Η ΔΡΟΣΙΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Παπαδιαμάντη, Μάνδρα [Χάρτης]

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μάνδρα, Αθήνα
Ιούλ

Νέο αμάξι μετά από 11 χρόνια και υπόσχεση σε φίλους πως θα κάνουμε κάποια εκδρομή για να το "ανοίξουμε". Η πρώτη σκέψη ήταν προς Χαλκίδα αλλά λόγω ώρας δεν είχαμε τόσα περιθώρια. Τετάρτη 6/7 και με ημιτελικό Euro Πορτογαλία-Ουαλία. Πέφτει η ιδέα να το συνδυάσουμε με παϊδάκια. Οπότε μια καλή ιδέα ήταν η επίσκεψη στη Μάνδρα καθώς ο ένας φίλος είχε ξανακάνει ανάλογη επίσκεψη.

Ξεκινάμε λοιπόν από Δραπετσώνα και γύρω στις 21.45 φτάνουμε στη Μάνδρα. Στην πλατεία είχε στηθεί ήδη προτζέκτορας για το μεγάλο ματς και εμείς είμαστε αποφασισμένοι να φάμε στην Ελιά. Εδώ να πω πως έχω την εντύπωση πως η Ελιά έχει και καφετέρια και μάλλον ο προτζέκτορας ήταν τοποθετημένος από εκείνη την πλευρά της πλατείας. Καθόμαστε και παραγγέλνουμε λοιπόν. Ζητάμε τον κατάλογο και μας λένε "να σας τα πούμε προφορικά".

Ναι άνθρωπε μου, έτσι έχεις συνηθίσει αλλά δώσε μας αυτή την επιλογή. Ίσως να μην τα θυμάσαι όλα, άσε μας να γνωρίζουμε και τις τιμές γιατί σε τέτοιου τύπου μαγαζιά παραγγέλνεις χωρίς να υπάρχει αύριο. Κατά τα άλλα γρήγορη εξυπηρέτηση, σχεδόν στο 30ο λεπτό του αγώνα είχαν σερβιριστεί όλα. Δε νομίζω πως έχει νόημα να σχολιάσω πως η μπύρα σερβιρίστηκε σε μικρά ποτηράκια και περιμέναμε αρκετή ώρα για τα μεγάλα που τελικά ήπιαμε νερό σε αυτά.

Παραγγέλνουμε λοιπόν και για να φάω τα παϊδάκια πρέπει να πλύνω χέρια πρώτα. Βλέπω πως είμαστε από τη μεριά της Δροσιάς και τον ρωτάω "σίγουρα είμαστε στην Ελιά;"... "Ναι, δεν βλέπεις και το χάρτινο τραπεζομάντηλο;Έχει ελιές πάνω. ".... Περνάει η σερβιτόρα και αφού τη ρωτάμε μας λέει... "Είστε στη Δροσιά"... Ούτε που τρώγαμε δεν ξέραμε. Εντύπωση μας είχε κάνει που ο περισσότερος κόσμος καθόταν πίσω μας, μετά καταλάβαμε πως ήταν η Ελιά. Σαν χώρος τώρα, τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από την πλατεία. Πηγαίνοντας μέσα, η αίθουσα είναι όπως περιμένεις σε τέτοιου είδους καταστήματα, πχ Καλύβια κλπ. Απλοϊκή. Καθαρές τουαλέτες και αυτό είναι όλο. Μην περιμένετε πολυτέλειες, απλά τραπεζοκαθίσματα και κλειστός χειμωνιάτικος χώρος.

Στα του φαγητού:

- Έρχεται ψωμί ψημένο στα 0.5 ευρώ το άτομο, σύνολο 2 ευρώ.

- Τηγανόψωμο στα 5 ευρώ. Έβγαινε ένα καλό κομμάτι στον καθένα, νόστιμο, θα μπορούσε να έχει και περισσότερο τυρί. Διακρινόταν ελαφρώς η ζύμη, που εδώ που τα λέμε δεν ήταν άσχημη. Θα ήθελα λίγο λάδι λιγότερο.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Φρεσκότατες και νόστιμες, σε μεγάλα κομμάτια. Αξίζουν σαν συνοδευτικές, λίγο λάδι λιγότερο χρειάζονταν μόνο.

- Τζόλια στα 4 ευρώ. Εμφανώς χειμωνιάτικο πιάτο. Πρόκειται για ζυμαρικό, περίπου ας πούμε σαν νιόκι στην υφή, συνοδευόμενο με μπόλικο τριμένο τυρί. Και εδώ λίγο λάδι λιγότερο θα το προτιμούσα. Αρκετά μαλακό στο ψήσιμο, μην περιμένετε κάποια σάλτσα εδώ, δεν είναι η κλασική έννοια ζυμαρικού.

- Λουκάνικο στα 5 ευρώ. Ούτε πολύ brutal αλλά ούτε και πολύ ανιαρό στη γεύση. Ένα κλασικό λουκάνικο, καλοψημένο. Από αυτά που βρίσκεις σε καλής ποιότητας ταβέρνες. Μερίδα αρκετά αξιόλογη.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο στα 8 ευρώ. Δεν ήταν κάτι τρομερό στη γεύση, οι φίλοι που το δοκίμασαν έχουν φάει και καλύτερα λένε. Καλή μερίδα.

- Μοσχαρίσια μπριζόλα στα 10 ευρώ. Ο φίλος που την πήρε χρειάστηκε αρκετή ώρα για να την κόψει, οπτικά μου φάνηκε αξιοπρεπέστατη. Επειδή όμως και αυτή δεν τη δοκίμασα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Την επόμενη φορά θα της έδινα μια ευκαιρία.

- Αρνίσια παϊδάκια γάλακτος στα 43.5 ευρώ το 1μιση κιλό. Ήρθε μια πιατελάρα με ζουμερά και μοσχοβολιστά παϊδάκια. Γενικώς δεν είμαι και πολύ fan, εδώ όμως τα τσακίσαμε. Και ενώ οπτικά φαινόταν να έχουν περισσέψει 5-6 κομμάτια, εγώ και ο φίλος Μπούτσης κάναμε χρήση της Coca Cola και τελικά καταφέραμε και τα φάγαμε όλα. Με μπόλικο λεμονάκι από πάνω είναι ότι πρέπει.

- 5 μπύρες Άλφα 500άρες στα 12.5 ευρώ.
- 5 Κόκα Κόλες 250άρες στα 7.5 ευρώ.
- Νερό εμφιαλωμένο στο 1.5 ευρώ.

Σύνολο στα 102 ευρώ.

Νομίζω πως το τελικό αντίτιμο είναι λιγάκι τσιμπημένο, έστω και αν μπορούσαμε να αφαιρέσουμε μια μερίδα φαγητού. Όπως και να έχει πάντως, πρόκειται για μια καλή πρόταση για νόστιμα παϊδάκια και καλά ορεκτικά, αν προσέξουν λίγο τη χρήση λαδιού. Δεν έχω πάει στη Βάρη για να δοκιμάσω αντίστοιχη ταβέρνα, την επόμενη φορά που θα επισκεφθώ τη Μάνδρα όμως θα το κάνω για την Ελιά. Ένα crash test είναι απαραίτητο...

Όσο για τη συνέχεια τη βραδιάς... στην επιστροφή, μέχρι και ξύλο στον δρόμο είδαμε. Αυτό είναι μια άλλη ιστορία όμως, χωρίς ιδιαίτερο νόημα. Σημασία έχει πως τα παϊδάκια ήταν νοστιμότατα!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μάνδρα, Αθήνα

Μιλάμε για το κατ'εξοχήν οικογενειακό μαγαζί, με το κλασσικό τζάκι μέσα και τα γνώριμα τραπεζοκαθίσματα. Εκεί όπου όλα θυμίζουν χειμωνιάτικες Κυριακές και μοσχοβολάνε από μυρωδιές ψητών.

Αξίζει να δοκιμάσετε
λουκάνικο, εξαιρετικό χωρίς πολλά λίπη και καλή μερίδα
φανταστικό κοκορέτσι,
πολύ ωραίες πατάτες
μπιφτέκι αρκετά καλό
παϊδάκια πολύ καλά
τζατζίκι τυροκαυτερή πολύ καλά
η σαλάτα ικανοποιητική για 4 άτομα
αλλά αυτό που φυσάει (και λίγα λέω) είναι το ζυγούρι
Δεν είμαι φαν, ή καλύτερα δεν ήμουν φαν, αν δοκιμάσετε όμως ζυγούρι δεν θα θέλετε τα παϊδάκια μετά! Μαλακό ζουμερό νόστιμο καλοψημένο

Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει πολύ πολύ πολύ καλούς ψήστες, (ώς όφειλε βέβαια).
Οι τιμές του είναι πολύ λογικές αρκεί να μην πάρεις φαγητό που θα μείνει στο τραπέζι και το πληρώσεις τζάμπα. Λόγω της γρήγορης εξυπηρέτησης μπορείς να παραγγείλεις στην αρχή τα πρώτα και να ακολουθήσει συμπλήρωμα αν χρειαστεί.

Το σέρβις αρκετά γρήγορο, βέβαια όταν τιγκάρει το μαγαζί δυσκολεύεσαι λίγο να βρεις το σερβιτόρο. Οπωσδήποτε αν πάτε σχετικά νωρίς θα εξυπηρετηθείτε καλύτερα και θα μείνετε πολύ ευχαριστημένοι.

Θα χρειαστεί λίγη προσοχή μόνο γιατί έχει δύο αίθουσες. η πρώτη είναι αυτή που περιγράφω με το τζάκι. Υπάρχει και δεύτερη πιο δεξιά η οποία είναι μεγάλη μεν αλλά ένοιωσα ότι ήταν αρκετά κρύα και απομονωμένη. Θα πρέπει να πάτε νωρίς γιατί γεμίζει γρήγορα το μεσημέρι.