ΑΝΤΙΓΟΝΗ

Ελληνική κουζίνα

Μακροδημητραίων, Θυμάρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ελληνική ψαροταβέρνα
Γράψε τη δική σου κριτική

Ελληνική κουζίνα - Ανάβυσσος - Σαρωνίδα, Αθήνα

Βρήκα πρόσφατα ένα χαρτί που είχα σημειώσει μια κριτική για ένα μαγαζί, που έχω πάει πλέον αρκετές φορές, και που ποτέ δεν κατέγραψα στο ask for food.

Πριν το καλοκαίρι που μας πέρασε λοιπόν, συγκεκριμένα Σάββατο 16/5 απόγευμα μετά από μπανάκι στο Χάρακα αναρωτιόμασταν πού να πάμε.
Είχα 1-2 προτάσεις στη παρέα, κέρδισε η Αντιγόνη, βγήκαν τα σμαρτ φόνια από τα έχοντα τέτοια εργαλεία μέλη της παρέας (ο υποφαινόμενος δεν είναι από αυτά), μπήκαν στο ask 4 food για επιβεβαίωση ότι το μαγαζί έχει καλές κριτικές και τελικά λίγη ώρα μετά να μαστε να παίρνουμε τους φιδίσιους δρόμους προς την ταβέρνα.

Κανένα πρόβλημα στο να χάσεις το δρόμο (αν έχεις ένα μάτι τουλάχιστον) για το μαγαζί αφου έχει επιγραφές παντού!

Ήταν περασμένες 18.00 και το μαγαζί δεν είχε κάποια παρέα πέρα από εμάς. Μία παρέα ήρθε λίγο πιο μετά. Καλύτερα γιατί δεν θέλαμε και βαβούρα μετά το γλάρωμα από τον ήλιο.

Απλωθήκαμε λοιπόν, αφού μας έπαιρνε, στο βεραντάκι που έχει θέα Θάλασσα 5 άτομα (3 γυναίκες και 2 άντρες) σε 2 τραπέζια για 6 άτομα το καθένα ώστε και να χωρέσουν τα φαγητά άνετα και να έχουμε όλοι θέα θάλασσα.

Αφού ευγενικά στείλαμε πίσω, πριν πραγματοποιήσει τη προσγείωση του κι ενώ όμως είχε αρχίσει τη κάθοδο στο τραπέζι μας, το μπουκάλι με το εμφιαλωμένο νερό, χωρίς φυσικά να μας ρωτήσει κανείς, δηλώνοντας τη βούληση μας να πιούμε βρύσης σε πατροπαράδοτη κανατίτσα, πήραμε τα παρακάτω:

αλμύρες: Πολύ ωραία. Είμαι φαν των βραστών σαλατών, χόρτα κλπ. με ενθουσιάζουν. δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός αλλά και οι υπόλοιποι της παρέας συμφώνησαν ότι ήταν πολύ νόστιμα. Επί πλέον είναι ένα φαγητό που δεν το βρίσκεις και παντού. 4/4

2 χωριάτικες σαλάτες: ωραίες είχαν και τη μπολικη πιπεριά και το κρεμμυδάκι μέσα και το κομμάτι η φέτα ήταν δυο δάχτυλα όχι τίποτα τσιγκουνεμένο. Λαδάκι ωραίο. 3/4

2 πατάτες: σπιτικές και κομμένες στο χέρι φάνηκαν. ήταν πολύ νόστιμες. αλατάκι ήθελαν βέβαια αλλά τί να κάνεις όλα τα μαγαζιά ανάλατα τις κάνουν πλέον για αυτούς που δεν τρώνε πολύ αλάτι και πρέπει να προσθέτεις. υγεία. 3/4

τυροκαυτερή: νόστιμη και επίσης φάνηκε χειροποίητη (ή πολύ καλής ποιότητας φτιαχτή ώστε να μας ξεγελάσει… τί να πεις;) προσωπικά θα την προτιμούσα πιο πικάντικη αλλά δεν είναι και κριτήριο αυτό αφου μ'αρέσουν τα πολύ καυτερά. 3/4

τζατζίκι: τέλειο, σκορδάτο όπως πρέπει. εαν σε κάποιον δεν αρέσει τόσο σκορδάτο θα έπεφτε ο βαθμός σίγουρα για εμένα όμως 4/4.

Ό, τι πρέπει για συνοδεία με τα…
... μιξ κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανιτά: ωραία τηγανισμένα χωρίς να είναι "σοβαντισμένα" από το πολύ κουρκούτι. ό, τι έπρεπε για ορεκτικό. 4/4

λουκάνικο γενικά γευστικο κ χωρις πολλα μυρωδικα βέβαια ίσως ήταν λίγο παραπάνω ξεροψημένο 3/4

χοιρινή μπριζολα, μεγαλη μεριδα καλοψημενη κ μαλακη 4/4

παϊδάκια κοτόπουλο. Το κοτοπουλάκι λάθος κομμένο με αποτέλεσμα να είναι λιγάκι στεγνό.. αλλά τουλάχιστον γευστικό. 3/4

συναγρίδα 850 γρ: 39 ευρώ. Ένα ωραία ψημένο ψάρι από αυτά που δε βρίσκεις πάντα σε ταβέρνες. Δεν τα κλάψαμε καθόλου, γιατί αυτός είναι ο μεγάλος φόβος κύριοι αναγνώστες - καλοφαγάδες, να πληρώσεις τη ψαρούκλα σου και να σου βγει μάπα. 4/4

τα παραπάνω συνοδέψαμε με 2 καραφάκια τσίπουρο και 2 μπύρες.

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν γρήγορη και ευγενική.

Στο τέλος, αν και μας είπε ότι θα έφερνε και γιαούρτι και κορμό, κέρασε τελικά μόνο κορμό.

Μας έκανε εντύπωση επίσης ότι τη συναγρίδα την έφερε προς το τέλος. Ίσως να νόμιζε τη θέλαμε για το τέλος αλλά πάλι σκέφτηκα ίσως να φοβήθηκε μηπως μύριζαν τα κρέατα ψαρίλα από το ψήσιμο του ψαριού… πάντως έτσι κάποια μέλη της παρέας τρώγανε ενώ κάποια άλλα περιμένανε το ψάρι. Η αναμονή όμως δεν ήταν ενοχλητική αφού ούτε μεγάλη ήταν αλλά και υπήρχαν ακόμα ορεκτικά ώστε να μην κοιτάμε οι υπόλοιποι τους άλλους να τρώνε...
Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι λεπτομέρειες για ένα γρήγορο κατα τα αλλα και εξυπηρετικότατο σέρβις.

Και η λυπητερή; 102 ευρώ. Δεδομένου ότι πήραμε ότι είχαμε πάρει και ψάρι φρέσκο, μας φάνηκε λογική τιμή.

Από τότε έχω πάει αρκετές φορές με διαφορετικές παρέες και πάντα έχω φάει καλά, νόστιμα σε ικανοποιητικές ποσότητες (και δε με λες λιγόφαγο) χωρίς ποτέ να υπερβαίνουμε σε τιμή τα εύλογα όρια για μια ταβέρνα.
Σχεδόν πάντα έχω βρει μεγάλο φρέσκο ψάρι τύπου π. χ. στείρα και ο άνθρωπος (μάλλον ιδιοκτήτης) που βρίσκεται στη κουζίνα και δείχνει τα ψάρια έχει υπάρξει ειλικρινής…

Αν είναι κάποιος εκεί γύρω στη περιοχή, αξίζει.
Εγώ μπορεί να τύχει να το συνδυάσω ακόμα κι αν δεν είμαι εκεί κοντά για κυριακάτικη βόλτα με φαγητάκι και καφεδάκι ακόμα και τώρα που δεν είναι καλοκαίρι...