Μπυραρία

01 Δεκ 2014

Επίσκεψη στην συγκεκριμένη μπυραρία για αλλαγή μιας και τις υπόλοιπες τις είχαμε επισκεφτεί κατα το παρελθόν.

Είναι στην πλατεία στο Μπουρνάζι οπότε δεν θα δυσκολευτεί κάποιος να την βρει. Υπάρχει εξωτερικός χώρος ο οποίος λειτουργεί καλοκαίρι. Μέσα τωρα στον χωρο κυριαρχεί το κόκκινο και το μαύρο σε χρώμα. Υπάρχουν αρκετοί πίνακες και κάδρα στους τοίχους.

Απο επιλογές σε μπύρες δεν έμεινα ευχαριστημένος και επίσης δεν μου άρεσε οτι υπήρχε σε βαρέλι μόνο μια επιλογή.

Πήραμε τρεις μπύρες la trape 330ml μια σαλάτα ένα ορεκτικό και δύο burgers.
Η κοπέλα μου το βρήκε τέλειο το δικό της που ήταν με κοτόπουλο. Το δικό μου που ηταν jack Daniels δυστυχώς δεν κατάλαβα καθόλου τον Τζακ περίμενα μάλλον κάτι τύπου Fridays.. Τα onion rings ήταν φρέσκα και για το γλυκό τι να πούμε... εγω δεν δοκίμασα είναι η αλήθεια αλλα η κοπελα μου μου είπε πως ηταν ο καλύτερος κορμός που έχει φάει ποτέ.
Δώσαμε σύνολο 47€.

Τι πιστεύω... αν είσαι στο Μπουρνάζι και θες να πιεις μια μπύρα πήγαινε. Αν είσαι γενικά στην περιοχή ο ανταγωνισμός είναι καλύτερος οπότε διάλεξε κάτι άλλο.

Τα παραπονα της ημέρας: Λίγο απο το service καθως η κοπέλα συνεχώς τσέκαρε το κινητό της.
Οι τιμές στις μπύρες σε σχέση με τα ml ακριβές.

05 Απρ 2014

Αποφασισαμε να παμε στην συγκεκριμενη μπυραρια μετα απο σχετικες κριτικες που ειχαμε διαβασει οι οποιες ηταν πολυ καλες και δεν μας απογοητευσε...
Βρισκεται πισω απο την κεντρικη πλατεια του Μπουρναζιου, το παρκινγκ λιγο δυσκολο στην περιοχη.

Σαββατο βραδυ 4 ατομα, γεματο το μαγαζι αλλα ειχε κανα 2 τραπεζακια αδεια κ ευτυχως προλαβαμε...

Η ατμοσφαιρα κ η διακοσμηση αρκετα καλη στο στυλ που θα πρεπει να εχει μια μπυραρια, εδω να προσθεσω οτι αν κ γεματο το μαγαζι ο εξαερισμος του ειναι πολυ καλος. Παιζει μουσικη καταλληλη για το ειδος του μαγαζιου με ωραια κλασικα rock κομματια. Το καλοκαιρι μαλον βγαζει και εξω τραπεζακια κ φανταζομαι οτι θα ειναι πολυ ωραια...

Ο καταλογος μεγαλος και με πολλων ειδων μπυρες οπου σιγουρα καποιος θα βρει αυτη που του ταιριαζει κ οι τιμες τους παρα πολυ λογικες για μπυραρια.

Για φαγητο πηραμε 1 σαλατα του Καισαρα, πολυ νοστιμη κ με ωραια σος και 2 πιατα μπεργκερ τα οποια συνοδευονται με πατατες κ σως... η τιμη του καθε μπεργκερ περιπου στα 6 ευρω... εδω να πω οτι πραγματικα ειναι απο τα ποιο νοστιμα μπεργκερ που εχουμε φαει, πολυ καλυτερο κ απο μαγαζια του ειδους... φοβερο!

Εξυπηρετηση αψογη κ προθυμοι να σε βοηθησουν στην παραγγελια σου...
Στα συν σιγουρα το κερασμα που μας εφεραν στο τελος, κορμο ψυγειου, αρκετα καλο, πραγμα πρωτογνωρο για μπυραρια.

Συνοψιζοντας το μαγαζι αξιζει οπωσδηποτε επισκεψη, μειναμε ικανοποιημενοι απο τα παντα κ σιγουρα θα γινει στεκι.

Υ. Γ. Μας εδωσαν κ κουπονι προσφορας για επομενη επισκεψη (το οποιο ισχυει για αρκετο καιρο) το οποιο σιγουρα τιμαει το μαγαζι κ την προσπαθεια που κανουν...

19 Ιαν 2014

Πήγα με κουπόνια από προσφορά στο Internet.

Δοκιμάσαμε όλα τα λουκάνικα που είχε τα οποία ήταν εκπληκτικά, για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη καθώςε δεν πήρα κάτι άλλο, εξ'ου και το "3". Υπάρχουν κάποιες ετικέτες μπύρας, αλλά οι περισσότερες μπουκάλι και μόνο 1 ντραφτ!

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, ευγενικές οι κοπέλες, θα μπορούσε να έιναι λίγο πιο γρήγορη.

Ο χώρος είναι πολύ καλός πολύ καλή διακόσμιση, καλός εξαερισμός για το τσιγάρο, μουσική μπλουζ-ροκ, θα προτιμούσα λίγο πιο δυνατή.

Θα το πρότεινα σε όσους θέλουν να τσιμπήσουν κάτι με τη μπύρα τους σε ένα ήσυχο μέρος.

Τιμές κανονικές.

20 Σεπ 2013

Την μπυραρία αυτή την ανακάλυψα μόλις προχτές(18/09/2013) που περνούσα τυχαία από την περιοχή με τον φίλο μου και είπαμε να την δοκιμάσουμε. Οι ιδιοκτήτες μας είπαν οτι μόλις ανοίξανε και γι αυτό δεν τους είχαμε ξαναδεί.

Καθίσαμε έξω στον κήπο και ήταν αρκετά όμορφα. Η μουσική έπαιζε rock μπαλάντες. Φάγαμε 2 burger (τέλεια by the way) και οι μπύρες ήρθαν γρήγορα και κρύες παρότι τον αρκετό κόσμο. Πληρώσαμε 16 ευρώ συνολικά και το συνιστώ γιατί αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω!!!!

16 Σεπ 2013

Είναι η 2η φορά που επισκέπτομαι τη μπυραρία Lord, αν και δε μένω στην περιοχή.Την πρώτη πήγαμε ημέρα Σάββατο, που αν και ήταν γεμάτο, βρήκαμε θέση.

Τη δεύτερη φορά πήγα με μεγάλη παρέα (9 άτομα)καθημερινή, Τετάρτη και είχε λιγο κοσμο. Ήταν την πρώτη εβδομάδα του Σεπτέμβρη και καθίσαμε στον αίθριο χώρο, σε ένα μεγάλο , μοναστηριακό τραπέζι.

Η μουσική έξω ακουγόταν χαμηλά κι έτσι μπορούσαμε να μιλήσουμε άνετα.

Παραγγείλαμε μια ποικιλία με κρέατα (4 ατόμων), 4 burger, ένα λουκάνικο χωριάτικο, μια σαλάτα Ceasar's και διάφορες μπύρες.

Αν εξαιρέσουμε τις μπύρες (οι DRAFT ήταν πιο φθηνές, οι μοναστηριακές ακριβότερες) πληρώσαμε 22 ευρώ για την ποικιλία, 20 ευρώ για τα ΒURGER,4,50 ευρώ για το λουκάνικο και 9 για την σαλάτα (σύνολο 63,50 για φαγητό).

Ο λογαριασμός μας πάντως έφτασε τα 112 ευρώ, εξαιτίας της μπυροκατάνυξης.. Το φαγητό μας φάνηκε αρκετά καλό, όπως και οι τιμές, αλλά μας κακοφάνηκε η υψηλή τιμή της σαλάτας.
Το σέρβις ήταν συμπαθητικό.

Το περιβάλλον ήταν όμορφο, προσεγμένο, με έντονα country στοιχεία. Εάν πάτε να παραγγείλετε οπωσδήποτε burger. Είναι τεράστια, με πολύ ζουμερό μπιφτέκι.

15 Σεπ 2013

Το συγκεκριμένο μαγαζί το επισκέφτηκα την παρασκευή στις 13/9/14 το βράδυ μετά από υπόδειξη ενός φίλου παρέα με τον κολλητό μου. Το βρήκαμε με δυσκολία γιατί ήταν χωμένο σε ένα έρημο στενάκι πίσω από τη πλατεία.

Βρήκαμε εύκολα πάρκινγκ αν και μας είπανε ότι το Σάββατο είναι δύσκολο. Καθίσαμε μέσα γιατί ο χώρος ήταν πιο ατμοσφαιρικός, θύμιζε λονδρέζικη παμπ και φυσικά ήμασταν οι μόνοι πελάτες μιας και όλοι καθόντουσαν στον εξωτερικό χώρο.

Παραγγείλαμε μια κρεατοποικιλία Lord grill για δύο άτομα που περιείχε πανσέτες, κεμπάπ, λουκάνικα τυλιγμένα με μπέικον, κοτόπουλο, τηγ.πατάτες και πίτες ψητές, ήταν αρκετά νόστιμη και χορταστική αν και τα κρέατα θα τα προτιμούσα λιγότερο ψημένα.

Εγώ ήπια μια μπύρα draught Κοnig ludwig 0,50 lt και ο φίλος μου μια Pilsner urquel επίσης 0.50 lt.Η μουσική ήταν αυτή που έπρεπε να είναι για το στυλ του μαγαζιού Rock-blues.Για το Σέρβις γενικά δεν έχω άποψη γιατί μας σέρβιρε η κοπέλα από την μπάρα που ήταν ευγενική και χαλαρή.

Πληρώσαμε στο τέλος για την ποικιλία 14ευρώ και για την κάθε μπύρα 4.80 σύνολο 23.60. Aν θα ξαναπάμε; Φυσικά και ναι το κατατάσσω συνολικά στα αξιόλογα μαγαζιά τής πόλης.

02 Αυγ 2013

Επισκεφθήκαμε αυτή τη μπυραρία Σάββατο βράδυ.
Ωραίος ο χώρος έξω, αυλή με ξύλινα τραπέζια, και το όλο στυλ θυμίζει λίγο Λονδίνο! Το εσωτερικό δε μου άρεσε ιδιαίτερα.
Η εξυπηρέτηση αρκετά αργή, αλλά ευγενική παρόλα αυτά. Είχαμε κάνει κράτηση, μα δε το είχαν σημειώσει, παρόλα αυτά καθίσαμε κανονικά. Στις 9 που πήγαμε το μαγαζί ήταν άδειο, και μέχρι τις 11 είχε γεμίσει περίπου το μισό έξω.
Ο κατάλογος δεν είχε πολλές επιλογές για μπύρες. Πήραμε δύο βαρελίσιες.

Επίσης πήραμε την ποικιλία THe lord grill (14€) η οποία ήταν συμπαθητική σε γενικές γραμμές, αλλά αντί για ψωμάκια πίτσας που λέει ο κατάλογος είχε πίτες από σουβλάκι, αντί για μπουκιές κοτόπουλου με μπεϊκον είχε λουκανικα με (ωμό!) μπεϊκον κι αντί για φιλέτο κοτόπουλο είχε κοτομπουκιές.
Στα πλην ότι οι τηγανιτές πατάτες και οι κοτομπουκιές ήταν οι τυποποιημένες/κατεψυγμένες.

Επίσης πήραμε μία mad king salad(9€), η οποία δεν είχε ρόκα όπως λέει ο κατάλογος αλλά μόνο μαρούλι. Τυροκροκέτες κατεψυγμένες και αυτές, και λίγη η ποσότητα της σαλάτας, γεγονός που κάνει τα 9 ευρώ να είναι υπερβολικά πολλά.
Τα παραπάνω συν γλυκό (προφιτερόλ), κόστιζαν 40 ευρώ, αλλά είχαμε κουπόνι οπότε μας στοίχησαν 20.

Συμπέρασμα: Αν βρεθείτε στην περιοχή, είναι όμορφος χώρος για μία μπύρα. Χρειάζεται περισσότερη δουλειά στο service και κυρίως στα υλικά που χρησιμοποιούν (τα κατεψυγμένα μου κακοφάνηκαν!).