Σουβλατζιδικο στο Μοσχατο, ανοιχτο απο απογευμα.

20 Μάρ 2016

Καθώς είμαι νεοφερμένη στο Μοσχάτο διαβάζοντας τις καλές κριτικές για το πιτόψωμο, ένα βράδυ παραγγείλαμε ενώ μια Παρασκευή πήγαμε να φάμε στο χώρο του.

Δοκιμάσαμε καλαμάκια κοτόπουλο (καλό αλλά όχι ζουμερό, όπως έχω φάει αλλού), μπιφτέκι κοτόπουλο και μοσχαρίσιο (νόστιμα), πατάτες (απαράδεκτες, προκατ και μάλιστα από τις χειρότερες, ίσα που κρατήθηκα να μην το πω στο παιδί που μας σέρβιρε, όταν ρώτησε αν όλα ήταν καλά), σως (νόστιμη), σαλάτα λάχανο-καρότο (όχι κάτι το ιδιαίτερο, με λαδάκι και λεμόνι).

Ο άντρας μου πήρε μοσχάρι γάλακτος σε καλαμάκι, μάλιστα διαφώνησα, καθώς υποστήριξα ότι θα είναι σκληρό...... αλλά έσφαλα, καθώς ήταν λουκούμι. Τα πιτόψωμα του νόστιμα και μαλακά.
Οι τιμές του συγκριτικά με άλλα μαγαζιά και λογω της κρίσης, θα έλεγα ότι ήταν τσιμπημένες.

Όλοι στο μαγαζί ευγενικοί, στο τέλος μας κέρασαν και λικέρ μαστίχα.
Στους λίγους μήνες, που μένω στο Μοσχάτο, δυστυχώς δεν έχω βρεί ένα καλό ψητοπωλείο, όλα είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτρια.
Θα τολμούσα να πω ότι το πιτόψωμο, παρόλο τις όποιες ατέλειες είναι το καλύτερο!
Αν αλλάξει τις πατάτες του, θα ανέβει πολύ στην "υπόληψή" μου και θα παραγγείλω ξανά από αυτό.

Αν θα πάω ξανά; Ναι αν θέλω να πάω κάπου κοντά για λίγη ώρα.

07 Μάρ 2016

Τα λόγια είναι περιττά για το συγκεκριμένο μαγαζί. Έχω επισκεφθεί το πιτόψωμο αμέτρητες φορές. Το θεωρώ με διαφορά το καλύτερο της περιοχής στον τομέα του. Πιο αναλυτικά:

Η ποιότητα του κρέατος είναι εξαιρετικότατη! Το κεμπάπ πεντανόστιμο, το κοτόπουλο (λιώνει στο στόμα) και το καλαμάκι χοιρινό είναι μια εξίσου νόστιμη επιλογή. Αλλά τα δύο πρώτα υπερτερούν τόσο στη γεύση που το διόλου ευκαταφρόνητο χοιρινό έρχεται σε 3 επιλογή με τα δικά μου γούστα. Να αναφέρω πως δεν έχει γύρο. Η πατέντα "Πιτόψωμο" από το οποίο έχει ονομαστεί και το μαγαζί αναφέρεται σε ένα ψωμάκι σαν σάντουιτς, που μπορείς να πάρεις αντί για πίτα.

Εξυπηρέτηση.
Τόσο τα παιδιά στη ψησταριά, οι ντελιβεράδες και οι σερβιτόροι είναι ευγενέστατοι και πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν σε οποιαδήποτε κατάσταση. Χαμογελαστοί και φιλικοί κάνουν ευχάριστη την ατμόσφαιρα. Έχει τύχει να ζητήσουμε να αλλάξει ένα πιάτο διότι προστέθηκε υλικό που δεν είχε ζητηθεί και η ανταπόκριση ήταν κάτι παραπάνω από άμεση!

Χώρος.
Παρότι το σημείο στο οποίο βρίσκεται το μαγαζί (γωνία λίγων τετραγωνικών) δεν ενδεικνύεται για κάτι μεγαλεπήβολο, πρέπει να ομολογήσω πως έχει γίνει μια αξιέπαινη προσπάθεια μεταμόρφωσης του χώρου. Αν και το μαγαζί ξεκίνησε πριν λίγο καιρό επιφυλακτικά με αποτέλεσμα να μην είναι και τόσο προσεγμένο, οι υπεύθυνοι λόγω της επιτυχίας έχουν βελτιώσει ό, τι μπορούσαν να βελτιώσουν. Προτείνω να το επισκεφθείτε το καλοκαίρι κυρίως.

Value for Money
Σε περίοδο κρίσης είχαν το σουβλάκι 1,80. Πλέον είναι γύρω στα 2 ευρώ το σουβλάκι. Το μόνο αρνητικό είναι πως τα σουβλάκια τους είναι λίγο μικρά. Αυτό όμως δεν ενοχλεί ιδιαίτερα καθώς προτιμάω να είναι μικρά και εύγευστα παρά μεγάλα και μέτρια-αδιάφορα.

Σας προτείνω ανεπιφύλακτα το μαγαζί! Δε θα το μετανιώσετε!