλός για το ύφος του μαγαζιού. Ενώ παλιά προτιμούσα τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο, πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η ταράτσα είναι καλύτερη επιλογή. Τα τραπέζια δεν είναι τεράστια, οπότε αν σκοπεύετε να πάρετε πολλά πράγματα ίσως δυσκολευτείτε. Σε κάθε περίπτωση, το να έχετε ατομικά πιάτα μπροστά σας είναι απλά χάσιμο χώρου. Συνίσταται το σύστημα όλα-στη-μέση.

Από γεύση, μένουμε πάντα ικανοποιημένοι. Συνεχίζει να μου αρέσει πολύ το βουβαλίσιο λουκάνικο. Μου αρέσει που έχει μερικά απλά, αλλά νόστιμα πιάτα, του τύπου πατάτα ψητή. Όταν έχεις δέκα πιάτα πάνω στο τραπέζι, δεν χρειάζεται να έχουν όλα σύνθετες γεύσεις.

Στο vfm, πάντα πληρώνω λιγότερα από ότι αναμένω. Γενικά, θεωρώ ότι τα πιάτα είναι σωστά τιμολογημένα.

Ένα πολύ ευχάριστο μαγαζί, να πάτε (ακόμα και χειμώνα - και ο εσωτερικός χώρος μια χαρά είναι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Stillme.

01 Σεπ 2016

Είμαι λάτρης της παλιάς εποχής. Εραστής του παρελθόντος. Θα ήθελα να είχα ζήσει στα 60’ς εκεί που έζησε ο πατέρας μου. Να συχνάζω σε clubάκια, να χορεύω rock ‘ n’ roll και να πίνω vermouth. Να παίζω με το groupάκι μου και να αλαλάζουν από κάτω τα κοριτσόπουλα. Να μην ζητάνε να παίξω το τάδε και το δείνα τραγούδι, αλλά να παίζω ότι με τρελαίνει. Να πηγαίνω σε party και πάνω στους slow χορούς να ρίχνω και κανένα κλεφτό φιλί. Να τρώω στα ταβερνάκια και να γουστάρω να βλέπω τον σερβιτόρο να φοράει την παραδοσιακή άσπρη ποδιά της ταβέρνας. Να βάζω και κανένα τραγούδι, επιλογές από Καζαντζίδη έως Paul Anka στο juke box του μαγαζιού. Δεν τα έζησα τότε.
Έζησα στα 80’ς. Rock ‘n‘ roll χόρεψα ελάχιστα, γιατί το ροκ σκέτο ήταν τότε στα καλύτερα του. Σε clubάκια σύχναζα αλλά η disco κυριαρχούσε και αισθανόμουν περιθωριακός. Έπαιξα και ότι ζητούσαν τα κοριτσάκια ακόμα και το ‘’wake up’’ που εγώ το ήξερα ‘’serenade’’ του Steve Miller, γιατί αλλιώς δεν θα μαζεύαμε κόσμο. Στα slow τραγούδια έδινα φιλιά αλλά όχι κλεφτά και αυτό μου την έσπαγε, έχανε την χάρη του. Ότι juke box βρήκα σε ταβερνάκια, δεν λειτουργούσαν και οι σερβιτόροι είχαν αρχίσει να εκμοντερνίζονται.
Οπότε όταν ξεκίνησα να πάω στην ‘’μπακαλοταβέρνα’’ βρήκα μια όαση του παρελθόντος. Ειδικά στην ταράτσα. Ο μέσα χώρος καλός, έχει αναλυθεί τέλεια από άλλους, αλλά η ταράτσα είναι η έκπληξη.
Περπατάς λοιπόν στον πεζόδρομο της Θουκυδίδου, ακούς τα ντάπα ντούπα αριστερά και δεξιά από τα μπαράκια του 2016 και ξαφνικά το σκηνικό για 10 μέτρα, όσο η πρόσοψη του μαγαζιού αλλάζει. Σκηνικό 60's.
Παλιό σπίτι της περιοχής με ελάχιστες παρεμβάσεις από έξω. Ανεβαίνεις τα σκαλάκια υπό τους ήχους Καζαντζίδη, Ρεπάνη, Περπινιάδη και αντικρίζεις σκηνικό βγαλμένο από ελληνική ταινία. Παλιά ξύλινα παντζούρια με φανερή τη φθορά από το πέρασμα του χρόνου, ζαρντινιέρες με λουλούδια στους τοίχους, λαμπιόνια να κρέμονται από την μια άκρη στην άλλη, βρυσούλα χωριάτικη, λουλούδια, δέντρα στην αυλή που φθάνουν μέχρι την ταράτσα, δροσιά μέσα στο Καλοκαίρι. Κλασσικές καφέ ξύλινες καρέκλες και στη μέση το σπαστό μεταλλικό τραπέζι. Εδώ είμαστε για να αναπολήσουμε τα χρόνια που δεν προλάβαμε. Λαδόκολλα στο τραπέζι και βουρ. Καλή παρέα, του παρελθόντος πάντα ή με νοσταλγό του, τσίπουρο 250αράκι και συζήτηση για τα παλιά.
Οι σερβιτόροι ροκάδες και μη, του τότε. Νεαροί χαμογελαστοί και γρήγοροι. Ομοιόμορφα –στα μαύρα- ντυμένοι. Με τις προτάσεις τους και την πλάκα τους στα όρια πάντα. Με τις γνωστές ελληνικές δικαιολογίες για την απόδειξη που ήρθε λειψή και το μηχανάκι που δεν διαθέτει το μαγαζί. Χρόνοι τέλειοι κανένα παράπονο.
Ο κατάλογος σε διπλωμένη κόλλα γραμμένος ομοιόμορφα στο χέρι. Ψωμί σε τσίγκινη ψωμιέρα ζυμωτό μισό καρβέλι, ζεστό, αφράτο τέλειο. Χρεωμένο βέβαια για 2 άτομα σαν να ψώνιζες 1 ½ κιλό.
Βλήτα λεμονάτα μέσα σε καλό λάδι, επιτέλους μια φορά κρύα όπως τα προτιμώ. Ήρθαν όπως και οι περισσότεροι μεζέδες σε εμαγιέ σκεύος, τι μου θύμισες τώρα.
Τηγανιτή σφέλα Μεσσηνίας, 2 μεγάλα κομμάτια τυριού καταλάμβαναν όλο το τηγανάκι, λίγο παραπάνω αλμυρό από ότι το ήθελα αλλά το τακτοποίησα με το λεμόνι που έριξα. Σαγανάκι στα καλύτερά του.
Ρεβίθια με λουκάνικο. Ήρθαν στο γνωστό εμαγιέ πιάτο, λευκό από μέσα κόκκινο από έξω. Απολαυστικός μεζές. Σωστά βρασμένα, καθόλου χυλωμένα, χωρίς ζουμί, συντροφιά με ψιλοκομμένο λουκάνικο με πράσο, ψιλοκομμένη ντοματούλα, άνηθο και μυρωδικά.
Μοσχαράκι με χαρουπόμελο. Πολύ μαλακό, χωρίς ίνες, πολλά και μεγάλα τα κομμάτια του κρέατος. Έδενε τέλεια με την σάλτσα χωρίς να γλυκίζει καθόλου. Βούτα - βούτα στη σάλτσα δεν κατάλαβα πως τελείωσε το ψωμί.
Χοιρινή τηγανιά με μπόλικη τριμμένη φέτα και μυρωδικά. Το κρέας προφανώς είχε βράσει λίγο παραπάνω πριν τηγανιστεί και είχε γίνει αχταρμάς στο πιάτο, αλλά ήταν ένα γλύκισμα, χωρίς ίχνος λίπους.
Πατάτες χεράτες, κομμένες σε μεγάλα τεμάχια, χρυσαφένιες και ολίγον crispy για να συνοδεύσουμε τα κρέατα.
Για ποτό ελληνικές μπύρες, χύμα κρασιά σερβιρισμένα σε παλιές μποτίλιες, για τους λάτρεις της Β. Ελλάδας ρετσίνα Μαλαματίνα και αρκετά αποστάγματα.
Το τσίπουρο που δοκιμάσαμε το δικό τους, αρκετά καλό χωρίς μετέπειτα παρενέργειες.
Στο τέλος μας κέρασαν σάμαλι πολύ καλά δεμένο και σωστά σιροπιασμένο.
Τιμές; Αυτές δεν μείναν στο παρελθόν αλλά είναι του παρόντος έτους. 2 άτομα δώσαμε 32 euro και μαζί με 2 25άρια τσίπουρα και το tip ανέβηκε στα 45 euro, αρκετά ψηλά για το μαγαζί.
Αν θέλετε να γευτείτε λίγη από την λάμψη του παρελθόντος, οπλιστείτε με υπομονή γιατί το μαγαζί δεν κλείνει τραπέζι και επισκεφτείτε το. Αν δεν βρείτε, αφήστε το νούμερο του τηλεφώνου σας σε έναν από τους σερβιτόρους, κάντε μια βόλτα στο Χαλάνδρι, έχει ωραία αγορά και θα σας ειδοποιήσουν.
Θα αναπολήσετε τα παιδικά σας χρόνια ή θα θυμηθείτε τις ιστορίες από την ταβέρνα του ‘’Μπάμπη του Ψηλού’’ που σας διηγούνταν οι γονείς σας. Βαγγέλη το κατάλληλο μέρος για να πας με φίλο από τον στρατό και να λέτε μέχρι το πρωί μάχιμες ιστορίες.

15 Ιαν 2016

Στον πολύβουο πεζόδρομο της Θουκυδίδου στο Χαλάνδρι και ανάμεσα στα τόσα Cafe ξεφυτρώνει η "Μπακαλοταβέρνα", κάτι μεταξύ μεζεδοπωλείου και ταβέρνας με πολύ καλό φαγητό και ατμόσφαιρα κουτουκιού περασμένων δεκαετιών! Τα λαϊκά και ρεμπέτικα που ακούγονται από τα μεγάφωνα σε συνδυασμό με την ευχάριστη διάθεση και την καλοπέραση των θαμώνων ενισχύουν το εξοχικό ύφος του μέρους.

Ο εξωτερικός χώρος, με τα ξύλινα τραπεζάκια και τις θερμαινόμενες σόμπες, στην είσοδο μιας παλιάς μονοκατοικίας όπου στεγάζεται το εστιατόριο θυμίζει καλοκαιρινά στέκια μικρών χωριών και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα σύγχρονα καφέ ενός αγνώριστου πλέον Χαλανδρίου!!

Ο εσωτερικός χώρος, είναι αρκετά μεγάλος, στολισμένος με ένα σωρό παλιά αντικείμενα από παλιές αφίσες, κάδρα και ξύλινες εταζέρες, μέχρι παλιά ραδιόφωνα και μουσικά όργανα κρεμασμένα στους χρωματιστούς τοίχους. Τα βαρέλια του κρασιού στον χώρο ήταν στολισμένα λόγω των ημερών.

Ξεχωρίζει το στρογγυλό τζάκι σε μία άκρη και το
παντοπωλείο σε μία άλλη. Στο παντοπωλείο πωλούνται διάφορα προϊόντα, από τυριά μέχρι βότανα, με τις τιμές να αναγράφονται σε μικρούς μαυροπίνακες με κιμωλία.

Τα απλά, ξύλινα, τραπέζια βρίσκονται σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους και δημιουργείται σχετική βαβούρα, αν υπολογίσουμε και το ατελείωτο πηγαινέλα των σερβιτόρων με τα μαύρα μπλουζάκια.

Εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι όταν φθάσαμε, Κυριακή απογευματάκι, που το μαγαζί, εσωτερικά και εξωτερικά, ήταν φίσκα, ο ευγενικός σερβιτόρος μάς είπε να αφήσουμε το κινητό μας, ώστε να μας πάρει τηλέφωνο σε κανά δεκάλεπτο που θα άδειαζε κάποιο τραπέζι. Από την στιγμή που στο συγκεκριμένο μέρος δεν γίνονται κρατήσεις, αυτό είναι μια έξυπνη, ευγενική και ευέλικτη κίνηση!

Ακόμα, παρά την ώρα αιχμής, οι τουαλέτες, αναλόγου ντεκόρ με τον υπόλοιπο χώρο, ήταν πεντακάθαρες!

Η κουζίνα, σε αντίθεση με το παντοπωλείο, δεν είναι ορατή αλλά από τα συχνά ανοιγοκλεισίματα των θυρών κάτι έπαιρνε το μάτι μας, διαπιστώνοντας την καθαριότητα του χώρου.

Τα παιδιά που σερβίρουν είναι ευγενέστατα και, παρά το ατελείωτο τρέξιμο και τον βαρύ φόρτο εργασίας, στάθηκαν επάξια στο ύψος των περιστάσεων...

Ό, τι σερβίρεται -και πωλείται - από αναψυκτικά μέχρι τρόφιμα (και πρώτη ύλη των φαγητών) είναι ελληνικό από διάφορους παραγωγούς και, γι' αυτό τον λόγο, όπως γράφει και στο πίσω μέρος του καταλόγου, δεν υπάρχει coca-cola!

Αφού βολευτήκαμε στο τραπέζι μας, ήρθε ένας εντελώς απλός, χάρτινος, δίφυλλος και σοφός (βλ. διάσπαρτα γνωμικά) κατάλογος, με το μενού. Μερικά από τα πιάτα ημέρας αναφέρονται και στον μαυροπίνακα λίγο πριν την είσοδο του εστιατορίου. Αμέσως λιμπίστηκα το πιάτο με τα μανιτάρια και τα ρεβύθια που όμως είχε τελειώσει... Όμως, δεν πτοήθηκα καθότι και οι υπόλοιπες επιλογές είναι άκρως ποικίλες και ενδιαφέρουσες

Έτσι, δοκιμάσαμε:

Στην αρχή ήρθαν ολόφρεσκες και νοστμότατες φέτες λευκού ψωμιού που ζυμώνουν οι ίδιοι σε τσίγκινο καλαθάκι. ΕΥΡΩ 0,60/άτομο

Σαλάτα λάχανο, καρότο, σέλινο, ολόφρεσκη, σερβιρισμένη σε ένα βαθύ κόκκινο πιάτο. ΕΥΡΩ 3,50

Ξύγαλο Σητείας (κάτι σαν το κατίκι ), καταπληκτικό. Εξαιρετική γεύση που συνόδευσε άψογα το ολόφρεσκο ψωμί που μας έφεραν στην αρχή!! ΕΥΡΩ 3,00

Κοντοσούβλι με καραμελωμένα κρεμμύδια στον πάτο του βαθύ πιάτου, κομματάκια κρέατος μοναδικής γεύσης! ΕΥΡΩ 8,50

Ομελέτα με απάκι κοτόπουλο, ένα συμπαγές στρογγυλό κομμάτι ομελέτας σε παραδοσιακό τσίγκινο σκεύος ( σε τέτοιο σερβίρονται και τα περισσότερα εδέσματα ) με την σωστή ποσότητα κρέατος που όμως δεν μας ενθουσίασε... ΕΥΡΩ 6,00

Αρνάκι στη γάστρα με πλιγούρι, το πληγούρι μέτριο το αρνάκι όμως έδωσε ρεσιτάλ γεύσης καθώς ήταν ζουμερό και έλιωνε στο στόμα μας! Δύο μεγάλα κομμάτια, το κάτι άλλο... ΕΥΡΩ 8,50

Πατάτες τηγανιτές κατσαρόλας, μια άκρως ικανοποιητική μερίδα τόσο σε γεύση όσο και σε ποσότητα. ΕΥΡΩ 2,70

Ήπιαμε 500ml συνηθισμένο κόκκινο ξηρό κρασί χύμα (υπάρχει και κόκκινο ημίγλυκο ). ΕΥΡΩ 3,80

Τρία άτομα, για τα παραπάνω, μαζί με το κρασί, πληρώσαμε το αστρονομικό ποσό των....... ΕΥΡΩ 38,00!!

Φυσικά υπάρχει μεγάλη ποικιλία από ελληνικές μπύρες, ούζα, τσίπουρα καθώς και τσικουδιά.

Θεωρώ πως τόσο ικανοποιητική ποιότητα φαγητού, σε συνδυασμό με τέτοιες τιμές δεν συναντάμε ούτε στο πιο απομακρυσμένο κουτουκάκι...!!

Να πάρετε την παρέα σας και να πάτε, θα περάσετε ευχάριστα και χαλαρά σαν να κάνατε μια μικρή απόδραση στην ύπαιθρο!

Αν τυχόν βρεθείτε εκεί το καλοκαιράκι, μάλλον θα ανεβείτε για φαγητό στην καταπληκτική ταράτσα, που όπως μάθαμε δίνει την αίσθηση ελληνικού νησιού!!

Προτείνεται λοιπόν, ανεξαρτήτως εποχής. Απλά, ας είστε εφοδιασμένοι με κινητό τηλέφωνο και λίγη υπομονή...

02 Μάρ 2016

Αυτή τη φορά η παρέα της Δευτέρας* παρόλες τις απουσίες της, ήμασταν 4, επισκέφθηκε τη Μπακαλοταβέρνα και έμεινε πολύ ευχαριστημένη!

Το μαγαζί το είχαμε βάλει από καιρό στο πρόγραμμα για μία από τις επόμενες επισκέψεις μας και έτσι πήγαμε.

Ο χώρος ζεστός, παρεΐστικος, με ένα ωραίο τζάκι στο κέντρο και σόμπες για το απέξω. Ανοιχτή κουζίνα που δεν προβλημάτισε με τις μυρωδιές και ψυγεία τύπου παλαιό καφενείο. Αν συνυπολογίσουμε και την αναλογία του κόσμου ηλικιακά και βάση φύλλου τότε πάμε σχεδόν άριστα! Θα βάλουμε όμως 3/4 γιατί μπορεί ακόμα να γίνει καλύτερο.

Η εξυπηρέτηση εξερετική. Οπως την θέλουμε, να κάνει το λίγο παραπάνω από την απλή διεκπεραίωση. Με το αστειάκι, το νεράκι συνεχώς εκεί, τα πιάτα μας αρκετά γρήγορα με συνεχή ροή. Άριστα 4/4!

Και πάμε στη γεύση που εδω κρίνονται όλα. Πήραμε όπως πάντα, αρκετά:
Τυροκαυτερή 3,2€: μια χαρά τυροκαυτερή 3/4
Κοντοσούβλι 8,5€: ωραίο, ψαχνό μόνο, προβλημάτισε λίγο το βραστό κρεμμύδι στο πιάτο, αλήθεια τι χρειαζότανε? 3/4

Πατάτες 2,8€: μια χαρά πατάτες, φρέσκες, λίγο ψιλοκομμένες 3/4
Μπιφτέκια σχάρας 7,5€: εδω έχουμε θέμα! Το πιο μέτριο πιάτο, δεν άρεσε και νομίζω ότι ήταν πολύ κάτω από τον συναγωνισμό με τα υπόλοιπα πιάτα! 1,5/4

Πανσετάκια 6,8€: ωραίο πιάτο, ωραία ψημένα, αλλά λίγο 3/4
Σουτζούκι Σερρών 6,8€: φανταστικό πιάτο, ίσως το καλύτερο κρεατικό που δοκιμάσαμε, μας άρεσε πολύ, ήταν και αρκετό 4/4

Καγιανάς με παστό 6,5€: εξαιρετικό πιάτο και αυτό, λαχταριστό στη γεύση, μπράβο 4/4

Σαγανάκι 3,9€: απλά πέρασε τη βάση, δεν άρεσε σε όλους 2,5/4
Ήπιαμε λευκό κρασι 3,9€ μέτριο 2/4

Στο τέλος κέρασε γλυκάκι
Για όλα τα παραπάνω σε διάφορες ποσότητες πληρώσαμε 70€ / 18€ το άτομο.
Αυτό που μας έμεινε λοιπόν από τη γεύση ειναι ένα πολυ δίκαιο 3/4 που αν η βαθμολογία στα 5 θα ήταν σίγουρα στο 80%.

Και παμε στο value for money που εδω καταλήγουν όλα! Μας άρεσε ο χώρος, μας άρεσε η εξυπηρετηση, μας άρεσαν τα περισσότερα πιάτα! Ένα από τα σπάνια για εμάς βάζουμε στο vfm 4/4!

Αν θα ξαναπάμε? μπήκε δυναμικά στα επαναεπισκεψιμα μαγαζιά! Μας άρεσε.

* η παρέα της Δευτέρας αποτελείται από 3 έως 7 νέους με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό.

26 Νοε 2015

8/10/2015 Πέμπτη βράδυ, δύο άτομα χωρίς κράτηση κατά τις 21:00

Από τα τελευταία βράδια του 2015 που η θερμοκρασία διατηρούνταν σε καλοκαιρινά επίπεδα. Ο κόσμος που τριγυρνούσε, ήταν ντυμένος ελαφριά και γέμιζε αργά μα σταθερά, τις αυλές και τους εξωτερικούς χώρους της πόλης. Τα πρωινά, εμπορικά μαγαζιά σιγά σιγά έδιναν την θέση τους, στα απογευματινά και τα νυχτερινά, στα οποία κυριαρχούσαν καφέδες, πολύχρωμα ποτά παντός τύπου και νοστιμιές διαφόρων ειδών με μεθυστικά αρώματα!

Το εν λόγω μαγαζί βρίσκεται σε έναν από τους πολυσύχναστους πεζοδρόμους, λόγω των πολλών καινούριων καταστημάτων εστίασης - hotspots τα οποία άνοιξαν τα τελευταία χρόνια και φιλοδοξούν να κρατήσουν πολλούς από τους βορειο-αθηναίους μακριά από τα κλασικά στέκια του κέντρου. Το Χαλάνδρι, το "νέο κέντρο" για πολλούς, οργανώνεται, ομορφαίνει και πρωτοτυπεί! Η μπακαλοταβέρνα, μέρος του τοπίου, στο χαλανδριώτικο ζεστό δειλινό, γέμιζε αργά, αλλά σταθερά με ανθρώπους διαφορετικούς μεταξύ τους.

Κλασικές αντροπαρέες με την διάθεση για ποτό, ενισχυμένη. Μικτές παρέες συχνά πυκνά δίνουν ραντεβού στα ξύλινα τραπεζάκια, να μοιραστούν τα νέα τους και να έρθουν για άλλο ένα βράδυ πιο κοντά, ξεχνώντας την κακή κατάσταση που έχει περιέλθει η ελληνική κοινωνία, να πιούν και να περάσουν καλά τσιμπώντας το κατιτίς τους. Καλοδιατηρημένες κυρίες σε παρέες των δύο ή των τριών, ξαποσταίνουν "κατάκοπες" από τα χιλιόμετρα που διένυσαν κατά την προσφιλή τους συνήθεια του "κυνηγιού" των προσφορών στα πολυάριθμα εμπορικά στέκια της πλούσιας, σε ποικιλία, αγοράς του Χαλανδρίου. Κάπου εκεί δίπλα και 'μεις, δύο παλιοί γνώριμοι, μετά από χρόνια, συναντιόμαστε σε καινούριο τόπο, με την διάθεση να κάνουμε κάτι από τα παλιά, να πιούμε τσιπουράκι και να τα πούμε με τις ώρες, περνώντας ευχάριστα το βράδυ μας. Τότε στα Γιάννενα, τώρα στην Αθήνα.

Περνώντας στο κυρίως θέμα μας, το ταβερνάκι αυτό το βρίσκεις εύκολα και απέξω δείχνει καλή επιλογή για τσιπουρο/οινο-ποσίες. Μπαίνοντας στον κυρίως χώρο και αφήνοντας πίσω τον πεζόδρομο, έχεις να διαλέξεις μεταξύ της μικρής αυλής δεξιά, όπως μπαίνεις, πριν την κυρίως σάλα με το τζάκι στο κέντρο, ή να ανέβεις μερικά σκαλάκια και να βρεθείς στον επάνω χώρο, την ταράτσα.

Από τον κατάλογο διαλέξαμε:
- Κρεμμυδόπιτα (4/4), διαφορετική και γευστικότατη

- Φάβα με καραμελωμένο κρεμμύδι (3/4), γευστικότατη και καλομαγειρεμένη με ελάχιστο κρεμμύδι όμως!

- Χόρτα (4/4), γευστικά και σωστά βρασμένα

- τυρί σαγανάκι (4/4), χρυσαφένιο, σωστά ψημένο, γευστικότατο

- καγιανάς (3/4), ωραίος, πικάντικος, σπάνια τον συναντάς σε κατάλογο μεζεδοπωλείου.

- Κοτόπουλο μαγειρευτό με λιαστή ντομάτα (1/4), αποτυχημένη προσπάθεια, κακής ποιότητας σκληρό κρέας

- Τσίπουρο, 2 μπουκαλάκια 200 ml
Κατά γενική ομολογία, το μεζεδοπωλείο αυτό, είναι τίμιο και παρεϊστικο. Ο κατάλογος του παρουσιάζει ενδιαφέρον, χωρίς πολλές καινοτομίες και γευστικά, αν εξαιρέσουμε μερικές αστοχίες, κινείται σε καλά επίπεδα. Είναι πάντα γεμάτο και η διάθεση του κόσμου είναι ανεβασμένη.

Πληρώσαμε 45 ευρώ (με απόδειξη) και θεωρώ πως ήταν πολύ καλά για αυτά που πήραμε.

HIGHLIGHTS: Τα μεταλλικά πιατάκια που χρησιμοποιεί, δίνουν μία άλλη πιο παραδοσιακή νότα στην βραδιά και το στρογγυλό του τζάκι για τις κρύες νύχτες του χειμώνα.

Αν κινείστε κοντά στην περιοχή, η μπακαλοταβέρνα του Αντώνη είναι μία αρκετά απλή, τίμια και mainstream επιλογή για κουτσομπολιό, ποτό και φθηνά μεζεδάκια!

02 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε τη Μπακαλοταβέρνα, βράδυ Σαββάτου 27/2/2016 και περίπου στις 20.00. Το ταβερνάκι είχε ήδη αρχίσει να γεμίζει, παρά ταύτα βρήκαμε τραπέζι 2 ατόμων δίπλα στο στρογγυλό τζάκι. Η παρέα μου το επισκέπτεται συχνά και αποτελεί στέκι της, για μένα ήταν η πρώτη φορά. Πέραν της θετικής μου εντύπωσης βλέποντάς το απ'έξω (μικρό, καθαρό και παρείστικο, όπως δηλαδή μου αρέσουν τα μέρη να τρώω) σχημάτισα εντύπωση και για τον κλειστό χώρο που είναι ενδιαφέρων, πλην όμως στριμώχνεται κανείς αρκετά όταν γεμίζουν τα τραπέζια (έφαγα αρκετές σπρωξιές κατά τη διάρκεια της νύχτας, από την αγενή πίσω πελάτισσα και εισέπνευσα μέχρι τον αφαλό τον καπνό του τσιγάρου που φυσούσε προς τα πίσω).

Στο δια ταύτα, παραγγείλαμε τη χθεσινή σπανακόπιτα, η οποία ήταν ωραία και αρκούντως ζεστή, με ωραίο φύλλο και πλούσια γέμιση, ντάκο με ξύγαλο που τον ήθελε η παρέα μου, δε θα τον επέλεγα, καθώς δεν είναι η εποχή της ντομάτας, εντούτοις ήταν καλός, το ξύγαλο τέλειο, η ντομάτα τριμμένη αλλά χλωμή λόγω χειμώνα, και προσωπικά το παξιμάδι δε με ενθουσίασε, αντίθετα με άλλους χρήστες της ιστοσελίδας.

Το ζυμωτό ψωμί αριστούργημα και ξεροψημένο, όνειρο για βούτες στη συνέχεια στη σάλτσα του μπεκρή μεζέ, που κατέφθασε σε ικανή μερίδα για 2 άτομα, και περίσσεψε και λίγο, πατάτες τηγανητές καυτές και αξιοπρεπείς, όχι κάτι συγκλονιστικό παρ'όλα αυτά. Πήραμε σφέλλα, τσούζει από αρμύρα, ενδείκνυται για κατανάλωση αλκοόλ, με λεμονάκι όπως όλα τα αρμυρά τυριά, τρώγεται ωραία.

Αυτό που ερωτεύτηκα ήταν το κόκκινο ημίγλυκο κρασί τους, από το οποίο ήπιαμε 1,5 κιλό, σχεδόν σα νεράκι, και την επομένη δεν ξύπνησα με πονοκέφαλο, άρα και μια χαρά ποιοτικά. Το προσωπικό, όλοι νέα παιδιά (κοπέλα δεν είδα στην ομάδα), με το χαμόγελο και μία ταχύτητα χαρακτηριστική, από την ώρα που καθίσαμε έως την ώρα που φύγαμε (καμία καθυστέρηση ούτε στο μοίρασμα των καταλόγων, ψωμιού και σερβίτσιων, ούτε στα φαγητά και το κρασί, αλλά ούτε και στο λογαριασμό), που σε πολλά μέρη ιδρώνεις να φέρουν. Κέρασμα σάμαλι, όχι κάτι ιδιαίτερο, γλυκιά όμως κίνηση, η οποία εκτιμάται δεόντως από τους περισσότερους.

Συνολικός λογαριασμός περίπου Ευρώ 38,00, για τον οποίο μας ήρθε κατά την αρχική παραγγελία το μεγαλύτερο μέρος σε απόδειξη και για το υπόλοιπο χαρτί που δεν ήταν απόδειξη, όταν όμως ζητήθηκε ήρθε χωρίς κανένα θέμα. Στα μείον θα σημείωνα όχι τόσο το στρίμωγμα το οποίο φαντάζεσαι μπαίνοντας μέσα, και κυρίως Σάββατο βράδυ που αντενδείκνυται, αλλά την κάπνα καθώς δυστυχώς καπνίζουν κανονικότατα.

Έχω ακούσει πολύ θετικά για την ταράτσα του, επίσης ο έξω μικρός χώρος με τα λίγα τραπέζια στον πεζόδρομο, είναι πολύ χαριτωμένος και σίγουρα καλύτερη επιλογή όταν έχει καλοκαιρία. Θα την επισκεφθώ ξανά, με σκοπό να δοκιμάσω και άλλα πιάτα. Τίμιο μέρος, με προσπάθεια της ομάδας που το δουλεύει. Όαση μέσα στο trendy Χαλάνδρι του συρμού, της μοδός και της δηθενιάς.

28 Φεβ 2016

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί ένα Σάββατο μεσημέρι. Είχαμε ακούσει ότι δεν γίνονται κρατήσεις, αλλά ευτυχώς βρήκαμε τραπέζι. Ο χώρος εσωτερικά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, μάλλον κλασικό στιλ θα έλεγα. Παλιές ασπρόμαυρες φωτογραφίες, μουσικά όργανα, ένα κυκλικό τζάκι ανοιχτό το οποίο λόγω καλής μέρας δεν ήταν αναμμένο και όχι ιδιαίτερα φωτισμένος ο χώρος.

Μας υποδέχτηκαν με ευγένεια και μας έφεραν αμέσως νερό και ζυμωτό ψωμί αρκετά συμαπαθητικό. Τα ποτά τα παραγγέλνεις αμέσως και τα φέρνουν κατευθείαν. Για την παραγγελία βέβαια ήρθαν μερικά λεπτά αργότερα.

Μας πρότειναν γίγαντες γάστρας, ως ένα από τα πιάτα ημέρας προφανώς, τους οποίους και πήραμε. Δοκίμασα μόνο μια πιρουνιά γιατί πρώτον ήταν πολλοί σκληροί, μάλλον ήθελαν περισσότερο ψήσιμο και η σάλτσα ήταν αρκετά νερουλή. Δεν ήταν χυλωμένοι και με ωραία πηχτή σαλτσούλα. Ούτε και η γεύση τους ήταν κάτι ιδιαίτερο.

Πήραμε επίσης:
-Μπεκρή μεζέ όπου το κρέας ήταν πολύ μαλακό αλλά σε κάποια σημεία έτρωγες μια πιρουνια και αμέσως για να σβήσεις την κάψα έπρεπε να φάς κάτι δροσερό ή λίγο ψωμί.
-Κοντοσούβλι που είχα διαβάσει ότι είναι από τις σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Επίσης πολύ τρυφερό και καλοψημένο θα έλεγα το κρέας αλλά ανάλατο και πάλι όχι κάτι ιδιαίτερο σε γεύση. Αρκετά δε από τα κομμάτια του είχαν πολύ λίπος. Δεν είναι από αυτά που τρως και λες θέλω να το ξαναφάω οπωσδήποτε!
-Πατάτες τηγανιτές. Αυτές ήταν ίσως από τα καλύτερα πιάτα που φάγαμε. Κομμένες στο χέρι, νόστιμες και κάτασπρες που σημαίνει ότι είχαν τηγανιστεί με προσοχή και σε καθαρό λάδι.
-Και τέλος κολοκυθοκεφτέδες. Επίσης συμπαθητικοί και αυτό γιατί το μείγμα ήταν σαν κρέμα και δεν καταλάβαινες το κολοκύθι.
-Πήραμε και δύο μπίρες.

Στο σύνολο δώσαμε δύο άτομα 33 ευρώ. Δεν το λες άσχημα αν σκεφτείς πως σε άλλο μαγαζί θα δίναμε για τα ίδια ακριβώς πράγματα και παραπάνω. Το θέμα βέβαια είναι πως η τιμή ανταποκρίνεται και στο τι τρως.
Πολή καλή κίνηση ήταν το κέρασμα του μαγαζιού. Ένα κομμάτι σάμαλι που φτιάχνεται στο μαγαζί.
Βέβαια δεν μας έδωσαν απόδειξη. Ίσως να μην έγινε επίτηδες, μπορεί να ξεχάστηκε.

Σαν γενικό συμπέρασμα θα έλεγα πάντως ότι ήταν μια ταβέρνα που δεν θα ξαναεπισκεφτόμουν. Μια φορά ήταν αρκετή.

15 Οκτ 2015

Τελικά είναι πολύ δύσκολο να γράψεις μια κριτική και ακόμα πιο δύσκολο να βάλεις τη σωστή βαθμολογία, η οποία και επηρεάζει την κατάταξη των μαγαζιών. Ίσως μια μεγαλύτερη κλίμακα και με μισά, να μας βοηθούσε καλύτερα.

Η 4η κριτική αφορά την μπακαλοταβέρνα.

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, επικρατούσε πανικός και καθίσαμε στο τελευταίο τραπέζι μπροστά από την κεντρική είσοδο. Δεν είδαμε καν το εσωτερικό του μαγαζιού.2/4 και μπορεί να το έχω αδικήσει.

Με δεδομένο τον κόσμο που είχε, αν και λίγο απρόσωπα όλα κύλησαν άψογα 3/4.

Πήραμε:
Ντάκο με ξυνόγαλο.
Νοστιμότατος 4/4

Φάβα
Τεράστια μερίδα, καλή - αν και το θέμα δεν ήταν αυτό, μακάρι να είχε καραμελωμένο κρεμμύδι. 3/4

Πατάτα τηγανιτή
Χεράτη, καλά τηγανισμένη. 4/4

Κρεμμυδόπιτα
Αν και χτεσινή (το ξέραμε), νοστιμότατη!! 4/4

Λουκάνικό με πράσο
Δεν είμαι fun, αλλά άρεσε στους άλλους. 3/4

Χοιρινή Τηγανιά με φέτα
Από τις καλές τηγανιές που έχω δοκιμάσει, κρέας τρυφερό, καλομαγειρεμένο και χωρίς να μυρίζει. Λίγη φετούλα παραπάνω την ήθελε. 3/4

VFM
Ήπιαμε μισό κιλό κρασί και μια μπύρα και στο τέλος μας κέρασαν και από ένα ραβανί.

Σύνολο για 3 άτομα 33,5€.

11€ το άτομο, για αυτά που φάγαμε... VFM. 4/4

Δεν θα πάω από τα νότια που μένω στο Χαλάνδρι μόνο και μόνο για να φάω στη Μπακαλοταβέρνα, αλλά αν βρεθώ εκεί κοντά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα.

15 Δεκ 2015

οικονομικες μεριδες αλλα σχετικα μικρες. φοβερη τυροκαυτερη, γιγαντες και τσικουδια!!! τα κρεατικα ολα συμπαθητικα.. την εχουμε επισκεφτει πολλες φορες και σιγουρα θα ξανα παμε. καλοκαιρι στη ταρατσα ειναι σαν να σαι σε νησι.

Θουκυδίδου 6, Χαλάνδρι

δεν διαθετει

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι