23 Αυγ 2017

Η κριτική αυτή γράφεται στο πλοίο... όχι σ' αυτό που χάσαμε, σ' αυτό που ο καλός Θεός μας λυπήθηκε και μας χώσανε στο παρά πέντε δίνοντάς μας και τρία ευρώ ρέστα. Αν αυτό δεν είναι τύχη τότε τι είναι;; Να'ναι καλά αυτός ο καλός ανθρωπάκος της ΑΝΕΚ με την ψυχραιμία του.

Επειδή λοιπόν είμαι στην τσίτα από τη λαχτάρα που έπαθα και βλέφαρο δεν κλείνει είπα να σας αποχαιρετήσω για διακόπες με τον Βολιώτη.

Προορισμός στον οποίο βρεθήκαμε μετά από πρόσκληση φίλου με την παρότρυνση να επιλέξουμε το μενού με τα 12€ ό, τι φάμε κι ό, τι πιούμε. Ε, εντάξει τώρα δε μπορώ να πω πως πέταξα και από τη χαρά μου μιας και το concept το έχω ξαναδεί στο Νησί και δεν πέταγα και τη σκούφια μου για επανάληψη.

Για να είμαι ειλικρινής προσπάθησα με αντιπρόταση μήπως ανατρέψω τα σχέδια αλλά δεν ήθελα να φανώ και αγενής, οπότε ενέδωσα.

Επίσκεψη έξι ατόμων λοιπόν Σάββατο 5/8/17. Βρίσκεται σε μια πλατεία δίπλα ακριβώς στην Εκκλησία του Αγ. Γεωργίου.

Ο εξωτερικός χώρος δεν είναι άσχημος δεδομένου ότι έχει άπλα και βρίσκεται κάτω από τα δέντρα της πλατείας.

Ο χώρος στον οποίο καθίσαμε εμείς δεν μου άρεσε καθόλου διότι είναι μια σκεπαστή πρόσθετη προέκταση θα έλεγα του μαγαζιού που σχεδόν εφάπτεται με την εκκλησία. Έχει ανοιγόμενη οροφή και υποθέτω πως χρησιμοποιείται περισσότερο τον χειμώνα για να εκμεταλλευτούν με αυτήν το μειονέκτημα του εσωτερικού χώρου που είναι πολύ μικρός, παρόλα αυτά αρκετά πιο συμπαθής με μια ματιά που έριξα.

Εξυπηρέτηση σε τυπικά πλαίσια με ευγένεια.

Το μενού καταρχήν να πω πως δεν είναι "ό, τι φάμε κι ό, τι πιούμε" άλλωστε το λέει και η λέξη... είναι μενού με συγκεκριμένες επιλογές που είναι διαθέσιμες στην σελίδα τους. Δεν θα αναλύσω όλο τον κατάλογο και ομολογώ πως το βρίσκω πάρα πολύ κουραστικό όταν το κάνουν κάποιοι χρήστες, καθώς προσωπικά όταν διαβάζω μια κριτική βρίσκω χρήσιμο το να μου αναλύσει κάποιος τι έφαγε και πως ήταν αυτό που γεύτηκε, άλλωστε από εκεί προκύπτει και η βαθμολογία και όχι τι έχει διαθέσιμο στον κατάλογο. Αυτό το βρίσκει πολύ εύκολα κανείς.

Στο μενού του Βολιώτη λοιπόν υπάρχουν "ψιλά" γράμματα από κάτω από την ανακοίνωση που διευκρινίζουν πως παραγγέλνεις όσο θες και μετά έχεις τη δυνατότητα για ΜΙΑ ακόμα επανάληψη. Διότι το (σχεδόν) τζάμπα είναι ωραίο και προφανώς γίνεται κατάχρηση... κάποια στιγμή πρέπει να πάνε και οι άνθρωποι στα σπίτια τους, δε μπορεί να τηγανίζουν καλαμαρια όλη νύχτα! Δεκτόν και απόλυτα σεβαστόν. Αλλά καλοπροαίρετη συμβουλή.... ΜΗΝ το γράφετε στα ψιλά γράμματα ή αλλάξτε γενικότερα τη διατύπωση του μενού γιατί ακούγεται λίγο παραπλάνηση.

Η παραγγελία μας:

- Χωριάτικη σαλάτα, φρέσκια και καλή μερίδα.

- Πατατοσαλάτα νηστίσιμη

Σερβίρεται ζεστή και ομολογώ πως ήταν νόστιμη παρά τα ταπεινά υλικά που την απαρτίζουν, μαϊντανός, ξυδάκι, κρεμμυδάκι αν θυμάμαι καλά.

- Φάβα (2 μερίδες)

Αξιοπρεπέστατη και ζεστή κι αυτή. Σε σχέση με το στουπέτσι που περίμενα αν θυμηθώ εκείνη στο Νησί, κλάσεις ανώτερη.

- Πατάτες τηγανητές (3 μερίδες)

Παρότι χεράτες, κυδωνάτα κομμένες αλλά χλωμές σε εμφάνιση και καθόλου θελκτικές.

- Θράψαλα τηγανιτά (4 μερίδες)

Αρκετά καλά πάλι σε σχέση με αυτό που περίμενα. Μαλακά κι όχι λάστιχο

- Καβουροδαγκάνες (2 μερίδες)

Κάποια μίξη με σουρίμι προφανώς από την οποία προκύπτει ένας πηχτός χυλός που τηγανίζεται και σερβίρεται σαν στικ που πιάνεις από τη δαγκάνα.... πολύ επικίνδυνο αυτό! Γιατί η δακγάνα φτάνει μέχρι τη μέση και πολύ εύκολα κάποιος μπορεί δακγώνοντας να σπάσει τα δόντια του. Χρήζει άμεσα αλλαγής στον τρόπο με τον οποίο σερβίρεται αυτό το πιάτο.

- Μύδια σαγανάκι νηστισιμο και αυτό (2 μερίδες + 1 στην επανάληψη)

Ενθουσιαστήκαμε που βρήκαμε σαγανάκι χωρίς τυρί. Συνήθως είναι αρτύσιμα. Εδώ η σάλτσα του όμως είναι μουσταρδένια και πολύ νόστιμη. Χλιαρά σερβιρισμένα βέβαια σε θερμοκρασία όπως και τα περισσότερα πιάτα που προφανώς ετοιμάζονται αρκετή ώρα πριν για να προλαβαίνουν τις παραγγελίες.

- Γαύρος τηγανιτός

Δεν δοκίμασα λόγω νηστείας αφήστε που γενικότερα δεν τον συμπαθώ, παρόλα αυτά απέσπασε θετικά σχόλια από την παρέα.

- Σαρδέλες

Επίσης δεν δοκιμασα λόγω νηστείας αλλά αυτή τη φορά η παρέα δεν ενθουσιάστηκε.

- Μυδοπίλαφο

Νοστιμότατο & αξιοπρεπές, με το πιλάφι πολύ σωστά βρασμένο και μια κόκκινη νόστιμη σαλτσούλα.

- Κριθαρότο θαλασσινών με λαχανικά

Ίσως το πιο αδύναμο πιάτο μαζί με τις σαρδέλες, με το κριθαράκι παραβρασμένο.

- Γαρίδες τηγανητές (2 μερίδες έξι τεμαχίων μεσαίου μεγέθους κι άλλες δύο στην επανάληψη)

Απλά ανεκτές. Φάουλ που τη δεύτερη φορά μας τις καθυστέρησαν πάρα πολύ. Γενικά δεν κάναμε κατάχρηση αν αναλογιστούμε πως έτρωγαν 4 άντρες και 2 γυναίκες. Οι επαναλήψεις μας περιελάμβαναν μόνο μια πατατοσαλάτα που είχε "τελειώσει", ένα μύδι σαγανάκι και μια γαρίδες... άρα λίγο άτοπο ν'αρχίζουν οι πονηριές.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 76€ μαζί με μια μπύρα kaiser Χ 2,50€ και μια κόκα κόλα μπουκάλι χ 1,50€ που ήταν εκτός μενού... χωρίς κέρασμα φυσικά. Το χύμα τσίπουρο που ήταν στο μενού και ήπιε η παρέα ειπώθηκε πως ήταν αξιοπρεπές.

Συμπερασματικά και μιλώντας για το συγκεκριμένο concept πάντα, ο Βολιώτης γευστικά τουλάχιστον δεν απογοητεύει σαφώς όμως ούτε και ενθουσιάζει. Ούτε νομίζω ότι θα είχε κανείς την απαίτηση τα 12€ να ανταποκρίνονται σε ΑΑ ποιότητα ψαροθαλασσινών. Ως εκ τούτου δεν απευθύνεται στον επισκέπτη που θα διανύσει χιλιόμετρα για να γευτεί κάτι μοναδικό. Αν όμως κάποιος κινείται στην περιοχή και θέλει κάτι οικονομικό χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις ας το έχει κατά νου, άλλωστε από αντίστοιχης λογικής εστιατόρια το κατατάσσω ένα σκαλοπάτι παραπάνω. Αν υπήρχε επιλογή θα έβαζα 2,5. Νομίζω ήμουν σαφής.

Καλό καλοκαίρι σε όσους ξεκινάμε τις διακοπές μας και καλό αποκαλόκαιρο για τους υπόλοιπους.

28 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω εστιατόριο την 25η Μαρτίου. Σαν κατάστημα διατηρεί μια προσφορά 12€ το άτομο ότι φας, ότι πιεις απο ένα συγκεκριμένο κατάλογο. Αυτή τη μέρα όμως η προσφορά δεν ίσχυε λόγω γιορτής. Καλά ως εδώ μιας και το γνωρίζαμε εξ αρχής.

Κάναμε τηλεφωνικά την κράτηση μας και η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικότατη. Δεν εχω παράπονο απο την εξυπηρέτηση του προσωπικού, αλλά απο την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού. Αν αυτά που φάγαμε και πληρώσαμε 60€ σε κανονικές τιμές, τα έτρωγα με 12€ δεν θα έλεγα τίποτα γιατί θα σκεφτόμουν οτι δικαιολογείται η χαμηλή ποιότητα. Όμως όταν το πληρώνω σαν να έτρωγα δίπλα στο κύμα, ενω τρώω σε μια πλατεία του Μενιδίου, απογοητεύομαι και γκρινιάζω.

Λοιπον, πήραμε
- μία σαλάτα αγγουροντομάτα (χωριάτικη χωρίς φέτα δηλαδή), που πιο μικρή δεν έχω ξαναδεί. Είχε μετρημένες τρεις ροδέλες αγγούρι και το 1/4 απο ένα κρεμμύδι μέσα, καθώς και τέσσερις φετούλες πιπεριά και μία ντομάτα ολόκληρη.

- μπακαλιάρο σκορδαλιά, όπου η σκορδαλιά ήταν απο τις έτοιμες σε σκόνη, Άγευστη εντελώς, και ο μπακαλιάρος ήταν ένα μικρό κομμάτι γαλέος, τίποτα το ιδιαίτερο και έκανε και 7,5 €

- κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανιτές που ήταν πολύ νόστιμα

- χταπόδι ψητό επίσης πολύ νόστιμο

- φάβα η οποία και να δέρνανε δεν πρόκειται να την έτρωγα με τίποτα, και μάλιστα το παραδέχτηκαν πως ήταν χάλια και δε μας τη χρεωσαν.

- σαγανάκι γαρίδες που το ζητήσαμε χωρίς τυρί λόγω νηστείας, μας το φέρανε με τυρί και όταν το είπαμε η απάντηση της σερβιτόρας, ήταν να δει τι έχει γράψει, γιατί αν το ζητήσαμε θα το έγραψε, αλλιώς θα είχαμε άδικο! Τελικά μετά απο ώρα ήρθε το σωστό.

- καλαμαράκια τηγανιτά, που μας σέρβιραν μια μερίδα θράψαλα αποτελούμενη απο 6 κομματάκια. Τρωγότανε πάντως.

Τα επόμενα "φάουλ" ήταν το ούζο χύμα, που το σερβίρουνε σε ανοιγμένο μπουκαλάκι απο το πλωμάρι, και το γεγονός οτι μέσα στο μαγαζί, γεμάτο κόσμο και με κλειστές πόρτες έκανε πολύ κρύο. Μετά απο παράπονα πελατών, ο ιδιοκτήτης άνοιξε το aircondition γύρω στις 4 το μεσημέρι.

Εν ολίγης, πρώτη φορά πήγαμε, και ευχαριστούμε πολύ αλλά δεν θα ξαναπάμε.