THE DALLIANCE HOUSE

Cafe - Restaurants

Κυριαζή 19, Κηφισιά [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Cafe - Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα
2017

τον Ιούλιο του 2013 Στο νεοκλασικό που φιλοξενούσε το κατάστημα Carouzos στο κέντρο της Κηφισιάς Σε ένα από τα εντυπωσιακότερα της πόλη άνοιξέ της πύλες του το The Dalliance House. Ο αρχοντικός all day long χώρος, στο εσωτερικό του προκαλεί ένα ζεστό συναίσθημα παράλληλα με έναν αυθόρμητο θαυμασμό που συνήθως δημιουργούν κτήρια που ταξιδεύουν στο παρελθόν. Μάλιστα, σε σημεία του θα δείτε αναλλοίωτα στοιχεία από το κτήριο όπως ακριβώς ήταν τον 19ο αιώνα! Το πάντρεμα μοντέρνου και παραδοσιακού σε αυτή την περίπτωση είναι κάτι περισσότερο από ιδανικό, με dandy αύρα και cool πνεύμα, μπλέκοντας το πολυτελές με το καθημερινό και μιξάροντας τις αντικέ πολυθρόνες και τις λιτές ντιζαϊνάτες καρέκλες, με τα σκαλιστά ταβάνια του νεοκλασικού και τα επιτοίχια αμερικάνικα comic strips Πέραν του εσωτερικού, εδώ συναντάμε και δύο κουκλίστικες ρομαντικές αυλές. Tο μενού επιμελείται ο νεαρός σεφ Πέτρος Δήμας με προϋπηρεσία στο Fuga, στη Χύτρα, στο Βαρούλκο και στο Cinco. Έπειτα απο τηλεφωνική κράτηση ανηφορίσαμε για την Κηφισιά με θερμόμετρο στης 14:00 να γράφει 37 βαθμούς.

Η πολύ εξυπηρετική σερβιτόρα στην είσοδο μας πέρασε στο τραπέζι μας λέγοντας μας οτι αν δεν μας αρέσει υπάρχουν και άλλες επιλογές άλλα ήταν σε ωραίο μέρος το τραπέζι μας απο την μία μάλαστα είχε και καναπέ που τρελαίνει τον μικρο μας οπότε και κάτσαμε στην πρώτη επιλογή. Ευτυχώς ο χώρος κλιματίζεται άριστα οπότε όλα ήταν οκ.

Απο την πλευρά που καθόμουνα εντύπωση μου έκανε σε μια αίθουσα πιο μέσα μισό σκοτεινή, ένας πίνακας ηλεκτρικός πολύ παλιός και πάνω του είχαν τοποθετήσει 2 λάμπες edison.
Ο κατάλογος περιέχει από κρεατικα πίτσες ζυμαρικά μπεργκερ ψαρικά ασιατικά πιάτα που νομίζω και ο πιο δύσκολος δεν θα έχει πρόβλημα να διαλέξει. Μεγάλη λίστα κοκτέιλ που μπορείς με την βοήθειά της σερβιτόρας να ταιριάζεις ακοόμα και με το φαι σου, όπως και έκανα, το άφησα πάνω της απλά της είπα οτι δεν θέλω κάτι πολύ γλυκό με ρώτησε αν μου αρέσει το τζιν Και σε λίγα λεπτά το είχα μπροστά μου, πολύ δροσιστικό μου το εξήγησε αλλά δυστυχώς το ξέχασα.
η παραγγελιά μας

ΑΝΑΜΕΙΚΤΗ ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΣΤΗΘΟΣ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ
παρμεζάνα, ντοματίνια και βινεγκρέτ με τζίντζερ, μέλι και μουστάρδα
Καταπληκτική σαλάτα, φρέσκια, νόστιμη βινεγκρετ μεγάλη ποσότητα που άνετα τρώγεται και σαν κυρίως πιάτο.

SPRING ROLLS ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ
με γλυκόξινη σάλτσα
6 ρολά λαχανικών νόστιμο αλλά η αλήθειά είναι οτι έχω φάει πολύκαλύτερα σε κινέζικα εστιατόρια.

BURGER BLACK ANGUS
με τυρί τσένταρ, μπέικον, καραμελωμένα κρεμμύδια, ντομάτα, μαγιονέζα μουστάρδας και πατάτες
Της συζύγου μου δεν της άρεσε, εγω δοκίμασα μια μπουκιά από το μπιφτέκι μου άρεσε πάρα πολύ...

PIZZA
με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα και βασιλικό
μόνο Όποιος έχει μεγαλώσει με πίτσες ψημένες σε φούρνο κλασικό και όχι σε ξυλόφουρνο με ζυμάρι οχι πολύ λεπτό θα με καταλάβει όποιος έχει φάει πχ Ζεας πιτσα απο την φρεατίδα θα με νοιώσει. ήταν καταπληκτική μου θύμισε την πίτσα των παιδικών μου χρόνων αλλα στην σημερινή μορφή με μοτσαρελα και οχι όπως παλια με γκούντα φουλ στο αλάτι και λαδίλα. Νόστιμο τραγανο απο κάτω και στις άκρες ζυμάρι με την σωστή ποσότητα μοτσαρελας φορερη κόκκινη σάλτσα, τεράστιαο μέγεθος.

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΣΧΑΡΑΣ
με ψητά λαχανικά, ντομάτα και κρέμα γιαουρτιού
Πολύ νόστιμο κοτόπουλο ζουμερό, η κρέμα έσβηνε τέλειος την κοροπουλιλα και έδινε μια φρέσκια γεύση. Και αυτο η ποσότητά μεγάλη.

ΣΟΛΩΜΟΣ ΣΧΑΡΑΣ
με αρωματική σαλάτα κινόας
Πρώτη φορά με ρώτησαν για το ψήσιμο του σολομού σε εστιατόριο και η αλήθεια ειναι οτι ανακουφίστηκα ενώ στο μοσχάρι το τρώω απο ριαλ εως μιντιουν τον σολωμο τον θέλω ψημένο. Ήρθε λοιπών ακριβός όπως των ήθελα η κινόα ήταν όλα τα λεφτά αρωματική φρέσκια, τέλεια

Για τα παραπάνω μαζί με 2 μπουκάλια νερό, το κοκτέιλ μου και 2 εσπρέσο πληρώσαμε 83 ευρώ.

Καταπληκτικός χώρος από το πρωί για καφέ ή πρωινό μεσημεριανό βραδινό γλυκό και για ποτό ένας all day χώρος με σερβις Με σέρβις φιλικό, επαγγελματικό και όχι ψιλα η μύτη πλουσια πιάτα και σε ποιότητα και σε ποσοτήτα, αξίζει να τον επισκεφτείτε το προτείνω