19 Νοε 2015

To Ποστάλι είναι ένα από τα μέρη που ισως περνά απαρατήρητο, μέσα στα πολυπληθή μαγαζιά εστίασης στην περιοχή της Αργυρούπολης και ιδιαίτερα επί του κεντρικού της δρόμου της Μ. Γερουλάνου
Κυριακή μεσημέρι, το επισκεφθήκαμε (η τρίτη μας επίσκεψη) και πιο ολοκληρωμένη ώστε να έχουμε σωστή άποψη.

Χωρίς να καταλαβαίνουμε το γιατί, το Ποστάλι συνήθως γεμίζει με όσους δεν βρίσκουν τραπέζι σε παρακείμενα μεζεδοπωλεία, παρά το γεγονός ότι από μόνο του έχει ποιότητα και προσωπικότητα που κατά την άποψή μου θα μπορούσε να "κτίσει" από μόνο του πιστή και αφοσιωμένη πελατεία

Επιλέξαμε να κάτσουμε στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος, παρά τον καλό καιρό, ώστε να έχουμε λίγο περισσότερη ησυχία από την ενδεχόμενη βουή του δρόμου

Το κατάστημα απλό, χωρίς εξεζητημένες πινελιές, φωτεινό και με αρκετή απόσταση των τραπεζιών μεταξύ τους, ώστε να μην αισθάνεται ο πελάτης σε καμία περίπτωση καταπιεσμένος

Γίναμε αντιληπτοί από την είσοδό μας στο κατάστημα, όπου μας χαιρέτησαν με ευγένεια και μας οδήγησαν στα υποψήφια τραπέζια για να διαλέξουμε
Το κατάστημα προσφέρει νερό σε κανάτα (και όχι εμφιαλωμένο παρά μόνο εάν το ζητήσεις), γεγονός που το εκτιμώ πάντα στα εστιατόρια που δεν στο επιβάλλουν με το ζόρι

Ο κατάλογος επαρκέστατος, με σαφή προσανατολισμό στα ψαροειδή, χωρίς όμως να αφήνει ανικανοποίητο και τον επισκέπτη που δεν τρώει το ψάρι

Επιλέξαμε γαρίδες ψητές, σαρδέλες ψητές, χόρτα και σαγανάκι
Οι σαρδέλες εξαιρετικές, όπως και άλλη φορά που τις είχα επιλέξει, πολύ όμορφα σερβιρισμένες σε μεγάλο πιάτο και σε πολύ ικανοποιητική ποσότητα

Οι γαρίδες, μεσαίου μεγέθους, πολύ καλά ψημένες, ελαφρά όμως μικρότερου μεγέθους από αυτές με τις οποίες θυμάμαι είχε ξεκινήσει το κατάστημα να προσφέρει(σίγουρα το κατάστημα έχει προχωρήσει σε κάποιες εκπτώσεις προφανώς για να διατηρήσει τις τιμές μετά τις αυξήσεις στο ΦΠΑ)

Τα χόρτα ήταν ικανοποιητικά στη γεύση, σερβιρισμένα με χοντρό αλάτι, αν και θα προτιμούσα να είχαν λιγότερα "κοτσάνια" και περισσότερο φυλλώδες τμήμα
Οι τιμές λογικές για την ποιότητα και ανταγωνιστικές για την περιοχή(στην κατηγορία 10-16 ευρώ το άτομο)

Η ιδιοκτήτρια, μας επισκέφθηκε - όπως και όλα τα τραπέζια - για να ακούσει τη γνώμη μας και εάν είχαμε να κάνουμε κάποια παρατήρηση

Η μόνη παρατήρηση αφορά το service, το οποίο εφ όσον το κατάστημα λειτουργεί με πληρότητα έως και 60-70%, λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά, εάν όμως το κατάστημα είναι πλήρες, και ιδιαίτερα εάν το κατάστημα γεμίσει με παρέες σχετικά ταυτόχρονα, τότε μάλον έχει κάποια προβλήματα, γιατί αποσυντονίζεται.

Ο χώρος παραμένει καθαρός, οι τουαλέτες και αυτές σε πολύ καλή κατάσταση, καθώς και η τήρηση της απαγόρευσης μη καπνίσματος στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος

Σε γενικές γραμμές μια τίμια πρόταση για την περιοχή, χωρίς εξάρσεις ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω.

Εάν αντιμετωπίσει και τη βελτίωση του service όταν το κατάστημα είναι πλήρες, νομίζω ότι θα κερδίσει ακόμα περισσότερους πόντους
Το κατάστημα δέχεται επίσης πιστωτικές κάρτες, γεγονός που και αυτό διευκολύνει κατά τη γνώμη μου την προτίμηση των υποψηφίων πελατών

08 Νοε 2015

Στο Ποστάλι πάμε τέσσερα άτομα σχεδόν κάθε εβδομάδα για ψάρια. Αισθάνομαι και λίγο τύψεις που δεν έχω γράψει κάτι για το μαγαζί αυτό και θέλω να το διορθώσω άμεσα.

Ο χώρος καλόγουστος, όμορφα διακοσμημένος.
Εξυπηρέτηση άψογη, οι σερβιτόροι/ες ευγενέστατοι, πρόθυμοι και δεν χρειάζεται να τους ψάχνεις.

Στην αρχή έρχεται ο δίσκος με διάφορα ορεκτικά και εκτός των άλλων πάντα επιλέγουμε τα μύδια που είναι ξυδάτα και απλά υπέροχα.

Έχουμε πάρει ψάρια σωστά τηγανισμένα ή ψητά, σούπα πεντανόστιμη, σαρδέλλες ψητές με ωραία σως. Το χταποδάκι του πολύ καλό. Γαρίδες σαγανάκι επίσης πολύ καλές. Γενικά δεν θυμάμαι να έχουμε πάρει κάτι να μας απογοητεύσει.
Σαλάτα προτιμάμε πάντα αυτή με το σπανάκι γιατί γλυκίζει και είναι στα γούστα μας.
Το κρασί του αρκετά καλό.
Στο τέλος κέρασμα, συνήθως ραβανί πεντανόστιμο.

Για μένα το Ποστάλι είναι σταθερή αξία και πιστεύω ότι δεν έχει αναγνωριστεί όσο θα έπρεπε στην γεμάτη ταβέρνες Αργυρούπολη.

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...