MONSIEUR BARBU

Bar Restaurants

Φαλήρου 59, Κουκάκι [Χάρτης]

Easy food (μικρή λίστα, κυρίως burgers, pasta, ριζότα, σαλάτες) και φοβερά κοκτέιλς.

Bar Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Επισκέφθηκα το MONSIEUR BARBU με τη γυναίκα μου Σάββατο απογευματάκι, προκειμένου να τσιμπήσουμε και να πιούμε κάτι. Το MONSIEUR BARBU είναι στην ουσία ένα μπαράκι, που βρίσκεται στην οδό Φαλήρου στο Κουκάκι, σε μια μικρή πλατεία παραπλεύρως του πεζόδρομου της Δράκου. Λειτουργεί από το πρωί για καφέ (το σαββατοκύριακο σερβίρεται και brunch) μέχρι αργά το βράδυ για ποτό και κοκτέιλ, ενώ παράλληλα σερβίρονται και λίγα πιάτα (κυρίως burgers, σαλάτες και ζυμαρικά)
Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά συμπαθητικός και ευχάριστος. Περιβάλλεται από μια μεγάλη τζαμαρία που σου επιτρέπει την άμεση οπτική πρόσβαση με τον έξω κόσμο, ενώ παράλληλα προσφέρει και την απαραίτητη φωτεινότητα και ζεστασιά. Στην μία πλευρά υπάρχει και μία μπάρα για να καθίσεις και συνολικά καμιά δεκαριά τραπέζια (ίσως κάτι λιγότερο). Ψηλά υπήρχε και ένα μικρό παταράκι, δεν ανέβηκα, ωστόσο, οπότε δεν έχω άποψη. Ο χώρος αν και είναι αρκετά μικρός, δείχνει σχετικά άνετος, λόγω ίσως του γεγονότος ότι είναι ψηλοτάβανος, ενώ και διάφορα μικροαντικείμενα και χρωματιστά διακοσμητικά προσφέρουν μια ανάλαφρη και χαρούμενη ατμόσφαιρα. Στα συν και η ωραία μουσική στη σε σωστή ένταση.
Όλα καλά δηλαδή, ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα, γιατί τότε «2» στη βαθμολογία μου. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
- το πάτωμα από την αρχή ήταν βρώμικο από καφέδες που λογικά είχαν χυθεί, και γενικότερα ο όλος χώρος δεν έπαιρνε άριστα στο κομμάτι αυτό. ΟΚ καταλαβαίνω, ότι μόλις είχε τελειώσει το brunch και λογικά το μαγαζί θα είχε πολύ κόσμο, αλλά λίγη περισσότερη φροντίδα για την εικόνα του μαγαζιού κρίνεται αναγκαία,
- η εξωτερική εικόνα της πλατείας, στην οποία βρίσκονται 4-5 τραπεζάκια, δεν είναι ιδιαίτερα κολακευτική. Πεσμένα φύλλα, κουτσουλιές, απορρίμματα και λοιπές ακαθαρσίες σίγουρα δεν σε προϊδεάζουν θετικά, για να καθίσεις έξω, για αυτό εξάλλου και εμείς στραφήκαμε στον εσωτερικό χώρο, μολονότι ο καιρός ήταν αρκετά ζεστός για την εποχή. Δεν ξέρω εάν είναι και δική τους ευθύνη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, ενώ υπάρχουν τρία μαγαζάκια επί της πλατείας (MONSIEUR BARBU, Συγγρουόμενο, Μπαμπάς), πως δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, για να καλλωπίσουν, να καθαρίσουν και γενικά να βελτιώσουν την εικόνα της πλατείας. Απλώς, για να μην τους αδικώ και πλήρως, να επισημάνω και τα θετικά, καθώς είχαν φτιάξει σε ένα σημείο ένα όμορφο, μικρό ωστόσο, παρτέρι με διάφορα φυτά και φράχτες. Το γεγονός αυτό εξάλλου είναι και ο λόγος που το επισημαίνω, διότι διάθεση φαίνεται να υπάρχει, οπότε είναι κρίμα να υπάρχει αυτή η εικόνα.

Η εξυπηρέτηση, επίσης, δεν με ξετρέλανε. Σχετικά ευγενικός ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε, αλλά με ένα στυλ που εμένα προσωπικά δεν με ενθουσιάζει, καθώς μου κάνει κάπως προσποιητό και στημένο. Ελπίζω να μην τον αδικώ ή, ακόμη καλύτερα, να τον πέτυχα απλώς σε μια άσχημη στιγμή, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν εισέπραξα την αμεσότητα και το ενδιαφέρον για τον πελάτη που συναντώ σε άλλα μέρη. Οπότε το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την έλλειψη απόδειξης, καθώς ο λογαριασμός μας ανακοινώθηκε προφορικά, είναι αρκετά για να ρίξουν τη βαθμολογία μου επιεικώς στο «2».

Παρά λοιπόν τις ως άνω αστοχίες, η έξοδος μας κίνησε πολύ ωραία και στο τέλος φύγαμε ευχαριστημένοι και ευδιάθετοι, καθώς στου υπόλοιπους τομείς (γεύση και σχέση ποιότητας/τιμής) το MONSIEUR BARBU βαθμολογήθηκε με άριστα.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Ο κατάλογος, όπως προανέφερα, είναι αρκετά μικρός και εστιάζει κυρίως σε burger και σαλάτες, αλλά και λοιπά σνακ και ελαφρά εδέσματα. Με τη σύζυγο αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε από ένα burger. Αν και υπήρχαν και άλλες επιλογές (με κοτόπουλο και το απλό μοσχαρίσιο με τυρί και μπέικον), καταλήξαμε, παραδόξως (μιας και δεν συμβαίνει συχνά) στην ίδια επιλογή και πήραμε δύο burgers (6,50 € έκαστο) με bbq σως, καραμελωμένα κρεμμύδια και τυρί τσένταρ. Το μπιφτέκι, προφανώς χειροποίητο, ήταν πολύ νόστιμο, ωραία ψημένο (ίσως κάποιοι το θεωρούσαν παραψημένο, εμένα προσωπικά έτσι μου αρέσει, οπότε μου φάνηκε πεντανόστιμο), η bbq σως πολύ γευστική, επίσης μας ενθουσίασε, ενώ το τυρί και τα κρεμμύδια συμπλήρωναν ιδανικά το τελικό γευστικό αποτέλεσμα. Οι συνοδευτικές πατατούλες, φρέσκιες και σε επαρκέστατη ποσότητα, ήταν πολύ ωραία τηγανισμένες και νόστιμες.
Δεν ξέρω, ενδεχομένως, να πρέπει να δοκιμάσουμε και κάποιο άλλο πιάτο για να έχουμε πληρέστερη εικόνα, η εμπειρία ωστόσο από τα burgers μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους. Επιπλέον, να αναφέρω ότι δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα οι λιγοστές επιλογές σε φαγητό που προσφέρει το MONSIEUR BARBU, εξάλλου δεν θα το επισκεφθείς για πλήρες γεύμα, αλλά για να τσιμπήσεις κάτι. Έτσι και αλλιώς, θεωρώ ότι τα λίγα πιάτα βοηθούν το MONSIEUR BARBU να διατηρεί την ποιότητα σε υψηλά και τις τιμές σε χαμηλά επίπεδα.
Από ποτά εγώ πήρα δύο μπίρες Fischer (draft 400 μλ. ) στην λογικότατη τιμή των 4 € έκαστη και η γυναίκα μου ένα ποτήρι sangria, δικής τους παρασκευής, αρκετά ωραία, σε πλούσια ποσότητα και σε τιμή στα 5 €. Γενικά υπάρχουν αρκετές και ενδιαφέρουσες επιλογές σε κοκτέιλ, ικανές να καλύψουν όλα τα γούστα, οπότε επιφυλάσσομαι για μελλοντική επίσκεψη.

Για τα παραπάνω, δηλαδή 2 burgers με πατάτες, 2 μπύρες και 1 ποτήρι sangria, πληρώσαμε 26 €, τιμή λογικότατη, για τα δικά μου δεδομένα (με μοναδικό παράπονο την έλλειψη απόδειξης που ελπίζω να ήταν μεμονωμένο γεγονός). Τα burgers, ήταν χορταστικότατα για την τιμή τους και πολύ νόστιμα, ενώ και η τιμολόγηση των λοιπών πιάτων, από μια γρήγορη ματιά που έριξα μου φάνηκε φυσιολογική. Στα ποτά, επίσης οι τιμές είναι πολύ καλές, από 5 € (για τα απλά ποτά και τα κοκτέιλ με μικρή ποσότητα αλκοόλ) έως 7 €.

Συμπέρασμα, το MONSIEUR BARBU θα το έχω σίγουρα στα υπόψη μου για χαλαρή έξοδο, για ποτό και τσιμπολόγημα. Τα κακώς κείμενα που προανέφερα, ελπίζω ότι θα διορθωθούν, και προς το παρόν δεν δείχνουν ικανά για να αποτρέψουν μελλοντική επίσκεψή μου. Ούτως ή άλλως, εδώ θα είμαστε για τυχόν επικαιροποίηση (ελπίζω προς το καλύτερο). Να πάτε...

Bar Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Πρώτη φορά στο συγκεκριμένο μαγαζί και η αλήθεια είναι πως πήγα με χαμηλές προσδοκίες, τόσο για το είδος του μενού, όσο και για τη διαφορετικότητα του. Σε σχέση με το πρώτο, νομίζω ο κατάλογος φαγητού ακολουθεί τη μόδα της εποχής που περιστρέφεται γύρω από τα burger χωρίς βέβαια να λείπουν και κάποιες όμορφες(αλλά λίγες) εμπνεύσεις.

Στο δια ταύτα, ξεκινήσαμε με ποτό, 1 ποτήρι ροζέ κρασί και 1 κοκτέιλ. Εδώ να σημειωθεί πως οι τιμές των κοκτέιλ είναι συγκριτικά με άλλους χώρους φτηνές, ενώ για το κρασί δεν τσιγκουνεύονται να σερβίρουν και πάνω από 185ml.

Για φαγητό πήραμε, μια πατατοσαλάτα με παντζάρι (μεγάλη μερίδα) με πολύ ωραίο δέσιμο υλικών, 1 burger κλασσικό με πραγματικά, τουλάχιστον γευστικά σπιτικό μπιφτέκι και μια τορτίγια με φιλέτο κοτόπουλο ταντούρι η οποία συνοδεύονταν από χούμους, σαλάτα και πατάτες. Αυτές οι πατάτες ως συνοδευτικό και στα δύο προηγούμενα πιάτα ήταν πραγματικά γευστικό κομψοτέχνημα. Θα τις χαρακτήριζα πατάτες λουκουμά που χρόνια έχω να βρω σε μαγαζί.

Για όλα αυτά 28,5 και μια καλή τελικά καλή αίσθηση. Χωρίς λοιπόν να αποτελεί γευστικό προορισμό το προτείνω ως ένα μαγαζί που σέβεται τον πελάτη και προσφέρει αυτό λέει.

Bar Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Το εστιατόριο-μπαρ Monsieur Barbu είναι ένα κόσμημα, ανάμεσα σε πολλά άλλα στο Κουκάκι, στην ευρύτερη περιοχή γύρω απ' τον πεζόδρομο της οδού Δράκου και τη στάση του Μετρό Συγγρού-Φιξ.

Το Barbu, που στα γαλλικά σημαίνει γενειοφόρος, όχι απλά αξύριστος, είναι λοιπόν στη μόδα, αφού άρρενες πελάτες και προσωπικό είναι γενειοφόροι ή τουλάχιστον αξύριστοι...

Ο χώρος λειτουργεί από το πρωί μέχρι αργά τη νύχτα, για καφέ, ποτά και cocktails, όπως και μια ποικιλία περίπου 10 σνακ και ελαφρών εδεσμάτων, με καλές τιμές και άριστη σχεση ποιότητας-τιμής.

Πήγαμε με μια φίλη ένα βράδυ του Γενάρη με χιονιά και το μέρος ήταν γεμάτο κόσμο.

Δοκιμάσαμε τη σούπα ημέρας, μια εξαίρετη κολοκυθόσουπα (4€), που τη φτιάχνουν 2-3 φορές την εβδομάδα, ένα νόστιμο κλαμπ σάντουιτς με μπέικον (7€?), ένα hamburger, από ολόφρεσκο, γευστικό κιμά (3.50€), ένα φανταστικό γαλλικό Quiche Lorraine (4€), ενώ, με τιμή 2.50 € μόνο αξιωθήκαμε να φάμε ένα Hot Dog έκπληξη, σε ένα πρωτότυπο πανεράκι, κατά τη γνώμη μου ένα must του μαγαζιού που τεκμηριώνει τη δημιουργική φαντασία του συμπαθέστατου chef, επίσης barbu!

Χωρίς λοιπόν ποτά, πληρώσαμε περί τα 24 ευρώ με το φιλοδώρημα.

Υπάρχει πληθώρα αντίστοιχων πιάτων και ποικιλία ποτών με τιμές πολύ λογικές.
Το σέρβις είναι πρόθυμο και πεπειραμένο, ο δε σεφ είναι πράγματι αξιόλογος.

Τις Κυριακές μας είπαν ότι σερβίρουν ένα πλούσιο brunch όπου επιλέγεις ό, τι επιθυμείς, πληρώνοντας ανάλογα. Πρόκειται βέβαια για το νέο concept, ελληνικό κατά βάση, ενός brunch a la carte, μιας ακόμα επινόησης των νεοελλήνων!

Θα ξαναπάμε σύντομα μια Κυριακή για να συμπληρώσουμε τις εμπειρίες μας, και φυσικά θα πάμε με μεγάλη παρέα, συστήνοντας ένα αξιόλογο στέκι, και θα καθισουμε όλοι μαζί στο μεγαλοπρεπές μοναστηριακό τραπέζι, όπου τη συγκεκριμένη βραδιά έτρωγαν 6-7 γενειοφόροι...

Bar Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Ξυπνήσαμε την Κυριακή πρωί (12:00) 19/04/15 με όρεξη να brunchαρουμε στα όρια…άρα είπαμε να δοκιμάσουμε καινούργιο brunchoστεκι.

Καλώ το Monsieur ‘Τραπεζάκι για δυο παρακαλώ’, ‘Μάλιστα, έχω μόνο μέσα’, ‘No prob, έρχομαι’.

Φτάνω μου λένε ‘Ναι είστε επάνω’, σκέφτομαι ‘Πάνω από μέσα έχει διαφορά’ αλλά ξέρω γω μπορεί να είμαι και περίεργος, το προσπερνάω.

Καθόμαστε, παραγγέλνουμε burger classic και ελληνική ομελέτα. φτάνουν τα καφεδάκια, αδιάφορα σαν να πίνω από αλυσίδα.

Μετά από 40 λεπτά και αφού έχουν σερβιριστεί φαγητό άλλοι που ήρθαν μετά από εμάς το επισημαίνω και εντός 5-10 λεπτών έρχονται τα φαγητά.

Το burger δυσκολεύει το μαχαίρι μου όταν το κόβω και στα μισά ανακαλύπτω ότι ο πάτος του μπιφτεκιού είναι καμένος εντελώς. Τον αφαιρώ και το αποτελειώνω ενίοτε απολαμβάνοντας το καθώς έχει το αλάτι/πιπέρι/μαγιονέζα σε αφθονία και πεινάω πολύ.

Η ομελέτα της συντρόφου είναι λάθος (όχι ελληνική αλλά μπέικον-μανιτάρια) ελαφρός καμένη και με λίγο περισσότερο λάδι. Κατά τα άλλα μια ομελέτα απλά.

Στο πατάρι δεν ανέβαινε το προσωπικό εκτός εάν είχε να παραδώσει ή να πάρει παραγγελία από καινούργιους. Εάν ήθελες κάτι στα ενδιάμεσα, δυστυχώς έπρεπε να περιμένεις.
Στα πολύ ++ το προσωπικό που ήταν ευγενέστατο μέσα στον πανικό (το μαγαζί ήταν γεμάτο).

Το burger ήταν στα 6.5ευρώ και η ομελέτα άλλα τόσα.

Έχουμε ξαναπάει βράδυ για ποτό και είναι πολύ ωραίο στεκι, για καλοκαίρι ειδικά, αλλά για brunch δεν το συνιστώ καθόλου. Από όσο ξέρω έχουν ξεκινήσει πρόσφατα το brunch οπότε μπορεί να φταίει και αυτό.

Bar Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Βρεθηκαμε ενα απογευμα τεταρτης η πεμπτης (δεν θυμαμαι) του περασμενου μηνα στο μαγαζι αυτο-αφου ειχαμε διαβασει κ ενα σχετικο αρθρο-προωθηση. Οταν φτασαμε, ευτυχως δεν ηταν ουτε αδειο ουτε γεματο το μαγαζι οοποτε βρηκαμε σχετικα ευκολα ενα τραπεζι για 5. Η κοπελα που μας πηρε την παραγγελια ηταν εξυπηρετικη και ευγενικη. Θελαμε και φαγητο οποτε μας προτεινε καποια εξτρα πιατα που υπηρχαν εκτος καταλογου.

Τελικα παραγγειλαμε 3 μπεργκερ μοσχου που ηταν στα 8 ευρω,1 ποικιλια απο ''αλοιφες'' οπως μας τις περιεγραψε που ειχανε χουμους, μελιτζανοσαλατα και φαβα στα 5.5 η 6 ευρω αν θυμαμαι καλα,1 σαλατα του Καισαρα και ενα κοτοπουλο ταντουρι τυλιγμενο σε τορτιγια στα 7 ευρω.

Μαζι με αυτα παραγγειλαμε 2 κοκτειλ στα 7 ευρω 2 λευκα κρασια στα 4 ευρω τ ενα και ενα αναψυκτικο. Αυτο που ζησαμε δεν λεγεται. Ηρθανε (εκτος απτα μπεργκερ )τα υπολοιποα φαγητα περιπου 25' λεπτα αναμονης(σχετικα λογικο) και αυτα που θα πιναμε δεν ηταν ετοιμα ακομα!!! Παρεπιπτοντως δεν ηταν ωρα αιχμης στο μαγαζι απλα ο μπαρμαν π εφτιαχνε τα ποτα ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΣ και μιλαγε με μια παρεα στο μπαρ καθυστερωντας πολυ την καθε του παραγγελια.. Αυτα ως προς το σερβις του μπαρ.

Ηρθανε μετα απο λιγο ποτα και μπεργκερ. Τα κοκτειλ ηταν κανονικα. Ουτε ωραια ουτε ασχημα. Μια φυσιολογικη τιμη για κοκτειλ γενικα. Το ιδιο και τα κρασια. Το φαγητο τωρα...8 ευρω για το μπεργκερ αυτο??????? 7 ευρω για αυτο το ταντουρι??? Που μονο ταντουρι δεν ειναι διοτι εχει τυχει να ξαναφαω κι αλλες φορες και ξερω πως δεν ειναι τοσο φτωχο σε γευση οσο και σε ποσοτητα για να κοστιζει 7 ευρω! Το μπεργκερ δεν ειχε τιποτα σπουδαιο. χορταστικη ποσοτητα σε σχεση με το ταντουρι βεβαια. Η σαλατα ηταν πολυ ωραια αλλα ακριβη για σαλατα λογω ποσοτητας. Η μελιτζανοσαλατα στις ''αλοιφες'' ηταν ωραια, τα υπολοιπα ΔΕΝ τρωγοντουσαν με τιποτα. Ειδικα το χουμους ηταν σαν πατε κυμινου. Ειχε μονο γευση κυμινου. Αυτα ως προς το φαγητο.

Ο χωρος ηταν σχετικα ευχαριστος, λιγο dark αλλα οχι με υπερβολη. Η μουσικη ηταν μια χαρα για την ωρα που το επισκεφθηκαμε, το ιδιο κ η ενταση της.

Το κερασμα ηταν το αποκορυφωμα της βραδιάς. Ενα πιατακι με 3 κομματακια κορμο και αχνη ζαχαρη και μια μους σοκολατας. Ο κορμος ητανε εξευτελιστικος σε αντιθεση με την μους που τρωγοταν σχετικα ευχαριστα.