Δευτέρα έως Κυριακή: 12:00 - 02:00

01 Ιούλ 2017

Τι κρίμα που αυτό το τόσο όμορφο περιβάλλον δεν συνοδεύεται από ένα εξίσου καλό φαγητό! Η επίσκεψή μας στις Υάδες ικανοποίησε το μάτι μας αλλά όχι τον ουρανίσκο μας αφού το φαγητό ήταν μέτριο και ακριβό.

Ο περιβάλλοντας χώρος είναι υπέροχος, καταπράσινος, δίνοντας την αίσθηση ότι βρίσκεσαι χιλιόμετρα μακριά από την πρωτεύουσα. Η εξυπηρέτηση καλή αν και κάπως αργή.

Για 2 άτομα πήραμε:

Πορτομπέλο με σπανάκι και μανούρι στα 6,5 ευρώ. Ενδιαφέρον χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο ή το εξαιρετικό. Απλά καλό.

Σαλάτα εποχής με καρύδια και σως βινιεγκρέτ στα 7,5 ευρώ. Και δω τα ίδια. Τίποτα το αξιομνημόνευτο.

Λιγκουίνι με σολομό, βότκα και κρέμα γάλακτος στα 12 ευρώ. Ο καπνιστός σολομός είχε μια πολύ έντονη γεύση που χαλούσε όλο το πιάτο. Ήταν σαν να τρως μακαρόνια με κολόνια!

Rib eye με ψητά λαχανικά και πατάτες στα 18 ευρώ. Αν και τα επιμέρους στοιχεία του πιάτου ήταν πολύ νόστιμα, αν και το κρέας ήταν άψογα ψημένο, είχε μια περίεργη γεύση. Δεν μπόρεσα να εντοπίσω τι ακριβώς ήταν, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου.

Ήπιαμε ένα ροζέ Κανένας στα 20 ευρώ περίπου.

Δώσαμε 22 ευρώ το άτομο χωρίς το κρασί και δεν φάγαμε καθόλου καλά. Μάλλον πρέπει να αλλάξουν σεφ!!!

18 Νοε 2015

Με αφορμή ένα e-mail που μου ήρθε απο ένα deal site είδα μια προσφορά για το υάδες στο Γαλάτσι στο Αττικό Άλσος, ένα πολλά υποσχόμενο μενού με 15 ευρώ το άτομο και με θέα. Τσάμπα είναι λέω, δεν βαρίεσαι πάρτο και μην το ψάχνεις καθόλου.

Χώρος (3/4):

Άνετο πάρκινγκ μέσα στο Άλσος, πράσινο, μεγάλος εσωτερικός χώρος κλειστός με τζαμαρίες γύρω-γύρω που ανοίγουν το καλοκαίρι και οροφή που πρέπει επίσης να αφαιρείται το καλοκαίρι. Πολλά τραπέζια για καφέ και ένας μικρός χώρος λίγο υπερυψωμένος για φαγητό.

Άνετοι βελούδινοι καναπέδες και πολυθρονάκια με ωραίο και μεγάλο ξύλινο τραπέζι και αραιά τοποθετημένα τα τραπέζια δείνοντας την απαραίτητη ιδιωτικότητα. Η μουσική ξένη που έδενε ωραία με τον χώρο, ούτε σε κοίμιζε ούτε σε προκαλούσε να ανέβεις στα τραπέζια να χορέψεις. Ο καλοκαιρινός χώρος με καλύτερη θέα κάτω απο τα δέντρα θεωρώ ότι είναι καλύτερος, βέβαια.

Γεύση (2/4):

Όπως είπα το μενού όπως το διάβασα στο deal site το μενού μου φάνηκε πολλά υποσχόμενο. Όντως λοιπόν ένας ωραίος κατάλογος με ωραίο βαρύ εξώφυλλο με λίγα πιάτα. Επιλέξαμε:

Μια σαλάτα Καίσαρα με ψητό φιλέτο κοτόπουλο, μικρά κρουτόν, αίσμπεργκ, μπέικον λεπτοκομμένο, σάλτσα του Καίσαρα, flakes παρμεζάνας σε μια φωλία παρμεζάνας (καλή μερίδα, μέτρια γεύση, βαθμολογία 5.5/10)

Κρητικό Ντάκο με κριθαρένια παξιμάδια, ντομάτα ψιλοκομμένη, φέτα τριμμένη και κάπαρη (καλή μερίδα, ωραία σερβιρισμένος, βαθμολογία 6.5/10)

Γραβιέρα Νάξου πανέ μελωμένη με αποξηραμένα φρούτα και σουσάμι πάνω σε φύλλα μαρουλιού (δεν μας άρεσε ήταν πολύ μέτρια, βαθμολογία 5/10)

Σπαγγέτι με γαρίδες σβησμένες με ούζο, με φρέσκια σάλτσα ντομάτας, σοταρισμένο κρεμμυδάκι, bisk οστρακοειδών και φρέσκο πιπέρι (ακούγεται ωραίο, φαινόταν ωραίο αλλά δεν είχε τόσο ωραία γεύση, βαθμολογία 5/10)

Χοιρινά escalops με θυμάρι, μαριναρισμένα ελαφρώς με μουστάρδα Dijon και σβησμένα με κρασί Marsala (Και αυτό ωραία ακούγεται αλλά ήταν ξεροψημένα μικρά κομματάκια μπριζόλας, άγευστα, άνοστα, βαθμολογία 5/10)

Cheese cake με μαρμελάδα φρούτα του δάσους (πολύ ωραίο σε γεύση, πολύ γλυκό όμως και δεν καταφέραμε να το φάμε όλο, βαθμολογία 7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ψάχναμε άνθρωπο στην υποδοχή αλλά δεν υπήρχε κανείς. Τελικά ρωτήσαμε κάποιον και μας καθοδήγησε σε ένα τραπέζι. Ο σερβιτόρος ήρθε μετά απο λίγο και μας έδωσε τους καταλόγους. Αρκετά γρήγορα μας πήρε παραγγελία (ηλεκτρονική παραγγελιοληψία) και αρκετά γρήγορα μας έφερε τις σαλάτες και το ορεκτικό. Ένα μικρό λαθος στο ποτήρι κρασί που ήρθε λευκό αντί για κόκκινο αντικαταστάθηκε αμέσως και με τον ίδιο τρόπο το ξεχάσαμε σαν φάουλ.

Μια μικρή καθυστέρηση στα κυρίως υπήρξε κάτι που χρεώσαμε στην εξυπηρέτηση. Κατόπιν ψάχναμε τον σερβιτόρο για να του ζητήσουμε λογαριασμό και εκεί επίσης χρεώσαμε στην εξυπηρέτηση σε σημείο να βάλουμε 3/4. Βέβαια ο άνθρωπος δεν καθόταν αλλά είδα ότι πήγαινε και σε άλλα τραπέζια του καφέ πέρα απο τα λιγοστά του φαγητού.

Value for money (2/4):

Θυμίζω ότι με την προσφορά το κόστος ήταν 30 ευρώ για τα 2 άτομα και πήραμε εξτρά 2 μπουκάλια νερό (χρέωσανε μόνο το ένα και αυτό 1,5 ευρώ) και ένα ποτήρι κρασί κόκκινο με κόστος 4 ευρώ νομίζω. Κεράσανε 2 double σφηνάκια λικέρ μαστίχας και μέσα στην προσφορά ήταν το κουβέρ και τα μικρά ψωμάκια στην αρχή.

Εάν κρίνω λοιπόν με το όσα πληρώσαμε θα έλεγα 2.5/4 εάν κρίνω σε σχέση με τις πραγματικές τιμές θα έβαζα 1.5/4 με 2/4.

Συμπέρασμα:

Ωραίος χώρος κυρίως ο καλοκαιρινός, σχετικά καλό το σέρβις, εύκολο πάρκινγκ, μενού ωραίο στα αυτιά, πιάτα ωραία στο μάτι αλλά χωλαίνουν στην γεύση. Το προτείνω μάλλον κυρίως το καλοκαίρι για καφέ ή για φαγητό μόνο με κουπόνι μην έχοντας τρελές απαιτήσεις.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι