24 Μάρ 2016

Η επίσκεψη στο συγκεκριμένο μαγαζί έγινε το Σάββατο 06/02/2016 στις 3.00 το μεσημέρι. Ήμασταν τέσσερα άτομα και βρεθήκαμε κοντά στην περιοχή εκείνη την ώρα και θέλαμε να βρούμε ένα σουβλατζίδικο για να φάμε κάτι πρόχειρα. Το ρίσκο της επιλογής αυτής έπεσε πάνω μου και η αναζήτηση μέσω του ask4food με έκανε να καταλήξω στο Πικάντικο της Αλσούπολης.

Την ώρα εκείνη δεν βρισκόταν κανένας άλλος πελάτης στο μαγαζί, οπότε η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και άμεση. Ο σερβιτόρος μας έφερε αμέσως νερό σε κανάτα και σερβίτσια, ενώ στο τέλος μας δόθηκε και νόμιμη απόδειξή.

Ο μοναδικός υπαίθριος χώρος του μαγαζιού χωράει καμιά δεκαριά τραπέζια και είναι κλεισμένος με διαφανές πλαστικό για τους χειμερινούς μήνες. Υπήρχε και σόμπα για να ζεστάνει κάπως το χώρο, ενώ στα δεξιά βρίσκεται η ψησταριά η οποία επικοινωνεί με ένα μεγάλο παράθυρο. Η διακόσμηση λιτή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Εμείς παραγγείλαμε από δύο τυλιχτά έκαστος και μία μερίδα πατάτες. Οι πίτες ικανοποιητικές σε μέγεθος και αρκετά χορταστικές. Εγώ προσωπικά δοκίμασα γύρο χοιρινό και γύρο κοτόπουλο και δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα από τη γεύση τους, ενώ γενικά τα σουβλάκια μου φάνηκαν ανάλατα. Τα καλαμάκια από χοιρινό και κοτόπουλο που δοκίμασαν άλλοι από την παρέα μου είπαν ότι επίσης δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Οι πατάτες προκάτ, οπότε πάλι μέτριες στη γεύση. Γενικά το 2/4 νομίζω ότι αντιπροσωπεύει πλήρως τη βαθμολογία στη γεύση.

Για 8 τυλιχτά, μια μερίδα πατάτες και 3 μπύρες Amstel, πληρώσαμε 26,60 €. Τα τυλιχτά κόστιζαν 2,10 - 2,20, οι πατάτες 2,30 € και οι μπύρες 2,30 € επίσης. Εννοείται ότι οι τιμές είναι καλές, όμως βάζω 2/4 στο value for money, όχι λόγω τιμής, αλλά κυρίως λόγω γεύσης, η οποία δεν με άφησε ικανοποιημένο και άρα δεν το προτείνω.

Σε μετέπειτα συζήτηση με κάποιον γνωστό μου, μου είπε ότι το συγκεκριμένο μαγαζί είχε πολύ καλό φαγητό και φήμη πριν από χρόνια, όμως τώρα τελευταία έχει αλλάξει η διεύθυνση και η ποιότητα χάλασε.

10 Νοε 2015

Ίσως το ιστορικότερο σουβλατζίδικο στην Αλσούπολη και σίγουρα αυτό που έχει επικρατήσει έναντι των άλλων εστιατορίων του είδους στη περιοχή.
Αν και είχε κάνει μια κοιλιά στα πάντα για κάμποσο καιρό, εδώ και λίγο καιρό έχει ανέβει αρκετά σε όλα, σε εξυπηρέτηση, σε γεύση, σε καθαριότητα.
Έχει ξαναγεννηθεί με λίγα λόγια.

Τα καλαμάκια και ο γύρος του άπαιχτα. Η πίτα του γευστικότατη.
Μόνο παράπτωμα οι προκατ. πατάτες.
Τιμές πολύ καλές.

Είναι αυτό που λέμε τίμιο μαγαζί. Δεν είναι τυχαίο που υπάρχει από το 1992.

13 Απρ 2016

Το επισκέφθηκα τον Μάρτιο 2016 με δύο ακόμη άτομα και παράγγειλα μία χωριάτικη, μία πατάτες, δέκα καλαμάκια χοιρινά, μία κοντοσούβλι και μισό κιλό κρασί.

Η χωριάτικη καλή, οι πατάτες καλές, το κρασί καλό, τα σουβλάκια και το κοντοσούβλι άνοστα, σκληρά και πλαστικά. Λογαριασμός για τρία άτομα 30 €. Πολλές φορές έπαιρνα σουβλάκι τυλιχτό στο χέρι και περπατώντας πήγαινα προς το σπίτι. Δεν θα το προτιμήσω πλέον ούτε για σουβλάκι στο χέρι.

Κασταμονής 113, Νέα Ιωνία