Easy food (μικρή λίστα, κυρίως burgers, pasta, ριζότα, σαλάτες) και φοβερά κοκτέιλς.

08 Ιουν 2018

Αγαπημένο μου ημερολόγιο,

χθες βίωσα μια μέρα γεμάτη déjà vu!

Πήγα να brunchάρω στο Monsieur Barbu, στο Κουκάκι, και από τη στιγμή που άνοιξα την πόρτα της εισόδου για να μπω, ως τη στιγμή της πληρωμής ήταν ένοιωθα λες και ήμουν στο Estrella, στη Θεσσαλονίκη.

Μήπως φταίει που εκείνη τη μέρα φύσαγε Βαρδάρης? Μήπως ότι μου είχε λείψει το brunch και το ορεγόμουν από καιρό? Μήπως είναι το κάρμα που μου λέει να ξαναπάω Ξεσαλλονίκη? Όποιος και να είναι ο λόγος, τα déjà vu ήταν απανωτά.

Το πρώτο συνέβη μόλις πρωτοαντίκρυσα στο μαγαζί. Γωνιακά και τα δύο, με μεγάλες τζαμαρίες να καλύπτουν τις δύο πλευρές τους. Η είσοδός τους στην ίδια πλευρά. Η κουζίνα και στα δύο εστιατόρια, στο ίδιο περίπου σημείο. Έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα? Ιδού η απορία.

Κοιτάω προς τα πάνω και τι να δω? Ημιώροφος. Όπως και στη Θεσνίκη. Τα déjà vu να μη σταματάνε.

Έρχεται το μενού. Συνταγές διαφορετικές, thank God, déjà vu στις τιμές όμως, όλα στα 6,5-7,5€ στο Κουκάκι, στα 5-8€ στο Estrella, πολύ κοντά.

Στις συνταγές δεν βρέθηκε ιδιαίτερη ομοιότητα, πέραν του ότι και τα δύο μαγαζιά προσφέρουν αρκετές αυγοεπιλογές και κάμποσα pancakes. To brunch menu του Monsieur Barbu είναι αρκετά μικρό (11 αλμυρά και 3 γλυκά), μα, ταυτόχρονα, πολύ ευέλικτο, καθώς παίζει με αρκετές πλευρές των γεύσεων.

Τα καλούδια του σερβίρονται σε πιάτα με όμορφα σχέδια και απόλυτα instagramικό παρουσιαστικό, όπως του Estrella. Το κάθε πιάτο είναι ξεχωριστό ως προς την εμφάνισή του. Ακόμη και αν στο μενού δύο επιλογές μοιάζουν, στο τραπέζι έρχονται με διαφορετική παρουσίαση.

Ας αφήσουμε, όμως, για λίγο τα ντεζαβού στην άκρη, να σου πω για το φαγητό. Λοιπόν το Monsieur μου άρεσε αρκετά! Ήταν ένα δυνατό, γευστικά και οικονομικά, brunch.

Τα highlights του ήταν:

• Τα Pancakes με τηγανητό αυγό, αβοκάντο, γιαούρτι, baby σπανάκι, λεμόνι και μέλι. Όχι γιατί όλα αυτά φτιάχνουν έναν ωραίο συνδυασμό. Αλλά γιατί από πάνω τους είχαν μαυροσούσαμο που τους έδινε φοβερή σπιρτάδα και ανέβαζε τη γεύση τους στα ουράνια!

• Η αυγοτσούλα (Eggslut). Μα τι ονόματα δίνουν? Ψωμί μπέργκερ με scrambled eggs και μια ενδιαφέρουσα σος. Το μυστικό είναι η γλυκιά βουτυρώδης γεύση του ψωμιού η οποία σου παίρνει τα μυαλά.

• Η υπεροχή σος από πέστο και γιαούρτι που συνόδευε το Βurrito Βrunch, ένα αρκετά συμπαθητικό burrito με μοσχάρι, κομμένο στη μέση.

• Η περίεργη γεύση του Churo French Τoast που συνδυάζει κανέλα με πραλίνα, και ακόμη κι αν είναι λίγο περίεργο το αποτέλεσμα, σίγουρα έχει ενδιαφέρον.

Από την άλλη πλευρά υπήρξαν και τα πιο μέτρια πιάτα, όπως τα Egg Benedict με τη φοβερή παρουσίαση, αλλά και την αδιάφορη γεύση, το Chicken Tandoori Sandwich με το νόστιμο κοτόπουλο, μα το πολύ ψωμί και τον αταίριαστο συνδυασμό υλικών ο οποίος δεν έβγαζε πολύ καλή γεύση και τα Pancakes Σοκολάτα, στα οποία θα ταίριαζε πολύ περισσότερο μια σοκολάτα με λιγότερο κακάο

Déjà vu βίωσα, τελικά, και στις γεύσεις. Όχι ότι γεύτηκα τα ίδια πράγματα, όμως το πρόσημο μετά την επίσκεψη στο Monsieur ήταν παρόμοιο με αυτό του Estrella, δηλαδή καλή πρωτοτυπία με καλές εκτελέσεις, χωρίς, ωστόσο το αποτέλεσμα να είναι πάντα απόλυτα πετυχημένο.

Στην εξυπηρέτηση δεν ήταν τόσο έντονο το déjà vu. Είναι πιο χαμογελαστή η βορειοελλαδίτικη. Πάντως από ταχύτητα στο Monsieur σκίζουν. Μέσα σε 70 λεπτά είχαμε προλάβει να παραγγείλουμε 3 φορές, να τα φέρουν, να τα φάμε και να νιώθουμε ότι πέρασε η ώρα και πρέπει να φύγουμε.

Για το déjà vu που είχα με τις τιμές σου είπα. Να σου πω, ακόμη, ότι με δύο πιάτα ανά άτομο, φεύγεις αρκετά χορτάτος. Δύο πιάτα σημαίνουν 14€.

Ξέρεις κάτι ημερολογιάκι μου? Ακόμα και τώρα που τα σκέφτομαι, συνεχίζω να έχω déjà vu. Βλέπεις, το Monsieur Barbu σου βγάζει αυτή την όμορφη αίσθηση χαλαρότητας και ξεγνοιασιάς που συναντάς μονάχα στη συμπρωτεύουσα. Σου διεγείρει, απίστευτα πολύ, τη φαντασία οπτικά, ενώ σε τσιγκλάει και γευστικά. Επίσης, δεν σε “γδέρνει” όπως κάνουν άλλα μπραντσάδικα.

Θα μπορούσε να “τα σπάει”. Στην προκειμένη, απλώς “τα ράγισε”, αλλά καλό είναι κι αυτό!

Με άρεσε!

02 Απρ 2018

Πήγα στο monsieur barbu για brunch σάββατο μετά από κράτηση που είναι απαραίτητη.
Ο χώρος είναι φωτεινός με ωραία διακόσμηση αλλά λίγο στριμωγμένος. Ωραία και τα τραπεζάκια εξωτερικά στην πλατεία.

Με την εξυπηρέτηση είχαμε κάποια θέματα, αλλά φρόντισαν να επανορθώσουν. Η παραγγελία μας ξεχάστηκε στην πορεία, καθώς περιμέναμε σχεδόν μια ώρα. Όταν τους το επισημάναμε, ζήτησαν πολλές φορές συγγνώμη και μας κέρασαν τα ποτά μας, κίνηση που εκτιμήσαμε.

Το φαγητό, αν και άργησε να έρθει, μας ικανοποίησε. Εγώ πήρα eggslut και ο σύζυγος burger με μοσχαρίσιο κιμά, πατάτες. Σκοπεύαμε να πάρουμε και pancakes, αλλά το αφήσαμε για την επόμενη φορά.

Πληρώσαμε για τα 2 πιάτα και 2 καφέδες, περίπου 20 ευρώ, ενώ μας κέρασαν και τα ποτά (κρασί και μπύρα).
Θα ξαναπάω!!

19 Νοε 2016

Επισκέφθηκα το MONSIEUR BARBU με τη γυναίκα μου Σάββατο απογευματάκι, προκειμένου να τσιμπήσουμε και να πιούμε κάτι. Το MONSIEUR BARBU είναι στην ουσία ένα μπαράκι, που βρίσκεται στην οδό Φαλήρου στο Κουκάκι, σε μια μικρή πλατεία παραπλεύρως του πεζόδρομου της Δράκου. Λειτουργεί από το πρωί για καφέ (το σαββατοκύριακο σερβίρεται και brunch) μέχρι αργά το βράδυ για ποτό και κοκτέιλ, ενώ παράλληλα σερβίρονται και λίγα πιάτα (κυρίως burgers, σαλάτες και ζυμαρικά)
Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά συμπαθητικός και ευχάριστος. Περιβάλλεται από μια μεγάλη τζαμαρία που σου επιτρέπει την άμεση οπτική πρόσβαση με τον έξω κόσμο, ενώ παράλληλα προσφέρει και την απαραίτητη φωτεινότητα και ζεστασιά. Στην μία πλευρά υπάρχει και μία μπάρα για να καθίσεις και συνολικά καμιά δεκαριά τραπέζια (ίσως κάτι λιγότερο). Ψηλά υπήρχε και ένα μικρό παταράκι, δεν ανέβηκα, ωστόσο, οπότε δεν έχω άποψη. Ο χώρος αν και είναι αρκετά μικρός, δείχνει σχετικά άνετος, λόγω ίσως του γεγονότος ότι είναι ψηλοτάβανος, ενώ και διάφορα μικροαντικείμενα και χρωματιστά διακοσμητικά προσφέρουν μια ανάλαφρη και χαρούμενη ατμόσφαιρα. Στα συν και η ωραία μουσική στη σε σωστή ένταση.
Όλα καλά δηλαδή, ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα, γιατί τότε «2» στη βαθμολογία μου. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
- το πάτωμα από την αρχή ήταν βρώμικο από καφέδες που λογικά είχαν χυθεί, και γενικότερα ο όλος χώρος δεν έπαιρνε άριστα στο κομμάτι αυτό. ΟΚ καταλαβαίνω, ότι μόλις είχε τελειώσει το brunch και λογικά το μαγαζί θα είχε πολύ κόσμο, αλλά λίγη περισσότερη φροντίδα για την εικόνα του μαγαζιού κρίνεται αναγκαία,
- η εξωτερική εικόνα της πλατείας, στην οποία βρίσκονται 4-5 τραπεζάκια, δεν είναι ιδιαίτερα κολακευτική. Πεσμένα φύλλα, κουτσουλιές, απορρίμματα και λοιπές ακαθαρσίες σίγουρα δεν σε προϊδεάζουν θετικά, για να καθίσεις έξω, για αυτό εξάλλου και εμείς στραφήκαμε στον εσωτερικό χώρο, μολονότι ο καιρός ήταν αρκετά ζεστός για την εποχή. Δεν ξέρω εάν είναι και δική τους ευθύνη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, ενώ υπάρχουν τρία μαγαζάκια επί της πλατείας (MONSIEUR BARBU, Συγγρουόμενο, Μπαμπάς), πως δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, για να καλλωπίσουν, να καθαρίσουν και γενικά να βελτιώσουν την εικόνα της πλατείας. Απλώς, για να μην τους αδικώ και πλήρως, να επισημάνω και τα θετικά, καθώς είχαν φτιάξει σε ένα σημείο ένα όμορφο, μικρό ωστόσο, παρτέρι με διάφορα φυτά και φράχτες. Το γεγονός αυτό εξάλλου είναι και ο λόγος που το επισημαίνω, διότι διάθεση φαίνεται να υπάρχει, οπότε είναι κρίμα να υπάρχει αυτή η εικόνα.

Η εξυπηρέτηση, επίσης, δεν με ξετρέλανε. Σχετικά ευγενικός ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε, αλλά με ένα στυλ που εμένα προσωπικά δεν με ενθουσιάζει, καθώς μου κάνει κάπως προσποιητό και στημένο. Ελπίζω να μην τον αδικώ ή, ακόμη καλύτερα, να τον πέτυχα απλώς σε μια άσχημη στιγμή, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν εισέπραξα την αμεσότητα και το ενδιαφέρον για τον πελάτη που συναντώ σε άλλα μέρη. Οπότε το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την έλλειψη απόδειξης, καθώς ο λογαριασμός μας ανακοινώθηκε προφορικά, είναι αρκετά για να ρίξουν τη βαθμολογία μου επιεικώς στο «2».

Παρά λοιπόν τις ως άνω αστοχίες, η έξοδος μας κίνησε πολύ ωραία και στο τέλος φύγαμε ευχαριστημένοι και ευδιάθετοι, καθώς στου υπόλοιπους τομείς (γεύση και σχέση ποιότητας/τιμής) το MONSIEUR BARBU βαθμολογήθηκε με άριστα.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Ο κατάλογος, όπως προανέφερα, είναι αρκετά μικρός και εστιάζει κυρίως σε burger και σαλάτες, αλλά και λοιπά σνακ και ελαφρά εδέσματα. Με τη σύζυγο αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε από ένα burger. Αν και υπήρχαν και άλλες επιλογές (με κοτόπουλο και το απλό μοσχαρίσιο με τυρί και μπέικον), καταλήξαμε, παραδόξως (μιας και δεν συμβαίνει συχνά) στην ίδια επιλογή και πήραμε δύο burgers (6,50 € έκαστο) με bbq σως, καραμελωμένα κρεμμύδια και τυρί τσένταρ. Το μπιφτέκι, προφανώς χειροποίητο, ήταν πολύ νόστιμο, ωραία ψημένο (ίσως κάποιοι το θεωρούσαν παραψημένο, εμένα προσωπικά έτσι μου αρέσει, οπότε μου φάνηκε πεντανόστιμο), η bbq σως πολύ γευστική, επίσης μας ενθουσίασε, ενώ το τυρί και τα κρεμμύδια συμπλήρωναν ιδανικά το τελικό γευστικό αποτέλεσμα. Οι συνοδευτικές πατατούλες, φρέσκιες και σε επαρκέστατη ποσότητα, ήταν πολύ ωραία τηγανισμένες και νόστιμες.
Δεν ξέρω, ενδεχομένως, να πρέπει να δοκιμάσουμε και κάποιο άλλο πιάτο για να έχουμε πληρέστερη εικόνα, η εμπειρία ωστόσο από τα burgers μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους. Επιπλέον, να αναφέρω ότι δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα οι λιγοστές επιλογές σε φαγητό που προσφέρει το MONSIEUR BARBU, εξάλλου δεν θα το επισκεφθείς για πλήρες γεύμα, αλλά για να τσιμπήσεις κάτι. Έτσι και αλλιώς, θεωρώ ότι τα λίγα πιάτα βοηθούν το MONSIEUR BARBU να διατηρεί την ποιότητα σε υψηλά και τις τιμές σε χαμηλά επίπεδα.
Από ποτά εγώ πήρα δύο μπίρες Fischer (draft 400 μλ. ) στην λογικότατη τιμή των 4 € έκαστη και η γυναίκα μου ένα ποτήρι sangria, δικής τους παρασκευής, αρκετά ωραία, σε πλούσια ποσότητα και σε τιμή στα 5 €. Γενικά υπάρχουν αρκετές και ενδιαφέρουσες επιλογές σε κοκτέιλ, ικανές να καλύψουν όλα τα γούστα, οπότε επιφυλάσσομαι για μελλοντική επίσκεψη.

Για τα παραπάνω, δηλαδή 2 burgers με πατάτες, 2 μπύρες και 1 ποτήρι sangria, πληρώσαμε 26 €, τιμή λογικότατη, για τα δικά μου δεδομένα (με μοναδικό παράπονο την έλλειψη απόδειξης που ελπίζω να ήταν μεμονωμένο γεγονός). Τα burgers, ήταν χορταστικότατα για την τιμή τους και πολύ νόστιμα, ενώ και η τιμολόγηση των λοιπών πιάτων, από μια γρήγορη ματιά που έριξα μου φάνηκε φυσιολογική. Στα ποτά, επίσης οι τιμές είναι πολύ καλές, από 5 € (για τα απλά ποτά και τα κοκτέιλ με μικρή ποσότητα αλκοόλ) έως 7 €.

Συμπέρασμα, το MONSIEUR BARBU θα το έχω σίγουρα στα υπόψη μου για χαλαρή έξοδο, για ποτό και τσιμπολόγημα. Τα κακώς κείμενα που προανέφερα, ελπίζω ότι θα διορθωθούν, και προς το παρόν δεν δείχνουν ικανά για να αποτρέψουν μελλοντική επίσκεψή μου. Ούτως ή άλλως, εδώ θα είμαστε για τυχόν επικαιροποίηση (ελπίζω προς το καλύτερο). Να πάτε...

06 Ιαν 2017

Καλή χρονιά σε όλους κι από μένα με τις καλύτερες ευχές μέσα από την καρδιά μου. Η πρώτη μου κριτική για το 2017 βέβαια αφορά επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε το 2016, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ανυπομονούσα να συναντήσω αγαπημένους φίλους (κάποιοι και κουμπάροι πλέον) για brunch, ώστε να έχουμε περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μας σε σχέση με έναν απλό καφέ. Για να είμαι ειλικρινής, το Monsieur Barbu δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή, ούτε καν η δεύτερη... Μετά από ξεψαχνιστική αναζήτηση σε sites, blogs και ό, τι άλλο υπήρχε διαθέσιμο για πληροφορίες, βρήκα τα top3 μέρη για brunch κατά τη δική μου κρίση και τηλεφωνώντας από το προηγούμενο πρωί για κράτηση 6 ατόμων, έφαγα 3 διαδοχικά άκυρα. Η συνήθης τηλεφωνική απάντηση: "Είναι κλεισμένο όλο το μαγαζί. Αν θέλετε, μόνο μετά τις 16:00". Brunch στις 16:00 ρε παιδιά; Αυτό το λες και early dinner...

Να είναι καλά ο σαφώς πιο ψύχραιμος από εμένα φίλος, που πέταξε την ιδέα του Monsieur Barbu μέσα στην απογοήτευσή μου. Τηλεφωνώ και με σαφή εξυπηρετική διάθεση η κοπέλα στην άλλη άκρη της γραμμής μας έκλεισε ένα 6άρι τραπέζι για τις 11:30 με ευγενική προειδοποίηση ότι το ίδιο τραπέζι είναι κλεισμένο για τις 14:00. Την καθησύχασα ότι θα φύγουμε στην ώρα μας και αναθάρρησα λίγο.

Η τοποθεσία του μαγαζιού είναι πολύ βολική, σχεδόν δίπλα από το σταθμό ΦΙΞ του μετρό κι επίσης δίπλα στη Συγγρού. Το parking τη συγκεκριμένη ώρα και μέρα ήταν παιχνιδάκι για όλα τα μέλη της παρέας. Θα χαρακτήριζα το χώρο απλά καλό. Η ανομοιομορφία των τραπεζοκαθισμάτων έδινε ένα χαρακτήρα, ο οποίος όμως θα άφηνε καλύτερη εντύπωση αν δεν ήταν τα περισσότερα φθαρμένα ή άβολα. Κάποιες λεπτομέρειες μου άρεσαν ιδιαίτερα, όπως π. χ. ένα παλιό ραδιόφωνο στο πατάρι. Όπως και να έχει, απέπνεε μια ζεστασιά σα να έχεις πάει επίσκεψη σε φιλικό σπίτι (του '70). Το κάπνισμα επιτρεπόταν, τουλάχιστον στο πατάρι που καθίσαμε εμείς.

Ας περάσω στο βασικό σημείο της κριτικής που είναι το φαγητό. Παραγγείλαμε:
- classic burger με τηγανητές πατάτες
- 3 classic burger με αυγό και τηγανητές πατάτες
- αυγά benedict
- σάντουιτς με κοτόπουλο ταντούρι
- croque monsieur
- pancakes με μήλο και κανέλλα
- pancakes με σοκολάτα και μπανάνα
- γλυκιά τάρτα με σοκολάτα και καραμέλα
- 3 διπλούς capuccino
- 1 διπλό ελληνικό
- 1 freddo espresso
- 2 freddo capuccino
Για να μην τα αναλύω ένα προς ένα, όλα τα πιάτα μας άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους και φαγώθηκαν μέχρι την τελευταία μπουκιά, αν και μεγαλούτσικες οι μερίδες. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στο πιάτο που ξεχώρισε και με εξέπληξε ταυτόχρονα ευχάριστα, καθώς είμαι λάτρης των αλμυρών και όχι των γλυκών, τα pancakes με μήλα και κανέλλα, τα οποία ήταν εξαιρετικά!

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, παρ' ότι είχα διαβάσει κακές αξιολογήσεις σε άλλο site, εμείς δεν είχαμε κανένα παράπονο. Μια μικρή παραφωνία αποτέλεσε μια καθυστέρηση του ενός burger με αυγό το οποίο παραγγείλαμε την ώρα που το μαγαζί είχε 100% πληρότητα. Κατά τα άλλα, ό, τι κι αν ζητήσαμε ήρθε άμεσα με ευγένεια και χαμόγελο. Να σημειώσω εδώ πως είχαμε το νου μας στην ώρα αναχώρησής μας, ώστε να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα κι εμείς ρωτήσαμε αν ήρθε η ώρα για το λογαριασμό (στις 14:10), η κοπέλα στο σέρβις απλώς το επιβεβαίωσε διακριτικά.

Μιας και ανέφερα το λογαριασμό, αυτός ανήλθε στο ποσό των 83€, πολύ λογικό για την ποιότητα και την ποσότητα των εδεσμάτων που δοκιμάσαμε συν τους καφέδες.

Περάσαμε όμορφα και θα το πρότεινα, τουλάχιστον για brunch που έχω άποψη.