Μεσημέρι καθημερινής, φτάσαμε στο Παράμαλο 5 άτομα -κατόπιν σχετικής κράτησης- για επαγγελματικό γεύμα.
Επαγγελματικό γεύμα που ευτυχώς εξελίχθηκε σε χαλαρό φαγοπότι και μου έδωσε την ευκαιρία να ανακαλύψω τις απίστευτες θαλασσινές γεύσεις του Παράμαλου.

Ο χώρος κλασσικής ελληνικής ψαροταβέρνας, φροντισμένος και καθαρός.

Τραπεζοκαθίσματα σε σχετικά λογική απόσταση μεταξύ τους (παρόλο που εάν έστηνες λίγο αυτάκι, άκουγες τις συζητήσεις των διπλανών- αλλά ως γνωστόν μια κυρία δεν κρυφακούει οπότε το αντιπαρέρχομαι).
Οι καρέκλες είναι λίγο άβολες -ιδίως εάν παραμείνεις πάνω από 2 ώρες όπως εμείς...
Παρότι Τρίτη μεσημέρι, ο εξωτερικός χώρος ήταν κατά τα 2/3 γεμάτος (το ενδυματολογικό παραπέμπει σε επαγγελματικά γεύματα περισσότερο και ουχί σε ιδιωτικά).

Μόλις μαζευτήκαμε όλοι οι "συνεργάτες" ήρθε στο τραπέζι μας ο ίδιος ο ιδιοκτήτης να μας πει τι έχει και να σημειώσει τις προτιμήσεις μας (με τη δική του προτροπή και πρόταση να μας βοηθάει σημαντικά).
Μου άρεσε που κάθισε στην έκτη καρέκλα σαν μέλος της παρέας, συζητήσαμε λίγο για τη Χαλκίδα από όπου και ξεκίνησε, και σιγά σιγά περάσαμε στα φαγητά-αυτομάτως δημιουργήθηκε μια πιο οικεία ατμόσφαιρα.

Ξεκινήσαμε με χόρτα και μία πράσινη δική του σαλάτα που περιέχει όλες τις πρασινάδες της ελληνικής γης όπως μαρούλι, λόλα, ρόκα, ντοματίνια, τυρί κλπ.
Γιγαντιαία σαλάτα, φρεσκότατη, πεντανόστιμη.
Το ίδιο εκπληκτικά ήταν και τα χόρτα του.
Κινηθήκαμε σε μεζεδάκια, γυαλιστερές με ελαφριά σως μουστάρδας, φανταστικής γεύσης, και πετροσωλήνες σκέτη απόλαυση, ένοιωθες τη θάλασσα μέσα στο στόμα σου.
Ακολούθησε σαρδέλα ψητή -φιλεταρισμένη- παχιά-παχιά ψημένη τόσο όσο πρέπει ώστε να κρατάει το ζουμί της, επίσης φρεσκότατη και πεντανόστιμη.
Γαρίδες ψητές (χωρίς περιττές σάλτσες και φιοριτούρες) επίσης νοστιμότατες.
Μύδια μαγειρεμένα με ελαφριά κόκκινη σάλτσα -ίσως το πιο αδύναμο πιάτο αλλά επουδενί κακό.

Να σημειώσω στα επιπλέον θετικά την ενδιάμεση αλλαγή σερβίτσιων που έγινε (στη μέση του γεύματος) όπου έτσι απομακρύνθηκαν από το τραπέζι μας όλα τα "σκουπίδια όστρακα" που είχαν μείνει στα πιάτα μας.

Ήπιαμε -συντηρητικά 5-6 μπίρες- επαγγελματική συνάντηση γαρ, μην ξεφύγουμε.....
Μόλις τελειώσαμε με το φαγητό -ρωτηθήκαμε και το επιβεβαιώσαμε- μαζεύτηκε το τραπέζι μας και κατέφτασε γλυκό εκμέκ σε γεναία ποσότητα και μία πιατέλα φρούτων. Το γλυκό φρεσκότατο, ίσα που στεκόταν στη βάση του -δεν έμεινε ούτε ενα κομματάκι- τα φρούτα ολοζώντανα δεν τα προτιμήσαμε παρά ελάχιστα (μιας που ξεμυαλιστήκαμε όλοι μας με το εκμέκ -κι ας πλησιάζει η μέρα που θα σκάσουμε μύτη με μαγιό στην παραλία...... εμεις εκεί ακάθεκτοι κατασπαράξαμε το γλυκό).

Συνοψίζοντας, το Παράμαλο έχει εκπληκτικές ψαρογεύσεις, με μια μικρή ένσταση στην έλλειψη καταλόγου για να έχεις άποψη κόστους.
Και καλά να είναι επαγγελματικό γεύμα και να μη σε απασχολεί, να μην μπορείς όμως να εκτιμήσεις εάν μπορείς να έρθεις και ιδιωτικώς???

04 Ιαν 2017

Αν και γράφω την κριτική αυτή προτού μπει η νέα χρονιά, αλλά επειδή υποθέτω ότι θα είναι η πρώτη μου που θα δημοσιευθεί με το νέο έτος, πρώτα θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους υγεία και ευτυχία! Το 2017 να είναι ήρεμο, ειρηνικό και να δώσει την ευκαιρία σε όλους τους φίλους του ask4food και στο αγαπημένο μας site να ανακαλύπτουν, να εξερευνούν και να ενημερώνουν για το καλό φαγητό με την ίδια όρεξη όπως κάνουν τόσα χρόνια!

Θα ξεκινήσω την κριτική μου για το Παράμαλο, χωρίς εισαγωγές και θα αναφερθώ αμέσως στο φαγητό: πρώτη επίσκεψη και με κέρδισε αμέσως με τις γεύσεις και τον επαγγελματισμό στην εκτέλεση! Από εμένα κερδίζει επάξια το 4/4, χωρίς κανένα ερωτηματικό και καμιά αμφιβολία.

Πρόκειται για ένα οικογενειακό εστιατόριο ψαριού, υψηλών προδιαγραφών στην Κάτω Κηφισιά. Βρίσκεται σε ένα ήσυχο σημείο, με κατοικίες ως επί το πλείστον, όπου δεν θα πήγαινες αν δεν στο πρότεινε κάποιος ή αν δεν είσαι της περιοχής. Εγώ πήγα για μεσημεριανό φαγητό μέσα στις Γιορτές, με συγγενείς μου, που το γνώριζαν. Μου είπαν ότι βρίσκεται από την αρχή στο σημείο αυτό και ποντάρει περισσότερο στη σταθερή του πελατεία που ανανεώνεται συνεχώς, παρά στην δημοφιλία που ενδεχομένως θα αποκτούσε σε ένα πιο πολυσύχναστο μέρος.

Δεν μου έκανε εντύπωση λοιπόν ότι ακόμα και το μεσημέρι καθημερινής που πήγαμε εμείς, εν μέσω εορταστικού χιονιά και ψύχους, είχε κάποιες παρέες. Πράγμα όχι και τόσο συνηθισμένο - νομίζω- για εστιατόριο ψαριού τέτοια εποχή και τέτοια μέρα.

Βρίσκεται σε μία μονοκατοικία και διαθέτει μια μεγάλη εσωτερική σάλα με τζάκι και μια όμορφη αυλή, που περιστοιχίζεται από φυτά (πόσο αναμενόμενο στην Κηφισιά! ). Υποθέτω ότι το καλοκαίρι θα είναι πολύ όμορφα και χαλαρωτικά εκεί.

Το φαγητό που προσφέρει είναι υψηλή, παραδοσιακή ψαροφαγία και θαλασσινά. Διαθέτει μεγάλη ποικιλία φρεσκότατων ψαρικών, θαλασσινών και οστρακοειδών που έρχονται από Χαλκίδα, όπως διαβάζω εδώ, αναλόγως την μέρα και τον καιρό βέβαια. Είναι κρίμα δηλαδή να πάρεις ό, τι θα επέλεγες σε μια κλασική ψαροταβέρνα, την στιγμή που μπορείς να γευτείς ωραιότατο και ποιοτικό ψάρι! Στη δική μας επίσκεψη, από τα σαλατικά μέχρι το εντυπωσιακά ψημένο στη σχάρα και ζουμερό ψάρι, ό, τι κι αν δοκιμάσαμε μας αποζημίωσε. Ας τα πάρουμε από την αρχή:

- υπέροχη, βελούδινη, ελαφριά, λευκή ταραμοσαλάτα. Με διαφορά η πιο νόστιμη που έχω φάει ποτέ. Και το λέω με μεγάλη έκπληξη, για ένα τόσο ταπεινό ορεκτικό, που σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα το σχολίαζα. Από τα must!

- Σταμναγκάθι σαλάτα. Τρυφερά χορταράκια με ελαιόλαδο. Γλυκά, ζουμερά, νοστιμότατα. Δεν ξέρω αν έτυχε η μερίδα ή το καλό ελαιόλαδο κι ήταν τόσο νόστιμα, πάντως τα πρώτα έφυγαν στα γρήγορα και παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα.

- Ποικιλία από γυαλιστερές και κυδώνια. Φρεσκότατα, με το θαλασσινό ζουμάκι τους, μύριζαν θάλασσα.

- Καλαμάρι τηγανιτό. Μας τόνισαν ότι ήταν φρέσκο. Και ήρθε σωστά τηγανισμένο, σκέτο λουκούμι! Δεν ήθελε καμία προσπάθεια να κοπεί και να μασηθεί. Σπάνιο για φρέσκο καλαμάρι. Και καταπληκτικός ο ψήστης!

- Καραβίδες τζάμπο, ψητές. Κι αυτές φρεσκότατες, ζουμερές, τόσο γλυκές! Ένας λόγος από μόνες τους για να πας στο Παράμαλο! Ήρθαν 5 τεμάχια, μαζί με τρεις "πένσες" σπασίματος.

Είχε επίσης γαρίδες, που μας προτάθηκαν σε μία μορφή σαγανάκι (δεν θυμάμαι ακριβώς την περιγραφή), που απ' ότι κατάλαβα αποτελεί ένα από τα χαρακτηριστικότερα πιάτα τους. Την επόμενη φορά.

- Συναγρίδα περίπου 2 κιλών, για την μέση του τραπεζιού, ψητή, αχνιστή, ανοιγμένη και καθαρισμένη, χωρίς το κόκκαλό της. Ψημένη όσο έπρεπε, για να διατηρεί τους χυμούς της, να μυρίζει θάλασσα και να κόβεται με την καρδιά ενός μαρουλιού, που λένε. Τα συγχαρητήριά μου στον ψήστη!

- Πήραμε και μια μερίδα τηγανιτές πατάτες, κομμένες στο χέρι - οι μόνες που δεν ήταν επιτυχημένες, κατά την γνώμη μου, αλλά μπροστά στο συνολικό γεύμα, η παραφωνία αυτή δεν είναι καν πταίσμα, αμελητέα θα την χαρακτήριζα.

- Τα "συνοδευτικά" ήταν φέτες ψωμιού λεπτοκομμένες σε γενναία ποσότητα, με νόστιμο ελαιόλαδο, άφθονο λαδολέμονο που συνόδευσε τις καραβίδες και το ψάρι μας και τρία πιατάκια με γλυκά στο τέλος (το ένα είχε καρυδόπιτα και πορτοκαλόπιτα, το άλλο γιαούρτι και το τρίτο μεγάλες φέτες γλυκό κουταλιού κυδώνι). Και τα τρία νοστιμότατα, το τέλειο κλείσιμο ενός υπέροχου γεύματος.

Ο εσωτερικός χώρος, όπως έχουν περιγράψει και άλλοι χρήστες, είναι αρκετά μεγάλος, με το ελαφρύ γκρι-γαλάζιο χρώμα να κυριαρχεί, και στους τοίχους τοιχογραφίες με θαλασσινά θέματα, που θυμίζουν Γαϊτη.

Η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους ήταν άριστη. Όλα ήρθαν σε σωστούς χρόνους, το χαμόγελο δεν έλειψε, τα σερβίτσια αλλάχτηκαν πριν το ψάρι. Επίσης μας πρόσφεραν 2 φορές μαντιλάκια αρωματικά (μετά τις καραβίδες και στη λήξη του γεύματος) και έφεραν στα παιδιά χαρτί και μαρκαδόρους για να τα απασχολήσουν.

Αν έπρεπε να γράψω 2-3 σχόλια που δεν μου έκαναν τόσο καλή εντύπωση- γιατί πάντα πρέπει να λέμε και του στραβού το δίκιο- είναι τα εξής (ευτυχώς η γεύση δεν συγκαταλέγεται σε αυτά):

- η προφορική παραγγελία, χωρίς να δούμε τιμοκατάλογο, από τον αγέλαστο μεν, κατατοπιστικό δε ιδιοκτήτη, με μία μικρή πίεση να υποφώσκει...

- οι σχετικά μικρές μερίδες σε κάποια πιάτα (π. χ. κυδώνια- γυαλιστερές ήταν δεν ήταν 10 κομμάτια, το καλαμάρι ήταν δύο ή τρία μικρά καλαμαράκια, οι πατάτες σε ένα μικρό πιάτο, νομίζω εκεί τουλάχιστον έπρεπε να φέρουν μεγαλύτερη ποσότητα)

- οι τιμές μπορεί να φανούν τσουχτερές σε όποιον δεν ξέρει πού πηγαίνει, και θα έλεγα ότι ανεβαίνουν, αδικαιολόγητα ίσως, λόγω περιοχής και ονόματος. Υπό αυτή την προϋπόθεση, το 3/4 στο vfm δεν ξέρω αν είναι αντιπροσωπευτικό. Οφείλεται περισσότερο στο ότι δεν είδα κατάλογο και θέλω να δείξω επιείκεια, επειδή έφαγα ωραία. Εμείς, 5 άτομα, με 2 μικρά παιδιά, με την παραπάνω παραγγελία, ένα ουζάκι και ένα μισόκιλο λευκό κρασί, πληρώσαμε κοντά στα 220 ευρώ. Ανεξαρτήτως της δικής μας παραγγελίας πάντως, θεωρώ ότι δύσκολα φεύγει κανείς από το Παράμαλο με λιγότερο από 40 ευρώ το άτομο. Κατανοώ λοιπόν και τους χρήστες που δίνουν στο vfm 2/4.

Από την άλλη, η αλήθεια είναι ότι το καλό ψάρι το πληρώνεις ανάλογα. Και μάλιστα δύσκολα θα το βρεις, ειδικά τόσο φρέσκο, καλοψημένο και ζουμερό, όπως στο Παράμαλο.

Συνολικά, αξίζει να το επισκεφθείς ακόμα και από μακριά, αν θέλεις να κάνεις ένα ωραίο γεύμα ψαροφαγίας δώρο στον εαυτό σου. Αν λοιπόν το αντέχει η τσέπη σας και είστε λάτρεις του καλού ψαριού και των φρέσκων θαλασσινών, μια επίσκεψη θα σας ευχαριστήσει!

12 Μαι 2016

Γεύση.. όλα τέλεια που πήραμε φρεσκότατα όσο απαιτεί κανείς σε τέτοια μαγαζιά με υπέροχες σαλάτες να τα συνοδεύσεις και υπέροχη και αξιοσημείωτη ταραμοσαλάτα
Άψογα και τα παιδιά της εξυπηρέτησης πολύ γρήγορα, ευγενικά και πρόθυμα.. τα έφεραν όλα άμεσα

Ε τώρα μας τα χαλάει λίγο τουλάχιστον όσον αφορά τον μέσα χώρο γιατί έχει μια πολύ όμορφη αυλή που τους ζεστούς μήνες που κάθεσαι έξω φαντάζομαι θα είναι μακράν καλύτερα γιατί είναι και σε πολύ ήσυχο μέρος αλλά ο μέσα χώρος δεν λέει τίποτα παραπάνω από μίας κλασσικής μεγάλης ταβέρνας.. ε και όσο να πεις όταν παίρνεις την απόφαση να πας έξω να φας ψάρι άρα να τα σκάσεις €€€ έχεις και κάποια απαίτηση βρε αδελφέ.. νομίζω??

Και στις τιμές μπορούνε να κάνουν κάτι αρκετά καλύτερο διότι θεωρώ ότι ναι μεν Κηφισιά αλλά «κάτω» και σε ένα στενό που άμα δεν πας στο συγκεκριμένο μαγαζί δεν περνάς ούτε κατά λάθος που λένε ούτε μερίδες του σκασμού έχετε άλλωστε μεταξύ μας φρεσκότατο το ψαράκι δεν λέω αλλά δεν αγοράζεις και όλο του σόι!!

Πάρνηθος 13, Νέα Κηφισιά

210 6205927

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι