04 Οκτ 2017

Ημέρα Τρίτη 19/9/2017 και μαζευτήκαμε παραδόξως για να γιορτάσουμε οικογενειακώς την ονομαστική εορτή της αδελφής μου. Οι δικές μου επιθυμίες ήταν ανάμεσα σε Mandragora και Διοματάρη. Θεώρησα την κριτική του No1 Fratello σημαδιακή, μιας και δημοσιεύτηκε την ίδια μέρα. Δυστυχώς δεν μπορούσα να αποφασίσω εγώ που θα πάμε. Η επιθυμία τους ήταν στην Πρεμιέρα. Τελικά μόνο μια λέξη μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα. Κωδικός "γαμοπίλαφο". Ρίσκαρα και της είπα πως θα βρούμε, ειλικρινά όμως δεν είχα ιδέα αν θα υπάρξει αυτή η επιλογή. Και ποιός την ακούει τόσο τζώρας που έχει γίνει.

Κλείνουμε μέσω E-table για τις 22.00, τσιμπάμε και μια εκπτωσούλα 20%... Διόλου ευκαταφρόνητη μιας και ο Διοματάρης δεν είναι και οικονομικός. Άλλωστε όπως έχουν γράψει φίλοι χρήστες, νωρίτερα από εμένα, οι θεματικές κουζίνες πάντα πληρώνονται με υπεραξία.

Ο καιρός βοηθούσε να καθίσουμε στην ταράτσα με το χαλικάκι και τα φυτά. Δεν αισθανόσουν ότι είσαι κοντά στο κέντρο της Αθήνας. Άνεση... ένας λόγος παραπάνω για εμάς που οι ρίζες μας κρατούν από την Κρήτη (ευχαριστώ παππού! )... Και σχέδια πολλά σχέδια... Γιατί ρε σεις δεν το βάζουμε κάτω! Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!

Ο χειμερινός χώρος φαίνεται πολύ ζεστός και με χωριάτικα στοιχεία. Πεντακάθαρες τουαλέτες, πάρκινγκ όχι ακατόρθωτο, οπότε υπάρχει μια καλή μαγιά ως τώρα. Πριν την Ταβέρνα του Διοματάρη λειτουργούσε άλλη επιχείρηση εστίασης, να πω την αλήθεια εμένα μου φάνηκε ο χώρος ότι μπορούσε να αντιστοιχεί σε μονοκατοικία. Πάμε παρακάτω.

Μιας και λειτουργεί ταράτσα, λυπήθηκα την σερβιτόρα που έπρεπε να ανεβοκατεβαίνει σκαλιά. Δημιουργήθηκε και μια καθυστέρηση στην παραγγελία και στο σερβίρισμα των πρώτων πιάτων αλλά όχι σε τραγικό βαθμό. Το χαμόγελο και η υπομονή της κοπέλας πρέπει να ανταμειφθούν. Μόνη της (αν θυμάμαι σωστά) έπρεπε να κουμαντάρει την όλη βραδιά. Έστω και αν ήταν 5-6 τραπέζια την ώρα που δειπνούσαμε. Δυστυχώς δεν γνωρίσαμε τον αμφιλεγόμενο, βάσει κριτικών στο διαδίκτυο, κύριο Διοματάρη. Θα είχε πλάκα να παρατηρήσω τη συμπεριφορά του απέναντι στον Ασιάτη επισκέπτη άλλου τραπεζιού!

Πάμε και στο φαγητό. Ο δικός μου κωδικός έλεγε "κάστανα στιφάδο". Όταν άκουγα Διοματάρη, αυτά μου ερχόντουσαν στο νου. Δυστυχώς μετέθεσα τη δοκιμή τους σε επόμενη επίσκεψη, γιατί θα υπάρχει με την νεοσυσταθείσα ομάδα των Αρλούμπεν. Αρκετά χειμωνιάτικο πιάτο που δεν προσφέρεται. Ο κατάλογος υπερπλήρης και πραγματικά πιο "ψαγμένος" από τα λίγα Κρητικά εστιατόρια...

Αφού αποφασίσαμε (τρόπος του λέγειν) να παραγγείλουμε, η γλώσσα μας έτρεχε πιο γρήγορα και από πειραγμένο ταξίμετρο σε διπλή ταρίφα. Φέρε κι αυτό, φέρε και το άλλο... Παραλίγο να καταντήσουμε γραφικοί σαν τον συνονόματο Ευάγγελο Μόσχο από τον "Κακό Βεζύρη". Φέρε όλη την πρώτη και τη δεύτερη σελίδα! Τελικά...

- Ψωμί στα 4 ευρώ. Εννοείται πως δεν το άγγιξα. Η αλήθεια είναι πως πρόλαβαν οι υπόλοιποι (4 άτομα συνολικά) και ζήτησαν και επανάληψη για...

- Στάκα με αυγά και πατάτες στα 12 ευρώ. Το ψωμί εδώ πρωταγωνίστησε σε βούτες των 2 αυγών ματιών που βρίσκονταν στην κορυφή. Οι τηγανιτές πατάτες στη βάση έδιναν όγκο αλλά μάλλον αφαιρούσαν από το συνολικό αποτέλεσμα. Θα τις προτιμούσα ξεχωριστές. Θερμιδική βόμβα όπως και να έχει... Πληθωρικό πιάτο. Την επόμενη φορά θα προτιμήσω την εκδοχή με αυγά χωρίς πατάτες (στα 10 ευρώ). Η σκέτη τιμολογείται στα 7.5 ευρώ.

- Καλτσούνια με χορταρικά στα 6 ευρώ. Τραγανή ζύμη αλλά υδαρή η γέμιση χωρίς να μου αρέσουν ιδιαίτερα. Ίσως αν κρύωναν λίγο να μου άρεσαν περισσότερο.

- Καλτσούνια με τυρομάλαμα στα 6 ευρώ. Εδώ μάλιστα. Έγινε σφαγή όπως στη Σαμάνθα στην Κάνδανο. Ωραία ζύμη και γέμιση τόση όση χρειάζεται από καυτό λιωμένο τυρί. Ενημερώνω πως η γέμιση δεν είναι αλμυρή.4 τεμάχια.

- Κολοκυθοανθοί στα 7 ευρώ. Γεμιστοί με ρύζι και μυρωδικά συνοδεία γιαουρτιού.10 παχουλά κομμάτια που όπως ήταν φυσικό έφυγαν γρήγορα. Αυτοί στου Βάφη βέβαια στο χωριό Σίβας λίγο πιο λαχταριστοί αλλά αμαρτία θα είναι αν πω ότι και αυτοί εδώ δεν ήταν καλοί!

- Σαγανάκι γραβιέρας στα 8 ευρώ. Όπως αναφέρει και ο κατάλογος... συμπληγάδες γραβιέρας συνθλίβουν μέλι και καρύδια σφραγισμένα σε χειροποίητο φύλλο. Εξαιρετικό. Τετραγωνισμένος φάκελος σα να στέλνεις γράμμα ταχυδρομικώς, συνοδευόταν από μαρμαλάδα λεμόνι. Ακριβή τιμή αλλά εξαιρετική ποιότητα.

- Κρεατόπιτα στα 10 ευρώ. Ξεψαχνισμένο κατσικάκι (με ένα μικρό κοκκαλάκι),2 ειδών μυζήθρα, λίγη στάκα και δυόσμο. Χειροποίητο φύλλο με λίγο σουσάμι στην κορυφή, ζεσταμένο βέβαια. Οκ δεν απαιτούσα να φτιαχτεί εκείνη τη στιγμή. Νόστιμο πιάτο με τρυφερά κομμάτια κρέατος.

- Xανιώτικο μπουρέκι στα 7 ευρώ. Συνδυασμός κολοκυθιού-πατάτας με δυόσμο και μυζήθρα. Θα μπορούσε να λέγεται εναλλακτικά και πίτα μοχίτο. Άρεσε αρκετά, πλούσιο σε ποσότητα υλικών και φρέσκο, αν και όχι φτιαγμένο εκείνη την ώρα. Λογικό.

- Γαμοπίλαφο σβησμένο με στακοβούτυρο στα 7.5 ευρώ. Ήρθε στο τραπέζι μας καυτό και το ανέλαβε η αδελφή μου. Ευτυχώς ήταν ο πρωταγωνιστής της βραδιάς για εκείνη. Αρκετά ποιοτικό, θα το ξανάτρωγε στον Διοματάρη και όχι μόνο γιατί δεν το βρίσκει συχνά στην Αθήνα.

- Bαρελίσια μπύρα Χάρμα στα 4 ευρώ επί 3 ποτήρια. Δύσκολα τη συναντάς στην Αθήνα. Παγωμένη αρκετά!

- Τσικουδιά 125 μλ στα 4 ευρώ.

* Κέρασμα στο τέλος κουταλίτες με ζάχαρη για να αλλάξει η γεύση. Μας ενημέρωσαν πως αναλόγως την ημέρα αλλάζουν και το κέρασμα τους. Άλλοι πχ μπορεί να γευτούν μηλόπιτα.

Σύνολο στα 83.5 ευρώ, με την έκπτωση 67.5 ευρώ.

Συμπερασματικά η βραδιά ήταν πλούσια, ποιοτική και μας άφησε υποσχέσεις και για επόμενη επίσκεψη. Ο κύριος λόγος είναι η παρέα φυσικά, πράγμα δύσκολο στις εποχές μας μιας και ο καθένας κοιτάζει πάρτη του.

Μπορεί λοιπόν να θεωρώ την αδελφή μου περίεργη, το ίδιο και αυτή... Μπορεί να μεγαλώσαμε σε τσιμεντούπολη και όχι στην εξοχή στο μικρό σπίτι στο λιβάδι κυνηγώντας πεταλουδίτσες με την απόχη (νιάου)... Πάντα όμως θα υπάρχει η αγάπη και η εκτίμηση. Και αυτό δεν πρέπει να το θυμόμαστε μόνο στις γιορτές.

Προτείνεται... Ειδικά αν βρίσκεστε σε κοντινή ακτίνα. Οι δικοί μου πάντως το έβαλαν στη λίστα για μελλοντική επίσκεψη. What about κουρκουμπίνια;

Υ. Γ Βαγγέλη τι λες;Έτοιμος να ανακαλύψουμε νέα διαμαντάκια;

25 Ιούλ 2017

Με το αυτοκίνητο περνάω μπροστά από την ΤΑΒΕΡΝΑ ΤΟΥ ΔΙΟΜΑΤΑΡΗ τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα και ποτέ μα ποτέ δεν με είχε κάνει να πω «Να ‘ρθουμε εδώ κανένα βράδυ», όπως είχα πει π. χ. για το γειτονικό TO KREAS.

Πρόσοψη άχρωμη και άοσμη. Χρειάστηκε να φάμε πόρτα στο KABAR στο Θησείο, που ήταν ο αρχικός μας στόχος, και κατευθυνόμενοι πλέον στα Πετράλωνα είδαμε την ταράτσα του ΔΙΟΜΑΤΑΡΗ φωτισμένη, ακούσαμε φωνές και γέλια και είπαμε να δούμε τι παίζει. Δεν το μετανιώσαμε.

Ανεβαίνοντας στην ταράτσα πρόλαβα να ρίξω μια ματιά στον κάτω, καθαρά χειμωνιάτικο χώρο, τον οποίο έχει περιγράψει αναλυτικότατα η PP_TINA. Ομολογώ ότι ξαναδιαβάζοντας χθες την κριτική της δεν μου έκανε το ίδιο «κλικ», δεν θα ήθελα όμως να φανώ άδικος βαθμολογώντας ένα χώρο που δε λειτουργεί, θα βάλω λοιπόν 3 ή μάλλον 3 πλην στον επάνω, ανοικτό χώρο και επιφυλάσσομαι.

Ο χώρος όπου καθίσαμε είναι μια στενόμακρη ταράτσα, στρωμένη με χαλικάκι, με μπόλικα φυτά και λουλούδια σε χαμηλή φύτευση σε γλάστρες και ζαρντινιέρες στην πλευρά του δρόμου.

Ο διακοσμητής προσπάθησε να δώσει μια αίσθηση αυλής με μια σειρά φωτισμένα παράθυρα με ανοικτά παντζούρια στις δύο πλευρές, το όλον εγχείρημα όμως δείχνει πολύ πρόχειρο, όπως και η υπόλοιπη ξύλινη επένδυση και τα φώτα (αλλού κρυμμένα μέσα σε ψάθινα καλάθια, αλλού ανακριτικού τύπου σαν φανάρια του δρόμου).

Τραπέζια και καθίσματα όπως στο 90% των ελληνικών ταβερνών, καθαρά και με υφασμάτινο τραπεζομάντιλο, πάνω στο οποίο στρώνεται το γνωστό χάρτινο κι έρχονται να ακουμπήσουν πιάτα, μαχαιροπήρουνα, μεταλλική καράφα με κρύο νεράκι, πανεράκι με εξαιρετικό ψωμί (ήθελα να ‘ξερα από πού το προμηθεύεται), ένα πιάτο με λάδι, αλάτι και ρίγανη, ένα καραφάκι ρακή και τρία ποτήρια ανά άτομο (νερού, κρασιού και ρακής).

Η εξυπηρέτηση με τα πάνω και τα κάτω της. Στην αρχή όλοι άφαντοι, κατόπιν προθυμότατα έσπευσαν να σπάσουν μια τριάδα τραπεζιών και να μας δώσουν το καλύτερο δίπλα στις πρασινάδες, ήρθαν οι κατάλογοι, αλλά δεν έλεγε να έρθει κανείς για την παραγγελία, μέχρι που μας ρώτησε το αφεντικό (ένας ωραίος Κρητίκαρος, αεικίνητος όση ώρα μείναμε στο μαγαζί του, ανοιχτόκαρδος και με χιούμορ) αν έχουμε παραγγείλει και σε δέκα λεπτά τρώγαμε, για το λογαριασμό όμως χρειάστηκε να περιμένουμε πάλι ένα δεκάλεπτο. Θα βάλω 3, επειδή θεωρώ ότι είναι θέμα κακού συντονισμού και όχι αμέλειας.

Η κουζίνα αυθεντικά κρητική, δεν περιορίζεται σε ντάκο, σκαλτσούνια, γαμοπίλαφο και χοχλιούς, έχει και αρκετά μαγειρευτά, όπως π. χ. μια πικάντικη μοσχαρίσια τηγανιά (από την οποία έλειπαν όμως οι ελιές που υπόσχεται ο κατάλογος) και τα «κουρκουμπίνια» (κεφτεδάκια κοκκινιστά με όποια γαρνιτούρα επιθυμεί ο πελάτης). Η κρεατόπιτα όσον αφορά τη γέμιση πολύ νόστιμη, κρίμα που ήρθε ξαναζεσταμένη στα μικροκύματα. Γενικά δεν θα έχετε πρόβλημα τι να παραγγείλετε, προσέξτε μόνο το πόσο, γιατί οι μερίδες όλες είναι γενναίες, πήραμε αναγκαστικά πακετάκι για το σπίτι. Κέρασμα στο τέλος γλυκό του κουταλιού καρότο και από μια φέτα καρπούζι.

Μαζί με ¼ μαρουβά (καλής ποιότητας και κρύος σε γυάλινο μπουκάλι) πληρώσαμε λίγο πάνω από 35 ευρώ, και εδώ λοιπόν τρεις ντοματούλες. Γενικά ο ΔΙΟΜΑΤΑΡΗΣ δε μας απογοήτευσε, αν τον δεχτείς έτσι ελαφρά sui generis όπως είναι θα φας και θα περάσεις καλά.

Έτσι λοιπόν, φίλοι μου, σας εύχομαι καλό καλοκαίρι, ραντεβού σε ένα μήνα!

28 Νοε 2016

Έχω επισκεφτεί με την παρέα μου την ταβέρνα πολλές φορές γιατί μας άρεσε από την πρώτη φορά. Είναι πιο σοβαρή και οικογενειακή (και λίγο πιο τσιμπημένη στις τιμές) από τις υπόλοιπες της γειτονιάς των Πετραλώνων. Οι μερίδες είναι μεγάλες και ανήκουν στην πλειοψηφία τους στην Κρητική κουζίνα. Η στάκα με αυγά, η κρεατόπιτα και το χοιρινό με πορτοκάλι είναι τα πιάτα που δεν παραλείπουμε να παραγγείλουμε ποτέ.
Παρ'όλα αυτά δε θα ξαναεπισκεφτούμε την συγκεκριμένη ταβέρνα. Ο λόγος είναι ο εξής: Το προηγούμενο Σάββατο την επιλέξαμε πάλι για τη βραδινή μας έξοδο. 6άτομα, 95ευρώ λογαριασμός. Κι αντί για την απόδειξη, μας ήρθε το χαρτάκι παραγγελίας. Δίνουμε στη σερβιτόρα 100€ περιμένοντας μήπως με τα ρέστα μας την φέρνει. Μας φέρνει τα ρέστα, κ τότε ζητάμε πολύ ευγενικά την απόδειξη κι ένα τεταρτάκι κρασί ακόμα για κλείσιμο. Μουτρωμένη λοιπόν μας έφερε την απόδειξη 97€, είχε προσθέσει και τα 2ευρώ του μισόκιλου, ως αντίποινα στο παράδοξο αίτημά μας να ζητήσουμε απόδειξη.
Αφήνω λοιπόν στην κρίση του καθενός αν θέλει να επισκεφτεί την ταβέρνα του Διοματάρη. Εγώ σίγουρα όχι.

02 Αυγ 2016

Ναι στις γεύσεις, ναι στην ωραία ταράτσα, ναι στα καθαρά ποτά, ε ψιλό ναι και στις τιμές, ψιλό ναι και στην εξυπηρέτηση (3 παρέες εύκολη), ναι στο κέρασμα τους, ναι στην διάθεση του ιδιοκτήτη να περάσει καλά πρώτα ο ίδιος παρέα με τους θαμώνες.

Εξηγούμαι:
Καλωσορίζεσαι ευχάριστα και με χιούμορ και μέχρι να κάτσεις φτάνει ένα καταπληκτικό ψωμί στο τραπέζι με υπέροχο λάδι και καθαρότατη τσικουδιά.
Ο πάνω χώρος προσωπικά μου αρέσει γιατί η ταράτσα βγάζει κάτι σπιτικό (όπως και η διάθεση τους γενικότερα) και μια ησυχία που προσωπικά επιζητώ όταν βγαίνω για τσιμπολόγημα.
Η παραγγελία εύκολη με όντως κρητικό μενού, όχι ντεμεκ για να πάρει ταμπέλα.
Απακι, σκαλτσούνια, κολοκυθοανθοί, βλίτα για πρώτα και καταλαβαίνεις ότι κάπου καλά θα πάει η βραδιά.

Κοτόπουλο με φασκόμηλο καλομαγειρεμένο και ένα υπέροχο χοιρινό κατσαρόλας δυναμίτης (δεν θυμάμαι στον κατάλογο πιο ακριβώς ήταν).
Το κρασί του (λευκό) πολύ ωραίο.
Ρακι μας ξαναπροσγείωσε κερασμενη και μπραβο του γιατι οτι δωσεις λιγο παραπάνω σε φαγητο στα δίνει σε ποτό με αυτό τον τρόπο όχι όμως ότι είναι φτηνός αντικειμενικά.
Φρούτο επίσης ήρθε με γλυκό του κουταλιού.
Στην διάρκεια του γεύματος ο ιδιοκτήτης θα περάσει και θα αστειευτεί, θα ρωτήσει, θα ασχοληθεί.

Αλλά ίσως ξεφύγει λιγάκι αφού την ώρα που ακόμη τρως και πίνεις το να ακούς αστεία ήμερων απόκρεων μπερδεύει λίγο.
Προσωπικά νο προμπλεμ αλλά δεν ξέρω κάπως μου κάνει, κάποιος μπορεί να πειραχτεί.
Άλλοι το καταδιασκεδάσαν και καλά έκαναν.
Το καταλαβαίνεις βέβαια πως το κάνει αβίαστα.
Απόδειξη ζητήθηκε και ήρθε κανονικά και αβασάνιστα.
Αυτά.
Θα ξανάπαω.