APERITIVO

Ιταλία

Κύπρου 70, Γλυφάδα [Χάρτης]

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Έφτασε λοιπόν η στιγμή, της πρώτης μικρής κριτικής μου για την νέα σεζόν- που για μένα αρχίζει κάθε Σεπτέμβρη. Έλειψα για δύο μήνες από την αγαπημένη Αθήνα (ευτυχώς όχι μόνο λόγω υποχρεώσεων, αλλά και για διακοπές), χρόνος που ήταν αρκετός για να εκτιμήσω για πρώτη φορά τόσο πολύ τις ομορφιές της και να ανυπομονώ να ξαναγυρίσω.

Με αφορμή λοιπόν την πρώτη αυτή κριτική, θα ήθελα να εκφράσω μια σκέψη που μου δημιουργήθηκε από την μηνιαία περιπλάνησή μου στα "ξένα": Ότι είμαστε τυχεροί που ζούμε σε μια πόλη τόσο ζωντανή, με συνεχή παλμό, με ικανότητα να αφουγκράζεται και να υιοθετεί νέες τάσεις, όπως κάνει κάθε σύγχρονη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, να εξελίσσεται και να εκπλήσσει, παρά τους "τραυματισμούς" που δέχεται και τις δυσκολίες της εποχής. Που έχει τόσες ομορφιές και παρέχει ευκολίες κι όμως συχνά τις προσπερνάμε και τις περιφρονούμε. Κι επιμένουμε να γκρινιάζουμε για τα στραβά της.

Η Αθήνα που μας ανέχεται όλους και που οι άνθρωποί της, οι νέοι κυρίως, δεν επαναπαύονται, δημιουργούν συνεχώς ωραία πράγματα, όπως τα όμορφα εστιατόρια, που δίνουν έμπνευση σε όλους εμάς τους ask4foodιστες. Ξέρω ότι ακούγομαι λίγο σαν ονειροπόλος πολιτικός και δεν το θέλω, αγαπώ την Αθήνα και δεν συμμερίζομαι καθόλου αυτούς που μιλάνε για άσχημη και κουραστική πόλη.

Αρκεί να έρθουμε για λίγο σε επαφή με πολίτες άλλων χωρών και ν' αντιληφθούμε πόσο ωραία μιλάνε για τον τόπο τους, για να αισθανθούμε αμέσως την αδικία για την Αθήνα, που την κατηγορούμε συνεχώς, αντί να στεκόμαστε στα θετικά και να διορθώνουμε αθόρυβα ό, τι δεν μας αρέσει.

Χαίρομαι που διαβάζω εδώ σε κάποιες κριτικές μικρές ιστορίες για την Αθήνα και τις γειτονιές της. Το φαγητό είναι πάνω απ' όλα πολιτισμός και μας ενώνει. Η Αθήνα μας είναι μια όμορφη πόλη, καλό είναι να της λέμε και καμιά καλή κουβέντα πού και πού.

...................................................................................................................................

Στο θέμα μας τώρα. Οφείλω μια κριτική για το Aperitivo της Γλυφάδας πριν από το καλοκαίρι, γιατί το είχα ήδη επισκεφθεί δύο φορές. Το κα(λ)ό τρίτωσε αρχές Σεπτέμβρη με την επιστροφή από τις διακοπές. Μόλις εγκλιματίστηκα στον χώρο και το θόρυβο της πόλης, έκανα μια βόλτα στην πάντα ζωηρή Γλυφάδα. Και στάθηκα για μεσημεριανό φαγητό στο Αperitivo.

Τι είναι το Aperitivo; Λοιπόν συστήνεται ως All day bar- pizza bar- cafe. Και είναι όλα αυτά. Είναι επίσης ένα meeting point της Γλυφάδας. Από τα μέρη που θα καθίσεις για να κόψεις κίνηση πίνοντας ιταλικό καπουτσίνο, να δεις τι νέο κυκλοφορεί, να χαζέψεις κόσμο ηλικίας 30+ άπειρο, και κυρίως, να φας ωραία ιταλική πίτσα, απ' τις καλύτερες που θα βρεις στη Γλυφάδα (κατά την γνώμη την δική μου και φίλων, που έχουμε δοκιμάσει. Άλλωστε, η γεύση είναι θέμα υποκειμενικό).

Δηλώνω λοιπόν εξαρχής ότι έχω δοκιμάσει μόνο την πίτσα και γι΄αυτήν θα σας πω σήμερα, αυτή και βαθμολογώ στη γεύση.

Στην πρώτη επίσκεψη, βράδυ για ποτό και τσιμπολόγημα, καθίσαμε 3 άτομα στο μπαρ, το οποίο, αν και μικρό, είναι ακομπλεξάριστο και συνδυάζει ωραία φαγητό και ποτό. Η παραγγελία μας ήταν μια μαργαρίτα και μια πίτσα με μοτσαρέλα- πεπερόνι (και κάποια άλλα υλικά που δεν συγκράτησα). Ήρθαν και οι δύο μαζί, όπως είχαμε ζητήσει. Το ζυμάρι ήταν λεπτό, ιταλικό, τα υλικά πολύ γευστικά και ξεχώριζαν ωραία στη γεύση. Εκείνο το βράδυ, άνετα θα τρώγαμε μια πίτσα ακόμα, αλλά είχαμε βγει για ποτό και είπαμε να μην το παρακάνουμε.

Την δεύτερη και την τρίτη φορά δοκιμάσαμε την Parigina, που νομίζω ότι είναι η πιο διάσημη πίτσα τους κ ίσως η πιο ενδιαφέρουσα απ' όσες έχω δοκιμάσει. Το ίδιο ζυμάρι, καπνισμένο από τον φούρνο, με λιωμένη μοτσαρέλα και πάνω γενναία ποσότητα από φρέσκο ιταλικό prosciuto crudo και δροσερή ρόκα.

Στον κατάλογο επίσης θα βρείτε panini και tramezzini (δηλαδή πλατό με μικρά τοστάκια - σαντουιτσάκια με διάφορες γεμίσεις), μοντέρνες σαλάτες, πιάτα με ζυμαρικά, ριζότι και κάποια κυρίως, ιταλικής προέλευσης. Έχω ακούσει καλά λόγια για τις ταλιατέλες με κοτόπουλο και για ένα πιάτο με καραβίδες, αλλά δεν έχω δοκιμάσει. Πέρασαν δίπλα μας κάποια κυρίως με κρέας που φαίνονταν πολλά υποσχόμενα. Αλλά το σταθερό χιτ του Aperitivo είναι οι πίτσες του. Ο σεφ είναι Ιταλός, πράγμα που δημιουργεί βάσιμες υποψίες ότι η κουζίνα είναι αυθεντικά ιταλική.

Κάτι που διαφημίζουν πολύ, και λόγω ονόματος προφανώς, είναι το ιταλικό, απογευματινό aperitivo που πίνεται ευχάριστα μετά την δουλειά. Αλλά εγώ σας λέω ότι και για ένα απλό καφεδάκι να πάτε, μια χαρά θα περάσετε.

Βαθμολογώ λοιπόν την γεύση με 3/4 γιατί δεν έχω δοκιμάσει τίποτε άλλο εκτός από πίτσες (και τον καπουτσίνο). Είναι γευστικές και φρέσκες, όπως οι αντίστοιχες που θα βρείτε σε άλλα μοντέρνα ιταλικά της Αθήνας.

Στην εξυπηρέτηση βάζω 3/4, γιατί έχουν πολύ κόσμο και απλά δεν τους προλαβαίνουν.

Στον χώρο 2/4, γιατί δεν βρίσκεται και σε κανένα φοβερό σημείο της Γλυφάδας. Είναι παραπλεύρως της πλατείας Εσπερίδων, επί της Κύπρου, σημείο- περατζάδα τα πρωινά, πιο ήσυχο τα βράδια. Το εσωτερικό, ανοιχτό όταν έχει καλό καιρό, θυμίζει ιταλικό μπιστρό με λίγα τραπεζάκια και το ξύλο να κυριαρχεί. Εξωτερικά είναι πολύ απλό, με μεταλλικά τραπεζοκαθίσματα επί του πλατιού πεζοδρομίου, τίποτα ιδιαίτερο.

Το vfm 3/4, αντί για 2,5/4, γιατί:
α. θα ήταν νομίζω αδικία να πέσει ο συνολικός μ. ο. κάτω απ΄το 2,8 γιατί πρόκειται για ένα αξιόλογο ιταλικό εστιατόριο στην Γλυφάδα. Από την άλλη:
β. τα πιάτα του δεν τα λες φτηνά (αν και λέγεται ότι όλα τα υλικά έρχονται απευθείας από ιταλία, δικαιολογείται άραγε το κόστος;). Υπολογίστε για πίτσα ή σαλάτα 10-13 ευρώ και τα κυρίως πιο πάνω.
γ. η πίτσα του δεν είναι σε καμία περίπτωση χορταστική, με την έννοια της πίτσας ντελιβεράδικου, αλλά σίγουρα δεν συγκρίνεται σε γεύση.

Συνολικά είναι ένα all day στέκι που αξίζει την επίσκεψη αν βρεθείτε κοντά. Απλά αν θέλετε να δειπνήσετε βραδινή ώρα, καλό είναι να κάνετε μια κράτηση. Είναι σχεδόν πάντα γεμάτο.

Εύχομαι καλό φθινόπωρο σε όλους!

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το Aperitivo είναι ένα ωραίο, μικρό, Ιταλικό εστιατόριο στη Γλυφάδα. Είναι σε κεντρικό σημείο και μπορείς να βρεθείς μετά από μια βόλτα στη περιοχή. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι μαζεύει και αρκετό κόσμο. Η διακόσμηση είναι κλασικό σκουρόχρωμο, ξύλινα τραπέζια με μπαρ στα αριστερά του μαγαζιού και σχετικά ανοικτή κουζίνα στο βάθος. Υπάρχουν και αρκετά τραπέζια έξω στο πεζοδρόμιο σε σκεπαστό χώρο με ωραία διαχωριστικά.

Έχουμε επισκεφθεί αρκετές φορές αυτό το εστιατόριο και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την εξυπηρέτηση. Τη τελευταία φορά όμως είχε αρκετά θέματα. Οι άνθρωποι του service ήταν ευγενικοί, αλλά έτρεχαν (στη κυριολεξία) τόσο πολύ που ξέχναγαν πράγματα, δεν μας άκουγαν όταν τους καλούσαμε, μας έκαναν νοήματα ότι κατάλαβαν αλλά δεν είχαν καταλάβει και διάφορα τέτοια θέματα. Αν υπάρχει μια δικαιολογία είναι ότι ήταν Σάββατο, αλλά και αυτό για ένα εστιατόριο που λειτουργεί τόσο καιρό δεν είναι λογικό.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα καπρέζε η οποία ήταν φρέσκια, με καλά υλικά, δροσερή και ένα πιάτο με ντομάτα και μοτσαρέλα με αρκετή δόση τυριού που ήταν εξαιρετικό στη ποιότητα. Ψητά λαχανικά, απλά καλά.

Πίτσα με προσούτο που ενώ γευστικά ήταν πολύ καλή, μας έκανε εντύπωση ή θερμοκρασία της που ήταν προς το χλιαρό και όχι ζεστή.

Σπαγγέτι με σάλτσα ντομάτα, σε καλή απόδοση, το ίδιο και επίσης καλά και τα strozzapreti με κόκκινη σάλτσα και πεπεροντσίνο.

Ήπιαμε ένα δροσερό Βιβλία Χώρα λευκό και μας κέρασαν λιμοντσέλο και γκράπα. Ο λογαριασμός ήταν στα 105 ευρώ (με το κρασί).

Στο εστιατόριο θα ξαναπάμε, διότι μέχρι τώρα τα δείγματα γραφής ήταν θετικά, μας αρέσει το φαγητό του και πιστεύουμε ότι όλοι έχουν και κάποια άσχημη στιγμή.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το aperitivo είναι ένα συμπαθητικό ιταλικό εστιατόριο σε κεντρικό σημείο της Γλυφάδας.

Ο χώρος είναι απρόσωπος χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση και θορυβώδης.

Το φαγητό όμως είναι αρκετά συμπαθητικό, ειδικά κάποια από τα πιάτα του καταλόγου είναι πολύ νόστιμα.

Προτείνω ανεπιφύλακτα τις πένες με κοτόπουλο και μανιτάρια, τα μακαρόνια ραγκού, όλες οι πίτσες είναι πολύ καλές με λεπτή ζύμη. Οι σαλάτες είναι χορταστικές που μπορούν να επιλεγούν και ως κυρίως γεύμα. Αυτά που δεν με ενθουσιάζουν είναι τα πιάτα με κρέας ή ψάρι που τα βρίσκω ουδέτερα σε γεύση και ένταση και σχετικά ακριβά.

Ο λογαριασμός για μία σαλάτα, δύο κυρίως με πάστα ή πίτσα και να πιείς κάτι (ποτήρι κρασί ή μπύρα) έρχεται στα 25€/άτομο.