27 Ιουν 2017

τον Ιούλιο του 2013 Στο νεοκλασικό που φιλοξενούσε το κατάστημα Carouzos στο κέντρο της Κηφισιάς Σε ένα από τα εντυπωσιακότερα της πόλη άνοιξέ της πύλες του το The Dalliance House. Ο αρχοντικός all day long χώρος, στο εσωτερικό του προκαλεί ένα ζεστό συναίσθημα παράλληλα με έναν αυθόρμητο θαυμασμό που συνήθως δημιουργούν κτήρια που ταξιδεύουν στο παρελθόν. Μάλιστα, σε σημεία του θα δείτε αναλλοίωτα στοιχεία από το κτήριο όπως ακριβώς ήταν τον 19ο αιώνα! Το πάντρεμα μοντέρνου και παραδοσιακού σε αυτή την περίπτωση είναι κάτι περισσότερο από ιδανικό, με dandy αύρα και cool πνεύμα, μπλέκοντας το πολυτελές με το καθημερινό και μιξάροντας τις αντικέ πολυθρόνες και τις λιτές ντιζαϊνάτες καρέκλες, με τα σκαλιστά ταβάνια του νεοκλασικού και τα επιτοίχια αμερικάνικα comic strips Πέραν του εσωτερικού, εδώ συναντάμε και δύο κουκλίστικες ρομαντικές αυλές. Tο μενού επιμελείται ο νεαρός σεφ Πέτρος Δήμας με προϋπηρεσία στο Fuga, στη Χύτρα, στο Βαρούλκο και στο Cinco. Έπειτα απο τηλεφωνική κράτηση ανηφορίσαμε για την Κηφισιά με θερμόμετρο στης 14:00 να γράφει 37 βαθμούς.

Η πολύ εξυπηρετική σερβιτόρα στην είσοδο μας πέρασε στο τραπέζι μας λέγοντας μας οτι αν δεν μας αρέσει υπάρχουν και άλλες επιλογές άλλα ήταν σε ωραίο μέρος το τραπέζι μας απο την μία μάλαστα είχε και καναπέ που τρελαίνει τον μικρο μας οπότε και κάτσαμε στην πρώτη επιλογή. Ευτυχώς ο χώρος κλιματίζεται άριστα οπότε όλα ήταν οκ.

Απο την πλευρά που καθόμουνα εντύπωση μου έκανε σε μια αίθουσα πιο μέσα μισό σκοτεινή, ένας πίνακας ηλεκτρικός πολύ παλιός και πάνω του είχαν τοποθετήσει 2 λάμπες edison.
Ο κατάλογος περιέχει από κρεατικα πίτσες ζυμαρικά μπεργκερ ψαρικά ασιατικά πιάτα που νομίζω και ο πιο δύσκολος δεν θα έχει πρόβλημα να διαλέξει. Μεγάλη λίστα κοκτέιλ που μπορείς με την βοήθειά της σερβιτόρας να ταιριάζεις ακοόμα και με το φαι σου, όπως και έκανα, το άφησα πάνω της απλά της είπα οτι δεν θέλω κάτι πολύ γλυκό με ρώτησε αν μου αρέσει το τζιν Και σε λίγα λεπτά το είχα μπροστά μου, πολύ δροσιστικό μου το εξήγησε αλλά δυστυχώς το ξέχασα.
η παραγγελιά μας

ΑΝΑΜΕΙΚΤΗ ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΣΤΗΘΟΣ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ
παρμεζάνα, ντοματίνια και βινεγκρέτ με τζίντζερ, μέλι και μουστάρδα
Καταπληκτική σαλάτα, φρέσκια, νόστιμη βινεγκρετ μεγάλη ποσότητα που άνετα τρώγεται και σαν κυρίως πιάτο.

SPRING ROLLS ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ
με γλυκόξινη σάλτσα
6 ρολά λαχανικών νόστιμο αλλά η αλήθειά είναι οτι έχω φάει πολύκαλύτερα σε κινέζικα εστιατόρια.

BURGER BLACK ANGUS
με τυρί τσένταρ, μπέικον, καραμελωμένα κρεμμύδια, ντομάτα, μαγιονέζα μουστάρδας και πατάτες
Της συζύγου μου δεν της άρεσε, εγω δοκίμασα μια μπουκιά από το μπιφτέκι μου άρεσε πάρα πολύ...

PIZZA
με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα και βασιλικό
μόνο Όποιος έχει μεγαλώσει με πίτσες ψημένες σε φούρνο κλασικό και όχι σε ξυλόφουρνο με ζυμάρι οχι πολύ λεπτό θα με καταλάβει όποιος έχει φάει πχ Ζεας πιτσα απο την φρεατίδα θα με νοιώσει. ήταν καταπληκτική μου θύμισε την πίτσα των παιδικών μου χρόνων αλλα στην σημερινή μορφή με μοτσαρελα και οχι όπως παλια με γκούντα φουλ στο αλάτι και λαδίλα. Νόστιμο τραγανο απο κάτω και στις άκρες ζυμάρι με την σωστή ποσότητα μοτσαρελας φορερη κόκκινη σάλτσα, τεράστιαο μέγεθος.

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΣΧΑΡΑΣ
με ψητά λαχανικά, ντομάτα και κρέμα γιαουρτιού
Πολύ νόστιμο κοτόπουλο ζουμερό, η κρέμα έσβηνε τέλειος την κοροπουλιλα και έδινε μια φρέσκια γεύση. Και αυτο η ποσότητά μεγάλη.

ΣΟΛΩΜΟΣ ΣΧΑΡΑΣ
με αρωματική σαλάτα κινόας
Πρώτη φορά με ρώτησαν για το ψήσιμο του σολομού σε εστιατόριο και η αλήθεια ειναι οτι ανακουφίστηκα ενώ στο μοσχάρι το τρώω απο ριαλ εως μιντιουν τον σολωμο τον θέλω ψημένο. Ήρθε λοιπών ακριβός όπως των ήθελα η κινόα ήταν όλα τα λεφτά αρωματική φρέσκια, τέλεια

Για τα παραπάνω μαζί με 2 μπουκάλια νερό, το κοκτέιλ μου και 2 εσπρέσο πληρώσαμε 83 ευρώ.

Καταπληκτικός χώρος από το πρωί για καφέ ή πρωινό μεσημεριανό βραδινό γλυκό και για ποτό ένας all day χώρος με σερβις Με σέρβις φιλικό, επαγγελματικό και όχι ψιλα η μύτη πλουσια πιάτα και σε ποιότητα και σε ποσοτήτα, αξίζει να τον επισκεφτείτε το προτείνω

08 Σεπ 2017

Δευτέρα 4/9/2017, απογευματάκι πρός βραδάκι μετά απο βόλτα στα μαγαζιά με την σύντροφό μου. Αγαπημένο στέκι εδώ και χρόνια, αυτό το νεοκλασσικό μυστικό που φιλοξενεί και εξυπηρετεί με γνώμονα την γευστική απόλαυση και την άριστη ποιότητα σέρβις, τον κόσμο που βρίσκεται στην περιοχή της Κηφισιάς στην οδό Κυριαζή 19. Αγαπημένο λοιπόν στέκι, ανανεωμένο και πιο ποιοτικό από ποτέ, με ενδιαφέρουσες και προκλητικές προτάσεις, για όλες τις ώρες, πως μπορείς να αρνηθείς και να μην το επισκευτείς; Αξίζει μια επίσκεψη για να σε πείσει οτι μπορεί να γίνει αγαπημένο και σταθερό στέκι, για σένα, τους φίλους σου, ή ακόμα και για ένα χαλαρό δείπνο με τον αγαπημένο ή αγαπημένη σου, απο βόλτα στις πολυτελείς βιτρίνες του Κεφαλαρίου. Σταθήκαμε τυχεροί καθώς βρήκαμε άμεσα θέση πάρκινγκ, κάτι το σπάνιο πλέον. Χωρίς να κλείσουμε τραπέζι, βρήκαμε και καθήσαμε στον έξω χώρο ο οποίος ξεχωρίζει για τη δροσιά του λόγω θέσης. Η προθυμία και η ευγένια που διέπει τους σερβιτόρους-ες είναι αξιοσημείωτη σε τέτοιες περιπτώσεις. Γρήγοροι, φιλικοί και πάντα πρόθυμοι με το νου τους να εξυπηρετηθούν άμεσα και γρήγορα όλοι οι πελάτες. Αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν οτι μας ρώτησαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή απλό νερό βρύσης. Μας φέραν πολύ ωραίο φιλτραρισμένο νερό βρύσης αρκετά παγωμένο για να ξεδιψάσουμε, με τακτική ανανέωση κατά διαστήματα χωρίς να τους το ζητήσουμε καν. Εξιοσημείωτο επίσης είναι το γεγονός οτι ανανεώναν το τασάκι, επίσης χωρίς να τους το ζητήσουμε. Και καθαρίζαν την περίσσεια υγρασία απ το τραπέζι με Wettex. Άψογη συμπεριφορά και επαγγελματισμός στο κομμάτι αυτό. Έπειτα, αρχίσαμε με 2 αγαπημένα δροσερά Whiskey Spritz και πέρασε λίγη ώρα πριν αποφασίσουμε οτι περνάμε τόσο ωραία για να προχωρήσουμε σε κυρίως γεύμα.

Για το κυρίως λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Σαλάτα αρωματική, κόκκινης και λευκής κινόας με ρολάκια καπνιστού σολωμού Σκωτίας, αβοκάντο και mix λαχανικών. (12.00€)

Εξαιρετικό στήσιμο και αμέσως καταλάβαινες την φρεσκάδα απο τον σολωμό και τα λαχανικά με την πλούσια αίσθηση της μικτής κινόας που έδενε τέλεια σαν τελικό αποτέλεσμα, τόσο οπτικά, όσο και γεύστικα. Επιπλέον, γινόταν άμεσα αντιληπτό οτι ο σολωμός ήταν αρκετά καλής ποιότητας και οχι μια φτηνή λύση όπως βρίσκεις σε ανάλογου στυλ μαγαζία της ευρύτερης και μη περιοχής.

2. 2 x Φιλέτα Μοσχαρίσια με πουρέ πατάτας και άγρια μανιτάρια, αρωματισμένα με sherry και φρέσκια πιπεριά. (2 x 28.00€)

Ενα απο τα καλύτερα φιλέτα μόσχου που έχω δοκιμάσει. Ψημένα medium-rare. Ένα πιάτο το οποίο έδενε υπέροχα με τις συνδιασμένες γεύσεις οι οποίες ήταν ξεκάθαρες μεταξύ τους και μου άρεσε που μπορούσες να τις ξεχωρίσεις. Σε αυτό φυσικά συμβάλει η πείρα και η τεχνογνωσία ενός νέου και έμπειρου Chef των Αθηνών, τον Chef Πέτρο Δήμα. Με δυνατό προφίλ και παρουσία στον χώρο της μεσογειακής κουζίνας και όχι μόνο, γνωστός σε εμάς από διάφορα εστιατόρια της Αθήνας στο παρελθόν.

3. 2 x Cheesecake με στέβια, φρούτα του δάσους και digestive μπισκότα (Κέρασμα αλλά κανονικά: 2 x 8.00€)

Αν και από αρχική προτοπή του σερβιτόρου, αυτό ήρθε σαν κερασάκι στη τούρτα της υπέροχης γευστικής εμπειρίας για ακόμη μια φορά στο πολυαγαπημένο αυτό εστιατόριο, ως κέρασμα. Ενα πολύ πλούσιο γευστικά Cheesecake σε καλαίσθητο βαθύ ποτηράκι, με νότες απο άλλα κόκκινα φρούτα πέρα απο τα φρούτα του δάσους, σίγουρα ένα απο τα καλύτερα και πιο ελαφριά που έχουμε δοκιμάσει.

Για τα κοκτέιλ, αν και εξαιρετικά με γνήσια ποτά και όχι μπόμπες, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη περί τιμής, διότι είναι αναλόγως τι θα ζητήσεις κάθε φορά.

Εν κατακλείδι λοιπόν,

Με κάτι λιγότερο από 85€, αν υπολογίσουμε το κέρασμα, χωρίς εμφιαλωμένο νερό, περάσαμε υπέροχα σε έναν χώρο με all-day and night, restaurant-bar προφίλ και προσανατολισμό σε καλό, εκλεκτικό κόσμο. Τιμές λογικές για το κοινό στο οποίο απευθύνεται, αν υπολογίσεις οτι σε λόμπυ ξενοδοχείων για ένα φιλέτο μέτριας ποιότητας και οχι σαν αυτό το φιλέτο υψηλών προδιαγραφών, πληρώνεις τουλάχιστον 50+€/τεμ

. Σκέτη κοροιδία δηλαδή στα ξενοδοχεία. All around λοιπόν, μια αρκετά ενδιαφέρουσα πρόταση εαν βρίσκεστε στην περιοχή και τίμιο μαγαζί απ όλες τις απόψεις. Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα σας δυσαρεστήσει ποτέ! Το μόνο που μπορεί να σας χαλάσει είναι το θέμα πάρκινγκ, αλλά να είστε σίγουροι πως θα επανορθώσει το Dalliance για το χαμένο σας mood! Δοκιμάστε το! Ενα must απο μένα. Δοκιμασμένο στο χρόνο μαγαζί και φοβερό vfm!

31 Αυγ 2017

Επισκεφτήμακε το DALLIANCE Κυριακή 11-12 για καφέ.... κοιτώντας τον κατάλογο το μάτι μας πήγε στα Pancakes κλασσικά με σοκολάτα μπανάνα αλλά και στο συνδυασμό με κρέμα βανίλιας καραμελώμενο μήλο και maple syrup.
Δεν αντισταθήκαμε και παραγγείλαμε και τα δύο καθώς και ένα croque Madame.

Το σέρβις ήταν εξαιρετικό καθώς και ο εξωτερικός χώρος στον οποίο καθίσαμε. Ο καφές ( Freddo Cappuccino) έφτασε και αν και ακριβός (4,5 Ευρώ) ήταν πολύ καλός.
Η απογοήτευση ήρθε με την άφιξη των πιάτων.
Το Croque Madame ήταν σκληρό σαν να ήταν έτοιμο 2-3 μέρες νωρίτερα και απλά είχε μπει στο μικροκυμάτων....
Η φρεσκάδα των pancakes επίσης υπό αμφισβήτηση.... η ποσότητα της σοκολάτα πολύ λίγη ενώ αν και η ποσότητα της κρέμας βανίλια ήταν αρκετή δε θύμιζε στη γεύση βανίλια παρά γάλα....
Δυστυχώς για ένα τόσο ευκολο και μηδαμινού κόστους πιάτο όπως τα pancakes ο καταναλώτής περιμένει πολλά περισσότερα αναλογικά πάντα βέβαια με την τιμή του πιάτου που στην συγκεκριμμένη περίπτωση ήταν δυσανάλογη της γεύσης (7,5 Ευρώ!!! ).
Εν κατακλείδι συνίσταται μόνο για καφέ ή ποτό.

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια