21 Μάρ 2016

Και εδώ τίθεται το ερώτημα...

Τι περίμενες διαβάζοντας το ;;;

Όλοι μας γνωρίζουμε πως υπάρχουν μαγαζιά που σου δίνουν την δυνατότητα να φας με ένα στάνταρ ποσό και απεριόριστα. Συνήθως αυτό κυμαίνεται μεταξύ 12 και 15 ευρώ. Συνήθως τα μαγαζιά αυτά είναι με θαλασσινά τύπου Νησί, Ψαροκασέλα κλπ.

Τι γίνεται όμως όταν αντί για Base Grill που το άτομο κοστίζει από 30 ευρώ, επιλέγεις να πας σε ένα μαγαζί που έχει 50 τιμολογημένα πιάτα στα 3 ευρώ, ενώ και οι υπόλοιπες επιλογές είναι εξίσου οικονομικές;

Παρασκευή 18/3/2016 και ενώ εδώ και 2 βδομάδες το ψήνουμε για Base Grill ή κάτι αντίστοιχο, σκάει ένα πολύ άσχημο γεγονός και η διάθεση μας πέφτει κατακόρυφα. Οπότε λόγω κούρασης (ψυχολογικής και σωματικής) επιλέγουμε κάτι κοντινό για να μην ταλαιπωρούμε το άλλο ζευγάρι που μας επισκέφθηκε. Οι επιλογές μεταξύ Περιστερίου, Αιγάλεω και Κορυδαλλού όχι πάρα πολλές και τελικά μετά από ψάξιμο στο ΑΣΚ, θυμάμαι τη Φεγγαρόπετρα που είχα από το περασμένο καλοκαίρι στη λίστα για επίσκεψη.

Φυσικά την είχα κατά νου για τέτοιες περιστάσεις. Κοντινή και χωρίς όρεξη για να απομακρυνθώ. Μου άρεσε και ο εξωτερικός χώρος που είδα στις φωτογραφίες.

Πρώτη εντύπωση θετικότατη. Παίρνω τηλέφωνο γύρω στις 20.00 το βράδυ να ρωτήσω αν ισχύουν οι τιμές και αν έχουν και ζωντανή μουσική όπως αναφέρουν στη σελίδα τους στο facebook. Η ευγενέστατη κοπέλα μας ενημέρωσε πως ΟΛΑ ισχύουν και πολύ ευχαρίστως μας περίμεναν. Κλείσαμε για τις 21.00,4 άτομα.

Αφού λοιπόν ενημερώνω τους άλλους για την επιλογή ξεκινάμε. Εμείς πήραμε τον δρόμο από την Καραϊσκάκη στο Χαϊδάρι με gps. Βρίσκεται μεταξύ Χαϊδαρίου και Αιγάλεω, όχι όμως και τόοσο κοντά στο ΤΕΙ. Δηλαδή αν πας με τα πόδια θα χρειαστεί να περπατήσεις. Το μέρος το ήξερα γιατί εκεί έμενε ένας καλός μου φίλος, οπότε και με το gps δεν δυσκολευτήκαμε. To παρκάρισμα αποδείχθηκε στις 21.00 το βράδυ παιχνιδάκι, ακριβώς έξω από το μαγαζί.

Μπαίνοντας αντικρίζεις έναν γωνιακό, μεγάλο χώρο για τα δεδομένα μιας πυκνοκατοικημένης περιοχής. Δεν πρόκειται να ξετρελαθείς από τη διακόσμηση αλλά είναι αξιοπρεπέστατος και καθαρός. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα σε λευκούς τόνους και αρκετή πέτρινη επένδυση στον πιο εξωτερικό χώρο που καθίσαμε. Στον εσωτερικό χώρο είδα πιο ξύλινη επένδυση χωρίς κάποιο ιδιαίτερο ντεκόρ. Σε κάθε περίπτωση, αν και η βραδιά ήταν κρύα, το μαγαζί ήταν ζεστό (καθόμασταν στο παράθυρο). Δυστυχώς όμως δεν πρόλαβα να επισκεφθώ τις τουαλέτες γιατί...

Η εξυπηρέτηση είναι πιο γρήγορη και από τον Γιουσέιν Μπόλτ. Μιλάμε τέτοια ταχύτητα ούτε στα Mc Donald's! Παραγγείλαμε στις 21.00 και στις 21.15 σχεδόν όλα τα πιάτα είχαν προσγειωθεί. Χαχαχα φίλη Ucook την ώρα που δημοσιεύτηκε η κριτική σου για τα Ψαράκια, εγώ γράφω τη δική μου. Ευγενέστατες κοπέλες πάντως που γνωρίζουν τι προσφέρει το μαγαζί και δεν χανόντουσαν στο πλήθος που άρχιζε να κάνει την εμφάνιση του. Το 3 στην εξυπηρέτηση πηγαίνει για 2 λόγους:

1) Μας δημιουργήθηκε μια (μικρή) νευρικότητα και πίεση για το που θα τοποθετηθούν τα πιάτα, αν και το τραπέζι μας δεν ήταν μικρών διαστάσεων. Οι αλχημείες και οι αλλαγές στα πιάτα για να τοποθετηθούν όλα ήταν όπως κάνεις στο χάντμπολ και το μπάσκετ. Άλλοι μπαίνουν στην επίθεση και άλλοι στην άμυνα.

2) Ήμουν 100% σίγουρος όταν διάβαζα τις τιμές πως απόδειξη (νόμιμη) δύσκολα θα βλέπαμε. Όπως και έγινε. Δεν χαλαστήκαμε πάντως.

Ο κατάλογος περιέχει κρεατικά και θαλασσινά (αρκετά αναφέρονται με αστερίσκο σαν κατεψυγμένα), για να καλύψει όλα τα γούστα. Θα βρείτε πολλές επιλογές και οικονομικές, ενώ δεν λείπουν και κάποια άλλα πιάτα τιμολογημένα στα 6-7 ευρώ, βλέπε κοντοσούβλι-κεμπαπ γιαουρτλού-μπιφτέκι και μπριζόλα. Αν θυμάμαι καλά οι θαλασσινές επιλογές τιμολογούνται στα 4 ευρώ, βλέπε γαρίδες τηγανιτές-γαύρος μαρινάτος-σαρδέλα-καλαμαράκια τηγανιτά-μπακαλιάρος κλπ.

Εμείς επιλέξαμε:

- Ψωμί 4 επί 0.50 ευρώ=2 ευρώ. Υπεραρκετή ποσότητα που χρειαζόταν λίγο λαδάκι παραπάνω μιας και μας το έψησαν.

- Σαλάτα ΕΠΑΕ στα 3 ευρώ. Σαν αποδομημένος ντάκος, ήρθε ένα μεγάλο πιάτο που κάλυπτε κάποια μαύρα μικρά ντακάκια από τεράστια ποσότητα ψιλοκομμένης τομάτας και φέτας. Τώρα αν η φέτα ήταν όντως φέτα και όχι λευκό τυρί θα σας γελάσω. Τα ντακάκια χρειαζόντουσαν λαδάκι σίγουρα αλλά για 3 ευρώ είναι ΟΚ πιάτο. Η τομάτα ήταν αρκετά φρέσκια και ζουμερή.

- Σαγανάκι με μαρμελάδα μαυροκέρασο στα 3 ευρώ. Ένα πιάτο νορμάλ, χωρίς να "ακούγεται" η μαρμελάδα ιδιαίτερα. Το τυρί όπως θα το έβρισκες σε ένα κανονικό σαγανάκι.

- Μανιτάρια πλευρώτους στα 3 ευρώ. Σε άλλα μαγαζιά θα τα έβρισκες ακριβότερα, είχαν χυμούς αλλά όχι και κάποια ιδιαίτερη γεύση. Ίσως λεμονάκι;

- Ταλαγάνι σχάρας στα 3 ευρώ. Κανονικό ψήσιμο, νορμάλ γεύση, αρκετά καλή τιμολόγηση.

- Τυροφλογέρες στα 3 ευρώ. Η ζύμη υπερίσχυε της γέμισης και έτσι δεν κατάλαβα όσο ήθελα το λιωμένο τυρί. Ανεκτές.

- Πανσετάκια γλυκόξινα στα 3 ευρώ. Αρκετά καλή μερίδα για την τιμή της, με νόστιμες πατατούλες φούρνου. Το κρέας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ή παρασκευής αλλά ήταν ανεκτό και χωρίς παρενέργειες. Η σάλτσα είμαι κατά 99% σίγουρος πως ήταν Uncle Ben's που βρίσκεις στο σούπερ μάρκετ, όχι ότι χαλάστηκα και ιδιαίτερα.

- Φιλετάκια με σως μπάρμπεκιου στα 3 ευρώ. Τίποτα ιδιαίτερο σε γεύση για να ξετρελαθείς αλλά τρωγόντουσαν άνετα και χωρίς προβλήματα. Και εδώ η συνοδεία ήταν οι νόστιμες πατάτες φούρνου. Η τιμολόγηση αρκετά χαμηλή.

- Φιλετίνια κοτόπουλου ΑΜΑΡΤΙΑ. Νόστιμα και ζουμερά, μου άρεσε η σως μουστάρδας που είχαν και σε συνδυασμό με τις τηγανιτές πατατούλες έδιναν ένα 4/4 VfM πιάτο.

- Νερό δικό τους σε μποτίλια.

- 1/2 λίτρο κρασί ροζέ στα 3.8 ευρώ. Ζητήσαμε αν έχουν ημίγλυκο και μας είπαν πως γλύκιζε το ροζέ. Τίποτα ιδιαίτερο και όχι και πολύ γλυκό, καθαρό όμως σίγουρα και χωρίς παρενέργειες.

- 1 μπύρα Άλφα στα 2.8 ευρώ για να συνεχίσουμε το πιώμα μετά το κρασί.

2 αναψυκτικά σε κουτάκι 330 μλ στα 3 ευρώ συνολικά.

* Κέρασμα στο τέλος από ατομικό σφηνάκι μους σοκολάτας/βανίλιας, ΟΚ.

ΣΥΝΟΛΟ:35.6 ευρώ.

Η τελική αποτίμηση δείχνει πως 4 άτομα έφαγαν αρκετά πιάτα, σε καλή ποσότητα με 9 ευρώ ο καθένας. Σε αυτά συμπεριλαμβάνεται και η ζωντανή μουσική που όμως ξεκινούσε την ώρα που εμείς ετοιμαζόμασταν να φύγουμε (22.15).

Η ποιότητα δεν θα ξετρελάνει αλλά και δεν τρέφω αυταπάτες, αυτό ΣΧΕΔΟΝ το γνώριζα όταν διάβαζα τη σελίδα τους στο facebook. Πόσα όμως άλλα μαγαζιά, πολύ υποσχόμενα, έχετε επισκεφθεί και έχετε πληρώσει τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα με λιγότερες παροχές και λιγότερες επιλογές στον κατάλογο;

Συμπερασματικά, ΔΕΝ μπορώ να κατηγορήσω το μαγαζί καθώς είναι πολύ τίμιο για αυτά που υπόσχεται. Απόδειξη πως την ώρα που φεύγαμε είχε γεμίσει κατά 80% και η προσέλευση διαρκώς συνεχιζόταν. Έχει κερδίσει το κοινό που απευθύνεται και μπράβο του.

Με μια πρόταση θα το χαρακτήριζα σαν...

FAST FOOD μεζεδοπωλείο!!!

Υ. Γ Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μαζί με το χαρτάκι της πληρωμής μας ήρθε και καρτούλα ενός stock outlet. Έλεγε πάνω "ΚΟΚΟΡΟΚΟ: ρούχα με το κιλό". Μάλλον έχουν επεκταθεί και σε άλλους τομείς με την ίδια φιλοσοφία!!!

15 Σεπ 2016

Πολύ όμορφος χώρος και επίσης πολύ καλή εξυπηρέτηση και νόστιμο φαγητό και σε καλές τιμές. Οι μερίδες μπορει να είναι λίγο μικρές, αλλά δικαιολογούνται απόλυτα με βάση την τιμή.
Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο άλλα μαγαζιά που δουλεύουν χωρίς προσφορά και παρέχουν ακριβώς τα ίδια.
Αν πάτε να δοκιμάσετε οπωσδήποτε τη φέτα τη μελένια, το κεμπάμπ αρμένικο και τη σαλάτα πολίτικη.

Οι μουσικοί που παίζουν είναι επίσης εξαιρετικοί και ανάβουν πολύ ωραία το κέφι.

Το καλοκαίρι είναι ακόμη πιο όμορφα γιατί βγάζουν μερικά τραπέζια στην πλατεία και έτσι καθεσαι και εξω.

22 Μάρ 2017

Τη φεγγαροπετρα για να τη βρεις αν δεν εισαι της περιοχής θες GPS. Βεβαια αυτό δεν είναι κακό γιατί είναι σε ωραία γειτονια και ησυχη με άνεση παρκιν. Ωραιος χώρος και ωραία διακόσμηση, αλλά παρα πολυ στενάχωρα τοποθετημενα τα τραπεζια και οι καρεκλες τόσο που οι αποστάσεις των τραπεζιών ειναι μικρες και οι καρέκλες ειναι η μια πανω στην αλλη.

Πίστα ανύπαρκτη λογικό βέβαια εξαιτίας του μικρού χώρου. Καθημερινές το κατάστημα σερβίρει αρκετά πιάτα με 3 € κι αναλόγως τι θα πάρεις κάποια είναι τίμια και κάποια λίγο μικρά σε ποσότητα.

Το σπετοσφαι είναι αρκετά νόστιμο με ωραία σαλτσα αλλά λίγο σκληρό λουκάνικο, τα λεφτά της αξίζει η φέτα με φύλλο η οποια ειναι και νοστιμη και σε καλή ποσότητα. Κολοκυθάκια και πατάτες πολυ ωραία τηγανισμένα και νόστιμα αλλα μικρές ποσοτητες, Οι κολοκυθοκεφτέδες καλά τηγανισμένοι και σε καλή ποσότητα χωρίς να είναι πανιασμένοι. Δυνατή μεριδα ειναι το κεμπαπ και είναι και καλοψυμενο και νοστιμο χωρίς εντονη γευση μπαχαρικων.

Το άτομο χωρίς κρασια βγηκε στα 13€ περιπου μια πολυ καλή αναλογία τιμης προς ποσοτητα και ποιοτητα και φαινετε γιατι το μαγαζι εχει απόκτησή μονιμη και σταθερη πελατεια το τελευταιο καιρο. Εξυπηρέτηση παρα πολύ γρήγορη και ευγενικοί όλοι. Καθαριότητα σε πολύ καλό επίπεδο. Μουσική διαφόρων ειδών και προχωραει αναλογα το κεφι και την ορεξη των πελατων παρά την ελλειπή ορχήστρα του ενός ατόμου.

17 Οκτ 2015

Πηγαμε παρεα 6 ατομων βραδυ καθημερινης, ηταν πολυ ανετα, διοτι υπηρχαν αλλα τεσσερα τραπεζια που εξυπηρετουντο απο τα δυο ευγενικα κοριτσια του καταστηματος.
Ο χωρος αρκετα καλος και συμπαθητικος.

Δοκιμασαμε δυο σαλατες και τα περισσοτερα πιατα του καταλογου, τα οποια κατα γενικη ομολογια, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, δεν μας ικανοποιησαν.

Οι τιμες ειναι πολυ προσιτες, κοστος 15 ευρω το ατομο.
Το parking ανετο στους γυρω δρομους.
Στο φιναλε μας κερασαν limoncello.

14 Οκτ 2015

Καλό μαγαζί για μια φορά στο τόσο... τα σαββατοκύριακα γίνεται λίγο σκυλέ, χωρίς ο χώρος να το επιτρέπει και η ένταση της μουσικής είναι ενοχλητική.

Τις υπόλοιπες μέρες πρέπει να είναι εντάξει, δεδομένου ότι θα έχει και λιγότερο κόσμο και καλύτερο σερβις. Τα φαγητά ικανοποιητικά, καλή ποικιλία και ενδιαφέροντα πιάτα. Στα ποτά υπάρχει μια έλλειψη.