IT RESTAURANT

Cafe - Restaurants

Σκουφά 29, Κολωνάκι [Χάρτης]

Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα
2017

Ένα από τα μοντέρνα στέκια του Κολωνακίου, το IT restaurant, είναι μια από τις καλές λύσεις comfort φαγητού, ιδιαίτερα για τις μεσημεριανές ώρες.

Βρίσκεται στο νούμερο 29 της Σκουφά, στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας. Βγάζει κάποια τραπέζια στο προαύλιο, εντός τζαμαρίας και διαθέτει έναν πολύ πιο ενδιαφέρων εσωτερικό χώρο, διαρρυθμισμένο σε τρία επίπεδα: το ισόγειο, όπου βρίσκεται ένα μπαρ και τα περισσότερα τραπέζια, έναν ενδιάμεσο χώρο που ανεβαίνεις με 3-4 σκαλοπάτια και φιλοξενεί τρία τραπέζια (τα δύο σε έναν καναπέ κατά μήκος του τοίχου) και έναν μικρό όροφο- πατάρι, όπου ανεβαίνεις από μια ξύλινη σκάλα και φιλοξενεί λίγα ακόμα τραπέζια κι έναν χαμηλό πάγκο που χρησιμεύει και σαν αναγνωστήριο.

Τα δύο τελευταία επίπεδα είναι και αυτά που κυρίως δίνουν τον χαρακτήρα του εστιατορίου, κατά την γνώμη μου. Η ατμόσφαιρα εκεί είναι πολύ χαλαρωτική και ενδείκνυται ακόμα και για διάβασμα μια καθημερινή, που ο κόσμος είναι λιγότερος. Γενικά κυριαρχεί το ξύλο σε ανοιχτή απόχρωση, οι διακριτικοί αλλά χαρούμενοι χρωματικοί τόνοι, τα free έντυπα που μπορείς να βρεις σκόρπια στον πάγκο και κατά μήκος της σκάλας, ενώ παρέχεται δωρεάν πρόσβαση σε εναλλακτικούς ιστότοπους. Έθνικ μαξιλάρια και ένα επιτοίχιο έπιπλο με ράφια και διάφορα διακοσμητικά στοιχεία συμπληρώνουν την διακόσμηση. Υπάρχει γενικότερα ένα ντιζάιν νεανικό και μινιμαλιστικό (θυμίζει την γνωστή εταιρεία επίπλων σκανδιναβικού τύπου) που σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα και οικεία.

Έχω επισκεφθεί το IT δύο φορές για φαγητό και μία για καφέ, αφού πρόκειται για all day μέρος. Κομμάτι της φιλοσοφίας του είναι η υγιεινή πρώτη ύλη, με πινελιές και ελληνικές, πράγμα που φαίνεται και στον κατάλογό τους, με τα χαρακτηριστικά εικονίδια δίπλα σε κάθε πιάτο (low fat, vegetarian, super food, low gluten... ). Μόδα θα πουν κάποιοι και δεν θα διαφωνήσω (εξάλλου στο κολωνάκι είσαι). Από την άλλη είναι και χρήσιμα, αφού όλο και περισσότερος κόσμος δίνει σημασία σε τέτοιες επεξηγήσεις, ιδίως βορειοευρωπαίοι, που όπως διαπίστωσα αποτελούν σταθερή πελατεία του IT.

Άλλο χαρακτηριστικό είναι η ευκολία στην εξυπηρέτηση, με την έννοια ότι προσφέρει και take away menu και διαθέτει ψυγείο με σάντουιτς και σαλάτες. Μου θύμισε τα μικρά comfort εστιατόρια του Λονδίνου, που μπαίνεις, παίρνεις μια σαλάτα ή κάτι γρήγορο και φεύγεις ή κάθεσαι για ένα γρήγορο γεύμα. Με την διαφορά ότι για την Αθήνα αυτό αποτελεί πρωτοτυπία και όχι συνήθεια. Και ως γνωστόν, ο Έλληνας πάει για φαγητό και για να αράξει λίγο, να χαλαρώσει.

Γενικότερα ως χώρος και ατμόσφαιρα με κέρδισε. Εκεί που χάνει είναι στην ποσότητα (όχι στην ποιότητα) του φαγητού και στο vfm αναλογικά με αυτήν.
Αυτός είναι και ο λόγος που αφαιρώ μια ντοματούλα από την γεύση, αντί για τρεις που θα έβαζα κανονικά.

Για να μην τα πολυλογώ άλλο- ο κατάλογος τους διατίθεται και στο ίντερνετ σε ένα πολύ ενημερωμένο σάιτ - στο It έχω δοκιμάσει:

- τσιπς πατάτες με λάδι τρούφας. Έντονη γεύση, αλλά ταυτόχρονα πολύ λιπαρά και λαδωμένα. Παρά το ότι ήταν λίγα, δεν μπορέσαμε να τα φάμε όλα. (4 ευρώ)

- μπουτάκια κοτόπουλου με πουρέ γλυκοπατάτας. Συμπαθητικά σε γεύση, αλλά ήταν πραγματικά δύο μικρά μπουτάκια από κοτόπουλο που τα έτρωγες σε πέντε μπουκιές. Και, αν ήσουν πεινασμένος, δεν χόρταινες. (14 ευρώ)

- μπιφτέκια κοτόπουλου με σαλάτα και γλυκόξινη σος στο πλάι. Νόστιμα και καλοψημένα, ΑΛΛΑ μικρά και αυτά. Ακόμα κι εγώ που χορταίνω με σχετικά μικρή μερίδα, μετά από δύο ώρες πεινούσα ξανά, σαν να μην είχα φάει μεσημεριανό. Η δε σαλάτα συνόδευε σε μπολ: μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια. Ήταν πολύ ξιδάτη για τα γούστα μου, δεν μπόρεσα να την φάω όλη, παρόλο που πεινούσα.

- Στη δεύτερη επίσκεψη δοκιμάσαμε την σαλάτα με κινόα, αβοκάντο, σος ταχίνι και μους φέτας. Ήταν πολύ νόστιμη, και σε ποσότητα κανονική για σαλάτα. Θα μπορούσα να την είχα πάρει και για κυρίως. (περ.9 ευρώ)

Δοκίμασα επίσης από το πιάτο φίλης:

- σκιουφιχτά μακαρόνια με κοτόπουλο, σος πέστο, μυζήθρα και σπανάκι. Μου άρεσε πολύ. Γενικώς τα ζυμαρικά είναι πιο ασφαλής επιλογή, αφού υποθέτεις συνήθως σε τι ποσότητα θα είναι και γλιτώνεις τις εκπλήξεις. (8,70)

- το μπέργκερ με καραμελωμένα κρεμμύδια που πήρε η ξαδέλφη μου στη δεύτερη επίσκεψη ήταν μισού μεγέθους σε σχέση με ό, τι έχουμε συνηθίσει ως μπέργκερ, αλλά στην ίδια τιμή (9,80). Συνοδευόταν από λίγη σαλάτα μόνο, χωρίς πατάτες. Μεγάλο φάουλ...

Τα συνοδευτικά (πατάτες τηγανιτές, πουρές, ρύζι, κινόα κτλ) προσφέρονται ως έξτρα πιάτα με έξτρα χρέωση 3,5-6,50 ευρώ. Προσφέρεται επίσης στην αρχή ένα ντιπ φάβας με ελιές και τσιπς.

Υπολογίστε λοιπόν μέσες- άκρες 20- 25 ευρώ το άτομο για ένα γεύμα που περιλαμβάνει σχετικά μικρά πιάτα, χωρίς συνοδευτικά και μια σαλάτα, ένα ορεκτικό... Είπαμε, προσέχουμε την διατροφή μας, αλλά πεινάμε κι όλας! Στις τιμές αυτές, που δεν είναι υπερβολικές ούτε και χαμηλές (είπαμε, κολωνάκι... ), πρέπει τουλάχιστον οι μερίδες να είναι ικανοποιητικές ώστε να χορταίνεις.

Για το προσωπικό, τα καλύτερα έχω να πω, τουλάχιστον απ' όσους μας εξυπηρέτησαν. Ειδικά την δεύτερη φορά, Σάββατο μεσημέρι, που γινόταν πανικός και όχι απλά δεν υπήρχε ελεύθερο τραπέζι, αλλά και λίστα αναμονής, η υπεύθυνη των κρατήσεων και μία σερβιτόρα μας βρήκαν τραπέζι για 2 στο πατάρι, ενώ θα μπορούσαν να μας διώξουν χωρίς πολλά- πολλά. Στη συνέχεια η ίδια κοπέλα ήταν ευγενέστατη και σωστή επαγγελματίας, έφερε τα πάντα όπως τα ζητήσαμε, στην ώρα τους και με χαμόγελο. Ανανέωσε το νερό (βρύσης), ήταν διαρκώς παρούσα και μάζεψε τα πιάτα όταν είδε ότι είχαν αδειάσει, για να κάνει χώρο στο τραπέζι μας.

Συνολικά, εγώ θα ξαναπάω στο ΙΤ αν βρεθώ στην περιοχή, γιατί μου αρέσει ο μοντερνος χώρος του και η ατμόσφαιρα. Αλλά θα κινηθώ μάλλον σε πιο χαλαρό γεύμα ή σε κάποιο πιάτο με ζυμαρικά.

Δεν ξέρω αν το ΙΤ έχει γίνει το it μέρος της περιοχής (πολύ πιθανό, από τις φάτσες ηθοποιών και εναλλακτικών τύπων που είδα Σάββατο μεσημέρι) πάντως είναι ένα από τα δημοφιλή στέκια του κολωνακίου, μια καλή και μοντέρνα επιλογή φαγητού για όσους κινούνται εκεί γύρω. Αν όμως έχουν υπόψη τις μικρές μερίδες...

Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα
2017

Smart Gourmet

Επισκευθήκαμε το εστιατόριο στα μέσα Φεβρουαρίου, 2017, 3 άτομα. Κάναμε κράτηση από πρίν, πράγμα που ήταν χρήσιμο καθώς είναι φανερή η ζήτηση που υπάρχει. Ο χώρο είναι μικρός και τα τραπέζια πολύ στριμωγμένα μεταξύ τους. Ευτυχώς καθήσαμε στο πατάρι, δίπλα στη τζαμαρία. Εκεί δεν ήταν τόσο στριμωγμένα τα τραπέζια και έβλεπες και λίγο έξω. Τα έπιπλα θυμίζουν δημοτικό σχολείο και γενικά το ντεκόρ είναι πολύ casual (αυτό μπορεί να το κρίνει κανείς, όπως νομίζει).

Αφηνοντας λοιπόν τα στοιχεία διακόσμησης πίσω μας, ο κατάλογος είναι πολύ ευρηματικός και με επιλογές για όλα τα γούστα. Εδώ θέλω να σταθώ στη λίστα κρασιών η οποία έχει πολλές επιλογές για κρασί σε ποτήρι. Υπάρχει επεξήγηση για τα blends που πρσφέρονται και καλύπτεται ευρεία γκάμα επιθυμιών. Μάλιστα λυπήθηκα που ο χώρος είναι τόσο στενός που δεν προσφέρεται να πας να απολαύσεις ένα από αυτά τα καρασιά όπως του αξίζει.

Το φαγητό ήταν πολύ προσεγμένο. Η σαλάτα περιείχε έναν ευρηματικό συνδυασμό από πολύ φρέσκα χορταρικά, κινόα, αβοκάντο, και ένα διακριτικό dressing. Πολύ καλά εκτελεσμένη, και μας ευχαρίστησε απόλυτα. Πήραμε ένα τραχανότο με speck και ξυνοτύρι. Επίσης καλά εκτελεσμένο, πολύ πλούσια γεύση, απαλή υφή, πλούσιο σε speck, με διακριτικη οξύτητα. Η κάθε μπουκιά ήταν πλήρης υλικών.

Πήραμε επίσης μπουτάκια κοτόπουλο με γλυκοπατάτα και ραβιόλες με ανθότυρο και πεστο. Εγώ δεν δοκίμασα από αυτά αλλά οι συνδαιτυμόνες μου φαινόντουσαν απόλυτα ευχαριστημένοι. Εγώ πήρα το burger, το οποίο θέλω να εκθειάσω. Το κρέας ήταν πολύ τρυφερό και ψημένο πολύ σωστά. Το ζήτησα μέτριο και ήταν πράγματι μέτρια ψημένο, και τόσο τρυφερό όσο δεν το έχω ξαναφάει ποτέ. Πραγματικά έλιωνε και εξαφανιζόταν στο στόμα, ενώ ήταν νόστιμο και ζουμάτο. Πραγματικά, μια μοναδική εμπειρία. Στο ψωμάκι υπήρχαν φρέσκα χορταρικά και dressing που ζυμπλήρωναν ισορροπημένα τη γεύση του.

Οι τιμές ήταν οι αναμενόμενες για αυτού του είδους το φαγητό. Γενικά μια ενδιαφέρουσα γευστική εμπειρία, που θα τη συνιστούσα.