04 Οκτ 2017

Ημέρα Τρίτη 19/9/2017 και μαζευτήκαμε παραδόξως για να γιορτάσουμε οικογενειακώς την ονομαστική εορτή της αδελφής μου. Οι δικές μου επιθυμίες ήταν ανάμεσα σε Mandragora και Διοματάρη. Θεώρησα την κριτική του No1 Fratello σημαδιακή, μιας και δημοσιεύτηκε την ίδια μέρα. Δυστυχώς δεν μπορούσα να αποφασίσω εγώ που θα πάμε. Η επιθυμία τους ήταν στην Πρεμιέρα. Τελικά μόνο μια λέξη μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα. Κωδικός "γαμοπίλαφο". Ρίσκαρα και της είπα πως θα βρούμε, ειλικρινά όμως δεν είχα ιδέα αν θα υπάρξει αυτή η επιλογή. Και ποιός την ακούει τόσο τζώρας που έχει γίνει.

Κλείνουμε μέσω E-table για τις 22.00, τσιμπάμε και μια εκπτωσούλα 20%... Διόλου ευκαταφρόνητη μιας και ο Διοματάρης δεν είναι και οικονομικός. Άλλωστε όπως έχουν γράψει φίλοι χρήστες, νωρίτερα από εμένα, οι θεματικές κουζίνες πάντα πληρώνονται με υπεραξία.

Ο καιρός βοηθούσε να καθίσουμε στην ταράτσα με το χαλικάκι και τα φυτά. Δεν αισθανόσουν ότι είσαι κοντά στο κέντρο της Αθήνας. Άνεση... ένας λόγος παραπάνω για εμάς που οι ρίζες μας κρατούν από την Κρήτη (ευχαριστώ παππού! )... Και σχέδια πολλά σχέδια... Γιατί ρε σεις δεν το βάζουμε κάτω! Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!

Ο χειμερινός χώρος φαίνεται πολύ ζεστός και με χωριάτικα στοιχεία. Πεντακάθαρες τουαλέτες, πάρκινγκ όχι ακατόρθωτο, οπότε υπάρχει μια καλή μαγιά ως τώρα. Πριν την Ταβέρνα του Διοματάρη λειτουργούσε άλλη επιχείρηση εστίασης, να πω την αλήθεια εμένα μου φάνηκε ο χώρος ότι μπορούσε να αντιστοιχεί σε μονοκατοικία. Πάμε παρακάτω.

Μιας και λειτουργεί ταράτσα, λυπήθηκα την σερβιτόρα που έπρεπε να ανεβοκατεβαίνει σκαλιά. Δημιουργήθηκε και μια καθυστέρηση στην παραγγελία και στο σερβίρισμα των πρώτων πιάτων αλλά όχι σε τραγικό βαθμό. Το χαμόγελο και η υπομονή της κοπέλας πρέπει να ανταμειφθούν. Μόνη της (αν θυμάμαι σωστά) έπρεπε να κουμαντάρει την όλη βραδιά. Έστω και αν ήταν 5-6 τραπέζια την ώρα που δειπνούσαμε. Δυστυχώς δεν γνωρίσαμε τον αμφιλεγόμενο, βάσει κριτικών στο διαδίκτυο, κύριο Διοματάρη. Θα είχε πλάκα να παρατηρήσω τη συμπεριφορά του απέναντι στον Ασιάτη επισκέπτη άλλου τραπεζιού!

Πάμε και στο φαγητό. Ο δικός μου κωδικός έλεγε "κάστανα στιφάδο". Όταν άκουγα Διοματάρη, αυτά μου ερχόντουσαν στο νου. Δυστυχώς μετέθεσα τη δοκιμή τους σε επόμενη επίσκεψη, γιατί θα υπάρχει με την νεοσυσταθείσα ομάδα των Αρλούμπεν. Αρκετά χειμωνιάτικο πιάτο που δεν προσφέρεται. Ο κατάλογος υπερπλήρης και πραγματικά πιο "ψαγμένος" από τα λίγα Κρητικά εστιατόρια...

Αφού αποφασίσαμε (τρόπος του λέγειν) να παραγγείλουμε, η γλώσσα μας έτρεχε πιο γρήγορα και από πειραγμένο ταξίμετρο σε διπλή ταρίφα. Φέρε κι αυτό, φέρε και το άλλο... Παραλίγο να καταντήσουμε γραφικοί σαν τον συνονόματο Ευάγγελο Μόσχο από τον "Κακό Βεζύρη". Φέρε όλη την πρώτη και τη δεύτερη σελίδα! Τελικά...

- Ψωμί στα 4 ευρώ. Εννοείται πως δεν το άγγιξα. Η αλήθεια είναι πως πρόλαβαν οι υπόλοιποι (4 άτομα συνολικά) και ζήτησαν και επανάληψη για...

- Στάκα με αυγά και πατάτες στα 12 ευρώ. Το ψωμί εδώ πρωταγωνίστησε σε βούτες των 2 αυγών ματιών που βρίσκονταν στην κορυφή. Οι τηγανιτές πατάτες στη βάση έδιναν όγκο αλλά μάλλον αφαιρούσαν από το συνολικό αποτέλεσμα. Θα τις προτιμούσα ξεχωριστές. Θερμιδική βόμβα όπως και να έχει... Πληθωρικό πιάτο. Την επόμενη φορά θα προτιμήσω την εκδοχή με αυγά χωρίς πατάτες (στα 10 ευρώ). Η σκέτη τιμολογείται στα 7.5 ευρώ.

- Καλτσούνια με χορταρικά στα 6 ευρώ. Τραγανή ζύμη αλλά υδαρή η γέμιση χωρίς να μου αρέσουν ιδιαίτερα. Ίσως αν κρύωναν λίγο να μου άρεσαν περισσότερο.

- Καλτσούνια με τυρομάλαμα στα 6 ευρώ. Εδώ μάλιστα. Έγινε σφαγή όπως στη Σαμάνθα στην Κάνδανο. Ωραία ζύμη και γέμιση τόση όση χρειάζεται από καυτό λιωμένο τυρί. Ενημερώνω πως η γέμιση δεν είναι αλμυρή.4 τεμάχια.

- Κολοκυθοανθοί στα 7 ευρώ. Γεμιστοί με ρύζι και μυρωδικά συνοδεία γιαουρτιού.10 παχουλά κομμάτια που όπως ήταν φυσικό έφυγαν γρήγορα. Αυτοί στου Βάφη βέβαια στο χωριό Σίβας λίγο πιο λαχταριστοί αλλά αμαρτία θα είναι αν πω ότι και αυτοί εδώ δεν ήταν καλοί!

- Σαγανάκι γραβιέρας στα 8 ευρώ. Όπως αναφέρει και ο κατάλογος... συμπληγάδες γραβιέρας συνθλίβουν μέλι και καρύδια σφραγισμένα σε χειροποίητο φύλλο. Εξαιρετικό. Τετραγωνισμένος φάκελος σα να στέλνεις γράμμα ταχυδρομικώς, συνοδευόταν από μαρμαλάδα λεμόνι. Ακριβή τιμή αλλά εξαιρετική ποιότητα.

- Κρεατόπιτα στα 10 ευρώ. Ξεψαχνισμένο κατσικάκι (με ένα μικρό κοκκαλάκι),2 ειδών μυζήθρα, λίγη στάκα και δυόσμο. Χειροποίητο φύλλο με λίγο σουσάμι στην κορυφή, ζεσταμένο βέβαια. Οκ δεν απαιτούσα να φτιαχτεί εκείνη τη στιγμή. Νόστιμο πιάτο με τρυφερά κομμάτια κρέατος.

- Xανιώτικο μπουρέκι στα 7 ευρώ. Συνδυασμός κολοκυθιού-πατάτας με δυόσμο και μυζήθρα. Θα μπορούσε να λέγεται εναλλακτικά και πίτα μοχίτο. Άρεσε αρκετά, πλούσιο σε ποσότητα υλικών και φρέσκο, αν και όχι φτιαγμένο εκείνη την ώρα. Λογικό.

- Γαμοπίλαφο σβησμένο με στακοβούτυρο στα 7.5 ευρώ. Ήρθε στο τραπέζι μας καυτό και το ανέλαβε η αδελφή μου. Ευτυχώς ήταν ο πρωταγωνιστής της βραδιάς για εκείνη. Αρκετά ποιοτικό, θα το ξανάτρωγε στον Διοματάρη και όχι μόνο γιατί δεν το βρίσκει συχνά στην Αθήνα.

- Bαρελίσια μπύρα Χάρμα στα 4 ευρώ επί 3 ποτήρια. Δύσκολα τη συναντάς στην Αθήνα. Παγωμένη αρκετά!

- Τσικουδιά 125 μλ στα 4 ευρώ.

* Κέρασμα στο τέλος κουταλίτες με ζάχαρη για να αλλάξει η γεύση. Μας ενημέρωσαν πως αναλόγως την ημέρα αλλάζουν και το κέρασμα τους. Άλλοι πχ μπορεί να γευτούν μηλόπιτα.

Σύνολο στα 83.5 ευρώ, με την έκπτωση 67.5 ευρώ.

Συμπερασματικά η βραδιά ήταν πλούσια, ποιοτική και μας άφησε υποσχέσεις και για επόμενη επίσκεψη. Ο κύριος λόγος είναι η παρέα φυσικά, πράγμα δύσκολο στις εποχές μας μιας και ο καθένας κοιτάζει πάρτη του.

Μπορεί λοιπόν να θεωρώ την αδελφή μου περίεργη, το ίδιο και αυτή... Μπορεί να μεγαλώσαμε σε τσιμεντούπολη και όχι στην εξοχή στο μικρό σπίτι στο λιβάδι κυνηγώντας πεταλουδίτσες με την απόχη (νιάου)... Πάντα όμως θα υπάρχει η αγάπη και η εκτίμηση. Και αυτό δεν πρέπει να το θυμόμαστε μόνο στις γιορτές.

Προτείνεται... Ειδικά αν βρίσκεστε σε κοντινή ακτίνα. Οι δικοί μου πάντως το έβαλαν στη λίστα για μελλοντική επίσκεψη. What about κουρκουμπίνια;

Υ. Γ Βαγγέλη τι λες;Έτοιμος να ανακαλύψουμε νέα διαμαντάκια;

25 Ιούλ 2017

Με το αυτοκίνητο περνάω μπροστά από την ΤΑΒΕΡΝΑ ΤΟΥ ΔΙΟΜΑΤΑΡΗ τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα και ποτέ μα ποτέ δεν με είχε κάνει να πω «Να ‘ρθουμε εδώ κανένα βράδυ», όπως είχα πει π. χ. για το γειτονικό TO KREAS.

Πρόσοψη άχρωμη και άοσμη. Χρειάστηκε να φάμε πόρτα στο KABAR στο Θησείο, που ήταν ο αρχικός μας στόχος, και κατευθυνόμενοι πλέον στα Πετράλωνα είδαμε την ταράτσα του ΔΙΟΜΑΤΑΡΗ φωτισμένη, ακούσαμε φωνές και γέλια και είπαμε να δούμε τι παίζει. Δεν το μετανιώσαμε.

Ανεβαίνοντας στην ταράτσα πρόλαβα να ρίξω μια ματιά στον κάτω, καθαρά χειμωνιάτικο χώρο, τον οποίο έχει περιγράψει αναλυτικότατα η PP_TINA. Ομολογώ ότι ξαναδιαβάζοντας χθες την κριτική της δεν μου έκανε το ίδιο «κλικ», δεν θα ήθελα όμως να φανώ άδικος βαθμολογώντας ένα χώρο που δε λειτουργεί, θα βάλω λοιπόν 3 ή μάλλον 3 πλην στον επάνω, ανοικτό χώρο και επιφυλάσσομαι.

Ο χώρος όπου καθίσαμε είναι μια στενόμακρη ταράτσα, στρωμένη με χαλικάκι, με μπόλικα φυτά και λουλούδια σε χαμηλή φύτευση σε γλάστρες και ζαρντινιέρες στην πλευρά του δρόμου.

Ο διακοσμητής προσπάθησε να δώσει μια αίσθηση αυλής με μια σειρά φωτισμένα παράθυρα με ανοικτά παντζούρια στις δύο πλευρές, το όλον εγχείρημα όμως δείχνει πολύ πρόχειρο, όπως και η υπόλοιπη ξύλινη επένδυση και τα φώτα (αλλού κρυμμένα μέσα σε ψάθινα καλάθια, αλλού ανακριτικού τύπου σαν φανάρια του δρόμου).

Τραπέζια και καθίσματα όπως στο 90% των ελληνικών ταβερνών, καθαρά και με υφασμάτινο τραπεζομάντιλο, πάνω στο οποίο στρώνεται το γνωστό χάρτινο κι έρχονται να ακουμπήσουν πιάτα, μαχαιροπήρουνα, μεταλλική καράφα με κρύο νεράκι, πανεράκι με εξαιρετικό ψωμί (ήθελα να ‘ξερα από πού το προμηθεύεται), ένα πιάτο με λάδι, αλάτι και ρίγανη, ένα καραφάκι ρακή και τρία ποτήρια ανά άτομο (νερού, κρασιού και ρακής).

Η εξυπηρέτηση με τα πάνω και τα κάτω της. Στην αρχή όλοι άφαντοι, κατόπιν προθυμότατα έσπευσαν να σπάσουν μια τριάδα τραπεζιών και να μας δώσουν το καλύτερο δίπλα στις πρασινάδες, ήρθαν οι κατάλογοι, αλλά δεν έλεγε να έρθει κανείς για την παραγγελία, μέχρι που μας ρώτησε το αφεντικό (ένας ωραίος Κρητίκαρος, αεικίνητος όση ώρα μείναμε στο μαγαζί του, ανοιχτόκαρδος και με χιούμορ) αν έχουμε παραγγείλει και σε δέκα λεπτά τρώγαμε, για το λογαριασμό όμως χρειάστηκε να περιμένουμε πάλι ένα δεκάλεπτο. Θα βάλω 3, επειδή θεωρώ ότι είναι θέμα κακού συντονισμού και όχι αμέλειας.

Η κουζίνα αυθεντικά κρητική, δεν περιορίζεται σε ντάκο, σκαλτσούνια, γαμοπίλαφο και χοχλιούς, έχει και αρκετά μαγειρευτά, όπως π. χ. μια πικάντικη μοσχαρίσια τηγανιά (από την οποία έλειπαν όμως οι ελιές που υπόσχεται ο κατάλογος) και τα «κουρκουμπίνια» (κεφτεδάκια κοκκινιστά με όποια γαρνιτούρα επιθυμεί ο πελάτης). Η κρεατόπιτα όσον αφορά τη γέμιση πολύ νόστιμη, κρίμα που ήρθε ξαναζεσταμένη στα μικροκύματα. Γενικά δεν θα έχετε πρόβλημα τι να παραγγείλετε, προσέξτε μόνο το πόσο, γιατί οι μερίδες όλες είναι γενναίες, πήραμε αναγκαστικά πακετάκι για το σπίτι. Κέρασμα στο τέλος γλυκό του κουταλιού καρότο και από μια φέτα καρπούζι.

Μαζί με ¼ μαρουβά (καλής ποιότητας και κρύος σε γυάλινο μπουκάλι) πληρώσαμε λίγο πάνω από 35 ευρώ, και εδώ λοιπόν τρεις ντοματούλες. Γενικά ο ΔΙΟΜΑΤΑΡΗΣ δε μας απογοήτευσε, αν τον δεχτείς έτσι ελαφρά sui generis όπως είναι θα φας και θα περάσεις καλά.

Έτσι λοιπόν, φίλοι μου, σας εύχομαι καλό καλοκαίρι, ραντεβού σε ένα μήνα!

12 Δεκ 2015

Περάσαμε όμορφα και καλοταξιδέψαμε γευστικά και νοητά στη Μεγαλόνησο, απολαύσαμε πολύ νόστιμο παραδοσιακό φαγητό και ο λυράρης που έτυχε να είναι εκείνη την ημέρα, λόγω εορτάζοντα κρητικού θαμώνα (βλ. Αγίου Σάββα ), μας ταξίδεψε με νοσταλγία στο Νησί!

Για τον Διοματάρη είχα ακούσει καλά λόγια τόσο από φίλους Κρητικούς όσο και από φίλους του ask4food.

'Oμως, πέρα από την κρητική κουζίνα του εστιατορίου, ποτέ δεν περίμενα να νιώσω τόση Κρήτη εκεί μέσα. Επειδή έχω ταξιδέψει αρκετά στην Κρήτη και έχω ζήσει την κρητική -κυρίως- φιλοξενία δίσταζα έως τώρα να επισκεφθώ κάποιο κρητικό εστιατόριο από φόβο μήπως χαθεί το όνειρο....

Τι να πρωτοθυμηθώ ? Τα φιλόξενα βλέμματα, τα κρητικά γλέντια, το ένα τραπέζι κέρασμα, τις λύπες και τις χαρές που πάντα καλοδέχονταν με τις τσικουδιές και τις ρακές στα στενά των Ανωγείων ? Οι άνθρωποι είναι ένα βήμα μπροστά από ούλη την Ελλάδα στην αγκαλιά που σου δίνουν, λες και είσαι ντόπιος....
Ομορφιά συναντάς ολούθε στην Ελλάδα μα τέτοια, από ψυχής, φιλέματα πουθενά...!

Έτσι και ο λεβέντης Διοματάρης, μας υποδέχθηκε και μας ξεπροβόδισε λες και μας ήξερε από καιρό, με χαμόγελο, χιούμορ και όμορφα πειράγματα, με την βροντερή φωνή του, που όταν ξέρεις από Κρήτη δεν τα συλλογιέσαι...... Τα δε κοπέλια του, χωρίς να μας γνωρίζουν, σκίζονταν να μας εξυπηρετήσουν!

Προτού εισέλθει κάποιος στο εστιατόριο, βλέπει το όμορφο καρότσι-παρτέρι με λογής λογής φυτά καθώς και τα χαρακτηριστικά ψάθινα κρεμαστά φωτιστικά.

Μέσα στον χώρο υπάρχουν φωτογραφίες από κρητικές φιγούρες, χάρτες της Κρήτης και παραδοσιακά σκεύη. Το ταβάνι είναι καλυμμένο από καλάμι!

Τα τραπέζια είναι εντελώς απλά και σε κάποια μεριά του μεγάλου αυτού χώρου υπάρχει ένα τζάκι με διάφορα αντικείμενα. Σε άλλα ράφια επικρατεί παραδοσιακός στολισμός με παραδοσιακά μικροαντικείμενα.
Κατά τους θερινούς μήνες, υπάρχει δροσιστική ταράτσα!

Όπως είπα, την ημέρα που πήγαμε εμείς, λόγω συγκυριών, υπήρχε λυράρης που πέρα από γνωστά και διαχρονικά παραδοσιακά τραγούδια της Κρήτης έπαιζε και άλλες νησιωτικές μουσικές. Η δε πληθώρα των κρητικών θαμώνων -απουσίαζε μόνο ο Κρητίκαρος Στάθης, που περιφέρεται στα κανάλια- σιγόνταρε με την τοπική διάλεκτο και τις χαιρετούρες την όλη παραδοσιακή ατμόσφαιρα. Φαντάζομαι ότι μόνο εμείς και μια παρέα τουριστών ήμασταν οι μη Κρητικοί...

Αχ,
Η συνολική εικόνα που αποκόμισα από το εστιατόριο, θα πρέπει να έχει φορτιστεί από αυτό το χαρούμενο κλίμα γιατί άλλο να βλέπεις ένα εστιατόριο σαν κι αυτό ως γεύση και άλλο τη γεύση να την συνοδεύει και η κατάλληλη μουσική....

Στο τραπέζι μας υποδέχθηκε ένα καραφάκι τσικουδιάς και κατόπιν μαζί με το πανέρι με το ψωμί ήρθε και ένα πιάτο με λάδι και ρίγανη. Ότι έπρεπε!
Tο ψωμί χρεώθηκε ΕΥΡΩ 2,00.
Εδώ φίλε Διοματάρη μας τα χαλάς, όχι τόσο για τα δύο ευρουλάκια αλλά για τον λόγο ότι καταστρατηγείς την παράδοση. Να σ' είχα στην Ιεράπετρα που, λίαν προσφάτως, ο σύντεκνος Ναπολέων -και όχι μόνο- πριν καν δοκιμάσεις το φαγητό σου σε έχει κεράσει και μια παρτίδα πιο πριν...

Ο κατάλογος είναι ικανοποιητικός και οι επιλογές αμιγώς κρητικές. Από Ασκoλίμπρους μέχρι κοχλιούς και κουνελάκι με σύκα. Εννοείται ότι υπάρχει απάκι και κρητικά ''στακοπίλαφα"...

Εμείς δοκιμάσαμε τα παρακάτω:

Mπουρέκι Χανιώτικο. Μπουρέκι στον φούρνο, χωρίς φύλλο, με ψιλοκομμένες φέτες κολοκυθιού, πατάτα, δυόσμο και μυζήθρα. Πολύ νόστιμο πιάτο και χορταστική μερίδα. ΕΥΡΩ 7,00

Καλιτσούνια, με χόρτα (2 τεμ. ) και με μαλακό τυρί Μαλάκα (2 τεμ. ). Πολύ νόστιμα. Η φρεσκάδα των υλικών είναι διάχυτη! ΕΥΡΩ 5,00

Πιλάφι κρητικό, κοινώς Γαμοπίλαφο, από ζωμό γίδας, σβησμένο με στακοβούτυρο!
Τι πιάτο ήταν αυτό.... ανεπανάληπτο! Η μυρωδιά του κρέατος και της στάκας ήταν τόσο διακριτικές αλλά και τόσο όμορφα δεμένες μεταξύ τους! ΕΥΡΩ 8,00

Στάκα με αυγά μάτια. Δεν την χορταίναμε... είχε μπόλικη Τσίπα (για αυτούς που ξέρουν από κρητική κουζίνα) και δύο αυγά ολόφρεσκα! ΕΥΡΩ 10,00΄

Ήπιαμε κόκκινο κρασί, χανιώτικο, Μαρουβάς, φερμένο σε μπουκάλι που θύμιζε την εποχή της ποτοαπαγόρευσης...!! Καταπληκτικό κρασί που οπωσδήποτε πρέπει να δοκιμάσει κάποιος!
ΕΥΡΩ 3,00 / 250ml

Μας κέρασαν μικρά γλυκά μήλου. Αρκετά νόστιμα.

Ό, τι υπάρχει από φαγητό το μαγειρεύει ο ίδιος ο Διοματάρης και οι βοηθοί του αναλαμβάνουν τα υπόλοιπα. Μάλιστα, όπως πληροφορήθηκα, ο Διοματάρης, πριν έρθει στην Αθήνα είχε εστιατόριο στην Κρήτη. Στην Αθήνα βρίσκεται εδώ και δύο περίπου χρόνια.

Παρόλο που στην αρχή ξέχασαν να μας φέρουν τις χαρτοπετσέτες και τα μαχαιροπίρουνα και τα πήραμε από μόνοι μας, καθώς βρίσκονταν παραδίπλα, δεν μας κακοφάνηκε γιατί το όλο κλίμα ήταν αυτό που λέμε "σαν στο σπίτι σου"!

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες για παραδοσιακή κουζίνα αλλά χαλάλι του του Διοματάρη!

Θα ήταν ωραίο μέσα στις μεγάλες πόλεις και τους ρυθμούς τους να υπάρχουν μαγαζιά με αυθεντικές παραδοσιακές γεύσεις που να μας φέρνουν θύμισες από κάποιες ξέγνοιαστες εποχές στην ύπαιθρο.... Κάτι τέτοιο εκπροσωπεί το κρητικό στέκι του Διοματάρη!

03 Φεβ 2016

Όχι, φίλοι μου, δεν έχω βάλει κανένα τεσσάρι.
Και δεν πρόκειται καμμία μετριότητα να με κάνει να βάλω το απόλυτο της βαθμολογίας. Ούτε και δεν θα δει κανείς τεσσάρι σε επιμέρους βαθμολογία, αν δεν το αξίζει πραγματικά. Αυστηρός? Δίκαιος? Θυμωμένος? Πάρτε το όπως νομίζεται.

Λοιπόν στο θέμα μας, μαγαζί που διαφημήζεται σαν ένα από τα καλύτερα Κρητικά εστιατόρια και να είναι το καλύτερο πιάτο τα χόρτα?
Κυριακή μεσημέρι, ο καιρός πολύ καλός με ήλιο, αλκυονίδες? μπορεί.
Δύο ζευγάρια μεσήλικων, δεν μου αρέσει καθόλου αυτός ο όρος αλλά ισχύει, με άφιξη περίπου στις 2μμ.

Ανοίγοντας την πόρτα βρίσκεσαι σε μιά αίθουσα που χωράει, σε λίγο άτακτη διαρύθμηση, περίπου είκοσι τραπέζια. Αυτή την ώρα το μαγαζί εξυπηρετούσε περίπου πέντε τραπέζια, ψιλοάδειο που όμως γέμισε στις 4μμ.
Μας υποδέχθηκαν με χαμόγελο, και μας έβαλαν σε τεσσάρι τραπέζι ευτυχώς κοντά σε παράθυρο. Αισθάνθηκα κλειστοφοβικά από τον φωτισμό, αλλά και από το χαμηλό ταβάνι που ήταν καλυμμένο με καλάμι θέλοντας να δημιουργήσει ένα χωριάτικο κλίμα.

Ο χώρος λοιπόν δεν είναι άσχημος, αλλά δεν είναι και ευχάριστος.
Ευτυχώς δε, που δεν πέσαμε κοντά σε θεριακλήδες, γιατί το τσιγάρο επιτρέπεται κανονικά σε όλο το μαγαζί. Όσο και άριστος να είναι ο χώρος μιας επιχείρησης, αν επιτρέπει το τσιγάρο σε κλειστό χώρο δεν μπορεί να έχει τεσσάρι.
Κανονικά θα έβαζα 1,5 αν μπορούσα, αφού ένας βαθμός χάνεται από την ατμόσφαιρα.

Για καλοσώρισμα σου φέρνουν 100αράκι καλής ρακής και ένα βαθύ μεγάλο πιάτο με λαδάκι και ρίγανη, που συνοδεύει το ζυμωτό ψωμί.
Επειδή εμείς φτάσαμε λίγο νωρίτερα, για να τσιμπάμε κάτι παραγγείλαμε ένα μπουρέκι Χανιώτικο και μια σαλάτα σταμναγκάθι ωμό.
Εν το μεταξύ έρχεται η παρέα μας, όλο απορίες.
Τι είχε το βαθύ πιάτο? Τίποτα ρε φίλε, σκέτο λάδι.
Σε κοιτάει με μισό μάτι, μα καλά πότε πρόλαβε και το έφαγε, ίσως σκέφτηκε.
Εν το μεταξύ υπάρχει πάνω στο τραπέζι και ένα μικρό πιατάκι για ντιπ που ήταν άδειο και δεν είχαμε καταλάβει τον ρόλο του.

Με το που φτάνει η σαλάτα έχουμε βέτο από τον φίλο που είναι αλλεργικός στο μέλι. Ήταν και εντυπωσιακή με απάκι, κρίμα. Την αλλάξαμε με τσιγαριαστά χόρτα.
Έτσι μείναμε με ορεκτικό το μπουρέκι, αυτό που δοκιμάσαμε ήταν ένα σφιχτοδομημένο μπριάμ. Απουσία οποιοδήποτε φύλλου, και με πολλή πατάτα, κακό πιάτο, ιδίως αν το έχεις φάει στα Χανιά.

Εμείς αφήσαμε την ρακί στους φίλους μας και συνεχίσαμε με δροσερό λευκό χύμα κρασί που δεν κατάλαβα την ποικιλία του.
Τα χόρτα ήταν πολύ καλά, δεν τα βρίσκεις παντού και θέλουν μεράκι.

Τουλάχιστον τέσσερα διαφορετικά είδη βράζουν στο λάδι προσθέτοντας λίγη ντομάτα. Μύρισε Κρήτη αυτό το πιάτο.

Παραγγείλαμε για κυρίως, που όμως βάλαμε στην μέση, για να δοκιμάσουμε όλες τις γεύσεις, κοτόπουλο με φασκόμηλο και σταφίδες σε πήλινο σαν πιάτο ημέρας.
Βαρύ μυρωδικό το φασκόμηλο, αν σου πέσει και λίγο παραπάνω ίσως βγάλει πικράδα. Η αστοχία όμως ήταν στο κοτόπουλο, άψητο, οι γυναίκες το άφησαν αμέσως, εμείς δοκιμάσαμε λίγο αλλά κρατούσε. Ήταν και άσχημο καμμάτι, όλο κόκκαλα.

Φυσικά πήραμε και το διάσημο γαμοπίλαφο, που σερβίρεται χωριστά το ρύζι και χωριστά η βραστή γίδα. Έχω ξαναπεί ότι το γαμοπίλαφο είναι το ριζότο της Κρήτης, και αυτό ήταν πολύ καλό. Πολύ καλή ισσοροποία του στακοβούτυρου και του ζωμού του κρέατος. Τώρα το κρέας ήταν σκληρό, δεν του είχε δωθεί ο χρόνος που χρειάζεται στην κατσαρόλα, και ήταν κι αυτό δύσκολο κομμάτι, από ράχη.

Μαζέψαμε τόσα κόκκαλα που το άδειο δοχείο, που μάθαμε ότι έπαιζε ρόλο τασακιού, γέμισε και ξεχείλισε.
Για αυτούς που τους μυρίζει η γίδα πήραμε και μια χοιρινή τηγανιά που ήταν αξιοπρεπής. Με το λιπάκι της αλλά με αρκετή ρίγανη γιά άρωμα. Φαγώθηκε ευχάριστα.

Πήραμε και ένα πιάτο χωρίς κρέας, κάστανα στιφάδο.
Είναι ένα πιάτο που το τιμώ συχνά στα Χανιά, εκεί βάζουν και μανιτάρια.
Δεν ήρθε μαζί με τα υπόλοιπα που καθυστέρησαν λίγο, αλλά μετά από υπενθύμιση μας. Μας δηλώθηκε ότι ξεχάστηκε, και όταν ήρθε είχαμε τελειώσει με τα υπόλοιπα.

Εδώ η απογοήτευση ήταν μεγάλη, τα κάστανα κρατούσαν, κάτι που τα κάνει τραγανά. Όχι και τόσο ευχάριστη η αίσθηση στο στόμα.
Και που είναι τα κρεμμυδάκια του στιφάδου ? γιατί λέμε κάστανα στιφάδο, όχι κάστανα κρεμμύδια. Για κάποιον που το τρώει πρώτη φορά είναι ασυνήθιστο, αλλά αυτό ήταν κρεμμυδοπουρές με κάστανα.

Τέλος μετά από δύο ώρες, κατά τις 4.30 ζητήσαμε σφακιανή πίτα, αλλά δεν υπήρχε και καταλήξαμε σε τυροπιτάρια και μελάκι χωριστά.

Τίποτα όμως δεν έρχονταν, και σε σχετική μας ερώτηση μας απάντησαν, α τα θέλετε? Επιβεβαιώσαμε και μετά από λίγο μας είπαν ότι έχουν τελειώσει και αυτά.
Δεν επιμείναμε για κάτι άλλο γιατί το μαγαζί γέμισε και η δυσκολία εύρεσης σερβιτόρου δεν μας άφηνε άλλη υπομονή. Το 2,5 θα ήταν πιό δίκαιο εδώ.
Από τα ποτά επαναλάβαμε το κρασί και την ρακί.

Πληρώσαμε 4 άτομα 68€ κομπλέ, οικονομικά θα μου πείτε, αλλά τι φάγαμε?
Κοτόπουλο και γίδα ήταν για να κλαίμε τα λεφτά και την επιλογή μας.
Μετά από δυό ώρες κατά τις 7μμ ξαναπείνασα.

Με δυό κουβέντες, δεν ξέρω αν, όταν θα ήταν ο ίδιος ο Διοματάρης ήταν καλύτερα, αλλά σίγουρα δεν άξιζε. Αστοχίες στο ψήσιμο δεν συγχωρούνται εύκολα, σέρβις που πελαγώνει στον πολύ κόσμο, έχω μια υπόνοια ότι σκόπιμα δεν ήρθαν τα τυροπιτάρια, εδώ ο κόσμος χάνεται. Χώρος καταθληπτικός, τσιγαρίλα, τιμές οκ, αλλά γιατί να ξαναπάω?
Κάτι μπάνισα όμως στην Τρώων, όχι κήπους και τέτοια, έχει και ποιό cool & cozy στέκια η περιοχή.

13 Φεβ 2016

Έχουμε πάει στην ταβέρνα του Διοματάρη 4 φορές από τον Οκτώβριο και όταν ανατρέχω στις εμπειρίες μου έχω ανάμικτα συναισθήματα καθώς η τελευταία επίσκεψη ήταν πανωλεθρία στον τομέα της εξυπηρέτησης.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή, ο ιδιοκτήτης, ένας συμπαθέστατος Κρητίκαρος πάντα ερχόταν να μας καλωσορίσει καθώς και στη συνέχεια του γεύματος για να αστειευτεί και να ρωτήσει αν μας αρέσει το φαγητό (λέει πολλά αυτή η κίνηση.. )
Αν πάτε το καλοκαίρι, θα καθίσετε στην ταράτσα που έχει συμπαθητική θέα το πάρκο Ρουφ.
Αν πάτε το χειμώνα, θα καθίσετε στην απλά διακοσμημένη αίθουσα με το τζάκι, η οποία νοερά σε ταξιδεύει στην Κρήτη όμως φαίνεται κάπως άδεια..

Στο τραπέζι περιμένει ρακί, ψωμί και λάδι.

Τι τρώμε όταν πάμε:
Κατσικάκι χιονισμένο (βρασμένο με μέλι και έρχεται με ένα βουνό τριμμένη γραβιέρα εξ ου το "χιονισμένο") θ ε ι κ ο.

Πολύ ωραία σαλάτα με σταμναγκάθι, απάκι, ρόδι, καρύδια, σύκα και γραβιέρα.

Αυγά με πατάτες και στάκα, πεντανόστιμο.

Γαμοπίλαφο με ζουμί από γίδα και στάκα φανταστικό.

Καλτσούνια με χορταρικά, συμπαθητικά.

Θεσπέσια πίτα με κατσικάκι και δύο ειδών μυζήθρα, αξίζει βραβείο!

Την τελευταία φορά παραγγείλαμε κάστανα στιφάδο τα οποία ήταν πολύ βαριά για εμάς.

Πάντα πίνουμε Μαρουβά, ένα παλαιωμένο κρασάκι, και πάντα πίνω περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε..!

Και περνάμε στο κομμάτι εξυπηρέτηση, όπου τα παρακάτω μας προέκυψαν μόνο την τελευταία φορά,.. εννοείται πως δεν θα είχαμε ξαναπατήσει αν είχαν προκύψει πρωτύτερα:

20 λεπτά περιμέναμε να παραγγείλουμε και με αγένεια το προσωπικό αποκρίθηκε "ότι μπορώ κάνω, εσείς να κάνετε υπομονή". Όταν επέστρεψε στο τραπέζι μας του είπαμε πως μας φέρεται με αγένεια και αποκρίθηκε "γιατί? δεν σας έβρισα.. "
Ευτυχώς για όλους, σταμάτησε να έρχεται στο τραπέζι μας ο συγκεκριμένος σερβιτόρος, και ανέλαβε η άλλη σερβιτόρα (2 όλοι κι όλοι σε ολόκληρο το εστιατόριο).

Το φαγητό ερχόταν α ρ γ ά,.. ένα - ένα,.. το πιλάφι ήρθε τελευταίο και καταϊδρωμένο, είχαμε σχεδόν τελειώσει τα άλλα πιάτα και όταν ρωτήσαμε νωρίτερα που είναι η απάντηση που πήραμε ήταν "υπομονή, όταν γίνει θα σας το φέρω"!
Να διευκρινίσω πως η αναμονή των πελατών επειδή μαγειρεύεται επιτόπου ένα φαγητό, δεν είναι απαραίτητα κάτι αρνητικό, αρκεί να έχει επικοινωνηθεί έγκαιρα στους πελάτες και εκείνοι να αποφασίσουν αν επιθυμούν να περιμένουν ή όχι.. ειδικά όταν το πιλάφι το παραγγείλαμε για τα παιδιά και περίμεναν νηστικωμένα!

Ο ιδιοκτήτης δε, αυτήν τη φορά δεν ήρθε στο τραπέζι μας για αστειάκια και κουβεντούλα. Και αυτό φάουλ.. ίσως να το είχε σώσει αν είχε έρθει...

Στο τέλος μας κέρασαν πολύ ωραίο κέικ με μήλο και πορτοκάλια.

Κρίμα.

28 Νοε 2016

Έχω επισκεφτεί με την παρέα μου την ταβέρνα πολλές φορές γιατί μας άρεσε από την πρώτη φορά. Είναι πιο σοβαρή και οικογενειακή (και λίγο πιο τσιμπημένη στις τιμές) από τις υπόλοιπες της γειτονιάς των Πετραλώνων. Οι μερίδες είναι μεγάλες και ανήκουν στην πλειοψηφία τους στην Κρητική κουζίνα. Η στάκα με αυγά, η κρεατόπιτα και το χοιρινό με πορτοκάλι είναι τα πιάτα που δεν παραλείπουμε να παραγγείλουμε ποτέ.
Παρ'όλα αυτά δε θα ξαναεπισκεφτούμε την συγκεκριμένη ταβέρνα. Ο λόγος είναι ο εξής: Το προηγούμενο Σάββατο την επιλέξαμε πάλι για τη βραδινή μας έξοδο. 6άτομα, 95ευρώ λογαριασμός. Κι αντί για την απόδειξη, μας ήρθε το χαρτάκι παραγγελίας. Δίνουμε στη σερβιτόρα 100€ περιμένοντας μήπως με τα ρέστα μας την φέρνει. Μας φέρνει τα ρέστα, κ τότε ζητάμε πολύ ευγενικά την απόδειξη κι ένα τεταρτάκι κρασί ακόμα για κλείσιμο. Μουτρωμένη λοιπόν μας έφερε την απόδειξη 97€, είχε προσθέσει και τα 2ευρώ του μισόκιλου, ως αντίποινα στο παράδοξο αίτημά μας να ζητήσουμε απόδειξη.
Αφήνω λοιπόν στην κρίση του καθενός αν θέλει να επισκεφτεί την ταβέρνα του Διοματάρη. Εγώ σίγουρα όχι.

02 Αυγ 2016

Ναι στις γεύσεις, ναι στην ωραία ταράτσα, ναι στα καθαρά ποτά, ε ψιλό ναι και στις τιμές, ψιλό ναι και στην εξυπηρέτηση (3 παρέες εύκολη), ναι στο κέρασμα τους, ναι στην διάθεση του ιδιοκτήτη να περάσει καλά πρώτα ο ίδιος παρέα με τους θαμώνες.

Εξηγούμαι:
Καλωσορίζεσαι ευχάριστα και με χιούμορ και μέχρι να κάτσεις φτάνει ένα καταπληκτικό ψωμί στο τραπέζι με υπέροχο λάδι και καθαρότατη τσικουδιά.
Ο πάνω χώρος προσωπικά μου αρέσει γιατί η ταράτσα βγάζει κάτι σπιτικό (όπως και η διάθεση τους γενικότερα) και μια ησυχία που προσωπικά επιζητώ όταν βγαίνω για τσιμπολόγημα.
Η παραγγελία εύκολη με όντως κρητικό μενού, όχι ντεμεκ για να πάρει ταμπέλα.
Απακι, σκαλτσούνια, κολοκυθοανθοί, βλίτα για πρώτα και καταλαβαίνεις ότι κάπου καλά θα πάει η βραδιά.

Κοτόπουλο με φασκόμηλο καλομαγειρεμένο και ένα υπέροχο χοιρινό κατσαρόλας δυναμίτης (δεν θυμάμαι στον κατάλογο πιο ακριβώς ήταν).
Το κρασί του (λευκό) πολύ ωραίο.
Ρακι μας ξαναπροσγείωσε κερασμενη και μπραβο του γιατι οτι δωσεις λιγο παραπάνω σε φαγητο στα δίνει σε ποτό με αυτό τον τρόπο όχι όμως ότι είναι φτηνός αντικειμενικά.
Φρούτο επίσης ήρθε με γλυκό του κουταλιού.
Στην διάρκεια του γεύματος ο ιδιοκτήτης θα περάσει και θα αστειευτεί, θα ρωτήσει, θα ασχοληθεί.

Αλλά ίσως ξεφύγει λιγάκι αφού την ώρα που ακόμη τρως και πίνεις το να ακούς αστεία ήμερων απόκρεων μπερδεύει λίγο.
Προσωπικά νο προμπλεμ αλλά δεν ξέρω κάπως μου κάνει, κάποιος μπορεί να πειραχτεί.
Άλλοι το καταδιασκεδάσαν και καλά έκαναν.
Το καταλαβαίνεις βέβαια πως το κάνει αβίαστα.
Απόδειξη ζητήθηκε και ήρθε κανονικά και αβασάνιστα.
Αυτά.
Θα ξανάπαω.

14 Ιαν 2016

Εξαιρετικη επιλογη, αν εχεις τετοια ποιοτητα οι γευσεις ειναι εκπληκτικες..... Παραδοση και νεες ιδεες συνυπαρχουν χωρις να αδικει το ενα το αλλο, αυτο που πρεπει να ειναι παραδοσιακο ειναι, και παραληλα υπαρχει και το νεο ως προταση στο μενου. Και ολο αυτο με πολυ πολυ νορμαλ τιμες, γινεται ανετα στεκι για πολλες φορες......... και για παρεες και για ζευγαρια και για οικογενειες.....

υ. γ. το τσιγαριαστο απαιχτο......... και το σαγανακι κ κ κ κ κ ολα....................................................... επισκεφθηκαμε το μαγαζι 6 και ημασταν και οι πεντε υπερευχαριστημενοι........................

15 Ιαν 2016

Έχοντας όρεξη για ρακί και μεζεδάκια αποφασίσαμε μια παρέα φίλων να επισκεφτούμε την ταβέρνα του Διοματάρη Πέμπτη βραδάκι.

Μπαίνοντας αντιλαμβάνεσαι αμέσως ότι έχεις έρθει σε μια κλασική ταβέρνα από τα παλιά που ίσως λίγο πολύ όλοι μας έχουμε συναντήσει σε ένα χωριό.
Το πρόσωπο της υποδοχής ο Διοματάρης ένας κλασικός, βροντόφωνος, μουσάτος, κρητικός με μάτι που «κόβει» και στόμα «ροδάνι»

Πολύ γρήγορα από την ώρα που κάτσαμε έφτασε στο τραπέζι μια ρακί, ένα πιάτο γεμάτο με λαδί λεμονί ρίγανη και φρέσκο ζυμωτό ψωμί για την ανάλογη βούτα!

Αποφασίσαμε τα πιάτα μας όλα να είναι για την μέση και καταλήξαμε στα παρακάτω:
• Σαλάτα με σταμναγκάθι, απάκι, γραβιέρα, καρύδι, ρόδι και μελί (!!! )

• Κολοκυθανθους γεμιστούς με ρύζι (πολύ γιαγιαδίστικο φαγητό!!! )

• Σαγανάκι με τυρί ζύμη και μαρμελάδα λεμονί x2 (!!! )

• Πατάτες τηγανητές (μια γαβάθα και κομμένες στο χέρι) (!!! )

• Σκαλτσούνια μια μερίδα με τυρί και μια με χόρτα (!!! )

• Μια κλασική χοιρινή τηγανιά ( από τις πολύ ωραίες που έχω δοκιμάσει!!! )

• Χοιρινό πικάντικο κοκκινιστό με ελιές

• Στάκα με αυγό (!! )

• ½ κιλο κρασι

• Ρακί τουλάχιστον 5 των250ml (όσα μπόρεσα να μετρήσω)

Ήμασταν 6 άτομα και συμφωνήσαμε όλοι ότι φάγαμε πολύ καλά και γευστικά.
Όταν ζητήσαμε λογαριασμό ήρθε και μια ωραιότατη μηλόπιτα!

Το σύνολο της «ζημιάς» ήταν 102€, δηλαδή 17€ το άτομο

Για μένα ήταν μια παρά πολύ καλή επιλογή μια και περιελάμβανε κάλο φαγητό και ποτό σε πολύ προσιτή τιμή! Και σίγουρα παραμένει επιλογή για ανάλογες εξόδους!

06 Φεβ 2016

Πήγαμε στην ταβέρνα πριν λίγο καιρό, μια παρέα 4 ζευγάρια.
Το φαγητό υπέροχο, συμφωνώ σε όλα όσα είπαν οι χρήστες. Ψωμί ζημωμενο στο χέρι, κρεατικά ποιότητας, χοχλιοι ποιότητας..
Η μουσική επίσης.
Το περιβάλλον... καλούτσικο.
Το σέρβις πολύ καλό.

Τι να το κάνεις όμως;;;;
Όμως ο ιδιοκτήτης μας χάλασε την βραδιά..

Χυδαιος, χυδαίος, χυδαίος, χυδαίος..
Ερχόταν συνεχώς στο τραπέζι και μας διέκοπτε, για να μας λέει σοκιν ανέκδοτα, "αστειάκια" με τα οποία μόνο αυτός γελουσε.
Όταν του είπα να σταματήσει γιατί δεν μας αρέσουν τα χυδαια αστεία, σαν να μην πίστευε αυτό που έβλεπε μπροστά του, και μας ενοχλούσε ακόμη περισσότερο.
Η χυδαιότητα δεν είχε σταματημό.

Μπορεί κάποιοι να μην ενοχλουνται με τέτοιου είδους αστεία, αλλά από την στιγμή που του το είπαμε, ήταν αδικαιολογητος.
Τελικά φύγαμε απογοητευμενοι.
Κρίμα.
Πραγματικά κρίμα, γιατί είναι από διπλανό χωριό από εμένα..
Από το Ροδοβανι. Εγώ από την Μάζα.
Θεοδωράκης Σ. το όνομα μου.

Δημοφώντος 80, Πετραλωνα