ΠΑΛΙΟ

Μεζεδοπωλεία

Μαρίνου Γερουλάνου 46, Αργυρούπολη [Χάρτης]

Ένας νέος ξεχωριστός χώρος όπου τα ιδανικά της παρέας και της συντροφιάς συναντιούνται με παραδοσιακές γεύσεις, πάντα σε συνδυασμό με πολύ προσιτές τιμές!
Δευτέρα ως Παρασκευή 18:00 μέχρι αργά το βράδυ. Σάββατο και Κυριακή 13:00 μέχρι αργά το βράδυ. Ζωντανή μουσική κάθε Παρασκευή,Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Σαββατοβραδο κλασικη ημερα εξοδου Ελληνων και σαφως ολο και καποιος θα βρεθει να σου προτεινει την οποια εξοδο για ποτο φαγητο η οτι αλλο του κατεβει στο μυαλο.
Θα επισημανω οτι μιλαμε για μια τραγικη μερα που οπου και να πας ουτε καλα θα περασεις ουτε να κατσεις θα βρεις ουτε θα διασκεδασεις ιδιαιτερα δεδομενου οτι τα καλα μαγαζια ειναι πιτα στον κοσμο οποτε......

Ετσι κι εμεις λοιπον πηραμε ενα τηλεφωνημα του στυλ.. δεν παμε καπου να μην μεινουμε μεσα ετσι για ενα κρασι ( κλασικη ελληνικη ατακα οταν ειναι να καταβροχθισει ολη την πανιδα του τοπου )
Η ιδεα επεσε κατα τις 8,30 οποτε μεχρι να αποφασισουμ ε πηγε κοντα 9 οποτε μεχρι να φτασουμε πηγε 10.

Το μαγαζι το αποφασισε ενας φιλος που οντας Γλυφαδιωτης ηξερε πολυ καλα την περιοχη και το ιδιο το μαγαζι απο την ωρα που ανοιξε.

Φτανοντας στην Μαρινου Γερουλανου στην Αργυρουπολη το συγκεκριμενο σημειο δεν θυμιζει σε τιποτα μερος μαγαζιων εστιασης και ποτου αλλα πιο πολυ ειναι εκεινα τα νεκρα σημεια με μαγαζια κινητης τηλεφωνιας μαντρες αυτοκινητοων και οτι αλλο ασχετο.

Εξωτερικα το μαγαζι εχει ενα μεγαλο πεζοδρομιο ( κατι που ειναι καλο γιατι βγαινεις συχνα να ηρεμησει το κεφαλι σου ) και εχει μια μεγαλη βιτρινα που καλυπτει ολο το μαγαζι και η μονη εκφραση που σου ερχεται ειναι το απολυτα κλασσικο. Σιγουρα δεν μπορω να πω οτι με εξεπληξε το χρωμα του και οτι ειχε κατι ιδιαιτερο. Μεσα το μαγαζι επισης μια απο τα ιδια χωρις κατι ιδιαιτερο και τραπεζια τοσο στριμωγμενα που καταφερναν να στριμωχνουν 150 ατομα σε 12 τμ.
Καπως ετσι βεβαια βολεψαν κι εμας γιατι το μαγαζι ενεκα του καλου ονοματος ηταν ασφυκτικα γεματο με προκρατησεις ημερων.
Στο βαθος απο την πορτα υπαρχει μια υποτυπωδης πιστα στην παιζει η ορχηστρα και τραγουδαει μια ομολογουμενως εκπληκτικη τραγουδιστρια που εινβαι και το μεγαλο ατου του μαγαζιου.

Με την εισοδο στο μαγαζι εγινε ενας ψιλοχαμος να βρεθει τραπεζι και να στρωθει και να στριμωχτει αλλα προς τιμην τους οι ανθρωποι κανανε τα αδυνατα δυνατα να μας βολεψουν και να μας εξυπηρετησουν. Επισης οφειλουμε να αναγνωρισουμε οτι το τραπεζι στηθηκε και ντυθηκε σε χρονο μηδεν και παρόλη την κοσμοσυρροη τιποτα δεν αργησε ιδιαιτερα απο οτι και αν παραγγειλαμε.
Ο κεντρικος σερβιτορος τοσο ευγενικος που πιο πολυ κατανταει παραξηγησιμο.
Γενικα ενα σερβις για συγχαρητηρια.

Στο θεμα το γευστικο τωρα.

Πρωτα παραγγειλαμε μια σαλατα του μαγαζιου " σαλατα παλιο " νομιζω λεγοτανε μια αναμικτη σαλατα χωρις κατι ιδιαιτερο και χωρις η σως να καταφερνει να κατανεμηθει αντιστοιχα στυα κατα τα αλλα φρεσκα πρασινοχρωματιστρα μαρουλια. Οχι πανω απο 2/4

Δευτερο πιατο μια μελιτζανοσαλατα εμφανως ετοιματζιδικη και χωρις ενταση και χρωμα που δεν θα την ξαναπερνα σε καμια περιπτωση 2/4 κι εδω

επομενο πιατο μια μεριδα παστουρμαδοπιτακια κλασσικο πλεον πιατο που περνουμε μονιμα το οποιο οντως ξεφευγε απο τον κοινο παρονομαστη και ηταν περαν του νοστιμο. Εντονη η γευση του παστουρμα χωρις να γινεται ενοχλητικη και το τυρι διακριτικο και πολυ νοστιμο να λιωνει και να δινει μια τελεια γευση. Επαξια εδω 4/4

Επομενο μια μεριδα τυροπιτακια επισης πολυ νοστιμα με τελιο ψησιμο αποο αυτα που λιγο σε ενδιαφερει αν ειναι ετοιμα η τα φιαχνουν στο μαγαζι. Το φυλο πολυ crispy και το τυρι τοσο οσο και στην ποσοτητα και στο λιωσιμο. Απλα τελεια 4/4

Το απαυγασμα της ημερας μια μεριδα ( αρκετα μεγαλη ) απο ενα κοτοπουλο με σως μπαρμπεκιου που εδω ο μαγειρας ομολογουμενως εδωσε ρεσιταλ μαγειρικης και ψησιματος. Τελιο το κοτοπουλο ( μαλλον μποτι ) να λιωνει στο στομα και μαζι με την σως που επισης ηταν εξαιρετικη να κανει ενα φανταστικο συνολο. Οποσδηποτε 4/4

Μαζι με αυτα πηραμε κι ενα τυρι ψημενο με μελι ( ταλαγανι με μελι το λεγανε ) το οποιο αν και ολοι το εκθειαζανε και σχεδον πηγαμε γι αυτο βασικα εγω δεν βρηκα κατι που να με εκπληξει σαν γευση. Σχεδον αχρωμο και αοσμο ενα στρογγυλο τυρακι με λιγο μελι.... οκ τιποτα ιδιαιτερο 3/4 επιοικως

Επισης μας σερβιρε το ρακομελο ζεστο με φωτια σε ενα μπρικι ( εκππληκτικη παρουσιαση που εριχνε το ρακομελο απο ψηλα μεσα στα σφινακια ) και ειχε και ενα κρασι που σαφως ξεφευγει απο τον μεσο ορο.

Για ολα αυτα μαζι με ποτα και ρακομελο δωσαμε ουτε λιγο ουτε πολυ 150 ευρω που δεν τα θεωρω λιγα γι αυτα που φαγαμε και ηπιαμε και σαφως μου φανηκε εξωφρενικο ποσο για τα σημερινα δεδομενα δεδομενου το στριμωξιδι και τον χαμο με την βαβουρα. Θα σχολιασψ βεβαια οτι επειδη ηπιαμε παρα πολυ και η παρεα μου κερασε μια αλλη γνωστη παρεα δεν μπορω να κατηγορησω το μαγαζι για αισχροκερδια η να πω οτι ειναι πολυ ακριβο. Ολα αυτα αντισταθμιζοντε σαφως με την υπεροχη φωνη της τραγουδιστριας που σε βοηθαει να περασεις ενα ομορφο βραδυ. Μια βολτα απο εκει ισως σας κανει να βγαλετε πιο αντικειμενικο συμπερασμα.

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε με τη παρέα μου το μουσικό μεζεδοπωλείο Παλιό για πρώτη φορά μετά απο συστάσεις συναδέλφων και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Παραγγείλαμε μιά σαλάτα παλιό που ήταν αρκετά μεγάλη και δροσερή.

Απο ορεκτικά πήραμε ταλαγάνι με σουσάμι και μελι, ρεβυθοκεφτέδες, χούμους, απο μεζέδες μελωμένο χοιρινό(απλά δοκιμάστε το!! ) και ενα άλλο πιάτο με κοτόπουλο πιπεριές και μουστάρδα το οποίο ηταν πολύ νόστιμο. Για κυρίως πήραμε μια μικρή ποικιλια που μόνο μικρή δεν ήταν και τα κοτομπινελίκια που μας πρότεινε ο σερβιτόρος σαν σπέσιαλ πιάτο του μαγαζιου! Μαζί με μπύρες και κρασί μας ηρθε κοντά στα 17/άτομο, λογική τιμή για ενα μουσικό μεζεδοπωλείο στις μέρες μας.

Η μουσική ήταν πολύ διασκεδαστική ενώ το προσωπικό μας ενημέρωσε πως το χειμώνα καθε Πέμπτη υπάρχει παραδοσιακο πρόγραμμα! Το συνιστω!